PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : NES με προβλημα ???

tlg
23-01-2014, 23:48
Παιδια την βοηθεια σας .
Αγορασα πριν απο λιγες ωρες ενα Nintendo NES με μια κασετα απο μελος του φορουμ και δυστυχως δεν δουλευει .
Συγκεκριμενα αναβοσβηνει το κοκκινο λαμπακι .
Δυστυχως ο πωλητης δεν ειναι διατεθιμενος -απ'οτι φαινεται απο την μεχρι τωρα σταση του - να δωσει λυση στο θεμα , παρ'οτι επικοινωνησα μαζι του περιπου 1 ωρα μετα την συναλλαγη και τον ενημερωσα .

Πριν προχωρησω σε δημοσια καταγγελια του με λεπτομερειες, θα ηθελα να με βοηθησει καποιος απο εσας που να εχει ΝΕS και κασετες να δοκιμασουμε το ΝΕS που αγορασα .

Οποιος θελει και μπορει να βοηθησει ας στειλει ενα pm.

Να σημειωσω με μεγαλη μου λυπη οτι αγοραζω και πουλαω πραγματα μεσα απο φορουμ εδω και παααρα πολλα χρονια (ειμαι 43) και πρωτη φορα συναντω τετοια συμπεριφορα .

geo2004z
23-01-2014, 23:54
Κλασικό πρόβλημα από ανίδεο πωλητή. Άλλη έκδοση το NES, άλλη η κασέτα. Αν μπορείς, δώσε μας ορισμένες φωτό για να σιγουρευτούμε ότι πρόκειται για διαφορετικές εκδόσεις, κυρίως τους κωδικούς της κονσόλας και της κασέτας.

Άλλο σύνηθες πρόβλημα είναι η βρωμιά. Καθάρισε καλά το κασετάκι και ξανά προσπάθησε αλλά αν μιλάμε για διαφορετικές εκδόσεις δεν πρόκειται να δουλέψει ότι και αν κάνεις.

Andrew
23-01-2014, 23:56
Είναι μάλλον το κλασσικό πρόβλημα του nes. Η κασσέτα είναι το ίδιο region με την κονσόλα;
Η κασσέτα δουλεύει σε άλλο nes; Που να βρείς βέβαια nes να δοκιμάσεις. Αν ναι τα παραπάνω
η καλύτερη λύση είναι να αλλάξεις το pin connector.

a100
24-01-2014, 00:09
Καλησπέρα φίλε μου.
Αν το NES έχεις είναι ευρωπαϊκο μοντέλο τότε τα παιχνίδια που παίζει είναι τα pal B.Το λαμπάκι αναβοσβήνει ή γιατί θέλει ΚΑΛΟ καθάρισμα το παιχνίδι ή γιατί έχεις βάλει λάθος format (ntsc ή pal A).
Αν όλα τα έχεις σωστά μάλλον θέλει αλλαγή το 72pin του NES.

- - - Updated - - -

Mέχρι να γράψω απάντησαν ήδη δύο άτομα...Είμαι λίγο αργός:D

tlg
24-01-2014, 00:13
Κατ'αρχην σας ευχαριστω για τι αμεσες απαντησεις .

Το ΝΕS και η κασετα ειναι και τα 2 PAL ...μαλιστα στις πολλες φορες που την εβαλα, εβγαλα , καθαρισα τις επαφες με ισοπροπυλικη αλκοολη , φυσηξα την θυρα μεσα στο NES καταφερε και την φορτωσε , αλλα αργοτερα που εβαλα και παλι την κασετα δεν την ξαναφορτωσε ποτε !!

Καταληγω και εγω μετα απ'οτι ειδα στο youtube οτι μαλλον ειναι το προβλημα με το pin 72 , δυστυχως ομως δεν εχω κατσαβιδι να το ανοιξω να το καθαρισω σε πρωτη φαση ...

Αλλα ρε παιδια την γνωμη σας ...
Ο πωλητης δεν επρεπε να ενδιαφερθει να τσεκαρει τι συμβαινει απο την στιγμη που του αναφερω το προβλημα ?
Αυτο μετα απο 2-3 μυνηματα που μου ειπε οτι οταν το δοκιμασε στο χωρο του πριν συναντηθουμε επαιζε , εχει σταματησει να μου απανταει .

υγ υπαρχει καποιος που να εχει κατσαβιδι και ορεξη να το ανηξουμε παρεα ?
Ας μου στειλει ενα pm .

Andrew
24-01-2014, 00:17
Το κατσαβίδι δεν είναι τίποτε εξειδικευμενο. Εγώ βρήκα ένα στο σπίτι και το άλλαξα.

Για το άλλο τώρα. Δεν βγάζεις άκρη. Όταν μπαίνεις σε τέτοια διαδικάσία retro gaming αγορές κάποια στιγμή
θα την πάθεις όση εμπειρία και να έχεις. Εδώ στο ebay πουλάνε αβέρτα reproduction cartridges.

tlg
24-01-2014, 00:20
To χειροτερο ειναι η σταση του πωλητη ,που με εχει συνδεσει με ...Καϊρο, ο οποιος βαζει συνεχεια αγγελιες στα φορουμς ...και σε αυτο εδω ..
Δεν ειναι και κανενα παιδακι να τον "δικαιολογησω" ...

Andrew
24-01-2014, 00:22
Δεν λέω να δικαιολογίσεις. Το καλύτερο θα ήταν η αξιολόγηση αφού δεν βγάζεις άκρη.
Για αυτό υπάχει και το σχετικό θέμα http://ninty.gr/showthread.php?t=5639&page=78

GLAROS
24-01-2014, 02:26
Γράψε το feedback με το πρόβλημα σου,αν τον ενδιαφέρει η "φήμη" του θα απαντήσει.

Αν λέει αλήθεια για την δοκιμη ας ξανά-συναντηθείτε να στο αποδείξει.

Αν θέλεις μπορώ να σε βοηθήσω αφού ξεμπερδέψεις με τον πωλητή.

Δοκίμασε να βάζεις την κασέτα και ταυτόχρονα να την κατεβάζεις μέχρι να κουμπώσει,αν παίξει τότε θέλει αλλαγή των pins.

tlg
24-01-2014, 04:59
Εγραψα το feedback με το προβλημα μου οπως μου προτεινες, στο αναλογο θεμα.

Σχετικα με το NES τωρα
Μολις τωρα 3:40 τελειωσα με την επισκευη .
Η κασετα δεν διαβαζοταν ΚΑΘΟΛΟΥ , οτι και να εκανα οσες φορες και να την εβαζα-εβγαζα κ.λ.π κ.λ.π

Το προβλημα ηταν στο NES αλλα ΚΑΙ στην κασετα !!

Ανοιξα το ΝΕS , ελυσα την υποδοχη των cartridge και αφου την καθαρισα διεξοδικοτατα , ανασηκωσα προσεκτικα ΟΛΑ τα pins στο σημειο που μπαινει η κασετα , συμφωνα με οδηγους που ειδα στο youtube.
Αυτο ελυσε το προβλημα κατα ενα μερος μιας και γινοταν πιο συχνα πλεον το φορτωμα του παιχνιδιου αλλα τις περισσοτερες φορες με artifacts .
Μετα απο παρα πολλες προσπαθειες παρατηρησα οτι την ωρα που εβαζα το cartridge στην 72πιν υποδοχη η η πλακετα της κασετα απο την μια πλευρα υποχωρουσε ελαφρα προς τα πισω.
Ανοιξα λοιπον την κασετα (μη με ρωτησετε πως , ντρεπομαι να σας πω :rolleyes: ειχα πολλα νευρα εκεινη την ωρα) εβγαλα την πλακετα του παιχνιδιου και την δοκιμαζα σκετη στην 72πιν υποδοχη μεχρι που την ρυθμισα (την υποδοχη) ετσι ωστε το παιχνιδι να φορτωνει καθε φορα .
Μετα συναρμολογησα παλι την κασετα χωρις δημιουργειται το προβλημα με την πλακετα της και πλεον στις 4-5 δοκιμες που εκανα η κασετα φορτωνει με την πρωτη .

Ας ελπισουμε οτι θα κρατησει αυτο , διαφορετικα θα πρεπει να παραγγειλω 72 πιν .

Βεβαια ολο αυτο θα επρεπε να ειναι προβλημα του πωλητη και οχι δικο μου .
Αυτος θα επρεπε να δωσει λυση με καποιον τροπο στο προβλημα και οχι να μην απαντα στα μηνυματα και να ταλαιπωρηθω εγω .
Και ενταξει εγω το επισκευασα (ελπιζω) , τι θα γινοταν αν το ειχε παρει καποιος που δεν "πιανει το χερι του" ? Θα εκλαιγε ηδη τωρα τα 70€ ?

Και το χειροτερο απ'ολα ειναι η απροθυμια του να δωσει λυση λεγοντας οτι "οταν το δοκιμασε αυτος δουλευε " και στο τελος να μην απαντα πουθενα ουτε σε sms ουτε στο τηλεφωνο ουτε σε μηνυματα στο φορουμ που ξεκινησε η συναλλαγη .

Θεωρω οτι μετα απο αυτο , εχω ολο το δικαιωμα και την υποχρεωση απεναντι στους υπολοιπους χρηστες να δημοσιοποιησω το ονομα του ( http://ninty.gr/showthread.php?t=5639&page=78) και απο εκει και περα ας βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του και ας λαβει υποψιν του ολα αυτα πριν αγορασει κατι απο τον εν λογω χρηστη .

Συγγνωμη για την μακροσκελη απαντηση.
Σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας.

geo2004z
24-01-2014, 08:53
Νομίζω πάντως πως δε διάβασες κανένα από τα παραπάνω ποστ με τις συμβουλές που δώσαμε. Επαναλαμβάνω ότι το πιθανότερο να πρόκειται να για διαφορετικές εκδόσεις κονσόλας και κασέτας και ο ανίδεος πωλητής δεν το γνώριζε πριν στο πουλήσει ή το γνώριζε και δεν το ανέφερε.

Στην Ευρώπη υπάρχουν δύο εκδόσεις PAL και υποθέτω ότι το κασετάκι σου είναι από αγγλία. Με μια φωτό εξ αρχής των αντικειμένων θα είχες γλιτώσει κόπο και ξενύχτι....

tlg
24-01-2014, 12:51
Τις διαβασα ολες τις αποψεις προσεκτικοτατα και σας ευχαριστω ολους και εναν εναν ξεχωριστα !!
Η κασετα ειχε δουλεψει μια και μοναδικη φορα και γι'αυτο θεωρησα οτι δεν ισχυει θεμα τετοιας ασυμβατοτητας
Αλλωστε το οτι τελικα εφτιαξα με τον τροπο που περιεγραψα νομιζω δειχνει καθαρα οτι ηταν προβλημα hardware .

Τι να πω τωρα , κανω καπου λαθος στον συλλογισμο μου ? Eιχα να πιασω NES στα χερια μου περιπου 30 χρονια ...

Andrew
24-01-2014, 12:52
Όχι έχεις δίκιο.

tlg
24-01-2014, 13:22
Να τονισω και παλι την κατ'εμε απαραδεκτη σταση του Retromaniax στο προβλημα που αντιμετωπισα και να εφηστισω την προσοχη σε οσους προκειται να αγορασουν κατι απο αυτον .
Τουλαχιστον δοκιμαστε το προιον πριν το αγορασετε γιατι μετα δεν προκειται να βγαλετε ακρη με τον συγκεκριμενο .

Ετσι για την ιστορια παραθετω την τελευται του απαντηση σημερα το πρωι ..

"Φιλε εγω την δοκιμασα την κονσολα πριν στην δωσω και ΕΠΑΙΖΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ!Την πηρες εσυ και παλι επαιζε οπως μου ειπες και στο τηλεφωνο.Τα κοκκινο λαμπακι που αναβοσβηνει,ειναι οτι δεν παταει καλα η κασετα,η εχει παρει υγρασια μεσα η πλακετα της κασετας,βρες μια αλλη κασετα και δοκημασε το και θα δεις οτι παιζει,η ανοιξε την κασετα μεσα με κατσαβιδι τορκ καθαρησε την πλακετα της με οινοπνευμα και θα παιξει"

εκτος του οτι δεν αναγνωριζει καμια ευθυνη λεει και ψεματα οτι του ειπα στο τηλεφωνο οτι επαιζε ..

(ολη η συνομιλια μου μαζι του μεσω pm , στην διαθεση του οποιουδηποτε ..)

Tελικα το καλο που μου εκανε ολη αυτη η ιστορια ειναι οτι εγινα εξπερ στο να επισκευαζω προβληματικα 72pin slots !!
Οποιος εχει τετοιο προβλημα και θελει βοηθεια ας επικοινωνησει μαζι μου .

Επιτελους εχω NEEEEESSSS!!!!

tlg
24-01-2014, 21:45
Θα δωσω τελικα το user name του δημοσια γιατι ειναι τοσο θρασυς που μου εκανε αρνητικη αξιολογηση (στο site που εγινε η αρχικη συνεννοηση) γραφωντας ψεματα .

Ειναι ο χρηστης Retromaniax (με ολες τις παραλαγες στο user name του).

Eμενα αυτη ηταν η εμπειρια μου στην συναλλαγη μου με αυτο το ατομο .
Αισθανθηκα οτι ειχα ολη την ηθικη υποχρεωση να την μοιραστω μαζι σας .

Η συνομιλια μου μαζι του μεσω πμ ειναι στην διαθεση οποιουδηποτε χρηστη την θελησει .

Σας ευχαριστω πολυ για ολα τα μηνυματα και την βοηθεια.
απο εμενα over and out .

Νintendo FTW !!!