PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Αγορά Wii ή αναμονή της νέας γενιάς;

sp1r1t
18-12-2009, 22:54
Παιδια εχω ακουσει παρα πολλα για το Wii αλλα 8ελω και μια συμβουλη απο εσας! Να το παρω η 8α βγει καποια καινουρια νιτενεντο κονσολα???

Tanno-chan
18-12-2009, 23:10
Λογικά πάρε το Zii που μας έρχεται. Θα δούμε αν θα βγάλει τα παιχνίδια κατά κει...

Laf
18-12-2009, 23:11
Λογικά πάρε το Zii που μας έρχεται. Θα δούμε αν θα βγάλει τα παιχνίδια κατά κει...

γιατι πιος ειπε οτι η νεα κονσολα της nintendo λεγεται zii...?

sp1r1t
18-12-2009, 23:18
γιατι πιος ειπε οτι η νεα κονσολα της nintendo λεγεται zii...?

και εγω ειδα αυτο το post! πανε εδω---->http://www.ninty.gr/forum/showthread.php?t=3415
και 8α δεις!!!:blink:

Rush
18-12-2009, 23:23
εγώ λέω να το πάρεις τώρα που οι τιμές έχουν πέσει πολύ. περιμένουμε αρκετούς τίτλους ακόμα και το 2010 αναμένεται η καλύτερη χρονιά κυκλοφοριών για ωίί. οπότε, η νέα κονσόλα θα αργήσει λίγο.

Alexandros87
18-12-2009, 23:23
ελατε παιδια πλακα μου κανετε πιστευετε αληθεια οτι η επομενη κονσολα θα λεγετε zii?
Οσο για το ωιι που σκεφτεσαι να παρεις μην νομιζεις οτι θα βγει τον αλλο χρονο το πολυ μεση με τελη 2011 θα ερθει, αρα αρκετο καιρο για να χαρεις το ωιι σου.

Tzini9
18-12-2009, 23:41
βασικά αν έχεις δει τίτλους που να σου αρέσουν (και πιστεύω υπάρχουν αρκετοί για όλα τα γούστα) τότε αξίζει να πάρεις τώρα.Αλλιώς θα περιμένεις 2+ χρόνια μέχρι να βγει η επόμενη (nintendo) κονσόλα.Εγώ πάντως σου προτείνω να πάρεις το μαύρο bundle που είναι πλήρες σαν σετ και να διαλέξεις προσεκτικά τα παιχνίδια που θα αγοράσεις.

cowboy
18-12-2009, 23:51

αυτό το post τα σπάει, μου φαίνεται μονο εγώ κατάλαβα την πλακα εδώ μέσα!

geo2004z
19-12-2009, 02:13
παιδια εχω ακουσει παρα πολλα για το Wii αλλα 8ελω και μια συμβουλη απο εσας! να το παρω η 8α βγει καποια καινουρια νιτενεντο κονσολα???

αν βγει καινούρια κονσόλα θα είναι ακριβή. πάρε αυτή που έχει πληθώρα τίτλων και είναι και φθηνή.....

rebellion
19-12-2009, 02:19
Παρε το Wii ειναι η καταληλη εποχη.Η επομενη home console της ninty δε νομζιω να βγει μεσα στα επομενα δυο χρονια.Ειναι αδιανοητο.

Alexandros87
19-12-2009, 11:25
αρα οπως βλεπεις και πρεπει να το πω 29 δοκιμαστες wiiντηριων συνιστουν Nintendo Wii

Internetakias
19-12-2009, 12:08
Το Wii είναι σίγουρη αγορά

Hellraider
19-12-2009, 12:44
αν βγει καινούρια κονσόλα θα είναι ακριβή. πάρε αυτή που έχει πληθώρα τίτλων και είναι και φθηνή.....

Δεν θα είναι ακριβή.250 θα κάνει:rolleyes:

OT:Αλήθεια σε ένα τέτοιο forum περίμενες αρνητική απάντηση;Εννοείται πως αξίζει να πάρεις Wii.

sp1r1t
19-12-2009, 13:05
οκ παιδια 8α δω τι 8α κανω thx για τισ συμβουλες:thumbup1:

RooF
19-12-2009, 14:37
Αξιζει να παρεις Wii. Εχει το λιγοτερα εναν full χρονο ζωης ακομα.

