PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ψηφίστε το καλύτερο Mario

funkykong84
23-01-2011, 02:13
Ποιο θεωρείτε ότι είναι το καλύτερο Μario όλων των εποχών; Να σημειωθεί ότι μιλάμε για platformers και όχι για όλες τις κατηγορίες (π.χ. RPG/ sports/ kart)

Αυτή είναι η δική μου λίστα:

Platformers
1. Super Mario Bros 3 (10/10)
2. Super Mario Galaxy 2 (10/10)
3. Super Mario Galaxy (10/10)
4. Super Mario World (9,5/10)
5. New Super Mario Bros Wii (9,5/10)
6. Super Mario Bros: Lost Levels (9,5/10)
7. Super Mario 64 (9,5/10)
8. Super Mario Bros (9/10)
9. Super Mario World 2: Yoshi's Island (8,5/10)
10. Super Mario Bros 2 (8,5/10)
11. New Super Mario Bros DS (8,5/10)
12. Super Mario Sunshine (7/10)

Κατά την άποψή μου το SMB3 είναι το απόλυτο παιχνίδι Mario και αξίζει αδιαμφισβήτητα την πρώτη θέση. Πρεπεί να σημειωθεί ότι χάρη στο Wii είδαμε τα τελευταία χρόνια αριστουργήματα όπως τα δύο Galaxy και το νέο SMB.

Προς θλίψη των GC fans θεωρώ το SM Sunshine το χειρότερο Mario όλων των εποχών. Το παίζω αυτόν τον καιρό και με έχει απογοητεύσει φοβερά. Δεν είναι τραγικό παιχνίδι, αλλά για Μάριο έχει πολλές αδυναμίες.

(Καθώς επιτρέπονται μόνο 10 επιλογές ανά ψηφοφορία αναγκαστικά τα Lost Levels και NSMBDS κόβονται αφού είναι παρά πολύ όμοια με τα SMB και NSMBWii αντίστοιχα)

basiliasTG
23-01-2011, 02:26
Mario galaxy 2 για μένα μιάς και ταπερισσότερα παιχνίδια mario δεν είχα την τύχη να τα παίξω.

Dani14
23-01-2011, 02:45
Πολύ δύσκολη απόφαση. Αν μιλάμε για το καλύτερο Mario πιστεύω πως πρέπει να πω SMG2. Αλλά εγώ ψήφισα το αγαπημένο μου. Και ανάμεσα σε SMB (NES) και SM64 επιλέγω το 2ο.

cowboy
23-01-2011, 02:48
Ego psifisa to Super Mario Bros 2 The Lost Levels.
Προφανώς εννοούσες πως το Ντόκι Ντόκι Panic κόβετε καθώς δεν είναι καν Mario παιχνίδι.

funkykong84
23-01-2011, 02:56
Cowboy το έγραψα ότι λόγω χώρου αναγκαστικά έκοψα το Lost Levels οπότε η ψήφος σου πήγε στο Doki Doki :P. Στην ουσία το SMB και το SMB: Lost Levels είναι το ίδιο παιχνίδι οπότε αν μπορείς να αλλάξεις την ψήφο σου ψήφισε αυτό.

cloud
23-01-2011, 02:57
Super Mario Galaxy 2!! Τι; Δεν ψηφίζουμε για το χειρότερο;;;;; ΟΚ...:001_tt2:

Τώρα για το καλύτερο, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο για το χειρότερο...
Σαν συνολική εικόνα, Super Mario Galaxy (Φυσικά το πρώτο!! Το 2 για εμένα δεν υπάρχει όταν θέλω να πω κάτι θετικό..).
Όμως τα 64 και Bros 3 πρόσφεραν κάτι πολύ περισσότερο από το Galaxy στην εξέλιξη των video games..
Και από αυτά τα 2, μάλλον το Super Mario Bros 3 ξεχωρίζει γιατί επάνω σε αυτό πάτησαν πάρα πολλά κορυφαία platform (2D και 3D.) αργότερα.
Άρα, Super Mario Bros 3.

cowboy
23-01-2011, 03:10
Τότε γιατί έβαλες μέσα το Super Mario Galaxy 2 ? Είναι το ίδιο παιχνίδι με το Galaxy.?

Το Lost Levels είναι καλύτερο από το Super Mario Bros. Δηλαδή το πρώτο είναι κορυφαίο αλλα το Super Mario Bros 2 είναι πολύ καλύτερο.

Δεν υπάρχει άλλο παιχνίδι από το Super Mario Bros 2 και αυτό είναι το Lost Levels. Το άλλο είναι το Ντόκι Ντόκι Panic. Δηλαδή σήμερα γνωρίζουμε ακριβώς ποια είναι η συνεχεια του SMB και γιατί εμείς πήραμε το Ντόκι Ντόκι Panic.

Επίσης στην ψηφοφορία σου γιατί βάζεις το Ντόκι Ντόκι Panic ?, δηλαδή πιστεύεις πως υπάρχει άτομο που θα ψηφίσει Ντόκι Ντόκι Panic ? LoL καθένας που πει πως το Ντόκι Ντόκι Panic είναι το καλύτερο mario παιχνίδι έχει κακό γούστο και αυτό είναι fact.

Τελοσπάντων ευτυχώς που στην λίστα είναι το Lost Levels επειδή αυτό ψήφισα........:001_tt2:

caribbeaking
23-01-2011, 03:14
Lost Levels

Ash_Pokemaster
23-01-2011, 03:41
http://i.imgur.com/Zs8lc.jpg
Believe it.

Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δεν "άρεσε" αυτό το παιχνίδι τόσο. Προσωπικά το βρήκα εκπληκτικό για πολλούς λόγους. Πολύ "ξεκούραστα" levels, όλα στην σταθετή ποιότητα του Mario, και παρ' ό,τι έχουν ένα standard ηλιόλουστο σκηνικό, τα βρίσκω προσωπικά απίστευτα χαρακτηριστικά. Από τα 3D Mario (υπ' όψην ότι δεν έχω παίξει το Galaxy 2) τα levels του Sunshine είναι τα πιο αξέχαστα στο μυαλό μου. Επίσης το Sunshine έχει το καλύτερο hub world σε Mario.

Παρεπιπτόντως, από την λίστα λείπουν και το Super Mario Land και το Super Mario Land 2. Από τη στιγμή που υπάρχει το Yoshi's Island, πιστεύω ότι και αυτά είχαν μία Α σημασία να μπουν. :001_tongue:

funkykong84
23-01-2011, 03:56
Σίγουρα τα δύο Land ήταν φοβερά, αλλά δυστυχώς η ψηφοφορία χωράει μόνο 10 επιλογές.
@Cowboy: Το SMB2 (USA) δεν είναι τέλειο, αλλά αξίζει να είναι στην ψηφοφορία για να υπάρχει όλη η γκάμα παιχνιδιών Mario.

rebellion
23-01-2011, 04:01
για μενα super mario 3.δεν ξερω με το απλα super mario bros ειχα παθει πλακα.οταν ο mario αρχισε να πεταει στο 3 ξετρελαθηκα.οι χαρτες το ρακουν τα διαφορετικα bosses στο τελος κ η..ΓΙΓΑΝΤΟΧΩΡΑ οπως την ελεγε στο βιβλιαρακι χαχαχα :D.για μενα μαλλον ειναι κ το πιο διασκεδαστικο game.

Frankenstein
23-01-2011, 05:19
Ένα από τα δυσκολότερα διλήματα που έχω συναντήση. Πωπω!!! Δεν ξέρω τι να διαλέξω. Τα μάριο Bros αριστουργήματα σίγουρα αλλά με διαφορά τρίχας θα διαλέξω το 64. Ήταν το πρώτο 3D, είχε πολύ εξερέυνηση, και έσπρωξε το gameplay σε νέα επίπεδα. ΄Και h replay αξία του? Τεράστια!!! Μπόρει κάποιος να το παίξει ξανά και ξανά.όπως και τα ΣΝΕΣ παιχνίδια.Το δημιούργημα του Migiamoto άλλαξε τα πλάτφορμ για πάντα.

Προσωπικά πάντα, το Galaxy δεν μου άρεσε, μου άφησε μια πικρή γεύση. Δεν μου άρεσε το όλο στήσιμο του παιχνιδίου, να πρέπει να πας από πλανήτη σε πλάνητη, να μην έχει τον άπλαιτο χώρο δράσης όπως το 64 και το sunshine, με την έννοια της ενιαίας πίστας.

geo2004z
23-01-2011, 10:05
Κατά την άποψή μου το SMB3 είναι το απόλυτο παιχνίδι Mario

Συμφωνώ.....

Προς θλίψη των GC fans θεωρώ το SM Sunshine το χειρότερο Mario όλων των εποχών. Το παίζω αυτόν τον καιρό και με έχει απογοητεύσει φοβερά.

Ξανά συμφωνώ....

paixtis
23-01-2011, 11:00
Γιατί δεν υπάρχει στην ψηφοφορία το new super mario bros(ds)?Όχι πως μπορεί να κάνει πολλά πράγματα αλλά νομίζω ότι έπρεπε να μπει όπως και τα 2 land του gameboy.
Κατά τα άλλα ψηφίζω με κλειστά μάτια το super mario 64.Απλά έθεσε τις βάσεις για όλα τα 3D platformers από εκεί και έπειτα.

Alexandros87
23-01-2011, 12:31
εγω θα πρεπει να διαλεξω το super mario world , για μενα ηταν το απολυτο μαριο παιχνιδι την εποχη εκεινη, βεβαια και το smb3 καλο ηταν αλλα εμενα πως να το πω μου καθισε το mario wolrd περισσοτερο. Μετα απο αυτα διαλεγω το mario 64 επικο παιχνιδι. Οσο για το mario sunshine ενταξει μη το υποβιβαζουμε τελειος , ειχε και αυτο την μαγκια του :p.

andys12
23-01-2011, 12:42
Πολύ δύσκολη απόφαση.Όλα είναι τέλεια για μένα, ακόμη και το Sunshine το οποίο απογοήτευσε πολλούς.Όμως είμαι ανάμεσα σε Super Mario Bros και Super Mario 64.Ψηφίζω το δεύτερο.

infernape
23-01-2011, 12:58
που ειναι το new super mario bros ds

Ntei
23-01-2011, 13:18
Θα ήταν καλύτερα μια ψηφοφορία για 2D Mario και μια για 3D Mario, έτσι παραείναι δύσκολο.

funkykong84
23-01-2011, 13:37
Θα ήταν καλύτερα μια ψηφοφορία για 2D Mario και μια για 3D Mario, έτσι παραείναι δύσκολο.

Αυτό δεν θα ήταν κακή ιδέα.

paokman
23-01-2011, 14:02
Δεν είναι καθόλου δύσκολο! Ένα είναι το απόλυτο Mario όλων των εποχών: Το Super Mario Bros. 3 του NES!

Βέβαια, δεν το ψήφισα εδώ, διότι στη λίστα έχετε βάλει το καλλίτερο platform όλων των εποχών. το Super Mario World 2: Yoshi's Island του SNES!

Πω, πω! Ψήθηκα να τα ξαναπαίξω,μετά από αυτή την ψηφοφορία!

teopless
23-01-2011, 14:32
που ειναι το new super mario bros ds

Δεν μπήκε επειδή μοιάζει υπερβολικά με το NSMBWii.Διάβασε το πρώτο post.

Anyway,εγώ ψήφισα το 64.Το πρώτο 3D Mario με φανταστική εφαρμογή.

Internetakias
23-01-2011, 14:48
Δεν μπήκε επειδή μοιάζει υπερβολικά με το NSMBWii.Διάβασε το πρώτο post.

Anyway,εγώ ψήφισα το 64.Το πρώτο 3D Mario με φανταστική εφαρμογή.
Μα βγήκε πριν το NSMBWii, άρα το NSMBWii πρέπει να βγεί

infernape
23-01-2011, 15:23
Μα βγήκε πριν το NSMBWii, άρα το NSMBWii πρέπει να βγεί

ναι οντως αλλα δεν πειραζει .ψηφυσα το msmbwii

RooF
24-01-2011, 01:24
Tα εβαλα μαζι τα NSMB Wii κ DS στη δημοσκοπηση.

