PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Μαγαζιά με retro games και κονσόλες

Σελίδες : [1] 2 3

bahamut zero
06-08-2010, 00:23
οτι λεει ο τιτλος παιδια...ας συγκεντρωσουμε εδω οσα μαγαζια ξερουμε που να πουλανε retro παιχνιδια...στο site υπαρχουμε πολλοι retro gamers και νομιζω οτι περα απο το internet δε θα μας χαλαγε να ξερουμε και καποια μαγαζια με κανενα ξεχασμενο παιχνιδακι...εγω μιας και δεν ξερω καποιο :blush: περιμενω απαντησεις!

Linkmastersword
06-08-2010, 01:06
Βρήκες τον άνθρωπό σου..... ΩΧ ΟΧΙ!

Απο'τι βλέπω μένεις Θεσ/νικη!

btw να υπάρχει στο τόπικ....

Το καλύτερο retro μαγαζί με παιχνίδια Genesis, snes, Xbox, Nintendo 64,gameboy(1+colour+advance), gamecube κ.α. Theconsoleclub
εδρέυει στο Νέο Ηράκλειο στην Αττική, να και η διεύθηνση με την οδό.

http://theconsoleclub.gr/

Μπορεί να μου πει κανείς αν είναι πιθανό να βρω σε μαγαζί το πρώτο gameboy γιατί το βρήκα πρόσφατα και είναι χαλασμένο.

Επίσης NES είναι δυνατόν;;;;(μπααααα πολλά ζητάω)

Marioland
06-08-2010, 01:22
Ρε γαμώτο, είναι φανταστικό το Theconsoleclub αλλά σου πιάνει τον κ***λο κυριολεκτικά! Τρομερά υψηλές τιμές χωρίς λόγο. Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα το ELX στην Στουρνάρη...

Linkmastersword
06-08-2010, 01:31
Τι λες καλε;

Σίγουρα; Μπορείς να μου πεις την παζαρια;

Εγώ φτηνο το βρήσκω.... Βέβαια τίποτα τόσο φτηνο όσο το Ebay.

Καλα στην ερώτηση που έκανα παραπάνω θα μου απντήσετε;

Γίνετε έστω Θεωρητικά ένας Έλληνας να βρει από μαγαζί στην Ελλάδα GAME BOY???NES(τουλάχιστον game boy;)

Marioland
06-08-2010, 01:39
πήγα να πάρω το yoshi's Island και μου το πουλούσε 40 ευρώ. Δεν έχω πάει τελευταία να δω πως η κρίση επηρέασε τις τιμές του αλλά για κονσόλα δεν ρώτησα καν.

Υπάρχουν ρε συ δεξιά και αριστερά. Μικρομάγαζα κρυμμένα στην Στουρνάρη στο κέντρο και παλιές αποθήκες. Θέλει εξόρμιση και περιπέτεια το πράγμα...

Linkmastersword
06-08-2010, 01:43
Περιμένω τότε...

Σε λίγο θα είναι στις αντικερή και στα μουσεία, αν είμαστε τυχεροί και βρούμε κάνα μαγαζί που πάει να κλείσει να πάει μέσα όλο το forum και να ούμε ότι νοιαζόμαστε! Τέτοια μαγαζιά δεν πρέπει να κλείνουν.

paokman
06-08-2010, 19:10
Το ELX στην οδό Σολωμού στα Εξάρχεια ζει και βασιλεύει. Πρόσφατα αγόρασα από εκεί το F-ZERO για το GameBoy Advance με μόλις 10 ευρώ και με άλλα τόσα το Sam and Max Season 1 για Wii. Έχει ποικιλία και φέρνει συνεχώς τίτλους.
Επίσης, το Software Center στην Χαλκοκονδύλη, πλησίον της πλατείας Ομονοίας, έχει πάρα πολλους παλαιούς τίτλους, αλλά Nintendo δεν πολυφέρνει πιά.
Εγώ από το Console Club στο Νέο Ηράκλειο δεν έχω παράπονο. Έχει τη μεγαλύτερη συλλογή τίτλων για GameBoy Advance που έχω δει εν Ελλάδι. 40 ευρώ το Yoshi's Island το είχα πάρει από εκεί ολοκαίνουργιο/σφραγισμένο (αμερικάνικο cartridge) και άξιζε μέχρι και...το τελευταίο ευρώ.

Όσα άλλα μαγαζιά ξέρετε αναρτήστε τα! Ενδιαφέρομαι σφόδρα! Ειδικά για SNES και για GameBoy Advance!

aristotelisgr
06-08-2010, 20:44
Αν ξέρετε πείτε και για Βόλο και για Πάτρα.

RooF
06-08-2010, 22:26
Υπαρχει και ο cfreak ο οποιος συχνα πυκνα κανει και προσφορες για τα μελη μας.

teopless
06-08-2010, 22:37
Βρήκες τον άνθρωπό σου..... ΩΧ ΟΧΙ!

Απο'τι βλέπω μένεις Θεσ/νικη!

btw να υπάρχει στο τόπικ....

Το καλύτερο retro μαγαζί με παιχνίδια Genesis, snes, Xbox, Nintendo 64,gameboy(1+colour+advance), gamecube κ.α. Theconsoleclub
εδρέυει στο Νέο Ηράκλειο στην Αττική, να και η διεύθηνση με την οδό.

http://theconsoleclub.gr/

Μπορεί να μου πει κανείς αν είναι πιθανό να βρω σε μαγαζί το πρώτο gameboy γιατί το βρήκα πρόσφατα και είναι χαλασμένο.

Επίσης NES είναι δυνατόν;;;;(μπααααα πολλά ζητάω)

Καλά,είναι το πιο δυνατό retro κατάστημα για επαρχία από τότε που έφτιαξε e-shop.

geo2004z
02-09-2010, 18:12
http://gamesclub.gr/home.php

Ας μπουν όλα τα καταστήματα στο πρώτο ποστ διότι θα χαθούν αν γράφει ο καθένας το δικό του....

ZeroAX
02-09-2010, 22:57
Καλά,είναι το πιο δυνατό retro κατάστημα για επαρχία από τότε που έφτιαξε e-shop.

εεεε που ακριβώς είναι το e-shop του console club; Γιατί το link λέει ότι είναι under construction. Και βασικά και πριν από 2 χρόνια που είχα μπει πάλι under construction έλεγε.

Ένα μεγάλο παράπονο που έχω με τα Ελληνικά μαγαζιά είναι ότι δεν έχουν φωτογραφίες για να δούμε την κατάσταση της κονσόλας/παιχνιδιού. Έχει κουτί; έχει manual; κτλ

Vetus
09-09-2010, 11:26
E-shop; Για το console club; Buahahahaha! Sorry, δεν συγκρατήθηκα. Ο λόγος επειδή η εν λόγω αλυσίδα δεν είναι κι από τις πιο σοβαρές.

Ένα άλλο κατάστημα με retro υλικό που είναι πασίγνωστο για τις εξωφρενικές του τιμές είναι το game explorers:
http://www.gameexplorers.gr/

Για παράδειγμα την απλή έκδοση του Megaman X3 για PSX μεταχειρισμένο το 'χουν 103 euro:
http://www.gameexplorers.gr/item.php?hl=el&v=grid&c=0000100014&search=&id=2423910

Eνώ στο eBay μπορείς να το βρεις και 25 δολλάρια (χονδρικά, 20 euro) oλοκαίνουριο και sealed:
http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trksid=p3907.m570.l1313&_nkw=megaman+x4&_sacat=See-All-Categories

Δηλαδή συγνώμη, για @#$%^&*! ψάχνουν;

Χωρίς να θέλω να σνομπάρω την "στήριξη" της ελληνικής αγοράς από την στιγμή που έχουν τον αέρα του τύπου "είναι παλιό, άρα και σπάνιο, οπότε ας το χτυπήσω στην τιμή μπας και ψαρώσει κανάς άσχετος" μην περιμένουν να δουν προκοπή. Ειδικά όταν σε καταστήματα όπως το ELX που τους ρωτάς για τιμές στο R.O.B., ένα Game&Watch και κάτι παλιά τεύχη του Pixel σου απαντάνε "Δεν είναι για πούλημα" λες κι αποτελούν μουσειακά κόμματια που τα μοστράρουν για να τραβήξουν κόσμο. Δηλαδή, έλεος! Γι' αυτό προτιμήστε αγορές από το εξωτερικό. Tέλος!

billbig
09-09-2010, 13:35
Μη το παιρνεις στραβα οτι καποια πραγματα δεν τα πουλανε. Οπως ενα καταστημα εχει τη βιτρινα του, ετσι εχει κ αυτος τη δικη του (αν θυμαμαι καλα στη βιτρινα του τα εχει). Πραγματκα ομως, αμα ξερεις να ψαξεις εξωτερικο για να ψωνισεις retro μπορει πραγματικα να βρεις τρελλες ευκαιριες, κ παραδειγματα οπως το παραπανω με το megaman, αν δεν σε κανουν να προβληματιστεις πολυ για το τι κ απο που το αγοραζεις, οπωσδηποτε σε στρεφουν σε λυσεις τυπου ebay.

geo2004z
09-09-2010, 13:58
Eνώ στο eBay μπορείς να το βρεις και 25 δολλάρια (χονδρικά, 20 euro) oλοκαίνουριο και sealed:

Βασικά, τα περισσότερα παιχνίδια δεν υπάρχουν σε στοκ του συγκεκριμένου καταστήματος. Λογικά και αυτός από το ebay τα αγοράζει....

Vetus
05-10-2010, 11:43
μη το παιρνεις στραβα οτι καποια πραγματα δεν τα πουλανε. οπως ενα καταστημα εχει τη βιτρινα του, ετσι εχει κ αυτος τη δικη του (αν θυμαμαι καλα στη βιτρινα του τα εχει).
mα το θέμα ήταν ότι τον ρώτησα άμα τα πουλάει και μου απάντησε αρνητικά. δεν το 'βγαλα από το μυαλό μου.

Tanno-chan
05-10-2010, 11:55
Στο gameexplorers.gr υπάρχουν και εξαιρέ4σεις στον κανόνα. Κάποια καλά παιχνίδια τα πουλάει σε προσφοράς τιμή.

geo2004z
05-10-2010, 15:06
Στο gameexplorers.gr υπάρχουν και εξαιρέ4σεις στον κανόνα. Κάποια καλά παιχνίδια τα πουλάει σε προσφοράς τιμή.

Μα το θέμα είναι ότι δεν έχει κανένα από τα καλά παιχνίδια. Προσωπικά.....τον ρώτησα για 5 παιχνίδια που με ενδιέφεραν και μου απήντησε αρνητικά σε όλα, πως δηλαδή πουλήθηκαν μόλις πριν λίγο. Και το παράδοξο της ιστορίας είναι πως ακόμη τα πουλάει τα συγκεκριμένα παιχνίδια στο ηλεκτρονικό του κατάστημα ή στο emarket χωρίς να τα έχει. Τον κάνει μία καταγγελία στην προστασία καταναλωτών μετά από αυτό ή όχι.

dimitrisasp
18-10-2010, 21:55
Για Θεσσαλονικη να ρωτησω αν υπαρχει τετοιου ειδους μαγαζι ή θα γελασετε?

nightquest
18-10-2010, 22:25
Παιδιά, όσοι από εσάς ενδιαφέρεστε για αγορές μέσω ebay ίσως βρείτε ενδιαφέρον και αυτό το link:

http://retro-treasures.blogspot.com/

Ο τύπος ψάχνει και βρίσκει ενδιαφέρουσες περιπτώσεις στο internet. Προσωπικά δεν ψωνίζω online (ακόμα, αλλά σύντομα θα το διορθώσω εκείνο το "τεχνικό" πρόβλημα, που θα μου πάει :P ) αλλά ίσως κάποιοι να βρείτε κάτιτις που θα σας γυαλίσει!

geo2004z
18-10-2010, 22:27
Χμμμ.....πολύ δύσκολα θα βρεις κάτι σε πρωτεύουσα και συμπρωτεύουσα. Μόνο στην επαρχία θα βρεις κάποιο ξεχασμένο κατάστημα που έχουν απομείνει παλαιά παιχνίδια. Αλλά ορισμένοι καταστηματάρχες τα πουλούν στις ίδιες με το παρελθόν, δηλαδή ότι γράφει η ετικέτα σε δραχμές και τα μετατρέπουν σε ευρώ.

paokman
18-10-2010, 22:30
Για Θεσσαλονικη να ρωτησω αν υπαρχει τετοιου ειδους μαγαζι ή θα γελασετε?

Δυστυχώς, από Θεσσαλονίκη δεν ξέρω να σου πω...

tsimisde
01-11-2010, 22:06
http://www.cfreak.gr/

geo2004z
01-11-2010, 22:41

Οι τιμές του συγκεκριμένου καταστήματος είναι αρκετά υψηλές....

Nikol@r@s
12-11-2010, 19:55

Εγώ είχα πάρει τηλέφωνο για κάτι παιχνίδια Ps3 και δεν τα είχε καν>.<

Vetus
16-11-2010, 23:23
http://www.cfreak.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=1926&category_id=118&option=com_virtuemart&Itemid=1

59 ευρώ; Πάνε καλά; Eδώ το 'χα πετύχει σε μαγαζί στην Χίο 20 ευρώ. Τελικά μου φαίνεται στην Ελλάδα δεν είναι ν' αγοράζεις retro games από εξιδεικευμένα καταστήματα δίοτι στο μυαλό τους κάνουν τον συλλογισμό "παλίο=σπάνιο κι ακριβό". Βρε άντε γεια!

Αλλά ορισμένοι καταστηματάρχες τα πουλούν στις ίδιες με το παρελθόν, δηλαδή ότι γράφει η ετικέτα σε δραχμές και τα μετατρέπουν σε ευρώ.
Looooooooool! Κάτι παρόμοιο είχα πετύχει στο Jumbo Aλίμου με κασσέτες του κλασσικού Gameboy.

Aπό την άλλη πλευρά υπάρχουν και καταστηματάρχηδες που τα πουλάνε όσο-όσο για να ξεφορτωθούν και μπορεί εκεί πέρα να βρεις και σπάνιο πράμα σε τιμή χάρισμα που σε εξιδεικευμένα καταστήματα να τα πουλάνε χρυσάφι. Όρεξη για ψάξιμο να 'χεις...

Nikol@r@s
17-11-2010, 12:14
Βασικά η λύση λέγεται Ebay ή και αγγελίες Forum.Άμα ξέρεις βρίσκεις παιχνίδια και δεν σε πιάνουν μ*****α όπως στο πιο πάνω Link που πόσταρες.Απλά το θέμα θέλει ψάξιμο.....

ZeroAX
06-12-2010, 01:11
Βασικά η λύση λέγεται Ebay ή και αγγελίες Forum.Άμα ξέρεις βρίσκεις παιχνίδια και δεν σε πιάνουν μ*****α όπως στο πιο πάνω Link που πόσταρες.Απλά το θέμα θέλει ψάξιμο.....

ναι αλλά άμα θέλεις να πάρεις κονσόλα τι κάνεις; Συνήθως δεν στέλνουν Ελλάδα επειδή είναι μεγάλα και βαριά πακέτα. Χάνεις και κάτι φοβερά bundles console + 20 παιχνίδια.

Από την άλλη ξέρω ένα Αγγλικό site που πουλάει modded κονσόλες έτσι ώστε να είναι region free (δλδ να παίζεις και Αμερικάνικα και Ιαπωνικά παιχνίδια, πέρα από τα Ευρωπαϊκά) και να τρέχουν στα 60 Hz άμα θέλεις τα παιχνίδια, αλλά πάλι τα μεταφορικά ανεβάζουν πολύ το κόστος του να αγοράσεις κονσόλα.

RooF
06-12-2010, 12:56
ναι αλλά άμα θέλεις να πάρεις κονσόλα τι κάνεις; Συνήθως δεν στέλνουν Ελλάδα επειδή είναι μεγάλα και βαριά πακέτα. Χάνεις και κάτι φοβερά bundles console + 20 παιχνίδια.

Από την άλλη ξέρω ένα Αγγλικό site που πουλάει modded κονσόλες έτσι ώστε να είναι region free (δλδ να παίζεις και Αμερικάνικα και Ιαπωνικά παιχνίδια, πέρα από τα Ευρωπαϊκά) και να τρέχουν στα 60 Hz άμα θέλεις τα παιχνίδια, αλλά πάλι τα μεταφορικά ανεβάζουν πολύ το κόστος του να αγοράσεις κονσόλα.

Parcel Forwarding για οσους δεν στελνουν Ελλαδα.

Δες εδω. ;) (http://www.byteme.gr/forum/showthread.php?396-Parcel-Forwarding-%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AC%CE%B6%CE%BF%CF%85%C E%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B1-%CF%80%CE%AC%CE%BD%CF%84%CE%B1-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%80%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%8D-%CF%80%CE%B9%CE%BF-%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B9%C E%BA%CE%AC-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC)

dimitrisasp
10-12-2010, 18:33
Παιδια δεν ειναι ακριβως retro αλλα στα MediaMarkt πουλανε τα παλια παιχνιδια του Wii σε χαμηλες τιμες?

Pokefan
10-12-2010, 19:50
Ορισμένα με 10 ευρώ , αλλά θα βρεις πολύ δύσκολα παιχνίδια του Ds ή του Wii . Κυρίως για PC έχουν και εύκολα από Ninty , μπορείς να βρείς παιχνίδια Gamecube !

RooF
10-12-2010, 22:50
Στην κηφισιας δεν ειδα κατι. Ειδα μια στιβα με του DS αλλα τπτ σοβαρο...

360 κ ps3 ειχε πιο πολλα.

Αυτο το θεμα ομως ειναι για retro. Σταματαμε λοιπον εδω.

nomickok
10-12-2010, 23:01
παιδια θα ζητήσω κατι τρελο αλλα υπαρχει περιπτωση να βρω καπου ενα dreamcast+fighting game?(marvel vs capcom 2,street fighter 3,darkstalkers,king of fighters,capcom vs snk 2 etc.)

RooF
10-12-2010, 23:49
ρώτα στα καταστήματα που έχουμε αναφέρει σε αυτό το θέμα και θα βρεις.

nomickok
13-12-2010, 17:07
δεν βρηκα :(

Link - The hero of time
13-12-2010, 17:28
Παιδες, για κάντε μια βόλτα απο το Μοναστηράκι.. θα εκπλαγείτε.. ακούστε τι σας λέει ο Link.. κάντε μια βόλτα απο κει και ψάξτε καλα... θα βρείτε πολλα!!!!!!!!!!!! :wink:

RooF
13-12-2010, 22:10
Παιδες, για κάντε μια βόλτα απο το Μοναστηράκι.. θα εκπλαγείτε.. ακούστε τι σας λέει ο Link.. κάντε μια βόλτα απο κει και ψάξτε καλα... θα βρείτε πολλα!!!!!!!!!!!! :wink:

Στο παζαρι?

Link - The hero of time
13-12-2010, 22:22
Οχι στο παζαρι.. ειναι ενα παραμαγαζο ας το πουμε.. δεν εχει ονομασια.. σε κανενα meeting θα κατεβουμε ολοι μαζι να το δειτε..

Pokefan
13-12-2010, 23:22
Ήξερα ότι στο Μοναστηράκι , πουλούσαν παλιά αντικείμενα , αλλά δεν γνώριζα ότι είχε και retro !

geo2004z
14-12-2010, 00:29
Οχι στο παζαρι.. ειναι ενα παραμαγαζο ας το πουμε.. δεν εχει ονομασια.. σε κανενα meeting θα κατεβουμε ολοι μαζι να το δειτε..

Μας έχεις φλομώσει στο ψέμα ρε φίλε...:thumbdown:

RooF
14-12-2010, 09:16

ε καλα μη βιαζεσαι να χαρακτηρισεις τον αλλο. :)

geo2004z
14-12-2010, 10:17
Δε βιάζομαι καθόλου ρουφ, έχει ακολουθήσει μία σωρεία ψεμάτων για να βγάλω το συμπέρασμά μου. Ποτέ δε θα χαρακτήριζα ένα άτομο έτσι δημόσια από ένα και μόνο ποστ του....

Link - The hero of time
04-01-2011, 08:21

Προκαλω οποιονδηποτε σε επομενο ninty meeting να κατεβουμε μαζι στο συγκεκριμενο μαγαζι.. αν ημουν εγωιστης δε θα το ελεγα σε κανενα και θα τα αγοραζα ολα μονος μου.. και κατι αλλο.. το καλοκαιρι που μας περασε ειχα δωσει πληροφοριες σχετικα με τη τοποθεσια ενος αλλου καταστηματος το οποιο ειχε sealed παιχνιδια για το SNES μονο 20 ευρω εκαστο, καταστημα το οποιο ειχε και το παιχνιδι Terranigma, και πριν απο λιγες μερες ειδα οτι ολα τα παιχνιδια που ηξερα οτι δεν ειχαν πουληθει ηταν εκει και μυστηριωδως τα 4 κομματια που ειχαν απο το Donkey Kong country 2 ειχαν πουληθει! Αν και καπου παει το μυαλο μου σχετικα με το ποιος τα αγορασε! Φιλτατε Geo με ολο το σεβασμο και τη καλοσυνη, ομολογω πως εχεις συλλογη παιχνιδιων απο το SNES την οποια εγω ΔΕΝ θα αποκτησω ποτε.. τουλαχιστον ειπα κι εγω να κρατησω κατι για μενα.. ενα παιχνιδι ολο κι ολο.. μιας και δεν ειχε αλλο αξιολογο rpg.. peace λοιπον!

Pokefan
04-01-2011, 12:07
Άσε γιατί με την επιτυχία των συναντήσεων της ιστοσελίδας , δεν μας βλέπω να ξαναδιοργανώνουμε σύντομα . Εγώ πάντως έρχομαι αν θέλεις !

Link - The hero of time
04-01-2011, 12:52
E θα παμε αμα ειναι τουλαχιστον 3 με 4 ατομα παρεα! Να σας δειξω και τα κατατοπια! Ειστε ολοι εκλεκτοι συναδελφοι-gamers και θα μαθετε ολα τα ενθεν κι ενθεν μυστικα στα μαγαζια στο Μοναστηρακι!

Pokefan
05-01-2011, 12:38
Άντε ας συγκεντρωθούμε , τώρα που δεν έχουμε και σχολείο , γιατί όταν ξαναρχίσει , την κάτσαμε ...

teopless
05-01-2011, 13:01
Δε νομίζω να προλαβαίνουμε...Αύριο θα είναι κλειστά.Μόνο Παρασκευή-Σάββατο.

Pokefan
05-01-2011, 13:10
Καλά λες και Παρασκευή είναι η γιορτή μου , άρα λίγο αδύνατον !

teopless
05-01-2011, 13:12
-------

Link - The hero of time
05-01-2011, 13:40
Kαι μενα Παρασκευη ειναι η γιορτη μου! Γιαννης και συ ε? Λοιπον παιδια για Σαββατο τι λετε? Ετσι κι αλλιως εγω εχω προγραμματισει πριν κατεβω Μοναστηρακι να περασω απο ενα μαγαζι που εχω παραγγειλει το Castlevania Chronicles για το playstation. Εκτος και αν θελετε να παμε ολοι παρεα εκει και υστερα κατεβαινουμε Μοναστηρακι. Εσεις αποφασιζετε..

Pokefan
05-01-2011, 16:13
kαι μενα παρασκευη ειναι η γιορτη μου! γιαννης και συ ε? λοιπον παιδια για σαββατο τι λετε? ετσι κι αλλιως εγω εχω προγραμματισει πριν κατεβω μοναστηρακι να περασω απο ενα μαγαζι που εχω παραγγειλει το castlevania chronicles για το playstation. εκτος και αν θελετε να παμε ολοι παρεα εκει και υστερα κατεβαινουμε μοναστηρακι. εσεις αποφασιζετε..

eγώ δεν έχω πρόβλημα . θα φέρω και κάτι φιλαράκια παρέα μου , συνονόματε !

teopless
05-01-2011, 16:23
-------

Internetakias
05-01-2011, 19:38
Θα έρθω και εγώ!

RooF
05-01-2011, 21:12
Πιστευετε δηλαδη οτι αυτο ειναι το σωστο θεμα για να κανονισετε κατι τετοιο?

Υπαρχουν και τα pm, μπορειτε να ανοιξετε και νεο θεμα..

Link - The hero of time
06-01-2011, 00:39
Να ζητησω απο τη πλευρα μου συγνωμμη. Απλα παιδια στειλτε μου message οσοι θελετε να κατεβουμε το Σαββατο! Εχουμε ειδικες retroαποστολες.. Εσω ετοιμοι.. Ολοι ευπροσδεκτοι! Να υπολογιζετε γυρω στις 12 το μεσημερι παντως.. περιμενω pm και συγνωμμη για αλλη μια φορα για το φαουλ.. δε θα ξανακανω offtopic!

ZeroAX
12-01-2011, 04:18
τελικά ρε παιδιά υπάρχει τίποτα από retro games στο Μοναστηράκι; Ενδιαφέρομαι να ψάξω για SNES παιχνίδια.

Pokefan
12-01-2011, 16:55
τελικά ρε παιδιά υπάρχει τίποτα από retro games στο μοναστηράκι; ενδιαφέρομαι να ψάξω για snes παιχνίδια.

tα παιδιά λένε ότι υπάρχει ... τώρα τι να σου πω ... ούτε φωτογραφίες δεν μας έχουν δείξει ακόμα !

Mike
12-01-2011, 19:04
Οχι απο SNES ειχε μονο ενα πληρη με κουτι, το Pinnochio (Πινοκιο). Κατι αλλα σκετα cartidge που ειχε δεν αξιζαν, οπως Fifa και Nba live.

Link - The hero of time
14-01-2011, 22:36
εγω παντως αυριο που θα παω θα παρω κανα καλο κομματακι απο παιχνιδια για nes...

Hades
05-04-2011, 22:49
Retromarket εχει μπολικο ρετρο.

Tanno-chan
05-04-2011, 22:57
Retromarket εχει μπολικο ρετρο.

Μας κάνεις την χάρη να μας πεις που βρίσκεται το μαγαζί αυτό και αν έχει και τίποτα site για να του ρίξουμε μία ματιά?

ZeroAX
05-04-2011, 23:16
Μας κάνεις την χάρη να μας πεις που βρίσκεται το μαγαζί αυτό και αν έχει και τίποτα site για να του ρίξουμε μία ματιά?

λογικά αυτό λέει

http://www.retromarket.gr/index.php

εε. Δεν είναι και καμία φοβερή ευκαιρία, αλλά όχι και πολύ τρελές τιμές που έχουν συνήθως τα Ελληνικά μαγαζιά.

Vetus
06-04-2011, 01:37
Εεεεμ...το συγκεκριμένο μαγαζί είναι που είναι γνωστό ως ένα από τα πιο ακριβά για retro games στην Ελλάδα (αν όχι για όλα τα προϊόντα του τουλάχιστον για τα περισσότερα που δεν είναι καν σπάνια ώστε να δικαιολογούν την τιμή τους).

Uncle Carl
06-04-2011, 09:46
Για κατάστημα(με όλα τα έξτρα κόστη), δεν το λες και ακριβό! Εχουν δει πολύ χειρότερα τα μάτια μου! Μήπως το μπερδέυεις με κάποιο άλλο; Μπορεί και εγώ να προτιμώ τις αγγελίες και το ebay, αλλά σε σχέση με τα υπόλοιπα ρετροκαταστήματα μια χαρά είναι οι τιμές του! Μόνο τα online κατάστημα τους μπορώ να συγκρίνω βέβαια, δεν ξέρω αν οι υπόλοιποι έχουν καλύτερες τιμές από κοντά!

Vetus
06-04-2011, 19:44
No, no, no. Δεν το μπερδεύω με άλλο (αν και φαντάζομαι αναφέρεσαι στο Games Explorers που πράγματι είναι πολύ χειρότεροι).

geo2004z
06-04-2011, 22:05
No, no, no. Δεν το μπερδεύω με άλλο (αν και φαντάζομαι αναφέρεσαι στο Games Explorers που πράγματι είναι πολύ χειρότεροι).

Το gameexplorers δεν πουλάει τίποτε. Ότι έχει στο site του πρέπει να το παραγγείλει από έξω (πιθανώς ebay) και μας το πουλάει με διπλάσια ή τριπλάσια τιμή. Ο τύπος είναι τραγικός....

ZeroAX
08-04-2011, 00:23
Το gameexplorers δεν πουλάει τίποτε. Ότι έχει στο site του πρέπει να το παραγγείλει από έξω (πιθανώς ebay) και μας το πουλάει με διπλάσια ή τριπλάσια τιμή. Ο τύπος είναι τραγικός....

έχει καταφέρει να πουλήσει τίποτα άραγε;

The Godfather
08-04-2011, 00:30
Μαγκες και το console club ειναι καλο.Εχει και μεταχειρισμενα και προχτες τσιμπησα για τον κυβο το Star Wars Rogue Squadron II: Rogue Leader στα 25 ευρω ολοκαινουργιο και πιστεψτε με ειναι λιγο σπανιο!

Vetus
08-04-2011, 01:32
ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ! Ο_ο

RooF
08-04-2011, 01:59
ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ! Ο_ο

Καλα, δεν θα ειναι ουτε ο πρωτος ουτε ο τελευταιος.

geo2004z
08-04-2011, 08:04
ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ! Ο_ο

Όχι, δεν κάνω καμμία πλάκα. Μου το είπε τηλεφωνικώς ότι από ρετρό δεν έχει τίποτε αυτή τη στιγμή παρά ελάχιστα κομμάτια και τα παραγγέλνει απέξω αν θελήσω κάτι.

GLAROS
30-04-2011, 12:49
Ρε γαμώτο, είναι φανταστικό το Theconsoleclub αλλά σου πιάνει τον κ***λο κυριολεκτικά! Τρομερά υψηλές τιμές χωρίς λόγο. Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα το ELX στην Στουρνάρη...

Δυστυχώς έκλεισε ...έχουμε πρόβλημα γενικά με τα games

enrique19
01-05-2011, 12:48
τωρα δυστυχως δεν ξερω αν ειναι.αν ειχε της τιμες το κονσολεκλαμπ καλα να παθει...ε μην μας πουλανε τωρα μεταχερισμενα μεγκαμαν για πσ1 σε κακη κατασταση με γρατσουνιες 150 ευρω..ελεος...τρελα πουλουσαν αλλα ευτυχως ο κοσμος δεν αγοραζε αυτη την τρελα φυσικα,και απο το βαρα βαρα εσπασε η μυγοσκοτωστρα κ σου λεει παμε να φυγουμε..δεν βρηκαμε κοροιδα να τους τα πουλησουμε παναακριβρα και να τους κοροιδεψουμε χυδαια...ετσι ειναι αυτα..

paokman
01-05-2011, 21:50
Εγώ είχα αγοράσει από εκεί παιχνίδια GameBoy Advance γνήσια και δεν είχα κανένα παράπονο.

Link - The hero of time
06-05-2011, 17:57

Αλλωστε το καταλαβαινει κανεις απο τη φατσα.. ολοι το λενε.. σαν Ταλιμπάν με γένια ειναι ο ιδιοκτητης... μουχαχαχαχαχα! Αυτο το castlevania chronicles ακομα το περιμενω!!!

Internetakias
06-05-2011, 18:00
Δυστυχώς έκλεισε ...έχουμε πρόβλημα γενικά με τα games
ανοίγει ξανά την πρώτη Ιουνίου

Linkmastersword
07-05-2011, 15:05
Απο που αυτη η πληροφορία;;;

enrique19
13-05-2011, 21:41
και που λετε αφηνω για λιγο την ηλιολουστη και καλοκαιρινη θεσσαλονικη και πηγαινω σε αλλη κοντινη επαρχιακη πολη για δουλειες..ετσι πως περπαταω στους δρομους αυτης..τσουπ πεφτει το ματι μου σε κατι πλαστικα playmobil φιγουρες υψους ενα μετρο,μετα κοιταζω καλυτερα και διαπυστωνο οτι ειναι παιχνιδαδικο φυσικα...ε λεω ας μπω μπα και εχει τιποτα παλια sealed gb gbacolor gba παιχνιδια και αξεσουαρ...

μπαινω μεσα αρκετα μεγαλο σαν μεγεθος..δεν θα μου εκανε εντυπωση αν ειχε και αλλα παλια παιχνιδια κουκλες πλαυμοβιλ και διαφορα τετοια,παω κατευθειαν στα παιχνιδια και πραγματι δικαιωνομαι και βρισκω λιγα δυστυχως..
βρισκω λοιπον 4 gba το advance wars 1,και κατι αλλα της διακτις (που διακτις σημαινει κατι παρακμιακα με κατι χαρτια ταβλι και τετοια που τα πουλαει το carrefour 1 ευρω,εχω και το λεω και ξερω) εδω να πω οτι η επαρχια απο πατεντες αλλο τιποτα,ο τυπος εβγαλε τα παιχνιδια απο τα κουτια και στην βιτρινα λεει προσοχη τα κουτια ειναι αδεια μονο η χαρτουρα μεσα,εν τω μεταξυ κανωντας ο τυπος αυτο και οντας πλεον τα 4 gba αρκετων ετων τα κουτια ηταν ξεχαρβαλωμενα ολο με μιση ζελατινα την ταινια την νορτεκ να κρεμεται ζαρωμενα,οι γωνιες του κουτιου φυσικα να ειναι φαγωμενες λες και ειναι φωλια κοριων,τελος παντων τα 3 της διακτις τα εχει σε ενα καλαθι μεσα και λεει 9.99 και το advance wars μονο του 45 ευρω..επισης απο οτι ειδα ειχε και gba color καλωδιο συνδεσης..ειδα το κουτι εκεινα μεσα τζαμαρια σε καλη κατασταση και κατι αλλο ελεγες gameboy μπορει να ηταν το ιδιο η αλλο αξεσουαρ,επειδη αυτα ηταν γωνια και σκοτεινα δεν φαινοταν καλα η τιμη αλλα οσο ειδα ελεγε 29.99!και φυσικα η τιμη στανταρ δεν πεφτει..

παω μιλαω με τον τυπο..ο πατερας του αφεντικου για κακη μου τυχη?!αν και δεν νομιζω να αλλαξαν και πολλα,του λεω του μπαρμπα οι τιμες αυτες ειναι τελικες αλλαζουν?μου λεει τελικες,και τι κανειι?πιανει ενα παιχνιδι της διακτις εκεινα τα αθλια και μου λεει κοιτα την τιμη(ειχαν κολλησει αυτοκολλητο τιμης 45 και κοροιδευε το εαυτο του προφανως)

μου λεει 45 ευρω και εγω τα πουλαω 10 ποσο να τα ριξω?του λεω μα ειναι παλια κανενας δεν ασχολειται και το κουτι ειναι σε αθλια κατασταση ξεχαρβαλωμενο,τιποτα αυτος η τιμη δεν αλλαζει,φυσικα δεν εκανα τον κοπο να ρωτησω για τα καλωδια και οτι αλλο ισως να ειχε σε καμια αποθηκη,δυστυχως επεσα στην περιπτωση του δεν κανω προσφορα κοινως το advance wars 45 ειχε πριν 10 χρονια 45 και τωρα,τι να πεις αυτα...

Vetus
14-05-2011, 03:11
Περίμενε λίγο καιρό ακόμα και θα το δεις ν' αναγκαστεί να το κλείσει το μαγαζί λόγω έλλειψης πελατείας και να τα πουλάει τα παιχνίδια 3-5 ευρώ. Αν και προσωπικά προτιμώ να πάρω ένα μεταχειρισμένο παιχνίδι (όπου δικαιολογείται η χαλασμένη συσκευασία) παρά ένα ολοκαίνουριο παιχνίδι όπου ο μαγαζάτορας αδιαφορεί τελειώς και το 'χει όπως να 'ναι. Τα ίδια χάλια και σε μεγαλά μαγαζιά όπως το Πλαίσιο όπου αρκετά παιχνίδια με χαρτίνες συσκευασίες είναι σε απαράδεκτη κατάσταση (όπως ένα rpg της SquareEnix για το PSP που ήταν και συλλεκτική έκδοση, δεν θυμάμαι ποιό). Την επόμενη φορά που πάω ελπίζω να θυμηθώ να τους κάνω παρατήρηση γι' αυτό μιας και το Πλαίσιο τουλάχιστον είναι ανοιχτό προς κάθε παρατήρηση (για παράδειγμα, τα άτομα στο ταμείο πάντα σε ρωτάνε έστω και τυπικά αν είσαι ικανοποιημένος με τις υπηρεσίες του καταστήματος).

enrique19
14-05-2011, 21:51
ναι φιλε μου ετσι ακριβως θα κανω...εν τω μεταξυ ειπες psp παιχνιδια..ειναι γνωστο οτι η σονυ για να πουλησει κονσολες και παιχνιδια psp βγαζει τα περισσοτερα παιχνιδια της λιγο παλια,σε εκδοση essentials και τα πουλαει 9.90 αυτη ειναι στανταρ τιμη που δινε η σονυ και πρεπει να την τηρουν τα μαγαζια..ε ο τυπος τα εσσεντιαλς απο 9.90 "ολως τυχαιως'' τα ειχε 14,99 δηλαδη παρανομα 5 ευρω,ανετα δηλαδη μπορω να τον καταγγηλω η να του κανω παρατηρηση,αν και δεν νομιζω στην επαρχια να χαμπαριαζουν απο το δευτερο.

ακομα και καταγγελεια λες δεν αξιζει γιατι να γινω εγω ο κακος,παντως τα 4 παιχνιδια gba τα κουτια ηταν σε τρομακτικα αθλια κατασταση..δηλαδη περιμενα πραγματικα τιμη 3-5 ευρω..οχι 10 και να μου βαζει με το πιεστηρι τιμη 45 σε παιχνιδι backamon ταβλι δηλαδη και να μου λεει ποσο να το ριξω,μα το κουτι ηταν αθλιο δηλαδη τι να πω φαγωμενο η γωνιες ειχαν ανοιξει σκισμενη ζελατινα κ σκισμενη ταινια νορτεκ,αλλα πατεντα ο τυπος εβγαλε ολα τα παιχνιδια απο τα κουτια της βιτρινας και εχει σκετα τα κουτια και μολις παρει καποιος ενα παιχνιδι του δινει το κασετακι..πω ελληνικη επαρχεια τι να πω..αντε τωρα να αρχισεις να του λες για sealed και factory sealed και αυτοματως ανοιγωντας το παιχνιδι και οντας σε τετοια δραματικη κατασταση δεν πιανει πανω απο 3-5...για εξωγηινο θα σε περασει κυριολεκτικα...

επισης δεν εχουν κατι τετιοι τυποι την λογικη οτι οκ μου εχει gba color cable μεσα στην βιτρινα με την τιμη που το πουλουσες πριν 10 χρονια,πλεον δεν καταλαβαινει οτι δεν κυκλοφορει gb color ουτε τα παιδια παιζουν adnvance games εδω και πολλα χρονια..και δεν μπορει να εχει της τιμες που ειχες πριν 10 χρονια...δεν το καταλαβαινουν...αλλα ειπαμε ο χρονος ειναι υπερ μας...ποσοι και ποσοι εμεινα με το απουλητο στοκ τους στο.....χερι....και στο τελος οι ιδιοι οι ξυπνιοι...το πεταξαν σε καδους στα σκουπιδια...και κατεληξαν ποσα παλια παιχνιδια και κονσολες σε χωματερες.

Internetakias
14-05-2011, 21:53
Απο που αυτη η πληροφορία;;;
www.theconsoleclub.gr

Link - The hero of time
15-05-2011, 04:18
Δυστυχως τετοια λαμογιακα υπαρχουν παντου στην Ελλαδα.. η μαλλον καλυτερα, στο Ελλαδισταν.. ολοι εχουν την ιδια μουρη.. τους ξερω καλα.. ρε γατάκια καταστηματαρχες... ποιον πατε να κοροιδεψετε??? τους βετερανους? Ετσι κι εγω περσι τον Ιουνιο παραλιογο να τσακωθω με εναν που εχει ενα παιχνιδαδικο στη Κυψέλη και ενω παλια ελεγε σε ολους οτι τα games του gameboy (Super Mario land, super mario land 2) τα εδινε 5 ευρω sealed, μολις καταλαβε ο βλαχος οτι καθεται πανω σε θησαυρο τα 5 ευρω εγιναν 50.. Και μου ελεγε με υφακι οτι εχει για πελατες τον Ηλια Ψινακη και την Αγλαια Λάτσιου που ειναι συλλεκτες.. εγω με τετοιους τυπους γινομαι "Μπαρμπαγιώργος" και δε το εχω σε τιποτα να γινει κανας μεγαλος καυγας και να τους αρχισω στα κουτουλιδια... για αραξτε λιγο ρε γατακια μη παιξουμε τιποτα μπουνιες στο τελος.. αντε μπραβο..

super mewtwo
15-05-2011, 10:09
εχεις δικιο ρε φιλε δυστυχως υπαρχουν παντου τετοιοι τυποι και μας εκνευριζουν.

GLAROS
15-05-2011, 11:36
υπάρχουν και αλλου πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκαλια
όχι ακρότητες
με δυο απλές κουβέντες τους δίνουμε να καταλάβουν ότι είναι λάθος και με το να μην τους προτιμούμε με τον καιρό θα καταλάβουν

enrique19
15-05-2011, 11:57
ετσι ακριβως ειναι...οπως ειπε και ο φιλος πιο πανω ολοι την ιδια μουρη εχουν...αν το παρατησετε συμβαινει...ολοι εχουν ακριβως την ιδια μουρη και αυτην την υπεροπτικη φατσα..η οποια ειναι για λυπηση βεβαια...ας κατσουν με αυτην τη συμπεριφορα..κανενας δεν θα ασχοληθει με αυτα που εχουν και φυσικα στο τελος θα χασουν και αυτα που τους προσφερουμε...και θα καταληξουν τα παιχνιδια και καδο σκουπιδιων..

Link - The hero of time
16-05-2011, 23:03
Ειναι πιστοποιημενο οτι ολοι εχουν την ιδια μούρη. Στα πολλα χρονια που παρατηρω το χώρο των ελληνικων καταστηματων το εχω διαπιστωσει. Αυτους δε τους νοιαζει αν θα βγαλουν κατι πλεον απο αυτα.. Αν δε βγαλουν απο κει θα βγαλουν απο αλλου.. Μαλιστα στο συγκεκριμενο μαγαζι της Κυψέλης που πήγα πέρσι λίγο πριν φύγω μπήκε ενας φίλος του ανεκδιήγητου καταστηματάρχη και ο καταστηματάρχης τον ρωτάει με ύφος χαβαλέ: "ρε μ*λ*κ* κι εσυ συλλέκτης είσαι?" Mιλάμε θελω να ξαναπερασω απο το μαγαζι του και φέτος να τον κανω ρομπα μαζι με στελεχος της Nortec.. θα τον ξεφτυλίσω πατόκορφα το κερατά..

enrique19
17-05-2011, 02:23
οντως πιστοποιηση ισο 9002 χαχαχα,για κατι σουτια ειναι ολοι τους...συμφωνο απολυτα φιλε link με αυτο που λες: Αυτους δε τους νοιαζει αν θα βγαλουν κατι πλεον απο αυτα.. Αν δε βγαλουν απο κει θα βγαλουν απο αλλου..πω πω αυτος στην κυψελη πρεπει να ηταν απιστευτη περιπτωση...για μπατσες..ακου εκει να μπαινει φιλος του και να σε ειρωνευται ετσι ξεδιαντροπα,να φανταστω φιλε θα εχει πολυ retro mario land zelda pokemon sealed?τα εχει αλλα μονο αυτος τα χαιρεται...πραγματικα και εγω παρατηρω χρονια του ελληνες καταστηματαρχες και ειδικα τους ιδιοκτητες παιχνιδαδικων με ρετρο υλικο..και η συμπεριφορα τους ειναι χυδαια ξεδιαντροπη προκλητικη εριστικη κυνικη και δεν ξερω τι αλλο...ελεος ειναι αλλα με τα χρονια θα παρουν και αυτοι το μαθημα τους...

Pokefan
17-05-2011, 14:26
Ακόμα και σήμερα δυστυχώς κανένασ δεν κοιτάει πέρα από αυτό που φαίνεται . Δηλαδή επειδή δεν μπορούν να κερδίσουν τίποτα από αυτά , δεν πρέπει να τα πουλάνε . Α και ας οργανώσουμε να πάμε καμιά μέρα να τον πλακώσουμε ομαδικώς αυτόν ... :001_tt2:

Link - The hero of time
17-05-2011, 23:21
Μα με εκανε εξω φρενων αλλα εγω κρατησα τους τυπους.. ενα αλλο πραγμα επισης που με εξοργισε ηταν οταν μου ειπε "αυτα τι τα κανεις? θα τα βαλεις σε μουσειο σαν συλλεκτης για να τα βλεπουν αλλοι?" δηλαδη ηταν για αγριο φατούρο το μούτρο.. ειχε επισης controllers για Mega drive, το οκαρινα of time Ν64 sealed στα 80 ευρω, και απ'οτι καταλαβα ειχε και ολα τα Μαριο του gameboy. (Τα εχει ολα αυτα κρυμμενα μεσα σε μια τζαμαρία στο βαθος του μαγαζιου) Τελος, να πω οτι ο συγκεκριμενος καταστηματαρχης μοιαζει φατσικα στον Αμερικανο ηθοποιο Larry Miller φωτογραφια του οποιο σας παραθετω.. Τρομερή αντιπαθούκλα!!!!!!!!!!!!!!!

http://img607.imageshack.us/img607/4563/larrymiller.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/607/larrymiller.jpg/)

GLAROS
17-05-2011, 23:24
ποιος είναι ? να του σπάσω τα μούτρα να του κάνω τι μούρη κρέας...
όχι δεν πρόκειται να ασχοληθώ,χάχα αστείο

Pokefan
17-05-2011, 23:27
Μα με εκανε εξω φρενων αλλα εγω κρατησα τους τυπους.. ενα αλλο πραγμα επισης που με εξοργισε ηταν οταν μου ειπε "αυτα τι τα κανεις? θα τα βαλεις σε μουσειο σαν συλλεκτης για να τα βλεπουν αλλοι?" δηλαδη ηταν για αγριο φατούρο το μούτρο.. ειχε επισης controllers για Mega drive, το οκαρινα of time Ν64 sealed στα 80 ευρω, και απ'οτι καταλαβα ειχε και ολα τα Μαριο του gameboy. (Τα εχει ολα αυτα κρυμμενα μεσα σε μια τζαμαρία στο βαθος του μαγαζιου) Τελος, να πω οτι ο συγκεκριμενος καταστηματαρχης μοιαζει φατσικα στον Αμερικανο ηθοποιο Larry Miller φωτογραφια του οποιο σας παραθετω.. Τρομερή αντιπαθούκλα!!!!!!!!!!!!!!!

http://img607.imageshack.us/img607/4563/larrymiller.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/607/larrymiller.jpg/)

Άκου εκεί ρε ... Κάτι τέτοιοι τύποι δεν είναι άξιοι ούτε να τους κοιτάξεις ... Άκου εκεί ρε ...

Link - The hero of time
17-05-2011, 23:30
Ειδες? Φανταζεσαι αυτη τη φατσα στη φωτογραφια να στα λεει αυτα? Θελει "ατσάλινη" υπομονή.. το τι τραβηξα μονος μου εκει μεσα δε λεγεται.. εγιναν κι αλλα και θα σας τα πω σιγα σιγα ολα..

Linkmastersword
18-05-2011, 00:03
www.theconsoleclub.gr

Ρε man... ο Glaros ελεγε για το ELX που κολάει το console club, δεν έκλεισε ποτέ έλεος ρε, απλώς στις 1 Ιουνίου ανοίγει το site.

enrique19
18-05-2011, 15:01
Ειδες? Φανταζεσαι αυτη τη φατσα στη φωτογραφια να στα λεει αυτα? Θελει "ατσάλινη" υπομονή.. το τι τραβηξα μονος μου εκει μεσα δε λεγεται.. εγιναν κι αλλα και θα σας τα πω σιγα σιγα ολα..

φιλε link περιμενω πως και πως ολες της λεπτομεριες με την απολαυστικη περιγραφη σου,οντως φατσα για γιαουρτια,μαρεσει που σε ρωταει τι 8α τα κανεις?οτι θελω ρε τσομπανη επρεπε να του πεις..κατσε εκει με το zelda sealed να σκονιζεται και να το τρωει ο σκορος με τα μυαλα που κουβαλαει.

Link - The hero of time
18-05-2011, 23:17
Παντως το μονο θετικο απο ολη αυτη την τραγικη εμπειρια ειναι λιγο πριν μπω στο μαγαζί.. απ'εξω ήταν ενα ωραιω κλασσικό παιχνιδάδικο παλαιάς κοπής που θυμιζει δεκαετια 90' και στη τζαμαρια ειχε το σημα της sega απο την εποχη του Mega drive. Aυτο και μονο σαν εικονα και σαν γενικη αισθητικη με γεμισε με μια νοσταλγία εποχής "απο τα παλιά".. ενιωσα τρομερα συναισθηματα σε αυτη την εικονα.. παλιες καλες εποχες! Στο επισημο ninty meeting θα κανω live αναπαρασταση του ολου σκηνικου με το κυριο καταστηματαρχη καθως και θα παρουσιασω ενα κωμικο σκετσάκι οπου θα κάνω ενα φουκαρά gamer που αφου εχει παραγγείλει κατι ρετρο games απο το καταστημα game explorers του έρχεται ο λογαριασμός.............. θα πεσει το γελιο της αρκουδας..

enrique19
18-05-2011, 23:27
αχαχαχχαχα.. αφου εχει παραγγείλει κατι ρετρο games απο το καταστημα game explorers του έρχεται ο λογαριασμός.............. ξανα χαχαχαχαχαχαχα αυτο δεν χανεται κριμα που δεν ειμαι απο αθηνα να ερθω...αν μπορεις τραβηξε το με το κινητο σε βιντεο ολο το σκετς το σκηνικο να το δουμε και εμεις που δεν θα μπορεσουμε να ερθουμε...οντως παιχνιδαδικα παλιας κοπης με την τζαμαρια το κοκινο σεμενεδακι και απο πανω τα mega drive game boy snes και κασσετες mario land..ευτυχως εμεις τα προλαβαμε τα παιχνιδαδικα της αξεπεραστης δεκαετιας του 90...τοτε ακομα και τα βιβιλιοπωλεια ειχαν ειδικο χωρο με παιχνιδια ειδικο ραφι με κλειδαρια και απο μεσα το game boy και τα παιχνιδια..πολλα βιβλιοπωλεια ειχαν παιχνιδια αξεσουαρ και οτι ηλεκτρονικο μπορουσε να φανταστεις...οχι σαν σημερα που η αγορα ενος video game ειναι αχρωμη...και τα εμπορικα κεντρα ασχημη εμπειρια..

Link - The hero of time
18-05-2011, 23:49
Aφου εχει παραγγειλει 18 σπανια rpg του SNES απο το game explorers με λογαριασμο 4.798 ευρώ, ενω καθεται στη καφετέρια του φέρνουν το χαρτί του λογαριασμου (που είναι 50 μετρα!) και το διαβάζει.. Η αντίδραση θα είναι ακριβώς η ίδια που έχει ο Κώστας Τσάκωνας στο παρακάτω βίντεο..

http://www.youtube.com/watch?v=nyyOTaZC5Mc
διάβασε το λογαριασμό ο Τσάκωνας και ξεράθηκε στο γέλιο..

θα εχω καμερα και θα το καταγραψω οταν θα γινει! θα πεσει τρελο γελιο! ολοι μας νοσταλγουμε παντως τις παλιες καλες εποχες.. που ακομα και τα θρυλικα Minion ειχαν κανει ειδικη παρουσιαση το 1994 για το Donkey Kong country του SNES! Που πηγαν αυτα οεο?

GLAROS
19-05-2011, 00:44
μινιόν κλαουδάτος δραγώνας λαμπρόπουλος...τι είπε το παλικάρι ?

Pokefan
19-05-2011, 13:51
Όταν λες σπάνια , δηλαδή ποια rpg παρήγγειλες ?

Link - The hero of time
19-05-2011, 22:47
Oταν λεω σπανια rpg εννοω ολα τα Ιαπωνικά ακυκλοφόρητα.. o λογασιασμός θα έρθει απευθειας στο τραπεζι της καφετέριας και θα σκάσω στα γέλια οπως ο Τσάκωνας γιατί το ονομα που εχω δωσει στη πιστωτικη καρτα ειναι "Γιώργος Παπακωνσταντίνου" :S

Vetus
20-05-2011, 00:19
Σε μαγαζί στην Αθήνα (Ομόνοια αν θυμάμαι καλά) είχα πετύχει μ' ένα φίλο μου στην βιτρίνα ενός μαγαζιού με είδη για computer κάτι παλιούς τίτλους για κονσόλες. Μπαίνουμε μέσα και ρωτάμε τιμές. Και μας λέει ο τύπος "Αυτά είναι για επίδειξη μόνο". Για επίδειξη! Δύο-τρεις παρακμιακοί τίτλοι για Dreamcast που με το ζόρι τους θυμόμουν και τους είχες για επίδειξη! Μήπως ήταν και συλλεκτικά κομμάτια; ΜΠΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! Aχέμ! Αυτό μου θυμίζει το σκηνικό με το ELX που είχε ένα R.O.B. κι ένα-δύο Game&Watch μόνο για επίδειξη λες κι ήντουσταν κάτι το υπερσπάνιο. Μετά τα επεισόδια στο κέντρο της Αθήνας που έγιναν πριν λίγα χρόνια και του σπάσανε ή κλέψανε την περισσότερη πραγμάτια φαντάζομαι θα το μετάνιωσε που δεν τα πούλησε. Δηλαδή έλεος με μερικά καταστήματα! Σου έχουν κάτι ρετρό στην βιτρίνα και νομίζουν ότι έχουν κανά Holy Grail επιπέδου Panzer Dragon Saga ή Radiant Silvergun.

Link - The hero of time, προτείνω να πάμε όλοι μάζι στο μαγαζί αυτό που λες και να του κάνουμε ομαδική καζούρα. Να δούμε μετά ποιός θα κάνει αστειάκια περί Ψηνάκη! Μουχαχα!

ναι φιλε μου ετσι ακριβως θα κανω...εν τω μεταξυ ειπες psp παιχνιδια..ειναι γνωστο οτι η σονυ για να πουλησει κονσολες και παιχνιδια psp βγαζει τα περισσοτερα παιχνιδια της λιγο παλια,σε εκδοση essentials και τα πουλαει 9.90 αυτη ειναι στανταρ τιμη που δινε η σονυ και πρεπει να την τηρουν τα μαγαζια..ε ο τυπος τα εσσεντιαλς απο 9.90 "ολως τυχαιως'' τα ειχε 14,99 δηλαδη παρανομα 5 ευρω,ανετα δηλαδη μπορω να τον καταγγηλω η να του κανω παρατηρηση,αν και δεν νομιζω στην επαρχια να χαμπαριαζουν απο το δευτερο.
Tην ίδια μπινιά έχω δει να κάνουν μερικά καταστήματα της αλυσίδας Γερμανός (ένα απ' αυτά στη Βικτώρια) όπου πουλούσαν Platinum τίτλους PS2 έναντι 50 ευρώ αντί για 30 που κανονικά κοστίζουν οι Platinum τίτλοι PS2...ή μάλλον...που κόστιζαν αφού πλέον υπάρχει το PS3 και το PS2 δεν βγάζει νέους τίτλους (άντε το πολύ κανά Pro). Oπότε και Platinum να μην ήταν 5-10 ευρώ θα έπρεπε να τα πουλούσαν.

...και στο τελος οι ιδιοι οι ξυπνιοι...το πεταξαν σε καδους στα σκουπιδια...και κατεληξαν ποσα παλια παιχνιδια και κονσολες σε χωματερες.
Γι' αυτό υπάρχουν κι οι videogames-ρακοσυλλέκτες. :P

Link - The hero of time
20-05-2011, 23:31
Συμφωνω να παμε στο μαγαζι της Κυψέλης να δούμε τον καταστηματάρχη "Τσαμπίκο" που κανει το μάγκα.. εκει θα δουμε πως καθαριζουν οι μάστερ.... ακους εκει να λεει οτι εχει πελατη τον Ψινακη.. μα ο Ψινακης αφου ταξιδευει συχνα στην Αμερικη καλλιστα μπορει να αγορασει ειτε απο εκει ειτε απο κανα ebay... αφου δε ξερει τι εχει απο λεφτα.. ειναι δυνατον να πηγαινει στα εγχωρια μαγαζια? και η αδερφη του Γιαννη Λάτσιου λέει η Αγλαϊα ειναι και αυτη συλλεκτρια και αγοραζει απο εκει... ρε θα παρω το master sword και θα του πετάξω τη τούρτα και τη μπουγάτσα στα μούτρα..

RooF
21-05-2011, 01:08
Συμφωνω να παμε στο μαγαζι της Κυψέλης να δούμε τον καταστηματάρχη "Τσαμπίκο" που κανει το μάγκα.. εκει θα δουμε πως καθαριζουν οι μάστερ.... ακους εκει να λεει οτι εχει πελατη τον Ψινακη.. μα ο Ψινακης αφου ταξιδευει συχνα στην Αμερικη καλλιστα μπορει να αγορασει ειτε απο εκει ειτε απο κανα ebay... αφου δε ξερει τι εχει απο λεφτα.. ειναι δυνατον να πηγαινει στα εγχωρια μαγαζια? και η αδερφη του Γιαννη Λάτσιου λέει η Αγλαϊα ειναι και αυτη συλλεκτρια και αγοραζει απο εκει... ρε θα παρω το master sword και θα του πετάξω τη τούρτα και τη μπουγάτσα στα μούτρα..

Φιδεμπορας ο τυπος

Pokefan
21-05-2011, 11:59

Θα ήθελα το τελευταίο πράγμα που θα δω στην ζωή μου να είναι ο Ψινάκης να παίζει Zelda :001_tt2:

enrique19
21-05-2011, 13:37
οτι θα ταν συλλεκτες παλιων ο ψινακης και η μανταμ αγλαια πως την λενε..δεν το περιμενα σουρεαλ μου κανει.

AntJPGR
07-06-2011, 14:15
Παίδες επειδή απο παιδί ακόμα θέλω να αποκτήσω ένα nintendo 64 (και κανα παιχνιδάκι μετέπειτα), όμως δεν θέλω να μπλέξω με πιστωτικές, υπάρχει περίπτωση να βρω κάποιο σε κατάστημα χωρίς να μου πιάσουν τον... μισθό;

RooF
07-06-2011, 14:33
Παίδες επειδή απο παιδί ακόμα θέλω να αποκτήσω ένα nintendo 64 (και κανα παιχνιδάκι μετέπειτα), όμως δεν θέλω να μπλέξω με πιστωτικές, υπάρχει περίπτωση να βρω κάποιο σε κατάστημα χωρίς να μου πιάσουν τον... μισθό;

Ριξε μια ματια στις αγγελιες εδω, δε θυμαμαι αλλα ισως βρεις κατι. Γενικα το N64 αν δεν ειναι boxed δεν κοστιζει πολλα.

Link - The hero of time
08-06-2011, 23:18
Μπορεις αν θες να κανεις κατι καλυτερο. Στη "χρυση ευκαιρια" (την εφημεριδα) στις αγγελιες με κατηγορια στα παιχνιδια, υπαρχει παντα ενας κυριος απο Κηφησια που πουλαει ολοκαινουργιο Ν64 στο κουτι του μαζι με το παιχνιδι Mario 64 στα 40 ευρω. Σφραγισμενο! Εχει αρκετα απουλητα Ν64, γιατι κι εγω απο εκεινον αγορασα το δικο μου Ν64 το 2008 (το προηγουμενο το εχασα σε μετακομιση) ειναι νομιζω η καλυτερη ευκαιρια!

paokman
09-06-2011, 09:58
υπαρχει παντα ενας κυριος απο Κηφησια που πουλαει ολοκαινουργιο Ν64 στο κουτι του μαζι με το παιχνιδι Mario 64 στα 40 ευρω. Σφραγισμενο!

Μόνο σε εμένα βρωμάει αυτό;

Pokefan
09-06-2011, 10:35
Μπορεις αν θες να κανεις κατι καλυτερο. Στη "χρυση ευκαιρια" (την εφημεριδα) στις αγγελιες με κατηγορια στα παιχνιδια, υπαρχει παντα ενας κυριος απο Κηφησια που πουλαει ολοκαινουργιο Ν64 στο κουτι του μαζι με το παιχνιδι Mario 64 στα 40 ευρω. Σφραγισμενο! Εχει αρκετα απουλητα Ν64, γιατι κι εγω απο εκεινον αγορασα το δικο μου Ν64 το 2008 (το προηγουμενο το εχασα σε μετακομιση) ειναι νομιζω η καλυτερη ευκαιρια!

Τι δηλαδή κάθε φορά που βγαίνει η εφημερίδα βάζει αγγελία αυτός ? :blink:

Link - The hero of time
09-06-2011, 16:21
Α καλα ενταξει.. ρε τι σχολια ειναι αυτα? τι ειστε εσεις ρε πως τα παρεξηγειτε ετσι? εγω ξερω πολυ καλα περι τινος προκειται και δε με ενδιαφερει τι θα πει ο ενας κι ο αλλος.. ο ανθρωπος κανει ανταλαγες και εχει πολλα αποθεματα.. ειναι απο τους μεγαλυτερους συλλεκτες της Ελλαδας τον ξερει ολη η καλη αφροκρεμα για να σας δωσω να καταλαβετε.. τωρα ο καθενας ας πει ο,τι θελει..

AntJPGR
09-06-2011, 17:11
Πραγματικά δε μυρίζει και πολύ καλό αυτό... είναι όλα οκ με το n64 σου εσένα δλδ??? Παραείναι καλό, εκτός αν έχει κάνει κομπίνα με καμιά μεγάλη αποθήκη ξερωγω...

edit: τώρα είδα την απάντησή σου... Θα το τσεκάρω, ευχαριστώ :)

Pokefan
09-06-2011, 21:11
Α καλα ενταξει.. ρε τι σχολια ειναι αυτα? τι ειστε εσεις ρε πως τα παρεξηγειτε ετσι? εγω ξερω πολυ καλα περι τινος προκειται και δε με ενδιαφερει τι θα πει ο ενας κι ο αλλος.. ο ανθρωπος κανει ανταλαγες και εχει πολλα αποθεματα.. ειναι απο τους μεγαλυτερους συλλεκτες της Ελλαδας τον ξερει ολη η καλη αφροκρεμα για να σας δωσω να καταλαβετε.. τωρα ο καθενας ας πει ο,τι θελει..

Όχι ρε φίλε , δεν τον βρίσαμε τον άνθρωπο , αλλά δεν είναι λογικό να έχουμε ορισμένες υποψίες στην εποχή και στην χώρα που ζούμε ?? Αλλά αφού λες ότι τον ξέρεις και είναι εγγύηση θα το τσεκάρω κι εγώ ! Ευχαριστώ πολύ :thumbup:

Link - The hero of time
09-06-2011, 22:11
Ο ανθρωπος ειναι πολυ γνωστος στους κυκλους τον συλλεκτων, τον ξερουν ολοι.. ειναι πιστοποιημενο! Σου εχω ετοιμη και την αναγραφη της αγγελιας που τη βρηκα στη σελιδα της χρυσης ευκαιριας : "Κηφισιά NINTENDO 64 σε υπεράριστη κατάσταση, μαζί με το παιχνίδι Super Mario, τιμή 30 ευρώ , τηλ. 698******" αν θες το τηλεφωνο του στο στελνω σε mail.

Link - The hero of time
11-06-2011, 02:44
Εντωμεταξύ δε ξερω αν ειδατε τα καμωματα του gameexplorers.. Επειδη αυτοι οι τυποι εκει εχουν μαλλον αρχισει να υποψιαζονται οτι κατι εχει αρχισει να ακουγεται, στις τιμες των παιχνιδιων που ειναι πανω απο 100 ευρω εχουν γραψει διπλα "επικοινωνηστε μαζι μας"... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!:lol: ναι θα επικοινωνησω εγω αμεσως μαζι σας να μου πειτε οτι το Castlevania symphony of the night εχει 249 ευρω και να το παθω το εμφραγμα... ου να χαθειτε να χαθειτε.. :cursing: Κουφοντίνες......

enrique19
11-06-2011, 03:48
καλα link γνωστοι ειναι οι τυποι η μαλλον τα τυπακια του gameexplores για τα καμωματα τους...αξιζει να ξανα αναφερουμε οτι αυτα που εχουν στο σιτε τους "και καλα" σαν στοκ δεν τα εχουν,και σου λενε μολις τους πεις αυτο που θελεις,ναι θα το βρω απο γνωστους συλλεκτες μου,ενα παιδι απο εδω το ξερει και ειπε αυτο,και αν τα βρουν...ελα ομως που ειναι και κακομοιρηδες και τα ψαχνουν απο το ιντερνετ και ο σκοπος του ειναι η αισχροκερδια...δηλαδη ξεφτυλικια και συγνωμη για την λεξη αλλα μονο αυτη τους αντικατροπιτιζει...λες και εμεις ειμαστε κουτι,βασικα πιστευω οτι αυτο το gamexplorees ειναι της φασης οποιος μπιπ..τσιμπησει...ε δεν νομιζω να τσιμπαει και κανενας..με 150 ευρω για μεταχειρισμενο για ps1 megaman σε κακη κατασταση,αυτοι νομιζουν οτι απο αυτο που κανουν θα βγαλουν και λεφτα και σπιτια...αραγε εχει αγορασει κανενας απο αυτους θα θελα να ξερα..ελεος..βασικα ειναι για πολυ βρισιμο αλλα τι να πεσεις στο επιπεδο τους.

Link - The hero of time
11-06-2011, 04:19
Eμενα παλια μου ειχαν πει οτι τα φερνουν τα παιχνιδια απο τη Πάτρα λεει απο μια αποθηκη κατι τετοιο.. παντως οταν πριν απο 2 χρονια ειχα παραγγειλει 2 παιχνιδια για το SNES επανω ειχε μια καρτα απο ενα καταστημα της Αγγλίας το οποιο εχει και στο ebay πωλητηριο. Η καρτα ελεγε επισης "for all your retro gaming needs" οποτε μαλλον απο ebay τα φερνουν.. πρεπει να τους κανουμε μεγαλη καζουρα! Θα παρω το Γιωργο Αυτια να κανει ρεπορταζ και να τους κανει ρεζίλι!!! (φανταζεστε?..)

ShinAkuma87
11-06-2011, 13:33
Eμενα παλια μου ειχαν πει οτι τα φερνουν τα παιχνιδια απο τη Πάτρα λεει απο μια αποθηκη κατι τετοιο.. παντως οταν πριν απο 2 χρονια ειχα παραγγειλει 2 παιχνιδια για το SNES επανω ειχε μια καρτα απο ενα καταστημα της Αγγλίας το οποιο εχει και στο ebay πωλητηριο. Η καρτα ελεγε επισης "for all your retro gaming needs" οποτε μαλλον απο ebay τα φερνουν.. πρεπει να τους κανουμε μεγαλη καζουρα! Θα παρω το Γιωργο Αυτια να κανει ρεπορταζ και να τους κανει ρεζίλι!!! (φανταζεστε?..)
Η παράνοια των Παιχνιδοεξερευνητών(άμα αυτοί λέγονται έτσι τότε εγώ είμαι ο Χριστόφορος Κολόμβος :001_tt2:) σε όλο της το μεγαλείο μ'άλλα λόγια!Εδώ πάντως στη Θεσσαλονίκη υπάρχει το μοναδικό κατάστημα της αλυσίδας Teleclub που έχει απομείνει από το οποίο συνήθως ψωνίζω κι έχω δει να έχει παιχνίδια για Ν64,GBA,GameBoy κτλ. άλλα δεν έχω ασχοληθεί εκτενέστερα με την αγορά retro games-ακόμα και 1 Panasonic 3DO έχει στα ράφια- κι ένα The Console Club που βρίσκεται στον Λαγκαδά(και καλό θα είναι κάποια μέρα να πεταχτώ κι εκεί) για όσους τυχόν δε γνωρίζουν-που δεν νομίζω για τους ψαγμένους-.
Υ.Σ.Τα μαγαζιά Τσάμος στην Αθήνα συνεχίζουν να πουλάνε videogames όπως παλαιότερα ή έχουν κλείσει;

Kampas
11-06-2011, 15:01
Υ.Σ.Τα μαγαζιά Τσάμος στην Αθήνα συνεχίζουν να πουλάνε videogames όπως παλαιότερα ή έχουν κλείσει;

Έχει κλείσει εδώ και περίπου 2-3 χρόνια. Το κατάστημα στο Χαλάνδρι έχει γίνει ρουχαλάδικο.

ShinAkuma87
11-06-2011, 15:23
Έχει κλείσει εδώ και περίπου 2-3 χρόνια. Το κατάστημα στο Χαλάνδρι έχει γίνει ρουχαλάδικο.
Το ίδιο έγινε και με το Teleclub εδώ στην Βενιζέλου στους Αμπελόκηπους πριν κανά ενάμιση χρόνο!Τυχαίο δεν νομίζω!Το χει η μοίρα τους φαίνεται!:001_tt2:

Link - The hero of time
11-06-2011, 17:30
Αχ...........

Internetakias
11-06-2011, 17:36
Κρίμα πάντως :(, ευτυχώς υπάρχουν ακόμα κάποια.

Link - The hero of time
11-06-2011, 17:40
Προσεξατε ολοι γιατι ετοιμαζω εκστρατεια μεσα στον Ιουλιο να ανιχνευσουμε κατι καινουργιες πληροφοριες που εχω για ρετρο-μαγαζα.. Θελω η ομαδα μου να ειναι ετοιμη για σπεσιαλ εξορμηση! Εσο ετοιμοι παιδια μου!

geo2004z
11-06-2011, 20:25
Eμενα παλια μου ειχαν πει οτι τα φερνουν τα παιχνιδια απο τη Πάτρα λεει απο μια αποθηκη κατι τετοιο..

Ψέμα! Στην Πάτρα δεν υπάρχει τίποτε εδώ και 6 χρόνια που ψάχνω. Ο τύπος λέει συνεχή ψέυδη και μάλιστα διαφορετικά στον καθένα μας. Το πιο πιθανό είναι να κάνουν αυτό που γράφεις παραπάνω, τα αγοράζουν από ebay.

Αυτή η μέθοδος πριν 4-5 χρόνια ήταν ίσως χρήσιμη για τους συλλέκτες καθώς το ebay δεν ήταν ευρέως γνωστό και αξιόπιστο, Επίσης, δεν υπήρχε το paypal και οι συναλλαγές ήταν κάπως αναξιόπιστες γενικά. Τότε ναι, ίσως να μας κορόιδευε ο τύπος, σήμερα πάντως όχι. Ο καθένας μας βρίσκει ότι θέλει σε χρόνο dt και σε εξευτελιστική τιμή.

Link - The hero of time
11-06-2011, 22:08
Γι'αυτο αν θυμασαι αγαπητε Geo σου ειχα πει καποτε για ενα μαγαζι στη Πατρα.. μου ειχαν πει "μπαρούφες" και τελικα πηρα εγω την βρωμια αυτης της ψευδους πληροφοριας.. οπως και να'χει ανθρωποι ειμαστε και νομιζω καταλαβαινομαστε.. παντως ειναι αληθεια οτι ο καθενας μας βρισκει το οτιδηποτε σε υπεραριστη τιμη.. εγω π.χ. που ψαχνω Super Castlevania IV, Demons crest και Super ghouls and ghosts ακομα στο ψαξιμο ειμαι! ειμαι λιγο ατυχος!

enrique19
11-06-2011, 22:47
μακρυα απο αυτους ο φιλος geo τους ξερει απο οτι βλεπω καλα τι σοι κουμασια ειναι και μας ενημερωνει καλα για της κουτοπονηριες τους..ελα ρε παιδια δεν νομιζω να πουλαει και τιποτα αυτος..απλα το εχει και οποιο θυμα τσιμπησει τσιμπησε.αμ δε ομως..μενει με την ορεξη

geo2004z
12-06-2011, 01:15
εγω π.χ. που ψαχνω Super Castlevania IV, Demons crest και Super ghouls and ghosts ακομα στο ψαξιμο ειμαι! ειμαι λιγο ατυχος!

To Demons Crest είναι ακριβό και σπάνιο, οπότε θα δυσκολευτείς κάπως να το βρεις. Το Castlevania βρίσκεται σε σχετικά καλή τιμή για έναν Castlevania τίτλο. Όσο για το Super Ghouls n Ghosts θα ανεβάσω μία αγγελία με αυτό το παιχνίδι σε με το κουτί του και το βιβλιαράκι του σε προσιτή τιμή. Αν σε ενδιαφέρει στείλε μου pm, όμως οι συναλλαγές μαζί σου δε νομίζω ότι είναι αξιόπιστες. Είσαι λίγο ασυνεπής στις υποχρεώσεις σου...

Link - The hero of time
19-06-2011, 00:58
Ελα αφηστε τα τωρα αυτα! Εγω χθες πηγα στον αλλο απατεωνα με το παιχνιδαδικο στη Κυψελη και με τα παλια ρετρο games και διαπιστωσα οτι το Ocarina of time του Ν64 (το κουτι δεν ειχε επανω ταινια και απο πισω ηταν γερμανικα) το δινει πλεον στα 30 ευρω.. περσι το εδινε στα 80 ευρω αλλα αυτο που ειχε περσι ηταν νομιζω σφραγισμενο.. επιπλεον οσα ρετρο του εχουν μεινει ειναι ενα χειριστηριο mega drive II, και 2 παιχνιδια game boy clasicc, το Ariel η γοργονα και το Galaga, και τα 2 παιχνιδια ειναι με τα αυτοκολλητα της Itochu. Επισης σας κανω γνωστο οτι ειχα μαζι μου ενα δημοσιογραφικο κασσετοφωνο και κατεγραψα ολη τη κουβεντα με το κυριο καταστηματαρχη που μοιαζει φατσικα στον Αμερικανο ηθοποιο Larry Miller.. (παλιοφατσα) στο ηχητικο αυτο ντοκουμεντο αποκαλυπτεται οτι οντως εχει πελατη τον Ηλια Ψινακη. Αναμεινατε συντομα για το ηχητικο υλικο και να ακουσετε κι εσεις τις αποκαλυψεις.

enrique19
20-06-2011, 02:44
link βαλε το ηχητικο ετσι οπως εισαι τωρα!!! τι εγινε ο ξυπνιος ειδε οτι με τι τιμες που εχει ουτε οι....... μυγες!... δεν αγοραζουν?και σου λεει κατσε να τα ριξω...και παλι ομως 30 ευρω για zelda μεταχειρισμενο προφανως ειναι καπως νορμαλ,του game boy ρωτησες ποσο τα εδινε?πως τον ηχογραφησες ρε θηριο με κινητο?η με κανενα σουπερ γκατζετακι σε στιλ δημοσιογραφικο?!

Link - The hero of time
20-06-2011, 10:47
Θα το δημοσιευσω μολις το εχω ετοιμασει καταλληλα, γιατι σκεφτηκα να το ανεβασω σε μορφη βιντεο οπως οταν βλεπουμε στις εκπομπες του Μακη Τριανταφυλλοπουλου σε τηλεφωνικες συνομιλιες που εχουν απο διπλα να περνουν γραπτοι οι διαλογοι των προσωπων που συμμετεχουν. Φανταζομαι καταλαβαινετε τι εννοω! Το Ζελντα δεν ηταν μεταχειρισμενο οπως μας διαβεβαιωσε αυτος, απλα δεν ηταν κλειστο. Μας ειπε οτι αυτο το εχει για καβατζα μεσα γιατι εχει και 2ρο Ζελντα οκαρινα of time.. κι αυτο αποκαλυπτεται στο ντοκουμεντο.. επισης οπως σας ειπα θα ακουσετε ολοκαθαρα να λεει οτι εχει πελατη τον Ηλια Ψινακη, και μαλιστα μου ειπε συγκεκριμενα ο καταστηματαρχης "εγω εχω επωνυμους πελατες που αγοραζουν" και του λεω και καλα ανυποψιαστος απο τη μερια μου "εεε εγω εχω ακουσει οτι ο Ψινακης ασχολειται με αυτα" και αυτος απανταει "ο Ψινακης ειναι πελατης μου.. ναι στο λεω αφου ΜΕ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΣ.." ακους εκει να μου πει οτι τον προκαλεσα κιολας.. συντομα ολες οι αποκαλυψεις στη φορα μονο στο ninty.gr! αρχικα μαλιστα ειχα σκεφτει να μπω στο μαγαζι κρατωντας στο χερι τη φιγουρα του Καραγκιοζη και να κουναω εγω τη φιγουρα και να λεω με βραχνη φωνη "εεε ρε γλεντια.. ε θα ηθελα να παρω το οκαρινα of time... ποσο το δινετε?" δηλαδη να μιλαω με τη φωνη του Καραγκιοζη και να κουναω τη φιγουρα ταυτοχρονα σα να μιλαει η φιγουρα αντι για μενα... φανταζεστε σκηνικο? :lol::lol::lol:

Link - The hero of time
20-06-2011, 16:09
Σε μαγαζί στην Αθήνα (Ομόνοια αν θυμάμαι καλά) είχα πετύχει μ' ένα φίλο μου στην βιτρίνα ενός μαγαζιού με είδη για computer κάτι παλιούς τίτλους για κονσόλες. Μπαίνουμε μέσα και ρωτάμε τιμές. Και μας λέει ο τύπος "Αυτά είναι για επίδειξη μόνο". Για επίδειξη! Δύο-τρεις παρακμιακοί τίτλοι για Dreamcast που με το ζόρι τους θυμόμουν και τους είχες για επίδειξη! Μήπως ήταν και συλλεκτικά κομμάτια; ΜΠΟΥΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ! Aχέμ! Αυτό μου θυμίζει το σκηνικό με το ELX που είχε ένα R.O.B. κι ένα-δύο Game&Watch μόνο για επίδειξη λες κι ήντουσταν κάτι το υπερσπάνιο. Μετά τα επεισόδια στο κέντρο της Αθήνας που έγιναν πριν λίγα χρόνια και του σπάσανε ή κλέψανε την περισσότερη πραγμάτια φαντάζομαι θα το μετάνιωσε που δεν τα πούλησε. Δηλαδή έλεος με μερικά καταστήματα! Σου έχουν κάτι ρετρό στην βιτρίνα και νομίζουν ότι έχουν κανά Holy Grail επιπέδου Panzer Dragon Saga ή Radiant Silvergun

Ακριβως.. αυτο το καταστημα ειναι στη Χαλκοκονδυλη διπλα απο το Software center! Βλεποντας κι εγω τη βιτρινα με τους 4 τιτλους Dreamcast (κατι χαζομαρες με φορμουλες κι ετσι..) μπηκα μεσα απο περιεργεια να δω αν εχουν τιποτ'αλλο απο παλια παιχνιδια.. ρωταω λοιπον για τα παιχνιδια και βλεπω να ερχεται κοντα μου ενας ψηλος τζιτζιφιογκος γυαλιάς και μου λεει με υφος αλλου ντ'αλλου οτι τα παιχνιδια ειναι άδεια μέσα και τα εχουν για τη βιτρινα συλλεκτικα.. βγαινοντας απο το μαγαζι εκανα μια χειρονομια με το χερι και εφυγα.. ρε ουστ απο κει λέλεκα.. (ειχα παει τη προηγουμενη Παρασκευη..)

enrique19
20-06-2011, 17:28
χαχα αντε να δουμε λινκ ναι καταλαβα πως το λες..!που πεφτουν οι διαλογοι γραφει ονοματα και ειναι και θολο το φοντο.!αντε το αναμενουμε πως και πως..

GLAROS
20-06-2011, 17:37
αλανιάρη-τρελιάρη link,πάλι σαματά έκανες στα "ρετρομαγαζα",ξέρω ποιον λες στην χαλκοκονδύλη,είχα πάρει χειριστήριο cube πέρσι ("μεταχιρα" και έτρωγε μπανάνα ) 15 ευρώ...περιμένουμε το θρυλικό video !

Link - The hero of time
20-06-2011, 17:58
Γουσταρω φαση κι επιτυχια... Mα ο Link σε οσους του φερθηκαν ομορφα και ξηγημενα, παντα ανταποδιδει αναλογα! ετσι κι εγω αποφασισα να σας παρουσιασω το ντοκουμεντο αυτο! Λιγη υπομονη και θα το εχετε συντομα κοντα σας.. ειχα παει και στο game explorers και ειχαν το Castlevania symphony of the night limited edition στα 207 ευρω και το final fantasy 3 στα 101 ευρω.. κατι megaman για το playstation τα ειχαν απο 50 ευρω και πανω..

enrique19
20-06-2011, 18:48
εντωμεταξυ λινκ θα αγγιζες την τελιοτητα αν ειχε καποια κρυφη καμερα μαζι σου και ειχαμε και εικονα απο την ολη φαση...οχι τπτ ηθελα να δω τον μορφονιο πως ειναι και πως μιλαει

GLAROS
20-06-2011, 18:54
εντωμεταξυ λινκ θα αγγιζες την τελιοτητα αν ειχε καποια κρυφη καμερα μαζι σου και ειχαμε και εικονα απο την ολη φαση...οχι τπτ ηθελα να δω τον μορφονιο πως ειναι και πως μιλαει

είσαι και εσύ να βάζεις μπρίζες και φιτιλιές,όχι άλλο κάρβουνο !

Link - The hero of time
20-06-2011, 19:11
Ελα μπρε ελα μπρε καρντάσια... :laugh: ετσι κι αλλιως καναμε το χαβαλε μας, καλο παιδακι και ο καταστηματαρχης... :sleep: στν αρχη σκεφτηκα να βαλω κρυφη καμερα αλα "Μακης" ομως δε το εκανα λογω του οτι δεν ειχα τοσο καλη καμερα στο κινητο ωστε να βγει κατι καλο και αξιοπαρουσιαστο..

ShinAkuma87
20-06-2011, 19:51
Ελα μπρε ελα μπρε καρντάσια... :laugh: ετσι κι αλλιως καναμε το χαβαλε μας, καλο παιδακι και ο καταστηματαρχης... :sleep: στν αρχη σκεφτηκα να βαλω κρυφη καμερα αλα "Μακης" ομως δε το εκανα λογω του οτι δεν ειχα τοσο καλη καμερα στο κινητο ωστε να βγει κατι καλο και αξιοπαρουσιαστο..
Πάντως όταν ακούω την οδό Χαλκοκονδύλη μου έρχεται στο μυαλό αυτή η φοβερή στιγμή βρε guys!

http://www.youtube.com/watch?v=nFhCRm1bjtY :001_tt2:
Έτσι θα μπορούσες να μιλήσεις για τον συγκεκριμένο τύπο,θα είχε πολύ φάση μάλιστα!!:thumbup:

Link - The hero of time
20-06-2011, 19:58
XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!:lol: Το βραδυ λεει ολοι στην οδο Χαλκοκονδυλη 9... μουχαχαχαχαχαχαχαχα!:lol::lol:: lol::lol: απο τοτε το ειχε παραδοση η συγκεκριμενη οδος βλεπω.. μωρε μπράβο! Εντωμεταξυ στο παραπανω βιντεο μολις το λεει ο Λεβεντάνο αυτο βάζει με το μπουκάλι στο ποτήρι νερό... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!:lol: Πεστα προεδρε!:thumbup:

ShinAkuma87
20-06-2011, 20:18
XAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXAXA!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!:lol: Το βραδυ λεει ολοι στην οδο Χαλκοκονδυλη 9... μουχαχαχαχαχαχαχαχα!:lol::lol:: lol::lol: απο τοτε το ειχε παραδοση η συγκεκριμενη οδος βλεπω.. μωρε μπράβο! Εντωμεταξυ στο παραπανω βιντεο μολις το λεει ο Λεβεντάνο αυτο βάζει με το μπουκάλι στο ποτήρι νερό... ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!:lol: Πεστα προεδρε!:thumbup:
Πάντως εκεί στην Χαλκοκονδύλη πρέπει να βρίσκεται και ένα κατάστημα της ΔΕΗ!Οπότε μπορείς να πας να τους πεις να κατεβάσουν αυτού του τύπου εκεί το ρεύμα στο μαγαζί του και να δούμε μέτα ο μάγκας πως θα αντιδράσει ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!! !!!:lol::lol::lol::lol:

Pokefan
20-06-2011, 20:49
Έλεος ρε φίλε , πραγματικά , υποβαθμίζουν με αυτόν τον τρόπο την αξία ορισμένων διαμαντιών ! Δηλαδή μόνο για μόστρα τους κάνουν ?

Link - The hero of time
21-06-2011, 01:01
Οταν ενας ανθρωπος ειναι στόκος δε σωζεται με τιποτα.. βλεπεις τις φατσες και καταλαβαινεις... χρονια τωρα παιζουμε το θεατρο του παραλογου με το καθε τυχαρπαστο που την ειδε "καταστηματαρχης"...

Vetus
21-06-2011, 01:27
Πλάκα στην πλάκα επί εποχής Playstation 1 είχαμε την μόδα όπου ο κάθε άσχετος άνοιγε Console Club και φυσικά για να βγάλουν το ψωμί τους πουλούσαν αντιγραφές. Αφού πλέον ο καθένας μπορεί να κατεβάσει παιχνίδια από το σπίτι του τώρα έχουμε την νέα μόδα όπου ο κάθε @#$%^&* βγάζει στα ράφια ό,τι απούλητο είχε από προηγούμενες δεκαετίες ή έχει αγοράσει από τρίτους και τα πουλάει χρυσάφι λες κι έχει κάτι το υπερσπάνιο μπας και ψαρώσει κανάν άσχετο νέο συλλέκτη retro παιχνιδιών. Αααααχ...Κι όσο σκέφτομαι ότι στην Ιαπωνία υπάρχουν retro μαγαζιά όπως το Super Potato όπου μπαίνεις και χάνεσαι από την απίστευτη ποικιλία τους και τα πουλάνε σε τιμές τέτοιες που είναι να ψωνίσεις με το καλάθι όπως πας στην λαϊκή για πατάτες (πλην των σπάνιων παιχνιδιών, φυσικά, που όπως είναι φυσιολογικό τα πουλάνε πιο ακριβά).

Άσχετο: δεν είναι η απόλυτη ειρωνεία ότι όταν θες να πάρεις καμιά arcade καμπίνα που έχουν περισσέψει είτε θα τις πουλάνε χρυσάφι είτε θα τις βλέπεις να καταλήγουν σε χωματερές επειδή πιστεύουν ότι κανείς δεν θα τις θέλει ούτε και με χάρισμα;

Ερώτηση: Μήπως κάποιος από εσάς "καβάτζωσε" ένα Grandia 1 για Playstation από ένα μικρομάγαζο στην Δάφνη όπου έχει retro πράγμα; :001_tongue: Kαι λέγοντας για Δάφνη τελικά εκείνο το μαγαζί (μου διαφεύγει τ' όνομά του) που πουλούσε retro πράγμα έβαλε λουκέτο εδώ και καιρό. Εμ λογικό είναι, με τέτοιες τιμές που είχε.

Link - The hero of time
21-06-2011, 14:13
Πλάκα στην πλάκα επί εποχής Playstation 1 είχαμε την μόδα όπου ο κάθε άσχετος άνοιγε Console Club και φυσικά για να βγάλουν το ψωμί τους πουλούσαν αντιγραφές. Αφού πλέον ο καθένας μπορεί να κατεβάσει παιχνίδια από το σπίτι του τώρα έχουμε την νέα μόδα όπου ο κάθε @#$%^&* βγάζει στα ράφια ό,τι απούλητο είχε από προηγούμενες δεκαετίες ή έχει αγοράσει από τρίτους και τα πουλάει χρυσάφι λες κι έχει κάτι το υπερσπάνιο μπας και ψαρώσει κανάν άσχετο νέο συλλέκτη retro παιχνιδιών. Αααααχ...Κι όσο σκέφτομαι ότι στην Ιαπωνία υπάρχουν retro μαγαζιά όπως το Super Potato όπου μπαίνεις και χάνεσαι από την απίστευτη ποικιλία τους και τα πουλάνε σε τιμές τέτοιες που είναι να ψωνίσεις με το καλάθι όπως πας στην λαϊκή για πατάτες (πλην των σπάνιων παιχνιδιών, φυσικά, που όπως είναι φυσιολογικό τα πουλάνε πιο ακριβά).

Άσχετο: δεν είναι η απόλυτη ειρωνεία ότι όταν θες να πάρεις καμιά arcade καμπίνα που έχουν περισσέψει είτε θα τις πουλάνε χρυσάφι είτε θα τις βλέπεις να καταλήγουν σε χωματερές επειδή πιστεύουν ότι κανείς δεν θα τις θέλει ούτε και με χάρισμα;

Ερώτηση: Μήπως κάποιος από εσάς "καβάτζωσε" ένα Grandia 1 για Playstation από ένα μικρομάγαζο στην Δάφνη όπου έχει retro πράγμα; :001_tongue: Kαι λέγοντας για Δάφνη τελικά εκείνο το μαγαζί (μου διαφεύγει τ' όνομά του) που πουλούσε retro πράγμα έβαλε λουκέτο εδώ και καιρό. Εμ λογικό είναι, με τέτοιες τιμές που είχε.

Aκριβως.. θυμαμαι στο γυμνασιο που κατι ανοητοι που ειχαν playstation μου ελεγαν "α λεει παιχνιδια για το playstation βρισκεις ακομα και σε μπακάλικο!" και το ελεγε με τροπο και καλα οτι ειναι υπερεπιτυχιμενη κονσολαρα.. η γυφτια να πουμε.. που ο καθε "μπακαλης" και ασχετος πουλαει playstation διπλα απο τις πατάτες και τα κολοκυθια.. το ευχαριστιεμαι πολυ που βλεπω ολους αυτους τους τυχαρπαστους που τη "χρυση" εποχη του playstation 1998-2001 ανοιγαν ψευτο-console club με αντιγραφες, πλεον δεν υπαρχει κανενα μαγαζι απο αυτους.. μονο το 10% εχει επιβιωσει, και αυτοι λογω αλλων συγκυριων.. ολοι κλεισανε! υπαρχουν ομως κατι παλιογεροι με τους γιους τους που εχουν κατι καταστηματακια με αντιγραφες, οι οποιοι ειχαν παει και σε δικαστηριο μα γλιτωσαν... μη τ'ανοιξω το ρημαδι που λεει και ο Κωνσταντινιδης! χαχα! ρε τους απατεωνες που κυκλοφορουν ακομα... ζηλευω τους Ιαπωνες και τους Αμερικανους που εχουν μαγαζαρες και αγοραζουν SNES games και ο,τι αλλο ρετρο αγαπουν, για τη πλακα! Αυτο που λες για τις arcade καμπινες δε το ηξερα.. εγω παντως θα γουσταρα πολυ κανα Toki, κανα Sunset riders η κανα 3 Wonders... !!!

Pokefan
21-06-2011, 14:44
Ναι ρε θυμάμαι που ζήλευα τους άλλους όταν ήμουν μικρός , επειδή εγώ είχα Ν64 και δεν έβρισκα τόσο εύκολα παιχνίδια ... Πού να ήξερα ότι τώρα θα γελάω μαζί τους !

enrique19
21-06-2011, 22:52
θυμαμαι χαρακτηριστικα στα περιοδικα της εποχης που ελεγαν..ανοιξε ενα console club μονο με 999.000 δραχμες... και τοτε πραγματι πολυ ειχαν ανοιξει της χρυσες εποχες του ps1 97 μεχρι 2001 βαρια βαρια..βεβαια ολη αυτη οχι μονο των console club αλλα ολων των μαγαζιων με κονσολες μεσα που νοικιαζες και επαιζες και ειχαν και παιχνιδια..ολοι τους φυσικα αντεγραφαν..θυμαμαι και την τιμη..2500 δραχμες..και οι φθηνοι 2000..πηρα κανα δυο φορες απο αυτους..ωσπου εβαλα αντιγραφικο στο pc και ησυχασα..:P

cloud
22-06-2011, 00:38
θυμαμαι χαρακτηριστικα στα περιοδικα της εποχης που ελεγαν..ανοιξε ενα console club μονο με 999.000 δραχμες... και τοτε πραγματι πολυ ειχαν ανοιξει της χρυσες εποχες του ps1 97 μεχρι 2001 βαρια βαρια..βεβαια ολη αυτη οχι μονο των console club αλλα ολων των μαγαζιων με κονσολες μεσα που νοικιαζες και επαιζες και ειχαν και παιχνιδια..ολοι τους φυσικα αντεγραφαν..θυμαμαι και την τιμη..2500 δραχμες..και οι φθηνοι 2000..πηρα κανα δυο φορες απο αυτους..ωσπου εβαλα αντιγραφικο στο pc και ησυχασα..:P

Τι μου θύμισες τώρα!!!

Εκείνες τις εποχές είχα έρθει στο παραπέντε να ανοίξω και εγώ ένα μαγαζί...:sad:

Vetus
22-06-2011, 23:27
Αυτο που λες για τις arcade καμπινες δε το ηξερα.. εγω παντως θα γουσταρα πολυ κανα Toki, κανα Sunset riders η κανα 3 Wonders... !!!
Θα σου έδειχνα και thread σε άλλο forum με arcade καμπίνες που καταλήγουν σε χωματερές ή τις πολτοποιούν με το τσουβάλι λες κι είναι αμάξια-σακαράκες ή τις έχουν βανδαλίσει αλλά το όλο θέαμα θα σου σπαράξει την καρδιά. οπότε δεν θα σου δώσω link.

paokman
23-06-2011, 09:38
Τι μου θύμισες τώρα!!!

Εκείνες τις εποχές είχα έρθει στο παραπέντε να ανοίξω και εγώ ένα μαγαζί...:sad:

Χα χα! Κι'εγώ είχα ψηθεί!

Acidroth
26-06-2011, 03:15
Καλησπέρα πρώτο μου ποστ στο φόρουμ .
Είμαι μανιακός συλλέκτης παιχνιδιών και κονσόλων N64 και μπορώ να πω πως πλέον τα πράγματα δεν είναι εύκολα έχω βρει αρκετά παιχνίδια που έψαχνα και μερικές παρά σε πολύ καλές τιμές αλλά μερικές φορές απλά τα παρατώ. το ψάξιμο είναι κουραστικό και φυσικά περισσότερο είναι το να ‘πιάσεις’ μια καλή τιμή σε ένα μτχ παιχνίδι που ο άλλος προσπαθεί να στο πουλήσει σαν collector edition μέχρι τώρα ήμουν αρκετά τυχερός στα τόσα χρόνια που προσπαθώ να μεγαλώσω την συλλογή μου.αγόρασα μάλιστα ένα N64 μεταχειρισμένο σε πολύ καλή κατάσταση για 15 euro και φυσικά αρκετά παιχνίδια φτηνά . όσοι ενδιαφέρεστε για παλιά παιχνίδια το μόνο που μπορώ να σας πω είναι λιώστε όλα τα παλιά παιχνιδαδικα που δεν έχουν κλίσει ακόμα σε Καλλιθέα ,στα στενά της στουρναρη κλπ αρκετοί να ξέρετε ότι έχουν πιάσει το νήμα ότι υπάρχουν άτομα που ψάχνουν για παλιά παιχνίδια και θα δείτε τρέλες τιμές όπως 89 εύρο για μτχ κονσόλα Ν64 κλπ κλπ το χειρότερο όμως που σκευτομαι είναι ότι αρκετά καταστήματα που έχουν κλίσει είχαν τεράστιες συλλογές από παιχνίδια της εποχής 16/32/64 bit και πραγματικά αναρωτιέμαι τι τα καναν που έχουν χα8ει όλα αυτά τα ράφια …τέλος πάντων καλό κυνήγι παιδιά να έχουμε.

Ακριβως.. αυτο το καταστημα ειναι στη Χαλκοκονδυλη διπλα απο το Software center! Βλεποντας κι εγω τη βιτρινα με τους 4 τιτλους Dreamcast (κατι χαζομαρες με φορμουλες κι ετσι..) μπηκα μεσα απο περιεργεια να δω αν εχουν τιποτ'αλλο απο παλια παιχνιδια.. ρωταω λοιπον για τα παιχνιδια και βλεπω να ερχεται κοντα μου ενας ψηλος τζιτζιφιογκος γυαλιάς και μου λεει με υφος αλλου ντ'αλλου οτι τα παιχνιδια ειναι άδεια μέσα και τα εχουν για τη βιτρινα συλλεκτικα.. βγαινοντας απο το μαγαζι εκανα μια χειρονομια με το χερι και εφυγα.. ρε ουστ απο κει λέλεκα.. (ειχα παει τη προηγουμενη Παρασκευη..)

Το θυμάμαι αυτό το κατάστημα δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα γιατί έχω αρκετό καιρό να περάσω καθώς τελευταία φορά που πήγα προς το software center να βρω τίποτα για Ν64 είχε μόνο το Mario cart.περισσότερο ήταν gadgetαδικο παρά παιχνιδαδικο στην αρχή του είχε κάποια ποσότητα μετά ήταν άδειο δίστιχος. βασικά ακόμα θυμάμαι το 97,98 τον κόσμο που στηνόταν το πρωί έξω από το software center για να κάνει τις αγορές του και της ανταλλαγές μερικές φορές δεν μπορούσες να μπεις μέσα από τον κόσμο .

paokman
27-06-2011, 10:40
Το θυμάμαι αυτό το κατάστημα δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα γιατί έχω αρκετό καιρό να περάσω καθώς τελευταία φορά που πήγα προς το software center να βρω τίποτα για Ν64 είχε μόνο το Mario cart.περισσότερο ήταν gadgetαδικο παρά παιχνιδαδικο στην αρχή του είχε κάποια ποσότητα μετά ήταν άδειο δίστιχος. βασικά ακόμα θυμάμαι το 97,98 τον κόσμο που στηνόταν το πρωί έξω από το software center για να κάνει τις αγορές του και της ανταλλαγές μερικές φορές δεν μπορούσες να μπεις μέσα από τον κόσμο .

Αυτός, επί εποχές SNES και PlayStation 1 έκανε χρυσές δουλειές. Μετά έπεσε...

cloud
27-06-2011, 13:48
βασικά ακόμα θυμάμαι το 97,98 τον κόσμο που στηνόταν το πρωί έξω από το software center για να κάνει τις αγορές του και της ανταλλαγές μερικές φορές δεν μπορούσες να μπεις μέσα από τον κόσμο .

Τι μου θύμισες τώρα!!
Τότε που μπορούσα ακόμα να κατέβω Αθήνα, το software center ήταν το πρώτο μέρος που πήγαινα..
Και θυμάμαι και εγώ τις φάσεις που περιμέναμε πότε θα ανοίξει, και καθόμασταν στριμωγμένοι σαν σαρδέλες στον σχετικά μικρό διάδρομο..
Και το PS1 από εκεί το είχα πάρει, και είχα κατεβεί μόνο και μόνο για αυτόν το λόγο.

Παλιές, καλές μέρες...:blushing::001_wub:

enrique19
27-06-2011, 16:29
ετσι ειναι παιδια και αυτο ειναι δεδομενο..οσο περνανε τα χρονια τα περιθωρια στενευουν..και φυσικα και το στοκ λιγοστευει επικινδυνα..και εγω εχω απορια που να καταληγει ολο αυτο το στοκ απο τα παιχνιδαδικα..παντως το θεμα ειναι να σου κατσει..αυτο εχω καταλαβει..μπορει να βρει και καινουργιες κονσολες n64 με 20-30 ευρω απο ατομα που δεν τα θελουν και τα δινουν να φευγουν..αλλα μπορεις να βρεις και 80-90 απο ατομα που δεν καιγονται να πουλησουν..το θεμα ειναι οτι το ψαξιμο ειναι κουραστικο και μετα απο ενα σημειο σε καταβαλλει και ψυχολογικα και βαριεσαι η δεν εχεις κουραγιο να συνεχισεις.

Marioland
29-06-2011, 00:21
Δεν ξέρω αν το έχετε ανακαλύψει, στην Πατησίων 23 υπάρχει ενα ολοκαίνουργιο κατάστημα ονόματι GameStation και τα παιδιά το έχουν ανοίξει πρόσφατα. Εκεί βρήκα αρκετά ωραία πράγματα. Τα παιδιά το άνοιξαν πρόσφατα και καλό θα ήταν να τους τιμήσουμε μιας που είναι καινούρια και αξιόλογη προσπάθεια! :D Ελπίζω να φέρει Dreamcast σύντομα :P

RooF
29-06-2011, 00:46
Δεν ξέρω αν το έχετε ανακαλύψει, στην Πατησίων 23 υπάρχει ενα ολοκαίνουργιο κατάστημα ονόματι GameStation και τα παιδιά το έχουν ανοίξει πρόσφατα. Εκεί βρήκα αρκετά ωραία πράγματα. Τα παιδιά το άνοιξαν πρόσφατα και καλό θα ήταν να τους τιμήσουμε μιας που είναι καινούρια και αξιόλογη προσπάθεια! :D Ελπίζω να φέρει Dreamcast σύντομα :P

Βλεπω παντως πως τα TM δεν τους πτοουν. http://www.gamestation.co.uk/

Vetus
29-06-2011, 01:01
Στο ίδιο κατάστημα βρήκαμε με την παρέα το Kasumi Ninja για Jaguar. Kαι φυσικά το πήραμε με την πρώτη. Όλος παραδόξως το 'χε σε πολύ καλή τιμή. Όχι σαν τα χειριστήρια N64 που ήταν χωρίς κουτί και τα πουλούσε πανάκριβα. Τ_Τ

...και εγω εχω απορια που να καταληγει ολο αυτο το στοκ απο τα παιχνιδαδικα...
Λογικά στα σκουπίδια. Άντε στην καλύτερη περίπτωση να τα πουλήσουν στο τέλος όσο-όσο για να κλείσουν το μαγαζί.

Πάντως μια γνωστή κομπίνα που έκανε το Athens Club (δεν ξέρω αν την κάνει ακόμα διότι δεν ξέρω αν λειτουργεί ακόμα) ήταν ν' αποσύρει όλα τα παλιά παιχνίδια του από τα ράφια και να τα πουλάει χρυσάφι στο eBay.

GLAROS
29-06-2011, 02:16
... το Athens Club ...

που το θυμήθηκες,στην μπόταση δεν ήταν? στο -16- νομίζω,τώρα έχει εκεί "μελαναδικο"-δισκάδικο (που ήταν παλιότερα στο software center )

Link - The hero of time
30-06-2011, 02:06
Ιστορίες για αγρίους δηλαδη με το Athens club.. παντως στο gamestation κι εγω πηγα, ειχε αρκετα καλα πραγματα αλλα οχι πολλα... (π.χ. ειχε το Super Game boy απο SNES σε κουτι καινουργιο) παντως δεν ειδα κατι που να με τρελανε ωστε να ψηθω να το αγορασω...

enrique19
30-06-2011, 02:26
link τι εγινε με το ντοκουμεντο ακομα..?

Link - The hero of time
30-06-2011, 04:02
Στο ανεπισημο meeting που εγινε το περασμενο Σαββατο (που ηρθε ο Mike και ο GLAROS) εστειλα το ντοκουμεντο με bluetooth στο κινητο του GLAROS. Απλα δε ξερω αν πρεπει να το δημοσιευσω εδω και πεσει σε τιποτα λαθος χερια (απο κανεναν "αορατο" non-member του ninty) και μετα εχω προβληματα.. δε ξερω τι μπορει να γινει.. εχω ενδοιασμους..

enrique19
30-06-2011, 04:16
ναι ενταξει ποτε δεν ξερεις μικρος ο κοσμος..καπως μεσω πμ να βρουμε τη λυση τοτε.

Link - The hero of time
30-06-2011, 04:28
Eκτος κι αν ερθεις σε κανα meeting (μενεις Αθηνα αληθεια?) και στο δωσω με bluetooth..

enrique19
30-06-2011, 05:20
οχι δυστυχως δεν ειμαι αθηνα,καπως θα γινει υπαρχουν τροποι;)

GLAROS
30-06-2011, 17:00
να γραψουμε τους διαλογους ? :p

Vetus
30-06-2011, 22:00
ναι, ναι, ναι! καλή ιδέα! κι άμα λάχει να το κάνουμε και κομικσάκι. Xd

Link - The hero of time
13-07-2011, 18:27
link τι εγινε με το ντοκουμεντο ακομα..?

http://www.mediafire.com/?l5jl3ljq2hkv0cb

Πάρτε το.. το ντοκουμεντο παρουσιασε προβλημα στην επεξεργασια κι ετσι στην εισαγωγη εχει μπερδευτει με αλλα πραγματα.. περιμενω να το ακουσετε και να μου πειτε γνωμες..

Επισης θα ηθελα να αφιερωσω κι ενα τραγουδακι στο κυριο αυτο και τον Ταλιμπάν του gameexplorers...:
Aφιερωμενο σε ολους τους απατεωνες καταστηματαρχες που πουλανε ρετρο σε τιμες πλακας χρυσού: http://www.mediafire.com/?tkjo66jvmsah9hs

Vetus
13-07-2011, 19:25
"Είναι πεντακάθαρα!". Γιατί, υπήρχε περίπτωση να πουλήσει μπιχλιασμένα παιχνίδια;
"To Galaga είναι φανταστικό παιχνίδι! Με γαλαξία και τα λοιπά!". Επίσης, και το Pac-man είναι φανταστικό παιχνίδι. Με χαπάκια και τα λοιπά!
"Και καλός να μην ήταν ποτέ δεν θα σου έλεγα ότι δεν είναι καλός, να ξέρεις. M' άρεσει να λέω καλά πράγματα για έναν άλλον." Κι ο Χίτλερ καλό παιδάκι ήταν, απλά τον παρεξηγήσαν λιγάκι επειδή ο περισσότερος κόσμος δεν γουστάρει τους άντρες με κοντό μουστάκι.
"Ό,τι και να πάρεις είναι καλά, αξίζουν." Αλήθεια! Δηλαδή και το E.T. για Atari2600 που 'χει πεταμένο στην γωνία είναι καλό, ε;
"Mην αγνώνεσαι!" Μην ανησυχείς. Τις @#$%^* μας θα φας. (ατάκα από cult ελληνική πορνοταινία)
"Κι αυτό, βλέπεις; Έχει της Nortec πάνω." Τι μου λες, ρε μεγάλε! Δηλαδή το άλλο που δεν έχει την Nortec που είναι από Ιαπωνία να μην το πάρω, ε;

Αν μπορείς καλή φάση θα ήταν να ανέβαζες τον διάλογο αυτό στο YouTube μαζί με υπότιτλους επειδή σε ορισμένα σημεία δεν ακούγεται καθαρά τι λέτε. Πολύ ωραία κι η αφιέρωση που έκανες.

Link - The hero of time
15-07-2011, 00:11
Vetus εισαι εκπληκτικος ατακαδόρος και με real sense of humor! εισαι αψογος!!! θα σας ετοιμασω το βιντεο με σπεσιαλ υποτιτλους που αποκαλυπτουν επιπλεον στοιχεία του διαλόγου! (οπως π.χ. το "ναι ειναι πελατης μου ο Ψινάκης εφόσον με ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΣ") παντως γιατι δε σχολιασε αλλος το ντοκουμεντο? γιατι τοσο σνομπαρισμα?

enrique19
15-07-2011, 18:22
link τα κατεβασα,και πλεον το ντοκουμεντο κοσμη την πολυ προσωπικη συλλογη μου απο σπανια ντοκουμεντα..μουχαχα τον εχουμε στα χερια μας μουχαχα...

GLAROS
15-07-2011, 18:50
Δεν είχαν πέσει στην αντίληψη μου :001_unsure: ,μόλις τώρα τα ακούσω...θα πέσει γέλιο "βαρκουδας" :laugh:... !

Καλά το παλικάρι,είναι άπαιχτος,τι γαλαξίες και ασχετοσύνες :scared: ...ντροπή ρε Link...δε του έδωσες μεροκάματο.:lol::lol::lol:

enrique19
15-07-2011, 20:31
ναι νιντεντο γερμανιας χαοχαοχα μας εφαγε το δντ,ουτε καν μεταχειρισμενο δηλαδη ειναι πεντακαθαρο,ενα 30αρι στο δινω.χοαοχα,ναι το zelda ειναι της disneys ναι ενταξει ξερω γω ειναι καλο κατσε καλα ενα 50αρι και τα 3 σας τα δινω χοχαοχα,ενταξει μην αγχωνεσαι μην αγχωνεσαι..εσυ με ξερεις εχω τσακωθει πολλες φορες και μεροκαματο δεν εχω βγαλει..χοααοχαοχαχοχα

Link - The hero of time
22-07-2011, 23:37
Δεν ειναι παλικαρι ο καταστηματαρχης.. ειναι πανω απο 50 χρονων.. και δευτερον ειχα παει στο μαγαζι μαζι με το μελος του forum τον Mike.. οποτε τα πιο πολλα τα ρωταει ο Mike στο καταστηματαρχη και οχι εγω.. (αυτα που ρωταω εγω ειναι το θεμα του Ψινάκη) και εκει που λεει "με σενα εχω ασχοληθει πολλες φορες και μεροκαματο δεν εχω βγαλει" δε το λεει σε μενα αλλα στο Mike.. επιπλεον θα ηθελα να πω πως ναι.. το Galaga ειναι φανταστικο παιχνιδι.. με γαλαξίες και λοιπά.. αλλωστε το παρακατω βιντεο που εφτιαξα στο σπιτι μου και που σας ανεβασα το πιστοποιει και με το παραπανω.. κατεβαστε το, δειτε το, και... θα καταλαβετε..

http://www.mediafire.com/?ar4nddu332zhviy

ShinAkuma87
22-07-2011, 23:53
Το καλύτερο παλικάρι είναι με διαφορά αυτό των Gameexplorers!:drool:Link - The hero of time είναι καιρός κι εδώ να δώσεις τα διαπιστευτήρια σου!:biggrin:Το Galaga είναι φανταστικό παιχνίδι,απλά χειρότερο των Space Invaders...:lol::lol:

Link - The hero of time
22-07-2011, 23:56
Ο Ταλιμπάνος Στραβέγκο δηλαδη ε?(ξερεις συ..) Πηγα ο ανθρωπος εκει να ρωτησω ποσο εχει το Castlevania symphony of the night limited edition και μου ειπε 190 ευρω.. επειτα του πηγα το Paper Mario the thousand year door και μου λεει 69 ευρωπουλα.. και με τα πολλα μου ειπε "Καλα εσυ ολο τα "φθηνα" πας και κοιτας.. εγω εχω παιχνιδια και με 7 ευρω και με 10 ευρω"... Κι εγω αναρωτηθηκα τι ειδους παιχνιδια ειχει ο κυριος explorer με 7 και 10 ευρω? Τις περιπετειες του Αρναούτογλου στο Μega drive?..

ShinAkuma87
23-07-2011, 00:07
Μάλλον κάνα πολύ παλιό παιχνίδι από την εποχή του Atari 2600 αν και με τα δείγματα γραφής του εν λόγω ατόμου,το κόβω να το πουλάει περισσότερα και από 10 ευρώ!Η κάνα παιχνίδι τύπου "Τάκα-Τούκα"(καταλαβαίνεις)...:001_rolleyes:

Link - The hero of time
23-07-2011, 23:06
Αποκλειεται να πουλαει παιχνιδια για Atari τοσο χαμηλα.. Ειλικρινα παντως δεν εχω ιδεα τι παιχνιδια με 10 και 7 ευρω μπορει να πουλαει ο εξπλορερ Ταλιμπάνος.. θα ηθελα πολυ να μαθω ομως.. (btw ποια δειγματα γραφης εννοεις?)

ShinAkuma87
23-07-2011, 23:48
Αποκλειεται να πουλαει παιχνιδια για Atari τοσο χαμηλα.. Ειλικρινα παντως δεν εχω ιδεα τι παιχνιδια με 10 και 7 ευρω μπορει να πουλαει ο εξπλορερ Ταλιμπάνος.. θα ηθελα πολυ να μαθω ομως.. (btw ποια δειγματα γραφης εννοεις?)

Τι κάνει νιάου-νιάου στα κεραμίδια;Δείγματα γραφής είναι οι τιμές που έχει στα παλιά games ντε,οι οποίες ξεπερνάνε και την πλέον νοσηρή φαντασία του ανθρωπίνου νου!!:thumbdown:

enrique19
24-07-2011, 04:04
επ λινκ..κανε μια εξορμηση στον ταλιμπανεζο τυπακο και ετοιμασε ντοκουμεντο παλι..παντως το βιντεο ολα τα λεφτα..το ηχητικο..μορφη πρεπει να ειναι ο τυπακος..αλλα καλα του ξηγηθηκατε..στο τελος την κανατε ετσι χωρις φυσικα να παρετε και τιποτα ε?!

Link - The hero of time
25-07-2011, 00:49
Α τωρα το επιασα το νοημα ShinAkuma! Οκ καλα λες! Παντως ναι, εχω ηχητικο αλλα και βιντεο ντοκουμεντο απο τον Ταλιμπανέζο του εξπλορερ.. αλλα δε ξερω αν πρεπει να ανεβει δημοσια.. μπορει αυριο μεθαυριο να με βρουν σε κανα χαντάκι.. :001_unsure: και τι θα γινει μετα? ξε-λινκ εγω? Να μη ξαναπαιξουμε παιχνιδι Zelda? I need to stay alive!

(enrique οντως δεν αγορασαμε τιποτα απο τον αλλο.. )

enrique19
25-07-2011, 05:56
χαχα ναι ετσι ειναι..ωραιο αυτο που γραφεις..dragonball εποχες αχ..

Link - The hero of time
28-07-2011, 02:44
Μετα απο πολλες παρακλησεις μελων αποφασισα να ανεβασω ενα νεο ηχητικο ντοκουμεντο σε μορφη βιντεο απο το γνωστο μαγαζι με τις φθηνες τιμες που εχει στα ρετρο και πασης φυσεως games... Ετοιμαστειτε να ακουσετε special αποκαλυψεις με την υπογραφη μου.. :biggrin: Το ηχητικο ντοκουμεντο οπως σας ειπα και πιο πανω ειναι σε μορφη βιντεο, το οπτικοποιησα δηλαδη και εβαλα τους διαλογους, (π.χ. τι λεω εγω και τι απαντα ο καταστηματαρχης) ωστε να καταλαβετε τι γινεται.. Δειτε το και κρινετε μονοι σας.. Σοκαριστικες αποκαλυψεις + απιστευτες στιγμες γελιου με την υπογραφη του Link... :laugh: ΧΑΜΟΣ!!!!!!!!!!!!!!! :lol::lol::lol: :thumbup1: :w00t:

http://www.mediafire.com/?s65nfaucrjq9scd

enrique19
28-07-2011, 03:58
link αλανιιιιιιιιιιιιι δωσε πραμα στο λαο..περιμενω και βιντεο απο τον κονσολακλαμπακο χαοχαοαχοχα 48 mb πολυ πραμα λεμε

Link - The hero of time
28-07-2011, 04:33
link αλανιιιιιιιιιιιιι δωσε πραμα στο λαο..περιμενω και βιντεο απο τον κονσολακλαμπακο χαοχαοαχοχα 48 mb πολυ πραμα λεμε

Το κατεβασες το αρχειο? Το ειδες? Αν το ειδες θελω φουλ σχολιασμό!

Internetakias
28-07-2011, 05:57
Καλά, το PM:TTYD 69 ευρώ? Πάμε καλά? Εγώ το πήρα το παιχνίδι από το ebay με 15 ευρώ.

enrique19
28-07-2011, 07:15
Το κατεβασες το αρχειο? Το ειδες? Αν το ειδες θελω φουλ σχολιασμό!

ναι μολις το ειδα...λινκ εισαι κορυφηηηηηηηηη αλανιιιιιιιι..τρομερο βιντεο και απιστευτη παρουσιαση...υπεροχο παλι απο το γραφειο επεσα κατω απο τα γελια...καλα η κορυφαια στιγμη ομως...το paper mario ποσο εχει?και απανταει ε ολο στα φθηνα πας....69 ευρω..στοιντκ σφι ποινγκ...μολις 69 ευρω...καλα castlevania 190 που ειπε..μη σου πω περιμενα κανα 300αρι να σου πει...ναι εχω και φθηνα χοχο..παντως ολων αυτων η φωνη πως γινεται παντα να ειναι σιγανη υποχθονια και υπουλη...το παμε ομως ολοι αυτοι την ιδια φατσα και την ιδια φωνη εχουν.

yrig
28-07-2011, 10:00
Αγαπητέ Link τα συγχαρητήριά μου! Οταν άκουγα το "ντοκουμέντο" είχα και τα υπογλώσσια δίπλα καλού κακού! Ε, ρε τι αλητεία κυκλοφορεί....Βέβαια δε φταίνε αυτοί, φταίνε και κάποιοι που τους υποστηρίζουν και τα αγοράζουν!!! Εκεί ποντάρουν! 190 το Castlevania???!!!!! Nα'ναι οι ώρες τους!

RooF
28-07-2011, 13:37
Καλα...το σημειο με τον Bowser με Λεβεντη με εστειλε! xD

Link - The hero of time
28-07-2011, 16:32
Πριν τη συγκεκριμενη επισκεψη που κατεγραψα, ειχα παει λιγες βδομαδες πριν και για το Castlevania μoυ ειχε πει οτι κοστιζει 205 ευρω.. μηπως με τις εκπτωσεις το πηγε τωρα 190 (?) Παντως οταν πριν απο 2 χρονια ειχα πει να μου φερουν 2 παιχνιδια για το SNES, το Dragon Bruce Lee story και το Sunset riders, (25 ευρω έκαστο, σκετο το cartridge εννοειται) μου ειχαν πει οτι τα παιχνιδια τα εχουν σε μια αποθηκη εκτος Αθηνων. Μολις περασα απο το μαγαζι και τα πηρα πανω ειχε μια καρτα που ελεγε:
"Fokus gaming (UK) ...for all your retro gaming needs..
Lee Gregory (manager)
games, consoles, accesories,
Sega, Nintendo, Atari,Playstation,XBOX,Amiga,PC,8-bit,Handhelds and more..
shop: stores.ebay.co.uk/focusgamingshop

Oποτε να υποθεσω το προφανες? Και αν τα φερνουν απο ebay τα περισσοτερα γιατι να τα εχουν σε τοσο σχιζοφρενικες τιμες? Απ'οτι εχω παρατηρησει εδω και χρονια καποια παιχνιδια που εχει το συγκεκριμενο μαγαζι (τα ακριβα) δε τα εχει αγορασει κανεις.. ετοιμαζω και 2ρη επισκεψη στο μαγαζι.. θα πεσει ακομα πιο πολυ γελιο.. ενδιαφερετε κανεις να ερθει μαζι μου?

enrique19
28-07-2011, 18:18
ναι ναι σε μια αποθηκη εκτος αθηνων τα εχουμε...ναι μια αποθηκη που εχει μια κρυπτη και οδηγει στο ebay μεγαλης βρετανιας,ασε μας ρε τυπακο επρεπε να του πεις..περιμενω και 3 ντοκουμεντο πιο μεγαλης αν γινεται διαρκειας λινκ!

Link - The hero of time
28-07-2011, 18:51
Ε θα εχουμε και 3το ντοκουμεντο αφου το θελετε.. μαλιστα στο 3το θα μιλαω στο καταστηματαρχη με τη φωνη του Ταμτάκου.. οποτε καταλαβενετε τι εχει να γινει... παντως λες να εχει καμια αστρικη πυλη που να φερνουν τα παιχνιδια απευθειας απο το Σείριο? και κρυπτη να ειχαν με τουνελ που να βγαζει στη great βρετανια δε μου ακουγεται καθολου υπερβολικο :D

Link - The hero of time
29-07-2011, 01:48
Mπηκα στο ebay πριν απο λιγο και ειδα οτι το Castlevania symphony of the night (pal version) απο Αγγλία κοστίζει 139 δολλαρια, δηλαδη περι τα 97 ευρω. Οχι οπως ο αλλος ο Ταλιμπανέζος που το εχει 190 ευρω.. ου να χαθεις να χαθεις..

enrique19
29-07-2011, 02:10
ειπαμε ειπαμε θα τον κανονισεις συντομα...δες παντως κατι τυπακια που το παιζουν ξυπνιοι θεωροντας τον ευατο τους ποιο εξυπνο απο μας..αυτος νομιζει οτι με αυτο που κανει θα αγορασει σπιτια...ουτε στο 100στο ονειρο αυτα δε γινονται..

GLAROS
29-07-2011, 02:23
Φίλε link το ηχητικό ήταν πολύ καλά δομημένο,χαχαχαχα,γέλασα πολύ.
Μεγάλη ιδέα έχουν μερικοί για τα κέφια τους,την κότα με τα χρυσά αβγά έχουν ?
Tο ιερό δισκοπότηρο των σταυροφοριών ?

Link - The hero of time
29-07-2011, 02:24
Αυτος δε ξερω αν νομιζει το οτιδηποτε.. αλλα αυτο που εισεπραξα εγω ως ανθρωπος απο τη κουβεντα και απο το ολο κλιμα εκει, ηταν πως οι τιμες αυτες για εκεινους θεωρουνται απολυτα φυσιολογικες και οτι κανουν σα να μη φταινε αυτοι..

GLAROS
29-07-2011, 02:27
Δεν τρέχει καστανό,τέτοιου είδους συμπεριφορές είναι απαράδεκτες,δεν υπάρχουν μετρα και σταθμά.
Αλαλούμ

Link - The hero of time
29-07-2011, 02:39
Δυστυχως ετσι ειναι.. ευτυχως που εχουμε και το ebay.. παντως εγω θελω να ξαναπερασω απο το μαγαζι να ακουσω κι αλλες τιμες να γελασω..

enrique19
29-07-2011, 03:31
xαχα α δε φταινε αυτοι..και ποιος φταινει ο αερας?επρεπε να τους πει..ναι οντως ο τυπακος παρα την σιγανη κουτοπονηρη φωνη του ακουγοταν νορμαλ..βεβαια το θεμα ειναι οτι αυτοι πουλανε τρελα...αλλα κανεις δεν αγοραζει...οποτε μενουν με καμια μυγοσκοτωστρα να περνα και η ωρα.

Link - The hero of time
29-07-2011, 03:55
μα το ζητημα ειναι οτι θα τους μεινουν στο ραφι τα παιχνιδια και θα χαρω παρα πολυ.. :d καλα να παθουν.. δε λεω οτι δε φταινε αυτοι.. αλλα οτι κανουν σα να μη φταινε.. παντως ετοιμαστειτε γιατι ετοιμαζω νεα επισκεψη η οποια θα καταγραφει και θα πεσει το γελιο της δεκαετιας!

ShinAkuma87
29-07-2011, 21:21
Χαχαχαχα!!!:lol::lol::lol::lol::lol:Ο Bowser-Λεβέντης ήταν όλα τα λεφτά Link - The hero of time!!Γέλασα με την ψυχή μου όσο δεν πάει!Για να σοβαρευτούμε λιγάκι τώρα:001_tt2:,τέτοιοι τύποι είναι όντως για διακωμώδηση...Αν δεν είχε αυτές τις εφιαλτιμές τιμές στα παλιά παιχνίδια πιστεύω πως θα ήταν ισάξιος αντίπαλος του The Console Club.Αλλά όποιος δεν θέλει να ζυμώσει σαράντα μέρες κοσκινίζει...:thumbdown:

Kronos
29-07-2011, 23:03
Link-The hero of time έπρεπε να κάνεις πλάκα με τον καταστηματάρχη.Ειδικά με Castlevania symphony of the night (pal version) που σου είπε τιμή 190 ευρώ έπρεπε να τους πείς ''τοσό φθινό?κανονικά έπρεπε να το πουλάς 300 ευρώ :001_tt2: ''.Προσωπικά όταν συναντώ τέοιους ανθρώπους δεν μπορώ παρά να τους ειρωνεύομαι και να σπάω πλάκα μαζί τους .:lol:

cloud
30-07-2011, 00:05
Παιδάκια για να προσέχουμε λίγο τι κάνουμε, και τι λέμε!:wink:

nikatapi
30-07-2011, 00:29
Φίλε Link έχω λιώσει πραγματικά με τα ντοκουμέντα, έχεις ζωγραφίσει!
Μάλλον πρέπει να αναλάβω δράση και εγώ γιατί έχω συναντήσει μπόλικα τέτοια περιστατικά με τραγικούς καταστηματάρχες...

RooF
30-07-2011, 02:00
Παιδιά εγω λέω να χαλαρωσετε λίγο με τα ηχητικά γιατί ο νόμος απαγορεύει την κρυφή έγγραφη ήχου η εικόνας. Μην έχετε κανένα πρόβλημα καλοκαιριατικα.

Link - The hero of time
30-07-2011, 23:43
Eγω δοξα το θεο δεν εχω προβλημα. εχω "πλάτες" και κονέ..

Vetus
31-07-2011, 05:33
To "yoo-hoo!" που ακούγεται στην αρχή του video με το gameexplorers...μήπως είναι από το arcade beat'em up Asterix της Κonami;

enrique19
31-07-2011, 06:03
αλανι ο λινκ σε ολους τους τομεις..

geo2004z
31-07-2011, 10:23
Αν το Castlevania ήταν σφραγισμένο από τη Sony τότε ίσως να αξίζει 200 ευρώ. Αν όμως είναι μεταχειρισμένο, αποδεικνύει ακόμη μια φορά ότι ο άνθρωπος είναι μέγα απατεώνας!

enrique19
31-07-2011, 19:02
ελλαδα και σφραγισμενο απο την σονυ χλωμο..ποσο μαλλον αυτου του τυπακου που απο οσο εχω δει πουλαει μεταχειρισμενα απο ebay uk..χαχα..

Link - The hero of time
31-07-2011, 23:47
Kαταρχην επειδη δε θελω να κανω το ψωνιο και τον εξυπνο και σεβομαι τις παραινεσεις του cloud και του Roof, θα ηθελα να τους πω οτι θελω να ειμαι ενταξει και να ενημερωσω οτι δεν υπαρχει καποιο θεμα ως προς το δικο μου κινδυνο μιας και εχω μιλησει με δικηγορο που τυχαινει να ειναι συγγενης μου και μου ειπε πως αυτο που εχω παρουσιασει στη μορφη που ειναι, δε θετει κατι που να ειναι ποινικως δικασιμο σε καμια περιπτωση! ας περασουμε στα αλλα θεματα ομως.. Vetus το βρηκες!!! To "yoo-hoo" ειναι απο το arcade παιχνιδι Asterix της Konami!!! (και κριμα που δεν απεκτησε port στο SNES!!!) geo2004z το Castlevania symphony of the night limited pal ηταν μεταχειρισμενο και ανοιγμενο γιατι 2 κομματια εχει ολα κι ολα απο το παιχνιδι και τα επιασα στα χερια μου εγω ο ιδιος. Τελος θα ηθελα να σας κανω γνωστο οτι συντομα ετοιμαζω και 3το χτυπημα για να συμπληρωσω τριλογία.. Και εκει υποσχομαι να μη μεινει κανεις ορθιος απο τα γελια!!! Γιατι αυτος ειναι και ο πρωταρχικος στοπος μου, να γελαμε με τα τερτίπια τους! Τι το ηθικοτερον?:laugh:

cloud
01-08-2011, 00:07
Kαταρχην επειδη δε θελω να κανω το ψωνιο και τον εξυπνο και σεβομαι τις παραινεσεις του cloud και του Roof, θα ηθελα να τους πω οτι θελω να ειμαι ενταξει και να ενημερωσω οτι δεν υπαρχει καποιο θεμα ως προς το δικο μου κινδυνο μιας και εχω μιλησει με δικηγορο που τυχαινει να ειναι συγγενης μου και μου ειπε πως αυτο που εχω παρουσιασει στη μορφη που ειναι, δε θετει κατι που να ειναι ποινικως δικασιμο σε καμια περιπτωση! ας περασουμε στα αλλα θεματα ομως.. Vetus το βρηκες!!! To "yoo-hoo" ειναι απο το arcade παιχνιδι Asterix της Konami!!! (και κριμα που δεν απεκτησε port στο SNES!!!) geo2004z το Castlevania symphony of the night limited pal ηταν μεταχειρισμενο και ανοιγμενο γιατι 2 κομματια εχει ολα κι ολα απο το παιχνιδι και τα επιασα στα χερια μου εγω ο ιδιος. Τελος θα ηθελα να σας κανω γνωστο οτι συντομα ετοιμαζω και 3το χτυπημα για να συμπληρωσω τριλογία.. Και εκει υποσχομαι να μη μεινει κανεις ορθιος απο τα γελια!!! Γιατι αυτος ειναι και ο πρωταρχικος στοπος μου, να γελαμε με τα τερτίπια τους! Τι το ηθικοτερον?:laugh:

Μακάρι να είναι έτσι!
Τουλάχιστον να μην λέτε ονόματα, έστω και καταστημάτων..

Πάντως πρόσεχε!
Αν και η συμβουλή μου είναι να σβηστούν τα επίμαχα ποστ.

Link - The hero of time
01-08-2011, 00:13
Mα γι'αυτο κι εγω δεν εγραψα τουλαχιστον εδω στο topic ονομα καταστηματος... Μονο στο τιτλο του βιντεο.. αν το διασκεδασατε οπως κι εγω βλεποντας το βιντεο, εγω ειμαι διπλάσια ευχαριστημενος παιδια.. δε θελω τιποτ'αλλο..

ShinAkuma87
01-08-2011, 03:09
Mα γι'αυτο κι εγω δεν εγραψα τουλαχιστον εδω στο topic ονομα καταστηματος... Μονο στο τιτλο του βιντεο.. αν το διασκεδασατε οπως κι εγω βλεποντας το βιντεο, εγω ειμαι διπλάσια ευχαριστημενος παιδια.. δε θελω τιποτ'αλλο..

Συνέχισε αυτό που κάνεις όπως μόνο εσύ ξέρεις,δηλαδή να μας προσφέρεις όμορφες στιγμές χιούμορ και μην σε πτοεί τίποτα!

Link - The hero of time
01-08-2011, 23:58
..Βρε εγω θα κανω αλλα θα ειναι τελευταιο... και παντα "με ρέγουλα" που έλεγε και ο αξέχαστος Θανάσης της καρδιάς μας!

Link - The hero of time
03-08-2011, 00:40
Παιδια εγω σημερα πηρα απο ενα μαγαζι το αυθεντικο ανταλακτικο οθονης του πρωτου game boy (3 ευρω το πηρα) το οποιο απ'οτι εμαθα ειναι τρομερα σπανιο! Τωρα το παλιο μου game boy θα μοιαζει σα new!

enrique19
03-08-2011, 03:39
ε σιγουρα ειναι τρομερα σπανιο..αν το πηρες και σφραγισμενο ειδικα..σιγουρα θα βελτειωση την θολη απεικονηση.

Link - The hero of time
04-08-2011, 00:08
Δε βελτιωνει την απεικονηση μονο.. τη κανει σα να το πηρα χθες το game boy.. σα να μη περασε μερα απο το 1997 δηλαδη! totally new!

Linkmastersword
04-08-2011, 00:43
δεν υπάρχουν άλλα ε; :P
Γιατι μου καηκαν ολα τα pixels σχεδον.

Μήπως έχει μαζί και το μάυρο γύρω-ηύρω της οθόνης ή υποτίθετε ότι κρατάς το παλιό σου; Γιατί εγώ το έχω χάσει για αυτό το λέω.

Link - The hero of time
07-08-2011, 00:23
Δυστυχως δεν ειχε αλλο! Ηταν το τελευταιο! Δε καταλαβαινω Linkmastersword τι εννοεις που λες για το μαυρο γυρω γυρω απο την οθονη.. για το πρωτο μοντελο gameboy του '89 μιλαμε παντα ετσι? Παιδες ας γυρισουμε στα αποκαλυπτικα μου ντοκουμεντα.. εδω σας δινω το επισημο trailer του 3ου σοκαριστικου ηχητικου ντοκουμεντου απο τα ρετρο-μαγαζια και οχι μονο.. κατεβαστε το και να ειστε ετοιμοι για το κυριως πιατο που θα ερθει σε λιγο καιρο!

http://www.mediafire.com/?wwho2u4nwdivr7r
Original trailer - teaser

ShinAkuma87
07-08-2011, 00:35
Δυστυχως δεν ειχε αλλο! Ηταν το τελευταιο! Δε καταλαβαινω Linkmastersword τι εννοεις που λες για το μαυρο γυρω γυρω απο την οθονη.. για το πρωτο μοντελο gameboy του '89 μιλαμε παντα ετσι? Παιδες ας γυρισουμε στα αποκαλυπτικα μου ντοκουμεντα.. εδω σας δινω το επισημο trailer του 3ου σοκαριστικου ηχητικου ντοκουμεντου απο τα ρετρο-μαγαζια και οχι μονο.. κατεβαστε το και να ειστε ετοιμοι για το κυριως πιατο που θα ερθει σε λιγο καιρο!

http://www.mediafire.com/?wwho2u4nwdivr7r
Original trailer - teaser

Δεν μπορώ,δεν μπορώ να περιμένω για το 3ο!Να δούμε τι θα σκαρφιστείς να φτιάξεις!

Link - The hero of time
19-08-2011, 18:45
Σε προχθεσινη επισκεψη των παιχνιδαδικων "ΚουΚου" στη Θεσσαλονικη, εχει προσφορα ολα τα παιχνιδια του gameboy advance με 5 ευρω το ενα. Και μιλαμε για τρελη ποικιλια. Τσιμπησα το final fight και σημερα λεω να παρω το banjo kazooie.

sp1r1t
19-08-2011, 19:08
Σε ολα τα ΚουΚου ειναι αυτο ή μονο σε 1?

RooF
19-08-2011, 20:55
Σε προχθεσινη επισκεψη των παιχνιδαδικων "ΚουΚου" στη Θεσσαλονικη, εχει προσφορα ολα τα παιχνιδια του gameboy advance με 5 ευρω το ενα. Και μιλαμε για τρελη ποικιλια. Τσιμπησα το final fight και σημερα λεω να παρω το banjo kazooie.

ΚουΚου;

Υπαρχουν και αλλου τετοια;

enrique19
20-08-2011, 04:52
μπα.λινκ τι δουλεια εχεις εσυ εδω πανω στα λημερια μας?roof oxι δεν εχει κατω..τα κουκου ειναι βορειο ελλαδιτικη αλυσιδα κυριως σε πολεις της μακεδονιας.

RooF
20-08-2011, 05:40
Γμτ. Σπιριρ τραβά και αν δεις κάτι καλό βαρα κλήση στο Skype να σου στείλω λεφτά. :)

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

sp1r1t
20-08-2011, 06:10
Χαχα! Μαλλον θα παω σημερα. Ελπιζω να ειναι σε ολα τα ΚουΚου της Θεσσαλονικης γιατι θα παω στα κουκου στο Ρετζικι

geo2004z
20-08-2011, 10:31
Μιας που το αναφέρατε και τα Κουκου του Βόλου έχουν κάτι SNES παιχνίδια καινούρια προς 10 ευρώ το ένα. Είχα αγοράσει πριν από κάτι μήνς κάτι παιχνιδάκια. Επίσης έχει ορισμένα Mega Drive παιχνίδια, πάρα πολλά GBA παιχνίδια και επίσης πολλά DS από εκείνα που κυκλοφόρησαν στην αρχή και δεν υπάρχουν πλέον στα καταστήματα.

ShinAkuma87
20-08-2011, 14:39
Τον Link - The hero of time τον φιλοξένησα εγώ μια εβδομάδα στο σπίτι μου(τώρα βρίσκεται Θεσ/νίκη αλλά αλλού),γι'αυτό και έτυχε να πάμε Κούκου και να βρούμε αυτήν την προσφορά.Τα παιχνίδια των GameBoy & GBA είναι μαζεμένα σε ένα μεταλλικό καλάθι όπως θα δείτε:http://img405.imageshack.us/img405/6102/dsc00352fv.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/405/dsc00352fv.jpg/)
:001_rolleyes:
Και επειδή Κούκου εδώ και Κούκου εκεί:laugh:όπως έλεγαν στην διαφήμιση τους,για όποιον ενδιαφέρεται να που υπάρχουν στην Ελλάδα όλα τα καταστήματα:http://www.koukou.gr/default.asp?pid=7&la=1.Αν και θυμάμαι ότι και στην Αθήνα είχε παλιότερα...εκτός αν έκλεισαν...

sp1r1t
20-08-2011, 15:21
Στη Σταυρουπολη ειναι αυτο το καταστημα? Γιατι στο ρετζικι δεν εχει και μου ειπαν να παω να δω στην Σταυρουπολη...

ShinAkuma87
20-08-2011, 15:30
Στη Σταυρουπολη ειναι αυτο το καταστημα? Γιατι στο ρετζικι δεν εχει και μου ειπαν να παω να δω στην Σταυρουπολη...

Αυτό είναι το κατάστημα που βρίσκεται στο κέντρο,στην Αριστοτέλους 16!Το κατάστημα που σου είπαν να πας στην Σταυρούπολη είναι το κεντρικό και το πιο μεγάλο των Κούκου της Θεσσαλονίκης.Πιστεύω ότι μπορεί να έχει αυτές τις προσφορές.Πάντως με τον Link - The hero of time κυριολεκτικά λίγο πριν κλείσει το κατάστημα το είδαμε το καλάθι αυτό και τσίμπησε το παιχνίδι του κυριολεκτικά στο 90+ που λέμε με ποδοσφαιρικούς όρους!!:lol:

sp1r1t
20-08-2011, 15:33
Σε ποιον οροφο ειναι? Να ξερω να μην χασω ουτε λεπτο, να παω αμεσως και να τα αρπαξω! xD Ολα 5 ευρω κανουν?

ShinAkuma87
20-08-2011, 15:41
Σε ποιον οροφο ειναι? Να ξερω να μην χασω ουτε λεπτο, να παω αμεσως και να τα αρπαξω! xD Ολα 5 ευρω κανουν?

Οδηγίες προς ναυτιλομένους:lol::Όταν θα μπεις στο κατάστημα θα προχωρήσεις ευθεία και θα πας στον πάνω όροφο.Εκεί βρίσκονται τα παιχνίδια αυτά,η τιμή τους είναι στα 4-5 ευρώ αλλά προσοχή!Έχει πολλές κόπιες των παιχνιδιών αυτών όπως θα δεις.Α!Εκεί επίσης υπάρχει και το Donkey Konga(το παιχνίδι και τα τύμπανα) για Gamecube στα 20 ευρώ!

sp1r1t
20-08-2011, 15:58
Κοπιες? lolwut? Ελεος...

ShinAkuma87
20-08-2011, 16:11
Κοπιες? lolwut? Ελεος...
Όταν λέω κόπιες,εννοώ πολλές ίδιες κασέτες από τα παιχνίδια αυτά.Δικό μου λάθος αν δεν το κατάλαβες...

sp1r1t
20-08-2011, 16:18
Αααααα, λεω και εγω... Θα παω σημερα στην Αριστοτελους και απο εβδομαδα στην Σταυρουπολη

ShinAkuma87
20-08-2011, 16:30
Αααααα, λεω και εγω... Θα παω σημερα στην Αριστοτελους και απο εβδομαδα στην Σταυρουπολη

Νομίζω ότι σήμερα που είναι Σάββατο είναι κλειστό εκτός εξαιρετικού απροόπτου...

Link - The hero of time
20-08-2011, 17:17
Δεν εκαναν ολα 5 ευρω.. Π.χ. το Banjo-Kazooie κοστιζε μολις 3(!) ευρω! Ναι καλα διαβασατε! Επισης αλλα παιχνιδια κοστιζαν και 2 ευρω! Το αφεντικο τρελαθηκε που λεμε! Ναι, ειναι γεγονος οτι ακομα βρισκομαι στη νυφη του Θερμαϊκού (κοινώς "Σαλόνικα") σε ειδικες αποστολες ρετρο και αλλων θεματων... αλλα ρε παιδι μου πολυ "αϊξίδικο" κυκλοφορει εδω.. το πιασαμε το υπονοούμενο που λεει κι ο κουμπάρος? :thumbup1:

ShinAkuma87
20-08-2011, 17:27
Δεν εκαναν ολα 5 ευρω.. Π.χ. το Banjo-Kazooie κοστιζε μολις 3(!) ευρω! Ναι καλα διαβασατε! Επισης αλλα παιχνιδια κοστιζαν και 2 ευρω! Το αφεντικο τρελαθηκε που λεμε! Ναι, ειναι γεγονος οτι ακομα βρισκομαι στη νυφη του Θερμαϊκού (κοινώς "Σαλόνικα") σε ειδικες αποστολες ρετρο και αλλων θεματων... αλλα ρε παιδι μου πολυ "αϊξίδικο" κυκλοφορει εδω.. το πιασαμε το υπονοούμενο που λεει κι ο κουμπάρος? :thumbup1:

Με λίγα λόγια χτυπάτε σε όλα τα μέτωπα παντού!:001_tt2::lol:

Alexandros87
20-08-2011, 17:35
Που βρίσκετε στην αθήνα είπαμε?

ShinAkuma87
20-08-2011, 17:41
Που βρίσκετε στην αθήνα είπαμε?

Στην Θεσσαλονίκη.:biggrin:

sp1r1t
22-08-2011, 19:40
Σημερα πειρα τα
Gradius Advance (GBA)
Animaniacs Lights,Camera,Action! (GBA)
Banjo-Kazooie Grunty's Revenge(GBA)

Mike
23-08-2011, 10:17
Πες του Link να μου παρει κανα shoot em up και κανα final fight γιατι στην Αθηνα δεν εχει Κου-Κου.

demizz30
26-08-2011, 10:41
είχε και στην Πάτρα στο ΚΟΥΚΟΥ προ τετραμήνου (εμπορικό κέντρο δίπλα από Careffour Περιβόλας) 2-3 τίτλους αλλά από λίγες φορές τον καθένα. Ρώτησα και μου είπαν πως δεν είχαν άλλους.

Link - The hero of time
26-08-2011, 16:21
Στα Jumbo στον Ωρωπο εχω ακουσει οτι ειχε πριν καποιο διαστημα παιχνιδια για gameboy οπως Mario land 2..

Link - The hero of time
08-09-2011, 12:53
Koιτάξτε ενα βιντεο που δειχνει ενα γιγάντιο μαγαζί στην Αμερική με ρετρο παιχνιδια (μαζι με καινουργια!) Μιλάμε οτι ξεχειλίζουν τα ράφια απο SNES, NES και megadrive!!!!! ΧΑΜΟΣ!!!!!!!!!!!! ΠΑΝΙΚΟΣ!!!!!!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=eSB4trrxNn8&feature=related

enrique19
09-09-2011, 02:02
θα δουλευα ευχαριστα εκει ως υπαλληλος,μην σου πω θα εμενα και εκει ανετα.

cloud
09-09-2011, 02:16
Απλά ΟΥΑΟΥ!!!

cowboy
09-09-2011, 03:00
.............just do it

geo2004z
09-09-2011, 11:28
Μιας και μιλάμε για καταστήματα, μόλις χθες άρπαξα αυτά από ένα κατάστημα με παλιά snes video games! Πήρα από δύο διότι οι τιμές ήταν εξευτελιστικές και είμαι πολύ χαρούμενος!!

http://img829.imageshack.us/img829/9536/11092011028.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/829/11092011028.jpg/)

paokman
09-09-2011, 12:02
Ζηλεύω!!! Από πού; Με εξαίρεση το Pokemon, τα άλλα είναι από τα αγπημένα μου όλων των εποχών!!!

Link - The hero of time
09-09-2011, 17:51
Απο κανενα μαγαζί κοντά στις Σέρρες να υποθεσω? Εκει δεν ειχε ενα παιχνιδαδικο με τρομερη ποικιλια καινουργιων SNES games?