PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : The Legend of Zelda : Phantom Hourglass

andys12
14-06-2007, 13:49
Η κυκλοφορία ενός νέου τίτλου Zelda αποτελεί πάντοτε πολύ σημαντικό γεγονός.
Το ίδιο ισχύει και με το The Legend of Zelda: Phantom Hourglass το οποίο θα κυκλοφορήσει στην Ιαπωνία για το Nintendo DS στις 23 Ιουνίου.
Το παιχνίδι εκτός των άλλων θα υποστηρίζει και online multiplayer mode.
Θα εκμεταλλεύεται βεβαίως τις τρισδιάστατες ικανότητες του DS και θα αξιοποιεί τη γραφίδα του με μοναδικό τρόπο.
Τα γραφικά του παιχνιδιού είναι δανεισμένα από το cel-shaded στυλ του Wind Waker και το gameplay είναι πανομοιότυπο με τους προηγούμενους τίτλους της σειράς και γεμάτο γρίφους.
Η ιστορία του παιχνιδιού αποτελεί συνέχεια του The Legend of Zelda:Wind Waker του Gamecube.
Το επίσημο site (http://www.nintendo.co.jp/ds/azej/) του παιχνιδιού.

Πάρακάτω ακολουθούν gameplay videos του παιχνιδιού:

[flash width=428 height=282:0efea4fcb3]http://www.jeux-france.com/flash/flvplayer.swf?videoid=7844[/flash:0efea4fcb3]

[flash width=428 height=282:0efea4fcb3]http://www.jeux-france.com/flash/flvplayer.swf?videoid=7845[/flash:0efea4fcb3]

[flash width=428 height=282:0efea4fcb3]http://www.jeux-france.com/flash/flvplayer.swf?videoid=7846[/flash:0efea4fcb3]

Tananga
14-06-2007, 15:35
Must-have [ta cel-shaded tairiazoun ganti sto DS]
Akousa oti sta dungeons tha prepei na ta episkegtei kaneis perissoteres apo mia, euxomai na mhn ginh kourastiko afto.

rebellion
20-06-2007, 17:37
Famitsu score..

Zelda no Densetsu: Mugen no Sunadokei (NDS, Nintendo): 10 / 10 / 9 / 10 - (39/40)!!

http://gonintendo.com/?p=19887

andys12
20-06-2007, 18:57
Πάρα πολύ ψηλή βαθμολογία!

andys12
20-06-2007, 22:20
Ωραίο,νέο βιντεάκι.

[video width=425 height=335:90ee3df1c6]http://www.youtube.com/v/XeNBBk-iTqc[/video:90ee3df1c6]

sirtsourekas
20-06-2007, 22:57
fainetai poli wraio game

andys12
20-06-2007, 23:00
Εννοείται!
Είναι Zelda

willow
03-10-2007, 16:05
Κυκλοφορησε εχθες-προχθες στην Αμερικη!Δεν πιστευα οτι θα το ελεγα ποτε αυτο,αλλα ξεπερναει σε δημιουργικοητα το μοναδικο metal gear solid 1 για play!Θυμαστε τον γριφο που επρεπε να κοιταξεις στο πισω μερος του κουτιου για να βρεις την συχνοτητα μιας γκομενας και να προχωρησεις παρακατω?Δεν εχει καμια σχεση με τον αντιστοιχο γριφο του zelda,αλλα στο phantom hourglass ειναι ενας συγκεκριμενος γριφος που τον ξεπερναει κατα πολυ σε φαντασια!!Omg!!

Intruder
04-10-2007, 11:17
Έχει πολλούς.
Εσύ μιλάς για κάποιον συγκεκριμένα?

willow
04-10-2007, 12:10
Αναφερομαι στην φαση που εχεις τον χαρτη για το temple of courage και δεν πορεις να τον μεταφερεις στο δικο σου! :P

Yodas
05-10-2007, 03:00
Re mages oxi spoilers, den exw ftasei akoma ekei.

To paixnidi ta spaei pantos, exei aplous alla eksipnous grifous.

willow
05-10-2007, 19:45
Μα....δεν ειπαμε κανενα σποιλερ,εκτος οτι ενα απο τα temple του παιχνιδιου λεγεται temple of courage :) Dont worry man,εγω τουλαχιστον προσεχω τι λεω!Παντως ειναι πολυ μικρο,υπολογιζω στο τελος του παιχνδιου περιπου τις μισες ωρες απο το twilight princess...

Pokemaster
22-10-2007, 20:38
To τερμάτισα χτες και εχω να πω:

Ειναι φοβερο, φανταστικο, πορωσατο, απεριγραπτο, τελειο, γ@μ@το, και ολα τα σχετικα!

Μονο που δεν ειναι τοσο μεγαλο οσο τα αλλα Zelda, αλλα ακομα η διαρκεια του ειναι ικανοποιητικη.

