PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Παλιά και χαμένα Nintendo games

Σελίδες : [1] 2

g1985ios
17-10-2008, 19:51
Ένα θέμα που"πονάει"πολλούς gamers..Για ποια παιχνίδια που έχετε δώσει-δανείσει-χαρίσει-πουλήσει-χάσει μετανιώνετε ως και σήμερα??Εγώ προσωπικά μετανιώνω που πούλησα όλη την συλλογή του snes+παιχνίδια για να πάρω ps1(:crying:)καθώς και μερικά παιχνίδια N64 που τα έδωσα σε ανταλλαγές και ψάχνω τώρα να τα ξαναβρώ..αυτα!!

Teoulas
17-10-2008, 20:22
Εγώ είχα "δανείσει" όλα τα παιχνίδια του Gameboy κάποια στιγμή και δεν τα ξαναείδα. Τουλάχιστον μπορώ να τα παίζω σε emulators στο PC και στο DS. :tongue:

cloud
17-10-2008, 20:24
Εγώ προσωπικά μετανιώνω που πούλησα όλη την συλλογή του snes+παιχνίδια για να πάρω ps1(:crying:)καθώς και μερικά παιχνίδια N64 που τα έδωσα σε ανταλλαγές και ψάχνω τώρα να τα ξαναβρώ..αυτα!!
Ρε φίλε δεν κάνουν τέτοια εγκλήματα...:crying:

Εγώ πάντως για το μόνο που ίσως να έχω μετανιώσει, είναι που πούλησα το πρώτο Crash Bandicoot για τα PS1... Όχι όμως ότι "κλαίω" κιόλας!:cool:

Από Nintendo τα έχω όλα όσα έχω αγοράσει!!

blackmore
17-10-2008, 20:26
to pathima ginete mathima - na dosis nintendo gia na paris sony mono auto ine gia na xtipas to kefali sou ston tixo.
ego ksekinisa apo nintendo 64 k den exasa oute danisa tipota opote ola ta exo k se kali katastasi opos k stis ipolipes konsoles gamecube - wii - ds, exo danisi games k konsola omos prota imoun sigouros pos den tha iparksi kapio provlima.

g1985ios
17-10-2008, 21:03
@Teoulas και γώ φίλε μου τα πιο πολλά στα emulators τα παίζω(εκτός απο μερικά virtual console)αλλά δεν είναι η ιδια αίσθηση με το να τα χεις αυθεντικά στα κουτιά τους,να τα παιζεις στην τηλεόραση κτλ

@όντως,μεγάλο έγκλημα..αξίζω ισόβια αποχή απο το gaming!!

@το μαθα το μάθημα μου και διαπίστωσα οτι μια είναι η λύση..ότι δανείζω,καταγράφεται σε τεφτέρι,χεχε!φακέλωμα κανονικό και ας με λένε κάποιοι και τσιγγούνη!

geo2004z
17-10-2008, 21:24
Να ένα πολύ ενδιαφέρων Θέμα! Μετάνιωσα που έδωσα το SNES με όλα μου τα παιχνίδια (Donkey Kong 1,2,3, Zelda, Mario Kart κτλ) για να αγοράσω το περιβόητο τότε Ν64. Όλα αυτά για μια μπουκιά ψωμί (25.000 δρχ). Τώρα τρέχω και δε φτάνω...

Volga
17-10-2008, 21:40
Εγω πλεον δεν δανείζω παιδιά ούτε τετράδιο!!!

Δάνεισα στον κολλητό μου (αδελφικό φίλο) το n64 μου με τα games.

Πλέον το N64 δεν δουλεύει. Δεν ξέρω γιατί..
ή ο μετασχηματιστής φταίει ή η κονσόλα.
Σίγουρα όμως δεν μπορώ να τσακωθώ μαζί του οπότε δεν δίνω για να εχω καλές σχέσεις πλέον..

g1985ios
17-10-2008, 21:52
@geo2004z ρε γιώργη και γώ μια μια από τα ιδια,για μια μπουκιά ψωμί!!!

@volga ασ'το,μην το ψάξεις γιατί θα γίνετε μπάχαλο με τον φιλάράκο σου!και γώ πάντως σ'αυτό κατέληξα,δεν δίνω για ναμην έχω προβλήματα!πώς λένε μακρυά και αγαπημένοι,κάτι τετοιο,χεχε

πάντώς αυτά που έχω μετανιώσει που έχω δώσει είναι κυρίως το super metroid και τα donkey kong 1,2,3..παιχνίδια θεσμός,γι αυτό εξάλλου τα χω ξανακατεβάσει στην virtual console ως έσχατη λύση.έχει δεν έχει μας τα αρπάζει και πάλι η nintendo!!!

geo2004z
17-10-2008, 22:48
Πιστεύεται πως αν αποφάζισε η nintendο να ξανακυκλοφορήσει το N64 ή to SNES, σε κανονικές τιμές, Θα έβγαινε κερδισμένη? Αλλά μήπως με αυτή την επιλογή θα χανότανε η ομορφιά του retrogaming?

g1985ios
17-10-2008, 22:56
δεν νομίζω να γίνει κάτι τέτοιο!απ'την άλλη πλευρά,πόσοι μικρότεροι απο εμάς εχουν μεγαλώσει χώρις να παίξουν yoshi's island,killer instinct,mario 64 κτλ??μεγάλη ευκαιρία να ζήσουν και αυτοί παρόμοιες εμπειρίες,απο το να στραβώνονται στα fps που μας έχουν κατακλύσει σήμερα!και προτιμώ να τα πληρώνω κανονικά απο το να ξάχνω να τα βρώ σε ευκαιρία απο το e-bay.η nintendo δεν παει να κάνει κατι παρόμοιο με τα παιχνίδια του gamecube?δλδ να τα βγάλει σε φτηνές τιμές για το wii??

MITS05
18-10-2008, 00:15
καμιά 20ρια παιχνίδια gb είχα δώσει δανικά και δεν τα ξαναείδα!:cursing:από τότε ποτέ και στις επόμενες κονσόλες δεν ξαναέκανα το ίδιο λάθος!

g1985ios
18-10-2008, 00:33
MITSOS καλωσήρθες στο club των"αμαρτωλών"gamers!:laugh:

Volga
18-10-2008, 00:47
@volga ασ'το,μην το ψάξεις γιατί θα γίνετε μπάχαλο με τον φιλάράκο σου!και γώ πάντως σ'αυτό κατέληξα,δεν δίνω για ναμην έχω προβλήματα!πώς λένε μακρυά και αγαπημένοι,κάτι τετοιο,χεχε

Καλά εννοείται αυτό. Σιγά να μην τσακωθώ με τον καλύτερο μου φίλο για ένα παιχνίδι ΕΛΕΟΣ.Ετσι κι αλλιώς οτι και να έγινε δεν έγινε επίτηδες, έτυχε να χαλάσει στα χέρια του. Απλά είναι το θέμα γιατι να μπαίνεις εστω και σε σκέψη να τσακωθείς;

Γι αυτό λέω κι εγώ ΔΕΝ ΞΑΝΑΔΑΝΕΙΖΩ!!! :thumbup1:

g1985ios
18-10-2008, 01:03
σωστός φίλε μου,η καλύτερη λύση!:thumbup1:

alexbros
18-10-2008, 12:34
Εχω δωσει το gameboy μου στον ξαδερφο μου.
Εχω να το δω 5 χρονια, δεν ξερει που ειναι. (μαζι με ολες τις κασετες φυσικα)

Εχω χασει ολα τα παιχνιδια του gamegear(αλλα εχω την κονσολα).

Εχουν εξαφανιστει memory card και πιστολι μαζι με point blank για ps1.

:crying:

bahamut zero
18-10-2008, 12:36
δανεισα στον ξαδεφο μου gameboy,n64 και μου τα χαλασε...δε ξαναδανειζω!

Golinks
18-10-2008, 15:04
Μου έχει τύχη και μένα μια φορά, σχετικά πρόσφατα μάλιστα.
Είχα δώσει σε έναν πολύ καλό μου φίλο το DS μου (το είχα
πάρει πρώτη μέρα κυκλοφορίας) μαζί με το Mario Kart και τον
φορτιστή. Ακόμα τα κλαίω... Αργότερα πήρα DS Lite και Kart
αλλά δεν το έφτασα εκεί που είχα το 1ο και ειδικά στο online
που δεν έπαιξα σχεδόν καθόλου ξανά.
Πάντως έχει σημασία σε ποιον δανείζεις πιστεύω. Πχ με έναν
άλλο φίλο μου συνέχεια αλληλοδανειζόμαστε παιχνίδια. Πχ
τώρα μου έχει δώσει ένα χειριστήριο GC και εγώ το MKWii.

g1985ios
18-10-2008, 17:07
@alexbros,bahamut zero α ρε τι μου θυμίσατε το gameboy..το χα δώσει σ'ένα ξαδερφάκι μου να παίξει και μου το γύρισε μετά από κανα 2μηνο χώρίς καπάκι μπαταριας,χωρίς το πλαίσιο γύρω από τη οθόνη και με μια τεράστια λώρίδα από καμένα pixels..το χω ακομα βεβαια,τιμής ένεκεν που έπεσε στη μαχη..

paokman
18-10-2008, 18:11
έδωσα το Nes με 32 παιχνίδια σε έναν φίλο και αυτός...το πέταξε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

g1985ios
18-10-2008, 18:19
΄πλάκα κάνεις!!του αξίζει παραδειγματική τιμωρία!

paokman
18-10-2008, 18:49
perasmena ksexasmena...

cloud
18-10-2008, 19:05
έδωσα το Nes με 32 παιχνίδια σε έναν φίλο και αυτός...το πέταξε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ε;;;:blink:
Θα τον είχα σκοτώσει, και δεν πάει να ήταν όποιος θέλει!!:33:

g1985ios
18-10-2008, 20:10
+1000000:w00t::w00t:

Giorgos216
18-10-2008, 20:21
+5000000 :s

geo2004z
18-10-2008, 22:09

που το πέταξε να πάμε να ψάξουμε...αν δεν το έχει πάρει ο σκουπιδιάρης για τα παιδιά του βέβαια!

g1985ios
18-10-2008, 22:23
που το πέταξε να πάμε να ψάξουμε...αν δεν το έχει πάρει ο σκουπιδιάρης για τα παιδιά του βέβαια!

πάμε σήμερα κιόλας!!:w00t:

geo2004z
18-10-2008, 22:44
Τελικά το να πετάς παιχνίδια είναι λίγο στη μόδα. Η μάνα μου πέταξε πριν από κάποια χρόνια όλα μου τα κουτιά της Nintendo γιατί λέει ότι έπιαναν χώρο στο δωμάτιό μου, αν είναι ποτέ δυνατό? Από τότε έχω μια ιδιαίτερη συμπάθεια στα κουτιά των παιχνιδιών και ειδικά του N64.

Golinks
18-10-2008, 23:15
Τελικά το να πετάς παιχνίδια είναι λίγο στη μόδα. Η μάνα μου πέταξε πριν από κάποια χρόνια όλα μου τα κουτιά της Nintendo γιατί λέει ότι έπιαναν χώρο στο δωμάτιό μου, αν είναι ποτέ δυνατό? Από τότε έχω μια ιδιαίτερη συμπάθεια στα κουτιά των παιχνιδιών και ειδικά του N64.

Μπορώ να πετάξω -σχεδόν- τα πάντα εκτός από κάποια
βιβλιά και video games. Αν μου το έκανε εμένα θα είχα
πρόβλημα, αλλά έχω συνεννοηθεί για τέτοια θέματα
ώστε να προλαμβάνω τέτοιες καταστάσεις.
Επίσης, ακόμα και να ήταν απαραίτητο να τα "ξεφορτωθώ"
λόγω χώρου (μου έχει τύχει αλλά πέταξα άλλα πράγματα)
θα τα πωλούσα σε κάποιον που θα τα εκτιμούσε (και
ευτυχώς υπάρχουν αρκετοί), δε θα τα πετούσα...

Obiwan88
19-10-2008, 00:05
to monadiko game p exo xasei k lipithika para poli, itane to tetris gia GB... to ixa parei mazi m gia na pezo se mia kataskinosi mikros, k to exasaaaa.. :-(

g1985ios
19-10-2008, 12:49
έγώ ενα θα πώ..το πέταγμα των games(κυρίως απο συγγενείς)αποτελει ΙΕΡΟΣΥΛΙΑ!

Obiwan88
19-10-2008, 21:52
pragmatika file simfono k t pistevo me oli m t kardia afto, alla distixos aftoi dn to vlepoune etsi.. vevea emena pleon den vazei xeri kaneis st silogi mou, alla oute palia, ta pirazan boro na po

g1985ios
19-10-2008, 23:32
:biggrin:
pragmatika file simfono k t pistevo me oli m t kardia afto, alla distixos aftoi dn to vlepoune etsi.. vevea emena pleon den vazei xeri kaneis st silogi mou, alla oute palia, ta pirazan boro na po

και γω πλεον τα προσέχω σαν παιδιά μου!δεν θα επιτρέψω άλλες απώλειες!!

blackmore
20-10-2008, 00:13
emena den mou exoun petaksi pote tipota xoris na me rotisoun idika kapio disc ite itan games i cd ixou klp, para mono mia fora pou i adelfi mou mou petakse mia silogi apo diafora periodika opou ena apo afta itan to games pou ixe walkthrough tou majora's mask k akoma to kleo.

g1985ios
20-10-2008, 00:20
σε καταλαβαίνω!:biggrin:εγώ να δεις τι έπαθα οταν ο πατερας μου πεταξε μια ολοκληρη κουτα με αλμανάκο και ΚΟΜΙΞ!(ηταν και συλλεκτικα τα γ****μενα)τους συγχώρησα όμως!:biggrin:

blackmore
20-10-2008, 00:29
tora na dis ti mou thimises, mikros otan imoun kathe evdomada eperna 2-3 Miky Maous megalo miky k almanako milame gia para pola tefxi, epidi epianan ton xoro sto domatiomou k den ithela na ta petakso ta piga se ena alo spiti pou exoume k prin 1,5 xronia anakalipsa oti ta petaksan, i fasi ine oti vrika ena elliniko site pou kapia tefxi theorounte spania k ego ta ixa k to kathena pouliotane 8 - 10 euro analoga me to tefxo opote an ta poulousa tha evgaza ena gero xartsiliki telos panton (an apofasiza na ta pouliso pou den tha ithela logo anamniseon), toulaxiston filaso poli kala tin silogi mou me to asterix k frontizo na tin ploutizo kathe toso.

cloud
20-10-2008, 00:33
Τελικά είμαι η πολύ προσεχτικός, η πολύ τυχερός!:cool:
Και τα περιοδικά τα έχω όλα!! Ιδικά τα GamePro έχω από το τεύχος 1, μέχρι και το τελευταίο, και τα προσέχω σαν τα μάτια μου!!:wub:

galdar
20-10-2008, 01:47
Γενικά δεν έχω πετάξει κανένα παλιό παιχνίδι από καμία παιχνιδομηχανή.., τα φυλάω στην αποθήκη. Μελλοντικά θα έχουν μουσειακή αξία.. :cool:

emena den mou exoun petaksi pote tipota xoris na me rotisoun idika kapio disc ite itan games i cd ixou klp, para mono mia fora pou i adelfi mou mou petakse mia silogi apo diafora periodika opou ena apo afta itan to games pou ixe walkthrough tou majora's mask k akoma to kleo.
*Don't worry, θα στο στείλω κάποια στιγμή, απλά θέλει χρόνο το scanάρισμα.. :glare:

GamePro έχω από το τεύχος 1, μέχρι και το τελευταίο, και τα προσέχω σαν τα μάτια μου!!:wub:
Έχω το τεύχος 100 συν τοις άλλοις.. Το πουλάω 100 ευρώ, είναι συλλεκτικό!! :t2:

*100 μηνύματα :biggrin:

cloud
20-10-2008, 01:53
Έχω το τεύχος 100 συν τοις άλλοις.. Το πουλάω 100 ευρώ, είναι συλλεκτικό!! :t2:
Με 30000 ευρώ, όποιος τα θέλει είναι δικά του όλα!! Τσάμπα πράμα... ούτε 220 το κομμάτι!!:cool:

g1985ios
20-10-2008, 19:49
Με 30000 ευρώ, όποιος τα θέλει είναι δικά του όλα!! Τσάμπα πράμα... ούτε 220 το κομμάτι!!:cool:

αυτό θα πει ευκαιρία!!:w00t:

paokman
26-11-2008, 16:08
ΠΑΙΔΙΑ, καθάριζα χθες την ντουλάπα μου και βρηκα το κουτι του Faxanadu NES!!!!!!!!!!

Giorgos216
26-11-2008, 16:12
ΠΑΙΔΙΑ, καθάριζα χθες την ντουλάπα μου και βρηκα το κουτι του Faxanadu NES!!!!!!!!!!

Μην το δει αυτό ο geo2004z γιατί θα σε κυνηγάει να του το πουλήσεις (αν δεν το έχει:tongue_smilie:)

geo2004z
26-11-2008, 20:15
Μην το δει αυτό ο geo2004z γιατί θα σε κυνηγάει να του το πουλήσεις (αν δεν το έχει:tongue_smilie:)

Χαχα! Πως με ξέρεις, πως με ξέρεις? Που το βρήκες ρε «θηρίο» το κουτί του faxanadu? Αν καθάριζα την ντουλάπα και έβρισκα κάτι τέτοιο θα ήμουν ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος όλου του πλανήτη:tt1:!!!!!!!!! Μου κίνησες την περιέργεια και πάω για ψάξιμο…..

Giorgoss
03-02-2009, 18:00
παλια ειχα μια Super Mario Bros και την ανταλαξα για την Pokemon Blue Version εκανα μεγαλη χαζαμαρα δεν επρεπε να την παρω την πηρα γιατι ειχα δει τον φιλο μου να παιζει αυτη την κασετα με ποροσε ομωσ οταν γινεται δικια σου δεν ειναι το καλη

geo2004z
03-02-2009, 18:11
παλια ειχα μια Super Mario Bros και την ανταλαξα για την Pokemon Blue Version εκανα μεγαλη χαζαμαρα δεν επρεπε να την παρω την πηρα γιατι ειχα δει τον φιλο μου να παιζει αυτη την κασετα με ποροσε ομωσ οταν γινεται δικια σου δεν ειναι το καλη

Το pokemon Blue Που ανέφερες είναι καταπληκτικό παιχνίδι και από τα καλύτερα για GameBoy. Αλλά το Super mario Land (προφανώς εννοείς) έχει άλλη μαγεία με τον υδραυλικό σε ακόμα μία περιπέτεια!

