PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Θέλετε διαφημίσεις στο ninty.gr?

andys12
19-09-2011, 23:38
Τις τελευταίες μέρες όπως είδατε όλοι έχουν μπει διάφορες διαφημίσεις δοκιμαστικά.
Τα σχόλια είναι ποικίλα.Ακόμα και στο team του site.

Έχει μπει ψηφοφορία για να μάθουμε την των μελών του site.

Ash_Pokemaster
19-09-2011, 23:49
Πιστεύω ότι η ψηφοφορία δεν θα είναι καθόλου αντιπροσωπευτική ούσα ανοιχτή. Εν πάση περιπτώσει, αν και ψήφισα ήδη, προσωπικά θα ήθελα να μάθω σε τι αποσκοπούν οι διαφημίσεις

andys12
19-09-2011, 23:59
Πιστεύω ότι η ψηφοφορία δεν θα είναι καθόλου αντιπροσωπευτική ούσα ανοιχτή. Εν πάση περιπτώσει, αν και ψήφισα ήδη, προσωπικά θα ήθελα να μάθω σε τι αποσκοπούν οι διαφημίσεις

Από τα κέρδη τα οποία είναι λιγα.Δεν ξέρω αν είναι επειδή είναι αρχή, θα πληρώνονται τα έξοδα του site και θα υπάρχει και ένα ταμείο για διαγωνισμούς.

Δεν φαίνονται πλέον οι ψήφοι.Ψηφίστε άφοβα :p

rebellion
20-09-2011, 00:03
Εγω πιστευω οι διαφημισεις ,με μετρο ωστε να μη χαλανε την αισθητικη του site, ειναι καλο να υπαρχουν γιατι περα απο το κερδος για την ομαλη λειτουργια , νομιζω προσδιδουν λιγους ποντους κυρους στα ματια των περισοτερων επισκεπτων.

Ash_Pokemaster
20-09-2011, 00:07
Από τα κέρδη τα οποία είναι λιγα.Δεν ξέρω αν είναι επειδή είναι αρχή, θα πληρώνονται τα έξοδα του site και θα υπάρχει και ένα ταμείο για διαγωνισμούς.

Δεν φαίνονται πλέον οι ψήφοι.Ψηφίστε άφοβα :p

Καλώς, πιστεύω ότι χρειαζόταν σαν διευκρίνιση. :001_cool:

Προσωπικά ομολογώ ότι με ενοχλεί η πάνω διαφήμιση. Συνήθως εμφανίζεται σε κάτι πορτοκαλί και λοιπά παρδαλλά χρώματα και χαλάει λίγο την αισθητική. Φυσικά δεν έχω πρόβλημα, ιδιαίτερα αν βοηθούν στην συντήρηση του site!

Έτσι και δω όμως εκείνες τις καθυστερημένες με τα iPhone που κάνεις hover πάνω τους και αρχίζουν τις παρλαπίπες, δεν ξαναμπαίνω στο site, απλά.

Πλάκα κάνω. :tongue_smilie:
Βασικά δεν κάνω καθόλου πλάκα.

andys12
20-09-2011, 00:09
Επειδή δεν είμαι και πολύ φίλος του iphone (βλέπε Galaxy S 2) δεν πρόκειται να μπουν :p

Για την πάνω το σκέφτομαι εδώ και μέρες.

teopless
20-09-2011, 14:56
Προτείνω να βάλετε μία στην κορυφή και μία-δύο ανάμεσα στα posts.

Όσο για τη διαφήμιση με τη βλαμμένη και το iPhone, προβάλλεται μόνο στο δίκτυο της adBrite. Δε θα φανεί εδώ.

ShinAkuma87
20-09-2011, 15:35
Η λύση είναι απλή παιδιά.Όποιος έχει πρόβλημα με τις διαφημίσεις,ας κατεβάσει το adblock αν χρησιμοποιεί ως browser τον Firefox και ξεμπερδεύει μια και καλή!...:001_smile:

jimkakajim88
20-09-2011, 15:59
Περιμενα αργα η γρηγορα να μπουν!Δεν γινοτανε να τα πληρωναν ολα απο την τσεπη τους οι Admins και καποιοι Mods!

Σαν εμφανιση εμενα με ''ενοχλουσε'' μονο εκεινη που ηταν κατω απο το Banner την οποια δεν την βλεπω σημερα!Αρα no prob απο εμενα!

Παντως και να μην αρεσουν στους περισσοτερους μην τις βγαλετε :Ρ

Θελουμε περισσοτερους διαγωνισμους στο Ninty! ΟΛΕΕΕ!

paokman
20-09-2011, 16:01
Δε θέλω πουθενά διαφημίσεις. Με εκνευρίζουν. Αλλά, αν τίθεται θέμα βιωσιμότητας του forum, τότε φαντάζομαι ότι πρέπει να αυξηθούν.

dimos222
20-09-2011, 17:15
Προφανως καποια στιγμη επρεπε να αρχισει το site να προσπαθει να βγαζει τα εξοδα του. κινηση απαραιτητη κατ εμε... Στο κατω κατω οποιος δε θελει τις διαφημίσεις ας μη τις βλεπει... Δε πετιουνται στη μεση ουτως η αλλως εχουν μπει σωστα δλδ αρα δε νομιζω οτι δημιουργουν προβλημα..
Παντως το ερωτημα ειναι πρακτικα ατοπο .. Ολοι κανονικα δε θελουμε , αλλα το λεμε απο υποχωρηση γιατι παμε το site... Ισως επρεπει να ειναι σαν ερωτημα σας ενοχλουν η τπτ τετοιο...

GLAROS
20-09-2011, 17:18
Όντως είναι χρήσιμες (σε λογικά πλαίσια) και αν είναι για το ταμείο τον διαγωνισμών,ακόμα καλύτερα.

Vetus
20-09-2011, 18:05
Eπειδή η διαφημίσεις καλώς-κακώς χρειάζονται ώστε και να συντηρείτε ένα site και να υπάρχει ένα κέρδος (έστω και μικρό) για τους δημιουργούς του site πoυ αφιερώνουν χρόνο και χρήμα για να διατηρείται σ' ένα ποιοτικό επίπεδο γι' αυτό δεν βλέπω κανά πρόβλημα. Αρκεί φυσικά να είναι με μέτρο, να είναι σχετικές με το αντικείμενο του site (π.χ. να μην βλέπουμε διαφημίσεις για το νέο άλμπουμ του Πλούταρχου XD), να μην αρχίσουν να δίνονται τα e-mails των μελών στις εταιρείες που διαφημίζεις (αν και φυσικά δεν πρόκειται να γίνει από πλευράς Ninty.gr αλλά το 'χω δει να γίνεται αυτό σε άλλο, γνωστό ελληνικό forum)...οπότε επειδή δεν υπάρχει η επιλογή "δεν έχω πρόβλημα" ψηφίζω "Nαι, θέλω".

Spyke88
20-09-2011, 18:14
Εξαρτάται τι διαφημίσεις.

cowboy
20-09-2011, 18:22
Εξαρτάται τι διαφημίσεις.

sex
....

billpao
20-09-2011, 18:43
sex
....

αχαχαχαχαχα να είσαι καλά γέλασα :) .

Από τότε που γράφτηκα στο site περίμενα να βάλετε διαφημίσεις !!!!! :001_tt2: Δεν γίνεται να μην έχετε ένα κέρδος :wink: . Προσθέστε και άλλες εκτός από pop up/out ( δεν θυμάμαι πως λέγονται ) αυτές με τις iphone και με χοντρή βλαμμένη που θέλω να την πλακώσω στο ξύλο.

Tanno-chan
20-09-2011, 19:49
Ναι, αλλά να μειωθούν. Μπορείτε να κάνετε banner κάπου στην κεντρική σελίδα. Όχι όμως και παντού.

Επίσης και ν' αντιπροσωπεύουν και στην gaming κοινότητα, όπως το Public, το Πλαίσιο, το Multirama και το Media markt κ.α. μικρά καταστήματα παιχνιδιών. Αυτές εδώ οι διαφημίσεις δεν έχουν καμία σχέση με τον συγκεκριμένο τομέα εδώ.

Kampas
20-09-2011, 20:24
Δεν βλέπω γιατί όχι.

Η εισροή όποιων πόρων στο site μόνο σε καλό μπορούν να βγουν. Στη χειρότερη, τα παιδιά που το συντηρούν και το διατηρούν τόσα χρόνια μπορούν να βγάλουν τα έξοδά τους, ή έστω να κερδίσουν και κάποιο χαρτζιλίκι από αυτό. Δεν βλέπω τίποτα μεμπτό σε αυτό ή γιατί κι έτσι να είναι θα πρέπει να απολογηθεί ο οποιοσδήποτε.

Στην καλύτερη, που πιθανόν είναι και το κίνητρο για αυτή την κίνηση, μπορούν να συγκεντρωθούν με αυτό τον τρόπο πόροι για αναβάθμιση του κώδικα, ή προσθήκη λειτουργιών, ή ταξίδια σε Ε3 για απευθείας κάλυψη των της Nintendo ή 1.002 πράγματα.

Όσο για το αν πρέπει ντε και καλά να είναι για gaming, ή Nintendo, ή από Έλληνες λιανέμπορους κτλ, δεν το θεωρώ απαραίτητο (ή ρεαλιστικό, για να είμαι ειλικρινής...). Στη τελική, αν με αυτά τα χρήματα αναβαθμίζεται το site ή έστω διασφαλίζεται ότι θα μπορεί να συνεχίσει να υπάρχει, τι σε νοιάζει από που προέρχονται (αρκεί να μην γεμίσουμε καζίνο, σεξ κτλ, όπως λένε κάποια από τα παιδιά).

