Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Αποτελέσματα 11 μέχρι 19 από 19
    Ninty Fan bravely Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    02/09/2014
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από vassilis_pap Εμφάνιση Μηνύματος
    Δεν μιλάω για πρόβλημα της κάρτας. Κάποτε είχα διαβάσει πως οι τράπεζες έχουν όρια με τις συναλλαγές (εμβάσματα) του εξωτερικού και πως έχουν καθημερινό όριο σε αυτό. Αποτέλεσμα πως αν μια μέρα υπάρχει κίνηση μπορεί το όριο να φτάσει μέσα στην ημέρα και από εκεί και πέρα οι υπόλοιπες συναλλαγές να κόβονται. Αλλά από την επόμενη που το όριο μηδενίζει προφανώς το θέμα ξαναξεκινά και έτσι μια συναλλαγή που μπορεί να κοπεί τη μια ημέρα την άλλη μπορεί να περάσει. Για αυτό είπα να δοκιμάσει κάποιος στις πρώτες ώρες της ημέρας όπου προφανώς το όριο (της τράπεζας και όχι της κάρτας ή του πελάτη) είναι ακόμα μακριά.

Τώρα αν όλα αυτά είναι παλιά και δεν ισχύουν πια δεν ξέρω. Αν ξέρει κάποιος ας μας πει. Αυτό που λες για τους processors να πω την αλήθεια δε το κατάλαβα. Αν θες εξήγησε το μου...
    Τα εμβάσματα όμως δεν έχουν σχέση με γενικώς τις συναλλαγές στο εξωτερικό και ιδιώς με τις κάρτες. Είναι ένα συγκεκριμένο πράγμα. Δυστυχώς, υπάρχει παραπληροφόρηση στο θέμα λόγω των (περίπλοκων) ΦΕΚ. Το όριο ισχύει μόνο για τα εμβάσματα. Οι κάρτες έχουν το όρια που είχαν πάντα. Απλώς πια δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε συγκεκριμένες κατηγορίες (για συναλλαγές μέσω ίντερνετ), στο εξωτερικό.

Οι κάρτες λοιπόν σε συγκεκριμένα είδη συναλλαγών περνάνε πάντα (π.χ εγγραφές για τέστ γλωσσομάθειας κτλ), σε κάποιες καθόλου και σε κάποιες άλλες περνανε τη μια φορά και την άλλη όχι.

Αυτό συμβαίνει , γιατί οι τράπεζες έχουν ας πούμε ''μπανάρει'' συγκεκριμένους card processors (οι οποίοι διευθετούν τις συνναλαγές των διάφορων ηλεκτρονικών καταστήματων), με βάση το ισχύον ΦΕΚ. Αυτό είναι που εμποδίζει και τις κάρτες να περάσουν σε διάφορα καταστήματα.
    3ds friend code : 1736-2505-1122 PM me if you add me

Πολύ ωραία όλα αυτά και καλά κάνεις και μας κατατοπίζεις μιας και όπως φαίνεται το κατέχεις το θέμα.

Απλά με βάση αυτά που λες, δεν μπορώ να καταλάβω πως σε συγκεκριμένα καταστήματα (πχ το Nintendo eShop) μπορεί τη μια να περνάει η κάρτα και την άλλη όχι. Για αυτό υπάρχει κάποια λογική εξήγηση;
    "Δύο πράγματα είναι άπειρα σε αυτόν τον κόσμο, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία...
    ... και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος!"
    Albert Einstein (1879-1955)

Ninty Fan bravely Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    02/09/2014
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από vassilis_pap Εμφάνιση Μηνύματος
    Πολύ ωραία όλα αυτά και καλά κάνεις και μας κατατοπίζεις μιας και όπως φαίνεται το κατέχεις το θέμα.

Απλά με βάση αυτά που λες, δεν μπορώ να καταλάβω πως σε συγκεκριμένα καταστήματα (πχ το Nintendo eShop) μπορεί τη μια να περνάει η κάρτα και την άλλη όχι. Για αυτό υπάρχει κάποια λογική εξήγηση;
    Προσωπικώς δεν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο. Η ελληνική κάρτα μου περνάει κανονικά στο eshop, αλλά όπως είπα συμβαίνει και σε άλλα καταστήματα αυτό το φαινόμενο, ουδείς γνωρίζει γιατί.

