PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Dragon Quest IV: Chapters Of The Chosen

bahamut zero
25-02-2009, 19:53
DRAGON QUEST IV: CHAPTERS OF THE CHOSEN

http://img13.imageshack.us/img13/3734/august08dragonquestiveuxm7.jpg

ΣΥΣΤΗΜΑ: Nintendo DS
DEVELOPER: ArtePiazza
PUBLISHER: Square-Enix

Η σειρά dragon quest είναι μία από τις πιο επιτυχημένες στο χώρο των Japanese rpgs .Το dragon warrior, ο πρώτος τίτλος της σειράς για το nes κυκλοφόρησε το 1986. Aκολούθησαν φυσικά και άλλοι τίτλοι και αυτή τη στιγμή αναμένεται το 9ο κεφάλαιο της σειράς για το Nintendo ds. Το chapters of the chosen είναι ο 2ος τίτλος της σειράς που κυκλοφορεί στην Ευρώπη. Πρόκειται ουσιαστικά για το dragon warrior IV το οποίο κυκλοφόρησε για το nes στην Ιαπωνία το 1992. Το dq IV λοιπόν είναι ένα remake του τίτλου αυτού το οποίο χρησιμοποιεί όπως είναι λογικό πολλές από τις δυνατότητες του ds.

http://img8.imageshack.us/img8/6775/dragonquestivchaptersofqi5.jpg

ΣΕΝΑΡΙΟ

Το Dragon quest 4 σαν παραδοσιακό jrpg που σέβεται τον εαυτό του αναθέτει στον παίκτη να κάνει τι άλλο παρά να σώσει τον κόσμο. Το παιχνίδι είναι χωρισμένο κατά κεφάλαια (chapters) χαρακτηριστικό που δίνει ποικιλία και φρεσκάδα στον τίτλο. Αρχικά στον πρόλογο θα δούμε τον κεντρικό ήρωα (chosen) και στη συνέχεια θα ζήσουμε τις ιστορίες κάποιων φαινομενικά άσχετων μεταξύ τους προσώπων μέχρι τη στιγμή που η μοίρα θα τους ενώσει. Τα πρώτα 4 κεφάλαια λοιπόν είναι αυτοτελή και ανεξάρτητα και μας διηγούνται τις ιστορίες των συντρόφων του εκλεκτού. Παρακάτω δίνοται περιληπτικά οι υποθέσεις των κεφαλαίων του τίτλου.
CHAPTER 1: Η ιστορία του ιππότη Ragnar McRyan που προσπαθεί να λύσει το μυστήριο με τις απαγωγές των παιδιών στο βασίλειο.

CHAPTER 2: Η ιστορία της Tsarevna Alena της άτακτης κόρης του τσάρου η οποία κατάφερε να ξεφύγει από το κάστρο του πατέρα της. Στο πλευρό της έχει το μάγο Borya και τον ιερέα Kiryl.

CHAPTER 3: H ιστορία ενός εμπόρου που ζούσε μία ήρεμη ζωή με τη γυναίκα και τα παιδιά του μέχρι που αποφάσισε να γίνει ο μεγαλύτερος έμπορος του κόσμου!

CHAPTER 4: Η ιστορία της Meena και της Maya και η προσπάθεια τους να εντοπίσουν το δολοφόνο του πατέρα τους και να εκδικηθούν για αυτόν.

CHAPTER 5: Στο 5ο κεφάλαιο αρχίζει η κυρίως περιπέτεια καθώς όλοι οι παραπάνω συναντιούνται και προσπαθούν να σώσουν τον κόσμο μαζί με τον εκλεκτό φυσικά.

http://img11.imageshack.us/img11/6478/dragonquestiv2008050610he6.jpg

ΓΡΑΦΙΚΑ-ΗΧΟΣ

Το αρχικό παιχνίδι είχε κυκλοφορήσει στο nes οπότε η Square Enix το προσάρμοσε στις απαιτήσεις της σύγχρονης εποχής, κάτι που έγινε με ιδιαίτερη επιτυχία. Οι χαρακτήρες απεικονίζονται με πολύ όμορφα sprites που θυμίζουν αρκετά golden sun. O κόσμος είναι επίσης δισδιάστατος με πολύ ωραία χρώματα και καθαρά γραφικά. Εδώ η εταιρεία έχει χρησιμοποιήσει ένα πολύ εντυπωσιακό στοιχείο. Με το πάτημα των πλήκτρων L και R o κόσμος περιστρέφεται είτε αριστερόστροφα είτε δεξιόστροφα και με τον τρόπο αυτό δίνεται η αίσθηση ότι είναι πραγματικά τρισδιάστατος. Το στοιχείο αυτό είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακό αλλά και χρήσιμο μιας και με την περιστροφή αυτή παρουσιάζονται στοιχεία τα οποία δε φαίνονταν κανονικά, όπως κάποιες πόρτες, σεντούκια κτλ. Το σύστημα αυτό της περιστροφής του χάρτη χρησιμοποιείται τόσο στις πόλεις, όσο και στα dungeons του τίτλου. Τα γραφικά από την άλλη απογοητεύουν μερικώς θα έλεγε κανείς κατά τη διάρκεια των μαχών καθώς τα οπτικά εφέ, όσο και τα animation των εχθρών είναι πολύ απλά και δεν αξιοποιούν τις δυνατότητες του συστήματος. Αυτό πρέπει να έγινε ωστόσο συνειδητά από τη square enix στην προσπάθειά της να δώσει μια retro αίσθηση στον τίτλο. To art direction είναι παρόλα αυτά ιδιαίτερα εντυπωσιακό, γεγονός αναμενόμενο μιας και είναι δουλειά του Akira Toriyama γνωστό σε όλους μας από το Dragonball. Ο ηχος κινείται και αυτός σε καλά επίπεδα με τα κλασικά soundtracks της σειράς να έχουν ανασχεδιασθεί για τη φορητή κονσόλα. Αυτό που απογοητεύει όμως είναι τα λιγοστά ηχιτικά εφέ στις μάχες τα οποία δεν έχουν την απαραίτητη ποικιλία και ποιότητα.

http://img9.imageshack.us/img9/7688/dragonquestivchaptersofuq8.jpg

GAMEPLAY

Φτάνουμε τώρα στο σημαντικότερο σημείο του τίτλου, το gameplay. Ο τίτλος είναι remake ενός παλιού jrpg με ό,τι θετικό ή αρνητικό μπορεί να συνεπάγεται κάτι τέτοιο. Αν περιμένει κανείς από τον τίτλο αυτό κάτι διαφορετικό ή και καινοτόμο θα απογοητευτεί μιας και πρόκειται για ένα retro τίτλο jrpg που κυκλοφόρησε πριν από 17 χρόνια και ο πυρήνας του gameplay είναι παραδοσιακός. Αυτό δεν αποτελεί βέβαια κάτι αρνητικό μιας και ο τίτλος ό,τι κάνει το κάνει πολύ καλά και όταν κυκλοφόρησε ήταν πολύ μπροστά από την εποχή του. Έτσι κατά τη διάρκεια του τίτλου θα περάσετε από πολλά dungeon, πολλές πόλεις και θα νικήσετε πολλούς εχθρούς. Η ιστορία του παιχνιδιού έχει μεγάλο ενδιαφέρον και καλή συνοχή παρά τα αναπόφευκτα κλισέ γεγονός που θα σας κρατήσει το ενδιαφέρον αμείωτο και θα σας κάνει να θέλετε να παίξετε λίγο ακόμα, λίγο ακόμα μέχρι να δείτε τους τίτλους τέλους. Επίσης χάρη στα chapters το παιχνίδι έχει μεγάλη ποικιλία gameplay. Για παράδειγμα στο 3ο κεφάλαιο με τον έμπορο torneko θα χρειαστεί να πουλήσετε και να αγοράσετε αντικείμενα στην προσπάθειά σας να ορθοποδήσετε οικονομικά. Να αναφερθεί επίσης ότι στην έκδοση για DS υπάρχει και ένα 6ο κεφάλαιο το οποίο δεν υπήρχε στην αρχική έκδοση που προσφέρει ακόμα μεγαλύτερη διάρκεια στον τίτλο. Ενδιαφέρον παρουσιάζει και το στοιχείο εναλλαγής νύχτας-ημέρας. Κάθε πόλη είναι διαφορετική ανάλογα με το αν είναι μέρα ή νύχτα και έτσι θα δείτε άλλα μαγαζιά ανοιχτά και άλλους κατοίκους να περπατάνε το βράδυ στις πόλεις. Αν κολλήσετε πχ σε κάποιο σημείο του παιχνιδιού, κάντε ένα κόπο να επισκεφτείτε τις πόλεις που γνωρίζετε το βράδυ..Πού ξέρετε? Μπορεί να είναι διαφορετικά τα πράγματα τη νύχτα. Δυστυχώς ιδιαίτερα προβληματικό από την άλλη είναι το σύστημα διαχείρισης των αντικειμένων του παιχνιδιού μιας και είναι ιδιαίτερα δύσχρηστο κάνοντας τη διαχείριση των αντικειμένων αγγαρεία. Το πρόβλημα συνοψίζεται στο ότι ο κάθε χαρακτήρας κουβαλάει τα δικά του αντικείμενα και μπορεί να χρησιμοποιεί μόνο αυτά κατά τη διάρκεια των μαχών γεγονός που θα σας δημιουργήσει αναμφίβολα προβλήματα. Ένα ακόμα πρόβλημα είναι το γεγονός ότι ο κάθε χαρακτήρας μπορεί να κουβαλάει πολύ λίγα αντικείμενα και έτσι πρέπει να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί στη διαχείρισή τους. Το σύστημα μαχών είναι κλασικό και ιδιαίτερα απλό. Οι επιλογές στις μάχες είναι οι εξής: attack, magic, defend και item. Από την άλλη το όλο σύστημα είναι γρήγορο και έτσι οι μάχες δε τραβάνε πολύ σε διάρκεια. Μία ιδιαίτερα χρήσιμη επιλογή είναι το follow orders. Με το σύστημα αυτό μπορείτε να ορίσετε τη συμπεριφορά των χαρακτήρων που θέλετε έτσι ώστε να μην αναγκάζεστε να επιλέγετε κάθε φορά επιθέσεις για όλους σας τους χαρακτήρες. Το σύστημα αυτό είναι πολύ χρήσιμο, κυρίως σε περιπτώσεις που θέλουμε απλά να ανεβάσουμε level τους χαρακτήρες μας. Φυσικά το σύστημα αυτό είναι προαιρετικό και μπορούμε να το ενεργοποιούμε και να το απενεργοποιούμε όποτε εμείς θέλουμε.

http://img9.imageshack.us/img9/7922/dq01smallhb3.jpg

ΕΠΙΛΟΓΙΚΑ έχουμε να κάνουμε με ένα πάρα πολύ καλό rpg τίτλο, σίγουρα από τους καλύτερους στη φορητή κονσόλα της Nintendo. Πρέπει να γνωρίζετε όμως ότι είναι κατά βάση ένα retro διαμάντι και μπορεί κάποια από τα στοιχεία του να ξενίσουν μερικούς. Αν από την άλλη είστε από αυτούς που πέρασαν αναρίθμητες ώρες διασκέδασης με κλασικούς τίτλους jrpg όπως final fantasy στην εποχή του snes και έχετε και DS επιβάλλεται να προσθέσετε το διαμάντι αυτό στη συλλογή σας.

http://img403.imageshack.us/img403/6802/buyitdm8.jpg

paokman
25-02-2009, 20:05
Ok, κατάλαβα... πρέπει να το παίξω!!!!

geo2004z
25-02-2009, 20:05
Πολύ όμορφη παρουσίαση για κάποιον που δεν γνωρίζει τον τίτλο όπως εμένα. Μου άρεσε που το παιχνίδι χρησιμοποιεί την εναλλαγή ημέρα-νύχτα, αυτό συνέβαινε και στον τίτλο του NES? Με προβλημάτισε, όμως, που κάθε χαρακτήρας θα έχει μαζί του λίγα αντικείμενα όπως στο Final Fantasy 1 του NES, αλλά κάθε εμπόδιο για καλό. Και να κλείσω με μία απορία.... τι είναι τα "sprites"?

bahamut zero
25-02-2009, 20:10
sprites ειναι τα 2d γραφικα των χαρακτηρων..ισως δεν το εγραψα εγω πολυ καλα...το θεμα με τα αντικειμενα ειναι λιγο περιεργο αλλα ειναι απλα ιδιαιτεροτητα του παιχνιδιου..ειναι πραγματι πολυ καλο game

edit το συστημα εναλλαγης μερας και νυχτας υπηρχε και στην εκδοση του nes

Μαρία ilia
25-02-2009, 22:56
bahamut μου άρεσε πολύ, αλλά πότε βγαίνει;

bahamut zero
25-02-2009, 23:07
η αληθεια ειναι οτι εχει βγει ηδη.αν σε ενδιαφερει παντως να ξερεις οτι στις 20 φεβρουαριου κυκλοφορησε το dragon quest V το οποιο ειναι καλυτερο απο το 4..ο τιτλος ειναι dragon quest V hand of the heavenly bride

Μαρία ilia
26-02-2009, 00:02
[QUOTE=bahamut zero;33167]η αληθεια ειναι οτι εχει βγει ηδη.αν σε ενδιαφερει παντως να ξερεις οτι στις 20 φεβρουαριου κυκλοφορησε το dragon quest V το οποιο ειναι καλυτερο απο το 4..ο τιτλος ειναι dragon quest V hand of the heavenly bride[/QUOTE

DRAGON QUEST V
FIRE EMBLEM:SHADOW DRAGON
SUKODEN TIERKREIS
FINAL FANTASY IV
Ποιό από όλα να πρωτοπαίξω;:46: θα τρελλαθώ!

geo2004z
26-02-2009, 00:46
Εννοείται πως θα πρέπει να αρχίσεις με το Final Fantasy IV!! Αλλά δεν είδα το Chrono Trigger στη λίστα σου.... πρόλαβες και το έπαιξες ήδη ή σου διέφυγε?

Μαρία ilia
26-02-2009, 13:05
Εννοείται πως θα πρέπει να αρχίσεις με το Final Fantasy IV!! Αλλά δεν είδα το Chrono Trigger στη λίστα σου.... πρόλαβες και το έπαιξες ήδη ή σου διέφυγε?

Εννοείται ότι μου διέφυγε. Τελικά ποιό μου προτείνεις να ξεκινήσω πρώτο, το Final Fantasy iv ή το Chrono Trigger;

paokman
26-02-2009, 15:09
δυσκολη ερωτηση....εγω ψηφίζω chrono!

geo2004z
26-02-2009, 17:39
Chrono, Chrono, Chrono και πάλι Chrono που είναι μεταφορά στο DS και όχι Remake. Την σημερινή square-enix τη φοβάμαι λίγο έστω και αν τα παιχνίδια που δημιουργεί είναι remakes. Τουλάχιστον το Chrono είναι καθέ αυτού μεταφορά και δεν την αγγίξανε καθόλου.

ΥΣ: Θα σου πρότεινα να μην παίξεις το Chrono στο DS αλλά στο μηχάνημα που παίζεις τώρα το Majora.

Μαρία ilia
26-02-2009, 21:55
Chrono, Chrono, Chrono και πάλι Chrono που είναι μεταφορά στο DS και όχι Remake. Την σημερινή square-enix τη φοβάμαι λίγο έστω και αν τα παιχνίδια που δημιουργεί είναι remakes. Τουλάχιστον το Chrono είναι καθέ αυτού μεταφορά και δεν την αγγίξανε καθόλου.

ΥΣ: Θα σου πρότεινα να μην παίξεις το Chrono στο DS αλλά στο μηχάνημα που παίζεις τώρα το Majora.

Και πως θα το κάνω αυτό; :confused1:

paokman
27-02-2009, 02:14
Και πως θα το κάνω αυτό; :confused1:
http://www.emulator-zone.com/doc.php/snes/zsnes.html

με το παραπάνω πρόγραμμα ο υπολογιστής σου τρέπεται σε ένα ωραιότατο SNES. Τώρα το παιχνίδι αν ψάξεις λίγο στο δίκτυο θα το βρεις!

geo2004z
27-02-2009, 09:56
http://www.emulator-zone.com/doc.php/snes/zsnes.html

με το παραπάνω πρόγραμμα ο υπολογιστής σου τρέπεται σε ένα ωραιότατο Snes. τώρα το παιχνίδι αν ψάξεις λίγο στο δίκτυο θα το βρεις!

μπράβο φίλε, αυτό θα πει "οργάνωση"!

andys12
27-02-2009, 16:17
Παιδιά καλύτερα να απαντάνε όσοι έχουν παίξει το παιχνίδι και να μην βγαίνουμε offtopic.

RooF
27-04-2009, 01:43
Το παρηγγειλα και απο εβδομαδα θα το εχω. Ημουν αναμεσα στο Chrono Trigger και αυτο και μιας και το βρηκα σε τρελη τιμη (περιπου 15 ευρω μαζι με μεταφορικα απο αγγλια) και αφου εχω παιξει (αλλα οχι τελιωσει) το Chrono το προτιμησα. Θα σας πω εντυπωσεις!

geo2004z
27-04-2009, 09:42
το παρηγγειλα και απο εβδομαδα θα το εχω. ημουν αναμεσα στο Chrono Trigger και αυτο και μιας και το βρηκα σε τρελη τιμη (περιπου 15 ευρω μαζι με μεταφορικα απο αγγλια) και αφου εχω παιξει (αλλα οχι τελιωσει) το Chrono το προτιμησα. θα σας πω εντυπωσεις!

συγχαρητήρια για την επιλογή σου! καταπληκτικό παιχνίδι, ειδικά αν σου αρέσουν τα Rpg. :thumbup1:

RooF
27-04-2009, 12:37
συγχαρητήρια για την επιλογή σου! καταπληκτικό παιχνίδι, ειδικά αν σου αρέσουν τα Rpg. :thumbup1:

Για αυτα πηρα το DS. :thumbup1:

RooF
02-05-2009, 14:32
Ειμαι στο δευτερο κεφαλαιο. Το παιχνιδι τα σπαει. Κλασσικο jRPG!

geo2004z
24-07-2009, 10:08
τελικά σας άκουσα και μόλις σήμερα αγόρασα το παιχνίδι. θα γράψω αντυπώσεις μόλις το ολοκληρώσω.

mike893
24-07-2009, 16:39
εμενα με χαλασανε μονο τα γραφικα που ειναι 2d αν κανανε σαν το final fantasy 3 τοτε θατανε το καλυτερο παιχνιδι ever πιστευω........

jimkakajim
02-08-2009, 14:11
Δεν μου φαίνεται πολύ ωραία τα γραφικά!!!!!αλλά σαν gameplay καλό ακούγεται λέω να το δοκιμάσω!!!!!!!!!

RooF
02-08-2009, 14:19
Καλησπερα jimkakajim.

Τα γραφικα ειναι επιτηδευμενα απλα προς χαριν της old school αισθησης αλλα σε καθε περιπτωση ειναι ομορφα και καλοδουλεμενα.

btw Γραφε μονο με μικρους Ελληνικους χαρακτηρες, τα greeklish απαγορευονται.

aggel22os
08-04-2010, 21:06
ενα πραγμα μου λεει οτι πρεπει να το παιξω..ηταν το πρωτο παιχνιδι που επαοξε ο δημιουργος του ναρουτο:t2:

Vetus
17-11-2010, 10:07
Ένας τίτλος must για τους λάτρεις των καλών rpg. Αλλά για τον λόγο ότι είναι πιο παραδοσιακού στυλ όσοι ψάχνουν κάτι πιο νεωτερίστικο προφανώς θα τους φανεί αδιάφορο. Αλλά είναι σαφώς ανώτερο από πιο καινούριους τίτλους που προσπαθούν ν' αποδώσουν ένα πιο νοσταλγικό στυλ αλλά το αποτέλεσμα καταλήγει μέτριο. Πάντως μην αφήνετε τα 2D γραφικά να σας απωθήσουν δίοτι έτσι θα χάσετε αρκετά rpg διαμάντια (με πρώτο και καλύτερο το Chrono Trigger).

ενα πραγμα μου λεει οτι πρεπει να το παιξω..ηταν το πρωτο παιχνιδι που επαοξε ο δημιουργος του ναρουτο:t2:
Eεεεεεμ...όλοι οι ιάπωνες έχουν παίξει Dragon Quest. Γι' αυτούς είναι το εθνικό τους σπορ κι αποτελεί το πιο δημοφιλές rpg εκεί.

Rush
17-11-2010, 13:38
Εγώ το τσίμπησα πριν μερικούς μήνες το παιχνίδι! :Ρ το είχα πει νομίζω στο φόρουμ τότε... Πέρασα το πρώτο chapter και στο 2ο έκανα χαζομάρα και κόλλησα! xD Πρόσφατα το ξαναέπιασα και το έχω λιώσει! Πολύ ωραίο παιχνίδι! Must για τους λάτρεις των RPG!!!