PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Καλύτερο Donkey Kong

geo2004z
10-11-2008, 21:04
Εφ'όσον συζητούμε αρκετά για την RARE, λόγω της κυκλοφορίας του Banjo-kazooie, έιπα να κάνουμε μια ψηφοφορία και ένα flashback πάνω απ'όλα για τις όμορφες στιγμές που μας χάρησε ως gamers μέσα από τα παιχνίδια της. Επέλεξα βέβαια το Donkey kong γιατί είναι το πιο δημοφιλής παιχνίδι της. Θα αναγκαστώ όμως στη δημοσκόπηση να βάλω και τα πρώτα παιχνίδια που δεν δημιούργησε η RARE γιατί είναι έτσι είναι πιο δίκαιο και δε θα ήθελα να μου κάνετε παράπονα ότι λείπει κάτι.

Στη δημοσκόπηση έβαλα όλα τα παιχνίδια donkey kong εκτός του GC που ήταν διαφορετικό στυλ παιχνιδιού από τα συνιθησμένα και εκτός όλων των Gameboy γιατί ήταν τα ίδια (σχεδόν) με τις επιτραπέζιες κονσόλες.

Θα κάνω την αρχή και θα ψηφίσω το Donkey kong country 2 γιατί ήταν απλά τέλειο! Η μουσική, η ιστορία, οι διαφορετικές κινήσεις του κάθε παίχτη και φυσικά το πολύ όμορφο χιούμορ της RARE δεν έλειπε από αυτό το παιχνίδι.

MITS05
10-11-2008, 21:29
μπορώ να ψηφίσω και τα 3 donkey του snes!!?:biggrin:

geo2004z
10-11-2008, 21:34
μπορώ να ψηφίσω και τα 3 Donkey του Snes!!?:biggrin:

αν είχα βάλει πολλαπλή επιλογή ρε μεγάλε όλοι αυτό θα επιλέγαμε και δε θα είχε νόημα η ψηφοφρία.

AZATHOTH
10-11-2008, 23:04
Μήν αρπάζεσαι:53:, ο φίλος απλά είπε αυτό που θα σκεφτούν οι περρισότεροι πρίν ψηφίσουν :thumbup:

dimos222
10-11-2008, 23:05
Το 1 γιατι απλα εσπερνε. Το μονο που δεν ειχα παει 100%, μεχρι 99%
τα αλλα τα χαμε παει με τα ξαδελφια 100+%

παντως και τα τρια του Snes μαμαγαν καθως και του N64 και ας μην ειναι απ τα πιο διασημα.

Baby Mario
10-11-2008, 23:24
Εγώ πιστεύω ότι το καλύτερο είναι το Donkey kong country 3

geo2004z
10-11-2008, 23:51
Ένα μειονέκτημα του counrty 1 είναι ότι δε σου σημείωνε σε ποια πίστα έχεεις βρει όλα τα μυστικά και πρέπει να ψάχνεις σε όλες. Το παιχνίδι τελείωνε στο 101% και είναι πολύ πιο δύσκολο από τις συνέχειές του.

MITS05
11-11-2008, 00:02
Μήν αρπάζεσαι:53:, ο φίλος απλά είπε αυτό που θα σκεφτούν οι περρισότεροι πρίν ψηφίσουν :thumbup:

ακριβώς!:cool:

geo2004z
11-11-2008, 00:09
ακριβώς!:cool:

ρε παιδιά για μένα λέτε? ειλικρινά δεν αρπάχτηκα ποτε.
η αλήθεια είναι ότι του Snes είναι τα καλύτερα και αυτό δεν αμφισβητέιται από κανέναν, αλλά δεν θα είχε ενδιαφέρων να δούμε πιο από του Snes θεωρείται το καλύτερο?

MITS05
11-11-2008, 00:19
δεν τρέχει τίποτα!σκέψεις και απόψεις εκφράζουμε εδώ!και για να μην ξεφεύγουμε ψηφίζω donkey country 1 γιατί ήταν το πρώτο σε αυτό το στιλ donkey και επειδή ήταν το μόνο που έφτασα στο 101%!:tongue_smilie:(θύμαμαι οτι έπιασα όλες σχεδόν τις πίστες από την αρχή και έπεφτα σε κάθε τρύπα μήπως και βρώ τίποτα)

geo2004z
11-11-2008, 00:32
Νασαι καλά, μέκανες και γέλασα. Μου θύμισες όταν έπεφτα και εγώ στις τρύπες αλλά στο country 1 δεν είχα μεγάλο πρόβλημα. Στο country 2 έβγαινε εκείνο το εκνευριστικό "game over" με την απαίσια μουσική και σου έριχνε την ψυχολογία κάθε φορά............

cowboy
11-11-2008, 00:50
popo fimame poses fores paifana sto dk2 itan pragmatika diskolos o telefteos!

Volga
11-11-2008, 01:21
Donkey Kong 1 γιατί ήταν τρομερό, ασύλυπτο, φανταστικό, και ακόμη και σήμερα το παίζω με την ίδια ευχαρίστηση. Ευχαριστώ το θεό που κατάφερα να το ζήσω στην εποχή του. Δεν υπάρχει πίστα που να σε κάνει να βαρεθείς. Νομίζω πως είναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ game της RARE και λυπάμαι που δεν είναι με τη Nintendo ακόμη για να δούμε και άλλα διαμάντια.

paokman
11-11-2008, 10:55
το ένα όταν το ειδα ετριβα τα ματια μου! αλλά ηταν το 2 του Snes που με πόρωσε απίστευτα!!!

Oscar
11-11-2008, 13:01
Donkey Kong Country 2 (SNES)

TO kαλυτερο παιχνιδι πλατφορμας εβερ!

Το παιχνιδι που εκανε το τελιο (DONKEY KONG COUNTRY 1) τελιοτερο! :)

Ntei
11-11-2008, 17:48
diskoli erwtisi alla kateli3a sto country 2

geo2004z
11-11-2008, 18:42

Συμφωνώ φίλε! Η πρώτη απόπειρα της RARE για platform παιχνίδι ήταν φοβερή, αλλά στο δεύτερο της σειράς διόρθωσε όλα τα μικρολαθάκια και το έκανε τελειότατον! Το τρίτο της σειράς πολύ όμορφο επίσης αλλά το φόρτωσε με πάρα πολλά πράγματα η RARE.

Obiwan88
11-11-2008, 20:32
gia mena ta donkey kong land 1,2,3 tou GB!!

geo2004z
11-11-2008, 21:50
Ωραία ήταν και τα land αλλά τα θεωρώ μία μεταφορά των country σε 8-bit κονσόλα.

AZATHOTH
11-11-2008, 23:05
Και εγώ το DK1, αλλά του Ν64:thumbup1: δεν μπορώ να το συγκρίνω, εντελώς διαφορετικό gameplay(3D).

g1985ios
11-11-2008, 23:36
donkey kong country 2!!!!απλά τέλειο!!!μετά θα έλεγα το donkey kong 64,πολύ ωραιο παιχνίδι κατα τη γνώμη μου!!

geo2004z
11-11-2008, 23:43
donkey kong country 2!!!!απλά τέλειο!!!μετά θα έλεγα το donkey kong 64,πολύ ωραιο παιχνίδι κατα τη γνώμη μου!!

:thumbup1: Έχεις γούστο!

g1985ios
12-11-2008, 00:08
:thumbup1: Έχεις γούστο!

να σαι καλά!:biggrin:

The Godfather
12-11-2008, 02:47
τα country ηταν κορυφαια αλλα αυτο που θα μου μεινει αξεχαστο ειναι του Ν64!!!3d ομορφο σεναριο,βαθος κ πολυ γελιο!!!θυμαμαι πως το πηρα την πρωτοχρονια στα χερια μου σαν δωρο(η χαρα μου δεν περιγραφοταν) κ δεν ξεκολλαγα συν το multiplayer κ το expansion pak

paokman
12-11-2008, 22:10
για την εποχή του, η αλλαγή στα γραφικά με το expansio pack ήταν εκπληκτική! Δές τ'αποτελέσματα στο distance του Majora's Mask επί παραδείγματι!

geo2004z
16-12-2008, 01:17
Λοιπόν, έχουν περάσει 10 χρόνια σχεδόν από τότε πού η Nintendo έχει να κυκλοφορήσει ένα καλό Donkey Kong. Κατά την άποψή μου, είναι μία από τις πιο πετυχημένες σειρές στην ιστορία των video games και η Nintendo την κατέστρεψε.

