PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Rhapsody - a Musical Adventure

Vetus
28-01-2010, 23:29
Ένα από τα αγαπημένα μου rpg για το Nintendo DS (κι όχι μόνο) είναι το cult favourite Rhapsody - a Musical Adventure της της Nippon Ichi Software (Disgaea, La Pucelle κ.α.) που βγήκε επίσημα στην Αμερική από την NIS America και στην Ευρώπη από την SquareEnix σε συνεργασία με την NIS Europe.

To εν λόγω παιχνίδι είχε βγει παλιότερα για το PSX (με την αμερικάνικη διανομή του τότε να την είχε αναλάβει η Atlus USA) κι ακολούθησαν και δυο sequels τα οποία δυστυχώς ποτέ δεν είδαμε επίσημα εκτός Ιαπωνίας. H DS έκδοση για την οποία είναι αφιερωμένο το thread αν και αποτελεί port της original PSX έκδοσης είναι αρκετά βελτιωμένο και με ορισμένες αλλαγές (με πρώτη και καλύτερη το γεγονός ότι από tactical rpg έγινε turn-based rpg). Ως rpg είναι αρκετά πρωτότυπο σε θεματολογία, οι χαρακτήρες και το σενάριο είναι άκρως συμπαθητικά, με πολύ καλή αίσθηση του χιούμορ, όμορφα γραφικά και μουσική και με καλό gameplay και σε γενικό σύνολο είναι αρκετά χαριτωμένο κι ανάλαφρο παιχνίδι χωρίς δήθεν, τετριμένες επικούρες του είδος. Ειδικά δε το γεγονός ότι τα τραγούδια και οι διάλογοι είναι στα ιαπωνικά αποτελεί άλλο ένα τεράστιο συν για τους anime fans σαν κι εμένα που σιχαίνονται τα αγγλόφωνα dubs στα ιαπωνικά παιχνίδια (πλην σπάνιων εξαιρέσεων όπως το The World Ends With You). Τα μεγάλα μειονεκτήματα του παιχνίδιου που μ' έκαναν να απογοητευτώ είναι η απίστευτη ευκολία του σε συνδυασμό με την έλλειψη ποικιλίας (κι ας έχεις να διαλέξεις ανάμεσα από αρκετά, διαφορετικά muppets) και την επαναληπτικότητά του στις μάχες (οπού χρησιμοποιείς πάνω-κάτω την ίδια στρατηγική σχεδόν σε όλες τις μάχες).

Αν ψάχνετε κάτι διαφορετικό από άποψη θεματολογίας, σας αρέσουν τα χαριτωμένα ιαπωνικά παιχνίδια και θέλετε να παίξετε κάτι χαλαρό για να περνάει η ώρα χωρίς να πολυπαιδεύεστε τότε πιθανώς θα το λατρέψετε κι ας μην είναι το τέλειο παιχνίδι. Αν ψάχνετε κάτι πιο σοβάρο, επικό, challenging και με πραγματική ποικιλία τότε προφανώς θα σας φανεί αρκετά χαζοχαρούμενο και κοριτσίστικο για τα γούστα σας και θα σας ξενερώσει τελείως. Προσωπικά αν κι είχε προοπτικές για καλύτερα πράγματα το απόλαυσα όσο λίγα rpg. Θα το πρότεινα κυρίως ως ένα ευχάριστο διάλειμμα από τα πιο πολύπλοκα rpg αλλά μέχρι εκεί.

Επίσημες Ιστοσελίδες: http://nisamerica.com/games/rhaps/
http://www.rhapsodygame.com/portals/square-enix/products/rhapsody/home/
Review του RPGFan.com: http://www.rpgfan.com/reviews/rhapsody-ds/index.html

Tanno-chan
29-01-2010, 00:54
Χμμμ... για κάποιο λόγο θυμίζει πολύ Final Fantasy, αλλά έχει και κωμικά στοιχεία που μ' αρέσουν !

Μου θυμίζει κάπως το Riviera. Καλά οι συνέχειες του δεν βγήκαν ποτέ Ιαπωνία ? Θα τις δούμε ποτέ στo DS ?

RooF
29-01-2010, 00:55
ομολογω πως δεν το ηξερα καθολου το παιχνιδι. φαινεται πολυ καλο και εχει το υφος που μου αρεσει!

Vetus
30-01-2010, 13:30
Καλά οι συνέχειες του δεν βγήκαν ποτέ Ιαπωνία ? Θα τις δούμε ποτέ στo DS ?
Εεεεεμ...δεν είπα ότι δεν βγήκαν στην Ιαπωνία αλλά ότι δεν βγήκαν ΕΚΤΟΣ Ιαπωνίας. :tongue_smilie: Δηλαδή, ότι βγήκαν μόνο στην Ιαπωνία. Κι ο λόγος που η Atlus δεν είχε φέρει τα sequels στην Αμερική ήταν οι χαμηλές πωλήσεις του original παιχνιδιού.

Mιας και τα τελευταία χρόνια είναι πολύ της μόδας τα ports (ειδικά στις φορητές κονσόλες) ας ελπίσουμε η Nippon Ichi Software να βγάλει και τα sequels του για το DS και κατ' επέκταση η NIS America να τα φέρει και στην δυτική αγορά για να τ' απολαύσουμε κι εμείς.

jimkakajim88
31-01-2010, 02:49
καλα μιλαμε disgaea ειναι η τρελα μου....αν ειναι κατι σαν αυτο 8α τρελα8ω 8α πιδιχτω απο το παρα8υρο αν δεν το φερουν ευρωπη η εστω αμερικη....

Tanno-chan
31-01-2010, 03:31
Εεεεεμ...δεν είπα ότι δεν βγήκαν στην Ιαπωνία αλλά ότι δεν βγήκαν ΕΚΤΟΣ Ιαπωνίας. :tongue_smilie: Δηλαδή, ότι βγήκαν μόνο στην Ιαπωνία. Κι ο λόγος που η Atlus δεν είχε φέρει τα sequels στην Αμερική ήταν οι χαμηλές πωλήσεις του original παιχνιδιού.

Mιας και τα τελευταία χρόνια είναι πολύ της μόδας τα ports (ειδικά στις φορητές κονσόλες) ας ελπίσουμε η Nippon Ichi Software να βγάλει και τα sequels του για το DS και κατ' επέκταση η NIS America να τα φέρει και στην δυτική αγορά για να τ' απολαύσουμε κι εμείς.

Παρατηρώ πάντως ότι το τελευταίο καιρό έχουν αργήσει να μάθουν ότι υπάρχουμε κι εμείς. Πάντως κάτι είναι κι αυτό σαν προσπάθεια να το φέρουν κι αυτό εδώ... Άλλο ένα J-RPG για την συλλογή μου ! χιχιχι !:lol::tongue_smilie::laugh:

Vetus
31-01-2010, 17:58
καλα μιλαμε disgaea ειναι η τρελα μου....αν ειναι κατι σαν αυτο 8α τρελα8ω 8α πιδιχτω απο το παρα8υρο αν δεν το φερουν ευρωπη η εστω αμερικη....
Το παιχνίδι έχει βγει στην Αμερική από την NIS America όπως ανέφερα και στο πρώτο μου post (sorry αν δεν το διευκρίνισα καλύτερα :unsure: ). Kι όπως μόλις τώρα ανακάλυψα βγήκε και στην Ευρώπη από την SquareEnix και την NIS Europe:
http://www.rhapsodygame.com/portals/square-enix/products/rhapsody/home/

Kαι με αφορμή την απορία σου κάνω ένα σχετικό edit στο posts για να μην υπάρξουν άλλες παρεξηγήσεις (που προφανώς δημιουργήθηκαν από τα παραπονά μου για την μη κυκλοφορία των sequels) και πρόσθεσα μερικά λόγια ακόμα για τα συν του παιχνιδιού.

Όσο αφορά την απορία σου για το αν θυμίζει Disgaea...αν και δεν έχω παίξει και πολύ Disgaea μιας και πρόκειται από την ίδια εταιρεία ανάπτυξης να είσαι σίγουρος τουλάχιστον για την καλή αίσθηση του χιούμορ του, χαρακτηριστικό της Nippon Ichi Software (σημειωτέον, το παιχνίδι βγήκε πολύ πιο πριν από το Disgaea). :wink:

Μαρία ilia
31-01-2010, 20:16
δεν το ήξερα καθόλου,
μου άρεσε πολύ!!

Vetus
31-01-2010, 23:40
Xαίρομαι που σας αρέσει το παιχνίδι. Ν' αποκτάει και νέους fans σιγά-σιγά και στην Ελλάδα. :thumbup1:

Vetus
07-08-2011, 18:29
Έκανα άλλο ένα edit στο αρχικό μου post ώστε να εκφέρω μια δεύτερη, καλύτερη και πιο αντικειμενική επανακτίμηση στο παιχνίδι.