Σελίδα 10 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 678910
Αποτελέσματα 91 μέχρι 98 από 98

Θέμα: The Xbox Thread

Ninty Regular mikeus Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    02/02/2015

Ενδιαφέρον άρθρο πράγματι. Αν και διαφωνώ με κάποια από τα επιχειρήματά του, συμφωνώ με την βασική του ιδέα και προσέγγιση πως η βιομηχανία αλλάζει.

Κυριότερη διαφωνία μου είναι πως εστιάζει δυσανάλογα πολύ στην επίδραση που έχει η επιβράδυνση του νόμου του Moore (ο οποίος μιλάει για 18 μήνες και όχι 24 btw) στην βιομηχανία των video games. Δεν λέω πως αυτό δεν υπάρχει ή πως δεν έχει σημαντικές συνέπειες αλλά σίγουρα δεν είναι το μόνο και ίσως (ΙΜΟ πάντα) δεν είναι καν το σημαντικότερο από αυτά που πυροδοτούν τις αλλαγές. Δύο πράγματα επί τροχάδην από εμένα που νομίζω πως παραβλέπονται:

α) Πως έχει "ταβανιάσει" ήδη από την προηγούμενη κιόλας γενιά η πολυπλοκότητα των project. Τόσο από άποψη δυνατοτήτων των developers όσο και από την ανάγκη των gamers. Όταν πχ στα PS360 έχεις ένα GTA V πόσο νέα γενιά μπορεί να είναι στα αλήθεια η "νέα γενιά" και πόσο εφικτό θα ήταν ένα νέο παιχνίδι που θα ήταν πραγματικά πιο πολύπλοκο και πιο μεγάλο από αυτό; Δεν είναι λογικό από ένα σημείο και μετά να έχουμε τα ίδια και τα ίδια με μικροβελτιώσεις εδώ και εκεί (γραφικά κλπ);

β) Η βιομηχανία υψηλής τεχνολογίας γενικότερα, εδώ και πολλά χρόνια δείχνει σημεία απόλυτου κορεσμού. Δεν αναφέρομαι στον νόμο του Moore και στα υπόλοιπα τεχνικά, αλλά κυρίως στο πως διαμορφώνεται η αγορά στο εμπορικό κομμάτι. Αυτό έχει απόλυτη επίδραση και στα video games. Η Sony και η MS αν για κάποιο λόγο έπρεπε σήμερα να φτιάξουν PS5 και XB2 (ας το πούμε έτσι) σήμερα, σχεδόν σίγουρα θα κατέφευγαν πάλι σε APU από την AMD. Γιατί πολύ απλά εν έτη 2017 δεν έχουν άλλη επιλογή. Τεχνολογικά υπάρχουν και η Intel με την Nvidia οι οποίες όμως τρώνε (ή δίνουν) πόρτα για άλλους λόγους. Άρα μιλάμε ουσιαστικά για μια και μόνη ουσιαστικά κοινή αρχιτεκτονική πάνω στην οποία είναι υποχρεωμένες και οι δύο να πατάνε. Ακόμα και αν ο νόμος του Moore που επιβραδύνεται, επιβάλει η μετάβαση από γενιά σε γενιά, να γίνεται όχι σε 5-6 αλλά σε 7-8, ας πούμε, χρόνια, έστω και έτσι, καταλήγουμε σε πλατφόρμες αδερφάκια!

Στο "δια ταύτα" αν και κινούμενος από ελαφρά διαφορετικούς δρόμους καταλήγω στο ίδιο συμπέρασμα. Θεωρώ δηλαδή εξαιρετικά πιθανό οι Sony/MS με τα Pro/Scorpio να δοκιμάζουν τα νερά για ένα τελείως διαφορετικό μοντέλο από εδώ και εμπρός. Ένα μοντέλο δηλαδή που θα επιβάλει τα PS4/ΧΒ1 για πολλά χρόνια ακόμα (ή και μόνιμα αν τα καταφέρουν) με πολλές διαφορετικές εκδόσεις ανάμεσα (ανά 3 χρόνια περίπου). Σκεφτείτε δηλαδή το εξής μοντέλο:

PS4 original -> PS4 v1.0
    PS4 slim -> PS4 1.1
    PS4 Pro -> PS4 2.0

XB One original -> XB1 1.0
    XB One S -> XB1 1.1
    Scorpio -> XB1 2.0

με εκδόσεις 2.1 και 3.0 να ακολουθούν στην επόμενη τριετία και για τους δύο. Με μια τέτοια λύση βολεύονται και οι Sony/MS αλλά και οι developers οι οποίοι αποκτούν ένα σταθερό περιβάλλον ανάπτυξης για πολλά χρόνια. Φοβερό και τρομερό bonus για όλους (και για το κοινό) είναι πως αυτοί που δεν νοιάζονται για αναβαθμίσεις θα δουν μια μεγάλη παράταση στην διάρκεια ζωής της κονσόλας τους. Μπορεί ύστερα από αρκετά χρόνια να βγουν παιχνίδια που να απαιτούν πχ έκδοση 2.0 και πάνω (όπως στα PC περίπου) αλλά θα υπάρχει έστω και έτσι μια τεράστια γκάμα από παιχνίδια, από indie μέχρι ΑΑΑ, που θα παίζουν έστω και με περιορισμούς σε όλες τις εκδόσεις.

Στο παραπάνω μοντέλο προσωπικά εγώ δεν εξαιρώ ούτε την Nintendo (όπως κάνει ο αρθρογράφος). Η τελευταία αν και διάλεξε τον "εναλλακτικό" δρόμο της mobile τεχνολογίας, δεν είναι καθόλου εκτός σύγχρονης πραγματικότητας. Κάθε άλλο μάλιστα, αφού την σημερινή εποχή η mobile τεχνολογία θεωρείτε ότι πιο hot υπάρχει. Συνεπώς κατά μια έννοια η Nintendo κινείται στην αιχμή της σημερινής τεχνολογίας. Προσωπικά η ιστορία με το switch μου θυμίζει ιδιαίτερα το παραπάνω μοντέλο και η στρατηγική (όπως πιστεύω εγώ) συμμαχία με την Nvidia δείχνει προς τα εκεί. Το ίδιο κάνει και η ιστορία με τις φήμες για επιπλέον "μονάδα επεξεργασίας" κλπ κλπ.

Απλώς η Nintendo επειδή είναι η εταιρεία που κινήθηκε τελευταία, είναι δύσκολο ακόμα να μετρήσουμε τις κινήσεις της. Όταν θα έχουμε περισσότερα στοιχεία θα είναι πιο ασφαλές να μιλήσουμε.

Εννοείται πως και για τις Sony/MS αλλά και για τη Nintendo τίποτα δεν είναι γραμμένο πάνω σε πέτρα. Ακόμα μετράνε τις αντιδράσεις του κόσμου και προφανώς ανάλογα το feedback που θα πάρουν θα κινηθούν κιόλας. Αν συνεχίσει ο κόσμος να σνομπάρει το PS4 Pro και αν το Scorpio δεν κάνει σοβαρή επιτυχία τότε νομίζω πως τα PS5 και XB2 θα είναι μονόδρομος, ακόμα και αν τα τελευταία είναι στην ουσία μασκαρεμένα PS4 v3.0 και XB1 v3.0.

Ninty Lover TechPriestNS Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    23/10/2016
    Εγώ εκεί που διαφωνώ γενικώς (ως συνήθως) είναι ότι ο Νόμος του κ. Moore does not apply on consoles. Είναι εφαρμόσιμος μόνο στα PC-HPC κτλ. Ναι όντως η Intel έχει στουκάρει στην φυσική για αυτό και βλέπουμε "μικρές" βελτιώσεις σε κάθε γενιά CPU αν μη τι άλλο σε IPC. (το μέτρο που λέμε) - αντιθέτως βλέπουμε πιο πολύ μεγάλες μειώσεις στα watt. (ποιος περίμενε High performance rysen 6/8/12 πύρηνο στα 65 watt π.χ.)

Τι εννοώ. Ότι το Scorpio π.χ δεν είναι ότι θα έχει δα i7 και GTX-1080ti και λοιπά. Οπότε ο νόμος του Moore για μένα δεν ισχύει για τις κονσόλες. Αντιθέτως λειτουργεί επωφελώς προς το παρόν για τις κονσόλες μέχρι να στουκαρούμε μαζικώς στην φυσική.
    Τελευταία επεξεργασία από TechPriestNS; 02-05-2017 στις 21:49

Ninty Maniac cloud Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    02/05/2008
    Σχετικά με τον νόμος του Moore είχα μιλήσει πριν λίγες μέρες... Και όπως είχα πει τότε, όσο αφορά τις GPU ισχύει σε πολύ μεγάλο βαθμό...
    Πάμε να το κάνουμε λιανά με νούμερα...

Ας πάρουμε σαν βάση το PS4 με τα 1.84 tflops που βγήκε το 2013, και να προσθέτουμε περίπου 34% κάθε χρόνο... Άρα έχουμε και λέμε...
    2013: 1.84 tflops = PS4
    2014: 2,46 tflops
    2015: 3,30 tflops = σχεδόν Χ2 το PS4
    2016: 4,42 tflops = PS4 Pro 4,4 tflops
    2017: 5,92 tflops = Περίπου ο "Σκορπιός" (6 tflops), και περίπου το διπλάσιο του 2015

Τώρα φυσικά και ΔΕΝ βγαίνουν και 100% ακριβώς, άλλα σαν μία γενική ιδέα ισχύει μία χαρά... Έστω και με μικρές αποκλίσεις.

Edit: Το έκαναν ξανά με 34% που βγαίνει ακόμα πιο κοντά στην πραγματικότητα.
    Τελευταία επεξεργασία από cloud; 02-05-2017 στις 22:48
    Το χιούμορ είναι βασική ένδειξη ευφυΐας.

Ημ. Εγγραφής
    23/10/2016
    Καλά τα flops αλλά θέλω και το απαραίτητο πινακάκι με τα flops των CPU!

Αυτό (υποτίθεται) πάει να λύσει το scorpio. Εκεί είναι το bottleneck.
    Τελευταία επεξεργασία από TechPriestNS; 02-05-2017 στις 22:58

Ninty Regular mikeus Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    02/02/2015
    Οι GPUs κάνουν πιο εύκολα scale λόγω παράλληλης επεξεργασίας (βέβαια οι μνήμες δεν ακολουθούν με τον ίδιο ρυθμό), κάτι που δεν μπορεί να γίνει το ίδιο εύκολα σε CPUs.

Πάντως όταν λέμε ότι έχει χτυπήσει ταβάνι ο νόμος του Moore, εννοούμε ότι πλέον δεν καλπάζει το ίδιο γρήγορα όπως παλαιότερα... διαφωνεί κανείς; Θυμάται κανείς τι γινόταν στα late 90s (ολική αναβάθμιση στο PC κάθε χρόνο σχεδόν);

Να σας θυμίσω ότι ήμασταν κολλημένοι στα 28nm επί μια πενταετία (2011-2016); Είναι και ο λόγος που πλέον οι εταιρίες κοιτάνε να βγάλουν πιο efficient τσιπάκια στο ίδιο process (βλ. Maxwell) και έχει άνοδο το mobile design. Τέλος το free lunch/brute force approach.

Γι' αυτό απορώ με όσους λένε ότι τα Pro/Scorpio θα έπρεπε να είχαν βγει το 2013... δείτε transistor count και μετά υπολογίστε για τι εμβαδό μιλάμε στα 28nm (δεν υπήρχε 16nm FinFET τότε). Να έβγαζαν κονσόλα των $600 με τσιπάκι 500-550mm2 (δείτε τι mark-up έχουν οι high-end/enthusiast GPUs) και να βάραγε YLOD/RROD στο εξάμηνο; Το θέλουμε πραγματικά αυτό ως gamers; Ξεχάσαμε το φιάσκο της προηγούμενης γενιάς όπου σχεδόν κανείς δεν την έβγαλε καθαρή με launch μοντέλο και αναγκάστηκαν να αγοράσουν και 2η (Slim);

Μετά μην απορούμε που η Nintendo δεν βγάζει high wattage κονσόλες (όχι, ούτε τα Nintendo 64/GameCube έκαιγαν πολλά watts)... εδώ οι άλλοι έκαναν scale back από τα ~200 watts στα 150W και κάτω. Ακόμα και στα 150W το launch PS4 λένε ότι ακούγεται σαν turbo jet engine σε απαιτητικά παιχνίδια (ευτυχώς δεν βγάζει YLOD)... φανταστείτε στα 200W τι θα γινόταν.

Οι κονσόλες αναγκαστικά στοχεύουν σε μικρό die size για μείωση του κόστους. Δείτε το Scorpio ως παράδειγμα αυτού που λέω (λιγότερο τους κοστίζει μια καλύτερη ψύκτρα για chip με υψηλούς χρονισμούς, παρά ένα μεγάλο chip με χαμηλότερους).