Σε παρακαλω μην ανοιξεις αλλο θεμα με τιτλο θελω βοηθεια η θελω γνωμη. Δεν το τιτλο που εβαλα σε αυτο το θεμα για να δεις πως πρεπει να ειναι για να καταλαβαινουμε με μια ματια τι θες. ;)

sp1r1t
19-12-2009, 15:51
οκ αυτο 8α κανω απο εδω και περα!!:thumbup1:

Laf
19-12-2009, 17:16
βασικα το wii κυκλοφορησε 4,5 χρονια μετα το gamecube. οποτε αν ακολοθησει
ιδια τακτικη η nintendo πολυ πιθανον να βγαλει την νεα κονσολα αρχες του 2011 η καπου εκει κοντα

vassilis_pap
19-12-2009, 19:15
Λοιπόν αυτά είναι τα δεδομένα για μια υπεύθυνη απάντηση στο ερώτημα σου:

1) Κανείς δε ξέρει πραγματικά πότε θα βγει η επόμενη κονσόλα της Nintendo. Πιθανόν ούτε και η ίδια η Nintendo. Υποθέσεις όλοι κάνουμε κάποιες από αυτές πιστεύω βάσιμες. Το επικρατέστερο σενάριο είναι να βγει κάπου στο 2011 με αρκετές εκτιμήσεις να μιλάνε και για 2012 αλλά το πραγματικά δεδομένο είναι ότι κανείς δε μπορεί να πει σίγουρα πότε, ούτε καν στο περίπου.
2) Όποτε και να κυκλοφορήσει η νέα κονσόλα θα είναι αρκετά ακριβή, σίγουρα ακριβότερη από το Wii και δε θα έχει πολλούς τίτλους να την εκμεταλλεύονται. Συνεπώς είναι σωστότερο να περιμένεις λίγο προτού την πάρεις ώστε και να επωφεληθείς από ενδεχόμενες πτώσεις τιμών αλλά και να δεις τι τίτλοι βγαίνουν αν σε καλύπτουν κλπ.
3) Το Wii σήμερα είναι πια αρκετά φθηνό, έχει άπειρες επιλογές από καλούς τίτλους, έχει μεγάλη εγκατεστημένη βάση με ότι καλό αυτό συνεπάγεται, και τέλος έχει εξασφαλισμένη δυνατή υποστήριξη για ακόμα 2-3 χρόνια αφού με την επιτυχία που έχει ως σήμερα η Nintendo αποκλείεται να το αφήσει στη τύχη του ακόμα και αν βγάλει καινούργια κονσόλα ...αύριο.

Με όλα αυτά στο μυαλό λοιπόν σου λέω πως ναι, αξίζει η αγορά του ακόμα και αν δε έχουμε 100% σίγουρη απάντηση στο 1). Σκέψου μόνο πόσους καλούς τίτλους θα χάσεις αν "πηδήξεις" (δε θέλω πονηρά σχόλια :) ) τη γενιά αυτή και πας κατευθείαν στην επόμενη. Στο κάτω κάτω κανείς δε σε πιέζει και στην επόμενη να αγοράσεις τη πρώτη μέρα. Η υπομονή λένε είναι αρετή και ειδικά στις κονσόλες το να περιμένεις και λίγο σε σώζει από πολλές αποτυχημένες αγορές.

sp1r1t
19-12-2009, 21:05
Λοιπόν αυτά είναι τα δεδομένα για μια υπεύθυνη απάντηση στο ερώτημα σου:

1) Κανείς δε ξέρει πραγματικά πότε θα βγει η επόμενη κονσόλα της Nintendo. Πιθανόν ούτε και η ίδια η Nintendo. Υποθέσεις όλοι κάνουμε κάποιες από αυτές πιστεύω βάσιμες. Το επικρατέστερο σενάριο είναι να βγει κάπου στο 2011 με αρκετές εκτιμήσεις να μιλάνε και για 2012 αλλά το πραγματικά δεδομένο είναι ότι κανείς δε μπορεί να πει σίγουρα πότε, ούτε καν στο περίπου.
2) Όποτε και να κυκλοφορήσει η νέα κονσόλα θα είναι αρκετά ακριβή, σίγουρα ακριβότερη από το Wii και δε θα έχει πολλούς τίτλους να την εκμεταλλεύονται. Συνεπώς είναι σωστότερο να περιμένεις λίγο προτού την πάρεις ώστε και να επωφεληθείς από ενδεχόμενες πτώσεις τιμών αλλά και να δεις τι τίτλοι βγαίνουν αν σε καλύπτουν κλπ.
3) Το Wii σήμερα είναι πια αρκετά φθηνό, έχει άπειρες επιλογές από καλούς τίτλους, έχει μεγάλη εγκατεστημένη βάση με ότι καλό αυτό συνεπάγεται, και τέλος έχει εξασφαλισμένη δυνατή υποστήριξη για ακόμα 2-3 χρόνια αφού με την επιτυχία που έχει ως σήμερα η Nintendo αποκλείεται να το αφήσει στη τύχη του ακόμα και αν βγάλει καινούργια κονσόλα ...αύριο.

Με όλα αυτά στο μυαλό λοιπόν σου λέω πως ναι, αξίζει η αγορά του ακόμα και αν δε έχουμε 100% σίγουρη απάντηση στο 1). Σκέψου μόνο πόσους καλούς τίτλους θα χάσεις αν "πηδήξεις" (δε θέλω πονηρά σχόλια :) ) τη γενιά αυτή και πας κατευθείαν στην επόμενη. Στο κάτω κάτω κανείς δε σε πιέζει και στην επόμενη να αγοράσεις τη πρώτη μέρα. Η υπομονή λένε είναι αρετή και ειδικά στις κονσόλες το να περιμένεις και λίγο σε σώζει από πολλές αποτυχημένες αγορές.

ευχαριστω βασσιλη!!! μαλλον 8α το αγορασω...αλλα απο που ειναι καλυτερα????:confused1:

Laf
19-12-2009, 21:17
ευχαριστω βασσιλη!!! μαλλον 8α το αγορασω...αλλα απο που ειναι καλυτερα????:confused1:

εγω θα σου προτεινα το μαυρο πακετο απο το πλαισιο.
εχει 209 ευρω, και ειναι χωρις μεταφορικα.

sp1r1t
19-12-2009, 22:17
εγω θα σου προτεινα το μαυρο πακετο απο το πλαισιο.
εχει 209 ευρω, και ειναι χωρις μεταφορικα.

οκ 8α το κοιτα3ω

paokman
20-12-2009, 08:58
Παιδια εχω ακουσει παρα πολλα για το Wii αλλα 8ελω και μια συμβουλη απο εσας! Να το παρω η 8α βγει καποια καινουρια νιτενεντο κονσολα???
Εγω προτεινω να το παρεις. Και αν βγει καινουργια κονσολα της Νιντεντο, εχει τοσους πολλους τιτλους το Wii που θα σε υπερανταμειψει!

andys12
20-12-2009, 14:09
Παρτο γιατί το Wii έχει πολλήηηηηη ζωή ακόμα αλλά και πάρα πολλά παιχνίδια για όλα τα γούστα.Στην θέση σου θα έπερνα το μαύρο αν τελικά αποφασίσεις να το πάρεις.Αλλά αν εχεις την υπομονή να περιμένεις την νέα κονσόλα που κανεις δεν ξερει ακομα ποτε θα βγει τότε περίμενε.Εγώ δεν θα αντεχα...

sp1r1t
20-12-2009, 14:18
ευχαριστω andys για τη συμβουλη!

Link - The hero of time
24-12-2009, 21:17
Παιδιά δε ξερω αν ειδατε τη διαφήμηση στη τηλεόραση, αλλα τα Multirama θα πωλούν τo Wii sports pack στη τιμή των 139 ευρώ παρακαλώ για λίγες μονο μέρες! Τρεξτε να προλάβετε!!!

YaTa
25-12-2009, 11:51
Καλή φάση, λέει να πάρω ένα δεύτερο. Αν βρεις κανένα link δώσε πάντως, γιατί στο site του multirama δεν υπάρχει κάτι σχετικό.

Whitelighter
30-12-2009, 17:21
Εγώ σήμερα που πήγα Multirama δεν είδα κανένα Wii. Δε ρώτησα τίποτα, αλλά με την πρώτη ματιά μόνο DS, PSP, X360, PS2 και PS3 είχε.

Scof
30-12-2009, 19:24
Ξέρω αρκετους που πηραν απο Multirama το Wii με 139€.
Στην περιοχή μου είναι γεμάτο με Wii!!

YaTa
30-12-2009, 21:40
To όλο θέμα με τα multirama πάντως πρέπει να ήταν κραχτή. Δεν ισχύει πλέον.

sp1r1t
31-12-2009, 01:01
to όλο θέμα με τα Multirama πάντως πρέπει να ήταν κραχτή. δεν ισχύει πλέον.

ναι ναι οντως...και εγω ητωρα το ειδα...

Whitelighter
31-12-2009, 01:04
Εγώ δεν το άκουσα από πουθενά αλλού εκτός από τον Link - The hero of time.

YaTa
31-12-2009, 01:49
Υπήρξε σαν γεγονός, έχουν γίνει σχετικά θέματα σε πολλά φόρα. Απλά ήταν κραχτή του κ3ρ4τά. :p

Venom248
31-12-2009, 03:12
Άσπρο!και με την διαφορά τιμής παίρνεις ένα ακόμα χειριστηριάκι ή κανά game!! ¨οσο για το motion+ το παραγγέλνεις μέσω νετ σε εξευτελιστική τιμή:rolleyes: δεν θέλει κόπο αλλά τρόπο. +ότι το Original wii έχει και άλλες χάρες:tongue_smilie:
Σήμερα στα electro world στην συγγρού όλα τα ράφια εκεί που φωλιάζουν τα wii ήταν άδεια!! μέχρι και το stock είχε τελείωσει!!!!

Αγγελος Μαστορακης
31-12-2009, 07:41
εγω στη θεση σου θα το επερνα τωρα διοτι εαν βγαζανε τωρα την καινουρια κονσολα θατην πληρονες μαυρο χαβιαρι!:wink:

Qman834
31-12-2009, 19:44
Καινούρια κονσόλα 100% στο 2010 δεν θα υπάρξει, αλλά αν νομίζεις ότι μπορείς να περιμενεις το 2011 μπορεί και να δικαιωθείς αν περιμένεις. Εγώ σου προτείνω να πάρεις το wii να χτυπήσεις, mario galaxy, okami, zelda σαν κύριο πιάτο και με το wii sports που ήδη έχει η κονσόλα μαζί θα είσαι βασιλιάς.

spiros
19-01-2010, 12:25
Γεια σ ολους.Ενω πουλεισα το ΝDSi μου, η vodafone καταφερε να με ξανακανει κατοχο koνσολας nindento :).Καταρχην,εκτος απο pc(kai τωρα το wii ) δεν εχω αλλη κονσολα νεας γεννιας.Θα ηθελα να μ δωσετε καποιες συμβουλες για το wii και να κανω καποιες ερωτησεις.1)Το wii που πειρα το συνδεσα στην παλια lg 50" CTR poy εχω με τα απλα καλωδια π ειχε(τα γνωστα red/yellow/white).Eιναι καλα οπως το εχω ή υπαρχει καπιος τροπος να το σινδεσω σε hdtv και να εχω καλυτερα γραφικα?
2) εχει απο μονο του ενσωματομενη μνημη για να αποθηκευω?αν ναι,ποση? αν οχι,τι μνημη πρεπει να αγορασω?
3)Ποια παιχνιδια προτεινεται να παρω για αρχη? ειδα ενα καπως Smass bros browl,einai καλο παιχνιδι για αρχη? ευχαριστω :D