Εγω ψηφισα μετα απο παρα πολυ σκεψη το SMB 3, ειμαι πολυ δεμενος με αυτο το παιχνιδι.

paokman
24-01-2011, 02:30
Tα εβαλα μαζι τα NSMB Wii κ DS στη δημοσκοπηση.

Εγω ψηφισα μετα απο παρα πολυ σκεψη το SMB 3, ειμαι πολυ δεμενος με αυτο το παιχνιδι.

Ωραίος! Παιχνιδάρα!

funkykong84
31-01-2011, 19:23
Mόλις τερμάτισα το Super Mario Sunshine για πρώτη φορά και θα ήταν πιο δικαίο ένα 7,5-8/10. Καλό παιχνίδι, αλλά λίγο σαν Mario.

Dani14
31-01-2011, 19:39
Ούτε μια ψήφος το Super Mario Bros.:36:

GameMasterGG
31-01-2011, 19:48
Εγώ ψήφισα το Super MarioBros. 3... Οι παλιές αγάπες ποτέ δεν ξεχνιούνται...

RooF
31-01-2011, 20:20
ούτε μια ψήφος το super mario bros.:36:

του smb του αξιζει ειδικη μνεια, αλλα δεν ειναι το καλυτερο smb.

cowboy
31-01-2011, 20:32
του smb του αξιζει ειδικη μνεια, αλλα δεν ειναι το καλυτερο smb.

roof τώρα που έφτασες ωίϊ connection master status και κατέβασες όλα τα nes παιχνίδια έπαιξες το SMB The Lost Levels ?

ps.παίξε και το street gags.

Nikol@r@s
31-01-2011, 21:54
Mόλις τερμάτισα το Super Mario Sunshine για πρώτη φορά και θα ήταν πιο δικαίο ένα 7,5-8/10. Καλό παιχνίδι, αλλά λίγο σαν Mario.

Πόσα αστέρια?

RooF
31-01-2011, 22:59
roof τώρα που έφτασες ωίϊ connection master status και κατέβασες όλα τα nes παιχνίδια έπαιξες το SMB The Lost Levels ?

ps.παίξε και το street gags.

Το ειχα απο πριν το The Lost Levels.

Τωρα πρεπει να βρω λιγο χρονο (να το θυμηθω βασικα) να βαλω το scart γιατι καποια δεν παιζουν με component.

geo2004z
31-01-2011, 23:39
Super Mario Bros 3 vs Super Mario galaxy 2!!! Για να δούμε ποιος θα κερδίσει....

Calm Dreamer
31-01-2011, 23:53
Ο 64. Γιατί έτσι.

cloud
01-02-2011, 01:48
Super Mario Bros 3 vs Super Mario galaxy 2!!! Για να δούμε ποιος θα κερδίσει....

Αν βγει το galaxy 2, οι περισσότεροι θα το ψήφισαν για να μου την σπάσουν!:001_tt2:

Ntei
01-02-2011, 12:25
Kαλή ιδέα cloud με έβγαλες από το δήλιμα:tongue_smilie:

luigi1984
01-02-2011, 22:03
Κατά τη γνώμη μου το πιο ολοκληρωμένο SM είναι το SMB 3 (άσχετο αν εννοούμε το του NES ή του SNES - το gameplay του το έκανε αυτό που ήταν, μαζί με τα φοβερά κοστούμια, τους διαφορετικούς κόσμους κλπ). Δεύτερο έρχεται κατά τη γνώμη μου το Yoshi's Island: Γραφικάρες, φοβερό gameplay, γενικά απίστευτο παιχνίδι. Αλλά τρίτο θα έβαζα το SML 2 του gameboy! Πιστεύω ακράδαντα ότι αν το είχαν βγάλει στο SNES αυτό το παιχνίδι (για φανταστείτε το με έγχρωμα 16-μπιτα γραφικά!!) όλη η πλάση θα παραμιλούσε!

paokman
02-02-2011, 10:46
Κατά τη γνώμη μου το πιο ολοκληρωμένο SM είναι το SMB 3 (άσχετο αν εννοούμε το του NES ή του SNES - το gameplay του το έκανε αυτό που ήταν, μαζί με τα φοβερά κοστούμια, τους διαφορετικούς κόσμους κλπ). Δεύτερο έρχεται κατά τη γνώμη μου το Yoshi's Island: Γραφικάρες, φοβερό gameplay, γενικά απίστευτο παιχνίδι. Αλλά τρίτο θα έβαζα το SML 2 του gameboy! Πιστεύω ακράδαντα ότι αν το είχαν βγάλει στο SNES αυτό το παιχνίδι (για φανταστείτε το με έγχρωμα 16-μπιτα γραφικά!!) όλη η πλάση θα παραμιλούσε!

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ, αν και θεωρω το Yoshi's Island μακράν το πιο πλήρες και πιο διασκεδαστικό από όλα.

Braveheart1980
02-02-2011, 16:53
1. Super Mario bros 3
2. Super Mario Land
3. Ολα τα άλλα μαζί

niksaoul
02-02-2011, 20:02
1.super mario bros, μόνο και μόνο για respect,επειδή από αυτό άρχισαν όλα.
2.super mario bros 3,από πολλούς το καλύτερο mario game όλων των εποχών...
3.nsmb wii/ds

Spyke88
08-02-2011, 03:10
για μενα το καλυτερο mario game ειναι αυτο του Ν64. το γεγονος οτι ησουν 3D μου φαινοταν απλα μαγικο

paokman
08-02-2011, 10:23
Πω πω! Μόνον 3 ψηφίσαμε Yoshi's Island; Κρίμα. Το θεωρώ πραγματικά το καλλίτερο platform που έχω παίξει!

cloud
08-02-2011, 11:54
Πω πω! Μόνον 3 ψηφίσαμε Yoshi's Island; Κρίμα. Το θεωρώ πραγματικά το καλλίτερο platform που έχω παίξει!

Εδώ κανένας δεν έχει ψηφίσει το πρώτο Galaxy, και εσύ κολλάς στο Yoshi's Island;

paokman
08-02-2011, 12:20
Εδώ κανένας δεν έχει ψηφίσει το πρώτο Galaxy, και εσύ κολλάς στο Yoshi's Island;

Έχεις ένα δίκηο!

paokman
06-12-2013, 16:17
Μπορούμε να προσθέσουμε και τα νεώτερα Mario ή να δημιουργήσουμε νέα ψηφοφορία που θα τα περιλαμβάνει όλα; Ενδιαφέρον θα είχε να μπορούσαμε να ψηφίσουμε άνω του ενός παιχνιδιών.

Ash_Pokemaster
06-12-2013, 16:28
Μπορούμε να προσθέσουμε και τα νεώτερα Mario ή να δημιουργήσουμε νέα ψηφοφορία που θα τα περιλαμβάνει όλα; Ενδιαφέρον θα είχε να μπορούσαμε να ψηφίσουμε άνω του ενός παιχνιδιών.

Καλύτερα να δημιουργηθεί νέο thread με όλα τα Mario μέχρι (και κατά προτίμηση χωρίς) το 3D Word.

Super Mario Bros.
Super Mario Bros.: The Lost Levels
Super Mario Bros. 2
Super Mario Bros. 3
Super Mario World
Super Mario 64
Super Mario Sunshine
New Super Mario Bros.
Super Mario Galaxy
New Super Mario Bros. Wii
Super Mario Galaxy 2
Super Mario 3D Land
New Super Mario Bros. 2
New Super Mario Bros. U (+ Super Luigi U)

Αν θέλετε προσθέστε και τα Super Mario Land και Super Mario Land 2.

robertob
06-12-2013, 17:29
Ψηφίζω φυσικά το "Super Mario World" του αγαπημένου μου SNES. Ο λόγος είναι ότι είναι το παιχνίδι Μάριο που έχω αφιερώσει τον περισσότερο χρόνο από όλα να το παίζω. Φανταστικό παιχνίδι με πολλά νέα στοιχεία, πολύ καλό platforming και ωραίες πίστες με αρκετή δυσκολία.

Σαν δεύτερο καλύτερο ever θα ψήφιζα το υπέροχο Super Mario Galaxy 2.

paokman
07-12-2013, 16:26
Καλύτερα να δημιουργηθεί νέο thread με όλα τα Mario μέχρι (και κατά προτίμηση χωρίς) το 3D Word.

Super Mario Bros.
Super Mario Bros.: The Lost Levels
Super Mario Bros. 2
Super Mario Bros. 3
Super Mario World
Super Mario 64
Super Mario Sunshine
New Super Mario Bros.
Super Mario Galaxy
New Super Mario Bros. Wii
Super Mario Galaxy 2
Super Mario 3D Land
New Super Mario Bros. 2
New Super Mario Bros. U (+ Super Luigi U)

Αν θέλετε προσθέστε και τα Super Mario Land και Super Mario Land 2.

Δεν διαφωνώ! Ας επιληφθούν του θέματος οι υπεύθυνοι!

Dimpap28
07-12-2013, 16:39
Δεν διαφωνώ! Ας επιληφθούν του θέματος οι υπεύθυνοι!

Ας κυκλοφορήσει για τα καλά το 3D World και νομίζω ότι μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα θέμα ολοκληρωμένο. Δεν είναι ανάγκη να το κάνει κάποιος υπεύθυνος. Μπορεί και ένα μέλος ;-)

FoM
07-12-2013, 17:26
Ας ξεκινήσω με το ότι μου αρέσουν όλα τα Mario που έχω παίξει.

Από εκεί και πέρα, ψήφισα το Super Mario Sunshine γιατί:

1) Είμαι hipster :P
2) Είναι το τελευταίο Mario που θυμάμαι να έχει έναν ενιαίο κόσμο με μυστικά που λειτουργεί σαν hub για τις πίστες και οι πίστες είχαν multiple goals και τεράστια ποικιλία. Το καλοκαιρινό theme και τα πολύ καλά γραφικά καθώς και ο επικός χειρισμός σε συνδυασμό με τις πίστες μετ' εμποδίων που είχε, έχουν ένα πολύ ξεχωριστό μέρος στην καρδιά μου. Είναι αλήθεια ότι το Galaxy είχε ένα ενοποιημένο hub world, αλλά σίγουρα δεν είχε τα μυστικά και την εξερεύνηση και τους χαρακτήρες του Sunshine.
3) Μου άρεσε το FLUDD!! Βασικά μου άρεσε πάρα πολύ αυτό το παιχνίδι. Μας έφερε τον Petey Piranha άλλωστε!!

geo2004z
07-12-2013, 18:54
Συμφωνώ ότι πρέπει να αφήσουμε κάποιο χρονικό διάστημα στο Μάριο 3D World πριν κάνουμε νέα ψηφοφορία καθώς αρκετοί είναι αυτοί που θα το προμηθευτούν χριστούγεννα.

kelborn3
08-12-2013, 00:33
Ο καλύτερος μάριο που έχω παίξει (https://www.facebook.com/marios.kakousis?fref=ts&ref=br_tf)

artocube
08-12-2013, 01:52
Εγώ έψαχνα για το Super Mario Land: Six Golden Coins να ψηφίσω...
αλλά δεν περιλαμβάνεται στην ψηφοφορία και έτσι είπα Galaxy 2

geo2004z
08-12-2013, 10:24
Εγώ έψαχνα για το Super Mario Land: Six Golden Coins να ψηφίσω...
αλλά δεν περιλαμβάνεται στην ψηφοφορία και έτσι είπα Galaxy 2

Στην ψηφοφορία περιλαμβάνονται μόνο τα Μάριο οικιακών κονσολών. Κάπου είχε δημιουργηθεί νομίζω για φορητές κονσόλες αλλά άντε να το βρεις...