PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : The Legend of Zelda: A Link To The Past [SNES]

geo2004z
11-12-2008, 17:51
THE LEGEND OF ZELDA : A LINK TO THE PAST

http://img150.imageshack.us/img150/9131/z18bo0.png (http://img150.imageshack.us/my.php?image=z18bo0.png)

Ανάπτυξη: Nintendo
Έκδοση: Nintendo
Κατηγορία: Action /Aventure
Ημ/νία κυκλοφορίας: 1991 (Ιαπωνία), 1992 (Βόρεια Αμερική / Ευρώπη)
Σύστημα: Super Nintendo

Μετά από το «μέτριο» Zelda 2 και τις άσχημες κριτικές που δέχτηκε από τους fans του πρώτου Zelda, έχουμε το δικαίωμα να αναρωτηθούμε πως θα είναι το νέο Zelda. Θα είναι όπως το πρώτο με πανοραμική όψη και απέραντη ελευθερία του παίχτη? Ή θα είναι όπως το δεύτερο, που έχει περισσότερα στοιχεία από τις κατηγορίες RPG και action? Η απάντηση δεν άργησε να έρθει μέχρι το 1991 που το Zelda 3 κυκλοφόρησε στην Ιαπωνία για την κονσόλα της Nintendo.
Πως τελικά εξελίχθηκε το νέο Zelda? Ποιες είναι οι καινοτομίες του? Γιατί θεωρείται το καλύτερο της σειράς?
Είμαι βέβαιος ότι γνωρίζετε τις απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα. Παρόλα αυτά αισθάνθηκα την ανάγκη να σας παρουσιάσω έναν από τους πιο αγαπημένους μου τίτλους.

Το Triforce των θεών:
Η ιστορία του A Link To The Past είναι για πρώτη φορά πληθωρική (αν και βασική), και περιλαμβάνει τον μύθο του Triforce (τρίαινα) και την ιστορίας της Hyrule. Για πρώτη φορά η ιστορία δεν αναφέρεται μόνο μέσα στο εγχειρίδιο αλλά και μέσα στο παιχνίδι και μάλιστα στην εισαγωγή του. Η ιστορία αναφέρεται ως εξής:

http://img175.imageshack.us/img175/2222/z16jn6.png (http://img175.imageshack.us/my.php?image=z16jn6.png)

«Πριν από πολύ καιρό, στο όμορφο Βασίλειο της Hyrule που περιβάλλεται από βουνά και δάση, οι μύθοι μιλούν για μία παντοδύναμη εξουσία από χρυσό, η οποία βρίσκεται κρυμμένη σε μία μυστική τοποθεσία. Πολλοί ψάξανε να εισχωρήσουν σε αυτή την Γη αλλά κανένας δε γύρισε ποτέ. Μία μέρα μια διαβολική δύναμη εμφανίστηκε στη Χρυσή Γη.
Αλλά ο Βασιλιάς διέταξε τους εφτά σοφούς να σφραγίσουν την πόρτα για την είσοδο σε αυτή την τοποθεσία.
Αυτή η σφραγίδα όφειλε να μείνει για πάντα. Αλλά όταν τα γεγονότα αυτά έγιναν μύθοι, ένας μυστηριώδης μάγος που ονομάζεται Agahnim ήρθε στη Hyrule για να ανοίξει αυτή τη σφραγίδα. Και κατάφερε να Εξαφανίσει τον καλό Βασιλιά της. Χάρη στη μαγεία του κατάφερε να εξαφανίσει έναν-έναν τους εφτά σοφούς και η εκπλήρωση του πεπρωμένου της πριγκίπισσας είναι πολύ κοντά».
Εδώ αρχίζετε την ιστορία. Ενώ κοιμάστε βλέπετε ένα όνειρο και μία φωνή να σας καλεί. Δεν είναι όμως όνειρο αλλά η πριγκίπισσα που σας καλεί για βοήθεια μέσω τηλεπάθειας.
Επίσης, μπορούμε να διαπιστώσουμε ότι η ιστορία είναι πιο ανεπτυγμένη από ότι στα προηγούμενα, με έναν μαγευτικό μύθο ο οποίος υιοθετείται σε όλα τα επόμενα Zelda. Έτσι θα ταξιδέψετε και θα εξερευνήσετε τον κόσμο της Hyrule και τον επονομαζόμενο χρυσό κόσμο ή Χρυσή Γη. Επειδή ένας κόσμος δεν ήταν αρκετός, έπρεπε να προστεθεί ένας δεύτερος που εξελίσσετε παράλληλα με τον πρώτο. Αν αλλάξετε κάτι μέσα στον ένα κόσμο, θα αλλάξει και στον άλλον. Δε θα ήθελα να δώσω περισσότερες λεπτομέρειες σε αυτό το σημείο για να μην αποκαλύψω κάτι μέσα από την ιστορία του παιχνιδιού.

Μια ασπίδα? Ένα σπαθί? Εμπρός μαρς!
Νάμαστε λοιπόν…. Πάμε να δούμε ποιο από τα δύο gameplay διάλεξε τελικά η Nintendo.
Η αγαπημένη μας εταιρία άκουσε, τελικά, την κραυγή της καρδιάς των fans της σειράς και επέστρεψε στο πρώτο παιχνίδι με πανοραμική όψη, με καρδιές, με αινίγματα κτλ… αλλά δεν έμεινε εκεί (ευτυχώς). Βελτίωσε αυτά τα στοιχεία, τα αναβάθμισε έως ότου «αγγίξει» την τελειότητα.
Εκτός αυτού, τις προσθήκες που θα βρείτε μέσα στο παιχνίδι θα δανειστούν και τα επόμενα της σειράς. Επομένως, μπορούμε να πούμε ότι το παιχνίδι θέτει τα ουσιαστικά θεμέλια των παιχνιδιών Zelda που ξέρουμε σήμερα. Το A Link To The Past είναι μία μεγάλη περιπέτεια και προδιαθέτει την αίσθηση της ελευθερίας όπως στο Legend of Zelda και εγκαταλείπει τελείως τα στοιχεία RPG που γνωρίσαμε στο The Adventure of Link.
Άρα ξαναβρίσκουμε την έξοχη δυνατότητα της εξερεύνησης του Zelda 1. Βέβαια, όπως είπα νωρίτερα, αυτά έχουν βελτιωθεί κατά έναν πολύ μεγάλο βαθμό.

