PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Δηλώνω Νιντεντιακός.

Alithinos
08-06-2011, 19:37
Δηλώνω Νιντεντιακός!
Με αυτό το μήνυμα μου θα ήθελα να εκφράσω τις ιδέες μου,τις απόψεις μου και την υπεράσπιση μου και των επιλογών μου και να απαντήσω σε όλα τα θέματα που κατά καιρούς τίθονται από διάφορους κακόβουλους αντινιντεντιακούς.
Θα υπερασπιστώ το δικαίωμα μου να ελπίζω,να μ' άρεσει ότι είναι του γούστου μου,να είμαι ελεύθερος,και να είμαι έξυπνος,συνετός αλλά και παθιασμένος gamer!
Νιντεντο λοιπόν και όπως λέει και μια από τις ερμηνείες της λέξεις "Άσε την τύχη στον ουρανό".
Αφήνω λοιπόν και εγώ τη τύχη στον ουρανό,και σαν κάτοχος του Νιν σαν σκιά καραδοκώ και προσμονώ για τον σκοπό μου.
Η ρίζα του νιν- έχει πολλαπλά νοήματα και περιλαμβάνεται σε διάφορες λέξεις όπως νιν-τεν-ντο,αλλά και νιν-πο,νιν-τζα,και νιν-ζουτσου. http://perseverancearts.com/nin.JPG
Η ρίζα νιν αποτελείται από τρεία ιδεογράμματα,τα οποία ξεχωριστά σημαίνουν "κόψη του ξίφους",το δεύτερο"καρδιά"και το τρίτο έχει και αυτό τις δικές του πολλές ερμηνείες: μυστικότητα,υπομονή,διατήρ ηση...
Έτσι λοιπόν σαν κάτοχος του Νιν,έχω μυαλό κοφτερό σα τη κόψη του ξυραφιού,καρδιά που αγαπάει,ενώ σαν χαρακτήρας διατηρώ μια μυστικότητα,έχω υπομονή,και ξέρω να διατηρώ τον εαυτό μου.
Νιν - Τεν - Ντο όμως.
Το Νιν δείχνει το δρόμο. (ντο)
Νιντέντο,δηλαδή αυτός που έχει μυαλό σαν ξυράφι,καρδιά και υπομονή δείχνει το δρόμο.
Αυτό ισχύει και με το παραπάνω θα έλεγα.
Η Νιντεντο πάντα δείχνει το δρόμο και οι άλλοι ακολουθούν.
Όταν το 1987 έβγαλε το Super Mario Bros το οποίο ήταν το πρώτο παιχνίδι στο κόσμο που όλες οι πίστες του δεν ήταν στην ίδια οθόνη,όλοι σπεύσαν να αντιγράψουν.
Αντέγραψαν και το σκορ,και τα μυστικά levels,και το gameplay,και τα πάντα.
Έτσι αντέγραψαν όταν βγήκε και το Nintendo 64.
Το Nintendo 64 ήταν το πρώτο χειρηστήριο που διέθετε αναλογικούς μοχλούς κίνησης 360 μοιρών.Επίσης η Nintendo ήταν η πρώτη η οποία εισήγαγε τις δονήσεις στα χειρηστήρια με το Rumble Pak. Και αφού τα έβγαλε αυτά η Nintendo,να σου μετά η Sony να βγάζει το dual shock,το οποίο αντέγραψε και τον αναλογικό μοχλό,και τις δονήσεις.
Ερχόμαστε στο 2006 και έχουμε το wii το οποίο παρουσιάζει τα νέα χειρηστήρια στον κόσμο,και όλοι έσπευσαν να τη κατηγορήσουν.
Να πουν πως "τα χει χαμένα" και πως θα φαληρίσει και πως θα έχει την τύχη της SEGA,και πως η κονσόλα δεν θα έχει επιτυχία.
Και όμως η κονσόλα όχι μόνο έχει επιτυχία,αλλά ξεπερνάει σε πωλήσεις και τους 2 ανταγωνιστές της.
Τότε αρχίζουν τα σχόλια πως δήθεν η Nintendo φτιάχνει casual games ενώ οι άλλοι φτιάχνουν hardcore.
Ένας κατευθηνόμενος διαχωρισμός προκειμένου να διχάσει τη gamer κοινότητα,προκειμένου κάποιοι που το παίζουν σκληροί να προσελκύσουν κόσμο...
Αλλά πως είναι δυνατόν η Nintendo να μην είναι hardcore ?
Οι οπαδοί της Nintendo από ότι θυμάμαι πάντα ήταν πιστοί και κατενθουσιάζονταν με τα παιχνίδια τα οποία λατρεύουν και τα έχουν σαν σπορτ,σαν τρόπο ζωής.
Και αυτό το αποδεικνύει η κονσόλα,η οποία πουλάει κυρίως σε ανθρώπους που ο λόγος που την αγοράζουν είναι για να παίξουν τα 1st party παιχνίδια της.
Τι πιο σκληροπυρηνικό από το να αγοράζεις ολόκληρη κονσόλα μόνο και μόνο για να παίξεις τις αγαπημένες σου σειρές παιχνιδιών,ενος και μόνο publisher ?
Κι όμως βλέποντας πως η επιθετική προπαγάνδα τους δεν πιάνει τόπο,αποφασίζουν να ρήξουν την ουρά στα σκέλια και δειλά-δειλά να αντιγράψουν με καρμπόν την ιδέα της Nintendo έστω και καθυστερημένα και να βγάλουν motion controls.
Αλλά ο βρώμικος fanboyσμος δε σταματά εκεί.
Τα psx360όπαιδα μας πουλάνε μούρη και μας λένε "η κονσόλα μου έχει καλύτερα γραφικά,της δικιάς σου είναι μάπα,νια νια νια νια!!!".
Τι ανωριμότητα!
Και εμείς να προσπαθούμε να τους πείσουμε πως μεγαλύτερη σημασία έχει το gameplay...
Αλλά αφού το κάνουν αυτό πολύ σύντομα βγαίνουν παιχνίδια στους ηλεκτρονικούς υπολογιστές όπως το Crysis και το Metro 2033 που πατάν σε γραφικά τα psx360 και τότε τα ίδια άτομα που κράζαν το wii για τα γραφικά και αδιαφορούσαν και δεν είχαν απάντηση όταν τους λέγαμε για gameplay,τώρα που οι κονσόλες τους έχουν χειρότερα γραφικά από ένα άλλο μηχάνημα μαντέψτε τι λένε ?
"Δεν έχουν σημασία τα γραφικά αλλά το gameplay".
Με κάνουν να γελάω με τη πάρτη τους! :lol:
Double standards όπως λένε στην Αμερική,ή όπως λέμε εδώ "τα καλά και συμφέροντα".
Όταν κάνει κάτι η Nintendo είναι μάπα και είναι τρελλή που τα κάνει,ενώ όταν αργοπορημένα οι άλλες κάνουν τα ίδια ακριβώς πράγματα,λεν πως οι εταιρίες αυτές είναι φοβερές και πως τους έδωσε καινούριες φοβερές καινοτομίες...
Αλλά όχι.
Όχι,δεν έχω δει πολλούς Nintendιακούς να κάνουν παρόμοια πράγματα και να πέφτουν σε τόσο χαμηλό επίπεδο,να γίνονται τόσο γραφικοί.
Γιατί άνετα θα μπορούσαμε και εμείς να κοπανάμε κάθε φορά που μας λέει κάτι κάποιος από αυτούς,την απάτη με τα achievements και τα DLC.
Ναι,ΑΠΑΤΗ.
Απάτη που σκαρφίστηκε η Microsoft για το συμφέρον της.
Τα achievements οφελούν τους τσιγγούνηδες developers που δεν τους νοιάζει η ποιότητα ενος παιχνιδιού αλλά τους νοιάζει η ποσότητα,δηλαδή να βγάζουν πολλά παιχνίδια συνέχεια έστω και μάπα.
Αντί να κάτσει ο developer να φτιάξει ένα ολοκληρομένο παιχνίδι με extra περιεχόμενο πέρα του βασικού,όπως π.χ. unlockables ή secrets,τα αντικαθηστούν με φτηνιάρικα υποκατάστατα,και συγκεκρυμένα 2 με 3 αριθμούς να εμφανίζονται στην οθόνη.
Σας αφέρεσαν έξτρα levels,όπλα,χαρακτήρες και modes,και σας δώσαν αριθμούς και χαίρεστε...
Από εκεί που ένα παιχνίδι ήθελε εβδομάδες εως και μήνες για να τερματιστεί τα σημερινά παιχνίδια που βγαίνουν στις κονσόλες σας,τελιώνουν μέσα σε μια το πολύ δυο μέρες και χαίρεστε...
Και εκτός αυτού,για όλο αυτό το περιεχόμενο που αντικαταστήθηκε από αριθμούς άμα το θέλετε να το παίξετε τώρα σας ζητάν να πληρώσετε ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΛΕΦΤΑ,για κάτι που πριν λίγα χρόνια θα συμπεριλαμβανόταν εντός του οπτικού δίσκου του παιχνιδιού και καταντάτε να πληρώνεται 2 και 3 φορές τη τιμή ενός ολόκληρου παιχνιδιού για να το έχετε ολόκληρο.
Εμείς όμως δε το κάνουμε αυτό.
Η Nintendo έβγαλε το Mario Galaxy με 120 αστεράκια τα οποία πρέπει να ψάξουμε για να βρούμε.
Δεν μας πούλησε full τιμή Mario Galaxy με 30 αστεράκια για να μας πει μετά "τα άλλα 90 θα τα διαθέσουμε σε τρια ξεχωριστά DLC που θα κοστίζει 10$ το καθένα". :001_tt2:
Μας υπολογίζει περισσότερο και μας σέβεται ως καταναλωτές,και εμείς με τη σειρά μας σεβόμαστε τους εαυτούς μας και τα πορτοφόλια μας.
Αποκτάμε περισσότερο περιεχόμενο σε λιγότερη τιμή και νοιώθουμε ωραία για αυτό.
Ά,και κάτι άλλο:
Τα παιχνίδια της Nintendo παιρνάν από αυστηρό έλεγχο και δεν έχει υπάρξει ποτέ ούτε 1 παιχνίδι της Nintendo το οποίο να κρασάρει τη κονσόλα,ή να glitchάρει τα γραφικά κτλπ..... :lol:
Παίζουμε παιχνίδια που περνάν από ποιοτικό έλεγχο και είναι έτοιμα για παίξιμο από το κουτί τους,χωρίς να χρειάζεται να περιμένουμε πότε θα χρειαστεί να βγάλει patch ή εταιρία.
Ά και κάτι άλλο: Το NES μου λειτουργεί άψογα,όπως και το N64,όπως και το Gamecube μου ακόμα,μετά από τόσα χρόνια.
Έκανα το σφάλμα να πάρω xbox το 2003 το οποίο μου χάλασε εντός 4 ετών επειδή του χάλασε ο σκληρός δίσκος από μόνος του.Έκανα και το λάθος αργότερα και πίστεψα πως ίσως η microsoft να έμαθε από τα λάθη του παρελθόντος και να σοβαρεύτηκε και να άρχισε να κάνει ποιοτικό έλεγχο στο hardware της και έκανα το μεγαλύτερο λάθος που έχω κάνει ποτέ σαν gamer,να αγοράσω το xbox360.
Το οποίο σε 4 μήνες από την αγορά του μου χάλασε από μόνο του με το RROD. Τους το έστειλα και μετά από ένα μήνα μου στείλαν άλλη κονσόλα που μου κράτησε για 6 μήνες και ξαναχάλασε από μόνη της εξ' αιτίας του RROD.Το ξαναέστειλα στη Microsoft,σε 2 βδομάδες μου στείλαν καινούριο το οποίο χάλασε σε 9 μήνες.Το ξαναστέλνω και μου ξαναστέλνουν καινούριο.Τελικά μου χαλάει και για τέταρτη φορά από μόνο του,και μάλιστα για τελευταία φορά μιας και είχαν περάσει 2 χρόνια και είχε τελειώσει η εγγύηση και μένω χωρίς xbox360.
4 ΚΟΝΣΟΛΕΣ XBOX360 ΧΑΛΑΣΑΝ ΑΠΟ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ ΣΕ 2 ΧΡΟΝΙΑ,ΕΝΩ ΤΟ NES ΜΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ 23 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ.
Οκ,δεν ξανασχολούμε με Microsoft,και ποτέ δε θα ξαναγοράσω κονσόλα τους.
Ευτυχώς δεν έδωσα ποτέ λεφτά μου για οποιαδήποτε κονσόλα της Sony,γιατί έχω και ένα α' γούστο και αξιοπρέπεια ρε αδερφέ.
Και ερχόμαστε πλέον στο σήμερα.
Η Nintendo ανακοινώνει τη καινούρια της κονσόλα,το Wii U.
Το Wii U δείχνει πως η Nintendo άκουσε τόσο τα παράπονα των fans της,των developers και των publishers,και αποφάσισε να επανορθώσει.
Τα 2 μεγαλύτερα παράπονα για το Wii ήταν ότι
α') τα γραφικά του δεν ήταν τόσο καλά.
β') δεν είχε αρκετή υποστήριξη από 3rd party.

Η Nintendo φροντίζει και για τα δυο,και μας παρουσιάζει μια τεχνική επείδηξη της νέας κονσόλας σε ένα demo με real time rendering το οποίο δείχνει τις δυνατότητες της κονσόλας.
Μένω άφωνος από το shader που χρησιμοποιήται που κάνει τόσο ομαλή και ρεαλιστική την αλλαγή φωτισμού στο demo με του πουλί που πετά.
Στη συνέχεια παρατηρώ πως η υφή του νερού στη λιμνούλα και η κίνησή του (animation) και η εξομείωση της φυσικής του (physics) ξεπερνούν ακόμα και το νερό του Crysis...
Βλέπω μιας κονσόλα που μου παρουσιάζει ισάξια αν όχι καλύτερα γραφικά από ένα παιχνίδι που κυκλοφόρησε μόνο σε υπολογιστές γιατί δε μπορούσε να τρέξει σε κονσόλες της τρέχουσης γεννιάς του.
Και παρ' όλα αυτά υπάρχουν απερίγραπτα fanboys τα οποία λένε ότι η δύναμη της νέας κονσόλας δεν φτάνει καν αυτή του xbox360...
Μας κοροιδεύουν τώρα και μπροστά στα μάτια μας και αρνούνται τα εμφανέστατα,αυτονόητα,αποδ εδειγμένα,πασιφανή,επαληθε υμένα γεγονότα που είναι ξεκάθαρο κάποιος να δει τι και πως.
Εκτός τούτου, σωρεία σχολίων έγιναν πως το νέο χειρηστηρίο είναι πολύ άβολο και άσχημο,από ανθρώπους μάλιστα που δε το πιάσαν ποτέ στα χέρια τους. (!)
Σαν να λέω εγώ δηλαδή πως η τάδε ταινία είναι μάπα,χωρίς να έχω δει καν το trailer της για να έχω έστω και μια υποψία για του περί τινος πρόκειται.
Άλλο κατακριταίο και εξοργιστικό ήταν το μεθοδευμένο ψέμα παραπληροφόρησης πως τάχα μου δεν υπάρχει καινούρια κονσόλα,αλλά μόνο ένα χειρηστήριο που θα συνδέεται στο Wii!
Μα είναι δυνατόν ?
Για Nintendo μιλάμε όχι για Microsoft,να βγάζει νέο περιφερειακό (kinect) και να το προμοτάρει και να το κοστολογεί όσο η τιμή μιας ολόκληρης καινούριας κονσόλας.
Η Nintendo μιλάει σοβαρά όταν μιλάει,δε παίζει.
Όταν λέμε κονσόλα εννούμε κονσόλα. Νέα κονσόλα,που έχει και νέο χειρηστήριο.
Ακόμα δε μπορώ να καταλάβω τι γνώσεις τεχνολογίας και πληροφορικής να έχουν άραγε αυτά τα άτομα τα οποία πίστεψαν ότι ένα χειρηστήριο θα μπορούσε να αυξήσει κατακόρυφα τις ικανότητες απεικόνησης γραφικών μιας κονσόλας.... :lol:
Η γελοιότητα κυρίες και κύριοι δεν έχει όρια.
Πάω και εγώ και ρωτάω σε μια σελίδα του facebook για ένα 3rd party παιχνίδι (mass effect 2) αν το 3 θα βγει στο Wii U και δέχομαι επίθεση από microshit fanboys τα οποία ένιωσαν κακοποιημένα όταν η Bioware έβγαλε τη σειρά στο ps3,και φυσικά όταν είπα ότι θα ήθελα να δω τη σειρά και σε τρίτη κονσόλα μου επιτέθηκαν με τα χειρότερα σχόλια.
Κάποιοι έκαναν πως δεν υπάρχει καν η νεα κονσόλα και μου είπαν πως δεν μπορεί να απεικονήσει τα γραφικά του mass effect 3.
Κάποιοι άλλοι είπαν πως η Nintendo κάνει μόνο casualιες και παιδικά παιχνίδια,αγνωόντας ίσως πως η Microsoft εμφανέστατα πίεσε τη Bioware να κάνει σώνει και καλά το ME3 να υποστηρίζει kinect,με αποτέλεσμα να πρέπει να φωνάζεις συνέχεια όταν παίζεις,κάτι που ίσως να ενοχλήσει τους συγκατοίκους σου ή τους γείτονές σου.
Τέσπα αφού θέλουν τόσο πολύ να κρατήσουν τον gay διαστημικό εξολοθρευτή που από western RPG έγινε action shooter,ας τον κρατήσουν.
Εγώ θα παίξω αντρικά παιχνίδια όπως το Metro: Last Light στο Wii U μου.
Βλέπουμε λοιπόν πως η ζήλια,η κακία,η γραφικότητα,η απελπισία,η μίμηση και η διπροσωπία όλων αυτών τον αντί-νιντεντιακων έχει φτάσει στο απροχώρητο.
Δεν υπάρχουν οπαδοί της microsoft και της sony.
Υπάρχουν αντί-νιντεντιακοί οι οποίοι ανά πάσα στιγμή ξεχνάν τις μεταξύ τους διαφωνίες για να επιτεθούν εναντίων μας.
Θα έπρεπε εμείς λοιπόν,οι άνθρωποι της υπομονής,της αρετής,και του πάθους να σταθούμε γερά στη θέση μας και να υπερασπιστούμε τα ιδανικά μας και την ελευθερεία μας και τα γούστα μας,και να μην υποκύψουμε στον βρώμικο πόλεμο και την μαύρη και γκρίζα προπαγάνδα των οχθρών!
Σύντροφοι Νιντεντιακοί ας στηριχθούμε ο ένας με τον άλλο,και ας δείξουμε πως αν και είμαστε φιλειρηνικοί και ενστερνιζόμαστε τα ιδανικά της ευγενούς άμιλλας είμαστε μάχιμοι όταν χρειαστεί και σαν νιν-τζα θα αμυνθούμε στις επιθέσεις που δεχόμαστε,και με τα χειρηστήρια μας να αποτελούν τα σουρίκεν μας και τις κονσόλες μας τα σπαθιά μας μπορούμε να τους πολεμήσουμε με το κεφάλι και το ηθικό ψηλά,και να τους δείξουμε τι εστί τιμή και ανδρεία.
Ζήτω Η Νιντέντο!
Ζήτω το Νινπο!
Ζήτω τα ιδανικά!
Ζήτω το gaming!

GLAROS
08-06-2011, 20:01
Δηλώνω Νιντεντιακός!
http://perseverancearts.com/nin.JPG
Ζήτω Η Νιντέντο!
Ζήτω το Νινπο!
Ζήτω τα ιδανικά!
Ζήτω το gaming!

Δηλώνω Νιντεντιακός!

Gullwing
08-06-2011, 20:07
Αυτα φιλε μου να τα διαβασει ο Hellraider... Πολυ ωραιο αρθρο! Δηλωνω και εγω Νιντεντιακος!!!

Alithinos
08-06-2011, 20:45
ευχαριστώ Gullwing. :)
μάζευα,μάζευα,μάζευα και τα κρατούσα,μέχρι που χθες κάτι σχόλια που είδα από εδώ και από 'κει ξεχείλησαν το ποτήρι,και κάπου ήθελα να τα πω!http://www.ninty.gr/newreply.php?p=116050&noquote=1

billpao
08-06-2011, 20:51
Σνιφ - Σνιφ ... Συγκινήθηκα ... Δηλώνω Νιντεντιακός ( μπορεί και Νιντεντάκιας ) ... Αυτό πρέπει να γίνει άρθρο και να μην το βγάλουν ποτέ από την λίστα ... Να είναι must read για τα καινούρια αλλά και για τα παλιά μέλη ... Άντε να δούμε πόσο θα ταπεινώσουμε τα sony & xbox fan boys όταν βγεί Wii 3 , 4, 5 .....

+5 Αστέρια από εμένα ...

RooF
08-06-2011, 21:17
Πολυ καλο κειμενο, λιγο ακραιο σε καποια σημεια (πχ και η ninty εχει βγαλει το Other M και το paper mario με bugs) αλλα κατα τα αλλα συνοψιζεις τους λογους που αγαπαμε τη Nintendo.

Alithinos
08-06-2011, 21:25
Συγνώμη αν υπερέβαλα λίγο,αλλά ήμουν σε συναισθηματική φόρτιση γιατί ειδικά με αυτά που διάβαζα χθες το βράδυ ήμουν κάπως έτσι:
:cursing:

savvas999
08-06-2011, 21:31
Κανείς δεν σε αδικεί... η χολή που ρίχουν μερικοί εδώ και 2 μέρες είναι απίστευτη.

Pokefan
08-06-2011, 22:15
Καταπληκτικό άρθρο φίλε ... Δηλώνω κι εγώ Νιντεντιακός !

Internetakias
08-06-2011, 22:31
Το άρθρο σου δείχνει πόσο αλαζονικά είναι τα PS360 Fanboys και πόσο ζηλεύουν τη Ninty για τα απίστευτα παιχνίδια και τις απίστευτες κονσόλες της! Λοιπόν και εγώ δηλώνω Νιντεντιακός!

paixtis
08-06-2011, 23:23
Τι σε χάλασε φίλε χθες όπως λες?Δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να απολογείσαι γι'αυτό που σ'αρέσει να κάνεις?'Ασε τα όποια fanboys στην ησυχία τους.Μην γίνεσαι και εσύ fanboy δεν υπάρχει λόγος.

thodoris22
08-06-2011, 23:44
συμφωνώ 99% μαζί σου...Διαφωνώ μόνο σε ένα πράγμα..Δεν ξέρουμε ακόμα τις δυνατότητες του wii u. Δεν γίνετε απο ένα βίντεο που στην καλύτερη περίπτωση να το είδες σε 720p με upscaling σε 1080i να κρίνεις τη δύναμη της νέας κονσόλας. Και εγώ ενθουσιάστηκα όταν το είδα( ειδικά το βίντεο με το zelda hd ακόμα ψάχνω το σαγόνι μου!!!) αλλά πρέπει να χαλαρώσουμε όλοι μας που μιλάμε για τεράστια νίκη της Ν. Κάτσε να δούμε τα specs του wii u και μετά πανηγυρίζουμε.Γιατί η Ν ίσως βρίσκετε μία γενιά μπροστά απο τα PS360. Αν η νέα γενιά των ms/sony έιναι πολύ δυνατότερη του wiiu πάλι τα ίδια προβλήματα με το wii θα έχουμε. outdated κονσόλα απο θέμα γραφικών και κατα συνέπεια θα χάσουμε πάλι την υποστήριξη των 3rd party.

Και κάτι ακόμα. Μην πιάνεις τα άκρα. Η αλήθεια βρίσκετε κάπου στη μέση.Ούτε το xbox είναι χάλια ουτε το wii (για το PS3 δεν το συζητώ είναι χάλια!!!!). To κάθε ένα καλύπτει διαφορετικές ανάγκες. Μην ξεχνάς ότι το χβοχ360 είναι η πρώτη ΠΡΟΣΙΤΗ στον καθένα hd κονσόλα.

Link - The hero of time
08-06-2011, 23:50
Κι εγω δηλωνω Νιντεντιακός αλλα και "Πλεσσικός" (αυτο ειναι αλλο θεμα ομως...) αλλωστε εχω παρατηρησει πως το κοινο της Nintendo αποτελειται απο συγκροτημενα στη συμπεριφορα ατομα με ακεραιο και καλο χαρακτηρα.. κι αυτο το επιβαιβεωσα και χθες στο flocafe.. τα καλυτερα παιδια ειμαστε ρε..το χαρηκα πολυ εχθες.. πραγματικα..

Alithinos
08-06-2011, 23:58
συμφωνώ 99% μαζί σου...Διαφωνώ μόνο σε ένα πράγμα..Δεν ξέρουμε ακόμα τις δυνατότητες του wii u. Δεν γίνετε απο ένα βίντεο που στην καλύτερη περίπτωση να το είδες σε 720p με upscaling σε 1080i να κρίνεις τη δύναμη της νέας κονσόλας. Και εγώ ενθουσιάστηκα όταν το είδα( ειδικά το βίντεο με το zelda hd ακόμα ψάχνω το σαγόνι μου!!!) αλλά πρέπει να χαλαρώσουμε όλοι μας που μιλάμε για τεράστια νίκη της Ν. Κάτσε να δούμε τα specs του wii u και μετά πανηγυρίζουμε.Γιατί η Ν ίσως βρίσκετε μία γενιά μπροστά απο τα PS360. Αν η νέα γενιά των ms/sony έιναι πολύ δυνατότερη του wiiu πάλι τα ίδια προβλήματα με το wii θα έχουμε. outdated κονσόλα απο θέμα γραφικών και κατα συνέπεια θα χάσουμε πάλι την υποστήριξη των 3rd party.

Και κάτι ακόμα. Μην πιάνεις τα άκρα. Η αλήθεια βρίσκετε κάπου στη μέση.Ούτε το xbox είναι χάλια ουτε το wii (για το PS3 δεν το συζητώ είναι χάλια!!!!). To κάθε ένα καλύπτει διαφορετικές ανάγκες. Μην ξεχνάς ότι το χβοχ360 είναι η πρώτη ΠΡΟΣΙΤΗ στον καθένα hd κονσόλα.

Δεν είπα ότι το 360 είναι χάλια.
Μου άρεσαν και οι δυνατότητες που προσέφερε η κονσόλα,και τα διάφορα exclusive παιχνίδια που είχε,για αυτό και την πήρα. Αλλά κακά τα ψέματα από άποψη ποιότητας του hardware είναι πολύ κακή. Το χειρηστήριο του 360 μου χάλασε πέφτωντας μόνο 2 φορές στο πάτωμα...
Του NES μου έχει πέσει κυριολεκτικά χιλιάδες φορές και λειτουργεί άψογα μέχρι σήμερα.

Πάντως όσων αφορά τη δύναμη του Wii U,αν τα διάφορα στοιχεία που εμφανίζονται είναι αληθή τότε δε θα έχει πρόβλημα δύναμης,αλλά μάλλον εμείς θα έχουμε πρόβλημα να το αγοράσουμε όταν θα βγει.
Υπάρχουν αντικρουόμενες πληροφορίες και άλλοι λένε ότι ο επεξεργαστής θα είναι της σειράς power6 ενώ άλλοι της σειράς power7,και όλοι λένε ότι θα είναι στα 3.5ghz.
Η σειρά επεξεργαστών IBM power6 είναι ισοδύναμη με την πρώτη σειρά Core i7 της Intel,ενώ οι power7 ξεπερνούν τους Core i7 δεύτερης γεννιάς (sandy bridge) και αποτελούν τους πιο δυνατούς επεξεργαστές που υπάρχουν.

Εν πάση περιπτώση,κρίνωντας πως με ένα 2πύρηνο AMD Phenom 2 στα 3.4ghz σήμερα μπορείς να παίξεις όχι μόνο multiplatform όπως το Fallout 3 αλλά ακόμα και παιχνίδια όπως το Crysis σε έναν υπολογιστή,από θέμα επεξεργαστή το Wii U φαίνεται παντοδύναμο. :w00t:
IBM > INTEL > AMD
Το μόνο που φαίνεται σχετικά αδύναμο από τις φήμες που κυκλοφορούν είναι η κάρτα γραφικών η οποία είναι μεν καλύτερη από τα xbox360 και ps3 αλλά έχουν ήδη βγει κάρτες με διπλάσια δύναμη στους υπολογιστές.. :mellow:

Εν πάση περιπτώση,μέχρι να δούμε ένα παιχνίδι που δε θα είναι port αλλά θα έχει φτιαχτεί με βάση το Wii U απ την αρχή με σκοπό να χρησιμοποιήσει τη δύναμη του hardware,μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε.

@paiktis:
Τι έγινε χθες ? Λεω τι έγινε χθες στο πρώτο μου ποστ. :001_smile:

zaxosbguardian
09-06-2011, 00:09
Πραγματικά ένιωσα όπως όταν ήμουν μικρός και μας λέγανε στο σχολείο για τους 300 υπερήφανος.... έτσι και τώρα ναι είμαι νιντεντακιας και είμαι υπερήφανος!! bravo τέλειο το αρθρο!!!!!

thodoris22
09-06-2011, 00:17
Δεν είπα ότι το 360 είναι χάλια.
Μου άρεσαν και οι δυνατότητες που προσέφερε η κονσόλα,και τα διάφορα exclusive παιχνίδια που είχε,για αυτό και την πήρα. Αλλά κακά τα ψέματα από άποψη ποιότητας του hardware είναι πολύ κακή. Το χειρηστήριο του 360 μου χάλασε πέφτωντας μόνο 2 φορές στο πάτωμα...
Του NES μου έχει πέσει κυριολεκτικά χιλιάδες φορές και λειτουργεί άψογα μέχρι σήμερα.

Πάντως όσων αφορά τη δύναμη του Wii U,αν τα διάφορα στοιχεία που εμφανίζονται είναι αληθή τότε δε θα έχει πρόβλημα δύναμης,αλλά μάλλον εμείς θα έχουμε πρόβλημα να το αγοράσουμε όταν θα βγει.
Υπάρχουν αντικρουόμενες πληροφορίες και άλλοι λένε ότι ο επεξεργαστής θα είναι της σειράς power6 ενώ άλλοι της σειράς power7,και όλοι λένε ότι θα είναι στα 3.5ghz.
Η σειρά επεξεργαστών IBM power6 είναι ισοδύναμη με την πρώτη σειρά Core i7 της Intel,ενώ οι power7 ξεπερνούν τους Core i7 δεύτερης γεννιάς (sandy bridge) και αποτελούν τους πιο δυνατούς επεξεργαστές που υπάρχουν.

Εν πάση περιπτώση,κρίνωντας πως με ένα 2πύρηνο AMD Phenom 2 στα 3.4ghz σήμερα μπορείς να παίξεις όχι μόνο multiplatform όπως το Fallout 3 αλλά ακόμα και παιχνίδια όπως το Crysis σε έναν υπολογιστή,από θέμα επεξεργαστή το Wii U φαίνεται παντοδύναμο. :w00t:
IBM > INTEL > AMD
Το μόνο που φαίνεται σχετικά αδύναμο από τις φήμες που κυκλοφορούν είναι η κάρτα γραφικών η οποία είναι μεν καλύτερη από τα xbox360 και ps3 αλλά έχουν ήδη βγει κάρτες με διπλάσια δύναμη στους υπολογιστές.. :mellow:

Εν πάση περιπτώση,μέχρι να δούμε ένα παιχνίδι που δε θα είναι port αλλά θα έχει φτιαχτεί με βάση το Wii U απ την αρχή με σκοπό να χρησιμοποιήσει τη δύναμη του hardware,μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε.

οκ τώρα συμφωνώ 100% μαζί σου..να δούμε πρώτα τα επίσημα specs και κάνα παιχνίδι που δεν θα είναι port και μετά το συζητάμε... Πάντως απο φήμες άλλο τπτ..

basiliasTG
09-06-2011, 00:25
χαχαχαχα σωστή ανάλυση!!!

Tanno-chan
09-06-2011, 00:28
Ξέρατε ότι στα Ιαπωνικά μπορούσαν να το γράψουν έτσι: 忍天道。 Εγώ πάντως δηλώνω: 忍天道人。 :)

RooF
09-06-2011, 02:08
Παντως παιδια για το τελευταιο που μπορουν να μας κατηγορουν τουλ σε αυτο το φορουμ ειναι για fanboyσμο.

Εχουμε παρα πολλοι και αλλες κονσολες, ειμαστε λατρεις του gaming γενικα, ειμαστε απο τα λιγα στοχευμενα προς μια και μονο εταιρια φορουμ που ανεβαζει νεα τουλ στην Ε3 για τις αλλες εταιριες, αλλα οπως οι γονεις και εχουν σε ενα παιδι αδυναμια ετσι και εμεις εχουμε μια αδυναμια στη Nintendo.

billpao
09-06-2011, 10:37
Παντως παιδια για το τελευταιο που μπορουν να μας κατηγορουν τουλ σε αυτο το φορουμ ειναι για fanboyσμο.

Εχουμε παρα πολλοι και αλλες κονσολες, ειμαστε λατρεις του gaming γενικα, ειμαστε απο τα λιγα στοχευμενα προς μια και μονο εταιρια φορουμ που ανεβαζει νεα τουλ στην Ε3 για τις αλλες εταιριες, αλλα οπως οι γονεις και εχουν σε ενα παιδι αδυναμια ετσι και εμεις εχουμε μια αδυναμια στη Nintendo.

Συμφωνώ :) ... Και κάτι ακόμα είδα εδώ ότι το pc περνάει το xbox σε γραφικά . Εγώ έχω μερικά παιχνίδια στο πσ αλλά όχι παρα πολλά . Καινούριο ενός μήνα το έχω . Θα ήθελα να πώ ότι το πσ δεν είναι παιχνιδομηχανή !!!!!