[glow=red:20943661a6]
Spoilers!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!![/glow:20943661a6]

Η βαθμολογια μου ειναι:

Γραφικά: 10
Διάρκεια: 9
Χειρισμός: 10
Ιστορία: 9.5 (Επαναλαμβανεται το Save the Princess)
Γενικά: 10

Ειναι σχετικα εύκολο και εχει μερικους εξυπνους γριφους, το οτι κανεις σημειωσεις στον χαρτη ειναι πολυ ωραιο, και το Phantom Sword μοιαζει πολυ με το Master sword. Δεν μπορουν να σκεφτουν κατι καινουργιο? Το μονο που δεν μου αρεσε ηταν το Temple of the ocean king.

willow
22-10-2007, 22:38
Και το εχω τερματισει εδω και κανα δεκαημερο,αλλα μετα τα credits δεν με ξαναεβγαλε στο παιχνιδι αλλα στην αρχικη οθονη και οταν ξανακανω load με βγαζει παλι στο τελευταιο save...κριμα και ονμιζα οτι συνεχειζει το παιχνιδι για να μαζεψω το χρυσο πλοιο :)

cowboy
23-10-2007, 00:15
kala to famitsu an to vafmologise etsi tote malon den astievontai prepi na ine kalo

Link
23-10-2007, 16:45
το αγορασα και εγω το παιχνιδι...εχω τωρα 3 ωρες που παιζω και μπορω να πω οτι μου αρεσει πολυ.μακαρι να ειχε επιλογη να κινεις και τον λινκ χωρις το stylous. παντως η μαμα nintendo εχει παρει τα πανω της...μετα το super paper mario, ηρθε αυτο το χτυπημα...ποσο να αντεξει κανεις?

Tananga
23-10-2007, 22:08
YEAH ήρθε και σε μένα σήμερα από Νόρτεκ με δώρο... ΕΝΑ ΜΠΟΥΜΕΡΑΝΓΚ :woot:
Έχει ελληνικό εξώφυλλο και οδηγίες (έγχρωμες), όπως το SPM.

Phillip
23-10-2007, 23:00
με δώρο... ΕΝΑ ΜΠΟΥΜΕΡΑΝΓΚTananga otan les Boumerang san tou Link?

Pokemaster
23-10-2007, 23:00
Απαιτω φωτο ΤΩΡΑ!!!

Στο ελληνικο βιβλιαρακι εχει ενα λαθος στον Λινκ(Στις πληροφοριες)

blackmore
23-10-2007, 23:23
mpori kapios an theli na kani paragkelia kateftian apo tin nortek thelo apantisi gia na ksero na perno apo eki kai pos mpori na kani paragkelia.

Link
24-10-2007, 13:35
το game εσας πως σας φανηκε?στο ign το κατηγορει συνεχεια λεγοντας οτι εκανε στροφη στους casual gamers(πιο ευκολα dungeons κτλ) και οχι στους harcore παιχτες. ισχυει για σας?
εγω τα θεωρω χαζα. το τελευταιο 2d zelda που επαιξα ηταν το Minish cup και δεν θεωρω οτι ηταν πιο δυσκολο...η λεει οτι ο χειρισμος ειναι για casual gamers. εγω θα ελεγα ισα ισα πως ειναι πολυ δυσκολο και απαιτει γρηγορες κινησεις και αντανακλαστικα.

Obiwan88
26-11-2008, 21:18
pedia epanafero to themataki st epifaneis, gt exo kapoious endiasmous/erotiseis. edo k pollous mines skeftomoun na to apoktiso, k tora teleftea to skeftome olo k pio poli. Me provlimatizei PARA poli omos o xirismos... adi na proxoras me ton stavro kanonika, proxoras me to... STYLUS!!! den nomizo na m aresei afto k diskola sinithizete.. osoi to exoun ti lene?? parakalo PARA poli gia mia adikimenikotati apopsi. an ODOS to theroun psiloxazomara/avolo/kourastiko ή oti allo, as to poune. Mipos iparxei epilogi na kinise k me tn stavro??? Kata ta alla, ithela na rotiso gia tin diarkeia. poses ores peripou diarkei??? Efxaristo para poli!

bahamut zero
26-11-2008, 21:31
το ιδιο σκεφτομουν κι εγω μεχρι να το δοκιμασω...πραγματικα πολυ βολικο..δε γυριζω με τιποτα στο dpad!!!

blackmore
26-11-2008, 21:38
efkola sinithizis to xirizmo, ine poli oreo games -den tha to sikrini me alla zelda- alla ine aksios titlos zelda.
den to termatisa akoma exo kolisi edo k merikous mines, den ftei to pexnidi pou den to termatisa alla oti sto ds exo pola games k apo to ena pao sto allo.

bahamut zero
26-11-2008, 21:43
για μενα ειναι απλα οτι καλυτερο υπαρχει στο ds...το μονο κακο ειναι οτι δεν εχει πολλα side quests...

geo2004z
26-11-2008, 21:55
Θα συμφωνήσω με τα παιδιά από πάνω. Είναι πολύ εύκολο και πολύ βολικό στο χειρισμό. Δε θυμάμαι αν μπορείς να παίξεις με το σταυρό κατεύθυνσης γιατί είχα απορροφηθεί με τον άλλον χειρισμό (stylus). Το έπαιξα και το τερμάτισα το προηγούμενο καλοκαίρι και το θεωρώ ένα από τα must παιχνίδια για ds. Άσε που έχει πολλούς ωραίους γρίφους. Η διάρκειά του ήταν ικανοποιητική (15-20 ώρες).

Obiwan88
26-11-2008, 22:24
de ksero meta ap afta leo na to xtipiso... alla k pali exo endiasmous...

cowboy
26-11-2008, 22:35
de ksero meta ap afta leo na to xtipiso... alla k pali exo endiasmous...

ela re obiwan88 se apogoitevsame pote?
emeis oi filoi sou apo to ninty.gr?
emeis oi monoi sou ikogeneia?
emeis oi kolitoi sou?
emeis oi zelda thanatiki?
afto einai to evharisto diladi?
den mas empistevese tipota?

hahha

MITS05
26-11-2008, 23:35
ο χειρισμός είναι όλα τα λεφτά!κ όπως είπε ο bahamut zero δεν ξαναγυρίζω στο dpad!:cool:

cowboy
27-11-2008, 00:24
As co-director of a game that many consider the greatest of all time, you'd think Eiji Aonuma would be content to put his feet up and soak up the praise. It's what we would do, but that's probably why we'll never create anything as awe-inspiring as The Legend of Zelda: Ocarina of Time.

Speaking to Nintendo Power about his past work on most of the Zeldas since Ocarina of Time, Aonuma insists that he can't stop making the games, because he's yet to beat what he achieved with Ocarina. "I'm happy that a title I worked on some time ago remains highly praised to this day," he says, "but that also shows how none of the subsequent games in the series have surpassed it."

He adds that this alone may be what motivates him to make more Zelda and keep putting more happy in our heads. A revealing insight into the perfectionist mindset of a top game designer!

paokman
27-11-2008, 09:48
άντε να δούμε τι μας επιφυλάσσει το νεο Zelda

paixtis
27-11-2008, 12:03
Το phantom hourglass είναι κορυφή παρά την ευκολία του γενικότερα έχει κάτι εξαιρετικούς γρίφους που μόνο με το ds μπορείς να κάνεις!Α και παίζεται μόνο με stylus..

paokman
27-11-2008, 14:12
Ενώ μου άρεσε πολύ, είναι από τα Zelda που δεν θα γυρίσω να ξαναπαίξω... Περί ορέξεως βέβαια...

kaktos
08-01-2009, 19:16
εχω κολλησει στο isle of ember..ξερει κανεις παιδια τι να κανω????

bahamut zero
08-01-2009, 19:45
σε ποιο ακριβως σημειο?

kaktos
08-01-2009, 20:00
λοιπον δν μπορω να ανοιξω ενα σπιτι(ασ το πω ετσι)π εχει απεξω 2 μεγαλα κερια...εχω μιλησει με το μεντιουμ κ δν εχω ιδεα τι κανω μετα...

MaXAiRO
08-01-2009, 21:07
πρεπει να πας μπροστα σε καθε κερι και να φυσηξεις στο μικροφωνο για να σβησουν...

kaktos
08-01-2009, 21:12
τι κολπα ειναι αυτα ρε παιδια...ιδεα δεν ειχα...thanks maxairo...

geo2004z
08-01-2009, 22:13
πρεπει να πας μπροστα σε καθε κερι και να φυσηξεις στο μικροφωνο για να σβησουν...

χαχαχα.... στο σημείο με το μικρόφωνο είχα φάει μεγάλο κόλλημα. αλλά μεγαλύτερο είχα φάει στο σημείο που μεταφέρεις το κλειδί από τη μία οθόνη στην άλλη, περίπου 1 μήνα. δε θέλω να δώσω πολλές λεπτομέρειες για να μη σας αποκαλύψω το μυστικό, μπορεί να υπάρχουν άτομα που το παίζουν τώρα.

willow
08-01-2009, 22:33
ο γριφος με τα κερια ειναι ευκολος για καποιον που εχει παιξει μπολικα παιχνιδια στο ds μιας και χρησιμοποιειται συχνα πυκνα ακομα και σημερα..

ο γριφος με το κλειδι απο την αλλη ειναι απο τους πιο ριζοσπαστικους που εχω δει στην ζωη μου και λυνεται ή με κωλοφαρδια ή αμα σου πουν την λυση..

bahamut zero
08-01-2009, 22:50
ο γριφος με τα κερια ειναι ευκολος για καποιον που εχει παιξει μπολικα παιχνιδια στο ds μιας και χρησιμοποιειται συχνα πυκνα ακομα και σημερα..

ο γριφος με το κλειδι απο την αλλη ειναι απο τους πιο ριζοσπαστικους που εχω δει στην ζωη μου και λυνεται ή με κωλοφαρδια ή αμα σου πουν την λυση..

πραγματι ηταν κορυφαιος....η βλακεια της υποθεσης ηταν ομως οτι εδινε τη λυση το review του edge εμμεσα και ετσι ηξερα τι επρεπε να κανω:mad:

MaXAiRO
08-01-2009, 23:12
Παχνιδαρα το Zelda PH. Κι εγω ειχα κολλησει παρα πολλα σημεια για ωρες και μου ερχοταν συνεχεια στο μυαλο να δω guide στο internet αλλα κρατιομουν την τελευταια στιγμη. Αυτα ειναι καλα παιχνιδια. Να κολλας και λιγο. Οχι σαν τα αλλα που τα περνας ολα μια κι εξω.

geo2004z
09-01-2009, 03:04
Παχνιδαρα το Zelda PH. Κι εγω ειχα κολλησει παρα πολλα σημεια για ωρες και μου ερχοταν συνεχεια στο μυαλο να δω guide στο internet αλλα κρατιομουν την τελευταια στιγμη. Αυτα ειναι καλα παιχνιδια. Να κολλας και λιγο. Οχι σαν τα αλλα που τα περνας ολα μια κι εξω.

Σωστός! Άσε που έχω παρατηρήσει ότι σε όποιο παιχνίδι χρησιμοποίησα οδηγό στρατηγικής δε με ενθουσίασε. Συγκεκριμένα τον χρησιμοποίησα στο Final Fantasy 8 και ίσως για αυτό να το θεωρώ από τα χειρότερα FF που έχω παίξει. Αλλά από τότε το μετάνιωσα και ΔΕΝ ξαναχρησιμοποιώ οδηγό.

paokman
09-01-2009, 10:13
σωστός! άσε που έχω παρατηρήσει ότι σε όποιο παιχνίδι χρησιμοποίησα οδηγό στρατηγικής δε με ενθουσίασε. συγκεκριμένα τον χρησιμοποίησα στο Final Fantasy 8 και ίσως για αυτό να το θεωρώ από τα χειρότερα Ff που έχω παίξει. αλλά από τότε το μετάνιωσα και δεν ξαναχρησιμοποιώ οδηγό.
σωστός! αν και μπαίνω μονίμως στον πειρασμο...
αλλά δεν αξίζει τον κόπο... το θέμα είναι να σπάσεις το κεφάλι σου!

kaktos
28-01-2009, 19:23
εχω κολλησει κ δν μπορω να παω στν northwestern sea γτ εχει ομιχλη...τι πρεπει να κανω??μ φαινεται πωσ πρεπει να βρω εναν ψαρα???

kανεις ρε παιδια??????

Alexandros87
28-01-2009, 20:00
εχω κολλησει κ δν μπορω να παω στν northwestern sea γτ εχει ομιχλη...τι πρεπει να κανω??μ φαινεται πωσ πρεπει να βρω εναν ψαρα???

οχι οσο θυμαμαι η φαση με τον ψαρα ειναι αργοτερα .Στον πρωτο χαρτη που εχεις θα πας αριστερα κατω κατω και εκει ειναι ενα νησι οπου ζουνε σκουροχρωμη ανθρωποι εκει θα μιλησεις με ολους τους μπαγασες και πρεπει να βρεις την σπηλια ενος μπαγασα ο οποιος εχει σχεδιασει πανω στον χαρτη εναν δρομο προκειμενου να περασεις την ομιχλη ,τσιμπα το λιγακι παντος εκει πρεπει κατι να κανεις .Πιστευο να σε βοηθησα εστω λιγο:tongue_smilie:

geo2004z
31-01-2009, 18:21
κατάλαβα που έχεις κολλήσει. Πρέπει να βρεις έναν χάρτη που σου εξηγεί πως να περάσεις από τηυν ομίχλη. Τον χάρτη δε θυμάμαι που ακριβώς τον βρίσκεις αλλά θυμάμαι ότι πρέπει να φυσήξεις το mic του DS για να βρεις τον χάρτη.

hasapario
08-02-2009, 13:59
λεω να το παρω τι λετε??? αξιζει??

willow
08-02-2009, 14:09
Hasapario δες σχολια στις πρωτες σελιδες,το θεμα εχει απαντηθει πολλες φορες..

Μαρία ilia
20-02-2009, 22:34
Το Zelda Phantom Hourglass παρά τις λίγες ώρες παιξίματος μου άρεσε πάρα πολύ! Το χρυσό πλοίο το βρήκε κανένας; Εάν όχι υπάρχει τρόπος, εμένα μου λείπει μόνο η χρυσή Chimney.:biggrin:

bahamut zero
20-02-2009, 22:52
Το Zelda Phantom Hourglass παρά τις λίγες ώρες παιξίματος μου άρεσε πάρα πολύ! Το χρυσό πλοίο το βρήκε κανένας; Εάν όχι υπάρχει τρόπος, εμένα μου λείπει μόνο η χρυσή Chimney.:biggrin:

ενας τροπος ειναι να αγοραζεις τα κομματια απο τους 2 τυπους με τα πλοια στη θαλασσα...αυτοι εμφανιζονται συγκεκριμενες ωρες και μερες...πειραζοντας λοιπον την ημερομηνια στο ds μπορεις να πηγαινεις σε αυτους συνεχεια μεχρι να πετυχεις το κομματι που θες

geo2004z
21-02-2009, 01:01
από ότι θυμάμαι το είχα κάνει όλο χρυσό αλλά δε θυμάμαι αν μου χρειάζοταν πουθενά. τσάμπα τα λεφτά που ξόδεψα στον έμπορα!!

RooF
28-06-2009, 07:35
To τερματισα το βραδυ.http://zs.ffshrine.org/album/legend-of-zelda/sprites/Link_Normal_-_Triforce.gif

Εκπληκτικο αλλα πολυ ευκολο, κολλησα μονο σε 1 σημειο και αυτο απο βλακεια μου και ειδα το game over το πολυ 5 φορες και αυτο απο βλακεια (ξεχναγα να πιω potion).

Απο αποψη χαρακτηρων ειναι καλυτερο απο το TP του Wii. Τους θεωρω πιο θεατρικους και εκφραστικους. Δεν εχω παιξει το Windwaker και δεν ξερω αν ηταν στο ιδιο υφος και σε αυτο το κομματι.

Οι γρυφοι ηταν εξυπνοι αλλα ευκολοι ενω το τεχνικο κομματι αψογο απο τα γραφικα μεχρι τον χειρισμο. Μακαρι να βλεπαμε ενα τιτλο pokemon στο ιδιο στυλ.

Θα δοκιμασω σημερα να σπασω το ρεκορ μου στον ναο που ειναι 8 λεπτα.

ΥΓ. Το χρυσο πλοιο κανει κατι παραπανω η οχι? Εγω στα parts δεν εδωσα πολυ βαση και ετσι εχω μονο ενα πλοιο ολοκληρο. (το Demon)

geo2004z
28-06-2009, 08:32
Bravo Roof! Όντως ήταν εύκολο παιχνίδι αλλά διασκεδαστικό. Το καλύτερο παιχνίδι στο DS για μένα από αυτά που έχω παίξει. Όσο για τη σύγκριση με το Windwaker, νομίζω έχουν το ίδιο καρτουνιστικό ύφος αλλά διαφορετικές ιστορίες. Το χρυσό πλοίο δεν κάνει κάτι παραπάνω, το έχουν απλά σαν mini game για να ασχοληθείς μετά τον τερματισμό.

Alexandros87
28-06-2009, 11:57
εγω παντος θα ηθελα να βγει παλι ενα ζελντα για το ds που ειναι του στυλ a link to the past που ηταν και δυσκολο για μας τοτες που ειμασταν πιτσιρικαδες αχ αχ αχ αχ αυτες οι εποχες.Γαμωτο πως περασαν ολα τοσο γρηγορα

paokman
28-06-2009, 14:06
εγω παντος θα ηθελα να βγει παλι ενα ζελντα για το ds που ειναι του στυλ a link to the past που ηταν και δυσκολο για μας τοτες που ειμασταν πιτσιρικαδες αχ αχ αχ αχ αυτες οι εποχες.Γαμωτο πως περασαν ολα τοσο γρηγορα
Συμφωνώ και επαυξάνω!

geo2004z
28-06-2009, 14:14
Βγήκε το Four Swords για το GameCube αλλά απογοήτευσε όλους τους fan. Δε νομίζω να ξανακυκλοφορήσουν κάτι παρόμοιο.

cloud
28-06-2009, 14:42
θα δοκιμασω σημερα να σπασω το ρεκορ μου στον ναο που ειναι 8 λεπτα.

οοοχι αλλο καρβουνοοοο!!!!

πείτε ότι θέλετε... το σιχαίνομαι αυτό το παιχνίδι!!!:31:

JFTS
28-06-2009, 16:30
Οσο κι αν μ' αρεσει το Zelda κι εγω σιχαινομαι το Phantom Hourglass! Προσπαθησε να μεταφερει το στυλ του Windwaker στο DS, κατι που θεωρω πρακτικα αδυνατο για τη συγκεκριμενη κονσολα. Εαν κινουνταν στο στυλ των κλασσικων 2D Zelda, δεν θα με πειραζε καθολου.

Κατα τα αλλα, υπαρχουν κι αλλες λεπτομερειες στο παιχνιδι που το καθιστουν (τουλαχιστον για εμενα) το χειροτερο παιχνιδι Zelda ολων των εποχων!:thumbdown:

Ισως φαινομαι πολυ σκληρος ως προς την κριτικη, αλλα επειδη εχω συνηθισει σε εντυπωσιακα παιχνιδια απο τη σειρα Zelda, δεν μπορω να ανεχτω τετοιου επιπεδου μετριοτητες.:41:

Βεβαια, γουστα ειναι αυτα...

geo2004z
28-06-2009, 16:50
Κατα τα αλλα, υπαρχουν κι αλλες λεπτομερειες στο παιχνιδι που το καθιστουν (τουλαχιστον για εμενα) το χειροτερο παιχνιδι Zelda ολων των εποχων!:thumbdown:

Σε βρίσκω υπερβολικό. Πιθανόν δεν έχεις παίξει το Zelda II για να το λες αυτο....

JFTS
28-06-2009, 17:01
Σε βρίσκω υπερβολικό. Πιθανόν δεν έχεις παίξει το Zelda II για να το λες αυτο....

Ολα τα Zelda τα εχω παιξει. Οσον αφορα το 2 ας μην ανοιξουμε κουβεντα! (μεχρι και πορνεια ειχε Χα,χα:lol:)

Δεν λεω οτι το PH ειναι για πεταμα, απλως αναμεσα σε τοσα καλα Zelda, το θεωρω ως το χειροτερο. (Παντα απο προσωπικη αποψη.)

paokman
29-06-2009, 09:05
Ζelda II... Χα χα χα! Δεν είχα ποτέ κουράγιο να το παίξω αυτό το παιχνίδι!

JFTS
29-06-2009, 11:39
Ζelda II... Χα χα χα! Δεν είχα ποτέ κουράγιο να το παίξω αυτό το παιχνίδι!

Για εγκυκλοπαιδικους λογους, μπορεις να το δοκιμασεις σ' αυτον (http://www.virtualnes.com/play/?id=NES-AL&s=9) τον πολυ καλο online NES Emulator.

Καλη Τυχη!!!:thumbup1:

Μαρία ilia
29-06-2009, 11:45
πείτε ότι θέλετε... το σιχαίνομαι αυτό το παιχνίδι!!!:31:
Πώς:confused1:

Προσπαθησε να μεταφερει το στυλ του Windwaker στο DS, κατι που θεωρω πρακτικα αδυνατο για τη συγκεκριμενη κονσολα.

Και το κατάφερε κατα πολύ!
Είναι ένα απο τα καλύτερα zelda για DS, διασκεδαστικό, εύκολο πολύ, αλλά
κάτι ξεχωριστώ!

[QUOTE=JFTS;44784]Ισως φαινομαι πολυ σκληρος ως προς την κριτικη,
:sleep:

JFTS
29-06-2009, 11:58
Και το κατάφερε κατα πολύ!
Είναι ένα απο τα καλύτερα zelda για DS, διασκεδαστικό, εύκολο πολύ, αλλά
κάτι ξεχωριστώ!

Μα τα γραφικα δεν ειναι καν cel shaded. Eιναι τραχια 3D πολυγωνικα γραφικα με λιγα cel shaded textures.

Απο την αλλη ειναι η μουσικη. Το Windwaker ειχε εξαιρετικο soundtrack που παντρευε την κλασσικη μουσικη του Zelda με διαφορους νησιωτικους ρυθμους. Στο Phantom Hourglass σ' ολα τα μπουντρουμια εχουν την ιδια (ενοχλητικη) μουσικη υποκρουση και οι συνθεσεις φενεται καθαρα οτι απλα (αποτυχημενες) αντιγραφες του WW. Μονο το Linebeck Theme καταφερα να ξεχωρισω απ' το soundtrack.:thumbdown:

paixtis
29-06-2009, 12:09
Nαι αλλά ας μην ξεχνάμε ότι είναι παιχνίδι για φορητή κονσόλα.Ας μην φτάσουμε σε σημείο να συγκρίνουμε το gamecube με το ds τώρα.Το παιχνίδι για τα δεδομένα του ds θεωρείται αριστούργημα.

JFTS
29-06-2009, 12:15
Nαι αλλά ας μην ξεχνάμε ότι είναι παιχνίδι για φορητή κονσόλα.Ας μην φτάσουμε σε σημείο να συγκρίνουμε το gamecube με το ds τώρα.Το παιχνίδι για τα δεδομένα του ds θεωρείται αριστούργημα.

Μα αυτο ακριβως εννοω. Απ' τη στιγμη που το DS δεν εχει τις δυνατοτητες του GC θα επρεπε να σχεδιαστει τελειως διαφορετικα το PH (Ή να μη σχεδιαστει καθολου), αντι να ειναι μια κακη drop port συνεχεια.

paokman
29-06-2009, 12:45
για εγκυκλοπαιδικους λογους, μπορεις να το δοκιμασεις σ' αυτον (http://www.virtualnes.com/play/?id=nes-al&s=9) τον πολυ καλο Online Nes Emulator.

καλη τυχη!!!:thumbup1:
το έχω παίξει από την εποχή του Nes κι όλας, αλλά ποτέ δεν με κράτησε πάνω από 10 λεπτά... γούστα...

Μαρία ilia
29-06-2009, 14:16
Μα αυτο ακριβως εννοω. Απ' τη στιγμη που το DS δεν εχει τις δυνατοτητες του GC θα επρεπε να σχεδιαστει τελειως διαφορετικα το PH (Ή να μη σχεδιαστει καθολου), αντι να ειναι μια κακη drop port συνεχεια.

Μα αυτό λέμε ότι το Phantom Hourglass δεν συγκρίνεται με το GC,
το πρώτο είναι σχεδιασμένο για φορητή κονσόλα!
Άλλο εάν δεν σε άγγιξε καθόλου διαφέρει...
απο το να το συγκρίνεις με το wind waker.
Νομίζω ότι είσαι λιγάκι υπερβολικός...:mellow:

bahamut zero
29-06-2009, 18:47
παιδια το phantom hourglass ειναι απο τα καλυτερα παιχνιδια στο ds...τα αρνητικα του στοιχεια ειναι η μικρη του διαρκεια και η ελλειψη side quests..σκεφτειτε οτι εμεις παιζουμε zelda τοσα χρονια και για το λογο αυτο λυνουμε πιο ευκολα τους γριφους γιατι εχουμε συνηθισει...για καποιον ομως που δεν εχει παιξει zelda να ειστε σιγουροι οτι το παιχνιδι δε θα του φανει ευκολο

paokman
29-06-2009, 19:35
παιδια το phantom hourglass ειναι απο τα καλυτερα παιχνιδια στο ds...τα αρνητικα του στοιχεια ειναι η μικρη του διαρκεια και η ελλειψη side quests..σκεφτειτε οτι εμεις παιζουμε zelda τοσα χρονια και για το λογο αυτο λυνουμε πιο ευκολα τους γριφους γιατι εχουμε συνηθισει...για καποιον ομως που δεν εχει παιξει zelda να ειστε σιγουροι οτι το παιχνιδι δε θα του φανει ευκολο
Έτσι είναι όντως. Το βλέπω από συναδέλφους στη δουλειά που δεν είχαν επαφή με βιντεοπαιχνίδια πριν το DS και το Wii. Τους φαίνονται παλούκια τα Zelda

JFTS
29-06-2009, 19:40
Έτσι είναι όντως. Το βλέπω από συναδέλφους στη δουλειά που δεν είχαν επαφή με βιντεοπαιχνίδια πριν το DS και το Wii. Τους φαίνονται παλούκια τα Zelda

Μετα το Majora's Mask τα Zelda εχουν ευκολυνει πολυ. (κατι, οχι απαραιτητα κακο) Βαλε τους συναδελφους να παιξουν Ocarina of Time στο Water Temple. Εκει να δεις παλουκωμα...:lol:

Μαρία ilia
29-06-2009, 20:11
Μετα το Majora's Mask τα Zelda εχουν ευκολυνει πολυ. (κατι, οχι απαραιτητα κακο) Βαλε τους συναδελφους να παιξουν Ocarina of Time στο Water Temple. Εκει να δεις παλουκωμα...:lol:

Αυτό θα ήθελα να το δώ και 'γώ!:rolleyes:

Alexandros87
29-06-2009, 20:15

δωσε τους να παιξουν το ocarina of time αλλα το master quest θα κολλησουν για περιπου 1 χρονο και ειδικα στο water temple για περιπου 2 μηνες.Αυτο θα παει να πει ζελντα

JFTS
29-06-2009, 21:12
δωσε τους να παιξουν το ocarina of time αλλα το master quest θα κολλησουν για περιπου 1 χρονο και ειδικα στο water temple για περιπου 2 μηνες.Αυτο θα παει να πει ζελντα

Μη μου θυμιζεις το Master Quest. Στο πρωτο μπουντρουμι ειμαι ακομα και δεν ξερω τι να κανω!:lol:

Rush
12-07-2009, 00:10
Μη μου θυμιζεις το Master Quest. Στο πρωτο μπουντρουμι ειμαι ακομα και δεν ξερω τι να κανω!:lol:

Εγώ όχι στο MAster quest έχω κολλήσει μετά τον δεύτερο sage!

Nik_MarOU.17
12-07-2009, 01:57
ποια ειναι η διαφορα μτξ master quest kai ocarina of time???

Rush
12-07-2009, 13:28
ποια ειναι η διαφορα μτξ master quest kai ocarina of time???

προφανώς θα είναι πιο δύσκολα τα dungeons με διαφορετικό σχεδιασμό

Zantino
20-01-2010, 13:47
Θα γραψω ετεροχρονισμενα για το θεμα...αλλα ας ειναι!
Τo DS υπαρχει στο σπιτι απο το καλοκαιρι και το εχουν οι πιτσιρικαδες μου (7 και 4 ετων) δεν ασχοληθηκα ποτε με καποιο παιχνιδι στην συγκεκριμενη κονσολα,εχω το PC και λιωνω στο Dragon Age και στο FM10, το Σαββατοκυριακο ειπα να δοκιμασω το Zelda που ειχαν φερει δωρο στους μικρους και δεν το επαιζαν,αυτο ηταν......κολλησα ασχημα αλλα πολυ ασχημα λεμε:tt1:
Τσακωνομαι με τους μπομπιρες για το DS,επειδη ειμαι gamer 18+ χρονια,οταν γεννηθηκαν αυτο ηταν το ονειρο μου,καποια στιγμη να παιζω μαζι τους video games,καθομαστε και οι τρεις και παιζουμε το Zelda,υπεροχο συναισθημα.
Στην φαση με τα κερια που πρεπει να φυσηξεις στο μικροφωνο δεν μπορουσα να καταλαβω τι επρεπε να κανω,ωσπου τυχαια ο μικρος,απλα φυσηξε γιατι ετσι σβηνουμε τα κερια στα γενεθλια....επαθα την πλακα της ζωης μου:scared:

Εν κατακλειδη,θελω να πω,πως σιγουρα ενα παιχνιδι για να ειναι ολοκληρωμενο πρεπει να εχει ικανοποιητικη διαρκεια,αριστα γραφικα,εξαιρετικο ηχο,αλλα ολα αυτα ερχονται σε δευτερη μοιρα,πρωτα απ'ολα πρεπει να εχει καλο gameplay και το story του να σε καθηλωσει,το συγκεκριμενο παιχνιδι το εχει και οταν ασχολησε μαζι του περνας καλα,που ειναι και η ουσια του gaming,αυτα....

Ευχαριστω Nintendo.

RooF
20-01-2010, 13:51
Θα γραψω ετεροχρονισμενα για το θεμα...αλλα ας ειναι!
Τo DS υπαρχει στο σπιτι απο το καλοκαιρι και το εχουν οι πιτσιρικαδες μου (7 και 4 ετων) δεν ασχοληθηκα ποτε με καποιο παιχνιδι στην συγκεκριμενη κονσολα,εχω το PC και λιωνω στο Dragon Age και στο FM10, το Σαββατοκυριακο ειπα να δοκιμασω το Zelda που ειχαν φερει δωρο στους μικρους και δεν το επαιζαν,αυτο ηταν......κολλησα ασχημα αλλα πολυ ασχημα λεμε:tt1:
Τσακωνομαι με τους μπομπιρες για το DS,επειδη ειμαι gamer 18+ χρονια,οταν γεννηθηκαν αυτο ηταν το ονειρο μου,καποια στιγμη να παιζω μαζι τους video games,καθομαστε και οι τρεις και παιζουμε το Zelda,υπεροχο συναισθημα.
Στην φαση με τα κερια που πρεπει να φυσηξεις στο μικροφωνο δεν μπορουσα να καταλαβω τι επρεπε να κανω,ωσπου τυχαια ο μικρος,απλα φυσηξε γιατι ετσι σβηνουμε τα κερια στα γενεθλια....επαθα την πλακα της ζωης μου:scared:

Εν κατακλειδη,θελω να πω,πως σιγουρα ενα παιχνιδι για να ειναι ολοκληρωμενο πρεπει να εχει ικανοποιητικη διαρκεια,αριστα γραφικα,εξαιρετικο ηχο,αλλα ολα αυτα ερχονται σε δευτερη μοιρα,πρωτα απ'ολα πρεπει να εχει καλο gameplay και το story του να σε καθηλωσει,το συγκεκριμενο παιχνιδι το εχει και οταν ασχολησε μαζι του περνας καλα,που ειναι και η ουσια του gaming,αυτα....

Ευχαριστω Nintendo.

Ολα τα Zelda καταφερνουν να εχουν ολο το πακετο. Δεδομενης της δυναμης του DS το PH και το τελευταιο Spirit Tracks εχουν κα γραφικα και ηχο και φυσικα το πολυποθητο gameplay!

Χαιρομαι που βλεπω οτι υπαρχει συνεργασια με τα πιτσιρικια γιατι και εγω κατι τετοιο θα θελω σε λιγα χρονια :)

Rush
20-01-2010, 15:53
Ολα τα Zelda καταφερνουν να εχουν ολο το πακετο. Δεδομενης της δυναμης του DS το PH και το τελευταιο Spirit Tracks εχουν κα γραφικα και ηχο και φυσικα το πολυποθητο gameplay!

Χαιρομαι που βλεπω οτι υπαρχει συνεργασια με τα πιτσιρικια γιατι και εγω κατι τετοιο θα θελω σε λιγα χρονια :)

Στο σπίτι μου, ειδικά με το Ν64 λιώναμε οικογενειακώς!!!:tt1: Έτσι το βγάλαμε το super mario 64!!!:thumbup1:

Βασίλης
15-03-2010, 20:56
Πριν λιγο το τερματισα για δευτερη φορα, και παλι καποιa σημεια δεν τα θυμομουν! Καταπληκτικο game :biggrin::biggrin::biggrin:

Paris!
30-06-2011, 22:54
Το έχω παίξει μια φορά αλλά όχι ως το τέλος.Από σήμερα το αρχίζω μέχρι το τέλος! :D Αφού τελείωσα το Oot,ήρθε η σειρά του. :P

paixtis
01-07-2011, 14:02
Καλό θα ήταν να το παίξεις μετά το windwaker. Θα εκτιμήσεις περισσότερο κάποια πράγματα.

DJTaurus
22-05-2014, 14:04
Εχω ασχοληθεί ελάχιστα με το Spirit Tracks το οποίο δεν μου άρεσε καθόλου.... επειδή όμως το Wind Waker είναι από τα αγαπημένα μου zelda να δώσω μια ευκαιρία στο Phantom....?.... ή είναι παρόμοιας φιλοσοφίας με το Spirit?

motherbrain
22-05-2014, 14:05
Εχω ασχοληθεί ελάχιστα με το Spirit Tracks το οποίο δεν μου άρεσε καθόλου.... επειδή όμως το Wind Waker είναι από τα αγαπημένα μου zelda να δώσω μια ευκαιρία στο Phantom....?.... ή είναι παρόμοιας φιλοσοφίας με το Spirit?

Ναι, έχουν την ίδια δομή. Τέσσερα κομμάτια του χάρτη, ένα κεντρικό μπουντρούμι που πρέπει να το ξεκινάς κάθε φορά από την αρχή και αντί για τρένο έχεις βάρκα. Το Spirit είναι καλύτερο μιας και βελτίωσαν αρκετά τα "κακώς κείμενα" του Phantom αν και το τρένο δεν άρεσε σε αρκετούς.

*Επιπλέον σημαντική διαφορά στο Phantom δεν υπάρχει δεύτερος χαρακτήρας όπως η Zelda στο Spirit.

midnaclz
22-05-2014, 15:03
εχοντας παιξει και τα 2 απανωτα για μενα το spirit tracks πολυ καλυτερο.Oπως λεει ο motherbrain απο πανω το κεντρικο dungeon του phantom δεν παλευοταν με τιποτα.Sτο spirits το διορθωσανε αρκετα.

deku_link
22-05-2014, 16:16
προσωπικα, εκανα σαν τρελος να το παιξω, και εχω ψιλοαπογοητευτει μονο απο τον χειρισμο με τον stylus. θελω να παιξω και δε με βολευει, και επομενο ειναι να το χω παρατησει. κριμα και μ'αρεσε το περιβαλλον.

paokman
22-05-2014, 16:40

Τι να σου πω... Έχει τις στιγμές του, αλλά δεν θα συγκλονισθείς. Αλλά, περί γούστου...