PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Πιο πετυχημενη home κονσολα Nintendo

Spyke88
11-02-2011, 01:41
Ποια θεωρητε την καλυτερη home gaming κονσολα της Nintendo? Εγω πιστευω το Ν64 διοτι εφερε επανασταση με τα παιχνιδια σε 3D και το SNES λογω σχεδιασμου της κονσολας

Dani14
11-02-2011, 01:55
Το N64, επειδή τα παιχνίδια που είδα τότε ήταν για 'μένα κάτι ασύλληπτο. Σκέψου ότι δεν είχα ποτέ δικό μου SNES και όλα τις παιχνιδάρες του τις έπαιξα μετά το N64. Έτσι πήγα κατευθείαν από NES σε Ν64. Και είναι από τις πιο ευτυχισμένες μου αναμνήσεις. Είχαμε πάει διήμερο κάπου και όταν γυρνάω σπίτι βλέπω το N64. Το ανοίγω και βάζω να παίξω το Super Mario 64.... Αυτό που ένιωσα δεν περιγράφεται :P

RooF
11-02-2011, 02:00
Καλυτερη : SNES

Πετυχημενη? : Wii

Hellraider
11-02-2011, 02:07
Δύσκολη απόφαση.Από τη μία έχεις ένα SNES που αποτελεί τον ορισμό της ολοκληρωμένης κονσόλας από την άλλη όμως έχει ένα NES που ουσιαστικά brought back from the dead ολόκληρη τη βιομηχανία.N64 και GC τις θεωρώ μέτριες κονσόλες ενώ το Wii είναι περίεργη κατάσταση.
Ανάλογα τι θα πουν και οι υπόλοιποι θα καταλήξω κάπου...

cowboy
11-02-2011, 03:10
που είναι το Virtual Boy ?? Μπροστά από το Virtual Boy δεν πιάνουνε μια !

Το Nintendo 64.
Γενικά το 1997-1998 ήτανε ωραίες εποχές και το Nintendo 64 έτυχε να εμφανιστεί ακριβώς αυτές τις εποχές ή μήπως το 97 και 98 ήτανε ωραίες εποχές εξαιτίας του Nintendo 64 ?

Nintendo 64 είναι για πόλους λόγους η καλύτερη κονσόλα ever. Τα παιχνίδια στο σύστημα αφήσανε εποχή και μπορούνε να χαρακτηριστούνε ως λογοτεχνία τον βιντεοπαιχνιδιών όταν στα αλλα συστήματα βγαίνανε απλά milionsellers. Πως το εννοείς αυτό? Απλά πήγαινε να παίξεις τώρα Playstation παιχνίδι, έχουνε γεράσει τόσο άσχημα που ως Retro Γκάμερ θα έπαιζα 1000 φορες κάτι από 8bit εποχή παρα Playstation με κακό Modeling, γραφικά που χαλάνε τα ματια και ήχο που δεν χαρακτηρίζεται ως ήχος. (*βεβαια μιλάω για την πλειοψηφία τον ps παιχνιδιών). Δυστυχώς τα playstation παιχνίδια δεν φτιαχτήκανε ώστε να αντέξουνε το χρόνο ):

Επίσης το Controller με το Analogue και το Rumble Pack ήτανε τρελό πράγμα, βάλε από πάνω το StarFox 64 και ...enough said. Βασικά πρώτη φορα που έπαιξα το παιχνίδι και έκανα Crush στο "κορνερια" όταν άρχισε να τρέμει το Controller ήμουνα όλος like WOOoooooooooW OMG WTF !!!! Αλλα και το ocarina έπαιζα με Rumble Pack.

Mario 64 + Goldeneye !

Εκτος από τα παιχνίδια, το Nintendo Power Magazine ήτανε στα καλύτερα του χρονια. Απλά Epic.

Μετά σκέψου Smash Bros. αλλα και το πιο επικό τότε F-Zero X. Δηλαδή τι να πεις όταν το F-Zero X άνοιξε ολόκληρο καινούριο Genre(και πιο παιχνίδι του Nintendo 64 δεν το έκανε ?). F-Zero X itane Hard*HardCore, βασικά έκανε το Mario Kart 64 να φαίνεται γέλιο από κάθε άποψη.

Και μετά έχουμε το PilotWings 64 που ήτανε επίσης ένα παιχνίδι σαν κανένα άλλο, ήτανε ultimate χαλαρώσει, σήμερα ένα τέτοιο παιχνίδι είναι το endless Ocean.

Αφήνω τους άλλους να σχολιάσουνε τα παιχνίδια τις Rare ktlp.

Σήμερα θα έλεγα πω το Xbox360 είναι η συνεχεια του Nintendo 64, βεβαια πουθενά κοντά στην μαγια που πρόσφερε η N αλλα και πάλι...

Γενικά οποιος πήγε από Snes σε Nintendo 64 ξέρει γιατί σήμερα κατέχει Wii.:Smiley_v3_Nintendo_

geo2004z
11-02-2011, 09:44
Θέλει και ερώτημα??? Το Snes για μένα ήταν ονειρική κονσόλα. Όμως ο όρος "πετυχημένη" στον τίτλο θα με κάνει να ψηφίσω Nes. Τι εννοείς με τον όρο πετυχημένη?

paokman
11-02-2011, 11:15
το snes, όπως έχω γράψει και αλλού, είναι για εμένα η πιο πλήρης κονσόλα όλων των εποχών με κάποια από τα κορυφαία παιχνίδια που έχω παίξει ποτέ! βέβαια, έχω πόρωση με το snes γιατί ήταν τότε το μεγάλο μου απωθημένο, αφού κι εγώ πήγα από το nes στο n64 κατ'ευθείαν! αλλά το είχα λιώσει τόσο πολύ το snes στον κολλητό μου που ήταν σαν να το είχα!
Snes, λοιπόν.

cloud
11-02-2011, 11:27
Καλυτερη : SNES

Πετυχημενη? : Wii

Ακριβώς αυτό.
Αν μιλάμε για εμπορική επιτυχία, το Wii παίρνει άνετα τον τίτλο.
Όμως για καλύτερα παιχνίδια, και το ποια ήταν πιο ολοκληρωμένη, το SNES είναι με διαφορά η καλύτερη (Με το PS1 να είναι η μόνη εκτός Nintendo που να την πλησιάζει.)!

Spyke88
11-02-2011, 11:41
Θέλει και ερώτημα??? Το Snes για μένα ήταν ονειρική κονσόλα. Όμως ο όρος "πετυχημένη" στον τίτλο θα με κάνει να ψηφίσω Nes. Τι εννοείς με τον όρο πετυχημένη?

Λεγοντας πετυχημενη εννοω αυτη που ηταν πιο δημοφιλης μεταξυ των gamers.

Αποφασισα να βαλω δυο ερωτησεις (μια του poll και μια του topic) ετσι ωστε να εχουμε ποικιλια αποψεων. Οποτε μπορειτε να γραφετε και ποια θεωρουσατε πιο δημοφιλη αλλα και την προσωπικη σας αποψη για το ποια ειναι καλυτερη (για να αποφυγουμε τον off-topicισμο).

geo2004z
11-02-2011, 14:14
Είμαι σίγουρος ότι ορισμένοι από δω μέσα θα ψηφίσουν Gamecube. Δεν ξέρω ποια είναι η πιο πετυχημένη ή πιο δημοφιλής, πάντως το Gamecube δικαίως παίρνει τον τίτλο της πιο αποτυχημένης και μη δημοφιλούς.

pekinoua
11-02-2011, 16:20
όλες :p

[εκτός ίσως από το gc αλλά εντάξει.]

Spyke88
11-02-2011, 16:23
Δεν ξερω γιατι αλλα οταν ειδα το GC με το που το ειδα σκεφτηκα οτι ισως το κανανε λιγο "προχειρα". Δηλαδη οτι ειχαν ηδη στο νου τους το Wii αλλα επειδη θα ηταν ακομα στα σκαρια και επρεπε να βγαλουν μια νεα κονσολα, κανανε το GC. Καλα μπορει να ειναι και ιδεα μου βεβαια...