PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Γιατί ερήμωσε το Ninty.gr (;)

DJTaurus
03-03-2020, 14:11
Το Ninty ήταν κάποτε το δήθεν «μεγαλύτερο» ελληνικό Nintendo community. Σήμερα έπεσα πάνω σε ένα Ελληνικό ninty community που είναι on the rise.

paixtis
03-03-2020, 14:28
Το Ninty ήταν κάποτε το δήθεν «μεγαλύτερο» ελληνικό Nintendo community. Σήμερα έπεσα πάνω σε ένα Ελληνικό ninty community που είναι on the rise.
Τότε επί εποχής 2009-2014 μπαίναμε όλοι γιατί ήταν της μόδας τα forum.. Πλέον όμως δν είναι χρηστικά.. Όλοι θέλουν fb κ σελίδες π ανανεώνονται γρήγορα.. Το ninty άργησε να μπει σε αυτό κ έχασε κόσμο.. Το συγκεκριμένο π ποσταρες είχε fb group πριν 2 χρόνια τώρα γ switch.. Κ αποφάσισαν προφανώς να μπουν κ στον κόσμο των site.. Δν ξέρω κατά πόσο έχει απήχηση το site τους αλλά το fb group φυσάει

blackmore
03-03-2020, 14:43
Το ninty περισσότερο ήταν σαν έναν μέρος που γνώριζες άτομα και συζητούσες / έπαιζες online. Η ενημέρωση δεν ήταν σαν τα αλλά site, ο καθένας έγραφε για τα παιχνίδια που αγόραζε, και πως του φάνηκε, όπως και τι βρήκε και που ώστε να το πάρουν και άλλοι.
Forum υπάρχουν πολλά (ακόμα), όμως πλέον τα forum σαν το ninty / thegreekz κλπ, δεν υπάρχουν, γιατί όπως λέει και ο paixtis ήρθε το Facebook κλπ, τα forum που έμειναν είναι μόνο για ενημέρωση, και κανένα σχόλιο από κάτω.

paokman
05-03-2020, 12:27
Γενικά παρατηρείται στην Ελλάδα μια τάση εγκατάλειψης των forum. Κρίμα, διότι δεν θα κάτσω να συζητήσω στο facebook για τα παιχνίδια τα οποία παίζω, καθώς δεν επιθυμώ να τα βλέπουν οι συνάδελφοι και οι συγγενείς...

funkykong84
23-03-2020, 12:50
Να μην ξεχάσουμε ότι είχαμε και τον TechPriest/SteveCowCrow/SirTerraFlop ο οποίος έκανε πουτ^^^α το φόρουμ για 2-3 χρόνια σχεδόν.

Κατά τ' άλλα συμφωνώ ότι πλέον τα FB group, το Reddit κ.α. έχουν αντικαταστήσει τα φόρουμ.

blackmore
23-03-2020, 14:13
Το ninty ξεχώριζε γιατί συζητούσαμε, και βοηθούσε ο ένας τον άλλον για τα παιχνίδια που παίζαμε ή τα προϊόντα. Σήμερα βλέπω από τα πολλά άτομα που έχω φίλους στο switch από το ninty, πως ελάχιστα είναι αυτά που φαίνονται ότι παίζουν, καλά στο 3ds / Wii U δεν βρίσκεις κανέναν, και όλοι έχουν να συνδεθούν μήνες.
Θεωρώ πως το πρόβλημα είναι αλλού, δηλαδή ότι δεν παίζουν τα άτομα του ninty.
Για το ninty σήμερα, αυτό που έχω να πω είναι πως από ενημέρωση είναι πίσω και σε αυτό, όσο και να προσπαθεί ο braveheart μόνο να κάνει κάτι, αλλά υπάρχουν τόσα site για ενημέρωση, που το ninty αυτήν την στιγμή, δεν υπάρχει ουσία σε αυτό το θέμα.
Όπως και ότι έγιναν σοβαρές λάθος επιλογές το προηγούμενο χρονικό διάστημα, που στην ουσία κατέστρεψε ότι είχε μείνει στο forum.

paixtis
23-03-2020, 14:25
Όταν λες σοβαρές λάθος επιλογές τι εννοείς??

blackmore
23-03-2020, 14:40
Όταν λες σοβαρές λάθος επιλογές τι εννοείς??

Αυτοί που μιλήσαμε με πμ ξέρουν τι εννοώ. Αν και τώρα που το σκέφτομαι, δεν χρειάζεται να το κρύβουμε, ο mikeus ήταν ένα άτομο που πολλοί ενδιαφερόντουσαν για αυτά που έγραφε (και το ξέρω, γιατί με ρώτησαν αν γνωρίζω αν είναι και σε άλλο forum, και με τι username), όμως πριν φύγει από το forum έπαιρνε ban γιατί ο TechPriest σκόπιμα δημιουργούσε θέμα, και ενώ το γνώριζαν, δεν διέγραφαν τον TechPriest από το forum. Εξάλλου ο ίδιος ο TechPriest έβρισε όλα τα άτομα του forum, ζήτησε ο ίδιος να διαγραφή από το site, μαζί και με όλα τα post του, και μετά γραφόταν με άλλο όνομα, και συνέχιζε το ίδιο.

- - - Updated - - -

Α, και μην ξεχνάμε πως πριν λίγο καιρό, ο TechPriest είχε γράψει το τελευταίο του post, βρίζοντας ξανά το forum, και τα άτομα που υπάρχουν σε αυτό.

paixtis
23-03-2020, 14:41
Χμ μάλιστα.. Τους είχα πετύχει κ τους δύο κ όντως ο techpriest, από το λίγο π μπαίνω πλέον, ήταν πολύ εριστικός

blackmore
23-03-2020, 14:43
Στην ουσία για να κρατήσουν ακόμα ένα άτομα ενεργό μέλος (TechPriest), δεν το διέγραφαν, και το αποτέλεσμα ήταν να φύγουν και οι υπόλοιποι.

paixtis
23-03-2020, 14:47
Μμ καταλα!! Too bad!! Αυτός π μ λείπει πραγματικά από το forum είναι ο Cloud!!

blackmore
23-03-2020, 14:52
Μμ καταλα!! Too bad!! Αυτός π μ λείπει πραγματικά από το forum είναι ο Cloud!!

Ναι, πολλά άτομα λείπουν. Όσο και να διαφωνούσαμε / συμφωνούσαμε, στο ninty υπήρξαν πολλές καλές στιγμές.

DJTaurus
27-03-2020, 01:35
Άρα φάση hurt my feelings ο Sir_Teraflop. Ξεχάσαμε τα SJWarikia ενός πρώην mod που τιμωρούσε χρήστες με το παραμικρό. Αυτός δεν έδιωξε κόσμο ε; Το φόρουμ άρχισε να φθίνει πριν εμφανιστεί ο Sir ο οποίος έδωσε ζωή (μαζί με τον mikeus) και κίνηση με τα ποστ του. Στο insomnia απ όταν έφυγε πέθανε κυριολεκτικά το topic του Xbox και όχι μόνον αυτό. Η πλειοψηφία των ποστ είναι σεντόνια και σαλτσουλες. Στην ίδια λουπα ο καθένας με το κοντό και το μακρύ του. Σίγουρα ο Sir κάποιες φορές ξέφευγε αλλά τουλάχιστον πόσταρε αυστηρά τεχνικό info (έστω και μονομερώς αυτό δεν το αρνούμαι) και δη inside info. Ξέρετε τι βλέπω εγώ; Μια ξεκάθαρη τάση των φορουμαδων να στήνουν σε κάθε φόρουμ το μαγαζάκι τους και να μην δέχονται αντίλογο. Παιδιά έτσι δουλειά δεν γίνεται. Η γνώση θέλει αίμα δάκρυα και ιδρώτα.... όχι 20 yes men να συμφωνούν μεταξύ τους. Μας έφαγαν οι κανόνες και η πολιτική ορθότητα. Εδώ σε ολόκληρο gameover σε διαγραφούν αν τολμήσεις να ποστάρεις link από κάποιο άλλο ελληνικό site......

Εγώ στο ninty προφανώς και είχα αδυναμία στα ποστ του Vassilis_pap. Ήθος, γνώση και ανθρώπινο moderating όχι σαν μερικούς που νομίζουν ότι μπορούν να εξουσιάζουν πίσω από ένα πληκτρολόγιο.

blackmore
27-03-2020, 11:57
Θα σου απαντήσω, αν δεν ζητούσε ο ίδιος να διαγραφή από το ninty, δεν ζητούσε ο ίδιος να διαγραφούν λογαριασμός / όλα τα post, και δεν έβριζε όλους, όπως και ξανά μπήκε πριν λιγο καιρό, και ξανά έβρισε όλους στο ninty, θα μου ήταν αδιάφορο στο αν θα ήταν στο ninty ή όχι, υπάρχουν οι Moderator για να αποφασίσουν τι θα κάνουν, αλλά το θέμα δεν ήταν μόνο η κακή συμπεριφορά όπως καταλαβαίνεις. Και μην ξεχνάμε πως κάποιος που θέλει να ξανά μπει σε ένα forum, δεν γράφετε με άλλο όνομα και όλα είναι οκ.
Δεν έγραψα ότι αυτός διέλυσε το forum, αλλά έδιωξε όσους είχαν μείνει, βασικά υπήρχαν άτομα, όπως και εγώ που συζητούσαμε ή διαβάζαμε αυτά που έγραφε ο mikeus, που έφυγε από το site γιατί έπαιρνε bam, επειδή απαντούσε όπως έπρεπε.

- - - Updated - - -

Α, και μην ανησυχείς, μου έστελναν link σε πμ, για να δω τι γίνεται στα αλλά forum με το Tech.....

Sir_Teraflop
30-03-2020, 22:40
Θα σου απαντήσω, αν δεν ζητούσε ο ίδιος να διαγραφή από το ninty, δεν ζητούσε ο ίδιος να διαγραφούν λογαριασμός / όλα τα post, και δεν έβριζε όλους, όπως και ξανά μπήκε πριν λιγο καιρό, και ξανά έβρισε όλους στο ninty, θα μου ήταν αδιάφορο στο αν θα ήταν στο ninty ή όχι, υπάρχουν οι Moderator για να αποφασίσουν τι θα κάνουν, αλλά το θέμα δεν ήταν μόνο η κακή συμπεριφορά όπως καταλαβαίνεις. Και μην ξεχνάμε πως κάποιος που θέλει να ξανά μπει σε ένα forum, δεν γράφετε με άλλο όνομα και όλα είναι οκ.
Δεν έγραψα ότι αυτός διέλυσε το forum, αλλά έδιωξε όσους είχαν μείνει, βασικά υπήρχαν άτομα, όπως και εγώ που συζητούσαμε ή διαβάζαμε αυτά που έγραφε ο mikeus, που έφυγε από το site γιατί έπαιρνε bam, επειδή απαντούσε όπως έπρεπε.

- - - Updated - - -

Α, και μην ανησυχείς, μου έστελναν link σε πμ, για να δω τι γίνεται στα αλλά forum με το Tech.....

Άστο. Είναι πολλά που δεν ξέρεις.

Βλέπω ότι νιώθεις μόνος.

Λογικό-δεν έχεις το φιλαράκι σου να γράφετε για την ανωτερότητα και τις παιχνιδάρες του PS.

Κάτσε γράφε λίστες μόνος σου.

Και όχι δεν γράφτηκα για να ποστάρω.

Όπως και ο mikeus δεν σβήστηκε για να σβηστεί.

Ψάξου λίγο...

blackmore
31-03-2020, 00:03
Δεν νιώθω μόνος γράφω όπως και πριν, και εδώ, και αλλού.
Για την ανωτερότητα του PlayStation γράφουν παντού, όπως και για την επιτυχία του switch, όπως και για την αποτυχία του xbox one.
Και σε όλα τα forum είμαι με το ίδιο user name, δεν το παίζω Κινέζος.

Αν εννοείς πως δεν εχω τον Altair, ο Altair έμπαινε σπάνια, και μόνο όταν ήθελε να γράψει κάτι.

Και ξέρω ή δεν ξέρω πράγματα, το θέμα είναι αν με ενδιαφέρει να μάθω, που δεν με ενδιαφέρει, γιατί όταν μου έστειλες τον αριθμό του τηλεφώνου σου για να τα "λέμε καλύτερα', σου είπα καλύτερα αν έχουμε να πούμε κάτι, μπορούμε και με μύνημα στο xbox ή στο ninty, γιατί δεν θέλω να έχω περισσότερες σχέσεις πέρα του forum.

Nikol@r@s
31-03-2020, 19:46
Η Αλήθεια είναι πως το μαρκινό 2008(Κι όμως πέρασαν 12 χρόνια),δεν περίμενα ποτέ ότι θα παρακολουθώ το συγκεκριμένο site τόσο συστηματικά πότε ενεργά και πότε όχι,όμως σε όποια φάση κι αν βρισκόμουν πάντα έμπαινα για να χαζέψω στο forum,για να κανονίσω κάποια online συνάντηση και τα τελευταία χρόνια απλά για να παρακολουθώ τις εξελιξείς μιας κι έχω αποστασιοποιηθεί από τα δρόμενα του gaming.Θα γράψω δύο τρία λόγια για όσους επιθυμούν να διαβάσουν,ελπίζω να μην κουράσω.

Το ζουμί

Η Αλήθεια είναι πως όχι μόνο το Ninty αλλά τα περισσότερα forums έχουν ερημώσει λόγω των Social Media, αυτό δεν είναι κάτι καινούργιο ούτε φυσικά κάτι κρυφό. Αυτή η ιστορία έχει ξεκινήσει από το 2012 και με την πάροδο των χρόνων το πρόβλημα μεγάλωνε. Όπως και να το κάνουμε η αμεσότητα που προσφέρουν τα Social αλλά και η αλληλεπίδραση μεταξύ των χρηστών χαντάκωσε σε μεγάλο βαθμό τα forums ενώ στα περισσότερα έβαλε και την ταφόπλακα τους. Ήταν έτσι στημένες οι περισσότερες πλατφόρμες που πολύ απλά δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τα δρόμενα της νέας εποχής του Internet στο κομμάτι αυτό. Δεν είχα σκοπό να αναφερθώ σε κανένα άλλο site πέρα από το Ninty ωστόσο μιας και κάποιος φίλος ανέφερε το Gameover.gr, όλοι λίγο πολύ γνωρίζουμε πως από την κορυφή έφτασε να κινείται μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας. Κάποτε ήταν από τα πιο αγαπητά site στον χώρο του Gaming,με podcasts,vidcasts,news,reviews τα οποία μετά από συγκεκριμένες αποχωρήσεις συνεχίζονται ακόμη,ωστόσο τίποτα δεν είναι το ίδιο. Που θέλω να καταλήξω? Εδώ και 5 χρόνια το συγκεκριμένο Site που είχε μακράν το μεγαλύτερο και πιο ενεργό forum στην Gaming κοινότητα έχει νεκρώσει.Και δεν το λέω εγώ αλλά οι αριθμοί.

Ioύνιος 2015 Forum Gameover.gr 680.000post
Μάρτιος 2020 Forum Gameover.gr 707.000post

Ακόμη και οι UH που άργησαν να βάλουν το forum στο site τους, με τόσο κόσμο,με τόσα μέλη και τέτοια απήχηση, αυτήν την στιγμή έχουν λίγο πάνω από τα 200.000 post. Επομένως θα πω ότι η κατάσταση στο forum του Ninty δεν είναι ούτε παράλογη, ούτε πρωτοφανής,πολύ απλά ακολουθεί την πτωτική πορεία(Στο κομμάτι των forums) της Greek Gaming κοινότητας.

Πίσω στο 2008

Μέλη σαν τον Paixtis,Blackmore και πάρα πολλούς ακόμη(Δυστυχώς εδώ και χρόνια κάποιοι έχουν χαθεί) θυμούνται πολύ καλά πως ήταν το Ninty.gr τότε. Αν δεν κάνω λάθος εκείνη την περίοδο είχε μόλις λίγους μήνες που ήταν ενεργό με την καινούργια(Τότε)αναβάθμιση που είχε υποστεί, ενώ η κινητικότητα τόσο στο ίδιο όσο και στην υπόλοιπη Gaming κοινότητα ήταν τεράστια.Φυσικά σε αυτό έπαιξε ρόλο η επιτυχία του Nintendo Wii, κάποιος πάνω ανέφερε ότι η ενημέρωση δεν ήταν ποτέ το δυνατό σημείο του site?Νομίζω κάπως έτσι το έγραψε, εγώ λοιπόν θα απαντήσω ότι για πολλά χρόνια το Ninty ήταν πάντα πρώτο στο κομμάτι αυτό,καθώς το forum πέταγε φλόγες.Μια καλή αναζήτηση θα βοηθήσει πολλούς να καταλάβουν αυτό που γράφω.Απλά όταν υπάρχει η νοοτροπία ότι το τάδε site είναι σοβαρό ή προσφέρει σοβαρή ενημέρωση(Γελάμε δυνατά εδώ :p) , ποίος θα βασιστεί στο Ninty και το κάθε Ninty.Λάθος νοοτροπία υπήρχε ναι,και μάλιστα από πολλά μέλη,λάθος ενημέρωση όχι.

Ήταν μια τριετία(2008-2011) όπου πραγματικά το Online κομμάτι είχε πάρει φωτιά, κάθε μα κάθε μέρα γινόταν ο κακός χαμός στα θέματα με τις Online συναντήσεις. Mario Kart Wii? Super Smash Bros Brawl? Mario Kart Ds? Pokemon? Και πόσα ακόμη που λιώναμε φανατικά.Δείτε απλά νούμερα μιλώντας για μια δεκαετία και βάλε πίσω:

φιλικη συναντηση Mario Kart Wii
Started by MITS05‎, 02-06-2008 12:55
Απαντήσεις: 815
Εμφανίσεις: 57,694

Το καλοκαίρι του 2008 αλλά και τα επόμενα των 2009,2010 ήταν το κάτι άλλο.Άπειρες συναντήσεις online,τουρνουά,1vs1,κόντρες στα time trials. Mario Kart Wii, MSN και η φάση πότε πήγε πάλι 6 το πρωί? Με τυχαία σειρά και συγνώμη όσους ξεχνάω:

Oscar,Giorgos216,Paixtis,The Godfather,Geo2004z,CloudMitsos5,Ant,I.D,Mevre,Obiw an88,Baby Mario,Giannis,Ntei,Cowboy,Phillip,Willow,Ckit,Dani 14,Blackmore,Izamaru,Rebellion,Metaknight και πόσοι ακόμη που πραγματικά έχω κολλήσει και δεν μπορώ να θυμηθώ. Δεν είναι μόνο το Online Gaming,είναι ότι όλοι μα όλοι ήταν ενεργοί,έδιναν ζωή στο forum και μαζί με τα υπόλοιπα μέλη και την τότε οργανωτική έκαναν το Ninty μακράν την πιο δυνατή και μια από τις πιο ενεργές κοινότητες της εποχής.

Στο κομμάτι με τον Braveheart θα συμφωνήσω αλλά νομίζω αυτό ισχύει σε όλα τα πράγματα στην ζωή, φυσικά και κανένας δεν μπορεί να βάλει 5 καρπούζια κάτω από την ίδια μασχάλη και πρέπει να υπάρχει συλλογική προσπάθεια σε κάθε τι που γίνεται,ωστόσο οι προτεραιότητες και οι ανάγκες αλλάζουν από την μια στιγμή στην άλλη. Επομένως από το να μην κινείται φύλλο καλό είναι να υπάρχει κι ένας που θα θυμίζει σε αυτούς τους λίγους ή πολλούς ότι το site είναι εδώ και θα συνεχίσει να είναι εδώ όσο υπάρχουν αυτοί και το στηρίζουν.

Μέλη-φιλίες!?!

Και επιστρέφουμε στο βασικό κομμάτι,γιατί η δύναμη ενός forum είναι τα μέλη. Προσωπικά γνώρισα πολλά μέλη εκείνη την εποχή(Λόγω και msn) με δύο τρεις είμαστε ακόμη και σήμερα πολύ καλοί φίλοι, αρκετούς έχω και στα social media καθώς είχα την τύχη να τους γνωρίσω κι από κοντά.Είναι από τα πράγματα τα οποία πιστώνω σε αυτό το site :)

Στο κομμάτι με τον Tech θα πω γιατί έχω βιώσει ίδια φάση με αντίστοιχο μέλος σε δικό μου site, ότι τα παιδιά της οργανωτικής έκαναν το λογικό. Τον κράτησαν όσο πιο πολύ μπορούσαν(Παρά τα ΒΑΝ) καθώς όπως και να το κάνουμε,μέλος που γράφει και είναι ενεργός βοηθάει το site στα στατιστικά και στην κινητικότητα του γενικότερα. Το ίδιο πράγμα είχαμε κάνει κι εμείς αλλά δυστυχώς αργά ή γρήγορα γυρνάει boomerang, τέτοια μέλη είναι ωρολογιακές βόμβες, σε βάθος χρόνου είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό στο forum επομένως η λύση είναι μια και γνωστή. Τον ξυλώνεις από την ρίζα από την αρχή,άπαξ και τον αφήσεις μετά η κατάσταση δεν μαζεύεται.Αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις επομένως δεν θεωρώ ότι έκαναν λάθος τα παιδιά,κοίταξαν το site και όχι τόσο τα παράπονα των άλλων μελών.Πλάκα πλάκα ο Tech πρέπει να είχε σπάσει κάθε ρεκορ με τόσα ΒΑΝ που είχε φάει,όμως και πάλι πιστεύω ότι δεν έχει ευθύνη για την σημερινή κατάσταση του Ninty το συγκεκριμένο μέλος.

2012-Σήμερα

Η Δυναμική του site ήταν τέτοια που πολύ σύντομα ξεκίνησε η ανεπίσημη συνεργασία με την Nortec(Ελληνική Αντιπροσωπεία της Nintendo στην Ελλάδα), με Events,Παρουσιάσεις,Συναντήσε ις,Τουρνουά κλπ. Λίγο η οικονομική κρίση στην Ελλάδα,λίγο και η χάλια πορεία του Wii U γενικότερα, η Nortec έκλεισε επομένως έκλεισε κι ένας κύκλος για την κοινότητα αυτή.Υπήρξε ένα χρονικό διάστημα στο οποίο δεν υπήρχε αντιπρόσωπος, δεν υπήρχε ενεργή κονσόλα(Δεν είχε βγει το Switch),επομένως η κινητικότητα έπεσε ακόμη περισσότερο στο site.Τα υπόλοιπα λίγο πολύ γνωστά καθώς αναφέρθηκαν και σε προηγούμενα post.

Ελπίζω να μην κούρασα,πάνω κάτω όσα έχουν γραφτεί ισχύουν,είναι λυπηρό να συρρικνώνεται μια κοινότητα σε σημείο πλήρης εγκατάλειψης από την άλλη ότι γίνεται δεν είναι τόσο παράλογο συγκριτικά και με αντίστοιχες κοινότητες. Αναπόφευκτα συγκρίνεις,πως ήταν παλιά και πως είναι τώρα,κι όσο να ναι, είναι στενάχωρο....Συμπτωματικά χθες έκλεισε ένας μεγάλος κύκλος για εμένα, έδωσα το Wii μια κονσόλα που μόνο στο Mario Kart Wii είχα πάνω από το 4000ώρες και πάρα μα πάρα πολλά παιχνίδια τερματισμένα. Μια κονσόλα που ήταν άρτια συνδεδεμένη με αυτήν εδώ την κοινότητα κι εκείνη την εποχή που έγραψα λίγες γραμμές πιο πάνω. Ελπίζω να μην κούρασα,έχοντας πια άλλες προτεραιότητες,εγώ θα συνεχίσω να δίνω το παρών στο Ninty ακόμη και χωρίς κονσόλα,να είστε όλοι καλά :)

blackmore
31-03-2020, 20:16
Θυμάμαι την εποχή που λες, το Mario kart wii το είχαμε λιώσει online, κανένα άλλο παιχνίδι δεν είχα παίξει μέχρι τότε online, και ήταν μοναδική εμπειρία, και περίμενα ποτέ θα έρθει η ώρα να ξανά παίξουμε.
Τα υπόλοιπα Mario kart ήταν απογοήτευση για το online, αν φτιαχνόταν club ninty, ποτέ δεν βρήκα κάποιον να είναι μέσα και να παίζει, για ένα διάστημα το παλέψαμε με το paixtis να παίξουμε, αλλά παίξαμε 2-3 φορές με 3 άτομα στο Mario kart 7, στο 8 δεν έπαιξα με κανέναν, και το είχα day one.

Και γενικά από τα άτομα του ninty, βλέπω πως παίζουν ελάχιστα τελευταία (από αυτούς που φαίνονται να είναι online)

- - - Updated - - -

Για τη ενημέρωση που λες, ναι τότε είχε πολύ ενημέρωση, τα τελευταία χρόνια δεν ήταν δυνατό σε αυτό, λάθος μπορεί να το έγραψα.

- - - Updated - - -

Για το wii που γράφεις, εγώ του έβαλα καμία 100 GameCube games, και κάποια από παλιότερες κονσόλες, και το έχω για να παίζω παλιά παιχνίδια σε καλή εικόνα.

Sir_Teraflop
31-03-2020, 22:27
Στο κομμάτι με τον Tech θα πω γιατί έχω βιώσει ίδια φάση με αντίστοιχο μέλος σε δικό μου site, ότι τα παιδιά της οργανωτικής έκαναν το λογικό. Τον κράτησαν όσο πιο πολύ μπορούσαν(Παρά τα ΒΑΝ) καθώς όπως και να το κάνουμε,μέλος που γράφει και είναι ενεργός βοηθάει το site στα στατιστικά και στην κινητικότητα του γενικότερα. Το ίδιο πράγμα είχαμε κάνει κι εμείς αλλά δυστυχώς αργά ή γρήγορα γυρνάει boomerang, τέτοια μέλη είναι ωρολογιακές βόμβες, σε βάθος χρόνου είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό στο forum επομένως η λύση είναι μια και γνωστή. Τον ξυλώνεις από την ρίζα από την αρχή,άπαξ και τον αφήσεις μετά η κατάσταση δεν μαζεύεται.Αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις επομένως δεν θεωρώ ότι έκαναν λάθος τα παιδιά,κοίταξαν το site και όχι τόσο τα παράπονα των άλλων μελών.Πλάκα πλάκα ο Tech πρέπει να είχε σπάσει κάθε ρεκορ με τόσα ΒΑΝ που είχε φάει,όμως και πάλι πιστεύω ότι δεν έχει ευθύνη για την σημερινή κατάσταση του Ninty το συγκεκριμένο μέλος.

Γενικώς συμφωνώ μαζί σου.

Προφανώς διαφωνώ στο κομμάτι που αναφέρεσαι σε εμένα προσωπικά και θα σου εξηγήσω γιατί.

Ότι πόσταρα εγώ - είχα και έναν cloud από πίσω. Αν θες πάρτο και από την ανάποδη - ότι δηλαδή εγώ ήμουν πίσω από τον cloud.

Οι διαμάχες γνωστές, μεταξύ "γνωστών".

Κάποια στιγμή θα πρέπει να αναγνωρίσετε - όσοι πρέπει ή τέλος πάντως θέλουν, ότι η "ωρολογιακή βόμβα" ήταν άλλοι.

Όταν λοιπόν η Nintendo ακολούθησε την πορεία που ακολούθησε (φορητό σύστημα επί της ουσίας), αρκετοί περάσανε από το denial stage της κατάθλιψης στο "anger mode".

Εξού και αρκετά ban μου, εξηγώντας τα αυτονόητα τα οποία αποτελούν καθημερινότητα σήμερα (joycon drift κτλ...).
Δεν πειράζει. Εγώ το χρέος μου το έκανα να τα εξηγήσω και να προειδοποιήσω για ένα ....καταναλωτικό προϊόν.

Δυστυχώς είχα δίκιο αλλά -/preach!

Οπότε και σε άτομα στα οποία ήμουν δεκτικός για συνομιλία φιλία όπως αναφέρει ο Blackmore παραπάνω, κάνανε 180 εντελώς. Προφανώς και εγώ.

Ακόμα και εσύ ο ίδιος αν το καλοσκεφτείς, έστειλες όλη σου την συλλογή αγγελίες.

Λοιπόν επειδή, έχουμε βρεθεί και μια φορά λόγω συναλλαγής και είσαι μικρότερος μου, διάβασε παραπάνω τι γράφει ο DJ και το παρακάτω Post μου.

Ναι οι εποχές αλλάζουν, ναι τα social μύδια κλπ. ναι ναι ναι σωστά αυτά.

Αλλά κάθε κατάσταση ορίζεται από τις παραμέτρους της πόσο μάλλον όταν μιλάμε για "συνιστώσες".

Στην διάθεσή σου για οποιαδήποτε διευκρίνηση.

Στο blame game ΔΕΝ θα συμμετάσχω.

Πάντως είμαστε αρκετοί που έχουμε ακόμα καθημερινή επικοινωνία και ας μην γράφουμε εδώ.

Άλλοι το πήγαν ένα βήμα παραπάνω και ξεκινήσανε δική τους κοινότητα.....

Φιλικά.

funkykong84
01-04-2020, 12:51
Sir Terraflop/SteveCowCrow/TechPriest,
αν δεν παραδεχτείς ότι έχεις κάνει τεράστια λάθη με την εριστική συμπεριφορά σου, δεν έχει νόημα καμία συζήτηση. Δεν έγραφες απλά απόψεις, στην ουσία σου άρεσε απλά να αντιπαρατίθεσαι. Συχνά κατέληγε η όποια διαφωία να γίνεται προσωπική κόντρα, κάτι που δεν το έκανε κανένα άλλο μέλος σε τέτοιο βαθμό. Αφού φαίνεται ότι γουστάρεις την ίντριγκα, σ' αρέσει να ασχολούνται μαζί σου έστω και αρνητικά και στην τελική όλη αυτή η τοξικότητα δεν είχε να κάνει με τίποτα με Mario, Zelda, Metroid κλπ, τον μόνο ουσιαστικό λόγο δηλαδή για τον οποίο γραφτήκαμε σ' αυτό το ρημαδοφόρουμ εξαρχής.

"Όταν λοιπόν η Nintendo ακολούθησε την πορεία που ακολούθησε (φορητό σύστημα επί της ουσίας), αρκετοί περάσανε από το denial stage της κατάθλιψης στο "anger mode"."
Αυτή η κίνηση έσωσε τη Nintendo.

blackmore
01-04-2020, 14:22
γιατί δεν θέλω να έχω περισσότερες σχέσεις πέρα του forum.

Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις σχετικά με αυτό το κομμάτι του post.
Στο Ninty όλοι κάναμε ‘‘φιλους’’, δηλαδή γνωριστήκαμε μέσα από συζητήσεις, και όλοι είχαμε συμπάθεια σε κάποια άτομα, ακόμα και αν υπήρχαν πολλές φορές διαφωνίες με αυτά τα άτομα, και μπαίναμε για να μιλήσουμε ξανά και ξανά ή απλά να διαβάσουμε μήνυμα τους.
Προσωπικά δεν έχω ανεβάσει σε κανένα site / social media στοιχεία ή φωτογραφίες, γιατί πιστεύω πως αυτό δεν πρέπει να γίνεται τουλάχιστον δημόσια, με κάποια άτομα απο το ninty έχουμε ανταλλάξει τέτοιες πληροφορίες. Απλά δεν θέλω να μπερδεύω το πραγματικό κόσμο με το internet.

funkykong84
01-04-2020, 20:44
@Nikolaras κακώς το πούλησες το Wii... Εγώ έπαιξα ονλάιν πρόσφατα μέσω του wimmfi και παραμένει εξαιρετικο.
Όντως εποχές εκείνες πετούσε το φόρουμ.

blackmore
01-04-2020, 21:23
Για ότι παίζεις ακόμα online το είχα διαβάσει και παλιότερα, αλλά δεν το δοκίμασα.
Το wimmfi πως το κάνεις κάτι στην κονσόλα ή στο internet?

paokman
03-04-2020, 11:58
@Nikolaras κακώς το πούλησες το Wii... Εγώ έπαιξα ονλάιν πρόσφατα μέσω του wimmfi και παραμένει εξαιρετικο.
Όντως εποχές εκείνες πετούσε το φόρουμ.

Εγώ το έχω γεμίσει με **** το Wii!

Obiwan88
08-04-2020, 18:47
Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις σχετικά με αυτό το κομμάτι του post.
Στο Ninty όλοι κάναμε ‘‘φιλους’’, δηλαδή γνωριστήκαμε μέσα από συζητήσεις, και όλοι είχαμε συμπάθεια σε κάποια άτομα, ακόμα και αν υπήρχαν πολλές φορές διαφωνίες με αυτά τα άτομα, και μπαίναμε για να μιλήσουμε ξανά και ξανά ή απλά να διαβάσουμε μήνυμα τους.
Προσωπικά δεν έχω ανεβάσει σε κανένα site / social media στοιχεία ή φωτογραφίες, γιατί πιστεύω πως αυτό δεν πρέπει να γίνεται τουλάχιστον δημόσια, με κάποια άτομα απο το ninty έχουμε ανταλλάξει τέτοιες πληροφορίες. Απλά δεν θέλω να μπερδεύω το πραγματικό κόσμο με το internet.

σε αυτο θα συμφωνησω. Αν και ειμαι γραμμενος σε παρα πολλα φορουμ απο το 2007, μονο στο νιντυ καταφερα να γνωρισω ατομα και να μιλαμε και εκτος φορουμ (μεσω FB βεβαια μιας κ ειμαι απο επαρχια). Ενας απο αυτους ειναι ο Nikol@r@s που αν και γαυρος, του χω πολυ συμπαθεια. χαχα :P Γεια σου τρελε μου Νικο!

blackmore
08-04-2020, 18:56
Αυτό είναι που ξεχωρίζει στο ninty, ότι κάναμε συζητήσεις για διάφορα θέματα, και γνωριστήκαμε μέσα από αυτό.
Και σε αλλά forum γίνεται φυσικά αυτό, όμως όχι στο βαθμό που ήταν στο ninty, τουλάχιστον στα forum για video games που έχω επισκεφθεί κατά καιρούς, δεν βρήκα αυτό που είχε το ninty.

Obiwan88
08-04-2020, 19:18
Αυτό είναι που ξεχωρίζει στο ninty, ότι κάναμε συζητήσεις για διάφορα θέματα, και γνωριστήκαμε μέσα από αυτό.
Και σε αλλά forum γίνεται φυσικά αυτό, όμως όχι στο βαθμό που ήταν στο ninty, τουλάχιστον στα forum για video games που έχω επισκεφθεί κατά καιρούς, δεν βρήκα αυτό που είχε το ninty.

Αυτο ακριβως. Θα ξεχασω εγω που διναμε "ραντεβου" για online mario kart στο Wii? (ααααχ, ωραιες εποχες!!) αυτα δεν τα χα ξαναδει σε αλλα forum. ή και να τα 'χα δει (ειλικρινα δεν το θυμαμαι) δεν μου εκανε ορεξη να μπω στη διαδικασια. Ενω εδω, το γουσταρα.

paixtis
08-04-2020, 19:23
Τις εποχές του mkw δύσκολα να τις ξαναζήσουμε παιδιά!! Εδώ είχαμε οργανώσει 2 πανελλήνια πρωταθλήματα mkw με 40+ άτομα κ μάλιστα διαφορουμικά.. Όποια αντίστοιχη προσπάθεια έγινε μετά ή έπεσε στο κενό ή έγινε με λιγότερα από 10 άτομα ή δν οργανώθηκε ποτέ

Braveheart1980
08-04-2020, 19:38
Αγαπητοί

Αρχικά να σας ευχαριστήσω για τα καλοπροαίρετα σχόλια ορισμένων από εσάς.

Τα forum με τη μορφή που τα ξέραμε δεν υπάρχουν πια. Τελεία και παύλα. Ακόμα και μεγάλα site του χώρου υπάρχουν κατ ουσίαν μόνο για τις αγγελίες. Τα πάντα έχουν πάει σε μια social -facebook πλευρά και αυτό δε θα γυρίσει με μια αλλαγή στάσης του ninty.gr. Οπότε ακολουθούμε τις τάσεις της εποχής, όπως αγοράζουμε ένα game της μόδας κ.ο.κ.

Αυτό δε σημαίνει πως τα site πρέπει να κλείσουν, τουναντίον. Το ninty,gr υπήρχε πολύ πριν το fb και σας εγγυώμαι πως θα υπάρχει και μετά. Και πως θα υπάρχει αυτή η "ιστορικότητα"; Από το site.

Όλη η ομάδα στο ninty.gr χωρίς κανένα όφελος και από την τσέπη μας για την τρέλα μας συντηρούμε 14 χρόνια το site ΧΩΡΙΣ διαφημίσεις. Που αλλού το έχετε δει αυτό; Επισημαίνω δε πως ακόμα και σε επίπεδο moderation επιτρέπουμε πολύ περισσότερο την οποιοδήποτε ελευθερία λόγου, χωρίς παρέμβαση. Πηγαίντε ανοίχτε στο Χ site θέμα με τίτλο "Γιατί ερήμωσε το site σας" και μετρήστε ανάποδα από το 10 για ban και διαγραφή. Αυτό βέβαια δε σημαίνει -ομοίως- πως υπάρχει ασυδοσία

Η "διαφήμιση", ή καλύτερα η μαύρη διαφήμιση που επιχειρήθηκε από μέλος μας με σύνδεση μάλιστα με την άποψη του γράφοντος πως το site "πεθαίνει" είναι κατά την άποψή μου κατ ελάχιστον ουτιδανή. Επισημαίνω πως ο χαρακτηρισμός αφορά την ενέργεια και όχι το μέλος. Για αυτό και διαγράφηκε το link. Τα ανωτέρω αφορούν προφανώς τον DJTaurus. Με το εν λόγω site που προήλθε από την παρέα παιδιών ενός fb group διατηρούμε άριστη σχέση και για αυτό αναδημοσιεύουμε ακόμα και διαγωνισμούς των παιδιών και τούμπαλιν. Έτσι ναι. Όχι όμως όπως έκανες εσύ DJ.

Το ninty.gr όχι μόνο δεν πεθαίνει αλλά μέχρι σήμερα είναι μακράν πρώτο στην κατηγορία. Ταληράκια:

1) Το πρώτο αμιγώς nintendo ελληνικό site με τα περισσότερα like και πιστέψτε με είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ (2.2k)
2) Βρείτε άλλο αμιγώς ελληνικό nintendo site που χτυπάει για πλάκα 1.000 pageviews daily σε καλές μέρες
3) Βρείτε άλλο site που έχει γράψει για αυτό μεγάλο έντυπο του χώρου (pc magazine)
4) Βρείτε μου ένα ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ gaming κατηγορίας site με ελληνικά video review. Ένα.

Αυτά βέβαια μπορεί να τα λέει έτσι ο Braveheart. Αν ήταν έτσι θα μας δίνανε "τζάμπα" και χωρίς υψηλή απήχηση στο κοινό κωδικούς για review εταιρείες από την επίσημη αντιπροσωπεία της Nintendo στην Ελλάδα, μέχρι την Bandai Namco και την Team17 και και και; Κορόιδα είναι; Δεν νομίζω.

Τέλος η συζήτηση περί μελών που σας "άρεσαν" ή όχι και που δεν είναι παρόντα σταματάει εδώ.

agilebeast
08-04-2020, 19:40
Το θέμα των forum χάνει από πολλές πλευρές και απόψεις πια.

Κυριότερος λόγος είναι ότι υπάρχουν 1 εκατομμύριο διαφορετικοί τρόποι να κανονίσεις μία gaming μάζωξη, πολύ πιο αποτελεσματικά και απλά, είτε λέγεται μια κοινή ομάδα στο facebook που σου έρχονται κατευθείαν ενημερώσεις είτε λέγεται steam είτε EPIC STORE είτε PS Messages ή ότι έχει το XBOX μιας και δεν έχω ασχοληθεί με το οικοσύστημα της MS.

Το ninty.gr έζησε το peak του κατά τη διάρκεια του WII λόγω του μεγάλου install base και ότι τα forum τότε ήταν ο καλύτερος δίαυλος επικοινωνίας ενός gamer.

Το ninty από ένα σημείο και μετά έγινε ένα stress relief ball για να βγάζει ο καθένας το άχτι του χωρίς κάποια εποικοδομητική συζήτηση, αναλύσεις επί των αναλύσεων για δύο - τρία θέματα τα οποία καταντούσαν κουραστικά.

Obiwan88
08-04-2020, 19:49
Το ninty.gr όχι μόνο δεν πεθαίνει αλλά μέχρι σήμερα είναι μακράν πρώτο στην κατηγορία[/[/B]

Γου-στα-ρω!!!! :thumbsup:

Nikol@r@s
09-04-2020, 23:07
Sir Terraflop/SteveCowCrow/TechPriest,
αν δεν παραδεχτείς ότι έχεις κάνει τεράστια λάθη με την εριστική συμπεριφορά σου, δεν έχει νόημα καμία συζήτηση.

Δεν ήξερα ότι γράφει ακόμη εδώ και έχει αλλάξει τόσα ονόματα :P

Πάντως η ομάδα στο fb για το switch και το site που έφτιαξαν,προσωπικά δεν μου λέει κάτι!Όσοι είστε μέλη και την παρακολουθείτε,η πλειοψηφία από εκεί μέσα ήταν μέλη κι εδώ Glaros?Geo2004z? και πόσοι ακόμη, δεν βλέπω κάτι το ανταγωνιστικό αν και απάντησε σε προηγούμενο post κι ο Braveheart.

Obiwan88
11-04-2020, 21:40
Το καλοκαίρι του 2008 αλλά και τα επόμενα των 2009,2010 ήταν το κάτι άλλο.Άπειρες συναντήσεις online,τουρνουά,1vs1,κόντρες στα time trials. Mario Kart Wii, MSN και η φάση πότε πήγε πάλι 6 το πρωί? Με τυχαία σειρά και συγνώμη όσους ξεχνάω:

Oscar,Giorgos216,Paixtis,The Godfather,Geo2004z,CloudMitsos5,Ant,I.D,Mevre,Obiw an88,Baby Mario,Giannis,Ntei,Cowboy,Phillip,Willow,Ckit,Dani 14,Blackmore,Izamaru,Rebellion,Metaknight και πόσοι ακόμη που πραγματικά έχω κολλήσει και δεν μπορώ να θυμηθώ. Δεν είναι μόνο το Online Gaming,είναι ότι όλοι μα όλοι ήταν ενεργοί,έδιναν ζωή στο forum και μαζί με τα υπόλοιπα μέλη και την τότε οργανωτική έκαναν το Ninty μακράν την πιο δυνατή και μια από τις πιο ενεργές κοινότητες της εποχής.

Mε πιασαν τα ζουμια μου ρε Νικο! Αχχχ ατιμη νοσταλγια! Αχ!

Braveheart1980
13-04-2020, 09:12
Οι χαρακτηρισμοί άλλων μελών σταματούν εδώ

MITS05
13-04-2020, 13:22
Mε πιασαν τα ζουμια μου ρε Νικο! Αχχχ ατιμη νοσταλγια! Αχ!

είμασταν και μια 10ετια πιο μικροί και με περισσότερο ελεύθερο χρόνο και κάποιοι χωρίς παιδιά!!

sokratis04
13-04-2020, 19:03
Ειδικά όταν βγήκε το σουιτς είχε πολυ κόσμο το νιντυ. Σιγά σιγά έπεσε ως προς τα ποστ και θεωρώ ότι οι όποιες κόντρες εμφανίστηκαν έπαιξαν τον ρόλο τους. Γενικά ελπίζω να επανέλθει ως προς την πυκνότητα των συζητήσεων γιατί καλά τα γκρουπ στο fb αλλά δεν μπορούν να συγκριθούν με τις πληροφορίες και τις συζητήσεις σε ένα φόρουμ.

Obiwan88
13-04-2020, 19:44
γιατί καλά τα γκρουπ στο fb αλλά δεν μπορούν να συγκριθούν με τις πληροφορίες και τις συζητήσεις σε ένα φόρουμ.

Ακριβως αυτο. Εγω παντως δε το καταλαβαινω ρε παιδια. τα γκρουπ στο FB τα "χρησιμοποιω" μονο για να ανεβαζω καμια φωτο, ή καμια αγγελια, ή να σχολιαζουμε κανενα νεο κτλ. ΔΕ ΜΠΟΡΕΙΣ να χεις σωστεςσ συζητησεις κατα τη γνωμη μου. Βεβαια, μπορει πλεον τον κοσμο να μην τον νοιαζουν οι συζητησεις. Αλλο αυτο.

sokratis04
13-04-2020, 19:54
Πρώτον δεν τον πολυνοιάζουν και δεύτερον το έχει πολύ πιο εύκολο. Μπαίνει ανά πάσα ώρα και στιγμή από το κινητό του σε μία εφαρμογή που έτσι και αλλιώς χρησιμοποιεί, οπότε τα έχει όλα σε ένα.

Το ζητούμενο δεν είναι το φόρουμ να έχει τον αριθμό χρηστών και των ποστ του γκρουπ του fb, αλλά να έχει απλά μια ικανοποιητική ροή σε ποστ και να προωθείται η συζήτηση. Αυτό νομίζω λείπει πλέον από εδώ.

Braveheart1980
14-04-2020, 09:43
Πρώτον δεν τον πολυνοιάζουν και δεύτερον το έχει πολύ πιο εύκολο. Μπαίνει ανά πάσα ώρα και στιγμή από το κινητό του σε μία εφαρμογή που έτσι και αλλιώς χρησιμοποιεί, οπότε τα έχει όλα σε ένα.

Συμφωνώ.Η μαζική και βίαιη εισβολή του fb στη ζωή ΟΛΩΝ μας έχει πάει τη συντριπτική μάζα χρηστών αποκλειστικά σε αυτό. Μεγάλα site του χώρου εκατοντάδες φορές μεγαλύτερα δεν έχουν κανει φόρουμ ή αν έχουν έχει -κυριολεκτικά- λιγότερα σχόλια από το ninty!

Το ζητούμενο δεν είναι το φόρουμ να έχει τον αριθμό χρηστών και των ποστ του γκρουπ του fb, αλλά να έχει απλά μια ικανοποιητική ροή σε ποστ και να προωθείται η συζήτηση. Αυτό νομίζω λείπει πλέον από εδώ.

Σε αυτό θα με βρεις απόλυτα σύμφωνο.

ΥΓ ΜΗΝ ξεχνάτε και την ομοίως σχεδόν βίαιη αλλαγή απο pc σε mobile. ΚΑΙ αυτό έπαιξε το ρόλο του στην όλη αλλαγή όλων μας.

blackmore
14-04-2020, 10:40
Μεγάλα site του χώρου εκατοντάδες φορές μεγαλύτερα δεν έχουν κανει φόρουμ ή αν έχουν έχει -κυριολεκτικά- λιγότερα σχόλια από το ninty!.

Πραγματικά, το ninty έχει περισσότερα post / σχόλια, από ότι άλλα forum / site, ακόμα και τα μεγάλα.
Για αυτό είπα ότι το ninty πάντα ξεχώριζε, γιατί εδώ έγραφαν αρκετά άτομα, και ακόμα γράφουν. Τα υπόλοιπα site / forum περισσότερα μπαίνουν να διαβάσουν τα νέα άρθρα, και ως εκεί.

- - - Updated - - -

Βασικά μόνο σε θέματα με διαγωνισμούς βλέπεις πολλά σχόλια σε άλλα site / forum

paixtis
14-04-2020, 10:43
Μου αρέσει π το ninty έχει tapatalk.. Έτσι παίρνω is notifications γ θέματα π συμμετείχα κ μπορώ να απαντήσω επί τόπου!! Πολύ βολικό!!

funkykong84
14-04-2020, 17:36
Να μην ξεχνάμε και τον παράγοντα της ηλικίας. Οι περισσότεροι από εμάς γεννήθηκαν τη δεκαετία του '80 και αυτό σημαίνει δύο πράγματα. Όσο μεγαλώνουν κάποιοι μπορεί να υποχωρεί η διάθεσή τους να ασχοληθούν με βιντεοπαιχνίδια είτε παίζοντας είτε σχολιάζοντας και δεύτερον οι νεότερες γενιές σημαδεύτηκαν από τη Sony και τους υπολογιστές και σε ελάχιστο βαθμό από τη Nintendo, με αποτέλεσμα να μην μπαίνει νέο αίμα στο φόρουμ.

sokratis04
14-04-2020, 19:07
Έχει ένα δίκιο σε γενικές γραμμές..αλλά στην παρούσα φάση αρκετός κόσμος ασχολείται με τα της νιντεντο γιατί το swicth είναι πετυχημένο, οπότε υπάρχει κοινό.

Braveheart1980
14-04-2020, 22:21
Μου αρέσει π το ninty έχει tapatalk.. Έτσι παίρνω is notifications γ θέματα π συμμετείχα κ μπορώ να απαντήσω επί τόπου!! Πολύ βολικό!!

Σε ευχαριστούμε! Και mobile theme έχουμε πάντως!!

Vamire
14-07-2020, 03:01
Τι ήταν από το το 2017 για μένα το νιντυ...
**** ο ραδιούργος. FBI της Ελλάδας.PM κάνε εκείνο πες το άλλο κλπ. Spam ακόμα και την ώρα που άλλαζε η χρονιά.
**** ο έχω 5 γνώσεις παραπάνω αλλά τα games τα κάνω ζαπινκ με το κιλό. Καλός δηλαδή στα θέματα marketing, hardware κλπ αλλά από την ουσία είχε σημαντική έλλειψη.
**** PlayStation να είναι και ότι να'ναι για ποια νιντεντο μου μιλάτε;
**** ναι μεν νιντεντονακιας αλλά έφαγε πλύση εγκεφάλου από **** και μπήκε στο τρυπακι να μας την λέει κάθε 3 και λίγο.
**** ο γλυκούλης. Δεν έριξε ποτέ permaban όπως ο songoku δεν σκότωσε ποτέ κανέναν εκτός από το μπου.

Και κάπως έτσι κατάρρευσε το φόρουμ. Παραταύτα πιστεύω πως θα αναγεννηθεί μέσα από τις στάχτες του αν το αποφασίσουν οι διαχειριστές του. Έχει νεκρώσει από περιεχόμενο. Το να διαβάζουμε απλά τα news δεν βοηθάει.
Φιλικά δίχως διάθεση να προσβάλλω ή να μειώσω κανέναν. Αυτή είναι η γνώμη μου για το πώς τα σπάσαμε.
Χάσαμε την ουσία... την αγνή διασκέδαση από τα παιχνίδια. Εύχομαι να την ξανά βρούμε...γιατί στο κάτω, κάτω της γραφής αυτό ήταν που μας έφερε και κάποτε εδώ μέσα.

blackmore
14-07-2020, 09:09
1. Με τον **** ποτέ δεν μιλήσαμε με πμ, ότι είπαμε μεταξύ μας, ήταν με post στο forum.
2. Πλύση εγκεφάλου δεν μου έκανε κανένας, από την στιγμή που αγόρασα PlayStation/ Xbox, και είδα την άλλη μεριά, κατάλαβα πως η Nintendo δεν είναι καλύτερη από αυτούς.
Τόσα χρόνια ένα από αυτά που λέγανε κάποιοι για το PlayStation, ήταν πως δεν είχε ασφάλεια στο online και κλάπηκαν τα στοιχεία από πελάτες, όμως η Sony έδωσε αν θυμάμαι καλά 3 games ως συγνώμη στου πελάτες τους, η Nintendo ούτε συγνώμη δεν ζήτησε, μόνο επιβεβαίωσε ότι κλάπηκαν στοιχεία.
Τόσα χρόνια έλεγαν κάποιοι πως τα αλλά συστήματα δεν ήταν το ίδιο ποιοτικά με αυτά τις Nintendo, όμως το switch είναι αυτό που έχει πρόβλημα με τα joy cons, το οποίο το αναγνωρίζει η Nintendo, δεν δίνει λύση, και δεν διορθώνει τα νέα μοντέλα. Η Sony και διόρθωσε το πρόβλημα που είχαν τα πρώτα DualShock 4, και αντικατέστησε όλα τα DualShock 4 σε όσους είχαν πρόβλημα.
Ένας φίλος στο ninty είπε πως είχε πρόβλημα με την οθόνη του switch, και όπως είπε η αντιπροσωπεία του απάντησε πως δεν κάνει αλλαγή οθόνης.
Και φτάνουμε στο η Sony / Microsoft να έχουν καλύτερο service από την Nintendo.
Και υπάρχουν και αλλά θέματα.

Δεν έφαγα πλύση εγκεφάλου, απλά έβαλα στο ίδιο τσουβάλι όλους, και παίρνω ότι έχουν να μου προσφέρουν και οι άλλοι, και δεν είμαι ο μόνο, το μεγαλύτερο ποσοστό από τους νιντεντακιδες έχουν PlayStation ή Xbox. Άλλοι προσπαθούσαν να κάνουν το άσπρο, μαύρο, και αναφέρομαι σε εσένα (αποκλειστικά).

- - - Updated - - -

Και κάποιοι που δεν είχαν τίποτα πιο σοβαρό να που για εμένα, με ονόμαζαν PlayStation φαν μπόι, ενώ έχω PlayStation 3 / PlayStation 4 / ps vita, όπως και Xbox 360 / Xbox one, ενώ από Nintendo έχω : nes / snes mini, game boy advance, n64, 2x GameCube, Wii, Wii U , 2x switch , ds, 3ds, 2ds .
Δεν με θεωρώ Nintendo φαν μπόι πλέον, αλλά περισσότερο πως δεν μπορώ να αντισταθώ σε νέες κυκλοφορίες, μιας και η Nintendo δεν με ψυχαγωγεί περισσότερο από ότι τα αλλά συστήματα.

paixtis
14-07-2020, 09:13
2) Η Nintendo προσφέρει κ θα προσφέρει άλλη μορφή διασκέδασης από αυτούς.. Οπότε ναι γ μένα είναι ότι καλύτερο.. Δν με καλύπτουν οι άλλοι με τα νούμερα κ τα πολύγωνα κ τα achievements.. Επίσης τα παιχνίδια στις άλλες κονσόλες παρουσιάζουν διάφορα προβλήματα.. Η Nintendo είχε μετρημένα στα δάχτυλα κάποια λάθη στα παιχνίδια Day one..Δν θέλω να έχω 1 εκατομμύριο patches γ να παίξω κάτι ανθρώπινα.. Το θέλω σωστό day one

blackmore
14-07-2020, 09:19
Συγνώμη, αλλά τα περισσότερα patch δεν ήταν σε αποκλειστικούς τίτλους, αλλά σε multi platform τίτλους, και από την άλλη που και η Nintendo από το 3ds και μετά κάνει pach για τους περισσότερους τίτλους πλέον.
Τα πολύγωνα μας αρέσει ή όχι, όλοι τα λογαριάζουν.

Braveheart1980
14-07-2020, 18:22
Πως θα σας φαίνονταν να μπαίνατε εδώ και να βλέπατε φάτσα φόρα πως ο τάδε χρήστης σας προσάπτει εκείνο και το άλλο;
Παιδιά δεν είναι μεσημεριανό εδώ, ας σοβαρευτούμε
Σβήστηκαν τα ονόματα άλλων χρηστών. Αν ξαναγίνει θα υπάρξουν κυρώσεις.