Go for it.

billpao
20-09-2011, 21:41
Είδα iphone διαφήμιση :lol: αλλά δεν πειράζει επειδή είναι της google

Ash_Pokemaster
20-09-2011, 21:54
Φαντάζομαι ότι το κέρδος είναι ανά κλικ, έτσι; Προσωπικά πατάω καμία πού και πού. :001_tongue:
Πάντως συμφωνώ ότι ίσως θα πρέπει να αφιερωθεί άλλη μία πλευρά και εν τέλει η πάνω ίσως να ήταν πιο διακριτική από δεξιά ή αριστερά...

teopless
20-09-2011, 22:18
Όσοι φοβάστε για τη θεματολογία των διαφημίσεων, απλά να σας ενημερώσω ότι οι διαφημίσεις Google AdSense είναι contextual, δηλαδή εμφανίζονται ανάλογα με τα γούστα του κάθε χρήστη. Η Google βλέπει τα sites που επισκέπτεστε και βάζει παντού κατάλληλες διαφημίσεις.

andys12
20-09-2011, 22:37
Φαντάζομαι ότι το κέρδος είναι ανά κλικ, έτσι; Προσωπικά πατάω καμία πού και πού. :001_tongue:
Πάντως συμφωνώ ότι ίσως θα πρέπει να αφιερωθεί άλλη μία πλευρά και εν τέλει η πάνω ίσως να ήταν πιο διακριτική από δεξιά ή αριστερά...

Ναι είναι ανα κλικ αλλά αν η google δει ότι γίνεται κατάχρηση θα μας αφαιρέσει τις διαφημίσεις χωρίς δεύτερη σκέψη.

Όσοι φοβάστε για τη θεματολογία των διαφημίσεων, απλά να σας ενημερώσω ότι οι διαφημίσεις Google AdSense είναι contextual, δηλαδή εμφανίζονται ανάλογα με τα γούστα του κάθε χρήστη. Η Google βλέπει τα sites που επισκέπτεστε και βάζει παντού κατάλληλες διαφημίσεις.

Δεν τίθεται θέμα γιατι εχτός από αυτό που λες teopless έχουμε ''bannarei'' κάποιες κατηγορίες διαφημίσεων.

billpao
20-09-2011, 22:54
Νόμιζα ότι μέτραγαν κάθε 24 ώρες για κάθε χρήστη. Συγγνώμη αλλά έχω πατήσει μερικές φορές ( πολλές :P) επάνω επειδή μερικές με ελκύουν και θέλω να δω τι είναι.

funkykong84
23-09-2011, 04:20
Γιστί να είναι κάποιος εναντίον των διαφημίσεων; Τι με ενοχλούν εμένα; Εξαιρούνται οι περιπτώσεις των pop-ups, flash βιντεακίων κλπ κλπ. Αυτές είναι όντως εκνευριστικές.

Αλλά το να έχετε σε μια μικρότερη ή μεγαλύτερη γωνία διαφημίσεις μόνο καλό είναι για το σάιτ. Κι αν βάλετε και δυο λεφτά στην τσέπη, μαγκιά σας, αρκεί το σάιτ να ανεβαίνει επίπεδα.

RooF
23-09-2011, 04:28
Γιστί να είναι κάποιος εναντίον των διαφημίσεων; Τι με ενοχλούν εμένα; Εξαιρούνται οι περιπτώσεις των pop-ups, flash βιντεακίων κλπ κλπ. Αυτές είναι όντως εκνευριστικές.

Αλλά το να έχετε σε μια μικρότερη ή μεγαλύτερη γωνία διαφημίσεις μόνο καλό είναι για το σάιτ. Κι αν βάλετε και δυο λεφτά στην τσέπη, μαγκιά σας, αρκεί το σάιτ να ανεβαίνει επίπεδα.

Μακαρι να εβγαιναν ετσι ευκολα τα χρηματα. :P

Ειναι ζητημα αν θα βγαινουν τα εξοδα του site και αν θα μενει και κατι για δωρα. Οταν ακομα και μεγαλες σελιδες του εξωτερικου εχουν γεμισει διαφημισεις σε βαθμο εκνευρισμου καταλαβαινεις οτι ετσι απλα χρηματα δεν βγαζεις.

Tanno-chan
23-09-2011, 07:22
Βέβαια, αυτό πρέπει να γίνει με μέτρο. Καλό είναι τα διαφημιστικά να πάνε μόνο στην κεντρική σελίδα στο δικό τους κουτί λίστας, όπως έχουν τα nicks, τα είδη reviews/άρθρα/κ.α. και τα λοιπά. Μην το παρακάνουμε κιόλας.