PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Τουρνουά κοινότητας Super Smash Bros

Golinks
13-05-2015, 10:46
Γεια χαρά σε όλους.

Το Σάββατο 16 Μαΐου στις 14:15 στο Battlenet στα πευκάκια έχουμε συνάντηση/τουρνουά Super Smash Bros for Wii U.

Το τουρνουά θα είναι ατομικό και οι κανόνες υπάρχουν εδώ:
http://i57.tinypic.com/ixcf4j.jpg
Το τουρνουά διοργανώνεται από την ομάδα Just Frame και την ελληνική κοινότητα του Smash (facebook.com/groups/supersmashbrosgreekfighters/) και δεν σπονσοράρεται από κανέναν.

Εδώ PefkakiaSmash 2 (challonge.com/PefkakiaSmash150516) μπορείτε να βλέπετε πληροφορίες για το τουρνουά πριν, κατά τη διάρκεια και μετά το τέλος.
Όσοι θέλετε να συμμετέχετε γραφτείτε εδώ: Registration (challonge.com/tournaments/signup/qBRPC6AFNF)

Αν δεν έχετε λογαριασμό challonge κάντε έναν και θα μπορείτε να γράφεστε εύκολα στα τουρνουά. Το nickname σας θα μπαίνει και στα αποτελέσματα των τουρνουά. Όσοι έχουν έρθει σε τουρνουά το γνωρίζουν ήδη. Αν και αυτό διευκολύνει την οργάνωση, μπορείτε να συμμετέχετε και χωρίς αυτό δηλώνοντας όνομα επιτόπου.

Το τουρνουά θα έχει και ζωντανή μετάδοση (κοινώς live stream) με σχολιασμό στο κανάλι της κοινότητας (twitch.tv/justframefgc).

Το είδος του τουρνουά θα εξαρτηθεί από τον αριθμό συμμετεχόντων και κονσολών. Πάντα γίνεται προσπάθεια να παιχτεί όσο μεγαλύτερος αριθμός αγώνων γίνεται στο χρονικό όριο που έχουμε.

Για οποιαδήποτε απορία ρωτήστε με. Αν κάποιος μπορεί να φέρει κονσόλα, αντάπτορα και παιχνίδι ας με ενημερώσει.

Από χειριστήρια ο καθένας φέρνει το δικό του, αν κι εγώ θα έχω μαζί μου ένα ακόμα GC για κάποιον που δεν θα έχει.

Επίσης όποιος θέλει να ακούει τον ήχο του παιχνιδιού να έχει μαζί του ακουστικά.

Πληροφορίες για την τοποθεσία εδώ:
Venue Info 1 (battlenet.gr/stations/item/151-battlenet-pefkakia)
Venue Info 2 (facebook.com/pefkakiabattlenet)

Πρόσβαση στο μαγαζί υπάρχει με ηλεκτρικό (πράσινη γραμμή) στη στάση Πευκάκια. Από εκεί είναι 1 λεπτό με τα πόδια. Στις παραπάνω σελίδες υπάρχει χάρτης με λεπτομέρειες.

Θα παίξουμε 3 ώρες (14:30 με 17:30) με κόστος συμμετοχής 1 με 2€ το άτομο (αναλόγως αριθμό ατόμων).
Έπαθλα δεν υπάρχουν (εκτός από δικαιώματα κομπορρημοσύνης) και η συμμετοχή είναι για το κόστος του μαγαζιού.

Απαντήστε θετικά ή αρνητικά το συντομότερο, ώστε να ξέρουμε πόσο χώρο θα πρέπει να κλείσουμε στο μαγαζί.

Πιστεύω ότι θα είναι καλή ευκαιρία προπόνησης ενόψει του επίσιμου τουρνουά του άλλου Σαββάτου.
Last Man Standing 23/5 (gamersgrinder.com/diagon/ssb-wii-u-tournament-last-man-standing)

ΥΓ: Αν κάποιος mod πιστεύει πως δεν είναι σε σωστό μέρος η ανάρτηση ας τη μετακινήσει. Όμως κάνω νέο θέμα διότι θα αναρτώνται νέα σχετικά με τα τουρνουά τα οποία θα γίνονται ανά τακτά χρονικά διαστήματα.

Linkmastersword
13-05-2015, 14:12
Υπάρχει αντάπτορας gc;;;;;

Giannis
13-05-2015, 14:20
Ναι, ειναι επισημος απο την Nintendo μαλιστα... Συνδεεται με USB στο WiiU και εχει 4 υποδοχες για GCN controller

Linkmastersword
13-05-2015, 14:29
Xαχα ξερω οτι υπαρχει εννοώ αν θα υπάρχει στο τουρνουα :P γτ θελω να φερω το control μου

Giannis
13-05-2015, 15:16
Θα υπάρχουν τουλάχιστον δυο (ένας δικός μου κι ένας του Golinks). Αν υπάρχει και τρίτο WiiU, είναι άγνωστο αν θα έχει και αντάπτορα.

Golinks
13-05-2015, 16:14
Θα έχουμε και 3ο wiiu και αντάπτορα μαζί.

romanmf
13-05-2015, 18:33
Θέλω πολύ να έρθω, αλλά αναγκαστηκά θα σκάσω ή με Wiimote+Classic Controller ή με 3DS για χειρηστήριο.
Παίζει πρόβλημα? :confused:

Golinks
13-05-2015, 18:59
γιατί έτσι; Δεν σε βολεύει GC? έχω ένα spare για όποιον θέλει (προς το παρόν)
Με 3DS όχι δεν μπορείς δυστυχώς (αν και δεν πιστεύω ότι κάποιος θέλει με 3DS) γιατί είναι χρονοβόρο να το συνδέεις κάθε φορά σε άλλη κονσόλα.
Wiimote μπορείς με αυτά που υπάρχουν στις κονσόλες (δηλαδή δεν μπορείς να συνδέσεις το δικό σου), αλλά μπορείς να συνδέσεις πάνω τους Nunchuck, Classic η Classic Pro αν θες.

romanmf
13-05-2015, 19:25
Το GC μου αναπαύεται εν ειρήνη, οπότε θα φέρω μόνο το classic του wii.
Επειδή βασικά έχω καιρώ να παίξω με GC δεν με βολεύει και ιδιαίτερα, ευχαριστώ πάντως για την προσφορά. :thumbup1:

Golinks
18-05-2015, 09:01
Το δεύτερο τουρνουά Super Smash Bros. for Wii U στο Battlenet στα Πευκάκια ολοκληρώθηκε με επιτυχία.
Συνολικά έλαβαν μέρος 14 άτομα και νικητής αναδείχθηκε ξανά ο Lkos (Κώστας), που ακόμα διατηρεί το απόλυτο σερί παιχνιδιών.
Συγχαρητήρια στους συμμετέχοντες και σε όσους βοήθησαν για την πραγματοποίησή του με οποιονδήποτε τρόπο (στήσιμο μηχανημάτων, σχολιασμό, καταγραφή αποτελεσμάτων, αναφορά προβλημάτων και οτιδήποτε άλλο μπορεί να μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή). Μέχρι την επόμενη φορά καλή προπόνηση!!

Τελική κατάταξη:

1 Lkos (Bowser)
2 DeMonkee (Captain Falcon, Luigi)
3 Giannis2 (Marth, Sheik)
4 JF | Jesteros (Captain Falcon)
5 Megalex (Mega Man, Shulk, Link)
6 Moboros (Little Mac)
7 Oktrek (Pikachu, Toon Link, Gannondorf, Duck Hunt Duo, Sword Figher, Link, Sheik, Samus)
8 kumees (Donkey Kong)
9 JF | Igognito (Peach, Link)
10 Wallbeer (Fox, Captain Falcon)
11 Vetus (Little Mac)
12 Linkmastersword (Mario, Link, Dr Mario, Mr. Game & Watch)
13 Nickant89 (Link)
14 Aggeliki (Kirby, Jigglypuff)

Μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα εδώ:
Αποτελέσματα ομίλου (challonge.com/PefkakiaSmash150516)
Αποτελέσματα τελικής οκτάδας (challonge.com/PefkakiaSmash150516T8)

Σύντομα θα έχουμε και βίντεο από τους αγώνες για όσους θέλουν να μελετήσουν πως τα πήγαν και να δούνε τι μπορούν να διορθώσουν ώστε να βελτιωθούν ακόμα περισσότερο.

ΥΓ: Όποιος ήρθε για πρώτη φορά σε τουρνουά αν θέλει ας μου στείλει ένα ΠΜ με FB & NNID να τον προσθέσουμε στην ομάδα.

Golinks
28-05-2015, 17:44
Γεια χαρά σε όλους.

Το Σάββατο 30 Μαΐου στις 18:00 στο Greekdojo Academy έχουμε συνάντηση/τουρνουά Super Smash Bros for Wii U.

Θα γίνει συνάντηση για φιλικά παιχνίδια, σχολιασμό και εκμάθηση τεχνικών και ένα mini-τουρνουά.
Το τουρνουά θα είναι ατομικό (προς το παρόν) και οι κανόνες υπάρχουν εδώ:
http://i57.tinypic.com/ixcf4j.jpg
Η συνάντηση/τουρνουά συν-διοργανώνεται από το NintendoNext.gr (http://www.NintendoNext.gr), την ομάδα Just Frame FGC (facebook.com/JustFrameFGC) και την ελληνική κοινότητα του Smash (facebook.com/groups/supersmashbrosgreekfighters/).

Συμμετοχές δηλώνονται επιτόπου.
Το είδος του τουρνουά θα εξαρτηθεί από τον αριθμό συμμετεχόντων και κονσολών.
Χειριστήριο μπορεί να φέρνει ο καθένας το δικό του, αν και θα υπάρχουν (κυρίως GC) για κάποιον που δεν θα έχει.
Για οποιαδήποτε απορία ρωτήστε.

Πληροφορίες για την τοποθεσία εδώ (http://www.greekdojo.gr/p/contact.html).

Πρόσβαση στο μαγαζί υπάρχει με μετρό (μπλε γραμμή) στη στάση Αμπελόκηποι. Από εκεί είναι περίπου 10 λεπτά με τα πόδια.

Θα παίξουμε 4 ώρες (18:00 με 22:00) με κόστος συμμετοχής 2€ το άτομο.
Έπαθλα (προς το παρόν) δεν υπάρχουν (εκτός από δικαιώματα κομπορρημοσύνης) και η συμμετοχή είναι για το κόστος του μαγαζιού.

__________________________________________________ __________________________________________________ __________
__________________________________________________ __________________________________________________ __________
Η συνάντηση άφησε όλους με τα καλύτερα συναισθήματα.
Το τουρνουά από την άλλη ήταν ίσως για πολλούς αλάτι στις πληγές τους.

Παραθέτω τα αποτελέσματα:

1: Rom (Mario)
2: Jesteros (Captain Falcon, Ness, Bowser Jr.)
3: Lkos (Bowser)
3: Megalex (Link, Mega Man)
5: Kumees (Donkey Kong)
5: AkiraGr (Zero Suit Samus, Sonic, Diddy Kong)
5: Sidorak26 (Captain Falcon, Mario)
5: Stamos17 (Sonic)
9: FouFou (Captain Falcon)
9: Nickrss (Jigglypuff)
9: Atman (Sheik)
9: Oktrek (Falco)
13: Arty2 (Little Mac)
13: Demonkee (Captain Falcon)
13: Cilios2 (Dark Pit)
13: Set (Captain Falcon, Ganondorf)
13: Moboros (ROB, Shulk, Little Mac)
18: STK (Sheik)
18: SiriusKim (Charizard)
18: Lex015 (Donkey Kong, Samus)
18: KosTime (Link, Sonic)
18: Erlang (Pikachu)

Μεγάλη έκπληξη η μη-νίκη του Lkos όπου αποκλείστηκε στον ημιτελικό από τον Rom, ο οποίος με τη σειρά του κατέκτησε την 1η θέση σε έναν δραματικό τελικό.
Πλέον ο βασιλιάς Koopa εκθρονίστηκε από τον Mario και η κόντρα των "αιωνίων" έχει ανάψει για τα καλά.

Ραντεβού την επόμενη φορά!