PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Nintendo Switch Online

ninty.gr
01-02-2017, 22:44
Και έντονο ενδιαφέρον για το VR!

Σιγά σιγά λοιπόν ξετυλίγεται όλο το κουβάρι του μυστηρίου που ακόμα καλύπτει το Switch. Σε πρόσφατη συνέντευξη λοιπόν ο πρόεδρος πια της Nintendo, Tatsumi Kimishima, δήλωσε πως το online θα στοιχίζει 16,5€ με 25€ ετησίως ενώ επιβεβαίωσε τις βλέψεις της Nintendo και για VR στο Nintendo Switch!

Πατήστε εδώ για να δείτε το πλήρες άρθρο (http://www.ninty.gr/home/news/10915-kimishima-h-online-ypiresia-tis-nintendo-tha-kostizi-165e-25e-etisios/)

Hero of TruthGR
01-02-2017, 23:56
Σαφώς ΚΑΛΥΤΕΡΗ τιμή από τα άλλα δίκτυα, ονόματα δε λέμε... :p

Πες μας ότι θα βγάλετε και ειδικές προπληρωμένες κάρτες όπως κάνουν και οι άλλοι και ότι θα τις φέρετε στην Ελλάδα. Please!

bravely
02-02-2017, 01:22
Το αν θα φέρουν κάρτες εδώ (αν υπάρξουν) δεν έχει σχέση μόνο με τη Nintendo...

Stalfos
02-02-2017, 04:52
Χωρίς να θέλω να σας την πω , πρέπει ωστόσο. O Kimishima μίλησε για 2000-3000 yen. To να κάνετε την αναλογία με κομπιουτεράκι σε ευρώ δεν είναι καθόλου ασφαλές. Πχ το switch στην Ιαπωνια κανει 29.980 yen. Το οποίο αντιστοιχεί σε 250 ευρώ. Δεν θα γράψω πόσο το προμηθευόμαστε οι Έλληνες καταναλωτές γιατί τσούζει.

Dimpap28
02-02-2017, 10:28
Χωρίς να θέλω να σας την πω , πρέπει ωστόσο. O Kimishima μίλησε για 2000-3000 yen. To να κάνετε την αναλογία με κομπιουτεράκι σε ευρώ δεν είναι καθόλου ασφαλές. Πχ το switch στην Ιαπωνια κανει 29.980 yen. Το οποίο αντιστοιχεί σε 250 ευρώ. Δεν θα γράψω πόσο το προμηθευόμαστε οι Έλληνες καταναλωτές γιατί τσούζει.
Το έχουν κάνει όλα τα ξένα μέσα σε τιμές δολαρίων, δεν τρέχει κάτι. Μια γενική ιδέα δίνει το νούμερο. Και 30 ευρώ να είναι στην Ευρώπη, μια χαρά προσέγγιση είναι.

rockass14
02-02-2017, 10:29
Δε νομίζω να υπάρχει καπέλο γιατί δεν είναι φυσικό προϊόν. Δεν ξέρω αν μπαίνουν φόροι ή αν αγοράζεις το online από Ιαπωνία απευθείας.

Dimpap28
02-02-2017, 10:36
Δεν εννοώ καπέλο. Εννοώ επίσημη τιμή πώλησης του πακέτου είτε online είτε με ειδική κάρτα που αγοράζεις από το κατάστημα. Όπως για το PSN είναι 50 ευρώ το χρόνο, για το Switch τα 30 ευρώ μοιάζουν καλά, ειδικά γνωρίζοντας το που θα κινηθεί η τιμή.

Afnis
02-02-2017, 11:29
Κι εγώ νομίζω πως τα 2000-3000 yen θα είναι 20-30 δολάρια και 20-30 ευρώ. Έτσι λειτουργούν με αυτά ως τώρα.

GLAROS
04-03-2017, 22:36
Το πρόγραμμα ανταμοιβής βελτιώθηκε για εκείνους που κάνουν register μια retail ver.
Σύντομα διαθέσιμο στο myNintendo.

rockass14
05-03-2017, 11:44
Το πρόγραμμα ανταμοιβής βελτιώθηκε για εκείνους που κάνουν register μια retail ver.
Σύντομα διαθέσιμο στο myNintendo.

16 gold coins δίνει. Άλλαξε τίποτα;

Ant
05-03-2017, 15:17
Θυμάμαι με την αγορά του Wii έδινε πολλούς πόντους. Με το Switch και τα αξεσουάρ του δεν ισχύει το ίδιο;

Vamire
10-08-2018, 19:08
Θα λιωσουμε στα ρετρο

blackmore
10-08-2018, 19:40
Τα ίδια και τα ίδια, για ακόμα μια φορά, ελπίζω να υπάρχει στο μέλλον και παιχνίδια που δεν τα έχουμε βαρεθεί να βλέπουμε ξανά και ξανά.

Vamire
10-08-2018, 20:26
Μια χαρα είναι.

GLAROS
10-08-2018, 22:13
Ένα Super Metroid θα το έπαιζα, πάλι,ξανά.

blackmore
10-08-2018, 22:34
Μια χαρα είναι.

Ε, ναι τα έχουμε σε όλες της κονσόλες, να τα έχουμε και στο switch υποτίθεται και δώρο με την συνδρομή, τώρα ποσο δώρο είναι κάτι που έχει αγοράσει 2-3 φορές (e shop/ nes mini) δεν ξέρω.
Πάντως ελπίζω να αλλάξουν τα πράγματα και να δώσουν και αλλα παιχνίδια.

Zalbor
11-08-2018, 01:54
Τα του NES μου είναι λίγο πολύ αδιάφορα… Αν αρχίσουν SNES ή N64 θα το σκεφτώ.

Dimpap28
11-08-2018, 11:35
Μακάρι να έχουν ωραίες έξτρα δυνατότητες, όπως co-op ή online play. Αλλιώς είναι τα ίδια και τα ίδια...

Dimpap28
11-08-2018, 13:40
Στο site της Nintendo το αναφέρουν ξεκάθαρα: Θα υποστηρίζεται ανάλογα το παιχνίδι online, co-op/versus στο ίδιο switch/μεταξύ διαφορετικών switch online και locally. :)Μακάρι να είναι ωραία η υλοποίηση! Για να δούμε!

blackmore
11-09-2018, 19:07
Όπως είπαν θα υπάρχουν 2 συνδρομές η πρώτη που θα είναι για 1 άτομο, και η δεύτερη που θα είναι για οικογενειακό.
Εγώ στο λογαριασμό μου είχα και αλλά άτομα, το 1 το έβγαλα, το άλλο που το έβαλα ως child δεν το βγάζει, το έχει ως Deactivated.

Καταρχήν χρειάζεται να αφαιρέσω τα άτομα από το family group ή όχι, ώστε να κάνω συνδρομή για 1 άτομο?

Supernino
13-09-2018, 09:45
Τουλάχιστον μπορείς να πάρεις μια ιδέα πριν αγοράσεις συνδρομή

blackmore
13-09-2018, 11:16
Τουλάχιστον μπορείς να πάρεις μια ιδέα πριν αγοράσεις συνδρομή

Κάτι είναι και αυτό.

Supernino
13-09-2018, 15:23
Για μένα είναι μονόδρομος η αγορά συνδρομής λόγω splatoon

blackmore
13-09-2018, 16:31
Για μένα είναι μονόδρομος η αγορά συνδρομής λόγω splatoon

Αν παίζεις τόσο πολύ online παιχνίδια στο switch, είναι μονόδρομος η συνδρομή.
Εγώ ακόμα δεν ξέρω αν θα βάλω συνδρομή, ίσως βάλω για 1 χρόνο κάποια στιγμή, αλλά ακόμα δεν έχω κάποιο online παιχνίδι που να χρειάζομαι συνδρομή.

geo2004z
13-09-2018, 17:03
Αυτό το trial θα θέλει κάρτα άραγε;

Τι εννοείς κάρτα? Να αγοράσουμε συνδρομή και να κερδίσουμε 7 μέρες επί πλέον? Δε νομίζω......θα ειναι free για ολους.

blackmore
13-09-2018, 19:53
Σε ps και Xbox δεν ζητάει κάρτα.

blackmore
13-09-2018, 20:24
Ναι, είμαι σίγουρος.

blackmore
13-09-2018, 20:30
Υπάρχει και δοκιμή με 2 ημέρες που δεν ζητάει κάρτα και 100% σίγουρος, γιατί το έκανα πριν μερικές εβδομάδες, της 14 ημέρες της έκανα πριν χρόνια, και θυμάμαι πως δεν έβαλα κάρτα, υπάρχει περίπτωση να το άλλαξα αυτό, γιατί υπήρχαν άτομα που κάθε τόσο έφτιαχναν λογαριασμό για free συνδρομή.

blackmore
13-09-2018, 20:37
Μπορεί, δεν βρίσκω κάτι για 2 μέρες.

