PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : terranigma

bahamut zero
15-11-2008, 15:13
παιδια το εχει παιξει καποιος αυτο το παιχνιδι?ειναι απο τα αγαπημενα μου rpg.ειχε βγει στο snes πριν καποια χρονια και ειναι τρομερο παιχνιδι...μοιαζει λιγο στο στιλ με το zelda....ειναι πραγματικα επικο αν και οι περισσοτεροι δεν το γνωριζουν!!!
http://www.pwned.jp/gamecovers/supernintendo/59b42839a3a8771a98bfc8df2757a244-Terranigma.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=DmUpA9AH5cg

cloud
15-11-2008, 15:29
τι μου θύμησες τώρα!!!!
ήταν το τελευταίο παιχνίδι που πήρα για το Snes...
πραγματικά θεϊκό!!!

Κρίμα που δεν υπήρξε συνέχεια...:blush:

cloud
15-11-2008, 15:33
Θυμάμαι πως είχα κολλήσει με το τελευταίο γράμμα. και βρήκα που το δίνεις σε μια άσχετη φάση, και μετά από αρκετά χρόνια, που το άνοιξα για πλάκα!!!:crying:

bahamut zero
15-11-2008, 15:40
μακαρι να γινοταν κανα remake για ds...αλλες εποχες τοτε..ειχα κολλησει πολυ τοτε και μου φαινοταν ΠΟΛΥ δυσκολο...δεν ξερω αν ειναι οντως η αν απλα μου φαινοταν επειδη ημουν πιο μικρος...

cloud
15-11-2008, 15:47
μακαρι να γινοταν κανα remake για ds...αλλες εποχες τοτε..ειχα κολλησει πολυ τοτε και μου φαινοταν ΠΟΛΥ δυσκολο...δεν ξερω αν ειναι οντως η αν απλα μου φαινοταν επειδη ημουν πιο μικρος...
Δεν θυμάμαι να αντιμετώπισα κάποια δυσκολία...
Στο μόνο που είχα "κολλήσει" ήταν η φάση με το γράμμα. Και γιαυτό όταν είδα την λύση δεν μπορούσα να πιστέψω πως δεν το είχα βρει...:cursing:

geo2004z
15-11-2008, 20:38
Πρώτη φορά το βλέπω το παιχνίδι στο βιντεο και φαίνεται γα.....το! Είμαι fan των rpg για το SNES αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως μου ξέφυγε αυτό το παιχνίδι τότε. Θα κάνω ότι μπορώ να το βρω να το παίξω.

bahamut zero
15-11-2008, 20:46
μπορεις παντως να το βρεις ευκολα σε emulator

geo2004z
15-11-2008, 21:10
Σε ευχαριστώ αλλά θα προτιμούσα να το παίξω αυθεντικό.
Να σου κάνω μία ερώτηση.....Η φωτό πάνω-πάνω με το κουτί και το cartridge του παιχνιδιού είναι δική σου?

bahamut zero
15-11-2008, 21:20
μπα...τυχαια τη βρηκα στο google...δεν το ειχα το παιχνιδι αλλα το ειχε ο ξαδερφος μου..απο αυτον το επαιξα

blackmore
15-11-2008, 21:41
ontos poli kalo fenete.
tha to psakso na to vro, exi kikloforisi k europe - usa etsi giati to video pou evales ine sta iaponika.

geo2004z
15-11-2008, 21:46
Σε ευρώπη κυκλοφόρησε σίγουρα γιατί το κουτί στη φωτό πάνω-πάνω είναι PAL version.
Αν το βρεις φίλε, πες μου και μένα.

cloud
15-11-2008, 21:52
Ευρωπαϊκό το είχα πάρει!:wink:

Golinks
15-11-2008, 22:45
Όντως πώς το θυμήθηκες αυτό;! Τρομερό RPG. Ίσως το καλύτερο
(μαζί με το CT) για το SNES. Απ'όσο ξέρω είναι το 3ο (και καλύτερο)
μέρος μιας τριλογίας (Soul Blazer > Illusion of Gaia > Terranigma).
Αυτό το είχα παίξει πριν από αρκετά χρόνια μετά από τις προτροπές
ενός φίλου. Τα άλλα 2 όμως δεν κατάφερα να τα παίξω.
Σ'αυτό με το γράμμα είχα κολλήσει κι εγώ. Κάποια στιγμή -έκανα
τα πάντα- δεν μπορούσα να το δώσω πουθενά οπότε και τα
παράτησα και οι πόλεις δεν αναπτύχθηκαν τελείως...

bahamut zero
15-11-2008, 22:52
η φαση ειναι οτι οταν εκανα το thread νομιζα οτι δε θα το ηξερε ΚΑΝΕΝΑΣ...χαιρομαι που επεσα εξω..νομιζω οτι εστω και σε emulators οσοι παιζουν rpg πρεπει να το δοκιμασουν..αξιζει πραγματικα

EDIT απ οτι φαινεται ειναι τριλογια (http://www.terraearth.com/)

cloud
15-11-2008, 23:08
Σήμερα μου κάνετε πλάκα....:crying:
Τώρα αν πω ότι έχω και το Illusion of Gaia (Illusion of Time στην Ευρώπη.), τι θα πείτε;

Και για του λόγου το αληθές...

http://img389.imageshack.us/img389/4761/031ar0.jpg

Τώρα γιατί μου ξέφυγε το Soul Blazer, δεν το ξέρω!:tongue_smilie:
Το Illusion of Time το πήρα εντελώς τυχαία, και χωρίς να ξέρω ότι είναι το Illusion of Gaia!! Και δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε και ιδιαίτερα...

geo2004z
16-11-2008, 00:15
Ωραίο ήτανε και το Illusion of time. Όχι επιπέδου secret of mana βέβαια αλλά εμένα καλό μου φάνηκε. Ρε θηρίο cloud, έχεις το Terranigma? Εγώ έχω το Illusion με official οδηγό στρατηγικής.:lol::lol:
Έκανα μια προσπάθεια να βρω το terranigma και το βρήκα ολοκαίνουριο και σφραγισμένο με τον οδηγό στρατηγικής στα 50 Ε. Ψήνομαι να το πάρω αλλά αν είναι αποτυχία θα την πληρώσει ο Bahamut.........(πλάκα κάνω).

cloud
16-11-2008, 00:47
Δεν θυμάμαι ακριβώς τι κάνεις, όμως (Πάντα, αν θυμάμαι καλά!) σε αυτόν που το έδινες σου έδινε ένα τελευταίο αντικείμενο, που το έδινες σε κάποιον άλλο, και ολοκληρωνόταν η ανάπτυξη και στις τελευταίες πόλεις...

(Οι σκηνές μου έρχονται στο μυαλό. Όμως δεν θυμάμαι λεπτομέρειες για να σου πω...:blushing:)

bahamut zero
16-11-2008, 01:46
Όντως πώς το θυμήθηκες αυτό;! Τρομερό RPG. Ίσως το καλύτερο
(μαζί με το CT) για το SNES. Απ'όσο ξέρω είναι το 3ο (και καλύτερο)
μέρος μιας τριλογίας (Soul Blazer > Illusion of Gaia > Terranigma).
Αυτό το είχα παίξει πριν από αρκετά χρόνια μετά από τις προτροπές
ενός φίλου. Τα άλλα 2 όμως δεν κατάφερα να τα παίξω.

ισως αυτο (http://www.gamefaqs.com/console/snes/file/588784/44583) βοηθησει

blackmore
16-11-2008, 01:51
Σε ευρώπη κυκλοφόρησε σίγουρα γιατί το κουτί στη φωτό πάνω-πάνω είναι PAL version.
Αν το βρεις φίλε, πες μου και μένα.

ego tha to vro sigoura stin morfi pou thelo isos to exo kiolas giati exo mia silogi me snes games.
tora esi an to thelis se kaseta snes den mporo na se voithiso.

blackmore
16-11-2008, 02:34
vrika k ta 3, to terranigma ine to kalitero k afto pou me entiposiase ine o ixo pou ine apistefta kalos gia pexnidi ekinis tis epoxis.
me sira ksekinontas apo to kalitero pros to xirotero tha evaza 1 terranigma 2 illusion of time 3 soul blazer (pou den mou arese katholou an k o ixos tou mou arese perisotero apo to illusio of time)

cloud
16-11-2008, 03:46
Ωραίο ήτανε και το Illusion of time. Όχι επιπέδου secret of mana βέβαια αλλά εμένα καλό μου φάνηκε. Ρε θηρίο cloud, έχεις το Terranigma? Εγώ έχω το Illusion με official οδηγό στρατηγικής.:lol::lol:
Έκανα μια προσπάθεια να βρω το terranigma και το βρήκα ολοκαίνουριο και σφραγισμένο με τον οδηγό στρατηγικής στα 50 Ε. Ψήνομαι να το πάρω αλλά αν είναι αποτυχία θα την πληρώσει ο Bahamut.........(πλάκα κάνω).
Το περίεργο είναι που έχω το Illusion Of Time...:tongue_smilie:
Αν και όταν το έπαιξα δεν ήμουν και στην καλύτερη κατάσταση, δεν μου άρεσε και πολύ. Και δεν δοκίμασα να το ξαναπαίξω κάποια άλλη φορά... Καλά, το Secret Of Mana ήταν ασύγκριτα καλύτερο!!
Το Terranigma αν το βρήκες, και δεν "λυπάσαι" τα λεφτά, πάρτο χωρίς δεύτερη σκέψη!!!

Golinks
16-11-2008, 18:55
ισως αυτο (http://www.gamefaqs.com/console/snes/file/588784/44583) βοηθησει

Ευχαριστώ, όμως όταν είπα τα πάντα το εννούσα... :rolleyes:
Ούτε με τον οδηγό μπόρεσα να το κάνω γιατί όταν έπαιζα
χωρίς οδηγό είχα κάνει κάτι στο παιχνίδι που δεν έπρεπε,
οπότε έχασα την ευκαιρία να δώσω το γράμμα κι ας έκανα
ότι έλεγε ο οδηγός μετά. Δε θυμάμαι τώρα καμία λεπτομέρεια
αλλά θυμάμαι ότι ο μόνος τρόπος να το διόρθωνα ήταν να
ξαναπαίξω το παιχνίδι από την αρχή...

ΥΓ: Τρομερά και τα 3 S... of Mana! (Seiken Densetsu 1,2&3),
-ειδικά το 3ο. (Seiken Densetsu/Final Fantasy
Adventure/Mystic Quest/Sword of Mana, SoM&SoM2)

paokman
17-11-2008, 09:50
Mε κάψατε! Το κατέβασα για emulator και μου άρεσε αρκετά! (Bέβαια δεν συγκρίνεται με Secret of Mana)

geo2004z
05-01-2010, 20:53
Τελικά κατάφερα μετά από πολύ κόπο να αγοράσω αυτό το καταπληκτικό παιχνίδι από ένα ξεχασμένο κατάστημα και θα ήθελα να μοιραστώ τη χαρά μου μαζί σας:

http://www.sealedgameheaven.com/forum/garage.php?mode=view_image&image_id=627

cloud
05-01-2010, 23:22
Τελικά κατάφερα μετά από πολύ κόπο να αγοράσω αυτό το καταπληκτικό παιχνίδι από ένα ξεχασμένο κατάστημα της Λάρισας και θα ήθελα να μοιραστώ τη χαρά μου μαζί σας:

http://www.sealedgameheaven.com/forum/garage.php?mode=view_image&image_id=627
Καλορίζικο!!!!!!:biggrin:

geo2004z
05-01-2010, 23:50
Σε ευχαριστώ φίλε! Ήλπιζα να ασχοληθώ με το παιχνίδι στις γιορτές αλλά δεν πρόλαβα. Μόλις βρω χρόνο και ασχοληθώ θα γράψω εντυπώσεις, αν και πιστεύω ότι θα είναι παιχνιδάρα διότι εμπιστεύομαι το γούστο του Cloud.

