PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ερωτηση σχετικα με Ν64 γραφικα

Obiwan88
02-11-2014, 13:18
παιδια, θα θελα λιγο την βοηθηεια των λιιιγο παλιοτερων εδω. ή μλν γ να το πω πιο σωστα, των λιιγο μεγαλυτερων. με μια εμπειρια παραπανω. :P :P :P προσφατα απεκτησα ενα ολοκαινουριο N64, το οποιο μεσα στ κουτι ειχε το κλασικο καλωδιο συνδεσης στην TV (για την τοτε εποχη μιλαω). RGB λεγεται? ας με διορθωσει καποιος αν το λεω λαθος παρακαλω. ξερετε, εκεινο με τα 2 καναλια ηχου (ασπρο, κοκκινο) κ ενα βιντεο (κιτρινο). σας παρακαλω παρα πολυ, πειτε μου αν υπαρχει καποιο καλωδιο που να καλυτερευει λιιιγο την ποιοτητα των γραφικων? ΑΑΑΝ υπαρχει βεβεαια. πχ στο PS2, μεσα στο κουτι η SONY εδινε παλι ενα τετοιο καλωδιο RGB (διορθωστε με αν το λεω λαθος, υπενθυμιζω), απλα ηταν συνδεδεμενο πανω σε scart. ΝΑΙ ΑΛΛΑ, αν αγοραζες απο το εμποριο ξεχωριστα ενα COMPONENT, τα γραφικα/αναλυση γινοντουσαν λιγο καλυτερα, καλα δεν λεω?

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: ΑΝ κ εχω LED FULL HD τηλεοραση, προτιμησα να συνδεσω το ολοκαινουριο N64, σε μια CRT του 2005. εχω την εντυπωση πως τα γραφικα θα ταν πιο smooth εκει, παρα σε μια 40αρα (κ ας το γυριζα σε 4:3). τι λετε εσεις?

ειλικρινα, θα εκτιμησω αφανταστα την βοηθεια σας. Το Ν64 ηταν η κονσολα που πραγματικα "στιγματισε" τα παιδικα μου χρονια. δεν ειχα παιξει ΟΥΤΕ μια φορα, ομως το ειχα δει αρκετες φορες σε φιλους μου, ειχα δει πολλες διαφημισεις, και ειχα χτισει μια τοσο μα ΤΟΣΟ τελεια εικονα στ μυαλο μου σαν παιδι γ αυτην την κονσολα, κ μου εμεινε πραγματικα αποθημενο που ποτε δεν μπορεσα ΚΑΝ να την ακουμπησω. :crying::crying::crying::crying::crying: Μετα απο τοσα χρονια λοιπον, την βρισκω καινουρια στ κουτι της, κ θα θελα επιτελους, να την ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΩ στο ΕΠΑΚΡΟ, κ να φυγει απο μεσα που αυτο το αποθημενο των παιδικων μου χρονων. κ οταν λεω στο επακρο, εννοω αυτο ακριβως: αν υπαρχει καλωδιο π να καλυτερευει τα γραφικα της κονσολας, θα θελα σας παρακαλω να το μοιραστειτε μαζι μου. χιλια ευχαριστω εκ των προταιρων παιδες μου! :D:D:D:thumbup1::thumbup1::thumbup1:

blackmore
02-11-2014, 16:18
Υπάρχουν καλώδια που λένε για RGB στο Ν64, αλλά η ίδια η κονσόλα δεν υποστηρίζει εικόνα RGB.
Καλώδιο για καλύτερη εικόνα δεν υπάρχει, μονο αυτό που έχει η κονσόλα μαζί (και τα scart που βγάζουν την ίδια εικόνα, απλός με scart)
Το μονο που μπορει να γίνει, είναι αυτό που εκανα εγω, σύνδεση το Ν64 σε DVD recorder, και από το DVD recorder το βγαζεις σε scart ή HDMI ανάλογα τι υποστηρίζει, και έχεις μια λίγο καλύτερη εικόνα / χρώματα.

Obiwan88
02-11-2014, 19:10
χμμμ.. ευχαριστω πολυ black! παντως καλα κανω κ εχω επιλεγει την CRT Μου σε σχεση με την 40αρα LED, ε?

GLAROS
02-11-2014, 19:53
Η crt τηλεόραση θα "κρύβει" τις ατέλειες της κονσόλας,αν δεν είναι Γαλλικό το N64 δεν μπορείς να έχεις RGB καλώδιο και τα πλεονεκτήματα του.

Μπορείς μια κανεις mod για S-video βύσμα που θα βελτιωθούν τα χρώματα και η εικόνα.
Τα καλώδια με το κόκκινο/κίτρινο/άσπρο βύσμα είναι rca/composite,μπορείς να τα συνδυάσεις και με scart.

s-video mod

http://www.retrocomputers.gr/forum/mastoremata-montes-ktl/17130-nintendo-ultra-n64-pal-s-video-mod

borellus
02-11-2014, 19:58
Επίσημα η Nintendo έδωσε 2 τρόπους σύνδεσης του N64. Την παλιά RF και το κλασσικό composite που έχεις.
Η PAL κονσόλα δεν υποστηρίζει RGB ενώ όσον αφορά την s-video σύνδεση απλά θα χάσεις το χρόνο σου.. (μπορείς να δοκιμάσεις αυτό που σου πρότεινε ο Glaros αρκεί να έχεις εμπειρία.. εννοώ θα χάσεις το χρόνο σου αν αγοράσεις ένα τυχαίο s-video καλώδιο και το δοκιμάσεις).
Μείνε με το composite που έχεις σε crt tv.
Αλλιώς παίξε στην LED σε 4:3 που ανέφερες..
Ό,τι σε ευχαριστεί περισσότερο.

Αυτό που πρότεινε ο φίλος από πάνω δεν το έχω δοκιμάσει.

blackmore
02-11-2014, 20:43
Ναι και η RF σύνδεση είναι καλή, έχει ωραία χρώματα.
Και η επιλογή crt tv είναι καλύτερα για το N64.

Obiwan88
02-11-2014, 21:28
νμζω με καλυψατε... να στε κaλα! :)

GLAROS
02-11-2014, 22:11
Το s-video mod μπορεί να γίνει και εξωτερικά της κονσόλας,χωρίς να ανοιχθεί,αν το multi ΑV καλώδιο έχει όλα τα pins.

Zalbor
03-11-2014, 01:56
Διάβαζα κάπου ότι το N64 κάνει δικό του anti-aliasing, το οποίο ήταν ιδανικό για οθόνες εκείνης της εποχής αλλά σήμερα δημιουργεί προβλήματα.

Obiwan88
05-11-2014, 11:22
κ τωρα π λυσαμε το θεμα των γραφικων, αλλη μια, ισως πολυ ηλιθια γ καποιους ερωτηση, αλλα οπως γραφω στ αρχικο μου ποστ, την εχω ΤΟΣΟ αποθημενο αυτην την κονσολα, λογω του οτι την στερηθηκα σαν παιδι, που θελω ΟΛΑ να τα κανω ΦΟΥΛ σωστα, κ να διατηρηθει οσο πιο πολυ γινεται. Οπότε: οταν τελειωνω με το παιχνιδι μου, κ κλεινω τον διακοπτη του Ν64, θα πρεπει να βγαζω και την κασετα απο την κονσολα, ή αν μεινει μεσα μεχρι την επομενη φορα π θα παιξω, δν υπαρχει ιδιαιτερο προβλημα? ειπαμε, ισως ηλιθια ερωτησ γ καποιους, αλλα θελω να τα κανω ολα οσο πιο σωστα γινεται. να φανταστειτε ποσο πολυ λατρεια την εχω, ΚΑΘΕ μερα, ξεσκονισμα με το πουπουλο, ενω τις αλλες μου κονσολες, 1 φορα την βδομ, κ ΑΝ. χαχαχαχα γ πειτε...

johnyrockgr
05-11-2014, 12:10
Δεν εχεις προβλημα αν αφησεις την κασετα μεσα.

Obiwan88
05-11-2014, 12:12
ευχαριστω πολυ φιλε μ

borellus
05-11-2014, 15:31
Να βγάζεις όμως το τροφοδοτικό από την μπρίζα όταν δεν παίζεις.

Obiwan88
05-11-2014, 16:00
otan δεν παιζω εννοεις γ μεγαλο χρονικο διαστημα ετσι?

borellus
05-11-2014, 19:26
Γενικά. Αν ας πούμε παίξεις τώρα και έχεις σκοπό πχ να ξαναπαίξεις αύριο, βγάλτο από τη μπρίζα. Και αύριο το ξαναβάζεις.

Obiwan88
05-11-2014, 19:42
Με την ιδια λογικη αυτο θα πρεπει να κανουμε κ σε ολες τις συσκευες ρε συ. θα βλεπω τηλεοραση κ θα πρεπει να την βγαζω απ την πριζα οταν τελειωσω. καλα δν λεω? δν ξερω, νμζω λιγο υπερβολη ειναι...

borellus
05-11-2014, 19:49
Εγώ στο λέω γιατί είπες ότι θέλεις να το προσέχεις όσο περισσότερο γίνεται..
Βασικά το γράφει μέσα το βιβλιαράκι οδηγιών του N64. Εννοώ δεν είναι δική μου συμβουλή.. H Nintendo το λέει.

GLAROS
05-11-2014, 21:53
Η ασφαλής ηλεκτρική συσκευή είναι αυτή που δεν είναι στην πρίζα.

Βγάζε την κασέτα για να μην "πατιούνται" τα pins του cartridge slot.

Άλλοι ανοιγοκλείνουν δύο/τρεις φορές τον διακόπτη,αφού βγάλουν το τροφοδοτικό,για να "αδειάσουν" οι πυκνωτές,σωστό ή λάθος...είναι ψυχολογικό το θέμα.

johnny19818
06-11-2014, 10:02
Ή πολύ απλά βάλε την πρίζα σε πολύπριζο με διακόπτη και όταν δεν την χρησιμοποιείς κλείνε το διακόπτη. Είναι ενοχλητικό το βάλε βγάλε την πρίζα. Εγώ έχω ένα πολύπριζο που έχει αντικεραυνική ασφάλεια και έχω βάλει πάνω την τηλεόραση, τον αποκωδικοποιητή της Nova, το PS2, το Saturn και το Multi Mega. Αν λείψω για μέρες από το σπίτι, κλείνω το διακόπτη του πολύπριζου και μια χαρά.

Πάντως θεωρητικά το Ν64 δεν θα έχει πρόβλημα με την έννοια ότι αν περάσει μεγάλη τάση, το πολύ πολύ να κάψει το μετασχηματιστή αλλά η κονσόλα τι να πάθει; Το Saturn, PS, PS2 κτλ που παίρνουν ρεύμα απευθείας από καλώδιο και έχουν μέσα στην κονσόλα το μετασχηματιστή, σε ανάλογη περίπτωση θα χαλάσει κάτι μέσα στην κονσόλα με ότι αυτό συνεπάγεται.

Ajax87
06-11-2014, 16:21
Εγω δεν αφηνω καμια κονσολα στην πριζα οταν δεν παιζω :) .
Πριν παιξω την βαζω στην πριζα και οταν τελειωσω την βγαζω , παντα ετσι εκανα με ολες κονσολες.

Ant
16-11-2014, 23:26
Obivan, η Ν64 είναι μια πολύ πολύ ανθεκτική κονσόλα, όπως και το GameCube. Την έχω μεταφέρει πάρα πολλές φορές σε διαφορετικά σπίτια και έχει γράψει άπειρες ώρες παίζοντας. Τα γραφικά της πλέον είναι ξεπερασμένα, αλλά μόλις περάσει λίγη ώρα τα συνηθιζεις και δεν υπάρχει πρόβλημα. Αυτό που θυμάμαι ότι είχε ενδιαφέρον είναι το Expansion Pack, ένα αξεσουάρ σαν scart που είχε κυκλοφορήσει μαζί με το Donkey Kong 64 (αλλά φυσικά και μόνο του) και μπαίνει στην επάνω μεριά της κονσόλας. Αυτό διπλασίαζε την μνήμη της κονσόλας απο 4ΜΒ στα 8ΜΒ και βελτίωνε τα γραφικά. Το Majora's Mask για παράδειγμα το χρειαζόταν για να τρέχει καλύτερα. Επίσης είχε βγει και ένα άλλο αξεσουάρ, το Rumble Pack που το έβαζες στην κάτω μεριά του controller και αποκτούσε δόνηση (θυμάμαι ότι στους τίτλους Zelda βοηθούσε να το έχεις επειδή σε κάποια σημεία σε προειδοποιούσε πως είσαι κοντά σε κάτι που έπρεπε να βρεις). Νομίζω ότι αυτά τα 2 αξεσουάρ ανεβάζουν αισθητά την απόδοση της κονσόλας. Καλορίζικο το 64!