http://img505.imageshack.us/img505/682/z1jm0.png (http://img505.imageshack.us/my.php?image=z1jm0.png)

Οι πόλεις και οι κάτοικοι της έκαναν την πρώτη τους εμφάνιση στο Zelda 2 αλλά εδώ ο κάθε χαρακτήρας έχει την χαρακτηριστική ιστορία του. Ο καθένας διηγείται κάτι το διαφορετικό το οποίο είναι στοιχείο για να συνεχίσετε την έρευνα και να προχωρήσετε στο παιχνίδι. Εδώ, επομένως, θα πρέπει να μιλήσετε στο κάθε πρόσωπο που συναντάτε για να ξέρετε που πρέπει να πάτε σε περίπτωση που χαθείτε. Εάν όμως χαθείτε πραγματικά, δε θα πρέπει να ανησυχείτε γιατί με λίγες ρουπίες θα βρείτε σίγουρα το δρόμο.
Βλέπουμε επίσης την εμφάνιση της μαγείας, η οποία απεικονίζεται με έναν μετρητή πάνω-αριστερά της οθόνης και μειώνεται χρησιμοποιώντας μαγικά αντικείμενα. Τα αντικείμενα που χρειάζονται μαγική ενέργεια μπορεί να είναι διάφορα σκήπτρα, ράβδοι, φανάρι κτλ…
Συνεπώς, δε θα χαθείτε ποτέ πραγματικά μέσα στο A Link To The Past, έχοντας τη δυνατότητα να κινηθείτε σε οποιαδήποτε κατεύθυνση με απεριόριστη ελευθερία. Μπορείτε έτσι να περιφέρεστε στον χάρτη, να εξερευνήσετε, να βρίσκετε νέα περάσματα τα οποία ίσως σας δώσουν ένα αντικείμενο που θα το χρειαστείτε αργότερα.

Μπουντρούμια για πάντα:
Και, ναι , όπως υποσχέθηκα θα έχετε το δικαίωμα να πάρετε τη δόση σας από… μπουντρούμια. Αλλά αυτά εδώ τα μπουντρούμια δεν είναι τα ίδια με αυτά που γνωρίσαμε στο Legend of Zelda ή στο Adventures of Link. Οι καινοτομίες είναι πάντα πιστές στο ραντεβού, όπως σε κάθε νέο Zelda, αν και ο στόχος είναι κοινός: να βρείτε ένα κλειδί ή ένα αντικείμενο για να προχωρήσετε και έτσι να φτάσετε στο αφεντικό.
Καταρχήν η δομή τους είναι πιο περίπλοκη. Δεν πρόκειται πλέον για ένα επίπεδο στυλ λαβυρίνθου αλλά έχουμε πολλά επίπεδα που τοποθετούνται το ένα πάνω στο άλλο στο ίδιο σημείο του χάρτη. Εάν είναι η πρώτη φορά που παίζετε το παιχνίδι θα δυσκολευτείτε αρκετά για να φτάσετε στο αφεντικό του κάθε μπουντρουμιού.

http://img505.imageshack.us/img505/1323/z13di5.png (http://img505.imageshack.us/my.php?image=z13di5.png)

Έπειτα, θα πρέπει να βρείτε άλλες μεθόδους. Δεν υπάρχουν πλέον πολλά εμπόδια για να σπρώξετε όπως στο Zelda 1. Θα έχετε κουμπιά να ενεργοποιήσετε, εμπόδια που θα σας επιτρέψουν να περάσετε σε χώρους μη προς βάσιμους, αντικείμενα που θα πρέπει να ωθήσετε από τον έναν όροφο στον άλλο… Και όλα αυτά εξυπακούεται σε πολλούς ορόφους.
Θα έχετε πάντα να ψάξετε για κλειδιά ώστε να ξεκλειδώσετε πόρτες. Μην ξεχνάμε όμως την εύρεση του μεγάλου κλειδιού (Boss Key) με το οποίο θα ξεκλειδώσετε το μεγάλο σεντούκι για να αποκτήσετε το κρυφό αντικείμενο του κάθε μπουντρουμιού. Επίσης, θα μπορέσετε να ξεκλειδώσετε και την πόρτα που πίσω της βρίσκετε το αφεντικό.
Αν όμως αυτό σας ακούγετε εύκολο, μην ανησυχείτε. Σας περιμένουν κάποια εντυπωσιακά πλασματάκια τα οποία θα πρέπει να αντιμετωπίσετε όπως σκελετοί, μέδουσες, μούμιες και πολλά άλλα που δε γνωρίζω τα ονόματά τους για να τα αναφέρω εδώ. Βέβαια δεν πρέπει να ξεχάσω να αναφέρω τα αφεντικά που το ένα είναι πιο εντυπωσιακό από το άλλο. Θα αναγκαστείτε να ψάχνετε αρκετή ώρα μέχρι να βρείτε την Αχίλλειον φτέρνα του καθενός……
Τα μπουντρούμια γίνονται επομένως πραγματικά περίπλοκα και μπροστά στα τερατόμορφα αφεντικά η ελπίδα για επιτυχία φαίνεται να λιγοστεύει.

Αναζήτηση και ψάξιμο:
Κάποια είδη αναζητήσεων μας έχουν ήδη παρουσιαστεί στα προηγούμενα Zelda, αλλά εδώ έχουμε μία πληθώρα αναζητήσεων που η μία θα σας φανεί πιο συναρπαστική από την άλλη.
Έτσι, κάποιες από τις αναζητήσεις θα σας επιτρέψουν να βρείτε ένα ξίφος πιο ισχυρό, μία ασπίδα ανθεκτικότερη και μεγαλύτερη, μαγικά μενταγιόν κτλ… Επιπλέον θα συναντήσετε άτομα, τα οποία θα είναι οι οδηγοί σας και θα σας βοηθούν δείχνοντάς σας το δρόμο ή λέγοντάς σας σημαντικές πληροφορίες.

http://img120.imageshack.us/img120/2606/z5mo9.png (http://img120.imageshack.us/my.php?image=z5mo9.png)

Οι καρδιές ξανακάνουν την εμφάνισή τους. Κερδίζετε μία καρδιά για κάθε αφεντικό που σκοτώνετε. Αλλά η μεγάλη καινοτομία είναι ο διαχωρισμός της κάθε καρδιάς σε τέσσερα κομμάτια και όπως καλά καταλάβατε θα πρέπει να βρείτε τέσσερις για να συμπληρωθεί και να προστεθεί μία ολόκληρα καρδιά στην ενέργειά σας. Αυτού του είδους η αναζήτηση μεγαλώνει αρκετά το παιχνίδι και το κάνει πιο διασκεδαστικό.