Τέλος, μας έχει τελειώσει και η τάση που υπήρχε να πέφτει το κόστος με κάθε die shrink:

http://electroiq.com/blog/2014/03/mo...opped-at-28nm/

Υπολογίστε αυτά και σκεφθείτε αν οι APUs των Slim μοντέλων είναι εν τέλει φθηνότερες... εγώ πιστεύω ότι άλλα πράγματα μειώνουν το κόστος πλέον (μικρότερο τροφοδοτικό/PCB/ψύκτρα, λιγότερα τσιπάκια για RAM κλπ.) και φυσικά κοιτάνε όσο μπορούν να ρεφάρουν με συνδρομές/παιχνίδια χτίζοντας οικοσυστήματα.
    Τελευταία επεξεργασία από mikeus; 02-05-2017 στις 23:12

Ninty Maniac cloud Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    02/05/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από TechPriestNS Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλά τα flops αλλά θέλω και το απαραίτητο πινακάκι με τα flops των CPU!

Αυτό (υποτίθεται) πάει να λύσει το scorpio. Εκεί είναι το bottleneck.
    Την CPU σε αυτή την γενιά την είχαν γραμμένη στα παλιότερα των υποδημάτων τους από την πρώτη στιγμή...

Και φυσικά μην ξεχνάμε ότι ΑΝ έκαναν ανάλογη αναβάθμιση και στην CPU, θα χανόταν η "σχέση" με τα αρχικά μοντέλα.. Άρα θα μιλούσαμε για 100% νέα συστήματα, και πολύ δύσκολα θα κρατούσαν επαφή με τα αρχικά μοντέλα.

- - - Updated - - -

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από mikeus Εμφάνιση Μηνύματος

Πάντως όταν λέμε ότι έχει χτυπήσει ταβάνι ο νόμος του Moore, εννοούμε ότι πλέον δεν καλπάζει το ίδιο γρήγορα όπως παλαιότερα... διαφωνεί κανείς; Θυμάται κανείς τι γινόταν στα late 90s (ολική αναβάθμιση στο PC κάθε χρόνο σχεδόν);
    Ναι, ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!!

Πχ θυμάμαι ότι το πρώτο μου PC το είχα πάρει το 2002, και ήταν σχετικά "τούμπανο" (1.500€ μου είχε κοστίσει περίπου.)..
    Το 2004 έτρεξε το τελευταίο του παιχνίδι..
    Το 2006 σερνόταν άγρια..
    Και το 2008 αντικαταστάθηκε.

Το δεύτερο το πήρα το 2008 300€.. Αντικαταστάθηκε με άλλο PC των 300€ το 2014 αν θυμάμαι καλά, και αυτό γιατί μου κάηκε, και όχι γιατί είχα την ανάγκη να το αλλάξω (Όχι βέβαια ότι σε αυτό έπαιζα παιχνίδια, άλλα αυτό είναι άλλο θέμα.).. Και ξάδερφος μου έχει παρόμοιο PC με το δεύτερο δικό μου από το 2009, και μία χαρά συνεχίζει να κάνει την δουλειά του!
    Και φίλος μου "καμένος" με την τεχνολογία, έχει ακόμα ένα μέτριο προς χαμηλό PC του 2010 με 11, και ακόμα παίζει νέα παιχνίδια.

Και φυσικά μην ξεχνάμε και τον κανόνα στα τέλει του 90 αρχές του 00, που έλεγε "κάθε 6 μήνες θα πρέπει να κάνεις αναβάθμιση!".
    Το χιούμορ είναι βασική ένδειξη ευφυΐας.

Ημ. Εγγραφής
    23/10/2016
    Πολύ ενδιαφέρουσες απαντήσεις. Επειδή δεν ξέρω τι €&@?,,?€" κάνει η forthnet αυτήν την ώρα όπως και παραπροχθες το βράδυ θα κάνω logout (εκτός και αν μου έχει βάλει το ninty parental controls ) έχω θέματα με την σύνδεση μου.
    Τελευταία επεξεργασία από TechPriestNS; 03-05-2017 στις 07:30

Παρόμοια Θέματα

1. The ultimate LOL thread!
    Από poromenos στο forum Ψυχαγωγία και off-topic
    Απαντήσεις: 2067
    Τελευταίο μήνυμα: 21-08-2017, 19:37
  2. Τα καλύτερα Thread
    Από cowboy στο forum Γενική συζήτηση
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 12-07-2009, 09:34

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα