PDA

Εμφάνιση Πλήρους Έκδοσης : Gameboy Advance SP Backlit Model (AGS-101)

G3n3raL86
25-06-2012, 21:00
Λοιπόν, με έχει πιάσει μία μανία και θα ήθελα να προσθέσω στη συλλογή μου και ένα Gameboy Advance SP και αυτό χάρη σε ψακτική που έκανα και με ευχαρίστηση βρήκα ότι μπορώ να προμηθευτώ ένα used SP με μόλις 35-45 € κατά μέσο όρο.

Παρακολουθώντας όμως το review του SP από το Classic Game Room, ο Mark προτείνει το μοντέλο AGS-101 με την backlit φωτιζόμενη οθόνη.

Το θέμα είναι ότι το εν λόγω μοντέλο κυκλοφόρησε μόνο στην Αμερική το 2005 και δε θέλω, αν το βρω, να ρισκάρω παραγγελία μέσω ebay και να δω τη συσκευή πληγωμένη ή γρατσουνισμένη, γιατί μετά να σου οι διαδικασίες για να το στείλεις πίσω...

Και ήθελα να ρωτήσω: Είναι τόσο μεγάλη η διαφορά στην φωτεινότητα σε σχέση με τα πρώτα μοντέλα SP?

GLAROS
25-06-2012, 21:04
Βγάζει μάτι η φωτεινότητα.
Μοιάζει η διαφορα σαν από micro/sp.

http://www.youtube.com/watch?v=jSoK0fm_YFk

http://www.youtube.com/watch?v=i6jjINF3ndQ&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=QQ06VSYbsmw&feature=related

G3n3raL86
25-06-2012, 21:20
Η μέρα με τη νύχτα... Παίζει να το βρω το 101 από Ελλάδα?

geo2004z
25-06-2012, 21:28
Το έψαχνα κι εγώ κάποτε αλλά είδα ότι είναι πολύ πιο ακριβό σε σχέση με την απλή έκδοση και το παράτησα. Δεν το χω δει ποτέ από κοντά και αμφιβάλλω αν υπάρχει άτομο στην Ελλάδα που έχει κάτι τέτοιο.

Αν θες την άποψή μου για το GBA SP, μπορώ α σου πω με βεβαιότητα ότι θα μείνεις πάρα πολύ ευχαριστημένος παίζοντας παιγνίδια του απλού Gameboy....

GLAROS
25-06-2012, 21:31
Πάρε για αρχή το SP,αργότερα το micro και μετά ένα Ds Lite.
Άσε το 101 για το τέλος.

G3n3raL86
25-06-2012, 21:33
Το έψαχνα κι εγώ κάποτε αλλά είδα ότι είναι πολύ πιο ακριβό σε σχέση με την απλή έκδοση και το παράτησα. Δεν το χω δει ποτέ από κοντά και αμφιβάλλω αν υπάρχει άτομο στην Ελλάδα που έχει κάτι τέτοιο.

Αν θες την άποψή μου για το GBA SP, μπορώ α σου πω με βεβαιότητα ότι θα μείνεις πάρα πολύ ευχαριστημένος παίζοντας παιγνίδια του απλού Gameboy....

Και αυτός είναι ένας λόγος παραπάνω που προτίμησα το SP αντί του Micro, επειδή το τελευταίο δεν παίζει games των GB/GBC και ας έχει φωτεινότερη οθόνη...

Τέσπα, θα βολευτώ με ένα "κανονικό" SP:)

Κάτι τελευταίο, τα SP είναι region-free, σωστά? Δλδ αν το αγοράσω από εξωτερικό (ίσως), θα παίζει όλα τα games?

---------- Το μήνυμα δημοσιεύτηκε στις 21:33 ---------- Το προηγούμενο μήνυμα ήταν στις 21:32 ----------

Πάρε για αρχή το SP,αργότερα το micro και μετά ένα Ds Lite.
Άσε το 101 για το τέλος.

Το micro αχρείαστο θα'ναι... Σκεφτόμουν για DS Lite, αλλά είναι κομματάκι ακριβό και δεν θα παίζει τα του GB/GBC... Άσε που έχω 3DS για τα games του DS;)

GLAROS
25-06-2012, 21:35
Το Lite στο πρότεινα για τα gba games.

http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Regionless_game_consoles

To GBA SP region free.

