PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Dragon Ball Origins (DS Review)

kiiraklis94
06-07-2010, 17:22
http://ingeek.files.wordpress.com/2009/02/dragon-ball-originscapa.jpg

Δημιουργός:Game Republic
Εκδότης: Atari/Bandai
Είδος: Action-RPG
Multiplayer: Όχι
Online: Όχι

Όλοι σίγουρα γνωρίζετε την σειρά Dragon Ball, η οποία έχει εκατομμύρια fans παγκοσμίως. Παρ'όλα αυτά, τα παιχνίδια που έχουν κυκλοφορήσει βασισμένα στην original σειρά Dragon Ball, δεν είναι πολλά, καθώς οι developers προτιμούν να ασχοληθούν κυρίως με το sequel του Dragon Ball, το Dragon Ball Z, λόγω της διασημότητάς του στον κόσμο των Animes. Στο Dragon Ball Origins μας δίνετε η ευκαιρία να ζήσουμε τα γεγονότα του original Dragon Ball, και συγκεκριμένα τις δύο πρώτες Saga της σειράς.

http://media.gamesource.it/gallery/ds/62475/DragonBallOrigins-5491.jpg

Gameplay
Το Dragon Ball Origins θα μπρούσε να χαρακτηριστεί ως ένα Action-RPG. Action γιατί ο ρυθμός του είναι γρήγορος και οι μάχες γεμάτες δράση. Και RPG γιατί υϊοθετεί πολλά απο τα στοιχεία των RPGs όπως η αναβάθμιση των skills.
Μετακινήτε τον Goku με δύο τρόπους. Ο ένας είναι με το Stylus και ο άλλος με το D-pad. Ακόμα όμως και αν διαλέξετε το Stylus, θα βρεθείτε σε καταστάσεις που η χρήση του D-pad είναι απαραίτητη για να νικήσετε δυσκολότερους εχθρούς.

http://ingeek.files.wordpress.com/2009/02/dragon-ball-origins-goku-atq.jpg

Οι μάχες είναι το πιο εντυπωσιακό κομμάτι του παιχνιδιού. Όταν αρχίσετε το παιχνίδι, ο Goku χρησιμοποιεί τις γροθιές του για να βγάλει απο την μέση τους διάφορους αντιπάλους. Αργότερα όμως αποκτά το γνωστό Power Poll, ένα κοντάρι που έχει την ιδιότητα να επιμυκήνεται. Δεν είναι ιδιαίτερα αποτελεσματικό στην μάχη, αλλά χρησιμεύει για να αποκτάτε πρόσβαση σε διάφορα σημεία.
Οι διαθέσιμες πολεμικές κινήσεις του Goku χαρακτηρίζονται απο ποικιλία. Μπορήτε να τις εκετελέσετε εκτελόντας προκαθορισμένες εντολές με το Stylus στην οθόνη. Θα υπάρξουν φορές που ίσως ο Goku δεν ανταποκριθεί σε κάποια εντολή. Αυτό συμβαίνει γιατί δεν δώσατε εντελώς σωστά την εντολή με το Stylus. Μπορεί να καταντήσει εκνευριστικό, αλλά αν πάρετε τον χρόνο σας για να κάνετε σωστά μια κίνηση, δεν θα υπάρχουν προβλήματα ανταπόκρισης.

http://i.neoseeker.com/p/Games/Nintendo_DS/Role-Playing/Fantasy/dragon_ball_origins_profilelarge.jpg

Οι πολεμικές κινήσεις μπορούν να αναβαθμιστούν μαζεύοντας κάποιες μωβ σφαίρες απο τους εχθρούς που νικάτε. Κάθε επίθεση μπορεί να αναβαθμιστεί δύο φορές, διευκολύνοντάς σας έτσι να νικήσετε δύσκολους εχθρούς.
Στο ταξίδι σας για την αναζήτηση των Dragon Balls σας ακολουθάει και η γνωστή σε όλους μας Bulma. Βοηθάει λιγάκι στις μάχες αλλά πέρα απο αυτό δεν έχει κάποιον κύριο λόγο ύπαρξης. Ώς Goku πρέπει να την προστατεύετε, καθώς αν πεθάνει αυτή, χάνετε το παιχνίδι.
Το παιχνίδι χωρίζετε σε επεισόδια, τα οποία όμως δεν συνδέονται ακριβώς με αυτά της σειράς. Για να ολοληρώσετε ένα επεισόδιο, πρέπει να περάσετε διάφορα επίπεδα τα οποία είναι συνήθως δάση και σπηλιές. Στα επίπεδα θα σκοτώνετε εχθρούς αλλά θα λύσετε και διάφορους, εύκολους γρίφους για να προχωρήσετε.
Τέλος, σε κάποια επεισόδια, υπάρχουν κάποια επιπλέον επίπεδα σε μορφή minigames. Θα οδηγήσετε δηλαδή το Flying Nimbus ή θα προπονηθήτε με τον Master Roshi.

http://images.fragland.net/screenshots/4632/888099250.jpg

Γραφικά - Ήχος
Τα γραφικά του παιχνιδιού είναι παραπάνω απο ικανοποιητικά, πράγμα ιδιαίτερα παράξενο για ένα παιχνίδι DS. Θα μείνετε ευχαριστημένοι με το παραπάνω.
Αρκετά καλό είναι και το animation. Ιδιαίτερα όταν ο Goku τρέχει σε full speed, θα καταλάβετε τι εννοώ. Παρ'όλα αυτά το animation των στωμάτων των χαρακτήρων όταν μιλούν είναι κάπως άχαρο, και πραγματικά χαλάει πολύ την εικόνα του παιχνιδιού.

http://static.gamesradar.com/images/mb/GamesRadar/us/Games/D/Dragon%20Ball%20Origins/Bulk%20Viewers/DS/2008-08-19/Dragon_Ball__Origins-DSScreenshots21211image0132--article_blog_image.jpg

Όσον αφορά τον ήχο, δεν έχω κάτι αρνητικό να αναφέρω. Μου άρεσε ιδιαίτερα το γεγονός πως χρησιμοποιούνταν οι φωνές απο το original αγγλικό dub της σειράς, όταν υπήρχε διάλογος. Η μουσική δεν έχει καμία σχέση με την σειρά, και δεν θα ακούσετε το γνωστό opening, αλλά γενικά ταιριάζει ωραία με το παιχνίδι και δένει.

Αξίζει η αγορά του;
Αν είστε fan της σειράς το παιχνίδι έπρεπε να είναι είδη στην συλλογή σας. Αν πάλι δεν είστε, πιστεύω πως θα σας αρέσει. Το όλο στυλ του παιχνιδιού μοιάζει πολύ με αυτό του The Legend of Zelda: Phantom Hourglass, οπότε αν σας άρεσε αυτό, θα σας αρέσει και το Dragon Ball Origins.

http://img403.imageshack.us/img403/6802/buyitdm8.jpg

mariosk97
06-07-2010, 23:22
πολύ ωραίο review!...καλό φαίνεται το παιχνίδι...δεν το ήξερα. αν το βρω κάπου κάτω από 25e θα το πάρω...αλλιώς δεν νομίζω.

kiiraklis94
06-07-2010, 23:29
πολύ ωραίο review!...καλό φαίνεται το παιχνίδι...δεν το ήξερα. αν το βρω κάπου κάτω από 25e θα το πάρω...αλλιώς δεν νομίζω.

Υπάρχει στην τιμή που λες εδώ! (http://www.skroutz.gr/s/64435/Dragonball-Origins.html) :thumbup:

Πραγματικά αξίζει το παιχνίδι... Το προτείνω!

mariosk97
06-07-2010, 23:38
ευχαριστώ! μάλλον θα το πάρω με ένα άλλο RPG που βρήκα με 16e!

RooF
07-07-2010, 02:13
Νομιζω πως υπαρχει και το demo του στο Nintendo Channel του Wii.

kiiraklis94
07-07-2010, 02:28
Νομιζω πως υπαρχει και το demo του στο Nintendo Channel του Wii.

Υπάρχει για το Origins 2 που δεν εχει βγει ακόμα αν θυμάμαι καλά...

Rush
07-07-2010, 10:46
Πολύ καλό Review!! Και το παιχνίδι φαίνεται ωραίο!!:thumbup1: Αν και δεν είμαι fan της σειράς, θα ήθελα να το δοκιμάσω! Ειδικά, αν όπως είπες, έχει σχέση με το Phantom Hourglass!!:tongue_smilie:

rkolevedis
07-07-2010, 11:14
εγω το εχω και δεν με εντυπωσιασε ιδιαιτερα αλλα congrats για το review!

kiiraklis94
07-07-2010, 12:04
Πολύ καλό Review!! Και το παιχνίδι φαίνεται ωραίο!!:thumbup1: Αν και δεν είμαι fan της σειράς, θα ήθελα να το δοκιμάσω! Ειδικά, αν όπως είπες, έχει σχέση με το Phantom Hourglass!!:tongue_smilie:
Ναι μοιάζει πολύ με το Phantom Hourglass... Το γενικό στυλ του... Αλλα και γενικά αξίζει το παιχνίδι...

εγω το εχω και δεν με εντυπωσιασε ιδιαιτερα αλλα congrats για το review!

Ευχαριστώ φίλε! Αλλά τι δεν σου άρεσε στο παιχνίδι? :confused1:

super mewtwo
08-07-2010, 09:39
Καταρχας να σε συνχαρω για το αρθρο σου ειμαι πολυ μεγαλος φαν των ντραγκονμπολ και εκτος απο το dragonball origin 1 που κυκλοφορει στην ευρωπη βγηκε και νεο dragonball origin 2 αλλα μονο αμερικη με πιο καλα πραγματα και γραφικα και παλι μπραβο σου για το αρθρο.

nomickok
08-07-2010, 17:45
μια φορα και ενα καιρο υπηρχε demo του στο nintendo channel...
το κατέβασα και δεν γουσταρα ιδιαίτερα:/
αλλα αμα λες οτι ειναι καλο και το βρω καπου 30- το παιρνω

jimkakajim88
09-07-2010, 01:44
Υπάρχει για το Origins 2 που δεν εχει βγει ακόμα αν θυμάμαι καλά...

εχει βγει αλλα Αμερικη νομιζω μονο ακομα!εκτος αν εννοεις για Ευρωπη.

Πρωτα απο ολα,πολυ καλο review!
Tο game το εχω!!!ειναι πραγματικα πολυ καλο,παρα τον χειρισμο του,που μου την δινει αρκετα(stylus)!και γενικα παιχνιδια με stylus δεν τα προτιμω αλλα εκανα μια εξερεση εδω,οπως και με τα Nintendogs.Τεσπα...το ειχα καψει περσι το καλοκαιρι οταν το ειχα παρει κιολας,αλλα δεν μπορουσα να κανω kame-hame-ha :P μετα κολισα μεσα σε μια βιλα και δεν ηξερα τι να κανω και το παρατησα...και δεν ξανασχωλιθηκα να δω walkthrough και τα λοιπα!αλλα τωρα που το ειδα ισως να το ξανακαψω!μετα το Disgaea και το Valkyrie Profile φυσικα:wink:

emmanoyhl
26-07-2010, 16:27
πολυ καλο review!
οραιο game και αν είσαι fan της σειρας!!!

super mewtwo
26-07-2010, 16:48
ειμαι πολυ φαν της σειρας.

Bulper
27-07-2010, 10:52
λοιπον φιλε υπεροχο το αρθρο σου το παιχνιδι φαινετε να τα σπαε:thumbup:ι .....το ειχα δει μαι μερα που πηγα να αγορασω game και ειμουν αναμεσα σε αυτο και το KINGDOM HEARTS 358/2 Days αλλα δν το πηρα βαιβεα και τα 2 αξιζουν τελος παντον(για να μην ξεφευγω απο το θεμα »»Nc review!!!:14::14::14:

kiiraklis94
27-07-2010, 11:08
λοιπον φιλε υπεροχο το αρθρο σου το παιχνιδι φαινετε να τα σπαε:thumbup:ι .....το ειχα δει μαι μερα που πηγα να αγορασω game και ειμουν αναμεσα σε αυτο και το KINGDOM HEARTS 358/2 Days αλλα δν το πηρα βαιβεα και τα 2 αξιζουν τελος παντον(για να μην ξεφευγω απο το θεμα »»Nc review!!!:14::14::14:

Ευχαριστώ πολύ φίλε! Και ναι το παιχνίδι πραγματικά αξίζει... Καλή επιλογή! :thumbup: