PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Wii Hacks/Homebrew

geocool
23-07-2008, 16:23
Πιστεύω πως θα πρέπει να δημιουργηθεί μια κατηγορία hacks για το wii.
Υπάρχουν πολλά άτομα που έχουν wii και μπαίνουν στο site και πρέπει να ξέρουν πως υπάρχουν πολλές εφαρμογές που έχουν δημιουργηθεί απο κάποια άτομα οι οποίες δίνουν πολλές νέες δυνατότητες στο wii. Από την στιγμή που τα hacks δεν είναι παράνομα όπως και οι wii homebrew εφαρμογές δεν υπάρχει πρόβλημα να δημιουργηθεί κάποια τέτοια κατηγορία. Θέλω να ακούσω τι πιστεύουν τα μέλη και τι οι admins/mods.

cowboy
23-07-2008, 16:50
ti enois den einai paranoma?
mipos den einai paranoma me tin enoia kane me to wii sou oti feleis kai min epireazeis tous alous?
apla rotao.

Volga
23-07-2008, 17:23
Κοίτα, εφόσον δεν "πειράζεις" το Hardware παράνομο δεν είναι. Αν πρέπει να εγκατασταθεί όμως κάποιο mod chip τότε ναι αλλάζει το πράγμα. Δεν το έχω ψαξει πολύ κυρίως γιατί δεν έχω και ιδιαίτερο χρόνο να ασχοληθώ, όμως αν υπήρχε κάτι που θα έτρεχε από το SD για παράδειγμα ΟΚ.

Louikos
23-07-2008, 18:12
το να πειραζεις το hardware δεν ειναι παρανομο. παρανομο ειναι να "τρεχεις" υλικο που εχει πνευματικα δικαιωματα χωρις να το εχεις αγορασει. οι homebrew εφαρμογες δεν πωλουνται και ο προγραμματιστης τις δινει ελευθερα οπωτε δεν ειναι παρανομες.

cowboy
23-07-2008, 18:19
το να πειραζεις το hardware δεν ειναι παρανομο. παρανομο ειναι να "τρεχεις" υλικο που εχει πνευματικα δικαιωματα χωρις να το εχεις αγορασει. οι homebrew εφαρμογες δεν πωλουνται και ο προγραμματιστης τις δινει ελευθερα οπωτε δεν ειναι παρανομες.

i nintendo simfoni me afta?

dimos222
23-07-2008, 18:38

Παράνομο δεν είναι να πειράζεις το Hardware αλλά παραβιάζει τους ορους χρήσης και χάνεται η εγγύηση

blackmore
23-07-2008, 19:03
Παράνομο δεν να πειράζεις το Hardware είναι αλλά παραβιάζει τους ορους χρήσης και χάνεται η εγγύηση

me ena format svinonte ta panta, etsi otidipote egrapses sto wii den fenete k i ekiisi isxii.
paranomo den ine pou mas exoun xesmenous i nintendo of europe?, pistevo logo tou oti imaste europaiki xora an kinithi i kivernisi tis ellados me ton isxirismo oti imaste europei polites k ine ipoxreomeni i nintendo of europe na mas dini tis idies paroxe tha anakasti na gini, opos egine k i ipoxreotiki anagrafi k sta ellinika se pola europaika proionta.
eki pou ksenerosa poli teleftea me tin nintendo of europe ine me to nintendo channel sto ds demo download, otan ine stin xora epilogis greece exi ta arxika demo, an to valis se ali europaiki xora exoun vali k ala demo.

Volga
23-07-2008, 19:50
Αυτό νομίζω γίνεται γιατί η NORTEC δεν είναι NINTENDO είναι απλά ένας αντιπρόσωπος (ή κάτι τέτοιο τελος πάντων)
Γενικότερα πάντως το θέμα με την υποστήριξη από την "μαμα" NINTENDO θελεί πολύ κουβέντα.

Ούτε Star Points έχουμε ούτε τίποτε. Πάλι καλά που υπάρχει και σαν χώρα στο μενού η Ελλάδα! :P

dimi7RiS
23-07-2008, 20:05
σορρυ που βγαινω εκτος θεματος. Επειδη ειπες για σταρ ποιντς....τισ καρτες απο τα παιχνιδια της nintendo metroid, mario kart/galaxy τις βουτανε οταν βαζουν τις οδηγειες στα ελληνικα??

Ντινος21
23-07-2008, 20:29
Εσεις τη ξερετε απο hacks και homebrew???

andys12
23-07-2008, 20:34
Ίσως να μην πειράζεις το hardware αλλά πειράζεις το software και αυτό είναι παραβίαση των όρων χρήσης και είναι κάτι που δεν υποστηρίζει η Nintendo...
Φυσικά ούτε οι κανόνες του site το υποστηρίζουν.

Volga
23-07-2008, 21:09
σορρυ που βγαινω εκτος θεματος. Επειδη ειπες για σταρ ποιντς....τισ καρτες απο τα παιχνιδια της nintendo metroid, mario kart/galaxy τις βουτανε οταν βαζουν τις οδηγειες στα ελληνικα??

Προφανώς. Εφόσον στις Αγγλικές εκδόσεις υπάρχουν τότε οταν έρχονται στην Ελλάδα κάποιος τις βγάζει. Ισως να μην επιτρέπεται στην Nortec να τις διανέμει εφόσον η NORTEC δεν είναι Nintendo. Αλλα γενικότερα δεν ξέρω τι γίνεται... Πάντως είναι εκνευριστικό!

Louikos
24-07-2008, 14:31
δεν καταλαβαινω ωρες ωρες μερικα πραγματα...γιατι ειναι παρανομο να πειραξω το hardware?δικο μου δεν ειναι? δεν το εχω πληρωσει?φωτια του βαζω αμα θελω! δηλαδη με την ιδια λογικη σε ενα dvd player απαγορευεται να το "πειραξω" για να παιζει πχ divx?
δεν μιλαμε για πειρατεια ειπαμε αλλα δεν ειναι ολα παρανομα ρε παιδια...δλδ αμα υπαρχει μια homebrew εφαρμογη που κανει το wii να παιζει dvd που το προβλημα?που ειναι η παρανομια?ποιον κλεβω?

Volga
24-07-2008, 14:51
Κοιτα αυτό με το DVD αν το Wii μπορούσε να το υποστηρίξει έτσι απλά νομίζω θα το έκαναν. Ούτε τιμή θα ανέβαζε ούτε τίποτα. Μπορεί να υπάρχουν κάποια προβλήματα όμως...
δεν ξέρω ετσι , απλά μου φαίνεται παράλογο να εμπιστευτώ κάποιον αγνωστο για να "πειράξω" μια συσκευή μου χωρίς να ξέρω εκ των προτέρων τι προβλήματα μπορεί να δημιουργήσει αυτό στο μέλλον.

Μπορεί πχ το laser ματι του wii να είναι τις πλάκας για να μειώσουν το κόστος κατασκευής και με το να βάλεις να παίζει dvd να μειώνεις δραματικά τη ζωή του.
(παράδειγμα φέρνω ετσι; δεν ξέρω τι παίζει απλά κοιτάζω και την άλλη πλευρά)

geocool
24-07-2008, 15:16
Όπα όπα... τα homebrew δεν είναι παράνομα και από την στιγμή που έχεις την κονσόλα την κάνεις ότι θες... 2ον δεν πειράζεις το software της κονσόλας αλλά και να το πειράξεις που ακόμα δεν υπάρχει κάποια custom firmware πάλι δεν είναι παράνομο !!!

Και κάτι ακόμα το pspgr.net το έχει δει κανείς ? Ασχολείται κυρίως με hacks κτλ με το psp και δεν έχει ΤΠΤ ΠΑΡΑΝΟΜΟ !!! Δεν μπορεί ούτε ο θεός ο ίδιος να το κλείσει !

Edit...
Μια ερώτηση ρε παιδιά. Από εδώ πόσοι έχουν ασχοληθεί με hacks κτλ για το wii ?

Teoulas
24-07-2008, 15:27
Μια ερώτηση ρε παιδιά. Από εδώ πόσοι έχουν ασχοληθεί με hacks κτλ για το wii ?

Όλο και κάποιος θα έχει ασχοληθεί... Twilight hack, homebrew channel κανείς; :rolleyes:

Volga
24-07-2008, 16:59
Ε όλο και κάποιοι θα έχουν ασχοληθεί. Παντως και εγώ θα ήθελα να ξέρω, τουλάχιστον όμως για να μην προσβάλουμε τους όρους του site, ας μην αναφέρουμε λεπτομέρειες. Απλά ας πούμε τι μπορεί να γίνει (πχ να παίξει DVD, παράνομα δισκάκια; Τι ακριβώς;;;)

Ντινος21
24-07-2008, 21:34
ρε παιδια και να κανεις κατι που ναι το κακο???

geocool
25-07-2008, 03:55
Ε όλο και κάποιοι θα έχουν ασχοληθεί. Παντως και εγώ θα ήθελα να ξέρω, τουλάχιστον όμως για να μην προσβάλουμε τους όρους του site, ας μην αναφέρουμε λεπτομέρειες. Απλά ας πούμε τι μπορεί να γίνει (πχ να παίξει DVD, παράνομα δισκάκια; Τι ακριβώς;;;)

Υπάρχουν εφαρμογές όπως να μπορείτε να ακούτε μουσική απο το wii ή να βλέπετε video.Ακόμα υπάρχουν παιχνίδια homebrew που μπορείτε να παίξετε, emulators για να παίζεται παιχνίδια όπως GBA και SNES ( αυτό είναι παράνομο ). Ακόμα υπάρχει και εφαρμογή για εγκατάσταση Wiiware games και Virtual Console ( αυτό και αν είναι παράνομο )

Η δική μου πρόταση όμως δεν είναι να ενισχύσουμε από το site την πειρατεία αλλά να μπορούν όλοι οι κάτοχοι του Wii να εκμεταλλευτούν κάποιες δυνατότητές που μπορούν να τους παρέχονται. :thumbup1:

Εδώ στην Ελλάδα κανένα άτομο δεν έχω πετύχει που να ξέρει απο hacking για το wii. Πάντως όποιος ενδιαφέρετε μέχρι να πάρουν οι admins την απόφαση αν θα ανοίξουν μία τέτοια κατηγορία η όχι, στείλτε μου πμ για να σας στείλω έναν οδηγό που έχω φτιάξει.
:closedeyes:

Volga
25-07-2008, 10:09
Υπάρχουν εφαρμογές όπως να μπορείτε να ακούτε μουσική απο το wii ή να βλέπετε video.Ακόμα υπάρχουν παιχνίδια homebrew που μπορείτε να παίξετε, emulators για να παίζεται παιχνίδια όπως GBA και SNES ( αυτό είναι παράνομο ). Ακόμα υπάρχει και εφαρμογή για εγκατάσταση Wiiware games και Virtual Console ( αυτό και αν είναι παράνομο )

Η δική μου πρόταση όμως δεν είναι να ενισχύσουμε από το site την πειρατεία αλλά να μπορούν όλοι οι κάτοχοι του Wii να εκμεταλλευτούν κάποιες δυνατότητές που μπορούν να τους παρέχονται. :thumbup1:

Εδώ στην Ελλάδα κανένα άτομο δεν έχω πετύχει που να ξέρει απο hacking για το wii. Πάντως όποιος ενδιαφέρετε μέχρι να πάρουν οι admins την απόφαση αν θα ανοίξουν μία τέτοια κατηγορία η όχι, στείλτε μου πμ για να σας στείλω έναν οδηγό που έχω φτιάξει.
:closedeyes:

Και το ρωτάς;; Στείλε αμέσως!!! :rolleyes:

Marioland
15-08-2008, 13:29
Αν κάποιος ενδιαφερθεί για Wii Homebrew, ας ξεκινήσει απο το www.Wiibrew.org
Εκεί βρίσκονται όλα τα τελευταία exploits για το Wii.
Εχω το Homebrew Channel που το εγκατέστησα μεσω Twilight Hack. Τα διάφορα homebrew φορτώνουν απο την SD αποκλειστικά. Μάλιστα υπάρχει και μία εφαρμογή ονόματι Homebrew browser οπου συνδέεται σε εναν server και κατευάζει/ανανεώνει/αφερεί homebrew εφαρμογές και παιχνίδια χωρίς να χρειάζεται να βγάζεις την κάρτα απο το Wii.
Δέν νομίζω να είναι παράνομο. το κανάλει αφερείται με απλό delete και δέν αφήνει πίσω του Ticket. Αντίθετα υπάρχουν άκρως παράνομα WAD installers οπου εγκαθιστούν Wii Ware και VC games. Οσο μπορείτε αποφύγετέ τα...

blackmore
15-08-2008, 16:11
to thema ine an ginete na gini ekatastasi afou me to telefteo update to twilligh hack den mpori na perasti, ektos an alakse kati pou den gnorizo.
auto me to server pou les gia pes perisotera.

dermi57
15-08-2008, 18:40
Peiratika einai auta...
Mono k mono pou anafereis homebrews kai hacks simainei oti einai peiratika

blackmore
15-08-2008, 18:59
den ine piratika, piramatika ine kanis den tha kasti na peksi etsi sto wii an itan tha to tsiparan k tha goustaran, apla theloun na asxolounte pano sto ti mporoun na kanoun sto wii opos sto ds pou diavasa oti exi 1002 efarmoges opos to na kanis to ds tilefono klp alla kanis den tha xrisimopii to ds k gia tilefono.

Nikol@r@s
15-08-2008, 19:12
den ine piratika, piramatika ine kanis den tha kasti na peksi etsi sto wii an itan tha to tsiparan k tha goustaran, apla theloun na asxolounte pano sto ti mporoun na kanoun sto wii opos sto ds pou diavasa oti exi 1002 efarmoges opos to na kanis to ds tilefono klp alla kanis den tha xrisimopii to ds k gia tilefono.

Δηλαδη το Ds γινεται κινητο!:scared:Μαλακια αυτο!:thumbdown:Ειναι βλαβερο για την υγεια μας!:sleep:

blackmore
15-08-2008, 19:22
Δηλαδη το Ds γινεται κινητο!:scared:Μαλακια αυτο!:thumbdown:Ειναι βλαβερο για την υγεια μας!:sleep:

oxi akrivos kinito, isos kapos etsi an iparxi pantou free diktio pou distixos edo pou meno den exi.

Nikol@r@s
15-08-2008, 19:24
oxi akrivos kinito, isos kapos etsi an iparxi pantou free diktio pou distixos edo pou meno den exi.

Λιγο ασχετο βεβαια!Η Αλμοπια!Ειναι ειναι Πελ/σο?

Ντινος21
15-08-2008, 19:27
Ξερει κανεις πως μπορω να βαλω το homebrew??

Teoulas
15-08-2008, 20:40
Ξερει κανεις πως μπορω να βαλω το homebrew??
Ψάξε για twilight hack και θα βρεις τον τρόπο. Χρειάζεσαι το Zelda, αν δεν έχεις πειραγμένο Wii.

Το homebrew δεν είναι πειρατεία, είναι αυτό που σημαίνει: "σπιτικό" software. Software που φτιάχνουν χομπίστες. Υπάρχουν πολλά διαμάντια homebrew και στο Wii και στο DS (Lemmings DS!). Απλά πολλά hacks που ενεργοποιούν την δυνατότητα να τρέξει η κονσόλα homebrew μπορούν να χρησιμοποιηθούν και για να παίξει και αντίγραφα. Ειδικά η κοινότητα του Wii homebrew (wiibrew) προσέχει ώστε να μην προωθήσει την πειρατεία.

andys12
15-08-2008, 20:57
to thema ine an ginete na gini ekatastasi afou me to telefteo update to twilligh hack den mpori na perasti, ektos an alakse kati pou den gnorizo.
auto me to server pou les gia pes perisotera.

Η απόδειξη ότι δεν το εγκρίνει η Nintendo.Αρα δεν είναι νόμιμο.

geocool
15-08-2008, 21:29
Αυτό δεν μπορείς να το πάρεις σαν απόδειξη. Μπορεί η nintendo να μην θέλει να υπάρχουν τα homebrew γιατί δεν την συμφέρει. Πχ υπάρχει homebrew να ακούς μουσική στο wii. Η nintendo θέλει να έχει το μονοπώλιο στα software για αυτό και δεν θέλει τα homebrew. Το Hacking και τα homebrew ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΑ. Η πειρατεία είναι παράνομη !!!

Όσο για αυτό που είπε ο blackmore, η Nintendo έβγαλε update για να σταματήσει το twilight αλλά μετά από λίγες μέρες βγήκε η νέα έκδοση του twilight hack.

Marioland
15-08-2008, 22:42
Όσο για αυτό που είπε ο blackmore, η Nintendo έβγαλε update για να σταματήσει το twilight αλλά μετά από λίγες μέρες βγήκε η νέα έκδοση του twilight hack.

Και όπως αναφέρουν... μέσα σε ΜΟΝΟ 4 ώρες.

Για το DS έχουν βγεί απίστευτα Homebrews! Το Voicechat και το Online Whiteboard είναι όλα τα λεφτά. Εχει βγεί ακόμα και Touchcraft, ενας κλώνος του Starcraft!!!!

Οσο για το Homebrew Browser, Blackmore, είναι ένα σημείο οπου είναι μαζεμένα τα κυριότερα Homebrews. Μόλις περάσεις το Homebrew Channel και το εγκαταστήσεις στην SD σου, απλά θα έχεις ότι χρειάζεσαι...

Οσο για την πειρατεία: Η Nintendo με τα τελευταία Updates, εκοψε και το Freeloader της Datel. Δηλαδή τέρμα τα Freeloaders. Δέν είδα όμως κανέναν απο την DATEL να πηγαίνει στο δικαστήριο ή την Nintendo να τραβάει κανέναν απο τον γιακά...και δέν μιλάμε για Coders Community... μιλάμε για επώνυμη εταιρία που φτιάχνει προιόντα για κονσόλες της Nintendo. Οπώτε άλλο το Homebrew και άλλο η πειρατεία.... Η Nintendo δέν εγκρίνει αν εγκαταστήσεις homebrew οπως το WAD installer για να κλέψεις Wii Ware!

blackmore
16-08-2008, 10:30
Λιγο ασχετο βεβαια!Η Αλμοπια!Ειναι ειναι Πελ/σο?

kamia sxesi voria ine ston nomos pellas.

dermi57
16-08-2008, 15:37
Leme tora xalaei to wii i to ds..
As to paei kapios na to ftiaksei sti nortec kai na doun na einai hackarismeno na xei kai homebrews kai na doume ti tha tou poun..
1)den to ftiaxnoun
2)mpleksimata me to nomo

Ego vevaia den eimai kata ton homebrew apla episimaino oti den einai nomima

Louikos
16-08-2008, 15:56

eise polu lathos. ta homebrew eine nomimotata!!!einai san na les oti den mporeis na paikseis ena video pou exeis traviksei esy sto dvd sou.
sketi parapliroforisi eiste merikes fores

Nikol@r@s
16-08-2008, 17:04

Σοβαρα ουτε που το ηξερα!:scared:

geocool
16-08-2008, 17:06
Έχεις ακούσει πολλά άτομα να έχουν πάει να το φτιάξουν ενώ έχουν homebrew και να αρνείται η νιντεντο ? Και τι είναι τα homebrew για να μην είναι νόμιμα ? κανένα παιχνίδι που το έχουμε κλέψει ? Δλδ εσύ αν φτιάξεις ένα πρόγραμμα και το τρέξεις στην κονσόλα σου είσαι παράνομος ? Καλό είναι πριν μιλήσουμε να το ψάχνουμε και λίγο.

Ντινος21
16-08-2008, 17:20
Απο που μπορω να κατεβασω το twilight hack??Εχω βρει αλλα θ΄λω να μου πειτε και εσυς.

geocool
16-08-2008, 17:32
Aπο το πμ που σου έστειλα.:thumbup1:

Ντινος21
16-08-2008, 17:37
Ωραιος thx:thumbup1:

andys12
16-08-2008, 21:05
Έχεις ακούσει πολλά άτομα να έχουν πάει να το φτιάξουν ενώ έχουν homebrew και να αρνείται η νιντεντο ? Και τι είναι τα homebrew για να μην είναι νόμιμα ? κανένα παιχνίδι που το έχουμε κλέψει ? Δλδ εσύ αν φτιάξεις ένα πρόγραμμα και το τρέξεις στην κονσόλα σου είσαι παράνομος ? Καλό είναι πριν μιλήσουμε να το ψάχνουμε και λίγο.

Οταν ο κατασκευαστης ειναι εναντια σε αυτο ναι ειναι παρανομο.

Marioland
16-08-2008, 22:16

Τότε όλες οι εταιρίες που φτιάχνουν περιφεριάκα και controllers πρέπει να κλείσουν και όλοι να πάνε φυλακή επειδή η Nintendo θέλει να χρησιμοποιήσουμε μονο τα original και κυρίως αυτοι της DATEL πρέπει τοιουτοτρόπως να καταδικαστούν σε θάνατο επειδή μας επιτρέπουν να φορτώνουμε παιχνίδια απο άλλα regions και ταυτόχρονα βγάζουν λεφτά κιόλλας...

Teoulas
16-08-2008, 23:49
Leme tora xalaei to wii i to ds..
As to paei kapios na to ftiaksei sti nortec kai na doun na einai hackarismeno na xei kai homebrews kai na doume ti tha tou poun..
1)den to ftiaxnoun
2)mpleksimata me to nomo

Για το DS: δεν υπάρχει τρόπος να καταλάβει κάποιος αν έχεις τρέξει homebrew ή όχι. Άρα δε χάνεις την εγγύηση.

Για το Wii: σβήνεις ότι homebrew software έχεις πάνω και πάλι δεν καταλαβαίνουν τίποτα. Αν το τσιπάρεις συμφωνώ με το 1 αλλά όχι απαραίτητα και με το 2. Έχεις συναντήσει τέτοια περίπτωση;

blackmore
17-08-2008, 02:33
an theloun i eteries mporoun na mpleksoun ton nomo alla den ine mia apli kinisi giati mpori na simeni k tin katastrofi tis eteries den ine aplo na vgi to onoma gia mia eteria oti ekane kati tetio, opos k me ta mp3 psifistike nomos pou an mpi se efarmogi tha pai polis kosmos filaki, tha plirosoun oli ta maliokefalatous, stin ellada apo oso exo diavasi exoun stamparismenous giro sta 3.000 atoma an mpi se efarmogi o nomos afti ine ta stantar atoma pou tha trexoun k den tha ftanoun to kalo ine oti stin ellada kanenas den plironi pote gia oti kani alla pote den kseris idietera otan exoun na kanoun me poliethnikes eteries.

geocool
17-08-2008, 04:44

Όταν ο κατασκευαστής είναι ενάντια σε αυτό είναι παράνομο ? Δουλευόμαστε τώρα ? :scared:

Π.Α.Ρ.Α.Ν.Ο.Μ.Ο σημαίνει να μην υπακούει κάτι στους νόμους. Δείξε μου το νόμο που λέει μην περνάτε homebrew. Ο μόνος νόμος που υπάρχει είναι για πνευματικά δικαιώματα αυτή την στιγμή ( copyright ). Διόρθωσε με αν είμαι λάθος.

MITS05
17-08-2008, 12:25
με το θέμα του thread συμφωνώ απόλυτα με τον geocool.καλό είναι να ξεχωρίσουμε τις έννοιες και να μην τρελενόμαστε!να τσιπάρουμε για να κατεβάζουμε παιχνίδια είναι παράνομο.να εφαρμόζουμε δωρεάν προγράμματα είναι νόμιμο!

dermi57
17-08-2008, 13:28
Ρε μαγκες δε μου στελνετε και μενα κανα πμ να δω που να κατεβασω το twilight hach γιατι με χει φαει να δω τι ειναι.
Να σημειωσω οτι εχω το zelda tp.

geocool
17-08-2008, 15:38
σου ήρθε ;d

dermi57
17-08-2008, 19:42
ηρθε, ανυπομονω να κατεβει να δει τι ειναι!

blackmore
23-08-2008, 11:29
kala xthes evala sto wii sto homebrew channel to media player mcf (kapos etsi to lene) k afto pou thelo na po ine oti mporis na sindesis stin thira usb enan eksoteriko skliro disko k apo eki mesa na peksis diafora arxia, to entiposiako pantos ine oti pera pou pezi ta video apo to youtube ta pezi se kaliteri piotita ikonas (toulaxiston etsi fenete) apo oti na ta dis apo to idio youtube sto internet channel.
tha agoraso ena mikro skliro i ena flasaki k ta to gemiso videakia:biggrin:

Volga
23-08-2008, 12:02
Δεν το λες παράνομο αλλά το πρόβλημα είναι το εξής. Η Nintendo δεν μπορεί να ξέρει τι πάει να κάνει ο καθένας hackeras. Πχ μπορεί κάποιος να φτιάξει μια εφαρμογή που να ανεβάζει το clock της κονσόλας στα 3 Ghz. Αν σου καεί σε 1 λεπτό δεν φταίει η Nintendo. Γι αυτό διαχωρίζει τη θέση της.

Ntei
23-08-2008, 12:48
Ρε geocool, δεν μου στέλνεις κι εμένα αυτό το περιβόητο pm.

geocool
23-08-2008, 12:48
kala xthes evala sto wii sto homebrew channel to media player mcf (kapos etsi to lene) k afto pou thelo na po ine oti mporis na sindesis stin thira usb enan eksoteriko skliro disko k apo eki mesa na peksis diafora arxia, to entiposiako pantos ine oti pera pou pezi ta video apo to youtube ta pezi se kaliteri piotita ikonas (toulaxiston etsi fenete) apo oti na ta dis apo to idio youtube sto internet channel.
tha agoraso ena mikro skliro i ena flasaki k ta to gemiso videakia:biggrin:

Έχεις κοιτάξει ποιοι σκληροί δίσκοι είναι συμβατοί ? Μην πάρεις τπτ ακριβό και σου βγει άχρηστο :wink:

#####
To pm παραδόθηκε :D

Miltos
23-08-2008, 13:03
Re paidia dn uparxei kindinos me auto to Homebrew channel?

geocool
23-08-2008, 13:12
Όχι κανένας.

blackmore
23-08-2008, 13:28
Έχεις κοιτάξει ποιοι σκληροί δίσκοι είναι συμβατοί ? Μην πάρεις τπτ ακριβό και σου βγει άχρηστο :wink:

#####

den ksero an ine i den ine oli i skliri sinvati, pantos o dikos mou eksoterikos ine sinvatos alla ton xriazome apothikefsi arxion pou thelo na ta filakso opote den to diakindinevo na to xrisimopio sto wii.

se emenas to ipes i se alon giati, emena pm den exi erthi.

Miltos
23-08-2008, 14:21
Prepei na einai tsiparismeno to wii gia na paiksei auto to kanali?

blackmore
23-08-2008, 14:25
oxi, apla to pernas mazi me kapia aparetites efarmoges k ine ok.

dermi57
23-08-2008, 14:32
Εγω το εχω γυρο στη 1 εβδομαδα αν θυμαμαι καλα και δεν εχω το παραμικρο προβλημα και ειμαι πολυ ευχαριστημενος μπορω να πω.
Το συνηστω σε ολους χωρις δευτερη σκεψη
Μαλιστα μπορω να βοηθησω οπιον εχει απορια!

Για ds homebrew γνωριζει κανεις??

geocool
23-08-2008, 14:46
Για Ds Homebrew χρειάζεται να έχεις Flash Card....

Miltos
23-08-2008, 15:11
Prepei na exeis anagkastika GC controller???

Volga
23-08-2008, 15:15
Να ρωτήσω... αυτό με το twillite hack δεν το είχανε κόψει στο τελευταίο update? Κάτι τέτοιο θυμάμαι.

geocool
23-08-2008, 15:27
To Twilight το είχανε κόψει με ένα update αλλά βγήκε νέο twilight...

dermi57
23-08-2008, 16:30
Για flash card εννοεις κασσετα του gba αλλα αδεια?
Κατι τετοιο νομιζω
Αλλα το προβλημα ειναι απο που μπορω να την παρω γιατι στο εμποριο δε νομιζω να υπαρχουν.Απο ιντερνετ παντως δε μπορω

Trunks
23-08-2008, 19:10

kai egw exw xwrio ekei konta...ligo pio eksw apo ta giannitsa...

willow
23-08-2008, 19:36
Για flash card εννοεις κασσετα του gba αλλα αδεια?
Κατι τετοιο νομιζω
Αλλα το προβλημα ειναι απο που μπορω να την παρω γιατι στο εμποριο δε νομιζω να υπαρχουν.Απο ιντερνετ παντως δε μπορω

οχι εννοει flash card,υπαρχουν απειρες στο ιντερνετ αλλα και σε επιλεγμενα καταστηματα στην ελλαδα.

Τσεκαρε το gbatemp.net κανει τις καλυτερες κριτικες...:thumbup1:

blackmore
23-08-2008, 19:45
kai egw exw xwrio ekei konta...ligo pio eksw apo ta giannitsa...

ego ime apo aridaia, esena pio ine to xorio sou?

Guardian
23-08-2008, 20:53
ego ime apo aridaia, esena pio ine to xorio sou?

me pm einai kalitera mhn fevgoume ektos thematos ;)

dermi57
24-08-2008, 14:22
Αν κανεις ξερει κανενα απο αυτα τα επιλεγμενα καταστηματα που πουλανε flash cards για το ds ας στειλει πμ η απλα ας το αναφερει εδω για να μαθουν και οι αλλοι χρηστες

nikos9321
06-10-2008, 22:34
an kinithi i kivernisi tis ellados me ton isxirismo oti imaste europei polites k ine ipoxreomeni i nintendo of europe na mas dini tis idies paroxe tha anakasti na gini, opos egine k i ipoxreotiki anagrafi k sta ellinika se pola europaika proionta.
demo, an to valis se ali europaiki xora exoun vali k ala demo.

kai eixe mia fagoura i kyvernisi gia to gaming...

kalo afto me musiki sto wii...su stila pm geocool

blackmore
06-10-2008, 23:33
kai eixe mia fagoura i kyvernisi gia to gaming...

kalo afto me musiki sto wii...su stila pm geocool

den enoousa apoklistika gia to gaming pola proionta k eteries den metafrazoun pola pragmata, opoiadipote ali xora den tha to afine etsi, alla emis i ellines kseroume poli kala agglika ti na kanoume.

nikos9321
06-10-2008, 23:37
den enoousa apoklistika gia to gaming pola proionta k eteries den metafrazoun pola pragmata, opoiadipote ali xora den tha to afine etsi, alla emis i ellines kseroume poli kala agglika ti na kanoume.

ε ναι...ενω αμα δεν ξεραμε αγγλικα θα τρεχανε :laugh:

latro
29-10-2008, 00:59
Παιδιά, συγγνώμη αν είναι ολίγον άκυρη η ερώτηση, αλλά έχω εδώ και 3 βδομάδες wii και θέλω να ξέρω τί χρειάζομαι για να μπορέσω να παίξω κάποια παιχνίδια που έχω κατεβάσει απ το net. αυτό το homebrew ή chipάρισμα;;

cloud
29-10-2008, 01:02
Παιδιά, συγγνώμη αν είναι ολίγον άκυρη η ερώτηση, αλλά έχω εδώ και 3 βδομάδες wii και θέλω να ξέρω τί χρειάζομαι για να μπορέσω να παίξω κάποια παιχνίδια που έχω κατεβάσει απ το net. αυτό το homebrew ή chipάρισμα;;
Αν περιμένεις απάντηση σε ερώτηση που έχει σχέση με "πειρατεία", έχασες!!:cool:
Δες κάπου αλλού...

Για οτιδήποτε άλλο, εδώ είμαστε!!:wink:

latro
29-10-2008, 01:52
Αν περιμένεις απάντηση σε ερώτηση που έχει σχέση με "πειρατεία", έχασες!!:cool:
Δες κάπου αλλού...

Για οτιδήποτε άλλο, εδώ είμαστε!!:wink:

σεβαστό... ούτε όμως ένα μικρό hint;

crais
29-10-2008, 02:58
σεβαστό... ούτε όμως ένα μικρό Hint;

δες τα πμ σου

andys12
29-10-2008, 03:01

Φίλε καλωσήρθες στο site μας.
Αν διαβάσεις τους κανόνες θα καταλάβεις ότι είμαστε εναντίον σε οποιαδήποτε αναφορα σχετικά με πειρατία.
Οπως είπε και ο cloud για οτιδήποτε άλλο εδώ είμαστε:wink:

AZATHOTH
29-10-2008, 12:56
παιδιά όποιος έχει την καλοσύνη να μου πεί πώς να τρέξω homebrew ( χρειάζεται για αρχή το twilight hack η κάτι άλλο, και αν ναι που μπορώ να βρώ την τελευταία του εκδοση; ), τι να κατεβάσω και απο που,και αν είναι ευκολό τις οδηγίες για να τα κάνω όλα αυτά.

Ευχαριστώ προκαταβολικά :-)

paixtis
29-10-2008, 13:21
Είναι παράνομα όλα αυτά.Αφού είναι παράνομο το twilight hack και τα homebrew που κατεβάζεις με αυτόν τον τρόπο είναι παράνομα.Επίσης οτιδήποτε hackάρεται είναι παράνομο.Και θα πρότεινα το συγκεκριμένο topic να κλείσει καθώς οποιοδήποτε νέο μέλος θα γράφει εδώ επειδή δεν ξέρει τους κανόνες πολύ καλά και επομένως θα είναι μια μορφή spam άχρηστη για το forum.

willow
29-10-2008, 14:45
και επιτελους το google ειναι ο καλυτερος φιλος καθε χρηστη...

blackmore
29-10-2008, 14:55
asxeto me to ninty alla merika forum i kanones tous ine oti nane, vrika ena forum pou sou dinoun 1002 homebrew efarmoges k lisis gia to pos mporis na peksis rom se mia foriti konsola.
enas melos ekane to kako na kani mia erotisi -pou mpori na vri rom gia na katevasi l peksi se homebrew pou edine to forum- k ton kraksane ''apagorevete na milame gia rom'' klp.

Louikos
29-10-2008, 15:32
oi emulator den eine paranomoi nomizw. se antithesi me ta rom pou prepei na eine

paixtis
29-10-2008, 15:35
Aν απαγορεύεται από τους κανόνες είναι απόλυτα λογικό.Αν όπως λες ουσιαστικά αυτός είναι ο ρόλος του site να δίνει πληροφορίες για πειρατικό λογισμικό δεν βρήσκω το λόγο να υπάρχει κανόνας που να απαγορεύει να γράφεις το οτιδήποτε πάνω σε αυτό.Για δώσε περαιτέρω διευκρινίσεις.

Edit:Και οι emulators θεωρούνται παράνομοι αν δεν είναι από την εταιρία που έκανε το hardware(π.χ. ds,wii,psp,ps3).Αν έχει γίνει με hack από τρίτους είναι πειρατικό και παράνομο κατεπέκταση.

blackmore
29-10-2008, 15:41
sou estila pm giati den mporo na po se pio anaferome dimosia.

Louikos
29-10-2008, 16:03
Edit:Και οι emulators θεωρούνται παράνομοι αν δεν είναι από την εταιρία που έκανε το hardware(π.χ. ds,wii,psp,ps3).Αν έχει γίνει με hack από τρίτους είναι πειρατικό και παράνομο κατεπέκταση.

εδω κανεις λαθος. το hardware ειναι δικο μου εφοσων το εχω αγορασει μπορω να του κανω οτι μετατροπη θελω. παρανομω μονο οταν τρεξω software που δεν εχω αγορασει

paixtis
29-10-2008, 16:16
O άλλος όμως από τη στιγμή που δεν το κατοχυρώνει ως νόμιμο φεριπήν nintendo ή το forum μας δεν είναι νόμιμο ούτε αυτό.Διαφωνώ με τη λογική αυτή πάντως.Ή όλα είναι παράνομα ή τίποτα.Από τη στιγμή που καταπατάς πνευματικά δικαιώματα είσαι παράνομος ασχέτως αν το ξέρει ή όχι η εκάστοτε εταιρία και ενοείται αν μπορούσε να το μάθει δεν θα το επέτρεπε ούτε το emulation από άλλες εταιρίες ούτε το παράνομο homebrew από τρίτους.

Miltos
29-10-2008, 16:29
Φιλε ''Paixti'' δεν είναι όλα άσπρα η μαύρα εγώ νομίζω πως εάν το ''hack'' δεν επιβαρύνει την εταιρία it's ok.

Louikos
29-10-2008, 16:57
τα homebrew δεν καταπατουν πνευματικα δικαιωματα.ειναι προγραματα απο τριτους που διατειθωνται δωρεαν

blackmore
29-10-2008, 17:05
file louiko k ta rom diatithonte dorean.
to homebrew exi games pou ta fiaksane gia na dianemonte dorean alla exi k emulator gia na pezis roms, ta dorean ine ok oli sinfonoume ta rom oxi omos to homebrew eksipireti k ta 2 opote ine paranomo.

Louikos
29-10-2008, 18:18
me ena dikano mporeis na skotoseis ena agriogourouno alla mporeis na skotoseis kai ena anthropo opote to na exeis dikano eine paranomo. sosta?

Volga
29-10-2008, 19:39
1) Τα homebrew δεν είναι παράνομα αλλά σαν εταιρία η Nintendo διατηρεί το δικαίωμα να αποσύρει την εγγύηση της κονσόλας σου διότι είναι ένα πρόγραμμα που δεν το έχει τεστάρει η ίδια και δεν ξέρει τι κάνει στο wi.

Πχ μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα πρόγραμμα που κάνει overclock to wii και εσυ να το βάλεις. Έπειτα από 1 μήνα να σου καεί το wii... τι να κάνει η Nintendo? Να στο φτιάξει επειδή εσύ κάνεις μ@@@κίες;

2) Οι emulators δεν είναι παράνομοι. Τα roms είναι παράνομα.
Εξού και το ότι όλες οι σελίδες που έδιναν Roms δεν υπάρχουν πια, αντιθέτως οι σελίδες με emulators ζουν και βασιλεύουν.

Γενικότερα η εξομοίωση συσκευών δεν είναι παράνομη.

Obiwan88
29-10-2008, 19:56
k ti, ipotithete pos ego tha vro enan emu sto net, k tha agorazo gnisia games gia na pezo? k pes oti to kano se ps/ps2 ktl. ti ginete me tous emu tous SNES px?? vrisko enan emu kai ton exo st PC mou, alla pos tha pezo?? tha vazo tin kaseta st drive gia tis disketes? :P:P:P

blackmore
29-10-2008, 20:06
me ena dikano mporeis na skotoseis ena agriogourouno alla mporeis na skotoseis kai ena anthropo opote to na exeis dikano eine paranomo. sosta?

fisika xoris adia tin g@mises an se piasou, k nomizo pos an gini kati tha trexis sinexia stin astinomia gia na doun an exis sxesi to idio isxii an xasis to oplo sto trato.

amd4ever
30-10-2008, 22:19
Γεια χαρα! Μολις πηρα το wii τσιπαρισμενο και εκανα backup το mrio galaxy που αγορασα, εκανε αναβαθμιση το wii αλλα οταν βαζω το mario gallaxy μου βγαζει ερρορ και λεει οτι εχω παρανομη συσκευη εγκατεστημενη. Ολα τα αλλα backup μου παιζουν κανονικα,,
Τι εγινε?

Obiwan88
30-10-2008, 22:21
LOOOOOOOLLLLLL!!!! eleos vre agori mou!!!!!! LOOOOLLLLL!!!

amd4ever
30-10-2008, 22:24
Πρωτη φορα ασχολουμαι με wii..
Και δεν νομιζω οτι ειρωνευτηκα κανεναν.. Αν δεν θελεισ να βοηθησεις μην βοηθησεις...........

cloud
30-10-2008, 22:31
Γεια χαρα! Μολις πηρα το wii τσιπαρισμενο και εκανα backup το mrio galaxy που αγορασα, εκανε αναβαθμιση το wii αλλα οταν βαζω το mario gallaxy μου βγαζει ερρορ και λεει οτι εχω παρανομη συσκευη εγκατεστημενη. Ολα τα αλλα backup μου παιζουν κανονικα,,
Τι εγινε?
Πρώτον, ας πρόσεχες!!:wink:
Δεύτερον, δες εδώ κλικ, (http://www.ninty.gr/forum/showpost.php?p=22326&postcount=74) και εδώ κλικ2 (http://www.ninty.gr/forum/showpost.php?p=22332&postcount=77):):cool:

Obiwan88
30-10-2008, 22:33
Πρωτη φορα ασχολουμαι με wii..
Και δεν νομιζω οτι ειρωνευτηκα κανεναν.. Αν δεν θελεισ να βοηθησεις μην βοηθησεις...........
e nai re filaraki oute ego ironeftika, alla des pou ise ! se ti forum. k erxese san na min simvenei tpt k mas milas gia tsiparismena wii, k thes k lisi!!!! eee, as prosexes pou leei k o filos cloud.. :wink:

amd4ever
30-10-2008, 22:37
Αν εχεισ αυθεντικο το παιχνιδι σου και το εχεισ κανει bacup για τους α,β,γ λογους ειναι παρανομο?

Obiwan88
30-10-2008, 22:39
"Molis pira Wii tsiparismeno", afto ine to paranomo...

cloud
30-10-2008, 22:43
αν εχεισ αυθεντικο το παιχνιδι σου και το εχεισ κανει Bacup για τους α,β,γ λογους ειναι παρανομο?
ναι, είναι!!
την στιγμή που με "νόμιμο" τρόπο η εταιρία δεν σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις αντίγραφο, και σου λέει ρητά ότι απαγορεύετε η αντιγραφή, είναι παράνομο!!
άσχετα αν το έχεις αγοράσει... τώρα για το αν είναι "δίκαιο", κ' εγώ διαφωνώ, όμως τι να κάνουμε...

amd4ever
30-10-2008, 22:48
Τεσπα, συγγνωμη για την αναστατωση!

Κατι αλλο, υπαρχει νομιμος τροπος να βλεπουμε divx στο wii?

Teoulas
31-10-2008, 16:41
"Molis pira Wii tsiparismeno", afto ine to paranomo...
Όχι, απλά το βγάζεις εκτός εγγύησης. Δηλαδή δεν μπορώ να κάνω ότι γουστάρω σε hardware που έχω αγοράσει; Μπερδεύεσαι. Αν θέλω παίρνω σφυρί και το σπάω... Το να κάνεις overclocking στο PC είναι παράνομο δηλαδή;

dimos222
31-10-2008, 17:20
Αν πάρεις σφυρί και το σπάσεις θα σε συλλάβω εγώ :lol:

Δεν ειναι παράνομο να "πειράζεις" το Harware σου βάση νομικού δικαίου, αλλά παράνομο βάση όρων χρήσης και η τιμωρία προφανώς δε μπορεί να είναι του τύπου πρόστιμο η φυλακή αλλά μόνο απώλεια της εγγύησης.

ναι, είναι!!
την στιγμή που με "νόμιμο" τρόπο η εταιρία δεν σου δίνει την δυνατότητα να κάνεις αντίγραφο, και σου λέει ρητά ότι απαγορεύετε η αντιγραφή, είναι παράνομο!!
άσχετα αν το έχεις αγοράσει... τώρα για το αν είναι "δίκαιο", κ' εγώ διαφωνώ, όμως τι να κάνουμε...

To back up αν δε κάνω λάθος είναι νόμιμο. Αν είμαι κάτοχος του αυθεντικού προϊόντος εχω δικαίωμα να κάνω 1 Back up για προσωπική χρίση και μόνο για οσο καιρό ειμαι κάτοχος του αυθεντικού.

Αν δεν ηταν θα χαν κλείσει όλους τους torrentαδες για παράνομη διακίνηση μη νομίμων αντιγράφων. Ειναι μια λεπτή γραμμή που σώζει το ολο σύστημα της πειρατείας αυτή τη στιγμή.

blackmore
31-10-2008, 17:38
kanis kathos, ine paranoma stin germania kati pige na gini alla pagose, stin ellada gnorizoun para polous paranomous alla akoma den tous pirazi kanis.
doulevo se video club k ksero ti pezi, stin perioxi pou meno itan 2 video club me paranomo iliko (katevasmenes tenies - antigrafa) k tous epiase i sdoe apla tous piran tis kopies k tis katevasmenes tenies k plirosan 100 euro.
nomizo o nomo iparxi (afto pou grafi sta dvd klp) alla den psifistike akoma kati tetio.

cloud
31-10-2008, 17:45
To back up αν δε κάνω λάθος είναι νόμιμο. Αν είμαι κάτοχος του αυθεντικού προϊόντος εχω δικαίωμα να κάνω 1 Back up για προσωπική χρίση και μόνο για οσο καιρό ειμαι κάτοχος του αυθεντικού.

Αν δεν ηταν θα χαν κλείσει όλους τους torrentαδες για παράνομη διακίνηση μη νομίμων αντιγράφων. Ειναι μια λεπτή γραμμή που σώζει το ολο σύστημα της πειρατείας αυτή τη στιγμή.
Μάλλον κάνεις λάθος... Αν και θεωρητικά (μπορεί και να) είναι νόμιμο. Την στιγμή που με "νόμιμο" τρόπο δεν μπορείς να παίξεις το αντίγραφο, τότε και να κάνεις αντίγραφο σου είναι άχρηστο!:wink:
Και δες και το άλλο, δεν αναφέρει κάπου, κάτι για "αντιγραφή για προσωπική χρήση." Λέει απλά "απαγορεύετε η αντιγραφή".

Και για τους torrentαδες, ποιος σου είπε ότι είναι νόμιμοι; Απλά, τυπικά δεν μπορούν να τους κάνουν κάτι γιατί ΔΕΝ έχουν στην κατοχή τους παράνομα αρχεία, και εκμεταλλεύονται τους νόμους από κάποιες χώρες με πιο χαλαρή νομοθεσία, πχ Σουηδία (ξέρεις κανένα torrent σάιτ με κατάληξη .gr;:wink:)! Αυτοί απλά "μεσολαβούν" για την "παρανομία" που κάνουν οι χρήστες.

dimos222
31-10-2008, 18:08
kanis kathos, ine paranoma stin germania kati pige na gini alla pagose, stin ellada gnorizoun para polous paranomous alla akoma den tous pirazi kanis.
doulevo se video club k ksero ti pezi, stin perioxi pou meno itan 2 video club me paranomo iliko (katevasmenes tenies - antigrafa) k tous epiase i sdoe apla tous piran tis kopies k tis katevasmenes tenies k plirosan 100 euro.
nomizo o nomo iparxi (afto pou grafi sta dvd klp) alla den psifistike akoma kati tetio.
ναι αλλα σε αυτη την περίπτωση δεν ήταν αντίγραφα ασφαλείας και για προσωπική χρήση προφανώς.Και για να ρθε η ΣΔΟΕ μαλλον ειχαν οικονομικα οφελη απ την ολη διαδικασια των αντιγραφων ταινιων. Κι αυτο απαγορεύεται ρητα.

ειχα κανει εργασια πανω στο δικαιο της πληροφορικης στη σχολη μου και το χα ψαξει τοτε*.Και θυμάμαι αυτό που είπα παραπάνω με εξαίρεση αν το απαγορεύει ρητά στο license agreement.

p.x. εμενα που χω το PES09 αυθεντικο και εχω και αντιστοιχα iso κατευασμενο δε μπορουν να μπυ κανουν τπτ , εκτος αν στην αδεια χρησης(που δε διαβασα :lol:) λεει οτι δε μπορω να κανω αντιγραφο

Τεσπα οτι και να ισχυει εισαι μην αντιγραφεται για καλο και για κακο :biggrin:

*κριμα που τις εργασίες που θεωρώ ηλίθιες τις πετάω αλλιώς θα το ψαχνα να το βρω.

π.χ.

Customer may make one (1) archival copy of the Software provided Customer affixes to such copy all copyright, confidentiality, and proprietary notices that appear on the original.
http://www.cisco.com/public/sw-license-agreement.html

Teoulas
31-10-2008, 18:20
Δεν ειναι παράνομο να "πειράζεις" το Harware σου βάση νομικού δικαίου, αλλά παράνομο βάση όρων χρήσης και η τιμωρία προφανώς δε μπορεί να είναι του τύπου πρόστιμο η φυλακή αλλά μόνο απώλεια της εγγύησης.
Παράνομο = ενάντια στο νόμο. Οι όροι χρήσης δεν είναι νόμος και αν τους παραβείς δεν θα έχεις νομικές κυρώσεις. Εκεί ήθελα να καταλήξω. Αντίστοιχα το ίδιο συμβαίνει και με το software. Μπορείς για παράδειγμα να εγκαταστήσεις ένα πρόγραμμα/παιχνίδι σε όσα μηχανήματα θέλεις, παρ' όλο που είναι ενάντια στους όρους χρήσης. Δεν είναι παράνομο, παρ' όλο που υπάρχουν συστήματα προστασίας που το κάνουν δύσκολο.

Και τα αντίγραφα ασφάλειας είναι νόμιμα σε πολλές χώρες, εφόσον γίνονται για προσωπική χρήση (το λεγόμενο "fair use" που λένε στην Αμερική). Αν αντιγράφεις για να πουλάς ή για να τα δίνεις σε φίλους, ναι, είναι παράνομο, γιατί η εταιρία χάνει μια πιθανή πώληση. Αν εσύ κάνεις αντίγραφο για κάτι που αγόρασες, δεν χάνει κάτι. Βέβαια οι εταιρίες πιέζουν με συστήματα DRM και διάφορα άλλα είδη προστασίας.

cloud
31-10-2008, 19:51
κατι αλλο, υπαρχει νομιμος τροπος να βλεπουμε Divx στο Wii?
(προς το παρόν.) όχι...

Obiwan88
31-10-2008, 19:52
opa opa dld gia na ktlvo, to na tsiparo to wii mou gia na pezo piratika pexnidia (profanos), den ine paranomo dld m lete? dn to ixa skeftei etsi opos t thetete. sigoura to na paro to gnisio diskaki apo ena game k na to adigrapso INE paranomo, alla ixa tin ediposi pos k to tsiparisma tis konsolas ine.... den isxiei afto???

crais
31-10-2008, 20:01
ούτε είναι παράνομο να βάλεις modchip gt δίκια σου είναι η κονσόλα την αγόρασες και την κανεις ότι θες (αν θες την βάζεις στην κατσαρόλα και την βράζεις) ούτε και να παίξεις αντιγραμμένα παιχνίδια τα οποια έχεις αγορασμένα και τα έκανες αντίγραφα ασφαλειας

παρανομο ειναι να κανεισ αντιγραφα ασφαλιας και να τα ΠΟΥΛΑΣ σε καποιον

andys12
31-10-2008, 21:35
Είναι παράνομο γιατί παραβιάζεις πνευματικά δικαιώματα.Η εταιρία σου λέει ότι δεν δέχεται την αντιγραφή άσχετα αν είναι για προσωπική χρήση ή όχι.
Ξεφεύγουμε από το θέμα όμως.Αφήσαμε ένα θέμα σχετικό με Homebrew κ.τ.λ. ας μην το χαλάσουμε...

willow
31-10-2008, 22:25
Andy μια τελευταια ερωτηση.Αν η εταιρια σου ελεγε οτι απαγορευεται να παιξεις το παιχνιδι πανω απο 15 φορες,ή απαγορευεται να το παιξεις σε αλλη κονσολα εκτος απο την δικια σου θα το εκανες?Ας μην εχουμε ως δεδομενα καποια πραγματα,εφοσον σκας το διολου ευκαταφρόνητο ποσο των 50ευρο αν γουσταρεις την κανεις και 200 αντιγραφα και παιζεις απο διαφορετικο καθε μερα.
Κοινως δεν κανουμε οτι μας λενε και δεν κοιταμε παντα τον κωλο μας αλλα μερικες φορες και τα δικιωματα μας :)

andys12
31-10-2008, 22:34
andy μια τελευταια ερωτηση.αν η εταιρια σου ελεγε οτι απαγορευεται να παιξεις το παιχνιδι πανω απο 15 φορες,ή απαγορευεται να το παιξεις σε αλλη κονσολα εκτος απο την δικια σου θα το εκανες?ας μην εχουμε ως δεδομενα καποια πραγματα,εφοσον σκας το διολου ευκαταφρόνητο ποσο των 50ευρο αν γουσταρεις την κανεις και 200 αντιγραφα και παιζεις απο διαφορετικο καθε μερα.
κοινως δεν κανουμε οτι μας λενε και δεν κοιταμε παντα τον κωλο μας αλλα μερικες φορες και τα δικιωματα μας :)

αν μου έλεγε τέτοιο πράμα φυσικά και δεν θα το έκανα.αλλο αυτό.το να κάνω αντιγραφα για προσωπική χρήση δεν το θεωρώ κακό ασχετα πως το απαγορεύει η εταιρία αλλά οι περισσότεροι δεν το κάνουν για προσωπική χρήση αλλά για οικονομικό όφελος.

Yodas
18-11-2008, 18:09
Στο παρακάτω αρχείο υπάρχουν όλα τα απαραίτητα προγράμματα και οδηγίες για το πως να τα εγκαταστήσετε και να μπορείτε να παίζετε back-up παιχνιδιών στο χωρίς τσιπ Wii σας.

Προσοχή: ΜΗΝ αναβαθμίσεται σε 3.4 ακολουθήστε τις οδηγίες προσεκτικά

Louikos
18-11-2008, 18:48
Στο παρακάτω αρχείο υπάρχουν όλα τα απαραίτητα προγράμματα και οδηγίες για το πως να τα εγκαταστήσετε και να μπορείτε να παίζετε back-up παιχνιδιών στο χωρίς τσιπ Wii σας.

Προσοχή: ΜΗΝ αναβαθμίσεται σε 3.4 ακολουθήστε τις οδηγίες προσεκτικά

eime periergos na dw se poso xrono tha diagrafei to mnm :lol:

andys12
18-11-2008, 19:16
Είπαμε να συζητάμε αλλά όχι να δίνουμε και οδηγίες:wink:

eime periergos na dw se poso xrono tha diagrafei to mnm :lol:

Το περίμενες δηλαδή:tongue_smilie:

Louikos
18-11-2008, 22:49
Είπαμε να συζητάμε αλλά όχι να δίνουμε και οδηγίες:wink:

Το περίμενες δηλαδή:tongue_smilie:

:laugh: enoeite!krathse 28 oloklira lepta ehehehehhe :laugh::laugh:

Ntei
19-11-2008, 10:39
Edw mporeite na breita merika apo ta kalutera hacks gia diafora paixnidia.
(epidi den exw parakolou8isei ti sizitisi sto sigekrimeno 8ema an den epitrepete links tetiou idous apla sbisteto)

paokman
19-11-2008, 14:36
Το Wii είναι η πρώτη κονσόλα Nintendo που "πειράζεται" τόσο εύκολα

Carlitos
19-11-2008, 16:07
Που φτάσαμε όμως.... Τώρα πως θα βγάζουν χρήματα απο τα Chipάκια??

blackmore
19-11-2008, 17:52

to ds na dis poso eukola pirazete, oti thelis mporis na to kanis tou exoun alaksi ta fota.

geo2004z
19-11-2008, 18:15
to ds na dis poso eukola pirazete, oti thelis mporis na to kanis tou exoun alaksi ta fota.

Ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε?:confused1:

marios
19-11-2008, 19:01
gps pws ginetai to DS kserete????

blackmore
19-11-2008, 19:13
mia anazitisi na kanete tha dite ti ginete me to ds, to mono pou theli ine mia karta pou vazis oti thelis apo mp3 eos tenies k apo snes games os ds k gba games den ksero an to na pezis mp3 px ine paranomo omos to na pezis rom ine.

ksaxasa na po oti mporis na valis linux na valis efarmogi oste na to kani internet tilefono k oti allo mporis na fantastis.

Obiwan88
19-11-2008, 20:49
vasika nomizo pos ine i proti konsola pou ή toulaxiston home consola pou pirazete. oi alles itan me catriges kai o Kivos, itan me mikra diskakia (de xero ti tipou. DVD ?). e eki den afine k polla perithoria sta "piraxtiria" nomizo

Oscar
20-11-2008, 02:00
http://smilies.sofrayt.com/fsc/poseur.gif

Ο κυβος ηταν η πρωτη νιντεντοκονσολα που βρηκα πειραγμενη και μαλιστα προς πωληση απο καταστημα!!

Αφαιρουσαν το απο πανω καλυμα και εκαναν τον Κυβο να παιρνει σε κανονικο size DVD !

Funkywizard
20-11-2008, 09:37
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το GameCube αλλά φαντάζομαι δεν ήταν δυσκολο να κάνεισ αντιγραφές στα mini disk που είχε..

geo2004z
20-11-2008, 10:54
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το GameCube αλλά φαντάζομαι δεν ήταν δυσκολο να κάνεισ αντιγραφές στα mini disk που είχε..

Δεν ήταν δύσκολο να αντιγράψεις το δισκάκι του GC αλλά ήταν πολύ δύσκολο να το βρεις για να το αντιγράψεις. Η nintendo είχε συνεργαστεί με την Panasonic για την κατασκευή mini-DVD αλλά δεν ήταν όπως τα κοινά mini-DVD που κυκλοφορούν, ήταν μία παραλλαγή του ώστε να έχει λίγο μεγαλύτερη χωριτικότητα. Και βέβαια η ninty είχε τα αποκλειστηκα δικαιώματα για να μην την "πατήσει" όπως η Sony με το PSX.
Το ότι έκοβαν την κοβσόλα πρώτη φορά το ακούω από τον Oscar. Τι άλλο θα δούμε με τα Hacks? Παρεμπιπτόντως χρόνια πολλά φίλε Oscar, να τα εκατοστήσεις!

paokman
20-11-2008, 13:34
Στο DS την έχω την κασετούλα R4 από όταν βγήκε το New Super Mario Bros. Το Wii όμως φοβάμαι να το "πειράξω".

poromenos
20-11-2008, 14:00
enough is enough....
είπαμε να κρατήσουμε ένα θέμα ανοιχτό αλλά δεν φαίνεται αυτό να είναι δυνατό με τις παρούσες συνθήκες