PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Συμπεριφορά μελών forum αλλά και στο net γενικότερα

Teoulas
30-11-2008, 20:11
Απ'ότι φαίνεται πολλά μέλη δεν έχουν ιδέα πως να συμπεριφέρονται στα forum και γενικότερα online. Χωρίς να θέλω να προσβάλλω κανέναν και με τελείως φιλική διάθεση θα ήθελα να ρίξετε μια ματιά στους (άτυπους) κανόνες συμπεριφοράς στο Internet (a.k.a netiquette) (http://www.phys.uoa.gr/%7Enektar/science/internet/netiquette.htm). Οι παλιότεροι τα θεωρούν δεδομένα και αυτονόητα, κάποιοι όμως όχι. Το κείμενο αναφέρεται και σε κανόνες για το e-mail, όμως οι περισσότεροι, αν όχι όλοι, έχουν εφαρμογή και στα forum.

blackmore
30-11-2008, 20:29
den grafi kati pou den gnorizoume, mono na prosexoume pos na milame metaksi mas kati pou ola ta meli toulaxiston edo ine ok para mono 2-3 atoma pou grafonte i alazoun gnomi gia to wii k pane kontra stin nintendo.

Marioland
30-11-2008, 20:44
den grafi kati pou den gnorizoume, mono na prosexoume pos na milame metaksi mas kati pou ola ta meli toulaxiston edo ine ok para mono 2-3 atoma pou grafonte i alazoun gnomi gia to wii k pane kontra stin nintendo.

Το να αλλάζει κανένας άποψη για το Wii δέν είναι κακό... αρκεί να το δηλώνει με λογικά επιχειρήματα και ευγενικά γιατι πάνω απ όλα είμαστε πολιτισμένοι άνθρωποι. Δεν είμαστε προπαγάνδα της Nintendo εδωμέσα και δεν ειναι το Wii το παιδί μας για να το υποστηρίζουμε με τέτοια προσήλωση. Το θέμα είναι να μένουμε στα πλαίσια του να μην ενοχλούμε τους άλλους και να μην διαταρασσουμε την ευρυθμη λειτουργία του forum. Ολες οι απόψεις είναι δεκτές. Τώρα αν κάποιος fanboy μπεί εδω και αρχίσει να κανει flaming το καλύτερο που γίνεται είναι να τον στείλουν πίσω απ όπου ήρθε: τα forums της sony.

blackmore
30-11-2008, 20:53
Το να αλλάζει κανένας άποψη για το Wii δέν είναι κακό... αρκεί να το δηλώνει με λογικά επιχειρήματα και ευγενικά γιατι πάνω απ όλα είμαστε πολιτισμένοι άνθρωποι. Δεν είμαστε προπαγάνδα της Nintendo εδωμέσα και δεν ειναι το Wii το παιδί μας για να το υποστηρίζουμε με τέτοια προσήλωση. Το θέμα είναι να μένουμε στα πλαίσια του να μην ενοχλούμε τους άλλους και να μην διαταρασσουμε την ευρυθμη λειτουργία του forum. Ολες οι απόψεις είναι δεκτές. Τώρα αν κάποιος fanboy μπεί εδω και αρχίσει να κανει flaming το καλύτερο που γίνεται είναι να τον στείλουν πίσω απ όπου ήρθε: τα forums της sony.

ma fisika den xriazete na imaste toso fun genika gia ti nintendo k oxi mono tou wii, ginomaste epithetiki giati opos grafi i kanones tou teoula grafoun askepta k dimiourgite afti i sinxisi kapioi pou den den tous aresi to wii/nintendo, eno an egrafan <<entaksi re pedia emena den maresi to wii gousta ine afta>> den tha ipirxan afti i tsakomi.
vrika ena forum gia ps3 lete na mpo na tous po poso patata ine to ps3:lol: etsi k alios k afti afto kanoun, plaka kano afta ine karakiozilikia o kathenas epilegi oti goustari k den iparxi logos sikrisis.

Obiwan88
30-11-2008, 22:03
pados go imoun xronia se forums diafora (k akoma ime)... afto ine to kalietero me diaforaoson afora st siberifora tn melon.... k t leo afto ilikrina.

geo2004z
30-11-2008, 22:32
Θα συμφωνήσω με τον Obiwan. Το forum είναι πολύ καλό. Επειδή είμαι νέος εδώ, δεν γνωρίζω αν η επιτυχία του οφείλεται στους υπεύθυνους ή στους users ή ακόμα και στους δύο μαζί. Το μόνο σίγουρο είναι ότι έχω γνωρίσει αρκετά καλά παιδιά εδώ και χαίρομαι γιαυτό. Κατά κύριο λόγο χαίρομαι που όλοι έχουμε ένα κοινό: «αγαπάμε τη Nintendo». Άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο και ο καθένας για τους δικούς του λόγους.
Με λύπη θα αναφέρω ότι τα τελευταία γεγονότα στο forum χαλάνε την ωραία εικόνα που έχει μέχρι σήμερα. Δεν έχει σημασία ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο. Θα προτιμούσα οι προσωπικές επιθέσεις να γίνονται μόνο μέσω pm ή να μη γίνονται καθόλου.
Αυτά ήθελα να πω. Αν βγήκα λίγο έξω από το θέμα συγχωρέστε με αλλά πιστεύω ότι είναι το πιο κοντινό topic σε αυτά που ήθελα να εκφράσω.

blackmore
30-11-2008, 22:36
Θα συμφωνήσω με τον Obiwan. Το forum είναι πολύ καλό. Επειδή είμαι νέος εδώ, δεν γνωρίζω αν η επιτυχία του οφείλεται στους υπεύθυνους ή στους users ή ακόμα και στους δύο μαζί. Το μόνο σίγουρο είναι ότι έχω γνωρίσει αρκετά καλά παιδιά εδώ και χαίρομαι γιαυτό. Κατά κύριο λόγο χαίρομαι που όλοι έχουμε ένα κοινό: «αγαπάμε τη Nintendo». Άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο και ο καθένας για τους δικούς του λόγους.
Με λύπη θα αναφέρω ότι τα τελευταία γεγονότα στο forum χαλάνε την ωραία εικόνα που έχει μέχρι σήμερα. Δεν έχει σημασία ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο. Θα προτιμούσα οι προσωπικές επιθέσεις να γίνονται μόνο μέσω pm ή να μη γίνονται καθόλου.
Αυτά ήθελα να πω. Αν βγήκα λίγο έξω από το θέμα συγχωρέστε με αλλά πιστεύω ότι είναι το πιο κοντινό topic σε αυτά που ήθελα να εκφράσω.

ontos sinfono me pm ine kalitera na zisitounte ta provlimata k oxi dimosia:blush:

cowboy
20-01-2009, 17:00
Έκο Μία απορία που δεν μου απαντισανε η admins, ο φίλος μου ο caribbeaking έφαγε ban hόρις λόγο! Και θέλω να ξερό αν γίνετε να τον επανορθώσετε το λάθος [που κάνατε

poromenos
20-01-2009, 23:27
cowboy check your pms plz

hasapario
08-02-2009, 14:07
κι εγω αυτο πιστευω πως η σιμπεριφορα ολων ειναι αρκετα καλη

gusretalis
04-05-2009, 14:31
Θα μιλήσω γενικά και θα πω πως στην πλειοψηφία τους,οι άνθρωποι που μπαίνουν σε forums (δε θα μιλήσω για εδώ αλλά γενικά.Εδώ με μια πρώτη ματιά βλέπω ένα καλό κλίμα) μπαίνουν κυρίως για να βοηθηθούν τζάμπα και να μη βοηθήσουν καθόλου αυτοί τους άλλους...

cowboy
04-05-2009, 14:51
είναι το αμερικανικο στιλ.

έτσι τον ακούσατε τον άνθρωπο από τώρα θα με πληρώνεται ακριβά για βοήθειες που προσφέρω!

Ntei
04-05-2009, 18:41
o wii maniac γιατί έφαγε ban;

MaXAiRO
04-05-2009, 18:55
o wii maniac γιατί έφαγε ban;
Χρήση πολλαπλών λογαριασμών. Δες το official welcome topic τις δύο τελευταίες σελίδες.

paokman
04-05-2009, 21:52
Θα μιλήσω γενικά και θα πω πως στην πλειοψηφία τους,οι άνθρωποι που μπαίνουν σε forums (δε θα μιλήσω για εδώ αλλά γενικά.Εδώ με μια πρώτη ματιά βλέπω ένα καλό κλίμα) μπαίνουν κυρίως για να βοηθηθούν τζάμπα και να μη βοηθήσουν καθόλου αυτοί τους άλλους...
Εχάθη το φιλότιμο...

MaXAiRO
04-05-2009, 22:21
Εχάθη το φιλότιμο...
Οι περισσότεροι είναι άπληστοι, συμφεροντολόγοι και αχάριστοι. Που να δεις τι τραβάμε με τον Gus στο forum όπου είμαστε mods. Εδώ δεν παρατηρείται τόσο πολύ αυτο το φαινόμενο παρά μόνο σε ορισμένες περιπτώσεις όπου ρωτάν πως να βάλουν Internet στο Wii και εξαφανίζονται απευθείας. Όλοι προσπαθούν να εκμεταλλευτούν τις γνώσεις των άλλων στο έπακρο χωρίς ούτε μισό ευχαριστώ. Αφού να φανταστείς πέρασα custom firmware στο PSP ενός καθηγητή μου απ' το σχολείο μου και μου έβαλε δύο 14άρια στο τετράμηνο. Σ' όλα τα άλλα 17+... Σκέψου να μην τον βοηθούσα κιόλας τι θα είχα πάθει. Απελπιστική η κατάσταση, δυστυχώς.

Μαρία ilia
04-05-2009, 23:14
Εντάξει όλοι για κάποιο λόγο υπάρχουν σε ένα forum δεν μπορούμε να είμαστε όλοι ίδιοι. Όσο για το άν εκμεταλεύονται κάποιοι τις γνώσεις των άλλων σίγουρα δεν είναι σωστό.Αλλά και αν το κάνουν κάποιοι αρκεί να πούνε ένα ευχαριστώ και μετά ας την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια. Είναι θέμα παιδείας το πώς θα συμπεριφερθείς... Εγώ πάλι είμαι σε forum που οι ίδιοι οι admins θεωρούν ότι είναι μόνο αυτοί το forum και τα υπόλοιπα μέλη πρέπει να κερδίσουν την εύνοιά τους για να υπάρχει επικοινωνία!

paokman
05-05-2009, 09:53
παιδεία... αχ... το νούμερο ένα πρόβλημα κάθε έλληνα...