PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : αγαπημενα παιχνιδια για το game boy

luigi1984
20-01-2011, 01:05
Αναφέρετε τα αγαπημένα σας παιχνίδια για την πιο θρυλική φορητή κονσόλα.

Ας ξεκινήσω εγώ:
1. Super Mario Land 2
2. Wario Land
3. Super Mario Land
4. Kirby's Dream Land
5. Mr Nutz

Frankenstein
20-01-2011, 01:12
πωπω τι λες τώρα φίλε μου!!!

όταν είχα το game boy τουβλο, ήμουν πιτσιρικάς και είχα τρελό κόλλημα με τον μαρίο, οπότε τα αγαπημένα μου παιχνίδια ήτανε:

1)Super mario land 2 (six golden coins)
2)Super mario land 3
3)super mario land
4)Kirby's Dream Land
5)Dr mario

dimitrisasp
20-01-2011, 02:30
Mε τυχαια σειρα!

1) Super Mario Land 2
2) Tetris
3) Ms Pacman
4) Pokemon Blue/Red/Silver κλπ
5) Donkey Kong Land
6) Kirby
7) Asterix

Διαμαντια τα παιχνιδια τοτε αν και δεν ειχαν τα σημερινα εφε!

geo2004z
20-01-2011, 08:48
1)Zelda: Link's Awakening (Το παιχνίδι αυτό ακόμη το θεωρώ το καλύτερο Zelda σε φορητές κονσόλες)
2)Mystic Quest (Τι να πει κανείς για αυτό το έπος??? Ένα 8-bit RPG που ξεπέρασε αρκετά RPG του Snes....)
3)Mega Man (Τέλειο, τέλειο, τέλειο...!!!!)
4)Gargoyle's Quest (Είμαι βέβαιος ότι ο κάθε κάτοχος του Gameboy το είχε στη συλλογή του)
5)Darkwing Duck
6)Mortal Kombat 2
7)Wario Land
8)Pokemon Red
9)Final Fantasy Legend III
10)Super Mario Land II

Τώρα που το ξανά σκέφτομαι, πολλά ήταν εκείνα τα παιχνίδια, για τα οποία έκαψα άπειρες μπαταρίες. Δυστυχώς, το GameBoy, όχι απλά ήταν ασύμφορο αλλά "κατάπινε" τις τέσσερις μπαταρίες για πλάκα. Ίσως, πιο πολλά λεφτά έδωσα σε μπαταρίες παρά σε παιχνίδια....:biggrin:

paokman
20-01-2011, 10:46
Αυτή η φορητή κονσόλα με σύστησε στο gaming και από τότε...έρωτας! Δεν το αγόρασα ποτέ, αλλά το τσίμπαγα από τα ξαδέλφια μου!

1. Super Mario Land 2 (αγαπημένο Mario)
2. Tetris (παίζω ακόμα το ''αδελφάκι'' του στο NES)
3. Super Mario Land (το πρώτο game που έπαιξα ποτέ)
4. Zelda: Link's Awakening (το πιο δύσκολο Zelda που έχω παίξει. Δεν θυμάμαι τίποτα, απλά ότι ήταν πανδύσκολο. Θέλω κάποια στιγμή να το ξαναπαίξω και να το τελειώσω!)

Frankenstein
20-01-2011, 10:55
Ηταν γνωστός μπαταριοφάγος το gameboy!

Link - The hero of time
21-01-2011, 19:06
Εγω τα μονα παιχνιδια που θυμαμαι να με ειχαν κατενθουσιασει ηταν το Super Mario land 2 και το Wario land. Επειτα κολλαω και το Obelix μιας και το ειχα αγορασει απο τη Γαλλια το καλοκαιρι του 1999 (συναισθηματικη αξια) και η μουσικη του παιχνιδιου μεταγγιζε αυτουσια τη μαγεια του Αστεριξ! (Ειδικα η μελωδια της πρωτης πιστας)

Revolver
22-01-2011, 18:00
Η πρώτη κονσόλα που είχα ever! Α ρε θρυλικέ Gunpei Yokoi τι μας έκανες! Λοιπόν:

1. Pokemon Yellow (το μόνο παιχνίδι στη ζωή μου που έχω ξεπεράσει τις 200 ώρες παιξίματος...τη δεύτερη φορά που το ξεκίνησα!)
2. Super Mario Land 3: Waro Land (Το πρώτο παιχνίδι που έπαιξα!)
3. The Legend of Zelda: Link's Awakening
4. Super Mario Land (Gunpei ΘΕΕ!)
5. Dr. Mario

Όλα θρυλικά παιχνίδια με άπειρες ώρες να έχω λιώσει πάνω τους. Τι μας έκανες τώρα ρε παιδί μου! Πάω να βάλω Metroid 2 να θυμηθώ πως είναι να παίζεις χωρίς χάρτη!

infernape
22-01-2011, 22:20
1 wario land
2 super mario land 2
3 super mario land
4 pokemon yellow
5 pokemon red

basiliasTG
22-01-2011, 23:26
Γειά κι από μένα! Αγαπημένα games:

1)Super Mario Bros Deluxe edition (GBC) κορυφαίο, το κλασσικο γκεϊμ, περιείχε τα Lost Levels, time attacks, challenges, achievements.
2) Ποκεμον Blue (Γιατι όλοι έχετε την RED??)
3)Donkey kong land (μουσικάρες!!)
4) super mario land 2

luigi1984
24-01-2011, 01:38
Α, ξέχασα και το Double Dragon! Πολύ ωραίο gameplay. Λάτρευα να ρίχνω ξύλο!!

Spyke88
06-02-2011, 19:14
Οταν λεμε game boy εννοουμε το κλασσικο? ή και το colour?

geo2004z
06-02-2011, 19:22
Και το Colour, μιας και ήταν 8-bit!!

Spyke88
06-02-2011, 20:26
ε τοτε τι να πω.... ολα τα ποκεμον!

Braveheart1980
07-02-2011, 00:12
1) Tetris
2) Super Mario Land
3) Ducktales
4) Ολα τα άλλα...

Cyclops
21-02-2011, 17:20
Pokemon
Mario
Tetris

paixtis
25-02-2011, 16:04
1)Street Fighter 2
2)Mortal Kombat 3
3)Pokemon Yellow
4)Tetris
5)Super Mario Land Series(συμπεριλαμβανομένου και του warioland που είναι το αγαπημένο μου)
6)Donkey Kong Land 3
7)The Legend of Zelda:Link's Awakening
8)Asterix & Ovelix
9)R-type

super mewtwo
25-02-2011, 18:12
pokemon blue
pokemon yellow
pokemon red
pokemon green
pokemon trading cards
pokemon gold
pokemon silver
pokemon crystal
super mario
warior land
batman
tetris
zelda

geo2004z
25-02-2011, 19:06
pokemon blue

Δοκίμασε και κανένα παιχνίδι Πόκεμον....:clap:

Vetus
23-03-2011, 13:42
Ορίστε μερικά από τα αγαπημένα μου παιχνίδια για την No1 αγαπημένη μου κονσόλα που ποτέ οι γονείς μου δεν είχαν αγοράσει αναγκαζόμενός έτσι να δανείζομαι διαρκώς το Game Boy της ξαδέλφης μου ή του αγοριού της αδερφής μου (μέχρι που χρόνια αργότερα αγόρασα με τον αδερφό μου το Game Boy Color μεταχειρισμένο με δυο κασέτες σε τιμή περίπου όσο μια καινούρια κασέτα Game Boy Color).

- Super Mario Land 1,2,3
- Donkey Kong '94
- Probotector
- Tetris
- DrMario
- Pokemon Yellow, Gold
- Pokemon Pinball
- A Link's Awakening
- Wario's Blast
- Shantae
- Mole Mania ( http://www.hardcoregaming101.net/molemania/molemania.htm )
- Pitman ( http://www.hardcoregaming101.net/catrap/catrap.htm )
- Flipull

http://www.youtube.com/watch?v=FbKUqcUznYM

Άραγε τα τρία τελευταία ποιος να τα θυμάται;

GLAROS
30-04-2011, 12:57
Ακόμα θυμάμαι (μετά από 15 χρονια ) απέξω όλο το Link's Awakening...

mario land 1
mario land 2
zelda link's awakening
metroid
gargoyle's quest
double dragon
mega man....

geo2004z
01-05-2011, 10:35
Ωραίες επιλογές Glaros! Από τα καλλίτερα παιχνίδια του Gameboy!

Linkmastersword
01-05-2011, 23:43
Το gargoyle's quest είναι πολύ ωραίο sidescroller. Κανένα άλλο του είδους του;
Το Wario Land 1 δυστυχως δε το έχω τσεκάρει ακόμα ούτε το link's awakening και τα ποκεμον δε μου αρεσουν.

-Panos-
01-05-2011, 23:53
1. Link's Awakening (και το απλό, και το DX)
2. Zelda: Oracle of Seasons
3. Zelda: Oracle of Ages
4. Pokemon Crystal
5. Pokemon Yellow

Αυτά είναι βασικά πάνω κάτω ότι έχω στο Gameboy, αλλά πιστεύω ήταν γενικώς από τα καλύτερα.

GLAROS
07-05-2011, 19:53
Kwirk
double dragon 2
castlevania adventure
metroid 2
hunt for red october
mega man dr revenge
batman animated
gargoyles quest
solar striker
tetris
zelda link awakening
mario land 2 golden coins
probotector 2
castlevania 2 belmont
mario land 4 (advance)
dr mario
snakey snakes
prince of persia
lucky luke
mario land 3
mickeys dangerous chase
holy magic century
mario land

ShinAkuma87
07-07-2011, 18:38
Μέχρι να πάρω επιτραπέζια κονσόλα το Game Boy με κρατούσε συντροφιά τα καλοκαίρια(αλλά και τις κρύες νύχτες του χειμώνα:001_tt2:).Από παιχνίδια ξεχωρίζω τα παρακάτω:
1)Wario Land
2)Donkey Kong Land 3
3)Pokemon Yellow
4)Metroid 2:Return of Samus
5)Legend of Zelda:Link's Awakening
6)Street Fighter 2
7)Kirby's Dream Land
8)Soccer

geo2004z
07-07-2011, 20:44
To wario land Μόνο πρώτο στην κορυφή. Ίσως το κορυφαίο πλάτφορμ της κονσόλας και πολύ διασκεδαστικό! Αν σου αρέσει να αναπολείς τα παλιά...εδώ μπορείς να διαβάσεις το μοναδικό ελληνικό review στο διαδίκτυο! http://www.ninty.gr/content.php?r=470-Wario-Land-Super-Mario-Land-3-%28GameBoy%29-Review

ShinAkuma87
08-07-2011, 14:32
To wario land Μόνο πρώτο στην κορυφή. Ίσως το κορυφαίο πλάτφορμ της κονσόλας και πολύ διασκεδαστικό! Αν σου αρέσει να αναπολείς τα παλιά...εδώ μπορείς να διαβάσεις το μοναδικό ελληνικό review στο διαδίκτυο! http://www.ninty.gr/content.php?r=470-Wario-Land-Super-Mario-Land-3-%28GameBoy%29-Review

Το Wario Land για μένα είναι ένα παιχνίδι που αν και το έχω τερματίσει πολλές φορές,ευχαρίστως το παίζω σήμερα ξανά και ξανά!Φοβερό replayability,ωραίες πίστες για εξερεύνηση και ένας απο τους καλύτερους badass αντιήρωες που έγιναν ποτέ όπως ο Wario!
Το review σου πολύ ωραίο!Αν και ξέχασα να σημειώσω ότι τα παιχνίδια τα έβαλα σε τυχαία σειρά.

Zalbor
08-07-2011, 20:31
Ελπίζω να βγάλουν το Wario Land στη virtual console. Το είχα, αλλά δε θυμάμαι καθόλου τι απέγινε...

GLAROS
18-07-2011, 00:43
Kwirk
Double dragon 2
Castlevania adventure
Metroid 2
Hunt for red october
Mega man dr revenge
Batman animated
Gargoyles quest
Solar striker
Tetris
Zelda link awakening
Mario land 2 golden coins
Probotector 2
Castlevania 2 belmont
Dr mario
Snakey snakes
Prince of persia
Lucky luke
Mario land 3
Mickeys dangerous chase
Holy magic century
Mario land
R-type (update)

GBA Wario land 4

geo2004z
18-07-2011, 09:51
Holy magic century

Από όσα γνωρίζω, το Holy Magic Century δεν κυκλοφόρησε για Game Boy...

GLAROS
18-07-2011, 19:43
Από όσα γνωρίζω, το Holy Magic Century δεν κυκλοφόρησε για Game Boy...

GB Color :001_rolleyes: Θα το σιγουρέψω το βράδυ με pics. :wink:

RooF
18-07-2011, 20:25
gb color :001_rolleyes: θα το σιγουρέψω το βράδυ με pics. :wink:

οντως εχει βγει στο gbc. το λεει ο γουγλης.

GLAROS
18-07-2011, 21:34
5655

Ορίστε,έκανα πράξη την υπόσχεση μου,θέλω τώρα και ένα Game Boy κλασικό (τούβλινο)...έπεσε ένα στα χέρια μου χτες...και το νοστάλγησα :crying: ,οι παλιές αγάπες :001_wub: δεν ξεχνιούνται.:001_rolleyes:

geo2004z
19-07-2011, 01:43
Ναι βρε Γλάρε, δεν είπα ότι δε σε πιστεύω ότι κυκλοφόρησε για GBC, απλώς εδώ είναι τόπικ για το κλασικό Game Boy. :biggrin:

GLAROS
20-07-2011, 00:50
Ναι,δεν θα φάμε τα μουστάκια μας κιόλας,άρα μας λείπει ένα θέμα με game boy color.

RooF
20-07-2011, 10:09
αφου το gbc στην ουσια gb ειναι, δε βλεπω το λογο να μη γραφουμε εδω και αυτα.

GLAROS
23-07-2011, 17:13
Kwirk
Double dragon 2
Castlevania adventure
Metroid 2
Hunt for red october
Mega man dr revenge
Batman animated
Gargoyles quest
Solar striker
Tetris
Zelda link awakening
Mario land 2 golden coins
Probotector 2
Castlevania 2 belmont
Dr mario
Snakey snakes
Prince of persia
Lucky luke (GBC)
Mario land 3
Mickeys dangerous chase
Holy magic century (GBC)
Mario land
R-type
Silvester and Tweety (GBC) (update)

Το ξέθαψα ψαχουλεύοντας συρτάρια :001_tongue:

GLAROS
06-08-2011, 14:28
Mortal kombat
Donkey Kong Land :001_wub:
Killer Instinct :001_wub:
Donkey Kong Land 2

GLAROS
09-08-2011, 23:00
Μετά από σκληρή μάχη με νύχια και δόντια,με τη μητέρα μου,ήρθε πάλι στην ιδιοκτησία μου το Game Boy Advance και μαζί του τα παρακάτω games

T.N.M.T. Fall of The Footclan
Darkwing Duck

Της άφησα το DS του ανιψιού και παλεύει...65 χρονών...λες από εκείνη να πήρα τα γονίδια ???

Link - The hero of time
09-09-2011, 18:02
Darkwing Duck.. καταπληκτικο παιχνιδι! Θυμαμαι που το ειχα τερματισει καπου το καλοκαιρι του 1998 σε διακοπές στη Ραψάνη! Τοτε θυμαμαι ηταν και που εδειχνε στη τηλεοραση και το "Κατα Μάρκον ευαγέλιον" του Σεφερλή....

Vetus
09-09-2011, 18:37
Ωραίο ήταν αλλά εύκολο και το τερμάτιζες σε μια μέρα. Όπως και το Kirby's Dream Land 1. :P

Link - The hero of time
09-09-2011, 18:54
Ευκολο το Darkwing Duck για τωρα ναι.. αλλα τοτε για μενα ηταν αρκετα δυσκολο σα πρωτάρης gamer το καλοκαιρι του '98!

Zalbor
10-09-2011, 12:20
Και δεν είχε και save!

ShinAkuma87
14-09-2011, 16:17
Ευκολο το Darkwing Duck για τωρα ναι.. αλλα τοτε για μενα ηταν αρκετα δυσκολο σα πρωτάρης gamer το καλοκαιρι του '98!
Φαντάσου πώς τότε δεν ήξερα ότι πατώντας το πάνω στο D-pad μπορούσες να χρησιμοποιείς την κάπα του για να προστατεύεσαι από τις σφαίρες που σου έριχναν ορισμένοι εχθροί,κάτι που μετά από 13 χρόνια όταν ξαναέπαιξα το παιχνίδι το ανακάλυψα-και πάλι εντελώς τυχαία!...:001_tongue:

Vetus
14-09-2011, 18:56
Δεν σου λέω για τώρα ότι είναι εύκολο αλλά για τότε που το είχα πρωτοπαίξει και πήγαινα δημοτικό (όπως και το Kirby's Dream Land). Ίσως και να έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι τότε είχα παίξει και πιο δύσκολα παιχνίδια όπως το πρώτο Megaman για Gameboy τ' οποίο μαζί με τον ξαδερφό μου και τον αδελφό μου μας πήρε ένα ολόκληρο καλοκαίρι (έτσι θυμάμαι τουλάχιστον, πάντως μια φορά μας πήρε αρκετό καιρό) για να το τερματίσουμε κι όταν το τερματίσαμε μονάχα πάρτυ δεν κάναμε για να το πανηγυρίσουμε.

Όπως και το Super Mario Land 1 που τότε μου φαίνοταν σχετικά δύσκολο (ήταν κι από τα πρώτα παιχνίδια για Gameboy που 'χα παίξει) άλλα όταν το τερμάτισα με τον αδερφό μου ένιωσα ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος του κόσμου κι αποτελεί μία από τις πιο συγκινητικές μου εμπειρίες σε videogame. Eιδικά η μελωδία που παίζει στα credits αποτελεί μια από τις καλύτερες μελωδίες που 'χω ακούσει ποτέ στο videogame:

http://www.youtube.com/watch?v=gi5f5MVYjh8
Σημειωτέον το Super Mario Land μαζί με το Super Mario Galaxy αποτελούν τ' αγαπημένα μου Super Mario παιχνίδια.

Ένα άλλο φινάλε τ' οποίο αποτελεί από τις αγαπημένες μου εμπειρίες σε videogame είναι όταν πρωτοτερμάτισα το Pokemon Yellow (το πρώτο παιχνίδι Pokemon που έπαιξα ποτέ μου) και μπήκα στο Ηall of Fame

http://www.youtube.com/watch?v=56rNK4ThUUY

Zalbor
14-09-2011, 20:15
Φαντάσου πώς τότε δεν ήξερα ότι πατώντας το πάνω στο D-pad μπορούσες να χρησιμοποιείς την κάπα του για να προστατεύεσαι από τις σφαίρες που σου έριχναν ορισμένοι εχθροί,κάτι που μετά από 13 χρόνια όταν ξαναέπαιξα το παιχνίδι το ανακάλυψα-και πάλι εντελώς τυχαία!...:001_tongue:
Εγώ πάντα διάβαζα τα manual. Με εκνεύριζε που είχα δει σε διάφορα περιοδικά το "Πατήστε select στην αρχική οθόνη του Mario Land 2" να αναφέρεται, αν είναι δυνατόν, για cheat!!!

geo2004z
14-09-2011, 20:44
Ίσως και να έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι τότε είχα παίξει και πιο δύσκολα παιχνίδια όπως το πρώτο Megaman για Gameboy τ' οποίο μαζί με τον ξαδερφό μου και τον αδελφό μου μας πήρε ένα ολόκληρο καλοκαίρι (έτσι θυμάμαι τουλάχιστον, πάντως μια φορά μας πήρε αρκετό καιρό) για να το τερματίσουμε κι όταν το τερματίσαμε μονάχα πάρτυ δεν κάναμε για να το πανηγυρίσουμε.

Όντως, το πρώτο Megaman ήταν ένα αρκετά δύσκολο παιχνίδι και κυρίως το τελευταίο boss από τα πιο δύσκολα που έχω αντιμετωπίσει. Δυστυχώς το save system με κωδικούς αντί αποθήκευση έκανε τα πράματα ακόμη πιο δύσκολα....

ShinAkuma87
14-09-2011, 21:35
Εγώ πάντα διάβαζα τα manual. Με εκνεύριζε που είχα δει σε διάφορα περιοδικά το "Πατήστε select στην αρχική οθόνη του Mario Land 2" να αναφέρεται, αν είναι δυνατόν, για cheat!!!
Ξέχασα να αναφέρω ότι το παιχνίδι μου το είχαν κάνει δώρο χωρίς το κουτί του μαζί με το Game Boy τότε,αλλιώς σίγουρα θα διάβαζα το manual πριν ξεκινήσω:001_smile:
Vetus κι εμένα τα 2 αυτά παιχνίδια που ανάφερες με χάρισαν φοβερές στιγμές!Η μελωδία του ending του Super Mario Land 1 ακόμα και σήμερα είναι αγαπησιάρικη:001_tt1:,ενώ η Pokemon Yellow ήταν η πρώτη κασέτα Πόκεμον που απέκτησα μαζί με ένα κίτρινο Game Boy Color το καλοκαίρι του 2000 από τα καταστήματα ΚΟΥΚΟΥ στη τιμή των 30.000 δρχ. τότε!:biggrin:Και με έβαλε και μένα μέσα στον κόσμο τους,τότε που η μανία τους κι εδώ είχε αρχίσει μόλις να εξαπλώνεται!:thumbup1:

Link - The hero of time
15-09-2011, 01:45
Έτσι αρχίζουν τα τραύματα...

Link - The hero of time
24-09-2011, 03:35
Ενα αρκετα ενδιαφερον αρθρο γραμμενο απο εναν νοσταλγο της εποχης του πρωτου game boy και του παιχνιδιου Wario land... αξιζει να το διαβασετε!
http://cgi.di.uoa.gr/~std04100/index.php?post=27

ShinAkuma87
24-09-2011, 14:31
Έτσι αρχίζουν τα τραύματα...
'Η μάλλον η αρχή μιας ωραίας περιπλάνησης στον κόσμο των videogames!:biggrin:

tupamaro
03-05-2012, 09:51
http://www.youtube.com/watch?v=Y-5SdM9DvJY
ποιοι άλλοι έφαγαν ατελείωτες ώρες με αυτό το παιχνίδι;Eιδικά η πίστα με τα δέντρα ήταν γαμάτη,η μουσική της μου έχει μείνει ακόμα και μέχρι σήμερα και γενικώς ολο το παιχνίδι ήταν πολύ διασκεδαστικό.

GLAROS
03-05-2012, 20:35
Το είχα αυτό το game και βαρέθηκα να μαζεύω καρότα,χα χα χα.

Jason-Kountou
04-08-2012, 22:30
Θα περιοριστώ στο GB (σκέτο)...πέρα από τα κλασσικά Mario Land 2, Wario Land 1 & 2, Donkey Kong Land 3 και άλλα γνωστά που μου διαφεύγουν τώρα, εντύπωση μου είχαν κάνει και τα παρακάτω λιγότερο "γνωστά" παιχνίδια:

The Smurfs

http://www.youtube.com/watch?v=983s3lB7OvI

Spiderman

http://www.youtube.com/watch?v=MJR0-U8O2Ps

Bugs Bunny Crazy Castle

http://www.youtube.com/watch?v=6GjtI7xa_F8

Οι παιδικές μου αναμνήσεις δεν με αφήνουν να χαρακτηρίσω τα παραπάνω παιχνίδια κάτι λιγότερο από τρομερά (και επίσης πολύ δύσκολα!!)

jay_D
04-09-2012, 23:18
Καλησπέρα σε όλους!
Χθες αγόρασα ένα gameboy player για το gamecube κ ξέθαψα από το πατάρι τα παλία μου παιχνίδια!
Top 10 για μένα: (μόνο για GAMEBOY)

1.Zelda - links awakening
2.Warioland (super mario land 3)
3. Super mario 2
4.Gargoyles
5.Super mario 1
6.DuckTales
7.Pokemon (όλα όσα βγήκαν τότε. Τώρα δεν πρόκειται να τα ξαναέπαιζα αλλα τότε είχα εθιστεί τρομερά)
8.Tetris (ατελείωτες ώρες κολλήματος)
9.Kirby's Dream Land
10.Darkwing Duck

Και πολλά άλλα που δεν μπορώ να τα θυμηθώ τώρα!!!
Δυστυχώς πολλά από αυτά μου τα "δανείστηκαν" κάτι φίλοι κ τώρα έχω τα μισά!!!

JFTS
05-09-2012, 17:42
Καλησπέρα σε όλους!
Χθες αγόρασα ένα gameboy player για το gamecube κ ξέθαψα από το πατάρι τα παλία μου παιχνίδια!
Top 10 για μένα: (μόνο για GAMEBOY)

1.Zelda - links awakening
2.Warioland (super mario land 3)
3. Super mario 2
4.Gargoyles
5.Super mario 1
6.DuckTales
7.Pokemon (όλα όσα βγήκαν τότε. Τώρα δεν πρόκειται να τα ξαναέπαιζα αλλα τότε είχα εθιστεί τρομερά)
8.Tetris (ατελείωτες ώρες κολλήματος)
9.Kirby's Dream Land
10.Darkwing Duck

Κορυφαίο το Wario Land! Από τα πιο διασκεδαστικά παιχνίδια πλατφόρμας για το Game Boy, που γίνεται ακόμη πιο απολαυστικό με τον θρυλικό κωδικό:

Ενώ έχεις κάνει παύση, πατάς 16 φορές SELECT και εμφανίζεται ένα τετραγωνάκι, κράτας Α+Β πατημένα και επιλέγεις με το σταυρό πια χαρακτηριστικά θες να ανεβάσεις. Αν πας το τετραγωνάκι στο κεφάλι του Wario αριστερά, βγες απ' την παύση κι ο Wario θα πάρει το επόμενο καπέλο (αν είναι μικρός, γίνεται μεγάλος).

jay_D
05-09-2012, 18:03
Κορυφαίο το Wario Land! Από τα πιο διασκεδαστικά παιχνίδια πλατφόρμας για το Game Boy, που γίνεται ακόμη πιο απολαυστικό με τον θρυλικό κωδικό:

Ενώ έχεις κάνει παύση, πατάς 16 φορές SELECT και εμφανίζεται ένα τετραγωνάκι, κράτας Α+Β πατημένα και επιλέγεις με το σταυρό πια χαρακτηριστικά θες να ανεβάσεις. Αν πας το τετραγωνάκι στο κεφάλι του Wario αριστερά, βγες απ' την παύση κι ο Wario θα πάρει το επόμενο καπέλο (αν είναι μικρός, γίνεται μεγάλος).

Πωωωωω τι θυμηθικες τωρα!!!!!!!!!!!!;;;;;;; Ασε και με βλεπω να το αγοραζω να το ξαναπαιξω :)

ShinAkuma87
07-09-2012, 00:30

Ο πρώτος κωδικός που έτυχε ποτέ να χρησιμοποιήσω σε videogame!:biggrin:

geo2004z
09-09-2012, 09:04
Πολύ όμορφη η 10αδα σου Jay D! Παιγνίδια όπως το Ducktales και Darkwing έχουν αφήσει πολλές όμορφες αναμνήσεις σε όλους μας.

jay_D
09-09-2012, 09:07
Πολύ όμορφη η 10αδα σου Jay D! Παιγνίδια όπως το Ducktales και Darkwing έχουν αφήσει πολλές όμορφες αναμνήσεις σε όλους μας.

Ευχαριστω πολυ! :)
Τωρα που το ξαναβλεπω εχω ξεχασει τα : zelda oracle of seasons/ages k double dragon!!!!!

tupamaro
04-10-2012, 12:32
Είχα την ατυχία αλλά και την τύχη να μην παίξω το gargoyles quest ως πιτσιρικάς και τώρα το απολαμβανώ στο μπαλκόνι μου αυτό το όμορφο συννεφιασμένο πρωινό.Μπορώ να πω πως δείχνει πολύ ωραίο στο gba sp όπως και το ότι σε χώνει αμέσως στα δύσκολα και με έχει ξεσκίσει κανονικά.Αλλά φαίνεται εξ αρχής πως είναι καλοφτιαγμένο, πολυ δυσκολο πραγμα για παιχνίδι gameboy, άρα η προσπάθεια θα συνεχιστεί για καιρο.

punkstar69
04-10-2012, 15:45
τα αγαπημένα μου games για gameboy

1)tetris
2)super mario land
3)wario land
4)fifa 96
5)darkwing duck
6)power rangers

Christos Ananiadis
01-11-2012, 01:59
Αν και έχω και εγώ μία σχετική συλλογή από παιχνίδια gb gbc gba θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση. Ψάχνω ένα παιχνίδι στο GB στο οποίο είναι ένα παιδί και ρίχνει κάτι γροθιές που είναι τεράστιες. Επίσης, είναι το στυλ του ιαπωνικό. Και ένα άλλο χαρακτηριστικό του είναι όταν νευριάζει η κάτι τέτοιο γίνεται μαύρος και αρκετά δυνατός καθώς επισής ρίχνει και κάτι μαύρες μπάλες. Η κάμερα είναι από πάνω (δεν είναι δηλαδή από αριστερά προς τα δεξιά) σαν το gargoyles quest όταν είναι στο χάρτη.

superkokogr
01-11-2012, 05:09
Δοκίμασε και κανένα παιχνίδι Πόκεμον....:clap:

χααχαχαχαχαχχα ναι ρε δν εχεις παιξει κανενα...:thumbup:

---------- Το μήνυμα δημοσιεύτηκε στις 04:03 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 03:57 ----------

Δεν σου λέω για τώρα ότι είναι εύκολο αλλά για τότε που το είχα πρωτοπαίξει και πήγαινα δημοτικό (όπως και το Kirby's Dream Land). Ίσως και να έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι τότε είχα παίξει και πιο δύσκολα παιχνίδια όπως το πρώτο Megaman για Gameboy τ' οποίο μαζί με τον ξαδερφό μου και τον αδελφό μου μας πήρε ένα ολόκληρο καλοκαίρι (έτσι θυμάμαι τουλάχιστον, πάντως μια φορά μας πήρε αρκετό καιρό) για να το τερματίσουμε κι όταν το τερματίσαμε μονάχα πάρτυ δεν κάναμε για να το πανηγυρίσουμε.

Όπως και το Super Mario Land 1 που τότε μου φαίνοταν σχετικά δύσκολο (ήταν κι από τα πρώτα παιχνίδια για Gameboy που 'χα παίξει) άλλα όταν το τερμάτισα με τον αδερφό μου ένιωσα ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος του κόσμου κι αποτελεί μία από τις πιο συγκινητικές μου εμπειρίες σε videogame. Eιδικά η μελωδία που παίζει στα credits αποτελεί μια από τις καλύτερες μελωδίες που 'χω ακούσει ποτέ στο videogame:

http://www.youtube.com/watch?v=gi5f5MVYjh8
Σημειωτέον το Super Mario Land μαζί με το Super Mario Galaxy αποτελούν τ' αγαπημένα μου Super Mario παιχνίδια.

Ένα άλλο φινάλε τ' οποίο αποτελεί από τις αγαπημένες μου εμπειρίες σε videogame είναι όταν πρωτοτερμάτισα το Pokemon Yellow (το πρώτο παιχνίδι Pokemon που έπαιξα ποτέ μου) και μπήκα στο Ηall of Fame

http://www.youtube.com/watch?v=56rNK4ThUUY

:thumbup: πςςςςς τι μας θυμισες τωρα...ανατριχιασα...αυτα ειναι..

---------- Το μήνυμα δημοσιεύτηκε στις 04:09 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 04:03 ----------

Για εμενα ειναι τα εξεις

1)Pokemon Blue
2)Super Mario Land
3)Pokemon Yellow
4)Donkey Kong Land
5)Castlevania

Christos Ananiadis
06-11-2012, 13:54
Το παχνίδι που αναφερόμουν το βρήκα ύστερα από μεγάλη τύχη και λέγεται Ninja Boy! Από ότι έψαξα ανακάλυψα ότι υπάρχουν δύο παιχνίδια για το game boy και ένα για το Super Nintendo!!

tupamaro
13-11-2012, 15:10
Το παχνίδι που αναφερόμουν το βρήκα ύστερα από μεγάλη τύχη και λέγεται Ninja Boy! Από ότι έψαξα ανακάλυψα ότι υπάρχουν δύο παιχνίδια για το game boy και ένα για το Super Nintendo!!
To είδα κι εγώ, μάπα μου φαίνεται.:001_tongue:
Ξαναέπαιξα το land 2 και απογοητεύτηκα, πολύ μικρό και εύκολο, έπαιζε πολυ ο παράγοντας νοσταλγίας απο τις αναμνήσεις μου φαίνεται.Πάντως οι κόσμοι όντως έχουν όμορφη ατμόσφαιρα και η μουσική είναι πολύ καλή, αντίθετα με τις μπούρδες που βάζουν στα νέα σουπερ μάριο.
Στο gargoyles quest δεν παίζει τέτοιος παράγοντας σίγουρα, πολύ ζόρικο και ατμοσφαιρικό παιχνίδι και αρκετά καλοφτιαγμένο, για τόσο παλιό handheld game είναι πραγματικά κορυφή.

johnny19818
22-09-2014, 19:47
Τα αγαπημένα μου με τυχαία σειρά είναι

Super Mario Land 2
Donkey Kong Land
Darkwing Duck
Double Dragon
Tiny Toons 2 Montana's movie madness
TMHT 2 Back from the sewers
Mortal Kombat 2
Killer Instinct
Street Fighter II