Σελίδα 113 από 397 ΠρώτοΠρώτο ... 1363103109110111112113114115116117123163213 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1,121 μέχρι 1,130 από 3962
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Hatsos Εμφάνιση Μηνύματος
    Τούμπανο ξε τούμπανο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα παιχνίδια κάνουν την καλή κονσόλα και όχι τα specs. Ο υπολογιστής είναι και θα είναι πάντα μπροστά. Και είναι λογικό αυτό διότι όλα πρώτα απο εκεί περνάνε. Όσον αφορά το τούμπανο PS4. Για κονσόλα μια χαρούλα τούμπανο είναι. Δεν το βάζω κόντρα όμως με τα PC. Αλλά όπως και είπα πιο πριν τα παιχνίδια είναι που κάνουν την διαφορά . Για εμένα πρωσοπικά τα παιχνίδια και τα studio τα εχει η Sony οπότε με ένα μηχανακι σαν το PS4 θα είναι κομπλέ. Θέλω να πάρω νωρίς το PS4 αλλά θέλω να πάρω και το WiiU απλός περιμένω ένα καλό Zelda, διότι δεν έχει τίποτα άλλο που να αξίζει.
    Είπες δύο μεγάλες αλήθειες με το προηγούμενο ποστ με τις οποίες συμφωνώ 101%

1) Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα παιχνίδια κάνουν την καλή κονσόλα και όχι τα specs.

2) Ο υπολογιστής είναι και θα είναι πάντα μπροστά.

Δανείζομαι λοιπόν το μήνυμα αυτό για να εξηγήσω ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημά μου...

Δε ξέρω πόσοι έχετε ζήσει τη περίοδο λανσαρίσματος της προηγούμενης γενιάς. Τη περίοδο εκείνη λοιπόν (ας πούμε χονδρικά 2006-9), ζήσαμε ΤΟ θέατρο του παραλόγου με όσα ξέραμε για την αγορά εδώ και δεκαετίες. Δε θέλω να το απλώσω πολύ εξηγώντας αναλυτικά τι και πως. Θα πω μονάχα πως οι Sony/MS είχαν ρίξει ένα καράβι χρήμα η κάθε μια στην αγορά, είχαν παρουσιάσει κονσόλες που ήταν πραγματικά στη κορυφή της τεχνολογίας (ακόμα και σε σχέση με τα PC) και είχαν φάει φόλα γιατί αντί να σαρώσουν (όπως υπολόγιζαν) είχαν τεράστια προβλήματα με το Wii.

Υπήρχε λοιπόν τότε μια τεράστια αντικειμενική ανάγκη (μεγαλύτερη από σήμερα) να σπρώξουν όσο μπορούσαν τις κονσόλες τους. Αυτό τις ώθησε σε απίστευτες PR αηδίες και υπερβολές που δεν έχουμε ξαναδεί (και ελπίζω να μη ξαναδούμε). Θυμίζω πως ήταν η εποχή του "Δεν ξεκινάει η HD γενιά αν δε πούμε εμείς" και ένα σωρό άλλα τέτοια που ανταλλάσσονταν εκατέρωθεν.

Το χειρότερο όμως είναι πως στο κλίμα αυτό ακολούθησαν, πρόθυμοι τις περισσότερες φορές, όχι μόνο οι PR μηχανισμοί των εταιρειών, αλλά και οι δημοσιογράφοι σε μεγάλο ποσοστό, fanboys και πολλοί ακόμα.

Το αποτέλεσμα ήταν ένας απίστευτης έντασης console war στον οποίο οι ταμπέλες και οι σαχλαμάρες βασίλευαν και η κοινή λογική είχε πάει περίπατο. Την εποχή εκείνη λοιπόν αν τολμούσες να πεις για παράδειγμα το 1) χαρακτηριζόσουν αυτομάτως Nintendo fanboy. Έτσι απλά. Η "μόδα" εκείνη την εποχή επέβαλε πως μόνο casual και γκόμενες δεν ασχολούνται με τα τεχνικά και πως κάθε gamer που σέβεται τον εαυτό του όφειλε να γνωρίζει τεχνικές λεπτομέρειες για το Cell και τις SPU του, σε τι ποσοστό χρησιμοποιούνται σε κάθε παιχνίδι και άλλα τέτοια χαριτωμένα.

Σε σχέση με το 2) η κυρίαρχη και φυσικά απόλυτη τάση ήταν πως το PC gaming έχει πεθάνει, οριστικά μάλιστα, και πως πρέπει να είσαι πολύ μαζόχας και μίζερος για να ασχολείσαι με αυτό.

Έχω άμεση προσωπική πείρα και από τα 2 και είμαι απόλυτα σίγουρος πως τα πράγματα ήταν όπως ακριβώς τα λέω, αν όχι χειρότερα. Αυτές ήταν συμπεριφορές που τις έβλεπες παντού και που έκαναν μετριοπαθείς ανθρώπους να μην έχουν όρεξη να πουν ούτε καν τη γνώμη τους, αφού μετά θα έπρεπε να κάνουν καλά με Ορκ και Τρολ.

Το θέμα είναι πως οι καιροί αλλάζουν, φτάσαμε στο σήμερα, η Nintendo και το PC Gaming σε πείσμα των ηλιθίων δεν πέθαναν και οι Sony, MS υποχρεώθηκαν να προσγειωθούν στο πλανήτη Γη με τις καινούργιες τους κονσόλες. Όλα καλά; Όχι!

Βλέπεις, οι δύο αυτοί γνωρίζουν πως έχουν μεγαλώσει μια γενιά από gamers γαλουχημένους ακριβώς στη νοοτροπία που περιέγραψα. Τι να πει δηλαδή η Sony στο fanboy της, που επί τόσα χρόνια ούρλιαζε για την ανωτερότητα του Cell; Πως τώρα έφτιαξε μια κονσόλα πολύ τίμια που πατάει πάνω στη τεχνολογία των laptop και που θα έχει καλή απόδοση αλλά και καλή τιμή και μικρό μέγεθος και δε θα βάζει μέσα την εταιρεία κατά πολύ; Θα τον ξενερώσει!

Έτσι σε αυτή τη γενιά, έχουμε το ακόμα πιο τρελό, τη μια να λέμε έτσι και την άλλη αλλιώς! Μπορώ να κάνω αν θέλετε μια λίστα από άρθρα στον ελληνικό και ξένο τύπο για να δείτε τι παπάτζα κυκλοφορεί σε σχέση με τα τεχνικά των PS4/One αλλά δε νομίζω πως αξίζει το κόπο. Όποιος έχει μάτια βλέπει. Συγγνώμη, αλλά εμένα αυτό με ξεπερνάει! Δε μπορεί το παιχνίδι να είναι πάντα μονά ζυγά δικά μας.

Ας βγούνε να πούνε πως ο δρόμος που διάλεξαν με τα PS3/360 ήταν λάθος. Ας πούνε πως το PC Gaming θα είναι πάντα η Νο1 επιλογή των enthousiast και πως η Nintendo δεν έλεγε συνέχως το 1) επειδή τη σύμφερε μόνο, αλλά και γιατί είναι αλήθεια. Θα τους χειροκροτήσω και θα τους πω και μπράβο. Αλλά δε μπορεί από τη μια να κάνουν στροφή κανονικά με τις επιλογές τους και από την άλλη να βάζουν διάφορους να λένε πόσο μπροστά είναι το PS4/One από τον ανταγωνισμό.

Δεν είμαι ουτοπικός τύπος. Ξέρω πολύ καλά πως στις μπίζνες λογική δεν υπάρχει. Αλλά και εμένα είναι δικαίωμα μου όπου το βλέπω να το καυτηριάζω και να τους κάνω πλάκα. Και στις ίδιες τις εταιρείες αλλά και στα τσιράκια τους. Ειδικά στα τελευταία (προφανώς και δεν αναφέρομαι ούτε για πλάκα σε κόσμο εδώ μέσα!)

ΥΓ. Θα ξαναπώ πως οι επιλογές του PS4 αλλά και η τιμή του εμένα με έχουν φτιάξει και το θεωρώ απείρως καλύτερο από το PS3.
    Τελευταία επεξεργασία από vassilis_pap; 12-08-2013 στις 02:49

ninty Maniac geo2004z Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2008
    Ωραίο ποστ Βασίλη, η περιγραφή σου για εκείνη την εποχή είναι ακριβής. Τότε μάλιστα ήταν ας πουμε η εποχή που επισκεπτόμουν διάφορα ελληνικά σάιτ και είδαν πολλά τα μάτια μου.

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από vassilis_pap Εμφάνιση Μηνύματος
    Έτσι σε αυτή τη γενιά, έχουμε το ακόμα πιο τρελό, τη μια να λέμε έτσι και την άλλη αλλιώς! Μπορώ να κάνω αν θέλετε μια λίστα από άρθρα στον ελληνικό και ξένο τύπο για να δείτε τι παπάτζα κυκλοφορεί σε σχέση με τα τεχνικά των PS4/One αλλά δε νομίζω πως αξίζει το κόπο. Όποιος έχει μάτια βλέπει. Συγγνώμη, αλλά εμένα αυτό με ξεπερνάει! Δε μπορεί το παιχνίδι να είναι πάντα μονά ζυγά δικά μας.
    Επειδή όμως έχω σταματήσει πλέον να διαβάζω άρθρα από ελληνικά σάιτ, δώσε κανένα λινκ να γελάσουμε λίγο.
    Switch Friend Code: SW-5634-9436-9108

ninty Gamer Hatsos Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    26/02/2012
    Και εμένα αυτό που κάνει η Sony με το PS4 μου φαίνεται μακράν καλύτερο απο αυτά που κάνανε με το PS3. Πάλι καλά που στο τέλος το σώσανε το PS3 με καλά exclusives, αλλιώς θα πηγαινε για βόλτα στα σκουπίδια.
    FC : 0946 - 3062 - 0899

ninty Gamer JFTS Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    14/01/2009
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Hatsos Εμφάνιση Μηνύματος
    Τούμπανο ξε τούμπανο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα παιχνίδια κάνουν την καλή κονσόλα και όχι τα specs. Ο υπολογιστής είναι και θα είναι πάντα μπροστά. Και είναι λογικό αυτό διότι όλα πρώτα απο εκεί περνάνε. Όσον αφορά το τούμπανο PS4. Για κονσόλα μια χαρούλα τούμπανο είναι. Δεν το βάζω κόντρα όμως με τα PC. Αλλά όπως και είπα πιο πριν τα παιχνίδια είναι που κάνουν την διαφορά . Για εμένα προσωπικά τα παιχνίδια και τα studio τα εχει η Sony οπότε με ένα μηχανακι σαν το PS4 θα είναι κομπλέ. Θέλω να πάρω νωρίς το PS4 αλλά θέλω να πάρω και το WiiU απλός περιμένω ένα καλό Zelda, διότι δεν έχει τίποτα άλλο που να αξίζει.
    Συμφωνώ απόλυτα! Κι εγώ τελικά έχω καταλήξει στο PS4 για την επόμενη γενιά. Όσο για το Zelda, το πολύ-πολύ να δανειστώ το Wii U από κανά φίλο για να το απολαύσω.

ninty Maniac cloud Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    03/05/2008
    Κάποιος τα έλεγα από την πρώτη στιγμή...

http://kotaku.com/xbox-one-wont-actu...oso-1113142909

Τώρα για το αν δεν θα χρειάζεται να είναι καν συνδεδεμένο, περιττό, όμως καλό για να ηρεμήσουν και κάποιοι που το έχουν πάρει πολύ σοβαρά το θέμα.
    Το χιούμορ είναι βασική ένδειξη ευφυΐας.

ninty Fan Tanno-chan Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    09/11/2009
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από cloud Εμφάνιση Μηνύματος
    Κάποιος τα έλεγα από την πρώτη στιγμή...

http://kotaku.com/xbox-one-wont-actu...oso-1113142909

Τώρα για το αν δεν θα χρειάζεται να είναι καν συνδεδεμένο, περιττό, όμως καλό για να ηρεμήσουν και κάποιοι που το έχουν πάρει πολύ σοβαρά το θέμα.
    Εγώ είμαι ένας από τους «κάποιους» και ακόμα δεν τους πιστεύω. Θα πρέπει να το αποδείξουν ανακοινώνοντας το ΕΠΙΣΗΜΟ πακέτο ΧΩΡΙΣ το Kinect. Έχουν πολλά να διορθώσουν από την χρόνια ασέβεια της σε όλους μας, και ειδικά τους Έλληνες.

Ημ. Εγγραφής
    03/05/2008
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Tanno-chan Εμφάνιση Μηνύματος
    Εγώ είμαι ένας από τους «κάποιους» και ακόμα δεν τους πιστεύω. Θα πρέπει να το αποδείξουν ανακοινώνοντας το ΕΠΙΣΗΜΟ πακέτο ΧΩΡΙΣ το Kinect.
    Να σε ρωτήσω (Εσένα, και όλους τους "κάποιους"..)για ακόμα μία φορά..
    Έχεις Windows, smartphone, κάμερα στο PC σου, laptop, tablet, facebook, G+, Smart TV, κλπ...;
    Αν έχεις κάτι από όλα αυτά, τι είναι αυτό που σε πανικοβάλει τόσο πολύ στο Χ1, και ταυτόχρονα δεν σε ανησυχούν κάποια από τα πιο πάνω;

Αν δεν πάρω μία σοβαρή απάντηση, sorry, αλλά σας βρίσκω τουλάχιστον υπερβολικούς...

Έχουν πολλά να διορθώσουν από την χρόνια ασέβεια της σε όλους μας, και ειδικά τους Έλληνες.
    Αυτό δεν το κατάλαβα....

ninty Fan Tanno-chan Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    09/11/2009
    Να σε ρωτήσω (Εσένα, και όλους τους "κάποιους"..)για ακόμα μία φορά..
    Έχεις Windows, smartphone, κάμερα στο PC σου, laptop, tablet, facebook, G+, Smart TV, κλπ...;
    Αν έχεις κάτι από όλα αυτά, τι είναι αυτό που σε πανικοβάλει τόσο πολύ στο Χ1, και ταυτόχρονα δεν σε ανησυχούν κάποια από τα πιο πάνω;

Αν δεν πάρω μία σοβαρή απάντηση, sorry, αλλά σας βρίσκω τουλάχιστον υπερβολικούς...
    Δε με πανικοβάλλει τίποτα. Απλά ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ το Kinect. Το είδα, το εξέτασα, το δοκίμασα και κατάλαβα ότι ΔΕΝ κάνει για το gaming. Κάνει μόνο για τα casuals και για οτιδήποτε κοινωνικό(FB, twitter, κ.α.), και επειδή τα έχω ΉΔΗ αυτά για το PC μου είναι άχρηστο ως περιφερειακό. Εγώ τις κονσόλες έτσι όπως γεννήθηκαν τις χρησιμοποιώ μόνο και καθαρά για το gaming, και ειδικά για το hardcore. Αν ήθελα να μπω σε κάποια κοινωνική υπηρεσία, αμέσως πάω στο PC. Να υπάρχει ένα όριο ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σε όλα!
    Αυτό δεν το κατάλαβα....
    Αν δεν ξέρεις την ιστορία του Ελληνικού XBOX Live, τότε δε θα καταλάβεις ποτέ.

Ημ. Εγγραφής
    03/05/2008
    Δε με πανικοβάλλει τίποτα. Απλά ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ το Kinect. Το είδα, το εξέτασα, το δοκίμασα και κατάλαβα ότι ΔΕΝ κάνει για το gaming. Κάνει μόνο για τα casuals και για οτιδήποτε κοινωνικό(FB, twitter, κ.α.), και επειδή τα έχω ΉΔΗ αυτά για το PC μου είναι άχρηστο ως περιφερειακό. Εγώ τις κονσόλες έτσι όπως γεννήθηκαν τις χρησιμοποιώ μόνο και καθαρά για το gaming, και ειδικά για το hardcore. Αν ήθελα να μπω σε κάποια κοινωνική υπηρεσία, αμέσως πάω στο PC. Να υπάρχει ένα όριο ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ σε όλα!
    Για πολλοστή φορά... Το Kinect ΔΕΝ κάνει για gaming σαν μοναδικό χειριστήριο, και ΔΕΝ το έχουν για το gaming σαν μοναδικό χειριστήριο...
    Όπως ξανά για πολλοστή φορά, το XBOX One ΔΕΝ είναι απλή - σκέτη κονσόλα!!

Θα βγάλουμε ποτέ τις παρωπίδες να δούμε τι γίνεται και λίγο πιο πέρα (Η Apple και η Google παραμονεύουν στην γωνία!) και να καταλάβουμε κάποι πράγματα πέρα από το gaming (Άσχετα αν νομίζουμε ότι δεν μας ενδιαφέρουν..);

Αν δεν ξέρεις την ιστορία του Ελληνικού XBOX Live, τότε δε θα καταλάβεις ποτέ.
    Την ιστορία του Ελληνικού XBOX Live την ξέρω πολύ καλά...
    Το ποια και τι είναι η Ελλάδα όμως πόσοι το έχουν καταλάβει;

Και φυσικά θέμα δεν υπήρχε μόνο με το ελληνικό XBOX Live (Μην αρχίσουμε και εδώ να βλέπουμε "Εβραίομασόνους" και Νεφελίμ που σε σκοτεινά υπόγεια και πολυτελή ξενοδοχεία καταστρώνουν σχέδια για το πως θα εξαφανίσουν το Ελληνικό έθνος..), αλλά και πάρα πολλών ακόμα μικρών αγορών (Και βάλε και στο Ελλάντα το ότι το 360 το έχουμε γραμμένο κανονικά.).
    Τελευταία επεξεργασία από cloud; 13-08-2013 στις 03:47

ninty Fan motherbrain Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    23/07/2008
    Για άλλη μια φορά μέχρι την κυκλοφορία των συστημάτων θα αλλάξουν και άλλα πράγματα.

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας