PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Δικαστήριο υπέρ homebrew κοινότητας

dkmaster
10-01-2010, 17:53
Δικαστική απόφαση κατά της Nintendo για τις flash cards.

http://www.maxconsole.net/?mode=news&newsid=38047

Venom248
10-01-2010, 18:01
http://www.ninty.gr/forum/showthread.php?t=2610&page=3
"Το topic κλειδώθηκε.
Συζητήσεις για R4, γενικά flashcards και πειρατία απαγορεύονται από το site."

Η γύμνια μέσω της αμάθειας της admin team υποσκιάζεται από το κλείδωμα τοπικς και σβήσιμο ποστς. Τεχνικές του παραπέμπτουν στον μεσαίωνα της ενημέρωσης.

geo2004z
10-01-2010, 19:48
δηλαδή???? τι είναι συτό?? θα μπορούσες να το μεταφράσεις να το διαβάσουμε αν θεωρείς ότι είναι σημαντικό αυτό που πόσταρες.

RooF
10-01-2010, 19:53
"Το topic κλειδώθηκε.

Η γύμνια μέσω της αμάθειας της admin team υποσκιάζεται από το κλείδωμα τοπικς και σβήσιμο ποστς. Τεχνικές του παραπέμπτουν στον μεσαίωνα της ενημέρωσης.

Ban 3 ημερες για να μαθεις να μιλας σωστα. Γινεσαι γραφικος και καθε φορουμ εχει και απο εναν.

Υπαρχει ηδη αρθρο σχετικα με την Νintendo και την ιστορια με τις flashcards (το οποιο δεν ειναι και κλειδωμενο) μολις το βρω θα κανω μεταφορα αυτου του θεματος εκει.

RooF
10-01-2010, 21:49
Μιας και δεν μπορω να βρω το θεμα που εγω ο ιδιος ειχα ανοιξει, ξεκλειδωνω αυτο.

Η ειδηση ειναι η εξης (και παρακαλω οποιον μπαινει στον κοπο να ανοιγει ενα θεμα να κανει και μια μεταφραση)

Η Νιντεντο εχασε μια δικη με τον ομιλο Divineo στο κεντρικο δικαστηριο του Παρισιου. Η Νιντεντο ειχε παει στα δικαστηρια με την Divineo λογο της πωλησης DS flashcards απο το καταστημα τους.

Το δικαστηριο ουτε λιγο ουτε πολυ θεωρει οτι η Νιντεντο παρανομα κλειδωνει το συστημα της, μη επιτρεποντας σε 3ους να φτιαξουν εφαρμογες. Με απλα λογια συμφωνα με το δικαστηριο δεν θα επρεπε να υπαρχει dev kit για την αναπτυξη εφαρμογων αλλα θα επρεπε να ειναι σαν τα Windows οπου ο καθενας μπορει να αναπτυξει κατι.

Δικη μου σημειωση:

Αυτη η αποφαση οπως το βλεπω δεν αφορα μονο το DS αλλα οποιαδηποτε κονσολα δεδομενου οτι σε καμια κονσολα δεν μπορεις χωρις το κιτ να φτιαξεις μια εφαρμογη. Οπως και να εχει το δικαστηριο αθωωσε τις flashcards οταν αυτες προοριζονται για τη φορτωση νομιμων εφαρμογων.

Παρακαλω να μην ξεφυγουμε παλι με αναφορες σε rom κτλ μιας και οπως καταλαβαινετε μπορει οι flashcards να μην ειναι παρανομες αλλα οι rom ειναι. Επειδη η αμαθεια μου ειναι γυμνη και δεν εχει καν ωραιο σωμα δεν θα διστασω ουτε λεπτο να κλεισω το θεμα σε περιπτωση που ξεφυγουμε.

Dimpap28
10-01-2010, 21:55
Ίσως το θέμα που ψάχνεις είναι αυτό (http://www.ninty.gr/forum/showthread.php?t=2426)... Οι απόψεις διίστανται πάντως... Τι να πει κανείς...

RooF
10-01-2010, 21:58
ναι αυτο ειναι. δεν πειραζει μιας και μετα τη μεταφραση βλεπω πως αξιζει δικο της θεμα η ειδηση.

Δε νομιζω να βγει ακρη με τις flashcards και τις εταιριες hardware/software...

Απο τη μια η flashcard μπορει να χρησιμοποιηθει νομιμα και αυτο ειναι το δυνατο χαρτι των εταιριων που τις βγαζουν η τις πουλανε. Απο την αλλη ολοι ξερουμε οτι αν δεν επαιζαν backups δεν θα τις αγοραζαν παρα ελαχιστοι...τι να πω, η ιστορια θα δειξει.

rkolevedis
10-01-2010, 22:17
Συμφωνω !!
επηδει για παραδειγμα οι flashcards κυκλοφορουνε στην αγορα ενω καποιοι λενε πως ειναι παρανομο ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ

RooF
10-01-2010, 22:22
Συμφωνω !!
επηδει για παραδειγμα οι flashcards κυκλοφορουνε στην αγορα ενω καποιοι λενε πως ειναι παρανομο ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ

Για να στο πω απλα.

Οι flashcards απο μονες τους δεν ειναι παρανομες. Η χρηση των flashcard για να τρεχεις παρανομα κατεβασμενα backups εινα ομως.

Αρα αν εσυ εχεις μια flashcard για να τρεχεις πχ το DSNotes (ενα προγραμμα σημειωματαριο) τοτε εισαι νομιμος. Αν κατεβαζες roms εισαι παρανομος.

rkolevedis
10-01-2010, 22:30
παρτε με φυλακη

geo2004z
10-01-2010, 22:38
Ευχαριστούμε roof για τη μετάφραση. Μένω έκπληκτος, τι να πω? Μάλλον η γαλλική εταιρία θα είχε καλό δικηγόρο διότι αυτά τα πράγματα δεν είναι δυνατόν να γίνονται. Δε μπορεί να υπαγορεύει κάποιο δικαστήριο μια εταιρία πως θα φτιάξει τα προϊόντα της, μέγα λάθος από τη δικαιοσύνη...

Tzini9
10-01-2010, 22:41
Πάντως μακάρι η nintendo να υποστήριζε γενικότερα τις μικρές εταιρίες που επιχειρούν να εισχωρήσουν στο χώρο.Έχουν χαθεί άπειρα παιχνίδια,εφαρμογές,ταινίε ς και οτιδήποτε άλλο σκεφτεί κανείς,επειδή δεν έλαβαν έστω μια ελάχιστη υποστήριξη από τη μεγαλοεταιρία που θέλει να έχει το μονοπώλιο,το έχω πει και το ξαναλέω.

Εμένα και σίγουρα πολλούς άλλους δε μας ενδιαφέρει τόσο το να παίξουμε 100 τίτλους στο ds,όσο το να ''δούμε'' κάτι ξεχωριστό τέλως πάντων.Όσοι δεν έχουν flashcard δεν μπορούν να φανταστούν τι είδους εφαρμογές μπορούν να σχεδιαστούν με την κατάλληλη υποστήριξη.Υπάρχουν για την ώρα κάποιες λιγοστές εφαρμογές που αν και σε μη προχωρημένο στάδιο,εντυπωσιάζουν πολύ περισσότερο από τις εφαρμογές του pc.Φανταστείτε με λίγη δουλειά,χρήμα και υποστήριξη,σε τι φανταστικό επίπεδο θα μπορούσαν να φτάσουν αυτές οι προσπάθειες ειδικά τώρα με το φημολογούμενο launch του νέου εντυπωσιακότερου ds.Δε μιλάμε απλώς για καλύτερα γραφικά,αλλά και για έναν εντελώς νέο τρόπο χειρισμού και οπτικής και δυνατοτήτων,αυτό βέβαια όσον αφορά τις φορητές κονσόλες,για τις οικιακές είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία.

Είναι λίγο δύσκολο να εξηγήσει κανείς την αξία των εφαρμογών σε μια handheld κονσόλα και ακόμα πιο δύσκολο είναι να την κατανοήσει κανείς.Απλά σκεφτείτε ότι αν μια εταιρία όπως η nintendo υποστήριζε τις εφαρμογές (στον όρο εφαρμογές δεν συμπεριλαμβάνονται emulators που να τρέχουν rom),το κέρδος για τις μικροεπιχειρήσεις,το καταναλωτικό κοινό και ακόμα περισσότερο της συγκεκριμένης εταιρίας,θα ήταν τριπλάσιο σε σχέση με τις απίστευτες ποσότητες χρημάτων που ξοδεύονται για την καταπολέμηση των οποιοδήποτε είδους flashcard.

dkmaster
10-01-2010, 23:05
geo2004z νομίζω πως σκέφτεσαι πολύ λάθος. Όπως αναφέρει και η Tzini9 υπάρχουν δυνατότητες που γενικότερα οι κονσόλες έχουν και δεν χρησιμοποιούνται από τη νόμιμη οδό. Απλώς αυτή τη φορά για μένα πολύ σωστά το δικαστήριο αποφάσισε αν είναι ή όχι νόμιμη η οδός αυτή.

Και γρήγορο παράδειγμα και αν δεν επιτρέπεται ας σβηστεί. Στο wii δεν μπορείς να δεις ταινίες dvd, όμως με ένα μικρό αρχείο που αποκτάται με παράνομο δυστυχώς τρόπο μπορείς κανονικά. Και έρχομαι να ρωτήσω, ναι κάποιοι εκμεταλλεύονται για πειρατικούς σκοπούς αυτά, αλλά γιατί μια κονσόλα που σου δίνει την δυνατότητα να βλέπεις νόμιμες ταινίες dvd αν "ξεκλειδώσεις" το χαρακτηριστικό αυτό, να χαρακτηρίζει τον τρόπο που το έκανες παράνομο;

Είναι σίγουρα δίκοπο μαχαίρι αλλά καλό είναι ότι αφορά στην ουσία ανοιχτό λογισμικό για νόμιμους σκοπούς αλλά με "παράνομα" μέσα να μην τα καταδικάζουμε χωρίς δεύτερη σκέψη.

Rush
10-01-2010, 23:07
Πάντως μακάρι η nintendo να υποστήριζε γενικότερα τις μικρές εταιρίες που επιχειρούν να εισχωρήσουν στο χώρο.Έχουν χαθεί άπειρα παιχνίδια,εφαρμογές,ταινίε ς και οτιδήποτε άλλο σκεφτεί κανείς,επειδή δεν έλαβαν έστω μια ελάχιστη υποστήριξη από τη μεγαλοεταιρία που θέλει να έχει το μονοπώλιο,το έχω πει και το ξαναλέω.

Εμένα και σίγουρα πολλούς άλλους δε μας ενδιαφέρει τόσο το να παίξουμε 100 τίτλους στο ds,όσο το να ''δούμε'' κάτι ξεχωριστό τέλως πάντων.Όσοι δεν έχουν flashcard δεν μπορούν να φανταστούν τι είδους εφαρμογές μπορούν να σχεδιαστούν με την κατάλληλη υποστήριξη.Υπάρχουν για την ώρα κάποιες λιγοστές εφαρμογές που αν και σε μη προχωρημένο στάδιο,εντυπωσιάζουν πολύ περισσότερο από τις εφαρμογές του pc.Φανταστείτε με λίγη δουλειά,χρήμα και υποστήριξη,σε τι φανταστικό επίπεδο θα μπορούσαν να φτάσουν αυτές οι προσπάθειες ειδικά τώρα με το φημολογούμενο launch του νέου εντυπωσιακότερου ds.Δε μιλάμε απλώς για καλύτερα γραφικά,αλλά και για έναν εντελώς νέο τρόπο χειρισμού και οπτικής και δυνατοτήτων,αυτό βέβαια όσον αφορά τις φορητές κονσόλες,για τις οικιακές είναι μια άλλη πονεμένη ιστορία.

Είναι λίγο δύσκολο να εξηγήσει κανείς την αξία των εφαρμογών σε μια handheld κονσόλα και ακόμα πιο δύσκολο είναι να την κατανοήσει κανείς.Απλά σκεφτείτε ότι αν μια εταιρία όπως η nintendo υποστήριζε τις εφαρμογές (στον όρο εφαρμογές δεν συμπεριλαμβάνονται emulators που να τρέχουν rom),το κέρδος για τις μικροεπιχειρήσεις,το καταναλωτικό κοινό και ακόμα περισσότερο της συγκεκριμένης εταιρίας,θα ήταν τριπλάσιο σε σχέση με τις απίστευτες ποσότητες χρημάτων που ξοδεύονται για την καταπολέμηση των οποιοδήποτε είδους flashcard.

Συμφωνώ πως χάθηκε πολίτιμο υλικό με αυτόν τον τρόπο, που αν χρησιμοποιούταν σωστά και αναγνωριζόταν απ' την nintendo, θα είχε φέρει πολλά κέρδη εμπλουτίζοντας ταυτόχρονα σημαντικά το gaming.

Παρ' όλα αυτά, θα διαφωνήσω με την απόφαση του δικαστηρίου, διότι πιστεύω πως η κάθε εταιρία αποφασίζει μόνη της για το ποιες εφαρμογές θα υποστηρίζει!!!

Panagoman
10-01-2010, 23:26
Υπάρχει ένα gagdetάκι το οποίο είναι flashcard αλλά είναι 100% νόμιμο επειδή υποστηρίζει μόνο τραγούδια, video και homebrew apps αλλά ΟΧΙ roms. Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να το βρει εδώ. (http://www.worldgames.gr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=542&vmcchk=1&Itemid=66)

geo2004z
11-01-2010, 00:07
geo2004z νομίζω πως σκέφτεσαι πολύ λάθος. Όπως αναφέρει και η Tzini9 υπάρχουν δυνατότητες που γενικότερα οι κονσόλες έχουν και δεν χρησιμοποιούνται από τη νόμιμη οδό. Απλώς αυτή τη φορά για μένα πολύ σωστά το δικαστήριο αποφάσισε αν είναι ή όχι νόμιμη η οδός αυτή.

Δε θεωρώ ότι μιλάω λάθος αλλά απολύτως λογικά. Υπάρχουν άπειρες συσκευές που έχουν τις δυνατότητες που ψάχνετε. Δε μπορώ να καταλάβω τη λογική εκείνων που αγοράζουν μία κονσόλα και απαιτούν να έχει υποστήριξη άλλων εφαρμογών, εκτός του gaming ή ακόμη και του παράνομου gaming. Όσοι από εσάς υποστηρίζετε αυτή την άποψη, τότε δε γνωρίζετε τι πάει να πει Nintendo και ποιες επιλογές της την κράτησαν τόσα χρόνια στη παιχνιδοβιομηχανία και πρόσφατα την έφεραν στην πρώτη θέση. Το κύρος της εταιρίας βασίζεται σε πολλές τακτικές.

Dani14
11-01-2010, 02:33
εφοσον μιλαμε για εφαρμογες ,απλα μη αναγνωρισμενες απο την ninty, και οχι για πειρατικο υλικο (αντιγραφες) υπαρχει λογικη στην αποφαση.

RooF
11-01-2010, 08:27
εφοσον μιλαμε για εφαρμογες ,απλα μη αναγνωρισμενες απο την ninty, και οχι για πειρατικο υλικο (αντιγραφες) υπαρχει λογικη στην αποφαση.

Αυτο ακριβως λεει και η αποφαση. :wink:

Και εγω πιστευω οτι πρεπει να υπαρχει ελεγχος και να μην μπορει ο καθενας να βγαλει οτι θελει ακομα και αν χαθουν καποιες ευκαιριες.

Η Νιντεντο με το NES καθιερωσε την Seal of Quality για να ειναι σιγουρη οτι το φιασκο με τα παιχνιδια της Αταρι που οδηγησε στην κριση του gaming και οφειλοταν καθαρα στην αθλια ποιοτητα των τιτλων δεν θα επαναληφθει. Ακομα και ετσι βλεπουμε πολλους αθλιους τιτλους...φανταστειτε αν μπορει ο καθενας να βγαλει οτι θελει.

dkmaster
11-01-2010, 09:44
Δεν νομίζω να αγοράζει κάποιος κονσόλα και να απαιτεί να έχει και άλλες εφαρμογές. Όμως για το συγκεκριμένο παράδειγμα που ανέφερα, η nintendo δεν είναι ότι δεν υποστηρίζει την αναπαραγωγή ταινιών αλλά την έχει κλειδωμένη. Εφόσον λοιπόν έχει τη δυνατότητα η κονσόλα γι' αυτή τη λειτουργία γιατί να την έχεις κλειδωμένη; Ή εφόσον πρόκειται να την κλειδώσεις γιατί να την έχεις εξαρχής; Και να χαρακτηρίζεις αυτόν που την ξεκλειδώνει παράνομο; Και αν θυμάμαι καλά ο λόγος που το έκανε αυτό η Ninty δεν ήταν γιατί ήθελε την κονσόλα μόνο για gaming αλλά για να γλυτώσει κάποια χρήματα από την αγορά δικαιωμάτων και έτσι να μείνει η τιμή της κονσόλας ανταγωνιστική. Δεκτή τακτική αλλά δεν σημαίνει πως ήταν και η σωστή.

paokman
11-01-2010, 13:24
Δε θεωρώ ότι μιλάω λάθος αλλά απολύτως λογικά. Υπάρχουν άπειρες συσκευές που έχουν τις δυνατότητες που ψάχνετε. Δε μπορώ να καταλάβω τη λογική εκείνων που αγοράζουν μία κονσόλα και απαιτούν να έχει υποστήριξη άλλων εφαρμογών, εκτός του gaming ή ακόμη και του παράνομου gaming. Όσοι από εσάς υποστηρίζετε αυτή την άποψη, τότε δε γνωρίζετε τι πάει να πει Nintendo και ποιες επιλογές της την κράτησαν τόσα χρόνια στη παιχνιδοβιομηχανία και πρόσφατα την έφεραν στην πρώτη θέση. Το κύρος της εταιρίας βασίζεται σε πολλές τακτικές.
Συμφωνώ απόλυτα. Αν, στην τελική κάποιος θέλει να βλέπει dvd, ας πάρει έναν player, που πλέον κάνει 30 ευρώ. Τα ίδια λέγαμε χρόνια τώρα. Θυμάσαι που μερικοί έθαβαν το Ν64 γιατί δεν τσιπαρόταν και δεν έπαιζε μουσικά και πειρατικά CD; Ε, λοιπόν όσοι θέλουν τέτοια κόλπα δεν έχουν καταλάβει το gaming. Δηλαδή, όταν λιώναμε στο Ocarina of Time μας ένοιαζε τίποτα από τα ανωτέρω; Είναι σαν να απαιτούσες από το NES να έχει και κασσεττόφωνο. Ας μην γινόμαστε παράλογοι! Κι εγώ μπορεί να θέλω να γράφω κείμενα με πολυτονικό στο Wii. Σε αυττή την περίπτωση το πρόβλημα το έχω εγώ κι όχι η Nintendo. Παιχνιδοκονσόλα μου πούλησαν, όχι υπολογιστή!!!

Dani14
11-01-2010, 13:29
Και εγω πιστευω οτι πρεπει να υπαρχει ελεγχος και να μην μπορει ο καθενας να βγαλει οτι θελει ακομα και αν χαθουν καποιες ευκαιριες.

Η Νιντεντο με το NES καθιερωσε την Seal of Quality για να ειναι σιγουρη οτι το φιασκο με τα παιχνιδια της Αταρι που οδηγησε στην κριση του gaming και οφειλοταν καθαρα στην αθλια ποιοτητα των τιτλων δεν θα επαναληφθει. Ακομα και ετσι βλεπουμε πολλους αθλιους τιτλους...φανταστειτε αν μπορει ο καθενας να βγαλει οτι θελει.

σωστα θελει να προστατεψει την κονσολα της απο 'πατατες' η nintendo αλλα εφοσον δεν τα αναγνωριζει δεν προκειται να χρεωθει την ενδεχομενη κακη τους ποιοτητα (αν και οπως λες και εσυ παλι βγαινουν κακα παιχνιδια οποτε αμφιβαλω για το τι ελεγχος γινεται) και ουτε προκειται να χρησιμοποιηθουν οι ηρωες της οπως παλαιοτερα.

Tzini9
11-01-2010, 15:40

Ρε παιδιά σίγουρα όποιος αγοράζει παιχνιδομηχανή την αγοράζε κατά κύριο λόγο για να παίζει παιχνίδια,αυτός έιναι ο κύριος σκοπός της άλλωστε.Φυσικά η nintendo κάνει πολύ καλά να περιορίζει τους τίτλους που βγαίνουν για να το προστατέψει από πατάτες που βγαίνουν όλο και συχνότερα το τελευταίο καιρό,κανείς δε λέει το αντίθετο,όποιος διαφωνεί καλύτερα να το ξανασκεφτεί.

Απλά όπως είπα και στο πρώτο post,το ds ή ακόμα καλύτερα το μελλοντικό ds,δίνει απίστευτες δυνατότητες,πολύ καλύτερες από εκείνες που δίνει πχ το iphone,ή ακόμα και το καλύτερο kit εφαρμογών για υπολογιστή ή οικιακή κονσόλα.Αυτό οφείλεται στην ευκολία προγραμματισμού,τη βολικότητα της touch screen και σε πολλά άλλα.Δηλαδή το ds έχει καλούς τίτλους-εφαρμογές αλλά θα μπορούσε και πολύ καλύτερα...

jimkakajim88
11-01-2010, 17:16
ρε παιδια ομως ειναι σιγουρα ενας τροπος να ε3ικονομισεις χρηματα για αυτο πολουντε...παντως σε μεγαλα καταστηματα δεν τις βρισκεις...:unsure:

geo2004z
11-01-2010, 17:51
απλά όπως είπα και στο πρώτο Post,το Ds ή ακόμα καλύτερα το μελλοντικό Ds,δίνει απίστευτες δυνατότητες,πολύ καλύτερες από εκείνες που δίνει πχ το Iphone,ή ακόμα και το καλύτερο Kit εφαρμογών για υπολογιστή ή οικιακή κονσόλα.αυτό οφείλεται στην ευκολία προγραμματισμού,τη βολικότητα της Touch Screen και σε πολλά άλλα.δηλαδή το Ds έχει καλούς τίτλους-εφαρμογές αλλά θα μπορούσε και πολύ καλύτερα...

αυτό είναι στο χέρι της εκάστοτε εταιρίας και όχι των κάθε δικαστηρίων. από αυτά που γνωρίζουμε, στην ιαπωνία χρησιμοποιείται το Ds, με κατάλληλες εφαρμογές, στα σχολεία για την εκμάθηση των μαθητών. υποθέτω πως αυτό έγινε σε συνδυασμό με την ίδια την εταιρία και αν αξιοποιηθεί σωστά ώστε να έχει απήχηση, θα δούμε κι άλλες κινήσεις από την ίδια την εταιρία. υποθέτω πως θα υπάρχουν κι άλλα παρόμοια σχέδια στην εταιρία που βρίσκονται σε δοκιμαστικό στάδιο και θα τα δούμε στο μέλλον σε σοβαρές εργασίες.

δεν καταλαβαίνω αυτή τη βιασύνη και ανησυχία των νέων να ξεκλειδωθούν οι εφαρμογές από τώρα. κάθε πράμα στον καιρό του...

Ash_Pokemaster
11-01-2010, 21:41

Δεν θα κάτσω να το αναλύσω πολύ καθώς το έχω κάνει πολλές φορές, αλλά θα σου πω ένα παράδειγμα της λογικής εκείνων που αγοράζουν μία κονσόλα που μπορεί να υποστοιρίξει πλήρως άλλες εφαρμογές (και πολυμέσα) εκτός του gaming αλλά δεν το κάνει χωρίς κάποια δικαιολογία.

Είναι σαν να αγοράζεις έναν σουγιά πληρώνοντας για το ψαλιδάκι, τον μεγενθυντικό φακό, το ανοιχτήρι, τον νυχοκόπτη και λοιπά. Παρόλ' αυτά σου επιτρέπεται να χρησιμοποιήσεις μόνο το μαχαίρι, που είναι μεν το πιο στάνταρντ εργαλείο του σουγιά, αλλά σίγουρα όχι το μοναδικό χρήσιμο.

Geo γενικά οι απόψεις σου είναι σεβαστές, αλλά θεωρώ (ή μάλλον μου φαίνεται) ότι η θέση σου πάνω στο θέμα του Homebrew είναι παραλογισμός. Οι επιλογές αυτές τις Nintendo οφελούν (προφανώς, αν και δεν μπορώ να δω πώς) την Nintendo και μόνο αυτή, και δεν είναι επιλογές που θα έπρεπε να δέχεσαι, και πόσο μάλλον επιδοκιμάζεις.

dkmaster
11-01-2010, 22:04
Συμφωνώ με τον ash και δυστυχώς δεν καταλάβατε το σχόλιο με το dvd παρόλο που το ανάλυσα όσο δεν πάει. Δεν αγόρασα την κονσόλα για να βλέπω dvd, αλλά η κονσόλα που αγόρασα μπορεί να παίξει dvd γιατί η nintendo την έκανε να μπορεί, όμως για να μειώσει το κόστος της δεν αγόρασε τα licences και γι' αυτό τελικά δεν υποστηρίζει επίσημα dvd. Εσάς δεν θα σας κακοφαινόταν δηλαδή αν το n64 κατασκευαστικά σας έδινε την δυνατότητα να παίξει μουσική αλλά σου έλεγε η Nintendo είναι παράνομο; Δεν σημαίνει ότι αγοράζεις το προϊόν για κάτι που δεν κάνει από την μαμά της και γίνεσαι παράλογος απαιτώντας να κάνει πράγματα που δεν μπορεί. Αλλά αν το προϊόν που αγοράζεις μπορεί να κάνει νόμιμα πράγματα γιατί να μην το επιχειρήσεις.

Εγώ μπορεί να θέλω να αντικαταστήσω από το ράφι μου το dvd player, το mp3 player και το κασσετόφωνο, και έτυχε η κονσόλα της nintendo που αγόρασα να τα κάνει όλα αυτά από τη μαμά της, χωρίς αλλαγή στο hardware, άρα δίνει τη δυνατότητα αλλά με ελλειπές software για λόγους οικονομίας της κονσόλας και τίποτα άλλο.

Τέλος, η απόφαση του δικαστηρίου για μένα δεν πρέπει να θεωρηθεί ως επέμβαση στον τρόπο συμπεριφοράς της κάθε εταιρίας, αλλά ως άνοιγμα ματιών και δρόμου και στο opensource.

(Δεν νομίζω να έχει τολμήσει κανείς να ακούσει mp3 από το dvd player του!!!):laugh:

andys12
12-01-2010, 00:06
"Το topic κλειδώθηκε.

Καταρχήν όφειλες να διαβάσεις τους κανόνες του site πριν γίνεις μέλος και μετά να μας κατηγορείς για αμάθεια.Ο ρόλος των admin και των mods είναι να επεμβαίνουν εκεί και όπου χρειάζεται και αυτό θα κάνουν.Οποιος γίνεται μέλος στο ninty θα πρέπει να σέβεται τους κανόνες.Αν θέλει καποιο site απλά για να λέει τα δικά του χωρίς σεβασμό τοτε το ninty δεν τονν καλύπτει και καλύτερα να πάει αλλού.ΤΕΛΟΣ.

Οσο αφορά το θέμα.Τα δικαστήρια πάρα πολλές φορές κάνουν λάθη και κατα την άποψη μου και αυτή την φορά έκαναν το ίδιο.Αν ο όποισδήποτε έβγαζε ένα αθλιο παιχνίδι χωρίς την άδεια της Nintendo δεν θα ήταν άδικο για την εταιρία και το όνομα της?Εχτος αυτού ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας.Οι πλήστοι χρησιμοποιούν flashcards για πειρατικούς σκοπούς.Τα πνευματικά δικαιώματα που είναι?Αυτά δεν τα σκέφτηκε το δικαστήριο?Αν με την χρήση των flashcards ή με κάποια εφαρμογή πάθει μια βλάβη η κονσόλα τότε θα είναι υπόχρεη η Nintendo να τη φτιάξει?

Hellraider
12-01-2010, 00:24
Οσο αφορά το θέμα.Τα δικαστήρια πάρα πολλές φορές κάνουν λάθη και κατα την άποψη μου και αυτή την φορά έκαναν το ίδιο.Αν ο όποιοσδήποτε έβγαζε ένα αθλιο παιχνίδι χωρίς την άδεια της Nintendo δεν θα ήταν άδικο για την εταιρία και το όνομα της?Εχτος αυτού ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας.Οι πλήστοι χρησιμοποιούν flashcards για πειρατικούς σκοπούς.Τα πνευματικά δικαιώματα που είναι?Αυτά δεν τα σκέφτηκε το δικαστήριο?Αν με την χρήση των flashcards ή με κάποια εφαρμογή πάθει μια βλάβη η κονσόλα τότε θα είναι υπόχρεη η Nintendo να τη φτιάξει?

(απευθυνόμενος και στο Geo)
Χαζό παράδειγμα αλλά δε μου φαίνεται παράλογο:Με ένα μαχαίρι μας δίνεται η δυνατότητα να σκοτώσουμε κάποιον άνθρωπο.Εκτός από αυτό όμως μας βοηθάει σε πάρα πολλά άλλα καθημερινά πράγματα.Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να απαγορέψουμε την πώληση/θεωρήσουμε παράνομη την αγορά του;Η επιλογή γίνεται από έμας όχι από το μαχαίρι/flashcard.
Eπίσης η Nintendo σε τέτοιες περιπτώσεις δεν έχει καμία υποχρέωση να φτιάξει την κονσόλα. :wink:

Επίσης Geo θυμήσου στις δύο προηγούμενες γενιές γιατί η Nintendo ήταν δεύτερη και τρίτη αντίστοιχα;5η γενιά cartridge αντί για CD, 6η mini dvd αντί για κανονικά,ανύπαρκτη internet υποστήριξη.Και οι τρεις επιλογές τις για πιο casual/kids friendly κονσόλα.Φυσικά και δεν ήταν ο μοναδικός παράγοντας αλλά έχει μερίδιο ευθύνης.Το ότι αυτή τη γενιά βρίσκεται στην κορυφή δεν το χρωστάει σε αυτές της τις επιλογές αλλά στο χειρηστίριο της και μόνο.

Άποψη μου πάντα.:laugh:

paokman
12-01-2010, 01:25
Ρε παιδια, εχουμε ολιγον τι παραλογισθει! Η Nintendo φτιαχνει ενα μηχανημα με συγκεκριμμενο λογισμικο για συγκεκριμμενη χρηση. Δεν καταλαβαινω γιατι καποιος να θελει να κανει κατι αλλο με αυτο το προιον. Αγοραζουμε παιχνιδομηχανη για να παιζουμε παιχνιδια. Για να κατασκευαστουν παιχνιδια καποια στουντιο πρεπει να τα παρασκευαζουν. Αυτα τα στουντιο κονομανε απο τις πωλησεις αυτων των παιχνιδιων. Οποτε, οιοδηποτε μεσο (flashcards) που απειλει την βιωσιμοτητα τους βλαπτει εμας τους gamers, αφου οδηγει εξ ορισμου τα στουντιο σε χρεοκοπια!

Vetus
12-01-2010, 05:38
Αν κι όταν ακούμε flashcards το μυαλό μας πάει κατευθείαν στα παράνομα roms μην ξεχνάμε και τα fanmade translated roms παιχνιδιών που δεν πρόκειται ποτέ να δούμε επίσημα εκτός Ιαπωνίας. Φυσικά, οι translators των παιχνιδιών αυτών επειδή υποστηρίζουν την προσπάθεια των δημιουργών των παιχνιδιών που μεταφράζουν κυκλοφορούν μονάχα τα translation patches κι όχι τα ίδια τα roms μεταφρασμένα με το σκεπτικό ότι τα roms θα τα βρεις μόνος σου με δικιά σου ευθύνη (για να μην βρουν και τον μπελά τους) κι ότι κατέχεις και το original cartidge. Και γι' αυτόν τον λόγο καμία εταιρεία δεν έχει καταδικάσει κανένα fanmade translation (άλλωστε, αυτές επέλεξαν να μην τα κυκλοφορήσουν στην δυτική αγορά, οπότε δεν έχουν δικαίωμα να γκρινιάζουν για κάτι που οι ίδιοι δεν φρόντισαν να εκμεταλευτούν παραπέρα).

Και πάλι, όμως, υπήρχαν εταιρείες που έφτιαχναν παιχνίδια χωρίς την έγκριση της Nintendo για το περιβόητο Seal of Quality, κυρίως ενήλικου περιεχομένου. Κι ενώ το Seal of Quality χάρισε στην Nintendo Aμερικής την εμπιστοσύνη γονέων και καταστηματάρχηδων (με αποτέλεσμα να βλέπεις κονσόλες της Nintendo ακόμα και σε παιχνιδάδικα) μετά από χρόνια κούρασε τους gamers βλέποντας την Nintendo Aμερικής να επιβάλει τέτοια απίστευτη λογοκρισία στα παιχνίδια που έβγαιναν για τις κονσόλες της που λογικό ήταν να στραφούν στην συνέχεια στο Mega Drive που πρόσφερε πιο mature gaming.

Intruder
12-01-2010, 06:30
Ρε παιδιά η Nintendo έβγαλε αυτήν την κονσόλα για την οποια έχουν κυκλοφορήσει ας πούμε 100 παιχνίδια. Αργότερα βγήκαν και άλλα 40 homebrew παιχνίδια και 20 προγράμματα. Αν εγώ αγοράσω ένα Wii,5 αυθεντικά παιχνίδια και κατεβάσω και ότι homebrew παιχνίδι έχει βγει...ακόμα και τις πατάτες...η εταιρία τί θα πάθει? Θα πάω εγώ να της πω "τί παιχνίδια είναι αυτά ρε?" ή θα κατηγορήσω αυτόν που το έφτιαξε? Ή εμένα που έκανα την επιλογή?
Μερικοί εδώ λέτε ότι με αυτόν τον τρόπο η Nintendo "προστατεύει" το μηχανημά της. Αλλά από τί? Η πειρατία είναι κακή αλλά όλα τα υπόλοιπα που προσφέρονται από το modding όπως το να προσφέρουν μεγαλύτερη ποικιλία στις επιλογές του κατόχου της εκάστοτε κονσόλας, πιστεύω ότι προωθούν ένα μηχάνημα παρά το ότι το δυσφημούν...

P.S. αν δεν καταλαβάτε τί γράφω είναι επειδή νυστάζω!

RooF
12-01-2010, 08:24
Αν κι όταν ακούμε flashcards το μυαλό μας πάει κατευθείαν στα παράνομα roms μην ξεχνάμε και τα fanmade translated roms παιχνιδιών που δεν πρόκειται ποτέ να δούμε επίσημα εκτός Ιαπωνίας. Φυσικά, οι translators των παιχνιδιών αυτών επειδή υποστηρίζουν την προσπάθεια των δημιουργών των παιχνιδιών που μεταφράζουν κυκλοφορούν μονάχα τα translation patches κι όχι τα ίδια τα roms μεταφρασμένα με το σκεπτικό ότι τα roms θα τα βρεις μόνος σου με δικιά σου ευθύνη (για να μην βρουν και τον μπελά τους) κι ότι κατέχεις και το original cartidge. Και γι' αυτόν τον λόγο καμία εταιρεία δεν έχει καταδικάσει κανένα fanmade translation (άλλωστε, αυτές επέλεξαν να μην τα κυκλοφορήσουν στην δυτική αγορά, οπότε δεν έχουν δικαίωμα να γκρινιάζουν για κάτι που οι ίδιοι δεν φρόντισαν να εκμεταλευτούν παραπέρα).

Και πάλι, όμως, υπήρχαν εταιρείες που έφτιαχναν παιχνίδια χωρίς την έγκριση της Nintendo για το περιβόητο Seal of Quality, κυρίως ενήλικου περιεχομένου. Κι ενώ το Seal of Quality χάρισε στην Nintendo Aμερικής την εμπιστοσύνη γονέων και καταστηματάρχηδων (με αποτέλεσμα να βλέπεις κονσόλες της Nintendo ακόμα και σε παιχνιδάδικα) μετά από χρόνια κούρασε τους gamers βλέποντας την Nintendo Aμερικής να επιβάλει τέτοια απίστευτη λογοκρισία στα παιχνίδια που έβγαιναν για τις κονσόλες της που λογικό ήταν να στραφούν στην συνέχεια στο Mega Drive που πρόσφερε πιο mature gaming.

η και βιβλικου περιεχομενου. :tongue_smilie:

dkmaster
12-01-2010, 14:31
Χαίρομαι που βλέπω πως ο κόσμος έπιασε το νόημα των 3rd generation consoles. Και θέλει και κάτι παραπάνω από μια παιχνιδομηχανή αλλά με νόμιμο τρόπο.

geo2004z
12-01-2010, 16:20
Ρε παιδια, εχουμε ολιγον τι παραλογισθει! Η Nintendo φτιαχνει ενα μηχανημα με συγκεκριμμενο λογισμικο για συγκεκριμμενη χρηση. Δεν καταλαβαινω γιατι καποιος να θελει να κανει κατι αλλο με αυτο το προιον. Αγοραζουμε παιχνιδομηχανη για να παιζουμε παιχνιδια. Για να κατασκευαστουν παιχνιδια καποια στουντιο πρεπει να τα παρασκευαζουν. Αυτα τα στουντιο κονομανε απο τις πωλησεις αυτων των παιχνιδιων. Οποτε, οιοδηποτε μεσο (flashcards) που απειλει την βιωσιμοτητα τους βλαπτει εμας τους gamers, αφου οδηγει εξ ορισμου τα στουντιο σε χρεοκοπια!

Δυστυχώς φίλε μου οι νέοι δεν καταλαβαίνουν ότι μόνο κακό μπορεί να φέρει σε όλους τους gamers το υποτιθέμενο "ξεκλείδωμα". Όπως είπα και πριν, η Nintendo βγάζει video games εδώ και 3 δεκαετίες.... κάτι παραπάνω θα ξέρει.

Obiwan88
12-01-2010, 17:49
Χαίρομαι που βλέπω πως ο κόσμος έπιασε το νόημα των 3rd generation consoles. Και θέλει και κάτι παραπάνω από μια παιχνιδομηχανή αλλά με νόμιμο τρόπο.

δν κτλβα τι εννοεις με τον ορο "3rd generation" :confused1::confused1::confused1:

RooF
12-01-2010, 18:10
δν κτλβα τι εννοεις με τον ορο "3rd Generation" :confused1::confused1::confused1:

ουτε εγω. η παρουσα γενια ειναι η 7η.

dkmaster
12-01-2010, 21:05
Οκ. Λάθος εκ παραδρομής 7η γενιά. Και geo πόσο παλιός gamer είσαι; Αν ισχύει η ηλικία που γράφεις δεν νομίζω να διαφέρουμε και πολύ. Την ίδια ηλικία έχουμε. Επίσης δεν σημαίνει πως επειδή έχουμε διαφορετική άποψη δεν σημαίνει πως είμαι πιο νέος στα games από ότι εσύ. Επίσης δεν σημαίνει πως επειδή έχω εγώ αυτήν την άποψη να την έχεις και εσύ. Εγώ απλώς παραθέτω τα επιχειρήματα μου. Επίσης δεν είδα σε καμία κονσόλα με "ξεκλειδώματα" να υπάρχει κάτι καταστροφικό. Απλά φαίνεται πως ότι αποζητούσαν κάποιοι επί εποχής ocarina of time, αποζητούν και σήμερα. Και δεν θα διαφωνήσω και πολύ σε αυτό αλλά ο κόσμος πάει μπροστά και καλό είναι να πάμε και εμείς και δεν σημαίνει πάντα πως πάει στο καλύτερο. Όμως όπως δεν σε ενδιαφέρει σε μία κονσόλα αυτής της γενιάς να έχει και άλλες εφαρμογές εκτός από τα παιχνίδια, έτσι δεν νομίζω να έχεις και κινητό με υπέρυθρες ή bluetooth ή παιχνίδια ή αριθμομηχανή γιατί το κινητό είναι για να παίρνεις τηλέφωνα. Επειδή όμως θα γυρνάμε σε κύκλους και καμία πλευρά δεν θα αλλάξει άποψη και καλά θα κάνει, είναι το τελευταίο Post που θα κάνω σε αυτό το topic. Κανείς δεν έχει δίκιο και κανείς δεν έχει άδικο και καλό είναι να συμφωνήσουμε όλοι σε αυτό.

paokman
12-01-2010, 21:12
Tελικώς dkmaster όλα είναι θέμα οπτικής γωνίας. Αν είσαι παλαιός gamer, όπως λες, τότε θα νοσταλγείς σίγουρα την εποχή του NES και του SNES, τα οποία απευθύνονταν μεν σε λιγότερο κόσμο, αλλά πούλαγαν αρκετά παιχνίδια γιατί δεν υπήρχε το τσιπάρισμα....
Πούλαγαν. άρα έφτιαχναν και περισσότερους τίτλους. Κάποιοι εξ αυτών ήταν διαμάντια....
Επειδή στις ημέρες μας η πειρατεία ανθεί, οι εταιρείες στρέφονται σιγά-σιγά σε παιχνίδια μέσω download....
Τέλος πάντων.

Συμφωνούμε στο ότι διαφωνούμε! Κάτι είναι κι αυτό. Πάντως θεωρώ ότι αυτές οι εφαρμογές μόνον κακό κάνουν στην βιομηχανία των βιντεοπαιχνιδιών...

dkmaster
12-01-2010, 21:48
Κάτι που θυμήθηκα μόλις το dreamcast δεν εξαφανίστηκε λόγο πειρατείας αλλά επειδή κάποιες εταιρίες αποφάσισαν πως δεν έχει ενδιαφέρον η κονσόλα. Και η Sega είχε κάποια χρόνια στην πλάτη της.

Και φυσικά νοσταλγώ κάποια διαμάντια όπως τότε, αλλά δυστυχώς ζω στο 2010 και πρέπει να συμβιβάζομαι με κάποια πράγματα.

Όποτε μπορώ συνδέω το snes για να παίξω κάποια παιχνίδια αλλά δεν δείχνει καλά στην LCD τηλεόραση,γιατί ξέμεινα από CRT.

geo2004z
13-01-2010, 09:49
Οκ. Λάθος εκ παραδρομής 7η γενιά. Και geo πόσο παλιός gamer είσαι; Αν ισχύει η ηλικία που γράφεις δεν νομίζω να διαφέρουμε και πολύ. Την ίδια ηλικία έχουμε. Επίσης δεν σημαίνει πως επειδή έχουμε διαφορετική άποψη δεν σημαίνει πως είμαι πιο νέος στα games από ότι εσύ. Επίσης δεν σημαίνει πως επειδή έχω εγώ αυτήν την άποψη να την έχεις και εσύ. Εγώ απλώς παραθέτω τα επιχειρήματα μου. Επίσης δεν είδα σε καμία κονσόλα με "ξεκλειδώματα" να υπάρχει κάτι καταστροφικό. Απλά φαίνεται πως ότι αποζητούσαν κάποιοι επί εποχής ocarina of time, αποζητούν και σήμερα. Και δεν θα διαφωνήσω και πολύ σε αυτό αλλά ο κόσμος πάει μπροστά και καλό είναι να πάμε και εμείς και δεν σημαίνει πάντα πως πάει στο καλύτερο. Όμως όπως δεν σε ενδιαφέρει σε μία κονσόλα αυτής της γενιάς να έχει και άλλες εφαρμογές εκτός από τα παιχνίδια, έτσι δεν νομίζω να έχεις και κινητό με υπέρυθρες ή bluetooth ή παιχνίδια ή αριθμομηχανή γιατί το κινητό είναι για να παίρνεις τηλέφωνα. Επειδή όμως θα γυρνάμε σε κύκλους και καμία πλευρά δεν θα αλλάξει άποψη και καλά θα κάνει, είναι το τελευταίο Post που θα κάνω σε αυτό το topic. Κανείς δεν έχει δίκιο και κανείς δεν έχει άδικο και καλό είναι να συμφωνήσουμε όλοι σε αυτό.

Δεν ήθελα να θίξω την ηλικία σου κι ούτε αυτός ήταν ο σκοπός μου. Λάθος μου αν άφησα να φανεί κάτι τέτοιο. Απλώς, τα επιχειρήματά σου μου θυμίζουν τα επιχειρήματα ατόμων που επέλεγαν να παίξουν PSX αντί Nintendo 64 επειδή θα πλήρωναν λίγα χρήματα στις αντιγραφές παιχνιδιών. Εκτός αυτού, τα συγκεκριμένα άτομα μας κορόιδευαν εμάς που είχαμε Nintendo 64 και πληρώναμε 28.900 δρχ για κάθε παιχνίδι, υποστηρίζοντας ότι φταίει η Nintendo που δεν ξεκλειδώνει το μηχάνημά της.....

Τέλος πάντων. Η άποψή μου είναι ότι κάθε μορφή ξεκλειδώματος ενάντια σε αυτά που προσφέρει η εταιρία είναι λάθος. Θα ήθελα όμως εδώ να ρωτήσω αυτούς που έχουν διαφορετική άποψη από τη δική μου...... Αν το DS είχε εξ αρχής παραπάνω εφαρμογές από αυτές που προσφέρει σήμερα και κόστιζε όσο και ένα PSP ή και παραπάνω, θεωρείτε ότι θα πωλούσε το ίδιο? Θα είχε τα ίδια κέρδη η εταιρία? Θα το αγόραζε ο κόσμος ή θα διχάζονταν τα άτομα και θα επέλεγαν το PSP που έχει καλύτερο hardware?

dkmaster
13-01-2010, 11:09
Geo πραγματικά καμία σχέση, και εγώ n64 είχα και πλήρωνα και εγώ για τις κασσέτες όπως και εσύ. Πάντως αν το μόνο που κατάλαβες από τα επιχειρήματα μου ήταν πως θέλω να παίζω πειρατικά παιχνίδια μάλλον θα πρέπει να ξαναπάω σχολείο για να πάθω να μιλάω πιο αναλυτικά γιατί δεν γίνομαι σαφής. Και πάνω στην ερώτηση σου, ναι πάλι ds θα έπαιρνα. Τα παιχνίδια του psp τα έχεις δεί; Και τζάμπα να μου το έδιναν πάλι δεν θα το έπαιρνα.

RooF
13-01-2010, 12:19
Η αληθεια ειναι οτι οι homebrew δυνατοτητες του psp ειναι πολυ ανωτερες ετσι και αλλιως. Βεβαια υπαρχει το κατεξοχην homebrew μηχανιμα, το GP2X Wiz (http://www.play-asia.com/paOS-13-71-d1-49-en-70-2z59.html).

geo2004z
13-01-2010, 13:58
Geo πραγματικά καμία σχέση, και εγώ n64 είχα και πλήρωνα και εγώ για τις κασσέτες όπως και εσύ. Πάντως αν το μόνο που κατάλαβες από τα επιχειρήματα μου ήταν πως θέλω να παίζω πειρατικά παιχνίδια μάλλον θα πρέπει να ξαναπάω σχολείο για να πάθω να μιλάω πιο αναλυτικά γιατί δεν γίνομαι σαφής. Και πάνω στην ερώτηση σου, ναι πάλι ds θα έπαιρνα. Τα παιχνίδια του psp τα έχεις δεί; Και τζάμπα να μου το έδιναν πάλι δεν θα το έπαιρνα.

Αν αυξανόταν κι άλλο η τιμή του DS, εγώ προσωπικά δε θα αγόραζα ούτε αυτό αλλα ούτε και το PSP. Θα αρκούμουν με μία επιτραπέζια κονσόλα. Έχουν καταντήσει οι φορητές κονσόλες ακριβότερες από το φθηνότερο laptop...

Αγγελος Μαστορακης
13-01-2010, 15:29
Σωστος ο δικαστης

zeppus
13-01-2010, 17:05
Η γνώμη μου είναι πως από τη στιγμή που έχεις αγοράσει μια κονσόλα/συσκευή μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις με όποιον τρόπο θέλεις, αρκεί αυτός να μη θίγει το όνομα ή τα πνευματικά δικαιώματα τις εκάστοτε εταιρίας.

Αν εγώ χρησιμοποιώ το ds για να ακούω τραγούδια/τρέχω homebrew εφαρμογές (δε μιλάω για roms), με ποιον ακριβώς τρόπο ζημιώνω τη Nintendo;
Όταν ξέρω ότι αγοράζοντας το ds έχω τη δυνατότητα με κάποιον τρόπο να βλέπω και ταινίες χωρίς να χρειαστεί να πάρω το ακριβότερο psp, γιατί να μην το προτιμήσω;

Προσωπικά πιστεύω αυτό προωθεί μια κονσόλα και δε τη ζημιώνει.

JFTS
13-01-2010, 19:09
Το θεμα εχει θιχτει ουκ ολιγες φορες, γι' αυτο θα ειμαι συντομος. Πιστευω πως οι αποψη του Geo ειναι σωστη με την ενοια οτι ακομη κι αν δεν ειναι παρανομο να ξεκλειδωνεις μια κονσολα (με software εννοω), οι περισσοτεροι χρηστες ειναι πειρατες επειδη ειναι πολυ ευκολο να βαλει κανεις τετοιες εφαρμογες backup loading. Απο την αλλη, οι προγραμματιστες αυτων των εφαρμογων κυκλοφορουν τα προγραμματα τους με το σκεπτικο οτι θα τα χρησιμοποιησεις για να παιξεις αντιγραφες παιχνιδιων που εχεις ή παιχνιδια που εχεις χασει. Αλλα στ' αληθεια, ποιος το κανει αυτο; Δεν βγαζω την ουρα μου απ' εξω καθως εχω κι εγω καιρο τωρα το Homebrew Channel στο Wii. Παρ' ολα αυτα δεν παιζω πειρατικα παιχνιδια. Και γιατι να σε πιστεψουμε θα μου πειτε; Αυτος ακριβως ειναι και ο λογος που αυτο το θεμα καταληγει παντα σε αδιεδοξο.

Εκει που θελω να καταληξω ειναι στο οτι ενω πρακτικα ειναι παρανομο (μιας κι η Nintendo δεν εκανε το Wii open source), οποιος χρησιμοποιει το Homebrew Channel με softmod, μονο για νομιμες/δωρεαν εφαρμογες ειναι απολυτως νομιμος, καθως δεν παραβιαζει ουτε τα δικαιωματα του hardware, ουτε αυτα των εταιριων που φτιαχνουν τα παιχνιδια.

geo2004z
13-01-2010, 19:12
Η γνώμη μου είναι πως από τη στιγμή που έχεις αγοράσει μια κονσόλα/συσκευή μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις με όποιον τρόπο θέλεις, αρκεί αυτός να μη θίγει το όνομα ή τα πνευματικά δικαιώματα τις εκάστοτε εταιρίας.

Δεν είναι τόσο απλό το θέμα. Είναι σα να μου λες ότι μπορείς να αγοράσεις αυτοκίνητο και να το χρησιμοποιήσεις όπως θες...... χωρίς να κατέχεις άδεια ικανότητας οδηγήσεως, χωρίς να φορείς τη ζώνη σου, χωρίς να ανάβεις τα φώτα σου τη νύχτα κτλ... Υπάρχουν κώδικας οδικής κυκλοφορίας. Έτσι, όταν αγοράζεις ένα προϊόν και γνωρίζεις τους κανονισμούς μην απαιτείς κάτι παραπάνω εφ' όσον την αγοράσεις, πάρε κάτι άλλο που θα εξυπηρετεί τις ανάγκες σου.

Όσο για το δικαστήριο, είναι προφανές ότι υποστήριξε την Γαλλική εταιρία, εφ' όσον έγινε η δίκη στη Γαλλία. Από τα νέα μαθαίνω ότι η Nintendo of Europe θα προσφύγει στα στο ευρωπαϊκό δικαστήριο για το θέμα.... εκεί πιστεύω ότι θα δικαιωθεί.

zeppus
13-01-2010, 19:32
Δεν είναι τόσο απλό το θέμα. Είναι σα να μου λες ότι μπορείς να αγοράσεις αυτοκίνητο και να το χρησιμοποιήσεις όπως θες...... χωρίς να κατέχεις άδεια ικανότητας οδηγήσεως, χωρίς να φορείς τη ζώνη σου, χωρίς να ανάβεις τα φώτα σου τη νύχτα κτλ... Υπάρχουν κώδικας οδικής κυκλοφορίας. Έτσι, όταν αγοράζεις ένα προϊόν και γνωρίζεις τους κανονισμούς μην απαιτείς κάτι παραπάνω εφ' όσον την αγοράσεις, πάρε κάτι άλλο που θα εξυπηρετεί τις ανάγκες σου.

Όταν αγοράσεις αυτοκίνητο πρέπει να ακολουθείς τους νόμους που υπάρχουν, αλλιώς είσαι παράνομος ή/και επικίνδυνος για τους υπόλοιπους. Αν εγώ τρέχω μια δωρεάν εφαρμογή στο ds ποιον νόμο καταπατώ; Ούτε πνευματικά δικαιώματα θίγω ούτε τίποτα. Απλώς δεν ακολουθώ τον ενδεδειγμένο τρόπο χρήσης που μου προτείνει η Nintendo, η οποία υπόδειξη δεν έχει καμία σχέση με "νόμο".

geo2004z
14-01-2010, 09:08
όταν αγοράσεις αυτοκίνητο πρέπει να ακολουθείς τους νόμους που υπάρχουν, αλλιώς είσαι παράνομος ή/και επικίνδυνος για τους υπόλοιπους. αν εγώ τρέχω μια δωρεάν εφαρμογή στο Ds ποιον νόμο καταπατώ; ούτε πνευματικά δικαιώματα θίγω ούτε τίποτα. απλώς δεν ακολουθώ τον ενδεδειγμένο τρόπο χρήσης που μου προτείνει η Nintendo, η οποία υπόδειξη δεν έχει καμία σχέση με "νόμο".

προφανώς δε γνωρίζεις ότι υπάρχει νόμος, ο οποίος απαγορεύει τη χρήση πειρατικών και παράνομων υλικών σε υπολογιστές και κονσόλες. δε σε κατηγορώ, είναι λογικό να μη γνωρίζεις τη στιγμή που ο νόμος δεν εφαρμόζεται, για αυτό το λόγο ένα μεγάλο ποσοστό των ελλήνων είναι πειρατές.

zeppus
14-01-2010, 11:06
προφανώς δε γνωρίζεις ότι υπάρχει νόμος, ο οποίος απαγορεύει τη χρήση πειρατικών και παράνομων υλικών σε υπολογιστές και κονσόλες. δε σε κατηγορώ, είναι λογικό να μη γνωρίζεις τη στιγμή που ο νόμος δεν εφαρμόζεται, για αυτό το λόγο ένα μεγάλο ποσοστό των ελλήνων είναι πειρατές.

Όντως δε γνωρίζω κάποιον τέτοιο νόμο και μου φαίνεται και παράξενος μπορώ να πω.Και ποια ακριβώς είναι αυτά τα "παράνομα" υλικά;
Αν μπορείς βρες μου ένα link με αυτό το νόμο.

geo2004z
14-01-2010, 12:08
Όντως δε γνωρίζω κάποιον τέτοιο νόμο και μου φαίνεται και παράξενος μπορώ να πω.Και ποια ακριβώς είναι αυτά τα "παράνομα" υλικά;
Αν μπορείς βρες μου ένα link με αυτό το νόμο.

Σε τεχνική εταιρία δουλεύω φίλε μου και γίνεται συχνά έλεγχος στα γραφεία της και στους υπολογιστές της για να ελέγξουν τη νόμιμη χρήση του λογισμικού που υπάρχει σε αυτά. Για παράδειγμα, αν δεν έχεις νόμιμο το πρόγραμμα Autocad μας κόβουν πρόστιμο, μεγαλύτερο της τιμής που κοστίζει το ίδιο το πρόγραμμα, κάπου στις 5.000 ευρώ. Την επόμενη φορά που θα μας ελέγξουν θα ζητήσω το ακριβή νόμο και θα τον ποστάρω εδώ διότι υπάρχουν πολλοί δύσπιστοι, δεν έχω λόγο να πω ψέματα.

Είναι υπερβολικό να συμβαίνει κάτι τέτοιο αλλά αυτός που έφτιαξε το πρόγραμμα δεν πρέπει να πληρωθεί για τη δουλειά του? Αν όλος ο κόσμος χρησιμοποιούσε πειρατικά, αυτός δεν θα ανταμειβόταν και την επόμενη φορά δε θα έφτιαχνε λιγότερο ποιοτικό προϊόν από το προηγούμενο. Για το λόγο αυτό πρέπει να σκεφτούμε στην Ελλάδα πόσο κακό κάνει πραγματικά η πειρατεία...

zeppus
14-01-2010, 12:32
Σε τεχνική εταιρία δουλεύω φίλε μου και γίνεται συχνά έλεγχος στα γραφεία της και στους υπολογιστές της για να ελέγξουν τη νόμιμη χρήση του λογισμικού που υπάρχει σε αυτά. Για παράδειγμα, αν δεν έχεις νόμιμο το πρόγραμμα Autocad μας κόβουν πρόστιμο, μεγαλύτερο της τιμής που κοστίζει το ίδιο το πρόγραμμα, κάπου στις 5.000 ευρώ. Την επόμενη φορά που θα μας ελέγξουν θα ζητήσω το ακριβή νόμο και θα τον ποστάρω εδώ διότι υπάρχουν πολλοί δύσπιστοι, δεν έχω λόγο να πω ψέματα.

Είναι υπερβολικό να συμβαίνει κάτι τέτοιο αλλά αυτός που έφτιαξε το πρόγραμμα δεν πρέπει να πληρωθεί για τη δουλειά του? Αν όλος ο κόσμος χρησιμοποιούσε πειρατικά, αυτός δεν θα ανταμειβόταν και την επόμενη φορά δε θα έφτιαχνε λιγότερο ποιοτικό προϊόν από το προηγούμενο. Για το λόγο αυτό πρέπει να σκεφτούμε στην Ελλάδα πόσο κακό κάνει πραγματικά η πειρατεία...

Μιλάμε για διαφορετικά πράγματα.
Φυσικά και το πειρατικό λογισμικό απαγορεύεται.Δε διαφωνούμε σε αυτό.
Εγώ όμως μιλάω για νόμιμο, freeware λογισμικό και όχι για παράνομα roms κτλ.

dkmaster
14-01-2010, 13:01
geo άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε... Έχεις κολλήσει πως το open source λογισμικό και το freeware είναι τα crack/keygen και τα σπαστίρια για να έχεις πειρατικά προγράμματα. Γι' αυτό ξεκινάει από λάθος βάση η συζήτηση. Και για μια ακόμα φορά η κονσόλα τις δυνατότητες τις έχει, αλλά η χρήση που προορίζεται δεν τις αξιοποιεί. Επίσης Roof ωραίο το handhandled open source gadgetακι. Παίζει και να το χτυπήσω.

Venom248
14-01-2010, 14:04
Μετά από μία 3μέρη υποχρεωτική απουσία...
Geo αυτά που λες μοιάζουν πραγματικά με εκτροχιασμένο τρένο. Γιατί απευθίας τα ενσωματώνεις στον κλαδό της πειρατείας? Αν ένας προγραματιστής, designer, έχει όρεξη και φτιάξει μια εφαρμογή για οποιοδήποτε σύστημα και την προωθεί σαν freeware και δεν ειναι τπτ παράμονο, που είναι το πρόβλημα; Παράνομο δεν έιναι, την κονσόλα δεν παραμετροποιεί, πειρατία δεν είναι. Πχ μία εφαρμογούλα για DS, ένα φώτο άλμπουμ που θα βάζεις τις φώτος σου και μέσω του μοναδικού χαρακτηριστικού της touch screen να πλοηγήσε μέσα στις φώτος. Αν ο κατασκευαστής του το προωθεί σαν Free τότε δεν αντιτίθεται σε κανέναν νόμο.Το autocad δεν έχει καμία επαφή με της freeware εφαρμογούλες.

geo2004z
14-01-2010, 18:52
Ok παιδιά, μη βαράτε.... :scared:. Δεν ήξερα ότι υπάρχουν στοιχειώδεις διαφορές μεταξύ αυτών. Αλλά και πάλι η άποψή μου δεν αλλάζει, διαφωνώ με την άποψη του διακστηρίου.

geo2004z
17-01-2010, 09:31
Προμηθευτής της R4 κάρτας καταδικάστηκε σε 12 μήνες φυλάκιση. Εδώ οι λεπτομέρειες.... http://www.electronictheatre.co.uk/index.php/industry-news/3918-supplier-of-r4-carts-sentenced-to-12-months-imprisonment

paokman
17-01-2010, 19:41
Προμηθευτής της R4 κάρτας καταδικάστηκε σε 12 μήνες φυλάκιση. Εδώ οι λεπτομέρειες.... http://www.electronictheatre.co.uk/index.php/industry-news/3918-supplier-of-r4-carts-sentenced-to-12-months-imprisonment
Ε, καλά αφού η R4 είναι η κατ'εξοχήν κάρτα που προβάλλεται για παράνομα roms.

geo2004z
17-01-2010, 19:47
αυτό το λες μόνον εσύ απ' ότι κατάλαβα. οι περισσότεροι εδώ μέσα την υποστηρίζουν αδίκως φυσικά....

dkmaster
17-01-2010, 22:48
geo σε ευχαριστώ για την μετάφραση πρώτον. Δεύτερον το site που παραπέμπεις προφανώς έβγαλε τον τίτλο του άρθρου του από το μυαλό του. Αν διάβασε κανείς το κατηγορητήριο που βρίσκεται στο link που δίνει η σελίδα στην οποία μας παραπέμπεις http://www.bailii.org/ew/cases/EWCA/Crim/2009/2293.html δεν αναφέρεται πουθενά σε καμία flash card. Αναφέρεται στο xecuter για το xbox, το viper για το gc και το messiah για το ps2. Πουθενά αλλού. Επίσης αν διαβάσεις για τα αδικήματα και εσύ όπως και όλοι μας έχουμε παρανομήσει διότι έχουμε όλοι τραβήξει screenshoot από ένα παιχνίδι και το δώσαμε σε κάποιον φίλο μας για χι-ψι λόγους, το οποίο όμως υπόκεινται σε copyrighted υλικό και απαγορεύεται να διανείμουμε τέτοιο είδους υλικό. Επίσης αν έχεις για ιδία χρήση κάτι τέτοιο (modchip) (το έχεις απλά στα χέρια σου και δεν το βάλεις στην κονσόλα που θα έχει ως συνέπεια να αλλιώσεις το hardware, και έπειτα να αντιγράψεις κάποιο dvd έτσι ώστε να υποπέσεις και σε άλλο αδίκημα) δεν έχει κάνει κάποια αξιόποινη πράξη.
(1) A person commits an offence if he--
(a) manufactures for sale or hire, or
(b) imports otherwise than for his private and domestic use, or
(c) in the course of a business--.

Επίσης ελπίζω να γνωρίζετε ποια είναι η διαφορά του Openoffice από τα σπασμένα Microsoft Office.

Venom248
18-01-2010, 02:31
Φουλ παραπληροφόρηση. Έλεος δλδ...Πιο πολύ για ποστ ενστικτώδους αντιδράσεως φάνηκε προσωπικά σε μένα. Θέλω να πιστεύω ότι το έγραψες λόγο κεκτημένης ταχύτητας και όχι λόγο επιπέδου αγγλικών. Αν έμπαινες στον κόπο θα διάβαζες λίγο το πλήρες κατηγορητήριο και όχι απλά στο ουτοπικό και φαντασιουργηματικό τίτλο του site. Με ένα ctrl+f θα δεις ότι πουθενά μα πουθενά δεν αναφέρονται οι "απαγορευμένες" λέξεις R4 και flashcard. Επί της ουσίας, ο τυπάκος που μπαγλαρώσανε έχει στην κατοχή του modchips, στίβες από DVD /CD με αντιγραμένα games και άλλα κακά πραγματάκια. Δεν τα λέω εγώ αυτά αλλά η δικογραφία. Θεωρώ οφέλημο να διαβάζουμε τι γράφουμε και όχι απλά να "πετάμε" ένα λινκ όχι απλα χώρις μετάφραση ,αλλά χωρίς ούτε καν να διαβάσουμε τι λέει.
Conclusion-----------> άσχετο με το θέμα του opensource /homebrew / freeware apls.
Btw μικρή η ποινή :p

RooF
18-01-2010, 03:09
Την παραπληροφορηση (αν ειναι οντως ετσι) την κανει η σελιδα electronictheatre.co.uk (http://www.electronictheatre.co.uk/index.php/industry-news/3918-supplier-of-r4-carts-sentenced-to-12-months-imprisonment) μιας και στο αρθρο της αυτο που λεει και ο geo υποστηριζει.

Αυριο με καθαρο μυαλο θα διαβασω και το κατηγορητηριο για να δω με τα ιδια μου τα ματια τι γραφει γιατι αν ισχυουν αυτα που λεει ο Venom και ο dkmaster τοτε η electronictheatre.co.uk τα βγαζει απο το μυαλο της.

geo2004z
18-01-2010, 09:34
Φουλ παραπληροφόρηση. Έλεος δλδ...Πιο πολύ για ποστ ενστικτώδους αντιδράσεως φάνηκε προσωπικά σε μένα. Θέλω να πιστεύω ότι το έγραψες λόγο κεκτημένης ταχύτητας και όχι λόγο επιπέδου αγγλικών. Αν έμπαινες στον κόπο θα διάβαζες λίγο το πλήρες κατηγορητήριο και όχι απλά στο ουτοπικό και φαντασιουργηματικό τίτλο του site. Με ένα ctrl+f θα δεις ότι πουθενά μα πουθενά δεν αναφέρονται οι "απαγορευμένες" λέξεις R4 και flashcard. Επί της ουσίας, ο τυπάκος που μπαγλαρώσανε έχει στην κατοχή του modchips, στίβες από DVD /CD με αντιγραμένα games και άλλα κακά πραγματάκια. Δεν τα λέω εγώ αυτά αλλά η δικογραφία. Θεωρώ οφέλημο να διαβάζουμε τι γράφουμε και όχι απλά να "πετάμε" ένα λινκ όχι απλα χώρις μετάφραση ,αλλά χωρίς ούτε καν να διαβάσουμε τι λέει.
Conclusion-----------> άσχετο με το θέμα του opensource /homebrew / freeware apls.
Btw μικρή η ποινή :p

Με λίγα λόγια...υποστηρίζεις τη χρήση των καρτών R4???:confused1:

RooF
20-01-2010, 02:46
Συνελήφθη άνδρας για εισαγωγή R4 στην Αγγλία

Ο Yun Can Meng που κατοικεί στην Μεγάλη Βρετανία συνελήφθη και καταδικάστηκε σε δώδεκα μήνες φυλάκιση με την κατηγορία ότι εισήγαγε στην χώρα 26.500 cartridges τύπου R4 με σκοπό να τα μεταπωλήσει. Για όσους δεν το γνωρίζουν, τα R4 είναι δέκτες μνήμης τύπου flash που συνδέονται στις διάφορες κονσόλες DS της Nintendo και μπορούν να παρακάμψουν το σύστημα προστασίας. Ο κάτοχός του R4 μπορεί να το γεμίσει με πειρατικά αντίγραφα παιχνιδιών και να παίξει στην κονσόλα του.
Ακόμα μια απόδειξη της χαοτικής διαφοράς νοοτροπίας μεταξύ Άγγλων και Γάλλων (http://www.byteme.gr/news/industry/a8wos_emporos_kartwn_flash_gia_to_ds_sth_gallia) λέμε εμείς...

Απο byteme.gr (http://www.byteme.gr/news/industry/synellhf8h_andras_gia_eisagwgh_r4_cartridges_sth_m egalh_vretania)

zeppus
20-01-2010, 03:51
Συνελήφθη άνδρας για εισαγωγή R4 στην Αγγλία

Ο Yun Can Meng που κατοικεί στην Μεγάλη Βρετανία συνελήφθη και καταδικάστηκε σε δώδεκα μήνες φυλάκιση με την κατηγορία ότι εισήγαγε στην χώρα 26.500 cartridges τύπου R4 με σκοπό να τα μεταπωλήσει. Για όσους δεν το γνωρίζουν, τα R4 είναι δέκτες μνήμης τύπου flash που συνδέονται στις διάφορες κονσόλες DS της Nintendo και μπορούν να παρακάμψουν το σύστημα προστασίας. Ο κάτοχός του R4 μπορεί να το γεμίσει με πειρατικά αντίγραφα παιχνιδιών και να παίξει στην κονσόλα του.
Ακόμα μια απόδειξη της χαοτικής διαφοράς νοοτροπίας μεταξύ Άγγλων και Γάλλων (http://www.byteme.gr/news/industry/a8wos_emporos_kartwn_flash_gia_to_ds_sth_gallia) λέμε εμείς...

Απο byteme.gr (http://www.byteme.gr/news/industry/synellhf8h_andras_gia_eisagwgh_r4_cartridges_sth_m egalh_vretania)

Αυτό έχουν δημοσιεύσει και στο electronictheatre.co.uk. Το θέμα όμως είναι, όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, ότι στο κατηγορητήριο δεν αναφέρονται πουθενά αυτές οι κάρτες παρά μόνο τα mod-chips.
Kαι στην Ισπανία... (http://www.byteme.gr/news/industry/xrhsimopoihste_kartes_tt_sto_ds_eiste_nomimoi)

Venom248
20-01-2010, 04:30
Αν κάποιος κάνει τον κόπο και δει το κατηγορητήριο για τον Yun Can Meng θα ΔΕΙ ότι πουθενά δεν αναφέρονται οι Bad words R4 / flashcards.

την παραπληροφορηση (αν ειναι οντως ετσι) την κανει η σελιδα electronictheatre.co.uk (http://www.electronictheatre.co.uk/index.php/industry-news/3918-supplier-of-r4-carts-sentenced-to-12-months-imprisonment) μιας και στο αρθρο της αυτο που λεει και ο Geo υποστηριζει.

αυριο με καθαρο μυαλο θα διαβασω και το κατηγορητηριο για να δω με τα ιδια μου τα ματια τι γραφει γιατι αν ισχυουν αυτα που λεει ο Venom και ο Dkmaster τοτε η Electronictheatre.co.uk τα βγαζει απο το μυαλο της.

μάλλον δεν το διάβασες το κατηγορητήριο.

geo2004z
20-01-2010, 09:06
συνελήφθη άνδρας για εισαγωγή R4 στην αγγλία

ο Yun Can Meng που κατοικεί στην μεγάλη βρετανία συνελήφθη και καταδικάστηκε σε δώδεκα μήνες φυλάκιση με την κατηγορία ότι εισήγαγε στην χώρα 26.500 Cartridges τύπου R4 με σκοπό να τα μεταπωλήσει. για όσους δεν το γνωρίζουν, τα R4 είναι δέκτες μνήμης τύπου Flash που συνδέονται στις διάφορες κονσόλες Ds της Nintendo και μπορούν να παρακάμψουν το σύστημα προστασίας. ο κάτοχός του R4 μπορεί να το γεμίσει με πειρατικά αντίγραφα παιχνιδιών και να παίξει στην κονσόλα του.
ακόμα μια απόδειξη της χαοτικής διαφοράς νοοτροπίας μεταξύ άγγλων και γάλλων (http://www.byteme.gr/news/industry/a8wos_emporos_kartwn_flash_gia_to_ds_sth_gallia) λέμε εμείς...

και πολύ καλά έκαναν. το προϊόν αυτό έχει καταστεί παράνομο πλέον και καλό θα είναι να κλείσουν και οι εταιρίες οι οποίες το παράγουν. δυστυχώς, έμειναν πάρα πολύ καιρό ανοικτές....

RooF
20-01-2010, 12:47
την παλευετε ολοι?

αλλο το νεο για τη γαλλια του δικαστιριου της οποιας ειναι και το κατηγορητηριο και αλλο το νεο για την αγγλια....

ελεος πια διαβαστε σωστα.

Venom στο ποστ μου που εχεις σε παραθεση γραφω οτι δεν ειχα διαβασει το κατηγορητηριο μεχρι εκεινει τη στιγμη....

Venom248
20-01-2010, 15:31
Roof εσύ μάλλον πρέπει να διαβάζεις σωστά. Μάλλον πρέπει να νύσταζες όταν έγραψες το ποστ. Το ποστ που έκανα σε παράθεση ήταν για να σου δείξω ότι με αυτά που λες δεν έκανες τον κόπο να διαβάσεις το κατηγορητήριο.
Ο Yun Can Meng ο οποίος κατηγορήθηκε στην αγγλία για R4 κάρτες όπως αναφέρεται στα http://www.electronictheatre.co.uk/index.php/industry-news/3918-supplier-of-r4-carts-sentenced-to-12-months-imprisonment και στο http://www.byteme.gr/news/industry/synellhf8h_andras_gia_eisagwgh_r4_cartridges_sth_m egalh_vretania ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ στον οποίον το κατηγορητήριο http://www.bailii.org/ew/cases/EWCA/Crim/2009/2293.html ΔΕΝ, ξαναλέω για όσους αργούν να τα πιάσουν, ΔΕΝ αναφέρει πουθενα για R4 flashcards ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ για modchips για Xbox / PS2 / Gamecube. Eπιπρόσθετα μάλλον χρειάζεσαι μια επανάληψη στην γεωγραφία γιατί το κατηγορητήριο του Yun Can Meng(στον οποίον και αναφέρεται η είδηση που αναφέρεις, η οποία είναι μια κακοφτιαγμένη μετάφραση της electronictheatre.co.uk) πάνω πάνω γράφει με μεγάλα και έντονα γράμματα "England and Wales Court of Appeal (Criminal Division) Decisions" και λίγακι πιο κάτω δεξία "Royal Courts of Justice Strand, London, WC2A 2LL 09/11/2009". Πουθενά δεν υπάρχει κατηγορητήριο της γαλλίας όπως της αγγλίας.Αν η γαλλία ενσωματώθηκε με την αγγλία σύμφωνα με το σχέδιο καλλικράτης, σύγνωμη δεν το γνωρίζω αυτό.
Εν ολίγης ο τυπάκος κατηγορήθηκε για ότιδήποτε αλλό εκτός απο εισαγωγή R4 cards. Και για να το πω πιο απλοικά τόσο η σελίδα electronictheathre.co.uk όσο και το byteme.gr (στο οποίο ο ROOF το παρουσιάζει σαν νέα είδηση ένω έχει ήδη αναφερθει ξανα από άλλη σελίδα) αναφέρουν ότι ο κύριος Yun Can Meng συλλελύφθει για εισαγωγή R4 cards ΑΛΛΑ μαλλόν οι συντέκτες πρέπει να είναι παντέλως άσχετοι ή αγράμματοι ή υπό την επήρεια τοξικών ουσίων για να γράφουν πλασματοφανταστικούς τίτλους ειδήσεων. Το κατηγορητήριο είναι ξεκάθαρο.
------------------------.Σύνοψη.----------------
Στην γαλλία ο κ. Max Louarn αθωόθηκε, στην αγγλία ο Yun Can Meng φυλακίστηκε για αδικήματα τα οποία αναφέρθηκαν πιο πάνω (CDs / DVDs / modchips for xbox, gamecube, ps2/ τα ξαναγράφω γιατί κάποιοι δεν στροφάρουν) και OXI για R4 cards, στην ισπανία η Movilquick Group αθωόθηκε που κατασκεύαζε R4 καρτούλες.
-----------------------------------------------------------------------------------
Geo γίατι κατευθείαν λες ότι είναι παράνομες? Η καρτά ως καρτά ΔΕΝ είναι παράνομη. Το πως θα την χρειαστείς την μεταμορφόνει αναλόγος. Μπόρεί εσυ΄να έχεις κόλλημα και να την βαπτίζεις αυτομάτος παράνομη όπου R4=pirate, αλλά θα σου αναφέρω και μερικές άλλες εφαρμογές της.
Μερικά από τα χαρακτηριστικά για τα οποία η κάρτα R4 είναι πολύ γνωστή είναι για τις επιλογές στην αναπαραγωγή μουσικής. Mp3 ταινιών dpg ηλεκτρονικών βιβλίων.
Όπως και το αμάξι, το έχεις για να βολτάρεις, να πας στην δουλεία σου κτλ ΑΛΛΑ μπορεί και να το χρησιμοποιήσεις για ληστεία, για να σκοτώσεις κτλ.
ΕΣΥ διαλέγεις την χρήση και τον τρόπο χρήσης.

Scof
20-01-2010, 15:37
+1 venom

Η R4 δεν είναι παράνομη. Παράνομη είναι μια απο τις χρησεις της. Και αυτό βασικά δεν φταίει η R4, αλλά η κάρτα μνήμης που βάζεις :p. Γιατί δεν κλεινουν την Sandisc? :p

geo2004z
20-01-2010, 17:17
Geo γίατι κατευθείαν λες ότι είναι παράνομες? Η καρτά ως καρτά ΔΕΝ είναι παράνομη. Το πως θα την χρειαστείς την μεταμορφόνει αναλόγος. Μπόρεί εσυ΄να έχεις κόλλημα και να την βαπτίζεις αυτομάτος παράνομη όπου R4=pirate, αλλά θα σου αναφέρω και μερικές άλλες εφαρμογές της.
Μερικά από τα χαρακτηριστικά για τα οποία η κάρτα R4 είναι πολύ γνωστή είναι για τις επιλογές στην αναπαραγωγή μουσικής. Mp3 ταινιών dpg ηλεκτρονικών βιβλίων.
Όπως και το αμάξι, το έχεις για να βολτάρεις, να πας στην δουλεία σου κτλ ΑΛΛΑ μπορεί και να το χρησιμοποιήσεις για ληστεία, για να σκοτώσεις κτλ.
ΕΣΥ διαλέγεις την χρήση και τον τρόπο χρήσης.

Πες μου έναν που αγοράζει R4 μόνο για αναπαραγωγή ταινιών ή μουσικής ή άλλων εφαρμογών και όχι για να παίζει Roms, για να του δώσω το χέρι. Επίσης, θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι η κάρτα έχει απαγορευτεί να πωλείται από καταστήματα, όπως το Ebay, εδώ και 1 χρόνο. Αν ήταν νόμιμο δε θα έπαιρνε το μεγαλύτερο διαδικτυακό κατάστημα τέτοια πρωτοβουλία.

Αλλά επειδή πολύ το κουράσαμε το θέμα, θα ήθελα να σου πω ότι είναι λυπηρό να βγαίνεις εσύ (ή ο οποιοσδήποτε) και να υποστηρίζει παράνομα προϊόντα. Υπάρχουν άτομα στο φόρουμ που δε γνωρίζουν και καλό θα είναι να μη μάθουν αυτά που προσπαθείτε εσείς με τις απόψεις σας να προωθήσετε. Σεβάσου τουλάχιστον αυτό. Δε θα συνεχίσω την αντιπαράθεσή μου μαζί σου δημόσια για το παρόν θέμα. Αν θες, μπορούμε να συζητήσουμε και να διαφωνήσουμε ή συμφωνήσουμε μέσω προσωπικών μηνυμάτων. Καλό θα είναι τέτοιες απόψεις να αποφεύγονται να δημοσιεύονται. Περιμένω την απάντησή σου σε pm....

Internetakias
20-01-2010, 17:24
Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να κλείσουν τα site που έχουν roms και όχι να σταματήσει να κυκλοφορεί το R4 ή οι developers τις flashcard να απαγορεύσουν την χρήση roms(κάτι που δεν τους συμφέρει)

Scof
20-01-2010, 17:26
Πες μου έναν που αγοράζει R4 μόνο για αναπαραγωγή ταινιών ή μουσικής ή άλλων εφαρμογών και όχι για να παίζει Roms, για να του δώσω το χέρι. Επίσης, θα ήθελα να σε ενημερώσω ότι η κάρτα έχει απαγορευτεί να πωλείται από καταστήματα, όπως το Ebay, εδώ και 1 χρόνο. Αν ήταν νόμιμο δε θα έπαιρνε το μεγαλύτερο διαδικτυακό κατάστημα τέτοια πρωτοβουλία.

Αλλά επειδή πολύ το κουράσαμε το θέμα, θα ήθελα να σου πω ότι είναι λυπηρό να βγαίνεις εσύ (ή ο οποιοσδήποτε) και να υποστηρίζει παράνομα προϊόντα. Υπάρχουν άτομα στο φόρουμ που δε γνωρίζουν και καλό θα είναι να μη μάθουν αυτά που προσπαθείτε εσείς με τις απόψεις σας να προωθήσετε. Σεβάσου τουλάχιστον αυτό. Δε θα συνεχίσω την αντιπαράθεσή μου μαζί σου δημόσια για το παρόν θέμα. Αν θες, μπορούμε να συζητήσουμε και να διαφωνήσουμε ή συμφωνήσουμε μέσω προσωπικών μηνυμάτων. Καλό θα είναι τέτοιες απόψεις να αποφεύγονται να δημοσιεύονται. Περιμένω την απάντησή σου σε pm....

Έγινε συμφωνία με την nintendo επι χρημασι. Δεν τις απεσειρε μονο του:rolleyes:.
Επιπλεον ξερεις ποσο με έχει οφελήσει η TTDS μου; Μουσική, βιντεο, κειμενάκια, browsers και πολλά ηomebrew παιχνιδακια που πολλες φορές είναι τέλεια!:thumbup1: Δεν λέω ότι δεν χρησιμοποιούνται για πειρατικούς σκοπούς, αλλά το ότι μπορει να χρησιμοποιηθει και για πειρατικούς σκοπούς δεν τις καθιστά παράνομες.

zeppus
20-01-2010, 17:37

Γιατί συνεχίζεις να τα λες παράνομα όταν τα ίδια τα δικαστήρια δεν τα θεωρούν παράνομα; Και βέβαια είμαι κατά της πειρατείας αλλά δεν είμαι της άποψης "πονάει κεφάλι-κόψει κεφάλι".
Όπως είπε κι ο Internetakias ας κλείσουν όλα τα sites με παράνομα roms.
Αν τα μόνα roms που κυκλοφορούσαν ήταν freeware θα συνέχιζες να θεωρείς ότι είναι παράνομες οι flashcards;

Dimpap28
20-01-2010, 17:54
εγώ πιστεύω ότι πρέπει να κλείσουν τα Site που έχουν Roms και όχι να σταματήσει να κυκλοφορεί το R4 ή οι Developers τις Flashcard να απαγορεύσουν την χρήση Roms(κάτι που δεν τους συμφέρει)

πες τα αγόρι μου! το πιο σωστό που άκουσα μέχρι τώρα! αυτό είναι το πρόβλημα! τα Roms, όχι οι R4...

Internetakias
20-01-2010, 18:15
πες τα αγόρι μου! το πιο σωστό που άκουσα μέχρι τώρα! αυτό είναι το πρόβλημα! τα Roms, όχι οι R4...
Μα δεν είναι λογικό όλοι κοιτάνε το καπνό και όχι την φωτιά,η R4 (που έχω)είναι ένα μέσο αναπαραγωγής πολυμέσων και homebrew εφαρμογών και δυστυχώς και rom αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι παράνομη τα site που διαθέτουν roms είναι παράνομα γιατί διαθέτουν roms και από εκεί ξεκινάνε όλα
edit:το r4 και το κάθε flashcard πάντα θα υποστηρίζει roms για αυτό πρέπει να διακοπεί η λειτουργία τον site με roms

Venom248
20-01-2010, 19:57

Πες μου και εσύ έναν που δεν έχει κατεβάσει απο το νετ έστω και ένα προγραμματάκι, καμιά ταινιούλα, κανα τρακουδάκι:thumbup1: Και δεν είναι λυπητερό που τα λέω αυτά, είναι καλύτερο να λέγονται για να ψάχνει και να μαθαίνει ο κόσμος και να μην παραπληροφορήται, όπως έχει κατ επανάληψη σε αυτό το θέμα. Όποιος έχει λίγο νιονιό θα καταλαβαίνει ότι η R4 δεν είναι παράνομη. Το έχουμε πει ενα τρισεκατομύριο φορές νομίζω, μπορεί και λίγο παραπάνω ότι όλα είναι θέμα χρήσης. Θα μπορούσε η νιντέντο να κάνει μια αναζήτηση στο νετ να βρει πια σιτε έχουν παράνομα ROMS Και να τα τραβίξει από το αυτάκι στο δικαστήριο. Επείδη όμως πάει εταιρίες ,παίρνει τα ****** από το δικαστήριο.:tongue_smilie:
Btw δεν είναι όλα τα roms παράνομα:lol:
Το θέμα κορέστηκε πλεον, τα στοιχεία είναι αρκέτα ώστε ένας ανθρώπος μέσης εφυίας να βγάλει τα ασφαλή συμπερασματά του.

cowboy
20-01-2010, 20:31
νομίζεις πως δεν θα έκλεινε τα site με rooms αν μπορούσε?

ποιος δεν θα έκλεινε για παράδειγμα το πήρατε bay αν μπορούσε?

dkmaster
20-01-2010, 21:20
Roof το κατηγορητήριο πάνω στο οποίο λέμε τις απόψεις μας είναι αυτό στο link που παραπέμπει το post του geo και λέει το εξής πάνω του

England and Wales Court of Appeal (Criminal Division) Decisions
Royal Courts of Justice
Strand, London, WC2A 2LL
09/11/2009

Μπορείς σε παρακαλώ να μου δείξεις που είναι το Λονδίνο της Γαλλίας, μιας που αναφέρεις πως το κατηγορητήριο που κοιτάμε είναι από το Γαλλικό δικαστήριο;

Ή τουλάχιστον να ποστάρεις το link από το Γαλλικό κατηγορητήριο που λες πως διαβάσαμε όλοι;

Επίσης cowboy νομίζω πως το πιρατε μπει πάει για κλείσιμο.

Scof
20-01-2010, 22:14
Roof το κατηγορητήριο πάνω στο οποίο λέμε τις απόψεις μας είναι αυτό στο link που παραπέμπει το post του geo και λέει το εξής πάνω του

England and Wales Court of Appeal (Criminal Division) Decisions
Royal Courts of Justice
Strand, London, WC2A 2LL
09/11/2009

Μπορείς σε παρακαλώ να μου δείξεις που είναι το Λονδίνο της Γαλλίας, μιας που αναφέρεις πως το κατηγορητήριο που κοιτάμε είναι από το Γαλλικό δικαστήριο;

Ή τουλάχιστον να ποστάρεις το link από το Γαλλικό κατηγορητήριο που λες πως διαβάσαμε όλοι;

Επίσης cowboy νομίζω πως το πιρατε μπει πάει για κλείσιμο.

Τελικά δεν κλεινει σαν site, αλλά σαν tracker.

Βασικά, ούτε τα roms είναι παράνομα, οπότε ούτε τα site είναι παράνομα. Ο καθένας έχει δικαίωμα να κατεβάσει ένα παιχνίδι που έχει αγοράσει σε περίπτωση που πάθει τίποτα.Και δεν λέω θεωρίες. 18 παιχνίδια έχω για Wii και τα όλα τα έχω κάνει backup, γιατί DVD είναι και χαλάνε εύκολα. Όμως την στιγμή που στο DS δεν γίνεται να παρεις backup, το κατεβάζεις απλά. Τωρα άν εσυ θες να εισαι παρανομος δικό σου πρόβλημα.
Επίσης πολλά roms έχω κατεβάσει επειδή συνθίζω να δανείζω σε ξαδέρφια μου τα cartridges.

dkmaster
20-01-2010, 22:21
scof γενικότερα συμφωνώ με όσα λες αλλά επίσης συμφωνώ πως το συγκεκριμένο ζήτημα είναι πολύ λεπτό. Και 'γω πχ δεν θεωρώ λογικό που πλήρωσα το resident evil 20.000 δρχ για το ps1 και μετά το ξαναπλήρωσα το ίδιο παιχνίδι 8 ευρώ για να μπορώ να το παίξω στο ps3. Θα μπορούσα απλά να το κατεβάσω για το pc. Τώρα το πόσο νόμιμο είναι να σε γδέρνουν οι εταιρίες γενικότερα το αφήνω απ' έξω. Ενδεικτικά call of duty mw2 steam 60$/60ευρώ. Φοβερή ισοτιμία. Αλλά για να μείνουμε στο θέμα μας, εμένα δεν με αφορά καθόλου η δυνατότητα των roms στις συγκεκριμένες κάρτες αλλά τα homebrew. Που δεν είναι παράνομα.

RooF
21-01-2010, 03:46
Μπερδευτικα εγω σχετικα με το κατηγορητηριο, σιγα τα αυγα, ηρθε το τελος του κοσμου? Οχι?
.... Ουτε τωρα? αααχ...

Τα δεδομενα ομως ειναι τα παρακατω.

Γαλλια : Divineo, Max Louarn, R4, Αθωωση .

Αγγλια : Divineo, Yun Can Meng, R4, ποινη.

Ετσι γραφουν σελιδες του χωρου και εγω δεν μπορω να τους διαψευσω.

Το οτι το κατηγορητηριο δεν αναφερει τη συγκεκριμενη μαρκα R4 δεν σημαινει τιποτα και εγω δεν ειμαι νομικος για να ξερω τον τροπο που συντασσονται οι κατηγοριες...

Γιατι δε στελνετε οσοι δεν μπορειτε να το πιστεψετε ενα email στις σελιδες που αναπαραγουν την ειδηση για να μαθετε για ποιο λογο αναφερουν την R4?

btw Αν δω σε αλλο ποστ λινκ σελιδων με roms θα πεσει ban.

Venom248
21-01-2010, 04:12
και ποιος σου είπε ότι δεν το κάναμε ήδή?

RooF
21-01-2010, 04:14
και ποιος σου είπε ότι δεν το κάναμε ήδή?

περιμενω απαντηση λοιπον και εγω μαζι σας. πραγματικα με ενδιαφερει.

Vetus
21-01-2010, 19:16
18 παιχνίδια έχω για Wii και τα όλα τα έχω κάνει backup, γιατί DVD είναι και χαλάνε εύκολα.
Σε περίπτωση που σου χαλάσει το dvd λόγω γρατζουνιάς πας σ' ένα εξιδεικευμένο videoclub που μ' ένα ειδικό μηχάνημα εξαφανίζουν τις γρατζουνιές γρήγορα, απλά κι οικονομικά και γίνονται σαν καινούρια και ξαναπαίζουν μια χαρά.

paokman
29-01-2010, 09:52
Έχουμε ξεφύγει. Έχω ξαναγράψει κάπου πως από τη στιγμή που κατεβάζουμε roms και παίζουμε δίχως να τα πληρώνουμε, τότε θα τρώμε στη μούρη σάπιες νέες παραγωγές, γιατί ό,τι δεν πουλάει παύει να παράγεται!

Κατανοώ, βεβαίως, το ότι ζούμε σε καιρούς χαλεπούς, μα η ορθή χρήσις του διαδικτύου μπορεί να μας οδηγήσει σε προσφορές, με τις οποίες θα εξοικονομήσουμε αρκετά χρήματα!

Tzini9
29-01-2010, 09:57
Έχουμε ξεφύγει. Έχω ξαναγράψει κάπου πως από τη στιγμή που κατεβάζουμε roms και παίζουμε δίχως να τα πληρώνουμε, τότε θα τρώμε στη μούρη σάπιες νέες παραγωγές, γιατί ό,τι δεν πουλάει παύει να παράγεται!

Κατανοώ, βεβαίως, το ότι ζούμε σε καιρούς χαλεπούς, μα η ορθή χρήσις του διαδικτύου μπορεί να μας οδηγήσει σε προσφορές, με τις οποίες θα εξοικονομήσουμε αρκετά χρήματα!

Άσχετα που μερικοί,ορθή χρήση του διαδικτύου για εξοικονόμηση χρημάτων,θεωρούνε το κατέβασμα torrent κλπ κλπ....:closedeyes:

paokman
29-01-2010, 10:19
άσχετα που μερικοί,ορθή χρήση του διαδικτύου για εξοικονόμηση χρημάτων,θεωρούνε το κατέβασμα Torrent κλπ κλπ....:closedeyes:
καλά, ναι... το ορθή χρήση είναι σχετικό για κάποιους... να το πω νόμιμη χρήση;