PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Super Mario Run

ninty.gr
07-09-2016, 20:32
Άξιζε η αναμονή; Πείτε μας στα σχόλια!

Πατήστε εδώ για να δείτε το πλήρες άρθρο (http://www.ninty.gr/home/news/11798-irthe-to-super-mario-run-ke-sto-android/)

johnyrockgr
07-09-2016, 23:09
Ενδιαφερον! Για android δεν ξερουμε κατι?

Dimpap28
07-09-2016, 23:33
Ξέρουμε ότι θα κυκλοφορήσει κάποια στιγμή στο μέλλον και σε Android. Προς το παρόν είναι iOS first.

Πάντως δεν είναι κάτι ιδιαίτερο σαν παιχνίδι, το κλασσικό New Super Mario Bros που έχουμε βαρεθεί να παίζουμε...

johnyrockgr
07-09-2016, 23:44
Για το κινητο μια χαρα ειναι...

vassilis_pap
07-09-2016, 23:57
Ούτε καν αυτό Δημήτρη, γιατί από τη στιγμή που δεν ελέγχεις την κίνηση, μιλάμε για τραγικά απλοποιημένους μηχανισμούς. Κάτι που λογικά θα έχει συνέπειες και στο level design.

Πάντως για mobile μια χαρά είναι και πιστεύω πως θα κάνει σοβαρή επιτυχία και αυτό. Ενδιαφέρον παρουσιάζει και η πλατφόρμα (iOS time exclusive) και το μοντέλο χρέωσης (αγορά χωρίς άλλες χρεώσεις in game). Μένει να μάθουμε και τη τιμή φυσικά η οποία εκτιμώ πως δεν θα είναι ...τσάμπα.

Νομίζω πως οι πρώτες mobile κινήσεις (το Go και αυτό) είναι τελείως διερευνητικές και πως η εταιρεία ακόμα ψάχνεται για τους τρόπους.

jimmys30
08-09-2016, 09:26
Ίδιο ακριβώς playstyle με το Rayman που κυκλοφορεί σε Android/Ios χρόνια τωρα !!! Απλά η μαμά Nintendo θα τα τσιμπίσε απο το μηλαράκι για να το βγάλει πρώτα αυτοί για τα κινήτα της και μετά να το πάρουν όλοι οι άλλοι. Όσο για τον χειρισμό όσοι παραπονιέστε είναι οτι πιο προσιτό μπορουν να κάνουν για να παίζουν τα platform σε κινητά ,αποκλειστικα με την χρήση της οθόνης και όχι με την χρήση κάποιου άλλου περιφερειακού όπως bluetooth controller ktl !!! Θα έχει και timed runs κλασικά που θα το κάνει πιο εθιστικό και θα ξεκλειδώνεις extra bonus, ετσι υποθέτω.
Οπότε κολλημένο το γκάζι και ενα τυπικο χειρισμό για mobile στη συγκεκριμένη έκδοση, μην περιμένετε skill jump στο πιξελ όπως στις console/handheld versions.

bahamut zero
08-09-2016, 18:06
Πολύ καλή κίνηση από τη Nintendo. Είτε μας αρέσει είτε όχι υπάρχει κόσμος που παίζει games αποκλειστικά στα κινητά και θεωρώ ότι με τέτοιες κινήσεις θα έρθει κόσμος στη Nintendo και στις κονσόλες της. Προσωπικά θα το αγοράσω μόλις βγει για Android (Nexus 5X here). Πολύ θετικό ότι δε θα έχει in app purchases αλλα fixed price

Vetus
08-09-2016, 19:10
Απ οτι καταλαβα απο άλλα αρθρα που διαβασα σε άλλα sites, το παιχνιδι δεν θα ειναι ακριβως paid απι την αρχη αλλά free2start οπου θα πρεπει να πληρωσεις ενα συγκεκριμενο ποσο για να ξεκλειδωσεις το πληρης παιχνιδι μια και καλη. Το σιγουρο ειναι οτι δεν θα εχει microtransactions οπως τα περισσοτερα runner games για smartphones.

Oσο αφορα συγκρισεις με αντιστοιχα spin-offs οπως αυτα του Rayman και του Sonic, να σας υπενθυμισω οτι τα runner games υπαρχουν απο την εποχη του '80 με κλασσικα παραδειγματα οπως το Moon Patrol.

Η επιλογη του εν λογω ειδος παιχνιδιου για το Super Mario ηταν η πιο ταιριαστη, ειδικα αμα αναλογιστεις οτι υπαρχουν και modes στο New Super Mario Bros 2 και Wii U που παιζουν σε παρομοιο στυλ.

Το περιμενω να βγει με το καλο για android.

vassilis_pap
08-09-2016, 23:57
Ίδιο ακριβώς playstyle με το Rayman που κυκλοφορεί σε Android/Ios χρόνια τωρα !!! Απλά η μαμά Nintendo θα τα τσιμπίσε απο το μηλαράκι για να το βγάλει πρώτα αυτοί για τα κινήτα της και μετά να το πάρουν όλοι οι άλλοι.
...

Εγώ πάλι νομίζω πως το κυριότερο ρόλο σε αυτή την απόφαση είναι πως το κοινό του iOS που είναι γενικά πιο εύκολο στο μοντέλο χρέωσης και πιο δεκτικό σε ένα χρηματικό αντίτιμο για το ίδιο το παιχνίδι, από το κοινό του Android που γενικά αρέσκεται πολύ περισσότερο στα free to play μοντέλα. Προφανώς ρόλο σε αυτό παίζει και η πειρατεία η οποία (χωρίς να ξέρω νούμερα) στο Android πρέπει να είναι σαφώς μεγαλύτερη και πιο εύκολη.

Οι εμπορικές συμφωνίες ανάμεσα στην Nintendo και την Apple εννοείται πως δεν είναι απίθανες και μπορεί εκτός από ...μετρητό να περιλαμβάνει και άλλα πράγματα (πχ προβολή στο shop κλπ κλπ)...

Kampas
09-09-2016, 15:23
Αναπάντεχη εξέλιξη, παρά το Pokemon Go. Σημάδι του πόσο έχουν αλλάξει οι καιροί και πόσο έχει αλλάξει, για ακόμα μία φορά, το τοπίο και το οικοσύστημα. Αν με ρωτούσατε πριν 2 χρόνια, δεν θα προέβλεπα κάτι τέτοιο σήμερα.

Αν είναι για καλό ή κακό δεν ξέρω. Επίσης, δεν ξέρω αν αλλάζει, ή είναι αποτέλεσμα των αλλαγών στις ισορροπίες του οικοσυστήματος του gaming. Έχει πολύ ενδιαφέρον η επόμενη περίοδος. Νομίζω ότι θα ζήσουμε μία πολύ ενδιαφέρουσα 3ετία με πολλές αλλαγές, μετατοπίσεις και νέες καταστάσεις, καθώς θα μεταλλάσσονται συνήθειες και δεδομένα δεκαετιών.

Πώς μπορεί να συνυπάρξει το κινητό με τις φορητές κονσόλες. Υπάρχει ποια χώρος στην αγορά και κοινό για αυτές; Με τι περιεχόμενο; Με τι λειτουργίες; Με τι κόστος ή τιμή;

Πόσα και ποια οικονομικά μοντέλα θα επιβιώσουν; Οδηγούμαστε προς το software as a service; Είναι αυτό βιώσιμο; Τι επίπτωση θα έχει στο τρόπο που γίνεται η παραγωγή νέου περιεχομένου και στις επενδύσεις που απορροφά; Αυτό το φαινόμενο θα αφορά μόνο τις φορητές λύσεις, θα επεκταθεί και στις οικιακές, θα επεκταθεί (αν και υπάρχει ήδη) και σε άλλες μορφές ψυχαγωγίας; Πώς αυτό θα αλλάξει τα κανάλια διανομής των προϊόντων. Πόσα από τα σημερινά θα επιβιώσουν και τι θα πρέπει να αλλάξουν για να συνυπάρξουν με τα νέα;

Πώς θα καταναλώνουμε και πως θα πληρώνουμε gaming περιεχόμενο σε 3 χρόνια από τώρα και τι σημαίνει αυτό για την παραγωγή νέου περιεχομένου. Αυτό είναι όλο το στοίχημα κι ερώτημα, κατά την άποψή μου. Αυτό είναι που αλλάζει και θα αλλάξει ριζικά στην επόμενη τριετία. Είμαστε μάρτυρες πολλών πειραμάτων κι από εμάς εξαρτάται πού τελικά θα κάτσει η μπίλια. Βιώνουμε μία περίοδο όπου η βούληση του καταναλωτή, όπως αυτή εκφράζεται από το πορτοφόλι του, θα επιφέρει σεισμό και κοσμογονία στην βιομηχανία. Είμαστε προφανέστατα σε ένα σταυροδρόμι.

