PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : SNES top games!

geo2004z
25-12-2008, 20:22
Ως λάτρης του παλιού κλασικού retro gaming θα ήθελα να γράψετε μία 10άδα με τα αγαπημένα σας παιχνίδια σε μία από τις καλύτερες κονσόλες όλων των εποχών (SNES). Αν θέλετε, βέβαια, μπορείτε να προσθέσετε και κάποιο σχόλιο για το καθένα.

Κατ’ εμέ τα καλύτερα είναι:

1) Zelda : a Link To The Past
2) Donkey Kong Country 2
3) Chrono Trigger
4) Super Mario World 2 : Yoshi’s Island
5) Super Probotector
6) Secret of Mana
7) Super Mario Kart
8) Super Metroid
9) Megaman X
10) Killer Instict

RooF
25-12-2008, 20:33
Εγω θα το παω με σειρες και οχι με συγκεκριμενα games.

1)Super Mario
2)Megaman
3)Donkey Kong
4)Chrono Trigger

Obiwan88
25-12-2008, 21:07
donkey kong country
donkey kong country 2
donkey kong country 3
super mario world
super mario world 2
obelix & asterix
super mario kart

αυτα γ μενα

RooF
25-12-2008, 22:48
donkey kong country
donkey kong country 2
donkey kong country 3
super mario world
super mario world 2
obelix & asterix:wub:
super mario kart

αυτα γ μενα

Πολυ καλο!!!

Ntei
26-12-2008, 01:42
1)Super Metroid
2)Super Mario kart
3)Super Mario all stars
4)Super Mario world
5)Donkey Kong Country 1,2,3
6)Super Mario world 2
7)Super Probotector

Baby Mario
26-12-2008, 08:02
1)Super Metroid:wub:
2)Super Mario all Stars
3)Donkey Kong Country1,2,3(Περισσοτερο το 3:thumbup1:)
4)Super Probotector
5)Super Mario Kart
6)Super Mario World
7)Super Mario World 2 Yoshi's Island

Oscar
04-01-2009, 14:45
Donkey koNG
super soccer
Nba Live

cloud
04-01-2009, 15:18
Σε τυχαία σειρά...

1) Terranigma
2) Chrono Trigger
3) Secret of Mana
4) Final Fantasy 6 (Το έπαιξα όμως στο PS...)
5) Zelda: a Link To The Past
6) Super Mario World
7) Donkey Kong Country
8) Donkey Kong Country 2
9) Super Mario all stars
10) Super Metroid (Αν και δεν έχω ασχοληθεί πολύ, φαίνεται φοβερό!!)

geo2004z
05-01-2009, 01:15
[QUOTE=cloud;28457]

Final Fantasy?????? ΠΩΠΩ.... τα ξέχασα τελείως. Ξέχασα αρκετά καλά παιχνίδια ακόμα όπως EarthBound, illusion of time, Secret of Evermore....Μα καλά πόσα παιχνίδια έπρεπε να βάλω, 20? Αυτό το SNES έχει αμέτρητες απιτυχίες.

cloud
05-01-2009, 01:41
[QUOTE=cloud;28457]

Final Fantasy?????? ΠΩΠΩ.... τα ξέχασα τελείως. Ξέχασα αρκετά καλά παιχνίδια ακόμα όπως EarthBound, illusion of time, Secret of Evermore....Μα καλά πόσα παιχνίδια έπρεπε να βάλω, 20? Αυτό το SNES έχει αμέτρητες απιτυχίες.
Που το θυμήθηκες!!!:scared:
Για λίγο που το είχα βάλει κάποτε σε emulator, είχα πάθει πλάκα!!

Το EarthBound δεν το έχω παίξει. Και το illusion of time δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε και ιδιαίτερα...

Tassakos
05-01-2009, 02:26
Με κάλυψαν οι απο πάνω...
βέβαια να συμπληρώσω ένα καταπληκτικό παιχνίδι..
το Looney Tunes Basketball
http://www.youtube.com/watch?v=p-COcGA_ncA
Ήταν σαν το NBA JAM αλλά με τα Looney Tunes και για την άποψη μου πολύ καλύτερο..με ACME οπλάκια και έτσι για άμυνα..

geo2004z
05-01-2009, 02:39
[QUOTE=geo2004z;28491]
Που το θυμήθηκες!!!:scared:
Για λίγο που το είχα βάλει κάποτε σε emulator, είχα πάθει πλάκα!!

Το EarthBound δεν το έχω παίξει. Και το illusion of time δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε και ιδιαίτερα...

Το Earthbound πρέπει να το παίξεις οπωσδήποτε. Πολλοί το θεωρούν το καλύτερο jrpg για SNES, όχι εγώ όμως. Καλύτερο θεωρώ το Final Fantasy 2 (US). Το Illusion of time ήταν αρκετά συμπαθητικό για έναν λάτρη αυτής της κατηγορίας. Άσε που προσπάθησα να βρω το Terranigma να το παίξω επιτέλους και είναι σπανιότατο. Πρέπει να κυκλοφόρησαν ελάχιστα κομμάτια τότε.

Το Secret of Evermore έχει πολλές ομοιότητες με το Secret of Mana αλλά δεν είναι η συνέχειά του, δυστυχώς. Το Secret of Mana 2 κυκλοφόρησε μόνο στην Ιαπωνία και η Square of USA έκανε αντεπίθεση με το Evermore. Έχω ακούσει ότι το Secret of mana 2 είναι ακόμα καλύτερο και από τον προκάτοχό του και το έχουν μεταφράσει σε ROM. Μόλις βρω λίγο χρόνο θα το παίξω εννοείται.

cloud
05-01-2009, 02:49
άσε που προσπάθησα να βρω το Terranigma να το παίξω επιτέλους και είναι σπανιότατο. πρέπει να κυκλοφόρησαν ελάχιστα κομμάτια τότε.
πάντως όταν το πήρα εγώ μαζί με έναν φίλο μου, βρήκαμε 2 κομμάτια αρκετά εύκολα!!

Το Secret of Evermore έχει πολλές ομοιότητες με το Secret of Mana.
Απ' ότι θυμάμαι. Πέρα από το στιλ μάχης, είχε σχεδόν και τα ίδια μενού!

έχω ακούσει ότι το Secret Of Mana 2 είναι ακόμα καλύτερο και από τον προκάτοχό του και το έχουν μεταφράσει σε Rom. μόλις βρω λίγο χρόνο θα το παίξω εννοείται.
το έχω (σε Rom φυσικά!)... όμως είναι στα ιαπωνικά, και δεν μπορείς να βγάλεις άκρη. πάντως έχει φοβερά γραφικά!!

Whitelighter
05-01-2009, 02:53
http://www.youtube.com/watch?v=7iu1iSISWiU

:thumbup1:

geo2004z
05-01-2009, 03:05
το έχω (σε Rom φυσικά!)... όμως είναι στα ιαπωνικά, και δεν μπορείς να βγάλεις άκρη. πάντως έχει φοβερά γραφικά!!

Ήθελα να πω ότι κυκλοφόρησε σε ROM μεταφρασμένο στα αγγλικά. Επίσης έμαθα ότι κάποιοι to γράφουν και σε κασέτες, το βάζουν αυτοκόλλητο, του φτιάχνουν κουτί και το πουλάνε στο ebay για αυθεντικό Secret Of Mana 2, έλεος...........!

