PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : The Legend Of Zelda:Timeline Theory

isaac3000
29-08-2010, 17:45
Το μάλλον πιό ενδιαφέρον θέμα για το αγαπημένο μας παιχνίδι The Legend of Zelda!Οι περισσότεροι οπαδοί της σειράς αυτής έχουν βάλει κάτω το κεφάλι τους για να ψάξουν σχέσεις μεταξύ ενός Zelda με ένα άλλο.Κάθε φορά που βγαίνει ένα νέο Zelda ψάχνουν να βρούνε το παραμικρό που θα μπορούσε να υπονοεί κάτι για ένα προηγούμενο παιχνίδι.Άλλοι πάλι ισχυρίζονται ότι το κάθε Zelda είναι αυτόνομο και δεν έχει σχέση από τα προηγούμενα-επόμενά του(με εξαίρεση το ΜΜ που είναι συνέχεια του ΟΟΤ το ST το οποίο αποτελεί συνέχεια του PH το οποίο πάλι με την σειρά του είναι συνέχεια του WW και τα 2 πρώτα παιχνίδια, αυτά αναγνωρίζονται ώς συνέχειες).
Στο Internet υπάρχουν άπειρες θεωρίες ενίοτε πολύ σωστές κι ενίοτε δεν στέκουν, μερικοί λένε πώς μόνο η Nintendo γνωρίζει την πραγματική Timeline κι ότι μόνο 3 άτομα την γνωρίζουν(πολύ πιθανό να εννοούν τον Iwata, Miyamotto και Aonuma).
Δηλαδή από το 1988 που βγήκε το πρώτο Ζelda η Ninty είχε σκοπό να εκδόσει πάνω από 10 παιχνίδια της ίδιας σειράς κι ο αριθμός αυτός συνεχώς να αυξάνεται?Κι αν είναι έτσι γιατί τα έκδωσαν μπερδεμένα?Αυτό πιθανώς να ισχύει διότι ο Miyamotto(νομίζω ή ο Aonuma)είπε πως με το που τελειώνουν τον προγραμματισμό ενός Zelda οι ομάδα ασχολείται "αμέσως" με το επόμενο, από που γνωρίζουν πώς θα είναι η πλοκή?Σαν να υπάρχει ήδη έτοιμο...
Εγώ προσωπικά πιστεύω ότι ισχύει η Split Timeline Theory, κι η πιό σωστή νομίζω πως είναι η εξής:http://http://www.youtube.com/watch?v=F2g65jL3HDg&feature=related
Δηλαδή μόλις τελειώσει η "κρυφή" Timeline της Ninty, το Zelda θα τελειώσει για πάντα?Αυτό δεν νομίζω πως συμφέρει την Nintendo...

cowboy
29-08-2010, 17:48
Ενώ κάποια Zelda παιχνίδια έχουνε σχέση μεταξύ τους η αλήθεια είναι ότι προφανώς δεν υπάρχει timeline μεταξύ τους. Τόσο απλά. Η Nintendo βεβαια δεν λέει τίποτα καθώς πάντα συμφέρει οι οπαδοί να κάνουνε theories και υποθέσεις . Στην αλήθεια όταν φτιάχνεται καινούριο Zelda παιχνίδι δεν νομίζω να σκέφτονται το timeline και πως θα κολλάει στα υπόλοιπα zelda παιχνίδια.

Dani14
29-08-2010, 18:02
"Το Ocarina of Time είναι η πρώτη ιστορία, ακολουθεί το πρώτο The legend of Zelda (NES), μετά το Zelda II: The Adventures of Link, και τέλος το A Link to The Past. Δεν είναι ξεκάθαρο που ακριβως μπαίνει το Link's Awakening. Θα μπορούσε να είναι οποιαδήποτε στιγμή μετά το Ocarina Of Time" έιχε πει ο Miyamoto κάτι που δεν στέκει κατά την άποψη μου. Πιστεύω πως ούτε οι ίδιοι δεν είναι σίγουροι για την χρονολογική σειρά.

Ntei
29-08-2010, 19:46
Παιδιά 1ο είναι το minish camp, είναι το μόνο που μας δείχνει την προέλευση του καπέλου του link και του picori(master) sword

Alexandros87
29-08-2010, 20:42
"Το Ocarina of Time είναι η πρώτη ιστορία, ακολουθεί το πρώτο The legend of Zelda (NES), μετά το Zelda II: The Adventures of Link, και τέλος το A Link to The Past. Δεν είναι ξεκάθαρο που ακριβως μπαίνει το Link's Awakening. Θα μπορούσε να είναι οποιαδήποτε στιγμή μετά το Ocarina Of Time" έιχε πει ο Miyamoto κάτι που δεν στέκει κατά την άποψη μου. Πιστεύω πως ούτε οι ίδιοι δεν είναι σίγουροι για την χρονολογική σειρά.

και εγω ετσι ακριβως πιστευω οτι παει η ιστορια, αν και μετα το ocarina ακολουθει το majoras.

kiiraklis94
29-08-2010, 20:54
και εγω ετσι ακριβως πιστευω οτι παει η ιστορια, αν και μετα το ocarina ακολουθει το majoras.
Το οποίο είνια νομίζω prequel του Ocarina of time...

O Avgn έχει κάνει ένα video που τα ξεκαθαρίζει... κάπως...

http://www.youtube.com/watch?v=cHIP9UtkQDQ

Εγώ προσωπικά θα συμφωνήσω με τον cowboy... Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο timeline για όλα τα παιχνίδια... Το καθένα είναι ένα αυτόνομο διαμάντι της ιστορίας των video games και έτσι θα έπρεπε να παίζεται...

cowboy
29-08-2010, 21:57
Πόσος καιρός πέρασε από όταν είδα αυτό το επεισόδιο με το AVGN.

Όπως ακριβώς λέω δεν υπάρχει timeline στο Legend of Zelda Franchise. Είναι η φύση του Miyamoto που πρώτα φτιάχνει κάτι διασκεδαστικό και μετά το μεγαλώνει μέχρι να αποφασίσει πως θα φτιάξει το παιχνίδι. Μετά είναι που έρχεται η ιστορία και ο σκοπό του παινχιδιού. Μονο το ocarina of time, majoras mask και wind waker είναι γνωστό το timeline.

Εξάλλου για αυτό είναι κορυφαίες εμπειρίες και για αυτό το λόγο κάθε Zelda παιχνίδι είναι φρέσκο ,κάτι καινούριο. Τώρα είναι αργά πια να υπάρξει κάποιο timeline εκτος και αν εξαιρέσουνε 5,6 παιχνίδια τις σειράς.

geo2004z
29-08-2010, 22:16
Μούφες...... Δεν υπάρχει σχέση μεταξύ των παιχνιδιών.

Δηλαδή σκέφτηκε ο miyamoto: Ας αρχίσω τη σειρά με το Legend of Zelda του Nes που είναι το 7ο επεισόδιο και ας δημιουργήσω το 1ο επεισόδιο 25 χρόνια μετά για να έχει ενδιαφέρον η ζωή μου.......:glare:

Εντάξει παιδιά, οι περισσότεροι δεν έχουν με τι να ασχοληθούν, έχουν ξεζουμίσει τη σειρά και ψάχνουν χαζά θέματα για να ασχοληθούν. Όλα τα επεισόδια είναι ανεξάρτητα εκτός αυτών που δηλώνονται από το story.

Alexandros87
29-08-2010, 22:43
Μούφες...... Δεν υπάρχει σχέση μεταξύ των παιχνιδιών.

Δηλαδή σκέφτηκε ο miyamoto: Ας αρχίσω τη σειρά με το Legend of Zelda του Nes που είναι το 7ο επεισόδιο και ας δημιουργήσω το 1ο επεισόδιο 25 χρόνια μετά για να έχει ενδιαφέρον η ζωή μου.......:glare:

Εντάξει παιδιά, οι περισσότεροι δεν έχουν με τι να ασχοληθούν, έχουν ξεζουμίσει τη σειρά και ψάχνουν χαζά θέματα για να ασχοληθούν. Όλα τα επεισόδια είναι ανεξάρτητα εκτός αυτών που δηλώνονται από το story.

γιατι ρε γιωργο απιθανο το βρισκεις? οταν πρωτο βγηκαν τα star wars ,ξεκινησαν απο το επεισοδιο 4,5,6 και μετα απο 23(καπου εκει) χρονια βγηκαν το 1,2και 3 αρα

ΤΥΧΑΙΟ? δεν νομιζω

kiiraklis94
29-08-2010, 23:41
Τα Star Wars 1,2,3 βγήκαν καθαρά για εμπορικούς λόγους (αυτό εξηγεί την ποιότητά τους σε σχέση με τα 4,5,6)
O Lucas δεν ήξερε ότι θα έφτιαχνε και prequels της Original τριλογίας... οι αριθμοί 4,5,6 μπήκαν αργότερα, όταν βγήκαν τα prequels...

paixtis
30-08-2010, 06:53
Παιδιά αν μπείτε wikipedia ξεκαθαρίζονται τα πράγματα εν μέρη καθώς τα υποστηρίζει και ο Aonuma πολλά από αυτά όπως το split timeline theory(adult και child timeline μετά το ocarina).Επίσης είναι σαφές ότι το timeline που είχε δώσει ο miyamoto κάποτε είναι απόλυτα λάθος και σε καμία περίπτωση το a link to the past δεν είναι μετά το ocarina.Πολύ σωστά ένας είπε ότι το minish cap είναι το πρώτο ιστορικά zelda παιχνίδι με τον τότε κακό vaati(τα υπόλοιπα για το καπέλο και το σπαθί νομίζω είναι διαφορετικά και το mastersword δεν έχει προέλευση από το picori sword)και στη συνέχεια ακολουθούν τα four swordsκαι fourswords adventures και μετά το a link to the past και πάει λέγοντας.....Τέλος σίγουρα δεν σκέφτηκαν εξαρχής όλη την ιστορία πόσο μάλλον από τη στιγμή που πρώτος ξεκίνησε το παιχνίδι ο miyamoto και μετά το ocarina ήρθε ο aonuma αλλά υπάρχουν στοιχεία που συνδέουν τα παιχνίδια μεταξύ τους άλλοτε πιο έντονα και άλλοτε λιγότερο.Ο aonuma πιστεύω πάντως ότι βάζει σε μια τάξη το όλο θέμα με τις timeline αν και υπάρχει σύγχυση με την παράλληλη πραγματικότητα που δημιούργησε το ocarina και το split στην timeline.

Eδώ και τα σχετικά από το zelda wiki:
http://zelda.wikia.com/wiki/Timeline

Dani14
30-08-2010, 15:01
Και εγώ αυτό πιστεύω ότι τότε ο Miyamoto είχε κάνει λάθος. Αφού λογικά το Α Link to The Past δεν ήταν μετά το The Legend of Zelda (NES) οπότε τότε ήταν το πρώτο της σειράς. Τότε πιστεύω ήταν απλά τα πράγματα:

A Link to The Past>The legend Of Zelda>The Adventure Of Link...

Αλλά μετά τα μπέρδεψαν πολύ και πιστεύω απλά ότι δεν υπήρχε συγκεκριμένο timeline και μετά την δημιουργια του OOT άρχισαν να σκέφτονται πως θα τα βολέψουν. Και έτσι όπως τα βόλεψαν τα σύγχρονα πιστεύω πως είναι πρώτο Ocarina of Time που στην παιδική ηλίκία ακολουθείται απο το Majora's Mask και στη ενήλικη απο το Twilight Princess (λέω εγώ τώρα) ενώ και το windwaker είναι μετά (αφού η Hyrule βούλιαξε) αλλά πόσο μετά; Σίγουρα μετά ακολουθεί το Phantom Hourglass και λογικά αργότερα το Spirit Tracks...

Αλλά μετά πως γίνεται το Four Swords να θεωρείται το παλαιότερο αφού λογικά ήταν prequel του A link to the past. Mετά είναι και το Link's Awakening που λογικά είναι sequel του A Link To The Past. Και μετά δεν έχω ιδέα που μπαίνουν ta oracle of Seasons/Ages...

Δηλαδή πάνε κάπως έτσι:

Minish cap>Four Swords>Four Swords Adventures>A Link To The Past>Link's Awakening>Ocarina of Time>Majora's Mask>Twilight Princess>Windwaker>Phantom Hourglass>Spirit Tracks

Βασικά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι που μπαίνουν A Link To The Past και Ocarina of Time... Και τώρα έρχεται Skyward Sword που θα είναι prequel του του ΟΟΤ. Δεν βγάζεις άκρη...

Alexandros87
30-08-2010, 17:25
αυτο λεω και εγω , δηλαδη μετα το spirit tracks ερχετε το skyward sword? δεν νομιζω

Rush
30-08-2010, 17:40
Ώντας μικρός και μην έχοντας παίξει πολλά από τα διαμάντια της σειράες στην εποχή του NES, SNES, Game Boy, Game Boy Color, οι μόνες συνδέσεις που είμαι σίγουρος ότι ισχύουν απ' όσα έχω λιώσει, είναι οι εξής:

Ocarina of time-->Majora's Mask-->Twilight Princess
Wind Waker--> Phantom Hourglass --> Spirit Tracks

Βασικά, δεν πιστεύω πως δημιουργήθηκε "μυστικό" timeline από τη Ninty, αλλά απλά μετά την κυκλοφορία του ενός τίτλου, ερχόταν έμπνευση στη Ninty για κάποιον άλλον, που θα εξηγεί την προϊστορία ή τη συνέχεια του προηγουμένου, άλλα πάλι έμπαιναν σφήνα ανάμεσα σε δύο παλιά, επειδή ταιριάζει με το παρελθόν κάποιου και με τη συνέχεια κάποιου άλλου... οπότε, πιστεύω πως απλά ήταν η έμπνευση των developers στο πώς θα χειριστούν το story κάθε φορά...