PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ερωτηση για Pokemon Κασσετες

MrAristotelis91
27-02-2011, 23:38
Γεια σας παιδια!! Να σας ρωτησω ειχα παντα αυτη την αποριο απο παιδι που επαιζα τις ποκεμον κασσετες Red Blue και Yellow. Υπαρχει καποιος νομιμος τροπος ( οχι glitch) για να μπορεσω να βρω τον mew?? Που στο καλο κρυβεται αυτο το Ποκεμον?? Παντα το ειχα απορια!!!!!!

Ash_Pokemaster
27-02-2011, 23:54
Γεια σας παιδια!! Να σας ρωτησω ειχα παντα αυτη την αποριο απο παιδι που επαιζα τις ποκεμον κασσετες Red Blue και Yellow. Υπαρχει καποιος νομιμος τροπος ( οχι glitch) για να μπορεσω να βρω τον mew?? Που στο καλο κρυβεται αυτο το Ποκεμον?? Παντα το ειχα απορια!!!!!!

Λοιπόν. Αντάλλαξε ένα Pokémon που να ξέρει Cut από κάποια άλλη κασσέτα. Μην πάρεις το HM01 απ' τον καπετάνιο του SS. Anne, ώστε να μην φύγει το πλοίο. Ύστερα παίρνα το πρωτάθλημα 27 φορές χωρίς να κάνεις save, μίλα στον μεθυσμένο γέρο στη Viridian 9 φορές από τα ανατολικά και 3 από τα νότια, νίκα όλους τους εκπαιδευτές, πήγαινε στην Lavender, μείνε ανάμεσα στην πόλη και το διπλανό Route, κάνε Fly στο Cinnabar Island, μίλα στον Blaine, πιάσε τον Missingno. και ένα Mewtwo level 172, εξέληξε τον MissingNo. σε Kanghaskan! Στη συνέχεια συνάντησε τον Agumon (βρίσκεται στο Glitch City, περπάτα λίγο και θα βρεθείς εκεί που μπορείς να το πιάσεις -- θα το καταλάβεις όταν εκραγεί το Game Boy σου). Πιάσε και ένα Pikablu για να 'χεις.

Τέλος, πήγαινε στο SS. Anne και κάνε Strength στο φορτηγάκι! Ο Mew θα εμφανιστεί! :001_tongue:

super mewtwo
27-02-2011, 23:54
ΔΕΝ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΔΩΣΑΝΕ ΜΕΣΩ ΙΒΕΝΤ ΣΤΙΣ ΝΕΕΣ ΚΑΣΕΤΕΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΑΛΙΕΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΙΑΣΕΙΣ ΓΚΛΙΤΣ ΜΟΝΟ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΕΛΕΜΠΙ

Γιατι φωναζεις ; - RooF

Whitelighter
28-02-2011, 00:10
Λοιπόν. Αντάλλαξε ένα Pokémon που να ξέρει Cut από κάποια άλλη κασσέτα. Μην πάρεις το HM01 απ' τον καπετάνιο του SS. Anne, ώστε να μην φύγει το πλοίο. Ύστερα παίρνα το πρωτάθλημα 27 φορές χωρίς να κάνεις save, μίλα στον μεθυσμένο γέρο στη Viridian 9 φορές από τα ανατολικά και 3 από τα νότια, νίκα όλους τους εκπαιδευτές, πήγαινε στην Lavender, μείνε ανάμεσα στην πόλη και το διπλανό Route, κάνε Fly στο Cinnabar Island, μίλα στον Blaine, πιάσε τον Missingno. και ένα Mewtwo level 172, εξέληξε τον MissingNo. σε Kanghaskan! Στη συνέχεια συνάντησε τον Agumon (βρίσκεται στο Glitch City, περπάτα λίγο και θα βρεθείς εκεί που μπορείς να το πιάσεις -- θα το καταλάβεις όταν εκραγεί το Game Boy σου). Πιάσε και ένα Pikablu για να 'χεις.

Τέλος, πήγαινε στο SS. Anne και κάνε Strength στο φορτηγάκι! Ο Mew θα εμφανιστεί! :001_tongue:

Φίλε μου, το έκανα, αλλά έχει δύο φορτηγά! Ένα ACS και ένα FedEx. Ποιο πρέπει να διαλέξω;

zack
28-02-2011, 00:16
το εχεις κανει λαθος...ενα ups φορτηγακι ειναι!

nomickok
28-02-2011, 01:42
ρε παιδιά τι μ****κιες λέτε
πρέπει να κάνει cut στο φορτηγάκι αλλιώς βγαίνει mewthree

RooF
28-02-2011, 03:54
Μηπως τωρα να σοβαρευτουμε λιγο? :)

super mewtwo
28-02-2011, 09:35
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΡΟΥΦ ΓΙΑΤΙ ΛΕΣ ΟΤΙ ΦΩΝΑΖΩ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΣ ΗΡΕΜΑ ΜΙΛΑΩ ΠΩΣ ΣΟΥ ΡΘΕ ΟΤΙ ΦΩΝΑΖΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ

Ash_Pokemaster
28-02-2011, 10:02
Μηπως τωρα να σοβαρευτουμε λιγο? :)
Sorry, δεν μπόρεσα να αντισταθώ! :001_tongue:

Τέλος πάντων, Αριστοτέλη, δυστυχώς όχι, δεν υπάρχει "κανονικός" τρόπος. Μόνο με glitch γίνεται. Πολλοί θρύλοι υπάρχουν πίσω από το πού κρύβεται αυτό το Pokémon. :ohmy:

Nikol@r@s
28-02-2011, 11:19
Εγώ ήξερα άλλο κόλπο αλλά έπρεπε να έχεις ABRA!Στην Serulian City και πιο συγκεκριμένα στον δρόμο με τους 5 εκπαιδευτές και έναν από την Team Rocket,πήγαινες εκεί,και ένα βήμα πριν φτάσεις στον Team Rocket για να πολεμήσετε,έκανες Teleport.Μετά πήγαινες κανονικά,παίζατε και όταν τον κέρδιζες σου έδινε ένα Mew 9Level.Όσες φορές έκανες Releport τόσα MEW έπαιρνες.

Link - The hero of time
28-02-2011, 11:47
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΡΟΥΦ ΓΙΑΤΙ ΛΕΣ ΟΤΙ ΦΩΝΑΖΩ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΨΕΣ ΗΡΕΜΑ ΜΙΛΑΩ ΠΩΣ ΣΟΥ ΡΘΕ ΟΤΙ ΦΩΝΑΖΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ

Συγνωμμη που παρεμβαινω αλλα ο admin. εννοει οτι γραφεις με κεφαλαια, οπου στο κωδικα δεοντολογιας του chat ειναι σα να φωνάζεις.

super mewtwo
28-02-2011, 15:57
ναι το ειδα συγνωμη απο βιασυνη εγραφα ετσι απροσεξια μου εξαλλου δεν εχω λογο να φωναζω

andys12
01-03-2011, 11:23
Άρα ας ηρεμήσουμε όλοι :)

MrAristotelis91
01-03-2011, 12:20
Καταλαβα παιδια!! Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!!! Α να ρωτησω και κατι αλλο..οπως κατεβαινεις απο τη pallet με το surf που πας για Cinabar Island εχει δεξια κατι γρασιδια με βραχους που δεν σε αφηνουν να πας εκει.. Υπαρχει περιπτωση να πας εκει?? Γιατι υπαρχουν?? Ευχαριστω!!! :)

Ash_Pokemaster
01-03-2011, 13:40
Καταλαβα παιδια!! Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!!! Α να ρωτησω και κατι αλλο..οπως κατεβαινεις απο τη pallet με το surf που πας για Cinabar Island εχει δεξια κατι γρασιδια με βραχους που δεν σε αφηνουν να πας εκει.. Υπαρχει περιπτωση να πας εκει?? Γιατι υπαρχουν?? Ευχαριστω!!! :)

Άλλος ένας μύθος των RGBY. Πολλοί έλεγαν ότι ο Mew κρύβοταν κάπου εκεί. Αλλά όχι, δεν μπορείς να πας. :001_tt2:

MrAristotelis91
01-03-2011, 13:50
Κριμα!!! αληθεια τι αλλοι μυθοι υπαρχουν σε αυτα τα παιχνιδια?? ( ειναι οι αγαπημενες μου κασσετες αυτες!!!!!)

pekinoua
01-03-2011, 15:41
Σχετικά με το φορτηγό κοντά στο SS Anne ότι σε πήγαινε στο Mew ήταν γνωστό. Επίσης από RSE θυμάμαι για το πύραυλό που έλεγαν ότι όταν θα φτάσει στο 100 πήγαινες στο φεγγάρι και έπιανες Mew,Celebi, jirachi και Deoxys. :P

Ash_Pokemaster
01-03-2011, 16:32
Κριμα!!! αληθεια τι αλλοι μυθοι υπαρχουν σε αυτα τα παιχνιδια?? ( ειναι οι αγαπημενες μου κασσετες αυτες!!!!!)

Πού αρχίζουν και πού τελειώνουν κανείς δεν ξέρει.
Πχ., κάποτε είχε ακούσει ότι αν νικήσεις το πρωτάθλημα 255 φορές (ή κάτι τέτοιο) χωρίς να το σώσεις ενδιάμεσα (πράγμα που βασικά δεν γίνεται :001_tt2:), ο καθηγητής Oak θα σου πει ότι κουράστηκε, και θα σου ανοίξει μία πόρτα στο Hall of Fame που θα σε πάει στα Orange Islands. Γενικώς, αν ψάξεις στο Google θα βρεις πολλά τέτοια. :tongue_smilie:

Altair
13-02-2013, 15:54
Μιας και ο τίτλος είναι σχετικός με αυτό που θέλω να ρωτήσω,θα ρωτήσω εδώ,μην ανοίγω νέο θέμα.

Πρόσφατα απέκτησα σχεδόν όλα τα "κανονικά" Pokemon games (μου λείπουν μόνο 3 Red,Black/White 2)κι επειδή με εξαίρεση την Red που είχα παίξει παλιότερα,δεν έχω παίξει τίποτα θα ήθελα λίγο τα φώτα σας.
Η σειρά με την οποία λέω να ασχοληθώ,είναι η εξής:Firered,Emerald,Heartgold/Soulsilver,Diamond (Pearl/Platinum τις αφήνω για άλλο λόγο ανέγγιχτες),Black/White.
πως σας φαίνεται;Επίσης ποια να προτιμήσω στις 2 περιπτώσεις που ανέφερα ίδια έκδοση;Δηλαδή HeartGold ή SoulSilver; Black ή White;
Ευχαριστώ.

RooF
13-02-2013, 16:26
Μιας και ο τίτλος είναι σχετικός με αυτό που θέλω να ρωτήσω,θα ρωτήσω εδώ,μην ανοίγω νέο θέμα.

Πρόσφατα απέκτησα σχεδόν όλα τα "κανονικά" Pokemon games (μου λείπουν μόνο 3 Red,Black/White 2)κι επειδή με εξαίρεση την Red που είχα παίξει παλιότερα,δεν έχω παίξει τίποτα θα ήθελα λίγο τα φώτα σας.
Η σειρά με την οποία λέω να ασχοληθώ,είναι η εξής:Firered,Emerald,Heartgold/Soulsilver,Diamond (Pearl/Platinum τις αφήνω για άλλο λόγο ανέγγιχτες),Black/White.
πως σας φαίνεται;Επίσης ποια να προτιμήσω στις 2 περιπτώσεις που ανέφερα ίδια έκδοση;Δηλαδή HeartGold ή SoulSilver; Black ή White;
Ευχαριστώ.

Για μένα δεν υπάρχει κάποιο θέμα με τη σειρά που πρέπει να παίξεις. Παίξε με οποία σειρά θες. Τώρα στο δεύτερο που ρωτας και πάλι δεν παίζει κάποιο ρολό η προτίμηση. Τι διαφορά έχουν πέρα από ορισμένα ποκεμον;

pekinoua
13-02-2013, 16:47
To καλύτερο είναι να αρχίσεις με τα παλιότερα γιατί μετά μάλλον θα έχεις πρόβλημα αν αρχίσεις με νεότερα και πας στα παλιά. Τώρα για τα άλλο που είπες, διάλεξε με βάση το θρυλικό pokemon του cover. :P Καθαρά θέμα γούστου είναι η επιλογή.

Altair
13-02-2013, 22:45
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες.Απλά,είχα διαβάσει ότι οι διαφορές ανάμεσα σε Black/White είναι κι άλλες,δηλαδή η Black έχει περισσότερες rotation battles (δεν έχω ιδέα τι ακριβώς παίζει,αλλά ακούγεται ενδιαφέρον) ενώ η White έχει περισσότερες 3 vs 3,team battles κάτι τέτοιο δε θυμάμαι ακριβώς.Γι'αυτό ρώτησα.Επίσης απ'οτι κατάλαβα στην Black πιάνεις το White Legendary και το ανάποδο;
Να μου πεις μέχρι να τα ξεκινήσω έχουμε καιρό,just asking.:blush:

pekinoua
13-02-2013, 23:13
Rotation battles και 3 vs 3 υπάρχουν όπως και να έχει ελάχιστα, οπότε ούτε θα το καταλάβεις. :P Η White έχει το μαύρο και η Black το άσπρο, ενώ μετά η Black 2 έχει το μαύρο και η White 2 το άσπρο. Λίγο μπέρδεμα, αλλά αν δεις τα covers θα λυθεί.

H Rotation battles δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο imo, απλά έχεις κάποια pokemon στο παιχνίδι αλλά επιτίθεται μόνο το πρώτο. Και ουσιαστικά μπορείς να αλλάζεις σε κάθε γύρο το πρώτο όταν θες.

Ash_Pokemaster
14-02-2013, 00:41

Ευχαριστώ.

Διαφωνώ μόνο ως προς τις HGSS πριν τις DPPt. Αν είναι να τις πάρει με την κατά κάποιο τρόπο "τεχνολογική" σειρά, καλύτερα παίξε HGSS μετά, γιατί έχουν άπειρα περισσότερο content και ίσως οι DPPt σου φανούν "λίγες" σε σύγκριση. :001_tongue: Όχι ότι είναι άσχημες, απλά ίσως σου λείψουν κάποια features.

Άλλη μία ιδέα είναι να τις πάρεις με σειρά κυκλοφορίας (εννοείται μετρώντας τα remake σαν την "επιλογή" για τα δύο πρώτα παιχνίδια της σειράς). Δηλαδή:

FRLG -> HGSS -> RSE -> DPPt -> BW - B2W2.

Ίσως λίγο ανορθόδοξο να παίξεις HGSS πριν από RSE, απλά έχε το υπόψην σαν επιλογή.

Πάντως όπως λέω πάντα, δεν υπάρχει καλύτερο παιχνίδι για να ξεκινήσεις, αλλά καλύτερη στιγμή. Συγκεκριμένα, όταν έχει αρκετό momentum στην κοινώτητα, καθώς η σειρά έχει το κοινωνικό στοιχείο στο DNA της. Αν θες να ασχοληθείς σκέψου σοβαρά να παίξεις τις XY στην ώρα τους ανεξάρτητα από το αν έχεις ξεμπερδέψει με τις προηγούμενες!

Altair
14-02-2013, 01:55
Αχά,οκ ευχαριστώ παίδες.Θα την έχω στα υπόψιν την πρόταση σου Ας για τα ΧΥ.
Όσον αφορά τα υπόλοιπα,έλεγα απλά να παίξω αυτές του Advance πρώτα και μετά να τις πάρω με τη σειρά που βγήκαν στο DS ώστε να μου είναι πιο εύκολες και οι μεταφορές από το ένα στο άλλο,αλλά οκ,ίσως το κάνω όπως το είπες δηλαδή πρώτα Diamond και μετά κάποια από τις HG/SS.
Μπορώ να μεταφέρω από την Diamond στις HG/SS έτσι;Ρωτάω,γιατί ξέρω πως οι R/S/E είναι μετά τις HG/SS χρονολογικά αλλά επειδή είναι από GBA μπορώ να μεταφέρω υλικό.

Vetus
14-02-2013, 07:56
Μπορώ να μεταφέρω από την Diamond στις HG/SS έτσι;
Bεβαίως και μπορείς. Πάντως ένα καλό που έχουν τα HG/SS και Βlack 2/White 2 είναι ότι μπορείς να πιάσεις Legenday Pokemon προηγούμενων γενιών.

Altair
07-05-2013, 10:54
Μάγκες τα φώτα σας.Τελείωσα το Leafgreen και ήμουν έτοιμος να ξεκινήσω Emerald.Το θέμα είναι ότι έχει τελειώσει η εσωτερική μπαταρία και δε θα έχω πρόσβαση στα clock based events.Αυτά,πόσο σημαντικό ρόλο παίζουν;Επηρεάζουν πουθενά το βασικό παιχνίδι και την ανάπτυξη των πλασμάτων μου;Επίσης,κάτι ακόμα.Ξέρω ότι μπορώ να την αλλάξω τη μπαταρία και ξέρω και το μέρος που πρέπει να πάω για να το κάνω,το θέμα είναι άλλο.Επειδή δεν προλαβαίνω να πάω,λόγω περιορισμένου χρόνου,αν ξεκινήσω το παιχνίδι,και το κάνω μετά,τα saves μου χάνονται;
Ευχαριστώ.

JFTS
07-05-2013, 12:10
Μάγκες τα φώτα σας.Τελείωσα το Leafgreen και ήμουν έτοιμος να ξεκινήσω Emerald.Το θέμα είναι ότι έχει τελειώσει η εσωτερική μπαταρία και δε θα έχω πρόσβαση στα clock based events.Αυτά,πόσο σημαντικό ρόλο παίζουν;Επηρεάζουν πουθενά το βασικό παιχνίδι και την ανάπτυξη των πλασμάτων μου;Επίσης,κάτι ακόμα.Ξέρω ότι μπορώ να την αλλάξω τη μπαταρία και ξέρω και το μέρος που πρέπει να πάω για να το κάνω,το θέμα είναι άλλο.Επειδή δεν προλαβαίνω να πάω,λόγω περιορισμένου χρόνου,αν ξεκινήσω το παιχνίδι,και το κάνω μετά,τα saves μου χάνονται;
Ευχαριστώ.

Η Emerald δεν έχει εναλλαγή μέρας-νύχτας, ούτε κάποιο σημείο που χρειάζεται συγκεκριμένος χρόνος. Από 'κει και πέρα, κάποια πράγματα όπως ο αριθμός της λοταρίας (ένας την ημέρα) ή κάποιοι διαγωνισμοί Pokemon σαφώς και θα επηρεάζονται.

Δυστυχώς όταν αλλάζεις την εσωτερική μπαταρία χάνεις όλα τα δεδομένα που ήταν αποθηκευμένα σ' αυτήν.

Altair
07-05-2013, 13:28
Οι διαγωνισμοί τι είναι;Μέσα από αυτούς υπάρχει περίπτωση να πάρω τίποτα σπάνιο κλπ;Όπως και να'χει απ'ότι κατάλαβα,μπορώ να το ξεκινήσω άνετα χωρίς να με νοιάζει τίποτα,σωστά;
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου.

GLAROS
11-05-2013, 22:53
Αν καταφέρει να δώσει από άλλη πηγή τα volt,αλλάξει μπαταρία με φρέσκια...ίσος δεν χάσει τα save.

http://www.youtube.com/watch?v=4KQr_X4GzeM

pekinoua
11-05-2013, 23:12
Οι διαγωνισμοί τι είναι;Μέσα από αυτούς υπάρχει περίπτωση να πάρω τίποτα σπάνιο κλπ;Όπως και να'χει απ'ότι κατάλαβα,μπορώ να το ξεκινήσω άνετα χωρίς να με νοιάζει τίποτα,σωστά;
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου.

Χάσιμο χρόνου είναι οι διαγωνισμοί.Εκτός αν θες όλα τα αστέρια στη Trainer Card δεν αξίζει να ασχοληθείς.

Altair
12-05-2013, 11:31
Κομπλέ,ευχαριστώ πολύ και τους 2 σας για τις απαντήσεις παίδες.:001_smile: