PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Αγαπημενη Game Boy series κονσολα

Spyke88
10-10-2011, 17:29
Ποια ειναι η αγαπημενη σας φορητη κονσολα απο την σειρα Game Boy?

SHot-OS
10-10-2011, 17:39
Όσα gameboy και να βγήκαν το πρώτο για μένα ήταν το καλύτερο! Τα περισσότερα παιχνίδια εκεί τα είχα! Αλλά πάλι στο advance ήταν τα 2 metroid μου... Ακόμα και έτσι όμως το πρώτο είναι το καλύτερο...

Lynx
10-10-2011, 18:14
Η πρώτη φορητή κονσόλα που ήθελα να πάρω στη ζωή μου ήταν το Game Boy ή το Pocket - ανάλογα ποιο θα έβρισκα. Καθώς όμως η μοίρα μου τα έφερε αλλιώς και κατέληξα με το Atari Lynx, το πρώτο μου Game Boy έγινε τελικά το Color κυρίως για τα παιχνίδια Pokemon και ως συνοδευτικό για το Nintendo 64 - της πρώτης και πιο αγαπημένης μου επιτραπέζιας κονσόλας.

Μερικές φορές ακόμα αναλογίζομαι πως θα είχε αλλάξει η ζωή μου αν είχα βρει τελικά το αυθεντικό Game Boy που αρχικά έψαχνα... Αλλά μάλλον δεν θα μάθω ποτέ. :)

GLAROS
10-10-2011, 18:16
Game Boy (σκέτο) το καλύτερο όλον τον εποχών και ας είχε πολλαπλά μειονεκτήματα,είναι αυτό που λέμε,μένει στην συνείδηση και την καρδια.
Το SP συγκέντρωνε όλα τα καλά που θα έπρεπε να είχαμε πολύ πριν εμφανιστεί.Καθυστέρησε αλλα...έτσι είναι το καταραμένο σύστημα.

Spyke88
10-10-2011, 18:27
Εγω παλι παντα ηθελα το Game Boy. Αλλα τελικα κατεληξα να παρω πρωτα το Color. Αν και εχω παρει απο τοτε και το Advance και το SP ακομα και DS ποτε δεν απεκτησα Game Boy. Αλλα και το GBA μαρεσε παρα πολυ κυριως για το Wario Land 4

billbig
10-10-2011, 18:35
Advance SP. Παιζει τα παντα, παντου και για παντα. (τςς εκανε και ριμα...)

Ιδανικο θα ηταν το απλο advance αν ειχε φωτισμο στην οθονη του, και λογο design, και λογο μεγεθους. Το SP ειναι καπως στριμοκωλο για τα χερια μου.

Lynx
10-10-2011, 18:48
Advance SP. Παιζει τα παντα, παντου και για παντα. (τςς εκανε και ριμα...)

Ιδανικο θα ηταν το απλο advance αν ειχε φωτισμο στην οθονη του, και λογο design, και λογο μεγεθους. Το SP ειναι καπως στριμοκωλο για τα χερια μου.

Χεχε εγώ ευτυχώς έχω ελαφρώς μικρότερα χέρια από τον μέσο... άρρενα, οπότε όλα τα πικρόχολα σχόλια για τα μικρά και στριμωγμένα χειριστήρια της Nintendo δεν με αγγίζουν!

Ash_Pokemaster
10-10-2011, 18:52
GBA SP master race!
Το DS lite της προηγούμενης γενιάς. :cool:

vampce
10-10-2011, 18:57
To πρώτο Game Boy δεν συγκρίνεται με κανένα. Είναι classic κ οι περισσότεροι το είχαμε λιώσει όταν πρωτοβγήκε. Οπότε φυσικά και είναι το νο1 αγαπημένο μου handheld. Την 2η θέση παίρνει το GBA SP. Κ αυτό γτ ήταν το αμέσως επόμενο handheld που έλιωσα στο παιχνίδι, κ το προτιμώ από το απλό GBA. Αυτός ο φωτισμός του τα σπάει :D

fox
10-10-2011, 20:06
Το προτο εμενα ποτε δεν μου αρεσε ,ενω το Color ειναι το αγαπημενο μου,γιατη επαιζε και τα παιχνιδακια του προτο,και τα πολλα χρωματα που βγηκε η κοσνολα

geo2004z
10-10-2011, 22:23
Πωπω...δύσκολη επιλογή. Όλα τα GameBoy τα έχω κάψει αλλά το πρώτο ήταν η αγάπη μου. Όμως και όταν πήρα το GBC χάρηκα τόσο πολύ που έπαιζα τα παιχνίδια του GB με χρώματα! Βέβαια με το GBA SP, το φορητό gaming ανέβηκε σε άλλο επίπεδο και είναι η πρώτη φωτιζόμενη κονσόλα! Αυτές οι τρεις για μένα με ελάχιστη περισσότερη αγάπη για το GB original!

Vetus
10-10-2011, 23:08
Aγαπημένη μου Game Boy κονσόλα από απόψης νοσταλγίας είναι φυσικά το Gameboy Classic. Mετά ακολουθούν το Game Boy Color και το Gameboy Advance SP τ' οποίο είναι και το καλύτερο της οικογένειας Game Boy από την στιγμή που συν τοις άλλοις έχει backward compatibility με Game Boy Classic και Game Boy Color. Kαι μάλιστα χώρις να σου τρώει AA μπαταρίες και να χρειάζεσαι να βρεις κάποιο μέρος με σωστό φωτισμό για να μπορέσεις να παίξεις καθώς το GBA SP έχει ενσωματωμένο φωτισμό.

paokman
11-10-2011, 10:26
Πω πω! Τι μου θύμισες τώρα!
Το πρώτο GameBoy (το τούβλο!) είναι αυτό που με εισήγαγε στο gaming, οπότε κρατά μοναδική θέση στην καρδιά μου.
Το GameBoy Advance SP με ξετρέλλανε με την ποικιλία τίτλων και γιατί ήταν αυτό που ζητούσα: ένα φορητό SNES.
Αλλά, ψηφίζω GameBoy Advance Micro, το οποίο ακόμα και τώρα το έχω πάνω μου κάθε στιγμή. Απίστευτα φωτεινή οθόνη, μέγιστη διάρκεια μπαταρίας, μικρό και παίζει όλα τα παιχνίδια του GameBoy Advance. Το μόνο του μειονέκτημα είναι ότι δεν παίζει τα παιχνίδια των παλαιότερων GameBoy, αλλά κυκλοφορούν cartridges στο παραεμπόριο που λύνουν κι αυτό το πρόβλημα.

GLAROS
11-10-2011, 16:53
...κυκλοφορούν cartridges στο παραεμπόριο που λύνουν κι αυτό το πρόβλημα.

...μαρτυριάρη...

Link - The hero of time
11-10-2011, 23:17
Κι εγω το gameboy classic επιλεγω του 1989.. (την παντοφλα...) τι να κανουμε.... ειμαστε ρετρομανεις...

CAP
12-10-2011, 11:26
Eίναι δύσκολο να επιλέξω μεταξύ του πρώτου για συναισθηματικούς λόγους και του sp με την φωτιζόμενη οθόνη και τους ποιοτικούς τίτλους, επιπέδου snes.

ShinAkuma87
12-10-2011, 15:55
Μετά από πολλές πολλές σκέψεις:drool: και παρότι για μένα το GameBoy Classic ήταν η πρώτη κονσόλα που είχα και είμαι συναισθηματικά δεμένος μαζί της,εντούτοις θα πω GameBoy Advance SP για την δυνατότητα του να παίζεις όλα τα παιχνίδια των GameBoy Classic,Color & Advance σε φωτεινή οθόνη όπως και-κατά την άποψη μου πάντα- για τον ωραίο του σχεδιασμό!:001_smile:

artocube
17-01-2012, 13:22
Φυσικά Game Boy Classic!!! Δεν το συζητώ!:thumbup1:

Δημητρης Καρουτσος
17-01-2012, 15:50
Καλό και το game boy classic αλλά κάθε φορά που έπαιζα είχα πονοκέφαλο γι'αυτό προτιμώ game boy sp

artocube
17-01-2012, 20:19
σωστό. απλά στην sp εποχή ήμουν αρκετά μεγάλος για να τρέχω να ανταλλαζω κασέτες, να παίζω διπλό με άλλους κτλ (όχι πως δεν το έκανα ποτέ :-P)... πράγματα που τα έκανα με το classic και γι αυτό μου αρέσει περισσότερο. θυμίζει..άλλες εποχές!!!
(Αααααχ..Σεχραζάτ!) :-D:-P

Zalbor
17-01-2012, 21:32
Advance βάζω. SP δεν είχα ποτέ (αν είχα μάλλον θα το προτιμούσα) αλλά το Advance έπαιζε τα πάντα.

Nikol@r@s
21-02-2012, 23:40
Θα πω Color,αν και το SP ήταν μακράν το καλύτερο(Έπαιζε τα πάντα και είχε φως στην οθόνη για να παίζεις βράδυ).Το πιο πρακτικό παίζει να ήταν το micro :P

LimeBone
05-03-2012, 03:43
Το Game Boy ήταν η πρώτη μου φορητή παιχνιδομηχανή, όμως δεν έπαιζα πολύ προτιμώντας το SNES μου.
Οπότε το πρώτο που αγάπησα αφου εκει έλιωσα είναι το GBA SP. Τώρα τα έχω όλα πια, εκτός απο το Micro που πρόκειται να αποκτήσω σύντομα! :001_smile:

GLAROS
05-03-2012, 03:52
Το micro θα το λατρέψεις !
Είναι μικρό αλλα θαυματουργό...θα με θυμηθείς.

RooF
05-03-2012, 04:05

+1 με διάφορα το αγαπημένο μου!

LimeBone
05-03-2012, 04:11
Το έχασα σε δημοπρασία 8 δευτερόλεπτα πριν τελειώσει! :angry: Κι έκανε με το κουτί του 25 ευρώ! :sad:
Δεν τα παρατάω όμως... :001_tongue:

superkokogr
05-03-2012, 17:54
Game Boy Pocket λογο οτι ηταν το πρωτο μου...Αλλα πιο πολυ γουσταρα το Color πολυ επαναστατικο για τν εποχη του !!!

GLAROS
05-03-2012, 17:57
Το έχασα σε δημοπρασία 8 δευτερόλεπτα πριν τελειώσει! :angry: Κι έκανε με το κουτί του 25 ευρώ! :sad:
Δεν τα παρατάω όμως... :001_tongue:
:hammer::hammer::hammer:

artocube
08-04-2012, 19:05

Το έχω δίπλα στο κρεβάτι μου να περνάω καμια πίστα πριν κοιμηθώ ώστε να βλέπω όνειρα γλυκα!! :001_tt2::001_cool:

paokman
19-04-2012, 01:50

Η αγαπημένη μου φορητή κονσόλα!

Sofia
20-04-2012, 17:17
GAME BOY!!!
Game Boy για εμενα το κλασσικο, το πρωτο που κυκλοφορησε, γιατι πολυ απλα εχει μεινει στην καρδια μου! Ποσες αναμνησεις με εκεινη τη μικρη πρασινη οθονη και ολη τη μαγεια να ξεδιπλωνεται μπροστα στα ματια μου!

Απο τοτε πολλοι απο εμας παθανε την "ζημια" με τα videogames και με την Nintendo! :laugh:

Spyke88
20-04-2012, 17:20
Μπορω να καταλαβω τι εννοεις. Εγω προσφατα το πηρα και τα λιγα GB παιχνιδια που εχω πραγματικα τα χαιρομαι. If you don't have the real deal you just can't enjoy it that much.

Sofia
20-04-2012, 17:31
Ολα τα παιχνιδια που ειχα στο Game Boy τα ειχα λιωσει... δεν θυμαμαι κι εγω ποσες φορες τα εχω τερματησει!!!
Δεν υπηρχε ουτε ιντερνετ, ουτε μπορουσα να βρω απο καπου walkthrough και παιδευομουν να βρω ακρη ωστε να ολοκληρωσω ολα τα παιχνιδια με 100%..
Ακομα γελαω με τις ποσες μπαταριες εχω αγορασει για το Game Boy!
Ωραιες εποχες, υπεροχες αναμνησεις!

Spyke88
20-04-2012, 17:34
Και γω να εχω λιωσει απειρες ωρες να προσπαθω να περασω πιστες που δεν παιρνιοντουσαν με τιποτα! Και γω εχω χαλασει παααρα πολλες, αλλα ευτυχως ανακυκλωναμε και ετσι δεν μολυναμε το περιβαλλον, αλλα πλεον και λογω κοστους θα χρησιμοποιησω επαναφορτιζομενες.

pekinoua
20-04-2012, 18:13
Game Boy Advance SP καθώς αυτό ήταν και η πρώτη μου κονσόλα της Nintendo.

Pokefan
20-04-2012, 18:17
Advance για μένα ... Ήταν μία τελείως καινούρια εμπειρία και μου προσέφερε ατελείωτα χρόνια λιωσίματος και καψίματος !

paixtis
20-04-2012, 20:10
Gameboy βέβαια.Τetris,super mario land,warioland,streetfighter 2,mortal kombat 3,donkey kong land 3 ήταν από τα παιχνίδια που αγάπησα σε αυτή την κονσόλα(το link's awakening δεν το έπαιξα τότε γι΄αυτό δεν είναι στη λίστα αλλιώς ασυζητητί ότι καλύτερο έχει βγάλει το gb).

Kyrlan
20-04-2012, 23:39
Φυσικά είναι το Game Boy Advance που ήταν η πρώτη μου κονσόλα της Nintendo.

Theo1899
24-08-2013, 12:43
Advance SP.
Μικρές διαστάσεις, μεγάλη οθόνη, backwards compatible, επαναφορτιζόμενη μπαταρία. Ότι χρειάζεσαι από ένα φορητό.

johnny19818
22-09-2014, 19:39
Ψήφισα το Game Boy που ήταν και η πρώτη κονσόλα που απέκτησα. Πολύ κακώς που πέταξα τα κουτιά της με ελληνικές οδηγίες... :52: