PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Νέα επιτραπέζια κονσόλα Nintendo

Alithinos
12-08-2010, 23:35
Πιστεύω πως δε πρέπει να λείπει ένα τέτοιο thread από το φόρουμ μας.

Θα ήθελα να συγκεντρώσουμε εδώ απόψεις και επιθυμίες για τη μελλοντική επιτραπέζια κονσόλα της Νιντέντο!
Πιστεύετε ότι καλό θα ήταν να αργήσει ?
Ότι θα πρέπει να βγει νωρίς ?
Πως τη φαντάζεστε ?
Πως θα θέλατε να είναι ?

Ξεκινάω εγώ,λέγοντας κάποιες επιθυμίες μου! :001_smile:

1. Τα χειρηστήρια του wii να λειτουργούν και στη νέα κονσόλα.
2. Τα νέα χειρηστήρια να έχουν τις δυνατότητες motion+ ή καλύτερες από την αρχή.
3. Να λυθεί το πρόβλημα με τις μπαταρίες.Είτε η Nintendo να προσθέσει δικό της φορτιστή με επαναφορτιζόμενες μπαταρίες,ή τα remotes να έχουν μπαταρία τύπου κινητού,και να φορτίζονται με περιφερειακό της Nintendo που θα περιλαμβάνεται στη συσκευασία της κονσόλας.
4.Backwards compaitability με παιχνίδια του wii και ίσως και του gamecube.
5. Ευελπιστώ σε δυνατότητες αναπαραγωγής γραφικών αν όχι ίδιες με τις άλλες κονσόλες που θα κυκλοφορήσουν εκείνη τη στιγμή,τουλάχιστον ίσα με αυτά των σημερινών παιχνιδιών υπολογιστών. (και τι δε θα 'δινα να έπαιζα Zelda με τεχνικές δυναμικού φωτισμού και σκιάσεων όπως το s.t.a.l.k.e.r.)
6. Να μη κοστίζει πάνω από 300 ευρώ τη πρώτη μέρα κυκλοφορίας του.
7. Να είναι ενεργοποιημένες δυνατότητες που το hardware του μηχανήματος μπορεί να της υποστηρίξει αλλά δεν υποστηρίζονται στο software της κονσόλας λόγο παραξενιάς. (π.χ. το wii το 'χουν κάνει να μη μπορεί να παίξει dvd ενώ τεχνικά μπορεί)

8. Να υπάρξει επιτέλους υποστήριξη από καλούς 3d party developers.Λυπάμαι που το λέω αλλά στο Wii μόνο τα παιχνίδια της ίδιας της Nintendo παίζονται. Το 98% των 3d party τίτλων είναι shovelware,ενώ developers που φτιάχνουν κορυφαία παιχνίδια όπως η Bethesda,η id software και άλλοι είναι απών.
Δε λέω,η Nintendo είναι κορυφαία όσων αφορά τα παιχνίδια που φτιάχνει αλλά το να αγοράζεις ολόκληρη κονσόλα μόνο για 3-4 franchises σε αφήνει κάπως "ακάλυπτο" και για να νοιώσεις πιο ολοκληρωμένος σα gamer πρέπει να παίζεις σε τουλάχιστον 2 πλατφόρμες. (wii + κάτι άλλο).

9 Να υπάρξουν κάποια παιχνίδια που να απευθήνοντε σε μεγαλύτερο (ηλικιακά) κοινό.
Όχι δε λέω να δούμε Μάριο με αλυσοπρίονο..
Αλλά πρέπει να παραδεχτείτε ότι το Wii έχει τεράστια έλλειψη από παιχνίδια με ενήλικη θεματολογία.
Το 99% των παιχνιδιών του είναι 3+ ή 6+.
Με τα μόνα καλά παιχνίδια να είναι αυτά που φτιάχνει η ίδια η Νιντέντο,και η Νιντέντο να φτιάχνει παιχνίδια για παιδιά προσχολικής ηλικίας τα πράγματα είναι δύσκολα.
Ναι,μου αρέσει ο Μάριο,μου αρέσει και το Ζέλντα,μου αρέσει και ο Κονγκ.
Αλλά εκτός από το να έχω 7 παιχνίδια Μάριο,θέλω και ένα Mass Effect να μπορώ να μπεκρουλιάζω και να κάνω σχέσεις,ένα Stalker να πολεμώ μεταλαγμένα ζόμπι που σκοτώνουν για να τραφούν...
Και τέλος πάντων κάτι ΜΗ ΚΑΡΤΟΥΝΙΣΤΙΚΟ !!
Δε λέω ότι δεν είναι καλά αυτά.
Αλλά καλό είναι να υπάρχουν και τα άλλα.
Κάποια στιγμή απλά βαριέσαι και αηδιάζεις ακόμα και με κάτι ωραίο (το πολύ το κύριε ελέησον το βαριέται και ο παπάς) θες κάτι διαφορετικό,για αλλαγή.
Ανάλογα τη στιγμή.

Stathis
11-11-2010, 02:08
Υπάρχει μια έντονη φημολογία, οτι η Marvell Technology, έχει αυξήσει τη παραγωγή της για ένα νέο quad-core επεξεργαστη, που θα φιλοξενηθει σε ενα νέο game system, ο οποίος παραείναι δυνατος για handheld συσκευες

http://www.engadget.com/2010/09/30/marvells-quad-core-armada-processor-wont-see-tablets-or-phones/

ένα δείγμα των δυνατοτήτων του triple-core

http://wwwery.com/wp-content/uploads/2010/09/Marvell-ARMADA-628-1.5-GHz-tri-core-processor.jpg

the 1.5 GHz ARMADA 628 Tri-Core Processor [incorporated with 3 ARM-compliant CPU cores], capable of dual streaming 1080p 3D video and offering 3D graphics performance @ 200 million triangles per second.Performance apart, it delivers such great graphical content on on ultra-low-power, thereby giving longer battery life – - more than 10 hours of 1080p full HD video (& encode/decode) 140 hours of music. In addition ARMADA 628 supports high-speed USB 3.0 connectivity, “ultra” high quality audio, and advanced digital photo data processing. IN other words...nothing short of a powerhouse can handle it...which counts out cellphones and portable gaming devices...

http://www.engadget.com/2010/09/23/marvell-unveils-1-5ghz-triple-core-application-processor-all-cu/