Θα ήθελα επίσης να αναφέρω ότι το παιχνίδι το βρήκα έπειτα γνωριμία μου με ατομο που γνώρισα μέσα στο ninty, τον retrogamer87. Ευχαριστώ το παιδί για τη βοήθειά του να προμηθευτώ το παιχνίδι. Επίσης ευχαριστώ το ninty που μ'έκανε να γνωρίσω ακόμη ένα καλό παιδί!!! :laugh:

Hylian
31-01-2010, 21:06
Παιδιά εγώ το έχω το Terranigma από την εποχή του!! Είναι εκπληκτικό και χαώδες και μαζί με το Chrono Trigger, το Secret Of Mana και το Mario RPG τα θεωρώ αξεπέραστα διαμάντια!!

MoBoRoS
31-01-2010, 22:05
Αυτο το game το αγορασα για Snes πριν μια βδομαδα απο ενα μαγαζι που εκλεινε παρα πολυ φτηνα. η τιμη του τωρα κειμενεται στα 120 κ το πηρα 33 καινουριο με τη ζελατινα της Itochu να φανταστειτε... Κωλοφαρδια.

http://img191.imageshack.us/img191/7813/31012010485.jpg (http://img191.imageshack.us/i/31012010485.jpg/)

sorry για την μετρια ποιοτητα εικονας, απλα ειναι βραδυ και ειναι η καμερα του κινητου μου.. :P

geo2004z
31-01-2010, 23:06
Παρεμπιπτόντως, μόλις πριν λίγη ώρα το έβαλα στο Snes να το παίξω. Χωρίς υπερβολές, με κέρδισε από το πρώτο λεπτό. Έχω ακούσει ότι θέλει κάπου στις 40 ώρες για να τερματιστεί. Αυτά είναι!!!

RooF
31-01-2010, 23:10
Αυτο το game το αγορασα για Snes πριν μια βδομαδα απο ενα μαγαζι που εκλεινε παρα πολυ φτηνα. η τιμη του τωρα κειμενεται στα 120 κ το πηρα 33 καινουριο με τη ζελατινα της Itochu να φανταστειτε... Κωλοφαρδια.

http://img191.imageshack.us/img191/7813/31012010485.jpg (http://img191.imageshack.us/i/31012010485.jpg/)

sorry για την μετρια ποιοτητα εικονας, απλα ειναι βραδυ και ειναι η καμερα του κινητου μου.. :P

Που τα ξετρυπώνετε...

geo2004z
31-01-2010, 23:12

Όντως, είναι πάρα πολύ ακριβό στη Σκανδιναβική έκδοση και αν είναι σε καλή κατάσταση ίσως να πωλείται και παραπάνω από 150 ευρώ. Όμως, ακόμη πιο σπάνια είναι η Αυστραλική έκδοση, αυτή κοστίζει γύρω στα 200 ευρώ. Βέβαια, το θετικό είναι ότι υπάρχουν πολλά κομμάτια και μπορείς να το βρεις χαμηλότερα. Αυτό που θεωρώ πιο σπάνιο παιχνίδι στο Snes είναι το Lufia στη σκανδιναβική έκδοση και το Mega Man X3 που τα έχω δει να πωλούνται 300 ευρώ.

Το κατάστημα που προμηθεύτηκες το παιχνίδι σε ποια πόλη εδράζεται?

