PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Mischief Makers

Vetus
14-12-2011, 16:45
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/3/31/Mischief_Makers.jpg
Συνήθως όταν ακούτε τ' όνομα Nintendo 64 το μυαλό σας πάει κατευθείαν σε δημιουργίες της Nintendo και της Rare όπως το Super Mario 64 και το Golden Eye. Kι όχι άδικα καθώς η υποστήριξη από τρίτες εταιρείες δεν ήταν κι η πιο ισχυρή λόγω του υψηλού κόστους παραγωγής και τους μεγάλους περιορισμούς χωρητικότητας των cartidge κι έτσι προτίμησαν την φτηνή λύση των cd με την μεγάλη χωρητικότητάς τους στο Playstation και το Saturn που τους απέφερε πιο εύκολα μεγάλα κέρδη.

Κι εδώ έρχεται μια εταιρεία που δεν την ενδιαφέρει να βγάλει παιχνίδια που θα πουλήσουν εκατομμύρια αντίτυπα αλλά παιχνίδια πρωτότυπα που θα μείνουν στην ιστορία των videogames και που οι ίδιοι οι δημιουργοί θέλουν να βγάλουν. Ο λόγος φυσικά για την Treasure, την εταιρεία ανάπτυξης πίσω από διάφορα, κλασσικά αριστουργήματα όπως το Gunstar Heroes και το Sin&Punishment που είτε θα βγάζει δημοφιλές παιχνίδια που θα κάνουν υψηλές πωλήσεις όπως το WarioWorld είτε παιχνίδια σχετικά άγνωστα που θα κάνουν φτωχές πωλήσεις αλλά θα έχουν το μικρό, δυνατό κοινό τους όπως το Rakugaki Showtime. To Mischief Makers για το Nintendo 64 ανήκει στην δεύτερη κατηγορία που αν κι είχε τα προσόντα για ένα best seller τίτλο δεν πούλησε όσο έπρεπε αλλά παρόλα αυτά αποτελεί ένα από τα καλύτερα και πιο πρωτότυπα platform games που 'χουν βγει ποτέ που μέχρι και σήμερα έχει το δικό του, δυνατό κοινό και τ' οποίο θ' άξιζε να βγει στο Virtual Console για Wii ή για 3DS.

Περισσότερα για το παιχνίδι θα διαβάσετε στα παρακάτω αφιερώματα:
http://www.mrmonkeyman.com/treasure/mischief.html
http://www.hardcoregaming101.net/mischiefmakers/mischiefmakers.htm

Πάρτε και μια γεύση με το παρακάτω video:

http://www.youtube.com/watch?v=M1kXaawsQzY

Για όσους έχουν ακόμα Nintendo 64 επιβάλεται να το αγοράσετε δίχως δεύτερη σκέψη ειδικά από την στιγμή που θα το βρείτε εύκολα στο eBay ή σε κάποιο κατάστημα (online ή μη) με retro games σε χαμηλή τιμή. Κι αν δεν έχετε Nintendo 64 όπως λέει και το slogan:
Get N, or get Out! :001_tt2:

Alexandros87
14-12-2011, 17:33
Πωωωωωωωω που το θυμήθηκες αυτό τώρα. Το έχω το παιχνίδι για το N64. Απο τα αγαπημένα μου είναι

Jimaras
14-12-2011, 22:11
Δεν το έχω παίξει ποτέ το παιχνιδάκι αλλά φαίνεται πολύ ωραίο ;) . Θα το ψάξω να δω αν το βρω.

Vetus
15-12-2011, 04:44
Πωωωωωωωω που το θυμήθηκες αυτό τώρα. Το έχω το παιχνίδι για το N64. Απο τα αγαπημένα μου είναι
Κι εμένα από τα αγαπημένα μου είναι αλλά δυστυχώς παλιότερα δεν είχα δικό μου αντίτυπο του παιχνιδιού. Είχα δοκιμάσει πριν λίγα χρόνια να το παίξω σε emulator αλλά πέρα τ' ότι το εν λόγω παιχνίδι δεν έπαιζε τόσο καλά χωρίς χειριστήριο N64 δεν μπορούσα να το παίξω άνετα. Κι επειδή τυγχάνει να έχω ακόμα το N64 που είχαν κάνει παλιότερα οι γονείς μου στον μικρό μου αδερφό (η μοναδική κονσόλα που οι ίδιοι οι γονείς μας αγόρασαν χωρίς ο αδέρφος μου να το γκρινιάξει καθώς οι γονείς μας μισούν τα videogames κι έτσι πέρα από το SNES οποιαδήποτε άλλη κονσόλα την αγοράζαμε μαζί με το αδερφό μου πουλώντας πρώτα την παλιότερη κονσόλα μας ή κάνοντας ανταλλαγή) πέρσυ έπρηζα έναν φίλο μου να βρει κανά αντίτυπο στο eBay στην συσκευασία του σε καλή κατάσταση. Και τελικά μου το φύλαξε για έκπληξη και μου το 'κανε δώρο πέρσυ στα γενέθλια μου. Δεν φαντάζεσαι τι χάρα είχα μιας και το 'χα απίστευτο απωθημένο το εν λόγω παιχνίδι. Δυστυχώς, όμως, το χειριστήριο του N64 όπως και σχεδόν όλα τα παιχνίδια του N64 (καλά, τα 3-4 που είχαμε) τα 'χασε ο πατέρας μου (όπως μου 'χει χάσει κι άλλα παλιά πράγματα και του το κρατάω μανιάτικο) είχανε χαθεί και νόμιζα ότι είχαν χαθεί και τα καλώδια. Κι έτσι παρόλο που έλεγα συνέχεια στον εαυτό μου να κοιτάξω στο Μοναστηράκι ή στις αγγελίες για χειριστήρια και καλώδια διαρκώς όλο κάτι τύχαινε και δεν το 'κανα. Όταν όμως ξανακοίταξα πρόσφατα στην συσκευασία διαπίστωσα ο ηλίθιος ότι τελικά μου έλειπε μόνο το χειριστήριο. Κι επειδή πριν λίγους μήνες ένας άλλος φίλος μου που μένει κόντα ξετρύπωσε από το πατάρι του το N64 του για να το στολίσει στο δωμάτιό του του ζήτησα να μου δανείσει ένα χειριστήριο. Κι έτσι όταν μου το δάνεισε την Παρασκευή αυτή όταν γύρισα σπίτι έπεσα για ύπνο αλλά επειδή δεν μ' έπαιρνε ο ύπνος πιο μετά σηκώθηκα για να παίξω το παιχνίδι. Όταν ξαναέβγαζα το N64 από την συσκευασία του μετά από πολλά χρόνια, το έστησα στο δωμάτιό μου, το σύνδεσα, βρήκα το κανάλι κι έβαλα την κασέτα είχα την χαρά μικρού παιδιού που έπαιρνε την πρώτη του κονσόλα, ένα συναίσθημα που σπάνια μου βγαίνει προς τα έξω (μ' εξαίρεση όταν πρωτοπήρα Nintendo DS). H χαρά μου ήταν τέτοια που ήθελα να κάνω σαν τα Nintendo 64 kids.

Ω, ναι, ξέχασα να σου πω (αν και παίζει να το 'χω πει κι άλλες φορές): η Treasure είναι η 2η αγαπημένη μου εταιρεία μετά την Nintendo κι αυτό οφείλεται κυρίως σε παιχνίδια όπως το Guardian Heroes και το Mischief Makers. Aλήθεια, έχεις δει το extra ending; Eγώ αυτό παλεύω να βγάλω πριν δω το φινάλε διότι θέλω να το δω με την πρώτη. Είναι ολίγον τι ζόρι αλλά αξίζει τον κόπο, ειδικά από την στιγμή που λατρεύω τόσο πολύ το παιχνίδι.

PureLink
15-12-2011, 18:22
Φοβερό παιχνίδι,το είχα πάρει μόλις είχε βγει σχεδόν και το απόλαυσα μέχρι το τέλος του.Κάθε πίστα μια πρόκληση και ειδικά το animation τα σπάει με την υπογραφή της Treasure.Αξίζει πραγματικά,όσοι δεν το έχουν παίξει ακόμα,κάντε μια χάρη στον εαυτό σας και αγοράστε το!!

Spyke88
15-12-2011, 19:00
Εγω θα πω την αμαρτια μου δεν το ξερω αλλα απο το κουτι και απο το βιντεο φαινεται ενδιαφερον! Μαρεσει που ειναι ενα 2D game με 3D βαθος!

Link - The hero of time
16-12-2011, 16:15
Το βρηκα σε μαγαζι με 15 ευρω κουτάτο! λεω να το παρω!!!