Τα καλά παιχνίδια που έκαναν τη σειρά να πετυχημένη είναι τα:
Donkey Kong arcade
Donkey Kong Country 1, 2, 3
Donkey Kong 64

Ύστερα επήλθε η καταστροφή και τα παιχνίδια:
Donkey Konga
Donkey Kong Jungle Beat
Donkey Kong vs Mario
Αυτά τα παιχνίδια είναι, απλά, αξιολύπητα.

Η Nintendo χρειάζεται να δουλέψει πάνω σε ένα καλό Donkey Kong και γνωρίζω είναι σε θέση να το κάνει, οπότε πρέπει. Η κατηγορία platform καταρρέει γενικώς και είναι μία από τις πιο καλές κατηγορίες.

cloud
16-12-2008, 01:42
Αν και αυτό που έχω "λιώσει" είναι το 1, ψηφίζω το 2!!:thumbup1:

paokman
16-12-2008, 11:19

Αυτά έιναι τα Donkey Kong! Τα άλλα είναι έτη φωτός πίσω!

Geo_x
06-01-2009, 13:13
Donkey Kong 1 γιατί ήταν τρομερό, ασύλυπτο, φανταστικό, και ακόμη και σήμερα το παίζω με την ίδια ευχαρίστηση. Ευχαριστώ το θεό που κατάφερα να το ζήσω στην εποχή του. Δεν υπάρχει πίστα που να σε κάνει να βαρεθείς. Νομίζω πως είναι το ΚΑΛΥΤΕΡΟ game της RARE και λυπάμαι που δεν είναι με τη Nintendo ακόμη για να δούμε και άλλα διαμάντια.
:thumbup1:
Είμαστε ίσια ηλικιακά. Θυμάμαι και εγώ, είμουν έξω απο κατάστημα "ψαγμένου" πωλητή και είχε σε VHS trailers από μελλοντικά παιχνίδια. Εκεί είχε και το Donkey 1 και θυμάμαι τον χαμό που γινόταν. Είχα Nes τότε και το κοιτούσα με το στόμα ανοιχτό. όταν το πήρα, έπαθα πλάκα. Ένα από τα διαμάντια και για εμένα ένας τίτλος που "βούλωσε" πολλούς Segafans. Αν θυμούντε οι παλιότεροι, υπήρχε μία διαμάχη Ninty-Sega fans τότε. Βέβαια, η κόντρα γινόνταν σε περιοδικά και όχι σε forums, αλλά είχε πλάκα...:cool:

Εφ'όσον συζητούμε αρκετά για την RARE, λόγω
Θα κάνω την αρχή και θα ψηφίσω το Donkey kong country 2 γιατί ήταν απλά τέλειο! Η μουσική, η ιστορία, οι διαφορετικές κινήσεις του κάθε παίχτη και φυσικά το πολύ όμορφο χιούμορ της RARE δεν έλειπε από αυτό το παιχνίδι.
Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια ever. Ποτέ μου δεν με ένοιαζε τι γραφικά θα έχει το παιχνίδι (αλλωστε, ακόμη προτιμώ το Tomb Raider στο Ps από τις διασκευές που κάνανε μετά στις σημερινές κονσόλες).
Αυτό που κοιτούσα, είναι ο χειρισμός και η μουσική επένδυση. Το συγκεκριμένο, είχε από τις καλύτερες μουσικές επενδυσεις σε κάθε πίστα. Έδεναν υπερβολικά καλά .

Λοιπόν, έχουν περάσει 10 χρόνια σχεδόν από τότε πού η Nintendo έχει να κυκλοφορήσει ένα καλό Donkey Kong. Κατά την άποψή μου, είναι μία από τις πιο πετυχημένες σειρές στην ιστορία των video games και η Nintendo την κατέστρεψε.
Συμφωνώ 100% και ερωτώ, μπορεί η nintendo να φτιάξει τέτοια παιχνίδια;;;
Πολύ αμφιβάλω. Για μένα η nintendo (ξ)έχασε την μαγική συνταγή της.

Blazert
06-01-2009, 13:23
Εγω ψηφισα Donkey Kong 64.ημουν μεταξι Donkey Kong 64 και Donkey Kong Country 2

Link - The hero of time
11-01-2009, 00:22
Donkey Kong 64 "δαγκωτό"!!! Αμέσως μετά θα έλεγα το donkey kong country 2 το οποίο είναι και τo πιο σκοτεινό στη τριλογία του S.N.E.S... Θυμηθείτε οι βετεράνοι το τελικό boss King K.Rool (ως πειρατή πλεον) στον lost world ο οποίος και θεωρείται απο τα πιο δύσκολα τελικά αφεντικά που υπήρξαν ποτέ σε παιχνίδι! Η rare παραλιγο να καταντήσει τους gamers νευρασθενείς μεχρι να καταφέρουν να τον νικήσουν!!

geo2004z
11-01-2009, 02:01
donkey Kong 64 "δαγκωτό"!!! αμέσως μετά θα έλεγα το Donkey Kong Country 2 το οποίο είναι και τo πιο σκοτεινό στη τριλογία του S.n.e.s... θυμηθείτε οι βετεράνοι το τελικό Boss King K.rool (ως πειρατή πλεον) στον Lost World ο οποίος και θεωρείται απο τα πιο δύσκολα τελικά αφεντικά που υπήρξαν ποτέ σε παιχνίδι! η Rare παραλιγο να καταντήσει τους Gamers νευρασθενείς μεχρι να καταφέρουν να τον νικήσουν!!

χαχαχα! τι είπες τώρα? ήταν όντως από τους πιο πρωτότυπους αρχηγούς και πάνω που νόμιζες ότι τον σκότωσες "τσουπ" ξαναφύτρωνε. δε μπορώ να πω ότι ήταν δύσκολος όμως.... χρειαζόταν γρήγορα αντανακλαστικά και καλό χειριστήριο για να αποφεύγεις τις εκτοξεύσεις του.

Alexandros87
12-01-2009, 18:29
Na pw thn alhtheia ola ta donkey kong tou SNES kai to donkey kong 64 einai ta kalytera .
ayta exoun bgei edw kai 12 h 14 xronia den thimame kai milame parolo pou ta diathetw akoma ayta ,ta katebasa kai pali gia to virtual console menei mono to donkey kong 64 kai to banjo kazooie na bgei gia ta virtual.
Pantos pio poly mou arese to donkey kong 2 to diddy quest nomizw einai epeidh eixe parapano pragmata na kaneis

RetroGamer87
04-10-2009, 20:30
Αν και ειμαι λατρης γενικοτερα των Donkey Kong,θα ξεχωρισω το Donkey Kong Country 1,το οποιο ηταν το πρωτο παιχνιδι που επαιξα για SNES και πραγματικα το αγαπησα! Ενα πραγματικο διαμαντι απο την Rare,που μαζι με το Donkey Kong Country 2 και το Donkey Kong 64 πιστευω πως ειναι τα κορυφαια της σειρας.

Rush
04-10-2009, 23:27
εγώ, ψηφίζω Dk64, γιατί είναι το μόνο που έχω παίξει... παρ' όλα αυτά, ήταν ένα καταπληκτικό παιχνίδι για το ν64!!! το μόνο που δεν κατάλαβα, ήταν το γιατί τελείωνε στο 101%:confused1:

Tassakos
05-10-2009, 05:47
Δεν είμαι τόσο παλιός και τα πρώτα DK με τον Mario δεν τα έζησα για να τα αγαπήσω τόσο όσο αυτά στο SNES
Ψηφίζω το Donkey Kong Country 3 γιατί είναι το πιο βελτιωμένο παιχνίδι και με το οποίο ασχολήθηκα περισσότερο(τερμάτησα 103%).

Πάντως το πρώτο DK (στα ουφάδικα)έφερε την επανάσταση στα video games, κοιτάξτε πόσο πορωμένοι ήταν και είναι στην Αμερική με την πάρτη του. Υπάρχει ταινία για αυτό για όποιον ενδιαφέρεται ορίστε το trailer. '' The King Of Kong (http://www.imdb.com/title/tt0923752/) ''

http://www.youtube.com/watch?v=xMJZ-_bJKdI

DonkeyKong
03-08-2010, 05:25
Εγω ψηφιζω το Donkey Kong 64 γιατι ειναι το πρωτο παιχνιδι που επεξα στο N64 και ειχα πορωθει.

Linkmastersword
03-08-2010, 11:48
Ναι, τα τρία Donkey Kong Countries για το Snes ήταν υπέροχα, πραγματικά κάψιμο, ωραία τώρα θα δούμε και το "DKC Returns"!!!!!!!!!!!

mariosk97
03-08-2010, 12:19
εγώ πιστεύω ότι το καλύτερο είναι το donkey kong country 1 στο SNES. όλα τα άλλα δεν μου αρέσουν τόσο πολύ.

Whitelighter
03-08-2010, 14:38
Εδώ η ψήφος πέφτει άσχετα αν έχουμε παίξει όλα τα παιχνίδια ή όχι;
Εγώ δεν τα 'χω παίξει όλα και δεν ξέρω αν πρέπει να ψηφίσω. Φαντάζομαι όμως ότι και πολλοί απ' αυτούς που ήδη ψήφισαν δεν τα 'χουν παίξει όλα.

Ας μας διαφωτίσει ο geo2004z.

geo2004z
09-08-2010, 09:55
Κανονικά θα πρέπει να έχετε παίξει όλα τα παιχνίδια για να ψηφίσετε. Όμως, έστω και 3-4 από αυτά να έχετε παίξει η ψήφος είναι έγκυρη. Αυτοί που έχουν παίξει μόνο ένα παιχνίδι και το ψηφίζουν γιατί έτσι τους αρέσει, χαλάνε μία πολύ ενδιαφέρουσα δημοσκόπηση και βγάζουμε λάθος συμπεράσματα. Ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί στις ψηφοφορίες....

Braveheart1980
09-08-2010, 11:31
Eίμαι ο μόνος που ψήφισε Donkey Kong Junior....

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/2/2b/Donkey_Kong_Jr._%28arcade_game%29.png

fox
20-09-2010, 21:57
Οχι....τωρα ειναι δυο χα χα ...........

Linkmastersword
20-09-2010, 22:00
To DK 3 δεν το ψήφισε κανείς επειδή δεν έχει τον Mario?

fox
20-09-2010, 22:03
Ελα ντε.......αυτο μαλλον παει σε αλλη κατηγορια

RooF
20-09-2010, 23:38
Εγω δεν εχω δεποτε στην Ελλαδα καμπινα dk3. Αν κατι δεν το ξερεις πως να το ψηφισεις;

Γενικα παντως σε ολο τον κοσμο το dk3 εμεινε στη σκια των dk και dk jr.

funkykong84
29-09-2010, 18:15
Το Jungle Beat πού είναι ρε παιδιά; Το παιχνίδι ήταν απίστευτο, το μόνο κακό ήταν ότι δεν είχε κανέναν άλλον από τους Κονγκ χαρακτήρες.

geo2004z
29-09-2010, 22:27
Το Jungle Beat πού είναι ρε παιδιά; Το παιχνίδι ήταν απίστευτο, το μόνο κακό ήταν ότι δεν είχε κανέναν άλλον από τους Κονγκ χαρακτήρες.

:blink::huh::confused1:

funkykong84
29-09-2010, 22:40
lol είδα το σχόλιό σου για το συγκεκριμένο παιχνίδι. Εγώ θα το κατέτασσα ως δεύτερο καλύτερο μετά από το DKC2. Animal buddies, νέο gameplay, combos, punch-out το παιχνίδι είναι σκέτη απόλαυση. Μπορεί σε κάποιους να μην αρέσει, αλλά οι κριτικές του είναι πάρα πολύ καλές γενικότερα.

geo2004z
29-09-2010, 22:50
lol είδα το σχόλιό σου για το συγκεκριμένο παιχνίδι. Εγώ θα το κατέτασσα ως δεύτερο καλύτερο μετά από το DKC2. Animal buddies, νέο gameplay, combos, punch-out το παιχνίδι είναι σκέτη απόλαυση. Μπορεί σε κάποιους να μην αρέσει, αλλά οι κριτικές του είναι πάρα πολύ καλές γενικότερα.

Εφ ' όσον το αγαπημένο σου Donkey είναι το Diddy's kong Quest, μόλις κέρδισες την εκτίμησή μου!! :thumbup1:

Όσο για το Jungle beat.... προτίμησα να βάλω στη δημοσκόπηση παιχνίδια που αγαπήθηκαν και λατρεύτηκαν από το ευρύ κοινό και να μην τοποθετήσω μέτριους τίτλους. Κυρίως έκανα τη δημοσκόπηση διότι είχα διαφωνία με ένα φίλο για το ποιο από τα δύο (Donkey Kong Country 1 ή 2) είναι καλύτερο. Οπότε τα αλλά ουδόλως με ενδιέφεραν.

Alexandros87
30-09-2010, 01:10

ελα ρε συ τοσο πολυ σου αρεσε? εισαι ο πρωτος που το ακουω, αλλα γουστα ειναι αυτα, και να σου πω στα αληθεια δεν το εχω παιξει ποτε, απλως και μονο που το ειδα δεν μου γεμισε το ματι.

funkykong84
30-09-2010, 01:59
@Αlexandros87: Κοίτα στην αρχή όταν το πρωτοέπαιξα μου φάνηκε πολύ καρτουνίστικο και απλοϊκό. Όσο το παίζεις, όμως, εθίζεσαι στο gameplay. Οι τελικοί είναι πραγματικές προκλήσεις, όπως και τα combos από τα οποία εξαρτάται η πορεία σου στο παιχνίδι. Εγώ το προτείνω για τους λάτρεις των Kongs.

Γενικά είναι καλό να βλέπουμε νέες ιδέες, γι' αυτό και δεν με πειράζει π.χ. που το νέο DKCR δεν έχει Κρέμλινγκς και γενικά είναι διαφορετικό.

Εφ ' όσον το αγαπημένο σου Donkey είναι το Diddy's kong Quest, μόλις κέρδισες την εκτίμησή μου!! :thumbup1:

Όσο για το Jungle beat.... προτίμησα να βάλω στη δημοσκόπηση παιχνίδια που αγαπήθηκαν και λατρεύτηκαν από το ευρύ κοινό και να μην τοποθετήσω μέτριους τίτλους. Κυρίως έκανα τη δημοσκόπηση διότι είχα διαφωνία με ένα φίλο για το ποιο από τα δύο (Donkey Kong Country 1 ή 2) είναι καλύτερο. Οπότε τα αλλά ουδόλως με ενδιέφεραν.

Θες να μου πεις ότι δεν σου λείπουν Animal Buddies σαν κι αυτά; :Ρ

http://www.mariowiki.com/images/e/e2/Hoofer_the_Wildebeest.png
http://www.mariowiki.com/images/d/db/Orco_the_Killer_Whale.png

Ως προς το δίλημμα DKC1 ή DKC2, το πρώτο είναι θρυλικό, αλλά το δεύτερο είναι ανεπανάληπτο. Γενικά, το Jungle Beat αξίζει να είναι στη δημοσκόπηση, διεθνώς είναι καταξιωμένο σαν DK παιχνίδι, γι' αυτό και θα δούμε την επίδρασή του στο DKCR.

luigi1984
18-01-2011, 15:25
To Diddy's Kong Quest είναι απλά το καλύτερο παιχνίδι για SNES που έχω παίξει ποτέ. Το πρώτο DK είναι, και για ιστορικούς λόγους, καταπληκτικό και καινοτόμο. Απλά πιο γρήγορο. Το DKC 3 ήταν ψιλο-απογοήτευση, χωρίς να σημαίνει αυτό ότι δεν είχε και τα καλά του.

Nikolay
13-02-2011, 09:56
Θα συφωνήσω και εγώ με τους περισσότερους ότι το Diddy Kongs Quest είναι το καλύτερο. Τι να πρωτογράψεις για αυτό το παιχνίδι, κάθε φορά που ακούω το soundtrack ανατριχιάζω. Δυστυχώς περίμενα περισσότερα από το DKC Returns, καλό παιχνίδι όχι όμως αξιομνημόνευτο.

Zalbor
13-02-2011, 16:24
Τα DKC τα βάζω με σειρά 2, 1, 3. Αλλά για καλύτερο γενικά είμαι μεταξύ του 2 και του 64. Ψήφισα το 64 επειδή είχε τις λιγότερες ψήφους.
Βασικά το 64 είναι και το πιο πρόσφατο που έχω παίξει, οπότε δε μπορώ να πω για τα Jungle beat κλπ (που δε μ' ενδιαφέρουν) ή το Returns (που δεν έχω ακόμα).

robertob
23-02-2011, 12:24
Ψήφισα το DKC 3 του SNES για δύο λόγους: 1ον γιατί μου άρεσε που είχε τόσα πολλά extras και κρυφά stages και 2ον γιατί το είχα αγοράσει με κόπο και θυσία (αφού δεν έπαιζε μία τότε, ότι μάζευα από χαρτζιλίκια μιας και ήμουν μικρός). Φυσικά το έχω πλέον και στο Wii μου για να θυμάμαι τα παλιά... Πάντως μια χαρά στέκεται μέχρι και σήμερα το συγκεκριμένο παιχνίδι!

GLAROS
02-05-2011, 15:49
DK SneS
Tι να πρωτοπείς :thumbup1: καινοτόμο τεχνολογικά :w00t: άλλη εποχή,αριστούργημα,δε το έφτασε κανένα τότε.

ShinAkuma87
21-09-2012, 01:47
DKC 3-μόνο και μόνο για την πίστα με τα χιόνια που έχει μείνει καρφωμένη στη μνήμη μου!:thumbup1:

Spyke88
21-09-2012, 03:01
Εχω δει video για τα περισσοτερα απο τα παιχνιδια του poll. Εγω ψηφιζω του Ν64 γιατι ηταν απο τα πρωτα που ασχοληθηκα.

geo2004z
21-09-2012, 08:57
DKC 3-μόνο και μόνο για την πίστα με τα χιόνια που έχει μείνει καρφωμένη στη μνήμη μου!:thumbup1:

Έχεις γούστο φίλε!! Το DKC 3 ήταν κορυφαίο 2d platform της εποχής, όμως δεν αγαπήθηκε ιδιαίτερα από τους gamers της εποχής, ούτε και τώρα αναφέρεται συχνά. Όπως λες κι εσύ, εμένα όλο το παιγνίδι μου έχει μείνει καρφωμένο στη μνήμη μου!! :001_wub:

Darklink
21-09-2012, 09:27
Ωραίο ήταν και το 3 με εξαιρετικές πίστες, αλλά σαν την ατμόσφαιρα και την μουσική του 2 δεν πρόκειται να ξανα-υπάρξει.. Μου έχει μείνει χαραγμένο όλο το σκηνικό του παιχνιδιού από τα παιδικά μου χρόνια.. Μαγικό παιχνίδι απλά, ίσως από τα αγαπημένα μου επι εποχής SNES. Α ρε Rare...

http://www.youtube.com/watch?v=4Qp0_NE8M1c

ΥΓ: Πόσο μπροστά θα ήταν 3 remakes των DK του SNES σε HD Collection στο Wii U με γραφικά στο στυλάκι του Trine ; :001_smile:

paokman
21-09-2012, 13:07
Πόσο μπροστά θα ήταν 3 remakes των DK του SNES σε HD Collection στο Wii U με γραφικά στο στυλάκι του Trine ; :001_smile:

Πολύ καλή ἰδέα!

pekinoua
21-09-2012, 15:45
ΥΓ: Πόσο μπροστά θα ήταν 3 remakes των DK του SNES σε HD Collection στο Wii U με γραφικά στο στυλάκι του Trine ; :001_smile:

Αν ερχόντουσαν και με γραφικά DKCR, πάλι ευχαριστημένος θα ήμουν πάντως. :D

sonicfan2011
22-09-2012, 11:01
Για μενα ειναι το Donkey kong country 2.

tupamaro
19-02-2013, 13:29
Aπορία, αγοράσα τα dokney kong country 2 & 3 στις ιαπωνέζικες εκδόσεις για να γλιτώσω κανα φράγκο αλλά και τα δύο δεν πάιζουν καθόλου, απλά βγάζει μία οθόνη που λέει είναι κακο να.. αντιγράφεις παιχνίδια και κάτι τέτοιες πίπες.Έχουνε θέμα αυτα τα δύο παιχνίδια και δεν πάιζουν με αντάπτορα?Γιατι όποιο αλλο ιαπωνέζικο κι αν έχω παίξει, δεν παρατήρησα αντίστοιχο θέμα.

superkokogr
19-02-2013, 16:51

Τα καλά παιχνίδια που έκαναν τη σειρά να πετυχημένη είναι τα:
Donkey Kong arcade
Donkey Kong 64

Ύστερα επήλθε η καταστροφή και τα παιχνίδια:
Donkey Konga
Donkey Kong Jungle Beat
Donkey Kong vs Mario
Αυτά τα παιχνίδια είναι, απλά, αξιολύπητα.

Η Nintendo χρειάζεται να δουλέψει πάνω σε ένα καλό Donkey Kong και γνωρίζω είναι σε θέση να το κάνει, οπότε πρέπει. Η κατηγορία platform καταρρέει γενικώς και είναι μία από τις πιο καλές κατηγορίες.

I Agree 1000% μακαρι...

