PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ποιοι ειναι ολοι αυτοι που μας πουλανε τα αγαπημενα μας ΡΕΤΡΟ παιχνιδια ?

vasilis_
28-01-2013, 00:48
Καλησπερα παιδια,
Εχει αναρρωτη8ει ποτε σας κανεις ποιοι ειναι ολοι αυτοι που μας πουλανε τα αγαπημενα μας ΡΕΤΡΟ παιχνιδια ?
Εννοω αυτους που πουλανε 1 παιχνιδι σε αγγελεια και μολις το δωσουν εκεινοι αμεσως εχουν καβατζα και την αλλη μερα το
3αναπουλανε.
Επισης τι παιζει με αυτους που κα8ε λιγο ανεβαζουν αγγελειες με εκατονταδες παιχνιδια ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΟΝΣΟΛΕΣ ταυτοχρονα?
Τοσο πολυ επαιζαν μικροι και ειχαν κ SEGA κ NES κ SNES κ GB ? Και μολις τα πουλησουν πως μετα μας 3ανα ανεβαζουν αγγελεια που 3αναπουλανε παλι τα ιδια? Τι παιζει? Που τα βρισκουν? Μιπως μερικοι ειναι εμποροι 'η κατι αλλο?
Μηπως ανοι3αν 1 λογαριασμο για να μας πουλησουν τη πραματια τους την ωρα που εμεις κανουμε τι φαση μας ?
Η ερωτηση αφορα μονο τους συλλεκτες κ τους φιλους των GAMES

RooF
28-01-2013, 00:51
Αγοραζουν απο ebay κατα κυριο λογο και μετα τα πουλανε εδω με αυξημενη (λιγο η πολυ) τιμη.

SteelLord
28-01-2013, 01:18
ποτέ δεν το έχω σκεφτεί έτσι.. εκμετάλλευση των προιόντων..

GLAROS
28-01-2013, 01:23
Μαγαζάκια,είναι οι καλοθελητές για αυτούς που δεν μπορούν να αγοράσουν online,κάρτες,ταχυδρομείο...αγ ράζουν πολύ φθηνά σε δημοπρασίες ή επισκευασμένα και μετά τα μεταπολουν,μεροκάματο βρε αδερφέ,να βγάζουμε το κάτι τι μας.

Για άλλους κακή κίνηση για τους υπολοιπους καλή.

Κανόνας απαράβατος : Σκέψου πριν αγοράσεις !

superkokogr
28-01-2013, 02:21
μμμμμμμ εγω πχ ειμαι και θεωρω τον εαυτο μου VideoGame collector απο 3 γενια κ μετα παντα...πολλες φορες φιλαρακια απο παλια μου χαρηζουν τα παλαια τους games η πχ απο γνωστους γνωστων μπορει να μου πουλησουν ολα τα παλαια games τους σε καλη τιμη..ετσι κραταω αυτα που θελω και τα αλλα τα βαζω για πουλημα...η πχ μπορει να βρεις μια καλη ευκαιρια σε παλαιο κονσολαδικο και να αγορασεις κατι που ξερεις οτι εχει αξια μονο κ μονο για να το πουλησεις κ να παρεις το κατι τις σου παραπανω και να αγορασεις κατι αλλο που μπορει να θες...επισεις αν θες κατι απο καποια αγγελια μπορει ο πωλητης να τα πουλαει πακετο...ε ετσι αγοραζεις το πακετο κρατας αυτο που θες και τα αλλα τα πουλας...ολα τα παραπανω λιγο πολυ ολοι τα κανουμε αυτοι βεβαια που ασχολουνται και με πωλησεις...η διαφορα πχ ειναι οτι εγω προσωπικα σαν Gamer και σαν Videogame Collector Ποτε δεν θα πουλαγα κατι που εχω για την συλλογη μου...μονο οτι εχω διπλο - τριπλο η δεν μου χρειαζεται...και ΠΑΝΤΑ τα εσοδα αμεσως επενδυονται στη συλλογη μου ωστε να μεγαλωσει και αλλο :biggrin: ελπιζω να σε βοηθησα να καταλαβεις στο περιπου τι παιζει....βεβαια υπαρχουν σιγουρα και ατομα που ειναι απλα εμποροι και πουλανε...πολλες φορες οχι για το κατι τις τους αλλα για να σφαζουν τν αλλονα :cursing: αλλα στην τελικη μονο καλο ειναι αυτο...ετσι αν ψαχνεις κατι μπορει να το βρεις και να δωσεις τα λεφτα σου πχ σε εναν Ελληνα και οχι εξω απο την χωρα...παντα με την λογικη να μην σε σφαζουν...δεν μιλαω για 2-3 ευρω αλλα οχι για κατι που εχει 30 να στο πουλανε 45-50 ευρω...αν και στην τελικη ο καθενας πουλαει το δικο του οσο γουσταρει κ ο αλλος αγοραζει αν θελει ειδαλος κοιταει κ αλλου !!!

geo2004z
28-01-2013, 09:41
Είναι αρκετοί αυτοί που αγοράζουν από ebay και προσπαθούν να πουλήσουν στην Ελλάδα. Το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι το gameexplorers που δεν έχει τίποτε σε στοκ και όλα τα προϊόντα τα έχει διαθέσιμα σε 7-10 μέρες υποτίθεται. Αυτή η τακτική παλαιότερα έκανε αρκετούς πλούσιους, τώρα όμως όλοι μας χρησιμοποιούμε το ebay....

Link - The hero of time
28-01-2013, 19:09
Ετυχε χθες το βραδυ να συναντηθω με μερικους απο τους "βετεράνους" ρετρο gamers και εραστές του "αθλήματος" και στη κουβέντα φέραμε και το θεμα που θιγει το συγκεκριμενο τοπικ.. Θα ηθελα να αναφερω στο συγκεκριμενο σημειο οτι ενας απο τους κορυφαιους για μενα (και αγνωστος για τους περισσοτερους) ελληνες συλλέκτες ειναι ο Καλλιθεώτης Παυλος Γενεράλης (ισως οι πιο παλιοι να τον θυμουνται στα arcade στέκια της οδου Τζώρτζ στο κεντρο της Αθηνας..) ο οποιος μου ανεφερε οτι εκεινοι που κατα κανονα πουλανε σε αγγελίες και κατα περιεργο λογο τους βλεπουμε να ξαναεχουν τα ιδια ή και περισσοτερα ρετρο video games στην επομενη αγγελία τους ειναι επειδη γινεται "ρολάρισμα" στη συλλογη τους π.χ. αν δε πουλησουν κατι το ανταλάσσουν με αλλα παρεμφερη ρετρό παιχνιδια κι ετσι δεν υπαρχει "κενο" στο στοκ τους οποτε αυτος ειναι κι ο λογος που δε φαινεται να τελειωνει ποτε η πραμάτεια τους.. Αλλοι την εχουν δει έμπορες (οι οποιοι ειναι ευρυτερα γνωστοί στις απανταχού "στοές" των ενασχολουμενων και μη με τα videogames) κι αλλοι απλα θελουν να ξεφορτωθουν υλικο και το πουλανε.. Το συγκεκριμενο ατομο μου ανεφερε οτι μονο το 60% απο αυτα τα ατομα ειναι αξιοπρεπη κι εχουν "μπέσα" ενω οι υπολοιποι ειναι γνωστο για το που ανηκουν και τι κανουν..

Vetus
28-01-2013, 20:09
Όχι μόνο σε ρετρό videogames αλλά και σε videogames γενικά υπάρχουν αρκετοί επιτήδειοι που έχουν στήσει ολόκληρη επιχείρηση και πουλάνε την πραμάτεια τους μέσω αγγελιών είτε από εφημερίδες είτε από forums. Μάλιστα ορισμένοι απ' αυτοί ανοίγουν και δικά τους forums όπου δήθεν μιλάνε για videogames αλλά στην ουσία ο βασικός τους σκοπός είναι να διαφημίσουν την επιχείρησή τους με πλάγιο τρόπο. Έτσι και λεφτά γλυτώνουν από τις διαφημίσεις που θα χρειαζόντουσταν να κάνανε και μαύρο χρήμα βγάζουν καθώς κανείς δεν θα σε φορολογήσει για το Virtual Boy που πούλησες στις αγγελίες. Τέτοια άτομα δεν αξίζει να λέγονται gamers αλλά κλασσικοί ελληναράδες που βρήκαν άλλη μια κομπίνα για να αισχροκερδούν.

GLAROS
28-01-2013, 21:18
Οι δύσκολοι καιροί δημιουργούν ευκαιρίες,έτσι λοιπόν όσοι πρέπει να αποχωριστούν ή να "σπάσουν" συλλογές είναι οι "ριγμένοι,από την άλλη πλευρά έχουμε όσους είναι σε καλύτερη μοίρα και εμπλουτίζουν τις συλλογές τους.

Τέλος,όσοι έχουν κάτι που τους στοίχισε "κοψοχρονιά" φροντίζουν να το προωθούν με πολλαπλάσια τιμή στην εγχώρια αγορά.

Ο κύκλος των χαμένων ποιητών είναι μικρός και οι δεσμοί εύθραστοι.

Καλό εργαλείο είναι το feedback (στο αντίστοιχο thread) όπου μας "δείχνει" μια εικόνα του κάθε ένα από εμάς.

PSONIO3D
28-01-2013, 21:23
η αληθεια ειναι οτι εχω αγορασει πολλα πραγματα απο αγγελιες εδω στο ninty αλλα και απο αλλα φορουμ ελληνικα , καθως και απο το e-bay. αλλα τοσα εχω αγορασει και απο καταστηματα της πολης μου σε retail τιμες. Αν εισαι συλλεκτης , το απο ποιον θα αγορασεις δε σε ενδιαφερει και τοσο. Σιγουρα σημαντικο ρολο παιζει και η τιμη. Πανω κατω ομως ξερεις οτι καποια απο αυτα που ψαχνεις θα πρεπει να "τα σκασεις" για να τα αποκτησεις. 5 πανω 5 κατω δεν παιζει ρολο.
Ποιος απο ολους εμας τους συλλεκτες δεν εχει διπλα και τριπλα παιχνιδια που θελει να τα ξεφορτωθει?
Ποιος δεν βρηκε final fantasy 7 με 5 ευρω και δεν σκεφτηκε , ας το αγορασω να το πουλησω 50? Ειναι ολα θεμα κοινης λογικης.
Το μονο παιχνιδι που προσωπικα εχω πουλησει ειναι το ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ Baten Kaitos , και αυτο επειδη το ειχα 2 φορες.
Απο την αλλη , καποια στιγμη δοκιμασα να πουλησω ολοκληρη τη συλλογη μου απο τα GameCube παιχνιδια , αλλα δεν υπαρχει καμια περιπτωση να την δωσω στο 1/3 της τιμης της (οπως και μου τη ζητησαν) σε καποιον "wannabe" -δηθεν εξυπνο- online μικροεμπορακο για να τα κονομησει αυτος.
Σαν συλλεκτης , εκτιμω την συλλεκτικη αξια πανω απολλα , και μετα την εμπορικη της καθε συλλογης.

tupamaro
28-01-2013, 22:10
Eγω πάντως απο ότι έχω δει, όσοι πουλάνε ακόμα και σε τιμές ebay δεν παίρνει κανείς, όλο τις ίδιες αγγελίες βάζουν συνέχεια.Έχουμε και κρίση, είναι και μικρή η ρετροκοινότητα στην ελλάδα και όποιος ασχολείται είναι ψαγμένος,πιο εύκολα μου φαίνεται πουλάς στο ebay.Tώρα γιατί κάποιοι βάζουν συνέχεια τα ίδια και τα ίδια στις ίδιες τιμές αφού δεν τα παίρνει κανείς, μάλλον για να σπάσουν τα νεύρα το κάνουν

Vetus
29-01-2013, 02:06
Το μονο παιχνιδι που προσωπικα εχω πουλησει ειναι το ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ Baten Kaitos , και αυτο επειδη το ειχα 2 φορες.
Απο την αλλη , καποια στιγμη δοκιμασα να πουλησω ολοκληρη τη συλλογη μου απο τα GameCube παιχνιδια , αλλα δεν υπαρχει καμια περιπτωση να την δωσω στο 1/3 της τιμης της (οπως και μου τη ζητησαν) σε καποιον "wannabe" -δηθεν εξυπνο- online μικροεμπορακο για να τα κονομησει αυτος.
Σαν συλλεκτης , εκτιμω την συλλεκτικη αξια πανω απολλα , και μετα την εμπορικη της καθε συλλογης.
Γι' αυτό δεν θα πουλήσεις την συλλογή σου σε οnline μικροεμποράκους αλλά σε γνήσιους συλλέκτες. Δόξα τω Θεώ, στο eBay τσεκάρεις το προφίλ του καθενός και μπορείς άνετα να καταλάβεις ποιός κάνει εμπόριο και ποιός ψωνίζει για πάρτη του. Δεν σου 'πε κανείς να πουλήσεις τα πανσπάνια παιχνίδια σου σε τιμές λαϊκής αλλά για παιχνίδια όχι και τόσο σπάνια εννοείται ότι θα τα πουλήσεις σε πολύ χαμηλότερη τιμή αλλιώς θα τα δεις να τρώνε σκόνη στα ράφια του γραφείου σου από την στιγμή που μπορούν να τα βρουν κι από αλλού πανεύκολα.

Eγω πάντως απο ότι έχω δει, όσοι πουλάνε ακόμα και σε τιμές ebay δεν παίρνει κανείς, όλο τις ίδιες αγγελίες βάζουν συνέχεια.Έχουμε και κρίση, είναι και μικρή η ρετροκοινότητα στην ελλάδα και όποιος ασχολείται είναι ψαγμένος,πιο εύκολα μου φαίνεται πουλάς στο ebay.Tώρα γιατί κάποιοι βάζουν συνέχεια τα ίδια και τα ίδια στις ίδιες τιμές αφού δεν τα παίρνει κανείς, μάλλον για να σπάσουν τα νεύρα το κάνουν
Eίναι επειδή είμαστε κλασσικοί ελληναράδες που προτιμούν να βάλουν λουκέτο από το να πουλήσουν την πραμάτεια τους σε λογικές τιμές. Έχουν το σκεπτικό "Ας κοπανήσουμε τις τιμές κι όλο και κάποιο κορόϊδο θα τσιμπήσει." Γι' αυτό δεν πάμε μπροστά ως χώρα κι έχουμε φτάσει στην τωρινή κατάσταση.

sephirothson
29-01-2013, 12:50
offtopic αυτο που θα πω σχετικα αλλα στην Ελλαδα υπαρχουν λιγοι πραγματικοι συλλεκτες!!Ολοι οι υπολοιποι θελουν να λεγονται συλλεκτες χωρις ομως να βαζουν βαθια το χερι στην τσεπη.Ειναι δυνατον να θελεις να κανεις συλλογη(η γενικα να θελεις να λεγεσαι συλλεκτης)χωρις να πληρωσεις κατι παραπανω?και μιλαω για "κομματια" που θεωρουνται και ειναι σπανια.πχ οταν σου πουλαω εγω το symphony of the night 70 ευρω και εσυ να μου λες οτι το δινω πολυ ακριβα ή οτι "ρε φιλε στην Ελλαδα ζουμε κανεις δεν θα το αγορασει"οποτε κατεβασε την τιμη κτλ.(δεν εχω το symphony τυχαιο παραδειγμα:001_tongue:)προτιμο να το βαλω τοτε στο ebay.Κοροιδια ειναι να σου πουλαω το FFVII 100 ευρω,ενας τιτλος που υπαρχει αφθονος στο "εμποριο" αφου κυκλοφορησαν παρα μα παρα κομματια απο το παιχνιδι αυτο.Οπως ειπε και ενα παιδι πιο πανω τι πιο λογικο απο το να βρεις σε ενα ξεχασμενο μαγαζι ενα παιχνιδι που γνωριζεις οτι στο ebay το δινουν 200 λιρες!!εσυ ποσο θα το πουλησεις?Ασχετα αν το πηρες 10 ευρω,δεν θα το πουλησεις και εσυ το λιγοτερο 150 ευρω?Δυστυχως η ευτυχως πλεον η σπανιοτητα ενος τιτλου κρινεται απο το ebay στις μερες μας(αν και εκει εχουν ξεφυγει τα πραματα σε πολλες περιπτωσεις http://www.ebay.co.uk/itm/The-Legend-of-Zelda-A-Link-to-the-Past-NEW-SEALED-SNES-/130838779449?pt=UK_PC_Video_Games_Video_Games_JS&hash=item1e76995639 )

PSONIO3D
29-01-2013, 13:26
κλασσικο παραδειγμα του "Ελληναρα" τον οποιο πολλες φορες αναφεραμε , ειναι αυτο που μου ετυχε εχθες το βραδυ. Τηλεφωνησα για μια αγγελια (οχι για παιχνιδια) και ο τυπας στο τηλεφωνο , αφου εδειξα ενδιαφερον για τα 2 αντικειμενα που πουλουσε , αποφασισε κατοπιν εορτης , να αυξησει την τιμη στο 1 εκ των 2 , παρολο που στην αγγελια του ζητουσε 30 εκαστο,και τηλεφωνικως μου ζητησε 45. Φυσικα και δεν προκειται να κανω οποιαδηποτε συναλλαγη με τον συγκεκριμενο κυριο.
Απο την αλλη, καταλαβαινω οτι δεν προκειται να πουλησω κανενα απο τα "σπανια" και ακριβα κομματια της συλλογης μου στην ελλαδα, οπως ειπε και ο Sephi.
Γιατι ας μου πει καποιος , ποιος θα μου δωσει τα χρηματα που αξιζει ενα καινουργιο GameGear στο κουτι του αχρησιμοποιητο , η ενα Mega Drive που δεν συνδεθηκε ποτε στην τηλεοραση, ποσο μαλλον το GameBoy που εχω , που παρεπιπτωντως δεν εχω δει(σιγουρα ομως υπαρχει) ακομη κατι σε παρομοια κατασταση. Φυσικα , οπως ειπαμε , βαρβατοι συλλεκτες στην ελλαδα ΔΕΝ , και οποιος το ζητησει θα σου προσφερει ψιχουλα μπροστα στην πραγματικη του αξια.
Οποτε τι μενει? Το ebay? εκει ειναι αλλη κουβεντα. Τα Fees μονο που σε αναγκαζει το ebay να πληρωσεις , στο ιδιο το ebay , στο paypal αλλα και στις ελληνικες τραπεζες , αρκουν να με εμποδισουν απο το να ανεβασω εκει κατι προς πωληση.
Και κατι τελευταιο. Ας μην γελιομαστε οτι αγοραζοντας κατι απο το Ebay θα σου ερθει φτηνοτερα. Μονο τα μεταφορικα πολλες φορες αρκουν για να ισοσταθμισουν τις "χαμηλες" τιμες ορισμενων αντικειμενων.
παραδειγμα , αγορασα σημερα απο Αμερικη το Atelier Totori Premium edition ΜΟΝΟ 50 ευρω.... Φυσικα για να το παραγγειλεις απο Αμερικη θα πρεπει να πληρωσεις 30 ευρω μεταφορικα. Οποτε αν σου το πουλησει καποιος στην ελλαδα 90 ευρω , ας μην σκεφτεις οτι ειναι ακριβο σε σχεση με το Ebay.

tupamaro
04-03-2013, 20:44
πάρτε ένα καραγκίοζη.
http://www.gameover.gr/forum/topic/Super-Nes-Top-Games-%CE%A0%CF%89%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%C E%B9.38852.html
όχι μόνο πουλά το a link to the past χωρίς manual με.. 60 ευρώ αλλά είναι και λαμόγιο γιατί είναι η γερμανική έκδοση και δεν το αναφέρει καν!Για πολλές φάπες.

geo2004z
05-03-2013, 01:21
Χαχα!! Τα πήρε ο Tupa. Εν τάξει...έχω δει και χειρότερους.

superkokogr
05-03-2013, 01:23
πάρτε ένα καραγκίοζη.
http://www.gameover.gr/forum/topic/Super-Nes-Top-Games-%CE%A0%CF%89%CE%BB%CE%BF%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%C E%B9.38852.html
όχι μόνο πουλά το a link to the past χωρίς manual με.. 60 ευρώ αλλά είναι και λαμόγιο γιατί είναι η γερμανική έκδοση και δεν το αναφέρει καν!Για πολλές φάπες.

Την ειχα δει και εγω αυτη τν αγγελια..το κακο ειναι οχι τα 60 ευρω χωρις το μανουαλ...δικαιωμα του αυτο..δικο του ειναι οσο θελει το πουλαει δεν μας αφορα...αλλα εκει που ειναι απαραδεκτος και δεν δικαιλογειτε καθολου ειναι στο οτι δεν αναφερει οτι ειναι η Γερμανικη Pal εκδοση που ειναι μονο στα γερμανικα και δεν αλλαζει η γλωσσα...

geo2004z
05-03-2013, 11:00
Την ειχα δει και εγω αυτη τν αγγελια..το κακο ειναι οχι τα 60 ευρω χωρις το μανουαλ...δικαιωμα του αυτο..δικο του ειναι οσο θελει το πουλαει δεν μας αφορα...αλλα εκει που ειναι απαραδεκτος και δεν δικαιλογειτε καθολου ειναι στο οτι δεν αναφερει οτι ειναι η Γερμανικη Pal εκδοση που ειναι μονο στα γερμανικα και δεν αλλαζει η γλωσσα...

Λάθος, δεν ισχύει αυτό που λες. Η Γερμανική η έκδοση είναι εκείνη που κυκλοφόρησε επίσημα στην Ελλάδα από την Itochu, το κασετάκι είναι κυρίως στα Αγγλικά και ενδέχεται να έχει επιλογή για Γερμανική Γλώσσα. Το μόνο που ήταν στα Γερμανικά τότε ήταν ο χάρτης, το εγχειρίδιο top secret και το κουτί από πίσω. Η Itochy εκτύπωνε κι ένα ελληνικό manual για το παιγνίδι! Από ότι βλέπω πάντως ότι πουλάει το μέλος του gameover είναι από Itochu αλλά δεν έχουν το αυτοκόλλητο.

count
05-03-2013, 12:26
Να προσθέσω κι εγώ κάτι στο ιδιαίτερα ενδιαφέρον θέμα που συζητάτε.
Έχω αγοράσει πολλές φορές παιχνίδια από μέλη μεγάλων φόρουμ, αλλά και από το εξωτερικό. Οι κατηγορίες πωλητών που διέκρινα είναι οι εξής:
1/ Gamers με εμπειρία χρόνων, που τιμολογούν τα παιχνίδια τους όσο πιο αντικειμενικά γίνεται, με βάση την ποιότητα του τίτλου, την παλαιότητα, την σπανιότητα του κτλ.
2/ Άτομα που είναι ιδιοκτήτες καταστημάτων και συνήθως πουλάνε games σε ανορθόδοξες τιμές, είτε γιατί θέλουν να βγάλουν μεγάλο κέρδος, είτε γιατί θέλουν να ξεστοκάρουν το εμπόρευμα τους.
3/ Gamers που αγοράζουν μεγάλες ποσότητες παιχνιδιών - κονσολών από το εξωτερικό σε τιμή χονδρικής πολλές φορές και πουλάνε σε μία υψηλότερη τιμή, βγάζοντας έτσι κάποιο χαρτζιλίκι/καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό.
Ο κανόνας της προσφοράς-ζήτησης δημιουργεί και απώλειες και κέρδος.
Ενδεικτικά, να αναφέρω κάποια παιχνίδια που απέκτησα σε εξωφρενικές τιμές:
Megaman x 2.24 ευρώ από Αγγλία (σκέτο cartridge)
Super metroid 8.62 ευρώ από Αγγλία (σκέτο cartridge)
Ikaruga μεταχειρισμένο για το gamecube 8.75 ευρώ από μέλος του game over gr
Ζelda majora's mask στο κουτί του σαν καινούργιο 20 ευρώ από μέλος του insomnia gr

superkokogr
05-03-2013, 16:37
Λάθος, δεν ισχύει αυτό που λες. Η Γερμανική η έκδοση είναι εκείνη που κυκλοφόρησε επίσημα στην Ελλάδα από την Itochu, το κασετάκι είναι κυρίως στα Αγγλικά και ενδέχεται να έχει επιλογή για Γερμανική Γλώσσα. Το μόνο που ήταν στα Γερμανικά τότε ήταν ο χάρτης, το εγχειρίδιο top secret και το κουτί από πίσω. Η Itochy εκτύπωνε κι ένα ελληνικό manual για το παιγνίδι! Από ότι βλέπω πάντως ότι πουλάει το μέλος του gameover είναι από Itochu αλλά δεν έχουν το αυτοκόλλητο.

Μπορει να εχεις δικιο..δεν το ηξερα αυτο...ειχα διαβασει οτι η Γερμανικη εκδοση τα γραφει ολα στα γερμανικα και δεν μπορουσες να αλλαξεις τν γλωσσα...οπως και να εχει ισως θα επρεπε να το διευκρινιζει στην αγγελια του !

geo2004z
05-03-2013, 16:47
Μπορει να εχεις δικιο..δεν το ηξερα αυτο...ειχα διαβασει οτι η Γερμανικη εκδοση τα γραφει ολα στα γερμανικα και δεν μπορουσες να αλλαξεις τν γλωσσα...οπως και να εχει ισως θα επρεπε να το διευκρινιζει στην αγγελια του !

