Σελίδα 29 από 110 ΠρώτοΠρώτο ... 192526272829303132333979 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 281 μέχρι 290 από 1091
    News Poster rockass14 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    24/08/2013
    Ρε παιδιά, παιχνίδια που έχουν μια συγκεκριμένη ιστορία δε μπορεί να αλλάζουν έτσι στα καλά καθούμενα. Αν ήταν έτσι από την αρχή, εννοείται κανένα πρόβλημα, αλλά μετά από 30 χρόνια θα τα αλλάξουμε όλα; Είπαμε ρε παιδιά... Δε θα ήταν περίεργο να άλλαζε εμφάνιση η Lara Croft, ο Mario, η Samus;
    Κάποιοι χαρακτήρες έχουν ένα backround δεκαετιών, ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα λέω εγώ.
    Switch Friend code: rockass14 6414-1280-7823
    NNID: rockas14
    3DS Friend Code: 5472-6849-5709
    Miiverse ID: rockas14

ninty Gamer JFTS Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    14/01/2009
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από SHot-OS Εμφάνιση Μηνύματος
    Το παιχνίδι όσο και να μου αρέσει η ιδέα δεν θα μπορέσει να λειτουργήσει για πάντα με customisation χαρακτήρα (για αντρα - γυναίκα μιλάω όχι χαρακτηριστικά μονο)... Φανταστείτε το Story του SS με γυναίκα! αν βάλουν να επιλέγεις φύλο θα πρέπει και το στόρυ να μπορεί να υποστηρίξει και τα φύλα κανονικότατα χωρίς να φαίνεται περίεργο...
    Άρα διευρύνοντας τις επιλογές παραμετροποίησης, το παιχνίδι χάνει "πόντους" από ένα ξεχωριστό ύφος του και πέφτει στην κλασική κατάρα των δυτικών RPG. Το Skyrim και το Dragon Age είναι αισθητικά, ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΑ, ασχέτως που έχουν εντελώς άλλη δομή στο gameplay. Ακόμη χειρότερα όταν έχουμε πολύπλοκους χαρακτήρες να αλληλεπιδρούν μεταξύ τους. Πως θα ήταν το Final Fantasy VII αν άφηνε μεγάλη ελευθερία στη δημιουργία χαρακτήρων;

Μην ξεχνάτε ότι δεν υπάρχει Link. Αλλά ο Chosen Hero. Και αυτός είναι ο ίδιος ο παίχτης (από το πρώτο Zelda όπου μπορείς να βάλεις το όνομά σου). Άρα δε μιλάμε για πρωταγωνιστή, αλλά για τον ίδιο τον παίχτη ο οποίος είναι ο πρωταγωνιστής. Άρα δε με χαλάει καθόλου να μπορώ να επιλέξω. Δε λέω να αλλάξει εμφάνιση όπως και να έχει, αλλά το να επιλέγεις δεν είναι κακό. Ίσα ίσα. Στο κάτω κάτω μπορείς να παίξεις ως "Link" αν θες. Όπως στο Mass Effect παίζεις είτε σαν Commander Shepard, είτε ως Mitsos Shepard. Το παιχνίδι είναι το ίδιο επικό

Το παιχνίδι κοντεύει τα 30 χρόνια και ποτέ δεν είχε customizable πρωταγωνιστή (πέρα από τα ονόματα). Προφανώς κάποιος λόγος θα υπάρχει για αυτό.

Από τη στιγμή που οι δημιουργοί επιλέγουν αυτό, εμένα όλα τα άλλα μου περισσεύουν.

Οι μέρες είναι πονηρές και καταλαβαίνω γιατί κάποιοι έχουν αναπτυγμένα αντιρατσιστικά αντανακλαστικά. Από αυτό όμως μέχρι να τα κάνουμε όλα ίσιωμα και να απαιτούμε από κάθε καλλιτέχνη να αποδεικνύει συνεχώς πως δεν είναι ελέφαντας υπάρχει τεράστιο χάσμα. Ψυχραιμία και λογική για να μη παρανοήσουμε τελείως...
    Τελευταία επεξεργασία από vassilis_pap; 15-06-2014 στις 22:04

ninty Fan SHot-OS Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    01/06/2011
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από JFTS Εμφάνιση Μηνύματος
    Άρα διευρύνοντας τις επιλογές παραμετροποίησης, το παιχνίδι χάνει "πόντους" από ένα ξεχωριστό ύφος του και πέφτει στην κλασική κατάρα των δυτικών RPG. Το Skyrim και το Dragon Age είναι αισθητικά, ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΑ, ασχέτως που έχουν εντελώς άλλη δομή στο gameplay. Ακόμη χειρότερα όταν έχουμε πολύπλοκους χαρακτήρες να αλληλεπιδρούν μεταξύ τους. Πως θα ήταν το Final Fantasy VII αν άφηνε μεγάλη ελευθερία στη δημιουργία χαρακτήρων;
    Κάτι ξέρουν οι Ιάπωνες... Η αλήθεια είναι πως όσο όμορφη και αν είναι η παραμετροποίηση του χαρακτήρα μας σε κάποια παιχνίδια δεν πρέπει να υπάρχει ενώ σε άλλα είναι απαραίτητη! Στα mmorpg ας πούμε είναι καταστροφή να μην υπάρχει κάποια παραμετροποίηση. Σε άλλου τύπου παιχνίδια όμως απλά βαριέμαι. ΠΧ στο σιμς το δέχομαι αλλά στο mass effect δεν υπήρχε λόγος! Άλλο το να μπορούσαμε να βάλουμε αντρα ή γυναίκα αλλά το να κάνεις λεπτομέρειες δεν υπήρχε ουσία... και να πω την αληθεια εγώ ποτέ δεν νόμιζα οτι είμαι εγω μέσα σε ένα παιχνίδι σαν χαρακτήρας... αρα θέλω να βλέπω τον προταγωνιστή όπως είναι κανονικά και όπως τον φαντάστηκε ο δημιουργός του!

Τώρα που το ξανασκεύτομαι δεν θέλω το Zelda να γίνει έτσι! Ας μείνει όπως έχει και να βάλουν την παραμετροποίηση στα όπλα και γενικά σε όλο του το gear! Εκεί θα ήταν ωραίο!!!!
    Row row fight the power! \m/

ninty Gamer JFTS Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    14/01/2009
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από SHot-OS Εμφάνιση Μηνύματος
    Κάτι ξέρουν οι Ιάπωνες... Η αλήθεια είναι πως όσο όμορφη και αν είναι η παραμετροποίηση του χαρακτήρα μας σε κάποια παιχνίδια δεν πρέπει να υπάρχει ενώ σε άλλα είναι απαραίτητη! Στα mmorpg ας πούμε είναι καταστροφή να μην υπάρχει κάποια παραμετροποίηση. Σε άλλου τύπου παιχνίδια όμως απλά βαριέμαι. ΠΧ στο σιμς το δέχομαι αλλά στο mass effect δεν υπήρχε λόγος! Άλλο το να μπορούσαμε να βάλουμε αντρα ή γυναίκα αλλά το να κάνεις λεπτομέρειες δεν υπήρχε ουσία... και να πω την αληθεια εγώ ποτέ δεν νόμιζα οτι είμαι εγω μέσα σε ένα παιχνίδι σαν χαρακτήρας... αρα θέλω να βλέπω τον προταγωνιστή όπως είναι κανονικά και όπως τον φαντάστηκε ο δημιουργός του!

Τώρα που το ξανασκεύτομαι δεν θέλω το Zelda να γίνει έτσι! Ας μείνει όπως έχει και να βάλουν την παραμετροποίηση στα όπλα και γενικά σε όλο του το gear! Εκεί θα ήταν ωραίο!!!!
    Αυτό ακριβώς σκέφτομαι κι εγώ. Δίνοντας υπερβολικά πολλές επιλογές, μοιραία γενικεύεις το στυλ ενός παιχνιδιού, πόσο μάλλον το σενάριο του. Παρ' όλα αυτά είναι καλό να υπάρχει μια ισορροπία όπως είπες και για τα MMORPG.

Για να ενισχύσω όσα λέτε θα προσθέσω πως η μορφή του Link είναι από τα βασικότερα κομμάτια της καλλιτεχνικής διεύθυνσης του κάθε παιχνιδιού. Μιλάμε για το πιο εμβληματικό στοιχείο του παιχνιδιού. Αρκεί ...μισή φώτο του και όποιος έχει παίξει το αντίστοιχο παιχνίδι το αναγνωρίζει, χωρίς να υπάρχει περίπτωση να το μπερδέψει με άλλο παιχνίδι Zelda.

Το να αλλάξει αυτό και να αντικατασταθεί με κάτι σαφώς πιο generic αποτελεί βαρβάτη παρέμβαση. Σαν να αλλάζει το ρεφρέν ενός τραγουδιού ας πούμε. Συνήθως οι δημιουργοί και οι καλλιτέχνες αντιδρούν για πολύ μικρότερες παρεμβάσεις και πολύ καλά κάνουν κατά την άποψη μου...

ninty Maniac blackmore Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2007
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από Dimpap28 Εμφάνιση Μηνύματος
    Μην ξεχνάτε ότι δεν υπάρχει Link. Αλλά ο Chosen Hero. Και αυτός είναι ο ίδιος ο παίχτης (από το πρώτο Zelda όπου μπορείς να βάλεις το όνομά σου). Άρα δε μιλάμε για πρωταγωνιστή, αλλά για τον ίδιο τον παίχτη ο οποίος είναι ο πρωταγωνιστής. Άρα δε με χαλάει καθόλου να μπορώ να επιλέξω. Δε λέω να αλλάξει εμφάνιση όπως και να έχει, αλλά το να επιλέγεις δεν είναι κακό. Ίσα ίσα. Στο κάτω κάτω μπορείς να παίξεις ως "Link" αν θες. Όπως στο Mass Effect παίζεις είτε σαν Commander Shepard, είτε ως Mitsos Shepard. Το παιχνίδι είναι το ίδιο επικό
    Εγώ πάντα link γράφω, αλλά αν κάποιος γράψει Βαγγέλης, το χρώμα του δέρματος θα είναι λιγότερο μπροστά στο όνομα του χαρακτήρα που θα λέγεται Βαγγέλης.

Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από vassilis_pap Εμφάνιση Μηνύματος
    Για να ενισχύσω όσα λέτε θα προσθέσω πως η μορφή του Link είναι από τα βασικότερα κομμάτια της καλλιτεχνικής διεύθυνσης του κάθε παιχνιδιού. Μιλάμε για το πιο εμβληματικό στοιχείο του παιχνιδιού. Αρκεί ...μισή φώτο του και όποιος έχει παίξει το αντίστοιχο παιχνίδι το αναγνωρίζει, χωρίς να υπάρχει περίπτωση να το μπερδέψει με άλλο παιχνίδι Zelda.

Το να αλλάξει αυτό και να αντικατασταθεί με κάτι σαφώς πιο generic αποτελεί βαρβάτη παρέμβαση. Σαν να αλλάζει το ρεφρέν ενός τραγουδιού ας πούμε. Συνήθως οι δημιουργοί και οι καλλιτέχνες αντιδρούν για πολύ μικρότερες παρεμβάσεις και πολύ καλά κάνουν κατά την άποψη μου...
    Και εγώ ελπίζω να μην έχει character customization. Δεν μπορώ να φανταστώ να αλλάζεις το φύλο του Link. ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ !!!
    getor get out.

Moderator agilebeast Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    16/01/2010
    AONUMA PROMISES TO STOP OVERDOING TUTORIALS IN THE ZELDA SERIES
    http://mynintendonews.com/2014/06/17...-zelda-series/
    In the end you played with the Megadrive too
    "people need to stop saying bad controls when they actually mean the controls are different to what they're used to or are expecting, have a lot of depth and they can't be bothered learning
    just admit you're too lazy to learn in depth game systems"

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας