PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : The Legend of Zelda: Ocarina of Time - Nintendo 64

Brandon-
07-11-2011, 23:35
http://img11.imageshack.us/img11/2061/nintendo64logo.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/11/nintendo64logo.jpg/)

Σε όλους μας,σίγουρα,υπάρχουν στιγμές χαραγμένες στο μυαλό κ στην καρδιά μας που δεν πρόκειται να ξεχάσουμε ποτέ!!!Είτε στιγμές χαράς,είτε στιγμές λύπης,όλες μένουν χαραγμένες βαθιά μέσα μας κ μόνο εμείς ξέρουμε πόσο συχνά τις φέρνουμε στο μυαλό μας.Έτσι λοιπόν κ εγώ θα ήθελα να μοιραστώ μια τέτοια στιγμή μαζί σας.

Ήταν χειμώνας του 1998 (ο π…στης,έπρεπε να είχα γίνει συγγραφέας) κ είχα πάει ένα Σαββατοκύριακο στο εξοχικό με τους γονείς μου.Εγώ τότε καμάρι είχα ακόμα ένα Master System II το οποίο το έσερνα μαζί μου όπου πήγαινα.Γνώριζα την ύπαρξη του Snes κ του Mega Drive αλλά νόμιζα ότι το MSII είχε καλύτερα γραφικά κ γενικότερα υποστήριζα πολύ την Sega.Που να ήξερα???Το μεσημέρι κατά τις 3:00,ο φίλος μου ο Τάσος που έμενε στο ακριβώς από πίσω σπίτι,με φώναξε να πάω στο σπίτι του να δω κάτι…Γεμάτος περιέργια επειδή επέμενε τόσο πολύ,αποφάσησα να αφήσω από τα χέρια μου το χειριστήριο κ να πάω να δω τι ήταν αυτό που τον είχε ενθουσιάσει τόσο πολύ…Φτάνω στο σπίτι του κ η πόρτα ήταν μισάνοιχτη,μπαίνω μέσα κ τον βλέπω σκυμμένο μπροστά από την τότε 24’’ τηλεόρασή του.Μέσα μου σκέφτομαι «τι θέλει ο μ@λ@κας κ μου ζαλίζει τα κ@ύκ@λ@??» κ πλησιάζω σιγά κ βαρετά.Παρατηρώ όμως γύρω του ως τόσο κάτι καλώδια,κουτιά πετάμενα κάτω από το κρεβάτι,φελιζόλ τριμμένα παντού κ απορώ γενικότερα…Κάποια στιγμή του μιλάω..
-Τι κάνεις ρε Τάσο εδώ?
-Α,ήρθες??
-Πες μου τι θές γιατί η μάνα μου θέλει να διαβάσω.(Προφανώς ψέμα,αλλά ήταν η μόνη δικαιολογία για να πήγαινα να συνέχιζα το παιχνίδι μου..)
-Πως σου φαίνεται αυτό???(Κ ξαφνικά μου δείχνει το 8ο ΘΑΥΜΑ!!!!)
-Τ τ τ τ τ τι είναι αυτό?????

http://img405.imageshack.us/img405/2043/2801862368df8fdfdafco.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/405/2801862368df8fdfdafco.jpg/)

-Το καινούριο NINTENDO 64!!!!
-Ποιο Nintendo???(Κ άρχισα σιγά σιγά να το κοιτάω..4 χειριστήρια???Κοίτα πόσο μεγάλη είναι.Κοίτα ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ!!!ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣ!!!)
-Είναι καινούριο,μου το αγόρασε ο μπαμπάς μου.
-Πόσο κάν…
-Θες να δείς τα γραφικά του???
-Ναι…(σαστισμένος από το σοκ!!)
Μου παίρνει την κονσόλα από τα χέρια κ μού λέει…
-Κοίτα το χειριστήριο πως είναι…

http://img687.imageshack.us/img687/8203/n640.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/687/n640.jpg/)

Ένα σφίξιμο στην καρδιά έρχεται κ φεύγει σαν να ήμουν έτοιμος να πεθάνω.Σκεφτόμουν μέσα μου,κοίτα καμπύλες,κοίτα πόσα κουμπιά έχει,κοίτα ένα μοχλό που έχει στην μέση.Μέσα μου γινόταν πόλεμος της αντίληψής μου με το υπερφυσικό!!!Δεν μπορούσα να πιστέψω ότι υπάρχει κάτι τέτοιο.Οτι κρατάω μια άγνωστη ύλη στα χέρια μου κ μπορώ,εγώ?,να παίξω???Ένιωθα μια άγνωστη απειλή να με πλησιάζει κ να εισβάλει με το έτσι θέλω στην ζωή μου κ ξαφνικά…. ΚΛΑΚ!!!
Σηκώνω το κεφάλι μου γρήγορα κ τα μάτια μου πέφτουν κατευθείαν στο κόκκινο λαμπάκι της κονσόλας το οποίο με τυφλώνει σαν να είναι ο ήλιος κ κάνοντας τα πάντα γύρω μου σκοτεινά.Το κουμπί του power στο on διακόπτει την ησυχία κ η οθόνη κάνει τα κλασσικά χιονάκια από το ρεύμα πριν αρχίσει να παίζει.Τα μάτια μου είχαν ανοίξει τόσο πολύ που ένιωθα τις βλεφαρίδες να μου γαργαλάνε τον εγκέφαλο!!!Το σήμα του Ν64 γύριζε σε full 3d μορφή κ εγώ ήμουν εκεί κ το έβλεπα..Ύστερα σκοτάδι…

Ξαφνικά δείχνει ένα λιβάδι κ ένα αγοράκι πάνω σε ένα άλογο να τρέχουν ανέμελα…

http://img543.imageshack.us/img543/3052/legendofzeldatheocarina.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/543/legendofzeldatheocarina.jpg/)
http://img820.imageshack.us/img820/3052/legendofzeldatheocarina.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/820/legendofzeldatheocarina.jpg/)

Αυτό ήταν…Είχα υποστεί μέγα σοκ!!!Είχα χάσει κάθε επαφή με τον κόσμο κ το περιβάλλον!!!Σιγά σιγά άρχισε να ξεπροβάλει μια ασπίδα με ένα σπαθί κ από πίσω αργά αργά γράφει “The Legend of Zelda:Ocarina of Time”.Ένιωθα ότι με κοροιδεύει…Ότι ο Τάσος παίζει μαζί μου…Ήταν σαν ταινία!!!Είχε απλά,ΤΕΛΕΙΑ γραφικά!!!Άρχισε τότε να μπαίνει στο μενού κ να κάνει τα δικά του!!!Εγώ είχα χαθεί!!!Ήμουν αλλού!!!Δεν ένιωθα τίποτα,μου είχε πάρει το χειριστήριο από τα χέρια μου εδώ κ ώρα κ τα χέρια μου είχαν ακόμα το καλούπι από το χειριστήριο!!Αν κάποιος με έσπρωχνε κ έπεφτα κάτω θα έμενα ακόμα εκεί έτσι ακριβώς όπως ήμουν όρθιος!!Ως τόσο ο φίλος μου είχε αρχίσει να παίζει…κ εγώ να τα παιζω!!!Ήταν όλα τόσο καλοσχεδιασμένα κ είχε τόσο ωραία χρώματα…Κ κάπου εκεί πατάει pause κ αρχίζει να μου εξηγεί το σενάριο…Εγώ απ΄την άλλη μέσα μου άρχιζα σιγά σιγά να ακούω φωνές!!!Παναγία μου,τα χάνω!!!Δεν υπάρχει ούτε μια περίπτωση κάτι τέτοιο να ισχύει!!!Είναι σαν να είχε ακούσει κάποιος τις πιο κρυφές μου σκέψεις κ να τις έκανε πραγματικότητα!!!Ίσως να τις άκουσε ο τότε πρόεδρος της Nintendo κ δημιουργός της σειράς Zelda,Shigeru Miyamoto.(Μπορεί να γράφεται κ αλλιώς.)Μέχρι τότε ήμουν υπέρ της Sega αλλά μετά από αυτό που υπέστη στο σπίτι του φίλου μου τότε,έγινα μέγας fun κ ακόλουθος της Nintendo.Μετά από αρκετές ώρες προσήλωσης κ αποβλάκωσης,η μάνα μου με φώναξε να πάω σπίτι για να φάμε.Όταν τελείωσα είπα να πάω να παίξω ΜSII…Τι το ήθελα???Απο το καταπληκτικό χειριστήριο (τρίαινα) του N64 έπιασα στα χέρια μου το ορθογώνιο χειριστήριο με τα 2 κουμπιά του MSII.Η “ξενέρα” που έφαγα δεν περιγραφόταν με τίποτα!!!Απο τότε κ για πολλά βράδια έβλεπα στον ύπνο μου (προφανώς) ότι έπαιζα Zelda κ είχα κ εγώ ένα δικό μου Ν64.Εν τέλει δανείστηκα ένα SNES κ άρχισα μανιωδώς να παίζω The Legend of Zelda:A Link to the Past.Μετά από αρκετούς μήνες αγόρασα κ εγώ ένα δικό μου Ν64 κ κατάφερα να παίξω κ να τερματίσω το ακόμα αγαπημένο μου παιχνίδι The Legend of Zelda:Ocarina of Time.

http://img444.imageshack.us/img444/3498/tzeldob.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/444/tzeldob.jpg/)

(Ετσι για να το απολαύσουμε)

Ευχαριστώ τον Shigeru Miyamoto για όλες αυτές τις συγκινήσεις,τις στιγμές κ τα συναισθήματα που μου χάρισε κ που ακόμα “κρατάει” την Nintendo αγνή κ καθάρη σε έναν τόσο διεφθαρμένο κόσμο!!!

(Κ σε περίπτωση που το έχει ξαναδιαβάσει κάποιος,παρακαλώ να μην θεωρηθεί οτι είναι "κλεμένο" διότι το έχω γράψει εγώ ο ίδιος εδώ:
http://silogomania.gr/inv/topic/4489-the-legend-of-zeldaocarina-of-time-nintendo-64/)

GLAROS
07-11-2011, 23:42
:thumbup1::thumbup1::thumbup1::thumbup1::thumbup1: :thumbup1::thumbup1::thumbup1::thumbup1::thumbup1:

Spyke88
08-11-2011, 02:27
Γινε συγγραφεας. Το εγκρινω.
On topic: Θυμαμαι και γω που πηγαινα στο σπιτι του ξαδερφου μου και στηναμε το N64 και παιζαμε Ocarina of Time. Δεν φευγαμε ποτε εξω απο το Kokiri forest γιατι πολυ απλα φοβομασταν να πεθανουμε! Απλα καθομασταν στο Kokiri Forest και μαζευαμε rupees. Βεβαια μετα πλακωναν οι πιτσες και το ολο βραδυ γινοταν τελειο :P Oh the nostalgia!

Lynx
08-11-2011, 03:08
Πολλά thumbs up για το θέμα που άνοιξες φίλε μου και σου εύχομαι οι υπέροχες αναμνήσεις σου να σε συνοδεύουν για πάντα! :thumbup1::thumbup1::thumbup1:

Προσωπικά η πορεία μου στο OoT ήταν κατά κύριο λόγο μοναχική και δεν έχω κάτι αντίστοιχο να μοιραστώ. Θα βγω off topic εάν περιγράψω πώς ξεκίνησα το σχεδόν εξίσου υπέροχο Majora's Mask μαζί με έναν φίλο μου και πώς αισθάνθηκα όταν πλησίαζε το τέλος της τρίτης μέρας για πρώτη φορά; :w00t:

Ntei
08-11-2011, 08:20
Keep walking

cowboy
08-11-2011, 11:11
Σε όλους εμάς που παίξανε τότε το Legend of Zelda Ocarina of Time το παιχνίδι άφησε εξαιρετικές αναμνήσεις. Εδώ μπορείς και να διαβάσεις το εξαιρετικό review του Geo2004z: http://www.ninty.gr/content.php?r=268-Ocarina-of-Time-%28Nintendo-64%29-Review (http://www.ninty.gr/content.php?r=268-Ocarina-of-Time-%28Nintendo-64%29-Review)

Alexandros87
08-11-2011, 11:37
Καταπληκτικός, σίγουρα όλοι μας οι παλιοι έχουμε τις ιδιες αναμνήσεις με κάποιες διαφορές στον τόπο. Αχχχχχ

fox
08-11-2011, 11:45
Καλα super παιχνιδακι super παρουσιαση το κατεχω το καλητερο ολης της σειρας κατεμε apo nes,snes game cube ,αν και ποτε δεν ημουν fun των zelda

paokman
08-11-2011, 12:18
Μακράν από τα αγαπημένα μου παιχνίδια!

RooF
08-11-2011, 15:44
Τρομερο κειμενο. Πανω κατω τα ιδια θα λεγαμε ολοι μας, εγω σιγουρα, για ολες τις κονσολες της ninty που εχω πιασει.

Brandon-
08-11-2011, 20:31
Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!!Σίγουρα η εμπειρία που μας έμεινε τότε ήταν η ίδια!!!Όλοι είχαμε μείνει βλάκες με το 8o θαύμα!!!Όλοι είχαν υποστεί blackout!!!Λογικό...

paokman
09-11-2011, 10:47
Καλά, θυμάμαι ότι για να πάρω το Ocarina of Time μάζευα λεφτά πολύ καιρό πριν (είχα δει φωτογραφίες στο περιοδικό Nintendo που μου έστελναν τότε) και όταν το πήρα πέταγα απ'τη χαρά μου, λες και βρήκα χρυσό!

Link - The hero of time
10-11-2011, 00:29
Εγω το Ocarina of time το ειχα αγορασει καπου στα μέσα του 2000 ενα βράδυ σε τοπικό console μαγαζί (σε τετοια μαγαζιά που τοτε πλήρωνες και επαιζες παιχνιδια απο κονσολες) Το ειχα αγορασει μεταχειρισμένο στις 7.000 δραχμες και η κασσέτα μύριζε τσιγάρο εξαιτίας του οτι καπνιζαν πολυ μεσα στο μαγαζι! Θυμαμαι οτι η μυρωδια του τσιγάρου επανω στο cartridge εμεινε για αρκετο καιρο απο τοτε! Το παιχνιδι το τερματησα το επομενο καλοκαιρι του 2001 και εκλαιγα απο χαρα! Πως περασαν 10 χρονια ετσι?

paokman
10-11-2011, 10:58
Αν κάτσω και σκεφτώ πόσο χρόνια πέρασαν από τότε που το έπαιξα εγώ, δηλαδή, (όταν πρωτοβγήκε) τι να πω;

Nikol@r@s
08-02-2018, 22:21
Διαβάζοντας τα παλαιότερα θέματα που είχα ανοίξει για το Ocarina στο forum,κατάλαβα δύο πράγματα:

1)Μεγάλο Λάθος που άφησα να περάσουν 10+11 χρόνια για να παίξω αυτό το παιχνίδι
2)Έχω να νιώσω έτσι από το Breath Of The Wild, αυτό το συναίσθημα του να γυρίσω σπίτι για να συνεχίσω το παιχνίδι από εκεί που το άφησα

https://i.imgur.com/MZjYhCA.jpg

Είμαι ακριβώς σε αυτό το σημείο, το παιχνίδι είναι μαγικό και για την ώρα δεν με έχει δυσκολέψει καθόλου!Δεν ξέρω αν πρέπει να γράψω κάτι αλλά αυτό το ταξίδι δεν θέλω να τελειώσει με τίποτα :wow:

johnyrockgr
09-02-2018, 06:12
Εχεις ακομα μεχρι να φτασεις στο Water Temple! :P
Λογω χειρισμου βασικα!

SHot-OS
09-02-2018, 09:08
Σε n64 version παίζεις ή 3ds? Αν είχες 3ds καλύτερα εκεί...

Supernino
09-02-2018, 11:23
Το καλύτερο είναι στο κινητό τηλέφωνο με emulator είχα κατεβάσει αυτό και το mario 64 κατάφερα να τα τερματίσω

rockass14
09-02-2018, 15:11
Αν την παλεύεις με τα γραφικά, το παιχνίδι απλά τα σπάει. Απίστευτο. Εγώ θα επέλεγα WiiU, για την τηλεόραση. 3DS αν σκοπεύεις να παίξεις σαν φορητό.

Nikol@r@s
09-02-2018, 15:24
Ρε Nikolara που το παίζεις - γιατί στο screenshot που έβαλες η παντελής απουσία aliasing βγάζει μάτι :P

Σε <<Nintendo 64>> εκεί το προτείνω και σε όσους δεν το έχουν, πραγματικά δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το παίξω αλλού με τέτοια θολούρα ;-) Πριν λίγο καιρό ξανά τερμάτισα το Skyward Sword και τα γραφικά του δεν παλευόντουσαν με τίποτα, και μιλάμε για παιχνίδι 2011 :thumbdown: Όπως και να έχει, για μένα πρέπει να το παίξετε(Όσοι δεν....) και να το ξανά παίξετε(Όσοι το έχετε ήδη κάνει στο παρελθόν). :D

rockass14
09-02-2018, 18:27
Το cartridge ένα 20άρικο το βρίσκεις πανεύκολα. Χωρίς κουτί όμως.

johnyrockgr
09-02-2018, 18:59
Καλά να το βρω σε n64 αυθεντικό το ξεχνάω, γιατί είναι και συλλεκτικό και πόσο θα το δίνουν... (το cartridge γιατί n64 έχω και περίσσευμα.)

Η έκδοση 3ds είδα από reviews είναι βελτιωμένη στα γραφικά και έχει και άλλο ένα quest μετά τον τερματισμό + fix για το water temple (ότι και να είναι αυτό) - οπότε σε συνδυασμό με την χάλια απόδοση του wiiU στην VC του N64 θα προτιμήσω αυτή μάλλον.

Πάνω που είχα προχωρήσει το ALBW ...:(

Το fix, αφορα στην ευκολια του χειρισμου και μονο λογω της touch screen. Εννοω στον εξοπλισμο των items.
Μετα τον τερματισμο, γινεται διαθεσιμο το Master Quest, στο οποιο περα απο οτι ειναι πιο δυσκολο, αντιστρεφονται και οι κατευθυνσεις. Δηλαδη το Death Mountain, απο ανατολικα βρισκεται δυτικα για παραδειγμα. Ειναι η μονη εκδοση της Master Quest που γινεται αυτο. Στην εκδοση της VC του Wii (και φανταζομαι και του WiiU) αυτο δεν συμβαινει.

Και ναι, εχοντας παιξει και το original οταν πρωτοκυκλοφορησε, και παρολο που με σημαδεψε σαν παικτη, πιστευω οτι η εκδοση του 3DS ειναι η καλυτερη δυνατη. Το παιχνιδι ειναι καταπληκτικο, απλα. Και με 20 € που εχει τωρα, αγορασε το ΧΘΕΣ!

GLAROS
09-02-2018, 23:13
Βασικά θεωρώ την θολούρα που υπάρχει στο βάθος "ατμοσφαιρική" (το ίδιο και στο Turok)

Για καθαρή εικόνα και ζωντανά χρώματα σε Ultra N64 και για "μερακλήδες" ένα RGB mod +RGB Scart θα έχετε πολύ καλό οπτικό αποτέλεσμα,άλλες εξωτικές επιλογές είναι ένα S-video mod και HDMI mod.

Τον συσχετισμό @ Temple of Time με τα PokeMon τον αντιληφθήκατε ?

zoralinkgr
10-02-2018, 00:13
techpriestns καλο λιωσιμο.Το παιχνιδι ακομα και για τα σημερινα δεδομενα ειναι απλα επος.
Μοσχοβολαει "ατμοσφαιρα" ολο το παιχνιδι.Δεν θεωρειται αδικα ενας απο τους καλυτερους τιτλους ολων των εποχων.

SHot-OS
10-02-2018, 15:40
Εγώ είμαι υπέρ του 3ds. Αν δεν σας πειράζει που θα παίζετε σε φορητό και όχι σε μεγάλη τηλεόραση είναι πολύ καλύτερο! Και το 3d απλά τα σπάει! Γενικά είναι γραφικά που ταιριάζουν σε 3ds. Καλύτερα μοντέλα και όμορφος χειρισμός με τους δύο μοχλούς που δεν είχε το κλασικό.

Nikol@r@s
10-02-2018, 23:12
Είμαι τόσο ενθουσιασμένος με το παιχνίδι,σε βαθμό που δεν μπορώ να μην γράψω εδώ στο forum ώστε να μοιραστώ την χαρά μου αυτήν!Ειλικρινά έχω τρελαθεί :wow:

Με άσπρα γράμματα ακολουθούν μερικά Spoiler, τώρα κατά πόσο είναι spoiler μετά από 21 χρόνια δεν ξέρω,αλλά σέβομαι τους ελάχιστους που δεν το έχουν παίξει οπότε δεν θα ήθελα να τους αλλοιώσω την εμπειρία.

Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση έως τώρα είναι ότι η εξέλιξη του παιχνιδιού έχει τρομερή ροή και ουσιαστικά ξεκινάει μετά το πρώτο ταξίδι στο χρόνο. Σχεδόν όλα έχουν απαντηθεί,όπως για παράδειγμα γιατί ο Link μεγάλωσε στο πέρασμα του χρόνου ενώ τα υπόλοιπα παιδιά από το χωριό Kokiri παρέμειναν ίδια, επίσης ότι ο Link δεν είναι Kokiri αλλά Hylian,η Saria είναι το πνεύμα του δάσους, εξηγεί πως ο Link βρέθηκε στο χωριό kokiri κοκ(Πάρα πολλά από αυτά δεν τα γνώριζα καθώς έχω ασχοληθεί με πιο μεταγενέστερους τίτλους της σειράς).Το απίστευτο πλέον είναι ότι έχεις την δυνατότητα να ταξιδεύεις στον χρόνο, πράγμα που σημαίνει ότι η οποιαδήποτε ενέργεια/κίνηση θα αλληλεπιδρά στο αντίστοιχο σύμπαν(Παρών και Μέλλον). Πόσο μα πόσο μπροστά από την εποχή του? Γονατίζει κάτω άπειρα παιχνίδια ακόμη και με αυτήν την θολούρα στα γραφικά, ακόμη και με αυτόν τον ξεπερασμένο χειρισμό. Το παιχνίδι είναι θησαυρός κι εγώ τυχερός που τον ανακάλυψα έστω και με τόσα χρόνια καθυστέρηση.Δεν θέλω να γράψω κάτι άλλο,ελπίζω να καταφέρω να φτάσω μέχρι το τέρμα

https://i.imgur.com/SQzX5WF.png

Είμαι λίγο μετά το Temple Of Time όπου τώρα ξεκινάει το καλό, αν καταφέρω και βρω μεγαλύτερο πορτοφόλι για ρουπίες νομίζω ότι ξέρω προς τα που θα πρέπει να κινηθώ, για την ώρα στο ψάξιμο. Nintendo Σ'ΑΓΑΠΩ :001_wub:

Zalbor
11-02-2018, 19:26
Εγώ είμαι υπέρ του 3ds. Αν δεν σας πειράζει που θα παίζετε σε φορητό και όχι σε μεγάλη τηλεόραση είναι πολύ καλύτερο! Και το 3d απλά τα σπάει! Γενικά είναι γραφικά που ταιριάζουν σε 3ds. Καλύτερα μοντέλα και όμορφος χειρισμός με τους δύο μοχλούς που δεν είχε το κλασικό.
Δεν έχει χειρισμό με 2ο μοχλό το Ocarina… Στο Majora το έκαναν.

zoralinkgr
13-02-2018, 15:53
Nikol@r@s τωρα πιστευω καταλαβαινεις πως νιωσαμε εμεις οταν πρωτοκυκλοφορησε το παιχνιδι αυτο.Απλα επος.Τιποτα αλλο.Παραμενει αριστουργηματικος τιτλος μετα απο τοσα χρονια.Και εννοειται οτι τωρα ξεκιναει το καλο.

Θα σου προτεινα,αφου το τερματισεις βεβαια,να δεις το video του youtuber videogamedunkey πανω στο παιχνιδι αυτο.

blackmore
13-02-2018, 17:15
Σαν τα Ocarina/Majora's θα έπρεπε να είναι όλα τα 3d Zelda.

Braveheart1980
17-02-2018, 11:46
Σαν τα Ocarina/Majora's θα έπρεπε να είναι όλα τα 3d Zelda.Καταλαβαινω πως το λες ορμομενος απο το ποσο epic ειναι αλλα η αλλαγη οχι μονο δεν ειναι κακη αλλα ετσι φτασαμε πχ στο botw

blackmore
17-02-2018, 18:01
Καταλαβαινω πως το λες ορμομενος απο το ποσο epic ειναι αλλα η αλλαγη οχι μονο δεν ειναι κακη αλλα ετσι φτασαμε πχ στο botw

Δεν είπα πως είναι κακή, μιας και το Majoras είναι ένα διαφορετικό zelda, και για την διαφορά που έχει από τα άλλα zelda ήταν και ο λόγος που πολλοί δεν το έπαιξαν, ακόμα και από αυτούς που το αγόρασαν.
Το τελευταίο zelda, μπορεί να είναι ένα πολύ καλό παιχνίδι, άλλα δεν προσφέρει την ίδια αίσθηση.

blackmore
17-02-2018, 19:54
Βγάζει τα ίδια η Nintendo ----Μη Nintendo Fan(boy)> Η Nintendo βγάζει όλο τα ίδια και τα ίδια και τους "αρμέγει".

Βγάζει κάτι διαφορετικό η Nintendo -----Nintendo Fan(boy)> Τώρα γιατί το έκανε αυτό η Nintendo? Δεν μου αρέσει pass.

Χαχαχα - πραγματικά αυτό από μόνο του είναι αντικείμενο μελέτης. Τι power of love και πειράματα "κοινωνικής μηχανικής" - εδώ μιλάμε για μέγεθος "πειράματος Philadelphia" και βάλε.

Φίλε blackmore δεν "φωτογραφίζω" εσένα - απλώς "έτυχε" αυτές τις ημέρες να πέσω σε πολλά τέτοια άρθρα - ειδικά για το botw - η άποψή σου είναι απολύτως σεβαστή.

Συστήνω - να ξαναδείς τι έγραψα από πάνω και να προσπαθήσετε να δείτε το "δάσος" και όχι το "δέντρο".

Δεν με ενδιαφέρει το τι έγραψες ή αν το παιχνίδι πήρε πόσα βραβεία, άλλα της ώρες που έπαιξα και δεν ήταν λίγες, σαν Zelda παιχνίδι μου ήταν αδιάφορο.
Το διαφορετικό, δεν σημαίνει πως ένα παιχνίδι από zelda θα το κάνουμε farcry πχ.
Δεν ξέρω αν και πόσα zelda έπαιξες, άλλα κάποιες φωνές που θαύμαζαν το νέο zelda, ζητάνε όταν βγάλει η Nintendo το επόμενο να έχει αυτό που έχουν όλα τα υπόλοιπα, μπουντρούμια boss και μια ιστορία που ακολουθεί την περιπέτεια.

blackmore
17-02-2018, 21:10
Πάλι μπαίνεις στην λούπα να απαντήσεις επιθετικά (δεν πειράζει σε συγχωρώ) χωρίς όμως να προσφέρεις κάτι στην συζήτηση - πάλι λες ένα ξέρω θέλω,θα ήθελα, θέλουνε, κτλ χωρίς καν όμως να αιτιολογήσεις το γιατί. Πίστεψέ με είμαι απόλυτα ενήμερος για το τι έχει ή δεν έχει το BoTW σε σχέση με τα προηγούμενα της σειράς. Με αυτήν την λογική θα έπρεπε και εγώ να αγνοώ τι γράφει το μισό φόρουμ μιας και εγώ όταν έπαιζα adventures οι περισσότεροι ήταν ακόμα σε υγρή κατάσταση στον πατέρα τους... Δεν πάει έτσι όμως φίλος.

Για να σε βοηθήσω: Τι έχεις να πεις για ΟΛΑ αυτά που κάνει το BotW σε σχέση με αυτά που δεν κάνουν τα προηγούμενα? Γιατί πιστεύεις ότι δεν κάνανε ότι περιγράφεις? Κάποιος τεχνικός περιορισμός ίσως? Κάτι άλλο? Μήπως το game design 101 απαιτεί εκτός των άλλων ότι για να είναι διασκεδαστικό ένα παιχνίδι πρέπει οπωσδήποτε να έχει τρομερό story? Τα physics? Τα animations? Τι ρόλο παίζουν αυτά? Το γεγονός ότι ίσως ο κόσμος του BotW να είναι αυτό το τεράστιο με Bosses μπουντρούμι που λες είναι τόσο διαφορετικό επειδή δεν έχει 4 τοίχους γύρω του?

Συζήτηση κάνουμε και με ενδιαφέρουν πολύ οι απόψεις όλων όσο διαφορετικές και να είναι. Τα γούστα είναι γούστα ότι και να κάνουμε και πάει λέγοντας.

Αρκεί όμως να είναι τεκμηριωμένες.
Παιχνίδι από παιχνίδι διαφέρει, και το zelda έγινε γνωστό από συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.
Καταρχήν δεν είπα πως δεν είναι καλό παιχνίδι, άλλα ότι δεν είναι καλό zelda, και για το προηγούμενο το ίδιο έλεγα, ενώ κάποιοι έλεγαν πως είναι το καλύτερο, και δες βαθμολογίες κλπ.
Αυτό που δεν μου άρεσε, ήταν αυτό με τα όπλα, ήταν πολύ εκνευριστικό, τα Shrine μου ήταν αδιάφορα, γιατί τα περισσότερα ήταν το ίδιο απλά, και επαναλαμβανόμενα. Σε ένα τόσο τεράστιο κόσμο, το να μην υπάρχει εξερεύνηση σε κλειστό μέρος, νομίζω πώς ξεπερνά κατά πολύ την λογική, δηλαδή τόσα βουνά, ούτε ένα δεν είχε κάποιο σπήλαιο δηλαδή?
Ο κόσμος ήταν τεράστιος, άλλα για εμένα ήταν άδειος, και όταν είχες ενεργοποίηση τους πύργους, δεν υπήρχε λόγος να ξανά πας από το ένα μέρος στο άλλο περπατώντας.

blackmore
17-02-2018, 21:27
Ότι και να κάνει, η ουσία είναι το αρχικό παιχνίδι.

blackmore
17-02-2018, 22:00
Το Mario odyssey εμένα μου θυμίζει Mario 64, και ήταν ένα παιχνίδι που έκανε πολλούς χαρούμενους, γιατί δεν ήθελαν galaxy 3 ή παρόμοιο.
Το τελευταίο zelda που απόλαυσα, ήταν το minish cap, γιατί δεν μου άρεσε ούτε το zelda στο wii, ούτε στο ds, του 3ds άρεσε, αλλά δεν το τερμάτισα, και θέλω να το παίξω κάποια στιγμή ολόκληρο, πάντως τώρα δεν θέλω να πώ για αυτό.

blackmore
17-02-2018, 22:46
Υπάρχει ένα ντοκιμαντέρ στο Netflix, που μιλάνε για τα video Games, και είναι πολύ ενδιαφέρον.
Αυτοί που έφτιαξαν το super Meat Boy, λένε τα Games από μεγάλες εταιρίες καλό γυαλισμένα σκουπίδια, γιατί όλα έχουν γίνει μόνο γραφικά, χωρίς ουσία στο gameplay.
Τώρα τελευταία που παίζω παλιά Games, με δυσκολεύουν, ενώ τότε όχι, και αυτό γιατί μάθαμε να παίζουμε τα σημερινά που και καφέ να πίνεις χαλαρά, δεν θα χάσεις.

Nikol@r@s
18-02-2018, 01:15
Δεν μπορώ παρά να συνεχίσω να εκδηλώνω με κάθε post μου τον θαυμασμό και ταυτόχρονα τον τεράστιο ενθουσιασμό μου για αυτό το έπος που λέγεται Ocarina Of Time!Ολοκλήρωσα σχετικά εύκολα το Fire Temple,αλλά κόλλησα πολύ άσημα στο Water Temple!Πριν φτάσω όμως εκεί θέλω να πω ότι δεν έχω ξανά συναντήσει τόσες πολλές διαδρομές στο πάρε αυτό πήγαινε εκεί,ξανά πάρε αυτό πήγαινε εκεί κοκ, το παιδί για όλες τις δουλειές μέχρι να καταλήξουμε στο Water Temple, για να μην σχολιάσω τις 200 πεταμένες ρουπίες για το σάπιο σπαθί των Gorons :thumbdown: :P. Στο Water Temple λοιπόν ξεκίνησαν όλα περίφημα, βρήκα τα πρώτα δύο κλειδιά,άνοιξα κάμποσες πόρτες,βρήκα κι ένα τρίτο.......όμως τα πράγματα άρχισαν να περιπλέκονται άσχημα, τέτοιος γ%$#^#ς λαβύρινθος δεν μου έχει ξανά τύχει σε παιχνίδι Zelda. Στην αρχή σκέφτηκα ότι μοιάζει με το Sky Temple του Twilight Princess,οπότε λέω εντάξει κούλαρε,θα βρούμε άκρη. Αμ έλα σου, άρχισα να πηγαινοέρχομαι στα ίδια και στα ίδια σημεία, με μπέρδευε τόσο που δεν μπορούσα να συγκρατήσω στην μνήμη μου αν είχα ξανά περάσει από το κάθε σημείο,οπότε αναγκαστικά πήρα χαρτί και στυλό.

https://i.imgur.com/lS37OUY.jpg

Ξεκίνησα το σχεδιασμό του χάρτη όπου με εις άτοπον απαγωγή απέκλεισα(στην προκειμένη χρωμάτισα)τα σημεία που είχα ήδη περάσει!Συνολικά μου πήρε 4 μέρες(δεν ξέρω πόσες ώρες) μέχρι να το βγάλω, και νιώθω πολύ περήφανος γι'αυτό(Εντάξει το ξέρω το έχετε κάνει πάρα πολλοί πριν από εμένα) όμως αυτό το παιχνίδι με έχει στιγματίσει, δεν είμαι 100% σίγουρος για το πόσο ψηλά το βάζω, αλλά θεωρώ φτωχούς συγγενείς ήδη τα Wind Waker,Twilight Princess. Δεν είναι κακά παιχνίδια όμως βλέποντας τους μηχανισμούς του Ocarina, δεν μπορώ να πω ότι τα προαναφερθέντα πρόσφεραν κάτι το καινούργιο ή το πρωτοποριακό, εξέλιξαν απλά τα όπλα και ίσως κάποιους μηχανισμούς. Η Λογική παρέμεινε η ίδια(Αρχική Περιοχή δηλαδή το χωριό->Σπαθί+Ασπίδα->Dungeon-Bosses->Τέλος). Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν έδωσαν το κάτι παραπάνω στην σειρά ή τουλάχιστον δεν την εξέλιξαν όσο θα ήθελα εγώ(Δεν σημαίνει ότι ήταν κακά παιχνίδια, τα γουστάρω άπειρα και τα δύο). Κι εδώ έρχεται το Breath of the Wild, το οποίο πλέον το λέω με σιγουριά ότι δεν είναι Zelda Game(Όπως δηλαδή τα ξέρουμε) ΟΜΩΣ, δίνει αυτό το κάτι παραπάνω στην σειρά που το έψαχνε 20 χρόνια τώρα. Παιχνίδια σαν το Ocarina βγήκαν πολλά αλλά δεν το έφτασαν ποτέ, παιχνίδι όμως που έκανε το επόμενο βήμα νομίζω ότι είναι ένα,κι αυτό ακούει στο όνομα Zelda Breath Of The Wild. Πιο είναι καλύτερο?Νομίζω δεν έχει σημασία, ίσως γράψω μετά τον τερματισμό, πάω να συνεχίσω το ταξίδι στην Hyrule :thumbsup:

Nikol@r@s τωρα πιστευω καταλαβαινεις πως νιωσαμε εμεις οταν πρωτοκυκλοφορησε το παιχνιδι αυτο.Απλα επος.Τιποτα αλλο.Παραμενει αριστουργηματικος τιτλος μετα απο τοσα χρονια.Και εννοειται οτι τωρα ξεκιναει το καλο.

Θα σου προτεινα,αφου το τερματισεις βεβαια,να δεις το video του youtuber videogamedunkey πανω στο παιχνιδι αυτο.

Κάθε φορά που προχωράω, σιγοψιθυρίζω ότι δεν γίνεται αυτό το παιχνίδι να βγήκε το 1997 O_o Οι μηχανισμοί, η πλοκή και γενικότερα όλη η δομή του είναι έτη φωτός μπροστά από εκείνη την γενιά, δεν μπορώ να φανταστώ αντίστοιχο παιχνίδι για την γενιά που διανύουμε. Ακόμη και το BOTW δεν είναι τόσο ξεχωριστό(Γενικότερα για την βιομηχανία των Videogames, όσο ήταν αντίστοιχα το Ocarina για την τότε εποχή), ναι μεν προσφέρει πράγματα αλλά κάποια από αυτά τα έχουμε ξανά δει,δεν είναι τόσο πρωτοποριακό/επαναστατικό. :wow:

Αρχικά πήγα στο Geruno Village με την ελπίδα να προχωρήσει η ιστορία(Έγινε μέχρι ένα σημείο..) αλλά επέστρεψα στο Kakariko Village μήπως βρω τίποτα που θα με βοηθήσει να μπω στο Spirit Temple(Η Άμμος με εμποδίζει...). Τελικά ανακάλυψα ότι υπάρχει κι άλλο Temple, το Shadow :wow:

https://i.imgur.com/kWNjtFy.png

Mini απολογισμός έως τώρα,η συνέχεια από αύριο :)

blackmore
18-02-2018, 07:24
Θυμάσαι πάνω κάτω όνομα? Θα το ψάξω να το δω αλλά θα βοηθούσε αν θυμάσαι έστω και μία λέξη.

Όχι, δεν θυμάμαι τίτλο, άλλα σε εμένα, εκεί που ήταν αυτού του είδους πρόγραμμα, το είχε στο τέλος, κάτω. Και αν θυμάμαι καλά, ήταν δύο, το ένα δεν είχε ελληνικά (τότε), το άλλο με τα ελληνικα ελληνικά ήταν.

- - - Updated - - -

Nikol@r@s, το Zelda που έκανε ένα βήμα πάρα πέρα, στο gameplay, ήταν το Majoras Mask
Το Majoras είναι ένα πολύ καλό παιχνίδι, με περισσότερα πονοκέφαλο από το Walter Temple, και ο χρόνος είναι το κερασάκι, άλλα είναι μια μοναδική περιπέτεια, και όταν μάθεις να ελέγχει το χρόνο δεν είναι πλέων πρόβλημα, εκτός από τα μεγάλα μπουντρούμια.
Δυστυχώς το Majoras είναι το zelda, που πολλοί το φοβόντουσαν, και για αυτό δεν το έπαιξαν.

Zalbor
18-02-2018, 13:18
Κάθε φορά που προχωράω, σιγοψιθυρίζω ότι δεν γίνεται αυτό το παιχνίδι να βγήκε το 1997
Δίκιο έχεις, ήταν το '98. :P

Πάντως σε ζηλεύω. Ήταν το πρώτο μου Zelda, και χωρίς καν να το καλοσκεφτώ το τέλειωσα όλο με Walkthrough… Μόνο το Forest Temple έκανα χωρίς βοήθεια. Πολύ θα ήθελα να πάθω μια προσωρινή αμνησία και να το λύσω όλο μόνος μου.

rockass14
18-02-2018, 13:55
Για να αποδώσουμε όμως τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, το Ocarina είναι εμπνευσμένο πάρα πολύ από το A Link To The Past. Εγώ θα το έλεγα A Link To The Past 3D!
Όχι ότι είναι μικρό βήμα αυτό.

Nikol@r@s
18-02-2018, 15:02
Nikol@r@s, το Zelda που έκανε ένα βήμα πάρα πέρα, στο gameplay, ήταν το Majoras Mask
Το Majoras είναι ένα πολύ καλό παιχνίδι, με περισσότερα πονοκέφαλο από το Walter Temple, και ο χρόνος είναι το κερασάκι, άλλα είναι μια μοναδική περιπέτεια, και όταν μάθεις να ελέγχει το χρόνο δεν είναι πλέων πρόβλημα, εκτός από τα μεγάλα μπουντρούμια.
Δυστυχώς το Majoras είναι το zelda, που πολλοί το φοβόντουσαν, και για αυτό δεν το έπαιξαν.

Μόλις τερματίσω το Ocarina,θα πιάσω και το Majora's ώστε να έχω παίξει όλα τα 3D Zelda. Επομένως θα καταλάβω/δω κατά πόσο ισχύει αυτό που λες :thumbsup:

stamos17
18-02-2018, 16:48
Όχι, δεν θυμάμαι τίτλο, άλλα σε εμένα, εκεί που ήταν αυτού του είδους πρόγραμμα, το είχε στο τέλος, κάτω. Και αν θυμάμαι καλά, ήταν δύο, το ένα δεν είχε ελληνικά (τότε), το άλλο με τα ελληνικα ελληνικά ήταν.

- - - Updated - - -

Ισχύει πολύ για μένα αυτό. Το ξεκίνησα στο 3ds προπερυσι, αλλά στο πρώτο dungeon εκεί στα Deku δεν άντεξα να γυρνάει ο χρόνος και να πρέπει να το ξαναπάιζω και το παράτησα.

blackmore
18-02-2018, 16:57
Ισχύει πολύ για μένα αυτό. Το ξεκίνησα στο 3ds προπερυσι, αλλά στο πρώτο dungeon εκεί στα Deku δεν άντεξα να γυρνάει ο χρόνος και να πρέπει να το ξαναπάιζω και το παράτησα.

Προσωπικά με το χρόνο σε όλο το παιχνίδι, είχα πρόβλημα μόνο σε ένα μεγάλο dungeon, κάπου στα χιόνια, και αυτό γιατί με καθυστέρησε ένας χιονάνθρωπος που μου έκλεινε τον δρόμο και γιατί μέσα στο dungeon έπρεπε να βρω κάτι, και δεν έβρισκα το τελευταίο.
Το παιχνίδι είναι ότι καλύτερο υπάρχει από Zelda, το μόνο που χρειάζεται είναι να μάθεις να ελέγχεις το χρόνο, δηλαδή να κάνεις αυτά που πρέπει, να κάνεις αποθηκεύσει, και μετά να γυρνάς στην πρώτη ημέρα, μετά είναι σαν να μην υπάρχει ο περιορισμός.
Θέλω να πάρω το παιχνίδι στο 3ds, κάτι έλεγαν πως θα κάνουν κάποιες αλλαγές, τελικά υπάρχει κάποια αλλαγή ή όχι?

blackmore
18-02-2018, 19:23
Και το ocarina που πήρα στο 3ds, το μόνο που χρησιμοποίησα, ήταν η οθόνη αφής, αν και επειδή έμαθα το χειρισμό στο n64, για εμένα στο 64 είναι ο καλύτερος χειρισμός.
Ο λόγος που θέλω να το πάρω, είναι ότι πλέων τα γραφικά στο 64 κουράζουν.

blackmore
18-02-2018, 19:46
Για το majora's μιλούσες - λάθος κατάλαβα νόμιζα το Ocarina εννοούσες - γράψε λάθος. Δεν έχω ασχοληθεί με το πρώτο.

Λογικά και στα δύο, θα έκανα το ίδιο στο χειρισμό, οπότε δεν έχει σημασία για ποιο μιλούσα.

GLAROS
18-02-2018, 21:51
Αυτή την εντύπωση μου έδωσε και εμένα το Zelda Ocarina,ένα
Zelda Past 3D με πιο άδειο κόσμο όμως.

Για να αποδώσουμε όμως τα του Καίσαρος τω Καίσαρι, το Ocarina είναι εμπνευσμένο πάρα πολύ από το A Link To The Past. Εγώ θα το έλεγα A Link To The Past 3D!
Όχι ότι είναι μικρό βήμα αυτό.

Nikol@r@s
20-02-2018, 02:22
https://www.youtube.com/watch?v=K8GRDNU50b8&ab_channel=GilvaSunner

Με διαφορά το καλύτερο theme έως τώρα στο παιχνίδι, δεν θέλω να τελειώσει :wow: :crying: :blushing: :001_tt1:

johnyrockgr
20-02-2018, 02:35
Εννοειται οτι αυτο ειναι το καλυτερο theme στο παιχνιδι! Hands down που λεμε και στο χωριο μου! :D:D:D
Με εχεις βαλει στο τριπακι να το αρχισω παλι, για πολλοστη φορα!

Η καλυτερη ομως εκδοση του τραγουδιου κατα την γνωμη μου, ειναι η παρακατω:

https://www.youtube.com/watch?v=THdRs7grqhE

Uncle Carl
20-02-2018, 10:29
Καταπληκτικό κομμάτι, έπαιξε μέχρι και στο γάμο μου.

johnyrockgr
20-02-2018, 12:16
Καταπληκτικό κομμάτι, έπαιξε μέχρι και στο γάμο μου.

Θεος!!!!

Nikol@r@s
21-02-2018, 05:24
Νιώθω πραγματικά πολύ τυχερός που κατάφερα και έπαιξα μέχρι το τέλος αυτό το αριστούργημα!Ειλικρινά δεν έχει καμία σημασία αν είναι παλιό ή αν τα γραφικά του είναι ξεπερασμένα, γονατίζει για πλάκα κάμποσα παιχνίδια αυτής της γενιάς.Τέτοια πλοκή,τέτοια εξέλιξη, ακόμη και το Final Boss είχε ανατροπές(Για μια στιγμή δεν κρύβω ότι ξενέρωσα με το πόσο εύκολα βγήκε, όμως ακόμη και στο τέλος το παιχνίδι έκανε την ανατροπή). Τελικός απολογισμός:

https://i.imgur.com/ayVKKM7.jpg

Πάμε τώρα στο πιο βασικό κομμάτι της όλης υπόθεσης, το Ocarina πέρα ότι είναι ένα εξαιρετικό παιχνίδι, κατάφερε να απομυθοποιήσει στο μυαλό μου όλη την εικόνα που είχα σχηματίσει για τα Zelda παιχνίδια γενικότερα. Πολλά πράγματα βγάζουν περισσότερο νόημα τόσο σε τοποθεσίες όσο και σε πλοκή. Το Wind Waker παραμένει κατά την γνώμη μου το πιο όμορφο εικαστικά όμως πλέον έχει χάσει πολλά Points καθώς όλα όσα με είχαν ενθουσιάσει τότε ήταν μια όμορφη επανάληψη,όπως για παράδειγμα τα light arrows ,η mirror shield(Ειδικά στην τελική μάχη) ή τα γάντια(στο Wind Waker ήταν δαχτυλίδια) που σηκώνεις βαριά αντικείμενα. Ίσως να φανώ υπερβολικός αλλά δεν υπήρχε κάποια ουσιαστική καινοτομία, η βάρκα? η θάλασσα? ή οι γκριμάτσες αλλά anime? Δεν λέω ότι είναι κακό παιχνίδι αλλά θεωρώ ότι πήγε την σειρά σε άλλα μονοπάτια,και καταλαβαίνω απόλυτα την γκρίνια των Fans αλλά και των μελών του ninty που το έχουν θάψει στο παρελθόν.Έτσι,θεωρώ ότι το Ocarina είναι μακράν το αγαπημένο μου Zelda Game και το κέρδισε με το σπαθί του :D

Από την άλλη έχουμε το Twilight Princess στο οποίο αν δεν κάνω λάθος έχω και τα περισσότερα Playthrough από τα Zelda(7 ή 8),το οποίο πιστεύω ότι είναι ότι πιο κοντινό υπάρχει στο Ocarina και αν δεν είχε αυτήν την αργή και νωχελική εξέλιξη στην αρχή,θα ήταν ακόμη καλύτερο παιχνίδι. Που όμως κι εδώ η ιστορία επαναλαμβάνεται αλλά με αρτιότερο και πιο ορθολογικό τρόπο σε σχέση με το Wind Waker. Η Epona επιστρέφει, η Hyrule γιγαντώνεται,νέα όπλα κάνουν την εμφάνισή τους και γενικότερα είναι ένας πιο άξιος συνεχιστής του Ocarina παρά τα όποια μειονεκτήματά του.

Για Skyward Sword και Breath Of The Wild έχω γράψει στα αντίστοιχα θέματα οπότε το κλείνω εδώ για να μην κουράζω με σεντόνια!Νομίζω δεν χρειάζεται να γράψω πόσο έχω μετανιώσει που το άφησα τότε το παιχνίδι, ίσως πάλι έγινε και για καλό καθώς αν δεν είχα παίξει τα επόμενα,τώρα δεν θα μπορούσα να παίξω όποτε πάλι θα το παράταγα. Όσοι δεν το έχετε παίξει, κλείστε pc/tablet/κινητά και πιάστε το control, το Ocarina σας περιμένει :thumbsup:

https://i.imgur.com/O4FaDmn.png

Υ.Γ:Tech μην κάνεις το λάθος και αφήσεις το παιχνίδι,φτάσε το ταξίδι μέχρι το τέλος!
Υ.Γ2: Ποίος ξυπνάει για δουλειά? :(

SHot-OS
21-02-2018, 09:08
Εεεεμμ κάπως πρέπει να πήρε τον τίτλο του καλύτερου παιχνιδιού που έχει βγεί ποτέ!! :thumbsup:
Άντε πιάσε τώρα και το Majoras να δεις τι πάει να πει ανατριχίλα και δράμα!

blackmore
21-02-2018, 09:23
Καταρχάς, βλέποντας της φωτογραφίες, υπάρχουν πράγματα που δεν πήρες, και μάλλον κάποιες άλλες αποστολές δεν της έκανες, παίζοντας την βασική ιστορία.
Εμένα το ocarina ήταν το πρώτο Zelda games που έπαιξα, και μετά ακολούθησε το majoras, θεωρώ πως είναι τα καλύτερα Zelda games, και κανένα Zelda 3d μετά που έφτιαξε η Nintendo, δεν μπόρεσε να φτάσει την καλή δουλειά που έκαναν σε αυτά τα δύο, και δεν είναι προσωπική μου άποψη, οι περισσότεροι τα έχουν στην κορυφή, άλλα και σε άρθρο της nortec, είπαν πώς η δουλειά που έγινε στο ocarina, δεν μπόρεσε να την αντιγράψει ή να ξεπεράσει κανένας, ούτε η ίδια η Nintendo.
Τα Zelda που ακολούθησαν, ήταν καλά (καλά παιχνίδια), αγαπήθηκαν, άλλα δεν ήταν κάτι ανάλογο με αυτά του 64.
Το majoras αξίζει και με το παραπάνω, μιας και με της μάσκες, κάνει το gameplay περισσότερο ενδιαφέρον, για τα σημερινά δεδομένα θέλει και αρκετή υπομονή:)

SHot-OS
21-02-2018, 11:06
Καταρχάς, βλέποντας της φωτογραφίες, υπάρχουν πράγματα που δεν πήρες, και μάλλον κάποιες άλλες αποστολές δεν της έκανες, παίζοντας την βασική ιστορία.

Δεν βλέπω να του λείπει κάτι που θα έπαιρνε απο την βασική ιστορία. Όσα λείπουν είναι καθαρά για όποιον θέλει να κάνει τον 100% τερματισμό, πράγμα ανούσιο αν δεν σε ενδιαφέρει για να λές απλά οτι το τερμάτισες 100%. Οκ του λείπουν καρδούλες, αράχνες, μπουκάλια αλλά σιγά, δεν είναι κάτι που αν τα βρεί θα του αλλάξει την εμπειρία στο παιχνίδι. Αν έχεις κάτι στο μυαλό σου που δεν πρόσεξα βάλε το σε spoiler tag μην του χαλάσουμε την έκπληξη :P

Απο την άλλη, συμβουλή Νίκο για το Majoras. Μάζεψε όλες τις μάσκες. Όλες έχουν όμορφα πραγματάκια και δεν είναι απλά έξτρα σαν ένα μπουκάλι ή μία καρδιά.

zoralinkgr
21-02-2018, 11:42
Ααχχχ τι παιχνιδαρα ειναι πραγματικα.Μακαρι να εβγαζε τα remakes του 3ds στο switch για να τα ξαναγορασω.Το θεμα ειναι nikol@r@s οτι τοτε βγηκε το ocarina εθεσε νεα δεδομενα για ολη την βιομηχανια,οπως και το mario 64 νωριτερα.
Οταν βγηκε το BOTW το συγκρινανε με το ocarina,για μενα δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης αυτα που καταφερε το ocarina για ΟΛΗ την βιομηχανια δεν μπορουν να συγκριθουν με αυτα που εχει κανει το BOTW.
Kαι οπως αναφερουν τα παιδια σειρα τωρα το majoras mask το οποιο και αυτο ειναι απιστευτη παιχνιδαρα.

blackmore
21-02-2018, 11:51
Δεν βλέπω να του λείπει κάτι που θα έπαιρνε απο την βασική ιστορία. Όσα λείπουν είναι καθαρά για όποιον θέλει να κάνει τον 100% τερματισμό, πράγμα ανούσιο αν δεν σε ενδιαφέρει για να λές απλά οτι το τερμάτισες 100%. Οκ του λείπουν καρδούλες, αράχνες, μπουκάλια αλλά σιγά, δεν είναι κάτι που αν τα βρεί θα του αλλάξει την εμπειρία στο παιχνίδι. Αν έχεις κάτι στο μυαλό σου που δεν πρόσεξα βάλε το σε spoiler tag μην του χαλάσουμε την έκπληξη :P

Απο την άλλη, συμβουλή Νίκο για το Majoras. Μάζεψε όλες τις μάσκες. Όλες έχουν όμορφα πραγματάκια και δεν είναι απλά έξτρα σαν ένα μπουκάλι ή μία καρδιά.

Πέρα του ότι δεν ξέρουμε το τι έκανε, και τι όχι, λείπει και ένα σπαθί:)

- - - Updated - - -

Ααχχχ τι παιχνιδαρα ειναι πραγματικα.Μακαρι να εβγαζε τα remakes του 3ds στο switch για να τα ξαναγορασω.Το θεμα ειναι nikol@r@s οτι τοτε βγηκε το ocarina εθεσε νεα δεδομενα για ολη την βιομηχανια,οπως και το mario 64 νωριτερα.
Οταν βγηκε το BOTW το συγκρινανε με το ocarina,για μενα δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης αυτα που καταφερε το ocarina για ΟΛΗ την βιομηχανια δεν μπορουν να συγκριθουν με αυτα που εχει κανει το BOTW.
Kαι οπως αναφερουν τα παιδια σειρα τωρα το majoras mask το οποιο και αυτο ειναι απιστευτη παιχνιδαρα.

Σωστός, γιατί δεν πρέπει να βλέπουμε μόνο το πόσο πούλησε κάτι, και σε πόσο χρόνο, άλλα και το τι κατάφερε ένα games και τι όχι.

SHot-OS
21-02-2018, 12:05
Πέρα του ότι δεν ξέρουμε το τι έκανε, και τι όχι, λείπει και ένα σπαθί:)

Τι χάνω...? εκεί δεν είναι όλα? :huh: Πέρα απο άλλα μικροπράγματα που όντως δεν ξέρουμε άμα τα έκανε.

Kokiri είναι σκούρο γιατί δεν μπορεί να το κάνει equip λόγο του οτι είναι στο μέλλον! Το δεύτερο είναι το master sword και το τρίτο είναι ολοκληρωμένο κανονικά το big goron sword. Τα θυμάμαι λάθος? Όσο για τις ασπίδες αν εννοούσες αυτές νομίζω πως ο μόνος λόγος που δεν έχει την ξύλινη είναι επειδή παίζει να του κάηκε και δεν ασχολήθηκε να την ξαναγοράσει. :confused:

Πραγματικά σκέφτομαι μήπως ξέχασα κάτι... :P

blackmore
21-02-2018, 12:48
Όταν παίρνεις το σπαθί που λες, η πλάκα υπάρχει ή όχι στα πράγματα σου?

johnyrockgr
21-02-2018, 13:16
Τι χάνω...? εκεί δεν είναι όλα? :huh: Πέρα απο άλλα μικροπράγματα που όντως δεν ξέρουμε άμα τα έκανε.

Kokiri είναι σκούρο γιατί δεν μπορεί να το κάνει equip λόγο του οτι είναι στο μέλλον! Το δεύτερο είναι το master sword και το τρίτο είναι ολοκληρωμένο κανονικά το big goron sword. Τα θυμάμαι λάθος? Όσο για τις ασπίδες αν εννοούσες αυτές νομίζω πως ο μόνος λόγος που δεν έχει την ξύλινη είναι επειδή παίζει να του κάηκε και δεν ασχολήθηκε να την ξαναγοράσει. :confused:

Πραγματικά σκέφτομαι μήπως ξέχασα κάτι... :P

Οχι δεν ξεχασες τιποτα. Τα εχει παρει ολα,(οσον αφορα στην ιστορια του παυ παιχνιδιου εννοω). Το μονο που λειπει ειναι καποια μπουκαλια και οι υπολοιπες αραχνες. Και σιγουρα καποια κομματια καρδιας. Αλλα αυτα δεν αφορουν την βασικη ιστορια.
Τωρα για ποια πλακα μιλαει ο Blackmore, δεν εχω καταλαβει. Ας μας πει αν θελει.

blackmore
21-02-2018, 14:01
Οχι δεν ξεχασες τιποτα. Τα εχει παρει ολα,(οσον αφορα στην ιστορια του παυ παιχνιδιου εννοω). Το μονο που λειπει ειναι καποια μπουκαλια και οι υπολοιπες αραχνες. Και σιγουρα καποια κομματια καρδιας. Αλλα αυτα δεν αφορουν την βασικη ιστορια.
Τωρα για ποια πλακα μιλαει ο Blackmore, δεν εχω καταλαβει. Ας μας πει αν θελει.

Αυτή που φαίνεται στην φωτογραφία, με το σπαθί εννοώ, δεν θυμάμαι όταν παίρνεις το σπαθί αν αφαιρείται ή όχι.

johnyrockgr
21-02-2018, 14:25
Αν εννοεις το μαυρο περιγραμμα, δεν νομιζω. Αν εννοεις τον κερσορα πανω στο σπαθι, γιατι να φυγει? Κατι αλλο δεν διακρινω, συγνωμη.

blackmore
21-02-2018, 14:51
Στην δεύτερη φωτογραφία, κάτω από το κίτρινο βέλος, δίπλα στην μάσκα, αυτό για να πάρεις ένα σπαθί δεν είναι, γιατί δεν θυμάμαι καλά.

Nikol@r@s
21-02-2018, 15:45
Θα κάνω μια μικρή παύση γιατί αν ξεκινήσω δεύτερο παιχνίδι Zelda στην σειρά τότε αναπόφευκτα θα έρθει ο κορεσμός και είναι κάτι που δεν το θέλω :( :P Σε όσα γράψατε για το Ocarina,συμφωνώ και επαυξάνω :thumbsup: Δυστυχώς δεν είχα πάρα πολύ χρόνο στην διάθεσή μου και αναγκαζόμουν να παίζω το παιχνίδι βραδινές ώρες κυρίως οπότε το ψάξιμο περιορίστηκε ή μπήκε σε δεύτερη μοίρα κατά κάποιο τρόπο. Δύο ερωτήσεις:

SPOILER
1)Τα άλλα δύο μπουκάλια αν τα έβρισκες,κέρδιζες κάτι?
2)Οι αράχνες πόσες ήταν στο σύνολο?Αν τις έβρισκες όλες,έσπαγε η κατάρα οπότε φτιαχνόταν και το στοιχειωμένο σπίτι? ή απλά γινόντουσαν άνθρωποι και οι υπόλοιπες αράχνες?(Φαντάζομαι ότι μεγάλωνε ακόμη περισσότερο το πορτοφόλι με τις ρουπίες)

blackmore
21-02-2018, 16:16
Με τα μπουκάλια, μπορούσες απλά να έχεις φίλτρα / νερό / νεράιδες κλπ, όσα περισσότερα είχες, τόσα μπορούσες να μεταφέρεις.
Οι αραχνες δεν θυμάμαι πόσες είναι, μπορεί και 100, δεν κατάφερα να της μαζέψω όλες, άλλα είχα βρει ένα καλό αριθμό.
Το παιχνίδι έχει πολλά μυστικά, να φανταστείς ένα βρήκα τυχαία, όταν έπαιζα με το σφυρί, χτυπούσε το έδαφος, και ξαφνικά άνοιξε μια τρύπα και έπεσα μέσα.

GLAROS
21-02-2018, 19:49
Οι αράχνες ακούγονται το βράδυ,άρα με την Οcarina θα αποκτήσεις ένα item όπου θα σε ενημερώνει για μυστικά,τα mini- games θα σου δώσουν καρδιες και upgrades.

Εχει και άλλο περιεχομενο το Οcarina of Time.

johnyrockgr
22-02-2018, 01:09
Στην δεύτερη φωτογραφία, κάτω από το κίτρινο βέλος, δίπλα στην μάσκα, αυτό για να πάρεις ένα σπαθί δεν είναι, γιατί δεν θυμάμαι καλά.

Μαλιστα... Αυτο ειναι το claim check που σου δινει ο Biggoron για να παρεις το σπαθι που φτιαχνει ο ιδιος οταν το τελειωσει. Οταν το παρεις στα χερια σου, το claim check παραμενει και αυτο για καποιο λογο.

Θα κάνω μια μικρή παύση γιατί αν ξεκινήσω δεύτερο παιχνίδι Zelda στην σειρά τότε αναπόφευκτα θα έρθει ο κορεσμός και είναι κάτι που δεν το θέλω :( :P Σε όσα γράψατε για το Ocarina,συμφωνώ και επαυξάνω :thumbsup: Δυστυχώς δεν είχα πάρα πολύ χρόνο στην διάθεσή μου και αναγκαζόμουν να παίζω το παιχνίδι βραδινές ώρες κυρίως οπότε το ψάξιμο περιορίστηκε ή μπήκε σε δεύτερη μοίρα κατά κάποιο τρόπο. Δύο ερωτήσεις:

SPOILER
1)Τα άλλα δύο μπουκάλια αν τα έβρισκες,κέρδιζες κάτι?
2)Οι αράχνες πόσες ήταν στο σύνολο?Αν τις έβρισκες όλες,έσπαγε η κατάρα οπότε φτιαχνόταν και το στοιχειωμένο σπίτι? ή απλά γινόντουσαν άνθρωποι και οι υπόλοιπες αράχνες?(Φαντάζομαι ότι μεγάλωνε ακόμη περισσότερο το πορτοφόλι με τις ρουπίες)

Οι αραχνες ειναι 100. Οσο πιο πολλες σκοτωνεις τοσο περισσοτερα μελη της οικογενειας ελευθερωνονται και παιρνεις διαφορων ειδων δωρακια απο τον καθενα. Οταν σκοτωσεις ολες τις αραχνες, ελευθερωνεται και ο Πατερ-φαμιλιας, ο οποιος σου δινει ενα token επιβεβαιωσης του quest και καθε φορα που μπαινεις σπιτι τους (μα καθε φορα), σου δινει και ενα μεγαλο ποσο απο rupees. Το μεγεθος του πορτοφολιου δεν μεγαλωνει. Κατα τα αλλα, οτι λεει και ο glaros. Εχεις αρκετα πραγματα να δεις ακομα.

Nikol@r@s
22-02-2018, 02:18
Μάλιστα,αυτό που θα κάνω σίγουρα μέσα στις επόμενες ημέρες,είναι να ανοίξω το game cube και το ocarina ώστε να δω σε πιο σημείο το είχα αφήσει τότε!Αν είμαι προς το τέλος ίσως δοκιμάσω εκεί για τερματισμό 100% :D

DJTaurus
22-02-2018, 10:45
Φαντάζομαι ότι δεν είμαι ο μοναδικός που λάτρεψε το ocarina και παράτησε εκεί κάπου στη μέση μέση το Majoras....? Βέβαια και το TP είναι από τα αγαπημένα μου Zelda που απολαμβάνει το μεγαλύτερο hate ανάμεσα στα Zelda από την κοινότητα.

blackmore
22-02-2018, 11:54
Όχι, το majoras πολλοί το αγόρασαν, άλλα λίγοι το έπαιξαν /τερμάτισαν, άλλα είναι από τα καλύτερα, zelda, άλλα θέλει πολύ υπομονή.

SHot-OS
22-02-2018, 14:22
Φαντάζομαι ότι δεν είμαι ο μοναδικός που λάτρεψε το ocarina και παράτησε εκεί κάπου στη μέση μέση το Majoras....? Βέβαια και το TP είναι από τα αγαπημένα μου Zelda που απολαμβάνει το μεγαλύτερο hate ανάμεσα στα Zelda από την κοινότητα.

Το μεγαλύτερο hate θα έλεγα πως το έχει το Skyward... Σε πολύ κόσμο δεν άρεσε αν και εγώ το λάτρεψα και είναι άνετα στα πολύ ψιλά κατα την γνώμη μου!

Όχι, το majoras πολλοί το αγόρασαν, άλλα λίγοι το έπαιξαν /τερμάτισαν, άλλα είναι από τα καλύτερα, zelda, άλλα θέλει πολύ υπομονή.

Για εμένα το Majoras ήταν το πρώτο που έπαιξα και τερμάτησα!!! :P Ξεκίνησα με τα βαρβάτα γιαυτό μετά όλα ήταν πιο ήρεμα. Αμέσως μετά πήγα στο OoT και τα παλιότερα 2D.

DJTaurus
22-02-2018, 14:54
Το μεγαλύτερο hate θα έλεγα πως το έχει το Skyward... Σε πολύ κόσμο δεν άρεσε αν και εγώ το λάτρεψα και είναι άνετα στα πολύ ψιλά κατα την γνώμη μου!

Το skyward το λάτρεψα και εγώ αλλά κ αυτό το παράτησα περίπου στα μισά που βαρέθηκα να παλεύω με τα controls και την κάμερα. Ελπίζω σε μελλοντικό remaster με άλλο χειρισμό.

blackmore
22-02-2018, 15:07
SHot-OS Το majoras όταν το αγόρασα, το έπαιξα με δανικό expation pak, ήθελα να το τερματίσω και άλλες φορές, όπως το ocarina. Expation Pak αγόρασα αρκετά χρόνια μετά, και λόγω χρόνου δεν κατάφερα να ξανά παίξω το majoras, τώρα θέλω να το πάρω στο 3ds.
Το majoras τότε είχα διαβάσει, πως βγήκε σε χρυσή κασέτα, επειδή ήταν καλύτερο από το ocarina στο gameplay, και ήταν όντως καλύτερο.

- - - Updated - - -

Το skyward ήταν το χειρότερο, ειχε κάποιες καλές στιγμές, άλλα δεν μου άρεσε, ίσως φταίει ότι μου την έσπασε ο χειρισμός.

Nikol@r@s
22-02-2018, 19:02
Το skyward ήταν το χειρότερο, ειχε κάποιες καλές στιγμές, άλλα δεν μου άρεσε, ίσως φταίει ότι μου την έσπασε ο χειρισμός.

Χωρίς να είναι κακό παιχνίδι και με βάση τα όσα έχω παίξει κι εγώ έως τώρα,συμφωνώ μαζί σου Blackmore!

1)The Legend Of Zelda Ocarina Of Time/The Legend Of Zelda Breath Of The Wild(Δεν έχω αποφασίσει ακόμη)
3)The Legend Of Zelda Twilight Princess
4)The Legend Of Zelda Wind Waker
5)The Legend Of Zelda Phantom Hourglass
6)The Legend Of Zelda Spirit Tracks
7)The Legend Of Zelda Skyward Sword

GLAROS
22-02-2018, 19:54
... ναι,αλλά για τα Ζelda του CD-i δεν λέτε τίποτα ...

blackmore
22-02-2018, 20:08
Το Breath Of The Wild θα του δώσω μια ακόμα ευκαιρία κάποια στιγμή, μίας και έπαιξα μετά το Breath Of The Wild open world games, και ελπίζω να μου κρατήσει περισσότερο το ενδιαφέρον σαν παιχνίδι, και μετά σαν Zelda games.

- - - Updated - - -

... ναι,αλλά για τα Ζelda του CD-i δεν λέτε τίποτα ...

Η Nintendo φταίει, που δεν τα έβαλε σε κάποια vc, να μπορούν να τα παίξουνε.

SHot-OS
23-02-2018, 02:58
Χωρίς να είναι κακό παιχνίδι και με βάση τα όσα έχω παίξει κι εγώ έως τώρα,συμφωνώ μαζί σου Blackmore!

1)The Legend Of Zelda Ocarina Of Time/The Legend Of Zelda Breath Of The Wild(Δεν έχω αποφασίσει ακόμη)

Το SS μετά το SΤ και PH?? Παναΐα μου! :P τόσο πολύ δεν σου άρεσε ε?

Τα 2D δεν τα έχεις αγγίξει καθόλου ακόμα?

geo2004z
23-02-2018, 14:53

Μπραβο ρε Νικολάρα!! Χαίρομαι πολύ ρε φίλε να διαβάζω τα ποστ σου, μου φέρνει στο μυαλό τα συναισθήματά μου πριν από 20 χρόνια. Η μαγεία του παιχνιδιού είναι ότι σε μαγνήτισε παρ'όλο που δημιουργήθηκε το 1998.

Όμορφη και η λίστα σου. Κάπου εκεί στο κέντρο θα βολέψεις το Majora αν το παίξεις. Μην περιμένεις ιστορία τόσο επική όσο στο Οκαρίνα αλλά είναι σίγουρα ένας τίτλος που αξίζει να παίξεις. Σκέφτομαι μάλιστα να το ξανατερματίσω μετά από 20 περίπου χρόνια γιατί δεν έχω στη μνήμη σχεδόν τίποτα από το συγκεκριμένο.

Θα με πεις τρελό αλλά πρέπει να αρχίσεις και τα 2D. Τουλάχιστον τα Link to the Past, Links Awakening και Oracles πρέπει να τα πάιξεις. Ερώτηση...έχεις πάιξει το Link between words?

rockass14
23-02-2018, 16:25
Δεν υπάρχει χρονολογική σειρά στα Ζέλντα. Ένα άτυπο timeline μόνο με διακλαδώσεις (που μάλλον το έφτιαξαν κάποια στιγμή για να μην τους τα ζαλίζουν τα φανμπόγια). Υπάρχουν κάποια "sequels" βέβαια, βλέπε Zelda 2, Majora's, αλλά όπως και να τα παίξεις δεν έχει καμία σημασία.

Nikol@r@s
23-02-2018, 16:31
Το SS μετά το SΤ και PH?? Παναΐα μου! :P τόσο πολύ δεν σου άρεσε ε?

Τα 2D δεν τα έχεις αγγίξει καθόλου ακόμα?

Όχι το αντίθετο,ειδικά στα πρώτα 2 Playthrough το είχα λατρέψει,αλλά στο πρόσφατο που έκανα με ξένισαν σε πολύ μεγάλο βαθμό τα γραφικά και η θολούρα του ;-) Για να μην παρεξηγηθώ μιλάμε ότι και τα 7 είναι παιχνίδια του 90-99/100, το ότι είναι τελευταίο δεν το κάνει κακό παιχνίδι,έτσι και αλλιώς Zelda και κακό παιχνίδι, δεν πάνε μαζί :P Απλά συγκριτικά με τα υπόλοιπα, υστερεί :D

Μπραβο ρε Νικολάρα!! Χαίρομαι πολύ ρε φίλε να διαβάζω τα ποστ σου, μου φέρνει στο μυαλό τα συναισθήματά μου πριν από 20 χρόνια. Η μαγεία του παιχνιδιού είναι ότι σε μαγνήτισε παρ'όλο που δημιουργήθηκε το 1998.

Όμορφη και η λίστα σου. Κάπου εκεί στο κέντρο θα βολέψεις το Majora αν το παίξεις. Μην περιμένεις ιστορία τόσο επική όσο στο Οκαρίνα αλλά είναι σίγουρα ένας τίτλος που αξίζει να παίξεις. Σκέφτομαι μάλιστα να το ξανατερματίσω μετά από 20 περίπου χρόνια γιατί δεν έχω στη μνήμη σχεδόν τίποτα από το συγκεκριμένο.

Θα με πεις τρελό αλλά πρέπει να αρχίσεις και τα 2D. Τουλάχιστον τα Link to the Past, Links Awakening και Oracles πρέπει να τα πάιξεις. Ερώτηση...έχεις πάιξει το Link between words?

Geo έχω παίξει πολύ παλιά σε emulator στον πρώτο μου υπολογιστή ένα 2D Zelda αλλά δεν θυμάμαι τίποτα, ούτε πρέπει να το είχα προχωρήσει και πολύ!Αφού ξανά δω στο Game Cube το Ocarina,σίγουρα θα παίξω και το Majora's Mask :thumbsup: Σε βάθος χρόνου ίσως παίξω και με τα 2D Zelda, χρόνο πρέπει να βρω :P

Nikol@r@s
25-02-2018, 18:36
Μόλις άνοιξα το σκύλο το Game Cube(15 και συνεχίζει :thumbsup: ), τελικά είχα προχωρήσει πολύ περισσότερο απ'ότι αρχικά πίστευα. Ευχαριστώ όλους όσους με είχαν βοηθήσει τότε(JimLink,Blackmore,Bahamut Zero,Ant,Cowboy,Ntei συν όσους ξεχνάω).

https://i.imgur.com/FWVXEX2.jpg

Οπότε λέω να κάνω έναν ακόμη τερματισμό!

Υ.Γ:Το Master Quest που έχει ως επιλογή στο αρχικό menu τι είναι?
Υ.Γ2:Η Έκδοση στο Game Cube βελτιώνει τα γραφικά του παιχνιδιού σε σχέση με το Ν64?Γιατί παρατηρώ ότι η θολούρα είναι ελάχιστη :wow:

Zalbor
25-02-2018, 23:06
Σε τι το έπαιζες πρόσφατα; N64; Γιατί δεν το συνεχίζεις εκεί;

Το Master Quest είναι μια εκδοχή που έχει διαφορετικά dungeons (στο εσωτερικό)*. Τα περισσότερα είναι πιο δύσκολα. Σου συστήνω να το τελειώσεις κι αυτό, μια που το έχεις!

* Πιο συγκεκριμένα, η γεωμετρία τους είναι ίδια αλλά το τι υπάρχει σε κάθε δωμάτιο, πώς προχωράς κλπ συχνά δεν έχει καμία σχέση.

geo2004z
26-02-2018, 13:09
Οπότε λέω να κάνω έναν ακόμη τερματισμό!

Υ.Γ:Το Master Quest που έχει ως επιλογή στο αρχικό menu τι είναι?
Υ.Γ2:Η Έκδοση στο Game Cube βελτιώνει τα γραφικά του παιχνιδιού σε σχέση με το Ν64?Γιατί παρατηρώ ότι η θολούρα είναι ελάχιστη :wow:

Το Master Quest είναι το ίδιο παιγνίδι εκτός από τα dungeons που έχουν αλλάξει αρκετά. Με είχε εκνευρίσει αρκετά θυμάμαι στα πρώτα dungeons που ο Link δεν έχει κατάλληλο εξοπλισμό, είχα σκοτωθεί πολλές φορές στο deku tree. Αν σου αρέσουν οι προκλήσεις ρίξτο μια ματιά για την εμπειρία.

Για τα γραφικά, εμένα μου φαίνονταν ακριβώς τα ίδια σαν του Ν64. Υποτίθεται ότι έχουν βελτιωθεί στο gamecube αλλά προσωπικά δεν είδα καμμία διαφορά.

blackmore
07-03-2018, 21:41
Αγόρασα το majoras mask 3d, έπαιξα λίγο και είδα πως έκαναν αρκετές αλλαγές, με το σημαντικότερο πως save μπορείς να κάνεις από την αρχή, γιατί στο n64 έπρεπε να γυρίσεις το χρόνο πίσω στην αρχή, και κάποια στιγμή στο παιχνίδι σου έδινε σημεία για save, αν θυμάμαι καλά.
Οπότε πιστεύω πως το παιχνίδι δεν είναι τόσο πονοκέφαλος, όσο το αρχικό, και όσοι δεν το έπαιξαν αξίζει πραγματικά, είναι μοναδικό Zelda.

fanny
10-03-2018, 00:49
Και εγώ το έχω... Η γνώμη μου είναι πως δεν πρέπει να είναι το πρώτο παιχνίδι Zelda που θα παίξει κάποιος... Πρέπει να έχεις λίγη πείρα σε αυτού του είδους τα games για να βγάλεις άκρη.

blackmore
10-03-2018, 01:16
Και εγώ το έχω... Η γνώμη μου είναι πως δεν πρέπει να είναι το πρώτο παιχνίδι Zelda που θα παίξει κάποιος... Πρέπει να έχεις λίγη πείρα σε αυτού του είδους τα games για να βγάλεις άκρη.

Εμένα ηταν το δεύτερο Zelda που έπαιξα, όταν πρώτο κυκλοφόρησε, μετά το Ocarina of Time, και να πω την αλήθεια δεν δυσκολεύτηκα περισσότερο από το Ocarina για να το τερματίσω, λίγο με της μάσκες χρειάζεται περισσότερη αναζήτηση.
Για τα σημερινά δεδομένα, πιστεύω πως είναι αρκετά δύσκολο, άλλα είναι ένα Zelda που πρέπει να παιχτεί, γιατί είναι φοβερό, και μοναδικό Zelda.

Μήπως έχεις τον οδηγό στρατηγικής που είχε στο περιοδικό Games?

fanny
10-03-2018, 02:25
Δεν ξέρω, εξακολουθεί να με δυσκολεύει, στο 3ds τουλάχιστον...
Όχι,αλλά νομίζω ότι κυκλοφορεί στο ιντερνετ...

Zalbor
10-03-2018, 03:36
Αυτό που μετάφρασε τους Bombers ως "βομβιστικά"; Το θυμάμαι…