Link - The hero of time
03-02-2010, 22:13
Λοιπόν παιδιά θα ζηλέψετε με αυτο που θα σας πω.. Είχα σκεφτει σήμερα να κάνω σχετικη ερωτηση στο forum! Ειχα παει σε ενα μαγαζι το Σάββατο (με εποχιακα ειδη και παιχνιδια) και σε ενα ραφι ειχαν παλια παιχνιδια απο SNES,NES και Mega drive! Ακομα και τη κονσολα Jaguar της Sega ειχαν απουλητη! Oλα τα παιχνιδια για το SNES ειναι ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ στο κουτι τους με το αυτοκολλητο της Itochu και κοστιζουν μονο 20 ευρω!! Ειχαν το Terranigma και το Warlock απο rpg και ηθελα να σας ρωτησω ποιο απο τα 2 να παρω! Ακουω γνωμες!

cloud
04-02-2010, 00:41
Λοιπόν παιδιά θα ζηλέψετε με αυτο που θα σας πω.. Είχα σκεφτει σήμερα να κάνω σχετικη ερωτηση στο forum! Ειχα παει σε ενα μαγαζι το Σάββατο (με εποχιακα ειδη και παιχνιδια) και σε ενα ραφι ειχαν παλια παιχνιδια απο SNES,NES και Mega drive! Ακομα και τη κονσολα Jaguar της Sega ειχαν απουλητη! Oλα τα παιχνιδια για το SNES ειναι ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΙΑ στο κουτι τους με το αυτοκολλητο της Itochu και κοστιζουν μονο 20 ευρω!! Ειχαν το Terranigma και το Warlock απο rpg και ηθελα να σας ρωτησω ποιο απο τα 2 να παρω! Ακουω γνωμες!
1. Το Jaguar ήταν της Atari.
2. Το Terranigma να πάρεις.

Tanno-chan
04-02-2010, 01:00
Είδα ένα gameplay του Terranigma. Πολύ ωραίο παιχνιδάκι. Κρίμα που δεν νομίζω να πιάσει στις HD τηλεοράσεις αυτό, εκτός αν το επανακυκλοφορήσουν στο μέλλον με remake...

geo2004z
04-02-2010, 01:31
Το Terranigma είναι Must buy για τους ευρωπαίους που έχουν Snes. Είναι ίσως το καλύτερο RPG για το Snes και το παράδοξο είναι ότι κυκλοφόρησε Ευρώπη ενώ στην Αμερική όχι. Γνωρίζω πολλούς Αμερικανούς, οι οποίοι προμηθεύθηκαν pal snes μόνο και μόνο για αυτό το παινχίδι. Είναι must, τέλος!!

Tzini9
04-02-2010, 16:04
Tυχεροί είστε όσοι το βρήκατε σε τέτοια χαμηλή τιμή.Στο διαδίκτυο το λιγότερο που μπορείς να το αγοράσεις είναι 150e.Ούτε καν χρησιμοποιημένα δεν πουλάνε πιά.Ως και το κασετάκι απο μόνο του το έχουν 60e.Τα ελληνικά μαγαζάκια που τα ξεπουλάνε δε ξέρουν τι τους γίνεται...αν τα βάζανε στο net (προσωπικά θα το αγόραζα) θα πιάνανε την τριπλάσια τιμή απ'ότι τα πουλάνε...

geo2004z
04-02-2010, 17:26
Tυχεροί είστε όσοι το βρήκατε σε τέτοια χαμηλή τιμή.Στο διαδίκτυο το λιγότερο που μπορείς να το αγοράσεις είναι 150e.Ούτε καν χρησιμοποιημένα δεν πουλάνε πιά.Ως και το κασετάκι απο μόνο του το έχουν 60e.Τα ελληνικά μαγαζάκια που τα ξεπουλάνε δε ξέρουν τι τους γίνεται...αν τα βάζανε στο net (προσωπικά θα το αγόραζα) θα πιάνανε την τριπλάσια τιμή απ'ότι τα πουλάνε...

Ευτυχώς για εμάς!!! :tongue_smilie:

RooF
04-02-2010, 17:41

Πες μας και που ειναι το μαγαζι να παρουμε και εμεις τπτ! :w00t:

Tanno-chan
04-02-2010, 17:54
Πες μας και που ειναι το μαγαζι να παρουμε και εμεις τπτ! :w00t:

+1

Αν δεν μας πείτε, θα φάτε άμεσα ban... :lol:

Tzini9
04-02-2010, 17:57
και όποιος το βρει διπλό να κρατήσει ένα κομμάτι και για μας!

Yoshifan13
04-02-2010, 19:01
αυτα τα παιχνιδια δεν μου αρεσουν πολυ :13:

Alexandros87
04-02-2010, 19:23
αυτα τα παιχνιδια δεν μου αρεσουν πολυ :13:

το ζελντα σου αρεσει?

geo2004z
04-02-2010, 19:38
Μοιάζει πάρα πολύ το Terranigma στο Zelda, δεν είναι tactic RPG όπως τα Final Fantasy του Snes αλλά περισσότερο action. Έχει ακριβώς το ίδιο σύστημα με το Secret of Mana.

Link - The hero of time
06-02-2010, 00:45
Cloud ναι εχεις δικιο της Atari ηταν.. Το γνωριζα και εκανα λαθος. Δε θα απολογηθω ομως γι'αυτο απλα μπερδευτηκε στη σκεψη μου η Sega λογω αλλων "πραγματων". Το μαγαζι δεν ειναι στην Αθηνα αλλα στη Πάτρα! Πριν απο 5 με 6 χρόνια ειχε και το Secret of mana αλλα και το Breath of fire 2(σφραγισμενα και τα 2 στο κουτι τους!!!) και το πρωτο κοστιζε 50 ευρω θυμαμαι! Κριμα που δε τα προλαβα γιατι "εφυγαν".. Για το NES μονο 3 παιχνιδια εχει κι αυτα ειναι χαζομαρες, το hunt of red Octοber, ενα αλλο με τανκς και ενα μπάσκετ.. Μια φορα καπου το 2001 ειχα μπει με 3 φιλους μου ακομα (μεταξυ των οποιων και ενας βετερανος του SNES) και κοιτουσαμε τη κασσετα Πινόκιο του SNES που την είχαν στο ποσο των 27.000 δραχμων.. Μιλάμε οτι είχαμε ξεραθει στο γελιο μεσα στο μαγαζι με τετοια τιμη.. Δε το εχει αγορασει ομως κανεις απο τοτε και τωρα την εχουν στα 20 ευρω..:biggrin: Καλα να παθουν.. :thumbup1:

MoBoRoS
06-02-2010, 00:59
Αμα εχει το shadowrun η το BoF 1 η γενικα αλλα rpgs εκτος του terranigma ριξε μια ειδοποιηση!

Link - The hero of time
06-02-2010, 01:10
Oχι δε τα εχει! Τα μονα rpg που ειχε ηταν το Terranigma και το Warlock. Μου εκανε εντυπωση που ειχε αρκετα Super Mario world 2: Yoshi's Island.. Θυμαμαι καπου το 2002 ειχε και μια τελευταια κοπια απο το Donkey Kong Country 2! Δε το προλαβα ομως και το αγορασα αρκετα αργοτερα μεταχειρισμενο με σκετη τη κασσετα..

geo2004z
06-02-2010, 04:17
στην πάτρα???? τόσα χρόνια σπουδάζω και δεν το έχω πάρει χαμπάρι ακόμη. πρέπει να κρύβεται σε πολύ καλό μέρος το κατάστημα αυτό...

Link - The hero of time
07-02-2010, 22:35
στην πάτρα???? τόσα χρόνια σπουδάζω και δεν το έχω πάρει χαμπάρι ακόμη. πρέπει να κρύβεται σε πολύ καλό μέρος το κατάστημα αυτό...

Είναι "παιχνιδάδικο" με εποχιακα ειδη. (Τωρα εχει αποκριατικα στη βιτρινα) Δεν εχει κανενα σημαδι οτι διαθετει videogames αν δε μπεις και ψαξεις!

Link - The hero of time
01-04-2012, 01:01
Αχ.. μας φάγαν.. τα κυκλώματα.. το φαγαν το Terranigma.. εκει που το ειχα στα χέρια μου...

tupamaro
01-04-2012, 07:51
Καλά ρε, δεν το είχες πάρει τότε;:ohmy:

Whitelighter
01-04-2012, 09:08
Αμαν, το Breath of Fire!