Braveheart1980
05-01-2009, 09:26
Eκτος απο ολα αυτα που ορθα αναφερετε θυμαται ή ειχε καει κανεις με το Striker?

http://img368.imageshack.us/img368/6884/108956508800dt4.png

http://www.youtube.com/watch?v=N4cEib1svLo

paokman
05-01-2009, 09:31
Λοιπόν, έχουμε και λέμε:
1. Super Mario Bros. 3 (το remake που συμπεριλαμβάνεται στην συλλογή Super Mario All Stars)
2. Super Mario World 2: Yoshi's Island
3. Super Metroid
4. Castlevania (και τα 2 ήταν παιχνιδάρες!)
5. The Legend of Zelda: A Link to the Past
6. Maximum Carnage (ή κάπως έτσι...ήταν ένα platform που έπαιζες με spiderman και venom)
7. R-Type III
8. MegaMan X
9. Street Fighter II
10. Super Mario Kart

Η σειρά είναι τυχαία (και σίγουρα ξεχνώ και κάποια...)

MITS05
05-01-2009, 20:54
Eκτος απο ολα αυτα που ορθα αναφερετε θυμαται ή ειχε καει κανεις με το Striker?

http://img368.imageshack.us/img368/6884/108956508800dt4.png

http://www.youtube.com/watch?v=N4cEib1svLo

ω ναι!!βραζιλια-αργεντινη με ξαδερφο!τύφλα να έχει το προ!το έχω ακόμα στο snes!!

geo2004z
05-01-2009, 22:57
Φίλε Brave ήμουν πορομένος με το Super Soccer. Ήταν φοβερό εκείνο το ποδοσφαιράκι και πολύ πιο δύσκολο από τα σημερινά.

Obiwan88
05-01-2009, 23:17
ηθελα να ξερα τι ηταν αυτο?? εκπομπη??? ελεος, να κανει περιγραφη απο game!

Link - The hero of time
06-01-2009, 01:45
We have and we say (Εχουμε και λεμε) λεπόν... (κρινοντας παντα με αυτα που εχω παιξει, δυστυχως δεν εχω δει καθαρόαιμο RPG με turn based μάχες μονο εχω παιξει λιγο το mystic quest το οποιο ειναι "παρακλαδι" του Final fantasy) Η σειρα με την οποια εχω βαλει τα παιχνιδια ειναι απολυτα συμπτωματικη..

Donkey Kong country 2
Donkey Kong country 3
Super Mario all stars & world
Super Metroid
Super Castlevania IV
Zelda a link to the past
Demon's crest
Sunset riders
Street fighter alpha 2
Super Mario world 2

g1985ios
06-01-2009, 13:50
1)chrono trigger
2)secret of mana
3)donkey kong country 1
4)donkey kong country 2
5)donkey kong country 3
6)yoshi's island
7)super metroid
8)super castlevania 4
9)zelda link to the past
10)super street fighter 2

πλακα πλακα μια δεκάδα δεν φτάνει,αν ήταν top20 κάτι γινόταν!:biggrin:

geo2004z
06-01-2009, 14:01
Ωραία δεκάδα Γιώργαρε αλλά.....γιατί τόσο κάτω το a link to the past? Από τα 10 μόνο το Castlevania 4 δεν έχω παίξει ποτέ αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και μάλλον θα το αρχίσω στα γεράματά μου.

g1985ios
06-01-2009, 15:25
γεράματα??καλό!:biggrin:βασικα δεν τα βάλα με σειρά προτίμησης,οπότε το εχω καπου στην 3-4η θέση!εχω αλλά τοσα να βάλω αλλα δεν φτάνει η 10αδα!

RetroGamer87
03-10-2009, 17:03
Top 10 Super Nintendo Games 01)Donkey Kong Country 1 02)Super Mario All-Stars 03)Super Mario World 04)Zelda:A Link To the Past 05)Super Mario Kart 06)Castelvania 4 07)Donkey Kong Country 2 08)EarthWorm Jim 09)Super Mario World 2:Yoshi's Island 10)Street Fighter 2

Vetus
03-10-2009, 18:36
Με τυχαία σειρά, τα 10 αγαπημένα μου παιχνίδια για SNES είναι:

- Donkey Kong Country
- Donkey Kong Country 2
- Contra 3 (aka Super Probotector στο ευρωπαϊκό SNES)
- Panel de Pon (τ' οπoίο αποτελεί το πρώτο παιχνίδι της σειράς Puzzle League και που θα βρείτε μεταφρασμένο rom του στο internet καθώς δεν έχει βγει ποτέ εκτός Ιαπωνίας)
- Pocky and Rocky 2 (το 'χει παίξει άραγε κανείς από εσάς; )
- Puyo Puyo 2 (το πρώτο Puyo Puyo που 'χω παίξει ποτέ μου και με διαφορά από τα καλύτερα της σειράς)
- Chrono Trigger
- The Legend of Zelda - A Link to the Past
- Killer Instict (με διαφορά από τα καλύτερα fightings για SNES μαζί με το Super Street Fighter II και το Mortal Kompat II)
- Kirby's Dreamland 3

geo2004z
03-10-2009, 22:02
Top 10 Super Nintendo Games 01)Donkey Kong Country 1 02)Super Mario All-Stars 03)Super Mario World 04)Zelda:A Link To the Past 05)Super Mario Kart 06)Castelvania 4 07)Donkey Kong Country 2 08)EarthWorm Jim 09)Super Mario World 2:Yoshi's Island 10)Street Fighter 2

Κορυφαία 10αδα αλλά το κακό με αυτό το θέμα είναι ότι δε μπορείς από τα δεκάδες καλά παιχνίδια του SNES να διαλέξεις μόνο μία 10άδα διότι πάντα θα αφήνεις έξω κλασικά αριστουργήματα. Για παράδειγμα, δε βλέπω τα Super Metroid, Illusion of Time, Secret of Mana, Probotector, Terranigma, Chrono Trigger, Final Fantasy.....

RetroGamer87
03-10-2009, 22:40
Κορυφαία 10αδα αλλά το κακό με αυτό το θέμα είναι ότι δε μπορείς από τα δεκάδες καλά παιχνίδια του SNES να διαλέξεις μόνο μία 10άδα διότι πάντα θα αφήνεις έξω κλασικά αριστουργήματα. Για παράδειγμα, δε βλέπω τα Super Metroid, Illusion of Time, Secret of Mana, Probotector, Terranigma, Chrono Trigger, Final Fantasy.....
Οντως με δυσκολια καταφερα να ξεχωρισω αυτα τα παιχνιδια,μιας και αναγκαστηκα να αφησω απ' εξω πολλους κορυφαιους τιτλους που κυκλοφορισαν για το SNES. Ετσι αποφασισα να επιλεξω τα 10 παιχνιδια που αγαπησα περισσοτερο και που εχω ξεχωριστες αναμνησεις απο το καθενα! :wub:

agialidis@yahoo.com
07-12-2009, 18:41
1-nigel Mansell's World Championship Racing
2-super Mario Kart
3-f Zero

luigi1984
18-01-2011, 15:29
(με σειρά αξίας)
1) Donkey Kong Country 2
2) Super Mario Allstars
3) Donkey Kong Country
4) Super Mario Kart
5) Super Mario World 2
6) Super Mario World
7) Super Metroid
8) International Superstar Soccer Deluxe
9) Aladdin
10) Unirally (το θυμάται αυτό κανείς;;;)

geo2004z
18-01-2011, 15:57
1) Donkey Kong Country 2

Μόλις σε συμπάθησα φίλε μου!!!! Εσύ ξέρεις από καλά παιχνίδια!!!:thumbup1:

Όσο για το unirally, πολύ όμορφο και διασκεδαστικό παιχνιδάκι αλλά είχε πολύ καλύτερους τίτλους από αυτό το Snes. Αλήθεια....το Zelda γιατί λείπει από τη 10άδα??

funkykong84
19-01-2011, 03:20
1. Super Mario All Stars
Το Super Mario Bros 3 (SNES έκδοση) είναι για μένα η καλύτερη πλατφόρμα όλων των εποχών, όσο για τα υπόλοιπα Mario του All Stars είναι ένα κι ένα.

2. Donkey Kong Country
Απίστευτο παιχνίδι, πραγματική απόλαυση.

3. Donkey Kong Country 2
Σίγουρα το πιο ολοκληρωμένο παιχνίδι στην τριλογία DKC, αλλά βάζω το 1 σε καλύτερη θέση γιατί είναι θρυλικό και περισσότερο fun

4. Super Mario Kart
To δεύτερο πιο αγαπημένο μου Καρτ

5. Super Mario World
Παιχνιδάρα

6. Super Mario World 2: Yoshi's island

7. Killer Instinct
Από τα καλύτερα παιχνίδια "ξύλου" που έχω παίξει

8. Donkey Kong Country 3

cowboy
19-01-2011, 03:37
Super Metroid
Blaster Master
Secret of Mana
Super Mario World 2
Mario RPG
Zelda a link to the Past
EarthBound
Star Fox
Super Probotector
Mega Man X

δεν είναι με την σειρά .πραγματικά είναι παρα πολλά αλλα παιχνίδια. Ελπίζω να δούμε sintoma το Mega Man X στο Virtual Console.

Frankenstein
19-01-2011, 04:05
Έφτασε και η σειρά μου να πω και εγώ το δικό μου τοπ-10
Λοιπόν!!

1) Donkey Kong Country 1
2)Donkey Kong Country 2
3)Super Mario World 2 - Yoshi's Island
4) Chrono Trigger
5)Final Fantasy 3
6) Super MArio Kart
7)Super Castlevania
8)Killer Instict
9) Super Mario World
10)Super Metroid

luigi1984
19-01-2011, 17:53
Δυστυχώς ποτέ δεν έπεσε στα χέρια μου κανένα παιχνίδι Zelda! Μόνο το Link's Awakening (GB) όταν ήμουν πιτσιρικί (τώρα κοντεύουμε τα -αντα!). Ξέρεις, αν δεν το είχε και κανείς φίλος, γιατί πόσα παιχνίδια να αγοράσεις πια! Πάντως τα Zelda είναι ένα ψιλο-απωθημένο μου, όχι λόγω RPG αλλά επειδή έχω ένα κόλλημα με Μεσαίωνα και με τα ιπποτικά (που το Zelda φέρνει λίγο). Αν είχα παίξει Zelda στο SNES θα είχα ψάξει και κάποια άλλα παιχνίδια που ανακάλυψα πρόσφατα: Secret Of Mana, Final Fantasy κλπ.

Αλήθεια, η γνώμη σου για DKC 3; Εγώ έχω ανάμικτα συναισθήματα!

Το DKC 3 πώς το κρίνεις, φίλε Funky; Εγώ το θεωρώ σαφέστατα κατώτερο από τα άλλα δύο. Έχει βέβαια τις φοβερές στιγμές του, αλλά γενικά, όπως και να το κάνουμε, υπολείπεται. Αυτή την αχαρακτήριστη ελεφαντίνα που τη σκεφτήκανε;;;;

fox
19-01-2011, 18:50
οουυ ευκολο μιας και εχω αρκετες εκαντονταδες και τα εχω παιξει ολα
αλλα με τα δικα μου γουστα,σε τυχαια σειρα

super mario world
mortal kombat 2
steet fighter 2
super mario all stars
castlevania dracula x
doom
final fantasy 3
donkey kong 1
donkey kong 2
super mario paper

funkykong84
19-01-2011, 19:55
Το DKC 3 πώς το κρίνεις, φίλε Funky; Εγώ το θεωρώ σαφέστατα κατώτερο από τα άλλα δύο. Έχει βέβαια τις φοβερές στιγμές του, αλλά γενικά, όπως και να το κάνουμε, υπολείπεται. Αυτή την αχαρακτήριστη ελεφαντίνα που τη σκεφτήκανε;;;;

Κι εγώ το ίδιο πιστεύω. Είναι ένα αρκετά καλό παιχνίδι που όμως δεν μπορεί να συγκριθεί με τα πρώτα δύο. Τόσο η ελεφαντίνα όσο και ο Kiddy ήταν πολύ αδύνατα στοιχεία για να αντικαταστήσουν τον Rambi και τον Donkey. Ένα πράγμα που δεν μου άρεσε ήταν που επανασχεδίασαν όλους τους εχθρούς, ενώ ο Donkey ήταν τραγικό που έλειπε από το ίδιο του το παιχνίδι για δεύτερη συνεχόμενη φορά. Παρ' όλα αυτά, είχε αρκετά καλά στοιχεία, όπως ο πολύ ωραίος χάρτης και ο μυστικός κόσμος του K.Rool.

geo2004z
19-01-2011, 23:41
Για μένα Donkey Kong Country 2>>>>>>>>Donkey Kong Country>>>>>Donkey Kong Country 3 = Donkey Kong Country Returns

Ποτέ μου δεν πίστευα ότι θα έλεγα αυτή την κουβέντα έπειτα από τόσα χρόνια αλλά θεωρώ το σημερινό DKCR ισάξιο του Donkey Kong Country 3.

Βασικά, το Donkey Kong Country 3 ήταν αντικειμενικά ένα πολύ όμορφο παιχνιδάκι που όμως, κρύφτηκε στη σκιά του τέλειου 2D platform Donkey Kong Country 2. Δυστυχώς η σύγκριση ήταν αναπόφευκτη όπως συμβαίνει σε κάθε νέο επεισόδιο οποιαδήποτε σειράς. Όχι, δε θα πω ότι δε μου άρεσε το DKC 3, ξετρελάθηκα και έκαψα αρκετές ώρες πάνω του, άξιζε τα λεφτά του και έκανε απόσβεση.

Αν κρίνω το DKC 3 ως ένα 2D platform χωρίς να λάβω υπόψη τα άλλα επεισόδια της σειράς, θα έλεγα ότι με εντυπωσίασε.

Hylian
20-01-2011, 00:12
1) A Link To The Past
2) Super Metroid
3) Chrono Trigger
4) Mario RPG
5) Yoshi's Island
6) Mario World
7) Donkey Kong Country
8) Super Return Of The Jedi
9) Flashback
10) Killer Instict

Είναι πολύ λίγα όμως μόνο 10 παιχνίδια για το SNES! Τι να πρωτοθυμηθώ; Το εκπληκτικό Skyblazer; To τρομερό Donkey Kong Country 2; Την πανέμορφη μεταφορά του Cannon Fodder; Το πρόσφατα ανακυκλωμένο Mario All-Stars; To εντυπωσιακό Stunt Race FX με το εθιστικό multiplayer; To Super Probotector; To Street Fighter 2 Turbo που μου έκανε το σαγόνι να πέφτει όταν το έβλεπα σε Demo Stands;;; Η κονσόλα βρίθει από καταπληκτικά παιχνίδια!!

luigi1984
20-01-2011, 00:42
Μια και βλέπω ότι έχεις το SMW 2 πιο ψηλά απ' το 1, δράττομαι της ευκαιρίας να σε ρωτήσω αλλά και να ανοίξω έναν διάλογο για όποιον ενδιαφέρεται να καταθέσει τη γνώμη του: Πώς κρίνεις / κρίνετε το SMW 2 σήμερα; (εννοώ από γραφικά, gameplay κλπ) Μικρός το θεωρούσα λίγο σαχλό, αλλά πολύ πρόσφατα το επανανακάλυψα και ξετρελάθηκα! Κι εγώ το θεωρώ χαλαρά καλύτερο απ' το πρώτο κι ένα απ' τα καλύτερα παιχνίδια που έχει βγάλει η Nintendo. Βασικά, μόνο τα Donkey του παραβγαίνουν και το SMB 3.

Frankenstein
20-01-2011, 01:04
Ο geo2004 έχει απόλυτο δίκιο σχετικά με το DKC3. Αναπόφεκτα γίνεται η σύγκριση με τα προηγούμενα της σειράς. Το dkc3 αν το απομονώσουμε σαν stand alone platform είναι πολύ κάλο. Συγκρινόμενο με τα άλλα δυο χάνει απο την αίγλη του καθώς το υποσκειάζουν. Το dkc1 έκανε το μεγάλο μπαμ με έναν πολύ πολύ δυνατό team και πολύ γρήγορο gameplay. Όσες ελάχιστες αδυναμίες είχε το 1 το 2 τις διόρθωσε και η RARE έβγαλε ένα πραγματικά υπέροχο παιχνίδι. Το dkc2 είναι ένα διαμάντι, και τα διαμάντια είναι παντοτινα.

Kαι όντως τα 10 Games είναι πολύ λίγα για την πιο ολοκληρωμένη κονσόλα που βκήκε ποτέ, και αυτή είναι το SNES.

paokman
20-01-2011, 10:54
για την πιο ολοκληρωμένη κονσόλα που βκήκε ποτέ, και αυτή είναι το SNES.

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω!

Link - The hero of time
20-01-2011, 16:42
Συμφωνω κι εγω! Ακομα και στη προφορα της λεξης "Super Nintendo" οι απανταχου βετερανοι του retro gaming νιωθουν ενα μαγικο ριγος γοητειας και νοσταλγιας να τους διαπερνα.. Ειναι απεριγραπτο! Πραγματικα!

marios
20-01-2011, 17:26
donkey kong country
donkey kong country 2
donkey kong country 3
starwing
lucky luke
goof troop
mortal comcat ultimate νομίζω έτσι λεγόταν
castlevania
super mario 3
Teenage mutant turtles ΑΠΕΙΡΕΣ ΩΡΕΣ ΔΙΠΛΟ

Hylian
20-01-2011, 17:44
Μια και βλέπω ότι έχεις το SMW 2 πιο ψηλά απ' το 1, δράττομαι της ευκαιρίας να σε ρωτήσω αλλά και να ανοίξω έναν διάλογο για όποιον ενδιαφέρεται να καταθέσει τη γνώμη του: Πώς κρίνεις / κρίνετε το SMW 2 σήμερα; (εννοώ από γραφικά, gameplay κλπ) Μικρός το θεωρούσα λίγο σαχλό, αλλά πολύ πρόσφατα το επανανακάλυψα και ξετρελάθηκα! Κι εγώ το θεωρώ χαλαρά καλύτερο απ' το πρώτο κι ένα απ' τα καλύτερα παιχνίδια που έχει βγάλει η Nintendo. Βασικά, μόνο τα Donkey του παραβγαίνουν και το SMB 3.

To Yoshi's Island είναι για μένα το καλύτερο 2D Mario game μετά το Super Mario Bros 3!! Αυτό τα λέει όλα νομίζω. Τα γραφικά του είχαν απίστευτο στυλ κυρομπογιάς, οι πίστες είχαν εξαιρετική ποικιλία, τα bosses ήταν ευφάνταστα και τεράστια και το όλο concept, παρά την επιφανειακή παιδικότητά του, ήταν καθαρό hardcore platforming!!! Η εύρεση όλων των αντικειμένων ήταν επίσης πολύ εθιστική!!

user
22-01-2011, 02:12
Νομίζω ότι σε έναν βαθμό θα συμφωνήσω με τον Hylian :)

luigi1984
22-01-2011, 14:48
Αλήθεια, το Mario RPG το ξεχάσαμε όλοι! Μόνο σε έναν φίλο το είδα. Εξαιρετικά γραφικά, πρωτότυπη ιστορία, ωραίο gameplay. Για RPG κονσόλας ό,τι καλύτερο έχει βγει (εντάξει, το υπάρχει και το Zelda!).

geo2004z
22-01-2011, 15:20
Βασικά, δεν το ξεχάσαμε αλλά είναι λίγοι που κατείχαν το συγκεκριμένο παιχνίδι στην Ελλάδα όταν κυκλοφόρησε. Προσωπικά, μόνον δύο άτομα γνωρίζω που το είχαν αγοράσει από Αμερική εκείνη την εποχή διότι ήταν δύσκολες οι αγορές τότε, δεν υπήρχε και το διαδίκτυο. Οπότε, είναι λογικό να μην υπάρχουν αμερικανικά παιχνίδια στο παρόν thread....

luigi1984
22-01-2011, 15:38
Α, δεν ήξερα ότι είχε τέτοια προβλήματα διανομής τότε. Εγώ το ανακάλυψα πέρσι στον... στρατό! Είχαμε SNES emulator στο οπλονομίο της μονάδας μου! Περιττό να πω ότι το είχα λιώσει (μετά από οχτάωρη σκοπιά χρειαζόταν λίγο SNES!).

Slade
22-01-2011, 17:02
οντως ειναι εξαιρετικα δυσκολο να επιλεξεις μονο 10 τιτλους του Snes , αλλα θα κανω μια προσπαθεια

1. Super Metroid - κατα την αποψη μου το δευτερο καλυτερο game ολων των εποχων
2. The Legend of Zelda: A Link to the Past - οταν το πρωτοαγορασα χωρις να το γνωριζω ηταν η γερμανικη εκδοση του παιχνιδιου :crying: οποτε ξοδεψα κυριολεκτικα εκατονταδες ωρες μεχρι να τερματισω αυτο το φανταστικο παιχνιδι
3. Chrono Trigger - το χα χρυσοπληρωσει αλλα αξιζε τα λεφτα του μεχρι και την τελευταια δραχμη
4. EarthBound - cult-ιλα , το πιο παραξενο , ιδιαιτερο και διαφορετικο rpg που εχω παιξει
5. Street Fighter II Turbo - Shoryuken !!!
6. Super Star Wars - επος , απλα
7. Teenage Mutant Ninja Turtles IV: Turtles In Time - παιχνιδι που το ειχα λιωσει και δυστυχως ακομα κλαιω που το εχασα σε καποια μετακομιση :sad:
8. Zombies Ate My Neighbors - απ τα πιο διασκεδαστικα και εθιστικα παιχνιδια που εχω παιξει ποτε
9. Super Castlevania IV - μ εκανε να βλεπω εφιαλτες
10. Earthworm Jim - πανεμορφο platform παιχνιδι με αψογα γραφικα και αφθονο χιουμορ

υ.γ lol τοπ 10 snes χωρις mario , donkey kong , megaman και final fantasy :ohmy:

robertob
25-02-2011, 13:22
To SNES είναι απλά και ξεκάθαρα η αγαπημένη μου κονσόλα όλων των εποχών! Δεν μπορώ να φανταστώ πως θα ήταν η παιδική μου ηλικία χωρίς αυτήν...
Οι 10 τίτλοι είναι όντως πολύ λίγοι για να χωρέσουν το μεγαλείο της, αλλά θα κάνω μια προσπάθεια:

10. Super Mario All-Stars (μου άρεσαν όλα τα παιχνίδια που περιέχει το πακέτο, πιο πολύ όμως το Super Mario Bros 3)
9. International Superstar Soccer Deluxe (φοβερές κόντρες Ιταλία-Βραζιλία με Galfano, Carboni, Allejo, da Silva και λοιπούς!)
8. Super Mario World (δεν έχω παίξει ακόμα το Super Mario World 2 - Yoshi's Island, αλλά και το πρώτο ήταν πολύ καλό)
7. Donkey Kong Country (η πρώτη έκδοση των παιχνιδιών DKC που ακόμα και σήμερα παίζεται άνετα)
6. ΝBA Jam - Tournament Edition (ή ακόμα και το απλό NBA Jam, δεν έχουν μεγάλες διαφορές, ήταν απλά τέλεια στο διπλό)
5. The Legend of Zelda - A Link to the Past (πραγματικά παιχνίδι LEGEND, ειδικά για την εποχή του, πολύ ωραία ιστορία!)
4. Super Street Fighter II - The New Challengers (και γενικά όλοι οι τίτλοι Street Fighter II στο SNES, πολλές ώρες ξύλο)
3. Donkey Kong Country 2 & 3 (τα βάζω μαζί, αν και από τα δύο εμένα πιο πολύ μου άρεσε το 3, είναι υπέροχα παιχνίδια!)
2. Super Castlevania IV (το πόσες ώρες έχω στην κυριολεξία λιώσει με το να παίζω αυτό το παιχνίδι δεν περιγράφεται, φανταστικό!)
1. Super Mario Kart (το απόλυτο arcade racing παιχνίδι που έχω παίξει ποτέ! κανένα άλλο δεν μπορεί και δεν νομίζω να το φτάσει, κορυφαίο!)

Φυσικά η λίστα αφορά μόνο τους τίτλους που έχω πιάσει στα χέρια μου, είτε παλιότερα είτε τώρα. Να'ναι καλά και η Virtual Console του Wii που μας δίνει τη δυνατότητα να ξαναπαίζουμε κάποιους από αυτούς τους τίτλους! (δυστυχώς όχι όλους, ελπίζω στο μέλλον...)

geo2004z
25-02-2011, 13:44
Πολύ όμορφη η λίστα σου robert!! Εμπεριέχεις ένα παιχνίδι από κάθε κατηγορία και συγχαηρτήρια που επέλεξες ως πρώτο το Super Mario kart καθώς είναι ένα παιχνίδι που πολλοί αδικούν.....όπως είπες είναι το απόλυτο racing παιχνίδι.

Επίσης, σκεφτόμουν να κάνω μία δημοσκόπηση για να δούμε τι προτιμούν οι παίκτες του ninty, όπως στο N64 τόπικ. Όμως εδώ δεν υπάρχει καθαρός νικητής όπως το Ocarina του Nintendo 64 και θα ήταν ενδιαφέρουσα μία ψηφοφορία χωρίς πολλαπλή επιλογή. Βέβαια, ο περιορισμός των 10 επιλογών θα αδικήσει πολλά διαμάντια της καλλίτερης κονσόλας όλων των εποχών, πάρα πολλά διαμάντια. Όπως και να χει, θα πάρω την πρωτοβουλία και θα εισαγάγω τα 10 πιο δημοφιλή παιχνίδια βάσει των 6 σελίδων του τρέχοντος τόπικ. Δηλαδή τα 10 που έχουν εμφανιστεί περισσότερες φορές σε αυτά τα 50+ μηνύματα!!

pekinoua
25-02-2011, 19:42
λόγω των dkc και μόνο το snes είναι πάρα πολύ καλό ;)

ZeroAX
26-02-2011, 00:18
Παιδιά δεν αλλάζει το όνομα του thread σε γενική κουβέντα για το SNES; Γιατί βλέπω έχει πολλούς fan η κονσόλα :D

Εγώ μικρός ήταν να την αγοράσω, αλλά ήταν πολύ ακριβή και πήρα Mega Drive 2 (όχι ότι το μετάνιωσα. Έπαιζα Sonic, Shinobi και Streets of Rage..... αυτά :P)

Πρόσφατα αγόρασα ένα mod αρισμένο Super Famicom, που όχι μόνο είναι region free, αλλά κάνει και όλα τα PAL παιχνίδια να τρέχουν σε 60Hz :D.

Τέσπα τώρα ξεκίνησα την συλλογή μου, και παίζω το Robotrek. Πολύ διασκεδαστικό RPG. Καμία σχέση βέβαια με τα epic FF3/6 Chrono Trigger κτλ, αλλά ένα κωμικό και αρκετά πρωτότυπο (σε setting), αν και εύκολο, παιχνιδάκι. Το απολαμβάνω πολύ. Άντε όταν το τερματίσω, θέλω να αγοράσω τα DKC 1,2 και 3 (ναι είδα τι λέγατε εσείς, αλλά εμένα το 3 είναι το αγαπημένο μου και το 1 το λιγότερο αγαπημένο μου, τι να κάνουμε γούστα είναι αυτά :P) και τα Megaman X, τα οποία όμως θα μου κοστίσουν μία περιουσία.

paokman
26-02-2011, 02:11
Περιμένω πώς και πώς τη δημοσκόπηση geo!

ZeroAX
26-02-2011, 05:07
Τώρα είδα αυτά περί δημοσκόπησης. Οπότε ιδού η λίστα μου:

1) Donkey Kong Country 3
2) Final Fantasy 6 (3 στην Αμερική)
3) Megaman X
4) Donkey Kong Country 2
5) Super Mario RPG
6) Yoshi's Island
7) Robotrek
8) Lufia 2 Rise of the Sinistrals
9) Megaman X3
10) Megaman X2

Πάντως η κονσόλα έχει πολλά φοβερά JRPGs και δυστυχώς ήταν η τελευταία γενιά JRPGs που ήταν substance over looks. Καλό, χρυσό το FF7 (δλδ προσωπικά δεν μου άρεσε, μου άρεσε πολύ πιο πολύ το 8 αλλά τέσπα) αλλά ξεκίνησε την μανία της Square με FMVs, μισή ώρα videoάκια για summons, και φυσικά EMO PROTAGONISTS. Αχ βρε Terra, που είχες πραγματικό βάθος και πραγματικά προβλήματα... που να ήξερες τι καθυστερημένοι που θα ήταν οι πρωταγωνιστές των 2 επόμενων παιχνιδιών. ("Είμαι ο Squal. Όλοι θέλουν να είναι φίλοι μου, μία γκομενάρα με γουστάρει, αλλά εγώ δεν τους θέλω γιατί κάποτε μπορεί να με αφήσουν και να είμαι μόνος. Γι αυτό επιλέγω να είμαι μόνος πριν κάνουμε παρέα")

Τεσπα, το Robotrek με περιμένει :P

geo2004z
01-03-2011, 20:08
Έπειτα από τη βοήθεια του φίλου Braveheart, κατάφερα να βρω τα 20 μεταξύ των καλλίτερων παιχνιδιών του Super Nintendo. Πιστέψτε ότι η επιλογή ήταν πολύ δύσκολη και αναγκάστηκα να δω όλα σας τα μηνύματα για να δω τις προτιμήσεις των μελών που πόσταραν μέχρι σήμερα.

Έτσι πληροφοριακά να πω ότι σε όλο το τόπικ με 50+ μηνύματα έχουν εμφανιστεί περίπου 50 αγαπημένα σας παιχνίδια και επέλεξα εκείνα που εμφανίσθηκαν τις περισσότερες φορές. Στην αρχή σκέφτηκα να μη βάλω καθόλου παιχνίδια που δεν κυκλοφόρησαν στην Ευρώπη όμως με τόσες ψήφους που έλαβαν τα Chrono Trigger και Super Mario RPG, μου ήταν αδύνατον.

Για αυτό λοιπόν, μην αρχίσετε ξανά τις γκρίνιες με παιχνίδια που λείπουν και θα θέλατε να ψηφίσετε. Κι εγώ έκανα παραχωρήσεις και δεν περιέλαβα το αγαπημένο μου RPG, το Final Fanatsy II. Για αυτό μην σκέφτεστε εγωιστικά και ψηφίστε.

Ξανά ευχαριστώ Brave!:001_smile:

paokman
02-03-2011, 12:30
Παιχνιδάρες όλα! Αλλά τα Yoshi's Island, Super Castlevania IV, Donkey Kong Country 2, Street Fighter II και A Link to the Past έχουν ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου!

geo2004z
02-03-2011, 15:09
Η δημοσκόπηση αποκτά αρκετό ενδιαφέρον καθώς χθες που μετρούσα τις προηγούμενες ψήφους σας, το ALTTP είχε πολύ χαμηλή θέση, κάπου δέκατο. Πάντως μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση που όλοι επιλέγετε το Street Fighter II......ήταν για την εποχή του απλά το καλλίτερο παιχνίδι μάχης και ένα από τα κορυφαία multiplayer παιχνίδια! Δεν ξέρω αν στη σημερινή εποχή οι παίκτες αισθάνονται όπως εμείς τότε, αλλά το συναίσθημα της αγοράς ενός παιχνιδιού όπως το Street Fighter ήταν πραγματικά απίστευτο!

Παιδιά δεν αλλάζει το όνομα του thread σε γενική κουβέντα για το SNES; Γιατί βλέπω έχει πολλούς fan η κονσόλα :D

Τώρα είδα αυτή σου την πρόταση κι έχω να πω ότι ο λόγος δημιουργίας του συγκεκριμένου θέματος είναι η συζήτηση περί των παιχνιδιών του Snes. Απλά τοποθέτησα αυτό τον τίτλο στην αρχή ώστε μέσα από τα κορυφαία παιχνίδια του καθενός μας, να μας δίδεται η αφορμή προς συζήτηση.:001_smile:

Dani14
02-03-2011, 15:24
Super Castlevania IV, Donkey Kong Country 2 και Zelda: A Link to the Past από 'μένα!

Braveheart1980
02-03-2011, 16:12
SSFII, Donkey και Mario οι επιλογές μου.
Απλά θα (ξανα)αναφέρω ενα ποδοσφαιρακι που μάλλον μονο εγω έλιωνα:

Striker:

http://www.youtube.com/watch?v=bVmLLmILrrg

Uncle Carl
02-03-2011, 16:43
Η επιλογή μου είναι Yoshis island! Δεν είχα snes εκείνη τη περίοδο (ήμουν στο αντίπαλο στρατόπαιδο- Mega drive) και έτσι δεν χάρηκα τη κονσόλα πολύ στην εποχή της! Αντάλασα συχνά όμως με το κολητό μου που είχε snes! Είχε πολλά καλά παιχνίδια(μαριο, dkc, killer instict κτλ) αλλά αυτό που μου έκλεψε τη καρδιά ήταν το Yoshis island! Εκπληκτικό platform, κρίμα που δε το στηρίζει η nintendo! Αν προσέξετε δεν το αναφέρει καν στο βιβλιαράκι με την ιστορία του μάριο στο πρόσφατο 25th edition!

SSFII, Donkey και Mario οι επιλογές μου.
Απλά θα (ξανα)αναφέρω ενα ποδοσφαιρακι που μάλλον μονο εγω έλιωνα:

Striker:

Δεν το είχα ξαναδει το striker! Θα το ψάξω! Εχει ενδιαφέρον η οπτική γωνία που παρακολουθείς το παιχνίδι, πρέπει να χρησιμοποιεί mode 7! Το κάνει να φαίνεται πιο σύγχρονο!Θυμίζει κάτι από το fifa 96 του 32Χ ή του 3DO!

ZeroAX
02-03-2011, 17:04
Χαχαχα. Κανείς το καημένο το Earthworm Jim. Να μου πεις ήταν περισσότερο παιχνίδι του Mega Drive

geo2004z
02-03-2011, 17:48
To Striker πρώτη μου φορά το βλέπω. Εγώ έπαιζα το Super Soccer και είχε πολύ γέλιο. Μόλις είχα κερδίσει τη Βραζιλία στον τελικό, νόμισα ότι τερμάτισα το παιχνίδι. Ενώ λοιπόν ανέμεινα να δω τον τερματισμό εμφανίζεται μια ομάδα εν ονόματι Nintendo και μου ρίχνει 7 γκολ. Λολ!!! και νόμιζα ότι ήμουν καλός στο ποδοσφαιράκι....

GLAROS
02-05-2011, 15:24
τα περισσότερα από τα παραπάνω τα έχω (μαζί με την κονσόλα) ακόμα τα παίζω :p

DK :001_tt1:

ShinAkuma87
07-07-2011, 18:21
Το δικό μου top 10(σε τυχαία σειρά):
1)Super Metroid
2)Killer Instinct
3)Super Castlevania 4
4)Super Mario World
5)Final Fight 2
6)Legend of Zelda:A Link to the Past
7)Donkey Kong Country 3
8)Demon's Crest
9)Final Fantasy 6
10)Star Fox

paokman
08-07-2011, 10:35
Βλέπω το top-10 σου και θεωρώ ότι το SNES ήταν η πιο πλήρης κονσόλα... Νοσταλγία...

ShinAkuma87
08-07-2011, 13:50
Βλέπω το top-10 σου και θεωρώ ότι το SNES ήταν η πιο πλήρης κονσόλα... Νοσταλγία...

Όντως,η αλήθεια είναι ότι ένα top 10 είναι πολύ λίγο για να βάλεις τα καλύτερα games του SNES(πιστεύω ότι ένα top 100 θα ήταν ότι πρέπει:thumbup1:).Η εποχή των 16-μπιτων έμεινε ως μία από τις καλύτερες στην ιστορία των videogames επειδή θεωρώ πως υπήρχε υγιής ανταγωνισμός μεταξύ Nintendo και Sega αλλά κι όσων άλλων κονσολών υπήρχαν τότε καθώς και μεράκι στα παιχνίδια από ταλαντούχους game developers.

Disco_Wolf
08-07-2011, 13:57
Αχχ, SNES...
Τι ωραία που περνούσαμε τότε. Ούτε "διαμάχες" μεταξύ διαφορετικών gamers, ούτε τίποτα. Τώρα όλα θυσιάζονται στο βωμό των χρημάτων...
Anyway, αγαπάμε SNES.

fox
08-07-2011, 14:22
Απλα μετα τον snes to χαος.......

geo2004z
08-07-2011, 15:07
οφείλω να συμφωνήσω με όλους. και η 4η γενιά θεωρείται η καλλίτερη και το snes η πιο ολοκληρωμένη κονσόλα έως σήμερα!

enrique19
08-07-2011, 16:54
και τα κουτια των παιχνιδιων πανεμορφα..ολα ηταν μαγεια τοτε.

cloud
08-07-2011, 17:27
οφείλω να συμφωνήσω με όλους. και η 4η γενιά θεωρείται η καλλίτερη και το snes η πιο ολοκληρωμένη κονσόλα έως σήμερα!

:thumbup1:

3, 4, 5, και μετά το χάος..

Zalbor
08-07-2011, 20:27
Αχχ, SNES...
Τι ωραία που περνούσαμε τότε. Ούτε "διαμάχες" μεταξύ διαφορετικών gamers, ούτε τίποτα.
Ο Σόνικ είναι ηλίθιος!

RooF
08-07-2011, 20:32
Αχχ, SNES...
Τι ωραία που περνούσαμε τότε. Ούτε "διαμάχες" μεταξύ διαφορετικών gamers, ούτε τίποτα. Τώρα όλα θυσιάζονται στο βωμό των χρημάτων...
Anyway, αγαπάμε SNES.

Οχι δα! Σφαγες γινονταν αναμεσα σε Nintendo και Sega!

Disco_Wolf
09-07-2011, 10:06
Ο Σόνικ είναι ηλίθιος!
:001_tt2:

Οχι δα! Σφαγες γινονταν αναμεσα σε Nintendo και Sega!
Εντάξει, αλλά τώρα όλα τουλάχιστον φαίνονται να είναι πιο έντονα. Ίσως τότε να μην φαινόταν τόσο, λόγω του ότι δεν υπήρχε το ίντερνετ παντού.
Τέλος πάντων, σημασία έχει ότι όσοι πρόλαβαν την κονσόλα, έχουν κάτι πολύ σημαντικό να θυμούνται.

Uncle Carl
09-07-2011, 10:57
Μπα, σα τις κόντρες nintendo-sega δεν έχει, ήταν απίστευτες και πολύ έντονες! Αν υπήρχε ιντερνετ τοτε, μπορεί και να ξεκινούσε ο τριτος παγκόσμιος πόλεμος:laugh: Πάντως και οι δύο κονσόλες (mega drve, snes) ήταν καταπληκτικές και το σημαντικότερο: πρέπει να ήταν η μοναδική γενιά που οι προγραμματιστές τη ξεζουμισαν σε τέτοιο βαθμό! Όχι μόνο την έφτασαν στα όρια της, αλλά τα ξεπέρασαν κιολας!

Υ.Γ: Οχι και ηλίθιος ο sonic ρε Zalbor, που μας έχει χαρίζει μερικά από τα καλύτερα 2D platformers!

ShinAkuma87
09-07-2011, 13:28
Μπορεί να υπήρχαν "σφαγές" μεταξύ αυτών που υποστήριζαν Nintendo και Sega αντίστοιχα αλλά δεν υπήρχαν στο βαθμό φανμποϊσμού που έχουμε σήμερα.Πέραν τούτου σ'αυτή τη γενιά κονσολών όπου η Nintendo βγήκε νικήτρια όλες οι υπόλοιπες εταιρίες παίξαν τα χαρτιά τους βάζοντας τον καλύτερο τους εαυτό και χάσαν καθαρά και τίμια,σε αντίθεση με την Sony η οποία στηρίχτηκε στο σκεπτικό"Ποιότητα τίτλων βγάζετε εσείς;Ποσότητα θα βγάλουμε εμείς κι ας μην είναι τόσο καλή!" μαζί με τη βοήθεια της πειρατείας κάτι που οδήγησε στην μαζικοποίηση του gaming σε μεγάλο βαθμό αλλά και στην έναρξη της "σαβουροποίησης" του.

RooF
09-07-2011, 13:54
μπορεί να υπήρχαν "σφαγές" μεταξύ αυτών που υποστήριζαν nintendo και sega αντίστοιχα αλλά δεν υπήρχαν στο βαθμό φανμποϊσμού που έχουμε σήμερα.πέραν τούτου σ'αυτή τη γενιά κονσολών όπου η nintendo βγήκε νικήτρια όλες οι υπόλοιπες εταιρίες παίξαν τα χαρτιά τους βάζοντας τον καλύτερο τους εαυτό και χάσαν καθαρά και τίμια,σε αντίθεση με την sony η οποία στηρίχτηκε στο σκεπτικό"ποιότητα τίτλων βγάζετε εσείς;ποσότητα θα βγάλουμε εμείς κι ας μην είναι τόσο καλή!" μαζί με τη βοήθεια της πειρατείας κάτι που οδήγησε στην μαζικοποίηση του gaming σε μεγάλο βαθμό αλλά και στην έναρξη της "σαβουροποίησης" του.

η διαφορα ειναι οτι τοτε τσακωνομασταν προσωπο με προσωπο και αρα δεν μπορουσες να ξεφυγεις πολυ και να γινεις μαγκας εκ του ασφαλους. :p

ShinAkuma87
09-07-2011, 14:10
η διαφορα ειναι οτι τοτε τσακωνομασταν προσωπο με προσωπο και αρα δεν μπορουσες να ξεφυγεις πολυ και να γινεις μαγκας εκ του ασφαλους. :p

Σωστός!Γιατί σήμερα κάποιοι αγοράζουν κονσόλες για να στην πουν περισσότερο παρά για να χαρούν τα παιχνίδια της x κονσόλας.Και μέσω του Internet πιστεύουν ότι πουλώντας φανμποϊσμό κάτι θα κερδίσουν.
Δεν πρόκειται ποτέ να ξεχάσω πριν από 10 χρόνια στην αλληλογραφία του Gamepro(ανατολή εποχής Dreamcast-Playstation 2 τότε),ένας που υποστήριζε Sega έκανε το λάθος να γράψει υπέρ του Dreamcast διακωμωδώντας και κάποια games του Playstation απλά για να δει τις αντιδράσεις των Sonymaniacs.Ε!Τι το 'θελε!Στο επόμενο τεύχος έπεσαν να τον φάνε κανονικά!

geo2004z
09-07-2011, 14:15
Τι λέτε ρε παιδιά?? Οι κόντρες Nintendo vs Sega ήταν επικές. Τώρα έχουν χαλαρώσει οι gamers και δεν ασχολούνται.

GLAROS
09-07-2011, 14:17
ποιοι gamers ?
γενικά υπάρχει χαλάρωση

zack
09-07-2011, 14:17
ισως μεγαλωσαμε και δν κανουμε εμεις ποια διαμαχες.οι μικροι δεν ξερεις τι κανουν.

ShinAkuma87
09-07-2011, 14:55
Σε άλλα site παιδιά αν επισκεφθείτε,θα δείτε ότι οι κόντρες καλά κρατούν...

fox
09-07-2011, 15:47
Μαντης εισαι χι χι

Ναι..εεεε για ελα να κανουμε κουβεντα θα βγουν της αγαπης τα μαχερια μετα χι χι

Zalbor
10-07-2011, 18:30
Υ.Γ: Οχι και ηλίθιος ο sonic ρε Zalbor, που μας έχει χαρίζει μερικά από τα καλύτερα 2D platformers!
Για πλάκα το είπα, επειδή ο Disco_Wolf έλεγε ότι δεν υπήρχαν διαμάχες την εποχή του SNES. :)

Uncle Carl
10-07-2011, 21:30
O sonic είναι αρχηγός :001_smile:

geo2004z
11-07-2011, 01:03
Σήμερα συνέδεσα το Snes έπειτα από ορισμένους μήνες και έβαλα να παίξω ένα ξεχασμένο παιχνίδι με το οποίο είχα λατρεία μικρός. Το παιχνίδι ονομάζεται Plok και είναι κατά κάποιον τρόπο ο προάγγελος του Donkey Kong Country. Δυστυχώς το παιχνίδι δεν είχε την ανάλογη επιτυχία τότε και απορώ γιατί. Πάντως, ομολογώ ότι έφαγα τρελό κόλλημα και παρατήρησα ότι πολλά πλάτφορμ παιχνίδια έχουν πάρει στοιχεία από αυτό, όπως το Donkey Kong Country άλλα.

Προτείνω ανεπιφύλακτα στους λάτρεις του SNES καθώς και σε αυτούς των Platform games, να του δώσουν μια ευκαιρία! Είναι απίστευτο και οι μάζες με τα bosses πολύ έξυπνες!

http://image.com.com/gamespot/images/bigboxshots/8/588578_95030_front.jpg

paokman
11-07-2011, 10:01
Πρώτη φορά το συναντώ! Θα βρω λίγο χρόνο να το δοκιμάσω!

Vetus
11-07-2011, 16:52
To Earthbound ΠΡΕΠΕΙ να το παίξεις (για την ακρίβεια να παίξεις το Mother 2 που είναι η original, ιαπωνική version του καθώς το πετσοκόψανε στην αμερικάνικη version) καθώς επίσης και το sequel του στο GameBoy Advance. Όταν πάρω flashcard για GBA games (για να παίξω τα fan translations) θα ξεκινήσω με το Mother 2.

geo2004z
29-08-2011, 18:47
Μόλις σήμερα, για τα 20 χρόνια του SNES, το IGN έβγαλε τους 100 καλλίτερους τίτλους της κονσόλας. Ενδεικτικά γράφω τα τοπ 20 και έχω να πω ότι το ninty πέτυχε την πρώτη θέση με το Zelda!!! Ουσιαστικά πιάσαμε και τα Super Metroid, Yoshi's Island, Mario World. Όμως έχω ένα παράπονο με το DKC 2....γιατί 16ο??? Το θεωρώ με βεβαιότητα ως το πιο ολοκληρωμένα 2D platform που έχω πάιξει, ανώτερο και του SMW και του Yoshi....

http://blufiles.storage.msn.com/y1pjGUtekWemeUYvTGN7xzb0yO1xi7aXlatvDUCsc24W4XQza_ L76gHY8XP6HrmB5z7P-13yDhN0QtyCh-zkSb5ig?PARTNER=WRITER

1)The Legend of Zelda: A Link to the Past
2)Chrono Trigger
3)Super Metroid
4)Final Fantasy III
5)Super Mario World
6)Street Fighter II Turbo
7)Super Mario World 2: Yoshi's Island
8)Super Mario Kart
9)Star Fox
10)Super Mario RPG: Legend of the Seven Stars
11)Secret of Mana
12)Mega Man X
13)EarthBound
14)Final Fantasy II
15)Tetris Attack
16)Donkey Kong Country 2: Diddy's Kong Quest
17)Super Punch-Out!!
18)F-Zero
19)ActRaiser
20)Super Mario All-Stars

πηγή: http://uk.ign.com/top/snes-games/1

cloud
29-08-2011, 19:01
Την ψηφοφορία πως και δεν την είχα δει;
Λοιπόν, ψηφίζω...

Chrono Trigger
Donkey Kong Country
Donkey Kong Country 2
Secret of Mana
Super Mario World
Yoshi’s island
Zelda: a Link to the Past

Αν και τα Chrono Trigger και Yoshi’s island δεν τα έχω τερματίσει, έχω παίξει αρκετά για να καταλάβω το πόσο καλά ήταν, και αν θα μου άρεσαν...

paokman
30-08-2011, 10:10
Αυτή η κονσόλα είναι γεμάτη διαμάντια!!!
Cloud, το Yoshi's Island αξίζει να του δώσεις μια ευκαιρία! Είναι απλά κορυφαίο!

Link - The hero of time
31-08-2011, 18:14
Στα 100 θα βαζατε μεσα το demon's crest?

GLAROS
21-12-2011, 22:06
Στα 100 θα βαζατε μεσα το demon's crest?

Ανάβεις φωτιές με αυτή την ερώτηση.

Spyke88
21-12-2011, 22:21
Chrono Trigger
Donkey Kong Country
Secret of Mana
Starwing
Super Mario All-Stars
Super Mario Kart
Super Mario RPG
Super Mario World
Super Metroid
A Link to the past

Απλα τα σπανεεεε

Link - The hero of time
16-07-2012, 01:07
http://www.youtube.com/watch?v=2yAJOu3btoY&feature=g-u-u

paokman
16-07-2012, 02:23
Το Knights of the Round το έχω λιώσει σε εξομοιωτή. Είναι πολύ καλό!

geo2004z
16-07-2012, 09:15

Αυτό τον καιρό παίζω ένα παιγνίδι το οποίο θα ήθελα να σου το προτείνω όταν θα έχεις χρόνο. Είναι το A link to the past αλλά φτιαγμένο από fans και έχει ολοκαίνουρια dungeons και τελείως διαφορετικό χάρτη, ασε δε που η διάρκειά του είναι τριπλάσια εκείνης του ALTTP. Ακόμη πιο ενδιαφέρον θα βρεις ότι είναι τεράστιας δυσκολίας.

Το χω αρχίσει εδώ και 3-4 μέρες και έχω να πω ότι είχα χρόνια να ενθουσιαστώ τόσο με ένα παιγνίδι. Νομίζω η τελευταία φορά που πωρώθηκα τόσο ήταν όταν έπαιξα το Golden Sun πριν από μία δεκαετία περίπου. Σου το συστήνω ανεπιφύλακτα!!

https://sites.google.com/site/zeldaparallelworlds/intro
http://zelda.wikia.com/wiki/The_Legend_of_Zelda:_Parallel_Worlds

paokman
16-07-2012, 16:30
Μμμ... Θα το κοιτάξω και θα επανέλθω με εντυπώσεις!

tupamaro
16-07-2012, 16:47
πάντως στο magic sword που αναφέρει είναι μέτριο παιχνίδι, σε ανάλογο στυλ αυτό που θεωρώ πραγματικα καλό είναι το legend.

http://www.youtube.com/watch?v=TgK2jxu50iU
ήταν και το πρώτο παιχνίδι που πήρα μαζί με το snes κι έχω πολύ όμορφες αναμνήσεις απο αυτό, γαματή μουσική, ωραία γραφικά,τρως αρκετές ώρες διασκαδαστικά μπορώ να πω.

Ancient hero
17-07-2012, 00:41
Τι παιχνιδάρα είναι το EarthBound!! Αν το βγάλουν στο Wii U, θα γίνει της τρελής! Τι δράση, τι χιούμορ, τι απλότητα, τι αμεσότητα!
Οποίος δεν το έχει παίξει να το κάνει άμεσα. Ένα διαμάντι της Nintendo.

johnny19818
22-09-2014, 19:59
Χωρίς 2η σκέψη Donkey Kong Country.