Γραφικά για oscar και… μουσική μαέστρου:
Η αλλαγή από το NES στο SNES έδωσε τη δυνατότητα στους δημιουργούς να μας προσφέρουν γραφικά ζωντανότερα. Οι εικόνες είναι πιο τελειοποιημένες, περισσότερο ποικιλόχρωμες, καθαρότερες, εν ολίγοις, αντάξιες του 16 bit συστήματος της Nintendo. Εκείνη την εποχή ελάχιστα παιχνίδια προσέφεραν γραφικά τέτοιου επιπέδου: η σκιά των δέντρων, η ομίχλη στο χαμένο δάσος, εφέ διατάραξης της επιφάνειας της θάλασσας (όπως στο water place) και άλλα…
Έχουμε βέβαια το δικαίωμα μιας μικρής επίδειξης του πρωτοποριακού mode 7 του SNES: κατά τη διάρκεια εμφάνισης του χάρτη. Αυτά τα εφέ 3D είναι απλά εντυπωσιακά και δείχνουν το μεγαλείο του παιχνιδιού για την εποχή.

http://img529.imageshack.us/img529/6894/z8sh7.png (http://img529.imageshack.us/my.php?image=z8sh7.png)
Όσον αφορά τη μουσική, μετά το adventure of link, τα ινία ξαναπηγαίνουν στον Koji Kondo και είμαστε ευχαριστημένοι για αυτό. Ξαναβρίσκουμε τις μουσικές του πρώτου Zelda αλλά βρίσκουμε κυρίως μουσικές που έκαναν την πρώτη τους εμφάνιση εδώ. Ο Koji Kondo έχει την τέχνη του συνθέτη για απλή μουσική αλλά ταυτόχρονα επική. Όλοι οι ήχοι είναι αξέχαστοι, εφόσον έχουν χρησιμοποιηθεί και στα επόμενα της σειράς αλλά με ελάχιστες παραλλαγές. Η μουσική της Hyrule, του kakarico village κάνουν την εμφάνισή τους εδώ.

geo2004z
11-12-2008, 17:53
Λίγα λόγια για το παιχνίδι:
Το παιχνίδι κυκλοφόρησε για πρώτη φορά στην Ιαπωνία το 1991 με την ονομασία the Legend of Zelda : The Triforce of The Gods (kamigami no triforce στα ιαπωνικά). Αλλά στις εκδόσεις της Αμερικής και της Ευρώπης χρησιμοποιήθηκε ο τίτλος A Link To The Past. Όμως δεν είναι και η μοναδική διαφορά. Ότι είχε σχέση με τη θρησκεία άλλαξε ή τροποποιήθηκε. Όπως ο Agahnim που στην αρχική έκδοση δεν ήταν μάγος αλλά ιερέας, ή κάποια ιερογλυφικά που αρχικά ήταν κάποιοι συμβολισμοί θρησκευτικής σημασίας. Ακόμη μία διαφορά είναι στην εισαγωγή του παιχνιδιού που βλέπουμε το triforce, το σπαθί ,την ασπίδα, στην αρχική έκδοση δεν υπάρχει το κάστρο της Hyrule αλλά μία μαύρη οθόνη.
Μία καινοτομία του παιχνιδιού είναι, επίσης, η χρήση cartridge μεγαλύτερης μνήμης. Τα παιχνίδια της εποχής είχαν όλα μνήμη 512 KB ενώ το Zelda χρησιμοποίησε για πρώτη φορά μνήμη 1 MB. Αυτή η αναβάθμιση έδωσε τη δυνατότητα στους δημιουργούς να φτιάξουν έναν κόσμο πραγματικά τεράστιο αλλά και μπουντρούμια το ίδιο μεγάλα, εφόσον το μικρότερο είχε δύο επίπεδα το λιγότερο. Παρόλα αυτά οι δημιουργοί έχουν κάνει και οικονομία στη μνήμη δημιουργώντας δύο κόσμους με ελάχιστες διαφορές.

http://img338.imageshack.us/img338/9739/z11oc0.png (http://img338.imageshack.us/my.php?image=z11oc0.png)

Το παιχνίδι επανακυκλοφόρησε το 2003 στο GameBoy Advance, με την προσθήκη των ήχων του Link από τα παιχνίδια του Nintendo 64 και ενός ακόμα παιχνιδιού με την ονομασία Four Swords. Το παιχνίδι παρέμεινε το ίδιο εκτός ελαχίστων διαφορών. Όπως είπα η φωνή του Link, τα ονόματα των μπουντρουμιών, τα αντικείμενα που εμφανίζονται στα δεξιά της οθόνης και άλλες έξυπνες μικροδιαφορές που δεν κάνουν το παιχνίδι διαφορετικό. Σημαντική, όμως, διαφορά είναι η προσθήκη ενός ακόμα μπουντρουμιού στο εσωτερικό της πυραμίδας.
Συμπερασματικά:
Θεωρήθηκε από αρκετούς ως το κορυφαίο 2D Zelda. Άλλοι, όπως εγώ, το θεωρούν το καλύτερο Zelda και όχι άδικα. Το Legend of Zelda : A Link to The Past είναι πραγματικά η βάση των σημερινών Zelda. Όλα θα δανειστούν το μύθο της Hyrule (εκτός Majora’s mask, link’s awakening). Αλλά ο μύθος δεν είναι το μόνο δανεικό στοιχείο. Αντικείμενα όπως το Master Sword, ο γάντζος, τα γάντια, το τόξο, η αλλαγή ενδυμασίας ή ακόμα και τα μπουκάλια κάνουν την εμφάνισή τους σε όλα τα επόμενα της σειράς. Η μουσική όπως είπα πρωτύτερα και ειδικά στο Ocarina of Time.
Κλείνοντας, το a link to the past δεν είναι απλά ένα παιχνίδι, είναι ένας πραγματικός μύθος στον κόσμο των βιντεοπαιχνιδιών, ένα μνημείο για το οποίο ο καθένας οφείλει να δοκιμάσει έστω και μία φορά.

http://img135.imageshack.us/img135/859/z17qv0.png (http://img135.imageshack.us/my.php?image=z17qv0.png)

cloud
11-12-2008, 18:17
Για αυτό το παιχνίδι, τα λόγια είναι περιττά...

Αυτό, πόσοι το έχουν δει;:cool:

http://img443.imageshack.us/img443/5325/zeldagrhz7.jpg

bahamut zero
11-12-2008, 18:19
δεν ανοιγει η εικονα...

cloud
11-12-2008, 18:20
δεν ανοιγει η εικονα...
Τώρα ανοίγει...

cowboy
11-12-2008, 18:25
telei poli kalo review 10/10.

geo2004z
11-12-2008, 19:49
Για αυτό το παιχνίδι, τα λόγια είναι περιττά...

Αυτό, πόσοι το έχουν δει;:cool:

http://img443.imageshack.us/img443/5325/zeldagrhz7.jpg

Αυτό είναι μία προσπάθεια που κάνουν κάποια άτομα σε ένα ελληνικό forum. Από όσα γνωρίζω μπορούμε και εμείς να κάνουμε μία προσπάθεια να μεταφράσουμε ένα παιχνίδι μέσα από το συγκεκριμένο forum. Επίσης, ετοιμάζονται και κάποια ακόμα παιχνίδια στα ελληνικά όπως το chrono trigger κτλ....

cloud
11-12-2008, 20:37
Αυτό είναι μία προσπάθεια που κάνουν κάποια άτομα σε ένα ελληνικό forum. Από όσα γνωρίζω μπορούμε και εμείς να κάνουμε μία προσπάθεια να μεταφράσουμε ένα παιχνίδι μέσα από το συγκεκριμένο forum. Επίσης, ετοιμάζονται και κάποια ακόμα παιχνίδια στα ελληνικά όπως το chrono trigger κτλ....
Άσε... Μην μου θυμίζεις το Chrono Trigger...
Αυτή ήταν η τρίτη φορά που το άρχισα. Και δυστυχώς, έφτασε σε ένα σημείο που η μετάφραση δεν είχε γίνει, και ήταν αδύνατον να συνεχίσω!:cursing:

Μετά είδα ότι η μετάφραση ήταν κάτω από το 50%...

geo2004z
11-12-2008, 20:42
χαχαχα! κρίμα η προσπάθεια. τώρα πρέπει να περιμένεις για να το τελειοποιήσει ο βάγγος, μάλλον.

g1985ios
11-12-2008, 22:43
Άψογο review Γιώργαρε!!Τι μας θύμησες βραδιάτικα!10/10 και λίγα λεω!

geo2004z
12-12-2008, 01:06
Σε ευχαριστώ Γιώργη. Ήταν μία πρόκληση για μένα να γράψω review του αγαπημένου μου παιχνιδιού. Δε θα ήθελα να γράψω κάτι λάθος και είμαι ευχαριστημένος που σας άρεσε.

Dani14
07-04-2010, 12:09
Εγω κατα τυχη επεσα πανω στο review (απο το link που ειχες δωσει σε αλλο θεμα) και πιστευω πρεπει να μπει καπου οπου να το βλεπουν ολοι και ειδικα τα νεα μελη που ειναι πιθανως και νεοι χρηστες καποιας κονσολας της ninty για να καταλαβουν πραγματικα τι εστι zelda. Αψογο review.

RooF
07-04-2010, 12:30
Εγω κατα τυχη επεσα πανω στο review (απο το link που ειχες δωσει σε αλλο θεμα) και πιστευω πρεπει να μπει καπου οπου να το βλεπουν ολοι και ειδικα τα νεα μελη που ειναι πιθανως και νεοι χρηστες καποιας κονσολας της ninty για να καταλαβουν πραγματικα τι εστι zelda. Αψογο review.

Εχω σκοπο να μεταφερω ολα τα retro review αλλα θα αρχισω να τα αναζητω οταν γινει το update.

Αφου το ξετρυπωσαμε αυτο ας το βαλω απο τωρα. :thumbup:

Dani14
07-04-2010, 12:37
Good Job RooF:thumbup1:

Και ποτε ξεκιναει η αναζητηση:tongue_smilie:?

RooF
07-04-2010, 12:59
Good Job RooF:thumbup1:

Και ποτε ξεκιναει η αναζητηση:tongue_smilie:?
ε, σιγα σιγα ξεκιναει και αυτη.. :biggrin:

Archoulis21
07-04-2010, 13:02
Για ποτε το κοβετε το update?? Πραγματι αψογο παιχνιδι.Το ειχα παιξει στην εποχη του στο snes μου.

RooF
07-04-2010, 13:22
Οταν γινει θα το μαθετε. Αρκετα με τα offtopic. :)

chrispap
02-03-2013, 10:09
Μετα απο 10 χρονια που παιζω αυτο το παιχνιδι καταφερα επιτελους να το τερματισω με ολα αντκειμενα/bottles/pieces of heart.Ενας απο τους πιο δυσκολους αθλους να πω την αληθεια. :tongue_smilie::tongue_smilie: Ποσοι το χετε καταφερει?

Δημητρης Καρουτσος
02-03-2013, 11:27
Εγώ δεν το έχω τερματίσει ακόμα, είναι αρκετά δύσκολο παιχνίδι.
Κάπου είχα κολλήσει και μετά από καιρό το παράτησα...

geo2004z
02-03-2013, 13:00
To χω καταφέρει πολλές. Να πω την αλήθεια κάθε φορά που ασχολούμαι με το ALTTP έχω στόχο όλα τα αντικείμενα και τον πλήρη τερματισμό. Κάποτε μάλιστα είχα γράψει και ένα δικό μου οδηγό στρατηγικής, με τη σειρά που εκτιμώ πως θα έπρεπε να γίνονται τα side quests. Είναι βέβαιο ότι εάν κάποιος ακολουθήσει αυτή τη σειρά δε θα αντιμετωπίσει ιδιαίτερη δυσκολία στις μάχες. Το ALTTP είχε τις δυσκολότερες μάχες σε παιγνίδι Zelda και ακόμη κρατά αυτά τα ινία. Εάν πήγαινες απροετοίμαστος σε ορισμένα bosses ήταν βέβαια ότι έχανες πολλές ζωές.

zisilis9
02-03-2013, 13:17
δυστιχως εχω χασει την κασετα και δεν σκεφτομαι καν να το παξω σε emulator

cloud
02-03-2013, 13:25
Πλάκα πλάκα το είχα τερματίσει μέσα σε 6 ώρες και με 2 "προληπτικά" save, όμως όλες τις καρδιές δεν πρέπει να τις είχα πάρει ποτέ..
Θυμάμαι ότι μου έλειπε μία, και δεν ήξερα που και ποια ήταν.:crying:

paokman
02-03-2013, 14:20
Τερματισμός πρώτα σε εξομοιωτή, ύστερα στο GameBoy Advance και αργότερα στο Wii. Έχω την αίσθηση, καθ'ότι έχει παρέλθει αρκετός καιρός, ότι δεν τα είχα βρει όλα λόγω αγωνίας να το τελειώσω...

paixtis
02-03-2013, 15:43
Το τελείωσα μια στο gba με σχεδόν τα πάντα.Δεν το θεωρώ ιδιαίτερα δύσκολο zelda ιδιαίτερα σε σχέση με το πρώτο.Ναι έχασα αρκετές φορές σε ορισμένα bosses αλλά κατά τα άλλα πολύ συμβατικό zelda.Θα το'παιζα άλλη μία αλλά με απωθεί αφενός η διάρκειά του, αφετέρου τα γραφικά του(προτιμώ τα γραφικά του link's awakening).

Zalbor
02-03-2013, 15:55
Το ALTTP είχε τις δυσκολότερες μάχες σε παιγνίδι Zelda και ακόμη κρατά αυτά τα ινία.
Δε νομίζω ότι τα κρατούσε ποτέ. Το τελειώνω για πλάκα χωρίς να χάσω ούτε μια φορά, ενώ τα 2 προηγούμενα στη σειρά αποκλείεται να τα τελειώσω χωρίς save state.

Link - The hero of time
02-03-2013, 16:51
Eιχα περίεργη γνωριμία με το A link to the past την οποια εχω αναφερει στο φορουμ κατα το παρελθον.. ("Περίεργη" με την εννοια οτι δε το γνωρισα το παιχνιδι ετσι οπως θα επρεπε..) Το ειχα πρωτοδει καπου το 2002 μεσω ενος cd που ειχε μεσα emulator για το SNES και μεταξυ των παιχνιδιων ειχε και το A link to the past, αλλα δεν ασχοληθηκα πολυ μαζι του και ο λογος ηταν οτι εκεινη την εποχη δεν ηξερα πως κανουν save σε emulator με αποτελεσμα καθε φορα που εβαζα να παιξω το συγκεκριμενο παιχνιδι να μην εχει κρατήσει σωσμενο file.. (ξανα απο την αρχη δηλαδη..) Θα χρειαζόταν να περάσουν 2 χρόνια (μεχρι τη περιοδο των διακοπών του Πάσχα το 2004) οπου και αγορασα το port στο Game boy advance (50 ευρω ..) Θυμαμαι ολη τη περιοδο των πασχαλινων εορτων του 2004 να παιζω A link to the past στο gameboy advance! Γενικα ομως πιστευω οτι επρεπε το παιχνιδι να το ειχα πρωτοδει την εποχη του SNES και οχι τοσο αργα.. Για την ιστορια και το τοπικ, εχω παρει κι εγω ολες τις καρδιες στο παιχνιδι.. Μια απο τις πιο ωραιες αναμνησεις για μενα απο το A link to the past ειναι αυτο το τρομερο αισθημα της εξερευνησης (ειδικα στην αρχη με το βροχερο τοπιο μεσα στη νυχτα και την αναζητηση της κρυφης καταπακτης διπλα απο το κάστρο) επισης μου εχει αποτυπωθει η φάση με τον ηχο απο το περπάτημα στο ρηχό νερό που κανει ο Link μεσα στα μεγάλα τούνελ των σπηλιών του Death mountain υπο τη μυστηριωδη μουσική.. ενα αλλο στοιχειο που αφορά στα γραφικά του παιχνιδιου και μου αρεσε πολυ ηταν οι μεγάλες σκιές των δέντρων που ξεπρόβαλλαν απο ψηλά μεσα στο Lost woods..

Alexandros87
02-03-2013, 18:58
Πάντως και γω πιτσιρικάς δυσκολευόμουν αρκετά με το παιχνίδι. Σήμερα απλά παίζεται εύκολα.
Είναι δύσκολο και μεγάλο και πολύ πλούσιο σε περιεχόμενο. Η απόλυτη διασκέδαση!!!!!
ΘΕΛΩ REMAKE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

tupamaro
02-03-2013, 19:42
Δεν χρειαζεται ριμέικ, τα γραφικά του είναι πανέμορφα.Εμένα με είχε δυσκολέψει μόνο εκείνο το σημείο με τον γάντζο που έπρεπε να ρίξεις για να πας στην απέναντι πλευρά του σκοτεινού κόσμου, αν και ποτέ να κατάφερα να συλλέξω όλα τα αντικέιμενα.
Πάντως το παράξενο είναι πως θυμάμαι την ημέρα που το αγόρασα γιατί για όλα τα αλλα snes games τα έχω ξεχάσει, έδωσα ένα παιχνίδι( μάλλον το secret of mana) και 6 χιλιάρικα με τον αλήτη τον καράφλα στο software center να μην μου αφήνει στο πεντοχίλιαρο.Ήταν άλλωστε μία στιγμή που ονειρευόμουν καιρό, δεν ξέρω κι εγώ για πόσες ώρες συνολικά χάζευα την μοναδική φωτογραφία στο πίσω μέρους του κουτιού του snes και σκεφτόμουν πότε θα ερχόταν εκείνη η μέρα, είχα πάρει και μια τζούρα απο έναν φιλο μου που είχε snes όταν εχώ δεν είχα και είχα μαγευτεί απο τα γραφικά και το φοβερό φως που έβγαινε απο το παιχνίδι, σαν να είχε μέσα στο δωμάτιο μια συνεχόμενη λιακάδα.
Τα πιο αξιομνημόνευτα είναι αυτα που είπε και ο λινκ, η βροχή που πέφτει στην αρχή και την ακους μέσα απο το σπίτι όταν ξυπνας,(θυμάμαι εκείνη την ημέρα έβρεχε και έξω απο το δικό μου παράθυρο :P) , το δάσος με την εκπληκτική μυστηριώδη μουσική που ακόμα είναι η αγαπημένη μου απο όλα τα zelda, την στιγμή που φτάνεις στο σπαθί με τα ζώα του δάσους να περνάνε απο μπροστά σου, την έκπληξη όταν έχεις γίνεις... λαγουδάκι όταν φτάνεις στον σκοτεινό κόσμο και πόσα άλλα.Το πιο σημαντικό προσόν του παιχνιδιού πάντως θεωρω την αλληλεπιδραση των δύο κόσμων και πως κατάφεραν να κάνουν τόσο διαφορετικό τον σκοτεινό, αυτα τα δύο έλειπαν απο το OoT και ήταν ένας απο τους λόγους να με απογοητεύσει.

vampce
02-03-2013, 19:46
To χω καταφέρει πολλές. Να πω την αλήθεια κάθε φορά που ασχολούμαι με το ALTTP έχω στόχο όλα τα αντικείμενα και τον πλήρη τερματισμό.

