PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Σημαντικο Προς Τους Administrators

rebellion
12-02-2010, 15:28
Λοιπον για να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα.

Λυπαμαι παρα πολυ που θα το πω αλλα βλεπω τελευταια στο ninty να εφαμροζονται πρακτικες δικτατοριας οπως η λογοκρισια και το με το ετσι θελω κοψιμο και ραψιμο ορισμενων θεματων στο ονομα της δηθεν ταξης.

Επειδη ειμαι απο τα πρωτα μελη απο αυτο το site και οπως θα επιβεβαιωση επισης ενας απο τους παλιοτερους ο andy's 12 η συμβολη μου ειναι σημαντικη για να φτασει το site εδω που εφτασε και πολλες φορες απο την αρχη μου προταθηκε ο ρολος του moderator κλπ πραγμα που εγω αρνηθηκα και δυο και τρεις φορες, θελω να πω οτι καποιοι δεν εχουν καταλαβει οτι το site βασιστηκε στις καλες σχεσεις που εχουν τα μελη στο να περναν ωραια και σε καποια πρωτυπα οπως το foroum του N-europe.

Επειδη κανεις δεν μπορει να αμφισβητησει οτι ενα πολυ ποιοτικο forum οπως το Αγλλικο N-Europe μπορει να αποτελει παραδειγμα προς μιμηση ετσι πραξαμε και ζητησα εγω να πραξει ο poromenos απο την αρχη αυτου του site.να αντιγραψει αρκετες απο τις τακτικες του N-Europe μια απο τις οποιες ηταν και θεματα οπως το συγκεκριμενο.Δηλαδη θεματα Friend Codes και online αναμετρησεων.

Δεν ξερω ουτε με ενδιαφερει ποιος ειναι υπευθυνος καθοτι δεν εχω κατι προσωπικο λλα το θεμα που εφτιαξα εγω ηταν Tatsunoko Vs Capcom Fc's & Φιλικες Συναντησεις και με τα κοψιματα και ραψιματα που ανεφερα παραπανω φτασαμε να υπαρχει μονο το Tatsunoko vs Capcom fc's και να εχουν Λογοκριθει τα περισοτερα μυνηματα που ελεγαν την ταδε ωρα θα ειναι ο ταδε online τις εντυπωσεις απο το ματς που προηγηθηκε κλπ σχετικα με το θεμα Φιλικες Συναντησεις.

Αν λοιπον καποιοι νομζιουν οτι κανουν σωστα να τους πληροφορησω οτι αυτο γινοταν απο την αρχη του site και αυτο με τις τακτικες δικτατοριας που εφαρμοζονται τελευταια εχει κοπει μαχαιρι δυστυχως.

Παραθετω λοιπον απτα στοιχεια απο το forum του Ν -Europe που απο την αρχη το ειπα οτι πρεπει να ειναι το παραδειγμα μας και το ειχε δεχτει και ο andys 12 και ο poromenos και τωρα ο πρωτος κανει την παπια για τα οσα τραγελαφικα γινονται.

Εχουμε και λεμε λοιπον:Στο πρωτοποριακο N-europe υαπορχει αντιστοιχο θεμα με αυτο που εγω δημιουργησα εγω εδω με την ιδια εκριβως λειτουργια(η οποια εδω μετα απο λιγο λογοκριθηκε)

Το αντιστοιχο topic του N-Europe ειναι το εξης : Tatsunoko vs. Capcom Online Meet up Thread (meet up thread δηλαδη κανονισμος φιλικων συναντησεων ο οποιος στο ninty οπως ειπαμε λογοκριθηκε και εμειναν μονο τα friend codes).

Σε αυτο λοιπον το topic του N -Europe εχουμε τα εξης posts που εδω στο ninty θα ετρωγαν λογοκρισια με τα σημερινα δεδομενα:

εχουμε και λεμε και δωστε βαση:http://n-europe.com/forum/showthread.php?p=1122330#post1122330 , http://n-europe.com/forum/showthread.php?t=26643&page=4

πρωτο post:RedShell:
2579-4585-3829 - REDSHELL

Captain Falcon:
4125-6469-9158 - FALCON

STOOPIDDITTIES:
2450-6092-9170 - CUBSEW

yesteryeargames:
3395-5019-9874 - CHRISOGN

MATtheHAT:
3008-9576-2519 - SHOTOMAT

Beverage:
5027-5930-6631 - BEVERAGE

Tellyn:
0732-6220-5127 - NATHAN

Calv:
4855-8010-8696 - CALV

DuD:
2536-5190-3976 - DUD

Flayl:
1162-1306-8559 - FLAYL

Hero-of-Time:
4598-0893-2836 - ADAM

Cookyman:
5414-1450-4362 - COOKYMAN

αλλα post απο πλους χρηστες που κανονιζουν ΚΑΙ απο το topic τις online συναντησεις τους:

1 This be mine 4125-6469-9158 and my name appears as Falcon.

2 2450-6092-9170 CUBSEW

I'll likely add anyone here who posts their code as I'll likley never meet someone in real life who will have even heard of this game. Add me back chums.

3 I've added:

Redshell
Captain Falcon
STOOPIDDITTIES
yesteryeargames

If you could add me back guys, that would be great. I'm still getting to grips with the game, still don't know who I am going to main.

4 I've also added everyone.
Yesteryeargames you're the only person not showing up on my roster.

5 Anybody fancy a few games this evening?

6 I can't wait to join in with you guys when my copy arrives.

I've been playing a lot of Street Fighter IV online, but against randoms. Its gonna be great fighting some fellow N-Eers

7 Awesome games just now, FALCON and SHOTOMAT. Most fun I've had online on TvsC so far

8 5027-5930-6631
I'll add ALL you dudes later

9 You totally hammered me yesterday RedShell - I only won one fight.

And I meant to press yes to rematch but I pressed "b" by mistake on my pad.

10 Anyone been having trouble getting online tonight? I keep getting randomly booted off quite a bit

11 Good games earlier STOOPIDDITTIES, despite the fact I didn't even win one.

12 Anyone fancy setting up a league or something for this?

Τα παραπανω ηταν μερικα μονο απο ταδεκαδες αναλογα posts που εκαναν ξενοι χρηστες του Tasunoko vs Capcom σε ενα πολιτισμενο ευρωπαικου επιπεδου site-forum οπου και φυσικα δεν του λογοκριναν ουτε τις εντυπωσεις τους απο ενα ματς ουτε το καλεσμα τους και την ενημερωση που εκαναν για το ποτε θα ειναι online για αγωνες καθοτι το σχετικο θεμα δημιουργηθηκε για αυτο το λογο.

Στο ninty.gr πλεον αυτα τα μηνυματα λογοκρινονται.δυστυχως αναγκαζομαι να κανω αυτο το σκληρο ποστ μπας και συνελθουν καποιο εδω και να καταλαβοπυν οτι κανοντας αυτες τις ενεργειες δημιουργουν πολλα αλλα δυσαρεστημενα μελοι που ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ καλα στο forum οταν βλεπουν οτι τα θεματα τους Ψαλιδιζονται οπως τωρα το δικο μου ή τα posts τους Λογοκρινονται οπως λογοκριθηκαν 10δες ποστ σε αυτο το θεμα αλαλ και σε προηγουμενα.Αυτο που θεωρουν καποι Spam εδω περα σε ενα πολιτισμενο και ευρωπαικο forum οπως το N europe οχι μονο επιτρεπεται αλλα προωθειται κιολας γιατι κανει τα μελη να περνουν ωραια και φυσικα καμια σχεση δεν εχει με spam.

Κλεινοντας λεω οτι Απαιτω να επανελθουν τα περισοτερα αν οχι ολα απο τα posts που διαγραφηκαν-λογοκριθηκαν και απαιτω ο administrator Andy's12 να μου στειλει PM και να με διαβεβαιωσει οτι και το παραπανω θα γινει και απο εδω και στο εξης δεν θα υπαρχουν παρομοιες συμπεριφορες και πρακτικες σε αναλογα θεματα αλα θα αφηνονται τα μελη να εκφραζονται ελευθερα.

Ειδαλως εγω απλα και ομορφα θα αποχωρησω,θα ζητησω τη διαγραφη μου και δεν θα ξαναμπω σε αυτο το site με αποτελεσμα να υπαρχει ενα μελος λιγοτερο που ομως εχει βοηθησε ως ενα βαθμο να γινει το ninty οτι ειναι σημερα(η τουλαχιστον μεχρι πριν λιγο καιρο)

Φιλε andys12 το ξερεις οτι σε συμπαθω και σε εκτιμω αλλα εινα ιη ωρα των ευθυνων.

υ.γ επειδη πολυ φοβαμαι οτι μπροει να λογοκριθει το μηνυμα μου θα το αναρτησω και εδω και σε ξεχωριστο θεμα.τουλαχιστον ενα πιστευω να μεινει.

υ.γ 2 το στελνω και με pm ακριβως το ιδιο στον administrator και το βαζω σε δημοσια θεα γιατι να ειναι τα πραγματα ξεκαθαρα.

υ.γ 3 μπορει να εγινα λιγο σκληρος αλαλ πιστευω οτι τα ατομα που υπεπασαν σε αυτες τις λαθος συμπεριφορες κατα την αποψη μου που ανελυσα παραπανω απλα ειχαν τις συμπεριφορες που χαρακτηρισα χωρις αυτο να σημαινει οτι τους χαρακτηριζουν και σαν ατομα.

MoBoRoS
12-02-2010, 16:07
Aφου μετα απο κοπο καταφερα να διαβασω ολο το ποστ του rebellion, πιστευω πως εαν οσα ειπε με το θεμα λογοκρισιας αληθευουν και εαν το ninty.gr βασιζεται στο N-Europe. (πραγμα που δεν ξερω γιατι δυστυχως ειμαι σχετικα νεο μελος) θα αναγκαστω να συμφωνησω, γιατι διαγραφοντας ή εστω ψαλιδιζοντας αυτα τα ποστ, δεν χανεται μονο η ελευθερια λογου, αλλα και η πορωση και η ευχαριστηση της στιγμης. ^_^

Ash_Pokemaster
12-02-2010, 16:36
Φοβάμαι πως κι εγώ πρέπει να συμφωνίσω σε κάποια πράγματα. Δικά μου ποστς έχουν επίσης λογοκριθεί ή σβηστεί για Α ή Β λόγους, αλλά και άλλα που έχω συναντίσει.

Για του στραβού το δίκιο, στο συγκεκριμένο θέμα του TvC επειδή έτυχε και έπεσα πάνω στον σχετικό χαμό που έγινε, απλά πρέπει να πω ότι ο andys προϋδοποίησε δύο τρεις φορές. Αυτό φυσικά δεν το λέω για να δικαιολογίσω οποιαδήποτε λογοκρισία (αν είναι δυνατόν!) αλλά για να πω ότι υπήρχε ένα ζήτημα ασυνενοησίας, αφού και ο mike δεν είπε σε κάποιο ποστ του ξεκάθαρα "andy το θέμα υπάρχει ακριβώς για αυτό το λόγο, για να μιλάμε και να συνενοούμαστε ακόμα και με μικρά ποστς" πράγμα για το οποίο συμφωνώ απόλυτα, αλλά έκανε μάλιστα και κάποια εκνευριστηκά ποστς με σκοπό και μόνο να την σπάσει στον andy. Εν πάση περιπτώσει όπως είπα ήταν λάθος η αντιμετώπιση από την αρχή.

Επιπλέον με την ευκαιρία θα ήθελα να αναφέρω τα περί του Homebrew. Βρισκόμαστε πλέον σε μία φάση που ακόμα και sites όπως το GoNintendo αντιμετοπίζει εντελώς θετικά το Homebrew του DS και του Wii. Σαφώς υπάρχουν κάποια παραθυράκια που μπορούν να οδηγήσουν στην πειρατία, αλλά δεν νομίζω ότι ενισχύουμε με οποιοδήποτε τρόπο κάτι τέτοιο με την συζήτηση για τα παραπάνω εδώ. Είναι πλέον ένα κοινό μυστικό που απλώς δεν μας επιτρέπεται να συζητήσουμε και έτσι χάνουμε αρκετές δυνατότητες και ευκαιρίες ενδιαφέρον θεμάτων. Όποια απόπειρά μου (τουλάχιστον 2-3 ποστς) έχει σβηστεί, χωρίς να αναφέρω έμμεσα καν κάποια σύνδεση με παράνομη διακίνηση ISOs ή ROMs. Σαφώς μπορώ να καταλάβω την τακτική και τους κανόνες του forum, αλλά πιστεύω ότι είναι δικαίωμά μου να διαφωνίσω, όπως και ένα μεγάλο ποσοστό των χρηστών.

Τέλος πάντων, γενικώς δεν μπορώ να πω ότι δεν περνάω καλά στο forum του ninty.gr. Αλλά είναι αυτονόητο ότι αν άλλαζαν 1-2 πράγματα θα μπορούσαμε όλοι να περνάμε καλύτερο. ;)

dimos222
12-02-2010, 16:42
Μπορει η ιδεα του κειμενου να εχει μια βαση αλλα οταν αρχισες τα περι προσφορας , κατι για παπιες και μετα τις απαιτησεις και της απειλες οτι θα την κανεις προσωπικα με "εχασες"...
Η κανεις ενα ποστ για να δουμε τις αποψεις ολων (απο νεα μελη μεχρι admin) η δεν εχει νοημα να το ανοιγεις....

προσωπικά οταν τυχει να μπω σε FC list θέλω να βλέπω λίστα με FC και σε ποιον αντιστοιχουν και τιποτα αλλο.
Ποσο μαλλον οταν πλεον υπαρχει chat για να μπορεις να κανονισεις ματσακια , υπαρχουν Pm και msn , και σιγουρα θα επιτραπει να ανοιχτει νεο τοπικ αν προκειται για καποιο πρωταθληματακι..
ΑΛΛΑ ποτε δε θα γινω απολυτος σε αυτο. Τα φορουμ αν μη τι αλλο οριζονται απ το λαο τους και για μενα καλο ειναι να ακουστουν οι αποψεις

Dani14
12-02-2010, 16:49
Ελπιζω να υπαρξει καποια σχετικη απαντηση απο admin στο συγκεκριμενο thread και οχι μεσω pm για να ξερουμε τι γινεται.

Tzini9
12-02-2010, 17:12
Για του στραβού το δίκιο, στο συγκεκριμένο θέμα του TvC επειδή έτυχε και έπεσα πάνω στον σχετικό χαμό που έγινε, απλά πρέπει να πω ότι ο andys προϋδοποίησε δύο τρεις φορές. Αυτό φυσικά δεν το λέω για να δικαιολογίσω οποιαδήποτε λογοκρισία (αν είναι δυνατόν!) αλλά για να πω ότι υπήρχε ένα ζήτημα ασυνενοησίας, αφού και ο mike δεν είπε σε κάποιο ποστ του ξεκάθαρα "andy το θέμα υπάρχει ακριβώς για αυτό το λόγο, για να μιλάμε και να συνενοούμαστε ακόμα και με μικρά ποστς" πράγμα για το οποίο συμφωνώ απόλυτα, αλλά έκανε μάλιστα και κάποια εκνευριστηκά ποστς με σκοπό και μόνο να την σπάσει στον andy. Εν πάση περιπτώσει όπως είπα ήταν λάθος η αντιμετώπιση από την αρχή.

Επιπλέον με την ευκαιρία θα ήθελα να αναφέρω τα περί του Homebrew. Βρισκόμαστε πλέον σε μία φάση που ακόμα και sites όπως το GoNintendo αντιμετοπίζει εντελώς θετικά το Homebrew του DS και του Wii. Σαφώς υπάρχουν κάποια παραθυράκια που μπορούν να οδηγήσουν στην πειρατία, αλλά δεν νομίζω ότι ενισχύουμε με οποιοδήποτε τρόπο κάτι τέτοιο με την συζήτηση για τα παραπάνω εδώ. Είναι πλέον ένα κοινό μυστικό που απλώς δεν μας επιτρέπεται να συζητήσουμε και έτσι χάνουμε αρκετές δυνατότητες και ευκαιρίες ενδιαφέρον θεμάτων. Όποια απόπειρά μου (τουλάχιστον 2-3 ποστς) έχει σβηστεί, χωρίς να αναφέρω έμμεσα καν κάποια σύνδεση με παράνομη διακίνηση ISOs ή ROMs. Σαφώς μπορώ να καταλάβω την τακτική και τους κανόνες του forum, αλλά πιστεύω ότι είναι δικαίωμά μου να διαφωνίσω, όπως και ένα μεγάλο ποσοστό των χρηστών.

