PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Rayman Legends

Σελίδες : 1 [2]

agilebeast
01-04-2014, 18:11
Είναι κουραστικό εκεί που είμαι 100 μέτρα πριν τη πλατίνα και λέω θα κάνω ένα διάλειμμα θα παίξω πιο μετά μπαίνω και έχουν φτάσει τα score στο θεό σε νούμερα που μόνο με cheats πάνε

thunderspeeder
01-04-2014, 19:10
δεν γίνονται cheats, στο λέω εγώ, απλά καμένοι είναι!!! επειδή έχει πολλά κόλπα ένας σχετικά νεος το βλέπει διαστημικό... αλλα τα κάνουν κανονικα!!! εσυ πόσο χρονο το έχεισ το game???

- - - Updated - - -

Εγώ το ξεκίνησα τέλος απρίλιου όταν το free application και σου λέω πως στην αρχή δεν μπορόυσαμε να καταλάβουμε, μέσα απο τις σκιές των αντιπάλων που μας έδιναν για βοήθεια καταλάβαμε και σιγά σιγά!!! Εγώ θα βάλω και στο σιτε ενα guide που είχα κανει για νέα παιδια και πολύ το άργησα!!!

thunderspeeder
01-04-2014, 19:29
Το Rayman Legends η κυκλοφορία του οποίου έγινε στο τέλος Αυγούστου του 2013 του για Wii U, Xbox360, Playstation 3,PS Vita. Και μετά σε Xbox one & PS4. Παρόλα αυτά οι χρήστες του Wii U είχαν για κάπου για 6 μήνες free το online mode. Το παιχνίδι στο online mode αποτελείται από δύο daily challenges ( ένα extreme και ένα απλό mode). Η ανανέωση τους γίνεται κάθε μέρα και σκοπός του παιχνιδιού είναι να αναρριχηθείς στην παγκόσμια κατάταξη.

Αντίστοιχα αποτελείται από δύο weekly challenges (ένα extreme και ένα απλό mode). Η ανανέωση τους γίνεται κάθε βδομάδα.

Τα τρόπαια: Τα τρόπαια είναι το χάλκινο (1 πόντος), το ασημένιο (5 πόντοι), το χρυσό (10 πόντοι), και το Διαμαντένιο για τους λίγους και καταιδρωμένους (50 πόντοι).το Διαμαντένιο το αποκτά το 10% των καλύτερων και τώρα πια με τους λίγους online πάρα πολύ δύσκολο!!! Τα τρόπαια καθορίζονται βάση της μέσης απόδοσης και πολλές φορές αν πάρετε ένα βραβείο οριακά μπορεί και αλλάξει το αποτέλεσμα. Στο Wii U στο pad υπάρχει το My staff, από εκεί μπορεί ο κάθε χρήστης να δει την συνολική κατάταξη του, τους πόντους του και τι awesomeness είναι. Στο awesomeness 2 (ξεκινάς από awesomeness 0) σου ανοίγει την Daily extreme και στο awesomeness 4 την Weekly extreme. Στο My staff έχεις την προσωπική τροπαιοθήκη σου και πατώντας πάνω στο awesomeness σε ενημερώνει πόσο υπολείπεσαι από το επόμενο επίπεδο.

Στην επιλογή My Friends πατάς για να δεις την συνολική κατάταξη των φίλων σου και τα στατιστικά τους. Όμως μπορείς μετά το τερματισμό ενός mode ή εξόδου να δεις τον οποιοδήποτε παίχτη ανεξαρτήτως.

Οι σκιές (Αν και στο κανονικό παιχνίδι τώρα δεν υπάρχουν, κάτι αρκετά κακό για τους νέους στο game): Καθώς ξεκινάς ένα online challenge πατώντας το + star έχει την επιλογή ενεργοποίησης της σκιάς. Η σκιά είναι ουσιαστικά οι κοντινοί ανταγωνιστές που θες να περάσεις. Είναι καλό για τους αρχάριους για να βλέπουν τι κινήσεις και κόλπα κάνουν αυτοί που κάνουν καλύτερα σκορ. Οι σκιές είναι υπαρκτοί παίχτες που ανταγωνίζεσαι. Βέβαια μπορείς να απενεργοποιήσεις την επιλογή αν σε μπερδεύει.

Πως φαίνονται τα προσωπικά μου τρόπαια: Οι τέσσερις λωρίδες υποδηλώνουν ποιο τρόπαιο σου δίνει με βάση τον χρόνο σου ή την απόδοσή σου. Ξεκινάς με την κάτω κάτω λωρίδα την γαλάζια που είσαι εκτός τροπαίου, και σταδιακά πας από την Χάλκινη μέχρι την χρυσή. Πάνω από την χρυσή στην κορυφή σου δίνει το υπέρτατο τρόπαιο το διαμαντένιο. Μπαίνοντας σε ένα mode βλέπεις το ιστορικό των αποδόσεων σου σαν μια βάση δεδομένων.

TOP 10: Μέσα από το Pad του Wii U έχει την επιλογή του top 10. Οι δέκα καλύτεροι κάθε μέρα στα δύο Daily ανεβαίνουν στο Πάνθεον "πουλώντας και μούρη". Φυσικά πολύ δύσκολο να φτάσεις με τόσο ανταγωνισμό αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

My country: Στην δική μου περίπτωση η Ελλάδα, η επιλογή αυτή μοιάζει με την επιλογή My friends, η διαφορά έγκειται στο γεγονός πως στο My country πέρα την φίλων σου της ίδιας εθνικότητας εμφανίζονται και άλλα άτομα, π.χ. Έλληνες, και αυτό σε βοηθά να κάνεις ευκολότερα φίλους της ίδιας εθνικότητας.

ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ από τις επιλογές Top 10, My friends, My country & Everyone μπορείς να μπεις στο profile οποιουδήποτε και να του κάνεις αίτηση φιλίας.

Ξεκινώντας ένα challenge τα βασικά κουμπιά είναι το πάνω κάτω μπρος και πίσω, το B (άλμα), το Y (για να χτυπάς), και το ZR (για να τρέχεις).

Τις περισσότερες φορές αυτά σου εξασφαλίζουν στις περισσότερες πίστες το αργυρό και το ασημένιο και πολύ σπάνια το χρυσό. Ο λόγος είναι πως στο παιχνίδι υπάρχουν πολλά μυστικά για βελτίωση χρόνου και απόδοσης με αρκετή προπόνηση και υπομονή.

Τι είναι τα Lums: Είναι κάτι χαμογελαστά ζουζουνάκια.

Όταν τα μαζεύεις και είναι κίτρινα, το κάθε Lum υπολογίζεται ως ένας πόντος. όταν κοκκινίζουν για δύο πόντους. Τα Lums όταν είναι κόκκινα πρέπει να τα μαζεύεις με την σειρά της διάταξης τους. Αυτό γιατί αν παρακάμψεις στο μάζεμα ένα τότε η σειρά των υπολοίπων θα κιτρινίσει και θα χάσεις πολλούς πόντους. Σε πολλές πίστες σκοπός είναι να μαζέψεις 150 ή 200 ή 300 Lums στον ταχύτερο δυνατό χρόνο, άρα τα λάθη δεν συγχωρούνται. (Στο Rayman Legends του Wii U τα Lums είναι μοβ)

Πρώτα από όλα: το B (άλμα), το πόσο μεγάλο άλμα θα κάνεις εξαρτάται με το πόσο θα το πατήσεις. Σε πολλά challenges θα συναντήσεις εμπόδια που αν πατήσεις πολύ το B τότε πεθαίνεις. Οπότε καθορίζεις με την εμπειρία σου τα πατήματα σου.

Το μεγάλο μυστικό στις πίστες είναι η χρήση του Y και B με πατημένο χωρίς να το αφήνεις ποτέ του ZR. Πρώτα όμως πατάς το Y και μόλις πάρει την ώθηση του χτυπήματος αμέσως B. Αυτό πρέπει να το κάνετε συνεχόμενα πολλές φορές.

Οι διπλές κολοτούμπες: Σε πίστες time attack μπορεί με σωστό συγχρονισμό να κερδίσεις χρόνο. Πατάς Y αμέσως μετά B, καθώς κάνει το άλμα πατάς το κάτω και όταν ο παίχτης ακουμπήσει στο έδαφος αμέσως B. Τότε κάνει την πρώτη κολοτούμπα, καθώς είναι στον αέρα μην αφήνοντας καθόλου το κάτω, περιμένεις να ξανακουμπήσει και ξαναπατάς και πάλι B. Την κολοτούμπα την επαναλαμβάνεις όσες φορές θες.

Πως να τρέχεις πιο γρηγορότερα στις κατηφόρες: όταν το έδαφος είναι κατηφορικό το καλύτερο κόλπο είναι Y αμέσως B και μετά πατημένο κάτω.

Πως να σπάς κάθετα εμπόδια και να κάνεις σε γκρεμούς γρηγορότερες καταδύσεις: Πατάς στον αέρα B αμέσως Y και κάτω.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Το ZR εκτός από τις πίστες που πηδάς στο γκρεμό και τις πίστες οθόνης του Pad το έχεις πάντα πατημένο. ΠΟΤΕ δεν το αφήνεις!!!

ΟΙ ΠΙΣΤΕΣ:

1. The Infinite Tower

Στην πίστα στο online μπορεί να σου ζητήσουν δύο πράγματα. Το ένα είναι επιβίωσης. Να κάνεις όσα περισσότερα μέτρα ή χιλιόμετρα χωρίς να πεθάνεις. Το άλλο είναι να συλλέξεις Lums με τον τρόπο που προανέφερα παραπάνω. Η μορφή της πίστας είναι ανηφορική.

2. Land Of The Livid Dead:

Στην πίστα στο online μπορεί να σου ζητήσουν τρία πράγματα. Το ένα είναι επιβίωσης. Να κάνεις όσα περισσότερα μέτρα ή χιλιόμετρα χωρίς να πεθάνεις. Το άλλο είναι να συλλέξεις Lums, και το τρίτο time attack κάνοντας τον καλύτερο δυνατό χρόνο περνώντας την κορδέλα του τερματισμού.

3. The Neverending Pit:

Στην πίστα στο online μπορεί να σου ζητήσουν τρία πράγματα. Το ένα είναι επιβίωσης. Να κάνεις όσα περισσότερα μέτρα ή χιλιόμετρα χωρίς να πεθάνεις. Η μορφή της πίστας είναι κατηφορική (γκρεμός). Το άλλο είναι να συλλέξεις Lums, και το τρίτο time attack κάνοντας τον καλύτερο δυνατό χρόνο περνώντας την κορδέλα του τερματισμού.

4. Murfy's Dungeon:

Για εμένα προσωπικά το καλύτερο mode. Στην πίστα στο online μπορεί να σου ζητήσουν δύο πράγματα. Το ένα μέσο του pad με την πένα αφής να ανοίγεις τον δρόμο στον ήρωα σου ώστε να επιβιώσει με σκοπό να φάσεις όσο πιο μακριά γίνεται και το δεύτερο να συλλέξει τα Lums στον ταχύτερο δυνατό χρόνο.

5. The Dojo

Αυτό το mode ήταν παλία το πιο σπάνιο, αλλά με την κυκλοφορία του παιχνιδιού βελτιώθηκε αισθητά. Μπορεί να σου ζητήσουν, να σπάσεις αυτά τα κίτρινα κυκλάκια που περιέχουν Lums όσο πιο γρήγορα μπορείς. Απλά η διαφορά της είναι πως σε βάζει σε διαφορετικές διαδικασίες κάθε φορά μέχρι να μαζέψεις τον επιτρεπτό αριθμό πόντων. Επίσης σε συγκεκριμένο χρόνο που μετρα αντίστροφα να σπάσεις όσο το δυνατόν περισσότερα Lums. ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ, AN ;EXETE έναν φίλο ή δικό σας που ξέρει να παίζει Rayman στα online challenges, με 2 ή 3 άτομα η κατάκτηση του διαμαντένιου είναι πολύ εύκολη, και πολλοί το κάνουν!!!

Καινοτομίες

Πρώτα από όλα οι 40 ανασκευασμένες πίστες του Rayman origins. Οι πίστες ασφαλώς μειώθηκαν σε δυσκολία αλλά κατά την γνώμη μου είναι προτιμότερο για να μπορεί να το τερματίσει ο μέσος παίχτης κάτι που στο origins ήταν αρκετά δύσκολο. Μία από τις επιλογές του origins που αφαιρέθηκε είναι το time attack φέρνοντας τις πίστες πιο κοντά στο Legends.

Δεύτερον, η υπόθεση lums. Ο χρήστης παίζοντας το campain έχει την δυνατότητα να κερδίσει Lums με την ολοκλήρωση των πιστών καθώς και αν σε κάθε πίστα ολοκληρώσει 450 ή και λιγότερα lums κερδίσει tickets που ξύνει και μπορεί να πάρει lums, teensies καθώς και κάποια μικρά ζωύφια που "γεννούν" lums καθημερινά.

Ένα άλλο διασκεδαστικό mode είναι το Football. Από τους αμέτρητους ήρωες που έχεις να ξεκλειδώσεις στο φετινό Rayman μπορείς με έναν φίλο σου να αφήσεις για λίγο το Pro ή το FIFA και να "πλακωθείς στο ξύλο" για την "Μπάλα" με την μπάλα να παίρνει φωτιά σε έναν άκρως ξέφρενο αγώνα!!

Τέλος για αυτό το Blog η Ubisoft πέρα των challenges με σκοπό την συλλογή τροπαίων έχει βάλει σαν επιλογή στο campain πέρα των κλασσικών κόσμων και mini challeges χωρίς τρόπαια με την ολοκλήρωση μιας πίστας σε 40" , 50", 60", με τους χρόνους του κάθε παίχτη να εμφανίζεται στην παγκόσμια κατάταξη.

Κάπου εδώ ολοκλήρωσα τα βασικά βήματα για το Rayman Legends για το Wii U. Πιστεύω να βοήθησα.

motherbrain
01-04-2014, 19:34
Πολύ ωραίος, μπράβο για το κείμενο. Θα ήθελα κάποια στιγμή να διαβάσω ένα αντίστοιχο κείμενο για το πως αξιοποιείται το gamepad και υπερέχει σε σχέση με τις υπόλοιπες εκδόσεις.

thunderspeeder
01-04-2014, 19:51
Το Murfy's Dungeon είναι exclusive για το Wii u, και το καλύτερο mode !!!! Γενικά θα έβαζα και εικόνες αλλά δεν μπορούσα αλλά μέσα απο το youtube υπάρχουν πολλά βίντεο και κόλπα. Πάντως η αξιοποίηση του pad το Rayman είναι κορυφαίο στην κονσόλα του Wii U!!!!

- - - Updated - - -

Και επίσης τουλάχιστον για το xbox 360 & PS3, πολλές κινήσεις τις κάνει μόνος του ο Rayman σε σχέση με το Wii U που όλα έχουν φτιαχτεί με τρόπο σχεδιασμένο για την κονσόλα!!!

GLAROS
01-04-2014, 20:08
Με "ψήνεις" να το αποκτήσω.

:thumbsup:

thunderspeeder
01-04-2014, 20:28
Ακούω κάποιους λένε άστο να πέσει τιμή... εγώ το αγόρασα 2 μέρες μετά την κυκλοφορία του τότε που είχα και Wii U και το rayman... Τι να πω... φοβερό με είχε κανει να εξαρτηθώ κα΄τι που δεν παθαίνω εύκολα!!!

agilebeast
01-04-2014, 21:07
Ωραία δουλειά μπράβο. Εγώ βέβαια σαν "pro" της σειράς (τρομάρα μου:P). Τα ξέρω τα πιο πολλά αυτό με το sliding στις κατηφόρες βέβαια για μένα είναι hit & miss. Μην σας ξενερώσουν οι hackers πάντως σιγά σιγά η ubisoft τους δίνει πόδι!! Άντε να βλέπω και κανέναν άλλον Έλληνα μαζί μου, όλο μαζί με Αμερικάνους και Ιάπωνες παίζω

thunderspeeder
01-04-2014, 21:19
Ωραία δουλειά μπράβο. Εγώ βέβαια σαν "pro" της σειράς (τρομάρα μου:P). Τα ξέρω τα πιο πολλά αυτό με το sliding στις κατηφόρες βέβαια για μένα είναι hit & miss. Μην σας ξενερώσουν οι hackers πάντως σιγά σιγά η ubisoft τους δίνει πόδι!! Άντε να βλέπω και κανέναν άλλον Έλληνα μαζί μου, όλο μαζί με Αμερικάνους και Ιάπωνες παίζω

'ενας φίλος little eye, είναι πολυ καλός... δεν ξερω αν τον έχεισ φίλο, Ελληνα, είναι παλία καραβάνα σαν εμένα... έχω απορία στο xbox one & PS4 αν με kinect και το αντίστοιχο remote του play αν θα είναι καλύτερο, αν βέβαια χρημοποιούνται!!

agilebeast
01-04-2014, 21:27
Δεν τον έχω πετύχει. Επίσης στα πιο πολλά challenges να ακολουθείτε τα lums σας βοηθάνε να πάτε τουλάχιστον gold cup.
Νομίζω τα port για το ps4/xone δεν έχουν loading time για τις πίστες

thunderspeeder
01-04-2014, 21:37
Όπως επίσης στην πίστα The Neverending Pit, που σου ζητά να την τερματήσεις (να περάσεις την γραμμά τερματισμού όσο πιο γρήγορα μπορείς) υπάρχει κόλπο να βρείς το σωστό σημείο να σταθείς. Τι εννοώ, είναι οι πίστες έτσι που μπορέι ο rayman να γλιστλισει και να πάει στο σημείο που θές προσ τον γκρεμό χωρίς να κόψεις ταχύτητα, πολλά βίντεο στο youtube βοηθούν πολύ να καταλάβετε τι λέω.

Altair
12-12-2014, 18:05
Thunderspeeder πολύ καλός οδηγός,εύγε.
Το ξεκίνησα χτες,στο χαλαρό,δε θα πάω για 700/700 στην παρούσα φάση τουλάχιστον,με την πρώτη ευκαιρία θα κάτσω να κάνω όσο περισσότερα πράγματα γίνεται,είτε αυτό είναι back to origins,είτε land of the living dead ,challenges κλπ.

takeshi
12-02-2015, 20:48
Ρε παιδιά, πώς επιλέγεις χαρακτήρες όταν παίζεις διπλό; Μόλις το ξεκίνησα και βγάζει αμέσως τον Rayman και τον Globox (αν γράφω σωστά το όνομά του). Υπάρχει τρόπος να επιλέξεις από πριν τους χαρακτήρες που εσύ θέλεις;

Επίσης, αν επιλέξω τον Murphy πατώντας στην οθόνη του Gamepad, μπορώ μετά κατά τη διάρκεια της πίστας να τον αφήσω και να ξαναπαίξω με τον Rayman;

Και κάτι τελευταίο. Μπορώ να παίξω διπλό χρησιμοποιώντας μόνο με 2 Wii Remote, χωρίς να χρησιμοποιήσω δηλαδή το Gamepad;

RooF
12-02-2015, 23:13
Π παίχτης που θέλει να αλλάξει χαρακτήρα θα μπει στην πόρτα που λέει νομίζω heroes η κάτι τέτοιο. Πρέπει όμως να έχεις ξεκλειωσει χαρακτήρες.

GLAROS
12-02-2015, 23:18
Το game σου δίνει πρόσβαση στον, Murphy.

kelborn3
12-02-2017, 14:48
Προσφατα αγορασμενο, ισως έχει βγεί για μενα και την κοπέλα μου το αγαπημένο μας παιχνίδι αυτό το καιρό μετα το super mario 3d worlds. Πραγματικά αυτός ο τίτλος είναι ένα μικρό διαμάντι και είναι κρίμα που δεν πούλησε ποτέ τα αναμενόμενα. Έχουμε ρίξει απίστευτο κάψιμο αυτό το καιρό και χαίρομαι πραγματικά που ο τίτλος αν και δεν έχει πολλές πίστες προσφέρει τρελά πράγματα για συνέχεια μέσω του Online. Για μένα είναι must have για το wii u και για όποιον του αρέσουν τα platformers.

Altair
27-05-2018, 10:03
Το έχω τελειώσει στο WiiU εδώ και χρόνια και τώρα που το έδωσε το Plus το ξαναπαίζω.
Το θυμόμουν καλό,αλλά αυτό το πράγμα είναι απλά αριστούργημα.Καλύτερο από το Origins σε όλους τους τομείς,πιο "μουσικό" και με τρομερή ποικιλία στον σχεδιασμό των επιπέδων.Έπαιξα πάλι το Mansion of the Deep,το απόλυτο Splinter Cell tribute πραγματικά.
Ancel παράτα ότι κάνεις και βγάλε τρίτο Rayman σε αυτό το στυλ.

funkykong84
27-05-2018, 16:00
Νομίζω ότι του WiiU και του Vita, όπου το έπαιξα εγώ" είναι οι καλύτερες εκδόσεις.

Altair
28-05-2018, 01:03
Το έχω ήδη τελειώσει σε WiiU βρε.

funkykong84
01-06-2018, 01:40
Και πού κολλάει με αυτό που είπα βρε;

Altair
01-06-2018, 01:47
Και πού κολλάει με αυτό που είπα βρε;Νόμιζα και καλά μου πρότεινες να το παίξω στο Wii U, άστο,λάθος κατάλαβα. [emoji14]

funkykong84
01-06-2018, 01:56
:P

Απλά το τερμάτισα στο PSVita πρόσφατα και είναι όντως παιχνιδάρα. Ο χειρισμός αφής και στο Vita και στο U δίνει το προβάδισμα σε σχέση με τις άλλες κονσόλες, ακόμα κι απ' το Switch, όπου φαντάζομαι ότι δεν έχει touch controls.

Altair
01-06-2018, 02:01
Στο PS4 πάντως μια χαρά ήταν χωρίς touch controls. Άσε την απουσία loading που έλεγα τότε σιγά το πράγμα, και τώρα έτρεχε νερό.
Πάντως τώρα το ευχαριστήθηκα περισσότερο. Ο λόγος βέβαια οφείλεται στο ότι δεν το έτρεχα να το τελειώσω σώνει και καλά, έπαιζα όποτε να ναι.
Τώρα σειρά έχουν τα Origins & Invasions μπας και ξεκλειδώσω επιτέλους το Land of the Livid Dead.