- - - Updated - - -

Εγω θα πω DKC 1 θεωρω πως ηταω εξαιρετικο παρα πολυ ωραιες πιστες....ωραιες μουσικες...και ειχε και τν πρωτοτυπια...

paokman
19-02-2013, 17:06
Aπορία, αγοράσα τα dokney kong country 2 & 3 στις ιαπωνέζικες εκδόσεις για να γλιτώσω κανα φράγκο αλλά και τα δύο δεν πάιζουν καθόλου, απλά βγάζει μία οθόνη που λέει είναι κακο να.. αντιγράφεις παιχνίδια και κάτι τέτοιες πίπες.Έχουνε θέμα αυτα τα δύο παιχνίδια και δεν πάιζουν με αντάπτορα?Γιατι όποιο αλλο ιαπωνέζικο κι αν έχω παίξει, δεν παρατήρησα αντίστοιχο θέμα.

Δεν γνωρίζω, αλλά καλό θα ήτο να το ψάχνεις προτού κάνεις τέτοιες αγορές...

tupamaro
19-02-2013, 17:09
Δεν γνωρίζω, αλλά καλό θα ήτο να το ψάχνεις προτού κάνεις τέτοιες αγορές...
Καλά, δεν μου είχε ξανατύχει ποτέ και στο google που εψαξα δεν βρήκα τίποτα.Τέσπα, θα προσπαθήσω να βρω τις άλλες εκδόσεις και να τις βάλω στα ιαπωνέζικα κουτια.:001_tongue:

GLAROS
19-02-2013, 19:31
Έχω τον αντάπτορα και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα,έχεις να "διπλοτσεκαρις" άλλο SneS ή άλλο adaptor ?

geo2004z
19-02-2013, 20:16
Πάντα είχα πρόβλημα με αντάπτορς και καλό θα είναι να μη τους χρησιμοποιείς. Η λύση μου ήταν τελικά να αγοράσω Αμερικανική κονσόλα και θα σου πρότεινα το ίδιο να ησυχάσεις.

vampce
19-02-2013, 21:05
Donkey Kong Country 1 <3<3<3 (και μετά 2 και μετά 3 :D)

G3n3raL86
19-02-2013, 22:23
Diddy's Kong Quest Hands Down:)

tupamaro
29-03-2013, 17:31
Tερμάτισα το 1 πρόσφατα και το 2 είναι ανώτερο σε όλους τους τομείς, απλά κάποιοι ψηφίζουν το 1 λόγω της εντύπωσης που έκανε εκείνη την εποχή.Αυτό που με ενόχλησε περισσότερο ήταν η απουσία της μουσικής, μονο οι υποβρύχιες πίστες είχαν μια όμορφη μελωδία και στο youtube να κοιτάξετε δηλαδή όλες οι τοπ μελωδίες των donkey kong ανήκουν στο diddy's kong.

Zalbor
29-03-2013, 23:56
Θα έλεγα ότι το 1 έχει την καλύτερη ατμόσφαιρα απ' τα τρία, ενώ το 3 το καλύτερο gameplay. Το 2 είναι ισορροπημένο και στα δύο.

geo2004z
30-03-2013, 00:09
Tερμάτισα το 1 πρόσφατα και το 2 είναι ανώτερο σε όλους τους τομείς, απλά κάποιοι ψηφίζουν το 1 λόγω της εντύπωσης που έκανε εκείνη την εποχή.

Συμφωνώ!! Ακόμη και η κοπέλα μου που την έβαλα με το ζόρι να παίξει την τριλογία ενθουσιάστηκε με το 2 και το 3 και μου είπε πως το 1 φαίνεται πολύ πολύ παλιό. :001_rolleyes:

sephirothson
30-03-2013, 00:28
Εγω παλι διαφωνω.Το πρωτο DK ειναι αριστουργημα:sleep: Ακομα και το γεγονος οτι σε καποιες πιστες δεν εχει μουσiκη αλλα σποραδικους ηχους προσθετη κατα'με πολυ στην ατμοσφαιρα του παιχνιδιου πχ αυτο εδω
https://www.youtube.com/watch?v=DkWvxKDgP7Y
Τα γραφικα ακομα τα θεωρω πανεμορφα(αν και ενταξει του 2-3 ειναι κορυφη και μαζι με το yoshis island ειναι χαλαρα οτι καλυτερο εχουμε δει σε 16 bit)Αλλα γενικα σαν game play ειναι τρομερο(οπως και το 2 φυσικα)Η δικη μου κοπελα παντως το προτιμα σε σχεση με τα αλλα δυο:biggrin:

johnny19818
22-09-2014, 19:58
Donkey Kong Country πολύ αγαπημένο και άψογο.