Ε μα κοίταξε...θα ήμουν ο πρώτος που θα συμφωνούσα μαζί σου εάν έβλεπα κάποιον που πουλάει παιγνίδια από άλλη χώρα και τα παρουσιάζει ως αγγλικά. Στη συγκεκριμένη όμως περίπτωση βλέπω κάποιον ο οποίος απλώς είχε αγοράσει αυτά στην εποχή τους και τώρα τα πουλάει χωρίς να γνωρίζει πολλά πολλά, εκτός τιμής γιατί οι τιμές του ξεφεύγουν.

sephirothson
05-03-2013, 17:17
και ειναι και σε χαλια κατασταση το κουτι

tupamaro
05-03-2013, 17:25
εμένα πάντως το cartridge μου φαίνεται ίδιο με το γερμανικό, κι εγώ έχω το mystic quest legend με γερμανικό κουτί και χάρτη απο την itochu αλλά το cartridge είναι το αγγλικό.

geo2004z
05-03-2013, 17:43
εμένα πάντως το cartridge μου φαίνεται ίδιο με το γερμανικό, κι εγώ έχω το mystic quest legend με γερμανικό κουτί και χάρτη απο την itochu αλλά το cartridge είναι το αγγλικό.

Το Mystic Quest που κυκλοφόρησε στην Ελλάδα από την Itochu είναι η Ολλανδική έκδοση και το κασετάκι είναι στα αγγλικά όπως όλα τα Ολλανδικά παιγνίδια. Μάλλον θα μπερδεύεις τα Γερμανικά με τα Ολλανδικά my friend και δε θα χεις και άδικο.....:tongue_smilie:

tupamaro
05-03-2013, 17:45
Το Mystic Quest που κυκλοφόρησε στην Ελλάδα από την Itochu είναι η Ολλανδική έκδοση και το κασετάκι είναι στα αγγλικά όπως όλα τα Ολλανδικά παιγνίδια. Μάλλον θα μπερδεύεις τα Γερμανικά με τα Ολλανδικά my friend και δε θα χεις και άδικο.....:tongue_smilie:
Kαλά ναι όντως.:P πάντως αν έχεις εσύ το ίδιο cartridge με το γερμανικό και είναι σε αγγλική γλώσσα, οκ, γράψε λάθος και όποιος θέλει ας το αγοράσει.:001_tt2:

geo2004z
05-03-2013, 18:03
Για να γίνω λίγο πιο σαφής...Υπάρχουν Γερμανικά κασετάκια που τα χουν όλα στη γερμανική γλώσσα και κάποια που είναι στα αγγλικά. Από τον κωδικό μπορείτε να το καταλάβετε αυτό. Αυτά που έχουν το παιγνίδι στα γερμανικά έχουν κωδικό πάνω στο κασετάκι FRG ή SFRG. Τα κασετάκια γερμανικής προελεύσεως με αγγλική γλώσσα έχουν κωδικό NOE ή NNOE, δηλαδή Nintendo of Europe. Η Γερμανική Νιντέντο ανέκαθεν πίστευε ότι εκπροσωπεί και όλη την Ευρώπη, lol!!

Υπάρχουν βέβαια και αυτά που έχουν κωδικό NOE/SFRG και είναι στις δύο γλώσσες.

Roronoa
05-03-2013, 20:03
Μην ξεχνατε πως μερικοι τσιμπανε τις τιμες γιατι ξερουν πως θα παιξει παζαρεμα(φυσικα δεν τους χαλαει να το δωσουν σε καποιον στην μεγιστη τιμη).

geo2004z
06-03-2013, 01:07
Πολύ σωστό roronoa αυτό που λες. Ο Έλληνας το χει στο αίμα του να ζητάει έστω και 5 ευρώ παζάρεμα από την αρχική τιμή του πωλητή. Προσοχή όμως, δεν τον ενδιαφέρει πόσο πωλείται κανονικά, απλά να νιώσει ότι του κανε χάρη ο πωλητής και του έκοψε αυτά τα αναθεματισμένα 5 ευρώ....χαχα!!!

tupamaro
06-03-2013, 01:16
Αυτοι οι γερμανοί πάντως πολύ κωλόφαρδοι, όλα τα rpg στην γλώσσα τους με τεράστια κουτιά που περιέχουν εκτενείς οδηγούς τύπου earthbound!Eίναι τόσο ωραίες αυτές οι εκδόσεις που σου έρχεται να μάθεις γερμανικά.:001_wub:

Andrew
12-03-2013, 12:35
Δείτε αυτό το βίντεο. Είναι από garage sales στην Αμερική.

http://www.youtube.com/watch?v=IHVFd46LJt0

και αυτό είναι απίστευτο

http://www.youtube.com/watch?v=7zljZ4WIJvs

jay_D
12-03-2013, 12:45
Δείτε αυτό το βίντεο. Είναι από garage sales στην Αμερική.

http://www.youtube.com/watch?v=IHVFd46LJt0

και αυτό είναι απίστευτο

http://www.youtube.com/watch?v=7zljZ4WIJvs

Με λιγα λόγια έδωσε 30κάτι ευρώ κ πήρε όλο αυτό??????? :drool::drool::drool:
Καλά στο δεύτερο τι βρισκειιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιι????????? :001_tongue:

Andrew
12-03-2013, 12:47
Ο συγκεκριμένος πρέπει να τα πουλάει στο ebay.

jay_D
12-03-2013, 12:55
Καλά οι περισσότεροι απο αυτούς τα πουλάνε στο ebay!

cloud
12-03-2013, 13:07
Μιλάμε φοβερός ο τύπος!!:ohmy:

Και η πλάκα είναι ότι όσο τα πήρε όλα αυτά, θα πουλήσει μετά μόνο το ένα (Για να μην πω ότι μόνο με το FF3 - 6 θα βγάλει πάνω από 100$.)!

