PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : NEW Pokemon Anime : Best Wishes

rkolevedis
04-08-2010, 17:59
http://bulk2.destructoid.com/ul/177959-100701_01.jpg
Λοιπόν εδώ και καιρό ξέρουμε πως θα βγει νέα γεννιά πόκεμον .Αυτή είναι η νέα γεννιά (5) και άρχισε με την ανακοίνωση της εκδοσης των πόκεμον black και white.Και όπως γίνεται σε κάθε γεννιά έχουμε και ενα anime based Της συγκεκριμενης γεννιας.Αυτή η νέα σειρα λέγεται Best wishes και θα ξεκινήσει το φθηνόπορο όταν τέλειώσει τα pokemon pearl /diamond.
Πιστεύω πως αυτό το anime θα δώσει την ευκαιρια σε συγκεκριμένα άτομα να ξαναρχίσουν να βλέπουν ποκεμον επηδεί ισως μερικοι ειχαν σταματησει να βλεπουνε.Ελπίζω να μην μας απογοητεύσουν.Ακόμα θα ηθελα να σιμειωσω
πως στο trailer εχει μια νεα ηρωιδα και οτι δεν εχει δειξει ακομα τον Ash
αν και πολυ λενε πως θα ειναι.
πηγη: http://www.destructoid.com/new-pok-mon-anime-pocket-monsters-best-wishes--177959.phtml

Whitelighter
04-08-2010, 18:13
Ενδιαφέρον, αν και δεν πάτησα το λινκ και γενικά δεν έχω ασχοληθεί με την 5η γενιά για να μη φάω spoilers.
Θα το τσεκάρω λογικά. :cowboy:

Ash_Pokemaster
04-08-2010, 20:05
Θα το τσεκάρω λογικά. :cowboy:
:cowboy:

Kill it with fire.
Το Anime πρέπει να τελειώσει με τον Ash να πηγαίνει για εκπαίδευση στο Mt. Silver.

Πρέπει να ξεκινήσει νέο Anime είτε βασισμένο στο παιχνίδι, είτε spinoff του παιχνιδιού, με ιστορίες που λαμβάνουν χώρα στον κόσμο του παιχνιδιού [ενδεχομένως με λιγότερο σημαντικούς χαρακτήρες όπως ο Buck ξέρω 'γω]. Ή ο Joey. Αν και το top-percentage Rattata του θα ήταν πολύ controversial για την δύση και θα έπεφτε censorship.

Alexandros87
04-08-2010, 22:36
Πιστεύω πως αυτό το anime θα δώσει την ευκαιρια σε συγκεκριμένα άτομα να ξαναρχίσουν να βλέπουν ποκεμον επηδεί ισως μερικοι ειχαν σταματησει να βλεπουνε.Ελπίζω να μην μας απογοητεύσουν.

ναι ναι σιγουρα , καιγομαι απο τωρα :smilie_jigglypuff:_______ :Smilie_v2_Pokeball: :wheelchair:(αυτη τη φορα θα το πιασω)

cowboy
04-08-2010, 23:16
ναι ναι σιγουρα , καιγομαι απο τωρα :smilie_jigglypuff:_______ :Smilie_v2_Pokeball: :wheelchair:(αυτη τη φορα θα το πιασω)

xaxaxaxaxaxaxa

Αν κάνουνε πάλι Epic την "ανιμε" σειρά υπάρχει 9% πιθανότητα να αρχίσω να τα βλέπω πάλι. Δηλαδή πρέπει να φτιάξουνε λίγο τα Πόκεμον να τα κάνουνε πιο Mature και να χώσουνε Ninja μέσα, γιατί Ninja? Ότι έχει Ninja μέσα είναι τουλάχιστον δυο φορες καλύτερο,το έχει αποδείξει η επιστήμη. Επίσης θα ήτανε ωραίο αν η Jiglypuff έπαιρνε competition από την MileyCirusMon, και JustinBiberMon ,wow αυτό το όνομα και μονο θα με έβαζε να δω τουλάχιστον δέκα επεισόδια.
Επίσης θα προτιμούσα να τα κάνανε λίγο CSI τύπου με Horatio one liners που θα έλεγε κατά προτίμηση ο Ash, αυτά πιστεύω είναι η τέλεια συνταγή.

teopless
04-08-2010, 23:25
xaxaxaxaxaxaxa

Αν κάνουνε πάλι Epic την "ανιμε" σειρά υπάρχει 9% πιθανότητα να αρχίσω να τα βλέπω πάλι. Δηλαδή πρέπει να φτιάξουνε λίγο τα Πόκεμον να τα κάνουνε πιο Mature και να χώσουνε Ninja μέσα, γιατί Ninja? Ότι έχει Ninja μέσα είναι τουλάχιστον δυο φορες καλύτερο,το έχει αποδείξει η επιστήμη. Επίσης θα ήτανε ωραίο αν η Jiglypuff έπαιρνε competition από την MileyCirusMon, και JustinBiberMon ,wow αυτό το όνομα και μονο θα με έβαζε να δω τουλάχιστον δέκα επεισόδια.
Επίσης θα προτιμούσα να τα κάνανε λίγο CSI τύπου με Horatio one liners που θα έλεγε κατά προτίμηση ο Ash, αυτά πιστεύω είναι η τέλεια συνταγή.
Λυπάμαι,αλλά έπεσες στην παγίδα:001_tt2:.Όπως σε κάθε νέα γενιά Pokemon ελπίζουν οι fans να γίνει το παιχνίδι πιο "ενήλικο",έτσι ελπίζουν και μερικοί για το anime.Δυστυχώς οι επιθυμίες τους (σχεδόν) ποτέ δεν εκπληρώνεται:sad:.
EDIT:Έτσι και τολμήσουν να βγάλουν JustinBieberMon...Έτσι και τολμήσουν...

cowboy
04-08-2010, 23:30
Βασικά Πόκεμον είναι θα ήταν κόουτο να γίνει πιο ενήλικο, απλά ελπίζω να διαγράψουνε όλα τα ηλίθια Πόκεμον και να βγάλουνε καινούριες ιδέες με awsome Πόκεμον όπως ήτανε στην αρχή της σειράς. Καθώς τότε ήτανε κάπως cool.

YaTa
05-08-2010, 00:56
xaxaxaxaxaxaxa

Most surrealistic post ever.

1) Πότε ήταν επική η σειρά για να ξαναγίνει;
2) Η αναφορά ''να χώσουνε Ninja μεσα'' στη σειρά Pokemon είναι πραγματικά όλα τα λεφτά. :lol:
3) + αυτό με το CSI.
4) Μετά λες να διαγράψουνε Pokemon; :tongue_smilie:

Βασικά απ'ότι κατάλαβα για χαβαλέ τα λες, γιατί αν μιλάς σοβαρά...:mellow:

cowboy
05-08-2010, 01:14
Most surrealistic post ever.

2) Η αναφορά ''να χώσουνε Ninja μεσα'' στη σειρά Pokemon είναι πραγματικά όλα τα λεφτά. :lol:
3) + αυτό με το CSI.
4) Μετά λες να διαγράψουνε Pokemon; :tongue_smilie:

Βασικά απ'ότι κατάλαβα για χαβαλέ τα λες, γιατί αν μιλάς σοβαρά...:mellow:

γιατί εσύ δεν θα ήθελες να δεις τον JustinBiberMon ?

το μονο σοβαρό είναι αυτό με την διαγραφή πόκεμον, δηλαδή όχι να τα διαγράψουνε αλλα να κάνουνε σαν να μην υπήρχανε ποτε κάποια πόκεμον, βεβαια εννοώ κάποια πόκεμον που είναι πολύ άκυρα.

Στην αρχή πιστεύω ήτανε πολύ ωραίο το Anime δηλαδή τα πρώτα επεισόδια με το Ash. Βεβαια δεν ξέρω τότε ήμουνα και μικρός και ήτανε κάτι σαν επανάσταση τα Πόκεμον, δηλαδή Πόκεμον παντού. Pikachu for President.

Whitelighter
05-08-2010, 01:47
γιατί εσύ δεν θα ήθελες να δεις τον JustinBiberMon ?

το μονο σοβαρό είναι αυτό με την διαγραφή πόκεμον, δηλαδή όχι να τα διαγράψουνε αλλα να κάνουνε σαν να μην υπήρχανε ποτε κάποια πόκεμον, βεβαια εννοώ κάποια πόκεμον που είναι πολύ άκυρα.

Στην αρχή πιστεύω ήτανε πολύ ωραίο το Anime δηλαδή τα πρώτα επεισόδια με το Ash. Βεβαια δεν ξέρω τότε ήμουνα και μικρός και ήτανε κάτι σαν επανάσταση τα Πόκεμον, δηλαδή Πόκεμον παντού. Pikachu for President.

Κάπως έτσι αρχίζει ο φασισμός! Μήπως να δείχνουν μόνο τα Pokemon που έχουν ανοιχτά χρώματα και μπλε μάτια; Ουστ!
Δε λυπάσαι το Lickilicky και το Gastrodon; Θα κλαίνε πριν κοιμηθούν εξ αιτίας σου. :sad:

Επίσης, κάτι άσχετο αλλά γιατί κάθε φορά που κάποιος θέλει να μιλήσει για κουφά νέα Pokemon της φαντασίας του γράφει πράγματα στυλ JustinBeibermon, MileyCyrusmon, JonasBrothermon; Μιλάω για την κατάληξη, η οποία θυμίζει Digimon και κάθε φορά που το διαβάζω, παρ' όλο που μπορεί να ξέρω ότι αυτός που το λέει γνωρίζει από Pokemon, μου δίνει την εντύπωση ότι είναι άνθρωπος που νομίζει ότι το μεγαλύτερο χιτ των AC/DC είναι το «Τσάι με λεμόνι στο μπαλκόνι». Σόρρυ αν γίνομαι επιθετικός, αλλά επειδή το Digimon είναι μεγάλο και σοβαρό franchise, κάτι με χαλάει όταν το διαβάζω και ήθελα κάπου να το πω. :001_tt2: Φιλικά πάντα.

Σοβαρά τώρα, σχετικά με το topic. Μόλις πρόσεξα ότι στον τίτλο γράφει «wiishes». Είναι υποννοούμενο για κάποιο πιθανό παιχνίδι ή απλώς τυπογραφικό; Γιατί χάρηκα προς στιγμήν. :huh:

cowboy
05-08-2010, 02:26
Μα εγώ δεν πιστεύω πως είναι ανάγκη συνεχεια και συνεχεια να παρουσιάζουνε καινούρια Πόκεμον, πιστεύω πως πρέπει να κάτσουνε και να σκεφτούνε καινούριες ιστορίες με τα Πόκεμον που είδη υπάρχουνε.

Με τα Πόκεμον δεν ασχολήθηκα παρα πολύ καιρό τώρα, από παιχνίδια μονο αυτά που έβλεπα από φίλους ξέρω ενώ "ανιμε" έβλεπα αρκετό καιρό.

Η καταλήξει Mon είναι η ίδια όπως και σε Digimon, όμως η καταλήξει μου αναφερότανε σε Πόκεμον.

Όσο αφορά τα Digimon ήτανε πολύ κορυφαίο το πρώτο σίζον δηλαδή μέχρι εκεί που επιστρεφουνe πάλι σπίτι τους, μετά έχασα εντελώς το ενδιαφέρον,πιστεύω πως μετά χάλασε.

rkolevedis
05-08-2010, 10:59
To digimon για μενα μεχρι την πρωτη σεζον αξιζε για μενα ανε και την δευτερη στα ποκεμον απο το anime εχω δει περιπου ολα τα επισοδεια λιγα μου μενουνε....... καποια ειναι ωραια καποια χαλια
Επισης θα ηθελα να ξαναδω μαχες τυπου Charizard vs Magmar .Charizard vs Articuno....
και γενικως ποσο βλακας ειναι ο Ash να εχει αφησει τον charizard bulbasaur squirtle.....
Οταν ημουνα μικρος εβλεπα ποκεμον μονο για τον Charizard αι αυτος το δινει για τον ενα και για τον αλλον λογο
π.χ τον charizards τον εχει δωσει εδω και κατι χρονια για να γινει πιο δυνατος ....... γιατι δεν τον κρατησε οταν επεστρεψε στον Entei.
Ακομα ο γελοιος πηγε να αφησει και τον Pikachu και στην δευτερη season δεν εξελισει τα ποκεμον του
Αυτα να βλετιωσουν στις επομενες σειρες..

Whitelighter
05-08-2010, 11:15
Κατά τη γνώμη μου, το επεισόδιο που ο Ash αποχωρίζεται τον Charizard είναι από τα τοπ στην ιστορία του anime. Όχι ότι το'χω δει όλο το anime, αλλά ξέρω ότι ήταν εξαιρετικό επεισόδιο. Όπως και το επεισόδιο με τον πρώτο αποχωρισμό ever, αυτόν με το Butterfree.
Γενικά, το πρόβλημα, rkolevedis, δε νομίζω ότι είναι πως αφήνει κάποια Pokemon ο Ash. Και μένα δε μου άρεσαν αυτά όταν ήμουν μικρός, αλλά με ώριμο μάτι καταλαβαίνεις ότι είναι τα καλύτερα επεισόδια (όχι λόγω του ότι τα αφήνει, λόγω των σκηνών αποχωρισμού, αν με καταλαβαίνετε).

Άλλα είναι τα προβλήματα του anime και όχι το αν εξελίσσονται ή όχι τα Pokemon. Τα προβλήματα είναι ότι δε δίνεται έμφαση στο κύριο quest του πρωταγωνιστή, το οποίο είναι να πιάσει όλα τα Pokemon ή τέλος πάντων να νικήσει στα γυμναστήρια και στο League. Έχει παραγίνει το πράγμα με τα side stories.
Επίσης, χρειάζονται και λίγο πιο σοβαρές ιστορίες, κύριες ή συμπληρωματικές. Μ' αυτό εννοώ να υπάρχουν σοβαρές αναμετρήσεις με σοβαρές ομάδες Rocket/Aqua/Magma/Galactic και πιθανόν διασταύρωση των δρόμων σπουδαίων εκπαιδευτών από άλλα regions. Όταν λέω «σπουδαίων», δεν εννοώ απαραίτητα γνωστών αλλά χαρακτήρων που η σειρά αφιερώνει χρόνο για να αναπτύξει. Ένα καλό παράδειγμα νομίζω είναι ο Hiroshi.

Αυτή είναι η συναρπαστική ιστορία του Pokemon trainer όπως τη γνωρίσαμε από τα παιχνίδια και αυτή πιστεύω ότι πρέπει να μεταφερθεί μέσω του anime στο θεατή.

rkolevedis
05-08-2010, 11:34
Να σας πω ενα γνωστο σκινικο που γινεται περιπου σε ολα τα επισοδια ..
o Ash Brock Dawn περπατανε......
Ο αφηγητης : After a long journey Ash is back on his way to become a pokemaster.
(το οποιο παντα ειναι ακυτο)
Μετα σταματανε σε ενα σπιτι εμφανιζεται μια κυρια και μολις την βλεπει ο Brock την ερωτευεται και του κοπαναει μια O Crogank για να συνελθει..
Στη συνεχεια αφου κανουνε οτι τουυς λέει αυτη η κυρια εμφανιζεται η ομαδα πυραυλος με κατι κιαλια και βλεπουνε τους "ΦΛΟΥΦΛΗΔΕΣ"
Μετα μολις ο ash και οι αλλοι καταφερουν κατι εμφανιζεται η ομαδα πυραυλος με την μορφη εκρηξης. οι ηρωες μας βηχουνε μεχρι να βγαλουν ενα ποκεμον να διωξει τον καπνο.Μετα εμφανιζεται η Jessie James ΚΑΙ Μιαουθ και λενε το γνωστο σλογκαν .Μετα αρπαζουν τον pikachu απο τα κουλα χερια του ash εκεινος διαταζει τον pikachu Να κανει Thunderbolt ομως κατα συμπτωση απο το ρομποτ τους δεν περνα ηλεκτρισμος μετα βγαζει ενα fire type ποκεμον και τελειωνει με μια εκρηξη οπου η ομαδα πυραυλος πεταγεται λεγοντας Ωρα να την
κανουμε παιδια. Και εκτοξευεται ο pikachu και ο ash σαβουρωνεται για να τον πιασει .
Προσοχή αμα διαβασετε αυτό το post ειναι σαν να εχετε δει 500+ επεισοδια anime!
Μονο στο ninty.gr:wink:

YaTa
05-08-2010, 13:04
To pokemon anime δεν αντέχει σε καμία σοβαρή κριτική, μ'αρέσει που γράφονται και σεντόνια ανάλυσής του. Για μέχρι μια ηλικία ίσως μπορεί να το δει κανείς, αλλά αν πας 15 και σου αρέσει ακόμα, κάτι δεν πάει καλά.

Ash_Pokemaster
05-08-2010, 15:47

Έλα, ρε. :tongue_smilie:
Η πρώτη σειρά (Kanto - Orange Islands - Johto) ήταν κορυφαία. Το Johto ήταν μεν γεμάτο με fillers, αλλά τα περισσότερα του επεισόδια βλεπόνταν στη χειρότερη περίπτωση. Το Kanto ειδικά όμως ήταν άνετα ό,τι πρέπει για να δεις ένα επεισόδιο κάθε φορά που το δείχνει στην TV. Δηλαδή εκτός του ότι ήταν μία πάρα πολύ καλή παιδική σειρά (που ούτε θα μπω στη διαδικασία να συγκρίνω με τις μ@λ@κίες που βλέπουν τα παιδιά σήμερα), είχε και ένα σκοπό, ένα νόημα, μία βάση. Κάτι που δεν έχει πλέον βέβαια. Προσωπικά ακόμα μπορώ να δω επεισόδια των πρώτων saga, όπως μπορώ να δω και άλλες παιδικές σειρές. Και είμαι πάνω από 15. :001_cool:

Και για να μην μιλάμε μόνο για τη σειρά, μπορώ να πω χωρίς ίχνος υπερβολής ότι η πρώτη ταινία ήταν αριστούργημα από κάθε άποψη. Δεν ήταν μία απλώς καλή ταινία για παιδιά. Στην καρδιά μου είναι πάντα πρώτη. :tongue_smilie:

Tzini9
05-08-2010, 15:59
To pokemon anime δεν αντέχει σε καμία σοβαρή κριτική, μ'αρέσει που γράφονται και σεντόνια ανάλυσής του. Για μέχρι μια ηλικία ίσως μπορεί να το δει κανείς, αλλά αν πας 15 και σου αρέσει ακόμα, κάτι δεν πάει καλά.

Όπως είπε και ο Ash οι πρώτες 3 Season ήταν κορυφαίες.

To pokemon anime σε σχέση με πολλά "παιδικά" του είδους (δε λέω anime γιατί υπάρχουν και ποιοτικά anime), αντί να δείχνει μόνο μάχες επικεντρώθηκε σε έννοιες που είναι πλέον άγνωστες και εξαφανισμένες από τις σημερινές παιδικές σειρές : την έννοια του δεσμού της φιλίας, τη σημασία του στόχου στη ζωή μας, στην επιμονή, τον υγιή ανταγωνισμό, το χωρισμό και πολλά άλλα τα οποία δεν γίνονται αντιληπτά από τα παιδιά αλλά κατά βάθος χαράζονται στο χαρακτήρα τους.Και μπορώ να δώσω και παραδείγματα σχετικά με το που αποτυπώνονται αυτές οι έννοιες στο anime, γιατί κι εγώ όπως και άλλοι μεγάλωσαν με αυτά και μετά από κάποιο σημείο αρχίζεις να συνειδητοποιείς την επίδραση τους.

Ακόμη και όλες οι επόμενες Seasons 4-7-8 δε θυμάμαι πλέον πόσες είναι,τις οποίες έχω δει όλες εξ ολοκλήρου συνεχίζουν να περνάνε μηνύματα, επαναλαμβάνω, συνεχίζουν, απλά με όλα αυτά τα fillers, τα side stories και τις επαναλαμβανόμενες εξελίξεις (Team Rocket κλπ κλπ), έχουν καταντήσει κουραστικά.Κάνέναν δεν τον πείραξαν τα νέα πόκεμον που βγήκαν αλλά ο ο πεζός και ΑΡΓΟΣ τρόπος που χρησιμοποιήθηκαν στο anime (lack of emotion).

ontopic: Δε ξέρω αν με τη συγκεκριμένη ροή που θα πάρει το anime, θα χαλάσει ή θα φτιάξει η σειρά,μπορεί να κάνω και λάθος και να πετύχει, αλλά κατά πάσα πιθανότητα, χωρίς τον Ash, δεν υπάρχει anime. ΤΕΛΟΣ.

Whitelighter
05-08-2010, 16:18

Εγώ βασικά μιλούσα για μικρότερες ηλικίες, αλλά αυτό είναι και στα γούστα του καθενός. Άλλος βλέπει παιδικά και μέχρι να πεθάνει και μαγκιά του.

Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι είναι πολύ ωραία αυτά τα μηνύματα που λέει και η Tzini9 παραπάνω, αλλά ένας μεγάλος που δεν πολυπάει τα παιδικά θα μπορούσε να τα βρει και σε άλλη σειρά/ταινία χωρίς να αναγκαστεί να «υποστεί» το παιδικό στοιχείο. Εγώ μόνο λίγες συγκεκριμένες παιδικές ταινίες μπορώ να δω ακόμη και μέχρι να γεράσω, από τις οποίες οι περισσότερες, ίσως και όλες, είναι της Disney. Είναι ανάλογα στο άτομο ποιες ταινίες θα του χαραχτούν τόσο στη μνήμη ώστε να μπορεί να τις βλέπει όσο κι αν μεγαλώσει.

YaTa
05-08-2010, 16:20
Τι ήταν λέει, κορυφαίες; Χμ, οκ...never mind.

Δεν θέλω να ακουστώ υποτιμητικός για κάτι πάντως, ο καθένας με την άποψή του, απλά κάνω σαφές ότι διαφωνώ απόλυτα.

Whitelighter
10-08-2010, 13:59
Νέο trailer.

http://www.youtube.com/watch?v=8K0-ilA6uyo

Εκτός από τα αρχικά, δεν είχα δει κανένα άλλο καινούριο Pokemon. Είδα μερικά τώρα στο trailer και φαίνονται κάπως παράξενα, αλλά ίσως κάποια είναι καλά. Είναι κυρίως μικρά σε μέγεθος αυτά που δείχνει.
Όσον αφορά στην ίδια τη σειρά, οκ φαίνεται. Όχι ότι θα τη δω, αλλά αν προχωράει γρήγορα η ιστορία πιστεύω θα αρέσει έστω και λίγο παραπάνω από τις προηγούμενες seasons.

msm
19-09-2010, 20:56
δεν ξερω αν το προσεξατε... black and white versions... Η Iris ειναι μαυρη, ο Dent ασπρος τα αρχικα της σειρας "Best Wishes" ειναι ιδια με του παιχνιδιου... μην επαναλαμβανομαι, επισης στην Diamond and Pearl, Dawn = Diamond and Paul = Pearl και οι δυο μαζι με τον Ash ειχαν απο ενα διαφορετικο starter pokemon της Sinnoh

CHARIZARD92
20-09-2010, 14:02
o ash παιζει στα καινουρια επεισοδια?

Ash_Pokemaster
20-09-2010, 14:08
Παίζω (http://www.tv-tokyo.co.jp/anime/pokemon_bw/).
....

CHARIZARD92
20-09-2010, 19:04
χαχαχα!!!!!!!!!!

Vetus
01-10-2010, 02:45
Για τους ενδιαφερούν κυκλοφορούν ήδη στο διαδύκτιο τα δύο πρώτα επεισόδια με αγγλικούς υπότιτλους. Θα σας έδινα και links αλλά απαγορεύονται στο forum oπότε ψάξτε μόνοι σας, δεν είναι δύσκολο. :P

Vetus
05-11-2010, 03:45
λοιπόν; tελικά ποιοί από εσάς βλέπουν την σειρά; :p

dimitrisasp
05-11-2010, 03:58
Η σειρα εχει σεναριο? Εχω δει μεχρι johto οσα ειχε δειξει στο Star αλλα λιγο ζουμι ειχε. Πιο πολυ random Pokemon ειχε, και κλασικα japanese γουτσου γουτσου. Εχει γινει τιποτα ενδιαφερον σχετικα με τον Ash ολα αυτα τα χρονια. Ας μου πει καποιος γιατι εχω περιεργια (σε spoiler tag για να μην το
χαλασουμε και σε οσους δεν το εχουν δει)