G3n3raL86
25-06-2012, 21:41
Το Lite στο πρότεινα για τα gba games.

http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Regionless_game_consoles

To GBA SP region free.

Region-free? Τέλεια, θενξ:)

motherbrain
25-06-2012, 21:59
Το θέμα είναι ότι το εν λόγω μοντέλο κυκλοφόρησε μόνο στην Αμερική το 2005 και δε θέλω, αν το βρω, να ρισκάρω παραγγελία μέσω ebay και να δω τη συσκευή πληγωμένη ή γρατσουνισμένη, γιατί μετά να σου οι διαδικασίες για να το στείλεις πίσω...

Το backlit μοντέλο κυκλοφόρησε και στην Ευρώπη. Η nortec το είχε φέρει σε δύο χρώματα κατά το τέλος της ζωής του συστήματος.

Από πλευράς πρακτικότητας σου προτείνω το DS Lite για να παίζεις τα παιχνίδια του GBA, έχει καλύτερη οθόνη, δυνατότερο ήχο λόγω των δύο ηχείων και καλύτερο χειρισμό λόγω μεγέθους και σχήματος. Τα μειονεκτήματα στο DS Lite είναι ότι η κασέτα του GBA προεξέχει, τα χρώματα στην οθόνη του GBA δείχνουν πιο ζεστά και δεν παίζει τα παιχνίδια του GB-GBC.

Το micro θα συμβούλευα να το αποφύγεις, μικρός μέγεθος που δεν ευνοεί καλό χειρισμό (χειρότερο και από το GBA SP), μικροσκοπική οθόνη και τέλος επίσης τα χρώματα στην οθόνη του GBA δείχνουν πιο ζεστά, δεν παίζει τα παιχνίδια του GB-GBC. Προσωπικά δεν το χρησιμοποίησα καθόλου το micro, παρέμεινε στην συλλογή να σκονίζεται.

Τέλος το GBA SP πέρα από όσα ήδη θετικά-αρνητικά έχουν αναφερθεί επιπλέον το μειονέκτημα ότι δεν έχει θύρα ακουστικών και πρέπει να πάρεις ένα έχτρα περιφερειακό.

Πάντως να ενδιαφέρεσαι να παίζεις παιχνίδια GB-GBC τότε το GBA SP είναι μονόδρομος, εκτός αν "σπάσεις" κάποιο άλλο φορητό για να παίζεις μέσω κάρτας πειρατικά.

Edit: Έκανα λάθος στο DS Lite ότι έχει καλύτερη οθόνη, ήθελα να γράψω ότι έχει καλύτερο/δυνατότερο φωτισμό.

G3n3raL86
25-06-2012, 22:15
Το backlit μοντέλο κυκλοφόρησε και στην Ευρώπη. Η nortec το είχε φέρει σε δύο χρώματα κατά το τέλος της ζωής του συστήματος.

Από πλευράς πρακτικότητας σου προτείνω το DS Lite για να παίζεις τα παιχνίδια του GBA, έχει καλύτερη οθόνη, δυνατότερο ήχο λόγω των δύο ηχείων και καλύτερο χειρισμό λόγω μεγέθους και σχήματος. Τα μειονεκτήματα στο DS Lite είναι ότι η κασέτα του GBA προεξέχει, τα χρώματα στην οθόνη του GBA δείχνουν πιο ζεστά και δεν παίζει τα παιχνίδια του GB-GBC.

Το micro θα συμβούλευα να το αποφύγεις, μικρός μέγεθος που δεν ευνοεί καλό χειρισμό (χειρότερο και από το GBA SP), μικροσκοπική οθόνη και τέλος επίσης τα χρώματα στην οθόνη του GBA δείχνουν πιο ζεστά, δεν παίζει τα παιχνίδια του GB-GBC. Προσωπικά δεν το χρησιμοποίησα καθόλου το micro, παρέμεινε στην συλλογή να σκονίζεται.

Τέλος το GBA SP πέρα από όσα ήδη θετικά-αρνητικά έχουν αναφερθεί επιπλέον το μειονέκτημα ότι δεν έχει θύρα ακουστικών και πρέπει να πάρεις ένα έχτρα περιφερειακό.

Πάντως να ενδιαφέρεσαι να παίζεις παιχνίδια GB-GBC τότε το GBA SP είναι μονόδρομος, εκτός αν "σπάσεις" κάποιο άλλο φορητό για να παίζεις μέσω κάρτας πειρατικά.

Θέλω να πάρω και GB/GBC games, οπότε καταλαβαίνεις, SP με τα 1,000.

Zalbor
25-06-2012, 23:31
Κι εγώ SP διάλεξα, με το παλιό μου GBA χαλασμένο. Κυρίως για τα GB/GBC.

Ajax87
26-06-2012, 01:33
στην αρχη ισως σου φανει καπως φωτεινοτητα μετα θα το συνηθισεις ... Και εγω ειχα ψαξει να βρω αυτο με την πιο φωτεινη οθονη αλλα τζιφος...

rockass14
25-04-2014, 12:37
Παιδιά έχει κανείς μεγεθυντικό φακό με φωτισμό για Game Boy Advance SP; Κάτι τέτοιο ας πούμε.
http://www.ricardo.gr/buy/hlektronika-paixnidia/nintendo/nintendo-game-boy/diafora/megethuntikos-fakos-gia-game-boy-me-fotismo/v/an733104842/
Κάνει όντως δουλειά; Στον φωτισμο κυρίως.

barbazigia
26-06-2014, 23:14
Οντως το ags 101 είναι αρκετά ακριβό και σπάνιο στις μέρες μας αλλά πιστεύω ότι αξίζει τα λεφτά του γιατί το έχω δει ζωντανά. Κάποτε θα βρεθεί ένα και για μας.

jimmys30
27-06-2014, 01:43
Zelda Sp edition (γιατι εβγαινε μονο AGs 001 to sygkekrimeno ::S)) με εντοσθια απο Ags 101 ^^

https://www.youtube.com/watch?v=O55cIk6pAj8

johnny19818
21-09-2014, 18:56
Έχω εδώ και 2 χρόνια αγοράσει από το ebay το GBA AGS 101 από τύπο που το έκανε refurbish στα 55 ευρώ χωρίς μεταφορικά από UK. Πολύ καλή επιλογή. Η φωτεινότητα είναι άλλο πράμα. Βέβαια αυτό έχει αντίκτυπο στην διάρκεια της μπαταρίας.

Ajax87
22-09-2014, 10:23
στην αρχη ισως σου φανει καπως φωτεινοτητα μετα θα το συνηθισεις ... Και εγω ειχα ψαξει να βρω αυτο με την πιο φωτεινη οθονη αλλα τζιφος...

Τελικα πριν κανα χρονο βρηκα και πηρα Ags-101 (λιγο ταλαιπωριμενο αλλα δουλευει αψογα) η διαφορα σε σχεση με το απλο ειναι τεραστια η μερα με την νυχτα. Βεβαια και η λυση του Dslite ειναι μια χαρα.

Ps.Καλωσορισες Johnny :P

johnny19818
22-09-2014, 19:16
Τελικα πριν κανα χρονο βρηκα και πηρα Ags-101 (λιγο ταλαιπωριμενο αλλα δουλευει αψογα) η διαφορα σε σχεση με το απλο ειναι τεραστια η μερα με την νυχτα. Βεβαια και η λυση του Dslite ειναι μια χαρα.

Ps.Καλωσορισες Johnny :P

Thanks Ajax87. Οk το DS αλλά προτιμώ κάπως το compact μέγεθος του GBA SP δε νομίζεις;

Ajax87
23-09-2014, 10:03
Thanks Ajax87. Οk το DS αλλά προτιμώ κάπως το compact μέγεθος του GBA SP δε νομίζεις;

Εμενα στο Gba SP τα χερια μου πιανονται σχετικα γρηγορα επειδη τα κουμπια ειναι λιγο στριμωγμενα .

johnny19818
23-09-2014, 19:44
Εμενα στο Gba SP τα χερια μου πιανονται σχετικα γρηγορα επειδη τα κουμπια ειναι λιγο στριμωγμενα .

Πάρε ένα Atari Lynx τότε.:P

Ajax87
23-09-2014, 20:34

Να το κανω τι; Να το χρησιμοποιω για ρακετα στην παραλια; ισως... :P

GLAROS
23-09-2014, 20:38

To 1 ή το 2 ? :P

Ήταν λίγο μυστήρια τα σχήματα στα GB,από τούβλο σε pocket,μετά οριζόντιο ,SP τετράγωνο,μετά DS σάντουιτς...O_o

Ναι το 101 είναι power,άλλο πράμα,όπως και η οθόνη του micro.:thumbup1: