PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Dragon Quest IX: Sentinels of the Starry Skies

geo2004z
30-05-2010, 11:27
http://image.com.com/gamespot/images/bigboxshots/1/937281_155330_front.jpg

Μου φάνηκε πολύ περίεργο που δεν υπάρχει ένα σχετικό άρθρο για, ίσως, το πιο αναμενόμενο παιχνίδι του DS για το τρέχον έτος. Έτσι πήρα την πρωτοβουλία να ανοίξω σχετικό θέμα και να κάνω μία σύντομη και περιληπτική παρουσίαση.

Το Dragon Quest IX: Defenders of the Starry Sky είναι ένα video game για το Nintendo DS το οποίο κυκλοφορεί εδώ και ένα χρόνο στην Ιαπωνία. Πρόκειται για το ένατο μέρος της κύριας σειράς Dragon Quest, μία από τις πλέον επιτυχημένες με 20 χρόνια πορείας και επιτυχιών στο χώρο. Αξίζει να σημειωθεί ότι είναι η πρώτη φορά που ένα παιχνίδι της σειράς κάνει την πρώτη του εμφάνιση σε φορητή κονσόλα και αυτό σημαίνει ότι η εταιρεία βασίζεται και εμπιστεύεται το Nintendo DS. Κι όμως, οι φαν τίμησαν ιδιαίτερα το συγκεκριμένο παιχνίδι με pre-orders που ξεπερνούσαν τα 2,000,000 αντίτυπα και με περισσότερες από 3,5 εκατομμύρια πωλήσεις μέσα σε 48 ώρες από την ημέρα κυκλοφορίας του στην Ιαπωνία. Τα νούμερα είναι απίστευτα!!

Ο παίκτης, αρχίζοντας την περιπέτειά του, παίρνει το ρόλο του φύλακα πόλεως ο οποίος στέλνεται να σώσει τους ιερούς καρπούς, που έχουν τη δύναμη να πραγματοποιούν οποιαδήποτε ευχή. Θα έχετε τη δυνατότητα να ταξιδέψετε σε έναν τεράστιο κόσμο, να αντιμετωπίσετε μυθικά τέρατα και να λάβετε μέρος σε μία φανταστική ιστορία! Το παιχνίδι έχει κρατήσει πολλά θετικά των προηγούμενων τίτλων της σειράς με ενδιαφέρουσες προσθήκες όπως στο σύστημα μάχης και στην ενδυμασία των χαρακτήρων. Όσο για τον σχεδιαστή χαρακτήρων καλά καταλάβατε ότι για μια ακόμη φορά ο Akira Toriyama δηλώνει παρών σε ένα παιχνίδι της Square.

Το παιχνίδι θα κυκλοφορήσει στην Ευρώπη στις 23 Ιουλίου 2010 και προσωπικά το θεωρώ τον πιο δυνατό του DS για φέτος και το περιμένω εδώ και ένα χρόνο! Απολαύστε το!!

http://www.youtube.com/watch?v=xGGLxHVTmJs&feature=player_embedded

super mewtwo
30-05-2010, 12:10
ωραιο αρθρο geo2004z και ωραιο το παιχνιδι μου φαινεται.

cloud
30-05-2010, 12:20
Έχω παίξει το Dragon Quest 8, και ήταν το μοναδικό παιχνίδι για PS2 που με κάλυψε σε όλους τους τομείς!
Το κακό όμως είναι ότι θα βγει μόνο 1,5 μήνα μετά το Galaxy 2, και δεν ξέρω αν θα προλάβω να ευχαριστηθώ Mario όσο θέλω..

aggel22os
30-05-2010, 12:32
αμα ειχα βρει ds θα ηταν ενας απο τους πιο ενδιαφερον τιτλους πιστευω που θα διαλεγα..και οι προηγουμενοι τιτλοι του σε ds ομως...:thumbup1::thumbup1:

jimkakajim88
30-05-2010, 13:14
δεν ειμαι fun των dragonquest ειναι η αληθεια αλλα αυτο φενετε πολυ καλητερο απο τα αλλα!!!!!!!!!σιγουρα θα ηθελα να το δοκιμασω!!!!!!!απλος δεν γουσταρω να παιζετε με touch screen!!!!θα ξενερωσω στο FULL!!!!!!!!!!

RooF
30-05-2010, 16:32
Θα τα σπασει ασχημα. Must buy!

btw επιτελους γινεται και μια ουσιαστικη αναβαθμιση σε σχεση με τα δυο προηγουμενα του DS.

Vetus
18-06-2010, 11:49
Σημειωτέον, στην Αμερική θα κυκλοφορήσει λίγο πιο νωρίς και για την ακρίβεια στις 11 Ιουλίου. Έ, ρε λιώσιμο που 'χει να πέσει το καλοκαίρι!

Αν και δεν έχω παίξει κανένα από τα παλιότερα Dragon Quest (αν κι έχω ακούσει τα καλύτερα για το remake του IV στο DS) το IX θα το τιμήσω δεόντως. Πόσο μάλλον από την στιγμή που δεν έχει random battles που τόσο σιχαίνομαι στα rpg (πλην 2-3 εξαιρέσεων όπως το Pokemon και το Super Robot Taisen OG - Endless Frontier).

geo2004z
18-06-2010, 12:59
Σημειωτέον, στην Αμερική θα κυκλοφορήσει λίγο πιο νωρίς και για την ακρίβεια στις 11 Ιουλίου. Έ, ρε λιώσιμο που 'χει να πέσει το καλοκαίρι!

Αν και δεν έχω παίξει κανένα από τα παλιότερα Dragon Quest (αν κι έχω ακούσει τα καλύτερα για το remake του IV στο DS) το IX θα το τιμήσω δεόντως. Πόσο μάλλον από την στιγμή που δεν έχει random battles που τόσο σιχαίνομαι στα rpg (πλην 2-3 εξαιρέσεων όπως το Pokemon και το Super Robot Taisen OG - Endless Frontier).

Όντως είναι φοβερή σειρά και τα remake για το DS πολύ όμορφα παιχνίδια. Αν όμως θα πρέπει να συγκρίνω το IV με το V, τότε το V είναι πολύ καλύτερο, γενικά είναι τέλειο παιχνίδι!!!!

Όμως, κυκλοφορούν φήμες ότι το VI που θα βγει για το DS θα είναι ακόμη καλύτερο από το V. Όσο για το IX, οι πωλήσεις δείχνουν πόσο καλό είναι το παιχνίδι. Ανυπομονώ να το πιάσω στα χέρια μου αυτό το καλοκαίρι!

Vetus
18-06-2010, 14:27
Όσο για το IX, οι πωλήσεις δείχνουν πόσο καλό είναι το παιχνίδι. Ανυπομονώ να το πιάσω στα χέρια μου αυτό το καλοκαίρι!
Για την ακρίβεια, ξεπέρασε σε πωλήσεις ακόμα και το Final Fantasy XIII με μεγάλη άνεση. Αλλά εδώ που τα λέμε, οι Ιάπωνες ανέκαθεν είχαν μεγαλύτερη αγάπη για το DQ τ' οποίο έδωσε το ερέθισμα για την δημιουργία του FF. Το μόνο που λείπει να δούμε είναι αν θα έχει τις ίδιες κορυφαίες πωλήσεις κι εκτός Ιαπωνίας, δηλάδη να τραβήξει και το mainstream κοινό που δεν πολυασχολείται με rpg όπως γίνεται και με το FF όπου υπάρχουν κι αρκετά άτομα που πέρα από FF δεν παίζουν σχεδόν κανένα άλλο rpg (άντε, κανά Kingdom Hearts).

Vetus
29-06-2010, 13:52
Iδού κι η αμερικάνικη διαφήμιση του παιχνιδιού την οποία βρίσκω αρκετά έξυπνη κι αστεία:

http://www.youtube.com/watch?v=IGKR1Jgj7W4

Pokefan
29-06-2010, 13:59
Παιδιά , να σας πω την αλήθεια την σειρά δεν την συμπαθούσα καθόλου. Μόλις όμως είδα το τρέιλερ κι ότι σχεδιαστής θα είναι ο μεγαλύτερος άρχοντας της Ιαπωνίας , ο πατέρας του Songoku , αποφάσισα να το αγοράσω με τα 1000!!!

geo2004z
29-06-2010, 15:33
Ανέκαθεν στη σειρά σχεδιαστής ήταν ο Akira Toriyama. Αν δεις τους πρωταγωνιστές μοιάζουν πολύ στις φάτσες των χαρακτήρων του DragonBall.

Vetus
01-07-2010, 16:06
Μόλις όμως είδα το τρέιλερ κι ότι σχεδιαστής θα είναι ο μεγαλύτερος άρχοντας της Ιαπωνίας , ο πατέρας του Songoku , αποφάσισα να το αγοράσω με τα 1000!!!
Wow! Δεν το 'ξερα ότι ο Bardock (http://en.wikipedia.org/wiki/Bardock#Characters) ξέρει να ζωγραφίζει! :laugh: Πόσο μάλλον ότι είναι κι άρχοντας της Ιαπωνίας.

Dani14
01-07-2010, 17:56
πολυ ομορφο παιχνιδι. αν και δεν εχω ξανασχοληθει με την σειρα το βρισκω πολυ ενδιαφερον. και τα νουμερα των πωλησεων που αναφερεις για την ιαπωνια ειναι πραγματι απιστευτα!

Μαρία ilia
01-07-2010, 19:54
φαίνεται πολύ όμορφο θα τον ήθελα αυτόν τον τίτλο
όπως και τους υπόλοιπους της σειράς ιδιαίτερα το v!

Μαρία ilia
11-07-2010, 18:37
http://i32.tinypic.com/iz2b83.jpg
Discover your own adventure!

http://www.nintendo.co.uk/NOE/en_GB/games/nds/dragon_quest_ix_sentinels_of_the_starry_skies_1729 6.html?cID=382&lID=dsadventure&loc=enGB

jimkakajim88
24-07-2010, 00:32
εγω απο αυριο μαλλον θα την εχω...δεν ειμαι σιγουρος...ωρα για τρελο καψιμο...ε ας κρατισουμε το θεμα εδω και για τις αποριες που θα εχουμε σχετικα με το παιχνιδι,και γενικα για συζητισεις... :thumbup1:

sp1r1t
03-08-2010, 19:17
Μπορώ να πω πως είναι ένα από τα καλύτερα(αν όχι το καλύτερο) game στο ds! το έχω τερματίσει και έχω πάθει την πλακα μου!

bahamut zero
03-08-2010, 23:32
παιδια το εχετε δει πουθενα το παιχνιδι???το ψαχνω για να το αγορασω και δεν το βρισκω με τιποτα!ειναι δυνατο να μιλαμε για το μεγαλυτερο παιχνιδι του ds για το καλοκαιρι και να μην το βρισκουμε ευκολα???

sp1r1t
05-08-2010, 16:52
εγώ το βρήκα στα carrefour

RooF
05-08-2010, 22:56
Θα το αγορασω πρωτο πραγμα μολις κατεβω αθηνα. Μεγαλη αγαπη τα Dragon Quest.

bahamut zero
06-08-2010, 00:01
δεν το εχω βρει ακομα και παω να σκασω!!!δεν μπορω αλλο!!!θελω dragon quest!!!!!!!!!!!!!!για να μας πει καποιος που το προχωρησε..απο σεναριο τι λεει?και κατι ακομα...θελει πολυ grinding??

Μαρία ilia
07-08-2010, 12:49
Iwata Asks
Dragon Quest ix - Sentinels of the Stary Skies
http://www.nintendo.co.uk/NOE/en_GB/news/iwata/iwata_asks_-_dragon_quest_ix_18531_18532.html?cID=390&lID=iwatadragonquest&loc=enGB

Vetus
31-08-2010, 03:59
δεν το εχω βρει ακομα και παω να σκασω!!!δεν μπορω αλλο!!!θελω dragon quest!!!!!!!!!!!!!!για να μας πει καποιος που το προχωρησε..απο σεναριο τι λεει?και κατι ακομα...θελει πολυ grinding??
Στο Public της Aθήνας το 'χει, οπότε λογικά θα το 'χουν και στο Public Θεσ/κης.
http://www.public.gr/prod/gaming/games/nintendo-dsi-games/dragon-quest-ix:-sentinels-of-the-skies-nintendo-ds/prod580708pp/

Aπό σενάριο δεν έχω παράπονο, είναι αρκετά καλό. Grinding θέλει κυρίως για να βγάλεις λεφτά ώστε να πάρεις πιο δυνατά όπλα και πανοπλίες σε περίπτωση που κολλήσεις σε κάποιο boss αλλά μην ανησυχείς, δεν απαιτεί το τρελό grinding όπως το Mana Khemia και το Monster Hunter. Ως τώρα που το 'χω παίξει (έχω φτάσει level 30) το παιχνίδι θα έλεγα ότι είναι μέτριας δυσκολίας. Ούτε υπερβολικά δύσκολο ώστε ν' αποθαρρύνεται ένας αρχάριος αλλά ούτε υπερβολικά εύκολο ώστε να βαριέται ένας βετεράνος. Αυτό που μπορώ να σου διαβεβαιώσω 100% είναι ότι είναι πολύ εθιστικό.

Vetus
24-10-2010, 18:40
Πριν μερικές μέρες τερμάτισα το Dragon Quest IX. Συνολικός χρόνος λιωσίματος: 69 ώρες και 55 λεπτά. Μιλάμε για τρελό κάψιμο. Στο μέλλον θα το συνεχίσω για να λιώσω στα sub quests. Για την ώρα παίρνω σβάρνα τα παλιότερα DQ ξεκινώντας με το IV για το DS.

Πόσες ώρες το 'χετε λιώσει το IX;

Mε την ευκαιρία, ο Iwata είναι ευχαριστημένος με την ανταπόκριση του δυτικού κοινού στο DQIX 9:
http://www.woodus.com/forums/index.php?showtopic=17455
Mπορεί να μην έφτασε στα επίπεδα της Ιαπωνίας αλλά για τα αμερικάνικα κι ευρωπαϊκά δεδομένα τα πήγε περίφημα ειδικά άμα αναλογιστεί κανείς ότι τα παλιότερα DQ δεν είχαν και την πιο ευρύ υποστήριξη εκτός Ιαπωνίας.

Vetus
16-11-2010, 07:26
Tυχεροί όσοι ζούνε στην Αγγλία:
http://www.nintendo.co.uk/NOE/en_GB/news/events/dragon_quest_ix_19625.html?eventID_8ffb84be-2a47-4736-9035-36d36ccaf5cf

Vetus
25-12-2010, 08:02
http://www.woodus.com/forums/index.php?showtopic=18045

Nαι, είμαι κινητή προπαγάνδα του Dragon Quest! :P

bahamut zero
05-02-2011, 17:14
επιτελους το αγορασα χθες!!!το παιχνιδι φαινεται Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο!!! Ειμαι ακομα στην αρχη (μολις εβγαλα το πρωτο boss) αλλα ηδη με εχει εκπληξει πολυ ευχαριστα!

RooF
05-02-2011, 21:12
επιτελους το αγορασα χθες!!!το παιχνιδι φαινεται α-π-ι-σ-τ-ε-υ-τ-ο!!! ειμαι ακομα στην αρχη (μολις εβγαλα το πρωτο boss) αλλα ηδη με εχει εκπληξει πολυ ευχαριστα!

εγω ειμαι στο τελος. ειναι οτι πιο ολοκληρωμενο εχω παιξει σε jrpg μεχρι τωρα στο ds. το μονο που μου τη δινει ειναι οτι δεν μπορεις να εχεις μαζι σου το αλχημικο τσουκαλι .:p εχει και πολυ ομορφα γραφικα!

bahamut zero
05-02-2011, 22:07
εγω ειμαι στο τελος. ειναι οτι πιο ολοκληρωμενο εχω παιξει σε jrpg μεχρι τωρα στο ds. το μονο που μου τη δινει ειναι οτι δεν μπορεις να εχεις μαζι σου το αλχημικο τσουκαλι .:p εχει και πολυ ομορφα γραφικα!

χαιρομαι που ακουω οτι σου αρεσει!σκοπευα να το παρω απο το καλοκαιρι ακομα αλλα δεν το βρηκα σε κανενα καταστημα και ειχα αναβαλλει την αγορα του...επεσα σε καποια βιντεακια στο youtube και ειπα αυτο ηταν!το θελω τωρα!να ναι καλα το activate.gr!

RooF
05-02-2011, 22:36
χαιρομαι που ακουω οτι σου αρεσει!σκοπευα να το παρω απο το καλοκαιρι ακομα αλλα δεν το βρηκα σε κανενα καταστημα και ειχα αναβαλλει την αγορα του...επεσα σε καποια βιντεακια στο youtube και ειπα αυτο ηταν!το θελω τωρα!να ναι καλα το activate.gr!

Το εψαχνα και εγω απο Ελλαδα (γιατι ηταν η περιοδος με τα χιονια στην αγγλια) και τελικα τα εσκασα στον Κωτσοβολο που ειχε ενα και μοναδικο.

Θα το δεις και μονος σου οτι το παιχνιδι εχει μεγαλες και ωραιες αλλαγες, ακομα και τα side quests πλεον εχουν πιο πολυ ενδιαφερον. Φαντασου οτι εγω σαν ανθρωπος οταν τερματισω ενα παιχνιδι συνηθως δεν ασχολουμαι πολυ μαζι του μετα (πχ να φτιαξω armor, να κανω ολες τις sidequests, να αλλαξω ολες τις class κτλ) αλλα για πρωτη φορα νοιωθω πως θα το κανω!

Σημερα το βραδυ λογικα θα βγαλω τον τελικο αρχηγο και μετα παω για αλλαγη class ολη την ομαδα μου και παλι απο την αρχη!

bahamut zero
05-02-2011, 22:42
να σε ρωτησω κατι σχετικα με τις classes.. ξερω οτι οταν αλλαζεις class πας level 1.μεταφερονται ομως στοιχεια μεταξυ των classes? (abilities,spells,hp κτλ....)

JimLink
06-02-2011, 00:16
να σε ρωτησω κατι σχετικα με τις classes.. ξερω οτι οταν αλλαζεις class πας level 1.μεταφερονται ομως στοιχεια μεταξυ των classes? (abilities,spells,hp κτλ....)

Ναι μεταφέρονται όλες οι abilities και τα traits, όχι όμως τα spells

bahamut zero
10-02-2011, 23:19
για να γραψω μερικα λογακια για το παιχνιδι....λοιπον ειμαι μολις στις 18 ωρες παιχνιδιου αλλα ενα εχω να πω....damn you dragon quest IX!!!!
I want my life back!!!
Περιμενα πριν το αγορασω οτι θα ειναι καλος τιτλος αλλα δεν περιμενα να ειναι πραγματικα τοσο προσεγμενος ο τιτλος. Δε μιλαμε για την εκδοση του dragon quest σε φορητο συστημα. Μιλαμε για ενα ΚΑΝΟΝΙΚΟ DRAGON QUEST και οχι μια scaled down εκδοση. Για ενα τιτλο που με μια αναβαθμιση στα γραφικα θα σαρωνε σε βαθμολογιες ΚΑΙ στις οικιακες ΗD κονσολες χωρις την παραμικρη αλλαγη στο περιεχομενο.

Σε μια εποχη που ολοι λενε οτι τα παραδοσιακα jrpg πεθαινουν ερχεται η square enix σε συνεργασια με τη Level 5 να μας αποδειξουν το αντιθετο. Αν οι developers θελουν το genre εχει πολλα να δωσει ακομα. Ας ξεκινησω απο τα βασικα. Σημαντικοτατη η καταργηση των random battles. Δε νομιζω να ειμαι ο μονος που ''σπαζεται'' οταν θελει να εξερευνησει ενα dungeon και τον διακοπτουν εχθροι καθε 3 και λιγο...Τελος αυτα..Το exploration πλεον γινεται πιο ανεμποδιστα απο ποτε. Πολλοι μιλησαν για το turn based συστημα μαχης κατηγορωντας το ως πολυ παραδοσιακο...Εγω ενα εχω να πω..Το συστημα ειναι αψογο...Εχουμε το κλασικο turn based συστημα μαχης που εμπλουτιζεται σε τεραστιο βαθμο με τα vocations και τα μεταφερομενα skills και traits με αποτελεσμα να αποκτα τεραστιο τακτικο βαθος και δυνατοτητες προσαρμογης στον τροπο που θελει να παιζει ο παικτης.

Κατι ακομα που μου προκαλεσε τρομερη εντυπωση..ο χαρτης...Κατα τη γνωμη μου τελειοποιησαν το αιωνιο προβλημα που εγω προσωπικα αντιμετωπιζω σε ενα jrpg με το χαρτη...Καθε φορα λοιπον που αποκταω μεταφορικο μεσο σε ενα jrpg ξενερωνω με το γεγονος οτι ο ''γυρος του κοσμου'' διαρκει ελαχιστα...μου χαλαει την εικονα του παιχνδιου και δεν μπορω να δω το παιχνιδι στα σοβαρα...χανεται το scale του κοσμου...στο dragon quest λοιπον ο χαρτης ειναι χωρισμενος σε πολλους υποχαρτες με πληρη μορφολογια εδαφους,μονοπατια κτλ...αποτελεσμα?ο κοσμος φαινεται πραγματικα μεγαλος και ζωντανος.πρωτη φορα ''βιωνω'' τοσο απολυτα το exploration στο world map.

O Akira Toriyama πραγματικα μοναδικος...Τα τερατα εχουν το δικο τους στυλ. Αυτο που δεν περιμενα καθολου παντως ειναι να με αγγιξουν τοσο πολυ οι ιστοριες του τιτλου.. Το art style σε προετοιμαζει για κατι αναλαφρο αλλα αυτο δεν ισχυει...Δε θελω να πεταξω spoilers..Οσοι το εχετε παιξει καταλαβαινετε τι εννοω πιστευω.. Τελος το σημαντικοτερο....CONTENT CONTENT ΚΑΙ ΠΑΛΙ CONTENT!!!!!!! Το παιχνιδι ειναι γεματοοοοοοοοοοο...ξερω ειμαι στις 18 ωρες ακομα αλλα ηδη ο τιτλος μου δινει παρα πολλα για να κανω...quests,αλχημεια, dungeons.....παιδια ΕΝΑ εχω να πω...Οποιος δεν το εχει παιξει μεχρι τωρα ας κανει μια χαρη στον εαυτο του και να το αγορασει.... Εχω παιξει πολλα παιχνιδια στο ds και ενα εχω να πω....Το dragon quest IX μεχρι στιγμης ειναι ΌΤΙ καλυτερο εχω παιξει στο DS...BUY IT :thumbup:

geo2004z
10-02-2011, 23:25
Διάβασα με ιδιαίτερη προσοχή τα όσα γράφεις Bahamut, διότι είσαι ένα από τα άτομα που εμπιστεύομαι στο θέμα jrpg από τα γούστα σου που συμπίπτουν με τα δικά μου. Λοιόν, το παιχνίδι φαίνεται τέλειο από όσα αναφέρεις. Έχω την εντύπωση ότι αν αγοράσω τον τίτλο θα κολλήσω και δε θα ξεκολλάω πάνω από την οθόνη του DS. Ευτυχώς τη δευτέρα τελειώνει η εξεταστική μου και θα έχω χρόνο για να ασχοληθώ.

Μόνο, μπορείς να εξηγήσεις το σύστημα μάχης? Δεν εμφανίζονται εχθροί από το πουθενά πλέον? Είναι δηλαδή σαν το σύστημα του Chrono όπου οι εχθροί φαίνονταν? Μήπως σαν το Secret of Mana που είναι λίγο πιο action....??

bahamut zero
10-02-2011, 23:35
το συστημα μαχης ειναι οπως ακριβως στα παλιοτερα dragon quest...διαλεγεις τις επιθεσεις και αναλογα με το agility των χαρακτηρων σου εκτελουνται ολες μαζι στη σειρα με κανονικο animation...απλα δεν υπαρχουν random battles...οι εχθροι υπαρχουν στο χαρτη και κοβουν βολτες κοινως...αυτο που μου αρεσε ειναι οτι ο καθε εχθρος φερεται διαφορετικα...δηλαδη καποιοι εχθροι στεκονται απλα και ακομα και να περασεις απο διπλα τους δεν κανουν κατι..αλλοι παλι σε παιρνουν στο κυνηγι κανονικα (με το που σε ακουμπανε μπαινεις στο κλασικο battle screen και αρχιζει η μαχη)...αν εισαι πολυ δυνατος παλι τρεχουν μακρια σου!!!υπαρχουν και αλλοι που με το που σε δουν κανουν charge πανω σου σε ευθεια γραμμη και μπορεις να τους αποφυγεις συνεπως ευκολα...γενικα δεν εχουμε το κλασικο, δηλαδη να σε κυνηγανε οι εχθροι οπως γινεται στα περισσοτερα jrpg με παρομοιο συστημα...μεχρι στιγμης οι μονες random battles που συναντησα ειναι με το καραβι στη θαλασσα οι οποιες ειναι αρκετα διασπαρτες και δε χαλανε το ρυθμο του παιχνιδιου

ακουστε και ενα πολυ καλο soundtrack του τιτλου

http://www.youtube.com/watch?v=myjd1MnZx5Y&feature=related

pekinoua
11-02-2011, 00:07
θέλω dq ix :3 αλλά θα πρέπει να περιμένω δυστυχώς να περιμένω λίγο...

RooF
11-02-2011, 00:31
Να προσθεσω πως ειμαι στις 50 ωρες και δε βιαζομαι να τελειωσω.

Vetus
09-03-2011, 04:56
Kάπως έτσι ήμουν κι εγώ που αντί να το τερματίσω με την πρώτη αφιέρωνα αρκετές ώρες στα sub-quests καθώς επίσης και να "λεβελάρω" αρκετά ώστε να νικήσω τον τελικό με την πρώτη προσπάθεια. :P Kι αφού το τερμάτισα μετά από 70 ώρες περίπου λιωσίματος ξεκίνησα καπάκι το Dragon Quest IV. Nα δω τώρα πότε θα τερματίσω το Dragon Quest V που το 'χω αφήσει στην άκρη (κι είμαι πριν τον τελικό). >.<

...μεχρι στιγμης οι μονες random battles που συναντησα ειναι με το καραβι στη θαλασσα οι οποιες ειναι αρκετα διασπαρτες και δε χαλανε το ρυθμο του παιχνιδιου
Αυτές είναι κι οι μοναδικές random battles του παιχνιδιού. ;) Kαι δεν θα κάνεις και πολλά ταξίδια με το πλοίο ούτως ιάλλως.

enrique19
11-03-2011, 07:00
παιδια ποσο λετε να ειναι μια νορμαλ τιμη για να παρεις καινουργιο ενα dragon quest?πιστευω ολα πανω κατω περιπου ιδια τιμη θα εχουν,παντως εδω ελλαδα ολα αυτα τα rpg που εξω πουλανε εδω δεν βρισκονται ευκολα και πας σε κατι multirama γερμανος και σου λενε κανα 45αρι..στανταρ..

RooF
11-03-2011, 12:23
παιδια ποσο λετε να ειναι μια νορμαλ τιμη για να παρεις καινουργιο ενα dragon quest?πιστευω ολα πανω κατω περιπου ιδια τιμη θα εχουν,παντως εδω ελλαδα ολα αυτα τα rpg που εξω πουλανε εδω δεν βρισκονται ευκολα και πας σε κατι multirama γερμανος και σου λενε κανα 45αρι..στανταρ..

οσο κανουν ολα τα παιχνιδια κανουν και τα dq. νομιζω 43 το ειχα παρει εγω αλλα δεν το ειχα βρει ευκολα.

enrique19
11-03-2011, 13:37
φαντασου...ενταξει δεν κανουν ολα τα παιχνδια 43 ευρω,και με 10 ευρω εχει πολλα ξερεις..

RooF
11-03-2011, 13:42
Όσο άσχετοι και να είναι οι λιανεμποροι στην Ελλάδα ξέρουν ποτέ μπορούν να χρεωσουν δέκα ευρώ και ποτέ σαράντα.

Vetus
11-03-2011, 15:55
Στο Kωτσόβολο και στο Electroworld πάντως το έχουν 30 ευρώ:
http://www.skroutz.gr/s/273267/Dragon-Quest-IX-Sentinels-of-the-Starry-Skies.html?keyphrase=dragon+quest+ix

enrique19
12-03-2011, 01:20
ναι ξερω φιλε..υπαρχουν και πιο φθηνα..

Vetus
12-03-2011, 03:52
Στο εξωτερικό πιθανώς. Στην Ελλάδα μονάχα στα μεταχειρισμένα. Αν περάσει αρκετός καιρός ακόμα και δουν ότι στην Ελλάδα δεν πουλάει (δεν γνωρίζω και τις πωλήσεις του παιχνιδιού στην Ελλάδα) ίσως και να ρίξουν την τιμή τους αλλά και πάλι από σπόντα. Διότι στην Ελλάδα ακόμα κι αν δεν πουλάει η πραγμάτια τους από το να ρίξουν τις τιμές προτιμούν να της διατηρούν ίδιες μπας και "τσιμπήσει" κανένας απεγνωσμένος.

enrique19
12-03-2011, 04:12
οντως φιλε συμφωνο απολυτα μαζι σου..για αυτο βλεπεις και κατι παιχνδια απο το 2005 ακομα 30-40 ευρω και γελας..και λες καλα υπαρχει περιπτωση να τα αγορασει αυτα κανενας απεγνωσμενος πικραμενος?τι να πεις..αστους να χαιρονται το απουλητο στοκ τους.

G3n3raL86
02-08-2012, 16:45
Ρε παιδιά, τη βοήθειά σας. Έχοντας δει μερικά trailers από το ΙΧ, ακόμα προσπαθώ να μαζέψω το σαγόνι μου από το πάτωμα από αυτά που κατάφεραν και έβαλαν σε μία δισκέτα DS, ήθελα να με πείτε, ποιό από τα 2 DQ games μου προτείνεται? Αυτό ή το VI, που το τελευταίο, το MediaMarkt το δίνει στα 15 €?

tupamaro
02-08-2012, 17:33
εγώ το τσίμπησα το vi αππο το media όπως και το iv απο μια αγγελία, αλλά μου φαίνετια πως το ix είναι κλάσεις ανώτερο, μόνο και μόνο επειδή ΔΕΝ έχει random encounters το τσακώνεις άμεσα.

G3n3raL86
02-08-2012, 17:37
εγώ το τσίμπησα το vi αππο το media όπως και το iv απο μια αγγελία, αλλά μου φαίνετια πως το ix είναι κλάσεις ανώτερο, μόνο και μόνο επειδή ΔΕΝ έχει random encounters το τσακώνεις άμεσα.

Λες ε? Τα random encounters δε με πειράζουν, εξάλλου με αυτά μεγάλωσα:)

tupamaro
02-08-2012, 21:11
Λες ε? Τα random encounters δε με πειράζουν, εξάλλου με αυτά μεγάλωσα:)

εγώ δεν τα αντέχω πλέον αν και μπορώ να πω πως στα 2d games παλευόνται, στα 3d είναι πραγματικό μαρτύριο άλλα έτσι κι αλλιώς καλό είναι να εκλίπουν.Αν παίζουν και τα δυο σε ίδια τιμή πάιρνεις το ix πιστεύω, αλλά σίγουρα τα ριμεικς του ds είναι υψηλού επιπέδου και προσφέρουν ανώτερα γραφικά απ το snes και πολλά νέα στοιχεία, αντίθετα απο το gba που πολλές φορές τα ριμέικς ήταν μετριότητες. πάντως αφου το vi έχει μόνο ένα 15ευρο το προτείνω έτσι κι αλλιως.:001_tt2:

G3n3raL86
02-08-2012, 22:35
εγώ δεν τα αντέχω πλέον αν και μπορώ να πω πως στα 2d games παλευόνται, στα 3d είναι πραγματικό μαρτύριο άλλα έτσι κι αλλιώς καλό είναι να εκλίπουν.Αν παίζουν και τα δυο σε ίδια τιμή πάιρνεις το ix πιστεύω, αλλά σίγουρα τα ριμεικς του ds είναι υψηλού επιπέδου και προσφέρουν ανώτερα γραφικά απ το snes και πολλά νέα στοιχεία, αντίθετα απο το gba που πολλές φορές τα ριμέικς ήταν μετριότητες. πάντως αφου το vi έχει μόνο ένα 15ευρο το προτείνω έτσι κι αλλιως.:001_tt2:

Θα κλείσω το IX σε 1η φάση και μετά θα έχει σειρά το VI. Ας πάμε με το καλύτερο για την ώρα.

G3n3raL86
03-08-2012, 12:27
OK, το παρήγγειλα από ebay στα 20 € καινούργιο:)

JimLink
03-08-2012, 14:24
Καλορίζικο εύχομαι να το ευχαριστηθείς. Να παίξεις και το VI μετά.

chris bouga
03-08-2012, 14:35
Αααα! Τι ωραίοοοο?! :))) δεν τ είχα δει.. το θέλωωω :")

G3n3raL86
03-08-2012, 14:38
Καλορίζικο εύχομαι να το ευχαριστηθείς. Να παίξεις και το VI μετά.

Έχω και πολύυυ καιρό να παίξω γενικά RPG, όχι μόνο JRPG, οπότε θα το λιώσω.

Το 6 θα το χτυπήσω από τα MediaMarkt, αρκεί να το έχουν στα 15 € μετά από κανά μήνα.

tupamaro
03-08-2012, 15:31
κι εγώ θα το χτύπαγα αλλά έχω χάσει την χρεωστική που είχα άρα περιμένω καμια αγγελία.τέσπα, έχω καμπόσα άλλα να ασχοληθώ άρα θα επιβιώσω νομίζω.:001_tt2:

G3n3raL86
03-09-2012, 19:07
Το ξεκίνησα σήμερα και έχω εντυπωιαστεί!! Μια ερώτηση έχω μόνο, online μπορείς να παίξεις με φίλους ή μόνο local?

JimLink
03-09-2012, 20:38
Το ξεκίνησα σήμερα και έχω εντυπωιαστεί!! Μια ερώτηση έχω μόνο, online μπορείς να παίξεις με φίλους ή μόνο local?

Όχι, το multiplayer του είναι μόνο local. Από online κατεβάζεις κάποια extra quests και μπορείς να αγοράσεις διάφορα αντικείμενα και όπλα/πανοπλίες από το DQVC.

G3n3raL86
03-09-2012, 22:07
Όχι, το multiplayer του είναι μόνο local. Από online κατεβάζεις κάποια extra quests και μπορείς να αγοράσεις διάφορα αντικείμενα και όπλα/πανοπλίες από το DQVC.

Κατάλαβα, οπότε μόνο SP και μια χαρά είναι και όπως είναι:)

tupamaro
03-09-2012, 22:17
Aυτό καλό φαίνεται, τα dragon quest πάντως πρέπει να είναι απο τις πιο βαρετές σειρές jrpg, όσες φορές προσπάθησα να τα αρχίσω τα παράτησα, τετριμένη υπόθεση, κουραστική και επαναλαμβανόμενη μουσική, πολυ old school gameplay που δεν κρύβει καμία έκπληξη, βάλε και τις random encounters και το ανελέητο farming που χρειάζεται για να ανέβεις επίπεδο, ήρθε κι έδεσε.

G3n3raL86
03-09-2012, 23:09
Aυτό καλό φαίνεται, τα dragon quest πάντως πρέπει να είναι απο τις πιο βαρετές σειρές jrpg, όσες φορές προσπάθησα να τα αρχίσω τα παράτησα, τετριμένη υπόθεση, κουραστική και επαναλαμβανόμενη μουσική, πολυ old school gameplay που δεν κρύβει καμία έκπληξη, βάλε και τις random encounters και το ανελέητο farming που χρειάζεται για να ανέβεις επίπεδο, ήρθε κι έδεσε.

Say what??? Κάτσε γιατί αν θεωρείς τα DQ βαρετά, τότε τί θα πρέπει να λέμε για το FF13?

tupamaro
03-09-2012, 23:25
Say what??? Κάτσε γιατί αν θεωρείς τα DQ βαρετά, τότε τί θα πρέπει να λέμε για το FF13?

Tα FF μέχρι το δέκα έσπερναν, τα DQ δεν έχουν φτάσει ακόμα σε αυτό το νούμερο και στα περισσότερα σε παίρνει ο ύπνος μπροστα στο ds σου.Εγώ δεν κατάλαβα ποιος ηλίθιος σκέφτηκε πως είναι καλή ιδέα να βάλεις μία μελωδία σε ολόκληρο το παιχνίδι, δηλαδή οι άλλοι που δημιούργησαν τα FF ή το secret of mana βλάκες ήταν που έβαλαν το μυαλό τους κάτω για να συνθέσουν τόσο υπέροχες μελωδίες;

G3n3raL86
03-09-2012, 23:32
Tα FF μέχρι το δέκα έσπερναν, τα DQ δεν έχουν φτάσει ακόμα σε αυτό το νούμερο και στα περισσότερα σε παίρνει ο ύπνος μπροστα στο ds σου.Εγώ δεν κατάλαβα ποιος ηλίθιος σκέφτηκε πως είναι καλή ιδέα να βάλεις μία μελωδία σε ολόκληρο το παιχνίδι, δηλαδή οι άλλοι που δημιούργησαν τα FF ή το secret of mana βλάκες ήταν που έβαλαν το μυαλό τους κάτω για να συνθέσουν τόσο υπέροχες μελωδίες;

Εγώ λέω να μην στέκεσαι στην μελωδία (προσωπικά στο 9 που παίζω τώρα έχει ποικιλία μέχρι τώρα από μουσική...) και να πιάσεις το RPG τμήμα καθ'αυτό. Έχει της Παναγιάς τα μάτια (dungeons, τέρατα, items, weapons, accesories...).

Α, και τα DQ έχουν πατήσει τα 10;)

tupamaro
03-09-2012, 23:38
Εγώ λέω να μην στέκεσαι στην μελωδία (προσωπικά στο 9 που παίζω τώρα έχει ποικιλία μέχρι τώρα από μουσική...) και να πιάσεις το RPG τμήμα καθ'αυτό. Έχει της Παναγιάς τα μάτια (dungeons, τέρατα, items, weapons, accesories...).

Α, και τα DQ έχουν πατήσει τα 10;)
To 9 πρέπει να παλεύεται, το 4 είναι ανυπόφορο και το 6 παλιότερα που είχα περισσότερη υπομονή το είχα παρατήσει, και για παρατήσω εγώ rpg του snes λέει πολλά.

JimLink
04-09-2012, 20:17
Εγώ δεν κατάλαβα ποιος ηλίθιος σκέφτηκε πως είναι καλή ιδέα να βάλεις μία μελωδία σε ολόκληρο το παιχνίδι, δηλαδή οι άλλοι που δημιούργησαν τα FF ή το secret of mana βλάκες ήταν που έβαλαν το μυαλό τους κάτω για να συνθέσουν τόσο υπέροχες μελωδίες;

...Αυτός ο "ηλίθιος" είναι ο Koichi Sugiyama και πολλοί "βλάκες" στην Ιαπωνία τον θεωρούν όχι μόνο τον μεγαλύτερο μουσικοσυνθέτη και πηγή έμπνευσης για άλλους συναδέλφους του στην βιομηχανία των videogames, αλλά τον αντιμετωπίζουν σαν ισάξιο του Beethoven, όχι το σκύλο, τον άλλον...

To 9 πρέπει να παλεύεται, το 4 είναι ανυπόφορο και το 6 παλιότερα που είχα περισσότερη υπομονή το είχα παρατήσει, και για να παρατήσω εγώ rpg του snes λέει πολλά.

Δεν λέει απολύτως τίποτα. Πέραν του ότι μπορεί για κάποιους τρίτους να λέει να μην λαμβάνουν στο μέλλον επόμενες προσωπικές σου απόψεις στα σοβαρά γιατί ίσως μπορεί και αυτές να βασίζονται σε ελλειπέστατες εκτιμήσεις από ανολοκλήρωτες εμπειρίες.
Από την άλλη αυτό που θα πω εγώ είναι να τους δώσεις μια δεύτερη ευκαιρία. Γιατί μπορεί εγώ να είχα την ευκαιρία να ξεκινήσω με το 9 και να το λατρέψω, καταλαβαίνω πολύ καλά ότι αν δεν είχα αυτή την τύχη μπορεί και εγώ να εγκατέλειπα τα παιχνίδια αν τα ξεκίναγα. Πίστεψέ με όμως θα ήταν μεγάλο λάθος, γιατί μπορεί στην αρχή να φαίνονται αφιλόξενα και να μην είναι για τον καθένα, μετά όμως σε αποζημιώνουν και με το παραπάνω. Και αυτό που ακούγεται ότι όλα τα DQ είναι ίδια οπότε χρειάζεται να παίξεις μόνο ένα είναι μεγάλο ψέμα. Το κάθε ένα είναι μοναδικό και έχουν να σου δώσουν από κάτι διαφορετικό. Είναι μεγάλη αδικία να μην ασχολούμαστε με τέτοια ιστορική και πρωτοπόρα σειρά, είναι σαν να λέμε ότι μας αρέσουν τα platforms και να μην έχουμε τελειώσει ούτε ένα παιχνίδι Mario.

Και για τα πρακτικά
το 4 έχει τους πιο αξιομνημόνευτους χαρακτήρες, τόσο ώστε να αρχίσουν την γέννηση των spin off στη σειρά
το 5 την πιο συναισθηματική ιστορία
το 6 δύο παράλληλους κόσμους και την επιστροφή του επιτυχημένου συστήματος των vocation από το 3 τώρα πια βελτιωμένο

tupamaro
04-09-2012, 23:40
Aφου είναι τόσο τεράστιος συνθέτης θα μπορούσε να βρει καποιες άλλες μελωδίες απο αυτήν που έπαιζε σύνεχεια στο dq4 και μου έιχε τρυπήσει τον εγκέφαλο, απο ότι είδα ένα μουσικό θέμα έχει και το DQ8, wtf;;;;
Kαι με τα jrpg έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα και δεν παίζω παιχνίδια για ιστορικούς λόγους ή επειδή ήταν πρωτοπόροι, τα παίζω επειδή είναι ΚΑΛΑ.Προσωπικά για να αντέξω πλέον random encounters και κλασσικο turn based σύστημα που έχει το dq χωρίς να καινονοτομεί πουθενά, πρέπει να έχει και ζόρικη πλοκή όπως τa final fantasy και πουθενα δεν το είδα απο όσα έπαιξα, όλο απο το ένα μέρος στο άλλο πήγαινες.Τέσπα, θα το ξαναπροσπαθήσω για να μην μου την λες αλλά ένα παιχνίδι ή σε φτιάχνει εξ αρχής ή όχι.Τουλάχιστον ξυπνήσανε και στο 9 κόψαν τις random encounters, τους ήρθε η θεία φώτιση.

JimLink
06-09-2012, 17:45
..Ε..εντάξει μας έβγαλες τα DQ ότι έχουν μονότονες μελωδίες, τον Sugiyama τεμπέλη, ότι δεν έχει πλοκή η ιστορία τους, το σύστημα μάχης μείον επειδή έχει random battles...Πραγματικά δεν έχει κανένα νόημα να μπω σε διαδικασία να αποδείξω ότι τα DQ δεν είναι κακά παιχνίδια εξαιτίας του λογισμού σου FF>DQ. Εύχομαι μόνο τελικά να έρθει σε εσένα η επιφοίτηση του Αγίου Πνεύματος και να παίξεις τα παιχνίδια παραπάνω από τον πρόλογο. Ελπίζω με τα άλλα jrpg να έχεις ασχοληθεί περισσότερο από ότι με τα DQ.
Ας αφήσουμε το θέμα για εκείνους για το οποίο προορίζεται, για το DQ9 και για εκείνους που παίζουν τώρα με τον τίτλο του DS.

G3n3raL86
06-09-2012, 23:08
OK, ερώτηση, πλέον μπορώ και κάνω recruit party members και η ομάδα μου απαρτίζεται από Warrior, Mage, Priest και Thief. Είναι ΟΚ?

sonicfan2011
07-09-2012, 11:37
To παιχνιδι ειναι καταπληκτικο.

Gullwing
07-09-2012, 11:59
Ενταξει, τωρα τι να λεμε, τα DQ ειναι αριστουργηματα ... Το IX το εχω παιξει μεχρι τωρα περιπου 280 ωρες. Ειναι τιγκα στο περιεχομενο (fullαρισμενο απο quests, dungeons, items). Πολυ ολοκληρωμενο παιχνιδι και ειναι ανετα on par με το επιπεδο το VIII (το οποιο λατρεψα επισης)... Να κοιταξουν να φερουν το X στην Ευρωπη τωρα ;)

JimLink
08-09-2012, 17:16
OK, ερώτηση, πλέον μπορώ και κάνω recruit party members και η ομάδα μου απαρτίζεται από Warrior, Mage, Priest και Thief. Είναι ΟΚ?

Μια χαρά είναι, μην σε απασχολεί γιατί σε λίγο θα έχεις τη δυνατότητα να αλλάζεις vocation αν δεν είσαι ευχαριστημένος με το party σου. Και αργότερα μέσα από quests θα μπορείς να ξεκλειδώνεις και τις υπόλοιπες έξι vocation. Για να τελειώσεις την κεντρική ιστορία δεν είναι απαραίτητο όμως να αλλάξεις, ό,τι θέλεις μπορείς να κάνεις.
Τα skill points που κερδίζεις από lvl up κανόνισε να τα μοιράζεις σωστά, και θα σε συμβούλευα να επενδύσεις έναν χαρακτήρα σου να χειρίζεται καλά το lance. Θα με θυμηθείς αργότερα, περισσότερο στο metagame.

G3n3raL86
08-09-2012, 17:33
Μια χαρά είναι, μην σε απασχολεί γιατί σε λίγο θα έχεις τη δυνατότητα να αλλάζεις vocation αν δεν είσαι ευχαριστημένος με το party σου. Και αργότερα μέσα από quests θα μπορείς να ξεκλειδώνεις και τις υπόλοιπες έξι vocation. Για να τελειώσεις την κεντρική ιστορία δεν είναι απαραίτητο όμως να αλλάξεις, ό,τι θέλεις μπορείς να κάνεις.
Τα skill points που κερδίζεις από lvl up κανόνισε να τα μοιράζεις σωστά, και θα σε συμβούλευα να επενδύσεις έναν χαρακτήρα σου να χειρίζεται καλά το lance. Θα με θυμηθείς αργότερα, περισσότερο στο metagame.

Και αυτό είναι κάτι που ήθελα να ρωτήσω: Είμαι ακόμα minstrel. Πότε θα μπορέσω να επιλέξω τη δικιά μου class?

Όσο για τα skill points μη φοβάσαι. Ανάλογα με τη κλάση των χαρακτήρων, βαζώ εκεί που θα τους κάνει καλύτερο benefit, στη στην Mage μου τα βάζω εκεί που ανεβάζει τα MP και το magic attack γενικότερα.

JimLink
08-09-2012, 17:44
Μόλις φτάσεις σε ένα μέρος που λέγεται Alltrades Abbey και βοηθήσεις τον ιερέα. Νομίζω από τότε που κάνεις party για πρώτη φορά είναι τρία dungeons μετά, αλλά δεν κόβω και το χέρι μου :)

Είχες γράψει ότι ήσουν Warrior, τελικά Minstrel σε έκανε; Και εγώ ήμουν Minstrel και πήγα έτσι μέχρι τέλος. Το τι μαθαίνει Zing βοηθάει σε περίπτωση που πεθάνει ο Healer, εκτός ασφαλώς και αν έχεις τη δυνατότητα αργότερα να κάνεις κάποιον Sage.

G3n3raL86
08-09-2012, 17:58
Μόλις φτάσεις σε ένα μέρος που λέγεται Alltrades Abbey και βοηθήσεις τον ιερέα. Νομίζω από τότε που κάνεις party για πρώτη φορά είναι τρία dungeons μετά, αλλά δεν κόβω και το χέρι μου :)

Είχες γράψει ότι ήσουν Warrior, τελικά Minstrel σε έκανε; Και εγώ ήμουν Minstrel και πήγα έτσι μέχρι τέλος. Το τι μαθαίνει Zing βοηθάει σε περίπτωση που πεθάνει ο Healer, εκτός ασφαλώς και αν έχεις τη δυνατότητα αργότερα να κάνεις κάποιον Sage.

Όχι, είμαι Minstrel, αλλά επειδή θέλω να γίνω warrior το έλεγα έτσι:)

G3n3raL86
17-09-2012, 00:06
OK, έφτασα στο Alltrades Abbey και πλεον μπορώ να αλλάξω vocation. Σκεφτόμουνα για Warrior και τον χαρακτήρα μου, αλλά θα πρέπει να ξεκινήσει από lvl. 1.

Και ρωτάω τώρα, αξίζει να γίνει η αλλαγή, από Minstrel 20 lvl σε Warrior? ΌΤαν φτάσω με τον Warrior στα 20, θα είναι πιο δυνατός από τον Mins?

JimLink
17-09-2012, 17:20
Οι χαρακτήρες όταν αλλάζουν vocation κρατούν τις abilities και traits που έχουν μάθει όχι όμως και τα spells. Όταν επιστρέψουν στην προηγούμενη vocation συνεχίζουν από εκεί που είχαν σταματήσει, στα ίδια lvl , exp , spells χωρίς καμία ποινή.

Αν αλλάξεις σε lvl1 Warrior θα είναι πιο αδύναμος από ότι είναι τώρα, όταν φτάσεις όμως σε lvl 20 φυσικά και θα είναι πιο δυνατός. Γενικά για να δυναμώσουν οι χαρακτήρες επιβάλλεται να τελειοποιούν όσες περισσότερες vocations μπορούν, ειδικά στο metagame. Όπως όμως είχα πει και παλαιότερα δεν είναι αναγκαίο να αλλάξουν για να τελειώσει η κεντρική ιστορία.

G3n3raL86
17-09-2012, 17:29
Οι χαρακτήρες όταν αλλάζουν vocation κρατούν τις abilities και traits που έχουν μάθει όχι όμως και τα spells. Όταν επιστρέψουν στην προηγούμενη vocation συνεχίζουν από εκεί που είχαν σταματήσει, στα ίδια lvl , exp , spells χωρίς καμία ποινή.

Αν αλλάξεις σε lvl1 Warrior θα είναι πιο αδύναμος από ότι είναι τώρα, όταν φτάσεις όμως σε lvl 20 φυσικά και θα είναι πιο δυνατός. Γενικά για να δυναμώσουν οι χαρακτήρες επιβάλλεται να τελειοποιούν όσες περισσότερες vocations μπορούν, ειδικά στο metagame. Όπως όμως είχα πει και παλαιότερα δεν είναι αναγκαίο να αλλάξουν για να τελειώσει η κεντρική ιστορία.

Ωραία, τελικά τον έκανα warrior, δεν κρατήθηκα, γιατί όπως ακριβώς λες, θα είναι πιο δυνατός από τον mins. στο ίδιο επίπεδο.

G3n3raL86
21-09-2012, 16:47
Πριν από λίγο απέκτησα τον πρώτο μου Treasure Map... Παλουκάκι το τελευταίο boss, αλλά το κέρδισα. Μου έδωσε τον χάρτη #17.

Ήθελα να ρωτήσω, πόσα είναι τα maps? Είδα κάτι χαριτωμένα ποσά καθώς έψαχνα στο internet... Γενικά, αξίζει να ασχοληθώ τώρα, ή στο post-game?

JimLink
22-09-2012, 20:02
Ήθελα να ρωτήσω, πόσα είναι τα maps? Είδα κάτι χαριτωμένα ποσά καθώς έψαχνα στο internet... Γενικά, αξίζει να ασχοληθώ τώρα, ή στο post-game?

Άπειρα. Χωρίς καμιά υπερβολή. Οπότε δεν χρειάζεται να σου απαντήσω στη δεύτερη ερώτηση. :P

tupamaro
07-11-2012, 16:24
To άρχισα κι εγώ, μου βγάζει ένα αίσθημα mmo που με ξενερώνει, οι υπόλοιποι χαρακτήρες που έχεις είναι generic και μου φαίνεται πως οι πολλές υποαποστολές που έχει πρέπει να είναι απλα χωσίματα χωρίς καμία πλοκή.Προσπαθεί να βάλει λίγο αμερικανιά μέσα αλλα μου φαίνεται χρησιμοποιεί τα χειρότερα της στοιχεία.Το δώρο απο τον θεό είναι πως ΔΕΝ έχει random encounters, αλλιώς θα το είχα ήδη παρατήσει, άρα περιμένω καποια ιστορία της προκοπής που να με κρατήσει.Αλλιώς θα φάει σκόνη όπως και τα υπόλοιπα της σειράς.

G3n3raL86
07-11-2012, 16:27
To άρχισα κι εγώ, μου βγάζει ένα αίσθημα mmo που με ξενερώνει, οι υπόλοιποι χαρακτήρες που έχεις είναι generic και μου φαίνεται πως οι πολλές υποαποστολές που έχει πρέπει να είναι απλα χωσίματα χωρίς καμία πλοκή.Προσπαθεί να βάλει λίγο αμερικανιά μέσα αλλα μου φαίνεται χρησιμοποιεί τα χειρότερα της στοιχεία.Το δώρο απο τον θεό είναι πως ΔΕΝ έχει random encounters, αλλιώς θα το είχα ήδη παρατήσει, άρα περιμένω καποια ιστορία της προκοπής που να με κρατήσει.Αλλιώς θα φάει σκόνη όπως και τα υπόλοιπα της σειράς.

Κατ'αρχάς, ΚΑΜΙΑ σχέση με ΜΜΟ (εκτός αν το εννοείς για τους generic χαρακτήρες και τα side quests) και κατά 2ον, αν έχεις περίσσιo χώρο στο ράφι, τότε σιγά-σιγά βάζε το εκεί γιατί δεν είναι και over-the-top το στόρυ, αλλά δεν γίνεται όλα τα JRPG να έχουν τρελό και πρωτότυπο στόρυ:wink:

tupamaro
07-11-2012, 16:34
Κατ'αρχάς, ΚΑΜΙΑ σχέση με ΜΜΟ (εκτός αν το εννοείς για τους generic χαρακτήρες και τα side quests) και κατά 2ον, αν έχεις περίσσιo χώρο στο ράφι, τότε σιγά-σιγά βάζε το εκεί γιατί δεν είναι και over-the-top το στόρυ, αλλά δεν γίνεται όλα τα JRPG να έχουν τρελό και πρωτότυπο στόρυ:wink:

To mmo πήγαινε για τα side quests, το generic είναι η αμερικανιά.Μου φαίνετια πως θα την παλέψω για καμπόσο μονο και μόνο επειδή δεν έχει random encounters, αλλα το να μην έχουν οι χαρακτήρες την δικιά τους ιστορία είναι σπαστικό.

G3n3raL86
28-07-2013, 16:04
Λοιπόν, μετά από πολύ καιρό, το τερμάτισα. Γενικά παιχνιδάρα και προσωπικά το αγαπημένο μου JRPG των τελευταίων χρόνων.

Τώρα, λέω να ασχολήθω με το post game. Καμία συμβουλή για το τί να κάνω? Πχ, ακούω για ένα μέρος οπού υπάρχουν Metal Slimes και δίνουν τρελό EXP αφότου νικήσεις τον τελικό.