Για της 2 ημέρες σε πετάει μέσα από παιχνίδι για να δοκιμάσεις την συνδρομή, και το έχω κάνει 2 φορές μέχρι τώρα (δεν ξέρω πως πάει, με το παιχνίδι ή με το καιρό), οι 14 ημέρες είναι μια φορά.

geo2004z
14-09-2018, 13:56
Υπαρχει ένας οδηγός από το Nintendo Life.
http://www.nintendolife.com/news/2018/09/guide_how_to_set_up_a_nintendo_switch_online_famil y_group

blackmore
14-09-2018, 17:27
Η συνδρομή πιστεύω δεν θα λειτουργεί σαν της υπόλοιπες κονσόλες, και για αυτό το λόγο, ότι θα το σκεφτούν πολλοί να κάνουν το ίδιο, και η Nintendo θα χάσει χρήματα.

Dimpap28
14-09-2018, 18:00
Παιδιά, τραγικό να μην κρατάει τα cloud saves για λίγο διάστημα μετά τη λήξη της συνδρομής σου. Ειδικά από τη στιγμή που αυτός είναι και ο ΜΟΝΟΣ τρόπος να κάνεις backup τα saves σου, αφού δε δίνεται κάποιος άλλος φυσικός τρόπος για να γίνει αυτό (όπως πχ σε κάποιο usb stick όπως στο PS4).

blackmore
14-09-2018, 18:01
Δεν νομίζω να είμαστε εμείς πιο έξυπνοι και η Nintendo χαζή. Αν συμβεί κάτι τέτοιο θα είναι επειδή η Nintendo το επιτρέπει. Έτσι δεν κάνουν Sony και MS?

Στα αλλά σύστημα, πάει με το λογαριασμό, απλά πρέπει να διαλέξεις πια κονσόλα θα είναι η βασική.

blackmore
14-09-2018, 18:02
Παιδιά, τραγικό να μην κρατάει τα cloud saves για λίγο διάστημα μετά τη λήξη της συνδρομής σου. Ειδικά από τη στιγμή που αυτός είναι και ο ΜΟΝΟΣ τρόπος να κάνεις backup τα saves σου, αφού δε δίνεται κάποιος άλλος φυσικός τρόπος για να γίνει αυτό (όπως πχ σε κάποιο usb stick όπως στο PS4).

Στο ps, νομίζω κρατάει τα save μετά την λήξη, αλλά πρέπει για να τα χρησιμοποιήσεις να βάλεις συνδρομή.

Dimpap28
14-09-2018, 18:03
Στο ps, νομίζω κρατάει τα save μετά την λήξη, αλλά πρέπει για να τα χρησιμοποιήσεις να βάλεις συνδρομή.Κρατάει για 6 μήνες τα saves σου. Αν μέσα στους 6 μήνες ανανεώσεις τη συνδρομή, τα έχεις ξανά διαθέσιμα για κατέβασμα.

blackmore
14-09-2018, 18:05
Κρατάει για 6 μήνες τα saves σου. Αν μέσα στους 6 μήνες ανανεώσεις τη συνδρομή, τα έχεις ξανά διαθέσιμα για κατέβασμα.

Εγώ νόμιζα για πάντα, γιατί μια φορά που έληξε η συνδρομή, μετά από καιρό που έβαλα τα ξανά είχα, αλλά δεν θυμάμαι ποσό και είχε περάσει.

blackmore
14-09-2018, 18:08
Όποτε βλέπουμε πως η λογική του usb είναι η καλύτερη, μιας και κάνεις τα save σου ότι θες.

blackmore
14-09-2018, 18:47
Καλά μην τα παραλέμε... Από ότι διαβάζω ένα playstation και το κουμπί να σου χαλάσει κάτι που είναι εύκολο μιας και είναι αφής - δεν σου επιτρέπει να κάνεις firmware update οπότε δεν μπαίνεις Online οπότε ΧΑΝΕΙΣ όλη σου την ψηφιακή βιβλιοθήκη είτε δωρεάν (PSN+) είναι αυτή είτε πληρωμένη.

Οπότε υπάρχουν και χειρότερα. ΠΟΛΥ χειρότερα.

Τι αν σου χαλάσει, και τι δεν σε αφήνει να κανείς?

blackmore
14-09-2018, 18:54
Οτιδήποτε και να χαλάσει στην κονσόλα το εντοπίζει και δεν σε αφήνει να κάνεις Firmware Update. Αυτό έχει συνέπεια να μην έχεις πρόσβαση Online και φυσικά στα παιχνίδια σου εκτός και αν την στείλεις επισκευή.

Στο ALWAYS online xbox (heh) δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Ούτε στο switch.

Ειρωνικό ε?

Αν δώσεις περισσότερα στοιχεία σε αυτό, θα μπορώ να σου πω αν είναι ειρωνικό ή όχι.

blackmore
14-09-2018, 19:09
Αν και off-topic καλό είναι να μεταδίδεται η γνώση/πληροφορία.

Ορίστε λοιπόν εδώ (http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/14394-PlayStation-4-Firmware-Updates-%28Current-Version-6-00%29?p=652754&viewfull=1#post652754)έτσι ισχυρίζεται ο άνθρωπος - λες να μην ξέρει τι γράφει?
Δεν ξέρω τι κατάλαβες εσυ, λένε για beta έκδοση που είχαν και άλλη θέμα για εγκατάσταση νέου update, όσο για τα touch κουμπιά, δεν είπε κανένας πως δεν μπορεί να κάνει update γιατί είναι χαλασμένα, του είπαν να δοκίμασα σε safe mode, αλλά επειδή χάλασαν δεν μπορούσε να μπει σε safe mode, γιατί δεν λειτουργούσαν.

blackmore
14-09-2018, 19:26
Εσύ δεν έχεις καταλάβεις τίποτα. Ο συγκεκριμένος το διαπίστωσε πρώτος κάποτε όταν τραγικά του χάλασε το BD-ROM προσπαθώντας να το καθαρίσει δεν θυμάμαι τι έκανε το παιδί.

Η ουσία είναι μια: Ακόμα και κουμπί να σου χαλάσει στο PS δεν θα δεχθεί firmware update και με την σειρά του δεν θα έχεις πρόσβαση online. Και στα παιχνίδια του. Τι άλλη απόδειξη θες δηλαδή? Εξειδικευμένο forum με άτομα που τα έχουν μάθει απέξω.

Τέλος πάντων εγώ το έβαλα εγκυκλοπαιδικά εδώ πέρα μην την πάθει κανείς και απορεί τι έγινε.

Και εσύ άλλωστε "εγκυκλοπαιδικά" δεν κάνεις αναφορές στο PS εδω? ;-)

Αυτό δεν αναιρεί φυσικά την εγκληματική αυτή παράλειψη της Nintendo....Αλλά ναι ... υπάρχουν και χειρότερα.

Εγώ δεν διαβάζω κάτι τέτοιο, και θα ήταν ένα θέμα που θα το έκαναν γνωστό όλα τα forum, όποτε θα το διάβαζα / γνώριζα.
Κατά καιρούς υπάρχουν θέματα με update, προσωπικά εγώ δεν αντιμετώπισα ποτέ κάποιο πρόβλημα, αν και τα κάνω κατευθείαν. Ο συγκεκριμένος λέει πως δεν μπορεί να μπει σε safe mode, γιατί έχει το πρώτο μοντέλο ps4 που είναι με touch κουμπιά, τα οποία δεν λειτουργούν, βέβαια δεν χρειάζεται να είναι touch, αλλά δεν αναφέρει πως ο λόγος που δεν μπορεί να κάνει είναι επειδή είναι χαλασμένα, αλλά για κάποιο λόγο που δεν ξέρει τι συμβαίνει, και από κάτω γράφει ο άλλος πως και αυτός είχε πρόβλημα με beta έκδοση που δεν μπορούσε μετά να κάνει την κανονική, και η κονσόλα του δεν είχε κάποιο πρόβλημα.

tsironick
14-09-2018, 19:34
Τώρα με την αποθήκευση στο cloud, θα αποθηκεύονται ταυτόχρονα και στη κονσόλα; Δηλαδή αν λήξει η συνδρομή, δεν θα υπάρχουν στην κονσόλα τα αποθηκευμένα μας έστω;

blackmore
14-09-2018, 19:36
Έχεις δίκιο - είμαι σίγουρος.

Εντάξει τι να πω.... Ο administrator site που ασχολείται αποκλειστικά με το Playstation γράφει κάτι αλλά θα τον διορθώσει ο Blackmore - επειδή θα το γνώριζε ήδη... :confused:

Τα έχω δει όλα πια εδώ θα κολλήσω?

Τέρμα το off-topic από εμένα.

Δεν μου έδειξες κάποιο μήνυμα που να λέει πως επειδή το ps έχει κάτι χαλασμένο, δεν μπορεί να κάνει update.
Για τα κουμπιά σου απάντησα, του είπε ο άλλος να δοκιμάσει σε safe mode, αλλά δεν μπορούσε να μπει σε safe mode γιατί ήταν χαλασμένα τα κουμπιά, δεν λέει ότι αυτός είναι ο λόγος που δεν μπορεί να κάνει update, μην γράφουμε ότι θελουμε.

tsironick
14-09-2018, 19:41
Όχι εννοείται ότι θα αποθηκεύονται και στην κονσόλα. Το αντίγραφο στο cloud θα γίνεται ....σύννεφο :D

Ω μάλιστα! Για μια στιγμή τρόμαξα! Ευχαριστώ!

- - - Updated - - -

Φυσικά και θα υπάρχουν και local saves, δεν δουλεύει καμία κονσόλα χωρίς αυτά (με κάποιες εξαιρέσεις όπως το Fortnite, που είναι always online/server-side settings).

Σε ευχαριστώ και σένα! :)

blackmore
14-09-2018, 19:45
Την έννοια του να διαβάσω ΟΛΗ την σελίδα και αυτήν πρέπει να στην δείξει κάποιος? Δεν γράφω κάτι άλλο γιατί έχω εκνευριστεί ειδικά από το γεγονός ότι βγάζεις και συμπέρασμα ότι "γράφουμε ότι θέλουμε". Άλλοι τα γράφουν.
Διάβασα και την προηγούμενη σελίδα, δεν λέει πως γνωρίζει κάτι τέτοιο, ούτε του λέει και κανένας άλλος, αν μου δείξεις αυτό που να λέει αυτό που λες, τότε οκ, από εκεί και πέρα μπορούν να πατήσουν όλοι το από το ninty το link και να καταλάβουν οι ίδιοι το τι ισχύει και τι όχι.

jousis
14-09-2018, 20:25
Το Online check είναι εβδομαδιαίο τελικα....

Για εξήγα τιν τούτο γιατί δεν έχω κουράγιο να διαβάσω ξανά πως το σουιτς μου δεν θα κρατάει πουθενά saves του Splatoon.
Του Splatoon. Ηλίθια εταιρεία που να σου γκρεμιστεί και το ι και το άλλο ν.
Συγγνώμη... Τί λέγαμε;

Α, τι είναι αυτό το check in;

jousis
14-09-2018, 21:28
Online DRM check-in, θα ανανεώνει τις άδειες χρήσης 1 φορά την βδομάδα.
Το Game Pass κάνει το ίδιο 1 φορά ανά 30 μέρες και μετά κλειδώνουν τα παιχνίδια.

Ωραία, πού μας νοιάζει αυτό εμάς;
Οτι δηλαδή αν κόψουμε συνδρομή θα μπορούμε να παίξουμε τα παιχνίδια μόνο για 1 εβδομάδα μετά;

Το άλλο που σβήνουν τα saves αμέσως είναι εντελώς χαζό και από πλευράς κόστους (τους).
Είναι πολύ πιο φτηνό να τα μεταφέρουν σε ένα δευτερεύον storage παρά να τα σβήνουν στην περίπτωση που ο άλλος ανανεώσει μετά απο 10-20-30 ημέρες.
Τo bandwidth (συγχρονισμού) δεν είναι τζάμπα.

Εκτός κι αν δεν έχουν καμία εμπιστοσύνη ούτε οι ίδιοι στο προϊόν τους και πιστεύουν οτι θα δοκιμάσεις συνδρομή και μετά θα τους κόψεις για πάντα. :D

jousis
14-09-2018, 21:44
Μπορεί να μείνεις χωρίς internet για 10 μέρες λόγω φορητότητας (true story), μπορεί να φύγεις ταξίδι για 2 βδομάδες σε μέρος που δεν έχει internet, πολλά μπορεί.

Ναι αλλά το μόνο κακό είναι οτι δεν θα μπορείς να παίξεις το dr mario. Σωστά;
Προσπαθώ να καταλάβω το concept, δεν λέω οτι δεν τρέχει τίποτα.

Η μεγαλύτερη βλακεία είναι που δεν επιτρέπουν cloud saves σε κάποια παιχνίδια, αντί να πουν π.χ. cloud backup σε Splatoon 2 μόνο μια φορά ανά 24 ώρες (αποτρεπτικός παράγοντας για save scumming).

jousis
14-09-2018, 21:59
Βάζεις ετήσια συνδρομή 19/09/2018 και η συνδρομή λήγει 19/09/2019.
Αν μείνεις offline για 7 μέρες (μέχρι τις 26/09/2018), τα NES games κλειδώνουν εντελώς (μέχρι να ξαναμπείς online).
Το σωστό θα ήταν να μπορείς να παίξεις offline όλα τα νοικιασμένα παιχνίδια μέχρι 19/09/2019. Όπως δηλαδή γίνεται στα Gold/Plus.

Κατάλαβα. Υπέρτατη χαζομάρα όντως. Θα πρέπει να έχεις στο νου σου δηλαδή αν πας κάποιο ταξίδι "όταν γυρίσω ξενοδοχείο να ανοίξω wifi".
Και μιλάμε για μια κονσόλα που δεν έχεις κανένα λόγο να την βάλεις online αν δεν θες να παίξεις mp.

blackmore
14-09-2018, 22:26
Για δες εδώ:

http://www.ps4forums.gr/vb/showthread.php/14394-PlayStation-4-Firmware-Updates-%28Current-Version-6-00%29?p=646373#post646373

Τώρα να λέει φίδια κοτζάμ admin;

Online DRM check-in, θα ανανεώνει τις άδειες χρήσης 1 φορά την βδομάδα.

Το Game Pass κάνει το ίδιο 1 φορά ανά 30 μέρες και μετά κλειδώνουν τα παιχνίδια.

Καταρχάς το ότι είναι admin δεν σημαίνει και κάτι, είναι σαν ο roof να λέει κάτι που δεν είναι σίγουρος για αυτό, μιας και όπως λέει έψαξε στο internet για να δει τι και πως, γιατί δεν είναι κάτι γνωστό πως αν χαλάσει κάτι δεν κάνει update, και ούτε δίνει περισσότερες πληροφορίες, πχ να ξέρετε πως από εδώ και πέρα ισχύει αυτό.
Μετά αναφέρει και ο ίδιος, όπως και ο από κάτω πως κάτι έκανε στην κονσόλα, και πειράχτηκε ένα καλώδιο, και λογικά από τον ελέγχω που κάνει το σύστημα, μάλλον εντοπίζει πως κάτι πειράχτηκε, και μπορεί το σύστημα να το βλέπει σαν hacking.

https://www.psu.com/news/ps4-update-5-55-error-possible-fix-to-get-you-back-online/

blackmore
14-09-2018, 22:28
Όπως και από αναζήτησή που κάνω, αυτό που αναφέρουν κάποιοι, μιλάνε για το τελευταίο firmware, και ότι το κάνει στα πρώτα μοντέλα ps4

jousis
15-09-2018, 00:44
Ειδικά εγώ θέλω να παίξω Double Dragon. Μου έλειψε :D

Του nes ήταν βλακεία όμως.
CPC128 ήταν ωραίο.

RooF
15-09-2018, 01:16
Καταρχάς το ότι είναι admin δεν σημαίνει και κάτι, είναι σαν ο roof να λέει κάτι που δεν είναι σίγουρος για αυτό, μιας και όπως λέει έψαξε στο internet για να δει τι και πως, γιατί δεν είναι κάτι γνωστό πως αν χαλάσει κάτι δεν κάνει update, και ούτε δίνει περισσότερες πληροφορίες, πχ να ξέρετε πως από εδώ και πέρα ισχύει αυτό.
Μετά αναφέρει και ο ίδιος, όπως και ο από κάτω πως κάτι έκανε στην κονσόλα, και πειράχτηκε ένα καλώδιο, και λογικά από τον ελέγχω που κάνει το σύστημα, μάλλον εντοπίζει πως κάτι πειράχτηκε, και μπορεί το σύστημα να το βλέπει σαν hacking.

https://www.psu.com/news/ps4-update-5-55-error-possible-fix-to-get-you-back-online/Καλά, το ότι είναι κάποιος admin δε λέει το παραμικρό. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι τότε το γνωρίζει είτε είναι admin είτε είναι μέλος είτε δεν είναι καν γραμμένος σε κάποια σελίδα.

Κατά τα άλλα, όσα συζητάμε σχετικά με το off line των 7 ημερών δεν αφορούν σχεδόν κανέναν μιας και όλοι πιστεύω έχουν τη δυνατότητα να συνδεθούν μια φορά μέσα στις μέρες αυτές...

...μεχρι να κάτσει βέβαια καμία στραβή. [emoji14]

geo2004z
15-09-2018, 17:48
Βλέπω πολλά σχόλια ότι κρασάρει η εφαρμογή με το τελευταίο update:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nintendo.znca&hl=en&showAllReviews=true

Μάλιστα. θα διορθωθεί πιστεύω, δε θα το αφήσει έτσι η Νιντεντο.

jousis
15-09-2018, 18:09
Ώπα, βρέθηκε τρόπος για τοπικό backup. Απλά κοστίζει λίγο ακριβά.

Move save data between systems
Save data is linked to your Nintendo Account, so you can access it by signing in. If you move to a new system, you can pick up right where you left off in your game by downloading your data.

Οπότε μπορούμε να αγοράσουμε δεύτερο σουίτς και μία φορά στο τόσο να κάνουμε login με το ίδιο ακάου.
Θα κατεβάζει και εκεί τα saves.
yey

SHot-OS
15-09-2018, 19:49
Μίλησε κανείς με cd media να δούμε αν εμείς θα έχουμε αυτές τις exclusive αγορές αν μπούμε στην συνδρομή?
Πχ τα νέα nes χειριστήρια είναι μόνο για μέλη και μπορείς να τα κάνεις παραγγελία μόνο απο τις επίσημες σελίδες της nintendo... έλα όμως που η αγγλική δεν στέλνει Ελλάδα...

Αυτό δεν είναι κάτι που πρέπει να το δει η CD media?

http://www.nintendo.co.uk/Nintendo-Switch/Nintendo-Switch-Online/Exclusive-offers-for-members-1437882.html

https://www.nintendo.com/switch/online-service/special-offers/

RooF
16-09-2018, 02:35
Μίλησε κανείς με cd media να δούμε αν εμείς θα έχουμε αυτές τις exclusive αγορές αν μπούμε στην συνδρομή?
Πχ τα νέα nes χειριστήρια είναι μόνο για μέλη και μπορείς να τα κάνεις παραγγελία μόνο απο τις επίσημες σελίδες της nintendo... έλα όμως που η αγγλική δεν στέλνει Ελλάδα...

Αυτό δεν είναι κάτι που πρέπει να το δει η CD media?

http://www.nintendo.co.uk/Nintendo-Switch/Nintendo-Switch-Online/Exclusive-offers-for-members-1437882.html

https://www.nintendo.com/switch/online-service/special-offers/Τους έστειλα ερώτηση.

SHot-OS
16-09-2018, 14:47
Εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί τα έχουν κλειδώσει πίσω από το membership.:confused:

Ακούω ιδέες.

Για να κάνουν πιο δελεαστικό το membership επειδή είναι λίγο λειψό σε σχέση με τον ανταγωνισμό... Και θα βγάζουν και άλλα πραγματάκια απο ότι κατάλαβα με τον καιρό!

Τους έστειλα ερώτηση.

Να σαι καλά ρε roof! Αναμένω με αγωνία επειδή πραγματικά απο εκεί θα κριθεί άμα βάλω το membership! :P

RooF
16-09-2018, 18:45
Να κάτι που θα μπορούσε να περιλαμβάνει το NSO:

https://youtu.be/9Xocg725MHI

Cloud storage/services δεν θα πληρώνουμε υποτίθεται? Και δεν αποτελεί δικαιολογία ότι δεν έχουν servers, στην Japan μια χαρά έχουν φαίνεται και μέχρι και Κίνα συνεργάστηκαν με την Nvidia η οποία αν δεν κάνω λάθος έχει δίκτυο και Ευρώπη.

Και φυσικά δεν κάνω λάθος:

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/products/geforce-now/server-status/

Partnership 20ετίας έλεγε ο "Δερμάτινος" (ΤΜ)...Θες να γίνεις πειραματόζωο ε;

RooF
16-09-2018, 21:09
Γιατί το λες αυτό? Δεν το βρίσκεις ελκυστικό να μπορούσες να παίξεις Assasins' Creed π.χ. έστω και streamed στα πλαίσια του NSO? Δεν μιλάω να το πληρώσεις εκτός αυτού όπως ζητούν κάνουν τώρα στην Ιαπωνία για 2 χρόνια πόσα το πληρώνεις (και αδρά θα έλεγα για κάτι που δεν σου μένει). Αν μη τι άλλο θα είχε κάποιος πρόσβαση και σε παιχνίδια πέραν των στενών τεχνικών περιορισμών του Switch αν μπορεί να εκμεταλλευτεί την γραμμή που ήδη πληρώνει.

Είναι προτιμότερο το πείραμα όταν αποτελείται από 20 Nes games σε στυλ Netflix ή το "προνόμιο" να μπορείς να αγοράσεις αυτά τα ασύρματα Nes controllers που θα παίζουν μόνο nes games στην αποκλειστική τιμή των 60 πόσα θα κάνουν και το δωρεάν ρουχαλάκι/code στο Splatoon?

Απλώς προσπαθώ να σκεφτώ διαφόρους τρόπους που θα κάνανε πιο ελκυστικό το "οικογενειακό" πακέτο των 35 eur που καλούμαι τώρα να πληρώσω στον εαυτό μου απλώς και μόνο για να χρησιμοποιήσω το Internet που ήδη πληρώνω ή να εξηγήσω κάπως στην κόρη μου γιατί δεν μπορεί να παίξει online πια Mario Kart, Dance κλπ.. Δεν είναι ότι δεν μπορώ να διαθέσω το ποσό αλλά μεταξύ της έλλειψης party/message/chat συστήματος, της οικτρής εφαρμογής που ούτε από εκεί μπορείς να κάνεις chat και ότι επί της ουσίας - πληρώνεις για ότι είχες δωρεάν από εποχής wii και ίσως και λιγότερα αυτήν την φορά, (Miiverse, usb saves) όπως έγραψα ξανά θα δοκιμάσω το trial και θα σκεφτώ πολύ τι θα κάνω.

Οπότε με συγχωρείς roof άλλα έχω την αίσθηση ότι το μόνο "πείραμα" που συντελείται αυτήν την στιγμή είναι αυτό του brand loyalty check από πλευράς Nintendo στους οπαδούς της.Θεωρώ πως η Nintendo αυτή τη στιγμή και για πρώτη φορά μετά από αρκετά χρόνια δεν απευθύνεται μόνο στους οπαδούς της.

geo2004z
17-09-2018, 11:46
Να και κάτι ευχάριστο. Κυρίως για τα saves γιατί ορισμένα παιγνίδια του ΝΕΣ δεν παίζονται εύκολα χωρίς saves.
http://www.nintendolife.com/news/2018/09/switch_nes_games_will_enhance_retro_experience_wit h_hd_resolution_filters_and_save_states

johnyrockgr
17-09-2018, 12:13
Καλα, τα save states υπαρχουν απο πολυ παλια, δεν ειναι κατι καινουργιο. Το Wii δεν ειχε, οταν επαιζες παιχνιδια της VC?

Zalbor
17-09-2018, 13:21
Καλα, τα save states υπαρχουν απο πολυ παλια, δεν ειναι κατι καινουργιο. Το Wii δεν ειχε, οταν επαιζες παιχνιδια της VC?
Τεχνικά είχε, αλλά δε μπορούσες να το σώσεις και να το φορτώσεις όποτε ήθελες. Μόνο όταν έβγαινες απ' το software. 3DS και μετά έβαλαν τη λειτουργία ελεύθερα.

johnyrockgr
17-09-2018, 13:52
Τεχνικά είχε, αλλά δε μπορούσες να το σώσεις και να το φορτώσεις όποτε ήθελες. Μόνο όταν έβγαινες απ' το software. 3DS και μετά έβαλαν τη λειτουργία ελεύθερα.

Μαλιστα, δεν το ηξερα αυτο. Ευχαριστω!

blackmore
17-09-2018, 13:58
Εγώ θυμάμαι στο Wii, όταν έπαιζες κάποιο παιχνίδι από την vc, όταν έκανες έξοδο από το παιχνίδι, μετά όταν πήγαινες να ξανά παίξεις, συνέχιζες από εκεί που ήσουν όταν έκλεισες το παιχνίδι.
Στην ουσία το ίδιο είναι, μιας και κρατάει το επίπεδο που είσαι.

geo2004z
18-09-2018, 17:38
Παιδιά σήμερα τα μεσάνυχτα θα είναι διαθέσιμο? Μπορεί καποιος να επιβεβαιώσει? Αν δεν κάνω λάθος θα έχει συντήρηση 3 με 6 ώρα Ελλάδος και μετά το νέο update θα είναι διαθέσιμο.
https://www.nintendo.co.uk/Support/Nintendo-Switch/Nintendo-Switch-eShop-Maintenance-Notice-19-September--1437811.html

GLAROS
18-09-2018, 17:49
Ανυπόμονο πλάσμα,ψυχραιμία.

geo2004z
18-09-2018, 18:46
Δεν νομίζω να το ξενυχτήσει κανένας.

Όχι αλλά αυτοί που ξυπνάνε νωρίς για δουλειά μπορούν να κάνουν ένα τεστακι :P

Supernino
18-09-2018, 21:54
Παιδιά σήμερα τα μεσάνυχτα θα είναι διαθέσιμο? Μπορεί καποιος να επιβεβαιώσει? Αν δεν κάνω λάθος θα έχει συντήρηση 3 με 6 ώρα Ελλάδος και μετά το νέο update θα είναι διαθέσιμο.
https://www.nintendo.co.uk/Support/Nintendo-Switch/Nintendo-Switch-eShop-Maintenance-Notice-19-September--1437811.html

Αυτό που θέλει συντήρηση πριν ανοίξει

Leopoldos
19-09-2018, 07:54
Παιδιά προσοχή, έκανα την αγορά μαζί με την έκπτωση από εξαργύρωση golden points και τελικά μου έφαγε τα λεφτά, μου έβγαλε ένα error και μου έστειλαν και το transaction number. Ενώ και από το ebanking φαίνεται να έχουν τραβήξει τα χρήματα. Τώρα αφού πλήρωσα μέσω paypal δεν έχω online τελικά... Αργότερα θα καλέσω cd media.

geo2004z
19-09-2018, 09:13
Εγω μια χαρα κατεβασα την 7ημερη περιοδο δοκιμης. Βεβαια ζητανε καρτα η paypal η αυτοματη πληρωμη. Επελεξα την αυτοματη πληρωμη αλλα δεν εχω ευρω στο λογαριασμο.

Supernino
19-09-2018, 11:00
[QUOTE=Leopoldos;288080]Παιδιά προσοχή, έκανα την αγορά μαζί με την έκπτωση από εξαργύρωση golden points

Μπορείς να έχεις έκπτωση στην συνδρομή από golden points? Είχα την εντύπωση ότι δεν γίνεται αυτό

RooF
19-09-2018, 11:35
[QUOTE=Leopoldos;288080]Παιδιά προσοχή, έκανα την αγορά μαζί με την έκπτωση από εξαργύρωση golden points

Μπορείς να έχεις έκπτωση στην συνδρομή από golden points? Είχα την εντύπωση ότι δεν γίνεται αυτόΓίνεται, το είπαν λίγες μέρες πριν.

RooF
19-09-2018, 11:40
Πως κάνουμε την ετήσια; Γιατί λέει μετά το trial θα κάνει μόνο του μηνιαία.

GLAROS
19-09-2018, 12:11
Από το SWitch e-shop και από το παρακάτω link.

https://www.nintendo.co.uk/Nintendo-Switch/Nintendo-Switch-Online/Pricing-1374627.html

geo2004z
19-09-2018, 12:12

Ελα ντε?? Καλη ερώτηση...ούτε εγώ κατάλαβα πως λειτουργεί.

RooF
19-09-2018, 12:16
Ελα ντε?? Καλη ερώτηση...ούτε εγώ κατάλαβα πως λειτουργεί.Θα ακυρώσω το trial μια μέρα πριν λήξει και θα κάνω την ετήσια. Δε βλέπω άλλον τρόπο.

RooF
19-09-2018, 12:24
Από το SWitch e-shop και από το παρακάτω link.

https://www.nintendo.co.uk/Nintendo-Switch/Nintendo-Switch-Online/Pricing-1374627.htmlΈχω βρει που είναι η επιλογή για ετήσια. Αλλά αν επιλέξεις το free trial μετά σου λέει ότι θα γίνει αυτόματα μηνιαία.

geo2004z
19-09-2018, 12:37
Θα ακυρώσω το trial μια μέρα πριν λήξει και θα κάνω την ετήσια. Δε βλέπω άλλον τρόπο.

Ναι κι εγώ αυτό σκέφτηκα. Προσοχή όμως....ένα mail που έλαβα λέει πρέπει να το ακυρώσεις 48 ώρες πριν την έναρξη....

blackmore
19-09-2018, 12:43
Εγώ που δεν έχω κάρτα περασμένη στο switch, επέλεξα το trial, και ενεργοποιήθηκε.

kenos83
19-09-2018, 14:29
Ξεκινάτε τη διαδικασία της δοκιμαστικής και μόλις τελειώσει η διαδικασία υπάρχει επιλογή να μην γίνει αυτόματα η ανανέωση για ένα μήνα. Μπερδεύει λίγο γιατί νομίζεις ότι πληρώνεις ένα μήνα. Μετα το πέρας των 7 μερών επιλέγεις το πακέτο που θες.

RooF
19-09-2018, 15:08
Ξεκινάτε τη διαδικασία της δοκιμαστικής και μόλις τελειώσει η διαδικασία υπάρχει επιλογή να μην γίνει αυτόματα η ανανέωση για ένα μήνα. Μπερδεύει λίγο γιατί νομίζεις ότι πληρώνεις ένα μήνα. Μετα το πέρας των 7 μερών επιλέγεις το πακέτο που θες.Καλό αυτό. Δεν το έχουν κάνει τόσο σαφές.

Supernino
19-09-2018, 17:08
Εγώ που δεν έχω κάρτα περασμένη στο switch, επέλεξα το trial, και ενεργοποιήθηκε.

Το ίδιο έκανα και εγώ

- - - Updated - - -

Ένα άλλο που βλέπω όταν επιλέγω Credit card θέλει να γίνουν save τα στοιχεία αλλιώς δεν προχωράει η διαδικασία

RooF
19-09-2018, 17:57
Το ίδιο έκανα και εγώ

- - - Updated - - -

Ένα άλλο που βλέπω όταν επιλέγω Credit card θέλει να γίνουν save τα στοιχεία αλλιώς δεν προχωράει η διαδικασίαPayPal παιδιά. Ακόμα και αν κλαπεί κάτι αυτό θα είναι το email σας.

Dimpap28
19-09-2018, 18:07
Παιδιά προσοχή με το free trial. Κι εγώ κατάλαβα ότι μετά το πέρας του θα σε χρεώνει ανά μήνα (αυτό έλεγε). Προσωπικά επέλεξα απευθείας τη χρονιαία συνδρομή, για 20 ευρώ ας χάσω και 7 μέρες, δεν έγινε και κάτι.

jousis
19-09-2018, 20:43
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν αντί για trial πάρω κατευθείαν την ετήσια;

RooF
19-09-2018, 21:14
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα αν αντί για trial πάρω κατευθείαν την ετήσια;Όχι, απλά δε θα έχεις τις 7 δωρεάν μέρες.

jousis
19-09-2018, 21:17
Προφανώς :D
Αφού δεν πήρε το αυτί σας κάποιο θέμα, να τσιμπήσω κι εγώ τότε. Έκανε και αναβάθμιση το σουιτς.

Vamire
20-09-2018, 03:30
Το θεμα ειναι πως η εφαρμογη δεν λειτουργεί ετσι. Εγω περίμενα ενσωμάτωση στο μενου του switch και οχι ενα app με ολα τα ρομς μεσα. Θα επρεπε δηλαδη να κατεβαζε στιγμιαία τπν τιτλο που θα ηθελες να παιξεις. Επίσης το εικονίδιο του app το θεωρώ αποτυχία και ευελπιστώ σύντομα να αλλαξει.

geo2004z
20-09-2018, 11:52
Δε συνηθίζω να διαβάζω άρθρα από τον τύπο αλλά αυτό εδώ φαίνεται ενδιαφέρον.
After an 18 month wait, Nintendo's Online service feels disappointingly flat
https://www.eurogamer.net/articles/2018-09-20-after-an-18-month-wait-nintendos-online-service-feels-disappointingly-flat

jousis
21-09-2018, 01:59
Switch nes custom roms

https://youtu.be/dbsFBu30nrI

Πόσο τους πήρε; 1 μέρα;
Τα roms είναι τα κλασικά, καμία αλλαγή.

RooF
21-09-2018, 18:00
Μεγάλο κατόρθωμα.... Άφησε η Nvidia την πόρτα ανοιχτή σε όλο το σύστημα την πληρώνει η Nintendo. Της οποίας Nintendo o Kernel είναι ακόμα απόρθητος, έχει μοιράσει ήδη πόνο με τα CDN bans και την είδαν hackers σε έναν... emulator που δεν έχει κανένα μα κανένα νόημα να κλειδώνει τα roms με checksum. Το αντίθετο μάλιστα. Θα ήταν πρόβλημα.

Άντε να δω το επόμενο επεισόδιο της κωμικής σειράς - πήρα συσκευή των 300+ Eur για να παίξω nes games και να φάω και console ban από πάνω.

Θέλει τόνους popcorn αυτό για τις αμέτρητες ώρες γέλιου που θα προσφέρει. [emoji38]Κοίτα να δεις, οι hacker καλά κάνουν. Θέλω να πω, είναι το χόμπι τους, το ενδιαφέρον τους. Το κάνουν απλά για να δουν αν μπορούν και αυτό τους δίνει την ευχαρίστηση, όχι το να παίξουν δωρεάν roms.

RooF
22-09-2018, 20:37
GUIDE: NINTENDO SWITCH GAMES THAT DON’T SUPPORT CLOUD SAVES

https://nintendosoup.com/guide-nintendo-switch-games-that-dont-support-cloud-saves/Και το FIFA 18.

Linkmastersword
23-09-2018, 19:09
δωρον αδωρον το "Free Trial"

blackmore
25-09-2018, 16:50
Μάλλον δεν τους ήρθαν τα πράγματα όπως τα περίμεναν, και έδωσαν +2 ημέρες.

blackmore
25-09-2018, 17:13
Αυτό που λες δεν γίνεται - γιατί αυτό το "glitch" ήταν από την πρώτη μέρα...

Σε τελική καλύτερα 2 μέρες trial παραπάνω παρά κλεμμένες πιστωτικές στυλ PSN.

Έτσι δεν είναι?
Μην τα ξανά λέμε, ο λογαριασμό μου της Microsoft παραβιάστηκε, και μπορεί να έκλεψαν τα στοιχεία μου, όχι της Sony, γιατί τότε που παραβίασαν το psn δεν είχα λογαριασμό.
Πέρα από αυτό, η Sony έδωσε σαν αποζημίωση κάποια παιχνίδια, η Microsoft το μόνο που είπε ήταν: φαίνεται πως ο λογαριασμός σας παραβιάστηκε, αλλάξτε κωδικό.

blackmore
25-09-2018, 18:30
Εντάξει αν είσαι ούφο και είχες κωδικό της πλάκας, δεν είχες 2FA που είχε αιώνες η MS πριν καν διανοηθεί η Sony να το βάλει - πρόβλημα σου.

Βασικά καλά να πάθεις.

Αυτό όμως δεν σου δίνει κανένα μα κανένα δικαίωμα να δυσφημίζεις την MS. Ίσα ίσα εσύ φταις και εσύ είσαι υπεύθυνος.

Όμως αυτό που συζητάμε δεν είναι το πόσο ανεύθυνος ήσουν εσύ με τον λογαριασμό σου.

Αυτό που συζητάμε είναι ΟΤΙ hackers μπήκαν στην Sony και τα βγάλαν φόρα παρτίδα όλα. Και αν θυμάμαι καλά έκλεισε το PSN κάτι εβδομάδες έτσι?

Τα γκολποστ στο γήπεδο σε παρακαλώ. Όχι εκτός.

Α, ξέρεις πως ο κωδικός μου ήταν της πλάκας......, το ακούσαμε και αυτό....
Αν ήταν ο κωδικός της πλάκας, θα είχαν παραβιάσει και του psn μιας και ήταν και αυτός της πλάκας.
Αν δυσφημίζω την Microsoft ή όχι, ας το κρίνει όσοι διαβάζουν το μήνυμα μου, πως ο λογαριασμός μου παραβιάστηκε.

blackmore
25-09-2018, 18:45
Τον ίδιο δεν έχεις και στο PSN και στο Live? Έλα πες την αλήθεια. Πιθανότατα και στο Ninty.gr

Ρε για τελευταία φορά θα στο πω: Αν έπεσες θύμα phishing ή σου κλέψαν το email η MS μια φορά (και η Nintendo) δεν παραβιάστηκαν επίσημα. Η Sony άπειρες. Το έκλεισε το μαγαζί κάποτε πως το λένε.

Άντε derail όποιο thread βρεις για να μας πεις για το Ηθικό Πλεονέκτημα της Sony (tm).

Μας ζάλισες με την έλλειψη γνώσεών σου/πληροφοριών.

Ενημερώσου και έλα να συζητήσουμε.

Αν ο κωδικός μου ήταν της πλάκας, η Microsoft αν ενδιαφέρονταν για την προστασία του λογαριασμού, θα μπορούσε να κάνει αυτό που έχουν πολλά site, όταν βάζεις απλό κωδικό να σου λέει να βάζει έναν δυνατό με σύμβολα αριθμούς κλπ.
Βέβαια οι κωδικοί που βάζω, είναι τέτοιοι που για να τους θυμάμαι, πρέπει να τους κάνω εκτύπωση σε χαρτί.

blackmore
25-09-2018, 18:55
Για να δεις ότι γράφεις μαλακίες. Η Microsoft και κωδικό 123456 να έβαζες εξυπνάκια είχε εφαρμογή authenticator και SMS protect πριν καν βγει το PS4 εξυπνάκια.

Άντε πια με την anti MS/Nintendo ρητορική σου.

Τα Posts σου είναι της πλάκας όχι οι κωδικοί σου.

Πρέπει να επιλέξεις τι είναι της πλάκας.

blackmore
25-09-2018, 19:03
Όταν σε βάζει κάποιος στην θέση σου αγαπητέ ή ζητάς συγνώμη δεν ήξερα ή κάνεις την κότα δεν κάνεις counter post για να εκτεθείς παραπάνω.

Pick one.

Ποιος με έβαλε στην θέση μου?
Και κάτι ακόμα, anti ms/Nintendo ρητορική δεν κάνω εγώ, εσυ γράφεις anti Sony μηνύματα του στιλ:

Αυτό που λες δεν γίνεται - γιατί αυτό το "glitch" ήταν από την πρώτη μέρα...

Σε τελική καλύτερα 2 μέρες trial παραπάνω παρά κλεμμένες πιστωτικές στυλ PSN.

Έτσι δεν είναι?

blackmore
25-09-2018, 19:15
:thumbup1:

Αν κρίνουμε από αρκετά άτομα και στο ninty, το μήνυμα μου δεν ήταν anti Nintendo, αλλά κάτι που όπως βλέπουμε και αρκετά άτομα λένε πως δεν θα βάλουν συνδρομή, και αρκετά άτομα ξενέρωσαν με την συνδρομή της Nintendo...

Sir
26-09-2018, 00:44
Και... πίσω στο θέμα μας....

NINTENDO WILL KEEP YOUR CLOUD SAVES FOR 6 MONTHS AFTER YOUR SWITCH ONLINE MEMBERSHIP EXPIRES
(https://nintendosoup.com/nintendo-will-keep-your-cloud-saves-for-6-months-after-your-switch-online-membership-expires/)

Supernino
26-09-2018, 09:20
Ήταν λίγο αποφασίζουμε και διαταζουμε όταν τελείωνε η συνδρομή τα χάνεις όλα.θέλει κίνητρο ο κόσμος

Zalbor
29-09-2018, 12:43
Τι διαμαντάκι είναι αυτό ρε παιδιά? :confused:

Nintendo Switch DLC locked behind online membership? (https://www.nintendoenthusiast.com/2018/09/28/lego-worlds-dlc-locked/)
Αν ισχύει γενικά, mega facepalm. Προς το παρόν όμως δεν έχω δει να αναφέρεται για οτιδήποτε εκτός του Lego Worlds, οπότε παίζει να είναι πατάτα αυτών που έφτιαξαν το συγκεκριμένο.

bahamut zero
29-09-2018, 17:14
Έβαλα κι εγώ το online. Καλή σαν λύση η συνδρομητική υπηρεσία για τα retro games από το να τα αγοράζουμε ξανά και ξανά σε κάθε κονσόλα αλλά έλεος κάπου με τους nes τίτλους. Οι περισσότεροι από αυτούς είναι μουσειακά εκθέματα. Το super mario 3 είναι φανταστικό δε λέω αλλά πόσες φορές να το παίξουμε κι αυτό; Πρέπει να μπουν επειγόντως snes και gba τίτλοι

geo2004z
03-10-2018, 11:06
Έρχονται άλλες 3 παιχνιδάρες......Solomon’s Key, NES Open Tournament Golf και Super Dodge Ball.
https://twitter.com/NintendoAmerica/status/1047290182204940288

funkykong84
03-10-2018, 16:14
Έβαλα κι εγώ το online. Καλή σαν λύση η συνδρομητική υπηρεσία για τα retro games από το να τα αγοράζουμε ξανά και ξανά σε κάθε κονσόλα αλλά έλεος κάπου με τους nes τίτλους. Οι περισσότεροι από αυτούς είναι μουσειακά εκθέματα. Το super mario 3 είναι φανταστικό δε λέω αλλά πόσες φορές να το παίξουμε κι αυτό; Πρέπει να μπουν επειγόντως snes και gba τίτλοι

Ιδεατά και αναβαθμισμένοι με χρώμα GB τίτλοι, Virtual Boy (ειδικά το Wario Land VB), Ν64 και GC!

vassilis_pap
03-10-2018, 17:18
Να ρωτήσω κάτι... Αν κάποιος ξεκινήσει συνδρομή του χρόνου, χάνει ότι έχει δοθεί μέχρι τώρα και ξεκινάει από το μηδέν; Ή μπαίνει κανονικά και έχει πρόσβαση στα άπαντα;

Μπήκα και εγώ στο κόλπο. Να πω την αλήθεια τα NES games μου άρεσαν πιο πολύ από ότι περίμενα. Ειδικά με το... ξεδιάντροπο cheat των save states έχουν την πλάκα τους. Εννοείται πως μπορείς να τα παίξεις με χιλιους άλλους τρόπους αλλά για μένα τουλάχιστον, σε κάτι τέτοια, η πρακτικότητα είναι πάνω από όλα. Έχω και NES classic και raspberry pi αλλά δεν το βάζω ποτέ, για πολλούς λόγους. Αντίθετα στο switch που είναι διαθέσιμο και "μάχημο" το να παίζεις και κάνα παιχνιδάκι NES, ανάμεσα στα άλλα είναι κάτι που το κάνεις ευχάριστα. Το ίδιο είχα πάθει σχετικά πρόσφατα και με τα δύο nes remix στο Wii U (υπάρχουν και σε 3DS νομίζω). Τα συστήνω χαλαρά αν τα πετύχετε σε καλή τιμή

johnyrockgr
03-10-2018, 17:28
Στο 3DS υπαρχει το Ultimate NES Remix, με περιεχομενο και απο τα δυο παιχνιδια. Αλλά οχι ολοκληρα το 1 και 2.

rockass14
06-10-2018, 11:58
Το πρόβλημά μου είναι ότι δε μπορείς να αλλάξεις τα κουμπιά. Ελπίζω σε κάποιο update να το διορθώσουν.

geo2004z
10-10-2018, 11:39
Προστέθηκε το The Legend of Zelda: Living the Life of Luxury. Από ότι λένε είναι μία έκδοση του Zelda NES στην οποία ξεκινάς με πολλά χρήματα και όλα τα αντικείμενα. Μάλλον για να μας κάνουν να το παίξουμε ευκολότερα.
https://twitter.com/JoshuaJSlone/status/1049930721211469824

Supernino
10-10-2018, 16:14
Προστέθηκε το The Legend of Zelda: Living the Life of Luxury. Από ότι λένε είναι μία έκδοση του Zelda NES στην οποία ξεκινάς με πολλά χρήματα και όλα τα αντικείμενα. Μάλλον για να μας κάνουν να το παίξουμε ευκολότερα.
https://twitter.com/JoshuaJSlone/status/1049930721211469824

Όπως και να το κάνουν τα παιχνίδια του nes δεν παίζονται.Αν υπάρχει έστω ένας να έχει τερματίσει τουλάχιστον ένα παιχνίδι να μου το πει :P

johnyrockgr
10-10-2018, 16:16
Όπως και να το κάνουν τα παιχνίδια του nes δεν παίζονται.Αν υπάρχει έστω ένας να έχει τερματίσει τουλάχιστον ένα παιχνίδι να μου το πει :P

Μονο με save states!

RooF
10-10-2018, 16:17
Τερματιζειε
Όπως και να το κάνουν τα παιχνίδια του nes δεν παίζονται.Αν υπάρχει έστω ένας να έχει τερματίσει τουλάχιστον ένα παιχνίδι να μου το πει :PΤερματίζεις ρε συ... Με τα save φυσικά!

Supernino
10-10-2018, 16:21
Θέλω παιχνίδια gamecube όχι άλλο retro.Μας έδωσε τα mini φτάνει ποιά :scared:

GLAROS
10-10-2018, 17:03
Κανίβαλοι !
Δεν μπορείτε να τερματίσετε ούτε το Super Mario Bros ? ούτε το Double Dragon ??

johnyrockgr
10-10-2018, 17:31
Κανίβαλοι !

Χαχαχαχαχαχαχα!

geo2004z
10-10-2018, 17:36
Κανίβαλοι !

Ε κοίταξε, το Super Mario Bros δε θεωρείται κι εύκολο. Δεινοπαθείς σε μερικές πίστες.

Supernino
12-10-2018, 15:07
Τα save είναι στα θετικά. Εγώ το λέω ότι τα έχουμε χιλιοπαιξει στο παρελθόν δεν νομίζω να υπάρχει από κανέναν διάθεση να ξανά ασχοληθεί με τα nes παιχνίδια. Είναι δύσκολο να μας δώσει επιτέλους GC ?

RooF
12-10-2018, 15:09
Τα save είναι στα θετικά. Εγώ το λέω ότι τα έχουμε χιλιοπαιξει στο παρελθόν δεν νομίζω να υπάρχει από κανέναν διάθεση να ξανά ασχοληθεί με τα nes παιχνίδια. Είναι δύσκολο να μας δώσει επιτέλους GC ?Από παλιά μας το συζητάμε αυτό. Έχουμε καταλήξει πως δε μπορεί να γίνει σαν vc λόγω των σκανδαλών που έχει το gc controller και πως μπορεί να γίνει μόνο σαν remaster, remake κτλ.

Vamire
13-10-2018, 02:21
Aπο το δημοτικο στη συνταξη με την μια.. :P

Spank7
17-02-2019, 10:13
Επειδή ακόμη δεν άσχολήθηκα να βάλω την online συνδρομή υπάρχει τελικά τρόπος να την βάλω με κάποιον αλλον μαζί να μοιραστούμε τα έξοδα ?
Όχι οτι ειναι πολλά χρήματα και λογικά θα την βάλω και μονος μου αλλα αν ειναι να γλιτώσουμε κατι γιατι οχι

Spank7
17-02-2019, 18:14
Υπάρχει τρόπος αν βρεις άλλους 7 που να θέλουν (good luck with that) ή αν κάποιος έχει κανά slot ελεύθερο και σε βάλει μέσα...

Ωραία οποτε αν υπάρχει κανένα παιδί που θέλει να συμπληρώσουμε το παζλ ας στείλει pm , αντε γιατι περιμένει το tetris :P

blackmore
17-02-2019, 18:45
Αν δεν είναι άτομα που γνωρίζεις ώστε να τους έχεις και εμπιστοσύνη, δεν είναι ότι καλύτερο να κανείς family συνδρομή με άλλους. Πχ εγώ μάλλον θα χρειαστεί να κάνω συνδρομή μιας και αν όλα πάνε καλά, θα έχω το splatoon 2, αλλά για να μπω σε family συνδρομή θα πρέπει να δώσω τα στοιχεία μου για να κάνει ο άλλος είσοδο στο λογαριασμό μου για να με βάλει σε family account κάτι που σημαίνει πως θα μπορεί να κάνει και ότι θέλει μετά στο λογαριασμό μου. Έτσι δεν είναι?

blackmore
18-02-2019, 09:32
Καλά, το να σε βγάλει εκτός είναι το λιγότερο, αλλάζεις email / password και κανείς νέα συνδρομή μόνος, το πρόβλημα θα είναι αλλού αν έχει κακούς σκοπούς ο άλλος βέβαια.

Spank7
18-02-2019, 15:23
Οπότε καλύτερα μόνος να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο :)

geo2004z
18-02-2019, 15:31
Αν δεν είναι άτομα που γνωρίζεις ώστε να τους έχεις και εμπιστοσύνη, δεν είναι ότι καλύτερο να κανείς family συνδρομή με άλλους. Πχ εγώ μάλλον θα χρειαστεί να κάνω συνδρομή μιας και αν όλα πάνε καλά, θα έχω το splatoon 2, αλλά για να μπω σε family συνδρομή θα πρέπει να δώσω τα στοιχεία μου για να κάνει ο άλλος είσοδο στο λογαριασμό μου για να με βάλει σε family account κάτι που σημαίνει πως θα μπορεί να κάνει και ότι θέλει μετά στο λογαριασμό μου. Έτσι δεν είναι?

Δεν ισχύει αυτό που λες. Ο κάθε λογαριασμός είναι προσωπικός και ας ανήκει σε κάποια οικογένεια. Για να κάνω συνδρομή με γκρουπ των 8 χρειάστηκε να δώσω μόνο το μέιλ μου, τίποτε παραπάνω. Δεν έχει πρόσβαση κανείς άλλος στο λογαριασμό μου εκτός από μένα. Ούτε γνωρίζει τις συναλλαγές μου και τις κινήσεις μου. Ούτε είμαστε φίλοι μέσω στο Switch εδώ που τα λέμε. Το privacy συνεχίζει και υφίσταται.

Επίσης, υπάρχει η δυνατότητα να είναι όλοι admins και να έχουν κοινές δυνατότητες. Διάβασε να δεις.
https://en-americas-support.nintendo.com/app/answers/detail/a_id/28818/~/what-are-the-different-roles-in-a-nintendo-account-family-group%3F

blackmore
18-02-2019, 15:44
Έχω κάνει family λογαριασμό για εμένα, και τα άτομα που έχω μπορώ καταρχήν να αλλάξω το password τους, όπως και να αλλάξω στοιχεία πχ ηλικία.

geo2004z
18-02-2019, 16:25
Έχω κάνει family λογαριασμό για εμένα, και τα άτομα που έχω μπορώ καταρχήν να αλλάξω το password τους, όπως και να αλλάξω στοιχεία πχ ηλικία.

Χμμμ....ενδιαφέρον αυτό που λες. Μήπως τα άτομα που έχεις προσθέσει είναι ως "Supervised Nintendo Accounts" και όχι απλά accounts? Άρα έχει τον πλήρη έλεγχό τους? Μπορείς να το δεις αυτό?

blackmore
18-02-2019, 18:10
Χμμμ....ενδιαφέρον αυτό που λες. Μήπως τα άτομα που έχεις προσθέσει είναι ως "Supervised Nintendo Accounts" και όχι απλά accounts? Άρα έχει τον πλήρη έλεγχό τους? Μπορείς να το δεις αυτό?

Νομίζω πως ναι, γιατί λέει στο άτομο που πρόσθεσα ως Supervised. Αυτό έχει να κάνει με την ηλικία?
Για αν είναι να δοκιμάσω κάποια στιγμή σε απλά account που λες, στο τι μπορεί να κάνει ο admin. Εσυ το έχεις δει, να δει σε απλά account στο τι μπορείς να κανείς, και στο τι όχι?

geo2004z
18-02-2019, 18:33
Νομίζω πως ναι, γιατί λέει στο άτομο που πρόσθεσα ως Supervised. Αυτό έχει να κάνει με την ηλικία?
Για αν είναι να δοκιμάσω κάποια στιγμή σε απλά account που λες, στο τι μπορεί να κάνει ο admin. Εσυ το έχεις δει, να δει σε απλά account στο τι μπορείς να κανείς, και στο τι όχι?

Όχι δεν το χω δει, δεν είμαι αντμιν. Απλή υπόθεση κάνω με αυτά που γράφει το λινκ που έστειλα. Λέει ότι ο γονιός μπορεί να "Adjust Nintendo eShop restrictions" για τα supervised μέλη, τα παιδιά του δηλαδή. Επίσης αναγράφει πως "This role is automatically assigned to Nintendo Accounts for children aged 12 and under."

Για αυτό υποθέτω πως έχεις τον πλήρη έλεγχο. Για τα απλά μέλη δεν αναγράφει κάτι παρόμοιο. Για δοκίμασέ το και πες μου.
https://en-americas-support.nintendo.com/app/answers/detail/a_id/28818/~/what-are-the-different-roles-in-a-nintendo-account-family-group%3F

blackmore
18-02-2019, 19:17
Είναι πολύ σχετικό αυτό για τον καθένα (αναλόγως τι email έχεις βάλει).

Αν γράφει ονοματεπώνυμο π.χ.; Ξέρεις πόσοι ψυχασθενείς stalkers συχνάζουν στο διαδίκτυο;

Δεν θέλω να το συγκεκριμενοποιήσω περισσότερο... απλά σας εφιστώ την προσοχή.

Σε αυτό μπορεί κάποιος να κάνει ένα email για έναν λογαριασμό με ψεύτικα στοιχεία, απλά το πρόβλημα έχει να κάνει με το ότι αυτό που θα είναι admin, θα πρέπει να τον εμπιστεύεσαι λίγο γιατί είναι μην πέσει το email σε λάθος χέρια.
Πχ εμένα το email που έχω στο Xbox, έχει πέσει σε λάθος χέρια, και όταν πάω στην σελίδα της Microsoft, σχεδόν καθημερινά προσπαθούν να παραβιάσουν τον λογαριασμό μου, μια φορά το κατάφεραν.
Δοκίμασα να αλλάξω email, αλλά δεν μπορώ και δεν ξέρω αν η Microsoft το έκανε αυτό, γιατί όταν παραβίασαν το λογαριασμό μου, άλλαξα το τηλ / email κλπ, θα πρέπει να του πάρω τηλ κάποια στιγμή. Πάντως το καλό με την Microsoft είναι πως έχει την σελίδα που μπορείς οποιαδήποτε στιγμή να δεις στο που χρησιμοποιήθηκε ο λογαριασμός σου, κάτι που είναι πολύ χρήσιμο.

- - - Updated - - -

Έκανα add λογαριασμού το οποίο δεν μου το δείχνει ως Supervised, όταν πατάω επάνω σε αυτό το λογαριασμό δεν βγάζει της ίδιες επιλογές όπως ο λογαριασμός που είναι Supervised, αλλά έχει αυτές της 2 επιλογές:
1. Set as supervised account
2. Set as parent/guardian

Όποτε αν ο άλλος μπορέσει να παραβιάσει το email σου, μπορεί να κάνει το λογαριασμό σου Supervised.

geo2004z
18-02-2019, 19:47
Έκανα add λογαριασμού το οποίο δεν μου το δείχνει ως Supervised, όταν πατάω επάνω σε αυτό το λογαριασμό δεν βγάζει της ίδιες επιλογές όπως ο λογαριασμός που είναι Supervised, αλλά έχει αυτές της 2 επιλογές:
1. Set as supervised account
2. Set as parent/guardian

Όποτε αν ο άλλος μπορέσει να παραβιάσει το email σου, μπορεί να κάνει το λογαριασμό σου Supervised.

Μάλιστα, ενδιαφέρουσα πληροφορία. Αν επιλέξεις δηλαδή αυτός να με κάνει supervised μπορεί και να δει τα πάντα. Αν όμως αλλάξει την κατάστασή μου σε supervised θα πρέπει εγώ να επιβεβαιώσω την αλλαγή? Ή δεν περνάει από επιβεβαίωση?

blackmore
18-02-2019, 20:02
Νομίζω πως πρέπει να κανείς επιβεβαιώσει, για αυτό είπα αν παραβιάσει το email, θα μπορεί να κάνει διάφορες αλλαγές.

blackmore
18-02-2019, 20:32
Μια καλή αρχή ασφαλείας είναι να μην βάζουμε το ίδιο email/password παντού...

Σε κάθε λογαριασμό έχω διαφορετικό password, και κάθε λογαριασμός έχει ισχυρό password που το δημιουργεί το iPad.
Δεν ξέρω αν έχεις δει ποτέ την σελίδα της Microsoft που δείχνει την ασφάλεια του λογαριασμού σου, αλλά κάθε τόσο έχω 7-8 προσπάθειες για να παραβιάζουν τον λογαριασμό μου.
Ειχα βρει ένα video, που έδειχνε πως παραβιάζουν τον λογαριασμό, αν γνωρίζει ο άλλος το email σου, για αυτο έβαλαν την διπλή επαλήθευση, και εφαρμογές για έγκριση, γιατί γίνεται χαμός με παραβιάσεις.

- - - Updated - - -

Και κάτι άλλο μιας και συζητάμε για το θέμα, στην Microsoft εκεί που δείχνει Συσκευή/πλατφόρμα σε εμένα όταν συνδέομαι γράφει πχ iPad, όσοι προσπαθούν να παραβιάσουν τον λογαριασμό μου γράφει Πρωτόκολλο:IMAP που από όσο έψαξα το IMAP έλεγε ότι είναι κάτι για email. Μπορείς να μου πει τι ακριβώς είναι?

Spank7
25-02-2019, 16:55
Μαζί με το Smash bros έβαλα και 1 χρόνο συνδρομή να μην μπλέκω με family και τέτοια δεν είναι και πολλά τα χρήματα , την έβαλα και απο αλλού 18 euro οπότε γλίτωσα και 2 euro :P

blackmore
25-02-2019, 18:15
Καλύτερα μόνος, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

dimos222
26-02-2019, 12:01
Έσεις που τα έχετε δοκιμάσει, κοίταγα να κάνω family , με τα ξαδέρφια μου. Απ ότι έχω καταλάβει δεν τους νοιάζει να είναι στο ίδιο switch και ούτε στο ίδιο σπίτι οπότε εντός Αθηνών δε θα έχουμε θέμα.

Επειδή όμως ο ένας ξάδερφος μένει Δανία , παίζει λέτε να έχουμε πρόβλημα και να μη μπορώ να τον προσθέσω?

blackmore
26-02-2019, 13:04
Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα, μιας και εγώ σε ένα family λογαριασμό που έχω με χώρα Ν. Αφρική, έβαλα λογαριασμό από Αμερική και το δέχτηκε κανονικά, αλλά δεν έχω συνδρομή, και δεν νομίζω να παίζει ρόλο.

geo2004z
26-02-2019, 17:53
Έσεις που τα έχετε δοκιμάσει, κοίταγα να κάνω family , με τα ξαδέρφια μου. Απ ότι έχω καταλάβει δεν τους νοιάζει να είναι στο ίδιο switch και ούτε στο ίδιο σπίτι οπότε εντός Αθηνών δε θα έχουμε θέμα.

Επειδή όμως ο ένας ξάδερφος μένει Δανία , παίζει λέτε να έχουμε πρόβλημα και να μη μπορώ να τον προσθέσω?

Έχω κάνει Family με ένα γκρουπ ατόμων απο διαφορετικές χώρες και πόλεις της Ευρώπης. Δε θα έχεις κανένα θέμα.....

dimos222
26-02-2019, 18:52
Ευχαριστώ παιδιά!! Αρα μαλλον θα το κάνω.

Braveheart1980
13-07-2019, 18:58
Δεύτερο DLC για το Tetris 99 προσθέτει Offline Multiplayer (https://www.ninty.gr/home/news/deytero-dlc-gia-to-tetris-99-prosthetei-offline-multiplayer/)