PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : 8 στα 10 καλύτερα παιχνίδια των χρηστών του VGC ειναι Nintendo!

RooF
02-06-2009, 08:48
Τελείωσε η ψηφοφορία για τα καλύτερα παιχνίδια όλων των εποχών απο το vgchartz.com.

Η ολη διαδικασία κράτησε αρκετό καιρό μέχρι να ψηφίσουν αρκετά απο τα μέλη της σελίδας.

Στο top10 φιγουράρουν 8 παιχνίδια Nintendo, για την ακρίβεια 7 αποκλειστικά Nintendo και ενα multiplatform που ομως ήταν καλύτερο στο σύστημα της Nintendo παρά άλλου.

10. Super Mario World SNES
9. The Legend of Zelda: A Link to the Past SNES
8. Final Fantasy VI SNES, GBA
7. Resident Evil 4 Gamecube, PS2, PC, Wii
6. Super Mario 64 N64
5. Super Mario Galaxy Wii
4. Metal Gear Solid 4 : Guns of the Patriots PS3
3. Super Mario Bros. 3 SNES
2. Final Fantasy VII PS
1. The Legend of Zelda: Ocarina of Time N64

Ολόκληρο το άρθρο καθώς και το top 100 εδώ.
(http://news.vgchartz.com/news.php?id=3742)

geo2004z
02-06-2009, 10:06
Να συμπληρώσω:

4 στα 10 είναι Mario
2 στα 10 είναι Zelda
6 στα 10 είναι "by Miyamoto"
2 στα 10 είναι νέας γενιάς (περίεργο αυτό....)

Όσο για τα αρνητικά της ψηφοφορίας, δε μπορώ να καταλάβω γιατί λείπουν τα Donkey Kong Country από την top 100??? Μόνο οι Έλληνες τα θεωρούμε καλά παιχνίδια ή κάτι άλλο συμβαίνει? Αυτή η απορία μου έχει δημιουργηθεί εδώ και αρκετό καιρό διότι σε καμία ψηφοφορία δε παρουσιάζεται αυτή η καταπληκτική τριλογία.

paokman
02-06-2009, 10:12
Είναι φυσικό ότι αυτές οι λίστες είναι υποκειμενικές. Παρ'ότι χαίρομαι που πολλά από τα αγαπημένα μου παιχνίδια είναι στην δεκάδα, αισθάνομαι ότι λείπουν κάποια κορυφαία!
Aς τα δούμε ένα-ένα:

10. S.Mario World: Ωραίο παιχνίδι, αλλά θεωρώ ότι το Yoshi's Island ως πιο πρωτοποριακή πρόταση άξιζε να είναι στη θέση του.
09. Α Link to the Past: Τι να πω; Για'μένα αυτό το παιχνίδι έπρεπε να είναι όσο πιο ψηλά γίνεται!
08. Final Fantasy: Δεν είμαι λάτρης της σειράς, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη!
07. Resident Evil 4: Το GameCube καθόταν και σάπιζε. Μετά το Eternal Darkness και το Resident Evil Remake, ήλθε το 4!!!! Ε, το GameCube το έλιωσα! Το έχω τερματίσει 4 φορές σερί! Ένα σύγχρονο παιχνίδι τόσο καλοφτιαγμένο!
06. Super Mario 64: Ένα θα πω: It's me Mario!!! Και το στόμα ανοιχτό!!!
05. Super Mario Galaxy: Άκρως διασκεδαστικό, αλλά όχι τόσο καινοτομικό για να είναι τόσο ψηλά.
04. Δεν το έχω παίξει για να έχω άποψη!!!
03. S.Mario Bros 3: Ίσως το αγαπημένο μου παιχνίδι όλων των εποχών!!!
02. Το ξανάπα, δεν τρελλαίνομαι οπότε δεν εκφέρω γνώμη.
01. Απλά, όλα τα λεφτά!!!!!!!!!!!

Scof
02-06-2009, 10:41
Αυτα να βλεπω! Αντε, γιατι πολλα ακουω για την ninty μου!

paokman
02-06-2009, 10:50
Θέλω να γράψω τα δικά μου αγαπημένα ανά κονσόλα:
NES
Super Mario Bros 3
MegaMan 2
Super Mario Bros
Zelda 1
Super Spike V'Ball
Maniac Mansion
Chip 'n Dale
Teenage M. Turtles II
Kirby

N64
ISS64
Super Mario 64
Ocarina of Time
Majora's Mask
Donkey Kong 64
Mario Kart 64
Wave Race 64

GameCube
Resident Evil Remake
Resident Evil 4
Eternal Darkness
Mario Kart Double Dash
Twilight Princess

Wii
MegaMan 9
Broken Sword 1
S.Mario Galaxy
Mario Kart Wii
Mario Strikers

PC
Gabriel Knight II: The Beast Within
Gabriel Knight III: Blood of the Sacred Blood of the Damned
Need For Speed II Hot Pursuit
Monkey Island III
Football (Championship) Manager

DS
Professor Layton
Mario Kart
GTA
Yoshi's Island

SNES
Chrono Trigger
A Link to the Past
Super Metroid
Castlevania IV
Castlevania V
Street Fighter Alpha 2
Mario Kart
Maximum Carnage
Superman
Donkey Kong Country 2
R-Type III
Υοshi's Island
κτλ. κτλ. κτλ. Eίναι τόσα στο SNES, που δεν έχει νόημα να συνεχίσω να γράφω...

Δεν μπόρεσα να συγκρατηθώ... Λείπουν πολλά αγαπημένα από αυτό το top ten!!!!
Συγχωρήστε με, αλλά θεωρώ ότι τα top ten είναι μες την καρδιά μας και όχι σε ιστοχώρους και περιοδικά που αποφασίζουν και αποκλείουν, ελαφρά τή καρδία, τίτλους με τους οποίους μεγαλώσαμε ...

willow
02-06-2009, 11:11
Οταν τοσα χρονια εχουν βγει τοσα εκατομμύρια παιχνιδια,ειναι πολυ δυσκολο να βγει μια δεκαδα.Την πρωτη τριαδα την θεωρω πανω κατω σωστη,με το final fantasy VII να ξεχωριζει για προσωπικους λογους και το MGS4 να ειναι πολυ προσφατο για να θεωρειται καλυτερο game ολων των εποχων..ολα τα υπολοιπα ειναι κλασσικα και διαχρονικα!

paokman
02-06-2009, 11:19
οταν τοσα χρονια εχουν βγει τοσα εκατομμύρια παιχνιδια,ειναι πολυ δυσκολο να βγει μια δεκαδα.την πρωτη τριαδα την θεωρω πανω κατω σωστη,με το Final Fantasy Vii να ξεχωριζει για προσωπικους λογους και το Mgs4 να ειναι πολυ προσφατο για να θεωρειται καλυτερο Game ολων των εποχων..ολα τα υπολοιπα ειναι κλασσικα και διαχρονικα!
θα συμφωνήσω. γι'αυτό και αυτές οι λίστες είναι καθαρά υποκειμενικές. άσε που η νέα γενιά (που μεγαλώνει με Ps3 και Xbox 360) αγνοεί πολλά από τα κλασσικά παιχνίδια! οπότε ψηφίζει τα σύγχρονα παιχνίδια ως τα καλλίτερα όλων των εποχών!

Alexandros87
02-06-2009, 11:59
ενταξει εστω ενα donky kong ,ειτε απο το snes ή του 64, θα μπορουσαν να βαλουν μεσα στο τοπ 10.Αλλα νομιζω πως ο καθενας εχει την δικια του 10 αδα δεν υπαρχει ανθρωπος με τα ιδια ακριβως γουστα

Ntei
02-06-2009, 12:06
όσο για τα αρνητικά της ψηφοφορίας, δε μπορώ να καταλάβω γιατί λείπουν τα Donkey Kong Country από την Top 100??? μόνο οι έλληνες τα θεωρούμε καλά παιχνίδια ή κάτι άλλο συμβαίνει? αυτή η απορία μου έχει δημιουργηθεί εδώ και αρκετό καιρό διότι σε καμία ψηφοφορία δε παρουσιάζεται αυτή η καταπληκτική τριλογία.

δυστιχος όπως φαίνετε ο αγαπημένος μας γορίλας ζει στη σκιά του αγαπημένου μας υδραβλικού

RooF
02-06-2009, 13:49
υπαρχουν Dk στο τοπ100. δεν θυμαμαι σε τι θεση τωρα αλλα τα εχω δει.

geo2004z
02-06-2009, 20:49
N64
ISS64
Super Mario 64
Ocarina of Time
Majora's Mask
Donkey Kong 64
Mario Kart 64
Wave Race 64

Το Banjo-Kazooie το ξέχασες ή δε σου άρεσε????

Alexandros87
02-06-2009, 23:21
σιγουρα θα του αρεσε δεν νομιζω να υπαρχει νιντενταρας που να μην του αρεσε το banjo kazooie

paokman
03-06-2009, 10:26
Το Banjo-Kazooie το ξέχασες ή δε σου άρεσε????
Δεν το ξέχασα, απλά το έπαιξα αρκετά αργότερα και δεν μου έκανε την ίδια εντύπωση όπως το Mario και το Donkey Kong. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μου άρεσε. Απλά τα άλλα με κόλλησαν περισσότερο!