Ξέρω άτομα που κάνουν επίτηδες κάποια ποστ ή ολόκληρα thread σχετικά με homebrew,ή αυτό που θεωρούν homebrew,ή καθαρό πειρατικό υλικό μόνο και μόνο για να τη σπάσουν στους υπεύθυνους αντί να στείλουν ένα pm να προσπαθήσουν να ζητήσουν την αιτία (αν και για να λέμε και του στραβού το δίκιο,όταν κάτι διαγράφεται-αλλάζεται-λογοκρίνεται πρέπει να ενημερώνεται αυτό που το έγραψε,είναι δικαίωμα των υπευθύνων προς τα μέλη,όπως ακριβώς και τα μέλη σέβονται και τηρούν τις υποχρεώσεις τους προς το forum.
Προσωπικά πιστεύω ότι σε ένα βαθμό θα έπρεπε να υποστηρίζουμε κι εμείς το homebrew ΑΛΛΑ μόνο τις νόμιμες ή εν μέρει νόμιμες πλευρές του με σκοπό να απομακρύνουμε αυτούς που σκοπεύουν να καταφύγουν στην πειρατεία.Κι εμένα θα μου άρεσε να μάθω πχ πως παίζω ταινίες ή ntsc παιχνίδια στο wii μου έστω κι αν αυτό είναι έτσι εν μέρει παράνομο μόνο και μόνο επειδή τους έκατσε εκεί στη nintendo και δε νομίζω ότι τους βλάπτω τα οικονομικά άμα κάτσω να δω μια ταινία μόνο και μόνο επειδή έχω το τάδε homebrew channel και μια στοίβα αυθεντικά παιχνίδια.Εννοείται ότι δε θα βάθουμε σε κανέναν πως να ξεγελάει τα updates αλλά για όνομα του Θεού λίγη ελαστικότητα ζητάμε μόνο. Όσο για το spam είναι ένα θέμα ,γιατί πολλοί spammaroun ασύστολα και μας εκνευρίζουν όλους.Το να γράψεις δύο αράδες να πεις την άποψη σου έστω κι αν είναι offtopic,αλλά το να κάνεις ποστ για να πεις στον άλλον ότι είσαι μέσα ή για να πεις: ωραίο φαίνεται,ε δέ ξέρω για σας,αλλά για μένα πάει πολύ.Τα συγκεκριμένα post λογοκρίνονται σιωπηρά από εμάς ή και ανοιχτά (βλέπε επικές απαντήσεις Ash στον ξέρετε ποιόν).Οπότε δε με χαλάει καθόλου που σε αυτή τη περίπτωση εφαρμόζεται δικτατορία.Αλλά σε περίπτωση που κάποια άτομα είτε λόγο ενθουσιασμού,είτε καταλάθος,βγήκανε off λέγοντας κάποια ποιοτικά πράγματα έστω και άσχετα με το θέμα,τότε σε καμία περίπτωση δε θα πρέπει να εφαρμοστεί διαγραφή,απλά μια φιλική υπενθύμηση,γι αυτό υπάρχουν και οι mod.

Μπορει η ιδεα του κειμενου να εχει μια βαση αλλα οταν αρχισες τα περι προσφορας , κατι για παπιες και μετα τις απαιτησεις και της απειλες οτι θα την κανεις προσωπικα με "εχασες"...
Η κανεις ενα ποστ για να δουμε τις αποψεις ολων (απο νεα μελη μεχρι admin) η δεν εχει νοημα να το ανοιγεις....

Ακριβώς.Το σωστό θα είναι να ακουστούν όλες οι απόψεις όσων μελών θέλουν να τις εκφράσουν σχετικά με αυτή τη κατάσταση που είτε μας αρέσει είτε όχι,επικρατεί σε ένα βαθμό.

YaTa
12-02-2010, 17:28
Σ'αυτό το θέμα μπορούμε να πούμε γενικά τις απόψεις μας για αυτά που δεν μας αρέσουν στο forum ή να περιοριστούμε στο Tatsunoko vs Capcom issue?

Tanno-chan
12-02-2010, 17:42
Εγώ είμαι μεν ευχαριστημένος, αλλά δε ικανοποιημένος υπό των πράξεων των mods και των admins.

Ευχαριστημένος είμαι που ανταποκρίνονται εναντία της πειρατείας. Άσχετα κι ας υπάρχει παραθυράκι ή και άλλα τέτοια, τέτοια δεν επιτρέπονται εδώ. Είμαι επίσης και ευχαριστημένος στην πράξη τους να προειδοποιούν τους πάντες για την σωστή διατήρηση της τάξης για να μην ξεφύγει το θέμα.

Ικανοποιημένος δεν είμαι, καθώς ο RooF και ο Andy κλείδωσαν το θέμα "Νέα αποκτήματα", στο οποίο δεν πρόλαβα να εξεφράσω το εξής και βαριόμουν να το πω στο PM και ήθελα και δημόσια να το πω. Το "Νέα Αποκτήματα" αποσκοπεί στο να δείξει σε γενικό βαθμό τι αγόρασε γενικά από Ninty παιχνίδια παντός Ninty κονσόλας. Είχα παρατηρήσει ότι υπάρχουν ΉΔΗ 2 θέματα ανεξαρτήτου κονσόλας και γιαυτό μου ήταν πιο σωστό να ανοίξω ένα θέμα για κάτι τέτοιο που θα τα γενικοποιεί όλα, γιατί πολλές φορές υπάρχει λόγος να αγοράζουμε έξω από το forum ή μεσώ αγγελιών, αν όχι DS και Wii, τότε GC, GBA και άλλα.

Για τα άλλα δεν έχω και παράπονο και δεν μπορώ να τους κρίνω καθώς είμαι κι εγώ νέο μέλος.

cowboy
12-02-2010, 18:36
Σ'αυτό το θέμα μπορούμε να πούμε γενικά τις απόψεις μας για αυτά που δεν μας αρέσουν στο forum ή να περιοριστούμε στο Tatsunoko vs Capcom issue?

υπάρχει thread νομίζω για τα παράπονα, δες στο feedback.

Hellraider
12-02-2010, 21:40
Αυτό το περιστατικό οφείλεται (κατά την γνώμη μου πάντα) όχι σε δικτατορική συμπεριφορά από τους mods/admins αλλά στην έλλειψη τάξης στο 90% του forum.Κακά τα ψέματα το forum πρέπει να αλλάξει πολλά πράγματα στην sub-forumποίησή του(καμιά άλλη ιδέα πως να το πω;:P).Από τη στιγμή που το μεγάλο update αργεί τόσο θα βοήθαγε πάρα πολύ να μπει μια σειρά στα threads του forum.Επειδή είναι αρκετούτσικη δουλειά θεωρώ πως θα ήτανε καλό να συνεργαστούν κάποια άτομα μαζί με τους υπάρχοντες mods που γνωρίζουν δυο πράγματα επί του θέματος για να αποφευχθούν και τέτοια περιστατικά αλλά και να γίνει η περιήγηση στο site πιο εύκολη.

My 2 cents που λένε και στα διεθνή fora. :P

Scof
12-02-2010, 21:50
Φοβάμαι πως κι εγώ πρέπει να συμφωνίσω σε κάποια πράγματα. Δικά μου ποστς έχουν επίσης λογοκριθεί ή σβηστεί για Α ή Β λόγους, αλλά και άλλα που έχω συναντίσει.

Τέλος πάντων, γενικώς δεν μπορώ να πω ότι δεν περνάω καλά στο forum του ninty.gr. Αλλά είναι αυτονόητο ότι αν άλλαζαν 1-2 πράγματα θα μπορούσαμε όλοι να περνάμε καλύτερο. ;)

Και εγώ θα ήθελα να ήταν λίγο πιο ελαστικοί στα θέματα homebrew..

geo2004z
12-02-2010, 22:34
Εντάξει....μην το ξεφτιλίσουμε κιόλας με τα homebrew, υπάρχουν πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα να κουβεντιάσουμε.

Scof
12-02-2010, 23:23
Εντάξει....μην το ξεφτιλίσουμε κιόλας με τα homebrew, υπάρχουν πολύ πιο ενδιαφέροντα πράγματα να κουβεντιάσουμε.

Μπορει μην σε ενδιαφέρει εσένα Geo(δικαίωμά σου κιόλας), αλλά στοιχημα είναι πολλοί οι ενδιαφερόμενοι για το πως θα παιζουν ταινίες στο wii τους για παράδειγμα... Και δεν ειναι μονο αυτά.. Το Homebrew σου δινει δυνατότητες που ουτε καν θα μπορουσες να φανταστείς..

andys12
13-02-2010, 00:06
Λοιπον για να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα.

Λυπαμαι παρα πολυ που θα το πω αλλα βλεπω τελευταια στο ninty να εφαμροζονται πρακτικες δικτατοριας οπως η λογοκρισια και το με το ετσι θελω κοψιμο και ραψιμο ορισμενων θεματων στο ονομα της δηθεν ταξης.

Επειδη ειμαι απο τα πρωτα μελη απο αυτο το site και οπως θα επιβεβαιωση επισης ενας απο τους παλιοτερους ο andy's 12 η συμβολη μου ειναι σημαντικη για να φτασει το site εδω που εφτασε και πολλες φορες απο την αρχη μου προταθηκε ο ρολος του moderator κλπ πραγμα που εγω αρνηθηκα και δυο και τρεις φορες, θελω να πω οτι καποιοι δεν εχουν καταλαβει οτι το site βασιστηκε στις καλες σχεσεις που εχουν τα μελη στο να περναν ωραια και σε καποια πρωτυπα οπως το foroum του N-europe.

Επειδη κανεις δεν μπορει να αμφισβητησει οτι ενα πολυ ποιοτικο forum οπως το Αγλλικο N-Europe μπορει να αποτελει παραδειγμα προς μιμηση ετσι πραξαμε και ζητησα εγω να πραξει ο poromenos απο την αρχη αυτου του site.να αντιγραψει αρκετες απο τις τακτικες του N-Europe μια απο τις οποιες ηταν και θεματα οπως το συγκεκριμενο.Δηλαδη θεματα Friend Codes και online αναμετρησεων.

Δεν ξερω ουτε με ενδιαφερει ποιος ειναι υπευθυνος καθοτι δεν εχω κατι προσωπικο λλα το θεμα που εφτιαξα εγω ηταν Tatsunoko Vs Capcom Fc's & Φιλικες Συναντησεις και με τα κοψιματα και ραψιματα που ανεφερα παραπανω φτασαμε να υπαρχει μονο το Tatsunoko vs Capcom fc's και να εχουν Λογοκριθει τα περισοτερα μυνηματα που ελεγαν την ταδε ωρα θα ειναι ο ταδε online τις εντυπωσεις απο το ματς που προηγηθηκε κλπ σχετικα με το θεμα Φιλικες Συναντησεις.

Αν λοιπον καποιοι νομζιουν οτι κανουν σωστα να τους πληροφορησω οτι αυτο γινοταν απο την αρχη του site και αυτο με τις τακτικες δικτατοριας που εφαρμοζονται τελευταια εχει κοπει μαχαιρι δυστυχως.

Παραθετω λοιπον απτα στοιχεια απο το forum του Ν -Europe που απο την αρχη το ειπα οτι πρεπει να ειναι το παραδειγμα μας και το ειχε δεχτει και ο andys 12 και ο poromenos και τωρα ο πρωτος κανει την παπια για τα οσα τραγελαφικα γινονται.

Εχουμε και λεμε λοιπον:Στο πρωτοποριακο N-europe υαπορχει αντιστοιχο θεμα με αυτο που εγω δημιουργησα εγω εδω με την ιδια εκριβως λειτουργια(η οποια εδω μετα απο λιγο λογοκριθηκε)

Το αντιστοιχο topic του N-Europe ειναι το εξης : Tatsunoko vs. Capcom Online Meet up Thread (meet up thread δηλαδη κανονισμος φιλικων συναντησεων ο οποιος στο ninty οπως ειπαμε λογοκριθηκε και εμειναν μονο τα friend codes).

Σε αυτο λοιπον το topic του N -Europe εχουμε τα εξης posts που εδω στο ninty θα ετρωγαν λογοκρισια με τα σημερινα δεδομενα:

εχουμε και λεμε και δωστε βαση:http://n-europe.com/forum/showthread.php?p=1122330#post1122330 , http://n-europe.com/forum/showthread.php?t=26643&page=4

πρωτο post:RedShell:
2579-4585-3829 - REDSHELL

Captain Falcon:
4125-6469-9158 - FALCON

STOOPIDDITTIES:
2450-6092-9170 - CUBSEW

yesteryeargames:
3395-5019-9874 - CHRISOGN

MATtheHAT:
3008-9576-2519 - SHOTOMAT

Beverage:
5027-5930-6631 - BEVERAGE

Tellyn:
0732-6220-5127 - NATHAN

Calv:
4855-8010-8696 - CALV

DuD:
2536-5190-3976 - DUD

Flayl:
1162-1306-8559 - FLAYL

Hero-of-Time:
4598-0893-2836 - ADAM

Cookyman:
5414-1450-4362 - COOKYMAN

αλλα post απο πλους χρηστες που κανονιζουν ΚΑΙ απο το topic τις online συναντησεις τους:

1 This be mine 4125-6469-9158 and my name appears as Falcon.

2 2450-6092-9170 CUBSEW

I'll likely add anyone here who posts their code as I'll likley never meet someone in real life who will have even heard of this game. Add me back chums.

3 I've added:

Redshell
Captain Falcon
STOOPIDDITTIES
yesteryeargames

If you could add me back guys, that would be great. I'm still getting to grips with the game, still don't know who I am going to main.

4 I've also added everyone.
Yesteryeargames you're the only person not showing up on my roster.

5 Anybody fancy a few games this evening?

6 I can't wait to join in with you guys when my copy arrives.

I've been playing a lot of Street Fighter IV online, but against randoms. Its gonna be great fighting some fellow N-Eers

7 Awesome games just now, FALCON and SHOTOMAT. Most fun I've had online on TvsC so far

8 5027-5930-6631
I'll add ALL you dudes later

9 You totally hammered me yesterday RedShell - I only won one fight.

And I meant to press yes to rematch but I pressed "b" by mistake on my pad.

10 Anyone been having trouble getting online tonight? I keep getting randomly booted off quite a bit

11 Good games earlier STOOPIDDITTIES, despite the fact I didn't even win one.

12 Anyone fancy setting up a league or something for this?

Τα παραπανω ηταν μερικα μονο απο ταδεκαδες αναλογα posts που εκαναν ξενοι χρηστες του Tasunoko vs Capcom σε ενα πολιτισμενο ευρωπαικου επιπεδου site-forum οπου και φυσικα δεν του λογοκριναν ουτε τις εντυπωσεις τους απο ενα ματς ουτε το καλεσμα τους και την ενημερωση που εκαναν για το ποτε θα ειναι online για αγωνες καθοτι το σχετικο θεμα δημιουργηθηκε για αυτο το λογο.

Στο ninty.gr πλεον αυτα τα μηνυματα λογοκρινονται.δυστυχως αναγκαζομαι να κανω αυτο το σκληρο ποστ μπας και συνελθουν καποιο εδω και να καταλαβοπυν οτι κανοντας αυτες τις ενεργειες δημιουργουν πολλα αλλα δυσαρεστημενα μελοι που ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ καλα στο forum οταν βλεπουν οτι τα θεματα τους Ψαλιδιζονται οπως τωρα το δικο μου ή τα posts τους Λογοκρινονται οπως λογοκριθηκαν 10δες ποστ σε αυτο το θεμα αλαλ και σε προηγουμενα.Αυτο που θεωρουν καποι Spam εδω περα σε ενα πολιτισμενο και ευρωπαικο forum οπως το N europe οχι μονο επιτρεπεται αλλα προωθειται κιολας γιατι κανει τα μελη να περνουν ωραια και φυσικα καμια σχεση δεν εχει με spam.

Κλεινοντας λεω οτι Απαιτω να επανελθουν τα περισοτερα αν οχι ολα απο τα posts που διαγραφηκαν-λογοκριθηκαν και απαιτω ο administrator Andy's12 να μου στειλει PM και να με διαβεβαιωσει οτι και το παραπανω θα γινει και απο εδω και στο εξης δεν θα υπαρχουν παρομοιες συμπεριφορες και πρακτικες σε αναλογα θεματα αλα θα αφηνονται τα μελη να εκφραζονται ελευθερα.

Ειδαλως εγω απλα και ομορφα θα αποχωρησω,θα ζητησω τη διαγραφη μου και δεν θα ξαναμπω σε αυτο το site με αποτελεσμα να υπαρχει ενα μελος λιγοτερο που ομως εχει βοηθησε ως ενα βαθμο να γινει το ninty οτι ειναι σημερα(η τουλαχιστον μεχρι πριν λιγο καιρο)

Φιλε andys12 το ξερεις οτι σε συμπαθω και σε εκτιμω αλλα εινα ιη ωρα των ευθυνων.

υ.γ επειδη πολυ φοβαμαι οτι μπροει να λογοκριθει το μηνυμα μου θα το αναρτησω και εδω και σε ξεχωριστο θεμα.τουλαχιστον ενα πιστευω να μεινει.

υ.γ 2 το στελνω και με pm ακριβως το ιδιο στον administrator και το βαζω σε δημοσια θεα γιατι να ειναι τα πραγματα ξεκαθαρα.

υ.γ 3 μπορει να εγινα λιγο σκληρος αλαλ πιστευω οτι τα ατομα που υπεπασαν σε αυτες τις λαθος συμπεριφορες κατα την αποψη μου που ανελυσα παραπανω απλα ειχαν τις συμπεριφορες που χαρακτηρισα χωρις αυτο να σημαινει οτι τους χαρακτηριζουν και σαν ατομα.

Καταρχήν το ninty.gr είναι ένα ανεξάρτητο φορουμ και δεν βασίζεται σε κανένα άλλο site/forum.
Οπως ειδες το spam δινει και παιρνει στο site μας και αν δεν κανουμε κατι θα εχουμε προβλημα.
Το τοπικ που εφτιαξες εμεινε για fc για να είναι πιο ευκολο να βρουν τα μέλη τα fc's και θα μπορούσες να φτιάξεις ενα θέμα για συνεννόηση και ωρες συναντήσεων, αλλά μέχρι εκεί.Το να βλέπουμε μόνο spam σε κάποια θέματα είναι άλλο.
Τα περι δικτοτορίας τα ακούμε συχνά αλλά πρέπει να έχουν και βάση αυτά που λέμε έτσι?Το να καθαρίζουμε τα τοπικς από ανούσια ποστς δεν νομίζω να είναι δικτατορία.
Το ότι κάνω την πάπια δεν το κατάλαβα ακόμα.Εξήγησε μου το.Το οτι προσφέρουμε στο site, το ότι το συντηρούμε, το ότι δίνουμε λεφτά για να γίνονται οι διαγωνισμοί κ.α. όλα χωρίς κανένα απολύτως κέρδος σημαίνει ότι κάνουμε και τις πάπιες από πάνω?Και όπως είπα πιο πριν άλλο site το n-europe και άλλο το ninty.gr
Θα ήταν πιο σωστό πρώτα να μου έστελνες ένα πμ για τα παράπονα σου και όχι να το κάνουμε θέμα προς συζήτηση.

rebellion
13-02-2010, 00:16
Καταρχήν το ninty.gr είναι ένα ανεξάρτητο φορουμ και δεν βασίζεται σε κανένα άλλο site/forum.
Οπως ειδες το spam δινει και παιρνει στο site μας και αν δεν κανουμε κατι θα εχουμε προβλημα.
Το τοπικ που εφτιαξες εμεινε για fc για να είναι πιο ευκολο να βρουν τα μέλη τα fc's και θα μπορούσες να φτιάξεις ενα θέμα για συνεννόηση και ωρες συναντήσεων, αλλά μέχρι εκεί.Το να βλέπουμε μόνο spam σε κάποια θέματα είναι άλλο.
Τα περι δικτοτορίας τα ακούμε συχνά αλλά πρέπει να έχουν και βάση αυτά που λέμε έτσι?Το να καθαρίζουμε τα τοπικς από ανούσια ποστς δεν νομίζω να είναι δικτατορία.
Το ότι κάνω την πάπια δεν το κατάλαβα ακόμα.Εξήγησε μου το.Το οτι προσφέρουμε στο site, το ότι το συντηρούμε, το ότι δίνουμε λεφτά για να γίνονται οι διαγωνισμοί κ.α. όλα χωρίς κανένα απολύτως κέρδος σημαίνει ότι κάνουμε και τις πάπιες από πάνω?Και όπως είπα πιο πριν άλλο site το n-europe και άλλο το ninty.gr
Θα ήταν πιο σωστό πρώτα να μου έστελνες ένα πμ για τα παράπονα σου και όχι να το κάνουμε θέμα προς συζήτηση.

λυπαμαι πολυ αλα οσα θετικα εχει το site και μολις τα ανεφερες και σας εχωβγαλει το καπελο πολλες φορες με τελευταια για το chat ολα λοιπον αυτα τα θετικα τα διαγραφει η λογοκρισια και το να μην επιτρεπεις με αυτο τον τροπο στα μελη να λενε την αποψη τους εστω και αν ειναι παντελως ακυρη.

εμενα ειναι αρχη μου απο τη στιγμη που ο αλλος δεν βριζει και δεν προτρεπει προς παρανομια να ακουω και να διαβαζω την αποψη του με σεβασμο ασχετα με το αν διαφωνω ή οχι.

με το παραπανω μου ποστ αυτο ζηταω ουσιαστικα το δικαιωμα του καθενος να κανει post εστω και αν ειναι ακυρα(ποσο μαλλον στο topik tasunoko vs capcom fcs και φιλικες συναντησεις οπου τα περισοτερα ποστ απο αυτα που σβηστηκαν ειχαν να κανουν με το ποτε θα ειναι online ο καθενας και με τις εντυπωσεις απο εναν αγωνα αρα ηταν και συμβατα με τον τιτλο του θεματος).Με δυο τρεις δεκα φιλιεκς προτροπες μπορει να εγκλιματιστει ο οποιοσδηποτε.οχι με λογοκρισια.

μπορεις να διαγραψει το λογαριασμο μου απο το site.δεν θελω να συμμετεχω αλλο αφου γινεται αυτο.

λυπαμαι πολυ.δεν θα ξαναεγγραφω στο site.

πολλα ατομα ειναι καλα και ενδιαφεροντα ενα εκ των οποιοων εισαι και εσυ andys12 αλλα....

καλη συνεχεια.

RooF
13-02-2010, 00:26
Στο ποστ αυτο λεω καθαρα την προσωπικη μου αποψη. btw καποια στιγμη πρεπει να καταλαβετε οτι υπαρχει ενας Admin οχι πολλοι.

Tα παραπανω παραπονα τα θεωρω παιδαριωδη, ολα εκτος του θεματος με τα homebrew και το ξερετε ολοι οτι ειμαι οκ με αυτο.

Δεν με ενδιαφερει καθολου τι γινοτανε παλια στο φορουμ, αν θελετε τη γνωμη μου γινοταν μπαχαλο, αλλα δεν με νοιαζει. Το θεμα ειναι οτι σε ενα φορουμ με 600 επισκεψεις την μερα (ναι πανω κατω τοσες εχουμε) δεν μπορεις να λειτουργεις χαλαρα γιατι θα χαθει η μπαλα. Παρολαυτα και θεματα με φιλικες συναντησεις υπαρχουν και θεματα για να λεμε τις χαζομαρες μας.

Παντα θα υπαρχει μια μειοψηφια με παραπονο. Τα ακουμε αλλα δεν μπορουμε να κανουμε κατι ετσι ωστε να ειναι ολοι χαρουμενοι.

Οσο για την καραμελα με τη λογοκρισια τι να πω....η υπαρξη και μονο αυτου του θεματος πιστευω τα εξηγει ολα.

cowboy
13-02-2010, 00:36
ρε rebellion τα πείρες πολύ σοβαρά, εάν πιστεύεις πως είναι λάθος αυτό που κάνανε οι admins δεν μπορείς να παραδεχτείς πως και αυτή είναι άνθρωποι και κάνουνε λάθη ? Εδώ είμαστε όλοι το συζητάμε και δεν νομίζω πως δεν θα βγάλουμε άκρη.

Όσο καταλαβαίνω το πρόβλημα είναι πως οι admins σβήσανε κάποια posts από το thread CvsT.
"καποσα" post ήτανε , τόση σημασία έχουνε ? Gia 5,6 διαγραμμένα post θέλεις να τα διαγράψεις to account sou ?

Βασικά το πρόβλημα είναι εδώ πως τα μελόι που ανοίγανε thread με Friend Codes βάζανε μέσα μονο τα friends codes και έτσι συνηθίσαμε na exoume mono fc se tetoia thread εννοώ σχολιάζανε το παιχνίδι και τις συναντήσεις στο thread του παιχνιδιού.

Εάν εσύ ονόμασες το thread FC Capcom ως "τατσουνοκο" online battles και εντυπώσεις τότε δεν νομίζω πως πρέπει να σβηστούνε τα posts.

Τελοσπάντων αξίζει για τόσα post να διαγραφει το account σου?

Alexandros87
13-02-2010, 01:43
ρε rebellion τα πείρες πολύ σοβαρά, εάν πιστεύεις πως είναι λάθος αυτό που κάνανε οι admins δεν μπορείς να παραδεχτείς πως και αυτή είναι άνθρωποι και κάνουνε λάθη ? Εδώ είμαστε όλοι το συζητάμε και δεν νομίζω πως δεν θα βγάλουμε άκρη.

Όσο καταλαβαίνω το πρόβλημα είναι πως οι admins σβήσανε κάποια posts από το thread CvsT.
"καποσα" post ήτανε , τόση σημασία έχουνε ? Gia 5,6 διαγραμμένα post θέλεις να τα διαγράψεις to account sou ?

Βασικά το πρόβλημα είναι εδώ πως τα μελόι που ανοίγανε thread με Friend Codes βάζανε μέσα μονο τα friends codes και έτσι συνηθίσαμε na exoume mono fc se tetoia thread εννοώ σχολιάζανε το παιχνίδι και τις συναντήσεις στο thread του παιχνιδιού.

Εάν εσύ ονόμασες το thread FC Capcom ως "τατσουνοκο" online battles και εντυπώσεις τότε δεν νομίζω πως πρέπει να σβηστούνε τα posts.

Τελοσπάντων αξίζει για τόσα post να διαγραφει το account σου?

εχει δικαιο ο cowboy, δεν αξιζει να σβησεις το account σου διοτι δεν θα κερδισεις τιποτα. Θα μπορουσες να τους ζητησεις το λογο, χωρις να χρειαζεται να προχωρησεις σε τετοια διαδικασια. Εγω παντως ειμαι κατα της διαγραφης και της αποχωρησης σου. Βασικα θα μπορουσες να παιξεις τον μαγκα και να πεις , αμα εισαστε ετσι και σβηνετε τα ασχετα ποστ τοτε οκ θα ανοιξω ξεχωριστο θεμα οπου θα συζηταμε τις ωρες και αλλα πραγματα που αφορουν τον αγωνα και το παιχνιδι. Μην τα περνεις ολα τοσο σοβαρα ,φιλικα στα λεω
Να ξερεις κατι ακομα εσυ εισαι η αιτια που θα αγορασω το παιχνιδι μονο και μονο επειδη ανοιξες το συγκεκριμενο thread για να πεσει πλακα με ολους , με αυτον τον τροπο βοηθας πολυ το ninty.:laugh:

RooF
13-02-2010, 02:19
εχει δικαιο ο cowboy, δεν αξιζει να σβησεις το account σου διοτι δεν θα κερδισεις τιποτα. Θα μπορουσες να τους ζητησεις το λογο, χωρις να χρειαζεται να προχωρησεις σε τετοια διαδικασια. Εγω παντως ειμαι κατα της διαγραφης και της αποχωρησης σου. Βασικα θα μπορουσες να παιξεις τον μαγκα και να πεις , αμα εισαστε ετσι και σβηνετε τα ασχετα ποστ τοτε οκ θα ανοιξω ξεχωριστο θεμα οπου θα συζηταμε τις ωρες και αλλα πραγματα που αφορουν τον αγωνα και το παιχνιδι. Μην τα περνεις ολα τοσο σοβαρα ,φιλικα στα λεω
Να ξερεις κατι ακομα εσυ εισαι η αιτια που θα αγορασω το παιχνιδι μονο και μονο επειδη ανοιξες το συγκεκριμενο thread για να πεσει πλακα με ολους , με αυτον τον τροπο βοηθας πολυ το ninty.:laugh:

Κανενας δεν απαγορεψε κατι τετοιο. Αλλωστε αφου δεν εκοβε σε καποιον αλλο να το κανει το εκανα εγω! (http://www.ninty.gr/forum/showthread.php?p=64356#post64356)

Οπως και να εχει ο rebellion τωρα τελευταια εχει δειξει σημαδια υπερβολης στις αντιδρασεις του. (http://www.ninty.gr/forum/showthread.php?t=666&page=17)

btw οποιον τον ενδιαφερει να μαθει τι ελεγαν αυτα τα πολυ σημαντικα ποστ που σβηστικαν μπορει να μου στειλει ενα πμ.

Βασίλης
13-02-2010, 04:30
Sorry για την σφηνα στο θεμα αλλα big Loooooooool@avatar Roof σε σχεση με to thread.

Εγω λεω Ninty Ελληνων Νιντειστων!

Κλεισιμο παρενθεσης.

Vetus
13-02-2010, 04:37
με το παραπανω μου ποστ αυτο ζηταω ουσιαστικα το δικαιωμα του καθενος να κανει post εστω και αν ειναι ακυρα(ποσο μαλλον στο topik tasunoko vs capcom fcs και φιλικες συναντησεις οπου τα περισοτερα ποστ απο αυτα που σβηστηκαν ειχαν να κανουν με το ποτε θα ειναι online ο καθενας και με τις εντυπωσεις απο εναν αγωνα αρα ηταν και συμβατα με τον τιτλο του θεματος).Με δυο τρεις δεκα φιλιεκς προτροπες μπορει να εγκλιματιστει ο οποιοσδηποτε.οχι με λογοκρισια.
Το αρχαιό ρητό "παν μέτρον άριστον" σου λέει κάτι; Aν όχι, να το θέσω αλλιώς το πράγμα αναφερόμενος στο θέμα του περιβόητου thread του TvC:

Ωραία, ανταλλάσουμε friend codes, κανονίζουμε ματσάκια (υποκοριστικό του match)...Μια χαρά εδώ. Από 'κει και πέρα τι μας ενδιαφέρει π.χ. το τι έγινε στο match μεταξύ του Βαγγέλη και του Δημήτρη; Όχι, πες μου σοβαρά τώρα! Ας τα συζυτήσουνε οι ίδιοι μεταξύ τους μέσω pm ή msn. Μην μπερδεύουμε την χρησιμότητα του forum με την χρησιμότητα του msn και των pm.

Και στο κάτω-κάτω μην μπερδεύουμε την ελευθερία λόγου με την κατάχρηση ελευθερίας αλλιώς ν' αρχίζουμε π.χ. να βρίζουμε ο ένας την μάνα του άλλου επικαλούμενοι την ελευθερία του άλλου και να μην τρέχει τίποτα. Ξέρω, ακραίο παράδειγμα αλλά ελπίζω να έπιασες το νόημα. Και θα κλείσω με την εξής ερώτηση: αν πράγματι επικρατούσε "δικτατορία" από πλευράς mods κι admins τότε θα συνεχίζαμε αυτήν την συζύτηση αντί να φάει λουκέτο και να διαγραφτούν όλα τα "ανεπιθύμητα" μηνύματα που θα "ενοχλούν" τους mods και τους admins; Για σκέψου το λίγο και μετά το ξανασυζυτάμε το θέμα.

Peace, my friends.

geo2004z
13-02-2010, 09:58
Χωρίς να θέλω να αντιπαρατεθώ με κανέναν, θα ήθελα να πω τη γνώμη μου. Θεωρώ τη δημιουργία αυτού του θέματος κάπως υπερβολική. Προσωπικά, δε μου έχει συμβεί να συμπεριφερθούν "διδακτορικά" τα παιδιά του φόρουμ, όμως η αλήθεια είναι ότι υπάρχει αρκετή τάξη και ηθική σε σχέση με τα περισσότερα παρόμοια φόρουμ. Ομολογώ πως αυτή η τάξη μου αρέσει, καθώς δε ξεφεύγουν τα ποστ με ύβρεις και χλευασμούς, ενώ ταυτόχρονα τα μέλη σέβονται τους συνομιλητές τους. Πάντως αν είχα κάποιο παράπονο δε θα άνοιγα δημόσια θέμα αλλά θα προσπαθούσα να επικοινωνήσω με pm και στην έσχατη περίπτωση θα έκανα αυτό.

Όσο για το homebrew, που αναφέρθηκε παραπάνω, θεωρώ παιδαριώδες λάθος να καταντήσουμε αυτό το θέμα ακόμη μία διαμάχη για αυτό το θέμα. Αν έχετε κάποιο σημαντικό παράπονο να αναφέρετε καλώς, μη δημιουργείτε προβλήματα για το τίποτα.

Dani14
13-02-2010, 14:21
το homebrew ειναι το λιγοτερο... παντως υπερβολικος ή οχι ο rebelion ζητησε το thread να εξυπηρετει για αυτο που το εφτιαξε ο ιδιος. οχι μονο για FC's αλλα και για οσα αφορουν γυρω απο τις φιλικες συναντισεις.
δεν πιστευω οτι αυτο συγκρινεται με το να βριζεις καποιον και ουτε θα κανει μπαχαλο ενα forum. Αν σας πειραζε τοσο πολυ ας ανοιγε καποιος αλλο θεμα αποκλειστικα για FC (αν και το θεωρω ανουσιο και βλακεια). δεν συμφωνω με οσα λεει περι αποωχωρισης και δικτατοριας αλλα το αιτημα του ειναι απολυτως λογικο.
ισως σας πειραξε το γεγονος οτι το εκανε δημοσια γνωστο και η εκταση που εδωσε στο θεμα (που μου φαινεται υπερβολικη) αλλα οπως ξαναειπα δεν ζηταει κατι παραλογο.

RooF
13-02-2010, 14:28
το homebrew ειναι το λιγοτερο... παντως υπερβολικος ή οχι ο rebelion ζητησε το thread να εξυπηρετει για αυτο που το εφτιαξε ο ιδιος. οχι μονο για FC's αλλα και για οσα αφορουν γυρω απο τις φιλικες συναντισεις.
δεν πιστευω οτι αυτο συγκρινεται με το να βριζεις καποιον και ουτε θα κανει μπαχαλο ενα forum. Αν σας πειραζε τοσο πολυ ας ανοιγε καποιος αλλο θεμα αποκλειστικα για FC (αν και το θεωρω ανουσιο και βλακεια). δεν συμφωνω με οσα λεει περι αποωχωρισης και δικτατοριας αλλα το αιτημα του ειναι απολυτως λογικο.
ισως σας πειραξε το γεγονος οτι το εκανε δημοσια γνωστο και η εκταση που εδωσε στο θεμα (που μου φαινεται υπερβολικη) αλλα οπως ξαναειπα δεν ζηταει κατι παραλογο.

Δεν κοιμηθηκα τη νυχτα.. :lol:

Οπως και να εχει το θεμα για εμενα εχει τελειωσει. Αλλωστε ειπαμε οτι ειχαμε να πουμε ολοι, mod, admin και αλλοι χρηστες και ολοι βγαλαμε τα συμπερισματα μας.

Dani14
13-02-2010, 14:42
θελω απλα να ξερω αν ισχυουν τα οσα λεει για το οτι υπηρχε το N-Eorope σαν προτυπο και για το συγκεκριμενο θεμα και αν ναι τι αλλαξε στην πορεια; πραγματι δεν μου φαινεται το συγκεκριμενο site (N-Europe) ουτε παραδειγμα προς αποφυγη, ουτε μπαχαλο.

RooF
13-02-2010, 14:48
θελω απλα να ξερω αν ισχυουν τα οσα λεει για το οτι υπηρχε το N-Eorope σαν προτυπο και για το συγκεκριμενο θεμα και αν ναι τι αλλαξε στην πορεια; πραγματι δεν μου φαινεται το συγκεκριμενο site (N-Europe) ουτε παραδειγμα προς αποφυγη, ουτε μπαχαλο.

Γιατι δεν διαβαζεις λοιπον το ποστ του Andy σε καποια απο τις προηγουμενες σελιδες?

Εμενα παντως πιο πολυ με προβληματισε αυτο που ειπε η Τζινι και ολοι το περασατε...οτι δηλ υπαρχουν ατομα τα οποια εσκεμμενα δημιουγουν προβληματα.

Dani14
13-02-2010, 15:20
λεγοντας οτι δεν βασιζεται σε αλλο site και χωρις να απαντησει στα οσα υσχιριζεται ο rebelion μπορει καποιος να καταλαβει οτι παλαιοτερα γινοταν ενω τωρα οχι. τελος παντων.

vassilis_pap
13-02-2010, 17:39
Να πω και εγώ τη γνώμη μου για το όλο θέμα (όση τουλάχιστον μπορώ να έχω..). Το rebellion, το γνωρίζω από αυτό το φόρουμ αλλά και από άλλα. Δε το γνωρίζω προσωπικά όπως δε γνωρίζω προσωπικά κανέναν άλλο παιδί αν και ανήκω πια στο team του ninty. Από τα γραπτά του όμως το θεωρώ άνθρωπο σοβαρό, συγκροτημένο και γενικά διάβαζα τα ποστ του με ενδιαφέρον.

Το επίμαχο τόπικ του δε το παρακολούθησα ποτέ, και έτσι δε μπορώ να έχω άποψη για αυτά που καταγγέλλει. Θα ήθελα να σταθώ όμως στη θέση περί λογοκρισίας την οποία θεωρώ με διαφορά το πιο σημαντικό θέμα όλης αυτής της υπόθεσης. Πιστεύω λοιπόν και από αυτά που γράφει ο ίδιος αλλά και από τη προσωπική μου εμπειρία πως ειλικρινά δεν υπάρχει κανένα θέμα λογοκρισίας. Για να μη χάνουμε το νόημα των λέξεων (ειδικά όταν το νόημα είναι αρκετά βαρύ, όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση) λογοκρισία έχουμε όταν φιλτράρονται απόψεις γραπτά και ιδέες προκειμένου να περνάνε μόνο συγκεκριμένες γραμμές ή αν θέλετε να μη περνάνε άλλες. Δεν έχω δει ποτέ στο συγκεκριμένο φόρουμ να σβήνονται μηνύματα με απόψεις, όποιες και αν είναι αυτές και μπορώ να διαβεβαιώσω πως ποτέ δε μπήκα στη διαδικασία να φιλτράρω αυτά που θα ήθελα να πω (ούτε μου ζητήθηκε ποτέ άλλωστε). Οι συγκεκριμένες διαγραφές (κατόπιν προειδοποίησης μάλιστα) έγιναν σε μηνύματα εντελώς καθημερινά και διαδικαστικά που δε περιείχαν καν απόψεις για οτιδήποτε, γιατί κρίθηκε (σωστά ή όχι δεν έχει σημασία) ότι είναι άσχετα με το τόπικ και το γεμίζουν με άσχετο υλικό. Αυτό όπως και να το κάνουμε είναι τελείως άσχετο θέμα με λογοκρισία.

Για να το πω αλλιώς θα μπορούσα να δω με συμπάθεια τα παράπονα του rebellion για το τρόπο που εφάρμοσαν τους κανόνες του φόρουμ (για τα offtopic, spam κλπ) οι υπεύθυνοι του. Αν και όπως είπα δεν έχω σοβαρή άποψη για το θέμα. Από τη στιγμή όμως που μιλάει για λογοκρισία οφείλω να διαφωνήσω και να διαχωρίσω τη θέση μου τουλάχιστον σε αυτό το πολύ βαρύ κομμάτι. Θα ήταν καλό να το ξανασκεφτόταν και να έμενε μαζί μας γιατί στο κάτω κάτω όλοι μια παρέα είμαστε και δεν έχουμε να χωρίσουμε και τίποτα. Παρόλα αυτά φοβάμαι πως γίνεται πολύ κακό για το τίποτα. Θεωρώ πως αν υπάρχει η κατάλληλη διάθεση όλο το θέμα μπορεί άνετα να λυθεί με μερικά pm's πράγμα και το οποίο εύχομαι...

RooF
14-02-2010, 00:04
λεγοντας οτι δεν βασιζεται σε αλλο Site και χωρις να απαντησει στα οσα υσχιριζεται ο Rebelion μπορει καποιος να καταλαβει οτι παλαιοτερα γινοταν ενω τωρα οχι. τελος παντων.

αυτο ειναι δικη σου διαπιστωση και αποψη. δεν μπορω εγω και ουτε και θελω να στην αλλαξω. αν αυτο θες να πιστευεις πιστευε το.

thunderfox
14-02-2010, 00:14
Να πω και εγώ τη γνώμη μου για το όλο θέμα (όση τουλάχιστον μπορώ να έχω..). Το rebellion, το γνωρίζω από αυτό το φόρουμ αλλά και από άλλα. Δε το γνωρίζω προσωπικά όπως δε γνωρίζω προσωπικά κανέναν άλλο παιδί αν και ανήκω πια στο team του ninty. Από τα γραπτά του όμως το θεωρώ άνθρωπο σοβαρό, συγκροτημένο και γενικά διάβαζα τα ποστ του με ενδιαφέρον.

Το επίμαχο τόπικ του δε το παρακολούθησα ποτέ, και έτσι δε μπορώ να έχω άποψη για αυτά που καταγγέλλει. Θα ήθελα να σταθώ όμως στη θέση περί λογοκρισίας την οποία θεωρώ με διαφορά το πιο σημαντικό θέμα όλης αυτής της υπόθεσης. Πιστεύω λοιπόν και από αυτά που γράφει ο ίδιος αλλά και από τη προσωπική μου εμπειρία πως ειλικρινά δεν υπάρχει κανένα θέμα λογοκρισίας. Για να μη χάνουμε το νόημα των λέξεων (ειδικά όταν το νόημα είναι αρκετά βαρύ, όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση) λογοκρισία έχουμε όταν φιλτράρονται απόψεις γραπτά και ιδέες προκειμένου να περνάνε μόνο συγκεκριμένες γραμμές ή αν θέλετε να μη περνάνε άλλες. Δεν έχω δει ποτέ στο συγκεκριμένο φόρουμ να σβήνονται μηνύματα με απόψεις, όποιες και αν είναι αυτές και μπορώ να διαβεβαιώσω πως ποτέ δε μπήκα στη διαδικασία να φιλτράρω αυτά που θα ήθελα να πω (ούτε μου ζητήθηκε ποτέ άλλωστε). Οι συγκεκριμένες διαγραφές (κατόπιν προειδοποίησης μάλιστα) έγιναν σε μηνύματα εντελώς καθημερινά και διαδικαστικά που δε περιείχαν καν απόψεις για οτιδήποτε, γιατί κρίθηκε (σωστά ή όχι δεν έχει σημασία) ότι είναι άσχετα με το τόπικ και το γεμίζουν με άσχετο υλικό. Αυτό όπως και να το κάνουμε είναι τελείως άσχετο θέμα με λογοκρισία.

Για να το πω αλλιώς θα μπορούσα να δω με συμπάθεια τα παράπονα του rebellion για το τρόπο που εφάρμοσαν τους κανόνες του φόρουμ (για τα offtopic, spam κλπ) οι υπεύθυνοι του. Αν και όπως είπα δεν έχω σοβαρή άποψη για το θέμα. Από τη στιγμή όμως που μιλάει για λογοκρισία οφείλω να διαφωνήσω και να διαχωρίσω τη θέση μου τουλάχιστον σε αυτό το πολύ βαρύ κομμάτι. Θα ήταν καλό να το ξανασκεφτόταν και να έμενε μαζί μας γιατί στο κάτω κάτω όλοι μια παρέα είμαστε και δεν έχουμε να χωρίσουμε και τίποτα. Παρόλα αυτά φοβάμαι πως γίνεται πολύ κακό για το τίποτα. Θεωρώ πως αν υπάρχει η κατάλληλη διάθεση όλο το θέμα μπορεί άνετα να λυθεί με μερικά pm's πράγμα και το οποίο εύχομαι...

+1 και από εμένα. Αν και πιστεύω ότι όταν ο τίτλος λέει π.χ WFC Mario Kart Codes να έχει μόνο τους κωδικούς και τπτ άλλο, τώρα αν θέλουν να πουν κάτι υπάρχει το offtopic, t chat, t pm η τέλοσπάντων ένα thead μόνο με τις εμπειρίες και τα γεγονότα από το παιχνίδι, αλλά πάντα ξεχωριστά από το άλλο thread για να μπορεί κάποιος να βρίσκει αυτό που θέλει. Αυτή είναι η γνώμη μ.

Dani14
14-02-2010, 05:04
αυτο ειναι δικη σου διαπιστωση και αποψη. δεν μπορω εγω και ουτε και θελω να στην αλλαξω. αν αυτο θες να πιστευεις πιστευε το.

ρε Roof δεν θελω να το πιστευω αλλα οταν λεει ο ανθρωπος οτι ειχαν συμφωνησει οι τοτε admins να αντιγραψουν πραγματα απο το συγκεκριμενο site και δεν βγαινει να πει ο andys λες ψεμματα τοτε λογικο δεν ειναι να τον πιστεψω;
τελος παντων ειπα και πριν γιατι πολυ το κουρασα το θεμα και ακρη δεν βγαζω.

andys12
14-02-2010, 17:29
ρε Roof δεν θελω να το πιστευω αλλα οταν λεει ο ανθρωπος οτι ειχαν συμφωνησει οι τοτε admins να αντιγραψουν πραγματα απο το συγκεκριμενο site και δεν βγαινει να πει ο andys λες ψεμματα τοτε λογικο δεν ειναι να τον πιστεψω;
τελος παντων ειπα και πριν γιατι πολυ το κουρασα το θεμα και ακρη δεν βγαζω.

Τι άλλο πιο ξεκάθαρο απο αυτό μπορώ να πω?Αν εσυ βλέπεις αντιγραφές από αλλο site τότε τι να πω.Πάω πάσο.

Καταρχήν το ninty.gr είναι ένα ανεξάρτητο φορουμ και δεν βασίζεται σε κανένα άλλο site/forum.................
...........
Και όπως είπα πιο πριν άλλο site το n-europe και άλλο το ninty.gr

Νομίζω αρκετά ασχοληθήκαμε με αυτό το θέμα.

Rush
16-02-2010, 22:49
οκ, λίγο καθυστερημένα, μεν, αλλά θα πω κι εγώ την άποψή μου.

βλέπουμε αυξημένη κινητικότητα στο site τον τελευταίο καιρό... Έχουμε πολλά μέλη, μεγάλο μέρος εκ των οποίων είναι νέα και πολύ πιθανόν είναι να υπάρξει spam σε υπερβολικό βαθμό. Οι διαχειριστείς δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό, πιστεςύω, για τη διατήρηση της τάξης στο φόρουμ, διαβάζοντας καθημερινά εκατοντάδες ποστ!!! Ναι μεν, είμαστε ελεύθεροι να πούμε ό,τι θέλουμε (στα νόμιμα πλαίσια του φόρουμ, φυσικά), αλλά να μην το παρακάνουμε, γιατί δε θα φταίει κανείς να μας σβήσει τα μηνύματα... Εγώ, προσωπικά, δεν είδα υπερβολές από πλευράς των διαχειριστών...