PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : ZELDA Majora's Mask walkthrough

galdar
11-12-2008, 02:20
Οδηγός στρατηγικής 20 σελίδων για το παιχνίδι The Legend of Zelda: Majora's Mask.

http://zs.ffshrine.org/album/majoras-mask/wallpapers/mask.jpg

page 1: http://img196.imagevenue.com/img.php?image=52341_1_122_449lo.jpg
page 2: http://img22.imagevenue.com/img.php?image=52374_2_122_825lo.jpg
page 3: http://img190.imagevenue.com/img.php?image=52394_3_122_405lo.jpg
page 4: http://img224.imagevenue.com/img.php?image=52423_4_122_532lo.jpg
page 5: http://img130.imagevenue.com/img.php?image=52429_5_122_762lo.jpg

Ποια η γνώμη σας για το παιχνίδι?

Ένας φίλος έχει το Zelda bonus disk του Gamecube και θα μου το δανείσει για να το τερματίσω. Ίσως το ξεκινήσω τα Χριστούγεννα. Με ξενερώνουν τα σχόλια που έχω ακούσει ότι πρέπει κάθε λίγο να απομακρύνεις το φεγγάρι απ'τη Γη αλλιώς πηγαίνει gameover κ ότι αυτή η διαδικασία είναι βαρετή. Επίσης ανέφερε ότι δεν πιάνει μία σε σχέση με το Ocarina.. Ισχύει? Σίγουρα δε θα'ναι τόσο τέλειο αλλά πιστεύω την έχει τη χάρη του όπως κάθε game της σειράς..!
Εν ολίγοις, είναι μεγάλο κ επικό όπως όλα τα Zelda? Αξίζει να ασχοληθώ μαζί του ή θα μου φανεί ξεπερασμένο? (αν κ δεν το νομίζω...) Θα'θελα να του δώσω μια ευκαιρία αλλά το σκέφτομαι...

PS: Οι υπόλοιπες σελίδες του οδηγού θα αναίβουν σε επόμενα replies καθώς το site περιορίζει 6 εικόνες ανά απάντηση.

bahamut zero
11-12-2008, 02:33
για μενα ειναι καλυτερο απο το ocarina...τωρα αυτο με το φεγγαρι σιγα τη βαρεμαρα....ενα τραγουδι παιζεις και πηγαινεις στην 1η,2η η 3η μερα...

galdar
11-12-2008, 02:37
για μενα ειναι καλυτερο απο το ocarina...
WHAT THE F*CK? :ohmy:
Ε τότε θα το παίξω χωρίς 2η σκέψη :tongue_smilie:

geo2004z
11-12-2008, 10:45
Θα ακούσεις διαφορετικές απόψεις για το παιχνίδι. Το παιχνίδι είναι ένας κλώνος του ocarina αφού ο χειρισμός, τα αντικείμενα και τα γραφικά είναι τα ίδια. Σε καμία, όμως, περίπτωση δε συνδέεται η ιστορία του ενός παιχνιδιού με το άλλο. Η ιστορία του majora είναι τελείως διαφορετική.
Αν είσαι fan της σειράς πρέπει να το παίξεις για να σου φύγει η περιέργεια και να σου λυθούν οι απορίες. Αν όχι, δεν αξίζει τον κόπο να σπαταλήσεις την ώρα σου σήμερον ημέρα για ένα τέτοιο παιχνίδι.

paokman
11-12-2008, 11:08
Φίλε Galdar, το συγκεκριμμένο παιχνίδι είναι από τα πλεόν αμφικεγόμενα της σειράς. Η προσωπική μου εμπειρία (το έχω τερματίσει στο N64) λέει ότι είναι το πιο RPG απ'όλα, αν και αρκετοί στο παρόν φόρουμ θα διαφωνήσουν. Με είχε κουράσει επειδή είχε πάρα πολλές παράπλευρες αποστολές που δεν είχαν σχέση με το γνωστο Zelda story. Από την άλλη πάλι, επειδή ακριβώς είναι διαφορετικό, αξίζει να το παίξεις. έχει πιο λεπτομερή γραφικά από το ocarina of time (χρησιμοποιεί μια επέκταση μνήμης του N64 για καλλίτερο draw distance) και στηρίζεται σε ένα παιχνίδι με το χρόνο. Θα ταξιδεύεις διαρκώς τρεις ημέρες πίσω για να κάνεις κάποια πράγματα.
Καλό λιώσιμο. Πιστεύω πως θα σου αρέσει μόνο και μόνο επειδή είναι κάτι το διαφορετικό στη σειρά. Στα dungeons βέβαια, θα έχεις την αίσθηση ότι παίζεις ocarina of time...

cloud
11-12-2008, 11:28
για μενα ειναι καλυτερο απο το ocarina...τωρα αυτο με το φεγγαρι σιγα τη βαρεμαρα....ενα τραγουδι παιζεις και πηγαινεις στην 1η,2η η 3η μερα...
Δεν το έχω παίξει καθόλου, και δεν ξέρω ακριβώς πως είναι.
Όμως αν είναι κάτι σαν τον πύργο στο Phantom Hourglass, θα είναι σπάσιμο..:mad:

Τώρα για το Ocarina. Αν και αυτό δεν το έχω τελειώσει (Είναι μία φάση σαν το Chrono Trigger.. Το έχω αρχίσει 2-3 φορές. Και πάντα κάτι γίνετε, και το παρατάω..), πιστεύω ότι είναι το καλύτερο παιχνίδι όλων των εποχών! Και αυτό τα λέει όλα!!:wink:

cowboy
11-12-2008, 13:48
to majoras mask aksizei na to paikseis oposdipote.
to oti prepei na girnas to hrono piso kapoia fora mporei na einai ligaki vareto omos afto einai to mono arnitiko.kata ta ala den einai mono gia fun kathos einai ena aristourgima.
iparhei poli kosmos ekei pera pou to theorei kalitero apo to ocarina of time.
vevea einai terastio kai an apofaseiseis na mazepseis oles tis maskes tha peraseis poli hrono me to paihnidi,epeiseis eksetias tou hronou pou pernaei kapoia pragmata simvenoun mono kapoia orismeni stigmi etsi i poli einai poli pio zontani apo to proigoumeno paih.epeiseis tha prepei na milas me tous polites gia na vreis kapoia extra pragmata.tora ego leo pos ehei shesei me to ocarina afou simvenei amesos meta kai idika o end boss ehei poli shesei.
kai i mousiki einai korifea.
vevea i simvouli mou einai na to paikseis horis walkthroughakoma kai an koliseis,alios den tha katalaveis pote tin magia tou paihnidiou.

klonos den tha elega pos einai kathos einai i sinehia kai malista diaferei para poli apo to ocarina

epeiseis eseis pou den to paiksate min panikovalete tha to parete otan vgei sto virtual consol.

geo2004z
11-12-2008, 15:53
vevea i simvouli mou einai na to paikseis horis walkthroughakoma kai an koliseis,alios den tha katalaveis pote tin magia tou paihnidiou.

Συμφωνώ απολύτως. Όχι μόνο για το majora αλλά για οποιοδήποτε παιχνίδι. Ο οδηγός στρατηγικής ίσως καταστρέφει την ομορφιά πολλών παιχνιδιών.

cloud
11-12-2008, 16:09

Συμφωνώ απολύτως. Όχι μόνο για το majora αλλά για οποιοδήποτε παιχνίδι. Ο οδηγός στρατηγικής ίσως καταστρέφει την ομορφιά πολλών παιχνιδιών.
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ΠΟΤΕ walkthrough!!
Το θεωρώ μία από τις μεγαλύτερες βλακείες που μπορείς να κάνεις σαν gamer!! Και μάλιστα σε κάτι τέτοια παιχνίδια...
Δεν θέλω να θυμάμαι πόσους έχω αρπάξει γιατί "παίζουν" μια "παιχνιδάρα", και έχουν δίπλα και τον οδηγός στρατηγικής... Και τον πάνε και βήμα προς βήμα!!:cursing:

galdar
12-12-2008, 00:57

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ΠΟΤΕ walkthrough!!
Το θεωρώ μία από τις μεγαλύτερες βλακείες που μπορείς να κάνεις σαν gamer!! Και μάλιστα σε κάτι τέτοια παιχνίδια...
Δεν θέλω να θυμάμαι πόσους έχω αρπάξει γιατί "παίζουν" μια "παιχνιδάρα", και έχουν δίπλα και τον οδηγός στρατηγικής... Και τον πάνε και βήμα προς βήμα!!:cursing:

Καταρχήν ευχαριστώ για τα σχόλιά σας, με πείσατε να το δοκιμάσω.! :cool:
Και τώρα να εξηγούμαι για να μην παρεξηγούμαι.. :tongue_smilie:
Ο οδηγός του Magora's Mask μου ζητήθηκε από user σε παλαίτερο thread. Ως gamer ποτέ δε χρησιμοποιώ walkthrough (με εξαίρεση ελάχιστες περιπτώσεις συνήθως αφού τερματίσω το game π.χ. για να βρω περισσότερα piece of hearts κλπ) καθώς είμαι κι εγώ της άποψης ότι "καταστρέφει" τη μαγεία του παιχνιδιού.. Όταν κολλήσω σε κάποιο σημείο, επιμένω μέχρι να βρω τη λύση κ δε συμβουλεύομαι faqs, οδηγούς, κωδικούς κλπ. Δε βρίσκω νόημα στο να τερματίζεις ένα παιχνίδι βήμα προς βήμα με οδηγό...
Π.χ. κάποιοι φίλοι τερμάτισαν το GTA San Andreas με codes και πραγματικά το τελείωσαν σε χρόνο dete.. :thumbdown: Δεν πιστεύω να ένιωσαν τη μεγαλειότητα του παιχνιδιού στο βαθμό που τον απόλαυσαν οι no-cheaters. . . :wink:

blackmore
13-12-2008, 18:20
euxaristo perimeno k ta ipolipa:thumbup:
ine apo ta pio endiaferon zelda exis na kanis para para pola pragmata o kosmos ine mageftikos aksizi 100%

galdar
13-12-2008, 19:56
page 6: http://img217.imagevenue.com/img.php?image=85800_6_122_191lo.jpg
page 7: http://img217.imagevenue.com/img.php?image=85815_7_122_65lo.jpg
page 8: http://img245.imagevenue.com/img.php?image=85821_8_122_209lo.jpg
page 9: http://img254.imagevenue.com/img.php?image=85826_9_122_245lo.jpg
page 10: http://img178.imagevenue.com/img.php?image=85831_10_122_42lo.jpg

Θ'ανεβάσω και τα υπόλοιπα σύντομα.. :cool:

Link - The hero of time
14-02-2009, 00:50
Εγω το ειχα δανείσει σε ενα φιλο μου (απο το Zelda collectors edition για το gamecube επίσης) και μου ειπε οτι τερματησε μονο το ocarina of time και οχι το majora's mask γιατι δε μπορουσε λεει με το φεγγαρι και του δημιουργούσε άγχος... καλα ειναι σοβαρα πράγματα αυτα του λεω???

geo2004z
14-02-2009, 01:03
Και εγώ αγχωνόμουν όταν το έπαιζα....εννοείται αστειεύομαι. Μήπως το έλεγε σαν δικαιολογία γιατί του φάνηε δύσκολο? Έχω μια 10ετία να το παίξω και από ότι θυμάμαι ήταν δυσκολότερο από το Ocarina. Η μόνη εικόνα που θυμάμαι από το παιχνίδι ήταν ένα γιγάντιο φίδι, αφεντικό ενός κάστρου. 'Ισως το πιο γιγαντιαίο αφεντικό σε Zelda.

Link - The hero of time
14-02-2009, 01:13
Εγω το ειχα αγορασει τα Χριστουγεννα του 2001.. Δεν υπαρχει αφεντικό ουτε υποαφεντικο φιδι στο παιχνιδι.. Τα αφεντικά είναι ο μασκοφορος πολεμιστης Odolwa στο Woodfall temple το μασκοφορο μηχανικο τερας ταύρος στο Snowhead temple, το μασκοφορο ψαρι Gyorg στο ναο water και το twinmold στον αναποδο πλεον stone tower.. Τα υποαφεντικα ειναι ο King και τα τσιρακια του στο καστρο Icana, το τεραστιο ματι στο ναο water, ενας τρελος βατραχος και ενας πολεμιστης σαυρα (μηπως εννοεις αυτον?) στον woodfall temple, ενας κακος μαγος στο snowhead temple και στον stown tower ενας αποκρυφος ninja, ενα μονοφθαλμο τερας που φυλαει μια γεφυρα και ενα μαυρο πνευμα με δρεπανι..

Ntei
14-02-2009, 01:26
Εγώ δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για το ΜΜ γιατί το τερμάτισα σε emulator με την βοήθεια των save states άρα κανένα αγχος.

paokman
14-02-2009, 01:34
εγώ δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για το μμ γιατί το τερμάτισα σε Emulator με την βοήθεια των Save States άρα κανένα αγχος.
έχασες όλη τη μαγεία!!!

geo2004z
14-02-2009, 11:01
Εγω το ειχα αγορασει τα Χριστουγεννα του 2001.. Δεν υπαρχει αφεντικό ουτε υποαφεντικο φιδι στο παιχνιδι.. Τα αφεντικά είναι ο μασκοφορος πολεμιστης Odolwa στο Woodfall temple το μασκοφορο μηχανικο τερας ταύρος στο Snowhead temple, το μασκοφορο ψαρι Gyorg στο ναο water και το twinmold στον αναποδο πλεον stone tower.. Τα υποαφεντικα ειναι ο King και τα τσιρακια του στο καστρο Icana, το τεραστιο ματι στο ναο water, ενας τρελος βατραχος και ενας πολεμιστης σαυρα (μηπως εννοεις αυτον?) στον woodfall temple, ενας κακος μαγος στο snowhead temple και στον stown tower ενας αποκρυφος ninja, ενα μονοφθαλμο τερας που φυλαει μια γεφυρα και ενα μαυρο πνευμα με δρεπανι..

Το θυμάσαι όλα απ'έξω ρε "θηρίο"? Μωρέ Bravo... Επειδή ημουν μικρός τότε ότι έβγαινε από την άμμο της ερήμου το ονόμαζα φίδι όπως το δεύτερο αφεντικό του Link to the Past. Εννοούσα τον twinmold και μου θύμισε έντονα το αφεντικό του LTTP αλλά σε τρισδιάστατη και σε ποιο μεγάλη έκδοση.

Μαρία ilia
14-02-2009, 12:09
Εγω το ειχα δανείσει σε ενα φιλο μου (απο το Zelda collectors edition για το gamecube επίσης) και μου ειπε οτι τερματησε μονο το ocarina of time και οχι το majora's mask γιατι δε μπορουσε λεει με το φεγγαρι και του δημιουργούσε άγχος... καλα ειναι σοβαρα πράγματα αυτα του λεω???

Eίναι το μόνο ΖΕlda που δεν έχω παίξει και έχω σκάσει!!:crying: Μήπως μπορείς να μου πείς εαν ακόμα μπορώ να το βρώ, gamecube έχω. PLEASE HELP!

cowboy
14-02-2009, 13:10
Eίναι το μόνο ΖΕlda που δεν έχω παίξει και έχω σκάσει!!:crying: Μήπως μπορείς να μου πείς εαν ακόμα μπορώ να το βρώ, gamecube έχω. PLEASE HELP!

μην φοβάσαι κάποια στιγμή θα βγει στο virtual console του ωίϊ.
άρα απλά περίμενε

Link - The hero of time
14-02-2009, 16:10

Εγω ειχα πετυχει το Zelda collectors edition περσυ σε τοπικο καταστημα της "Ηλεκτρονικης Αθηνων" και μονο 15 ευρώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (σφραγισμενο εννοειται!!) Ειχε μονο 2 κομματια.. Τωρα αλλου δε θα το βρεις και δε συνιστω gameexplorers φυσικα που το εχει 69 ευρω..

paokman
15-02-2009, 19:00
μμμ... Ξέρω ότι έχει βγεί σε ένα δισκάκι με τ' όνομα : Zelda Collector's Edition, για GameCube. Δεν ξέρω όμως αν θα υπάρχει σε κανένα κατάστημα να το αγοράσεις σε λογική τιμή. Το έχω δει στον Πανταζόπουλο επί της Πλατείας Βικτωρίας με 60 ευρώ (!!!), οπότε δεν στο συνιστώ!
Υπάρχει πάντα και η λύση του εξομοιωτή για υπολογιστή ή και η αναμονή (αν έχεις υπομονή) για την έκδοσή του στην Virtual Console του Wii

bahamut zero
15-02-2009, 19:22
το majora δυστυχως δεν παιζει να βγει στη vc του wii αλλα το πιο πιθανο ειναι να βγει στη vc του wii 2

paokman
15-02-2009, 20:18
το majora δυστυχως δεν παιζει να βγει στη vc του wii αλλα το πιο πιθανο ειναι να βγει στη vc του wii 2
Γιατί; Τί κόλπα είναι αυτά; Wii 2 από τώρα; Ακόμα δεν χαρήκαμε το Wii, καλά-καλά!

bahamut zero
15-02-2009, 20:46
το θεμα ειναι οτι αν βγαλουν ολους τους καλους τιτλους τωρα μετα δε θα εχουν τι να βγαλουν στη vc της επομενης κονσολας..

Link - The hero of time
15-02-2009, 22:12
μμμ... Ξέρω ότι έχει βγεί σε ένα δισκάκι με τ' όνομα : Zelda Collector's Edition, για GameCube. Δεν ξέρω όμως αν θα υπάρχει σε κανένα κατάστημα να το αγοράσεις σε λογική τιμή. Το έχω δει στον Πανταζόπουλο επί της Πλατείας Βικτωρίας με 60 ευρώ (!!!), οπότε δεν στο συνιστώ!
Υπάρχει πάντα και η λύση του εξομοιωτή για υπολογιστή ή και η αναμονή (αν έχεις υπομονή) για την έκδοσή του στην Virtual Console του Wii

Bλεπω πως εγω ειμαι ο μονος τυχερος και επρεπε ολοι να ειναι ετσι αφου οπως σας ειπα βρηκα το Zelda collectors edition 15 ευρω σφραγισμενο οπως και τη limited edition εκδοση του wind waker που εχει και το Ocarina of time: master quest και αυτο σφραγισμενο 15 ευρω αλλα απο διαφορετικα μαγαζια και τα δυο!!! Στο τελευταιο παιχνιδι μαλιστα ειχε πανω ενα αυτοκολλητο που εγραφε "NOT TO BE SOLD SEPARATELY"!!! Προφανως θα το ειχαν βγαλει απο το ειδικο πακετο Zelda του gamecube που περιλαμβανοταν μαζι με τη κονσολα! Στο ιδιο καταστημα πωλουν πολλα διαμαντια του gamecube ολοκαινουρια και ολα 15 ευρω, μεταξυ των αλλων και τα Metal gear twin snakes, Eternall darkness, Pokemon colloseum και Resident evil.. ΧΑΜΟΣ ΜΙΛΑΜΕ!!!

Alexandros87
15-02-2009, 23:28

γιατι να μην βγει τωρα ,εδω βγηκε το ocarina of time δεν εχει καμια διαφορα αρα πρεπει οπου νανε να βγει για το virtual console.Και γιατι να βγαλουν παλι virtual console για την επομενη κονσολα???Δεν νομιζω οτι θα γινει στο μελον κατι τετοιο

Ntei
16-02-2009, 00:44
το θεμα ειναι οτι αν βγαλουν ολους τους καλους τιτλους τωρα μετα δε θα εχουν τι να βγαλουν στη vc της επομενης κονσολας..

πιστεύω να είναι η ίδια με του wii αλλά εκτεταμένη:thumbup1:

paokman
16-02-2009, 01:42
γιατι να μην βγει τωρα ,εδω βγηκε το ocarina of time δεν εχει καμια διαφορα αρα πρεπει οπου νανε να βγει για το virtual console.Και γιατι να βγαλουν παλι virtual console για την επομενη κονσολα???Δεν νομιζω οτι θα γινει στο μελον κατι τετοιο
τι να σου πω...με προβλημτιζει το οτι ακομη δεν εχουν βγει must τιτλοι, οπως το Majora's Mask και το Yoshi's Island...

Μαρία ilia
16-02-2009, 12:40
εγω ειχα πετυχει το Zelda Collectors Edition περσυ σε τοπικο καταστημα της "ηλεκτρονικης αθηνων" και μονο 15 ευρώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (σφραγισμενο εννοειται!!) ειχε μονο 2 κομματια.. τωρα αλλου δε θα το βρεις και δε συνιστω Gameexplorers φυσικα που το εχει 69 ευρω..

Oύτε εκεί το βρήκα!!!

Eγώ πάντως δεν το έχω βρεί πουθενά όσο και αν και έχω ψάξει. Το μόνο Collector's Edition που βρίσκω είναι αυτό που έχω και εγώ με το ocarina of time για GameCube!

Ωραίο κουράγιο μου δίνετε!:ohmy:

Bλεπω πως εγω ειμαι ο μονος τυχερος και επρεπε ολοι να ειναι ετσι αφου οπως σας ειπα βρηκα το Zelda collectors edition 15 ευρω σφραγισμενο οπως και τη limited edition εκδοση του wind waker που εχει και το Ocarina of time: master quest και αυτο σφραγισμενο 15 ευρω αλλα απο διαφορετικα μαγαζια και τα δυο!!! Στο τελευταιο παιχνιδι μαλιστα ειχε πανω ενα αυτοκολλητο που εγραφε "NOT TO BE SOLD SEPARATELY"!!! Προφανως θα το ειχαν βγαλει απο το ειδικο πακετο Zelda του gamecube που περιλαμβανοταν μαζι με τη κονσολα! Στο ιδιο καταστημα πωλουν πολλα διαμαντια του gamecube ολοκαινουρια και ολα 15 ευρω, μεταξυ των αλλων και τα Metal gear twin snakes, Eternall darkness, Pokemon colloseum και Resident evil.. ΧΑΜΟΣ ΜΙΛΑΜΕ!!!

Παιδιά το ξαναείπα την συγκεκριμένη έκδοση την έχω! Μόνο που δεν έχει μέσα το majora's:crying:

g1985ios
16-02-2009, 13:07
Ωραίο κουράγιο μου δίνετε!:ohmy:

μπορείς να κοιτάξεις στο ebay.co.uk και αν εισαι τυχερή να το πετύχεις(το zelda collector's που έχει το ocarina+mayora's) σε κάποια καλή τιμή!αυτή τη στιγμή υπάρχουν δημοπρασίες που είναι στις 5 λίρες και κλείνουν σε μια μέρα για παράδειγμα!βέβαια προυποθέτει να έχεις paypal..:glare:

geo2004z
16-02-2009, 13:42
Παιδιά το ξαναείπα την συγκεκριμένη έκδοση την έχω! Μόνο που δεν έχει μέσα το majora's:crying:

Να σου πω την αλήθεια δε "χάνεις και τίποτα" που δεν έχεις παίξει το Majora.

cowboy
16-02-2009, 15:42
καθώς έχεις το collectors edition χωρίς το "μαγορας" mask το καλύτερο που μπορείς να κανεις είναι να περιμένεις να βγει στο virtual console καθώς πουθενά δεν θα το βρείς καλύτερο και πιο φτηνό καθώς την έκδοση του virtual c. θα την αναβαθμίσουν (ligo kalitera grfika).
2)έχουν βγει παρα πολύ τίτλοι must have ,μην αρχίζουμε να τους μετράμε θα πάμε στο τέλος με το κιλό.
3)η επομενη κονσόλα θα έχει πάλι σίγουρα virtual console και download τίτλους καθώς αυτό είναι το μέλλον.αυτοί η τίτλοι είναι εκεί για πάντα και φέρνουν συνεχεια λεφτά στην nintendo χωρίς να έχει κάποια έξοδα για afta.ara λογικό είναι να υπάρχει και όχι μονο αλλα τα παιχνίδια που κατεβάσαμε θα μπορέσουμε να τα μεταφέρουμε στην επομενη κονσόλα.καθώς και τώρα μπορείς να τα μεταφέρεις από κονσόλα σε κονσόλα!

Dimpap28
16-02-2009, 16:01
Εγώ πάντως δεν το κόβω να το βλέπουμε στη Virtual Console το Majora's Mask... Το έχουν καθυστερήσει πολύ... Περιμένουν κάτι συγκεκριμένο για να το βγάλουν?

geo2004z
16-02-2009, 16:25
Πολλά δεν έχουμε δει στην VC ακόμα. Που είναι τα final fantasy της Squaresoft??

cowboy
16-02-2009, 17:15
Εγώ πάντως δεν το κόβω να το βλέπουμε στη Virtual Console το Majora's Mask... Το έχουν καθυστερήσει πολύ... Περιμένουν κάτι συγκεκριμένο για να το βγάλουν?

ναι εννοείτε περιμένουνε να ανακοινωθεί το καινούριο legend of zelda για το ωίϊ.
απλά είναι που στο Η64 πάνε αργά τα πράγματα όχι μονο για το "μαγορας" mask.

Μαρία ilia
16-02-2009, 22:21

Noμίζω οτι σωμφωνώ και εγώ μαζί σου. Δεν έχω πολλές ελπίδες!:closedeyes:

Πολλά δεν έχουμε δει στην VC ακόμα. Που είναι τα final fantasy της Squaresoft??

Πές τα χρυσόστομε!!!

geo2004z
16-02-2009, 23:09
Πές τα χρυσόστομε!!!

Δεν ήξερα ότι και το γυναικείο φύλο ενδιαφέρεται για τέτοια παιχνίδια και μάλιστα του SNES. Η αδερφή μου αρέσκεται στα Mario party και Nintendogs. Μωρέ bravo, μ’ αρέσει το γούστο σου!:thumbup1:

Link - The hero of time
16-02-2009, 23:55
Bλεπω οτι οι παντες ανυπομονουν για τη νεα περιπετεια μου στο wii...(ΩΠΑ?????????????)

Μαρία ilia
17-02-2009, 12:27
Δεν ήξερα ότι και το γυναικείο φύλο ενδιαφέρεται για τέτοια παιχνίδια και μάλιστα του SNES. Η αδερφή μου αρέσκεται στα Mario party και Nintendogs. Μωρέ bravo, μ’ αρέσει το γούστο σου!:thumbup1:

Παλιά παικτρία, νομίζω οτι όταν έπαιζα τα συγκεκριμένα παιχνίδια εσυ θα πρέπει να ήσουν αρκετά μικρός.Όμως τα παιχνίδια θεσμός ενώνουν όλες τις ηλικίες!!:rolleyes:

μπορείς να κοιτάξεις στο ebay.co.uk και αν εισαι τυχερή να το πετύχεις(το zelda collector's που έχει το ocarina+mayora's) σε κάποια καλή τιμή!αυτή τη στιγμή υπάρχουν δημοπρασίες που είναι στις 5 λίρες και κλείνουν σε μια μέρα για παράδειγμα!βέβαια προυποθέτει να έχεις paypal..:glare:

Ευχαριστώ:thumbup1:

Μαρία ilia
18-02-2009, 21:54

Κοίταξα στο ebay, είναι αλήθεια ότι γίνεται χαμός. Την συγκεκριμένη έκδοση δεν την βρήκαμε μαζί με τον Cois μου, διότι όπως καταλαβαίνεις είμαστε 2 σε αυτή την τρέλα! Βρήκαμε όμως το Majoras' για το PC:ohmy:. Την συγκεκριμένη έκδοση που ψάχνω την βρήκαμε μόνο στο GameSpot σαν παρουσίαση τελικά(The Legent of zelda Collector's Edition Company Line). Στο gameover κάποιος προτείνει να το βρεί σε έναν απο την Nitendo Power:confused1:, ή σε emulator. Δεν ξέρω! :13:

Μαρία ilia
24-02-2009, 21:34
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ παίζω το majoras' mask!:w00t::laugh:

bahamut zero
24-02-2009, 21:42
φίλοι μου επιτελουσ παίζω το Majoras' Mask!:w00t::lol::laugh:

απο που το πηρες?το ψαχνω κι εγω...

Link - The hero of time
25-02-2009, 01:52
Φίλοι μου ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ παίζω το majoras' mask!:w00t::lol::laugh:

Εγω να ευχηθω καλη τυχη στη νεα περιπετεια που ανοιγεται μπροστα! Εχετε μονο 72 ωρες να παρετε τη μασκα majora πισω στον πωλητη αλλιως το "απο πανω" θα κανει το κοσμο της Termina μπάχαλο!.......

The Godfather
25-02-2009, 04:29
καλο λιωσιμο!!!!!!!!!το majora το βρηκα εγω στο Ηρακλειο!

geo2004z
25-02-2009, 10:20
να ευχηθώ και εγώ με τη σειρά μου, αν και πιστεύω πως θα το βαρεθείς γρήγορα, μακάρι να κάνω λάθος.

Link - The hero of time
25-02-2009, 16:49
καλο λιωσιμο!!!!!!!!!το majora το βρηκα εγω στο Ηρακλειο!

Στο the console club εννοεις στο Ν.Ηρακλειο? Ποσο το ειχαν? Εγω εκει εχω σταμπαρει το final fight Guy (η ειδικη εκδοση που παιζει ο Guy αντι για τον Cody) για το SNES στα 30 ευρω... αν δε το εχουν αγορασει ακομα! Ενα κομματι ειχε μονο! Απο κει ειχα παραγγειλει και το Zelda twilight για το game cube αλλα τελικα δεν το βρηκαν απο εξωτερικο.. αλλα υπαρχει ανοιχτο ενδεχομενο να βρεθει καποια στιγμη, μεταχειρισμενο βεβαια..

N@Zg0uL
25-02-2009, 19:29
εγω το εχω στο 64(ξερετε ε...χρυση κασετα!!!ολα τα λεφτα!!!)
πολυ στην πενα το παιχνιδι!!!και δυσκολο ε...!!!

paokman
25-02-2009, 20:07
εγω το εχω στο 64(ξερετε ε...χρυση κασετα!!!ολα τα λεφτα!!!)
πολυ στην πενα το παιχνιδι!!!και δυσκολο ε...!!!
Όντως! Με παραξένεψε που το Ocarina of Time δεν ήτο σε χρυσή κασσέττα! Τέλος πάντων!
Καλή διασκέδαση! Έχεις στα χέρια σου έναν τίτλο διαφορετικό από τους άλλους! Και μην ξεχνάς ότι από θέμα γραφικών φθάνει το N64 στα όριά του!

Link - The hero of time
25-02-2009, 21:44
Θεωρω πως στο Zelda collectors edition του gamecube ειναι καλυτερο να παιζει κανεις το majora's mask.. Εβαλα back to back να το παιξω στο Ν64 και μετα στο gamecube και ειδα πως ειναι καλυτερο και πιο ομαλο το frame rate, αλλα και πιο καθαρη η εικονα στη gamecube εκδοση. Το μονο προβλημα ειναι στον ηχο οπως μας πληροφορει και το ιδιο το παιχνιδι καθως κανει loading στην αρχη, και αυτο συμβαινει λογω της "απευθειας" μεταφορας του απο το N64. Γενικα πιστευω πως το majora's mask εχει πιο πολυ μυστηριο και αγωνια, ενω το ocarina ειναι πιο σκοτεινό και τρομαχτικο.

bahamut zero
25-02-2009, 21:47
Θεωρω πως στο Zelda collectors edition του gamecube ειναι καλυτερο να παιζει κανεις το majora's mask.. Εβαλα back to back να το παιξω στο Ν64 και μετα στο gamecube και ειδα πως ειναι καλυτερο και πιο ομαλο το frame rate, αλλα και πιο καθαρη η εικονα στη gamecube εκδοση. Το μονο προβλημα ειναι στον ηχο οπως μας πληροφορει και το ιδιο το παιχνιδι καθως κανει loading στην αρχη, και αυτο συμβαινει λογω της "απευθειας" μεταφορας του απο το N64. Γενικα πιστευω πως το majora's mask εχει πιο πολυ μυστηριο και αγωνια, ενω το ocarina ειναι πιο σκοτεινό και τρομαχτικο.

πιο σκοτεινο ειναι το majora κατα τη γνωμη μου το οποιο θεωρειται το πιο σκοτεινο zelda of all time

Μαρία ilia
25-02-2009, 21:51
Κοίταξα στο ebay, είναι αλήθεια ότι γίνεται χαμός. Την συγκεκριμένη έκδοση δεν την βρήκαμε μαζί με τον Cois μου, διότι όπως καταλαβαίνεις είμαστε 2 σε αυτή την τρέλα! Βρήκαμε όμως το Majoras' για το PC:ohmy:. Την συγκεκριμένη έκδοση που ψάχνω την βρήκαμε μόνο στο GameSpot σαν παρουσίαση τελικά(The Legent of zelda Collector's Edition Company Line). Στο gameover κάποιος προτείνει να το βρεί σε έναν απο την Nitendo Power:confused1:, ή σε emulator. Δεν ξέρω! :13:

Παιδιά όπως διαβάσατε δεν μπόρεσα να το βρώ για Game Cube, μόνο εαν το αγόραζα σαν πακετάκι απο το e-bay. Έτσι έκανα το εξής: Μπήκα στον πειρασμό και το κατέβασα για PC:blushing:

να ευχηθώ και εγώ με τη σειρά μου, αν και πιστεύω πως θα το βαρεθείς γρήγορα, μακάρι να κάνω λάθος.

Geo δεν ξέρω ακόμα είμαι στην αρχή. Αλήθεια όμως τί σε κάνει να πιστεύεις ότι είναι βαρετό;:unsure:

Link - The hero of time
25-02-2009, 22:14
Εδω οι αποψεις διίστανται... Περιοχες οπως το bottom of the well και shadow temple δινουν στο ocarina of time εναν αερα horror.. Στο majora's mask τοποθεσιες οπως woodfall, swamp, snowhead, Icana castle, stone tower, water temple και ολα αυτα σε συνδιασμο με το περιορισμενο χρονο και το φεγγαρι με το τρανταχτο θορυβο που κανει καθως κατεβαινει και σου υπενθυμιζει πως δεν υπαρχει και πολυς χρονος, δημιουργει ενα κλιμα καργα στο suspence και η περιπλανηση σε μερη οπως ο βαλτος τη νυχτα και η εξερευνηση του ωκεανου παλι τη νυχτα βγαζει ενα κλιμα αχανούς μυστηριου.. Και τα 2 παιχνιδια περιλαμβανουν τρομο, μυστηριο και αγωνια το ενα περισσοτερο και το αλλο λιγοτερο.

Με αριστα το 10 βαζω στο ocarina:

8 για τρομο
7 για μυστηριο
και 7 για αγωνια.

Στο majora's βαζω

7,5 για τρομο
8,5 για μυστηριο
και 9,5 για αγωνια.

bahamut zero
25-02-2009, 22:21
εδω οι αποψεις διίστανται... περιοχες οπως το Bottom Of The Well και Shadow Temple δινουν στο Ocarina Of Time εναν αερα Horror.. στο Majora's Mask τοποθεσιες οπως Woodfall, Swamp, Snowhead, Icana Castle, Stone Tower, Water Temple και ολα αυτα σε συνδιασμο με το περιορισμενο χρονο και το φεγγαρι με το τρανταχτο θορυβο που κανει καθως κατεβαινει και σου υπενθυμιζει πως δεν υπαρχει και πολυς χρονος, δημιουργει ενα κλιμα καργα στο Suspence και η περιπλανηση σε μερη οπως ο βαλτος τη νυχτα και η εξερευνηση του ωκεανου παλι τη νυχτα βγαζει ενα κλιμα αχανούς μυστηριου.. και τα 2 παιχνιδια περιλαμβανουν τρομο, μυστηριο και αγωνια το ενα περισσοτερο και το αλλο λιγοτερο.

με αριστα το 10 βαζω στο Ocarina:

8 για τρομο
7 για μυστηριο
και 7 για αγωνια.

στο Majora's βαζω

7,5 για τρομο
8,5 για μυστηριο
και 9,5 για αγωνια.

χμμμ....ενδιαφερουσα αποψη...νομιζω οτι συμφωνω μαζι σου

Μαρία ilia
25-02-2009, 22:30
Εδω οι αποψεις διίστανται... Περιοχες οπως το bottom of the well και shadow temple δινουν στο ocarina of time εναν αερα horror.. Στο majora's mask τοποθεσιες οπως woodfall, swamp, snowhead, Icana castle, stone tower, water temple και ολα αυτα σε συνδιασμο με το περιορισμενο χρονο και το φεγγαρι με το τρανταχτο θορυβο που κανει καθως κατεβαινει και σου υπενθυμιζει πως δεν υπαρχει και πολυς χρονος, δημιουργει ενα κλιμα καργα στο suspence και η περιπλανηση σε μερη οπως ο βαλτος τη νυχτα και η εξερευνηση του ωκεανου παλι τη νυχτα βγαζει ενα κλιμα αχανούς μυστηριου.. Και τα 2 παιχνιδια περιλαμβανουν τρομο, μυστηριο και αγωνια το ενα περισσοτερο και το αλλο λιγοτερο.

Με αριστα το 10 βαζω στο ocarina:

8 για τρομο
7 για μυστηριο
και 7 για αγωνια.

Στο majora's βαζω

7,5 για τρομο
8,5 για μυστηριο
και 9,5 για αγωνια.

Link-The hero of time είσαι άπαιχτος:thumbup1:

Link - The hero of time
25-02-2009, 22:59
Ευχαριστω πολυ! Και τα 2 παιχνιδια με εχουν επιρρεασει σημαντικα μεσα απο το κλιμα τους αφου ειναι μοναδικο και δε ξεχνιεται, και καμια φορα κανω βολτες στις διαφορες περιοχες μονο και μονο για την ατμοσφαιρα.. Και το soundtrack εννοειται πως το εχω περασμενο στο Ipod.. τι να λεμε τωρα! χαμος!!!

geo2004z
25-02-2009, 23:01
Δεν πιστεύω ότι οι απόψεις διίστανται διότι το μεγαλύτερο ποσοστό πιστεύει ότι το Ocarina είναι σαφώς ανώτερο. Αλλά δε θα μπω στη διαδικασία να συγκρίνω τα δύο παιχνίδια εφ’ όσον υπάρχει σχετική συζήτηση σε άλλο θέμα. Θα ήθελα όμως να πω ότι δεν επιλέγω ένα παιχνίδι Zelda για τον τρόμο, το μυστήριο ή την αγωνία που προσφέρει. Υπάρχουν σχετικά παιχνίδια τρόμου και δεν είμαι λάτρης της κατηγορίας αυτής. Προτιμώ τη κλασική γνωστή συνταγή σεναρίου που ο Link σώζει τη Zelda όπως και σε κάθε παιχνίδι Mario που σώζεται η Peach.

paokman
25-02-2009, 23:05
Όταν πρωτοέπαιξα το εν λόγω παιχνίδι είχα κολλήσει! Είναι ωραίο! Απλά δεν είναι ούτε Ocarina ούτε A Link to the Past.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μου άρεσε! Όπως επίσης και το Twilight!

Μαρία ilia
25-02-2009, 23:27
Mιλάμε όλοι την ίδια γλώσσα.

Link - The hero of time
25-02-2009, 23:28
δεν πιστεύω ότι οι απόψεις διίστανται διότι το μεγαλύτερο ποσοστό πιστεύει ότι το Ocarina είναι σαφώς ανώτερο. αλλά δε θα μπω στη διαδικασία να συγκρίνω τα δύο παιχνίδια εφ’ όσον υπάρχει σχετική συζήτηση σε άλλο θέμα. θα ήθελα όμως να πω ότι δεν επιλέγω ένα παιχνίδι Zelda για τον τρόμο, το μυστήριο ή την αγωνία που προσφέρει. υπάρχουν σχετικά παιχνίδια τρόμου και δεν είμαι λάτρης της κατηγορίας αυτής. προτιμώ τη κλασική γνωστή συνταγή σεναρίου που ο Link σώζει τη Zelda όπως και σε κάθε παιχνίδι Mario που σώζεται η Peach.

συμφωνοι! απλα διαχωρισα τα 3 αυτα στοιχεία τρομος/αγωνια/μυστηριο και τα εβαλα στο "τραπεζι" για εφ'ολης της υλης αναλυση.

geo2004z
26-02-2009, 00:49
Μα συμφωνώ απόλυτα με αυτά που έγραψες αλλά, όπως είναι λογικό, τα κριτήρια επιλογής παιχνιδιού του κάθε gamer είναι διαφορετικά.

paokman
26-02-2009, 04:07
Στο the console club εννοεις στο Ν.Ηρακλειο? Ποσο το ειχαν? Εγω εκει εχω σταμπαρει το final fight Guy (η ειδικη εκδοση που παιζει ο Guy αντι για τον Cody) για το SNES στα 30 ευρω... αν δε το εχουν αγορασει ακομα! Ενα κομματι ειχε μονο! Απο κει ειχα παραγγειλει και το Zelda twilight για το game cube αλλα τελικα δεν το βρηκαν απο εξωτερικο.. αλλα υπαρχει ανοιχτο ενδεχομενο να βρεθει καποια στιγμη, μεταχειρισμενο βεβαια..
Για ρίξε μια ματιά φίλε μου:

http://www.retrogame-shop.com/shop/product_info.php?products_id=8013

Link - The hero of time
26-02-2009, 17:23
Για ρίξε μια ματιά φίλε μου:

http://www.retrogame-shop.com/shop/product_info.php?products_id=8013

Το μαγαζι αυτο ειναι παραδεισος... Και οι τιμες απιστευτες...... Εχει ο,τι τραβαει η ψυχη σου εκει, ακομα και το soundtrack του symphony of the night! Ρε καταστηματαρχες λαμογια εδω στην Ελλαδα, κοιτατε ρε μαγαζια να μαθαινετε! Ετοιμαζομαι για μαζικες αγορες απο κει..

geo2004z
26-02-2009, 17:44
Καλό το μαγαζί αυτό. Είχα πάρει το mario kart 64 για τον θείο μου και μου ήρθε γρήγορα σχετικά. Αλλά αν ψαχτείς καλύτερα υπάρχουν πιο οργανωμένα καταστήματα, με πολύ περισσότερο stock και με πολύ καλύτερες τιμές στην Ευρώπη.

Alexandros87
27-02-2009, 00:09
το μαγαζι αυτο ειναι παραδεισος... και οι τιμες απιστευτες...... εχει ο,τι τραβαει η ψυχη σου εκει, ακομα και το Soundtrack του Symphony Of The Night! ρε καταστηματαρχες λαμογια εδω στην ελλαδα, κοιτατε ρε μαγαζια να μαθαινετε! ετοιμαζομαι για μαζικες αγορες απο κει..

ρε πλακα μου κανεις σιγουρα τα εχει ολα αφτα ή κοροιδια? παντως εχει απιστευτες τιμες

geo2004z
27-02-2009, 00:19
Ναι τα έχει όλα αυτά. Εκτός, από κάποια που έχει πουλήσει και στα οποία αναγράφει "No stock" ή Reserve που σημαίνει κρατημένο για άλλον.

Alexandros87
27-02-2009, 00:27
εγω στην γερμανια πηγαινα σε εναν μπαγασα ο οποιος ειχε μιλαμε ολοκληρη βιτρινα γεματο με gameboy παιχνιδια και σε αλλες βιτρινες n64 ,super nintendo,nes τα παντα .Θυμαμε τα ειχε και σε καλη τιμη μεχρι 30 ευρω για τα παλια μιλαω.

blackmore
17-03-2011, 01:09
Έχει αποθηκεύσει κανείς το οδηγό στρατηγικής.
Αν το έχει κάποιος ας μου πει.
(το majora’s το τερμάτισα αλλά θέλω να έχω τον οδηγό)

geo2004z
17-03-2011, 09:24
Ψάξε εδώ: http://www.gamefaqs.com/n64/197770-the-legend-of-zelda-majoras-mask/faqs