Manosglp
12-03-2013, 13:47
Δυστυχως αυτη ειναι η πραγματικοτητα παιδια...!!!Αν εισαι retro gamer στην Ελλαδα...στην καλυτερη των περιπτωσεων, θα εισαι τυχερος αν βρεις ενα factory sealed game για PS1...Στην Αμερικη ή στην Ιαπωνια, τα παραπανω video θα ηταν απλα καθημερινοτητα!!!

tupamaro
12-03-2013, 14:08
Δυστυχως αυτη ειναι η πραγματικοτητα παιδια...!!!Αν εισαι retro gamer στην Ελλαδα...στην καλυτερη των περιπτωσεων, θα εισαι τυχερος αν βρεις ενα factory sealed game για PS1...Στην Αμερικη ή στην Ιαπωνια, τα παραπανω video θα ηταν απλα καθημερινοτητα!!!

νομίζω πως και απο στοκ μαγαζιών τα έχουν πάρει όσοι έψαχναν παλαιότερα, μόνο απο αγγελίες αν πετύχεις καμια ευκαιρία.Την μόνο πολύ καλή που έχω πετύχει εγώ ήταν που πήρα απο έναν τύπο σφραγισμένο το majora's και κουτάτο το R.E. 2 για n64 για 40 ευρώ, όπως και πάλι απο τον ίδιο 7 snes cartridges με αντάπτορα (μεσα στα παιχνίδια ήταν το super castlevania 4) με 30 ευρώ.Να ναι καλά ο άνθρωπος όπου και να ναι.:biggrin:

Manosglp
12-03-2013, 14:24
νομίζω πως και απο στοκ μαγαζιών τα έχουν πάρει όσοι έψαχναν παλαιότερα, μόνο απο αγγελίες αν πετύχεις καμια ευκαιρία.Την μόνο πολύ καλή που έχω πετύχει εγώ ήταν που πήρα απο έναν τύπο σφραγισμένο το majora's και κουτάτο το R.E. 2 για n64 για 40 ευρώ, όπως και πάλι απο τον ίδιο 7 snes cartridges με αντάπτορα (μεσα στα παιχνίδια ήταν το super castlevania 4) με 30 ευρώ.Να ναι καλά ο άνθρωπος όπου και να ναι.:biggrin:

Nαι ναι...εχει τυχει και σε 'μενα κατι παρομοιο...το Mario all stars για snes με 10 ευρω...οπως και το Mario 64 με 5 ευρω..απο ενα μαγαζι που εκανε διαλυση...Επισης απο τον ιδιο ειχα παρει RE2, NBA JAM T.E. , FIFA 96, και τα 3 για Saturn προς 10ε το καθενα, μια κονσολα Mega Drive 2 factory sealed για 25 ευρω!!!Η τιμη επανω εγραφε 25.000 δρχ και ο τυπος απλα την μετετρεψε σε ευρω...!Το καλυτερο ομως..ηταν ενα Nintendo Nes...Boxed...αχρησιμοποιητο...απ το οποιο ειχαν απλως παρει τα καλωδια,τα χειριστηρια και το game...κατα τ'αλλα η κονσολα ηταν καινουρια...για 15 ευρω!!!Το θεμα ειναι ομως...οτι ο καθενας μας...εχει απλα να διηγηθει μια, αντε δυο το πολυ παρομοιες ιστοριες, εν αντιθεσει με τους Αμερικανους ή τους Ιαπωνες που ζουν τετοια περιστατικα καθημερινα...και παιρνουν πχ το Zelda link to the past για 10$ και οχι 60 και 70 ευρω απο το καθε παλιομαγαζο τυπου G@me Expl@rers που απλως εκμεταλευεται την αγαπη και τη νοσταλγια μας....

tupamaro
12-03-2013, 14:40
Nαι ναι...εχει τυχει και σε 'μενα κατι παρομοιο...το Mario all stars για snes με 10 ευρω...οπως και το Mario 64 με 5 ευρω..απο ενα μαγαζι που εκανε διαλυση...Επισης απο τον ιδιο ειχα παρει RE2, NBA JAM T.E. , FIFA 96, και τα 3 για Saturn προς 10ε το καθενα, μια κονσολα Mega Drive 2 factory sealed για 25 ευρω!!!Η τιμη επανω εγραφε 25.000 δρχ και ο τυπος απλα την μετετρεψε σε ευρω...!Το καλυτερο ομως..ηταν ενα Nintendo Nes...Boxed...αχρησιμοποιητο...απ το οποιο ειχαν απλως παρει τα καλωδια,τα χειριστηρια και το game...κατα τ'αλλα η κονσολα ηταν καινουρια...για 15 ευρω!!!Το θεμα ειναι ομως...οτι ο καθενας μας...εχει απλα να διηγηθει μια, αντε δυο το πολυ παρομοιες ιστοριες, εν αντιθεσει με τους Αμερικανους ή τους Ιαπωνες που ζουν τετοια περιστατικα καθημερινα...και παιρνουν πχ το Zelda link to the past για 10$ και οχι 60 και 70 ευρω απο το καθε παλιομαγαζο τυπου G@me Expl@rers που απλως εκμεταλευεται την αγαπη και τη νοσταλγια μας....

Kαλά, εκεί δεν πατάω καν, εννοείται!Στο gamestation καμιά φορά βρίσκεις κάτι καλό, την παρασκευή πχ. πήρα απο εκεί το Donald in maui mallard για το mega drive κουτάτο με 12 ευρώ, οκ, η έκδοση του snes είναι πολύ ανώτερη αλλά πάλι ήταν μια πολύ καλή τιμή.

Manosglp
12-03-2013, 14:48
Kαλά, εκεί δεν πατάω καν, εννοείται!Στο gamestation καμιά φορά βρίσκεις κάτι καλό, την παρασκευή πχ. πήρα απο εκεί το Donald in maui mallard για το mega drive κουτάτο με 12 ευρώ, οκ, η έκδοση του snes είναι πολύ ανώτερη αλλά πάλι ήταν μια πολύ καλή τιμή.

A βεβαια!!!!Η τιμη ηταν οντως πολυ καλη!!!!Δυστυχως...οσα καταστηματα εχουν section με retro gaming, γνωριζουν πολυ καλα οτι απευθυνονται σε αρρωστους οπως εμεις...:blush: , με αποτελεσμα να "χτυπανε" πολυ τις τιμες...υπαρχουν βεβαια και καποιες εξαιρεσεις!!!!Το "παιχνιδι" ολο παιζεται στα garage sales και στα flea market στην Αμερικη, και στην Akihabara στο Τοκυο..σε τετοια επιπεδα δεν θα φτασουμε ποτε...!Ας αρκεστουμε στα videos και στο καλο ψαξιμο στο ebay...

-Panos-
12-03-2013, 15:10
Είχα βρει πάντως και εγώ πριν 1.5 χρόνο μία τρελή ευκαιρία σε αγγελία εδώ στην Ελλάδα. Συγκεκριμένα, Pokemon Ruby, Emerald, Leaf Green, Saphire και Zelda: Link's Awakening (GB), όλα μαζί 15€. Φυσικά και τα τσίμπησα όπως ήταν...
Είναι καθαρά θέμα εντατικού ψαξίματος και τύχης για να βρεις τέτοιες προσφορές.

Manosglp
12-03-2013, 15:37
Είχα βρει πάντως και εγώ πριν 1.5 χρόνο μία τρελή ευκαιρία σε αγγελία εδώ στην Ελλάδα. Συγκεκριμένα, Pokemon Ruby, Emerald, Leaf Green, Saphire και Zelda: Link's Awakening (GB), όλα μαζί 15€. Φυσικά και τα τσίμπησα όπως ήταν...
Είναι καθαρά θέμα εντατικού ψαξίματος και τύχης για να βρεις τέτοιες προσφορές.

Ναι...τυχη και επιμονη για ψαξιμο χρειααζεται....κυριως τυχη βασικα και μια σχετικη αγνοια του πωλητη!!! :thumbup:

trifonas1982
07-04-2013, 10:33
Με λιγα λόγια έδωσε 30κάτι ευρώ κ πήρε όλο αυτό??????? :drool::drool::drool:
Καλά στο δεύτερο τι βρισκειιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιι????????? :001_tongue:

Δεν είναι ότι βρεικε ´´παπαδεσ´´ στο δεύτερο βίντεο αλά κ τα κουτάκια είναι σε τρελή κατάσταση!!!!
ΜΠΩΡΕΙ κ να κρατήσει γιατην πάρτη του........!!!
ΜΠΩΡΕΙ κ να βγάλει ´´μεροκαματακί´

- - - Updated - - -

Προσωπική γνώμη είναι η εξεις: υπάρχουνε τα άτομα που πουλάνε την σιλογοι τους από ανάγκη,που σημαίνει ότι εφόσον τα έχει στα χέρια του ξέρει το συλεκτικοτιτα του αντικειμένου κ θα πέσει ´´τσεκουρί´´ αλά με μετρο.......!!!
Υπάρχει η κατηγορία έχω σπίτι κάτι ´´παλιατζουρες ´´ κ ελάτε κοσμε να τα πάρετε μετο κιλό!! Όπος ο κος στην Αμερική που είδαμε στο βιντεακι!
Κ υπάρχει η κλασική κατηγορία του κλασικού πωλείτη ´´φιλε ´´ είναι σπάνιο...... ¨που δεν βρίσκεις πλεον´´
Που το χ παιχνίδι τον έχει αγοράσει 1€ πχ
Με λίγα λόγια εκμετάλλευση στο ΦΟΥΛ

Κ γενικά καπος έτσι γίνετε με ότι έχει συλεκτικοτιτα!!
Οπότε γενικά υπομονή θα γυρίσει κ ο τροχός...........!!!

Zalbor
08-04-2013, 15:45
Όπως βλέπω τον τίτλο αυτού του θέματος, μου έρχεται στο νου το "Ποιος είναι αυτός ο Εβραίος που πουλάει τους δίσκους μου" της Δημητρίου...!