PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : πόση αξια έχουνε τα βιντεοπαιχνίδια ?

cowboy
12-02-2010, 20:28
κοιτάξτε το video και πείτε την άποψη σας.

http://www.youtube.com/watch?v=YKBRG_QgEAM

MoBoRoS
12-02-2010, 20:31
εχεις κανει ενα λαθακι στον τιτλο του thread, αλλα το βιντεο ΤΑ ΣΠΑΕΙ! Πολυ ψαγμενο!

Tzini9
12-02-2010, 20:39
"Ιn this game,you only get one life"

Πολύ ψαγμένο video όντως αν και υπάρχουν πολλοί που θα διαφωνήσουν εν μέρει έχει δίκιο.Εν μέρει όχι.

MoBoRoS
12-02-2010, 20:54
Στο προηγουμενο post μου επρεπε επισης να συμπεριλαβω ενα comment που βρηκα οταν κοιταζα τα σχολια απο αυτους που ειδαν το βιντεο και εν μερει συμφωνω.
Το comment ειναι το εξης:

your lack of self-control is not the video games fault

Πραγμα πολυ σωστο καθως εαν σου λειπει το μετρο, χανεις σημαντικα τμηματα της ζωης σου.

Στο πρωτο μισο του video ο τυπος λεει την αποψη του αλλα τη θετει καπως λαθος, λεγοντας οτι κατεστρεψαν τη ζωη του και το εκαναν υπερβαρο, χρησιμοποιει σκληρες λεξεις και εκφρασεις. Οπως: Dont let them dominate you, i divorced, etc. etc
Αυτα ομως ηταν τα sideffects των ιδιων των πραξεων του.
Αντι να βαλει ενα μετρο, εγινε αυτοκαταστροφικος σε κατι που καλλιστα θα μπορουσε να ελεγξει.
Τα videogames δεν ειναι ναρκωτικα. Ακομα και στα MMO rpg εχεις περιθωρια αποδρασης.
Ολα ειναι θεμα του μυαλου μας και μονο, και της θελησης.

Στο δευτερο μισο αφου καιει το WoW αρχιζει και εκθειαζει το γεγονος οτι με τα conventions γνωριζεις κοσμο και μιλας για το ενδιαφερον πουυ σας ενωνει, ενω πριν λιγο ειχε θαψει ΟΛΑ τα videogames αντι να εστειασει πχ την προσοχη του στο WoW που αποτι φαινεται αυτο ηταν η πηγη του κακου για τον ανθρωπο αυτο σε συνδιασμο με την ελειψη αυτοσυγκρατησης του.

Συμπερασματικα λοιπον, αυτο που εχω να πω ειναι πως το βιντεο ειναι μια καλη προσπαθεια να συνετησει κοσμο που "το παρακανε" αλλα δωσμενη με τον λαθος τροπο και τα λαθος παραδειγματα.

Ελπιζω να συμφωνειτε κ σεις με αυτη την αποψη! ;)

-Panos-
12-02-2010, 21:30
Βασικά πιστεύω πως περνάει το μήνυμα του μέτρου, σε εμένα πάντως το πέρασε, και όχι μακριά και είναι "διαβολικά" και έτσι. Εξάλλου, το "don't let them dominate you", ουσιαστικά αυτό πιστεύω σημαίνει, δηλαδή παίξε αλλά μη τα αφήσεις να σε παρασύρουν (σε τέτοιο στυλ). Πάντως πολύ ωραίο βίντεο.

Vetus
24-02-2010, 01:29
"Μπουχουχου! Τα videogames μου κατέστρεψαν την ζωή. Μπουχουχου! Μην γίνετε σαν κι εμένα."

Ναι, κι όλοι οι gamers είναι lifeless άτομα σαν κι αυτόν που δεν ξέρουν να βάζουν μέτρο και μετά νιώθουν τύψεις για τις ώρες που αφιερώσαν στο hobby αυτό λες κι έπαιρνε ναρκωτικά ή έπαιζε τυχερά παιχνίδια ή δεν ξέρω εγώ τι. Για να μην μακρυγορώ άλλο επί του θέματος θ' αρκειστώ στο να σας παραθέτω ένα video reply που πέτυχα και κάτω απ' αυτό ένα αρκετά εύστοχο σχόλιο που ήταν στο video:
http://www.youtube.com/watch?v=QzJV5Ss6PZ4&feature=related

If he took him "three decades" to figure that sh*t out, I'm sure his next challenge is going to be learning how to tie shoes.

cowboy
24-02-2010, 14:49
φανταστικό είναι πως αντιδρούνε οι gamers όταν κάτι ή κάποιος επιτίθεται στα βιντεοπαιχνίδια.

Ο άνθρωπος έχει απόλυτο δίκαιο σε ένα πράγμα, τα βιντεοπαιχνίδια στο τέλος δεν του προσφέρανε τίποτα,ΤΙΠΟΤΑ, ούτε εξυπνάδα,ούτε έχει καλύτερα αντανακλαστικά ούτε θα επιζήσει σε Zombie αποκάλυψε,ούτε έγινε kung fu master.

Βεβαια κάποια ψαγμένα βιντεοπαιχνίδια προσφέρουνε κάποιες πληροφορίες η ακόμα μπορούνε να μάθουνε την γλώσσα στα παιδιά.

Μπροστά από ένα λογοτεχνικό βιβλίο δεν έχουνε πολλά να προσφέρουνε.

Ο άνθρωπος ξεκάθαρα λέει πως πολύ ξεχνάνε πως πρόκειται για ψυχαγωγία. Τα βιντεοπαιχνίδια μπορούνε να φέρουνε κόσμο μαζί, να δημιουργήσουνε καινούριες φιλιες και αυτό είναι ένα από τα πιο δυνατά χαρτιά τον βιντεοπαιχνιδιών.

Μάλιστα πολύ βλέπω στα comments πεταχτήκανε που είπε πως μπορούνε να διαβάσουνε Harry Potter βιβλίο στο ίδιο χρονικό διάστημα μέχρι να φτιάξουνε 80 level παίχτη, αλλα κανεις δεν πετάχτηκε να πει πως είπε πως μπορεί να διαβάσει το βιβλίο Ειρήνη και Πόλεμος.

Το ότι έμεινε μονος και τον παράτησε η γυναικα του λέει και ο ίδιος στην αρχή ότι είναι προσωπικές του εμπειρίες, δεν είπε πουθενά ότι σε όλους θα συμβεί, απλά προειδοποίησε όλους πως θα μπορούσε και σε άλλους να συμβεί.

RooF
24-02-2010, 16:43
φανταστικό είναι πως αντιδρούνε οι gamers όταν κάτι ή κάποιος επιτίθεται στα βιντεοπαιχνίδια.

Ο άνθρωπος έχει απόλυτο δίκαιο σε ένα πράγμα, τα βιντεοπαιχνίδια στο τέλος δεν του προσφέρανε τίποτα,ΤΙΠΟΤΑ, ούτε εξυπνάδα,ούτε έχει καλύτερα αντανακλαστικά ούτε θα επιζήσει σε Zombie αποκάλυψε,ούτε έγινε kung fu master.

Βεβαια κάποια ψαγμένα βιντεοπαιχνίδια προσφέρουνε κάποιες πληροφορίες η ακόμα μπορούνε να μάθουνε την γλώσσα στα παιδιά.

Μπροστά από ένα λογοτεχνικό βιβλίο δεν έχουνε πολλά να προσφέρουνε.

Ο άνθρωπος ξεκάθαρα λέει πως πολύ ξεχνάνε πως πρόκειται για ψυχαγωγία. Τα βιντεοπαιχνίδια μπορούνε να φέρουνε κόσμο μαζί, να δημιουργήσουνε καινούριες φιλιες και αυτό είναι ένα από τα πιο δυνατά χαρτιά τον βιντεοπαιχνιδιών.

Μάλιστα πολύ βλέπω στα comments πεταχτήκανε που είπε πως μπορούνε να διαβάσουνε Harry Potter βιβλίο στο ίδιο χρονικό διάστημα μέχρι να φτιάξουνε 80 level παίχτη, αλλα κανεις δεν πετάχτηκε να πει πως είπε πως μπορεί να διαβάσει το βιβλίο Ειρήνη και Πόλεμος.

Το ότι έμεινε μονος και τον παράτησε η γυναικα του λέει και ο ίδιος στην αρχή ότι είναι προσωπικές του εμπειρίες, δεν είπε πουθενά ότι σε όλους θα συμβεί, απλά προειδοποίησε όλους πως θα μπορούσε και σε άλλους να συμβεί.

Ενω εγω πχ διαβαζοντας την Πολιτεια του Πλατων εγινα φιλοσοφος η πολιτικος? Βλεποντας τσοντες εγινα καλυτερος στο sex?

Οχι βεβαια...γιατι τοτε να γινω καλυτερος οδηγος παιζοντας dirt η να ξερω να χειριζομαι το σπαθι επειδη παιζω Zelda?

Τα βιντεοπαιχνιδια ειναι απλα αλλη μια μορφη διασκεδασης. Περνανε καποια μηνυματα ορισμενα απο αυτα και τελος. Ειμαι σιγουρος βεβαια (και εχουν γινει και μελετες, ειχα διαβασει μια σε εφημεριδα) οτι παιζουν ρολο οπως αλλωστε ολα τα παιχνιδια (επιτραπεζια, καρτες, παζλ, sudoku κτλ) στην αυξηση τις ευφυιας του παιχτη.

Ακυρα αυτα που λεει ο τυπος στο βιντεο. Δεν θα μου εκανε και εντυπωση αν απο πισω κρυβεται καμια τελειωμενη οργανωση κατα των βιντεοπαιχνιδιων η αν αυτος ειναι απλα ενας Loser που ψαχνει να βρει που θα ριξει τις ευθηνες για την καταντια του.

MoBoRoS
24-02-2010, 16:51
Ενω εγω πχ διαβαζοντας την Πολιτεια του Πλατων εγινα φιλοσοφος η πολιτικος? Βλεποντας τσοντες εγινα καλυτερος στο sex?

Οχι βεβαια...γιατι τοτε να γινω καλυτερος οδηγος παιζοντας dirt η να ξερω να χειριζομαι το σπαθι επειδη παιζω Zelda?

Τα βιντεοπαιχνιδια ειναι απλα αλλη μια μορφη διασκεδασης. Περνανε καποια μηνυματα ορισμενα απο αυτα και τελος. Ειμαι σιγουρος βεβαια (και εχουν γινει και μελετες, ειχα διαβασει μια σε εφημεριδα) οτι παιζουν ρολο οπως αλλωστε ολα τα παιχνιδια (επιτραπεζια, καρτες, παζλ, sudoku κτλ) στην αυξηση τις ευφυιας του παιχτη.

Ακυρα αυτα που λεει ο τυπος στο βιντεο. Δεν θα μου εκανε και εντυπωση αν απο πισω κρυβεται καμια τελειωμενη οργανωση κατα των βιντεοπαιχνιδιων η αν αυτος ειναι απλα ενας Loser που ψαχνει να βρει που θα ριξει τις ευθηνες για την καταντια του.

+1

Very Well said. :thumbup1:

Vetus
24-02-2010, 16:53
Επίσης φανταστικό είναι πως συγκινούνται ορισμένοι τόσο εύκολα με τα μοιρολόγια του κάθε πικραμένου χωρίς να βλέπουν τα πράγματα πιο σφαιρικά, ειδικά όταν ο παθών προσπαθεί να μας ενημερώσει για τα αυτονόητα λες και μας είναι παντελώς άγνωστα. Και μπορείς εσύ να το βλέπεις το video ως μια ανοιχτή εξομολόγηση για να μοιραστεί τον πόνο του με τον υπόλοιπο κόσμο αλλά εγώ και πολλοί άλλοι το βλέπουμε και λέμε "Ωπ, να άλλος ένας attention whore* στην παρέα! Τι πρωτότυπο!". Διότι attention whore είσαι όταν περιμένεις ο άλλος να σε συμπονέσει όχι επειδή έχασες την δουλειά σου από αδικία ή αποτελείς μόνιμο θύμα πειραγμάτων στο σχολείο αλλά επειδή μετά από τόοοοοοοοοσα χρόνια ξαφνικά ένιωσες ότι τα videogames πλέον δεν έχουν να σου προσφέρουν τίποτα. Ε, βρες άλλο hobby και παράτα μας!

* http://www.urbandictionary.com/define.php?term=attention%20whore

Δεν θα μου εκανε και εντυπωση αν απο πισω κρυβεται καμια τελειωμενη οργανωση κατα των βιντεοπαιχνιδιων η αν αυτος ειναι απλα ενας Loser που ψαχνει να βρει που θα ριξει τις ευθηνες για την καταντια του.
Mπααααααααα! Το πιο πιθανό είναι από πίσω να κρύβεται ένα troll:
http://i45.tinypic.com/24xq9ol.png
Keep on trolling, baby!

cowboy
24-02-2010, 17:41

διάβασε αλλα 35 βιβλία και θα είσαι πιο μορφωμένος, αν παίξεις αλλα 35 παιχνίδια θα γίνει τίποτα?, τουλάχιστον πιστεύω πως η βελτίωση σου θα είναι αμελητέα με τα βιντεοπαιχνίδια.
έτσι πιστεύω δηλαδή.......

τσόντα είναι μια φαντασία τουλάχιστον θα έχεις παραπάνω φαντασίες, δεν ξέρω εάν θα γίνεις καλύτερος εραστής. Βεβαια είναι όπως τα καλά simulation games, αν ασχολείσαι πολύ με αεροπλάνα games ίσος σου δώσουνε μια ιδέα . Όπως και με τα αυτοκίνητα αν ασχολείσαι πολύ με simulation racing games θα έχεις μια ιδέα πως είναι να οδηγάς.

όντως η μελέτες έχουνε αποδείξει κάποια πράγματα.
Σχεδόν όλα τα παιχνίδια που προσφέρανε κάτι στο παίχτη ήτανε multiplayer ή τύπου sudoku.

ξεκάθαρα λέει πως είναι προσωπική του ζωή, ο άνθρωπος δεν έκανε τίποτα κακό εάν εξέφρασε ελεύτερα την άποψη του με άλλους και μοίρασε κάποιες απορίες. Μάλιστα λέει πως δεν χρειάζεται κανεις να τον πιστέψει.

Μάλιστα πήρε τον τίτλο του καλύτερου homemade βίντεο στο Gametrailers που σημαίνει πως πολύ users συμφωνούνε με αυτά που είπε.

Εάν κρίνετε κάποια εταιρία πίσω από αυτό δεν γνωρίζω, αλλα εάν το έβλεπα έτσι πως θα ήμουνα σίγουρος oti όλα τα θετικά που ειπωθήκανε για τα βίντεοπαιχνίδια επίσης δεν έρχονται από εταιρίες που θέλουνε να μας πουλήσουνε παιχνίδια ?.

Βασίλης
24-02-2010, 19:33
Για να παραφρασσω τους Rollin Stones:

" I know, it's only vid games but I like them (love them )"

Και εγω ειμουν WoW addict (ειχα lvl 70 προ WotLK), αλλα και λογοτεχνια διαβαζω, και βαρη κανω και πολεμ. τεχνες ΚΑΙ παιζω vid games. Στο τελος δεν σου φταινε τα παιχνιδια αν δεν ξερεις πως να οργανωθεις και που + ποσο χρονο θα πρεπε να αφιερωσεις !

RooF
25-02-2010, 17:00
διάβασε αλλα 35 βιβλία και θα είσαι πιο μορφωμένος, αν παίξεις αλλα 35 παιχνίδια θα γίνει τίποτα?, τουλάχιστον πιστεύω πως η βελτίωση σου θα είναι αμελητέα με τα βιντεοπαιχνίδια.
έτσι πιστεύω δηλαδή.......

τσόντα είναι μια φαντασία τουλάχιστον θα έχεις παραπάνω φαντασίες, δεν ξέρω εάν θα γίνεις καλύτερος εραστής. Βεβαια είναι όπως τα καλά simulation games, αν ασχολείσαι πολύ με αεροπλάνα games ίσος σου δώσουνε μια ιδέα . Όπως και με τα αυτοκίνητα αν ασχολείσαι πολύ με simulation racing games θα έχεις μια ιδέα πως είναι να οδηγάς.

όντως η μελέτες έχουνε αποδείξει κάποια πράγματα.
Σχεδόν όλα τα παιχνίδια που προσφέρανε κάτι στο παίχτη ήτανε multiplayer ή τύπου sudoku.

ξεκάθαρα λέει πως είναι προσωπική του ζωή, ο άνθρωπος δεν έκανε τίποτα κακό εάν εξέφρασε ελεύτερα την άποψη του με άλλους και μοίρασε κάποιες απορίες. Μάλιστα λέει πως δεν χρειάζεται κανεις να τον πιστέψει.

Μάλιστα πήρε τον τίτλο του καλύτερου homemade βίντεο στο Gametrailers που σημαίνει πως πολύ users συμφωνούνε με αυτά που είπε.

Εάν κρίνετε κάποια εταιρία πίσω από αυτό δεν γνωρίζω, αλλα εάν το έβλεπα έτσι πως θα ήμουνα σίγουρος oti όλα τα θετικά που ειπωθήκανε για τα βίντεοπαιχνίδια επίσης δεν έρχονται από εταιρίες που θέλουνε να μας πουλήσουνε παιχνίδια ?.

Αναλογα με τα βιντεοπαιχνιδια που θα παιξεις ισως παρεις και κατι. Το θεμα δεν ειναι αν θα μορφωθεις ομως. Αλλου εστιαζω εγω στα παραδειγματα μου.

Η συλλογη μου με βιβλια ειναι υπερδιπλασια αυτης με βιντεοπαιχνιδια. Εχοντας διαβασει παρα πολυ λοιπον εχω να παρατηρησω οτι δεν ειναι ολα τα βιβλια δοκιμια, μελετες κτλ. Υπαρχουν και τα μυθιστορηματα οπως πχ. Ιστορικα μυθιστορηματα, Φαντασιας, Ερωτικα μυθιστορηματα κτλ.

Τα παραπανω βιβλια δεν σου προσφερουν γνωση με την κλασσικη εννοια μιας και μπορει να πατανε σε ενα Ιστορικο δεδομενο οπως πχ οι Θερμοπυλες και πανω σε αυτο να δημιουργουν μια φανταστικη ιστορια (Η ασπιδα της Σπαρτης, Οι πυλες τις Φωτιας κ.α)

Θελω να καταληξω στο οτι τα βιντεοπαιχνιδια για εμενα ειναι βιβλια στα οποια συμμετεχεις χωρις βεβαια να καταργω την διαχρονικη διαπαιδαγωγηση και ψυχαγωγια που προσφερουν τα βιβλια.

Και εγω θα το ψηφιζα σαν το καλυτερο homemade βιντεο ανετα και μαλιστα χωρις να συμφωνω καθολου με αυτα που λεει γιατι σε καθε περιπτωση το βιντεο ειναι πολυ καλοφτιαγμενο.