PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Ελάτε να ονομάσουμε το χειριστήριο του Wii U !

Ancient hero
13-02-2012, 20:50
Wii U Controller; Σι-δη-ρό-δρο-μος ! ! ! !
Ελάτε μαζί να βαφτίσουμε το χειριστήριο της νέας κονσόλας της Nintendo !
Σκεφτείτε οτι είστε ο δημιουργός της Nintendo και προτείνετε το όνομα του επαναστατικού πολύ-χειριστηρίου !
Ο νικητής-νονός, ο οποίος θα προκύψει μέσα από αυτό το θέμα, θα αποστείλει το όνομα στην μαμά Nintendo με e-mail.
Andys12, μπορούμε να το κάνουμε αυτό;? Να ψηφίσουμε ποιο όνομα θα επιθυμούσαμε;

Αρχίζω εγώ με τα ονόματα, Wii Tab, Tab U, ToUch.

Dark Link
13-02-2012, 20:54
U Move, U Map, U Pad, U Tablet

GLAROS
13-02-2012, 21:04
U power,hand,touch,palm,ndow (window)

A1200
13-02-2012, 22:12
U tab,U mote

billbig
13-02-2012, 22:36
Τυροπιτmote

Ash_Pokemaster
13-02-2012, 23:18
uPad [sic].
Σοβαρά όμως, θα πω μία ιδέα που βασικά ήταν του Hellraider: U. Σκέτο!
Παρεπιπτόντως, μήπως να συζητήσουμε και ιδέες για μετονομασία του ίδιου του Wii U;
Προσωπικά είχα κάποιες καλές (πιστεύω) ιδέες, και ακουγόταν και κάποιες φήμες περί αυτού...

[...] ndow (window)

NDow, γαμάτο!

Tanno-chan
13-02-2012, 23:29
UMad, Bro. :troll:

Χωρίς αστεία, εγώ σκέφτηκα κάποια από τα παρακάτω.

Uni(U nintendo), Wii U-te.

Spyke88
13-02-2012, 23:56
Γιατι να εχει ονομα? Κανενα αλλο χειριστηριο δεν ειχε ονομα εκτος απο το WaveBird και το Wii Mote.

RooF
14-02-2012, 00:56
Γιατι να εχει ονομα? Κανενα αλλο χειριστηριο δεν ειχε ονομα εκτος απο το WaveBird και το Wii Mote.

Ξεχνας το Move. :P

Εγω λεω να το λεμε....

U touch!

vovolas
14-02-2012, 01:29
U game-U unit

Alexandros87
14-02-2012, 03:09
U Δίσκος για τους καφέδες.

GLAROS
14-02-2012, 03:12
U Δίσκος για τους καφέδες.
A να χαθείς σαχλέ ... :21:

Tanno-chan
14-02-2012, 03:12
U Norris? :P

GLAROS
14-02-2012, 03:14
:cursing::cursing::cursing:

cloud
14-02-2012, 03:44
U Tab, τέλος..

Ash_Pokemaster
14-02-2012, 13:37
Your Controller. :001_cool:

cowboy
14-02-2012, 14:43
Γιατί να ονομάζουμε το Controller και όχι την κονσόλα. Φαίνεται πως η Nintendo θα αλλάξει το όνομα του συστήματος.

Είναι δύσκολο να βρείς ένα καλο όνομα αν πρέπει να περιλαμβάνει και την λέξη Wii μέσα.

VisionTablet

Zalbor
14-02-2012, 16:23
Εγώ στην παρουσίαση, για κάποιο λόγο νόμιζα ότι θα το πει "Universe". Καλό μου ακούγεται ακόμα, για την κονσόλα.

Dani14
14-02-2012, 16:25
Φήμες είναι, δεν πιστεύω να το αλλάξουν.

+1 στον Ash :)

andys12
14-02-2012, 19:56
Utab, Utouch

Dimpap28
14-02-2012, 20:45
Χειριστήριο του Wii U. Τέλος. :tongue_smilie:

Spyke88
14-02-2012, 20:48

Απλο και ξαπλωτο.

Internetakias
14-02-2012, 20:56
Το πιο πρακτικό όνομα που έχω δει στο thread

Ancient hero
14-02-2012, 21:19
Εγώ στην παρουσίαση, για κάποιο λόγο νόμιζα ότι θα το πει "Universe". Καλό μου ακούγεται ακόμα, για την κονσόλα.

Μέσα από το μυαλό μου το πήρες γιατί αν θυμάσαι καλά είχε πει οτι μπορεί να σημαίνει και Utopian.
Το Universe είναι αρκετά γνωστή αγγλική λέξη και δείχνει το σύμπαν της Nintendo.
Αν άλλαζε το όνομα, το οποίο μου αρέσει όπως είναι, θα μπορούσε να ήταν συμβολικά το N-Core, Nintendo Core ή EnCore, δηλαδή το ξανακάλεσμα ηθοποιών και μουσικών στην σκηνή...Δηλαδή, η επαναφορά.

Όμως ο λόγος που το 2005 ονόμασαν έτσι το Wii ήταν οτι ήταν παραλλαγή του We, ήταν μονοσύλλαβο (πολύ σημαντικό) και μπορούσε να το προσφέρει ο καθένας, σε κάθε χώρα του κόσμου..

Οπότε μάλλον για εύηχο όνομα θα έχουμε.
Και μάλλον θα επιλέξουν και αντίστοιχο μονοσύλλαβο όνομα για το χειριστήριο..Αν και το χειριστήριο θα αλλάξει λίγο μέχρι την Ε3 2012.
Αν πάλι το ονομαστούν pad ή tab, αντίπαλες εταίρες θα τρέξουν να βγάλουν pad ή tab για να χτυπάνε μόνο και μόνο με το όνομα το χειριστήριο του Wii U.

Της τιμές περί αλλαγής ονόματος στο Wii U ενδέχεται να της ξεκινούν αντίπαλες εταιρίες οι οποίες ενδέχεται να αποσκοπούν σε σύγχυση της Nintendo προς το κοινό της ή να δείξουν οτι η Nintendo δεν λαμβάνει σωστές αποφάσεις και οτι δεν ξέρει τι της γίνεται..Έτσι γίνεται ο πόλεμος στην Nintendo, ειδικά όταν δεν υπάρχει κάτι άλλο στον ορίζοντα..

Πάντως πιστεύω οτι μπορεί να πάρει ένα όνομα που θα έχει να κάνει και με το 3DS.
Δηλαδή ποιος μου λέει εμένα οτι δεν θα μπορώ να πάρω το Wii U χειριστήριο και να πηγαίνω σε ένα κατάστημα να συναντιέμαι με άλλους κατόχους Wii U χειριστηρίων και να παίζουμε σε ένα κοινό Wii U; Πόσο ποιο κοινωνικό από αυτό;!

GLAROS
14-02-2012, 21:28
..Δηλαδή ποιος μου λέει εμένα οτι δεν θα μπορώ να πάρω το Wii U χειριστήριο και να πηγαίνω σε ένα κατάστημα να συναντιέμαι με άλλους κατόχους Wii U χειριστηρίων και να παίζουμε σε ένα κοινό Wii U; Πόσο ποιο κοινωνικό από αυτό;!

Έχουμε το 3ds για όξω από το σπίτι.
Τώρα αν θέλει να ξαναμπεί στα σπίτια η N θα το κάνει μέσο τον games και των online υπηρεσιών.

Ancient hero
14-02-2012, 21:49
Έχουμε το 3ds για όξω από το σπίτι.
Τώρα αν θέλει να ξαναμπεί στα σπίτια η N θα το κάνει μέσο τον games και των online υπηρεσιών.

Γιατί ποιον θα χαλούσε αν 20 άτομα ήταν σε ένα δωμάτιο με τα Wii U controllers και έπαιζαν κανένα Nintendo MMO RPG;;

Το επόμενο βήμα δεν είναι μόνο το motion control. Είναι το gaming με φυσική παρουσία και μεγάλη υπολογιστική δύναμη.
Ένα δυνατό μηχάνημα, πολλά άτομα, με "δυνατά" χειριστήρια. Η Nintendo βλέπει πολύ μπροστά.

Zalbor
15-02-2012, 01:34
Προς στιγμή σκέφτηκα ότι ελπίζω να μην το πουν "Yoo" γιατί μου φαίνεται γελοίο όνομα, αλλά αρχικά και το Wii έτσι μου φαινόταν.

ShinAkuma87
17-02-2012, 23:26
U Win :tongue_smilie:

Alexandros87
17-02-2012, 23:34
U tube :p

Braveheart1980
17-02-2012, 23:45
U-ninty

cloud
18-02-2012, 00:40

Χειριστήριο του Wii U με 6" οθόνη που την κάνεις τσούκου τσούκου κουμπάκια κουνιστίρια κάμερα και ηχεία που κάνουν μπλίκι μπλίκι. Τέλος.:001_tt2:

Ancient hero
04-05-2012, 14:52
Ορίστε και το σχέδιο της πατέντας της Nintendo για την βάση του χειριστήριου του Wii U.
Μοιάζει με την βάση φόρτισης του Nintendo 3DS, στο σημείο όπου "κουμπώνει" η συσκευή στην βάση.
ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ ΜΌΝΟ ΑΥΤΉ Η ΑΛΛΑΓΉ !!!
Προσέξτε τα circle pads.
Έχουν αντικατασταθεί ΠΛΈΟΝ από ANALOG STICKS !!!!!
8367

pekinoua
04-05-2012, 15:01
Τα analog sticks αν δεν κάνω λάθος είναι από το πρώτο design του, πριν την Ε3. Η πατέντα πρέπει να είναι παλιά, αλλά τώρα να έρχεται στην επιφάνεια. Δεν είναι και άσχημο πάντως αυτό με την βάση. Προτιμώ usb για φόρτιση πάντως, αν είναι γι'αυτόν τον λόγο.

Ancient hero
04-05-2012, 16:00
Είναι ANALOG STICKS. Το έλενξα με τα παλιά σχέδια, που οι αναλογικοί μοχλοί ήταν πολύ μεγάλοι.
Για του λόγου το αληθές παραθέτω πως ήταν
1.Πριν την Ε3, το οποίο δεν εμφανίστηκε τελικά στην έκθεση.
8369
2.Πως εμφανίστηκε στην Ε3 2011.
8370
3.Πως εμφανίζεται σήμερα.
8371

pekinoua
04-05-2012, 16:16
Πράγματι από την Ε3 είναι. Αλλά και πάλι για Circle Pad μου μοιάζουν όπως βλέπω τις εικόνες :P Τα analog sticks είναι αρκετά πιο διαφορετικά.

motherbrain
04-05-2012, 16:31
Ανάμεσα στο 2και3 δεν βλέπω διαφορές. Το #1 δεν το είδαμε ποτέ, απλά ήταν ένα προσχέδιο. Αυτό με την βάση είναι γνωστό όταν κάποιος στο neogaf παρατήρησε ότι υπάρχουν οι αντίστοιχες χρυσές επιφάνειες στο χειριστήριο όπως στο 3DS μέσω των οποίων φορτίζει όταν τοποθετείται στην βάση του.

Τίποτα καινούργιο δηλαδή, απλά έγινε επίσημο.... Προσωπικά την βάση του 3DS δεν την χρησιμοποίησα ποτέ αλλά για το χειριστήριο μου αρέσει περισσότερο.

Ancient hero
04-05-2012, 21:16
Παιδιά, παρατηρήστε παρακαλώ πιο προσεχτικά:
Είναι αναλογικοί μοχλοί που προεξέχουν λιγότερο από την πρώιμη έκδοση. Επίσης ο αναλογικός μοχλός αποτελείται από δύο σχήματα και όχι ένα μικρού ύψους κύλινδρο, που είναι το circle pad.
Ο νέος αναλογικός μοχλός μοιάζει σε μέγεθος με τον κίτρινο αναλογικό του χειριστηρίου του Game Cube.

Το έχουν αναφέρει και παλιότερα ότι ο αναλογικός έχει καλύτερο έλεγχο από το circle pad.

---------- Το μήνυμα δημοσιεύτηκε στις 21:16 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 21:06 ----------

Επίσης για το τελικό όνομα του Wii U controller, πιστεύω ότι η Nintendo θα προτιμήσει κάτι πολύ γνώριμο και εύκολο για τους Nintendo fans αλλά και τους νέους παίχτες: Wi U NAVI από την οδηγό-σύντροφο του Link, Navi (Navigator).

Και αν την ονόμαζαν Fi, (Fiction) από το Skyward Sword, λόγω ότι η Fi ήταν μια ύπαρξη γνώσης, πνεύματος και ομορφιάς, πάλι ευχαριστημένος θα ήμουν.

Ήδη είχα πει Touch, τώρα λέω Navi και Fi.

motherbrain
04-05-2012, 22:05
Ο νέος αναλογικός μοχλός μοιάζει σε μέγεθος με τον κίτρινο αναλογικό του χειριστηρίου του Game Cube.

Kατάλαβα τι εννοείς αλλά το σχέδιο δεν είναι κατάλληλο για να βγάλουμε τέτοιο συμπέρασμα. Μεταξύ κλασσικού αναλογικού και circle pad προτιμώ το πρώτο αλλά στην τελική η Nintendo θα αποφασίσει....

Kyrlan
04-05-2012, 22:48
Ακόμα δεν είναι επίσημο για το Charging Dock είναι φήμη (προς το παρόν). Υπομονή να μάθουμε αν αληθεύει.

Ancient hero
04-05-2012, 23:03
MotherBrain κοίτα τώρα πράγματα: Έβγαλε τώρα φήμη το GoNintendo.com ότι τα circle pads θα είναι clickable.
Πως θα είναι, αν δεν είναι αναλογικοί μοχλοί; Που θα βυθιστούν αυτοί;

pekinoua
04-05-2012, 23:09
Αυτό είναι με βάση τι είπε κάποιος στο neogaf(που αν κρίνω από τον χρήστη, ισχύει). Ίσως να είναι κάτι ενδιάμεσο. Δηλαδή υπερηψωμένα circle pads... Πάντως όπως και να έχει θα είναι καλύτερο να είναι υπερηψωμένα.

motherbrain
04-05-2012, 23:33
MotherBrain κοίτα τώρα πράγματα: Έβγαλε τώρα φήμη το GoNintendo.com ότι τα circle pads θα είναι clickable.
Πως θα είναι, αν δεν είναι αναλογικοί μοχλοί; Που θα βυθιστούν αυτοί;

Μα δεν έγραψα ότι αποκλείεται, αντίθετα μάλιστα προτιμώ τον κλασσικό αναλογικό.

Edit: clickable εννοεί ότι θα λειτουργούν και ως κουμπιά όταν τους πιέζεις όπως στα άλλα χειριστήρια. Ναι πρέπει να είναι υπερυψωμένος αλλά δεν χρειάζεται να είναι και κλασσικός αναλογικός, άνετα μπορεί να είναι circle pad όπως εξάλλου αναφέρονται στο άρθρο. Ότι δηλαδή γράφει και ο Peke ακριβώς από πάνω......

Ancient hero
08-05-2012, 18:11
Νομίζω ότι βρήκα πως θα ονομάζεται το χειριστήριο του Wii U. Όπως πάντα η Nintendo τα περνάει υποσυνείδητα, αλλά σήμερα παίζοντας Skyward Sword το είδα μπροστά μου:
"You then used the power of an ancient tablet to open a column of light leading to the land below." - Fi.
8396
Αν βάλουν την Fi σαν οδηγό στην ταμπλέτα θα είναι τρέλα! Σίγουρα θα παίξει κάποιον ρόλο στο Wii U λόγω ότι εμφανίζεται σαν σύζευξη υπολογιστή και πνεύματος.

"Tablet" σίγουρα η μία λέξη.
Η Nintendo προτιμά τα άμεσα ονόματα και δεν θέλει να επικεντρώνεται η προσοχή τόσο στο όνομα, όσο στις δυνατότητες.
Tablet πολλά στην αγορά, αλλά Nintendo Tablet μόνο ένα.

pekinoua
08-05-2012, 20:05
Αν βάλουν την Fi στο Wii U δεν θα το πάρω όσο καλό και αν είναι :bored:

RooF
08-05-2012, 20:30
Αν βάλουν τη fi η την navi η ακόμα και τον συνδετηρας του office χωρίς επιλογή on off θα το σπασω.

Ancient hero
08-05-2012, 20:50
Να με θυμηθείτε. Η Nintendo ότι κάνει από εδώ και πέρα θα βάζει πιο πολύ συναίσθημα και πλοκή.
Βλεπε Skyward Sword και Metroid Other M.

GLAROS
08-05-2012, 21:00
Θα μου άρεσε να υπάρχει μια "υπόσταση" μέσα στο tablet.
Όπως στο Fit,στο 3Ds...κακός που δεν είχαν τα Wii-mote,έστω φωνή ή ηχους/μελωδίες.

Alexandros87
08-05-2012, 21:05
Εγώ θα ήθελα να μου μετράει την πίεση! :p

GLAROS
08-05-2012, 22:13
Όπως η "δαγανοτσιμπιδα" vitality ?

http://www.youtube.com/watch?v=TRwarxMTxZg

http://www.youtube.com/watch?v=jsNf5gO7Rw4&feature=related

Dimpap28
08-05-2012, 22:25
Ακόμα ελπίζω ότι το Vitality Sensor θα ενσωματωθεί με το U Pad. Ίσως στις σκανδάλες από πίσω. Αλλά δεν το κόβω... Θα ήταν καλή φάση, αντί να φοράς το δαγκανάκι στο δάχτυλο, λες και πας στο γιατρό να σου μετρήσει το οξυγόνο...

GLAROS
08-05-2012, 22:36
Μεταξύ σοβαρού και αστείου θα ήταν άλμα εξέλιξης η υλοποίηση του vitality,από επιφάνειες αφής γεμίσαμε.Θέλουμε φρέσκο πράμα.

pekinoua
08-05-2012, 22:47
Εκτός αν και η τεχνολογία του εξελίχθηκε και είναι ενσωματωμένο στην οθόνη αφής :P Ελπίζω πάντως να μην ξαναγυρίσει και ελπίζω να μην το δούμε στο χειριστήριο. Δεν νομίζω να είναι καλό το να γεμίσουν το χειριστήριο με άχρηστα πράγματα τα οποία θα του αυξήσουν και την τιμή...

Ash_Pokemaster
08-05-2012, 22:47
Όπως η "δαγανοτσιμπιδα" vitality ?

http://www.youtube.com/watch?v=TRwarxMTxZg

http://www.youtube.com/watch?v=jsNf5gO7Rw4&feature=related

Χωρίς πλάκα, ό,τι και να λένε για το Vitality, είναι απίστευτο concept και όπως ο Δημήτρης, ελπίζω να γίνει intergration του στο tablet του Wii U ή/και στο Nunchuck. Μπορώ να σκεφτώ δεκάδες πρακτικές εφαρμογές του σχεδόν σε οποιοδήποτε genre.

Για παράδειγμα προσαρμογή της δυσκολίας του παιχνιδιού βάσει της απογοήτευσης του παίχτη. Ας μην ξεχνάμε ότι τα video games είναι για να διασκεδάζουμε. Η απογοήτευση που μπορεί να σου φέρει ένα παιχνίδι στο οποίο χάνεις συχνά (για την ακρίβεια σχεδόν πάντα) αλλάζει τον ρυθμό των χτύπων καρδιάς σου. Άλλες φορές φυσικά το να χάνεις είναι κι αυτό διασκεδαστικό! Με το Vitality Sensor το παιχνίδι θα προσαρμόζει στο background τον βαθμό δυσκολίας αν και μόνο αν σου χαλάει την εμπειρία. Επιπλέον σε περιπτώσεις "ξαφνικής" απογοήτευσης, όπως σε ένα platformer που βρίσκεσαι ένα βήμα πριν το τέλος και γίνεται μια βλακεία και χάνεις, μπορεί να σου δίνει μία extra ευκαιρία ή ζωή. Στο τέλος της "πίστας" σου λέει σε ποιο βαθμό δυσκολίας έπαιξες και πόσες extra ευκαιρίες χρησιμοποίησες. Καταλαβαίνετε πόσο καλά δουλεύει αυτό σε ένα παιχνίδι σαν το Kid Icarus: Uprising.

Άλλη μία ιδέα είναι η χρήση του αξεσουάρ για βελτιστοποίηση του τρόμου σε horror παιχνίδια. Κάποιος μπορεί να είναι κλειστοφοβικός, κάποιος μπορεί να ταράζεται από την έλλειψη όπλων, κάποιων μπορεί να τρομάζει με τα ξαφνικά "μπου!". Αν και δεν ξέρω πόσο εφικτό είναι αυτό από πλευράς policy, το παιχνίδι μπορεί να καταλαβαίνει με ποιόν τρόπο τρομάζεις περισσότερο και να προσαρμόζεται δυναμικά ώστε να αυξήσει την εμπειρία του τρόμου που νιώθεις. Και φυσικά το κλασσικό / αυτονόητο γεγονός ότι καταλαβαίνει πότε είσαι χαλαρός, πότε σε ετοιμότητα κ.ο.κ.

Μακάρι! :001_tongue:

Ancient hero
08-05-2012, 23:08
Διάβασα πριν μια εβδομάδα στο GoNintendo.com ότι η μπροστινή κάμερα του χειριστήριου θα παρακολουθεί την κίνηση του κεφαλιού και των ματιών.
Θυμάται κανείς μια φωτογραφία που έδειχνε ότι το επόμενο Wii θα γινόταν με έλεγχο της σκέψης; Νομίζω ότι πρέπει να γίνουμε κύριοι του παιχνιδιού και όχι να μας κυριεύουν τα παιχνίδια και τα χειριστήρια.Είναι λεπτό αυτό το όριο.

Dimpap28
08-05-2012, 23:12
Διάβασα πριν μια εβδομάδα στο GoNintendo.com ότι η μπροστινή καρρά του χειριστήριου θα παρακολουθεί την κίνηση του κεφαλιού και των ματιών.
Θυμάται κανείς μια φωτογραφία που έδειχνε ότι το επόμενο Wii θα γινόταν με έλεγχο της σκέψης; Νομίζω ότι δεν πρέπει να γίνουμε κύριοι του παιχνιδιού και όχι να μας κυριεύουν τα παιχνίδια και τα χειριστήρια.Είναι λεπτό αυτό το όριο.
Σωστά, γιατί με τον αναλογικό, μας κυριεύουν τα παιχνίδια. Πολλές φορές το βράδυ αφού έχω παίξει με αναλογικό και κουμπιά, έχω δει άσχημα όνειρα με τεράστιους μοχλούς να με κυνηγούν...!

motherbrain
09-05-2012, 01:19
To vitality sensor -που όπως είχε δηλώσει τελευταία φορά ο Iwata η ανάπτυξη του συνεχίζεται- αν ποτέ κυκλοφορήσει στο wii u τότε θα είναι σαν περιφερειακό. Ο λόγος είναι απλός, γιατί έτσι η nintendo θα βγάλει περισσότερο χρήμα, το ίδιο έγινε και με το motion+, rumble pack (n64). Τώρα σαν υλοποίηση το φαντάζομαι σαν περικάρπιο που συνδέεται μέσω καλωδίου με το χειριστήριο...

Διάβασα πριν μια εβδομάδα στο GoNintendo.com ότι η μπροστινή κάμερα του χειριστήριου θα παρακολουθεί την κίνηση του κεφαλιού και των ματιών.
Θυμάται κανείς μια φωτογραφία που έδειχνε ότι το επόμενο Wii θα γινόταν με έλεγχο της σκέψης; Νομίζω ότι πρέπει να γίνουμε κύριοι του παιχνιδιού και όχι να μας κυριεύουν τα παιχνίδια και τα χειριστήρια.Είναι λεπτό αυτό το όριο.

Το ίδιο μπορούσε να κάνει το DS με την εσωτερική κάμερα, μάλιστα είχε κυκλοφορήσει παιχνίδι που εκμεταλλευόταν αυτήν την λειτουργία (head tracking). Μετά από αυτά αναρωτιέμαι τι πίνεις.....