PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : The Legend of Zelda: Twillight Princess HD

Σελίδες : [1] 2

agilebeast
13-11-2015, 09:48
Τελικά οι φήμες ήταν βάσιμες και θα δούμε το Twillight Princess HD στο Wii U. Από ότι φαίνεται ο τίτλος θα βασίζεται πάνω στην GC έκδοση. Το παιχνίδι οπτικά είναι αρκετά καλύτερο από την αρχική έκδοση επίσης θεωρώ ότι μέχρι να βγει θα δούμε κάποια μικρή αναβάθμιση στα γραφικά.

https://www.youtube.com/watch?v=pSjP7qxsSzk

Zalbor
13-11-2015, 11:20
Αναρωτιέμαι αν ο χειρισμός θα είναι μόνο GC-style ή αν θα σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις Wiimote και να το χειριστείς όπως στο Wii. Μάλλον το πρώτο, αλλά ωραίο θα ήταν να σου έδινε επιλογή αυτή τη φορά.

Dimpap28
13-11-2015, 12:07
Αναρωτιέμαι αν ο χειρισμός θα είναι μόνο GC-style ή αν θα σου επιτρέπει να χρησιμοποιήσεις Wiimote και να το χειριστείς όπως στο Wii. Μάλλον το πρώτο, αλλά ωραίο θα ήταν να σου έδινε επιλογή αυτή τη φορά.
Αν κρίνω από το γεγονός ότι ο Link είναι αριστερόχειρας και φαίνεται ότι δεν είναι η mirrored εκδοχή του κόσμου, μάλλον πάμε για μη Wii Remote controls, αλλά ίσως δούμε χειρισμό τύπου Wind Waker HD, όπου μπορείς να στοχεύσεις το τόξο με το GamePad.

Nesboy85
13-11-2015, 15:04
Ελπίζω με τον ένα ή τον άλλο τρόπο να έρθει και στην Ελλάδα μαζί με το star fox ....

Ensiferum
13-11-2015, 15:08
Αρπαχτή του κερατά... πιο αδιαφορο remake ever, έχει βγει ήδη σε 2 κονσόλες και πάει τώρα για τρίτη, κάθε φορά που η Nintendo Δεν θα έχει τι να βγάλει θα το βγάζει σε κάθε καινούργια κονσόλα!

bravely
13-11-2015, 15:22
Μόνο που βγήκε πριν 9 χρόνια... και ο τίτλος βγήκε και σε wii και σε gc γιατί ήταν μεταβατικός. Δηλάδή οκ να κράζουμε για αυτά που κάνει λάθος, αλλά όχι και για αυτά που κάνει σωστά.

gkalas
13-11-2015, 15:52
Που να δεις τι γραφαν οι άλλοι στο insomnia.Παιζει να είναι και ο ίδιος.

Nesboy85
13-11-2015, 15:54
Με έχει ενοχλήσει περισσότερο η κοροιδία εδώ και χρόνια με το zelda u το οποίο είδαμε σχεδόν μαζί με το λανσάρισμα της κονσόλας και ακόμα περιμένουμε ! Το τραγικό είναι πως με την απουσία της Ν στην Ελλάδα καθώς και με το πρόβλημα capital control & paypal παίζει να μην το δούμε ποτέ κιόλας !! Δεν είχα gc ούτε wii και ΑΝ θα έχω την δυνατότητα να το παιξω θα το κάνω σε hd γραφικά έχοντας ένα από τα πιο καλά zelda των τελευταίων ετών (όπως έχει χαρακτηριστεί) .

gkalas
13-11-2015, 15:57
Παίδες υπάρχει το εξωτερικο για παραγγελίες. Μη τα κάνετε περισσότερο δραματικά απ'οτι είναι τα πραγματα.

agilebeast
13-11-2015, 16:02
1ον) Το Twillight Princess είναι enhanced port. 2ον) Θα πάρετε 2 mainline Zelda μέσα σε ένα χρόνο και γκρινιάζεται το τερματίζετε.

@Nesboy
Το Zelda U πρώτη φορά το έδειξαν το 2014. Εκείνο ήταν tech demo για τις δυνατότητες του Wii U που λες.

bravely
13-11-2015, 16:08
Παίδες υπάρχει το εξωτερικο για παραγγελίες. Μη τα κάνετε περισσότερο δραματικά απ'οτι είναι τα πραγματα.

Υπάρχει το πρόβλημα με τις exclusive limited edition των nintendo store. Δεν υπάρχει περίπτωση π.χ τη special edition του fe:f να την έχουν στο άμαζον. Επίσης, τα cc είναι γεγονός και οι διαδικασίες για να τα παρακάμψεις ή είναι δαπανηρές ή αδύνατες αν δεν είσαι γρήγορος ή τελείως τυχαίες.

gkalas
13-11-2015, 16:11
Στο store διάβασα οτι γίνονται αγορες κανονικά.

agilebeast
13-11-2015, 16:11
Nαι όμως μερικοί το πάνε στα ακρά αν δεν πάρω την CE δεν θα το παίξω το παιχνίδι. Επίσης προτιμάνε να μη το πάρουν digital με αποτέλεσμα να μη παίξουν ποτέ το παιχνιδι και σίγουρα κάτι Zelda και Mario πάντα θα βρίσκουν το τρόπο να έρθουν Ελλάδα.

gkalas
13-11-2015, 16:14
Εμένα βασική μου προτεραιότητα είναι να παίξω το παιχνιδι. Απο τη στιγμη που θα γίνει αυτό τα υπολοιπα δε με νοιαζουν. Οκ,νοιαζουν τους αλλους αλλά δυστυχώς στην κατασταση που βρισκόμαστε βολευομαστε με οτι έχουμε.

bravely
13-11-2015, 16:15
Στο store διάβασα οτι γίνονται αγορες κανονικά.
Μιλάω για τα ιντερνετικά σοπ των nintendo της ευρώπης. Βέβαια αυτό έχει να κάνει με τον αντιπρόσωπο.

- - - Updated - - -

Nαι όμως μερικοί το πάνε στα ακρά αν δεν πάρω την CE δεν θα το παίξω το παιχνίδι. Επίσης προτιμάνε να μη το πάρουν digital με αποτέλεσμα να μη παίξουν ποτέ το παιχνιδι και σίγουρα κάτι Zelda και Mario πάντα θα βρίσκουν το τρόπο να έρθουν Ελλάδα.

Αυτό είναι υπερβολή.

gkalas
13-11-2015, 16:15
Α δε το κατάλαβα μιας και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου.

Nesboy85
13-11-2015, 19:00

Προσωπικά ποτέ δεν με ενδιέφεραν συλλεκτικές εκδόσεις κλπ καθώς και οι digital . Πάντα με ενδιαφέρει το φυσικό προιόν και η απλή έκδοση που θα το πάρω στα χέρια μου και αν δεν μπορώ , προτιμώ να μην το παίξω καν . Το ξέρω πως φαίνομαι κάθετος αλλά έχει αναλυθεί το θέμα από αρκετούς και με βρίσκει σύμφωνο.

Όσο αφορά τυχόν δραματοποιήσεις ερωτώ με ποιο τρόπο θα μπορέσω να αγοράσω το mario maker ή κάποιο άλλο παιχνίδι όταν δεν μπορώ να αγοράσω από ebay & amazon λόγω paypal ?

vassilis_pap
13-11-2015, 19:02
Αυτό το hating που βγαίνει στη Nintendo είναι τουλάχιστον εκνευριστικό. Δύο χρόνια PS4/X1 τη βγάζουν σε σημαντικό βαθμό με κάθε λογής HD επανεκδόσεις και δεν ανοίγει ρουθούνι. Το κάνει η Nintendo για 2η φορά σε 3 χρόνια και αρχίζει το κράξιμο. Το γεγονός πως η πρώτη ήταν, κατά κοινή ομολογία, πολύ προσεγμένη και πως το ΤΡ απέχει από την (μία και μοναδική του) αρχική έκδοση 9 ολόκληρα χρόνια και πολύς κόσμος δε το έχει παίξει είναι φυσικά λεπτομέρειες. Κράξιμο να είναι και ότι να ΄ναι.

Ούτε εγώ ψήνομαι και μάλλον δε θα το πάρω αλλά αυτό δεν έχει σχέση γιατί θέλω η κριτική μου να βασίζεται σε πραγματικά στοιχεία. Δεν θέλω να φαντάζομαι τι θα είχε συμβεί στη Nintendo (δεν είναι και πολύ δύσκολο να το βρει κάποιος) αν της είχα χακάρει την on line υπηρεσία και είχαν κλέψει τις πιστωτικές κάρτες (περίπτωση Sony) ή είχε κατασκευάσει ελαττωματική κονσόλα που χάλαγε μόνη της (X360 πρώτες γενιές).

Nesboy85
13-11-2015, 19:06
Αυτό το hating που βγαίνει στη Nintendo είναι τουλάχιστον εκνευριστικό. Δύο χρόνια PS4/X1 τη βγάζουν σε σημαντικό βαθμό με κάθε λογής HD επανεκδόσεις και δεν ανοίγει ρουθούνι. Το κάνει η Nintendo για 2η φορά σε 3 χρόνια και αρχίζει το κράξιμο. Το γεγονός πως η πρώτη ήταν, κατά κοινή ομολογία, πολύ προσεγμένη και πως το ΤΡ απέχει από την (μία και μοναδική του) αρχική έκδοση 9 ολόκληρα χρόνια και πολύς κόσμος δε το έχει παίξει είναι φυσικά λεπτομέρειες. Κράξιμο να είναι και ότι να ΄ναι.

Και το link to the past να έβγαζε σε φυσικό προιόν hd στο ράφι (παρότι το έχω στο snes) εγώ θα το αγόραζα . Library να υπάρχει παίδες ! Ένα καλό παιχνίδι αξίζει να περνάει και σε επόμενες γενιές κονσολών !

vassilis_pap
13-11-2015, 19:10
Συμφωνώ με αυτό απόλυτα. Τα remakes (ειδικά όταν είναι προσεγμένα) είναι μια χαρά για να γεμίζουν τη βιβλιοθήκη. Δεν είναι τίτλοι ορόσημα, system sellers και έτσι, αλλά για να γεμίζουν τα κενά των κυκλοφοριών με εγγυημένα καλά παιχνίδια και με λίγους σχετικά απαιτούμενους πόρους από τους developers δεν υπάρχει κάτι καλύτερο...

gkalas
13-11-2015, 19:26

Ούτε εγώ ψήνομαι και μάλλον δε θα το πάρω αλλά αυτό δεν έχει σχέση γιατί θέλω η κριτική μου να βασίζεται σε πραγματικά στοιχεία. Δεν θέλω να φαντάζομαι τι θα είχε συμβεί στη Nintendo (δεν είναι και πολύ δύσκολο να το βρει κάποιος) αν της είχα χακάρει την on line υπηρεσία και είχαν κλέψει τις πιστωτικές κάρτες (περίπτωση Sony) ή είχε κατασκευάσει ελαττωματική κονσόλα που χάλαγε μόνη της (X360 πρώτες γενιές).
Αν εχεις όρεξη και κουράγιο μπες στο wiiu thread στο insomnia να δεις τι έχω γράψει. Τα ίδια που λες και συ απλα πιο χωριάτικα. Κλασικά με αποκάλεσαν fanboy.

Nikol@r@s
13-11-2015, 19:36
Γενικά τα Remake είναι αρπακτές, όμως όταν πέφτει δουλειά(Π.χ WW) γιατί να κράξουμε την Nintendo? Οι ίδιοι οι Fan καίμε τελικά αυτήν την εταιρεία(πέρα από τα δικά της λάθη), δεν ξέρουμε τι θέλουμε!Δεν μας δίνει games την κράζουμε, μας δίνει games πάλι την κράζουμε :P Προσωπικά θα ήθελα το TP όπως σε εκείνο το tech demo που είχαν δείξει κάποτε στην Ε3, αλλά όπως και να έχει θα το τιμήσω(Για τρίτη φορά μετά τα GAMECUBE,WII) :)

vassilis_pap
13-11-2015, 19:37
Αν εχεις όρεξη και κουράγιο μπες στο wiiu thread στο insomnia να δεις τι έχω γράψει. Τα ίδια που λες και συ απλα πιο χωριάτικα. Κλασικά με αποκάλεσαν fanboy.

Φίλε μου, είμαι στο insomnia μέλος πριν το Ninty, αλλά ο λογαριασμός μου πια είναι ανενεργός εδώ και χρόνια. Κυριότερος λόγος είναι αυτός που λες, ότι δηλαδή είναι αδύνατο να συνεννοηθείς στο console section του forum. Ή πρέπει να βλέπεις τα πάντα με Sony/PC γυαλιά (πιο σπάνια πια με MS γυαλιά) ή αλλιώς σε ονομάζουν Nintendo fanboy. Και ειδικά με το δεύτερο, έχω πια αλλεργία και δε τη παλεύω καθόλου.

Υπάρχουν φυσικά αξιολογότατα μέλη εκεί που να πω την αλήθεια μου λείπουν αλλά...

agilebeast
13-11-2015, 20:11
Γενικά τα Remake είναι αρπακτές, όμως όταν πέφτει δουλειά(Π.χ WW) γιατί να κράξουμε την Nintendo? Οι ίδιοι οι Fan καίμε τελικά αυτήν την εταιρεία(πέρα από τα δικά της λάθη), δεν ξέρουμε τι θέλουμε!Δεν μας δίνει games την κράζουμε, μας δίνει games πάλι την κράζουμε :P Προσωπικά θα ήθελα το TP όπως σε εκείνο το tech demo που είχαν δείξει κάποτε στην Ε3, αλλά όπως και να έχει θα το τιμήσω(Για τρίτη φορά μετά τα GAMECUBE,WII) :)

Η ίδια ακριβώς δουλειά με το WWHD έγινε και σε αυτό απλά το cel-shading γέρασε πιο καλά. Χρησιμοποιήσαν τα ήδη υπάρχοντα assets και τα έκανα upscale και τα περιποιήθηκαν λίγο.

Dimpap28
14-11-2015, 02:50
Η ίδια ακριβώς δουλειά με το WWHD έγινε και σε αυτό απλά το cel-shading γέρασε πιο καλά. Χρησιμοποιήσαν τα ήδη υπάρχοντα assets και τα έκανα upscale και τα περιποιήθηκαν λίγο.
Πολύ σωστό. Στο cel-shaded Wind Waker τα γραφικά γέρασαν απίσταυτα καλά. Δεν έβαλαν καν νέα textures, δεν υπήρχε λόγος. Έφτιαξαν φωτισμούς και έτοιμο. Εδώ είναι άλλη φάση. Διότι ήθελαν οι fans ρεαλιστικά γραφικά. Ορίστε τώρα. Θέλει δουλειά όλο το παιχνίδι, να αλλάξουν όλα τα assets και τα textures. Τα textures οκ, εύκολο, αλλά τα μοντέλα χαρακτήρων κλπ δεν παίζει... Και όσο να 'ναι το παιχνίδι δε θα ήταν πια το ίδιο... Ξενερώνω λίγο κι εγώ, αλλά το έτσι είναι. Και νομίζω ότι το παιχνίδι το έχει αναλάβει μόνο η Tantalus, αλλιώς θα είχε βγει ο Aonuma να δείξει λίγο από την δουλειά που κάνουν όπως και με το Wind Waker...

vassilis_pap
14-11-2015, 03:22
Πολύ σωστό. Στο cel-shaded Wind Waker τα γραφικά γέρασαν απίσταυτα καλά. Δεν έβαλαν καν νέα textures, δεν υπήρχε λόγος. Έφτιαξαν φωτισμούς και έτοιμο. Εδώ είναι άλλη φάση. Διότι ήθελαν οι fans ρεαλιστικά γραφικά. Ορίστε τώρα. Θέλει δουλειά όλο το παιχνίδι, να αλλάξουν όλα τα assets και τα textures. Τα textures οκ, εύκολο, αλλά τα μοντέλα χαρακτήρων κλπ δεν παίζει... Και όσο να 'ναι το παιχνίδι δε θα ήταν πια το ίδιο... Ξενερώνω λίγο κι εγώ, αλλά το έτσι είναι. Και νομίζω ότι το παιχνίδι το έχει αναλάβει μόνο η Tantalus, αλλιώς θα είχε βγει ο Aonuma να δείξει λίγο από την δουλειά που κάνουν όπως και με το Wind Waker...

Πράγματι άμα μπλέξεις με μοντέλα είναι σαν να ξαναφτιάχνεις το παιχνίδι από την αρχή. Δεν νομίζω να έχει γίνει κάπου τουλάχιστον δεν μου έρχεται κάποιο πρόχειρο παράδειγμα. Γενικά το Demo της Ε3 τώρα που το βλέπουμε από απόσταση νομίζω έκανε περισσότερο κακό παρά καλό. Κυρίως γιατί δημιούργησε τρελές προσδοκίες οι οποίες ήταν αδύνατο να καλυφθούν. Πρώτα πρώτα γιατί δεν υπήρξε ποτέ κάποιο ανάλογο project αλλά και γιατί όπως και να το κάνουμε, άλλο tech demo και άλλο κανονικό παιχνίδι. Τα πρώτα μπορούν να είναι πολύ πιο εντυπωσιακά από τα δεύτερα και αυτό είναι κάτι που το έχουμε δει πάρα πολλές φορές στο παρελθόν και από άλλες εταιρείες.

cloud
14-11-2015, 16:51
Για την ιστορία, η τεχνική στα cel-shaded γραφικά αφορά τα textures, ή για να το πω καλύτερα τα shaders... Για της ακρίβεια είναι ένας τρόπος "σκίασης" που ομαδοποιεί τα γειτονικά χρώματα του ίδιου φάσματος σε ένα αντικείμενο, και τα προβάλει ανάλογα με την θέση του φωτισμού και της κάμερας, έτσι ώστε να δίνει την ψευδαίσθηση του δισδιάστατου.

Τώρα όσο αφορά τα μοντέλα, υπάρχουν τεχνικές που μπορείς να βελτιώσεις (Η και να "χαλάσεις..) τα μοντέλα χωρίς να τα φτιάξεις ξανά από την αρχή.

Dimpap28
14-11-2015, 17:12
Τώρα όσο αφορά τα μοντέλα, υπάρχουν τεχνικές που μπορείς να βελτιώσεις (Η και να "χαλάσεις..) τα μοντέλα χωρίς να τα φτιάξεις ξανά από την αρχή.

Αλλαγή στα μοντέλα είδαμε στα 3D remakes των παιχνιδιών του N64. Εκεί η ανάγκη ήταν επιτακτική, γιατί τα παιχνίδια έδειχναν την ηλικία τους. Η ιστορία με το Wind Waker είναι άλλη φάση, καθώς τα γραφικά ακόμα και σήμερα δείχνουν υπέροχα. Όπως θα δείχνουν και του Skyward Sword σε λίγα χρόνια και του νέου Zelda για το Wii U. Όταν όμως πας σε κάτι πιο ρεαλιστικό, όσο "ρεαλιστικό" μπορεί να θεωρηθεί το Twilight Princess στην απεικόνισή του, τότε τα γραφικά χρόνια μετά θα δείχνουν ξεπερασμένα. Η χαμηλή ανάλυση του Wii έκρυβε όποιες ατέλειές τους, αλλά πλέον στα 1080p, όσο καλύτερα textures και να έχουμε, όσο πιο crispy δείχνει το παιχνίδι, τόσο περισσότερο θα φαίνονται οι "ατέλειες" του αρχικού παιχνιδιού. Παίζοντας με τα εφέ φωτισμού κάτι μπορεί να γίνει, αλλά μην περιμένουμε και πολλά.

Πάντως δεν έχω αμφιβολία ότι το παιχνίδι θα είναι μια χαρά και δε θα μας χαλάει καθόλου το αν δείχνει λίγο γερασμένο. Έχουμε δει πολύ χειρότερες HD μεταφορές σε άλλες κονσόλες. Απλά όταν τα προηγούμενα Zelda remakes ήταν ουσιαστικά remasters, τότε περιμένεις κάτι παραπάνω.

cloud
14-11-2015, 18:06
Όσο αφορά το παιχνίδι, εγώ έχω μόνο μία ένσταση (ΟΧΙ "γκρίνια" η ότι δεν μου άρεσε!!!)..
Μιλάμε για έναν τίτλο που υπάρχει στο Wii, πέρα από το ότι το WiiU παίζει τίτλους του Wii, πιστεύω ότι το 90% των κατόχων WiiU είχε Wii, άρα λίγο πολύ σχεδόν όλοι είχαν, έχουν ή μπορούν να παίξουν το αρχικό παιχνίδι..
Και φυσικά μιλάμε για μία απόλυτα πετυχημένη κονσόλα, άρα δεν βλέπω το "πολλοί δεν μπόρεσαν να το παίξουν όταν βγήκε" όπως θα μπορούσαμε να πούμε για το WW του κύβου.... Άρα δεν ξέρω κατά πόσο δικαιολογείται απόλυτα αυτή την στιγμή η ύπαρξή του σαν remaster - remake - HD αναβάθμιση.. Και πιστεύω ότι καλύτερα θα ήταν να έβγαινε 2-3 χρόνια μετά στο ΝΧ με πολύ περισσότερες αναβαθμίσεις, παρά τώρα.

Πάντως όπως και να έχει, είναι καλοδεχούμενο, και αν είχα WiiU θα ήταν σίγουρη αγορά!!

Dimpap28
14-11-2015, 18:19
Όσο αφορά το παιχνίδι, εγώ έχω μόνο μία ένσταση (ΟΧΙ "γκρίνια" η ότι δεν μου άρεσε!!!)..
Μιλάμε για έναν τίτλο που υπάρχει στο Wii, πέρα από το ότι το WiiU παίζει τίτλους του Wii, πιστεύω ότι το 90% των κατόχων WiiU είχε Wii, άρα λίγο πολύ σχεδόν όλοι είχαν, έχουν ή μπορούν να παίξουν το αρχικό παιχνίδι..
Και φυσικά μιλάμε για μία απόλυτα πετυχημένη κονσόλα, άρα δεν βλέπω το "πολλοί δεν μπόρεσαν να το παίξουν όταν βγήκε" όπως θα μπορούσαμε να πούμε για το WW του κύβου.... Άρα δεν ξέρω κατά πόσο δικαιολογείται απόλυτα αυτή την στιγμή η ύπαρξή του σαν remaster - remake - HD αναβάθμιση.. Και πιστεύω ότι καλύτερα θα ήταν να έβγαινε 2-3 χρόνια μετά στο ΝΧ με πολύ περισσότερες αναβαθμίσεις, παρά τώρα.

Πάντως όπως και να έχει, είναι καλοδεχούμενο, και αν είχα WiiU θα ήταν σίγουρη αγορά!!
Θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτό. Μοιάζει περιττό την παρούσα στιγμή. Ειδικά όταν υπάρχει νέο Zelda στα σκαριά. Είναι μια περίεργη απόφαση αυτή η κυκλοφορία είναι η αλήθεια.

CHARIZARD92
14-11-2015, 19:21
Ας ελπίσουμε πως αρχές 2016 θα έχουμε νέα
Για εκπρόσωπο της Nintendo στην Ελλάδα
Και επίσης κανένα συλλεκτικό δωράκι

Zalbor
15-11-2015, 19:56
Συνειδητοποίησα πως ενώ είπαν ότι είναι συμβατό με διάφορα Amiibo, δεν είπαν τι θα κάνουν αυτά τα Amiibo. Άρα σίγουρα υπάρχουν και gameplay αλλαγές, που δεν είπαν ακόμα.

Στο ελάχιστο περιμένω κάτι σαν το tingle bottle του WW HD.

rockass14
16-11-2015, 14:46
Το γερμανικό amazon έχει το Twilight Princess HD Limited Edition για προπαραγγελία.
Λογικά για λίγη ώρα ακόμη.
http://www.amazon.de/gp/product/B017XX1HO4?keywords=Twilight%20Princess%20HD&qid=1447674236&ref_=sr_1_1&sr=8-1

Dimpap28
17-11-2015, 11:06
Πολύ ωραία ανάλυση, βρήκε νέα πράγματα ακόμα και στο remake!

https://www.youtube.com/watch?v=nyiZG4HoimQ

nkarafo
19-11-2015, 20:43
Το internet έχει γεμίσει με γκρινιάρηδες και ζήτουλες όλη την ώρα και ανικανοποιήτους χρήστες. Μια χαρά είναι το HD remake και πιστεύω σε μια FULL HD τηλεόραση θα φαίνεται ακόμη καλύτερο από ότι το βίντεο στο youtube. Και μην ξεχνάτε ότι κάποιοι όπως εγώ που το έχουν παίξει παλιά το παιχνίδι στο wii, θα ήθελαν να το ξανά παίξουν με HD γραφικά. Το Zelda wind waker HD remake ήταν απίστευτα καλό!! Μην περιμένουμε και εμείς σούπερ ρεαλιστικά γραφικά στυλ skyrim σε τίτλο zelda. Και ευτυχώς δηλαδή που δεν έχει γίνει έτσι.

CHARIZARD92
19-11-2015, 21:52
εγω δεν το εχω παιξει και ευχομουν να ειναι αληθεια οι φημες
τωρα αντε να βρω τη limited

Afnis
20-11-2015, 01:15
Το internet έχει γεμίσει με γκρινιάρηδες και ζήτουλες όλη την ώρα και ανικανοποιήτους χρήστες.

Πόσος κόσμος είναι συνέχεια στα social media και γκρινιάζει όλη μέρα, χωρίς λόγο και σκοπό... Αν κάτι δεν σ' αρέσει μην το παίξεις κι απλά προχώρα στο επόμενο game! Πόσο δύσκολο πια!

vassilis_pap
20-11-2015, 15:48
Πείτε τα, πείτε τα...

Μαζί σας 101%

cloud
20-11-2015, 17:03
Πόσος κόσμος είναι συνέχεια στα social media και γκρινιάζει όλη μέρα, χωρίς λόγο και σκοπό... Αν κάτι δεν σ' αρέσει μην το παίξεις κι απλά προχώρα στο επόμενο game! Πόσο δύσκολο πια!

Και μετά κάποιοι να του την πέφτουν γιατί λέει ότι δεν του αρέσει χωρίς να το έχει παίξει...:P

Πέρα από την πλάκα, αυτό που μου αρέσει με την συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι ζούμε στην εποχή των "remaster", και οι περισσότεροι ουρλιάζουν από χαρά με το που θα δουν στην "νέα γενιά" τίτλους που είχαν βγει πριν από λίγους μήνες και ψάχνουμε μεγεθυντικό φακό να δούμε που άλλαξε τι, και ξαφνικά για έναν τίτλο 10 χρονών, που από το SD πάμε στο HD, και με ξεκάθαρες διαφορές από το παλιό, έπεσαν όλοι να το φάνε.

Κατά τα άλλα, είπα και πριν ότι και εγώ δεν το βλέπω σαν απόλυτα δικαιολογημένη κυκλοφορία και ότι θα ήταν πολύ καλύτερο να το δούμε στο ΝΧ, αλλά όχι ρε παιδιά και τόση γκρίνια!!

Valkurie17
20-11-2015, 21:04
Και μετά κάποιοι να του την πέφτουν γιατί λέει ότι δεν του αρέσει χωρίς να το έχει παίξει...:P

Πέρα από την πλάκα, αυτό που μου αρέσει με την συγκεκριμένη περίπτωση είναι ότι ζούμε στην εποχή των "remaster", και οι περισσότεροι ουρλιάζουν από χαρά με το που θα δουν στην "νέα γενιά" τίτλους που είχαν βγει πριν από λίγους μήνες και ψάχνουμε μεγεθυντικό φακό να δούμε που άλλαξε τι, και ξαφνικά για έναν τίτλο 10 χρονών, που από το SD πάμε στο HD, και με ξεκάθαρες διαφορές από το παλιό, έπεσαν όλοι να το φάνε.

Κατά τα άλλα, είπα και πριν ότι και εγώ δεν το βλέπω σαν απόλυτα δικαιολογημένη κυκλοφορία και ότι θα ήταν πολύ καλύτερο να το δούμε στο ΝΧ, αλλά όχι ρε παιδιά και τόση γκρίνια!!

Από τις λίγες φορές που συμφωνώ μαζί σου!:thumbup1:

geo2004z
23-11-2015, 12:32
wow!! Ενθουσιάστηκα πάρα πολύ! Αγορά την πρώτη μέρα......θα έλεγε κάποιος πραγματικά ενθουσιασμένος.

Ας προσγειωθούμε όμως στην πραγματικότητα. Ποιος ο λόγος να ξανά παίξω έναν τίτλο που τερμάτισα πριν από μια δεκαετία σε gamecube και ξανά ασχολήθηκα αργότερα με τη Wii έκδοση? Σε τέτοια άτομα της δικής μου περίπτωσης νομίζω δεν έχει να προσφέρει κάτι ο συγκεκριμένος τίτλος παρά άλλες 60 ώρες χάσιμο από τη ζωή του. Ήταν δηλαδή αρκετά γραμμικό για Ζελντα και όποιος το ξανά παίξει θα ακολουθήσει τον ίδιο δρόμο για το τερματίσει, δεν υπάρχουν ανατροπές.

Για αυτούς όμως που δεν έχουν παίξει την πρώτη έκδοση είναι ευκαιρία να το κάνουν. Μπορεί ως Ζελντα να μη με ενθουσιάζει αλλά δεν παύει να είναι ένας καλοδουλεμένος τίτλος που αξίζει οπωσδήποτε τα 60-70 ευρώ. Δηλαδή, αν δεν πληρώσουμε για παιγνίδια όπως αυτά που έχουν χρόνια ανάπτυξης και μεγάλο προσωπικό για ποια θα τα δώσουμε? Για New Of New of New Super Mario Bros? Voila......η άποψή μου και σε όποιον αρέσει.

Dimpap28
23-11-2015, 12:57
Για αυτούς όμως που δεν έχουν παίξει την πρώτη έκδοση είναι ευκαιρία να το κάνουν. Μπορεί ως Ζελντα να μη με ενθουσιάζει αλλά δεν παύει να είναι ένας καλοδουλεμένος τίτλος που αξίζει οπωσδήποτε τα 60-70 ευρώ. Δηλαδή, αν δεν πληρώσουμε για παιγνίδια όπως αυτά που έχουν χρόνια ανάπτυξης και μεγάλο προσωπικό για ποια θα τα δώσουμε? Για New Of New of New Super Mario Bros? Voila......η άποψή μου και σε όποιον αρέσει.

Και έρχομαι εγώ να ρωτήσω: Είναι ηθικό από μεριάς Nintendo να προσφέρει σε full price ένα παιχνίδι για το οποίο ξόδεψε ελάχιστα για να ανεβάσει την ανάλυσή του; Γιατί κάποιες άλλες σημαντικές αλλαγές δε φαίνεται να έγιναν. Το παιχνίδι είναι έτοιμο από παλιά. Μήπως θα έπρεπε να ακολουθήσει την τακτική της Sony που κυκλοφορεί τους remastered τίτλους στο PS4 στη μισή τιμή από τους καινούριους; Τι πιστεύετε;

geo2004z
23-11-2015, 13:09
Και έρχομαι εγώ να ρωτήσω: Είναι ηθικό από μεριάς Nintendo να προσφέρει σε full price ένα παιχνίδι για το οποίο ξόδεψε ελάχιστα για να ανεβάσει την ανάλυσή του; Γιατί κάποιες άλλες σημαντικές αλλαγές δε φαίνεται να έγιναν. Το παιχνίδι είναι έτοιμο από παλιά. Μήπως θα έπρεπε να ακολουθήσει την τακτική της Sony που κυκλοφορεί τους remastered τίτλους στο PS4 στη μισή τιμή από τους καινούριους; Τι πιστεύετε;

Δεν νομίζω πως υπάρχει κανείς να διαφωνεί μαζί σου. Εννοείται πως πρέπει να ακολουθήσει τη στρατηγική της Sony και αυτό όχι επειδή μας συμφέρει αλλά είναι το δίκαιο.

Afnis
23-11-2015, 13:10
Το WW το εδινε full price? Τοτε μαλλον το ιδιο θα γινει και μ αυτο...

Dimpap28
23-11-2015, 13:21
Το WW το εδινε full price? Τοτε μαλλον το ιδιο θα γινει και μ αυτο...
Full price δίνει τα πάντα δυστυχώς. Το καλό με τα full price της Nintendo βέβαια είναι ότι κοστίζουν 50, το πολύ 60 ευρώ, οπότε δεν είναι ότι δίνεις 70άρια όπως για νέους τίτλους σε PS4/Xbox One. Αλλά και πάλι, είναι άδικο, όπως λέει και ο geo.

Afnis
23-11-2015, 13:26
Καλα το πιο αδικο απ ολα ειναι που περνανε τα χρονια και δεν πεφτουν ουσιαστικα οι τιμες καθολου... Αντε 15 ευρω με το ζορι!
Μιλαμε παντα για τα first party...

Απο την αλλη νομιζω ολο και καπου θα το βρω γυρω στο 45αρι το παιχνιδι με την κυκλοφορια!

Nikol@r@s
23-11-2015, 14:35
Full Price θα πάει δυστυχώς, απλά καταλήγουμε ότι η Nintendo για ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ εκμεταλλεύεται την αμέριστη αγάπη που τρέφουμε για αυτήν και τους τίτλους της!

Υ.Γ: +1 Geo2004z

Zalbor
23-11-2015, 14:47
Εξαρτάται, δεν είναι πάντα "απλώς" να ανεβάσουν την ανάλυση. Στη γενική περίπτωση (που νομίζω ότι στο Gamecube -> Wii U δεν ισχύει, αλλά μπορεί να κάνω λάθος) θέλει κάμποση δουλειά για να τρέξει κάτι σωστά σε διαφορετικό hardware.
Πέρα απ' το παραπάνω, στο WW το δέχομαι να έχει σχεδόν full price επειδή έκαναν και αλλαγές (γρηγορότερο πανί, triforce pieces etc). Συμφωνώ ότι θα έπρεπε να είναι χαμηλότερη η τιμή, αλλά όχι στα επίπεδα πχ του Ōkami HD που η ανάλυση ήταν στην ουσία η μόνη διαφορά απ' το αρχικό.

Και στη συγκεκριμένη περίπτωση, 100% υπάρχουν κι άλλες αλλαγές εκτός από ανάλυση (και textures) που δε μας έχουν πει ακόμα. Στο ελάχιστο, κάτι που θα κάνουν τα Amiibo.

Nesboy85
23-11-2015, 15:24
Full Price θα πάει δυστυχώς, απλά καταλήγουμε ότι η Nintendo για ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ εκμεταλλεύεται την αμέριστη αγάπη που τρέφουμε για αυτήν και τους τίτλους της!

Συμφωνώ με όσα έχουν προυποθεί αλλά από την άλλη λογικό είναι μιας είναι εταιρεία που πρέπει να παρουσιάζει κέρδη ! Από την άλλη επειδή τα τελευταία χρόνια είναι εκτός ανταγωνισμού από θέμα hardware και 3rd party λογικό είναι επίσης να βασιστεί και στην εκμετάλευση των "οπαδών" της . Αγοράζοντας ξανά Νιntendo (με τελευταίο το Ν64) γνώριζα τι επέλεξα γι αυτό ποτέ δεν έχω διαμαρτυρηθεί για 3rd party κ.λ.π. . Άξιο αναφοράς είναι και το ότι έχουμε να κάνουμε με ένα κολοσσό με τεράστια παράδοση & ιστορία στο χώρο των παιχνιδιών (βλέπε ιστορία της) οπότε ξέρει καλά πως να "χειρίζεται" το κοινό της ...Όλοι γκρινιάζουμε για τις τιμές της (βάζω και 1ο τον εαυτό μου αν θέλετε) αλλά αμέσως αφού παίξουμε 5' παιχνίδι της αμέσως κάνουμε λόγο για εξαιρετικό gameplay ..... :devil2:

Όπως ξαναείπα δεν είχα wii . Είχα σκοπό να το αγοράσω για το wii u αλλά μια και θα βγει σε hd θα περιμένω να το τσιμπήσω τότε!

Vetus
23-11-2015, 15:38
Σ' αυτήν την περίπτωση τότε απλά παίζεις το original game στο Wii που θα το βρεις και πιο φτηνά.

nkarafo
23-11-2015, 18:22
Στον τομέα της τιμής θα συμφωνήσω και εγώ. Πολύ πολύ δύσκολα βλέπεις να πέφτουν οι τιμές στα first party παιχνίδια !! Εδώ μετά από ένα χρόνο στο PS4 για κάποιες ημέρες το Last of Us Remastered έπεσε στα 20ευρώ σε ψηφιακή όμως έκδοση και αν ήσουν και ps plus user το αγόραζες στα 18ευρώ. Και το παιχνίδι από άποψης γραφικών, κλπ είναι κορυφαίο. Ενώ σε αυτήν την τιμή στο αντίστοιχο eshop της Nintendo αγοράζεις στο wii u πχ ένα Swords & Soldiers II που εντάξει ωραίο αλλά δεν θα αφήσει και εποχή .. Για να μην πούμε για τους τίτλους της Nintendo που ουσιαστικά δεν πέφτουν ποτέ. Ενώ αν έκανε το ίδιο που κάνει η Microsoft και η Sony αλλά και άλλες εταιρίες όπως Apple και Google στα appstore και play store για ios και android αντίστοιχα εφαρμογές, πιστεύω θα έβλεπε αλματώδης πωλήσεις ! Είτε είναι remastered είτε όχι. Εγώ για παράδειγμα δεν θέλω να δώσω 40-45 ευρώ για το Captain Toad Treasure Tracker αλλά για 30 θα τα έδινα ή και λίγοτερα για την ψηφιακή του μορφή. Κάποια στιγμή θα πρέπει να καταλάβει ότι στο eshop θα πρέπει να ρίχνει τις τιμές και να γίνεται μια κίνηση χρημάτων και ημέρες προσφορών και οι developers από εκεί που δεν θα έβγαζαν πολλά, έστω και τα λίγα αυτά να τους βοηθήσουν.

geo2004z
23-11-2015, 19:25
Στον τομέα της τιμής θα συμφωνήσω και εγώ. Πολύ πολύ δύσκολα βλέπεις να πέφτουν οι τιμές στα first party παιχνίδια !! Εδώ μετά από ένα χρόνο στο PS4 για κάποιες ημέρες το Last of Us Remastered έπεσε στα 20ευρώ σε ψηφιακή όμως έκδοση και αν ήσουν και ps plus user το αγόραζες στα 18ευρώ. Και το παιχνίδι από άποψης γραφικών, κλπ είναι κορυφαίο. Ενώ σε αυτήν την τιμή στο αντίστοιχο eshop της Nintendo αγοράζεις στο wii u πχ ένα Swords & Soldiers II που εντάξει ωραίο αλλά δεν θα αφήσει και εποχή .. Για να μην πούμε για τους τίτλους της Nintendo που ουσιαστικά δεν πέφτουν ποτέ. Ενώ αν έκανε το ίδιο που κάνει η Microsoft και η Sony αλλά και άλλες εταιρίες όπως Apple και Google στα appstore και play store για ios και android αντίστοιχα εφαρμογές, πιστεύω θα έβλεπε αλματώδης πωλήσεις ! Είτε είναι remastered είτε όχι. Εγώ για παράδειγμα δεν θέλω να δώσω 40-45 ευρώ για το Captain Toad Treasure Tracker αλλά για 30 θα τα έδινα ή και λίγοτερα για την ψηφιακή του μορφή. Κάποια στιγμή θα πρέπει να καταλάβει ότι στο eshop θα πρέπει να ρίχνει τις τιμές και να γίνεται μια κίνηση χρημάτων και ημέρες προσφορών και οι developers από εκεί που δεν θα έβγαζαν πολλά, έστω και τα λίγα αυτά να τους βοηθήσουν.

Η Νιντέντο για μένα υστερεί σε μαρκετινγκ καλέ μου φίλε. Αν ασχολείσαι με ειδήσεις ξένων sites βλέπεις ότι όλοες οι μεγάλες ανακοινώσεις των Sony και Microsoft αναρτούνται στα δικά τους blogs, blog.playstation και majornelson ή Xbox Wire αντίστοιχα. Η Sony μια φορά την εβδομάδα ανεβάζει blog posts με όλες τις εκπτώσεις στο PSN. Η Microsoft το ίδιο αλλά με μικότερη συχνότητα.

Ο κάτοχος δηλαδή μιας κονσόλας Sony περιμένει κάθε πέμπτη να δει ποιοι τίτλοι είναι σε έκτπωση και να κάνει την κινησή του. Η Νιντέντο αν κάνει κάποια παρόμοια έκπτωση ποιος θα το μάθει? Ίσως αναρτήσει κανένα ποστ στο twitter που χωράει 50 λέξεις μαξιμου και αν.

Έχει ξανά συζητηθεί βέβαια το πολύ κακό μαρκετινγκ αλλά δεν είναι κακό να το υπενθυμίζουμε. Όλες οι μεγάλες εταιρείες έχουν δικά τους επίσημα blogs πλέον για να ανεβάζουν τις ειδήσεις τους. Φθίνει σιγά σιγά η εποχή των PR (Press Release) mails, αντικαθίσταται από blogs και η Νιντέντο άφαντη, αρκείται στα τουίτερ ποστ....

bravely
23-11-2015, 19:50
Η Νιντέντο για μένα υστερεί σε μαρκετινγκ καλέ μου φίλε. Αν ασχολείσαι με ειδήσεις ξένων sites βλέπεις ότι όλοες οι μεγάλες ανακοινώσεις των Sony και Microsoft αναρτούνται στα δικά τους blogs, blog.playstation και majornelson ή Xbox Wire αντίστοιχα. Η Sony μια φορά την εβδομάδα ανεβάζει blog posts με όλες τις εκπτώσεις στο PSN. Η Microsoft το ίδιο αλλά με μικότερη συχνότητα.

Ο κάτοχος δηλαδή μιας κονσόλας Sony περιμένει κάθε πέμπτη να δει ποιοι τίτλοι είναι σε έκτπωση και να κάνει την κινησή του. Η Νιντέντο αν κάνει κάποια παρόμοια έκπτωση ποιος θα το μάθει? Ίσως αναρτήσει κανένα ποστ στο twitter που χωράει 50 λέξεις μαξιμου και αν.

Έχει ξανά συζητηθεί βέβαια το πολύ κακό μαρκετινγκ αλλά δεν είναι κακό να το υπενθυμίζουμε. Όλες οι μεγάλες εταιρείες έχουν δικά τους επίσημα blogs πλέον για να ανεβάζουν τις ειδήσεις τους. Φθίνει σιγά σιγά η εποχή των PR (Press Release) mails, αντικαθίσταται από blogs και η Νιντέντο άφαντη, αρκείται στα τουίτερ ποστ....

Η νιντέντο έχει site σε όλες τις χώρες που έχει θυγατρική, στην οποία ανεβάζει όλα τα νέα της.

agilebeast
23-11-2015, 19:59
Kάθε Πέμπτη έχει Press Release με τα upcoming games της εβδομάδας από Παρασκευή έως την άλλη Πέμπτη που θα βγει το νέο Press Release.

Dimpap28
23-11-2015, 20:02
Kάθε Πέμπτη έχει Press Release με τα upcoming games της εβδομάδας από Παρασκευή έως την άλλη Πέμπτη που θα βγει το νέο Press Release.
Και υπάρχει και κατηγορία σε όλα της τα eShop στις κονσόλες με τις εκπτώσεις ;-)

vassilis_pap
23-11-2015, 20:17

Δεν υπάρχει ηθική στην αγορά! Η μόνη "ηθική" (ας το πούμε κάπως έτσι, γιατί προφανώς είναι λάθος) στην ελεύθερη αγορά είναι πως όλες οι εταιρείες κάνουν ότι μπορούν για καλύτερες κερδοφορίες. Παίρνω σαν αφορμή το ποστ του Δημήτρη για να το τονίσω αυτό, όχι τόσο για τον ίδιο ούτε καν για το θέμα αυτό, αλλά γενικότερα γιατί βλέπω πολύ συχνά τέτοιες παρανοήσεις εδώ μέσα, από πολλά παιδιά στο τρόπο που αντιμετωπίζουν τις εταιρείες, τα καταστήματα κλπ...

Σε σχέση με την τιμολόγηση του Zelda τώρα (δε θα αποφύγω να απαντήσω επί της ουσίας :P ), νομίζω πως πράγματι το πιθανότερο είναι να ξεκινήσει περίπου full priced (40-50€) και μετά από κάποιο καιρό η τιμή του να πέσει ίσως και αρκετά (για τα δεδομένα της Ν. τουλάχιστον). Η λογική πίσω από μια τέτοια απόφαση, είναι πως όσοι πράγματι θέλουν να παίξουν το παιχνίδι (δηλαδή άνθρωποι που δεν είχαν παίξει το πρωτότυπο και είναι κάτοχοι του Wii U, άρα ανήκουν στο σκληρό πυρήνα της Nintendo), δε θα κολλήσουν σε μια τέτοια τιμή. Αντίθετα αυτοί που δεν πολυψήνονται (δηλαδή όσοι το έχουν παίξει) δύσκολα θα το έκαναν ακόμα και με χαμηλότερη τιμή.

Άρα η Ν. λογικά θα το βγάλει σχετικά ψηλά για να τσιμπήσει όσο κοινό θέλει πράγματι να το παίξει άμεσα και ύστερα από κάποιο διάστημα (1χρόνο+) θα το ρίξει είτε σε μορφή select είτε με κάποιο bundle με το Wind Waker. Δε θα έχει πρόβλημα να το κάνει (σε αντίθεση με ότι συμβαίνει συνήθως) γιατί ο τίτλος είναι remake και όχι πραγματικά τίτλος πρώτης γραμμής (έχει συμβεί και με το OoT), όσο και γιατί το Wii U σύντομα θα είναι παρελθόν οπότε οι συλλογές select θα έχουν πια νόημα.

Το τι κάνουν οι άλλες εταιρείες μπορεί να είναι σχετικό μπορεί και όχι. Εξαρτάται από τη κάθε περίπτωση. Πάντα όμως έχει να κάνει με το πως μπορεί να τα "πάρει" η κάθε εταιρεία καλύτερα και αποδοτικότερα.

@Geoz2004 εννοείται πως έχεις δίκιο τα έχω γράψει άλλωστε και εγώ πολλές φορές. Το θέμα όμως είναι πως η Ν. σαν μέγεθος δυστυχώς δεν μπορεί να συγκριθεί με τους άλλους δύο. Συνεπώς δεν ξέρω πόσο θα μπορούσε να είναι απόλυτα ανταγωνιστική σε τέτοια θέματα. Μακάρι να με διαψεύσει αλλά τελευταία όσο το σκέφτομαι τόσο καταλήγω πως δε μπορούμε να περιμένουμε θαύματα σε επίπεδο promotion...

Dimpap28
23-11-2015, 20:28
@vassilis_pap Σωστός, ατυχής η χρήση της λέξης "ηθική", όπως λες, το λεξικό της αγοράς την αγνοεί! :thumbup1:

Όσο για το promotion, πόσο θα μας λείψει η Nortec, ειδικά τώρα στις γιορτές, που έβγαινε στα καταστήματα με τα ambassadorια, τα οποία ήταν πολύ καλύτερα από οποιουσδήποτε άλλους promoters (ακόμα και από τα κορίτσια που δουλεύουν βράδυ στα μπουζούκια, όπου θέλει γερές αντοχές), και έφερναν άλλο άρωμα στα καταστήματα... Ααααχ ριμάδα κρίση...

Solidus
23-11-2015, 22:38
Το Wind Waker παντως ακομα full price ειναι μετα απο τοσο καιρο.Δε βλεπω γτ να μην ισχυει το ιδιο κ στο ΤΡ HD.

vassilis_pap
23-11-2015, 23:20
Το Wind Waker παντως ακομα full price ειναι μετα απο τοσο καιρο.Δε βλεπω γτ να μην ισχυει το ιδιο κ στο ΤΡ HD.

Σύμφωνα με τη γνώμη μου πάντα, για αυτό ;-)

Δε θα έχει πρόβλημα να το κάνει (σε αντίθεση με ότι συμβαίνει συνήθως) γιατί ο τίτλος είναι remake και όχι πραγματικά τίτλος πρώτης γραμμής (έχει συμβεί και με το OoT), όσο και γιατί το Wii U σύντομα θα είναι παρελθόν οπότε οι συλλογές select θα έχουν πια νόημα.

hic_et_nunc
23-11-2015, 23:45
Σύμφωνα με τη γνώμη μου πάντα, για αυτό ;-)

Τι μανια ρε παιδια με το τελος του wii u;;; Αλλη κονσολα πριν το 2017 εγω δεν βλεπω να ρχεται, ειδικα οταν το wii u εχει αρχισει να πουλαει παραπανω λογω των νεων τιτλων που προστιθενται συνεχως.

Οσον αφορα το παιχνιδι, γυρω στα 40 το βλεπω να ρχεται και προσωπικα τα δινω ανετα. Zelda ειναι :)

mikeus
24-11-2015, 00:37
Εγώ πάντως θεωρώ τραγικό που βγάλανε Selects για 3DS και όχι για Wii U... λάθος προτεραιότητες.

Το Wind Waker μάλλον έχει σταματήσει να παράγεται, γι' αυτό οι τιμές είναι στα ύψη... το ίδιο έχει γίνει και με το Ocarina 3DS.

vassilis_pap
24-11-2015, 00:54
Τι μανια ρε παιδια με το τελος του wii u;;; Αλλη κονσολα πριν το 2017 εγω δεν βλεπω να ρχεται, ειδικα οταν το wii u εχει αρχισει να πουλαει παραπανω λογω των νεων τιτλων που προστιθενται συνεχως.

Οσον αφορα το παιχνιδι, γυρω στα 40 το βλεπω να ρχεται και προσωπικα τα δινω ανετα. Zelda ειναι :)

Υπάρχει κάτι καινούργιο για αυτό από το μέτωπο των πωλήσεων;

Γιατί τα τελευταία νέα που γνωρίζω δε τα λες και πολύ ενθαρρυντικά.

hic_et_nunc
24-11-2015, 01:22
Υπάρχει κάτι καινούργιο για αυτό από το μέτωπο των πωλήσεων;

Γιατί τα τελευταία νέα που γνωρίζω δε τα λες και πολύ ενθαρρυντικά.

Εχει ανεβασει πωλησεις το wii u, απο νεους τιτλους το splatoon παει πολυ καλα οπως και το mario maker ενω ερχονται τιτλοι οπως το xenoblade και pokken tournament.
Επισης τα amibo πουλανε σαν τρελα.

Προσφατα διαβασα για αυξημενα κερδη της nintendo και δικαιως για μενα καθως τωρα αρχιζει το wii u να γινεται μια κονσολα που μπορω να χαραχτηρισω "πληρης" .

Δεν ειχε το boost που επρεπε γιατι αργησε να δωσεξ ποικιλια τιτλων στην αρχη και αυτο στοιχισε. Απ την αλλη ομως η nintendo δεν ειναι απ τις εταιριες που επισπευδει της κυκλοφορια νεας κονσολας λογω χαμηλων πωλησεων(μην ξεχναμε οτι εχει περασει και πιο δυσκολα οικονομικα με παλαιοτερες κονσολες)

Πιστευω πως θα δωσει καποια hint μεσα του 2016 και τελος του 2017 θα δουμε νεα κοσνολα. Δεν εχει τυχει τοσα χρονια να δουμε νεα κονσολα σε λιγοτερο απο 5 χρονια. Αν αλλαξει αυτη η τακτικη οκ, αλλα δεν το πιστευω

vassilis_pap
24-11-2015, 03:55
Δυστυχώς το Wii U δεν πάει καλά όπως και να το δει κάποιος. Όταν είδα το post σου έλπιζα ότι μπορεί να υπήρχαν καινούργια στοιχεία που να το αναιρεί αυτό, αλλά δυστυχώς, δεν... Συγκεκριμένα τα τελευταία επίσημα στοιχεία δείχνουν πως το U μόλις ξεπέρασε τα 11εκ (μιλάω για μετά τo Splatoon) κάτι που δεν είναι καθόλου τιμητικό μιας και μόλις ξεπέρασε το Dreamcast το οποίο όλοι ξέρουμε πόσο τραγικά μικρή (και κακή) πορεία είχε. Με τα στοιχεία αυτά το Wii U θα είναι ένα μικρό θαύμα αν καταφέρει τελικά να ξεπεράσει ακόμα και το Gamecube τη κονσόλα της Nintendo με τις μικρότερες πωλήσεις μέχρι σήμερα (21,7 εκ).

Θα ήθελα να ελπίζω πως στο υπόλοιπο του 15 και το 16 τα πράγματα θα είναι καλύτερα αλλά δυστυχώς η επικείμενη ανακοίνωση του ΝΧ αλλά και το φτωχό line up για το 16 (τουλάχιστον με αυτά που ξέρουμε μέχρι τώρα) δεν μου αφήνουν πολλά περιθώρια για αισιοδοξία. Μακάρι βέβαια να κάνω λάθος.

Σε ότι αφορά την οικονομική κατάσταση της Ν. φυσικά συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Όποιος κάνει το κόπο και ρίξει μια ματιά στα οικονομικά στοιχεία της εταιρείας θα διαπιστώσει πως η εταιρεία μόνο πρόβλημα δεν έχει. Η παραφιλολογία που καλλιεργείτε συχνά στο Internet σχετικά με το μέλλον της εταιρείας (η οποία υπάρχει ζωντανή από το 19ο αιώνα!!!) οφείλεται συνήθως είτε σε άγνοια βασικών δεδομένων, είτε σε ευσεβείς πόθους κάποιων, είτε φυσικά σε συνδυασμό των παραπάνω.

ΥΓ: Καλά είναι το off topic των πωλήσεων και της γενικότερης πορείας του U και της Ν. (το οποίο με δική μου ευθύνη ξεκίνησε) να κλείσει εδώ.

Dimpap28
25-11-2015, 22:21
Απ' ότι φαίνεται το παιχνίδι θα υποστηρίζει και Wii Remote με Nunchuk, όπως και η έκδοση του Wii:

http://i.imgur.com/MGXogzi.png

Πηγή: http://www.nintendo.se/wiiu/spel/twilighthd

Ash_Pokemaster
25-11-2015, 22:43
Αυτό ενδεχομένως να υποννοεί ότι θα υπάρχει και mirrored mode που θα κάνει το παιχνίδι ίδιο με την έκδοση του Wii -- αν και δεν βλέπω λόγο να μην επιτρέψουν και left-handed χρήση Wii Remote αυτή τη φορά. Άξιο σημείωσης είναι επίσης το γεγονός ότι το Master Quest του OoT3D ήταν mirrored... Χμμ, δεδομένου ότι το Twilight Princess δεν είχε Master ή Second Quest, ίσως να δουλεύουν πάνω σε κάτι αντίστοιχο.

Zalbor
26-11-2015, 11:42
Αυτό έλεγα κι εγώ. Συμβατότητα του συστήματος με το χειριστήριο υπάρχει, έχουν ήδη σχεδιάσει το σύστημα χειρισμού, θα ήταν έλλειψη να μη γίνεται.

Afnis
27-11-2015, 10:55
Θα φυγει η θαμπαδα και θα παιζει καλα με το motion control? Ηδη ψηνομαι ασχημα! :-P

CHARIZARD92
28-11-2015, 12:27
σκεφτομαι να παραγγειλω απο amazon
βεβαια δεν εχω ξαναπαραγγειλει
ξερετε με ποια εταιρια τα στελνει?
μεταφορικα?
εντυπωσεις?

bravely
28-11-2015, 13:44
σκεφτομαι να παραγγειλω απο amazon
βεβαια δεν εχω ξαναπαραγγειλει
ξερετε με ποια εταιρια τα στελνει?
μεταφορικα?
εντυπωσεις?

Με ποια εταιρεία στέλνει είναι αναλόγως. Από Αγγλία το super saving shipping έρχεται συνήθως με royal mail (ΕΛΤΑ). Πάντως δεν ξέρω αν ισχύει για εμενα ή γενικώς, ότι έχω παραγγείλει από Αγγλία έρχεται πάντα πριν το expected date.
Εξαρτούνται από τι παραγγέλνεις, πάντως δεν είναι λίγα.
Γενικώς, πολύ καλές. Αν παραγγείλεις από το amazon και όχι από 3rd part seller στο marketplace, έχεις εγγύηση ότι άν παρουσιαστεί πρόβλημα θα πάρεις είτε τα λεφτά σου πίσω είτε ξανά το ίδιο προιόν.

CHARIZARD92
28-11-2015, 14:32
ναι σκεφτομαι να παραγγειλω το tiwlight princess
το limited
απο το γερμανικο...
γιατι δε βλεπω φως εδω
τουλαχιστον για το limited

Ant
14-01-2016, 17:34
Σήμερα κυκλοφορεί η είδηση ότι το Amiibo Midna θα ξεκλειδώνει ένα ολοκαίνουργιο dungeon!!!
Τα προηγούμενα amiibo (Link, toon Link, Zelda, Sheik, Gannondorf) θα γεμίζουν τις καρδιές και τα βέλη.

To άσχημο νέο είναι ότι πήγα να κάνω preorder το limited edition στο Amazon Αγγλίας και λέει ότι δεν στέλνει στην Ελλάδα το συγκεκριμένο πακέτο.

Ξέρει κανείς από ποιό άλλο ευρωπαικό ή έλληνικό site μπορώ να το παραγγείλω;

vassilis_pap
14-01-2016, 18:03
http://www.amazon.de/Legend-Zelda-Twilight-Princess-Limited/dp/B017XX1HO4/ref=sr_1_1?s=videogames&ie=UTF8&qid=1452783661&sr=1-1&keywords=zelda

Αυτοί σίγουρα στέλνουν Ελλάδα σε αντίθεση με τους Γάλλους που δεν δέχονται ελληνικές πιστωτικές. Από ότι βλέπω είναι και διαθέσιμο συνεπώς είσαι κομπλέ. Ιταλία και Ισπανία δεν έψαξα αλλά συνήθως είναι πιο ακριβοί...

Nikol@r@s
14-01-2016, 18:23
Ξέρουμε πόσο πάει με τα μεταφορικά?

vassilis_pap
14-01-2016, 18:32
Πρόχειρα σου λέω 59.99€ +2-3€ επιπλέον ΦΠΑ (λόγω 23% υποθέτω) +5€ μεταφορικά.

Το βράδυ αν προλαβαίνω θα κάνω μια "εικονική" παραγγελία να επιβεβαιώσω τα κόστη. Αν κάποιος άλλος ξέρει πιο θετικά ας μας πει.

bravely
14-01-2016, 19:46
Βγαίνει 68.02 ευρώ

CHARIZARD92
14-01-2016, 22:21
μιλησα με game explorers Και gamescom
κ ειπαν πως μαλλον θα το φερουν

Kampas
15-01-2016, 11:35
Που είναι ο φίλος που έλεγε ότι τώρα που έφυγε η Nortec και δεν θα υπάρχει επίσημος διανομέας της Nintendo στην Ελλάδα θα βρίσκουμε τα παιχνίδια πιο φθηνά και χωρίς δυσκολία; Δεν έρχεται να μας πει από που να πάρουμε το Zelda με 40€ και κάτω;

paixtis
16-01-2016, 19:57
Που είναι ο φίλος που έλεγε ότι τώρα που έφυγε η Nortec και δεν θα υπάρχει επίσημος διανομέας της Nintendo στην Ελλάδα θα βρίσκουμε τα παιχνίδια πιο φθηνά και χωρίς δυσκολία; Δεν έρχεται να μας πει από που να πάρουμε το Zelda με 40€ και κάτω;

Καμπάκη κάνε τα κονέ σου και πάρε την επίσημη αντιπροσωπεία της nintendo στην Ελλάδα! Μπορείς!!

Kampas
16-01-2016, 22:02
Καμπάκη κάνε τα κονέ σου και πάρε την επίσημη αντιπροσωπεία της nintendo στην Ελλάδα! Μπορείς!!

:thumbsup:

Μπα. Κρίμα. Μην σας το χαλάσω, τώρα που θα βρίσκετε τα πάντα όλα, εύκολα και πολύ φθηνότερα. Πάνω που έστρωσε το πράγμα, μην το χαλάμε πάλι.

Έτσι να γουστάρουμε...

:thumbup1:

CHARIZARD92
17-01-2016, 12:35
Καλημερα Hyruleαδες αν θελετε καντε προπαραγγελια στο game explorers
εχει τη limited!!!!!

paixtis
17-01-2016, 16:38
Στο console club βλέπω είναι 20e κάτω σχεδόν..

CHARIZARD92
17-01-2016, 16:41
ωχ ναι!!!
αλλ ειναι το ιδιο?

paixtis
17-01-2016, 16:43
Ναι λέει twilight princess hd με το amiibo κ είναι η εικόνα της limited. Μπορεί να πάρει κάποιος τηλ για να το επιβεβαιώσει γιατί η τιμή είναι πολύ χαμηλή!!

mac
17-01-2016, 20:06
Αρχικά πέρα του ότι είναι πανάκριβο,πιστεύω τελικά δεν θα το φέρει το games exp.Το ίδιο είχε κάνει και με το animal για wii u και όταν κυκλοφόρησε πέρα του ότι έγραφε άμεσα διαθέσιμο,το είχα προπαραγγείλει τελικά δεν ήρθε ποτέ.Αν τελικά το φέρει θα το φέρουν σίγουρα και τα gamescom και gamestation σε χαμηλότερη τιμή εννοείτε και θα αναγκαστεί και το games exp να χαμηλώσει την τιμή όπως κάνει πάντα.

paixtis
17-01-2016, 20:08
Αρχικά πέρα του ότι είναι πανάκριβο,πιστεύω τελικά δεν θα το φέρει το games exp.Το ίδιο είχε κάνει και με το animal για wii u και όταν κυκλοφόρησε πέρα του ότι έγραφε άμεσα διαθέσιμο,το είχα προπαραγγείλει τελικά δεν ήρθε ποτέ.Αν τελικά το φέρει θα το φέρουν σίγουρα και τα gamescom και gamestation σε χαμηλότερη τιμή εννοείται και θα αναγκαστεί και το games exp να χαμηλώσει την τιμή όπως κάνει πάντα.
Για το console club δεν είδες??Σχεδόν 20e κάτω! 52e

Nesboy85
17-01-2016, 20:58
Αρχικά πέρα του ότι είναι πανάκριβο,πιστεύω τελικά δεν θα το φέρει το games exp.Το ίδιο είχε κάνει και με το animal για wii u και όταν κυκλοφόρησε πέρα του ότι έγραφε άμεσα διαθέσιμο,το είχα προπαραγγείλει τελικά δεν ήρθε ποτέ.Αν τελικά το φέρει θα το φέρουν σίγουρα και τα gamescom και gamestation σε χαμηλότερη τιμή εννοείται και θα αναγκαστεί και το games exp να χαμηλώσει την τιμή όπως κάνει πάντα.

Παιδια το παιχνίδι είναι κράχτης δεν συγκρίνεται η εμπορικότητά & η απηχησή του με το Αnimal . Σίγουρα θα το φέρουν !

mac
17-01-2016, 21:28
Για το console club δεν είδες??Σχεδόν 20e κάτω! 52e

Όχι γιατί στο skroutz που κοιτάω δεν το έχει για κάποιο λόγο.@Nesboy85 δεν συγκρίνεται εννοείτε αλλά και το animal πουλάει καλά γενικά να σου θυμίσω τα δύο του 3ds πήγαν εξαιρετικά και καμία limited μετά τα capital δεν ήρθε στην ώρα της τουλάχιστον.Όπως με zenoblade και άλλες συλλεκτικές.Μακάρι να έρθει πάντως.

sephirothson
17-01-2016, 21:32
Το παρήγγειλα και γω απο το console club.Λογικά η τιμή είναι αυτή στα 52 ευρω μιας και έχει και την απλή έκδοση στα 45 περίπου.Δεν το έχω παίξει το συγκεκριμένο zelda και πραγματικά μετράω μέρες (καλά να είμαστε)

Afnis
17-01-2016, 22:50
Όχι γιατί στο skroutz που κοιτάω δεν το έχει για κάποιο λόγο.@Nesboy85 δεν συγκρίνεται εννοείτε αλλά και το animal πουλάει καλά γενικά να σου θυμίσω τα δύο του 3ds πήγαν εξαιρετικά και καμία limited μετά τα capital δεν ήρθε στην ώρα της τουλάχιστον.Όπως με zenoblade και άλλες συλλεκτικές.Μακάρι να έρθει πάντως.
Κοιτα στις κανονικες εκδοσεις στο skroutz και ειναι εκει! [emoji6]
Η συλλεκτικη εχει κατι αλλο περα απτο amiibo και το παιχνιδι;

bravely
17-01-2016, 22:55
soundtrack

Afnis
17-01-2016, 22:57
soundtrack
Ειναι δυνατον αυτη η εκδοση να μην το εχει και γι αυτο να ειναι σε αυτη την τιμη; γιατι προσωπικα δεν με χαλαει...

bravely
17-01-2016, 22:59
Ειναι δυνατον αυτη η εκδοση να μην το εχει και γι αυτο να ειναι σε αυτη την τιμη; γιατι προσωπικα δεν με χαλαει...

Όχι, όλες οι ευρωπαικές συλλεκτικές έχουν soundtrack.

Afnis
17-01-2016, 23:01
Τι να σου πω... Ο τροπος που το εχουν ονοματισει παντως με ποβληματιζει ελαφρα! Εψω την αισθηση πως κατι θα λειπει!

bravely
17-01-2016, 23:04
Τι να σου πω... Ο τροπος που το εχουν ονοματισει παντως με ποβληματιζει ελαφρα! Εψω την αισθηση πως κατι θα λειπει!

Αν είναι το bundle το soundtrack είναι μέσα στο κουτί και δεν δίνεται μαζί με το κουτί.

Afnis
17-01-2016, 23:04
Θα μαθουμε φανταζομαι περισσοτερα κοντα στην κυκλοφορια! Εχουμε ακομα καιρο!

bravely
17-01-2016, 23:09
Θα μαθουμε φανταζομαι περισσοτερα κοντα στην κυκλοφορια! Εχουμε ακομα καιρο!

Μα δεν υπάρχει καμιά αμφιβολία σχετικά εδώ. Η limited edition είναι 1 και περιλαμβάνει αυτά (http://store.nintendo.co.uk/games-wii-u/the-legend-of-zelda-twilight-princess-hd-limited-edition-t-shirt/11222705.html) (εκτός του shirt που είναι preorder bonus για το nintendo uk store).

Afnis
17-01-2016, 23:25
Δικιο εχεις... και ευχομαι οντως να παραμεινει μεχρι το τελος σε αυτη την τιμη!

mac
18-01-2016, 00:40

Ναι το ξέρω για τις απλές εκδόσεις.Για την limited είπα ότι δεν υπάρχει στο skroutz.Ένα είναι το πακέτο οπότε θα περιέχει μέσα και το sountrack.

Afnis
18-01-2016, 00:55
Μπες στις κανονικες και το εχει εκει λεμε!
Στο console club που λεει το παιχνιδι +wolf link amiibo!
Επισης υπαρχει η limited και στο ge στα 69,90.

mac
18-01-2016, 02:52
Μπες στις κανονικες και το εχει εκει λεμε!
Στο console club που λεει το παιχνιδι +wolf link amiibo!
Επισης υπαρχει η limited και στο ge στα 69,90.

Δεν έχεις καταλάβει γιατί μιλάγαμε παραπάνω αλλά οκ.Σου είπα το ξέρω ότι μέσα στις απλές έχει τη limited λάθος του skroutz (εξάλλου το είπε και ένα παιδί ποιο πάνω ότι υπάρχει και στο console club) και για το ότι την έχει το games exp τη limited το είπα και εγώ ποιο πριν και ένα άλλο παιδί δεν ξέρω γιατί το ξανά αναφέρεις.

Afnis
18-01-2016, 03:31
Ειπες δεν υπαρχει η limited κι απαντησα! Αυτα! 😉

Gigixx
18-01-2016, 16:52
Μακαρι να ειναι η σωστη τιμη στο console club αλλα μ φαινεται δν ειναι..ειδικα για limited δεν θυμαμαι κανα παιχνιδι στα 52 η εστω σε μη στρογγυλη τιμη.

Afnis
18-01-2016, 17:50
Εχουν βγαλει την κανονικη εκδοση στα 44,90. Αν δεν ειναι η limited τι αλλο θα μπορουσε να ειναι;

CHARIZARD92
18-01-2016, 19:33
τους πηρα τηλ. η limited ειναι

vassilis_pap
18-01-2016, 21:37
Παιδιά, εφόσον η τιμή είναι καλή και πρόκειται πράγματι για τη limited, νομίζω πως καλό είναι να τους τιμήσετε, όσοι ενδιαφέρεστε να αγοράσετε.

Νομίζω πως ειδικά στις μέρες μας είναι καλό είναι να στηρίζουμε τις καλές προσπάθειες από τους ντόπιους έμπορους ώστε να δείξουμε πως υπάρχει ακόμα ενδιαφέρον για τα προϊόντα της Ν...

Afnis
19-01-2016, 01:09
Παιδιά, εφόσον η τιμή είναι καλή και πρόκειται πράγματι για τη limited, νομίζω πως καλό είναι να τους τιμήσετε, όσοι ενδιαφέρεστε να αγοράσετε.

Νομίζω πως ειδικά στις μέρες μας είναι καλό είναι να στηρίζουμε τις καλές προσπάθειες από τους ντόπιους έμπορους ώστε να δείξουμε πως υπάρχει ακόμα ενδιαφέρον για τα προϊόντα της Ν...
Χρυσες δουλειες! Απτην πρωτη στιγμη ακυρωσα το γερμανικο για αυτο!
Τωρα μπηκε και στη σωστη μερια στο skroutz!

Gigixx
19-01-2016, 01:23
Θα το τιμησω και γω αν και εχω να πω οτι ηταν απτις πιο αβεβαιες αποφασεις για το αν θα το παρω η οχι λογω "ξαναζεσταμενου φαγητου".θα διευκολυνε περισσοτερο αν συνοδευοταν μαζι με οτιδηποτε συλλεκτικο κομματι πλην του αμιμπο που ομολογουμενως ειναι ομορφο.τα soundtracks προσωπικα τα θεωρω αχρειαστα μιας και η μονη συσκευη στο σπιτι π παιζει cd/dvd πλεον ειναι ο υπολογιστης.και δν νομιζω να χρησιμοποιηθει ποτε για να παιξει καποιο soundtrack -.-

mikeus
19-01-2016, 01:44
τους πηρα τηλ. η limited ειναι

Να δούμε τώρα τι θα λένε όσοι επέμεναν ότι τα skoutzoμάγαζα θα πουλάνε ακριβότερα από την Nortec... πάει κι αυτός ο «δράκος».

vassilis_pap
19-01-2016, 02:15
Αν εννοείς εμένα το μόνο που είπα (και εξακολουθώ να λέω) είναι πως σε βάθος χρόνου η έλειψη της Nortec ή οποιασδήποτε άλλης αντιπροσωπείας θα κάνει κακό στα προϊόντα της Ν. Και στη ίδια τη τιμή αλλά και σε όλα τα άλλα (που κατά τη γνώμη μου είναι πιο πολλά και πιο σημαντικά από τη τιμή, αυτή καθαυτή).

Σε κάθε περίπτωση το να περιμένουμε τις τιμές του κάθε μαγαζιού για μένα δεν αποτελεί σοβαρό επιχείρημα για ένα τόσο σοβαρό θέμα. Είτε η τιμή είναι προς τα πάνω είτε προς τα κάτω. Ψωνίζουμε απο εκεί που αξίζει και πάμε παρακάτω...

bravely
19-01-2016, 03:26
Να δούμε τώρα τι θα λένε όσοι επέμεναν ότι τα skoutzoμάγαζα θα πουλάνε ακριβότερα από την Nortec... πάει κι αυτός ο «δράκος».

Το θενα ειναι οτι δεν εχουν ουτε τους μισους απο τους τιτλους που βγαινουν για 3ds αυτη τη στιγμη προπαραγγελια. Που ειναι legend of legacy, etrian odyssey untold 2, bravely second κτλ?

mikeus
19-01-2016, 09:34
Και η Nortec είχε ελλείψεις εδώ και πολύ καιρό, πχ το Zelda Wind Waker HD ήταν άφαντο.

Πάντως ότι έχει ζήτηση, μια χαρά θα το φέρουν τα μαγαζιά πχ το νέο Zelda. Niche τίτλοι με μικρή ζήτηση λογικό είναι να μην έρθουν. Στην τελική υπάρχει και το e-shop.

agilebeast
19-01-2016, 11:22
Το θενα ειναι οτι δεν εχουν ουτε τους μισους απο τους τιτλους που βγαινουν για 3ds αυτη τη στιγμη προπαραγγελια. Που ειναι legend of legacy, etrian odyssey untold 2, bravely second κτλ?

Τίτλους της NIS America η Nortec δεν εφερνε πότε πάντως. Tο public τα εφερνε και τα έπαιρνα από εκεί, το ξέρεις καλύτερα από όλους πόσο niche τίτλος είναι.
To WWHD δεν είχε μεγάλο print run πάντως, γενικά δε το βρίσκεις εύκολα αλλά ναι τα 2 τελευταία χρόνια δεν έφερνε και πολλά κομμάτια η Nortec.

bravely
19-01-2016, 13:25
Τίτλους της NIS America η Nortec δεν εφερνε πότε πάντως. Tο public τα εφερνε και τα έπαιρνα από εκεί, το ξέρεις καλύτερα από όλους πόσο niche τίτλος είναι.
To WWHD δεν είχε μεγάλο print run πάντως, γενικά δε το βρίσκεις εύκολα αλλά ναι τα 2 τελευταία χρόνια δεν έφερνε και πολλά κομμάτια η Nortec.

Συγγνωμη εγω θυμομουν λαθος. Σιγουρα εφερνε rising star games παντως.
Αυτη τη στιγμη ειναι απο τα πιο δημοφιλη first person dungeon crawlers, υπαρχουν σιγουρα πιο niche σειρες απο το eo.

- - - Updated - - -

Και η Nortec είχε ελλείψεις εδώ και πολύ καιρό, πχ το Zelda Wind Waker HD ήταν άφαντο.

Πάντως ότι έχει ζήτηση, μια χαρά θα το φέρουν τα μαγαζιά πχ το νέο Zelda. Niche τίτλοι με μικρή ζήτηση λογικό είναι να μην έρθουν. Στην τελική υπάρχει και το e-shop.

Σε καποιους δεν μας αρεσει το eshop. Δεν πειραζει θα τα δωσω στο αμαζον τα λεφτα.

Ajax87
19-01-2016, 13:43
Το console club θα την φερει ομως; ή θα μας γειωσει οπως εκανε με την Limited του Xenoblade και του Project Zero;;
Γιατι και τοτε ελεγαν οτι θα τα φερουν...

Εγω μαλλον θα παραμεινω στο Amazon.de.

bravely
19-01-2016, 13:47
Το console club θα την φερει ομως; ή θα μας γειωσει οπως εκανε με την Limited του Xenoblade και του Project Zero;;
Γιατι και τοτε ελεγαν οτι θα τα φερουν...

Εγω μαλλον θα παραμεινω στο Amazon.de.

Και καλα θα κανεις. Το πιο ασφαλες μερος να εισαι σιγουρος οτι θα παρεις την limited ειναι το αμαζον ;)
Επιπλέον, δεν ξέρω αν ισχύει για την Ευρώπη αλλά σίγουρα ισχύει για την Βόρεια Αμερική, η nintendo στέλνει τις limited editions της μόνο σε αλυσίδες και όχι ανεξάρτητα μαγαζιά.

Afnis
19-01-2016, 13:51
Τοτε ομως ελεγαν πως θα την φερουν, δεν το εβγαλαν προς πωληση!

CHARIZARD92
19-01-2016, 13:55
εμενα μου ειπαν οτι δεν ξερουν λεπτομερειες
καθως δεν υφισταται πια νορτεκ

bravely
19-01-2016, 13:56

Όποιος θέλει να έχει ήσυχο το κεφάλι του, ας προπαραγγείλει από άμαζον και αν σιγουρευτούν ότι θα την φέρουν εδώ, ας την ακυρώσει :)

- - - Updated - - -

εμενα μου ειπαν οτι δεν ξερουν λεπτομερειες
καθως δεν υφισταται πια νορτεκ

Άρα δεν ξέρουν ούτε οι ίδιοι αν θα την φέρουν!!!!
Και αφού δεν ξέρουν λεπτομέρειες, γιατί ανεβάζουν προπαραγγελίες;

Afnis
19-01-2016, 13:57
Όποιος θέλει να έχει ήσυχο το κεφάλι του, ας προπαραγγείλει από άμαζον και αν σιγουρευτούν ότι θα την φέρουν εδώ, ας την ακυρώσει :)
Βασικα αυτο ειναι το καλυτερο! Κι εγω την ξαναεκανα στο αμαζον για σιγουρια! [emoji14]

bravely
19-01-2016, 14:02
Βασικα αυτο ειναι το καλυτερο! Κι εγω την ξαναεκανα στο αμαζον για σιγουρια! [emoji14]

Καλά θα κάνεις, γιατί όπως το βλέπω, απλώς ανεβάζουν την προπαραγγελία απλώς για να την ανεβάσουν.

Afnis
19-01-2016, 14:37
Μετα απο αυτο που ειπε ο Charizard αρχισα κι εγω να το πιστευω... Και μετα θα προωθησουν την κανοξικγ εκδοση ως εναλλακτικη!

sephirothson
19-01-2016, 15:05
Μόλις πηρα τηλ στο console club και μου είπε το παιδί ότι είναι κανονικά η Limited με το amibo και το cd.Το χαρτί τηε παραγγελίας απο την Nintendo αυτό γράφει όπως μ είπε

Afnis
19-01-2016, 15:07
Που θα ερθει σιγουρα, 100% ή θα δουμε τωρα που δεν υπαρχει η Nortec;

Ajax87
19-01-2016, 15:10

Φυσικα και τα εβγαλαν για πωληση , εχω και το mail επιβεβαιωσης της παραγγελιας. Μετα με πηραν τηλεφωνο στις 3/12 και με ρωτησαν αν θελω την απλη αφου δεν θα φερουν την Limited, παλι καλα που την ψιλιαστικα και ειχα παραγγειλει και απο αμαζον.

Αμαζον και ας αργησει λιγο δεν πειραζει...Ετσι και αλλιως το Xenoblade παιζει να μην το εχω τελειωσει μεχρι τοτε :P

Afnis
19-01-2016, 15:11
Φυσικα και τα εβγαλαν για πωληση , εχω και το mail επιβεβαιωσης της παραγγελιας.
Για το xenoblade αποκλειεται, αφου το εψαχνα... Για το αλλο δεν ξερω...

Ajax87
19-01-2016, 16:25
Για το xenoblade αποκλειεται, αφου το εψαχνα... Για το αλλο δεν ξερω...

Αφου εισαι τοσο σιγουρος δες το mail της παραγγελιας :

http://i.imgur.com/Qvw7LQS.png

Afnis
19-01-2016, 16:27
Στο skroutz που κοιταζα 1 μηνα πριν την κυκλοφορια δεν το ειχε. Τωρα αν το βαλανε πιο πριν και δεν το ανεβασανε παρα για λιγες ωρες δεν ξερω.

vassilis_pap
19-01-2016, 18:22
Έχω την εντύπωση πως το Console Club δεν περιλαμβάνεται στο skroutz.gr. Πριν μερικούς μήνες τουλάχιστον που το είχα τσεκάρει αυτό είχα συμπεράνει. Δεν ξέρω αν στο μεταξύ άλλαξε κάτι.

Σχετικά με τη συλλεκτική του Zelda TP τώρα. Η αίσθησή μου είναι, πως θα κυκλοφορήσει ευρέως όπως έγινε λίγο πολύ με όλες τις μεγάλες κυκλοφορίες που είχαν συλλεκτική το παιχνίδι + amiibo (πχ Smash). Απλή αίσθηση είναι μην πάρω κανένα στον λαιμό μου...!! :P

Αν το παραπάνω βγει, σίγουρα κάποιες θα έρθουν και εδώ από τα μαγαζιά που λέμε ενώ και οι πραγματικές προσφορές δεν είναι καθόλου απίθανες.

Για πιο "κανονικές" συλλεκτικές (όπως του Xenoblade, του Fatal Frame και αύριο του Fire Emblem) τα πράγματα είναι πιο σφιχτά και εκεί μάλλον το εξωτερικό είναι μονόδρομος.

bravely
19-01-2016, 23:32
Έχω την εντύπωση πως το Console Club δεν περιλαμβάνεται στο skroutz.gr. Πριν μερικούς μήνες τουλάχιστον που το είχα τσεκάρει αυτό είχα συμπεράνει. Δεν ξέρω αν στο μεταξύ άλλαξε κάτι.

Σχετικά με τη συλλεκτική του Zelda TP τώρα. Η αίσθησή μου είναι, πως θα κυκλοφορήσει ευρέως όπως έγινε λίγο πολύ με όλες τις μεγάλες κυκλοφορίες που είχαν συλλεκτική το παιχνίδι + amiibo (πχ Smash). Απλή αίσθηση είναι μην πάρω κανένα στον λαιμό μου...!! :P

Αν το παραπάνω βγει, σίγουρα κάποιες θα έρθουν και εδώ από τα μαγαζιά που λέμε ενώ και οι πραγματικές προσφορές δεν είναι καθόλου απίθανες.

Για πιο "κανονικές" συλλεκτικές (όπως του Xenoblade, του Fatal Frame και αύριο του Fire Emblem) τα πράγματα είναι πιο σφιχτά και εκεί μάλλον το εξωτερικό είναι μονόδρομος.

Νομίζω ότι είναι τουλάχιστον 1 χρόνο, αυτός ο εξωγηινος δεν ξεχνιέται εύκολα.

Afnis
20-01-2016, 00:58
Ειναι το console club απο πριν το καλοκαιρι στο skroutz, το θυμαμαι που εψαχνα καποια games για το 3ds!
Γενικα θα δουμε, τωρα σκεφτηκα πως εχουμε ακομα 1,5 μηνα μεχρι την κυκλοφορια!

bravely
20-01-2016, 01:04
Ειναι το console club απο πριν το καλοκαιρι στο skroutz, το θυμαμαι που εψαχνα καποια games για το 3ds!
Γενικα θα δουμε, τωρα σκεφτηκα πως εχουμε ακομα 1,5 μηνα μεχρι την κυκλοφορια!

Ο φεβρουαριος/μαρτης ειναι παντως γεματος nintendoπαιχνιδια :P

paixtis
20-01-2016, 01:05
Δηλαδή ποια??Μου άρεσε το γεμάτος..

Afnis
20-01-2016, 01:10
Ο φεβρουαριος/μαρτης ειναι παντως γεματος nintendoπαιχνιδια [emoji14]
Χαμος! Μερικα θα τα παρω με χρονο καθυστερηση βεβαια, γιατι το εκαψα χρηματικα τις γιορτες!
Ασε που με περιμενουν ενα καρο που δεν εχω ξεκινησει ακομα!

bravely
20-01-2016, 01:12

Δεν εχει πολλα παιχνιδια ο φεβρουαριος/μαρτιος για 3ds/wii u.
Γενικως το ειπα και οχι συγκεκριμενα για το wii u

Afnis
20-01-2016, 01:15
Final fantasy explorers, pokemon super mystery dungeon, bravely second, pokemon red/blue/yellow, hyrule warriors 3ds, fire emblem fates, twilight princess hd, star fox zero και μπορει να ξεχναω καποια!

paixtis
20-01-2016, 01:15
Γενικά πάντως λίγα πράγματα για Nintendo τόσο για WiiU όσο και για 3ds.. Για άλλες κονσόλες,pc έχει πράγμα σίγουρα

Afnis
20-01-2016, 01:17
Δεν ξερω τι εννοειτε ως πολλα games, προσωπικα μου φαινονται πολλα! Και για το χρονο που απαιτει το καθενα!

bravely
20-01-2016, 01:23
Γενικά πάντως λίγα πράγματα για Nintendo τόσο για WiiU όσο και για 3ds.. Για άλλες κονσόλες,pc έχει πράγμα σίγουρα

Για wii u αν θυμαμαι καλα εχει μονο pokken tournament και loz:twillight princeds hd σωστα;
Για το 3ds παντως εχει etrian odyssey untold 2, legend of legacy, bravely second, terraria, project x zone 2, megaman collection, stella glow και hyrule warriors legends, δεν τα λες και λιγα.

paixtis
20-01-2016, 01:24
Final fantasy explorers, pokemon super mystery dungeon, bravely second, pokemon red/blue/yellow, hyrule warriors 3ds, fire emblem fates, twilight princess hd, star fox zero και μπορει να ξεχναω καποια!
Τα περισσότερα από αυτά είναι remakes,ports. Από τα υπόλοιπα ίσως να με ενδιαφέρει το Bravely Second και λίγο το Starfox Zero. Και το twilight επειδή θα'χει το extra dungeon με το λύκο. Κατά τα άλλα δεν με συγκινεί κάτι. Εκείνη την εποχή θα βγει και το darksouls 3. Οπότε θα στραφώ προς τα κει αρχικά.

Afnis
20-01-2016, 01:26
Τα περισσότερα από αυτά είναι remakes,ports. Από τα υπόλοιπα ίσως να με ενδιαφέρει το Bravely Second και λίγο το Starfox Zero. Και το twilight επειδή θα'χει το extra dungeon με το λύκο. Κατά τα άλλα δεν με συγκινεί κάτι. Εκείνη την εποχή θα βγει και το darksouls 3. Οπότε θα στραφώ προς τα κει αρχικά.
Αν δεν γουσταρεις δεν γουσταρεις οκ! Αλλα υπαρχει πολυ υλικο και απο original games. Στο 3ds τουλαχιστον!
Επισης ενα remake που εχω να παιξω 10 χρονια, μου φαινεται σχεδον σαν καινουργιο game προσωπικα!

bravely
20-01-2016, 01:26

Τα περισσοτερα παιχνιδια στο 3ds δεν ειναι remakes/ports.

paixtis
20-01-2016, 01:28
Τα περισσοτερα παιχνιδια στο 3ds δεν ειναι remakes/ports.
Αναφερόμουν στην παρουσία των pokemon red,blue,yellow και στο hyrule warriors όσον αφορά το 3ds

bravely
20-01-2016, 01:31
Αναφερόμουν στην παρουσία των pokemon red,blue,yellow και στο hyrule warriors όσον αφορά το 3ds

Το καταλαβα και γι αυτο ειπα οτι τα περισσοτερα δεν ειναι.

SHot-OS
21-01-2016, 14:40
'Οσο για το TP: Το καινούριο Wolf Link Amiibo θα ανοίγει καινούρια mini game dungeons στο παιχνίδι. Η Zelda και ο Sheik θα γεμίζουν καρδιές, ο Link θα γεμίζει βέλη και ο Ganon θα κάνει κάτι άλλο με mini game πάλι. Για το καινούριο δεν έγινε αναφορά τι ακριβώς θα κάνει, μόνο πως θα είναι συμβατό.
Source και βίντεο (http://www.allgamesbeta.com/2016/01/the-legend-of-zelda-twilight-princess.html)

paixtis
21-01-2016, 14:42
Το καινούριο Wolf Link Amiibo θα ανοίγει καινούρια mini game dungeons στο παιχνίδι. Η Zelda και ο Sheik θα γεμίζουν καρδιές, ο Link θα γεμίζει βέλη και ο Ganon θα κάνει κάτι άλλο με mini game πάλι.
Source και βίντεο (http://www.allgamesbeta.com/2016/01/the-legend-of-zelda-twilight-princess.html)
Είπαν για τον ganon ότι θα ξεκλειδώνει hard mode δλδ θα τρως διπλάσιο dmg

SHot-OS
21-01-2016, 20:38
Είπαν για τον ganon ότι θα ξεκλειδώνει hard mode δλδ θα τρως διπλάσιο dmg

Αααα ναι τώρα το κατάλαβα! Όταν το είδα την πρώτη φορά δεν είχα πολυκαταλάβει τι έλεγε...

Giorgans
25-01-2016, 21:58
Αφου εισαι τοσο σιγουρος δες το mail της παραγγελιας :

http://i.imgur.com/Qvw7LQS.png

Πήρα τηλέφωνο στο console club γιαυτο το θεμα.. μου κανει το παιδι οτι το xenoblade το περιμενανε απο nortec γιαυτο δε το φερανε.. το ζελντα το εχουν παραγγειλει απο εξωτερικο οποτε το πιθανοτερο να ερθει.Εγω θα το περιμενω απο κει.Εχω γνωστο να μου το στειλουν απο αγγλια αλλα ειναι πολλα τα λεφτα να μου φυγει κανενα 80αρι για ενα παιχνιδι κι ας ειναι limited

Ajax87
26-01-2016, 11:44
Μακαρι να το φερουν. Εγω δεν το ρισκαρω εχω παραγγειλει απο Amazon.de .

Gigixx
29-01-2016, 15:21
Δεν υπαρχει πλεον η Limited στο σκρουτζ απο console club και βασικα δν υπαρχει καθολου πλεον ουτε στο site του μαγαζιου..τι μπορει να σημαινει αυτο?

paixtis
29-01-2016, 15:22
Δεν υπαρχει πλεον η Limited στο σκρουτζ απο console club και βασικα δν υπαρχει καθολου πλεον ουτε στο site του μαγαζιου..τι μπορει να σημαινει αυτο?
Εξαντλήθηκε??

Afnis
29-01-2016, 15:23
Το προσεξα απο χτες... Αν ειχε εξαντληθει δε θα επρεπε απλα να γραφουν πως εξαντληθηκε;

Gigixx
29-01-2016, 15:27
Το προσεξα απο χτες... Αν ειχε εξαντληθει δε θα επρεπε απλα να γραφουν πως εξαντληθηκε;

Ναι,αυτο ακριβως σκεφτηκα και γω..θα επρεπε να υπαρχει τουλαχιστον σαν εξαντλημενο ...

Afnis
29-01-2016, 15:28
Θα μαθουμε οπως και να χει...
Βασικα μετα τις προσφορες του Γερμανου τσιμπησα μερικα ακομα games και σιγα σιγα το σκεφτομαι για την limited! 😜

CHARIZARD92
29-01-2016, 17:54
μιλησα με console club
επειδη οντως θα το φερουνε
εξαντληθηκε

Giorgans
29-01-2016, 18:22
μιλησα με console club
επειδη οντως θα το φερουνε
εξαντληθηκε

Καλα και αυτοι δε μπορουσαν να βαλουν εξαντλημενο; Επρεπε να το βγαλουν τελειως απο το σαιτ τους;

EDIT: Μπηκα στις παραγγελιες στο σαιτ και εχει το λινκ του παιχνιδιου http://www.theconsoleclub.gr/παιχνίδια/the-legend-of-zelda-twilight-princess-hd-wolflink-amibo-wiiu-new-9781582381966-detail
υπαρχει στο σαιτ απλα δε το δειχνουν .

winters
03-02-2016, 16:36
Με ενημέρωσαν από gamestation ότι δεν θα έρθει η συλλεκτική τελικά.

Nikol@r@s
08-02-2016, 19:21
Έχει πέσει δουλειά, το ωραίο είναι ότι συγκρίνει την έκδοση του U τόσο με το Game Cube όσο και με το Wii

https://www.youtube.com/watch?v=vTD0h0DZDgY

Υ.Γ:Το Console Club μου είπε ότι εξαντλήθηκαν οι συλλεκτικές του παιχνιδιού, οι οποίες έφτασαν τις 95!Δυστυχώς δεν προλάβα οπότε βασίζομαι μπας και ακυρώσει κανείς τελευταία στιγμή :P

cowboy
08-02-2016, 21:39
Twilight Princess HD βέβαιος φαίνεται καλύτερο στο Wii U, όμως περίμενα περισσότερα, να μη πω πολύ περισσότερα από ένα παιχνίδι που κάνει 45€. Δηλαδή για 25€ είναι ένταξη, αλλα 45€ είναι πολλά χρήματα για τόσο μικρές αλλαγές κατά την άποψη μου.

Από Wind Waker σε Wind Waker HD είδαμε τρομερή διαφορα. Το ίδιο δεν μπορώ να πω για το Twilight Princess. Επίσης αυτό που δεν μου αρέσει καθόλου είναι που δεν κοίταξαν να διορθώσουν το AI τον εχθρών.

jimmys30
09-02-2016, 00:50
Δεν νομιζω να δωσω 45Ε για ενα ψευτο-upgrade κατα την αποψη μου δεν αξιζει! Αυτο που με ζαχαρωνε ηταν το amibo figure αλλα μαλλον θα το κλεψω απο κανενα :P

bravely
09-02-2016, 01:08
Δεν νομιζω να δωσω 45Ε για ενα ψευτο-upgrade κατα την αποψη μου δεν αξιζει! Αυτο που με ζαχαρωνε ηταν το amibo figure αλλα μαλλον θα το κλεψω απο κανενα :P

Θα βγει και μόνο του.

vassilis_pap
09-02-2016, 04:28

Για κάποιον που το έχει παίξει ίσως πράγματι να μην αξίζει. Ούτε εγώ έχω σκοπό να το αγοράσω άλλωστε. Ψευτο-upgrade όμως δεν το λες ούτε με σφαίρες. Έχει πέσει δουλειά και αυτό φαίνεται. Για πολλά μπορούμε να κατηγορούμε τη Nintendo και σίγουρα οι τιμές της πολλές φορές είναι τσιμπημένες. Αλλά για προχειρότητα (ειδικά στα μεγάλα franchise) δύσκολα...

Προσωπική άποψη το τελευταίο.

paixtis
09-02-2016, 08:47
Για κάποιον που το έχει παίξει ίσως πράγματι να μην αξίζει. Ούτε εγώ έχω σκοπό να το αγοράσω άλλωστε. Ψευτο-upgrade όμως δεν το λες ούτε με σφαίρες. Έχει πέσει δουλειά και αυτό φαίνεται. Για πολλά μπορούμε να κατηγορούμε τη Nintendo και σίγουρα οι τιμές της πολλές φορές είναι τσιμπημένες. Αλλά για προχειρότητα (ειδικά στα μεγάλα franchise) δύσκολα...

Προσωπική άποψη το τελευταίο. Δεν είναι αντίστοιχο του windwaker hd.. Εκείνο ήταν full remake!! Εδώ είναι απλά hd αναβάθμιση

vassilis_pap
09-02-2016, 10:47
Δεν έκανα κάποια σύγκριση με το WW HD, αλλά αφού το ανέφερες δεν νομίζω πως και σε αυτό είχαμε full remake. Καλύτερα textures + πολύ καλύτεροι φωτισμοί + μικροδιορθώσεις εδώ και εκεί, συν φυσικά το συγκεκριμένο art style που έκανε το παιχνίδι να λάμπει. Η σημαντική διαφορά ήταν πως στο WW πείραξαν και τους μηχανισμούς (στο ταξίδι κλπ) κάτι που δεν έκαναν στο TP. Γενικά αν έπρεπε να συγκρίνω θα έλεγα πως το WW ήταν πιο καλογυαλισμένο σε κάποια θέματα (αυτό είναι το point φαντάζομαι) αλλά για μένα οι διαφορές δεν είναι τόσο μεγάλες και κυρίως αυτό δεν κάνει την έκδοση του TP κακή ή πρόχειρη. Με βάση αυτά που βλέπουμε στα video πάντα.

Έχουμε δει και έχουμε δει από τη βιομηχανία γενικότερα...

agilebeast
09-02-2016, 13:21
Η κυρία διαφορά τους είναι ότι το ένα είναι Remake και δοκίμαζαν τα νέρα του HD και το άλλο είναι ένα απλό remaster.

cowboy
09-02-2016, 16:04
Πράγματα που θα περίμενα από HD remake:

Loading τιμές στο Wii U. Για πιο λόγο ?
Νοημοσύνη (AI) τον εχθρών, δεν φτάνει το Hero Mode!
Τεράστιες άδειες περιοχές
Upgrades στον οπτικό τομέα δεν εντυπωσιάζουν εμάς που παίξαμε το παιχνίδι στο Wii/Game Cube

Nikol@r@s
09-02-2016, 17:56
Το Wind Waker λόγω Cel-Shaded γραφικών, αναδείχθηκε με τα HD γραφικά του U!Συμφωνώ με τον Vasilis_pap,στο Twilight κάτι τέτοιο δεν φαίνεται, χωρίς αυτό να σημαίνει όμως ότι ο τίτλος δεν έχει δουλευτεί!Επίσης όσοι τυχεροί πήραν την συλλεκτική με 50ευρώ, ουσιαστικά αγόρασαν το παιχνίδι 30-35ευρώ(Γιατί κάτω από 15-20 δεν θα κάνει το Amiibo μόνο του), άρα δεν είναι τόσο παράλογη η τιμή του Cowboy :rolleyes:

vassilis_pap
10-02-2016, 08:01
Η κυρία διαφορά τους είναι ότι το ένα είναι Remake και δοκίμαζαν τα νέρα του HD και το άλλο είναι ένα απλό remaster.

Ειλικρινής ερώτηση (επειδή παίζει να έχω χάσει κάποια λεπτομέρεια):

Τι κάνει διαφορετική τη περίπτωση του WW HD από του TP HD;

Εγώ έχω την εντύπωση πως όλα τα Zelda μέχρι τώρα (βάζω μέσα και τα δύο του 3DS) είναι στην ουσία remasters με κάποια (λίγα σχετικά) στοιχεία από remake στις πιο προσεγμένες περιπτώσεις (WW και ΟοΤ IMHO). Πάντως από άποψη γραφικών δεν νομίζω πως μπορεί να σταθεί το "remake". Remake ας πούμε ήταν το RE1 PS1 -> GC ή ακόμα πιο πρόσφατα το FF VII όπου στην ουσία ο τίτλος (και τα γραφικά του) δημιουργούνται από την αρχή με σχεδόν μηδενικά assets από τον αρχικό τίτλο.

agilebeast
10-02-2016, 11:32
Remake: Τυπικά είναι ένα παιχνίδι το οποίο το παίρνεις το βελτιώνεις στον οπτικό τομέα αλλά κυρίως στο gameplay βλέπε Wind Waker, έφτιαξαν το Triforce hunt , το sailing και νομίζω και άλλες αλλαγές στις οποίες δεν είμαι οικείως γιατί δεν έχω παίξει το original.

Eνώ το remaster είναι απλά ένα visual overhaul που λένε και οι φίλοι μας οι Άγγλοι, δηλαδή βελτιώνουν το οπτικό τομέα και το πως τρέχει ένα παιχνίδι.

Afnis
10-02-2016, 11:39
Προσωπικα στο μυαλο μου εχω ως remake κατι που εχει πολλες αλλαγες συγκριτικα με το original. Βλεπε Omega Ruby/Alpha Sapphire ως προσφατα παραδειγματα.

cloud
10-02-2016, 15:09
Remake: Τυπικά είναι ένα παιχνίδι το οποίο το παίρνεις το βελτιώνεις στον οπτικό τομέα αλλά κυρίως στο gameplay βλέπε Wind Waker, έφτιαξαν το Triforce hunt , το sailing και νομίζω και άλλες αλλαγές στις οποίες δεν είμαι οικείως γιατί δεν έχω παίξει το original.

Eνώ το remaster είναι απλά ένα visual overhaul που λένε και οι φίλοι μας οι Άγγλοι, δηλαδή βελτιώνουν το οπτικό τομέα και το πως τρέχει ένα παιχνίδι.

Και για να το πω πιο απλά, και με παραδείγματα ταινίες...

Remake είναι να γυρίσεις μία ταινία ξανά, με άλλους ηθοποιούς (Μοντέλα στην περίπτωση των παιχνιδιών..).. Και remaster είναι να "καθαρίσεις" ή και να χρωματίσεις μία παλιά ασπρόμαυρη ταινία...

Και ακόμα πιο απλά... Remake...

https://www.youtube.com/watch?v=c-UUdZ-Htvw

Remaster....

https://www.youtube.com/watch?v=xgpLHb_HcHM

Βέβαια στα παιχνίδια οι διαφορές δεν είναι τόσο εμφανείς, με εξαίρεση κάποια παιχνίδια όπως το FF7.. Όμως νομίζω ότι έγινε αντιληπτό τι είναι το καθένα.

Afnis
10-02-2016, 23:53
Remake από remake διαφέρει, όπως και remaster από remaster.
Αλλά τι είναι remake και τι remaster, νομίζω είναι ξεκάθαρο όταν βλέπουμε το τελικό προϊόν...

Gigixx
11-02-2016, 21:40
Στο Gamescom εχει το amiibo bundle edition στα 60 γιουρος.

Nikol@r@s
12-02-2016, 15:39
Στο Gamescom εχει το amiibo bundle edition στα 60 γιουρος.

Το παρήγγειλα κι εγώ :wow:

Afnis
16-02-2016, 23:30
https://www.youtube.com/watch?v=LZNWbCragSk

:thumbsup:

jimmys30
16-02-2016, 23:58
Τωρα καπως καλυτερα το βλεπω με αλλο ματι σιγα σιγα!

Gigixx
17-02-2016, 00:16
Το Gamepad θα ειναι πολυ εξυπηρετικο παντως.το εχω παιξει στο wii αλλα για καποιο λογο ανυπομονω να το παιξω και τωρα.

daskalos 7
28-02-2016, 16:57
amiibo bundle απο gamescom και για μένα.και ας ελπίσουμε να παραλάβουμε κανονικά.

RooF
28-02-2016, 20:16
Το Console club το έχει σχεδόν 51 αλλά κανείς δεν ξέρει αν τελικά θα έρθει Ελλάδα όπως και να χει....

Braveheart1980
28-02-2016, 22:08
Το Console club το έχει σχεδόν 51 αλλά κανείς δεν ξέρει αν τελικά θα έρθει Ελλάδα όπως και να χει....

Βαγγέλη θα περάσω και αύριο από κοντά να τον ρωτήξω... Το ψήνω άγρια...

RooF
29-02-2016, 20:04
Πήρα τηλέφωνο σήμερα και με διαβεβαιωσαν ότι θα το φέρουν κανονικά.

Το καλό που τους θέλω... Μόλις ακύρωσα τις παραγγελίες από έξω.

Afnis
29-02-2016, 21:08
Ειμαστε 3 μερες πριν την κυκλοφορια, νομιζω θα ερθουν κανονικα! Κι αν οχι βλεπω πως το εχουν κι αλλα δυο site.

Braveheart1980
29-02-2016, 22:38
Πήρα τηλέφωνο σήμερα και με διαβεβαιωσαν ότι θα το φέρουν κανονικά.

Το καλό που τους θέλω... Μόλις ακύρωσα τις παραγγελίες από έξω.

To θέμα είναι και πότε θα το φέρουν. ΠΧ αν 4/3/2016 το έχουν πρωί πρωι ευκολάκι την κάνω σκαστός από τη δουλειά!!

sephirothson
29-02-2016, 23:12
Ανυπομονώ να το πιάσω στα χερια μου και να το λιώσω.Δεν εχω παιξει ποτέ το twilight και μετράω μια μια τις μέρες πραγματικά.Και γω ελπίζω με την σειρά μου να το φέρουν κανονικά για να μην έχουμε τπτ λιποθυμίες :P Όσο για το παιχνίδι κάπου διαβασα ότι είναι το Ocarina of time του Aonuma...κρατάω πολύ μικρό καλάθι αλλα νταξ zelda είσαι...
3-4 ανατριχίλες θα τις φάμε στην μάπα δεν γίνεται

RooF
29-02-2016, 23:16
Τους ρώτησα αν θα το έχουν κανονικά την ημέρα κυκλοφορίας και μου είπαν, ναι, θα σας στείλουμε sms για την παραλαβή. Η καλύτερη εναλλακτική από έξω θα έκανε έτσι κ αλλιως κάνα μήνα να έρθει οπότε δε με νοιάζει. Ας το φέρουν και όλα οκ.

Braveheart1980
29-02-2016, 23:52
https://youtu.be/A5NqOobBCNY

Braveheart1980
01-03-2016, 08:27
https://youtu.be/DULCXR_K3T0

CHARIZARD92
01-03-2016, 11:09
και γω το περιμενω πως κ πως
ακομα παλευω να τερματισω το ocarina
ειμαι gerundo
παντως κ εγω εχω εντυπωσιαστει απο τα trailer
και τη μουσικαρα
αντε να δουμε
+ οτι σημερα ηρθε η συλλεκτικη φιγουρα του link
που ειχα παραγγηλει απο το Twilight Princess....
και ειναι εντυπωσιακη.....

sephirothson
01-03-2016, 13:38
μόλις μου εστειλαν μνμ απο το console club ότι το zelda ήρθε και μου τ στέλνουν σημερα :thumbsup::wow:

Gigixx
01-03-2016, 14:18
Και μενα το ιδιο,αν κ μ γραφει οτι 8α την παραλαβω αυριο.

RooF
01-03-2016, 14:19
Σε εμένα γράφει ότι μπορώ να παραλαβω μέσα σε δύο μέρες. Μια χαρά.

Braveheart1980
01-03-2016, 15:29
Σε εμένα γράφει ότι μπορώ να παραλαβω μέσα σε δύο μέρες. Μια χαρά.

To απόγευμα πάω από εκεί να στο πάρω αν δεν το έχεις πάρει :P:P:P:P:P

- - - Updated - - -

ΤΟ ΠΗΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

10803

Afnis
01-03-2016, 15:30
Σε mail ή κινητό σας ήρθε το μήνυμα? Εγώ περιμένω ακόμα...

Nikol@r@s
01-03-2016, 15:38
Στο κινητό, τελικά κάποιος το ακύρωσε οπότε θα το παραλάβω κι εγώ από Console Club!Το μοναδικό μου πρόβλημα είναι το ταξίδι μέχρι το Ηράκλειο....αλλά χαλάλι :P

Afnis
01-03-2016, 15:47
Μην μου ανάβετε φωτιές! Ησυχία ακόμα εγώ! :P

CHARIZARD92
01-03-2016, 15:55
εγω ακυρωσα!!!:P
ψιλοασυννενοησια....

Gigixx
01-03-2016, 16:01
Afnis,παρε ενα τηλ,δν εχεις να χασεις τπτ.τους πηρα κ γω να μην μ το στειλουν κ οτι 8α παω να το παρω ο ιδιος γτ σκοπευαν να το στειλουν αυριο.

RooF
01-03-2016, 16:11
Μπορεί να πάω και εγώ σήμερα το απόγευμα. Όχι τίποτα άλλο αλλά έχω φοβηθεί μήπως γίνει κάνα λάθος και το δώσουν αλλού γιατί σας βλέπω λίγο πεινασμενους. Λολ

-Panos-
01-03-2016, 16:11
Εμένα μου το στείλανε (γιατί είμαι τεμπέλης να πάω από εκεί), οπότε αύριο το περιμένω.

Afnis
01-03-2016, 16:12
Εγώ ήδη έχω πει πως θα το πάρω από εκεί. Τους έχω στείλει mail για την ώρα κι αν αργήσουν να απαντήσουν θα πάρω!

- - - Updated - - -

Μπορεί να πάω και εγώ σήμερα το απόγευμα. Όχι τίποτα άλλο αλλά έχω φοβηθεί μήπως γίνει κάνα λάθος και το δώσουν αλλού γιατί σας βλέπω λίγο πεινασμενους. Λολ

Xαχαχαχαχα κι εγώ τα ίδια!

Valkurie17
01-03-2016, 17:43
Εγώ ήδη έχω πει πως θα το πάρω από εκεί. Τους έχω στείλει mail για την ώρα κι αν αργήσουν να απαντήσουν θα πάρω!

- - - Updated - - -

Μου έστειλαν και εμένα e-mail πριν λίγο, οπότε όλα εντάξει! Βλέπω έχετε
hyparistei ε:thumbsup:

RooF
01-03-2016, 18:11

- - - Updated - - -

9 με 9 είναι ανοιχτό

CHARIZARD92
01-03-2016, 18:50
περιμενουμε unboxing!!!

Afnis
01-03-2016, 22:16
9 με 9 είναι ανοιχτό

Επικοινώνησαν μέσω mail και μου είπαν τι ώρες είναι ανοιχτά! Δεν πρόλαβα σήμερα, αλλά αύριο πρωί θα πάω! :D

Giorgans
02-03-2016, 12:07
Το πηρα και γω σημερα! ηρθε αρκετα γρηγορα , ευχαριστημενος με το πακεταρισμα.Ολα καλα! Τελικα τζαμπα οι ανυσηχιες και οι παραγγελιες απο το εξωτερικο.. και απο τι βλεπω τωρα το φερνουνε και αλλα μαγαζια συμπεριλαμβανομενου και τα public

Afnis
02-03-2016, 13:53
Έκανα κι εγώ την βόλτα μου στην λεωφόρο Ηρακλείου! Πότε θα το παίξω άλλη ιστορία!:D

Braveheart1980
02-03-2016, 16:59
http://www.ninty.gr/content.php?r=2875-Zelda-Twilight-Princess-HD-Unboxing!

mikeus
02-03-2016, 17:06
Enjoy:

https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/l/t1.0-9/10372587_1209348709096822_4501260317063652218_n.jp g?oh=07caffd52ceefb62d3568787c49f35fe&oe=5797CA52

ΥΓ: Είναι που δεν θα υπήρχε στοκ στην αγορά πλέον... Και συλλεκτική μάλιστα, όχι η απλή.

CHARIZARD92
02-03-2016, 17:38
αυτο ειναι στο console club?

Afnis
02-03-2016, 18:58
Enjoy:

https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/hphotos-xap1/v/l/t1.0-9/10372587_1209348709096822_4501260317063652218_n.jp g?oh=07caffd52ceefb62d3568787c49f35fe&oe=5797CA52

ΥΓ: Είναι που δεν θα υπήρχε στοκ στην αγορά πλέον... Και συλλεκτική μάλιστα, όχι η απλή.

Αφού είχε 95 προπαραγγελίες!

Το δεν θα υπάρχει στοκ νομίζω αφορά την διάρκεια και όχι τη στιγμή!

Nikol@r@s
02-03-2016, 19:39
Αύριο το απόγευμα θα πάω να παραλλάβω κι εγώ το δικό μου!

Υ.Γ:Μπορεί να μου στείλει κάποιος σε pm οδηγίες για το πως πάμε εκεί γιατί δεν έχω ιδέα από την περιοχή?

Valkurie17
02-03-2016, 20:06
Enjoy:

Απίστευτο... Δεν το περίμενα τέτοια ζήτηση... Μπράβο...

mac
02-03-2016, 21:42
Αφού είχε 95 προπαραγγελίες!

Το δεν θα υπάρχει στοκ νομίζω αφορά την διάρκεια και όχι τη στιγμή!

Όχι όχι υποτίθεται δεν θα ερχόταν καθόλου η συλλεκτική,αλλά και ήρθε και θα έχει στοκ για λίγες μέρες ακόμα,όσο δηλαδή γινόταν και πριν με τις αντίστοιχες limited.Όπως δηλαδή έχουν έρθει τα πάντα στην ώρα τους στις απλές εκδόσεις και μερικά στις limited/deluxe.Μπράβο στα τέσσερα μαγαζιά που την έφεραν:Console club,you.gr,public και gamescom.gr που αυτή τη στιγμή έχει 30plus κομμάτια της συλλεκτικής και 30 plus της απλής.Είδα ότι την απλή την έχει και το gamestation.gr(plus άλλα δύο που δε τα ξέρω.Τα αναφέρω όλα αυτά για να γνωρίζουν τα παιδιά τις επόμενες μέρες που θα θέλουν να το πάρουν,που να κοιτάξουν).Οπότε σίγουρα προλάβαμε και θα προλάβουμε όλοι την συλλεκτική.Την έχω και εγώ στα χέρια μου πλέον.

Afnis
02-03-2016, 23:43
Όχι όχι υποτίθεται δεν θα ερχόταν καθόλου η συλλεκτική,αλλά και ήρθε και θα έχει στοκ για λίγες μέρες ακόμα,όσο δηλαδή γινόταν και πριν με τις αντίστοιχες limited.Όπως δηλαδή έχουν έρθει τα πάντα στην ώρα τους στις απλές εκδόσεις και μερικά στις limited/deluxe.Μπράβο στα τέσσερα μαγαζιά που την έφεραν:Console club,you.gr,public και gamescom.gr που αυτή τη στιγμή έχει 30plus κομμάτια της συλλεκτικής και 30 plus της απλής.Είδα ότι την απλή την έχει και το gamestation.gr(plus άλλα δύο που δε τα ξέρω.Τα αναφέρω όλα αυτά για να γνωρίζουν τα παιδιά τις επόμενες μέρες που θα θέλουν να το πάρουν,που να κοιτάξουν).Οπότε σίγουρα προλάβαμε και θα προλάβουμε όλοι την συλλεκτική.Την έχω και εγώ στα χέρια μου πλέον.

Όταν δεν υπάρχει επίσημος αντιπρόσωπος, απλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος... Γιατί αν δεν ήταν Zelda δεν ξέρω αν θα ερχόταν, όπως δεν ήρθαν του Bravely Second και του Xenoblade X άλλωστε.
Μακάρι βέβαια αυτό να σημαίνει πως από εδώ και πέρα θα έρχονται όλα και πως θα γεμίσουν τα ράδια με παιχνίδια Nintendo σε καλές τιμές! Γιατί αυτό δεν γίνεται ακόμα.

- - - Updated - - -

Αύριο το απόγευμα θα πάω να παραλλάβω κι εγώ το δικό μου!

Υ.Γ:Μπορεί να μου στείλει κάποιος σε pm οδηγίες για το πως πάμε εκεί γιατί δεν έχω ιδέα από την περιοχή?

Ηλεκτρικός, κατεβαίνεις στην στάση Ηρακλείου και αν πας προς Κηφισιά περνάς απέναντι. Παίρνεις τον δρόμο που ξεκινάει κάθετα από το σταθμό και λέγεται Πράσινου Λόφου. Στρίβεις αριστερά πολύ λίγο παρακάτω στην Πολυτεχνείου και πας ευθεία για 7-8 λεπτά μέχρι να βρεις τη Λεωφόρο Ηρακλείου. Εκεί στρίβεις αριστερά και το βρίσκεις σχεδόν αμέσως, δε χρειάζεται να περάσεις καν απέναντι!

bravely
03-03-2016, 00:09
Όταν δεν υπάρχει επίσημος αντιπρόσωπος, απλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος... Γιατί αν δεν ήταν Zelda δεν ξέρω αν θα ερχόταν, όπως δεν ήρθαν του Bravely Second και του Xenoblade X άλλωστε.
Μακάρι βέβαια αυτό να σημαίνει πως από εδώ και πέρα θα έρχονται όλα και πως θα γεμίσουν τα ράδια με παιχνίδια Nintendo σε καλές τιμές! Γιατί αυτό δεν γίνεται ακόμα.

- - - Updated - - -

Ηλεκτρικός, κατεβαίνεις στην στάση Ηρακλείου και αν πας προς Κηφισιά περνάς απέναντι. Παίρνεις τον δρόμο που ξεκινάει κάθετα από το σταθμό και λέγεται Πράσινου Λόφου. Στρίβεις αριστερά πολύ λίγο παρακάτω στην Πολυτεχνείου και πας ευθεία για 7-8 λεπτά μέχρι να βρεις τη Λεωφόρο Ηρακλείου. Εκεί στρίβεις αριστερά και το βρίσκεις σχεδόν αμέσως, δε χρειάζεται να περάσεις καν απέναντι!

Ακριβώς του bravely πρέπει να έφερε ελάχιστα κομμάτια η gamescom, στα 100-2€ με μεταφορικά.

mac
03-03-2016, 00:09
Μακάρι βέβαια αυτό να σημαίνει πως από εδώ και πέρα θα έρχονται όλα και πως θα γεμίσουν τα ράδια με παιχνίδια Nintendo σε καλές τιμές!

Μακάρι να σημαίνει αυτό αλλά δύσκολα.Του bravely η απλή υπάρχει σε δύο καταστήματα και η συλλεκτική του ήταν σε προπαραγγελία και μέχρι χθες υπήρχε άμεση διαθέσιμη.

bravely
03-03-2016, 00:22
Για τη συλλεκτική λέω. Επίσης, χθες που μπήκα έγραφε κατόπιν παραγγελίας. Δεν ξέρω βέβαια αν άλλαξε κάτι.

RooF
03-03-2016, 01:59
Πανέμορφο, έχει κάποιες λεπτομέρειες που το wii δε μπορούσε να έχει... Είναι πιο ζωντανός ο κόσμος, με ζώα κτλ.

mikeus
03-03-2016, 02:11
Για το Bravely είδα κάτι τιμές €200 στο Amazon...

Gigixx
03-03-2016, 03:11
Πολυ ομορφο το παιχνιδι,ειχα καιρο να παρω μια γερη δοση απο zelda.

bravely
03-03-2016, 11:01
Για το Bravely είδα κάτι τιμές €200 στο Amazon...

Πρέπει να είναι του default...

RooF
03-03-2016, 18:27
Ας κρατήσουμε καθαρό το θέμα παιδιά. Έχουμε χαλαρωσει αλλά όχι και τόσο.[emoji14]
Πείτε, πως σας φαίνεται το παιχνίδι; Εμένα εξαρχής μου άρεσε το TP αλλά μου φαίνεται με τα HD γραφικά σαν να δείχνει καλύτερα την αξία του.

Gigixx
03-03-2016, 20:43
Συμφωνω με roof..ευχαριστιεμαι τα γραφικα κ ολα αυτα,αλλα παλι το παιχνιδι μ αφηνει αυτο το "κενο" του αδειου κοσμου κ περιβαλλοντος. (Οχι οτι επροκειτο να το εφτιαχναν αυτο,just sayin')

RooF
03-03-2016, 20:57
Ε εντάξει, HD έκδοση είναι. Και πολλά έκαναν σε σχέση με αντίστοιχες εκδόσεις που έχω στο ps3.

Nikol@r@s
03-03-2016, 20:58
Έστω και μέσω Λαμίας κατάφερα να φτάσω και να πάρω το παιχνίδι κι εγώ :P Σύντομα εντυπώσεις!!!!

Valkurie17
07-03-2016, 18:52
Σήμερα το πήρα κι εγώ από console club, ήταν το τελευταίο κομμάτι από την
φουρνιά που είχαν φέρει... Μου λέγανε έγινε χαμός είμασταν έτοιμοι να το δώσουμε
αλλού αν δεν ερχόσουνα εγκαίρως!! Φέρανε πάρα πολλά και δεν έμεινε τίποτα... Δεν
το περίμενα τέτοια ζήτηση, τελικά το Twilight έχει πολύ φανατικό κοινό.

Braveheart1980
07-03-2016, 19:16
Σήμερα το πήρα κι εγώ από console club, ήταν το τελευταίο κομμάτι από την
φουρνιά που είχαν φέρει... Μου λέγανε έγινε χαμός είμασταν έτοιμοι να το δώσουμε
αλλού αν δεν ερχόσουνα εγκαίρως!! Φέρανε πάρα πολλά και δεν έμεινε τίποτα... Δεν
το περίμενα τέτοια ζήτηση, τελικά το Twilight έχει πολύ φανατικό κοινό.
Μιλαμε για επος
Κατ εμε και γνωριζοντας πως θα πεσει ξυλο καλυτερο ενα τσακ απο ολα τα zelda

paixtis
07-03-2016, 19:20
Μιλαμε για επος

Διαφωνώ άπειρα...Ίσως ένα τσακ πίσω από όλα τα zelda?? Εντάξει το βλέπω μισοάδειο και συ μισογεμάτο το ποτήρι! :P

vassilis_pap
07-03-2016, 20:58
Η κουβέντα αυτή σηκώνει άπειρο pop corn μιας και όλοι οι Zelda fans έχουν όχι απλώς άποψη, αλλά και διάθεση να την υπερασπιστούν με σθένος :P

Το σίγουρο είναι πως άμα ρωτήσεις 10 άτομα θα πάρεις ...11 απαντήσεις για το καλύτερο Zelda.

Επίσης είναι η ιδέα μου ή τα περισσότερα Zelda (τουλάχιστον τα νεώτερα) έχουν τη τάση να αναγνωρίζονται "μετά θάνατον"; Στην εποχή τους συνήθως η φωνή των haters ακούγεται δυνατότερα και όπως όλος ο κόσμος ξέρει οι haters άσχετα αν είναι πολλοί ή λίγοι έχουν την ικανότητα να ακούγονται δυνατότερα...

paixtis
07-03-2016, 21:04
Συνήθως ισχύει το κλασικό: βγαίνει νέο zelda most hated και το προηγούμενο το καλύτερο zelda όλων των εποχών ξέρω γω!!! Για τους περισσότερους πάντως πιστεύω ισχύει ότι το καλύτερο zelda είναι το πρώτο τους..

vassilis_pap
07-03-2016, 21:14
Πράγματι μεγάλη αλήθεια αυτό...

Altair
07-03-2016, 22:14
Επί εποχές PS1 έβλεπα τους διθυράμβους της σειράς κι αναρωτιόμουν τι στο καλό βρίσκουν όλοι σε αυτά τα παιχνίδια (ΟΟΤ & ΜΜ).Μετά είδα το ΤΡ βέβαια και το ερωτεύτηκα.Λέω,αυτό είναι ένα Ζέλντα που θέλω να παίξω.Δεν το έπαιξα τελικά γιατί με αποθάρρυναν αρνητικά σχόλια,αλλά πλέον ήρθε το πλήρωμα του χρόνου.Θα το παίξω ότι και να γίνει.

Afnis
07-03-2016, 22:37
Εμένα το αγαπημένο μου είναι το τρίτο Zelda που έπαιξα, το WW! :P
Γενικά σε μια τόσο critically acclaimed σειρά, υπάρχουν μύρια haters, που περιμένουν με τον μεγεθυντικό φακό...

Το Twilight ενώ μου άρεσε σαν στήσιμο, με χάλασε πολύ η θολούρα, όπως και τον περισσότερο κόσμο τότε και είναι το μοναδικό Zelda που έχω παίξει μόνο 1 φορά.
Έρχεται δεύτερη στο εγγύς μέλλον! :D

manoskap
08-03-2016, 11:17
Εμένα το αγαπημένο μου είναι το τρίτο Zelda που έπαιξα, το WW! :P
Γενικά σε μια τόσο critically acclaimed σειρά, υπάρχουν μύρια haters, που περιμένουν με τον μεγεθυντικό φακό...

Το Twilight ενώ μου άρεσε σαν στήσιμο, με χάλασε πολύ η θολούρα, όπως και τον περισσότερο κόσμο τότε και είναι το μοναδικό Zelda που έχω παίξει μόνο 1 φορά.
Έρχεται δεύτερη στο εγγύς μέλλον! :D

Επειδη κι εμενα μου την εσπαγε η θολουρα, αλλα παλεψα να τονπαιξω και το συνηθισα, εχω να πω πως στην hd εκδοση τα πραγματα ειναι πολλλυυυυυ καλυτερα, δεν υπαρχει καθολου θολουρα και ολο το σκηνικο μοιαζει να εχει πολυ πιο ζωντανα χρωματα!! Αλλο hd και hdmi και αλλο 480p και composite!!!

Afnis
08-03-2016, 11:51
Επειδη κι εμενα μου την εσπαγε η θολουρα, αλλα παλεψα να τονπαιξω και το συνηθισα, εχω να πω πως στην hd εκδοση τα πραγματα ειναι πολλλυυυυυ καλυτερα, δεν υπαρχει καθολου θολουρα και ολο το σκηνικο μοιαζει να εχει πολυ πιο ζωντανα χρωματα!! Αλλο hd και hdmi και αλλο 480p και composite!!!

Συμφωνούμε απόλυτα!

Zalbor
08-03-2016, 13:08
Αυτό που μου τη δίνει είναι που δε μπορείς να στοχεύεις και να κινείσαι ταυτόχρονα. Το έκαναν να γίνεται στο WWHD, και το TP το είχε εξ' αρχής (στην έκδοση του Wii), οπότε γιατί όχι εδώ;;

manoskap
08-03-2016, 14:02
Η κουβέντα αυτή σηκώνει άπειρο pop corn μιας και όλοι οι Zelda fans έχουν όχι απλώς άποψη, αλλά και διάθεση να την υπερασπιστούν με σθένος :P

Το σίγουρο είναι πως άμα ρωτήσεις 10 άτομα θα πάρεις ...11 απαντήσεις για το καλύτερο Zelda.

Επίσης είναι η ιδέα μου ή τα περισσότερα Zelda (τουλάχιστον τα νεώτερα) έχουν τη τάση να αναγνωρίζονται "μετά θάνατον"; Στην εποχή τους συνήθως η φωνή των haters ακούγεται δυνατότερα και όπως όλος ο κόσμος ξέρει οι haters άσχετα αν είναι πολλοί ή λίγοι έχουν την ικανότητα να ακούγονται δυνατότερα...

Εγώ έπαιξα το ocarina of time, το οποίο δε με ενθουσίασε στο 3ds ως πρωτη επαφη. Ξεκινησα με αρκετη βαρεμαρα μην ξεροντας τους μηχανισμους του παιχνιδιου (dungeons, προσθετα κλπ) και οσο επαιζα τοσο ερωτευομουν.

Το τερματισα και ξεκινησα το twilight στο wii. Θολουρα και χασιμο αλλα το ευχαριστηθηκα!!!

Τωρα παιζω το wind waker το οποιο ως τωρα ειναι επος απο οποια πλευρα και να το δεις!!

Valkurie17
09-03-2016, 23:36
Μιλαμε για επος

Πάντως ενώ έχω παίξει το TP στο Wii (δεν το τερμάτισα ακόμα), μου έκανε πολύ
μεγάλη εντύπωση η αναβάθμιση σε hd, όσο έχω παίξει τουλάχιστον! Βασικά στα Zelda
είναι στιγμές που σε ''σημαδεύουν'' για αυτό δεν έχω ξεχωρίσει κάποιο καλύτερο από τα
υπόλοιπα... Εννοώ όταν μπαίνεις στο temple of time πρώτη φορά και λοιπά μεγαλεία. Πιστεύω
όμως ότι αυτή η έκδοση θα με κάνει να αναθεωρήσω για το Twilight Princess, το Zelda στα καλύτερα
του!

- - - Updated - - -

Πάντως αν κρίνουμε από τα remakes σε αυτή τη γενιά νομίζω ίσως να ακούστηκαν και οι fans της σειράς!

sephirothson
12-03-2016, 02:45
Πρώτη φορά παίζω το twilight και έχω μια ερώτηση!! Σας φαίνεται σκοτεινό το συγκεκριμένο zelda? Εμένα προσωπικά το ocarina με dungeons τύπου forest temple,shadow temple spirit temple μου δημιούργησε μεγαλύτερες ανατριχίλες στο θέμα "χτίζω μια σκοτεινή/ζοφερή ατμόσφαιρα" πέρα από το story (το οποίο story στο twilight είναι όντως σκοτεινό και φοβερό) Στα του παιχνιδιού έχω να πω ότι το βρίσκω εξαιρετικό σε dungeons (απίστευτη δουλειά σχεδιασμός γρίφοι κτλ) σε σημεία τρομερή μουσική επένδυση (αν και κάποια dungeons έχουν μονότονη μουσική) πολύ ωραία άλλα εύκολα σχετικά boss battle και φυσικά το ότι έχουμε zelda σε HDMI χωρίς θολούρες κτλ.Αρνητικά η απουσία side quest. Από ένα σημείο και μετά το παιχνίδι σε πηγαίνει απλά από dungeon σε dungeon!!Επίσης σε λίγα σημεία μου έκανε κάτι τρεμουλιάσματα/σπασίματα άλλα γενικά μου άρεσε το παiπαιχνίδι.Αν είχε και περισσότερη αλληλεπίδραση με τους NPC θα μπορούσε να κοντράρει τα A Link to the past και ocarina για το καλύτερο zelda

paixtis
12-03-2016, 05:48
Στα του παιχνιδιού έχω να πω ότι το βρίσκω εξαιρετικό σε dungeons (απίστευτη δουλειά σχεδιασμός γρίφοι κτλ) σε σημεία τρομερή μουσική επένδυση (αν και κάποια dungeons έχουν μονότονη μουσική) πολύ ωραία άλλα εύκολα σχετικά boss battle.
Αρνητικά η απουσία side quest. Από ένα σημείο και μετά το παιχνίδι σε πηγαίνει απλά από dungeon σε dungeon!!
Αν είχε και περισσότερη αλληλεπίδραση με τους NPC
Σε αυτά συμφωνώ απόλυτα. Και σε συνδυασμό με τον τεράστιο αλλά κενό κόσμο του παιχνιδιού και τον μη προγραμματισμό των npcs την ώρα της καταστροφής ώστε να κάνουν κάτι διαφορετικό από το κλασσικό πρόγραμμά τους και την μη προσοχή στο gameplay του λύκου από το τρίτο dungeon και μετά (δεν του δίνουν καμία δύναμη και ουσιαστικά το παιχνίδι μπορεί να βγει χωρίς αυτόν στο μεγαλύτερο μέρος του), συγκεντρώνουν την άποψή μου για τον τίτλο. Επίσης στην τελευταία σου φράση θα πρόσθετα, αν είχε περισσότερη αλληλεπίδραση με τους npcs θα κόντραρε σε πρωτοτυπία το majora's mask! 😉

sp1r1t
12-03-2016, 13:08
Ποια η χρησιμότητα του Αmiibo μέσα στο παιχνίδι?

Valkurie17
12-03-2016, 13:56
Πρώτη φορά παίζω το twilight και έχω μια ερώτηση!! Σας φαίνεται σκοτεινό το συγκεκριμένο zelda? Εμένα προσωπικά το ocarina με dungeons τύπου forest temple,shadow temple spirit temple μου δημιούργησε μεγαλύτερες ανατριχίλες στο θέμα "χτίζω μια σκοτεινή/ζοφερή ατμόσφαιρα" πέρα από το story (το οποίο story στο twilight είναι όντως σκοτεινό και φοβερό) Στα του παιχνιδιού έχω να πω ότι το βρίσκω εξαιρετικό σε dungeons (απίστευτη δουλειά σχεδιασμός γρίφοι κτλ) σε σημεία τρομερή μουσική επένδυση (αν και κάποια dungeons έχουν μονότονη μουσική) πολύ ωραία άλλα εύκολα σχετικά boss battle και φυσικά το ότι έχουμε zelda σε HDMI χωρίς θολούρες κτλ.Αρνητικά η απουσία side quest. Από ένα σημείο και μετά το παιχνίδι σε πηγαίνει απλά από dungeon σε dungeon!!Επίσης σε λίγα σημεία μου έκανε κάτι τρεμουλιάσματα/σπασίματα άλλα γενικά μου άρεσε το παiπαιχνίδι.Αν είχε και περισσότερη αλληλεπίδραση με τους NPC θα μπορούσε να κοντράρει τα A Link to the past και ocarina για το καλύτερο zelda

Προσωπικά μου φαίνεται πιο σκοτεινό από το Ocarina of Time σαν σύνολο, και πολύ πιο δραματικό
καθώς από την αρχή γίνεται αισθητό αυτό. Το Ocarina έχει κατ'εμέ πιο κλιμακωτές κορυφώσεις στο
δράμα σε βάζει σταδιακά. Στο TP παίζει κι ο λύκος τον ρόλο του που κινείσαι μεταξύ Twilight και ενδοχώρας.
Είναι ενδιαφέρον πάντως ότι αρέσει σε πολλούς το σκοτεινό ύφος σε Zelda, φαντάζομαι σε όσους αρέσει
το Majora's mask προτιμούν το TP από το OOT.

- - - Updated - - -

Ποια η χρησιμότητα του Αmiibo μέσα στο παιχνίδι?

http://www.gameinformer.com/b/news/archive/2016/03/04/aonuma-calls-twilight-princess-the-starting-point-for-the-new-wii-u-zelda-in-latest-retrospective.aspx

sephirothson
12-03-2016, 15:02
Προσωπικά μου φαίνεται πιο σκοτεινό από το Ocarina of Time σαν σύνολο, και πολύ πιο δραματικό
καθώς από την αρχή γίνεται αισθητό αυτό. Το Ocarina έχει κατ'εμέ πιο κλιμακωτές κορυφώσεις στο
δράμα σε βάζει σταδιακά. Στο TP παίζει κι ο λύκος τον ρόλο του που κινείσαι μεταξύ Twilight και ενδοχώρας.
Είναι ενδιαφέρον πάντως ότι αρέσει σε πολλούς το σκοτεινό ύφος σε Zelda, φαντάζομαι σε όσους αρέσει
το Majora's mask προτιμούν το TP από το OOT.

- - - Updated - - -

Δεν το πάω μια το Majoras :p Το βαριέμαι άπειρα

paixtis
12-03-2016, 15:06
Μπα κ γω νομίζω ότι σε όσους άρεσε το ocarina, πιθανόν να τους αρέσει το twilight.. Το majora's mask που είναι το αγαπημένο μου δεν πάει με κάποιο άλλο zelda.

sephirothson
12-03-2016, 15:16
Το Majoras είναι αυτο με τα πολλα side quest και τα πολύ λίγα dungeons ???

paixtis
12-03-2016, 15:27
Το Majoras είναι αυτο με τα πολλα side quest και τα πολύ λίγα dungeons ???
Ναι πολλά sidequest με νόημα και 4 dungeon πιο δύσκολα στο σύνολό τους από κάθε 3D zelda και το καλύτερο dungeon σε zelda κατά γενική ομολογία (stone tower temple)

agilebeast
12-03-2016, 16:18
Σαν άτομο που δεν είναι συναισθηματικά δεμένος με τη σειρά αφού το OoT το έπαιξα πέρσι και το TP το παίζω τώρα πρώτη φορά, μπορώ να πω ότι σαν ατμοσφαίρα μου φέρνουν πάνω κάτω το ίδιο. Θεωρώ ότι έχετε δέσει μια βάρια ατμόσφαιρα από τα παιδικά σας χρόνια και το σοκ που σας έδωσε το κάθε OoT σας έχει μείνει χαραγμένο στη μνήμη ενώ το TP ήρθε χρόνια μετά σε μία περίοδο που μπορεί κάποιος να είχε γίνει πιο κυνικός ή να μην τον εντυπωσίαζε η βάρια ατμόσφαιρα του.

Valkurie17
13-03-2016, 10:51
Μπα κ γω νομίζω ότι σε όσους άρεσε το ocarina, πιθανόν να τους αρέσει το twilight.. Το majora's mask που είναι το αγαπημένο μου δεν πάει με κάποιο άλλο zelda.

Καλά υποκειμενικό είναι, επειδή είναι το δικό σου αγαπημένο δεν σημαίνει ότι εκπροσωπεί
και την άποψη της πλειοψηφίας ως προς το αν ταιριάζει με κάποιο άλλο Zelda.
Απλά το διαπίστωσα ότι υπάρχει μία τάση το κοινό να πηγαίνει προς το πιο σκοτεινό.
Θέμα γούστου είναι και πάλι.

paixtis
13-03-2016, 10:57
Καλά υποκειμενικό είναι, επειδή είναι το δικό σου αγαπημένο δεν σημαίνει ότι εκπροσωπεί
και την άποψη της πλειοψηφίας ως προς το αν ταιριάζει με κάποιο άλλο Zelda.
Απλά το διαπίστωσα ότι υπάρχει μία τάση το κοινό να πηγαίνει προς το πιο σκοτεινό.
Θέμα γούστου είναι και πάλι.
Καλά και γω δεν το είπα ως γενική διαπίστωση από μένα και μόνο. Ως παράδειγμα το έφερα. Έχω την αίσθηση πάντως ότι σε όσους άρεσε το twilight δεν βλέπουν με καλό μάτι το majora's mask ή σε όσους αρέσει το majora's mask δεν αρέσει απαραίτητα το twilight. Αλλά αυτό δεν είναι και κάτι που ισχύει απαραίτητα απλά είναι ξ αίσθησή μου.

Nikol@r@s
12-04-2016, 01:55
Εδώ και λίγες μέρες έχω αρχίσει το Zelda TP HD, και έχω αρρωστήσει :wow: Αν εξαιρέσουμε κάποια μικροθεματάκια στην κάμερα, έχουν κάνει πολύ καλή δουλειά(Το λέω γιατί έχει φάει κράξιμο, μιας και το συγκρίνουν((ΚΑΚΩΣ)) με το WW HD)!Έχει παίξει κάποιος το Extra Dungeon του Amiibo?Αξίζει να ανοίξω το Amiibo ή είναι μόνο μάχες όπως διάβαζα σε ένα ξένο Forum?