Ninty Noob albertwesker Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    05/12/2015
    Παιδια τελικα εμενα μου τα πηρε τα λεφτα, ειμαι πανετοιμος για τον Cloud και τον Snake(ελπιζω)

Ninty Noob ChrisDoukas Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    30/06/2012
    Καλησπέρα παιδιά το γράφω εδώ το θέμα μιας και έχουμε το ίδιο θεμα πριν 4 μέρες εκανα κανονικά αγορές με prepaid της attica bank τα dlc του smash bros και κατι αλλα games και ξαφνικά εκει που θελω να συνεχισω τις αγορες μου πετάει this credit card cannot be used και error code 026-7501 εδω και 4 μερες περιπου το ιδιο πραγμα...ξερει κανεις τι παίζει?
    3DS Friend code: 0989-2752-9913

Ninty Noob Blue Cross Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    09/10/2012
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από ChrisDoukas Εμφάνιση Μηνύματος
    Καλησπέρα παιδιά το γράφω εδώ το θέμα μιας και έχουμε το ίδιο θεμα πριν 4 μέρες εκανα κανονικά αγορές με prepaid της attica bank τα dlc του smash bros και κατι αλλα games και ξαφνικά εκει που θελω να συνεχισω τις αγορες μου πετάει this credit card cannot be used και error code 026-7501 εδω και 4 μερες περιπου το ιδιο πραγμα...ξερει κανεις τι παίζει?
    εχω το ιδιο προβλημα... μου βγαζει το μηνυμα "this credit card cannot be used και error code 026-7501... μπορει να βοηθησει καποιος??
    Silver, Sapphire, LeafGreen, Platinum, HeartGold, White, White 2, X, Alpha Sapphire, Sun

Ninty Lover blackmore Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Εγώ όταν έβγαλα κάρτα, η τράπεζα μου είχε πει ότι πρέπει να ενεργοποιήσω της αγορές μέσω internet ή για εξωτερικό, κάτι τέτοιο, γιατί πέρασαν 3 - 4 χρόνια, και δεν θυμάμαι καλά.

3DS Friend Codes: 5455 - 9456 - 6938
    Wii U ID: HeartGold-Gr
    PSN ID: HeartGold-gr
    XBOX LIVE: HEARTGOLD X

Ninty Fan TechPriestNS Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    23/10/2016
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Blue Cross Εμφάνιση Μηνύματος
    εχω το ιδιο προβλημα... μου βγαζει το μηνυμα "this credit card cannot be used και error code 026-7501... μπορει να βοηθησει καποιος??

Τώρα μπορεί να σου λέω και αρλούμπες αλλά μιας και είναι "μικρή" τράπεζα και δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα αλλά με τα capital controls οι τράπεζες έχουν και αυτές ένα "ημερήσιο" όριο εμβασμάτων το οποίο εξαντλείται γρήγορα. Το κόλπο σε αυτό ήταν να κάνεις τις αγορές σου 00.01 λεπτό το οποίο πραγματικά was a thing που λέμε πέρσι αν και έχει μεγαλώσει πλέον.

Edit beaten by bravely : Δοκίμασε όμως την κάρτα τα μεσάνυχτα.

Εμένα πάντως η debit (μισθοδοσίας) eurobank και της συζύγου μου (alpha) περνάνε πάντα όπως και η prepaid μου (eurobank).
    Τελευταία επεξεργασία από TechPriestNS; 31-12-2016 στις 21:23

Ninty Fan bravely Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    02/09/2014
    Κάνοντας Google τον error code βλέπω ότι το πρόβλημα υπάρχει με το 3ds και όχι την κάρτα. Ξαναπροσπάθησε αργότερα

Παρόμοια Θέματα

1. Nintendo e-Shop
    Από GLAROS στο forum Γενική συζήτηση
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 24-06-2017, 11:36
  2. Error στο Nintendo e-shop
    Από kseftilas στο forum Κέντρο Βοήθειας
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 20-12-2011, 15:09
  3. Βοήθεια με rock band 2 shop
    Από beniamin στο forum Wii