Έχω μεγάλο ενδιαφέρον να δω που θα καταλήξει η Nintendo όταν θα σταματήσει να ανακατεύεται η σούπα. Για την ώρα, καμία από τις παραδοσιακές εταιρίες δεν φαίνεται να βγαίνει στην αφρό, αλλά έχουμε μέλλον. Μόνο η Sony δείχνει κάπως καλύτερα, αλλά κι αυτό δεν είναι επειδή οδηγεί τις εξελίξεις, αλλά γιατί έχει την στιβαρότητα να αντέξει (αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο στο προϊοντικό κομμάτι και την απήχησή του σε αυτή τη χρονική στιγμή), για την ώρα, μεγάλο μέρος των τριγμών. Σε αυτή την κοσμογονία, όμως, δεν νομίζω ότι έχει ελπίδες επιβίωσης κανένας μένοντας στάσιμος.

Ίδωμεν.

Πολύ ενδιαφέροντα πράγματα ζούμε, ειδικά εμείς οι παλιότεροι σε ηλικία, που έχουμε και παραστάσεις για να μπορούμε να εκτιμήσουμε την διαφορετικότητα και την σημαντικότητά τους.

Vetus
09-09-2016, 20:45
Να σημειωθεί ότι χάρη στο Pokemon GO, oι πωλήσεις του 3DS και των Pokemon games στο 3DS την τελευταία περίοδο αυξήθηκαν κατακόρυφα, με τις πωλήσεις του 3DS να έχουν αυξηθεί κατά 80%. Οπότε έπιασε το σχέδιο της Nintendo να διαφημίσει τις κονσόλες της μέσω ενός smartphone game. Το ίδιο φαντάζομαι θα γίνει και με το Super Mario.

vassilis_pap
10-09-2016, 20:43
Αναπάντεχη εξέλιξη, παρά το Pokemon Go. Σημάδι του πόσο έχουν αλλάξει οι καιροί και πόσο έχει αλλάξει, για ακόμα μία φορά, το τοπίο και το οικοσύστημα. Αν με ρωτούσατε πριν 2 χρόνια, δεν θα προέβλεπα κάτι τέτοιο σήμερα.

Αν είναι για καλό ή κακό δεν ξέρω. Επίσης, δεν ξέρω αν αλλάζει, ή είναι αποτέλεσμα των αλλαγών στις ισορροπίες του οικοσυστήματος του gaming. Έχει πολύ ενδιαφέρον η επόμενη περίοδος. Νομίζω ότι θα ζήσουμε μία πολύ ενδιαφέρουσα 3ετία με πολλές αλλαγές, μετατοπίσεις και νέες καταστάσεις, καθώς θα μεταλλάσσονται συνήθειες και δεδομένα δεκαετιών.

Πώς μπορεί να συνυπάρξει το κινητό με τις φορητές κονσόλες. Υπάρχει ποια χώρος στην αγορά και κοινό για αυτές; Με τι περιεχόμενο; Με τι λειτουργίες; Με τι κόστος ή τιμή;

Πόσα και ποια οικονομικά μοντέλα θα επιβιώσουν; Οδηγούμαστε προς το software as a service; Είναι αυτό βιώσιμο; Τι επίπτωση θα έχει στο τρόπο που γίνεται η παραγωγή νέου περιεχομένου και στις επενδύσεις που απορροφά; Αυτό το φαινόμενο θα αφορά μόνο τις φορητές λύσεις, θα επεκταθεί και στις οικιακές, θα επεκταθεί (αν και υπάρχει ήδη) και σε άλλες μορφές ψυχαγωγίας; Πώς αυτό θα αλλάξει τα κανάλια διανομής των προϊόντων. Πόσα από τα σημερινά θα επιβιώσουν και τι θα πρέπει να αλλάξουν για να συνυπάρξουν με τα νέα;

Πώς θα καταναλώνουμε και πως θα πληρώνουμε gaming περιεχόμενο σε 3 χρόνια από τώρα και τι σημαίνει αυτό για την παραγωγή νέου περιεχομένου. Αυτό είναι όλο το στοίχημα κι ερώτημα, κατά την άποψή μου. Αυτό είναι που αλλάζει και θα αλλάξει ριζικά στην επόμενη τριετία. Είμαστε μάρτυρες πολλών πειραμάτων κι από εμάς εξαρτάται πού τελικά θα κάτσει η μπίλια. Βιώνουμε μία περίοδο όπου η βούληση του καταναλωτή, όπως αυτή εκφράζεται από το πορτοφόλι του, θα επιφέρει σεισμό και κοσμογονία στην βιομηχανία. Είμαστε προφανέστατα σε ένα σταυροδρόμι.

Έχω μεγάλο ενδιαφέρον να δω που θα καταλήξει η Nintendo όταν θα σταματήσει να ανακατεύεται η σούπα. Για την ώρα, καμία από τις παραδοσιακές εταιρίες δεν φαίνεται να βγαίνει στην αφρό, αλλά έχουμε μέλλον. Μόνο η Sony δείχνει κάπως καλύτερα, αλλά κι αυτό δεν είναι επειδή οδηγεί τις εξελίξεις, αλλά γιατί έχει την στιβαρότητα να αντέξει (αναφέρομαι αποκλειστικά και μόνο στο προϊοντικό κομμάτι και την απήχησή του σε αυτή τη χρονική στιγμή), για την ώρα, μεγάλο μέρος των τριγμών. Σε αυτή την κοσμογονία, όμως, δεν νομίζω ότι έχει ελπίδες επιβίωσης κανένας μένοντας στάσιμος.

Ίδωμεν.

Πολύ ενδιαφέροντα πράγματα ζούμε, ειδικά εμείς οι παλιότεροι σε ηλικία, που έχουμε και παραστάσεις για να μπορούμε να εκτιμήσουμε την διαφορετικότητα και την σημαντικότητά τους.

Ενδιαφέρον μήνυμα που θίγει όμως, πολλά και διάφορα θέματα.

Έχω την εντύπωση Κώστα, πως το τελευταίο Mario σε εξέπληξε ως προς το μέγεθος και την αξία του ως τίτλος. Εκτιμώ πως η Nintendo αυτή τη στιγμή προσπαθεί έντονα να ισορροπήσει σε ένα τεντωμένο σκοινί χωρίς να πέσει. Από τη μια μεριά, είναι το εύκολο χρήμα των iOS/Android το οποίο σαν εταιρεία το έχει ανάγκη μετά και τις δύσκολες χρονιές που πέρασε με το Wii U. Ας μη ξεχνάμε πως σαν εταιρεία δραστηριοποιείται 100% στα video games, και πως της είναι εντελώς αδύνατο να αντλήσει χρήματα από αλλού όπως συμβαίνει με τους άμεσους ανταγωνιστές της. Συνεπώς οφείλει να εμφανίζει σοβαρές κερδοφορίες μόνο από το gaming, πράγμα που στις μέρες μας γίνεται όλο και πιο δύσκολο.

Από την άλλη όμως ο δρόμος αυτός είναι ολισθηρός για το μέλλον. Αν εδραιωθεί στον κόσμο μια νοοτροπία πως υπάρχουν καλά παιχνίδια της Nintendo στα κινητά, τότε αυτό αυτόματα μειώνει την ανάγκη του κοινού να αγοράζει τις κονσόλες της. Και ο δρόμος αυτός έχει σύντομο τέρμα την μετατροπή της σε 3rd party developer (βλέπε Sega). Κάτι που φυσικά είναι πολύ κακό για την ίδια ως εταιρεία.

Ιδανικά και στην θεωρία, υπάρχει μια χρυσή ισορροπία όπου η Nintendo προσφέρει (με το αζημίωτο) κάποιο περιεχόμενο ίσα ίσα για να προμοτάρει σε ένα πολύ ευρύτερο κοινό, το real thing που είναι στις κονσόλες της. Πόσο εύκολο και πόσο εφικτό όμως είναι κάτι τέτοιο, μένει να το δούμε. Προσωπικά σε αντίθεση με ότι λέγεται συνήθως έχω εμπιστοσύνη στους manager τους. Απλώς στον αληθινό κόσμο πολλές φορές τα πράγματα είναι πιο απρόβλεπτα και πιο σκληρά από όσο ίσως θα θέλαμε για αυτό και δεν είμαι υπερβολικά αισιόδοξος.

Η αλήθεια είναι πως είμαστε πράγματι σε μια απόλυτα μεταβατική περίοδο και πολλά (αν όχι όλα) από όσα ξέρουμε αλλάζουν ή πρόκειται να αλλάξουν. Ο Κώστας θίγει πολλά από αυτά στο post του, αλλά για την οικονομία του θέματος θα προτιμούσα να μην επεκταθώ. Ίσως σε κάποιο άλλο θέμα, περισσότερο σχετικό.

vassilis_pap
14-09-2016, 04:01
Ένα καινούργιο video με τον ίδιο τον Miyamoto παρουσιάστηκε εδώ:

https://twitter.com/hashtag/SuperMarioRun?src=hash&ref_src=twsrc%5Etfw

Όπως είναι αναμενόμενο έμφαση δίνεται στο πόσο απλά παίζεται το παιχνίδι (με το ένα χέρι όπως τονίζεται). Κάτι που φυσικά έχει διπλή ανάγνωση. Από την μια ότι και καλά είναι εύκολο και προσιτό στον οποιοδήποτε, από την άλλη όμως να διαχωριστεί από τα "κανονικά" παιχνίδια στις κονσόλες. Νομίζω πως θα δούμε πολλά τέτοια διφορούμενα βίντεο από την πλευρά της Nintendo ακόμα.

Επίσης όσο περνάνε οι μέρες, όλο αυτό δείχνει πως είναι σημαντικό στοίχημα. Τόσο από την Nintendo όσο και από την Apple. Ειλικρινά περιμένω τον Δεκέμβρη με μεγάλο ενδιαφέρον να δω που το πάνε...

paokman
14-09-2016, 12:40
Αν αυτό είναι το μέλλον με βλέπω να αποχωρώ από το gaming...

zozos
03-12-2016, 23:28
Αναμένω πως και πως την κυκλοφορία του παιχνδιού στις 15 του μηνός και θεωρώ σίγουρο πως θα είναι ωραίο.
Δυστυχώς το gameworld δεν είπε καλά λόγια για το παιχνίδι

https://youtu.be/4tP6qbLk5Jg?t=463
βλ. 7:43

για το super mario run μάλιστα το είπε ακριβό για την τιμή των 10 ευρώ που το δίνει. Επίσης δεν έγινε αναφορά σε αυτό το βίντεο που παρουσιάζει τα βίντεο του μήνα ούτε για το super mario maker που κυκλοφόρησε για το 3ds γιατί μάλλον δεν τον θεώρησε σημαντικό gaming τίτλο.
Αναφέρει ότι είναι end less runner όπως παρόμοια παιχνίδια αλλά δεν ισχύει απόλυτα αυτό αφού θα έχει πίστες το παιχνίδι. Προσπωικά περιμένω πως και πως να το αγοράζω και να το παίξω,

emmanuil
04-12-2016, 19:33
Αν θυμάμαι καλά ο Μάνος έχει πει σε βίντεο του ότι δεν θα ξανά ασχοληθεί στο κανάλι του με Nintendo stuff γιατί του κατέβασαν αρκετά βίντεο για Copyrights και τα λοιπά.

Ίσως για αυτό και τα άσχημα λόγια του για το Super Mario Run.

https://www.youtube.com/watch?v=xgoEniX35AQ

Ορίστε και το βίντεο που τα λέει αναλυτικά αυτά που έγραψα πιο πάνω. Μην δίνεις και πολύ σημασία στην γνώμη του σε ότι αφορά παιχνίδια της Νιντέντο γιατί λογικά θα τα βγάζει ''σκάρτα''

funkykong84
05-12-2016, 03:01
Δεν είπε τίποτα φοβερό, ότι είναι πολλά τα 10 ευρώ και δεν έχει άδικο εδώ που τα λέμε.

Δεν θα κακολογήσω τον Μάνο που δεν ασχολείται με Nintendo, αυτή φταίει 1000% που πάει να βγάλει απ' τη μύγα ξύγκι και να φάει λεφτά απ' τον κάθε ταλαίπωρο που ανεβάζει gameplay με παιχνίδια της. Ντροπή, διώχνει κόσμο έτσι.

agilebeast
05-12-2016, 10:56
Πω πω έφτασε η εποχή που ένας 2D Mario τίτλος με αρκετούς κόσμους στα 10 ευρώ θεωρείται πολλά.

emmanuil
06-12-2016, 01:19
Προσωπικά σύμφωνώ πως 10 ευρώ δεν είναι και πολλά για ότι προσφέρει.

Vetus
06-12-2016, 02:05
Δυστυχώς το gameworld δεν είπε καλά λόγια για το παιχνίδι
Nαι, και θα βάλουμε τώρα την γάτα μας να κλάψει. Είναι πασίγνωστο ότι στο εν λόγω site είναι τελείως anti-Nintendo και πολύ Sony προπαγάνδα (συνήθεια που τους έχει μείνει από το περιοδικό Games). Και γενικά δεν θεωρείται κι από τα πιο σοβαρά gaming sites.

Πω πω έφτασε η εποχή που ένας 2D Mario τίτλος με αρκετούς κόσμους στα 10 ευρώ θεωρείται πολλά.
Όταν ένα παιχνίδι είναι paid, γκρινιάζουν. Όταν είναι free2play, πάλι γκρινιάζουν. Κλασσικό παράδειγμα είναι τα Pokemon puzzle games για το 3DS, με τον κόσμο να γκρινιάζει ότι 10 ευρώ είναι πολλά για το Pokemon Battle Trozei (καλομάθανε με τα free2play puzzle games για smartphones που σε ποιότητα και πρωτοτυπία δεν αγγίζουν το PBT ούτε γι' αστείο μ' εξαίρεση το Puzzle&Dragons) και μετά όταν κυκλοφόρησε το Pokemon Shuffle άρχισαν να γκρινιάζουν λόγω του free2play μοντέλου του. Ε, ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ! :cursing:

Δεν είπε τίποτα φοβερό, ότι είναι πολλά τα 10 ευρώ και δεν έχει άδικο εδώ που τα λέμε.

Δεν θα κακολογήσω τον Μάνο που δεν ασχολείται με Nintendo, αυτή φταίει 1000% που πάει να βγάλει απ' τη μύγα ξύγκι και να φάει λεφτά απ' τον κάθε ταλαίπωρο που ανεβάζει gameplay με παιχνίδια της. Ντροπή, διώχνει κόσμο έτσι.
Nαι, είδαμε και τις άλλες εταιρείες που επανακυκλοφορούν πανάρχαια jrpg στα smartphones για 15-20 ευρώ.

Τουλάχιστον στο SMR πληρώνεις 10 ευρώ μια και καλή κι όχι για να παίξεις 10 γύρους παραπάνω όπως γίνεται με άλλα smartphone platform games.

https://s16.postimg.org/4yv0i1mb9/128english.jpg

funkykong84
08-12-2016, 10:36
https://youtu.be/LZaBdZecQpQ

Φαίνεται τόσο καλό που είναι κρίμα να μην βγει και στο Switch με κανονικό χειρισμό

DJTaurus
08-12-2016, 12:01
Τελικά το παιχνίδι φαίνεται εξαιρετικό σχεδιασμένο με μηχανισμούς για mobile περιβάλλον και όχι ένα απλό port...βιαστήκαμε να κράξουμε και μέσα σε αυτούς και εγώ. Η επιτυχία θεωρείται δεδομένη. Και μας δίνει και κάτι πραγματικά διαφορετικό από τους άλλους 2 σε θέμα κονσόλας. Καιρός να αρχίσει να συσσωρεύει πάλι χρήμα η Ninty!!

emmanuil
08-12-2016, 13:38
Σίγουρη αγορά μόλις βγει σε android.

Vetus
09-12-2016, 00:45
https://youtu.be/LZaBdZecQpQ

Φαίνεται τόσο καλό που είναι κρίμα να μην βγει και στο Switch με κανονικό χειρισμό
Casual smartphone game είναι, όχι κανονικό Super Mario παιχνίδι.

funkykong84
09-12-2016, 03:38
Casual smartphone game είναι, όχι κανονικό Super Mario παιχνίδι.

Χαίρω πολύ. Μια χαρά είναι και πάλι όμως. Με μερικές προσθήκες και κανονικό χειρισμό με κοντρόλ στικ θα ήταν εξαιρετικό. Έχεις δει πολλά 2D Mario όπου μπορείς να παίξεις με Mario/ Luigi/ Yoshi/ Red Toad όπου ο καθένας έχει διαφορετικά physics?

vassilis_pap
09-12-2016, 03:46
Πιστεύω πως τα mobile παιχνίδια της Ν. θα γίνουν διαθέσιμα και στο switch πιθανώς μάλιστα και σε εμπλουτισμένες μορφές.

Απλώς ειδικά για το Run μου φαίνεται απίθανο να αλλάξει το μοντέλο χειρισμού. Κάτι τέτοιο θα απαιτούσε ριζικό ανασχεδιασμό κάτι που θα το έκανε άλλο παιχνίδι στην ουσία. Για να δούμε...

Zalbor
09-12-2016, 13:09
Ελπίζω να μην αργήσει για Android. Και να τρέχει σε HTC One...

peTrunks
09-12-2016, 20:42
Κανείς δε σχολιάζει ότι ο τίτλος είναι always online? Κανείς όμως?

Dimpap28
09-12-2016, 20:55
Κανείς δε σχολιάζει ότι ο τίτλος είναι always online? Κανείς όμως?
Φαντάζομαι ότι έχουμε συνηθίσει πλέον από το Pokémon GO... Καμία σχέση το concept των δύο παιχνιδιών, αλλά εφόσον το έχουν πει από πριν, ο καθένας μπορεί να επιλέξει αν θέλει τελικά να το αγοράσει ή όχι. Στο μετρό μια φορά δε θα μπορεί να παίξει κάποιος...

peTrunks
09-12-2016, 21:19
χαχα ευτυχώς φαντάζεσαι να μας υποχρέωναν κιόλας? ! καλά από εμένα έχει φάει άκυρο μιας και ούτως ή άλλως δεν έχω iphone τώρα αν βγει σε android θα το κατεβάσω στη free έκδοση του και για τη full δεν ξέρω. Τουλάχιστον ποιοτικά η Ninty δεν έχει κάνει εκπτώσεις και αυτό είναι θετικό.Τώρα τι θα γίνει με ενδεχόμενα microtransections βλέπουμε.. Επίσης είμαι περίεργος πόσοι θα το κατεβάσουν γενικά και πόσοι από αυτούς στη full version

rockass14
09-12-2016, 22:03
Νομίζω θα έχει μόνο μία έκδοση με 10€.
Όχι free.

RooF
09-12-2016, 22:12
Είχαν πει για μια free έκδοση με κάποιους περιορισμούς. Το always online δε με ενδιαφέρει, χαλάω τόσα gb κάθε μήνα, αποκλείεται αυτή η εφαρμογή να τραβάει κάτι παραπάνω από μερικά mb.

Το θέμα είναι... Για ποιο λόγο; Οκ, αν η free έκδοση έχει διαφημίσεις το καταλαβαίνω. Όμως η paid;

Dimpap28
09-12-2016, 22:32
Παιδιά, δεν υπάρχει free έκδοση νομίζω. Μία είναι η εφαρμογή. Τον πρώτο κόσμο τον παίζεις δωρεάν και για να παίξεις τους υπόλοιπους αγοράζεις την εφαρμογή και τέλος. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

RooF
09-12-2016, 22:33
Ελπίζω το παιχνίδι να έχει αρκετό περιεχόμενο γιατί προσωπικά δεν έχω ξαναδωσει τόσα χρηματα για παιχνίδι στο κινητό.

rockass14
09-12-2016, 22:36
Είχαν πει για μια free έκδοση με κάποιους περιορισμούς. Το always online δε με ενδιαφέρει, χαλάω τόσα gb κάθε μήνα, αποκλείεται αυτή η εφαρμογή να τραβάει κάτι παραπάνω από μερικά mb.

Το θέμα είναι... Για ποιο λόγο; Οκ, αν η free έκδοση έχει διαφημίσεις το καταλαβαίνω. Όμως η paid;

Ο Miyamoto είπε ότι θα έχουν το online για να χτυπήσουν την πειρατεία.
https://mynintendonews.com/2016/12/09/miyamoto-super-mario-run-is-online-only-to-combat-piracy/

RooF
09-12-2016, 22:39
Θα μπορούσε να ζητάει ανά κάποια διαστήματα όπως γίνεται με άλλες εφαρμογές.

peTrunks
09-12-2016, 23:13
Παιδιά, δεν υπάρχει free έκδοση νομίζω. Μία είναι η εφαρμογή. Τον πρώτο κόσμο τον παίζεις δωρεάν και για να παίξεις τους υπόλοιπους αγοράζεις την εφαρμογή και τέλος. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

ναι εγώ αυτό εννοούσα free έκδοση τον κόσμο που είπαν οτι θα ειναι free .. συγγνώμη για την παρανόησηO_o

funkykong84
10-12-2016, 14:21
Ελπίζω το παιχνίδι να έχει αρκετό περιεχόμενο γιατί προσωπικά δεν έχω ξαναδωσει τόσα χρηματα για παιχνίδι στο κινητό.

Μιλάμε για 24 πίστες μόνο. Σίγουρα θα τις παίζει κάποιος ξανά και ξανά μέχρι να συλλέξει τα πάντα, αλλά και πάλι είναι υπερβολική η τιμή.

vassilis_pap
10-12-2016, 14:27
Nintendo και φθηνό δεν μπαίνουν στην ίδια πρόταση. Το ξέρουμε καλά αυτό τόσα χρόνια.

Στις κονσόλες γύρω στις 60 πίστες συνήθως χρεώνονται 50αρικο. Κάπως έτσι το σκέφτονται και τα 10 τους φαίνονται και λίγα! Τώρα αν κάνουν καλά ή όχι είναι μεγάλη κουβέντα. Να δούμε πως θα πάει και το run...

funkykong84
10-12-2016, 17:19
Ναι οκ απλά εδώ το gameplay δεν είναι εφάμιλλο με των κονσολων, οπότε οι αναλογίες δεν ισχύουν. Αν τελικα το Run πατωσει, ο ένοχος θα είναι προφανής

RooF
10-12-2016, 17:26
Δε το βλέπω να πατωνει. Γενικά δε βλέπω παράπονα τρελά, ούτε για την τιμή ούτε για το always online. Γενικά στις άλλες χώρες δεν έχουν τέτοια προβλήματα στο βαθμό που τα έχουμε εδώ.

RooF
10-12-2016, 18:03
Φήμη. Μέχρι 75 mb θα τραβάει το Mario run αν και γενικά το μέγεθος αυτό θα είναι σημαντικα μικρότερο.
http://gonintendo.com/stories/270089-rumor-super-mario-run-will-require-75-megabytes-of-data-per-ho

rockass14
10-12-2016, 18:25
Τα 75mb/ώρα είναι πάρα πολλά. Λογικά θα τραβάει λιγότερα. Εγώ πιστεύω μονοψήφιο νούμερο.

funkykong84
10-12-2016, 20:30
Όπως και νά'χει είναι πολύ ξενερωτικά και η τιμή και η διαρκής σύνδεση

Vetus
13-12-2016, 01:22
Η αλήθεια είναι ότι το γεγονός ότι σε αναγκάζει να είσαι διαρκώς online είναι ξενέρα. Μπορεί να μην είναι πρόβλημα σε χώρες που έχουν παντού wifi αλλά εδώ είμαστε Μπανανιστάν στον τομέα αυτό. Και μιλάμε για platform game, όχι παιχνίδι στυλ Pokemon GO που δικαιολογεί το γεγονός ότι χρειάζεται διαρκώς να είναι online (και που καταναλώνει πολύ λιγότερα mb κι από internet browsers όπως το Chrome). Nαι, το ξέρω, πολλά smartphone games (ακόμα και platform games) σε αναγκάζουν να είσαι διαρκώς online. Nαι, το κατανοώ ότι το κάνουν για λόγους πειρατείας. Αλλά και πάλι αποτελεί μεγάλο μείον.

Όσο αφορά τα MB του, πιστεύω ότι θα ξοδεύει λιγότερα MB από το Pokemon GO (που ήδη ξοδεύει πολύ λίγα MB).

Τον πρώτο κόσμο τον παίζεις δωρεάν και για να παίξεις τους υπόλοιπους αγοράζεις την εφαρμογή και τέλος.
Ένας ολόκληρος κόσμος δωρεάν; Aυτό είναι τεράστια γενναιοδωρία για τα δεδομένα της Nintendo. :p

Ελπίζω να μην αργήσει για Android. Και να τρέχει σε HTC One...
Kι εγώ αυτό ελπίζω.

Άσχετο με το θέμα αλλά το Miitomo ακόμα το περιμένουμε στην Ελλάδα και σε πολλές άλλες χώρες.

RooF
13-12-2016, 02:01
Και δεν υπάρχει πλάνο για να έρθει σύντομα το miitomo από ότι έχω καταλάβει.

Dimpap28
15-12-2016, 20:59
Το παιχνίδι είναι διαθέσιμο πλέον στο App Store, για δείτε!

RooF
15-12-2016, 21:36
Στειλε iPhone να το δούμε. XD

zozos
15-12-2016, 22:49
Κυκλοφόρησε φίλοι μου... θα δημοσιεύσω εδώ βίντεο σε λίγη ώρα. Πρώτες εντυπώσεις πάρα πολυ καλές τρέχει απροβλημάτιστα στο Iphone 5s ενώ είναι αρκετά εθιστικό.

zozos
16-12-2016, 00:08
https://www.youtube.com/watch?v=17yC1ER9Agk

Να το λοιπόν το πολυαναμενόμενο super mario run. Παίζω τις πρώτες 2 πίστες του παιχνιδιού.

Dimpap28
16-12-2016, 00:17
https://www.youtube.com/watch?v=17yC1ER9Agk

Να το λοιπόν το πολυαναμενόμενο super mario run. Παίζω τις πρώτες 2 πίστες του παιχνιδιού.
Ωραίο το βιντεάκι, μου αρέσει ο σχολιασμός που κάνεις!

Όμορφο δείχνει το παιχνίδι πάντως, στο κλασσικό στυλ που περιμένεις από τη Nintendo.

zozos
16-12-2016, 00:25
Το μόνο αρνητικό που βλέπω είναι ότι έχει μικρές πίστες φυσικά ίσως μεγαλώσουν στα πιο ψηλά Level ... οποτε μη το κρίνουμε τώρα αυτό.

funkykong84
16-12-2016, 00:37
Είσαι πρωτοπόρος φίλε, σίγουρα ο μόνος στο ελληνικό YouTube που παίζει Mario!

peTrunks
16-12-2016, 01:18
Tώρα που θα του το κατεβάσει η Ν θα σου πω εγώ..:P

zozos
16-12-2016, 02:32
Tώρα που θα του το κατεβάσει η Ν θα σου πω εγώ..:P

Δε θα το κατεβάσει απλά θα μου αφαιρείται ένα ποσό απο τις διαφημίσεις . Έτσι και αλλιώς τις έχω απενεργοποιήσει τελείως..

Braveheart1980
16-12-2016, 09:05
Το Super Mario Run είναι εδώ!!! (http://www.ninty.gr/home/news/9436-to-super-mario-run-ine-edo/)

Braveheart1980
16-12-2016, 11:32
Ήρθε και σαρώνει τα πάντα! (http://www.ninty.gr/home/news/9451-irthe-ke-saroni-ta-panta/)

rockass14
16-12-2016, 11:48
Το Super Mario Run χρησιμοποιεί friend codes.
Έλεος ρε παιδιά...
https://mynintendonews.com/2016/12/16/friend-codes-are-back-in-super-mario-run/

funkykong84
16-12-2016, 15:01
εντάξει λέει μπορείς και μέσω facebook και twitter... Γενικά είναι αναχρονιστική σε μερικά πράγματα η Ν. Ειδικά για τα data πρέπει να αναθεωρήσει...

RooF
17-12-2016, 08:12
το έπαιξα χθες σε iphone φίλου.εχει γίνει φοβερή δουλειά,είναι εθιστικό και έχει αρκετό περιεχόμενο για να δικαιολογήσει τα 10 ευρώ που ζητάει.

Κάθε πίστα έχει 3 πεντάδες αστέρια που ζητάει για θεωρείται ολοκληρωμένη. Η πρώτη πεντάδα είναι σχετικά απλή, η δεύτερη έχει κάποια νομίσματα κρυμμένα και η τρίτη βάζει ορισμένα εμπόδια,αλλάζει λίγο την πίστα.

Vetus
22-12-2016, 06:38
έχει αρκετό περιεχόμενο για να δικαιολογήσει τα 10 ευρώ που ζητάει.
Βάλε μέσα και τα λεφτά που θα ξοδεύεις για τα MB που χρειάζεται εκτός κι αν το παίζεις μόνο στο σπίτι σου ή σε καφετέριες. :p

Και δεν υπάρχει πλάνο για να έρθει σύντομα το miitomo από ότι έχω καταλάβει.
Πάντως δεν έχω καταλάβει γιατί βγήκε σε τόσες λίγες χώρες.

RooF
22-12-2016, 07:51
Βάλε μέσα και τα λεφτά που θα ξοδεύεις για τα MB που χρειάζεται εκτός κι αν το παίζεις μόνο στο σπίτι σου ή σε καφετέριες. [emoji14]

Πάντως δεν έχω καταλάβει γιατί βγήκε σε τόσες λίγες χώρες.
Έχω 10gb το μήνα. Προτιμώ να τα δίνω σε προγράμματα κινητής που με εξυπηρετούν παρά να δίνω τόσα πολλά χρήματα για iphones. Δεδομένου ότι δε μπορώ πάντα να κάνω και τα δύο.

Πχ τώρα δε μπορούσα να δώσω πάνω από 300 για κινητό. δεν έκοψα τη σύνδεση μου. Απλά πήρα φτηνότερο κινητό.

funkykong84
24-12-2016, 01:08
http://wccftech.com/nintendo-giving-10-toad-rally-tickets-to-celebrate-super-mario-runs-50-million-download/
50 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ DOWNLOADS... X9.99$

Φίλε προφανώς δεν εννοούν αγορές, αλλά απλά downloads του demo
http://fortune.com/2016/12/21/nintendo-super-mario-run-price/
"Mario is arguably the most popular gaming franchise in the world, yet we see only about 8% of those who try the game actually purchasing it,"

vassilis_pap
24-12-2016, 01:57
Μια χαρά είναι το 8% για αυτό το μοντέλο χρέωσης...

Θα έλεγα μάλιστα πως δικαιώνει απόλυτα την απόφαση της εταιρείας να το βγάλει πρώτα σε iOS γιατί σε Android ούτε καν...

Ας μη ξεχνάμε πως 8% στα 50Μ είναι 4Μ αγορές στις πρώτες μέρες. Κάπου είχα διαβάσει πως με 20Μ σύνολο, θα θεωρείται σούπερ πετυχημένο. Νούμερο που μοιάζει αρκετά εφικτό με βάση τα πρώτα στοιχεία.

Vetus
24-12-2016, 03:51
"Mario is arguably the most popular gaming franchise in the world, yet we see only about 8% of those who try the game actually purchasing it,"
Αυτό ισχύει και με όλα τα free2play smartphone games: λιγότερο από 10% θα δώσει λεφτά για τα παιχνίδια αυτά κι ακόμα μικρότερο ποσοστό θα ξοδέψει αρκετά λεφτά ώστε να κάνουν τζίρο οι εταιρείες.

RooF
24-12-2016, 11:17
Έχω δώσει χρηματα για full παιχνίδια παρελθόν, αυτό που θεωρώ απίθανο είναι να δώσω σε microtransactions.

Vetus
29-12-2016, 06:37
Mια φορά παραλίγο να πληρώσω λεφτά σε microtransactions στο Puzzle&Dragons αλλά ευτυχώς άλλαξα γνώμη. Μετά βγήκε το Puzzle&Dragons Z στο 3DS δίχως microtransactions και αηδίες και χάρηκα επιτέλους Puzzle&Dragons στην πιο σωστή μορφή του.

RooF
29-12-2016, 19:47
έχει βγει στο playstore σαν placeholder

Vetus
30-12-2016, 03:31
Έκανα προ-εγγραφή. Ελπίζω να βγει σύντομα.

RooF
31-12-2016, 17:45
Έκανα προ-εγγραφή. Ελπίζω να βγει σύντομα.
Μακάρι, ελπίζω να το βγάλουν πριν το switch...

johnyrockgr
01-01-2017, 15:38
Τι χωρο λετε να πιανει στο android? Στο IOS ειναι 250 ΜΒ περιπου, ετσι δεν ειναι?

Braveheart1980
19-01-2017, 09:55
Το Super Mario Run έρχεται στο Android! (http://wp.me/p7kaVw-2BB)

Dimpap28
01-02-2017, 13:55
Επιτέλους έχουμε συγκεκριμένο αριθμό downloads για το πρώτο ταξίδι του Mario σε mobile συσκευές. έτσι πληροφορηθήκαμε πως το Super Mario Run έφτασε τα 78 εκατομμύρια download. Τέλος έγινε γνωστό πως κάτι παραπάνω από 5% προέβησαν και στην αγορά του τίτλου.

http://www.ninty.gr/home/news/10876-super-mario-run-78-000-000-downloads/

ninty.gr
01-02-2017, 21:02
Ήρθε και Easy Mode λοιπόν!

Νέο update λοιπόν κυκλοφόρησε για το Super Mario Run, με μια σημαντική αν μη τι άλλο προσθήκη: αυτής του Easy Mode. Το Easy Mode αφαιρεί τους χρονικούς περιορισμούς, μας δίνει απεριόριστο χρόνο και bubbles, χωρίς ωστόσο να κρατάμε τα νομίσματα που έχουμε συλλέξει.

Παράλληλα μειώθηκε ο αριθμός των toads κάθε φορά που χάνουμε στο Toad Rally ενώ και η συλλογή Toads θα είναι ευκολότερη. Τέλος διορθώθηκαν και μερικά bugs.

Πατήστε εδώ για να δείτε το πλήρες άρθρο (http://www.ninty.gr/home/news/10895-neo-update-gia-to-super-mario-run/)

rockass14
18-03-2017, 10:50
Κυκλοφορεί σε android στις 23 Μαρτίου.
nintendoeverything.com/super-mario-run-launches-for-android-on-march-23/

funkykong84
18-03-2017, 11:20
Θα βγει και ενημέρωση 2.0 με καινούργια στοιχεία.

Μετριότητα πάντως το Run. Τώρα που έκατσε ο αρχικός ντόρος, κανείς δεν ασχολείται. Και φυσικά φταίει η ξεροκεφαλιά της Nintendo με την τιμή και την υποχρεωτική σύνδεση στο ιντερνετ.

http://nintendoeverything.com/super-mario-run-version-2-0-0-coming-next-week-adding-new-characters-and-more/

RooF
18-03-2017, 13:56
Θα βγει και ενημέρωση 2.0 με καινούργια στοιχεία.

Μετριότητα πάντως το Run. Τώρα που έκατσε ο αρχικός ντόρος, κανείς δεν ασχολείται. Και φυσικά φταίει η ξεροκεφαλιά της Nintendo με την τιμή και την υποχρεωτική σύνδεση στο ιντερνετ.

http://nintendoeverything.com/super-mario-run-version-2-0-0-coming-next-week-adding-new-characters-and-more/
Ξέρω αρκετό κόσμο που το περιμένει πάντως. Μία χαρά run game είναι. Πολύ καλύτερο από άλλα αντίστοιχα παιχνίδια. Η τιμή είναι όντως ένα πρόβλημα όμως από την άλλη το προτιμώ έτσι παρά pay to win ή τίγκα διαφημίσεις.

funkykong84
18-03-2017, 23:01
Σαν franchise ο Mario θα έπρεπε να κάνει περισσότερο ντόρο και το ξέρει η Nintendo αυτό.

RooF
19-03-2017, 14:18
Σαν franchise ο Mario θα έπρεπε να κάνει περισσότερο ντόρο και το ξέρει η Nintendo αυτό.
Αν το έβγαζαν ταυτόχρονα σε android και ios θα έκανε παραπάνω ντόρο.

RooF
23-03-2017, 15:23
Το κατέβασα και το αγόρασα. Τρέχει μία χαρά ακόμα και στο j5 της κοπέλας μου, έχει ρυθμίσεις για αδύναμες συσκευές.

johnyrockgr
23-03-2017, 15:33
Το κατέβασα και το αγόρασα. Τρέχει μία χαρά ακόμα και στο j5 της κοπέλας μου, έχει ρυθμίσεις για αδύναμες συσκευές.

Το J5 εχω και εγω. Παρολο που ειναι φουλ φορτωμενο, καθαρισα καποια μη απαραιτητα δεδομενα και κατεβασα το demo χτες.
Μια χαρα τρεχει, ναι. Πιστευεις οτι αν το αγορασω θα πιασει και αλλο χωρο? Ή δεν εχει σημασια?
Χωρις να το αγορασω ειναι στα 60 ΜΒ.

RooF
23-03-2017, 16:49
Το J5 εχω και εγω. Παρολο που ειναι φουλ φορτωμενο, καθαρισα καποια μη απαραιτητα δεδομενα και κατεβασα το demo χτες.
Μια χαρα τρεχει, ναι. Πιστευεις οτι αν το αγορασω θα πιασει και αλλο χωρο? Ή δεν εχει σημασια?
Χωρις να το αγορασω ειναι στα 60 ΜΒ.
Ορίστε τι μου βγάζει αυτή τη στιγμή.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170323/a8ac88bd6ed44d6a8773e1f033d561c9.jpg

johnyrockgr
23-03-2017, 17:24
Ευχαριστω.

Update: Με το demo μονο, ειναι στα 123 ΜΒ. Τα 60 ΜΒ ηταν για το download.
Ευτυχως εχω επιλογη να το μεταφερω στην microSD που εχω, αλλιως θα ειχα προβλημα.
Ευχαριστω και παλι!

ΥΓ: Με ρυθμισεις στο φουλ, η μπαταρια εξαντλειται με γεωμετρικη προοδο!

funkykong84
23-03-2017, 17:24
Γιατί "ακόμα και στο j5"; Τι έχει το j5 δηλαδή; :P

Vetus
23-03-2017, 19:04
Aφού δοκίμασα τις δωρεάν πίστες του παιχνιδιού, το έσβησα σχεδόν αμέσως. Για casual runner game στο κινητό δεν είναι κι άσχημο. Αλλά για Super Mario platform game δεν με ξετρέλανε. Ισως να τ' αγόραζα αν είχε περισσότερες πίστες και μπορούσες να το παίξεις offline. Κρίμα.

Ως συνήθως, τα περισσότερα σχόλια από έλληνες στο GooglePlay είναι τελείως σάπια (παραδόξως στο Fire Emblem Heroes τα περισσότερα σχόλια ήταν πιο ώριμα). :lol:

RooF
23-03-2017, 19:22
Aφού δοκίμασα τις δωρεάν πίστες του παιχνιδιού, το έσβησα σχεδόν αμέσως. Για casual runner game στο κινητό δεν είναι κι άσχημο. Αλλά για Super Mario platform game δεν με ξετρέλανε. Ισως να τ' αγόραζα αν είχε περισσότερες πίστες και μπορούσες να το παίξεις offline. Κρίμα.

Ως συνήθως, τα περισσότερα σχόλια από έλληνες στο GooglePlay είναι τελείως σάπια (παραδόξως στο Fire Emblem Heroes τα περισσότερα σχόλια ήταν πιο ώριμα). [emoji38]
Ναι τα σχόλια είναι τραγικά το λιγότερο. Προσωπικά με καλύπτει για αυτό που είναι, κανένας δεν είπε πως θα έχεις μία full super mario εμπειρία. Το σηκώνει ακόμα και στο όνομα του. Πάντως ΔΕΝ είναι εύκολο παιχνίδι.

Sir
23-03-2017, 19:42
Πάντως ΔΕΝ είναι εύκολο παιχνίδι.
Δεν ειναι εύκολο μόνο εαν θες να κανεις τα πάντα και να μαζέψεις όλους τους χρωματισμούς των αστεριών. Ειδάλλως ειναι λίγη ωρα υπόθεση....

sokratis04
23-03-2017, 19:45
ΔΕΝ είναι εύκολο, όπως ΔΕΝ είναι ούτε μικρό..Έχει 24 πίστες και πρέπει να τις ολοκληρώσεις 3 φορές την καθεμία για να μαζέψεις όλα τα ροζ, μωβ και πράσινα νομίσματα.

Και το rally είναι ένα παιχνίδι από μόνο του..

rockass14
23-03-2017, 19:50
Εμένα όλη μέρα μου βγάζει "Item not found" στο play store.

RooF
23-03-2017, 22:06
Δεν ειναι εύκολο μόνο εαν θες να κανεις τα πάντα και να μαζέψεις όλους τους χρωματισμούς των αστεριών. Ειδάλλως ειναι λίγη ωρα υπόθεση....
Ε τα περισσότερα παιχνίδια,ακόμα και τα "σοβαρά" αν θες μπορείς να τα τερματίσεις εύκολα αν πας καρφί στον τερματισμό. [emoji14]

rockass14
24-03-2017, 11:26
Καμιά ιδέα γιατί δε μου το εμφανίζει στο play store;
Ακόμα μου βγάζει "item not found" όταν πατάω το κεντρικό εικονίδιο.
Και στην αναζήτηση δε μου το βγάζει καθόλου.
Εχω android 4.4, παίζει ρόλο;

Supernino
24-03-2017, 12:56
Σε Sony t3 που είχα δεν το εμφάνιζε στο play Store λόγω του ότι τι κινητό δεν το υποστήριζε όπως και άλλα παιχνίδια που δεν σήκωνε

funkykong84
24-03-2017, 16:23
Είναι αρκετά καλό θα έλεγα. Δεν το έχω αγοράσει ακόμα, αλλά με ψήνει σιγά σιγά

funkykong84
24-03-2017, 17:42
http://nintendoeverything.com/kimishima-says-super-mario-runs-revenue-didnt-meet-expectations-but-nintendo-still-prefers-pay-once-and-play-model/
Δεν είναι ικανοποιημένοι στη Nintendo με την απόδοση του Run... Καλά να πάθουν με την υπερβολική τιμή και τη διαρκή σύνδεση στο ίντερνετ...

Vetus
24-03-2017, 18:06
Για μένα το πρόβλημα δεν είναι η τιμή (εξάλλου τόσα άλλα επιτυχημένα παιχνίδια στα smartphones κοστίζουν 15-20 ευρώ) αλλά τ' ότι θέλει και διαρκή σύνδεση από πάνω.

Προσωπικά με καλύπτει για αυτό που είναι, κανένας δεν είπε πως θα έχεις μία full super mario εμπειρία. Το σηκώνει ακόμα και στο όνομα του.
Ούτε το Pokemon GO είναι full Pokemon εμπειρία αλλά προσωπικά με διασκέδασε (ασχέτως που το μίσησα εξαιτίας χειρισμού στο πιάσιμο Pokemon και ενοχλητικών lags στις μάχες). Πάντως είναι πιστό στο πνεύμα του Super Mario και δεν είναι καμιά αηδία όπως άλλα smartphone games που αποτελούν spin-offs γνωστών σειρών. Eπίσης είναι playable κι όχι σαν το Sonic Runners που ήταν τρισάθλιο (και τ' οποίο με το ζόρι κράτησε ένα χρόνο στην αγορά).

stamos17
26-03-2017, 04:31
Το κατέβασα το πλήρωσα και μου αρέσει αρκετά. Αλλά ας είμαστε ειλικρινής. Δεν απευθύνεσαι σε fun κοινό απευθύνεσαι σε όλο τον κόσμο. 10αρι δε θα δώσουν όλοι έτσι. Βάλε 12 πίτσες τσάμπα, και άλλες τόσες επί πληρωμή με μικρότερη τιμή και τότε ο κόσμος θα σε τιμήσει.

stamos17
26-03-2017, 04:31
Το κατέβασα το πλήρωσα και μου αρέσει αρκετά. Αλλά ας είμαστε ειλικρινής. Δεν απευθύνεσαι σε fun κοινό απευθύνεσαι σε όλο τον κόσμο. 10αρι δε θα δώσουν όλοι έτσι. Βάλε 12 πίτσες τσάμπα, και άλλες τόσες επί πληρωμή με μικρότερη τιμή και τότε ο κόσμος θα σε τιμήσει.

funkykong84
26-03-2017, 14:27
Μου αρέσει που επέτρεψαν να κάνεις αρκετά πράγματα με το νέο ντέμο. Νομίζω ότι το παιχνίδι αξίζει τα λεφτά του (αν και είναι υψηλή η τιμή για το ευρύ κοινό), με έχει ψήσει αρκετά.

Πολύ μεγάλο μείον ότι τρώει τόση μπαταρία, προφανώς γιατί απαιτεί την εξοργιστικά πανηλίθια διαρκή σύνδεση στο ίντερνετ. Αιωνίως κολλημένα μυαλά εκεί στη Nintendo

Vetus
29-03-2017, 02:39
10αρι δε θα δώσουν όλοι έτσι. Βάλε 12 πίτσες τσάμπα, και άλλες τόσες επί πληρωμή με μικρότερη τιμή και τότε ο κόσμος θα σε τιμήσει.
Μήπως να στο δώσουν το παιχνίδι και τελείως τσάμπα; Nα σου χαρίσουν κι ένα Nintendo Switch; :laugh:

stamos17
01-04-2017, 03:18
Σαρκαστικός όπως πάντα. Εγώ όπως είπα το πλήρωσα. Οι άλλοι δε θα το κάνουν.
Εσύ που είσαι περισσότερο nintendo fun από μένα. Μήπως θα ήθελες να δεις την εφαρμογή με ένα διαχρονικό παιχνίδι να πηγαίνει καλύτερα και να είναι αποδεκτό από μεγαλύτερο μέρος του κόσμου; Εμένα πάντως με στεναχωρεί να έχει 3μιση αστέρια και όλες οι πρόσφατες κριτικές να είναι στο 1.
Γιατί δεν είναι στραβός ο γιαλός η Nintendo στραβά αρμενίζει ως συνήθως.

funkykong84
01-04-2017, 04:10
Και ολο το παιχνίδι τζάμπα να το έδινε η Νιντεντο πάλι κερδισμένη θα ήταν. Θα ηταν φοβερή προώθηση για τα παιχνίδια της στο ευρύ κοινό.

Το Pokemon Go δωρεάν δεν ήταν; Κυριοτατος λογος για την επιτυχία του.

Dimpap28
01-04-2017, 10:33
Και ολο το παιχνίδι τζάμπα να το έδινε η Νιντεντο πάλι κερδισμένη θα ήταν. Θα ηταν φοβερή προώθηση για τα παιχνίδια της στο ευρύ κοινό.

Το Pokemon Go δωρεάν δεν ήταν; Κυριοτατος λογος για την επιτυχία του.
Πολύ πολύ σωστός! Θα συμφωνήσω. Όπως free ήταν και το Fire Emblem. Μόνο καλή προώθηση για τα franchise της μπορεί να είναι οι εφαρμογές στα κινητά. Θεωρώ πως όσα παιχνίδια κυκλοφορεί σε mobile πλατφόρμες θα πρέπει να είναι free to play και να διαφημίζονται τα παιχνίδια που κυκλοφορούν στις κύριες πλατφόρμες της Nintendo.

stamos17
01-04-2017, 22:14
Σας ευχαριστώ και τους 2 που με επιβεβαιώνετε. Είναι άτομα μέσα στο φόρουμ που με προβληματίζουν ότι λέω κάτι παράλογο. Απλά τώρα έτσι όπως πήγε έκανε μια τρύπα στο νερό. Κι είναι κακό για το παιχνίδι.

Afnis
01-04-2017, 23:53
Είναι μεγάλη κουβέντα το full price σε αντίθεση με το free to play... Κι εγώ πάντως θεωρώ πως αφού μπαίνεις στον χορό, πρέπει να ακολουθήσεις τα σωστά βήματα.
Ας το έδιναν και 7-8, όχι 10.

stamos17
02-04-2017, 00:44
Βασικά να έδινε 3 κόσμους τσάμπα και μετά το υπόλοιπο. Είναι πολύς ο κόσμος που ακόμα δεν πληρώνει ιντερνετικά.

funkykong84
03-04-2017, 17:51
Πέρα από το χώσιμο στην πολιτική της Νιντέντο, το παιχνίδι είναι εξαιρετικό. Το έχω αγοράσει εδώ και λίγες μέρες και το φχαριστιέμαι πολύ. Ωραίες επιλογές από παίξιμους χαρακτήρες (που δεν συμβαίνει σε άλλα 2D Mario), ωραία γραφικά, επαναπαιξιμότητα λόγω νομισμάτων και επιλογές διακόσμησης του mushroom kingdom και τα online rallies είναι απ' τα πολλά συν του παιχνιδιού.

Ίσως θα μπορούσαν να υπάρχουν τρεις κόσμοι ακόμα, οι πίστες είναι λίγες παρότι τις παίζεις συνέχεια.

sokratis04
03-04-2017, 19:50
Πέρα από το χώσιμο στην πολιτική της Νιντέντο, το παιχνίδι είναι εξαιρετικό. Το έχω αγοράσει εδώ και λίγες μέρες και το φχαριστιέμαι πολύ. Ωραίες επιλογές από παίξιμους χαρακτήρες (που δεν συμβαίνει σε άλλα 2D Mario), ωραία γραφικά, επαναπαιξιμότητα λόγω νομισμάτων και επιλογές διακόσμησης του mushroom kingdom και τα online rallies είναι απ' τα πολλά συν του παιχνιδιού.

Ίσως θα μπορούσαν να υπάρχουν τρεις κόσμοι ακόμα, οι πίστες είναι λίγες παρότι τις παίζεις συνέχεια.

Σωστός..

Το παιχνιδι αδικείται..γιατί η Ν πήγε και το βγαλε στα κινητά με τους όρους που βγαζει τα παιχνίδια στις κονσόλες της...Πολύ λίγοι θα πληρώσουν 10 ευρώ για παιχνίδι στο κινητό...πολύ λίγοι θα κάτσουν να μαζέψουν τα νομίσματα (οι περισσότεροι δεν θα το καταλάβουν καν ότι πρεπει να το κάνουν)..αρκετοί θα τρέξουν απλά να τερματίσουν τις πίστες (ουάου..).πολλοί δεν θα καταλάβουν γιατί ο μάριο πάει μόνο δεξιά και δεν πάει αριστερά..και πάρα πολλοί θα κάτσουν να γράψουν ότι τους κατέβει στο κεφάλι στα σχόλια...

Vetus
02-05-2017, 02:29
Tελικά αποφάσισα να το ξανακατεβάσω το παιχνίδι και μάλιστα λέω να τ' αγοράσω (θα 'ναι το πρώτο και το τελεύταιο smartphone παιχνίδι για τ' οποιό θα δώσω λεφτά). 10 ευρώ κοστίζει μονάχα, σιγά τα πολλά λεφτά. Εδώ έχω δώσει περισσότερα λεφτά για παιχνίδια που δεν τ' άγγιξα σχεδόν καθόλου, τουλάχιστον το Super Mario Run θα κάνει καλύτερη απόσβευση των χρημάτων του.

Vetus
08-05-2017, 12:12
Tι έγινε; Aπό 9,99 ευρώ το πήγαν στα 10,99 ευρώ;

RooF
08-05-2017, 12:35
Apple έχεις; Είχα διαβάσει κάπου ότι η Apple θα ανεβάσει τις τιμές στο appstore.

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Vetus
12-05-2017, 13:59
Ύστερα από μια δεύτερη επανεκτίμηση μπορώ να πω ότι το Super Mario Run είναι πολύ καλό παιχνίδι κι άξιο του ονόματος της σειράς. Έτσι του έβαλα 4 αστέρια. Εξακολουθώ όμως να βρίσκω την τιμή του ολίγον τι τσιμπημένη και μεγάλο μείον τ' ότι δεν μπορείς να το παίξεις offline.

Apple έχεις; Είχα διαβάσει κάπου ότι η Apple θα ανεβάσει τις τιμές στο appstore.
Android έχω.

Spank7
02-08-2017, 22:11
Λίγο που το επαιξα μου άρεσε αρκετά και δεν έχω πρόβλημα να δώσω τα 10 euro αν και μου φαίνονται αρκετά , το θέμα είναι από εκεί και πέρα όταν το τελειώσεις έχει να κανεις κάτι άλλο ?

Spank7
04-08-2017, 16:36
Τελικά το αγόρασα είχαν ξεμεινει 10 euro και είπα ας πάει και το παλιάμπελο :p

Vetus
06-08-2017, 19:33
το θέμα είναι από εκεί και πέρα όταν το τελειώσεις έχει να κανεις κάτι άλλο ?
Έχει όπως και στα κλασσικά Mario παιχνίδια: Nα πάρεις όλα τα special coins της κάθε πίστας όπου είναι και το πραγματικό challenge του Super Mario Run, να ξεκλειδώσεις νέους χαρακτήρες, πίστες κι αντικείμενα για το Kingdom Builder...Eπίσης το Toad Rally και το Kingdom Builder έχει την φάση του. Οπότε τα πιάνει τα λεφτά του ακόμα κι όταν τερματίσεις το βασικό κομμάτι του παιχνιδιού (δηλαδή να τερματίσεις όλες τις πίστες).

Spank7
08-08-2017, 18:14
Το τερμάτισα σχετικά άνετα δεν ηταν μεγάλη η δυσκολία δηλαδή , τώρα αρχίζω να το παίζω να μαζέψω. Νομίζω πάντως πως αν θέλουν να στηρίξουν το παιχνίδι θα έπρεπε να το εμπλουτίσουν και με αλλο περιεχόμενο με αλλες πίστες / κόσμους ή δυσκολία κατι πάντως να βάλουν σαν dlc

Vetus
25-09-2017, 05:49
Πίστεψέ με, για να πάρεις τα special νομίσματα δεν είναι εύκολο. Επίσης πρόσφατα ανακοινώθηκε και νέο υλικό:
http://toucharcade.com/2017/09/22/super-mario-run-daisy-update/

peirama21
30-09-2017, 00:39
Για όποιον δεν το έχει αγοράσει ακόμη, υπάρχει με έκπτωση 50% στο Play Store, δεν ξέρω για πόσο θα κρατήσει η προσφορά.

sp1r1t
30-09-2017, 12:27
Μέχρι 13/10 είναι η προσφορά αν δεν κάνω λάθος.
Σκέφτομαι να κάνω την αγορά :D

stamos17
01-10-2017, 16:59
Πίστεψέ με, για να πάρεις τα special νομίσματα δεν είναι εύκολο. Επίσης πρόσφατα ανακοινώθηκε και νέο υλικό:
http://toucharcade.com/2017/09/22/super-mario-run-daisy-update/

Πολύ ενδιαφέρον!

fanny
06-10-2017, 03:08
Αξίζει να το πληρώσεις σαν εφαρμογή αν δεν ασχολείσαι πολύ με το κινητό σου για παιχνίδια? Δεν ξέρω, είμαι σε δίλημμα...

MITS05
06-10-2017, 11:20
Αξίζει να το πληρώσεις σαν εφαρμογή αν δεν ασχολείσαι πολύ με το κινητό σου για παιχνίδια? Δεν ξέρω, είμαι σε δίλημμα...

αν είσαι φαν του μάριο ναι αξίζει τα 5,5 ευρώ που έχει τώρα.

funkykong84
06-10-2017, 20:11
Ναι αν είσαι φαν του Μάριο αξίζουν τα 5,5 ευρώ σίγουρα. Ούτε εμένα μου αρέσει να παίζω παιχνίδια στο κινητό, αλλά το συγκεκριμένο το ξεσκίζω όταν κάνω ποδήλατο π.χ. στο γυμναστήριο ή περπάτημα στον διάδρομο

bahamut zero
07-10-2017, 14:41
Κι εγώ το χτύπησα στη νέα του τιμή. Imo τα αξίζει τα χρήματά του

Braveheart1980
10-10-2017, 08:41
Κι εγώ το χτύπησα στη νέα του τιμή. Imo τα αξίζει τα χρήματά του

Σίγουρα!

Και ας μην ξεχνάμε πως είναι one time only.

Δεν έχει microtransactions να σου τρώει κάθε μήνα χρήματα

Tasos90
10-10-2017, 22:31
Το πέτυχα κι εγώ σήμερα και το σκέφτομαι, δεν ήμουν ποτέ από τους τοπ φαν του mario ήμουν του luigi, χαχαχα.
Θα το αγοράσω κι εγώ νομίζω ότι είναι καλη τιμη

Vetus
15-10-2017, 22:49
Ωραία προσθήκη το Remix 10 και σου ξεκλειδώσει εξτρά κομμάτια για το Mushroom Kingdom πολύ πιο εύκολα.

Δοκίμασε το demο για να το διαπιστώσεις μόνος σου (εξάλλου οι προτιμήσεις διαφέρουν από άτομο σε άτομο). Προσωπικά μ' αρέσει πολύ το παιχνίδι και πλέον παίζω πολύ λίγα παιχνίδια στο κινητό μιας και τα περισσότερα είναι παντελώς αδιάφορα για τα γούστα μου. Αξίζει κι ως Super Mario παιχνίδι.

fanny
16-10-2017, 00:54
Στο demo δεν με έχει ενθουσιάσει τόσο... Γούστα είναι βέβαια, μπορεί επειδή είμαι πιο "παραδοσιακός" τύπος στο θέμα game/κονσόλα να συμβαίνει αυτό...

RooF
16-10-2017, 12:17
Η κοπέλα μου έχει ψύχωση με το παιχνίδι.

Τελείωσε τα πάντα από νομίσματα ακόμα και στον νέο κόσμο...

Στάλθηκε από το HUAWEI VNS-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Vetus
06-11-2017, 06:29
https://nintendosoup.com/super-mario-run-hit-200-million-downloads-worldwide/

"Nintendo added that while Super Mario Run hasn’t reached “an acceptable profit point”, they have learned a lot in game development and deployment for their future smartphone titles."

Aυτό ξέρετε τι σημαίνει: Super Mario F2P. Kι ας μην τολμήσουν μερικοί να γκρινιάξουν γι' αυτό. Όταν το Super Mario Run βγήκε ως premium game, και πάλι γκρινιάζανε επειδή το βρήκαν ακριβό κι επειδή θα το προτιμούσαν ως F2P.

funkykong84
06-11-2017, 14:52
Και τελείως τζάμπα να το έβγαζαν, πάλι κέρδος θα είχαν γιατί θα ήταν δωρεάν διαφήμιση για τα προϊόντα τους σε ένα τεράστιο κοινό στο οποίο δεν έχουν πρόσβαση.

Ας προχωρήσουν σε μια μείωση τιμής 50% και ας αφήσουν τη γκρίνια για τις πωλήσεις.

rockass14
06-11-2017, 19:39
Για μένα deal breaker είναι το always-online και η απαίτηση να μην έχεις root... καλύτερα να παίξω Mario σε κονσόλα.

Σε αυτό συμφωνώ. Το ίδιο ισχύει και για το Fire Emblem.

Vetus
09-11-2017, 01:34
Για το Fire Emblem Heroes που είναι F2P tactical rpg που βασίζεται πολύ στo online κομμάτι, λογικό να χρειάζεται να είσαι online. To Super Mario Runner όμως δεν έχει νόημα να είσαι διαρκώς online (ασχέτως που έγινε αυτό για να καταπολεμηθεί η πειρατεία του παιχνίδιου, πράγμα που επίσης δικαιολογεί γιατί δεν πρέπει να έχεις το κινητό σου rooted).

Braveheart1980
30-11-2017, 20:01
Gold Goomba Lite event στο Super Mario Run! (http://www.ninty.gr/home/news/gold-goomba-lite-event-sto-super-mario-run/) Το Super Mario Run φιλοξενεί το τελευταίο του event για φέτος, το Gold Goomba Lite. Πρόκειται για μια εκδοχή του event Gold Goombas στην οποία έχετε μεγαλύτερη πιθανότητα να αποκτήσετε in-game rewards. Μπορείτε να συμμετάσχετε κερδίζοντας το Gold Goombas στο World Tour.
Διαβάστε περισσότερα » (http://www.ninty.gr/home/news/gold-goomba-lite-event-sto-super-mario-run/#more-16607)

Braveheart1980
24-01-2018, 21:44
Νεο update για το Super Mario Run (3.0.8) (http://www.ninty.gr/home/mobile/neo-update-gia-to-super-mario-run-3-0-8/)

https://i0.wp.com/www.ninty.gr/home/wp-content/uploads/super-mario-run-1-2.jpg?fit=800%2C450 (http://www.ninty.gr/home/mobile/neo-update-gia-to-super-mario-run-3-0-8/)
Το Super Mario Run έχει λάβει άλλη ένα (μικρό) update. Η τελευταία ενημερωμένη έκδοση κώδικα αναβαθμίζει τον τίτλο στην έκδοση 3.0.8. Η σημερινή ενημέρωση κάνει μια μικρή αλλά χρήσιμη αλλαγή για έμπειρους αλλά νέους παίκτες του Super Mario Run. Συγκεκριμένα προστέθηκε η δυνατότητα παράκαμψης (skip) του αρχικού tutorial εφόσον το επιθυμείτε ή είστε έμπειροι παίχτες!

rockass14
08-03-2018, 09:21
Για να γιορτάσει τη μέρα Mario (10 Μαρτίου), η Nintendo θα έχει σε προσφορά τον εν λόγω τίτλο από τις 10 έως τις 26 Μαρτίου και σε ποσοστό έως 50%, ανάλογα τη χώρα που διαμένουμε.

https://mynintendonews.com/2018/03/08/super-mario-run-will-be-on-sale-for-a-limited-time-starting-march-10th/

geo2004z
29-09-2018, 10:55
Διαφήμιση iphone XS που δείχνει το Mario Run.

https://youtu.be/iVe__Py2GuU

funkykong84
20-05-2019, 23:52
There are many gamers who are waiting for the Super mario run game in the Android platform and I have been waiting for that as well from past dew years. This has to be developed for the Android users also.

Καλώς τον