RooF
03-02-2009, 21:03
Εγω τι να πω που πιστευα (ακομα το πιστευω) οτι το NES κ το SNES μου ειναι στην αποθηκη και κανουν παρεα στον Amstrad μου?Ο πατερας μου παντως λεει οτι τα εχει πεταξει αλλα δεν ειναι σιγουρος...δεν περνω το θαρρος να παω να δω με τα ματια μου...

paokman
03-02-2009, 22:03
εγω τι να πω που πιστευα (ακομα το πιστευω) οτι το Nes κ το Snes μου ειναι στην αποθηκη και κανουν παρεα στον Amstrad μου?ο πατερας μου παντως λεει οτι τα εχει πεταξει αλλα δεν ειναι σιγουρος...δεν περνω το θαρρος να παω να δω με τα ματια μου...
Tα έχει πετάξει;όχιιιιιιιιιιιι!!!!!!! !!!!!!!!

RooF
03-02-2009, 22:51
μαλλον αυριο θα κατεβω να δω.... :(

geo2004z
04-02-2009, 16:22
μαλλον αυριο θα κατεβω να δω.... :(

Θες να έρθουμε με τον paokman να σε βοηθήσουμε στο ψάξιμο του χαμένου θησαυρού.....??:tongue_smilie:

Link - The hero of time
04-02-2009, 17:24
Εμενα χαθηκαν μυστηριωδως πριν απο καμια 10 χρονια τα παιχνιδια Wario Land, Yoshi's cookie, Lucky Luke και Super Mario Land 2 για το game boy.. Ειναι ενας φακελος μυστηριου που παραμενει πολυ περιεργος μεχρι και σημερα.. Διαβαζοντας και τα ανωθεν post μαλλον η Αγγελικη Νικολουλη θα πρεπει αν μη τη αλλο να ψάχνει αλλα πραγματα απο αυτη τη Παρασκευη στην εκπομπη της..

geo2004z
12-02-2009, 18:09
Έχω την εντύπωση ότι στην Ελλάδα δεν κυκλοφόρησε το Resident Evil 2 και ότι ελάχιστα κομμάτια κυκλοφόρησαν στην Ευρώπη. Για τον λόγο αυτό θεωρείται και συλλεκτικό αλλά μάλλον η Capcom δεν ήθελε να το προωθήσει τόσο στο N64.

Link - The hero of time
12-02-2009, 18:32
Έχω την εντύπωση ότι στην Ελλάδα δεν κυκλοφόρησε το Resident Evil 2 και ότι ελάχιστα κομμάτια κυκλοφόρησαν στην Ευρώπη. Για τον λόγο αυτό θεωρείται και συλλεκτικό αλλά μάλλον η Capcom δεν ήθελε να το προωθήσει τόσο στο N64.

Εγω το εχω πετυχει σε τοπικο console club! Δε ρωτησα ομως ποσο το δινουν, ρωτησα μονο για το Castlevania legacy of darkness και το εδιναν 19 ευρω αλλα δε το πηρα γιατι το cartridge ηταν λιγο ανοιχτό σα να εβγαινε, δηλαδη σα να πηγαινε να ξεκολλησει στα δυο.

geo2004z
12-02-2009, 20:33
Εννοώ πως δεν κυκλοφόρησε επίσημα στην Ελλάδα από την Nortec. Καταστήματα υπήρχαν αρκετά που το έφεραν εδώ όπως και ένα στο Βόλο που έφερνε πάντα παιχνίδια από το εξωτερικό και είχα πετύχει, Conker's Bad Fur Day, Yoshi's Safari, παιχνίδια για GameBoy αλλά NTSC όπως final fantasy legend. Κανένα της παιχνίδι δεν είχε την ταινία της Nortec.

paokman
12-02-2009, 20:51
Εγω το εχω πετυχει σε τοπικο console club! Δε ρωτησα ομως ποσο το δινουν, ρωτησα μονο για το Castlevania legacy of darkness και το εδιναν 19 ευρω αλλα δε το πηρα γιατι το cartridge ηταν λιγο ανοιχτό σα να εβγαινε, δηλαδη σα να πηγαινε να ξεκολλησει στα δυο.
Kι'όμως αυτό το Castlevania ήταν το καλλίτερο από τα 2 που βγήκαν για Ν64

Link - The hero of time
12-02-2009, 21:47
Κριμα που το concer δεν ηρθε σε περισσοτερα αντιτυπα... το yoshi safari το εχω τερματησει σε emulator αλλα το εχω βρει και στο gameexplorers στη τιμη των 36 ευρω, βεβαια θελει και το super scope.. Ενα αλλο ωραιο που εχω δει στο ιδιο μαγαζι ειναι το σπανιοτατο super mario all stars + world στα 60κατι ευρω αλλα δε συμφερει βεβαια...

geo2004z
12-02-2009, 23:22
Εννοείται δε συμφέρει. Μακρυά από αυτό το μαγαζί διότι οι τιμές του στα Retro είναι για "γέλια" και έχουμε ξανά αναφερθεί για αυτό στο forum. Άσε που δεν είναι σωστός επιχειρηματίς διότι είχα παραγγείλει δύο παιχνίδια και με τηλεφώνησε ύστερα από δύο μέρες να μου, πει με μια απάθεια, ότι τα έδωσε σε άλλον...

Link - The hero of time
13-02-2009, 00:29
Τις εδωσε σε αλλον? Αυτο ειναι κωμωδια και δραμα μαζι.... Πριν κανα 2μηνο ειχα παει να αγορασω απο κει το Luigis Mansion και κοιταξα και για το Wario world.. θυμομουν οτι το ειχαν 58 ευρω το W.W μεταχειρισμενο, και το παιρνω το παιχνιδι επιτηδες ενω ηξερα τη τιμη και τους ρωταω ποσο εχει, και λεει με "υφος" καθως κοιταει στην ιστοσελιδα να δει ποσο εκανε "αυτο ειναι ακριβο" και μολις βλεπει μου λεει "58 ευρω, παρε καλυτερα κατι αλλο" (???) Μου απαντησε λες και διαλεγα στη τυχη παιχνιδια... Εγω νευριασα και λεω γιατι τοσο ακριβο? και η απαντηση που πηρα ηταν οτι δεν το βρισκει το παιχνιδι πουθενα αλλου.. Εντωμεταξυ τον επομενο μηνα απο αυτο το συμβαν βρηκα το ευλογημενο καταστημα the console club στο Νεο Ηρακλειο και ο ανθρωπος εκει μου ειπε πως ειναι ευκολο να βρει το Wario world και μολις του ειπα το περιστατικο στο gameexplorers θυμωσε και αυτος.. Kατω απο 25 ευρω μου λεει θα στο βρω το παιχνιδι.. ακομα και αν ειχα χρεοκοπησει, εγω τοσο ακριβα οσοα αυτοι δε θα το πουλαγα!! Το Donkey Kong country 2 εχει 65 ευρω και μολις το ακουσα επεσα απο τα συννεφα που λενε.. Για να κλεισουμε σας παρουσιαζω την φοβερη κωμωδια με τις τιμες απο παιχνιδια του SNES στο εν λογω "καταστημα"

Chronotrigger 249 ευρωπουλα (ΩΠΑ ΛΕΕΙ?????)
Final fantasy ΙΙ 171 ευρω
Final fight 109 ευρω
Yoshi's cookie 159 ευρω
Street fighter alpha 121 ευρω
Secret of mana 99 ευρω
Secret of evermore 132,70 ευρω (τα 70 λεπτα τους "μάραναν"...)

Πριν λιγο καιρο βρηκα απο τοπικο μαγαζι το street fighter alpha 2 ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΚΑΙ ΑΘΙΚΤΟ στο κουτι του με το αυτοκολλητο της itochu ΜΟΝΟ 20 ΕΥΡΩ. Kαι αυτοι το εχουν μεταχειρισμενο 121 ευρω!!!!!!!! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΚΑΙ ΝΤΡΟΠΗ!!!!!!!!

geo2004z
13-02-2009, 00:55
Το Secret of Evermore πωλείται σε επίσημο κατάστημα (όχι από ebay) 20 Ευρώ, σφραγισμένο και με τον οδηγό δωρεάν, ας μην πω και για τα υπόλοιπα.... Αυτός από που τα παίρνει και τα δίνει τόσο ακριβά? Να του προτείνουμε εμείς κανένα μαγαζί καλύτερα από το εξωτερικό γιατί, από ότι κατάλαβα, πρέπει να συνεργάζεται με συγκεκριμένο κατάστημα και να τον "γδύνουν" κανονικά.

Άσε που έχει το Castlevania 1 για NES 250 Ευρώπουλα....! Ήθελα ναξερα αγοράζει κανείς από εκεί?

paokman
13-02-2009, 01:01
ε, όλο και κάποιο κορόιδο θα υπάρχει...

Link - The hero of time
13-02-2009, 01:09
Ναι το εχω δει στη σελιδα του καταστηματος αλλα ειναι ολοκαινουριο το παιχνιδι και οχι μεταχειρισμενο, αλλα και παλι δε δικαιολογειται με τιποτα αυτο, μια λογικη τιμη θα ηταν καμια 80ρια ευρω (για καινουριο και σφραγισμενο υποτιθεται) αλλα δε γνωριζω αν συνεργαζεται με συγκεκριμενο (και καθολου εγκεκριμένο προφανεστατα) καταστημα και τα πουλαει τοσο ακριβά.. πρεπει να γινει θεμα στις "Αποδειξεις" με το Νικόλαο Ευαγγελάτο (!!!!??) Προς το παρων αναμενω το πολυποθητο τηλεφωνημα απο το the console club για το αν βρηκαν το wario world η το twilight princess για το gamecube..

RooF
13-02-2009, 01:20
Εμενα στο console club μου ειπε 60 ευρω για το Zelda WW.....

Οτι του λειπει του καθενα απο την τσεπη λεει....

Link - The hero of time
13-02-2009, 01:31
Και εγω αυτο ακριβως θα εγραφα, το post αλλιως ξεκινησε και κοιταχτε πως κατεληξε!!! Απιστευτο! Προτεινω και εγω να συνεχιστει το θεμα. Δειτε αυτο που δεν ειδαμε ποτε σε αυτη τη φωτογραφια

paokman
13-02-2009, 10:21
μακάρι να υπήρχε!

geo2004z
13-02-2009, 11:36
αχχχ, τι ωραίο κουτί είναι αυτό!!!!

bahamut zero
13-02-2009, 12:24
και να το βλεπαμε καπως ετσι θα ηταν

http://www.youtube.com/watch?v=BMjkzEhIsj8&feature=related

Μαρία ilia
13-02-2009, 17:52
Εγώ είχα "δανείσει" όλα τα παιχνίδια του Gameboy κάποια στιγμή και δεν τα ξαναείδα. Τουλάχιστον μπορώ να τα παίζω σε emulators στο PC και στο DS. :tongue:

Μπορείς να μου πείς πως θα παίξω ολα αυτά τα παιχνίδια θεσμό στο DS; Ειμαι καινούργια και χρειάζομαι help:confused1:

Link - The hero of time
13-02-2009, 18:20
Ενα αλλο παιχνιδι που δεν ειδαμε ηταν το Mario RPG legend of the seven stars απο τη square για το SNES.. Επισης και μια εκδοση του mario bros 3 του SNES που χρησιμοποιουσε την υπηρεσια satellite που κοπηκε γρηγορα.. Στην εκδοση αυτη το παιχνιδι ειχε νεους κοσμους καθως και εκπληκτικα νεα στοιχεία..

geo2004z
13-02-2009, 19:29
Για το Mario RPG έχω να πω πως είμαστε τυχεροί έστω καιμέσα από τη VC να το παίξουμε στην Ευρώπη. Αυτή η κίνηση της Nintendo με την Square ίσως να σημαίνει ότι θα δούμε και άλλα παιχνίδια που δεν ήρθαν στην Ευρώπη όπως το Chrono, FF 3 κτλ...

Επιτέλους μας δίνουν σημασία και μας οι Ιάπωνες διότι πολλά παιχνίδια της Square ξεκινούσαν από την Ιαπωνία και μένανε από καύσιμα στην Αμερική. Τώρα που έπεσε το πετρέλαιο ελπίζω να βρουν το δρόμο τους!

Link - The hero of time
14-02-2009, 03:06
Σας ποστάρω ενα απόσπασμα ενος χαβαλετζίδικου γράμματος που έστειλε ενας αναγνώστης ονόματι "Πολύξερος Πολυξέρου" στο εκλιπών περιοδικό gamepro και μεταξυ των αλλων που γράφει ρωτάει το εξής που έχει τρομερή τρέλα(?) και θεωρησα ενδιαφερον να το διαβασετε:

Εχω ενα φιλο ο οποιος εχει ενα SNES και πιστεύει οτι αυτο ειναι το καλυτερο μηχανημα απ'ολα. Εχει και το παιχνιδι ΝΒΑ JAM και εχει μια απορια σχετικα με το πως μπορει να παιξει με τη Celine Dion. Συγκεκριμένα μου λέει "βρε μάνα μου(?) πως μπορω να επιλέξω για παίχτη τη Celine?" Μηπως μπορείτε να τον βοηθήσετε?

(Και η απάντηση του περιοδικού ήταν η εξής)

Πες στον φίλο σου να πάρει ασπιρίνες! Και αντιβιοτικά επιγόντως!! Για να παίξει με τη Celine Dion πρεπει να κανει τα εξης:

1) Πρέπει να κερδίσει 23424567657 αγωνες με 235356645 ποντους διαφορά.
2) Πρέπει να γυρίσει το SNES ανάποδα μέχρι να κάνει εμετό..
3) Πρέπει να πάει σε μια συναυλία της Celine Dion στην Αμερική (ιδιαίτερη προσοχή σε αυτό) για να παρει μια γευση.
4) Πρεπει να βαλει και να βγαλει το cartridge στο μηχανημα 567563456346436 φορές, ενω ειναι στο ρεύμα (μην μας ζητησει αντικατασταση μετα)
5) Πρέπει να μας στείλει δυο σακούλες σουβλάκια (Πάντα βοηθάει αυτό!!!)
6) Πρέπει να κάνει 4563458674567457 μετάνοιες για να τον βοηθήσει ο Θεός!
7) Πρέπει να κάνει ενα τάμα στη Τήνο (ίσως αποδειχτεί η μόνη του ελπίδα)
8) Πρέπει να αλλάξει πλευρό στον ύπνο!
9) Πρέπει να ανοίξει και να κλείσει όλες τις ηλεκτρικές συσκευες του σπιτιού του 154 φορές και... τέλος πρέπει να βάλει στο CD player του στερεοφωνικού του το τελευταίο CD της Πέπης Τσεσμελή με το σουξέ "Σκανδαλίζομαι"!!!

(gamepro τευχος 66 φεβρουάριος 2001)

Διαβαζοντας ολο αυτο αναρωτηθηκα αν μπορεις να εμφανισεις το Κώστα Τσάκωνα στο Super smash bros. brawl....

Giorgos216
14-02-2009, 03:09
Σας ποστάρω ενα απόσπασμα ενος χαβαλετζίδικου γράμματος που έστειλε ενας αναγνώστης ονόματι "Πολύξερος Πολυξέρου" στο εκλιπών περιοδικό gamepro και μεταξυ των αλλων που γράφει ρωτάει το εξής που έχει τρομερή τρέλα(?) και θεωρησα ενδιαφερον να το διαβασετε:

Εχω ενα φιλο ο οποιος εχει ενα SNES και πιστεύει οτι αυτο ειναι το καλυτερο μηχανημα απ'ολα. Εχει και το παιχνιδι ΝΒΑ JAM και εχει μια απορια σχετικα με το πως μπορει να παιξει με τη Celine Dion. Συγκεκριμένα μου λέει "βρε μάνα μου(?) πως μπορω να επιλέξω για παίχτη τη Celine?" Μηπως μπορείτε να τον βοηθήσετε?

(Και η απάντηση του περιοδικού ήταν η εξής)

Πες στον φίλο σου να πάρει ασπιρίνες! Και αντιβιοτικά επιγόντως!! Για να παίξει με τη Celine Dion πρεπει να κανει τα εξης:

1) Πρέπει να κερδίσει 23424567657 αγωνες με 235356645 ποντους διαφορά.
2) Πρέπει να γυρίσει το SNES ανάποδα μέχρει να κάνει εμετό..
3) Πρέπει να πάει σε μια συναυλία της Celine Dion στην Αμερική (ιδιαίτερη προσοχή σε αυτό) για να παρει μια γευση.
4) Πρεπει να βαλει και να βγαλει το cartridge στο μηχανημα 567563456346436 φορές, ενω ειναι στο ρεύμα (μην μας ζητησεις αντικατασταση μετα)
5) Πρέπει να μας στείλει δυο σακκούλες σουβλάκια (Πάντα βοηθάει αυτό)
6) Πρέπει να κάνει 4563458674567457 μετάνοιες για να τον βοηθήσει ο Θεός!
7) Πρέπει να κάνει ενα τάμα στη Τήνο (ίσως αποδειχτεί η μόνη του ελπίδα)
8) Πρέπει να αλλάξει πλευρό στον ύπνο!
9) Πρέπει να ανοίξει και να κλείσει όλες τις ηλεκτρικές συσκευες του σπιτιού του 154 φορές και... τέλος πρέπει να βάλει στο CD player του στερεοφωνικού του το τελευταίο CD της Πέπης Τσεσμελή με το σουξέ "Σκανδαλίζομαι"!!!

Διαβαζοντας ολο αυτο αναρωτηθηκα αν μπορεις να εμφανισεις το Κώστα Τσάκωνα στο Super smash bros. brawl....

:lol::lol:έλεος:lol::lol:

Alexandros87
14-02-2009, 03:31
εγω εχω δανεισει σε εναν φιλο μου τοτες το donkey kong coyntry για το SNES και το πηγε απο χωρα σε χωρα οποτε το θυμαμαι αυτο κλαιω .Βασικα το εχω τωρα στο βιρτουαλ κονσολα αλλα δεν ειναι το ιδιο

RooF
14-02-2009, 03:31
χαχαχαχαχ Link (http://www.ninty.gr/forum/member.php?u=1743) με πεθανες!!!! Το γραμμα κ το fake screen!!!

Alexandros87
14-02-2009, 03:34
Link - The hero of time
ελεος+ 654372882646472:lol::lol: που το βρεικες αυτο ρε????

paokman
14-02-2009, 03:50
σας ποστάρω ενα απόσπασμα ενος χαβαλετζίδικου γράμματος που έστειλε ενας αναγνώστης ονόματι "πολύξερος πολυξέρου" στο εκλιπών περιοδικό Gamepro και μεταξυ των αλλων που γράφει ρωτάει το εξής που έχει τρομερή τρέλα(?) και θεωρησα ενδιαφερον να το διαβασετε:

εχω ενα φιλο ο οποιος εχει ενα Snes και πιστεύει οτι αυτο ειναι το καλυτερο μηχανημα απ'ολα. εχει και το παιχνιδι νβα Jam και εχει μια απορια σχετικα με το πως μπορει να παιξει με τη Celine Dion. συγκεκριμένα μου λέει "βρε μάνα μου(?) πως μπορω να επιλέξω για παίχτη τη Celine?" μηπως μπορείτε να τον βοηθήσετε?

(και η απάντηση του περιοδικού ήταν η εξής)

πες στον φίλο σου να πάρει ασπιρίνες! και αντιβιοτικά επιγόντως!! για να παίξει με τη Celine Dion πρεπει να κανει τα εξης:

1) πρέπει να κερδίσει 23424567657 αγωνες με 235356645 ποντους διαφορά.
2) πρέπει να γυρίσει το Snes ανάποδα μέχρι να κάνει εμετό..
3) πρέπει να πάει σε μια συναυλία της Celine Dion στην αμερική (ιδιαίτερη προσοχή σε αυτό) για να παρει μια γευση.
4) πρεπει να βαλει και να βγαλει το Cartridge στο μηχανημα 567563456346436 φορές, ενω ειναι στο ρεύμα (μην μας ζητησει αντικατασταση μετα)
5) πρέπει να μας στείλει δυο σακούλες σουβλάκια (πάντα βοηθάει αυτό!!!)
6) πρέπει να κάνει 4563458674567457 μετάνοιες για να τον βοηθήσει ο θεός!
7) πρέπει να κάνει ενα τάμα στη τήνο (ίσως αποδειχτεί η μόνη του ελπίδα)
8) πρέπει να αλλάξει πλευρό στον ύπνο!
9) πρέπει να ανοίξει και να κλείσει όλες τις ηλεκτρικές συσκευες του σπιτιού του 154 φορές και... τέλος πρέπει να βάλει στο Cd Player του στερεοφωνικού του το τελευταίο Cd της πέπης τσεσμελή με το σουξέ "σκανδαλίζομαι"!!!

διαβαζοντας ολο αυτο αναρωτηθηκα αν μπορεις να εμφανισεις το κώστα τσάκωνα στο Super Smash Bros. Brawl....
θές να με σκοτώσεις;;;
απίστευτο!!!

geo2004z
14-02-2009, 10:48
Χαχαχα! Φίλε Link, απίστευτος ο φίλος σου αλλά και η απάντηση από το gamepro εκπληκτική. Έπαιρνα μανιωδώς το περιοδικό και διάβαζα γράμματα. Απορώ πως μου ξέφυγε αυτό...!

Link - The hero of time
14-02-2009, 15:59
Οχι δεν ειναι φιλος μου αυτος που ρωταει για το SNES, ειναι φιλος αυτουνου που εστειλε το γραμμα! (Φίλος του "Πολύξερου Πολυξέρου" δηλαδη) Περα απ'ολα αυτα δε πιστευω τις φημες οτι εκτος απο το Κωστα Τσακωνα μπορεις να εμφανισεις το Θεμο Αναστασιαδη και το Κωστή Χαρδαβέλλα ως playable παικτες.

geo2004z
14-02-2009, 16:07
Xaxaxxa! Πέρα από την πλάκα ,θυμάμαι πως στο NBA jam είχες τη δυνατότητα να εμφανίσεις αρκετούς επισήμους όπως τον Bill Klinton. Μάλλον το παλικάρι θα ήταν φανατικός τη Καναδέζας star και προφανώς κάποιος τον κορόιδεψε.

Link - The hero of time
14-02-2009, 18:19
Εγω πιστευω πως το γραμμα μπορει να ηταν και επινοηση του αποστολέα... Ειναι πολυ πιθανον γιατι δε μπορει να ηταν τοσο χαζος για να πιστεψει αυτο για τη Celine Dion... αλλα εδω που τα λεμε ολοι μας στη πολυετη "καριέρα" ως gamers εχουμε δει και εχουμε ακουσει τα παντα πλεον........

paokman
15-02-2009, 18:53
ο κόσμος έχει πρόβλημα...

Link - The hero of time
15-02-2009, 19:02
Φυσικα και ο κοσμος εχει προβλημα και απο αυτα που βλεπω στο χωρο πραγματικά με θλιβουν σα gamer.. και δεν ειναι καθολου υπερβολικο αυτο που λεω..

Link - The hero of time
16-02-2009, 19:25
Για τσεκάρετε αυτο το fake promotional poster ενος φανταστικου παιχνιδιου που εφτιαξα..

Giorgos216
16-02-2009, 19:33
ωραίο, τώρα κατά πόσο θα μπορούσε το παιχνίδι να είναι καλό...

nasos
16-02-2009, 19:38
Δεν νομίζω να φτιάχνανε τέτοιο παιχνίδι ποτέ. Ο Wario κυνηγάει πάντα τα λεφτά και όχι μορφονιές πριγκίπισσες.

Link - The hero of time
16-02-2009, 19:50
Μα δεν ειπε κανεις οτι θα κυνηγαει πριγκιπισσες.. το σεναριο ειναι πολυ πιο περιπλοκο απ'οτι μπορει κανεις να φανταστει.. Ο Ganondorf θελει ενα σπανιο πετραδι απο τη συλλογη θυσαυρων του Wario που το χρειαζεται για να το ενωσει σε μια εσοχη μιας μυστικης πυλης που θα τον οδηγησει στην αποκτηση μιας αγνωστης δυναμης που θα τον κανει ανικητο σε οποιαδηποτε απειλη.. Ο Wario γνωριζοντας τους σκοπους του Ganondorf αποφασιζει να ριχτει σε μια απιστευτη μαχη οχι μονο για να προστατεψει το πετραδι αλλα και για να αποδειξει οτι ειναι ο νουμερο ενα...

Giorgos216
16-02-2009, 20:19
μα δεν ειπε κανεις οτι θα κυνηγαει πριγκιπισσες.. το σεναριο ειναι πολυ πιο περιπλοκο απ'οτι μπορει κανεις να φανταστει.. ο Ganondorf θελει ενα σπανιο πετραδι απο τη συλλογη θυσαυρων του Wario που το χρειαζεται για να το ενωσει σε μια εσοχη μιας μυστικης πυλης που θα τον οδηγησει στην αποκτηση μιας αγνωστης δυναμης που θα τον κανει ανικητο σε οποιαδηποτε απειλη.. ο Wario γνωριζοντας τους σκοπους του Ganondorf αποφασιζει να ριχτει σε μια απιστευτη μαχη οχι μονο για να προστατεψει το πετραδι αλλα και για να αποδειξει οτι ειναι ο νουμερο ενα...

χχχμμμ.. κάτι θα μπορούσε να λέει έτσι

geo2004z
16-02-2009, 20:35
ωραιο σχεδιακι Link! Για την ιστορία δε θα πω το ίδιο.

Ntei
16-02-2009, 20:49
παιξε SSBB με wario και ganondorf

Asmodeus
16-02-2009, 22:14
Οχι δεν ειναι φιλος μου αυτος που ρωταει για το SNES, ειναι φιλος αυτουνου που εστειλε το γραμμα! (Φίλος του "Πολύξερου Πολυξέρου" δηλαδη) Περα απ'ολα αυτα δε πιστευω τις φημες οτι εκτος απο το Κωστα Τσακωνα μπορεις να εμφανισεις το Θεμο Αναστασιαδη και το Κωστή Χαρδαβέλλα ως playable παικτες.
Το Κωστα Χαρδαβελλα τον εχω ξεκλειδωσει.... Απλα ειναι τελειος και αν παρει τη σφαιρα επιτηθεται με UFO ο ΕΤ και η ομαδα E :laugh: 0ax0xax0ax0axa0

Link - The hero of time
17-02-2009, 00:08
Και βεβαια δεν ειναι καλο το σεναριο μιας και το σκεφτηκα μεσα σε 1 λεπτο.. Παλιοτερα ειχα φτιαξει και 2 κομιξ με πρωταγωνιστη τον Wario αλλα δυστυχως εχουν χαθει και τα 2 τευχη.. Μιλαμε για επαγγελματικη δουλεια, το ενα τευχος ειχε τιτλο o Wario στην ακτη tea cap και στο αλλο δε θυμαμαι το τιτλο αλλα η ιστορια ειχε ως εξης: ενα πρωϊ καθως ο Wario βγαινει απο το καστρο του για να παει μια βολτα, πεφτει πανω σε ενα καταρραχτη που βρισκεται στη μεση του δρομου.. Καθως κοιταει πανω βλεπει πως ο καταρραχτης ερχεται απο τον ουρανο.. Αποφασιζει να δει που οδηγει και ανεβαινει καποιες πλατφορμες που οδηγουν στη κορυφη του ουρανου.. Μαλιστα ειναι τοσο ψηλα το ανεβασμα που θα αναγκαστει να περασει τη νυχτα πανω σε μια πλατφορμα και να συνεχισει την επομενη μερα.. Οταν φτανει πανω βρισκεται σε ενα χαμενο βασιλειο και μπαινοντας σε ενα πυργο βλεπει τους κατοικους του να ειναι φυλακισμενοι και του ζητουν να τους ελευθερωσει.. Καθως ο Wario τους μιλα παρουσιαζεται ενας γιγαντας και ο Wario φορωντας κατι μαγικες μποτες που ειχε βρει σε ενα σεντουκι πιο πριν γινεται και αυτος γιγαντας και τον "τσακιζει" με κινησεις smackdown.... Στο αλλο τευχος με την ακτη teacup ο Wario επισκεπτεται το πλοιο των πειρατων και πολεμαει ενα boss για να τον αποκτησει... Ειναι πολυ κριμα που χαθηκαν τα τευχη αυτα, πειτε το για το κοπο και για την αξια αλλα υπαρχουν αρκετα αλλα παρεμφερη και εξαιρετικα ενδιαφεροντα πραγματα που θα σας παρουσιασω στο μελλον..

andys12
17-02-2009, 00:41
ας μπούμε και λίγο στο θέμα μας.

Link - The hero of time
17-02-2009, 22:39
Εχει δει η εχει παιξει κανεις το demon's qrest στο SNES? Θεωρειται σπανιο παιχνιδι, το εχω βρει σε γνωστο console club γυρω στα 43 ευρω..

geo2004z
18-02-2009, 02:20
εχει δει η εχει παιξει κανεις το Demon's Qrest στο Snes? θεωρειται σπανιο παιχνιδι, το εχω βρει σε γνωστο Console Club γυρω στα 43 ευρω..

μείνε μακριά από αυτό το παιχνίδι..... θα σου βγάλει το "μεδούλι" είναι πανδύσκολο.

paokman
18-02-2009, 12:04
εχει δει η εχει παιξει κανεις το Demon's Qrest στο Snes? θεωρειται σπανιο παιχνιδι, το εχω βρει σε γνωστο Console Club γυρω στα 43 ευρω..
τίποτα φοβερό...
και η τιμή που αναφέρεις είναι απαράδεκτη

cowboy
18-02-2009, 16:59
ένα παρα πολύ καλο παιχνίδι για το gamecube που πιστεύω ξεχάστηκε μόλις βγήκε εννοώ πήρε παρα πολύ καλους βαθμούς και το μονο κακό που είχε είναι ότι ήτανε κοντό είναι το ωάριο world

http://www.youtube.com/watch?v=fN5o0TFRuY4

Link - The hero of time
18-02-2009, 21:33
Το wario world το εχω παραγγελει εδω και εναμιση μηνα απο πολυ γνωστο console club των βορειων προαστειων και αναμενω με αγωνια να με ειδοποιησουν οτι το εφεραν.. Στο παινχιδι δε μου αρεσει η fixed camera (δεν ακολουθει τον χαρακτηρα απο πισω αλλα ειναι "στατικη") στις πιστες οπως συνεβαινε και με το crash bandicoot στο playstation, ενω θα μπορουσε να ηταν πληρως ελευθερη οπως στο Mario 64.. Οι προγραμματιστες φαινεται δεν ηθελαν να ασχοληθουν περισσοτερο... Ενα πολυ καλο στοιχειο του παιχνιδιου ειναι η μοναδικη φωνη του wario που του δινει τρομερη προσωπικοτητα . Η φωνη ειναι απο τον μοναδικο Charles Martinet τον ιδιο ανθρωπο που κανει και τη φωνη του Super Mario.

Link - The hero of time
07-03-2009, 01:51
Αλλο ενα χαμενο snes game που δε καταφερε να βγει εκτος Ιαπωνιας..

http://www.imageshack.gr/files/t0g8rjhdql51fmf0p1pw.png (http://www.imageshack.gr/view.php?file=t0g8rjhdql51fmf0p1pw.png)

Link - The hero of time
15-03-2009, 19:52
Καταζητείται το πάρακατω παιχνίδι σε υπεράριστη η αριστη κατάσταση..(Wanted dead or alive που λεμε αλλα καμια σχεση) Ειναι σπανιοτατο να βρεθει στο SNES και εχω εξαπολυσει αγριο κυνηγητο για να το βρω.. Ειμαι ρετρομανιακος τι να κανουμε?
Καμια βοηθεια?

http://www.imageshack.gr/files/9f17193jmtvgmlz3bhi9.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=9f17193jmtvgmlz3bhi9.jpg)

Linkmastersword
29-03-2009, 21:31
Τι έχω χάσει από ninty....................... ....................... lol!!!!Τίποτα!

paokman
29-03-2009, 23:46
Τι έχω χάσει από ninty....................... ....................... lol!!!!Τίποτα!
??????????????

Link - The hero of time
27-05-2009, 20:25
Προσπαθω να θυμηθω ενα παιχνιδι που επαιζα πριν αρκετα χρονια στο NES. Λεγοταν κατι σαν "Acobo wars"... Ηταν με ενα ρομποτακι-τανκς στη πρωτη πιστα (και το πρωτο boss ηταν ενα ρομποτ-τρενο) και σε επομενες πιστες γινοταν αεροπλανο και υποβρυχιο. Ηταν φανταστικο παιχνιδι με αξιοθαυμαστη μουσικη και gameplay. Το εχω και οταν βγηκε για τις fake-consoles (poly-station) Πρεπει οποσδηποτε να το ψαξω, θα ειναι ξεχασμενο στη υπογεια κρυπτη με τα παλια παιχνιδια μου..

Link - The hero of time
28-05-2009, 16:45
Για καλη μου τυχη το παιχνιδι το βρηκα χτες το βραδυ. Λεγεται "Aobocco wars" η αλλιως "Robocco wars" και μαλλον δε θα το γνωριζει κανενας απο δω. Το ειχε ενας φιλος μου σε αυτα τα family consoles με τα κιτρινα cartridges και εμεινε σε μενα τελικα το παιχνιδι.. Ποσταρω ενα βιντεο απο το youtube για να το δειτε καθως και πληροφοριες γι'αυτο. Ειναι must για τους hardcore gamers.

http://www.youtube.com/watch?v=VR4xwjrbFXQ

Robocco Wars (ロボッ子ウォーズ?, lit. "Robo Child Wars") is a Japan-only Family Computer game that lets the player control a shape-changing robot named R-10 (and his human controller Lance) as they fights evil robots. On the land, the player is a freight train that must follow the railroad tracks to the boss of the level. However, the robot turns into an airplane when the player is forced to fly to the next mission. Sea missions require the player to transform into a submarine[4].

The player has three (3) lives and three (3) continues as he struggles to liberate the world of Robocco from evil.

johnaris1
04-06-2009, 14:23
Εγω ειχα το remake του The legend of Zelda: A link to the past & The Four Swords για το Game Boy Advance, αλλα δυστυχως το εχασα...

RooF
11-06-2009, 00:02
Παιχνιδι δεν ειναι αλλα σιγουρα ειναι παλιο και χαμενο :)

Καποιος ιεροσυλος πεταξε το παρακατω στην ανακυκλωση ηλεκτρονικων συσκευων του Carrefour. Παλι καλα που εχω δασκαλεψει τον πατερα μου και πηγε και το ζητησε απο την υπαλληλο υποδοχης και ετσι σωθηκε. Μου ειπε οτι ειχε και κατι καλωδια θα παω αυριο να δω.

http://i42.photobucket.com/albums/e333/roofgr/RooF%20RooM/dscn1549.jpg

andys12
11-06-2009, 00:06

Καποιος ιεροσυλος πεταξε το παρακατω στην ανακυκλωση ηλεκτρονικων συσκευων του Carrefour. Παλι καλα που εχω δασκαλεψει τον πατερα μου και πηγε και το ζητησε απο την υπαλληλο υποδοχης και ετσι σωθηκε. Μου ειπε οτι ειχε και κατι καλωδια θα παω αυριο να δω.

OMG.Μπράβο ρε Roof.Στη θεση του πατερα σου το ιδιο θα έκανα.

geo2004z
11-06-2009, 07:53
Μήπως είχε την εντύπωση ότι η επιδότηση για τα καινούρια κλιματιστικά ισχύει για όλες τις συσκευές????:rolleyes:

Τα Nintendo Nes είναι από τις πιο αξιόπιστες κονσόλες και όποια βλάβη να έχει υποστεί διορθώνεται με μικρό κόστος. Είσαι πολύ τυχερός Roof…… σε ζηλεύω!

paokman
11-06-2009, 09:11

Πω πω... Θα βάλω τα κλάμματα... Ιερόσυλος όντως... Αλλά, αφού σώθηκε, πάλι καλά. Εξωτερικά μόνον το πορτάκι λείπει, από ό,τι βλέπω. Όπως είπε κι ο geo, αν είσαι τυχερός θα δουλεύει σαν καινούργιο! (Παιχνίδια που θα βρεις είναι άλλη ιστορία... Και χειριστήρια...) Και'γω ζηλεύω!

RooF
11-06-2009, 11:48
ολα θα βρεθουν :)

paokman
11-06-2009, 15:25
ολα θα βρεθουν :)
Αισιόδοξο σε βλέπω!Αν ξέρεις κάποιο μαγαζί με retro πες, γιατί το ELX απ'όσο ξέρω δεν υπάρχει πια!

Giama
11-06-2009, 15:39

Ουάου! Πολύ τυχερός!
Στο Carrefour στην Ιφιγενείας ήταν αυτό; Σ'αυτό πηγαίνω κι εγώ μια στο τόσο αλλά δεν είχα προσέξει καν να έχει χώρο για ανακύκλωση ηλεκτρικών/ηλεκτρονικών συσκευών.

Link - The hero of time
11-06-2009, 16:05
Πω... τι γινεται ρε παιδια......................... Ποιός "ευπαθής" έκανε αυτο το ατόπημα? Το μηχανημα επεσε σε καλα χερια αυτο εχει σημασια.. Τωρα για παιχνιδια μπορεις να πας στο console club στο Νεο Ηρακλειο, εχει ολα τα επιτυχημενα του NES (Μario bros 1 & 3, Zelda, Kirby, Kid Icarus κ.α.) στα 15 ευρω έκαστο. Το Mario bros δε ξερω ποσο εχει γιατι ηταν σφραγισμενο.

RooF
11-06-2009, 18:15
@ paokman κ Link Υπαρχει και το πιο φτηνο ebay απο το The Console Club. :)

@ Giama ναι, Ιφιγένειας ;)

Nik_MarOU.17
11-06-2009, 19:19
φανταζομαι χαρα π 8 κανες μολις στο δειξε ο πατερας σ ....σ ζηλευω

mamatj
12-06-2009, 19:13
εχω ακομη το snes μου αλλα ρε γαμ... δν ξερω σε ποιο ντουλαπι η παταρι ειναι:angry::cursing::cursing:

RooF
15-06-2009, 20:08
To τελευταιο μου μωρο :)

http://i42.photobucket.com/albums/e333/roofgr/RooF%20RooM/IMAGE_134.jpg

bahamut zero
16-06-2009, 00:26
To τελευταιο μου μωρο :)

http://i42.photobucket.com/albums/e333/roofgr/RooF%20RooM/IMAGE_134.jpg

πωωωωωωωωωωωωω........τι μου θυμισες τωρα...το πρωτο μου παιχνιδι για την πρωτη μου κονσολα...κι εγω δε θυμαμαι ποσους μηνες μου πηρε να την τερματισω.....legendary stuff!!!

paokman
16-06-2009, 08:52
πωωωωωωωωωωωωω........τι μου θυμισες τωρα...το πρωτο μου παιχνιδι για την πρωτη μου κονσολα...κι εγω δε θυμαμαι ποσους μηνες μου πηρε να την τερματισω.....legendary Stuff!!!
το πρώτο παιχνίδι που έπιασα στα χέρια μου και με οδήγησε στο πρήξιμο του πατέρα μου, ώσπου πήρα Nes. ε, και από εκεί άρχισαν όλα!

MoBoRoS
18-06-2009, 12:52
Εμενα παντως τπτ δεν ειναι χαμενο...
http://img32.imageshack.us/img32/5369/16062009342.jpg (http://img32.imageshack.us/i/16062009342.jpg/) http://img32.imageshack.us/img32/16062009342.jpg/1/w1037.png (http://g.imageshack.us/img32/16062009342.jpg/1/)

http://img10.imageshack.us/img10/2042/16062009343.jpg (http://img10.imageshack.us/i/16062009343.jpg/) http://img10.imageshack.us/img10/16062009343.jpg/1/w1037.png (http://g.imageshack.us/img10/16062009343.jpg/1/)

JFTS
18-06-2009, 13:04
http://img32.imageshack.us/img32/5369/16062009342.jpg (http://img32.imageshack.us/i/16062009342.jpg/) http://img32.imageshack.us/img32/16062009342.jpg/1/w1037.png (http://g.imageshack.us/img32/16062009342.jpg/1/)

Πως λεγεται αυτο το πραγμα κατω απο το N64;

Φιλε, εισαι ΠΛΟΥΣΙΟΣ!!!:thumbup1:

paokman
18-06-2009, 13:05
Ωραία πράγματα!

MoBoRoS
18-06-2009, 13:22
πως λεγεται αυτο το πραγμα κατω απο το N64;

φιλε, εισαι πλουσιοσ!!!:thumbup1:

64dd :p:p:p

Panagoman
18-06-2009, 14:45

http://img10.imageshack.us/img10/2042/16062009343.jpg (http://img10.imageshack.us/i/16062009343.jpg/) http://img10.imageshack.us/img10/16062009343.jpg/1/w1037.png (http://g.imageshack.us/img10/16062009343.jpg/1/)

Θέλω και εγώ....:blushing:

bahamut zero
18-06-2009, 16:05
πραγματικα εκπληκτικη συλλογη!!!

POKE... MAN
18-06-2009, 17:29

Είσε Ο ΘΕΟΣ σε ζηλεύω στ΄αλήθεια είσαι πλούσιος όχι όμως με λεφτά αλλά με κονσόλες NINTENDO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:thumbup1 ::thumbup1:

MoBoRoS
18-06-2009, 17:42
:blushing: ευχαριστω πολυ παιδια..
Παρτε και μερικες pics απο τα handheld μου.

http://img7.imageshack.us/img7/707/16062009338.jpg (http://img7.imageshack.us/i/16062009338.jpg/) http://img7.imageshack.us/img7/16062009338.jpg/1/w1037.png (http://g.imageshack.us/img7/16062009338.jpg/1/)

http://img268.imageshack.us/img268/3337/16062009334.jpg (http://img268.imageshack.us/i/16062009334.jpg/) http://img268.imageshack.us/img268/16062009334.jpg/1/w1037.png (http://g.imageshack.us/img268/16062009334.jpg/1/)
http://img32.imageshack.us/img32/8113/16062009332.jpg (http://img32.imageshack.us/i/16062009332.jpg/) http://img32.imageshack.us/img32/16062009332.jpg/1/w1037.png (http://g.imageshack.us/img32/16062009332.jpg/1/)

http://img195.imageshack.us/img195/6311/16062009331.jpg (http://img195.imageshack.us/i/16062009331.jpg/) http://img195.imageshack.us/img195/16062009331.jpg/1/w1037.png (http://g.imageshack.us/img195/16062009331.jpg/1/)

http://img13.imageshack.us/img13/5517/16062009344.jpg (http://img13.imageshack.us/i/16062009344.jpg/) http://img13.imageshack.us/img13/16062009344.jpg/1/w1037.png (http://g.imageshack.us/img13/16062009344.jpg/1/)

bahamut zero
18-06-2009, 17:51
ενταξει..εισαι ξεκαθαρα συλλεκτης:w00t:
πολλα gba,micro limited nes edition (αν ειδα καλα),sp zelda edition (παλι αν ειδα καλα),nomad,πολλα game boy pocket,virtual boy και ποσα παιχνιδια.....μπραβο που τα εχεις κρατησει ολα αυτα τα χρονια τοσο καλοδιατηρημενα

RooF
18-06-2009, 20:25
Μπραβο φιλε!!! Φανταστικη συλλογη.

Virtual Boy! Τι λες τωρα...

Ntei
18-06-2009, 20:28
ρε παιδια εδώ έχει και το virtual boy, απίστευτο (όχι το VB, η όλη υπόθεση)

Link - The hero of time
18-06-2009, 23:28
To 64 DD απο που το πηρες? Σημερα παιδια ειχα παει στο console club του Ν.Ηρακλειου και ειδα το Castlevania του NES και το Super Mario bros (στο κουτι του) και μου "ανοιξε" η ορεξη.. Πρεπει οποσδηποτε να ξαναπαρω το NES συντομα...

MoBoRoS
19-06-2009, 00:21
To dd μιας και δεν υπαρχει εδω το πηρα απο νετ (ebay συγκεκριμενα)...

geo2004z
19-06-2009, 07:22
To 64 DD απο που το πηρες? Σημερα παιδια ειχα παει στο console club του Ν.Ηρακλειου και ειδα το Castlevania του NES και το Super Mario bros (στο κουτι του) και μου "ανοιξε" η ορεξη.. Πρεπει οποσδηποτε να ξαναπαρω το NES συντομα...

Μπορεί να σου άνοιξε η όρεξη αλλά θα σου αδειάσει η τσέπη με το κατάστημα αυτό. Αν θυμάμαι καλά το Castlevania το κοστολογεί 170 ευρώ.....

paokman
19-06-2009, 11:55
μπορεί να σου άνοιξε η όρεξη αλλά θα σου αδειάσει η τσέπη με το κατάστημα αυτό. αν θυμάμαι καλά το Castlevania το κοστολογεί 170 ευρώ.....
ααααα!!!!!!!!!
170 ευρώ;;

POKE... MAN
19-06-2009, 14:27
:blushing: ευχαριστω πολυ παιδια..
Παρτε και μερικες pics απο τα handheld μου.

http://img7.imageshack.us/img7/707/16062009338.jpg (http://img7.imageshack.us/i/16062009338.jpg/) http://img7.imageshack.us/img7/16062009338.jpg/1/w1037.png (http://g.imageshack.us/img7/16062009338.jpg/1/)

http://img268.imageshack.us/img268/3337/16062009334.jpg (http://img268.imageshack.us/i/16062009334.jpg/) http://img268.imageshack.us/img268/16062009334.jpg/1/w1037.png (http://g.imageshack.us/img268/16062009334.jpg/1/)
http://img32.imageshack.us/img32/8113/16062009332.jpg (http://img32.imageshack.us/i/16062009332.jpg/) http://img32.imageshack.us/img32/16062009332.jpg/1/w1037.png (http://g.imageshack.us/img32/16062009332.jpg/1/)

http://img195.imageshack.us/img195/6311/16062009331.jpg (http://img195.imageshack.us/i/16062009331.jpg/) http://img195.imageshack.us/img195/16062009331.jpg/1/w1037.png (http://g.imageshack.us/img195/16062009331.jpg/1/)

http://img13.imageshack.us/img13/5517/16062009344.jpg (http://img13.imageshack.us/i/16062009344.jpg/) http://img13.imageshack.us/img13/16062009344.jpg/1/w1037.png (http://g.imageshack.us/img13/16062009344.jpg/1/)

ΖΑΛΙΖΟΜΑΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:w00t::w00t:: w00t::w00t::w00t:

Vetus
19-06-2009, 16:39
Mπορεί τώρα να μετανιώνουμε για κονσόλες και παιχνίδια που πουλήσαμε τότε για να πάρουμε πιο καινούρια, αλλά τότε δεν το σκεφτόμασταν έτσι για δυο λόγους:
1) Ήμασταν πιο μικροί και δεν είχαμε την συνείδηση του "το κρατάω για συναισθηματικούς λόγους".
2) Τότε τα videogames ήταν πιο ακριβά και δεν είχαμε τρελό χαρτζιλίκι.
3) Δεν φανταζόμασταν τότε τι φασαρία θα κάναμε χρόνια αργότερα για να τα ξαναβρίσκαμε και το τι συλλεκτική αξία θ' αποκτούσαν.

Ευτυχώς το N64 δεν το πούλησα ποτέ με τον αδερφό μου για τον λόγο ότι ήταν δώρο της μάνας μου για τον αδερφό μου κι αδερφός μου τότε ευτυχώς είχε υιοθετήσει το σκεπτικό "τα δώρα δεν τα πουλάμε". Συν τ' ότι δεν το είχε βαρεθεί ακόμα κι όταν πουλήσαμε το PSX για να πάρουμε PS2.

Aν και δεν περάσαν πολλές κονσόλες από τα χέρια, μια που θέλω να ξαναπάρω είναι το SNES (η πρώτη μου, αυθεντική επιτραπέζια κονσόλα, η μαϊμού-Atari δεν μετράει) με το Donkey Kong Country 1 & 2 (oι λόγοι για τ' οποίο ήθελα SNES πάση θυσία). A, ναι: και το Game&Watch: Octupus (που ένας θεός ξέρει σε ποιά χωματερή βρίσκεται πλέον που το πέταξε ο πατέρας μου :mad: ).

paokman
19-06-2009, 18:19
To SNES είναι η καλλίτερη κονσόλα όλων των εποχών στην καρδιά μου...

MoBoRoS
19-06-2009, 18:35
Εμενα το nintendo 64 και το dreamcast ηταν οι αγαπημενες μου.
Απο φορητες γουσταρω Virtual Boy,Neo Geo Pocket και Game Gear:P

Link - The hero of time
19-06-2009, 19:01
Μπορεί να σου άνοιξε η όρεξη αλλά θα σου αδειάσει η τσέπη με το κατάστημα αυτό. Αν θυμάμαι καλά το Castlevania το κοστολογεί 170 ευρώ.....

Οχι καμία σχεση!!! Εννοεις μαλλον το game explorers που βρισκεται στους Αμπελοκηπους, εγω λεω για το "The console club" στο Νεο Ηρακλειο. Το Castlevania για το NES (σκετη η κασσετα) το ειχαν στα 20 ευρω... Το Super Mario bros στο κουτι του το εδιναν 25... Εγω τις βρισκω αριστες τιμες.. Πιστευω ολοι να συμφωνειτε.. Ειχα παει εχθες απο κει να αγορασω το Wario world για το game cube που το ειχα παραγγειλει απο τον Ιανουαριο!!

MoBoRoS
19-06-2009, 19:28
Εγω παντως δε συμφωνω...
Στο ebay σε αριστη κατασταση θα μπορουσες ανετα να γλυτωσεις κανα 5αευρακι.. στα 4 games που θαπερνες περνεις 5.
(btw εχω συνυπολογισει και τα μεταφορικα)

Vetus
19-06-2009, 20:06
To SNES είναι η καλλίτερη κονσόλα όλων των εποχών στην καρδιά μου...
Έτσιιιιιιιιιι! :thumbup1:

geo2004z
19-06-2009, 20:25
Οχι καμία σχεση!!! Εννοεις μαλλον το game explorers που βρισκεται στους Αμπελοκηπους, εγω λεω για το "The console club" στο Νεο Ηρακλειο. Το Castlevania για το NES (σκετη η κασσετα) το ειχαν στα 20 ευρω... Το Super Mario bros στο κουτι του το εδιναν 25... Εγω τις βρισκω αριστες τιμες.. Πιστευω ολοι να συμφωνειτε.. Ειχα παει εχθες απο κει να αγορασω το Wario world για το game cube που το ειχα παραγγειλει απο τον Ιανουαριο!!

Έτσι μάλιστα...... οι τιμές είναι καταπληκτικές!:thumbup1:

Link - The hero of time
19-06-2009, 21:41
Βέβαια εγω για να κλείσω τη retro συλλογη μου στα παιχνιδια του SNES θελω το παιχνιδι "Sunset riders" της Konami το οποιο ψάχνω μανιοδως.. Πολλοι θα το εχετε παιξει ειτε απο τα arcades αλλα λιγοτεροι απο το SNES.. Θα το εβρισκα πανευκολα απο το eBay αλλα δε ξερω καθολου γενικα τι χρειαζεται εκει..(paypal και πολλα αλλα..)

POKE... MAN
19-06-2009, 21:44
Να σας πω σε μένα τι μου συνεύει μια φορά:
Είχαμε το N64 στο σπίτι τις γιαγιάς μου το καλοκαίρι και παίζαμε. Και μια μέρα παίξαμε που λες και ξέχασε να κλειδώσει ο παππούς μου και [U]ΕΚΕΊΝΟU] το βράδυ μπήκαν κάποιοι και το ΈΚΛΕΨΑΝ.:crying::crying::crying::crying::cr ying::crying:

Link - The hero of time
21-06-2009, 22:10
Να σας πω σε μένα τι μου συνεύει μια φορά:
Είχαμε το N64 στο σπίτι τις γιαγιάς μου το καλοκαίρι και παίζαμε. Και μια μέρα παίξαμε που λες και ξέχασε να κλειδώσει ο παππούς μου και [U]ΕΚΕΊΝΟU] το βράδυ μπήκαν κάποιοι και το ΈΚΛΕΨΑΝ.:crying::crying::crying::crying::cr ying::crying:

Πολυ κρίμα.. Εγω σχεδον καθε καλοκαιρι που πηγαινω στο εξοχικο της γιαγιας και του παππου μου το εχω παραδοση να παιρνω μαζι μου μια κονσολα (παντα της Nintendo) για τα βαρετα μεσημερια και για μετα τα μεσανυχτα.. Επειδη εχει ζεστη μεσα βγαζω τη τηλεοραση εξω στην αυλη (ναι περναει ο κοσμος και με καμαρωνει) αλλα υπαρχει πολυ μεγαλο προβλημα το βραδυ με τα κουνουπια.. Περσυ ειχα παρει το Nintendo 64 και μετα πηγα το Gamecube.. Φετος θα παρω μαζι το SNES..

geo2004z
22-06-2009, 08:41
πολυ κρίμα.. εγω σχεδον καθε καλοκαιρι που πηγαινω στο εξοχικο της γιαγιας και του παππου μου το εχω παραδοση να παιρνω μαζι μου μια κονσολα (παντα της Nintendo) για τα βαρετα μεσημερια και για μετα τα μεσανυχτα.. επειδη εχει ζεστη μεσα βγαζω τη τηλεοραση εξω στην αυλη (ναι περναει ο κοσμος και με καμαρωνει) αλλα υπαρχει πολυ μεγαλο προβλημα το βραδυ με τα κουνουπια.. περσυ ειχα παρει το Nintendo 64 και μετα πηγα το Gamecube.. φετος θα παρω μαζι το Snes..

φέτος προβλέπω μεγάλο "κάψιμο"...!!!

paokman
22-06-2009, 08:59
πολυ κρίμα.. εγω σχεδον καθε καλοκαιρι που πηγαινω στο εξοχικο της γιαγιας και του παππου μου το εχω παραδοση να παιρνω μαζι μου μια κονσολα (παντα της Nintendo) για τα βαρετα μεσημερια και για μετα τα μεσανυχτα.. επειδη εχει ζεστη μεσα βγαζω τη τηλεοραση εξω στην αυλη (ναι περναει ο κοσμος και με καμαρωνει) αλλα υπαρχει πολυ μεγαλο προβλημα το βραδυ με τα κουνουπια.. περσυ ειχα παρει το Nintendo 64 και μετα πηγα το Gamecube.. φετος θα παρω μαζι το Snes..
έτσι!να πορωθεί όλο το χωριό!

RooF
02-07-2009, 17:38
Κυριολεκτικα παλια και χαμενα, δυο παιχνιδια GB που νομιζα πως ειχα χασει βρεθηκαν βαθια σε ραφι :)

http://i42.photobucket.com/albums/e333/roofgr/RooF%20RooM/IMAGE_150.jpg

geo2004z
02-07-2009, 20:45
Έχω χάσει αρκετά παιχνίδια για GameCube και μέσα σε αυτά είναι και το Twilight Princess. Ελπίζω να τα βρω κάποτε.

POKE... MAN
02-07-2009, 21:40
έχω χάσει αρκετά παιχνίδια για Gamecube και μέσα σε αυτά είναι και το Twilight Princess. ελπίζω να τα βρω κάποτε.

κάλη επυτιχία στο ψάξιμο!

Link - The hero of time
02-07-2009, 23:31
Εγω εχω χασει πολλα παιχνιδια του Game boy.. Μερικα απο αυτα ειναι το Mario Land 2, Wario land, Wario land 2, Lucky Luck και Tetris attack..

paokman
03-07-2009, 01:15
έχω χάσει αρκετά παιχνίδια για Gamecube και μέσα σε αυτά είναι και το Twilight Princess. ελπίζω να τα βρω κάποτε.
πώς τα έχασες!!! πω πω... μακάρι να τα ξαναβρείς

Nik_MarOU.17
03-07-2009, 02:18
εγω ανταλαξα πριν παρα πλ καιρο οταν ημουν ακομα δημοτικο τ lucky luck τ gameboy για μια βλακεια μ αμαξια κ μετα μολις τ ηθελα πισω μ ειπε οτι τ ειχε χασει ..κλαμαααα..τ θυμαμαι ακομα γιατι μ αρεσε πλ ..τ ιδιο επαθα κ μ τ mortal combact gb παλι οταν ημουν δημ. τ ειχα δανεισει για λιγο σ ενα αλλο παιδι τ οποιο τν εβρεξε και τν χαλασε...κλαμααα... η αληθεια ειναι οτι μερικοι κ μενα μ χουν δανεισει διαφορα παιχνιδια κ αλλα πραγματα κ τρ τ κλαινε

paokman
03-07-2009, 09:40
εγω ανταλαξα πριν παρα πλ καιρο οταν ημουν ακομα δημοτικο τ Lucky Luck τ Gameboy για μια βλακεια μ αμαξια κ μετα μολις τ ηθελα πισω μ ειπε οτι τ ειχε χασει ..κλαμαααα..τ θυμαμαι ακομα γιατι μ αρεσε πλ ..τ ιδιο επαθα κ μ τ Mortal Combact Gb παλι οταν ημουν δημ. τ ειχα δανεισει για λιγο σ ενα αλλο παιδι τ οποιο τν εβρεξε και τν χαλασε...κλαμααα... η αληθεια ειναι οτι μερικοι κ μενα μ χουν δανεισει διαφορα παιχνιδια κ αλλα πραγματα κ τρ τ κλαινε
γι' αυτό δεν δανείζω ποτέ!

MoBoRoS
05-07-2009, 04:55
Πολυ δραμα και κλαμα επεσε! :P
Που να σου κλεβαν το Game Boy Original σε παρκο (οπως συνεβη σε μενα) εκει να δεις κλαμα... Ασε που ειχε μεσα την πιο γαματη platform κασετα του gameboy την γνωστη kirby's dreamland 2!!! Απο τοτε μου εμεινε ψυχολογικο και τωρα εχω γ****ει στις κονσολες για να το ξεπερασω!Ετσι αναγκαστικα να παρω και το game boy original (το τουβλο δηλαδη) ξανα και την kirby's dreamland και τα φυλαω σαν τα ματια μου αυτη τη φορα...

Giama
05-07-2009, 11:37
http://img32.imageshack.us/img32/5369/16062009342.jpg (http://img32.imageshack.us/i/16062009342.jpg/)

WTF???!!! 64DD και NES2???
:thumbup1::thumbup1::thumbup1:

N@Zg0uL
06-07-2009, 01:11
δεν νομίζω να γίνει κάτι τέτοιο!απ'την άλλη πλευρά,πόσοι μικρότεροι απο εμάς εχουν μεγαλώσει χώρις να παίξουν yoshi's island,killer instinct,mario 64 κτλ??μεγάλη ευκαιρία να ζήσουν και αυτοί παρόμοιες εμπειρίες,απο το να στραβώνονται στα fps που μας έχουν κατακλύσει σήμερα!και προτιμώ να τα πληρώνω κανονικά απο το να ξάχνω να τα βρώ σε ευκαιρία απο το e-bay.η nintendo δεν παει να κάνει κατι παρόμοιο με τα παιχνίδια του gamecube?δλδ να τα βγάλει σε φτηνές τιμές για το wii??

Εγω παλι..το πρωτο (ηλ.)παιχνιδι π επαιξα ηταν το Yoshi's Island στο SNES..(ειμουν πολυ μικρος παντως αφου η πρωτη κονσολα π αγωρασα ηταν το SNES ) μτ αγωρασα κ τ N64 μ τ Mario 64 (συμπληρωσε κ ο πατερακος μ μερικα χρηματα..) κ τ Killer Instinct τ επαιξα πολυ αργοτερα σ Emulator..κ ολα αυτα ακομα 'ζουν' σε καλη κατασταση κ χερομαι πραγματικα!! :D

Πιστευω πως αν η Nintendo κν κτ τετοιο..θα ηταν καλυτερο να 'πειραξει' λιγο τα γραφικα για να υπαρξουν και καλυτερα αποτελεσματα στις πωλησεις!!

MoBoRoS
06-07-2009, 01:15
WTF???!!! 64DD και NES2???
:thumbup1::thumbup1::thumbup1:
Yup..Το DD το ηθελα απο τοτε που το ειχα δει σε ενα αρθρο στα σαϊνια... Το αρθρο συγκεκριμενα ελεγε τι τυχερα που ηταν τα γιαπονεζακια που θα εβγαινε το dd. Θα το κανω scan αν ειναι να θυμηθουμε τα παλια..ΧD

MoBoRoS
06-07-2009, 01:41
Αναμνησεις.... Αχχχχ..Αναμνησεις..
http://img40.imageshack.us/img40/5860/epson001.jpg (http://img40.imageshack.us/i/epson001.jpg/) http://img40.imageshack.us/img40/epson001.jpg/1/w1404.png (http://g.imageshack.us/img40/epson001.jpg/1/)
Φεβρουαριος 2000 τευχος #95

RooF
06-07-2009, 03:01
αναμνησεις.... αχχχχ..αναμνησεις..
http://img40.imageshack.us/img40/5860/epson001.jpg (http://img40.imageshack.us/i/epson001.jpg/) http://img40.imageshack.us/img40/epson001.jpg/1/w1404.png (http://g.imageshack.us/img40/epson001.jpg/1/)
φεβρουαριος 2000 τευχος #95

πωωω σαινια... μεχρι και μεγαλος τα διαβαζα. :)

MoBoRoS
06-07-2009, 03:14
το συγκεκριμενο ειναι και 9 ετων τευχος... παμπαλαιο. παει γερασαμε...

Link - The hero of time
06-07-2009, 22:47
Mιας και μιλαμε για περιοδικα ειδα σημερα στο εξωφυλλο της εφημεριδας "ΤΑ ΝΕΑ" κατω-κατω τον Mario καβαλα στον Yoshi οπως ακριβως και στο σχεδιο της κασσετας Super Mario world του SNES.. Ξαφνιασμενος βλεπω διπλα να γραφει "ανατρεξτε στη σελ. 50" και ειδα οτι ελεγε για αποσυρση παλιων παιχνιδομηχανων που κανουν αρκετα καταστηματα της Αθηνας, με αντικατασταση καινουριων και εκπτωση εως 50%.. Ελεγε πως το κανουν αυτο για να αυξησουν τη "κινηση" των gamers και επιπλεον ανακοινωνε πως θα φτιαχτει ενα μαγαζι στο Μοναστηρακι που θα φιλοξενει περισσοτερους απο 30.000 τιτλους παιχνιδιων για ολα τα formats.. ιδωμεν..

geo2004z
07-07-2009, 07:41
Πολύ καλό νέο αυτό Link. Η συγκεκριμένη εφημερίδα είναι από τις σοβαρότερες στην Ελλάδα και δεν πιστεύω ότι γράφει "αρλούμπες". Το μοναδικό που με προβληματίζει είναι ότι δε θα έχει την υποστήριξη από πολλούς μιας και στην Ελλάδα λίγοι ασχολούνται με Retro gaming και από αυτούς, ακόμα πιο λίγοι ξοδεύουν χρήματα που γνωρίζουν ότι δεν επρόκειτο να τους επιστραφούν.

paokman
07-07-2009, 09:17
mιας και μιλαμε για περιοδικα ειδα σημερα στο εξωφυλλο της εφημεριδας "τα νεα" κατω-κατω τον Mario καβαλα στον Yoshi οπως ακριβως και στο σχεδιο της κασσετας Super Mario World του Snes.. ξαφνιασμενος βλεπω διπλα να γραφει "ανατρεξτε στη σελ. 50" και ειδα οτι ελεγε για αποσυρση παλιων παιχνιδομηχανων που κανουν αρκετα καταστηματα της αθηνας, με αντικατασταση καινουριων και εκπτωση εως 50%.. ελεγε πως το κανουν αυτο για να αυξησουν τη "κινηση" των Gamers και επιπλεον ανακοινωνε πως θα φτιαχτει ενα μαγαζι στο μοναστηρακι που θα φιλοξενει περισσοτερους απο 30.000 τιτλους παιχνιδιων για ολα τα Formats.. ιδωμεν..
πω πω!αν μάθεις τίποτα δημοσίευσέ το, μήπως τσιμπήσουμε καμμιά κονσολίτσα με τίποτε παιχνιδάκια!

MoBoRoS
07-07-2009, 12:14
Δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι καλο αυτο... Θα τα πουλανε αυτοι που δε τα θελουν κοψοχρονια (για να μην αναγκαστουν να τα πεταξουν) και οι ρετροσυλλεκτες θα πρεπει να τα πληρωνουν χρυσ ααπο τα μαγαζια... ταχουμε ξαναδει αυτα. Οτι διαφημιζεται τοσο πολυ (μεχρι και στο ραδιοφωνο ακουγεται η ειδηση) αποτυγχανει οικτρα γιατι οι τιμες παιρνουν τρελες διαστασεις . Ειδικα αν σκεφτεις οτι πληρωνεις για μεταχειρισμενο ή χιλιομεταχειρισμενο προϊόν οι τιμες δε θα συμφερουν καθολου! Να μου το θυμηθειτε. Εκει που στο ebay το Super Nintendo με το κουτι του κανει 50 θα μας το εχουν
ΣΚΕΤΟ 50ευρω and so on...
Γιαυτο μην περιμενετε και πολλα. Το κ**αρακι θα μας τσιμπησουν παλι!

paokman
07-07-2009, 15:25
τι να σου πω θα δείξει

RooF
07-07-2009, 17:23
ειναι μια καλη κινηση οντως. ασε που λογο του οτι το ρετρο κοινο στην ελλαδα ειναι μικρο ισως εχει καλες τιμες για να τραβηξει κοσμο.

MoBoRoS
07-07-2009, 17:31
ειναι μια καλη κινηση οντως. ασε που λογο του οτι το ρετρο κοινο στην ελλαδα ειναι μικρο ισως εχει καλες τιμες για να τραβηξει κοσμο.

Iσως... Αλλα μονο για την αρχη.:thumbdown:

RooF
07-07-2009, 17:34
Μπορει γενικα να εχει καλες τιμες η και να αποτυχει και να τα παρουν οσοι θελουν σε τρελες τιμες.

Δε νομιζω ενα πρωι οι Ελληνες να αποφασισουν οτι θελουν παλι SNES η Saturn.

Μπορει απο την αλλη αυτη να ειναι η αρχη του ρετρο gaming στην Ελλαδα.

MoBoRoS
07-07-2009, 17:45
Οι μισοι εδω μεσα και ΟΛΟΙ (καμια 1000αρα ατομα) απο το retomaniax.gr τρελενονται για ρετροgaming... Τι ακριβως ηθελα ναξερα σε κανει να πιστευεις οτι θα αποτυχει ή οτι αν δεν αποτυχει θα εχει βολικες τιμες..
Το elx στο κεντρο φανταζομαι το ξερεις... Ξερεις τι υψιλες τιμες που ειχε οταν ηταν στα ντουζενια του? Και τωρα που μετα απο τις καταστροφες στο κεντρο δεν του εχει μεινει και πολυ πραματια δεν εχει αλλαξει τακτικη.
Οσο υπαρχουν ατομα δεμενα με τα παιδικα τους χρονια τοσο το ρετρο θα υπαρχει και θα ζει. Και στην ελλαδα δοξα τω θεω το παρελθον παιζει σημαντικο ρολο για το λαο, πραγμα που φαινεται στο γεγονος οτι οι περισσοτεροι αντι να πεταξουν τις κονσολες τους στα σκουπιδια ή πανε και τις πουλανε για ψιλολοϊδια ή τις βαζουν στο παταρι να τις φαει η σκονη.
Και γιατι? Γιατι προτιμουν να ξερουν οτι υπαρχει το μηχανιμα η το παιχνιδι που τους συνοδευσε καθολη τη διαρκεια των παιδικων τους χρονων απο το να το πεταξουν, εστω και αν ειναι σε ενα παταρι ή στο σπιτι καποιου αλλου..

RooF
07-07-2009, 17:57
δε διαφωνω. απλα ειμαι πολυ επιφυλακτικος και δεν αποκλειω κανενα ενδεχομενο.

MoBoRoS
07-07-2009, 18:01
ελπιζω να εχει καλες τιμες στην αρχη για να προσελκυσει, να παμε να τα ριμαξουμε ολα και μετα να μην ξαναπατησουμε(γιατι οι τιμες θα αρχισουν να αυξανονται με γεωμετρικη προοδο).. λολ

Link - The hero of time
07-07-2009, 22:33
Έν οίδα ότι ουδέν οίδα..... Ας περιμενουμε να ανοιξει με το καλο και μετα θα τα κουβεντιασουμε ολα λεπτομερως... εγω ειμαι φανατικος ρετρο gamer και αναμενω με αγωνια..

Εδω σας παραθετω ολόκληρο το αρθρο, ετσι οπως ειναι γραμμενο στην εφημεριδα:

Διαγωνισμούς με έπαθλο αυτοκίνητο, ειδικές εκδηλώσεις, νέους μεγαλύτερους χώρους για δοκιμές εντός των καταστημάτων, ακόμα και απόσυρση ηλεκτρονικών παιχνιδιών επιστρατεύουν οι αλυσίδες ηλεκτρονικών και πολυμέσων προκειμένου να διεισδύσουν στον ελεύθερο χρόνο των gamers.

Στο στόχαστρό τους βρίσκονται κυρίως οι καταναλωτές ηλικίας 16 έως και 25 ετών που αποτελούν τους φανατικότερους λάτρεις των βιντεοπαιχνιδιών και οι οποίοι, όπως δείχνουν οι έρευνες, επιδίδονται και στις καλοκαιρινές διακοπές με μανία στο γκέιμινγκ. Άλλωστε, όπως παρατηρούν παράγοντες της αγοράς, τα ηλεκτρονικά παιχνίδια και οι παιχνιδομηχανές αποτελούν μία από τις δυναμικότερα αναπτυσσόμενες αγορές της τεχνολογίας, ενώ ο ετήσιος τζίρος τους υπερβαίνει τα 100 εκατ. ευρώ.

Δεν είναι τυχαίο ότι στο νέο κατάστημα της Fnac στο Μοναστηράκι, το οποίο εκτιμάται ότι θα είναι έτοιμο προς το τέλος Νοεμβρίου, ο χώρος με τα ηλεκτρονικά παιχνίδια «θα αναπτυχθεί με βάση μια καινοτόμα για την ελληνική αγορά προσέγγιση, με στόχο να ανταποκρίνεται απόλυτα στον κόσμο του γκέιμερ», δηλώνει η κ. Τίνα Σκλαβόλια, στέλεχος της γαλλικής εταιρείας. Η Fnac ετοιμάζεται να τοποθετήσει στο νέο κατάστημα περίπου 30.000 τίτλους βιντεοπαιχνιδιών, CD και DVD. Στα δύο υπάρχοντα καταστήματα- στο Μall και τη Γλυφάδα- δίνεται έμφαση στην προώθηση των ηλεκτρονικών παιχνιδιών, καθώς οι σχετικοί χώροι καταλαμβάνουν περίπου το 15% του συνολικού χώρου με είδη τεχνολογίας. Άλλωστε, η εταιρεία διεξάγει κάθε χρόνο στα δύο εν Ελλάδι καταστήματά της τουρνουά γκέιμινγκ, με τους νικητές να έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν μαζί με άλλους από όλες τις χώρες στις οποίες δραστηριοποιείται η πολυεθνική στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα gaming της Fnac. Με έκπτωση έως και 50%
Από την πλευρά της, η ελληνική αλυσίδα Ρublic επιστρατεύει τη μέθοδο της απόσυρσης παλαιών βιντεοπαιχνιδιών, προκειμένου να προσελκύσει περισσότερους πελάτες. Από τις 2 Ιουλίου οι πελάτες της αλυσίδας πολυμέσων έχουν τη δυνατότητα να φέρουν στα καταστήματα τα παλιά ηλεκτρονικά τους παιχνίδια και να τα ανταλλάξουν με άλλα, μεταχειρισμένα ή καινούργια, κερδίζοντας έκπτωση έως και 50%. Σύμφωνα με την εταιρεία, οι πωλήσεις μεταχειρισμένων ηλεκτρονικών παιχνιδιών στην Αμερική αντιπροσωπεύουν το ένα τρίτο της συνολικής αγοράς, αποδίδοντας έσοδα 2 δισ. δολαρίων. Εκτός από την απόσυρση, τα Ρublic ευελπιστούν να προσελκύσουν περισσότερους γκέιμερ με τους ειδικά στημένους χώρους, όπου οι παίκτες μπορούν να δοκιμάσουν και να παίξουν τα παιχνίδια τους. Αναβάθμιση καταστημάτων
Ειδικές γωνιές, όπου οι παίκτες θα έχουν την ευκαιρία να αποκτήσουν την εμπειρία του gaming, ετοιμάζεται να στήσει και η άλλη αλυσίδα του γερμανικού ομίλου, Μedia Μarkt. Η αναβάθμιση των καταστημάτων της έχει ήδη αρχίσει- της Θεσσαλονίκης ολοκληρώθηκε ενώ της Αργυρούπολης είναι σε φάση υλοποίησης. Ειδικές εκδηλώσεις και προσφορές σχεδιάζει και η αλυσίδα Μultirama, ενώ στα καταστήματα της Πλαίσιο Computers, τα οποία διαθέτουν και αυτά ειδικούς χώρους για γκέιμινγκ, «τρέχει» από τις 17 Ιουνίου ειδικός διαγωνισμός σε συνεργασία με την εταιρεία Νortec (με τα παιχνίδια wii) με έπαθλο- ύστερα από κλήρωση που θα γίνει στις 24 Ιουλίου- αυτοκίνητο Fiat 500.
Η ΚΡΙΣΗ
κρατάει τους καταναλωτές στο σπίτι και οι πωλήσεις ηλεκτρονικών παιχνιδιών ανεβαίνουν

34% πάνω οι πωλήσεις

Η ΝΕΑ ΤΑΣΗ που θέλει νέους αλλά και μεγάλους να παίζουν ολοένα και περισσότερα βιντεοπαιχνίδια, με αρκετά από αυτά να απευθύνονται σε ολόκληρη την οικογένεια, κερδίζει συνεχώς έδαφος. Μάλιστα λόγω της κρίσης που οδηγεί, όπως επεξηγούν παράγοντες της αγοράς, περισσότερους καταναλωτές σε δραστηριότητες εντός του σπιτιού, οι παιχνιδομηχανές και τα βιντεοπαιχνίδια αποκτούν προβάδισμα. Οι πωλήσεις σε κονσόλες βιντεοπαιχνιδιών αυξάνονται φέτος κατά 34%, συμβάλλοντας στην αύξηση κατά 21% του συνολικού τους τζίρου. Παράλληλα, οι μεγάλοι παγκοσμίως «παίκτες» του χώρου διευρύνουν συνέχεια το περιεχόμενο των παιχνιδιών. Σημαντική καμπή για την εξέλιξη αποτελεί η προσπάθεια σύνδεσης του περιεχομένου των βιντεοπαιχνιδιών με χαρακτήρες και ταινίες του Χόλιγουντ.

RooF
08-07-2009, 05:03
Εγω θα παω την αλλη εβδομαδα στα public να δω αν εχουν μαζεψει τπτ.

geo2004z
08-07-2009, 08:33
ωραίο άρθρο αλλά θα διαφωνήσω με την ηλικία που ανέφερε 16-25. αν πάρω από τον εαυτό μου και τους φίλους μου, όλοι παίζαμε το πολύ μέχρι τα 15-16, ύστερα σταματήσαμε ή παίζουμε αραιά και που.

Link - The hero of time
13-07-2009, 16:16
Κυριολεκτικα παλια και χαμενα, δυο παιχνιδια GB που νομιζα πως ειχα χασει βρεθηκαν βαθια σε ραφι :)

To Lucky Luke εχει απο τα καλυτερα soundtrack σε παιχνιδι για Game boy... Ειδικα η μουσικη της δευτερης πιστας (Stagecoach) ειναι απλα συγκλονιστικη.. Κατεβαστε την απο το link που δινω και θα με θυμηθειτε..

http://rapidshare.com/files/255343461/Lucky_Luke_-_Stagecoach.wma.html

Alexandros87
13-07-2009, 18:43

το lucky luke το εχω και εγω ακριβως το ιδιο.Αλλα και το μορταλ τα σπαει το συγκεκριμενο

paokman
03-08-2009, 09:55
ωραίο άρθρο αλλά θα διαφωνήσω με την ηλικία που ανέφερε 16-25. αν πάρω από τον εαυτό μου και τους φίλους μου, όλοι παίζαμε το πολύ μέχρι τα 15-16, ύστερα σταματήσαμε ή παίζουμε αραιά και που.
μην κρίνεις από εμάς που εργαζόμαστε και δεν έχουμε χρόνο. έχω αρκετούς φίλους και γνωστούς που συνεχίζουν τις σπουδές τους με μεταπτυχιακά και διδακτορικά είτε με υποτροφίες είτε με τα λεφτά του μπαμπά, οπότε για αυτούς η ζωή δεν έχει αλλάξει. παίζουν, βγαίνουν και ΄περνάνε καλά...

RooF
03-08-2009, 13:28
μην κρίνεις από εμάς που εργαζόμαστε και δεν έχουμε χρόνο. έχω αρκετούς φίλους και γνωστούς που συνεχίζουν τις σπουδές τους με μεταπτυχιακά και διδακτορικά είτε με υποτροφίες είτε με τα λεφτά του μπαμπά, οπότε για αυτούς η ζωή δεν έχει αλλάξει. παίζουν, βγαίνουν και ΄περνάνε καλά...

Εγω παιζω, βγαινω και περναω καλα.

Και δουλευω. :)

Γενικα η ζωη μου δεν αλλαξε και παρα πολυ. Οπως και να εχει πηγε κανενας στο PUblic που κανουν αυτο το νταβαντουρι με τα μεταχειρισμενα να δει τι παιζει, αν εχει κανενα διαμαντακι κτλ, γιατι δεν εχω καταφερει ακομα να παω.

MoBoRoS
03-08-2009, 16:24
Πηγα εγω.... Στο συνταγμα. Δεν ειχε τιποτα απο ρετρο... Το μονο που καταφερα να τσιμπησω ηταν ενα πααααρα πολυ καλο rpg για xbox360, το blue dragon για 8 ευρω απο τα μεταχειρισμενα.. (μονο που δεν ηταν μεταχειρισμενο ΛΟΟΟΛ)

RooF
03-08-2009, 16:28
Gamecube και GBA ειχε?

MoBoRoS
03-08-2009, 23:36
μπαααααα...
τπτ... δυστυχως.

paokman
04-08-2009, 09:05
Αυτά τα μαγαζιά απευθύνονται σε non-gamers και σε τύπους που τα σκάνε χοντρά για κάθε game. Για πιο ψαγμένα πράγματα ακόμη τα μικρά μαγαζιά είναι κορυφή.

geo2004z
04-08-2009, 10:43
Αυτά τα μαγαζιά απευθύνονται σε non-gamers και σε τύπους που τα σκάνε χοντρά για κάθε game. Για πιο ψαγμένα πράγματα ακόμη τα μικρά μαγαζιά είναι κορυφή.

Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. Υπάρχουν κάποια μικρά μαγαζιά που πουλάνε ή μάλλον ξεπουλάνε παλαιές κονσόλες και παιχνίδια. Για παράδειγμα, στο Βόλο υπάρχει ένα που πουλάει το κάθε παιχνίδι για GameCube και Dreamcast 5 ευρώ.

paokman
04-08-2009, 11:37
σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο. υπάρχουν κάποια μικρά μαγαζιά που πουλάνε ή μάλλον ξεπουλάνε παλαιές κονσόλες και παιχνίδια. για παράδειγμα, στο βόλο υπάρχει ένα που πουλάει το κάθε παιχνίδι για Gamecube και Dreamcast 5 ευρώ.
5 ευρώ;πω πω...εγώ δεν βρίσκω τίποτα κάτω από τα 15 ευρώ!

edora
04-08-2009, 12:42
Μόνο κάτω από 15; Εδώ στο Ηράκλειο έχω δει κάτι τρελές τιμές για GBA games, κάτι 25-35 ευρώ.

RooF
04-08-2009, 15:18
Ομολογω οτι σε μαγαζι μικρο η μεγαλο δεν βλεπω και εγω σοβαρους τιτλους κατω απο 20ευρω.

ebay παιδια η μονη λυση μας.

Link - The hero of time
04-08-2009, 15:18
Kαι εγω εχω πετυχει μαγαζι (οχι console club, καταστημα παιχνιδιων ειναι) που εχει ακομα απουλητες κασσέτες για Sega Master system, Mega drive, Super Nintendo, NES, καθως και κονσόλα Atari Jaguar (!).. Καθησα μια μερα να κοιταξω με λεπτομερεια τι παιχνιδια ειναι αυτα, και διαπιστωσα πως το 90% ανηκαν στη κατηγορια "Δ' εθνική" που σημαινει πως θα μεινουν απούλητα στον αιώνα τον άπαντα..Το τελευταιο καλο παιχνιδι που ειχε μεινει για SNES ηταν το Street fighter Alpha 2 στα 20 ευρω και το ειχα αγορασει περσι. Επισης μου κανει εντυπωση που εχουν μεινει αρκετα απουλητα (περιπου 5-6) Super Mario world 2 : Yoshi's island απ'το εν λογω μαγαζι..

MoBoRoS
04-08-2009, 19:48
Tις προαλλες πηγα και σηκωσα ενα τετοιο μαγαζι στην αθηνα....
Παρολο που δεν ηταν μικρο ειχε ολουσ τους gc τιτλους μονο 9 ευρω..
Πηρα ενα Bongos σκετο, ενα Bongos με Donkey Konga, 1 Zelda: 4 Swords μαζι με gba linker, Animal Crossing με Memory Card και Mario Party 5+6 με microphone για 60 ευρω... Το μαγαζι λεγεται πανταζοπουλος και ειναι στο κεντρο. Αλλα πλεον δεν εχει μεινει κ τπτ σημαντικο... ΛΟΛ

RooF
04-08-2009, 19:55
τι να πω δεν ειμαι τυχερος στο να ξετρυπωνω τετοια καταστηματα...

Βρηκα Pokemon Crystal ομως απο δημοπρασια :P

στα κομιξ ειμαι πιο τυχερος... :)

paokman
05-08-2009, 09:24
όταν ήμουν φοιτητής έκανα μεγάλες βόλτες στο κέντρο των αθηνών και τα εντόπιζα. αλλά τώρα, πού χρόνος...

Hylian
05-08-2009, 16:10
Μετανιώνω τρελά που είχα δώσει το Game Boy μου με 7 απίστευτα παιχνίδια (συμπεριλαμβανομένου του Link's Awakening) για να πάρω δύο κασέτες του SNES (συμπεριλαμβανομένου του A Link To The Past). Μετά από πολύ καιρό ξαναπήρα το Game Boy αλλά από παιχνίδια...τζίφος! Επίσης μετανιώνω που είχα δώσει το Mario 64 (ούτε που θυμάμαι που) και το Banjo Kazooie (για ένα scanner!!).

paokman
06-08-2009, 09:06
Ax... Είχα το NES με 25 παιχνίδια... Αλλά τώρα, ποιός ξέρεις που σαπίζει;

Guardian
07-08-2009, 18:31
Βγήκαν τόσα πολλά N64????

http://gonintendo.com/wp-content/photos/504x_n64consoles.jpg

geo2004z
07-08-2009, 19:03
Βγήκαν αρκετά Nintendo 64 και σίγουρα περισσότερα από όσα έχει η εικόνα αυτή. Για παράδειγμα, δε βλέπω την έκδοση Goldeneye ούτε την πρώτη έκδοση με το Mario 64. Αλλά ακόμη περισσότερα κυκλοφόρησαν SNES!

MoBoRoS
09-08-2009, 04:43
ωραια αυτη η συλλογη... αν και νομιζω πως ξερω απο που προηρθε αρχικα αυτη η φωτο!

paokman
10-08-2009, 10:19
Βγήκαν τόσα πολλά N64????

http://gonintendo.com/wp-content/photos/504x_n64consoles.jpg
Τι να σου πω; Εγώ το πακέτο κάτω δεξιά είχα πάρει μαζί με το Super Mario 64. Επίσης, γνώριζα για την ύπαρξη της εκδόσεως Πίκατσου...

Καλά, εννοείται! Θυμάμαι πήγαινα στο MINION τότε και χάζευα τα bundles του SNES! Πόρωση! Θυμάμαι με Super Mario World, με Super Mario All-Stars, με Street Fighter Alpha II...αχ...Αυτά ήταν...

MoBoRoS
10-08-2009, 13:23
Ωραια πραματα.... Το μινιον ηταν εκσυγχρονισμός για την εποχή του.. Ακομα θυμαμαι τα Disney αφιερωματα του. Με ανθρωπους ντυμένους υαινες και σιμμπα απο lion king.. ΑΑΑΧΧ!

RooF
10-08-2009, 13:53
MINION... ωραιες εποχες!

btw να το τελευταιο μου αποκτημα

http://i42.photobucket.com/albums/e333/roofgr/RooF%20RooM/IMAGE_173.jpg

MoBoRoS
10-08-2009, 13:59
!!!
Tι εχει η μυτη του suicune!!!??? Ποιος τη μαγαρισε????:scared:

Tzini9
10-08-2009, 14:18
minion... ωραιες εποχες!

Btw να το τελευταιο μου αποκτημα

http://i42.photobucket.com/albums/e333/roofgr/roof%20room/image_173.jpg

πολύ καλό!απο πού?
γυαλιστερό και καινούριο φαίνεται...

MoBoRoS
10-08-2009, 14:34
πολύ καλό!απο πού?
γυαλιστερό και καινούριο φαίνεται...

Γυαλιστερο και καινουριο ναι, κοιτα τη μυτη του pokemon της φωτογραφιας. Καποιος σαν να την εγδαρε! Ο_Ο
Η crystal ηταν επανασταση για τη δευτερη γενια ποκεμον! Τουμπανο η κασετα!

paokman
10-08-2009, 14:36
Δείτε κι ένα άρθρο με τα 25 καλλίτερα παιχνίδα του SNES, κατά τη γνώμη του συντάκτη του:

http://www.retrojunk.com/details_articles/1528/

bahamut zero
10-08-2009, 14:45
Δείτε κι ένα άρθρο με τα 25 καλλίτερα παιχνίδα του SNES, κατά τη γνώμη του συντάκτη του:

κλασικα πρωτο το ανυπερβλητο chrono trigger...παρτε μια φωτο απο μια προσφατη σχετικα αγορα μου..τα πηρα 50e αυτα που βλεπετε..(ειχα ηδη ενα αλλα λεω ενα δευτερο n64 παντα χρειαζεται!)
http://gameover.gr/forum_files/0000/6796/DSC00142.JPG

να και καποιοι τιτλοι μου για το gba και gb...αν και δυστυχως τους περισσοτερους τους εχω χασει...:crying::crying:

http://img196.imageshack.us/img196/2087/13072009454.jpg

MoBoRoS
10-08-2009, 14:56
Εμενα η πιο προσφατη αγορα μου ειναι ενα gameboy light (και μαλιστα pikachu edition) το φορητο που κυλοφορησε μονο Ιαπωνια!

Εκανα upload και την pic!

http://i71.photobucket.com/albums/i144/MoBoRoS/17062009347.jpg

bahamut zero
10-08-2009, 15:05
ενα ειναι το σιγουρο:nintendo gamers are COLLECTORS:w00t:

moboros καλοριζικο!βαλε και καμια φωτο αν μπορεις!

MoBoRoS
10-08-2009, 15:10
Μολις εβαλα!!!
Θα φορτωσω και την pic του panasonic Q που πηρα φετος τσαμπα! (ναι τσαμπα γιατι μου εκαναν επιστροφη χρηματων λογω βλακειας που επαιξε στη μεταφορα!)
Το panasonic Q ειναι gamecube δυνατοτητα αναπαραγωγης dvd + cd + πολυυυυυ καλυτερη εμφανιση. Μια απο τις πιο designατες κονσολες EVER!

geo2004z
10-08-2009, 15:56
δείτε κι ένα άρθρο με τα 25 καλλίτερα παιχνίδα του Snes, κατά τη γνώμη του συντάκτη του:

πολύ καλή 25άδα με τίτλους που έχουν αφήσει ήδη εποχή και δεν απέχει πολύ από τη δική μου τοπ λίστα με τα κορυφαία παιχνίδια του Snes.

paokman
10-08-2009, 18:40
πολύ καλή 25άδα με τίτλους που έχουν αφήσει ήδη εποχή και δεν απέχει πολύ από τη δική μου τοπ λίστα με τα κορυφαία παιχνίδια του Snes.
όσοι έχουν παίξει Snes ξέρουν από καλά παιχνίδια!τέλος!

RooF
11-08-2009, 03:29
Γυαλιστερο και καινουριο ναι, κοιτα τη μυτη του pokemon της φωτογραφιας. Καποιος σαν να την εγδαρε! Ο_Ο
Η crystal ηταν επανασταση για τη δευτερη γενια ποκεμον! Τουμπανο η κασετα!

Με τις ταινιες @@ που βαζουν τι περιμενεις :( Κατα τα αλλα ειναι ατσαλακωτο.

Κουκλα το light!!! Απο που ψωνιζεις?

MoBoRoS
11-08-2009, 14:53
Thanx!!
Το τσιμπησα απο ebay πριν κανα 4αμηνο το πηρα!

Christabel
15-08-2009, 02:05
Ψάχνω και εγώ ένα light... Σύντομα θα μπει και αυτό στη συλλογή μου...

Μετανιώνω για το Batman :( Τότε μου είχε σπάσει τα νεύρα γιατί δεν μπορούσα να περάσω πίστα, και έτσι το έδωσα για τα... Gremlin 2 :(
Κάποια στιγμή όμως θα το ξαναποκτήσω...

cowboy
24-08-2009, 22:34
έχει παίξει κανεις το viewtiful joe 1 και 2 και 3 στο gamecube,διάβαζα παλιά πως είναι πολύ καλά,κανένας καμια εντύπωση?

http://www.youtube.com/watch?v=j6OLowR-iOc&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=EA9_UsUHZqY&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=MB4rt56HDpQ&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=THejc2BxJO0&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=69_jY8yElss&feature=related

MoBoRoS
25-08-2009, 21:41
Καλουλια ειναι μωρε... Αλλα ουτε παλια τα λες, ουτε χαμενα! XD
Ειχα φαει κολλημα με viewtiful joe απο την Ε3 του 2004 αποτι θυμαμαι, αν θυμαμαι καλα!
Ηταν ΣΟΥΠΕΡ για την εποχη του!

cowboy
25-08-2009, 22:18
Καλουλια ειναι μωρε... Αλλα ουτε παλια τα λες, ουτε χαμενα! XD
Ειχα φαει κολλημα με viewtiful joe απο την Ε3 του 2004 αποτι θυμαμαι, αν θυμαμαι καλα!
Ηταν ΣΟΥΠΕΡ για την εποχη του!

δεν είναι παλιά αλλα εντελώς χαμένα,αφού το βρίσκω για ένα ευρώ συν αποστολές οuτε 5 euro,πως μπορεί ένα τόσο καλο παιχνίδι να κάνει τόσο λίγο???

MoBoRoS
25-08-2009, 22:56
φιλε cowboy, δεν ειναι rpg ή τρελο franchise για να κανει τα τρελα λεφτα...
Ειναι απλα ενα πολυ καλο underground platform game επισκιασμενο απο πολλα εξισου καλα platform videogames της εποχης του.
Και δεν παιζει να το ειδες buy it now στο ebay για ενα ευρω...
Ή ηταν μονο το κουτι, ή ηταν auction που σημαινει οτι μεχρι να τελειωσει η τιμη θα ανεβει αρκετα. Επειτα οπως πολυ καλα ξερεις τα παιχνιδια του GC εχουν εξεφτελιστικες τιμες πλεον μιας και το GC πηγε για Φουντο απο τοτε που βγηκε το wii, μιας και παιζει και τα GC games.

Παντου στο ebay κοστιζει το λιγοτερο 8 λιρες κοινως 10 ευρω χωρις μεταφορικα.

Να ενα χαρακτηριστικο παραδειγμα:
http://cgi.ebay.co.uk/gamecube-wii-VIEWTIFUL-JOE-FLAWLESS-ACTION-MOVES_W0QQitemZ370247503925QQcmdZViewItemQQptZUK_P C_Video_Games_Video_Games_JS?hash=item5634789035&_trksid=p3286.c0.m14 (http://cgi.ebay.co.uk/gamecube-wii-VIEWTIFUL-JOE-FLAWLESS-ACTION-MOVES_W0QQitemZ370247503925QQcmdZViewItemQQptZUK_P C_Video_Games_Video_Games_JS?hash=item5634789035&_trksid=p3286.c0.m14)

cowboy
26-08-2009, 00:34
έχεις δίκιο το είδα για 1 ευρώ αρχική τιμή,όμως σε buy it now στο γερμανικό κάνει 5,67 euro χωρίς να πληρώσεις μεταφορές η 6,99.σχεδόν τίποτα με λίγα λόγια.

τώρα το παιχνίδι πήρε μέσο ορο στις κριτικές 92% καθόλου λίγο.και πούλησε μονο 250 χιλιάδες παγκόσμιος άρα και πάλι δεν χρειάζεται να είναι rpg η franchise ώστε να πουλήσει τρελα.

MoBoRoS
26-08-2009, 00:51
Εισαι σιγουρος οτι θες να παιξεις game στα γερμανικα?
Συνηθως οτι ταινια + game παει γερμανια μεταφραζεται εξολοκληρου στα γερμανικα.. XD (LAME)

cowboy
26-08-2009, 09:52
εισαι σιγουρος οτι θες να παιξεις Game στα γερμανικα?
συνηθως οτι ταινια + Game παει γερμανια μεταφραζεται εξολοκληρου στα γερμανικα.. Xd (lame)

όχι κανεις λάθος,είναι μεταφρασμένο στα γερμανικά αλλα πάντα υπάρχει και η αγγλική μετάφραση.

MoBoRoS
26-08-2009, 10:59
όχι κανεις λάθος,είναι μεταφρασμένο στα γερμανικά αλλα πάντα υπάρχει και η αγγλική μετάφραση.

.....Στη Γερμανικη Σχολη αθηνων πηγαινα. Γερμαναραδες μας καναν μαθημα. Κατι ξερω που σου λεω. Μεχρι και οι καρτες yugioh στη γερμανια κυκλοφορουν μονο στα γερμανικα. Ξερεις τι ειναι να βλεπεις στην Τροια τον Μπραντ Πιτ να μιλαει γερμανικα? ΕΛΕΟΣ!

cowboy
26-08-2009, 11:11
.....Στη Γερμανικη Σχολη αθηνων πηγαινα. Γερμαναραδες μας καναν μαθημα. Κατι ξερω που σου λεω. Μεχρι και οι καρτες yugioh στη γερμανια κυκλοφορουν μονο στα γερμανικα. Ξερεις τι ειναι να βλεπεις στην Τροια τον Μπραντ Πιτ να μιλαει γερμανικα? ΕΛΕΟΣ!

Αν βλέπεις γερμανική τηλεόραση όλα είναι μεταγλωττισμένα στα γερμανικά,επίσης και όλα τα ξένα προϊόντα που πουλούνται στην γερμανία πρέπει να έχουνε γερμανική μετάφραση αλλιώς δεν μπορούν να πουληθούν στην γερμανία.
για τα βιντεοπαιχνίδια η γερμανική μετάφραση πάντα υπάρχει αυτό είναι σίγουρο,κάποιες φορες θα βρείς και γερμανική μεταγλώττιση όμως η μεταγλώττιση δεν είναι απαραίτητη απλά η γερμανία είναι μια από τις χώρες που έχει τους περισσοτερους καταναλωτές στην ευρώπη και στο κόσμο για αυτό οι δημιουργοί προσπαθούν πάντα να βάλουν και μεταγλώττιση στα γερμανικά.Αλλα αυτό δεν είναι καθόλου πρόβλημα καθώς το βιβλιαράκι δεν περιέχει μονο γερμανική γλώσσα αλλα και πολλές άλλες ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΓΓΛΙΚΗ μετάφραση.Με λίγα λόγια το παιχνίδι που αγοράζεις στην Ελλάδα είναι ακριβώς ίδιο με αυτό που αγοράζεις στην Γερμανία αν εξαιρέσεις το εξώφυλλο.
έχω αγοράζει πολλά παιιδεία στην γερμανία και το ξέρω.

επίσης το γαμάτο είναι αν μπεις στο Nintendo "χανελλ" και δεις τα videos όλα είναι μεταγλωττισμένα στα γερμανικά βεβαια μπορείς να το αλλάξεις και να βάλεις αγγλική γλώσσα.

Tzini9
26-08-2009, 11:53
Αν βλέπεις γερμανική τηλεόραση όλα είναι μεταγλωττισμένα στα γερμανικά,επίσης και όλα τα ξένα προϊόντα που πουλούνται στην γερμανία πρέπει να έχουνε γερμανική μετάφραση αλλιώς δεν μπορούν να πουληθούν στην γερμανία.
για τα βιντεοπαιχνίδια η γερμανική μετάφραση πάντα υπάρχει αυτό είναι σίγουρο,κάποιες φορες θα βρείς και γερμανική μεταγλώττιση όμως η μεταγλώττιση δεν είναι απαραίτητη απλά η γερμανία είναι μια από τις χώρες που έχει τους περισσοτερους καταναλωτές στην ευρώπη και στο κόσμο για αυτό οι δημιουργοί προσπαθούν πάντα να βάλουν και μεταγλώττιση στα γερμανικά.Αλλα αυτό δεν είναι καθόλου πρόβλημα καθώς το βιβλιαράκι δεν περιέχει μονο γερμανική γλώσσα αλλα και πολλές άλλες ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΑΓΓΛΙΚΗ μετάφραση.Με λίγα λόγια το παιχνίδι που αγοράζεις στην Ελλάδα είναι ακριβώς ίδιο με αυτό που αγοράζεις στην Γερμανία αν εξαιρέσεις το εξώφυλλο.
έχω αγοράζει πολλά παιιδεία στην γερμανία και το ξέρω.

επίσης το γαμάτο είναι αν μπεις στο Nintendo "χανελλ" και δεις τα videos όλα είναι μεταγλωττισμένα στα γερμανικά βεβαια μπορείς να το αλλάξεις και να βάλεις αγγλική γλώσσα.

και πολύ καλά κάνουν και τα μεταφράζουν στη γλώσσα τους,καθώς και οι περισσότερες ευρωπαικές χώρες (πλην Ελλάδος),που δε μιλάνε και πολύ το αγγλικό
εδω πέρα μας έχουν πάρει στο ψιλό,μας δίνουν όλα τα παιχνίδια,τα προιόνται,τα πάντα στα αγγλικά και σε αναγκάζουν να πάρεις το lower πριν μάθεις την αλφαβήτα αν θέλεις να τα βγάζεις πέρα...
δεν υπάρχει πρόνοια γι αυτό το θέμα,στην Ελλάδα η μιλάς αγγλικά ή είσαι αγράμματος...πικρή αλήθεια αλλά αλήθεια

Rush
26-08-2009, 12:47
και πολύ καλά κάνουν και τα μεταφράζουν στη γλώσσα τους,καθώς και οι περισσότερες ευρωπαικές χώρες (πλην Ελλάδος),που δε μιλάνε και πολύ το αγγλικό
εδω πέρα μας έχουν πάρει στο ψιλό,μας δίνουν όλα τα παιχνίδια,τα προιόνται,τα πάντα στα αγγλικά και σε αναγκάζουν να πάρεις το lower πριν μάθεις την αλφαβήτα αν θέλεις να τα βγάζεις πέρα...
δεν υπάρχει πρόνοια γι αυτό το θέμα,στην Ελλάδα η μιλάς αγγλικά ή είσαι αγράμματος...πικρή αλήθεια αλλά αλήθεια

δυστυχώς έτσι έχουν τα πράγματα... θυμάμαι παλιά, όταν δεν ήξερα αγγλικα που παίζαμε οικογενειακώς mario και banjo kazooie για να μας μεταφράζει η μάνα μου... παιχνίδια άνω των 3ών σου λέει μετά... άντε τώρα η 6άχρονη αδερφή μου να παίξει το wind waker...

paokman
26-08-2009, 13:25
και πολύ καλά κάνουν και τα μεταφράζουν στη γλώσσα τους,καθώς και οι περισσότερες ευρωπαικές χώρες (πλην ελλάδος),που δε μιλάνε και πολύ το αγγλικό
εδω πέρα μας έχουν πάρει στο ψιλό,μας δίνουν όλα τα παιχνίδια,τα προιόνται,τα πάντα στα αγγλικά και σε αναγκάζουν να πάρεις το Lower πριν μάθεις την αλφαβήτα αν θέλεις να τα βγάζεις πέρα...
δεν υπάρχει πρόνοια γι αυτό το θέμα,στην ελλάδα η μιλάς αγγλικά ή είσαι αγράμματος...πικρή αλήθεια αλλά αλήθεια
θα συμφωνήσω. σε όλα έπρεπε να υπάρχει μαζί με την πρωτότυπη γλώσσα του προιόντος και μια ελληνική μετάφραση.

Panagoman
26-08-2009, 13:40
θα συμφωνήσω. σε όλα έπρεπε να υπάρχει μαζί με την πρωτότυπη γλώσσα του προιόντος και μια ελληνική μετάφραση.

Θα έπρεπε αλλά η nintendo δεν ενδιαφέρετε για Ελλάδα. Η Nortec μας τα εισάγει. Αν ενδιαφέρονταν θα είχαμε και παιχνίδια στα Ελληνικά αλλά και club Nintendo Greece...:crying:

geo2004z
26-08-2009, 16:08
Το πρόβλημα είναι ότι το κοινό της Ελλάδος που παίζουν video games και αγοράζουν αυθεντικά παιχνίδια είναι πολύ μικρό. Με τη μικρή αυτή ζήτηση, δε συμφέρει την Nintendo να μεταφράζει το κάθε παιχνίδι στα ελληνικά αλλά ούτε και την nortec.

Tzini9
26-08-2009, 17:42
δεν είναι και τόοσο μικρό το κοινό
οι τιμές είναι μεγάλες...
η ελλάδα είναι μικρή...

MoBoRoS
26-08-2009, 18:33
... Ας γινουμε λιγακι ρεαλιστες.
Μονο παιχνιδια του τυπου ρατατουης,γουωλυ και μπομπ σφουγγαρακης θα μεταφραζονται ελληνικα. Γιατι ακριβως το target group ειναι οι πιτσιρικαδες. Δεν ειναι καν αναγκη να μεταφραζονται τα games που εκ των πραγματων δεν ειναι για πιτσιρικαδες 6 ετων στα ελληνικα. banjo kajooe και legend of zelda ειναι για μεγαλυτερες ηλικιες. Και περα απο αυτο δε γουσταρω να βλεπω πισω αποτο κουτι του παιχνιδιου : "O μυθος ξετυλιγεται", και αλλες π*πες που ακουγονται πολυ χλιαρα οταν μεταφραζονται στα ελληνικα. Προτιμω ανετα να διαβαζω το αγγλικο text: "the legend unfolds" ας πουμε και να γουσταρω...
Ασε που βαζοντας μονο ελληνικα πισω απο το κουτι χανεται και η συλλεκτικοτητα του game. Μου την εχουν δει μοδα τωρα τελευταια σε παιχνιδια τυπου brawl και wario shake it να εχουν ΜΟΝΟ ελληνικα στο κουτι. ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ. Εγω προσωπικα τετοιο κουτι δεν αγοραζω..

cowboy
26-08-2009, 19:07
Ναι δεν καταλάβατε όμως,στην γερμανία η Nintendo δεν μεταφράζει στα γερμανικά για να το καταλάβει ο καταναλωτής τι είναι αυτό που αγοράζει.Ο νομος τις γερμανίας το κανονίζει αυτό καθώς όλα τα προϊόντα που πουλούνται στην γερμανία πρέπει απαραίτητος να έχουνε κυρια μεταφράσει την γερμανική και παράλληλα άλλες μεταφράσεις,αλλιώς δεν έχεις άδεια να πουλάς ξένα προϊόντα,η να το πω καλύτερα σου έρχονται και σου κλείνουνε το μαγαζί.
έτσι η Nintendo,Sony,Microsoft και κάθε ali εταιρία ακόμα και αν πουλάει πατάτες,ρούχα οτιδήποτε πρέπει να έχει πλήρη μετάφραση στα γερμανικά.

Mobore η ελληνική γλώσσα έχει πολλές λέξεις,επίσης δεν χρειάζεται να το μεταφράσουνε λέξει προς λέξει,μπορεί να γράψουνε με αλλα λόγια ίδιο πράγμα και να ακούγεται εξίσου γαμάτα.

Προσωπικά πιστεύω πως η Ελλάδα θα έπρεπε να εισάγει το ίδιο νομο.επίσης δεν είναι μονο η γερμανία που έχει μετάφραση και μεταγλώττιση τα πάντα, έτσι είναι και η Ολλανδία,Γαλλία και άλλες χώρες.

Tzini9
26-08-2009, 19:16
τουλάχιστον εκείνοι διατηρούνε τη γλώσσα τους σε αντίθεση με εμάς που έχουμε ξεφτιλίσει τη γλώσσα μας με τα greeklish και τις εκφρασεις του τύπου:are you working me?
δε λέω μερικές φορές δεν ακούγονται ωραίες στα ελληνικά οι μεταφράσεις αλλά αυτό οφείλεται στην ανικανότητα των μεταφραστών να φανταστούνε κάτι πρωτότυπο
++ ότι μας έχουν κάνει πλύση εγκεφάλου να γουστάρουμε τις αγγλικές εκφρασολέξεις περισσότερο από τις παραδοσιακότατες και ωραιότατες ελληνικές

paokman
26-08-2009, 19:39
Και στην Ελβετία έτσι είναι. Όλα υποχρεωτικά σε Γαλλικά, Γερμανικά ή Ιταλικά, αλλιώς δεν κυκλοφορεί το προιόν!
Moboros, σκέψου ότι εάν γινόταν σωστή μετάφραση, θα θύμιζε τα μεσαιωνικά παραμύθια με τους ιππότες και τις πριγκίπισσες.

cowboy
26-08-2009, 19:47
μα να σας πω την αλήθεια όταν κοιτάω τηλεόραση στα γερμανικά και βλέπω έργα δεν με χαλάει καθόλου καθώς η μεταγλώττιση τους είναι κορυφαία μάλιστα έβλεπα κάποιους άσχετους που λέγανε:Ορε ο Brad Pitt ξέρει γερμανικά!!!! τόσο καλή είναι η μεταγλώττιση και μάλιστα θεωρώ πως η μεταγλώττιση είναι τέχνη,και ναι η ελλάδα δεν έχει καλους μεταγλωττιστές.(είδα το lucky look και ήτανε οι μονοι καλή μεταγλώττιση στα ελληνικά που άκουσα στη ζωή μου).

οποιος έβλεπε dragon ball στα γερμανικά η one piece καταλαβαίνει για τι ποιότητα μεταγλωττίσεις μιλάω.Νένα κοστίζει και πολλά λεφτά.

Panagoman
26-08-2009, 20:31
Ναι δεν καταλάβατε όμως,στην γερμανία η Nintendo δεν μεταφράζει στα γερμανικά για να το καταλάβει ο καταναλωτής τι είναι αυτό που αγοράζει.Ο νομος τις γερμανίας το κανονίζει αυτό καθώς όλα τα προϊόντα που πουλούνται στην γερμανία πρέπει απαραίτητος να έχουνε κυρια μεταφράσει την γερμανική και παράλληλα άλλες μεταφράσεις,αλλιώς δεν έχεις άδεια να πουλάς ξένα προϊόντα,η να το πω καλύτερα σου έρχονται και σου κλείνουνε το μαγαζί.
έτσι η Nintendo,Sony,Microsoft και κάθε ali εταιρία ακόμα και αν πουλάει πατάτες,ρούχα οτιδήποτε πρέπει να έχει πλήρη μετάφραση στα γερμανικά.

Mobore η ελληνική γλώσσα έχει πολλές λέξεις,επίσης δεν χρειάζεται να το μεταφράσουνε λέξει προς λέξει,μπορεί να γράψουνε με αλλα λόγια ίδιο πράγμα και να ακούγεται εξίσου γαμάτα.

Προσωπικά πιστεύω πως η Ελλάδα θα έπρεπε να εισάγει το ίδιο νομο.επίσης δεν είναι μονο η γερμανία που έχει μετάφραση και μεταγλώττιση τα πάντα, έτσι είναι και η Ολλανδία,Γαλλία και άλλες χώρες.

Συμφωνώ! Πρέπει να βάλουν και στην ελλάδα τέτοιο νόμο (πρώτα όμως να κάνουνε νόμο πως κάθε δασική περιοχή που καίγεται θα αναδασώνεται αμέσως και πως δεν παραχωρούνται σε άλλον ιδιοκτήτη εκτός του κράτους). Moboros, η μετάφραση δεν εξαρτάτε από την γλώσσα. Εξαρτάτε από τον μεταφραστή. Ένα κλασσικό παράδειγμα είναι η μετάφραση του 4kids για το one piece. Σκέτη φρίκη :scared:

Alexandros87
26-08-2009, 20:53
μα να σας πω την αλήθεια όταν κοιτάω τηλεόραση στα γερμανικά και βλέπω έργα δεν με χαλάει καθόλου καθώς η μεταγλώττιση τους είναι κορυφαία μάλιστα έβλεπα κάποιους άσχετους που λέγανε:Ορε ο Brad Pitt ξέρει γερμανικά!!!! τόσο καλή είναι η μεταγλώττιση και μάλιστα θεωρώ πως η μεταγλώττιση είναι τέχνη,και ναι η ελλάδα δεν έχει καλους μεταγλωττιστές.(είδα το lucky look και ήτανε οι μονοι καλή μεταγλώττιση στα ελληνικά που άκουσα στη ζωή μου).

οποιος έβλεπε dragon ball στα γερμανικά η one piece καταλαβαίνει για τι ποιότητα μεταγλωττίσεις μιλάω.Νένα κοστίζει και πολλά λεφτά.

ναι ναι:w00t::w00t: νομιζα οτι ημουν ο μοναδικος που τα ελεγε αυτα

geo2004z
26-08-2009, 21:03
Ναι δεν καταλάβατε όμως,στην γερμανία η Nintendo δεν μεταφράζει στα γερμανικά για να το καταλάβει ο καταναλωτής τι είναι αυτό που αγοράζει.

Εφ' όσον τα κεντρικά γραφεία της Nintendo της Ευρώπης είναι στη Γερμανία, όλα τα παιχνίδια μεταφράζονται πρώτα στα γερμανικά και έπειτα στις άλλες γλώσσες. Γι' αυτό τα παιχνίδια του SNES χωρίζονται σε δύο κατηγορίες: σε αυτά που έχουν μόνον τη γερμανική γλώσσα και στα υπόλοιπα που έχουν να επιλέξεις ανάμεσα σε 4-5 γλώσσες. Υπάρχουν όμως και ελάχιστα που είναι μόνο στα Γαλλικά.

MoBoRoS
27-08-2009, 11:26
Ρε cowboy στο τελος θα μου πεις οτι ειναι καλυτερο να βλεπεις ανιμε στα ελληνικα ή ακομα χειροτερα στα αγγλικα....
Εγω εξεφρασα απλα την αποψη μου πανω σε αυτο το θεμα. Τι αξια θα εχει αυριο μεθαυριο ενα wii game του οποιου το κουτι ειναι ολο στα ελληνικα? Προτιμώ ενα κουτι ή ενα game multilanguage και οχι εξολοκληρου σε μια γλωσσα οπως κανουν σε μερικα παιχνιδια. Αυτο εξηγω. Ειναι λαθος. Ειναι σαν να εχεις ενα game μονο στα κορεατικα για τους υπολοιπους. (Βλεπε την χαρακτηριστικοτατη αγγλικη φραση:"it's all Greek to me")
Το θεμα ειναι να εχεις και τα ελληνικουλια σου μεσα και τα γερμανικουλια για τους γερμανομαθεις και λοιπα. Ετσι μαλιστα! Αλλιως χανεται η συλλεκτικοτητα αν ειναι μονο σε μια γλωσσα η οποια δυστυχως ή ευτυχως δεν ειναι ακομα διεθνους κύρους.. Δε λεω.., υπηρξε η εποχη που ολος ο κοσμος μιλουσε την ελληνιστικη κοινη, αλλα πλεον η μονη λεξη που ξερουν ολοι οι ξενοι ειναι η λεξη "μαλα***"..
Το προβλημα δηλαδη που εθιξα ειναι το οτι δεν θα πρεπει με καμια παναγια ενα παιχνιδι που βγαινει στην ελλαδα να ειναι unplayable στο εξωτερικο. Οπως ο ρατατουης, το κουτι του wario shake it και λοιπα... Πρεπει παντα η γλωσσα μας να συνοδευεται απο μια ευρωπαϊκη γλωσσα διεθνους κυρους για να διατηρειται η αξια του καθε παχνιδιου!

paokman
27-08-2009, 11:33
μάλλον έτσι είναι. ό,τι έχω αγοράσει από γενεύη είναι ή μόνον στα γαλλικά ή έχει πέντε γλώσσες. το ίδιο και απ'το φριβούργο (ή μόνον γερμανικά ή πέντε γλώσσες). θεωρώ ότι το ορθό είναι το δεύτερο. να έχει κάθε παιχνίδι τουλάχιστον το κειμενό του μεταφρασμένο σε αρκετές γλώσσες. μακάρι να το δούμε και στα ελληνικά μια ημέρα...

MoBoRoS
27-08-2009, 11:37
That's what I'm talking about...
Εχοντας μονο τη μητρικη μας μεσα το game απο συλλεκτικοτητα παει μακροπροθεσμα για φουντο!

paokman
27-08-2009, 11:59
that's What I'm Talking About...
εχοντας μονο τη μητρικη μας μεσα το Game απο συλλεκτικοτητα παει μακροπροθεσμα για φουντο!
αυτό, όμως, δεν σημαίνει ότι συμφωνούμε. διαφωνώ στο ότι τα ελληνικά δεν είναι γλώσσα διεθνούς κύρους. τα ελληνικά, μαζί με τα λατινικά, είναι οι γλώσσες διεθνούς κύρους.

Rush
27-08-2009, 12:31
αυτό, όμως, δεν σημαίνει ότι συμφωνούμε. διαφωνώ στο ότι τα ελληνικά δεν είναι γλώσσα διεθνούς κύρους. τα ελληνικά, μαζί με τα λατινικά, είναι οι γλώσσες διεθνούς κύρους.

ναι, καθώς αυτές οι γλώσσες ήταν οι βάσεις για τις περισσότερες Ευρωπαϊκές γλλωσσες τουλάχιστον...

@moboros: δεν είπαμε τα παιχνίδια να μην κυκλοφορούν και σε άλλες γλώσσες εκτός απ' την Ελληνική, αλλά αφού κυκλοφορούν στη χώρα μας, θα έπρεπε να συμπεριληφθεί και η γλώσσα μας όχι μόνο στο κουτί και τις οδηγίες, αλλά και μες στο κείμενο του παιχνιδιού, καθώς, ο Έλληνας gamer δεν πρέπει είναι υποχρεωμένος να ξέρει ξένες γλώσσες για να απολαύσει ένα παιχνίδι που αγόρασε στην ίδια του τη χώρα... Τώρα, το αν θα φαίνεται εντυπωσιακό στα Ελληνικά, είναι θέμα μετάφρασης. Η Ελληνική γλώσσα έχει περισσότερες λέξεις και εκφράσεις από οποιαδήποτε άλλη γλώσσα από όσο ξέρω. Μπορούν κάποιες από αυτές να χρησιμοποιηθούν για να μεταφραστεί κάποιο παιχνίδι, πάλι εντυπωσιάζοντας το ίδιο με την αγγλική έκδοση. Αρκεί να αποφύγουμε την εκνευριστηκή μετάφραση κατά λέξη που βλέπουμε στους υπότιτλους των περισσότερων ταινιών και να γίνει σωστή δουλειά επιτέλους...

paokman
27-08-2009, 12:47
Σωστότατος ο Rush. Το πρόβλημα είναι ότι οι μεταφραστές είναι ακατάρτιστοι και κακοπληρωμένοι, γι' αυτό και βλέπουμε τις αίσχος μεταφράσεις παντού. Εάν ο μεταφραστής πληρωνόταν καλά και ήξερε άρτια την ελληνική (που δυστυχώς στις ημέρες ούτε οι φιλόλογοι δεν ξέρουν καλά ελληνικά...) θα μας άρεσε. Άσε που στην τελική δεν είμαστε αποικία! Όλα θα έπρεπε να είναι προσαρμοσμένα στη γλώσσα μας και στην εν γένει κουλτούρα μας. Τότε, και μόνον τότε, θα έπρεπε να παίρνουν άδεια κυκλοφορίας στην ελληνική αγορά όλα τα προιόντα. Αλλά, πού;; Αχ... Συγχύστηκα πάλι...

MoBoRoS
27-08-2009, 13:06
Αυτο λεω και γω rush...
Οτι δεν ειναι σωστο μονο ελληνικα. αλλα ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΑ μαζι με ολες τις ευρωπαικες γλωσσες! ;)
Ολοι το ιδιο λεμε απλα με διαφορετικα λογια αποτι καταλαβαινω.
Btw Τα ελληνικα δεν ηταν βαση για καμια γλωσσα. Απλα αλλες γλωσσες δανειστικαν λεξεις της. Αυτο ομως δεν κανει τα ελληνικα βαση τους. Απο γλωσσολογικης αποψεως η ελληνικη απλα βασιστικε πρωτη στο φοινικικο αλφαβητο και ύστερα η λατινικη. Αυτο ομως δεν εχει σχεση με τον προφορικο λογο που καμια αλλη γλωσσα δε μοιαζει με την ελληνικη.
Μονο η λατινικη γλωσσα ειναι μητερα των ευρωπαικων γλωσσων. Και οι απογονοι αυτης τα αγγλικα, ιταλικα κλπκλπ πρεπει να συνοδευονται απαραιτητα μαζι με τα ελληνικα στα παιχνιδια. Επειδη ειναι σαν να βαζεις κροατικα πχ. χωρις αγγλικα σε ενα παιχνιδι αν αφησει κανεις μονο τη μητρικη μας σε ενα κουτι ή ενα game!
Αρα μιας και συμφωνουμε ολοι προτεινω να μπουμε παλι ontopic!!! lol

cowboy
27-08-2009, 14:26
πολύ ωραίες απόψεις ανταλλάξαμε και φτάνουμε σε κάποιο σημείο,πρέπει να απαντήσω πρώτα σε ένα ερώτημα του Μοbόρος,προτιμώ να βλέπω κάποια "ανιμε"
σε Γερμανική Γλώσσα και κάποια αλλα στην Ιαπωνική,όμως παραπάνω στην Γερμανική xaxaxax.

αυτό που πρέπει να επισημάνω είναι που πάντα μιλάω για multilanguage και όχι μονο ελληνική γλώσσα.

Εγώ λέω να είναι όλα τα βιντεοπαιχνίδια μεταφρασμένα όπως το Super Smash BB να βάζο και δυο φωτός.kathos exei kai Ellinika kai Agglika.

MoBoRoS
27-08-2009, 14:52
πρεπει να αλλαξουν γραμματοσειρα οι κυριοι μου φαινεται. λες και γραφουν σε εφημεριδα ειναι. Xd

Tzini9
27-08-2009, 14:56
αυτό είναι ότι καλύτερο μπορούν να κάνουν
μοιάζει με βιβλίο για παιδάκια που μαθαίνουν αγγλικά
και τώρα που το λέω δεν είναι κακή ιδέα,ένα σωρό παιδιά παίζουν games,γιατί να μην επωφεληθούν κιόλας??

geo2004z
27-08-2009, 20:00
Εμένα το a link to the past με έκανε να πιάσω λεξικό για πρώτη φορά ζωή μου σε ηλικία 8 ετών. Μόνο κερδισμένος βγήκα από αυτό.

Alexandros87
27-08-2009, 22:22
Εμένα το a link to the past με έκανε να πιάσω λεξικό για πρώτη φορά ζωή μου σε ηλικία 8 ετών. Μόνο κερδισμένος βγήκα από αυτό.

:lol::lol: εγω τοτες δεν χρησιμοποιησα τιποτα το τερματισα χωρις να καταλαβω τι εγραφε μονο απο την πορεια του παιχνιδιου καταλαβα τι γινετε

MoBoRoS
28-08-2009, 06:27
hahahahha! Μου θυμιζεται εποχες που επαιζα ποκεμον και πηγαινα στο pokemon pc και διαβαζα: Γουιτχντράου και ..... Ντεποσίτ.

XD

paokman
28-08-2009, 10:10
εμένα το A Link To The Past με έκανε να πιάσω λεξικό για πρώτη φορά ζωή μου σε ηλικία 8 ετών. μόνο κερδισμένος βγήκα από αυτό.
καλά, εννοείται πως χάρη στα βιντεοπαιχνίδια έμαθα καλά αγγλικά. δεν μπορώ όμως να έχω από τους άλλους την ίδια απαίτηση . . .

andys12
28-08-2009, 16:24
πάμε πίσω στο θέμα μας.

Ash_Pokemaster
28-08-2009, 17:10
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί στο θέμα το παιχνίδι MOTHER για το Famicom, γνωστό ανεπίσημα και ως EarthBound Zero.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/5/5a/Mother_boxart.png

Είναι το πρώτο παιχνίδι της ομώνυμης σειράς, και prequel του παιχνιδιού MOTHER 2, αρκετά γνωστό στην Αμερική ως EarthBound. Κυκλοφόρισε στην Ιαπωνία το '89 και αποτέλεσε ένα από τα πιο πρωτότυπα RPG όλων των εποχών. Η απλότητα βασικό στοιχείο του, και η παιδική, αθώα πλοκή του ένα από τα πράγματα που το κάνουν αυτό που είναι. To MOTHER, δημιουργός του οποίου είναι ο Itoi Shigesato ήταν ένα παιχνίδι που ποτέ ξανά δεν είχε επαναληφθεί έως τότε, και μέχρι ακόμα και σήμερα έχει κάποια στοιχεία που σπάνια θα συναντίσει κανείς. Το σύστημα μάχης, αν και κλασσικό για RPGs της εποχής, είναι ακόμα και αυτό προσαρμοσμένο στον χαρακτήρα του παιχνιδιού. Η μουσική του είναι φανταστική, και ιδιαίτερα το Soundtrack που κυκλοφόρησε αργότερα όχι απλώς ενορχηστρομένο αλλά και με τη φωνή της Catherine Warwick. Τα όσα προσφέρει είναι ανεκτίμητα αν το παίξει κανείς χωρίς προκαταλήψεις και κολλήματα λόγω της ηλικίας του. Το θεωρώ ένα διαχρονικό παιχνίδι που μπορεί να αγγίξει τον καθένα.

Αρκετά χαμένο, αν σκεφτεί κανείς ότι δεν κυκλοφόρησε ποτέ στην Αμερική, και πολλοί αγνωούν καν την ύπαρξή του, παρόλο του ότι το EarthBound είναι αρκετά γνωστό και επιτυχημένο. :P Αν και δεν έχει βγεί στην αγορά της δύσης, έχει παρόλ' αυτά μεταφραστεί επίσημα για το NES, αλλά η κυκλοφορία του ακυρώθηκε λόγω του ότι τότε ερχόταν τότε σύντομα το SNES στην Αμερική. Μπορείτε πολύ εύκολα να βρείτο το αγγλικό ROM με ένα απλό search στο Google. ;)

geo2004z
28-08-2009, 17:33
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου και είναι αλήθεια ότι δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τον τίτλο αυτό, αλλά μόνο με το earthbound (mother 2). Μου είχε κινήσει όμως το ενδιαφέρον και είχα κατενθουσιαστεί όταν πριν από κάποια χρόνια κυκλοφόρησε το mother 1 και το mother 2 για το GBA, που τελικά άδικος ενθουσιασμός διότι ευρώπη και αμερική δεν ήρθαν ποτέ. Το ίδιο συνέβη και με το mother 3. Δε μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο η Nintendo δεν κυκλοφορεί αυτά τα ωραία παιχνίδια και στον υπόλοιπο κόσμο. Αν και παίζω σπάνια σε rom, ίσως κάνω μία εξαίρεση για τα παιχνίδια αυτά.

cowboy
31-08-2009, 23:10
http://cot.priceminister.co.uk/photo/495163117_M.jpg??????????

άκουσε κανεις για αυτό το παιχνίδι?

hahahatralala
01-09-2009, 16:41
εμενα το χεοροτερο πραμα ηταν που χαθηκε το Kirby και δεν πουλιεται πουθενα!!