PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Η Nintendo είναι ξεκάθαρα η πιο επιτυχημένη εταιρία παιχνιδιών.

Alithinos
09-04-2010, 21:16
Τα 20 πιο επιτυχημένα παιχνίδια όλων των εποχών:
(Σύμφωνα με το Wikipedia)

1. Wii sports - 60.69 εκατομυρια αντιτυπα
2. Super Mario bros - 40.23 εκατομυρια αντιτυπα
3. Tetris - 35 εκατομυρια αντιτυπα
4. Wii play - 26.71 εκατομυρια αντιτυπα
5. Wii fit - 22.56 εκατομυρια αντιτυπα
6. Nintendogs - 22.27 εκατομυρια αντιτυπα
7. New Super Mario Bros (ds) 21.39 εκατομυρια αντιτυπα
8. Mario Kart Wii - 21.22 εκατομυρια αντιτυπα
9. Brain Age: Train Your Brain in Minutes a Day! 18.59 εκατομυρια αντιτυπα
10. Super Mario Bros 3 - 18 εκατομυρια αντιτυπα
11. Pokemon Diamond&Pearl - 17.39 εκατομυρια αντιτυπα
12. Grand Theft Auto: San Andreas - 17.33 εκατομυρια αντιτυπα
13. Mario Kart ds - 17.28 εκατομυρια αντιτυπα
14. Gran Turismo 3 A-Spec - 14.89 εκατομυρια αντιτυπα
15. Pokemon Gold&Silver - 14.51 εκατομυρια αντιτυπα
16. Super Mario Land - 14 εκατομυρια αντιτυπα
17. Brain Age 2 - 13.71 εκατομυρια αντιτυπα
18. Wii sports resort - 13.58 εκατομυρια αντιτυπα
19. Pokemon Ruby&Sapphire - 13 εκατομυρια αντιτυπα
20. Super Mario 64 - 11 εκατομυρια αντιτυπα

Το top20 με ξάφνιασε και εμένα τον ίδιο.
Σίγουρα περίμενα ισχυρή παρουσία της Νιντέντο,αλλά 17 απο τα 20 παιχνίδια του overall top 20 είναι εκπληκτικό!!!!

Venom248
09-04-2010, 22:15
Βασικά ο τύπος που το έβαλε αυτό στο wikipedia πρέπει να ειναι ουκ ολίγο άσχετος.
To wii sports δεν πιάνεται γιατί είναι σετάκι με την κονσόλα.
και εντύπωση μου κάνει που λείπει το GTA 4 με πωλήσεις 15Μ + !!!!!!
το wow που είναι?
Δεν λέω ότι στο τοπ 20 δεν θα γίνοτανε να λείπουνε παιχνίδια που ακόμα και ι η λέξη διαμάντια τα αδικεί, όπως το super mario bros, αλλά δεν ξέρω αν σκοπίμως ή εν αγνοία λείπουν τίτλοι σαν αυτούς που ανέφερα.

jimkakajim88
09-04-2010, 22:23
FTH!!!!!!τι top 20 ειναι αυτο????:confused1:

cowboy
09-04-2010, 22:30
Καλά το Wii Sports δεν το πιάνει κανένας πια.
Το Wii Sports δεν έχει σημασία που είναι bundle, αλλιώς θα έπρεπε να βγάλουμε όλα τα παιχνίδια που βγήκανε bundle με την κονσόλα, όπως το San Andreas.

Μάλιστα στην Ιαπωνία το πουλούσανε ξεχωριστά.

Σκέψου όμως πως κάποια paixnidia όπως το super mario έχουνε εμφανιστεί στο Virtual Console και είναι πάλι top seller, βεβαια δεν ξέρουμε ποσο πουλήσανε μέχρι που η Nintendo να δώσει νούμερα. άρα είναι περισσότερα από ότι γραφή στην λίστα.

Το GTA4 πούλησε τόσο και στις δυο κονσόλες, προφανώς για αυτό το λόγο λείπει από την λίστα, αν πουλούσε παραπάνω από 11 κατομμύρια μονο σε μια κονσόλα θα ήτανε εκεί.
Το WoW είναι επιτυχημένο, όμως είναι PC Game.
μάλιστα στο vgcharts γραφει πως το πιο επιτυχημένο WoW παιχνίδι πούλησε 11 εκατομμύρια.

dimos222
09-04-2010, 22:37
Βασικά ο τύπος που το έβαλε αυτό στο wikipedia πρέπει να ειναι ουκ ολίγο άσχετος.
To wii sports δεν πιάνεται γιατί είναι σετάκι με την κονσόλα.
και εντύπωση μου κάνει που λείπει το GTA 4 με πωλήσεις 15Μ + !!!!!!
το wow που είναι?
Δεν λέω ότι στο τοπ 20 δεν θα γίνοτανε να λείπουνε παιχνίδια που ακόμα και ι η λέξη διαμάντια τα αδικεί, όπως το super mario bros, αλλά δεν ξέρω αν σκοπίμως ή εν αγνοία λείπουν τίτλοι σαν αυτούς που ανέφερα.

Κατ αρχην στην Ιαπωνια το Wii Sports πουλειται χυμα χωρις την κονσολα... Και γι αυτο το μετραν αν και για μενα λαθος...

Λογικα θα μετραει μονο κονσολες και ισως να μετρα και τις πωλησεις σε καθε κονσολα.. ΔΛδ ναι με το GTA IV εχει πουλησει 15Μ αλλα τα 9Μ ειναι PS3 και τα αλλα 6Μ Xbox360 και για αυτο να μην μπαινει στην λιστα(τυχαια νουμερα)

Ακομα ομως κι ετσι η λιστα ειναι αμφισβητήσιμης πιστότητας.. Και δε ξερουμε και ποτε ανανεωθηκε τελευταια φορα.

Venom248
09-04-2010, 23:12
Βασικά με το wii να έχει πουλήσει κοντά 70Μ και μερικά παιχνίδια του να είναι τα "στανταρ" που θα αγοράσει κάποιος δεν αποτελεί και τόσο έκπληξη καθαρά το τοπ 20 πωλήσεων / εμπορηκότητας. Σε ένα τοπ 20 ποιοτηκότερων games ανεξαρτήτου πωλήσεων μερικά δεν θα υπήρχανε. Οκ και η μαντόνα και η lady gaga Πουλάνε αλλά δεν είναι mozart.

geo2004z
09-04-2010, 23:29
Δεν έχει σκεφτεί κανείς την πιθανότητα να πουλάει η κονσόλα Wii τόσα κομμάτια εξ αιτίας του Bundle με το Wii Sports? Όλος ο κόσμος αυτό το παιχνίδι προτιμάει και έχει πάντα μέσα στο Wii του ακόμη και σήμερα, μετά από τόσα χρόνια κυκλοφορίας της κονσόλας.

Scof
10-04-2010, 00:12
δεν έχει σκεφτεί κανείς την πιθανότητα να πουλάει η κονσόλα Wii τόσα κομμάτια εξ αιτίας του Bundle με το Wii Sports? όλος ο κόσμος αυτό το παιχνίδι προτιμάει και έχει πάντα μέσα στο Wii του ακόμη και σήμερα, μετά από τόσα χρόνια κυκλοφορίας της κονσόλας.

εγω οπως το εβαλα, το έβγαλα πάντως

cowboy
10-04-2010, 00:32
εγω οπως το εβαλα, το έβγαλα πάντως

:lol::lol::lol:

Αυτό που λέει ο geo2004 είναι εντελώς σωστό. Πόλις κόσμος αγόρασε Wii εξαιτίας Wii Sports.

Πρέπει να πω πως το Wii Sports μου χάρισε κάποιες στιγμές που δεν θα ξεχάσω ποτε. Θυμάμαι τριπλό Bowling και Golf τα χριστούγεννα . Μιλάμε παίζαμε περισσότερο Wii Sports από Legend of Zelda Twinghlight Princess. Wii Sports είναι ένα παιχνίδι πολύ ποιοτικό και προσφέρει πολύ διασκέδαση .

Αυτή η λίστα μιλάει για την επιτυχία και όχι για την ποιότητα. Αν ήτανε για την ποιότητα μονο με έναν τίτλο δεν σύμφωνο και αυτός είναι Wii Play.

Alexandros87
10-04-2010, 00:38
:lol::lol::lol:

Αυτό που λέει ο geo2004 είναι εντελώς σωστό. Πόλις κόσμος αγόρασε Wii εξαιτίας Wii Sports.

Πρέπει να πω πως το Wii Sports μου χάρισε κάποιες στιγμές που δεν θα ξεχάσω ποτε. Θυμάμαι τριπλό Bowling και Golf τα χριστούγεννα . Μιλάμε παίζαμε περισσότερο Wii Sports από Legend of Zelda Twinghlight Princess. Wii Sports είναι ένα παιχνίδι πολύ ποιοτικό και προσφέρει πολύ διασκέδαση .

Αυτή η λίστα μιλάει για την επιτυχία και όχι για την ποιότητα. Αν ήτανε για την ποιότητα μονο με έναν τίτλο δεν σύμφωνο και αυτός είναι Wii Play.

σ'αυτο που λες συμφωνω και επαυξανω, εγω με τον μεγαλο μου αδερφο παιζαμε boxing επι 2 ωρες, επισης τα χριστουγεννα που μας περασε παιζαμε με φιλους στα τρικαλα golf και δεν σταματαγαμε. Κορυφαιο ειναι το σπορτς, το οποιο δινει μοναδικες στιγμες σε μια οικογενεια

Venom248
10-04-2010, 00:40
μόνο εμένα μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει ζέλδα?

cowboy
10-04-2010, 02:12
μόνο εμένα μου κάνει εντύπωση που δεν υπάρχει ζέλδα?

Legend of Zelda Ocarina of Time πούλησε το πολύ 8 εκατομμύρια. Συν τα virtual console που δεν ξέρουμε ποσα είναι. Άρα δεν βρίσκετε στην λίστα.

Hellraider
10-04-2010, 02:14
Προφανώς το top20 δεν υπολογίζει πωλήσεις multiplatform παιχνιδιών.
Με μια γρήγορη ματιά λείπουν τα 3 τελευταία CoD,το GTA IV και το Guitar Hero 3.
Χωρίς να αναφερθώ ότι οι αριθμοί αυτοί πρέπει να έχουνε καιρό να ενημερωθούν.

vassilis_pap
10-04-2010, 02:39
Δεν είναι δυνατόν να αθροίζονται στους multiplatform τίτλους οι πωλήσεις από όλες τις πλατφόρμες που βγαίνουν. Εκτός του ότι κάτι τέτοιο θα ήταν εντελώς άδικο για τους υπόλοιπους τίτλους θα δημιουργούσε και διάφορα θέματα (πχ θα μπαίνουν σε αυτές και οι "φορητές" εκδόσεις?). Πιστεύω είναι ξεκάθαρο πως η λίστα αφορά πωλήσεις τίτλων ανά πλατφόρμα και έτσι θεωρείται πως είναι άλλος τίτλος το COD4/PS3 και άλλος το COD4/X360, πράγμα που κατά τη γνώμη μου είναι και το πιο λογικό.

pansam
10-04-2010, 10:01
Το galaxy πού είναι;

Rush
10-04-2010, 13:54
επειδή είδα κάτι σχόλια περί bundle... πρέπει να πω πως αν δεν μετράνε τα bundled παιχνίδια, τότε ούτε το super mario 64 θα έπρεπε να μπει, καθώς πολλοί, όπως και εγώ το πήραν μαζί με το Ν64!

Venom248
10-04-2010, 17:45
Άλλη παράληψη είναι το σονικ για Mega drive.
στο wikipedia αναφέρει:

Mega Drive

Sega Mega Drive/Genesis games that have sold or shipped at least one million copies.
Sonic the Hedgehog (15 million)

giannis17
10-04-2010, 17:53
επίσις εμένα μου κάνει εντύπωση το οτι οι heart gold και soul silver, ειναι μέσα στην 20άδα,ενώ μόλις βγήκαν!!Απίστευτο!!

shadowsong
10-04-2010, 18:16
και εμενα αυτο με τις καινουργιες ποκεμον με εξεπληξε!α ρε νιντεντο........τετοια παντα.........

RooF
10-04-2010, 18:34
επίσις εμένα μου κάνει εντύπωση το οτι οι heart gold και soul silver, ειναι μέσα στην 20άδα,ενώ μόλις βγήκαν!!Απίστευτο!!

και εμενα αυτο με τις καινουργιες ποκεμον με εξεπληξε!α ρε νιντεντο........τετοια παντα.........

Που το ειδατε εσεις αυτο?

Στο αρθρο δεν γινεται λογος για τις HeartGold και SoulSilver αλλα για τις πρωτοτυπες Gold και Silver.

shadowsong
10-04-2010, 18:43
οχ.... xaxaxaxaxaxa ναι δικιο εχεις....αν παιζεις 8-9 ωρες την ημερα heart gold παθαινεις......

geo2004z
10-04-2010, 20:23
Άλλη παράληψη είναι το σονικ για Mega drive.
στο wikipedia αναφέρει:

Mega Drive

Sega Mega Drive/Genesis games that have sold or shipped at least one million copies.
Sonic the Hedgehog (15 million)

Αυτό είναι σκέτη παραπληροφόρηση. Παιδιά....μην ποστάρετε τέτοιου είδους πληροφορίες αν δεν είστε σίγουροι για αυτό που γράφετε διότι κάποιος που δε γνωρίζει ίσως να σας πιστέψει. Όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο το Sonic με τις μεγαλύτερες πωλήσεις είναι το Mario & Sonic at the Olympic Games για το Wii, και αυτό διότι υπάρχει και ο Mario μέσα στον τίτλο....

giannis17
10-04-2010, 20:27
Που το ειδατε εσεις αυτο?

Στο αρθρο δεν γινεται λογος για τις HeartGold και SoulSilver αλλα για τις πρωτοτυπες Gold και Silver.

oυπςςς σόρρυ RooF...Το πολύ pc φταίει!!! :bored: :rolleyes:

Dani14
10-04-2010, 22:43
Υπαρχει η λιστα στο vgchartz που εχει μερικες αλλαγες. Με κυριαρχη βεβαια την Nintendo.

http://vgchartz.com/worldtotals.php

geo2004z
10-04-2010, 22:49
Υπαρχει η λιστα στο vgchartz που εχει μερικες αλλαγες. Με κυριαρχη βεβαια την Nintendo.

http://vgchartz.com/worldtotals.php

4 παιχνίδια του Wii και 5 του DS στη λίστα. 18/20 παιχνίδια της Nintendo, 1/20 της Rockstar Games και 1/20 της Maxis.

Volga
11-04-2010, 00:31
4 παιχνίδια του Wii και 5 του DS στη λίστα. 18/20 παιχνίδια της Nintendo, 1/20 της Rockstar Games και 1/20 της Maxis.

Είναι χαοτική η διαφορά ρε παιδιά μην το συζητάμε... :thumbup1:

Πάντα η Nintendo σε κάθε γενιά έχει ένα blockbaster που σπάει το ...δικό της προηγούμενο ρεκόρ.

Οι υπόλοιποι απλά ακολουθούν.

super mewtwo
11-04-2010, 09:35
πραγματι η Nintendo ειναι κορυφη αλλα εχει βρε παιδια και ενα ελατωμα δεν βελτιωνει τα γραφικα των κασετων ποκεμον παρολο που απο εκει εχει τεραστιες πωλησεις και κερδη γιατι αραγε το κανει αυτο?

geo2004z
11-04-2010, 13:24
εφ' όσον το λες και μόνος σου ότι, παρά τη μέτρια ποιότητα γραφικών, οι πωλήσεις είναι τεράστιες. το κοινό δείχνει με αυτό τον τρόπο ότι δεν παίζουν ρόλο τα γραφικά...

Venom248
11-04-2010, 14:37
Αυτό είναι σκέτη παραπληροφόρηση. Παιδιά....μην ποστάρετε τέτοιου είδους πληροφορίες αν δεν είστε σίγουροι για αυτό που γράφετε διότι κάποιος που δε γνωρίζει ίσως να σας πιστέψει. Όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο το Sonic με τις μεγαλύτερες πωλήσεις είναι το Mario & Sonic at the Olympic Games για το Wii, και αυτό διότι υπάρχει και ο Mario μέσα στον τίτλο....

Τώρα εσύ τι πετάγεσαι και λες την ....... σου χωρίς να ξέρεις? Άνοιξε τα ματάκια σου και δες...κάπου εκέι στην μέση της σελίδας έχει το Megadrive και προσεχτικά προσεχτικά δες ποιο game είναι πρώτο.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_best-selling_video_games

RooF
11-04-2010, 14:50
Τώρα εσύ τι πετάγεσαι και λες την ....... σου χωρίς να ξέρεις? Άνοιξε τα ματάκια σου και δες...κάπου εκέι στην μέση της σελίδας έχει το Megadrive και προσεχτικά προσεχτικά δες ποιο game είναι πρώτο.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_best-selling_video_games

Ο geo κανει αναφορα στα στοιχεια που υπαρχουν σε αυτη τη σελιδα. (http://vgchartz.com/worldtotals.php) Δες στο #58.

Σημερα Κυριακη ειναι μια πολυ καλη μερα να παρεις μια μερα ban μηπως ηρεμησεις και να μιλας πιο κοσμια.

Dimpap28
11-04-2010, 15:01
Ο geo κανει αναφορα στα στοιχεια που υπαρχουν σε αυτη τη σελιδα. (http://vgchartz.com/worldtotals.php) Δες στο #58.

Όχι ότι μπορείς να βασιστείς στη wikipedia, αλλά η διαφορά είναι χαοτική:

Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_best-selling_video_games#Sega_Mega_Drive.2FGenesis) - Sonic the Hedgehog (15 million)

VGChartz (http://vgchartz.com/worldtotals.php?name=sonic&console=&publisher=&genre=&minSales=0&results=50&sort=Total) - Sonic the Hedgehog (4.34 million)

Ποια είναι η αλήθεια τελικά...? Γιατί μόνο σε αυτό υπάρχει απόκλιση... Όλοι οι άλλοι τίτλοι ταυτίζονται όσον αφορά τις πωλήσεις...

Α ρε Wikipedia με τις ανακρίβειές σου!

Alithinos
11-04-2010, 15:25
Παντως εγω παιδια ειχα την απορεια να κανω browse γενικα τις σελιδες του vgcharts,και απο οτι φαινεται το χειροτερο παιχνιδι ολων των εποχων ειναι το "My Stylist"στο PSP το οποιο πουλησε λιγοτερο απο 10 χιλιαδες αντιτυπα...
:t2:

Hylian
11-04-2010, 16:01
Σίγουρα η Nintendo είναι έτη φωτός μπροστά από ολόκληρο τον ανταγωνισμό σε ότι έχει να κάνει με τις πωλήσεις. Βέβαια πωλήσεις δε σημαίνει και ποιότητα. Σκεφτείτε ότι η ποιοτικότερη σειρά όλων των εποχών, το Legend Of Zelda, δεν έχει κανέναν αντιπρόσωπο στην πρώτη 20άδα. Το πιο πολυπουλημένο της σειράς, το Ocarina Of Time, είχε πουλήσει (στην N64 version του μόνο βέβαια) περί τα 8 εκ. κομμάτια και το Mario Galaxy περί τα 9 εκ.

cowboy
11-04-2010, 16:14

Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_best-selling_video_games#Sega_Mega_Drive.2FGenesis) - Sonic the Hedgehog (15 million)

VGChartz (http://vgchartz.com/worldtotals.php?name=sonic&console=&publisher=&genre=&minSales=0&results=50&sort=Total) - Sonic the Hedgehog (4.34 million)

Ποια είναι η αλήθεια τελικά...? Γιατί μόνο σε αυτό υπάρχει απόκλιση... Όλοι οι άλλοι τίτλοι ταυτίζονται όσον αφορά τις πωλήσεις...

Πρέπει κάπου να το κοιτάξω και θα σου πω, βασικά παο να δω αν στο Retro Gamer an γραφει ποσο πούλησε.

Μην ξεχνάμε πως τότε δεν υπήρχε τόσο πολύ Internet και δεν είμαι σίγουρος πως vgcharts είναι τόσο ακριβές για αυτά τα παλιά παιχνίδια.

RooF
11-04-2010, 16:51
για τοσο παλια παιχνιδια δυσκολα θα βρουμε σωστα στοιχεια.

geo2004z
11-04-2010, 18:54

Δεν τίθεται θέμα..... το wiki έχει κάνει λάθος (τυπογραφικό ή οτιδήποτε) διότι η πηγή που δίνει για αυτή την πληροφορία είναι λανθασμένη και ανύπαρκτη. Επιβεβαιώνεται η πληροφορία κι από εδώ:

http://vgsales.wikia.com/wiki/Sonic

Εδώ διάβασε στην κεφαλίδα που γράφει receptions: http://en.wikipedia.org/wiki/Sonic_the_Hedgehog_%28video_game%29