cowboy
19-01-2010, 12:51
Γεια σ ολους.Ενω πουλεισα το ΝDSi μου, η vodafone καταφερε να με ξανακανει κατοχο koνσολας nindento :).Καταρχην,εκτος απο pc(kai τωρα το wii ) δεν εχω αλλη κονσολα νεας γεννιας.Θα ηθελα να μ δωσετε καποιες συμβουλες για το wii και να κανω καποιες ερωτησεις.1)Το wii που πειρα το συνδεσα στην παλια lg 50" CTR poy εχω με τα απλα καλωδια π ειχε(τα γνωστα red/yellow/white).Eιναι καλα οπως το εχω ή υπαρχει καπιος τροπος να το σινδεσω σε hdtv και να εχω καλυτερα γραφικα?
2) εχει απο μονο του ενσωματομενη μνημη για να αποθηκευω?αν ναι,ποση? αν οχι,τι μνημη πρεπει να αγορασω?
3)Ποια παιχνιδια προτεινεται να παρω για αρχη? ειδα ενα καπως Smass bros browl,einai καλο παιχνιδι για αρχη? ευχαριστω :D

αν σε ενδιαφέρει να δεις τα παιχνίδια του wiiware η virtual console πατα στην υπογραφή μου.

ναι μπορείς να πάρεις το component καλώδιο έτσι ώστε να βλέπεις τα παιχνίδια σου σε 480p!

έχει μνήμη 512 όμως αν θες να κατεβάσεις παιχνίδια από Virtual Console και Wiiware που είναι παρα πολλά και παρα πολύ καλά θα χρειαστείς μια SD κάρτα, θα σου πρότεινα να πάρεις μια από 2GB μέχρι 4 GB.

εδώ έχουμε φτιάξει μια λίστα για τα καλά παιχνίδια του ωίϊ απλά πατα πάνω στο link.: http://www.ninty.gr/forum/showthread.php?t=3350

spiros
19-01-2010, 12:59
ναι μπορείς να πάρεις το component καλώδιο έτσι ώστε να βλέπεις τα παιχνίδι σου σε 480p!

Eyxariστω για το reply σου.Ναι αλλα η τηλεωραση των 50" θα υποστηριζει αυτο το καλωδιο ? ειναι ctr ...

Dimpap28
19-01-2010, 17:13
Eyxariστω για το reply σου.Ναι αλλα η τηλεωραση των 50" θα υποστηριζει αυτο το καλωδιο ? ειναι ctr ...

Αν έχει από πίσω υποδοχή για component καλώδιο, τότε κάνει. Το component έχει τρία καλώδια για την εικόνα (κόκκινο, πράσινο, μπλε) και δύο για τον ήχο (κόκκινο, άσπρο). Ψάξε από πίσω και αν δεις αυτά τα χρώματα, τότε η τηλεόραση θα το υποστηρίζει, αλλά πολύ αμφιβάλλω...

vassilis_pap
19-01-2010, 17:34
Σπύρο με γεια και καλώς όρισες. Πράγματι με το component καλώδιο θα δεις αρκετά καλύτερη εικόνα (εφόσον φυσικά υποστηρίζεται από τη τηλεόρασή σου) αλλά μη περιμένεις θαύματα. Γνώμη μου πως αξίζει να το πάρεις αλλά τσέκαρε τη TV σου πρώτα. Πάντως έχω την εντύπωση πως κάνεις λάθος. 50" CRT δεν υπήρξαν ποτέ. Νομίζω αν θυμάμαι καλά οι μεγαλύτερες ήταν 36" wide και 40" τετράγωνες (αυτές που είχαν τα καφενεία!). Αν πράγματι είναι 50" τότε ή θα είναι plasma ή οπίσθιας προβολής εφόσον όπως λες είναι παλιά.
Η μνήμη είναι αρκετή για αρχή μη πάρεις τίποτα ακόμα. Αν κάποια στιγμή χρειαστείς αγοράζεις τότε. Τέλος για παιχνίδια όπως σου είπαν τα παιδιά υπάρχουν πολλά και καλά. Δώσε μας ένα στίγμα τι περίπου ψάχνεις (είδος, αν θα παίζεις μόνος ή με παρέα κλπ) για να σε βοηθήσουμε πιο πολύ...

spiros
19-01-2010, 21:10
εχεις δικιο, ειναι 40" lg ctr τετραγωνη και ,ναι ,υποστηριζει component εως 480p :D .Αγορασα το Super Smass Bross Broawl,πιστευω πως αξιζει για αρχη :D