Αυτό ακριβώς! :)))))

geo2004z
02-03-2013, 20:54
Καλό θα είναι πριν ανοίγετε ένα θέμα να κάνετε ένα search παιδιά...το forum είναι πάνω από 5ετίες και υπάρχουν αρκετά πράματα στο αρχείο.....ας γίνει μία συγχώνευση. http://www.ninty.gr/showthread.php?t=1437#.UTI8lDfASqY

Alexandros87
02-03-2013, 23:43
Επειδή το άνοιξες εσύ γι'αυτό μιλάς!!!! χαχαχα :001_tt2:

chrispap
03-03-2013, 22:00
συμφωνω με τον geo οσον αναφορα τα 'ηνια'.κανενα αλλο παιχνιδι της σειρας δεν με δυσκολεψε τοσο πολυ.οι δυο τεραστιοι κοσμοι η πιθανοτητα να υπαρχουν μυστικα κατω ακομα και απο τις πετρες το πανδυσκολο για μενα boss στο 3ο καστρο στον dark world...ολα δυσκολα ηταν βασικα. :P

Zalbor
04-03-2013, 01:40
Ακόμα και συγκριτικά με το πρώτο, που χάνεις πιο εύκολα και για να βρεις ποιο δεντράκι καίγεται πρέπει να τα δοκιμάσεις όλα ένα-ένα;

paixtis
04-03-2013, 01:53
Πανεύκολο είναι βασικά.Μοναδική πρόκληση τα bosses στα dungeon

Dimpap28
04-03-2013, 02:02
Και μιας και μιλάμε για Zelda, ορίστε και το πραγματικό timeline!

http://www.zeldadungeon.net/wp-content/uploads/2013/03/Zelda_timeline21-e1362294917919.jpg

Alexandros87
04-03-2013, 02:06
:001_huh:

cowboy
04-03-2013, 02:34
Εγώ θυμάμαι ότι δεν βρήκα ποτε κάποιο add on για το boomerang ή μάλλον ήταν enhancement (Waterfall). Το παιχνίδι είναι εύκολο και πολύ διασκεδαστικό. Κόλλησα μονο 2 φορες στο παιχνίδι. Αλλα αυτό είναι το ωραίο ,κολλας και ξοδεύεις άλλες 20 ώρες στο ψάξιμο και ανακαλύπτεις διαφορα κριμένα μέρη και εκπλήξεις.

Όταν ξαναπιάσω το Wii (ίσος θα έχω αγοράσει Wii U μέχρι τότε), θα παίξω το Zelda 2 στο Virtual Console καθώς το έχω κατεβάσει. Σίγουρα θα είναι διασκεδαστικό παιχνίδι. Αναρωτιέμαι αν είναι όντως δύσκολο όσο ακούγεται. Άκουσα το ίδιο για Super Ghouls and Ghosts και σε 2 μέρες το τερμάτισα το παιχνίδι. Μονο το R-Type για PC Engine και Super Probotector δεν μπόρεσα να τερματίσω μέχρι στιγμής.

Zalbor
04-03-2013, 04:48
Όταν ξαναπιάσω το Wii (ίσος θα έχω αγοράσει Wii U μέχρι τότε), θα παίξω το Zelda 2 στο Virtual Console καθώς το έχω κατεβάσει..
Αν έχεις 3DS θα έλεγα ότι αξίζει να το ξαναγοράσεις εκεί παρά να το αρχίσεις στο Wii... Σοβαρά! Χωρίς save states θα σε κάνει να φας το χειριστήριο...

cowboy
04-03-2013, 04:53
Αν έχεις 3DS θα έλεγα ότι αξίζει να το ξαναγοράσεις εκεί παρά να το αρχίσεις στο Wii... Σοβαρά! Χωρίς save states θα σε κάνει να φας το χειριστήριο...
Virtual Console του Ωίϊ έχει επίσης save states. Συνεχίζεις πάντα από εκεί που σταματήσεις, δηλαδή σαν να μην έκλεισες ποτε την κονσόλα. Εκτος αν η υπηρεσία Virtual Console στο 3DS έχει κάτι επιπλέον.

paixtis
04-03-2013, 08:02
Καμία δεν έχει save states παρά μόνο αν το παίξεις σε emulator στο pc.Save states έχεις όταν μπορείς να σώσεις όπου θες μέσα στο game και μπορείς να το loadάρεις όσες φορές θες.

Zalbor
04-03-2013, 11:07
Virtual Console του Ωίϊ έχει επίσης save states. Συνεχίζεις πάντα από εκεί που σταματήσεις, δηλαδή σαν να μην έκλεισες ποτε την κονσόλα. Εκτος αν η υπηρεσία Virtual Console στο 3DS έχει κάτι επιπλέον.
Αυτό είναι απλά διακοπή, το "save state" χάνεται όταν ξαναρχίσεις. Όπως περιγράφει ο paixtis κάτω, στο 3DS έχεις ένα save state στο οποίο μπορείς να γυρίσεις όποτε θέλεις. Κάτι τέτοιο το κρίνω απαραίτητο για τα πρώτα 2 Zelda, ειδικά το 2ο.

paixtis
04-03-2013, 11:46
Εχμ ούτε στο 3ds έχει save states.Τουλάχιστον δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο

Zalbor
04-03-2013, 12:29
Εχμ ούτε στο 3ds έχει save states.Τουλάχιστον δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο
Την πρώτη φορά που παίζεις κάτι σε virtual console σε ρωτάει αν θέλεις να ενεργοποιήσεις τη λειτουργία. Υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων για να το κάνεις και αργότερα, δε θυμάμαι ποιος. Σε όσα είναι στα ambassadors αυτό προστέθηκε αφού βγήκαν δημοσίως.
Ξεφύγαμε...

Alithinos
06-11-2013, 13:55
Ξεκίνησα και εγώ να το παίζω προχθές.
2 σχόλια έχω να κάνω,ένα θετικό και ένα αρνητικό:
Πρώτον ότι είναι ένα πολύ ωραίο παιχνίδι! Πως μου αρέσει αυτό το σχεδόν 100% free roaming,να μπορώ να πάω όπου θέλω[είναι στοιχείο που θα ήθελα να δω σε μελοντικό Zelda] και μου αρέσει πολύ η ατμόσφαιρα του παιχνιδιού! :thumbup1:

Το δεύτερο (το αρνητικό) είναι πως κατάλαβα πως... Το Ocarina of Time που ήταν και το πρώτο Zelda που έπαιξα ποτέ,και μάλιστα το έπαιξα στην εποχή του,ήταν μια ξεπατικοσούρα του A Link to the Past.
:o

Πραγματικά δεν περίμενα τόσες ομοιότητες.
Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να συναντήσεις τη Zelda στο κάστρο,μετά πρέπει να μαζέψεις 3 spiritual stones,για να μπορέσεις να ξεκλειδώσεις το Master Sword,μόλις πάρεις το Master Sword ταξιδεύεις στο χωροχρόνο και βρίσκεσαι σε ένα κόσμο που είναι σχεδόν ολόιδιος με αυτόν που άφησες πίσω,αλλά διαφορετικός...
Το Kakariko Village,το Death Mountain,η Lake Hylia,η έρημος,τα Lost Woods με τους κούφιους κορμούς που περνάς από μέσα τους...
Ακόμα και η μουσική που παίζεται όταν εμφανίζεται ο Ganondorf στο OoT είναι απ' το Alttp,ενώ το κομμάτι που παίζει στο Lttp όταν είσαι στον άλλο κόσμο,παίζει και στο Skyward Sword.
Πραγματικά ξαφνιάστηκα τώρα.

geo2004z
06-11-2013, 15:00
Το δεύτερο (το αρνητικό) είναι πως κατάλαβα πως... Το Ocarina of Time που ήταν και το πρώτο Zelda που έπαιξα ποτέ,και μάλιστα το έπαιξα στην εποχή του,ήταν μια ξεπατικοσούρα του A Link to the Past.
:o

Γιατί το κατατάσσεις στα αρνητικά αυτό? Ναι, όντως το Οκαρίνα μπορούμε να πούμε πως ήταν το ALTTP τριών διαστάσεων, με ορισμένες προσθήκες καθώς και ελλείψεις. Η μεγαλύτερη έλλειψη για μένα ήταν η μουσική της Hyrule Field από το ALTTP, αυτό το άσμα του Kondo!!

Alithinos
07-11-2013, 13:08
Γιατί το κατατάσσεις στα αρνητικά αυτό? Ναι, όντως το Οκαρίνα μπορούμε να πούμε πως ήταν το ALTTP τριών διαστάσεων, με ορισμένες προσθήκες καθώς και ελλείψεις. Η μεγαλύτερη έλλειψη για μένα ήταν η μουσική της Hyrule Field από το ALTTP, αυτό το άσμα του Kondo!!

Αρνητικό όχι σαν στοιχείο του ALTTP,αν μη τι άλλο αυτό λειτουργεί υπέρ του. Απλά προσωπικά μου άφησε μια αρνητική εντύπωση για τη συνέχεια της σειράς.
Όχι πως σταματά το OoT ή άλλα παιχνίδια της σειράς να είναι ωραία,απλά όταν έπαιζα το OoT είχα την εντύπωση ότι έπαιζα κάτι τελείως φρέσκο. Και τόσα χρόνια στο internet όλο βλέπω να λένε "το τάδε παιχνίδι αντιγράφει το OoT",δημιουργώντας έτσι ένα μύθο για το OoT,ο οποίος μύθος απομυθοποιήθηκε. Και αυτή η απομυθοποίηση όσο να είναι με ψιλοξάφνιασε και μου άφησε μια αρνητική γεύση,γιατί κατάλαβα πως τόσα χρόνια είχα λάθος εντύπωση και πίστευα τα ψέματα που έλεγαν διάφοροι στο internet. Γνωρίζοντας αυτά και βλέποντας συγκριτικά το πως και πόσο αναφέρονται οι διάφοροι στο internet όταν μιλάν για το OoT,και για το Alttp,καταλαβαίνω ότι ίσως αδικούν το Alttp.

paokman
07-11-2013, 13:40
Καλή πόρωση, σου εύχομαι!

geo2004z
07-11-2013, 16:15
Γνωρίζοντας αυτά και βλέποντας συγκριτικά το πως και πόσο αναφέρονται οι διάφοροι στο internet όταν μιλάν για το OoT,και για το Alttp,καταλαβαίνω ότι ίσως αδικούν το Alttp.

Ν'αγιάσει το στόμα σου που λέει και η γιαγιά μου.

paixtis
08-11-2013, 04:21
Ε εντάξει τώρα!Το Ocarina έφερε και τόσα πράγματα στα 3rd person action adventure.Z-targeting, πλήρης επιτυχία μεταφοράς ενός 2d action adventure σε 3d,μέρα-νύχτα, αλληγορειες και συμβολισμοί στα video games και πολλά ακόμη που μου διαφεύγουν.Αλλά και μένα μπορώ να πω μου άρεσαν αρκετά zelda περισσότερο από αυτό.Το lttp ήταν ίσως το πιο ολοκληρωμένο 2d zelda.

Hylian
04-12-2013, 12:20
Παιδιά το A Link To The Past για να το ευχαριστηθείς πρέπει να κρατάς το χειριστήριο του SNES και να βλέπεις την κασέτα να κάθεται καμαρωτά μέσα στη μυθική κονσόλα! Είναι μέρος της μαγείας! Α και να μην υπάρχει internet!!!!

rockass14
02-01-2014, 20:16
Παιδιά,το A Link to the Past για SNES έχει κυκλοφορήσει σε έκδοση μόνο στα γερμανικά;Επειδή βρήκα ένα παιχνίδι από Γερμανία και κάπου διάβασα για μία γερμανική έκδοση.Ξέρετε κάτι;(Το ψάχνω στα αγγλικά.)

GLAROS
02-01-2014, 20:18
Ευτυχώς υπάρχει και στα αγγλικά.

rockass14
02-01-2014, 20:20
Ευτυχώς υπάρχει και στα αγγλικά.

Το ξέρω ότι υπάρχει και στα αγγλικά. :)
Εγώ φοβάμαι μήπως είναι στα γερμανικά.Γι' αυτό ρωτάω αν υπάρχει γερμανική έκδοση.

geo2004z
02-01-2014, 20:21
Παιδιά,το A Link to the Past για SNES έχει κυκλοφορήσει σε έκδοση μόνο στα γερμανικά;Επειδή βρήκα ένα παιχνίδι από Γερμανία και κάπου διάβασα για μία γερμανική έκδοση.Ξέρετε κάτι;(Το ψάχνω στα αγγλικά.)

Έχει κυκλοφορήσει στις εξής εκδόσεις: Γερμανική, Γαλλική, Ισπανική, Σκανδιναβική, Ιταλική, Ολλανδική, Αγγλική και Αυστραλιανή. Εσύ ψάχνεις την Αγγλική ή την Ολλανδική ή την αυστραλιανή που έχουν την αγγλική ως κύρια γλώσσα.

rockass14
02-01-2014, 20:24
Έχει κυκλοφορήσει στις εξής εκδόσεις: Γερμανική, Γαλλική, Ισπανική, Σκανδιναβική, Ιταλική, Ολλανδική, Αγγλική και Αυστραλιανή. Εσύ ψάχνεις την Αγγλική ή την Ολλανδική ή την αυστραλιανή που έχουν την αγγλική ως κύρια γλώσσα.

Ωραίος!Θα την πατούσα!

rockass14
14-01-2014, 02:25
THE LEGEND OF ZELDA : A LINK TO THE PAST

Καλά,είδα ένα ποστ σου στο retromaniax και έσκασα στα γέλια!
Είχε τελειώσει η μπαταρία της κασέτας και είχες 10 σερί μέρες ανοιχτή την κονσόλα για να το τερματίσεις;;;; :wow:
Respect! :thumbsup:

geo2004z
14-01-2014, 08:50
Καλά,είδα ένα ποστ σου στο retromaniax και έσκασα στα γέλια!
Είχε τελειώσει η μπαταρία της κασέτας και είχες 10 σερί μέρες ανοιχτή την κονσόλα για να το τερματίσεις;;;; :wow:
Respect! :thumbsup:

Χαχα!!! Ναι άσε ήμουν πολύ άτυχος. Φοβόμουν πάρα πολύ μην πάθει κάτι το Snes γιατί συνήθως το αποσυνδέαμε από το ρεύμα για να κρυώσει ο μετασχηματιστής κι εγώ το είχα συνεχώς σε λειτουργία. Τι να έκανα για να τερματίσω το παιγνίδι, δεν είχα άλλη λύση.....:D

paixtis
14-01-2014, 13:53
Το παιχνίδι είχε και save ξες...

geo2004z
14-01-2014, 14:42
Το παιχνίδι είχε και save ξες...

Ούτε καν διάβασες το ποστ του rocka, έτσι? Δεν μπορώ αλλιώς να εξηγήσω το ποστ σου....:confused:

paixtis
14-01-2014, 15:40
Αυτό έγινε πρόσφατα??Ή για τον πρώτο τερματισμό?

Ipan
14-01-2014, 15:43
Πάντως θα μπορούσες να ανοίξεις την κασέτα και να αλλάξεις μπαταρία.

Η Pokemon Silver που είχα πάρει όταν ήμουν μικρός είχε τελειωμένη μπαταρία και την είχε ανοίξει ο μπαμπάς μου και είχε βάλει νέα μπαταρία και έπαιζε μετά μια χαρά.

geo2004z
14-01-2014, 15:44
Αυτό έγινε πρόσφατα??Ή για τον πρώτο τερματισμό?

Έμεινε το κασετάκι από μπαταρία και χωρίς μπαταρία δεν κρατάει saves, έτσι είναι το σύστημα σε όλα τα cartridges. Έγινε στον πρώτο τερματισμό πριν πολλά χρόνια.

paixtis
14-01-2014, 16:09
Πλάκα κάνεις!Στον πρώτο τερματισμό?Δύσκολα τελειώνουν τόσο γρήγορα αυτές οι μπαταρίες!

geo2004z
15-01-2014, 00:13
Κάνεις δεν ξέρεις τι γίνεται με αυτές τις μπαταρίες βασικά. Δεν ξέρουμε αν λειτουργούν περισσότερο όταν είναι σε λειτουργία το παιγνίδι ή όχι. Όπως και να χει, το χα πάρει μεταχειρισμένο οπότε υποθέτω ότι ο προηγούμενος το χε λιώσει.

Άσχετο αλλά βρήκα αυτό στο διαδίκτυο. Δεν ξέρω πως φανταζόσασταν εσείς τον agahnim του ALTTP αλλά εγώ τον φανταζόμουν όπως αυτός που έκανε το σκίτσο. Αμφιβάλλω βασικά αν η νιντέντο ήθελε να δώσει συγκεκριμένη μορφή σε αυτή την σκοτεινή προσωπικότητα. Ο πιο μυστηριώδης τύπος από όλα τα Zelda που έχω παίξει....

http://fc06.deviantart.net/fs71/f/2013/131/6/d/the_legend_of_zelda___a_link_to_the_past___agahnim _by_the_blue_pirate-d64ynpx.jpg

paokman
15-01-2014, 00:32
Χα χα! Καλό!

Zalbor
17-01-2014, 23:27
Άσχετο αλλά βρήκα αυτό στο διαδίκτυο. Δεν ξέρω πως φανταζόσασταν εσείς τον agahnim του ALTTP αλλά εγώ τον φανταζόμουν όπως αυτός που έκανε το σκίτσο.
Κι εγώ το ίδιο, αλλά απ' το concept art ήξερα ότι είναι καπέλο κι όχι κεφάλι.

paixtis
18-01-2014, 01:39
Εγώ ποτέ δεν το είδα ως κεφάλι η αλήθεια.Ήξερα τι είναι τι εξαρχής.Τώρα βλέπω αυτή την οπτική!