PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Τελευταίος 'κανονικός' τίτλος Donkey Kong έχει να βγεί απο το 1999

Alithinos
23-03-2010, 14:33
Αναφέρομαι στο Donkey Kong 64.
Απο τότε ως σήμερα,δεν έχει κυκλοφορήσει ούτε ενα κανονικό Donkey Kong game.:sad:
Λέγωντας κανονικό,εννοώ action adventure / platform,και κάτι Donkey Kong's music δε μετράνε,γιατί είναι spin-offs.
Απο τότε έχουν περάσει 11 χρόνια.
11 χρόνια χωρίς μια νεα περιπέτεια για τον γοριλάκο μας.. (για κονσόλες).
Μου έχει λήψει.
Δυστυχώς επι της ουσίας απο τη στιγμή που η Rare εξαγοράστηκε απο τη Microsoft,η σειρά έπαψε να λαμβάνει νεα επισόδεια και δυστυχώς η Nintendo μου φαίνεται πλέον πως έχει εγκαταλείψει τη σειρά..
:sad::sad:

cowboy
23-03-2010, 14:40
Σε αυτή τι γενιά είχαμε ένα μεγάλο come back σε 2D games. A boy and his blob, Muramasha the Deamon Blade, Wario Shake it, Super Mario Bros Wii και αλλα.

Ίσος όμως δεν είναι η εποχή του Donkey Kong. Ίσος η Nintendo δεν έχει το κατάλληλο Team για να φτιάξει τέτοιο παιχνίδι.

paixtis
23-03-2010, 15:57
Mιλάμε για 3d games φίλτατε!Πραγματικά δεν υπάρχει ένας προγραμματιστής,μια ομάδα βρε αδερφέ που μπορεί να δώσει ένα καλό 3d donkey kong.Η rare μπορεί να έφυγε, όμως υπάρχει η retro studios(metroid prime series) ή η team ninja(ninja gaiden,metroid other m) ή αυτοί που φτιάξαν το καταπληκτικό super mario galaxy.

Rush
23-03-2010, 16:12
μου έχει λεόψει, πάντως, ο Dk... και να φανταστείτε ότι πρόλαβα μόνο το Dk64!!!

Tzini9
23-03-2010, 16:18
Θα ήταν ωραία να βγάζανε ένα donkey kong όπως αυτά του n64 σε στυλ galaxy,αλλά καλύτερα να γίνει στην επόμενη κονσόλα.Για το wii υπάρχουν αρκετές επανεκδόσεις για την ώρα.Η μεγαλύτερη βλακεία που κάνανε πάντως στο wii είναι που βγάλανε ένα σωρό spin-offs και βλακειούλες όπως το wiiplay αντί να επικεντρωθούνε στους δυνατούς παλιούς και καινούριους τίτλους.Και μετά σου λένε δεν έχει καλά παιχνίδια το wii...εμ δεν έχουν κι άδικο.Μετά απο 3,5-4 χρόνια κυκλοφορίας του wii μπορούσαν να κάνουν πολλά περισσότερα...

paixtis
23-03-2010, 16:21
Mα δεν μιλάμε για επανέκδοση αλλά για ένα τελείως καινούριο 3d donkey kong.Ο miyamoto μου φαίνεται κωλοβαράει.Μόνο ένα pikmin θα βγάλει και αν.

cowboy
23-03-2010, 16:41
Δεν είναι Donkey Kong παιχνίδι που το δίνεις έτσι απλά σε μια ομάδα και απαιτείς να γίνει τέλειο.

Donkey Kong είναι ένα Brand name τις Nintendo, αν δημιουργήσουνε ένα παιχνίδι 2D ή ίσος 3D (όχι spin off) ,τότε μιλάμε για ένα project με τουλάχιστον 3 χρονια δουλειάς.

Ο Miyamoto μπορεί να μην νιώθει άλλο συγκεντρωμένος ή να μην έχει άλλο την έμπνευση για τέτοια παιχνίδια. Ο άνθρωπος είναι πια μεγάλος και είναι σε μια νέα φάση τις ζωής του, προφανώς ενδιαφέρεται για αλλα πράγματα.
Όταν βεβαια έχει κάποια έμπνευση φτιάχνει κορυφαίο παιχνίδι όπως είναι η Pikmin σειρά που είχε έμπνευση από τον κήπο του.

Είμαι σίγουρος πως μονο από την σκέψη κάποιον παλιών τίτλον όπως Donkey Kong, Star Fox του έρχεται να κάνει εμετό, αφού λέει τόσα χρονια αυτά έφτιαχνα , πάλι τα ίδια ?!

Μάλιστα είπε για το StarFox πως έκαναν λάθος που έδωσαν σε άλλη εταιρία να φτιάχνει τα παιχνίδια,όπως η Namco για αυτό πρέπει να πάρει ξανά η Nintendo στα χερια τις τέτοιους τίτλους.
Όπως καταλαβαίνεις όταν θες κάτι να γίνει καλο πρέπει να το κανεις μονος σου, η Nintendo δεν προλαβαίνει και ούτε ο Miyamoto δεν μπορεί να αναλάβει τόσα πολλά projects.

paixtis
23-03-2010, 16:48
Υπάρχει η EAD που έφτιαξε το galaxy όμως(εσωτερική της nintendo).Θα ήταν η πιο σωστή κίνηση για να αναβιώσει το franchise μετά το donkey kong 64.

geo2004z
28-03-2010, 19:17
Donkey Kong τέλος. Έτσι τουλάχιστον πιστεύω εγώ, διότι η Nintendo ασχολείται με δημιουργίες "εύκολων" σχετικά παιχνιδιών τα οποία φέρουν άμεσα κέρδη. Το νέο Donkey Kong, αν δε γίνει ένα άξιο παιχνίδι της σειράς καλό θα ήταν να μην κυκλοφορήσει καθόλου. Με αυτό το σκεπτικό κανείς δεν πέρνει το ρίσκο δημιουργίας ενός τέτοιου τίτλου.

super mewtwo
28-03-2010, 19:31
προφανως να μην ειχε ζητηση και για αυτο δεν το ξαναβγαλαν ισως να μην ηταν καλο και να μην αποδωσε καρπους δηλαδη κερδη.

Dani14
28-03-2010, 19:33
καλα δεν ηταν και τοσο ''ευκολα'' δημιουργηματα πιστευω τα παιχνιδια των σειρων mario, metroid και zelda. στην nintendo, κατα την γνωμη μου, δεν υπαρχει χρονος για εναν ποιοτικο τιτλο DK τωρα.

Volga
29-03-2010, 23:05
καλα δεν ηταν και τοσο ''ευκολα'' δημιουργηματα πιστευω τα παιχνιδια των σειρων mario, metroid και zelda. στην nintendo, κατα την γνωμη μου, δεν υπαρχει χρονος για εναν ποιοτικο τιτλο DK τωρα.

Με πρόλαβες!! :D
Αυτό ακριβώς πιστεύω κι εγώ. Για να φτιαχτεί το συγκεκριμένο project θα χρειαζόταν μια παραγωγή στυλ Zelda.

Και το Super Mario δεν το θεωρώ "δυσκολο" με την ένοια οτι μπορεί ο Mario ταιριάζει σε ότι πολύχρωμο περιβάλλον με αστεία σχέδια χωρίς ιδιαίτερες λεπτομέρειες. Το Super Mario απλά θέλει τον... Miyamoto του:thumbup:

Με το Donkey Kong τώρα τα πράγματα είναι εντελώς διαφορετικά.
Διότι ΔΕΝ είναι Super Mario το παιχνίδι. Το συγκεκριμένο game χρειάζεται πολύπλοκα περιβάλλοντα και ρεαλιστικότατους χαρακτήρες με πολύ περισσότερη λεπτομέρεια από έναν Super Mario. Ή θα κάνεις να φαίνονται οι τρίχες του Donkey Kong ή θα φανεί σαν καραγκίοζης σε 2010 εποχή.

Και συγνώμη που θα το πω αλλά το Donkey Kong 64 μου φάνηκε άθλιο.
Κάποια παιχνίδια πρέπει να περιμένεις την κατάληλλη στιγμή για να τα βγάλεις και μετά το Super Nintendo δεν θεωρώ πως και στο Wii ανήκει αυτή η στιγμή.

Θα γούσταρα να το δω σα launch title της επόμενης κονσόλας και να μου πέσει το σαγόνι. Αυτό ταιριάζει στο γοριλάκο μας και δεν θέλω να μου το χαλάσει η Nintendo.

Dani14
30-03-2010, 19:30
Θα γούσταρα να το δω σα launch title της επόμενης κονσόλας και να μου πέσει το σαγόνι. Αυτό ταιριάζει στο γοριλάκο μας και δεν θέλω να μου το χαλάσει η Nintendo.

Απο το στομα σου και στου Shigeru το αυτι... Αν και δεν το βλεπω να ρισκαρει η nintendo με τετοιο launch title. Οποτε και αν ερθει ελπιζω να ειναι πραγματικα σοβαρη δουλεια και να δημιουργησουν εναν εκπληκτικο τιτλο.

giannis17
30-03-2010, 20:02
προφανως να μην ειχε ζητηση και για αυτο δεν το ξαναβγαλαν ισως να μην ηταν καλο και να μην αποδωσε καρπους δηλαδη κερδη.

εγώ συμφώνω μαζί σου.

vaggelis1000
30-03-2010, 20:31
εγω ειδα για το donkey kong 4 για το wii αλλα ηταν μια βλακεια

Yoshifan13
31-03-2010, 11:15
μαλλον φενεται οτι τα παιχνιδια dk πια ειναι παλια και τωρα περασαμε σε αλλη εποχη με mario metroid prime και zelda ομως καλο θα ηταν να βγει ενα ολοκαινουριο dk αλλα δεν το πιστευω

geo2004z
31-03-2010, 11:29
Πρέπει να παραδεχτούμε ότι δίχως τη Rareware δύσκολα θα βγει ένας καλό τίτλος Donkey Kong. Μπορεί τα παιχνίδια της να στηρίζονταν στα παιχνίδια Mario, όμως προσέθετε τη δική της πινελιά και το αποτέλεσμα ήταν διαφορετικό, τουλάχιστον έτσι φαινόταν σε μένα.