PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Perfect Dark 64

Hatsos
26-05-2012, 18:04
Παιδιά έχει παίξει κανείς σας το Perfect Dark 64? Αν ναι τι εντυπώσεις σας άφησε. Διότι βρήσκω πολύ σπάνια άτομα που να είχαν παίξει το εν λόγο game. Πραγματικά πάντως δεν υπάρχει. Απο τα καλύτερα FPS που έχω παίξει στην ζωή μου. Και μπορώ να πω πολύ πιο μπροστά απο την εποχή του.

Zalbor
26-05-2012, 18:15
Έχω πάνω από 10 χρόνια να το παίξω αλλά θυμάμαι να μου άρεσε τρομερά.

Hatsos
26-05-2012, 18:25
Και εγώ έχω κάτι χρόνια να το παίξω, απλός είδα μια rom κάπου θαμένη σε ένα φάκελο. Έπιτα διάβασα το review στο ign και μετά είπα να γράψω αυτό το topic. Καλά είχα ρίξει πολύ κάψημο.

Spyke88
26-05-2012, 18:45
Το εχω παιξει και το εχω κιολας το παιχνιδι. Πραγματικα ενα απο τα καλυτερα του ειδους του. Αν δεν με απατα η μνημη μου πρεπει να βγηκε παρεα με το Goldeneye 007.

GLAROS
26-05-2012, 19:37
Το είχα παίξει στην εποχή του,έχει πολλά κοινά με το GoldenEye αλλα προτιμώ το Turok.
Πολύ καλά games και τα τρία.

Πάντως αν το παίξεις στο Ultra 64 αντί για rom/pc θα είναι πολύ καλύτερα.

FoM
26-05-2012, 20:18
Perfect Dark στο Nintendo 64. Βγήκε μετά το Goldeneye, ήταν απίστευτα πιο ανεπτυγμένο από τα προηγούμενα. H Rare σε συνεργασία με τη Nintendo (γιατί με τη Microsoft δεν έχει φτιάξει τίποτα) κατάφερε να φτιάξει ένα παιχνίδι απίστευτα μπροστά από την εποχή του. Το παιχνίδι είχε λεπτομερή πρόσωπα την εποχή που όλα ήταν pixel (ειδικά σε άλλες κονσόλες) και σε ένα μηχάνημα με CPU cache 4KB. Μέσα σε ένα cartridge των 64MB οι άνθρωποι χώρεσαν ένα ΑΠΕΙΡΟ παιχνίδι, στο οποίο συμπεριέλαβαν ήχο Dolby Surround 5.1 και full voice-overs.

Το gameplay ήταν απλά ασύλληπτο για την εποχή, το Perfect Dark έδειξε πως πρέπει να είναι τα shooters (βελτιώνοντας τον προκάτοχό του, το Goldeneye), είναι πιθανό χωρίς αυτό να μην είχαμε σήμερα Call of Duty και Halo. To multiplayer έπαιζε σε δικό του γήπεδο. Άπειρες πίστες, όπλα, επιλογές customization, modes, modifiers. Μέρος του multiplayer ήταν οι προκλήσεις (Challenges) που ξεπερνούσαν τις 50 σε αριθμό και είχαν επίπεδα δυσκολίας, ήταν πάρα πολλά σενάρια ενταντίον του υπολογιστή και μπορούσες να τις νικήσεις με 1 εώς 4 παίκτες συνεργατικά με αυτόματη ρύθμιση δυσκολίας.

Στα versus modes είχες την τρομερή επιλογή εκτός από ανρώπινους παίκτες να προσθέσεις μέχρι 8 simulants (CPU-controlled players) Η συμπεριφορά τους ήταν πλήρως παραμετροποιήσιμη με πάρα πολλές παραλαγές. Ενδεικτικά είχε:

MeatSim: Απλά κρέας, ο τύπος ήταν σαν cannon fodder.
PeaceSim: Ειρηνιστής, κυκλοφορούσε μόνο με γυμνές γροθιές στο Disarm mode (κάθε όπλο είχε δύο modes), σου έπαιρνε το όπλο κι έφευγε.
PerfectSim: Ανίκητος, κατευθείαν headshot.
DarkSim: Φανταστείτε τον PerfectSim αλλά σε παραλλαγή Robocop.
RocketSim: Γουστάρει τα εκρηκτικά!!
KazeSim: Βλέπε RocketSim αλλά καμικάζι... ακόμα και δίπλα σου τραβάει χειροβομβίδα.

ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ. Επίσης είχε να τους δώσεις και εντολές όπως να σε προστατεύουν ή να τριγυρνούν ή οτιδήποτε. Μπορούσες να έχεις free-for-all ή ό,τι teams ήθελες.

Τέλος, το Single player mode μπορούσες να το παίξεις και σε 2P co-op ή ακόμα και το Counter-operative mode, όπου ο P1 ήταν η Joanna Dark στις κανονικές αποστολές και ο P2 ήταν ένας εχθρός με πολύ λίγο health (και τότε δεν ήταν για νουμπάδες, ΔΕΝ αναπληρωνες το health με κανένα τρόπο, μόνο κανένα αλεξίσφαιρο αν έβρισκες). Αν ο P2 πέθαινε ενσάρκωνε τον επόμενο εχθρό!!!!

Ναι, το είχα παίξει και ήταν επαναστατικό. Και τώρα θα το ξαναέπαιζα, άνετα.

motherbrain
26-05-2012, 20:38
Έχει κυκλοφορήσει remake στο x360 αφού η Rare έχει τα δικαιώματα του παιχνιδιού. Όποιος δεν το έχει παίξει και θέλει να πάρει μια γεύση ας το κατεβάσει.....εφόσον έχει και την κονσόλα λολ.

robertob
26-05-2012, 21:10

Τί ακριβώς είναι το Ultra 64????? Emulator ή κάτι άλλο???

Spyke88
26-05-2012, 21:14
Αυτη την απορια την ειχα και γω.

---------- Το μήνυμα δημοσιεύτηκε στις 21:14 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 21:10 ----------

Με μια μικρη ερευνα που εκανα ειναι το N64 σαν πρωτη εμφανιση.

robertob
27-05-2012, 11:06
Με μια μικρη ερευνα που εκανα ειναι το N64 σαν πρωτη εμφανιση.

A!, O.K., αλλά πού να το βρω το Ν64 σε πρώτη εμφάνιση???

Τέσπα, θα το παίξω σε emulator για να δω τι ψάρια πιάνει και τούτο...!!! Έχω ακούσει κι εγώ καλά λόγια πάντως.

GLAROS
27-05-2012, 11:22
Τί ακριβώς είναι το Ultra 64????? Emulator ή κάτι άλλο???
http://en.wikipedia.org/wiki/Nintendo_64

Για να ξυπνήσω αναμνήσεις : http://www.youtube.com/watch?v=eKlbx5niBu8

geo2004z
27-05-2012, 11:47
Το καλλίτερο FPS της εποχής!! Και αυτό το λέει ένας άνθρωπος που δεν είναι καθόλου λάτρης αυτή της κατηγορίας.

Lynx
27-05-2012, 16:51
Με το Πέρφεκτ Νταρκ πέρασα ένα μεγάλο κομμάτι της εφηβικής ηλικίας μου μαζί με φίλους και τρελά ματς μετά το σχολείο. Απλά ρεσπέκτ.

trifonas1982
27-05-2012, 17:02
Δυστυχώς η ευτυχώς καιγομουνα μετο goldeneye 007!!

Lynx
27-05-2012, 17:05
Και το Goldeneye ήταν παιχνιδάρα ολκής, αλλά δεν είχα τιμήσει ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ το μουλτιπλέιερ του όσο του PD...

trifonas1982
27-05-2012, 17:30
Goldeneye θυμάμαι άπειρες εργατο-ώρες!!
Με φίλους πόλεμος κανωνικος!! Αλα δύστιχως είχα ασχοληθεί μόνο μετο συγκεκριμένο παιχνίδι!!

Uncle Carl
27-05-2012, 17:32
Το Ultra 64 ήταν η αρχική ονομασία που είχε το Νintendo64 όσο ήταν ακυκλοφόρητο, αλλά λίγο καιρό πριν κυκλοφορίσει η Νintendo του άλλαξε ονομασία! Προφανώς ο Γλάρος εννοούσε να το δοκιμάσεις σε πραγματικό Nintend64(και κατα λαθος τος ονόμασε Ultra) και όχι σε emulator, που όσο να 'ναι χάνει λίγο σαν εμεπειρία!

Ουπς, τώρα είδα ότι είχε απαντησει διευκρενιστηκά οΓλάρος! Πάντως και τα δύο ήταν φανταστικά παιχνίδια! Τόσο μπροστά από την εποχή τους που στο τομέα του gameplay είναι ανώτερα από το πρόσφατο Goldeneye του wii, αλά και από τα περισσότερα συγχρονα shooter!

Hatsos
27-05-2012, 20:30
Τα σπαει το παιχνίδι. Καλό ηταν και το golden eye αλλά το PD πραγματικά με έκανε και τρελάθηκα. Τέτοιο πράγμα σε εκείνη την εποχή. Μάλλον άυριο θα αρχήσω να παιζω nintendo 64 πάλι. :001_tt2:

Zalbor
27-05-2012, 23:17
Γενικά υποστηρίζω τα age ratings, αλλά χαίρομαι που όταν αγόραζα αυτό ο υπάλληλος με άφησε... Αλλιώς μάλλον δε θα το είχα παίξει ποτέ!

Lynx
28-05-2012, 01:28
Ποτέ στη ζωή μου, στην Ελλάδα, δεν έχει προκύψει θέμα με τα age ratings. Αναρωτιέμαι που βρήκες τέτοιον υπάλληλο. Λολ.

Squall
28-05-2012, 01:29
Το είχα παίξει στην εποχή του,έχει πολλά κοινά με το GoldenEye αλλα προτιμώ το Turok.
Πολύ καλά games και τα τρία.

Τι ακριβως θα ειναι καλυτερο περαν της οποιας νοσταλγιας; Καποιος που δεν το εκανε τοτε δεν εχει κανεναν λογο να το κανει τωρα, αλλα κι εγω δεν εχω κανεναν λογο εδω που τα λεμε παροτι το τιμησα και με το παραπανω στην εποχη του. Συγκρινεις την αναλυση που βγαζει το Ν64 σε μια τηλεοραση (πολλοι δεν εχουν πια ουτε καν CRT) με αυτο που μπορεις να παρεις απο εναν emulator; Αλλο παιχνιδι θα δεις στον emulator (επισης το emulation περαν της καλυτερης ποιοτητας ειναι πολυ ομαλο, δεν εχει τα περιστασιακα glitches και θεματα συμβατοτητας οπως ορισμενα παιχνιδια στον Dolphin ας πουμε). Επισης οπως ηδη αναφερθηκε υπαρχει και η πολυ καλη εκδοση του 360 για οποιον εχει ηδη την κονσολα.
Τελος αναρωτιεμαι ποσοι θα χαρουν το παιχνιδι στο Ν64 και λογω χειριστηριου, εκτος αν οι αναλογικοι σας κρατιουνται σε καλη κατασταση (απο οσους γνωστους εχω ολοι εχουν χειριστηρια σε πολυ κακη κατασταση πλεον - ας ειναι καλα τα πρωτα Mario Party).

Σε pc θα βαλει ο καθενας ο,τι χειριστηριο τον βολευει στο τελος (ακομα και Ν64). Να υπηρχαν εστω πιο πολλα παιχνιδια στη VC θα ηταν μια καλη μεση οδος, αλλα η βιβλιοθηκη του Ν64 εχει ξεχαστει εδω και χρονια δυστυχως.

Το παιχνιδι παντως ηταν φανταστικο στην εποχη του αν και πιο πολυ χαρηκα προσωπικα το Goldeneye το οποιο ανοιξε στην τελικη το δρομο οχι μονο στα console fps, αλλα και στα objective-based stages που δωσαν μια αλλη νοτα στη γνωριμη συνταγη ως τοτε του get from point A to B, repeat^n.

Hatsos
28-05-2012, 10:39
Το perfect dark στο xbox 360 ήταν μια αποτυχία. Χίλιες φορές να παίξω Ν64

Zalbor
28-05-2012, 13:38
Ποτέ στη ζωή μου, στην Ελλάδα, δεν έχει προκύψει θέμα με τα age ratings. Αναρωτιέμαι που βρήκες τέτοιον υπάλληλο. Λολ.
Μήπως δε διάβασες καλά τι είπα; Ο υπάλληλος με άφησε, και χαίρομαι γι' αυτό, αν και νομίζω πως κανονικά δε θα έπρεπε να με είχε αφήσει.

JimLink
29-05-2012, 16:09
Ακόμα και σήμερα είναι για μένα το καλύτερο FPS όλων των εποχών.

Μπορεί κάποιος που το έχει κατεβάσει να δώσει περισσότερες πληροφορίες για το XBL remake; Για το remake του Ν64, όχι για το Perfect Dark Zero.
Π.χ. για να παίζεις τοπικό multiplayer πρέπει να έχεις ενεργή online σύνδεση;

Alithinos
06-11-2013, 14:25
Το Perfect Dark πρέπει να είναι το πιο ολοκληρωμένο από άποψη περιεχομένου FPS που έχει βγει ποτέ.
Τόσο μεγάλος αριθμός maps,όπλων,options,modes,unlockables,αποσ τολών... Δεν έχει υπάρξει ξανά σε FPS παιχνίδι,δυστυχώς.
Κοιτάς πως έχουν καταντήσει τα FPS του σήμερα με 6 ώρες single player και 4 multiplayer maps,και παρατηρείς τη παρακμή του είδους.
Θα μου πεις το Perfect Dark το δούλευαν 3 χρόνια,ενώ τα περισσότερα σύγχρονα shooters φτιάχνονται σε περίοδο 6 μηνών-1 χρόνου.Και επίσης τώρα πλέον εσκεμμένα οι developers δεν φτιάχνουν ολοκληρωμένα παιχνίδια.
Σου πουλάν τη μηχανή του παιχνιδιού και 2-3 πίστες για να έχεις να παίζεις [που παλιά θα στα έδιναν σαν demo] σε full τιμή,και πρέπει να δώσεις άλλα 60 με 120 ευρώ σε DLC για να έχεις ολοκληρωμένη εμπειρία. [battlefield 3 κανείς?]

Dural
06-11-2013, 20:09
Το Perfect Dark πρέπει να είναι το πιο ολοκληρωμένο από άποψη περιεχομένου FPS που έχει βγει ποτέ.
Τόσο μεγάλος αριθμός maps,όπλων,options,modes,unlockables,αποσ τολών... Δεν έχει υπάρξει ξανά σε FPS παιχνίδι,δυστυχώς.
Κοιτάς πως έχουν καταντήσει τα FPS του σήμερα με 6 ώρες single player και 4 multiplayer maps,και παρατηρείς τη παρακμή του είδους.
Θα μου πεις το Perfect Dark το δούλευαν 3 χρόνια,ενώ τα περισσότερα σύγχρονα shooters φτιάχνονται σε περίοδο 6 μηνών-1 χρόνου.Και επίσης τώρα πλέον εσκεμμένα οι developers δεν φτιάχνουν ολοκληρωμένα παιχνίδια.
Σου πουλάν τη μηχανή του παιχνιδιού και 2-3 πίστες για να έχεις να παίζεις [που παλιά θα στα έδιναν σαν demo] σε full τιμή,και πρέπει να δώσεις άλλα 60 με 120 ευρώ σε DLC για να έχεις ολοκληρωμένη εμπειρία. [battlefield 3 κανείς?]

πολλές αλήθειες για την τωρινή κατάσταση των FPS...

geo2004z
07-11-2013, 09:32
Η Rareware δίδαξε τι εστί FPS....