Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Αποτελέσματα 1 μέχρι 10 από 39

Hybrid View

ninty Regular tlg Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    08/06/2008

Ποιοι ειναι οι λογοι που σας οδηγησαν να κανετε συλλογη απο παλαιοτερες κονσολες ?

Τωρα τελευταια (ασχημους οικονομικα καιρους διαλεξα...) σκεφτομαι να ξεκινησω να συλλεγω ολες τις σημαντικες κονσολες μαζι με καποια αντιπροσωπευτικα παιχνιδια για την καθε μια .
    Και λογο ηλικιας (43) εχουν περασει σχεδον ολες απο τα χερια μου, αλλα δυστυχως δεν μου ειχε περασει ποτε απο το μυαλο κατι τετοιο εκτος απο 1-2 φορες στο προσφατο παρελθον που τελικα δεν εγινε πραξη .

Με αυτη λοιπον την αφορμη πιστευω οτι θα ηταν πολυ ομορφο να μαθουμε τους λογους για τους οποιους ξεκινησατε να αγοραζετε παλαιοτερες κονσολες και παιχνιδια ..
    Ειναι μονο η νοσταλγια ? απλα θελετε να τα εχετε ολα , πιστευετε οτι στο μελλον θα εχει καποια αξια ?
    Πιστευετε οτι αξιζει τον κοπο?
    Τελος πιστευετε οτι θα εχει στο μελλον αξια το να συλλεγει καποιος ενα καταναλωτικο προιον που εχει κυκλοφορησει σε 10αδες ή και 100αδες εκατομμυρια αντιτυπα οπως οι νεες κονσολες (εποχη PS2+) και τα παιχνιδια τους ?
    Τελευταία επεξεργασία από tlg; 04-01-2014 στις 20:25
    Wii U : LordPanag
    New 3DS : LordPanag 3926-7606-0963

ninty Noob
    Ημ. Εγγραφής
    14/07/2013
    Καλησπερα,εγω ξεκινησα πριν 5-6 χρονια περιπου οταν στο ξεκαρφωτο ακουσα τον ηχο που κανει το gameboy οταν αναβει. Δεν με ενδιαφερουν γενικα αλλες κονσολες αλλα εγω προσωπικα θελω ολη την οικογενεια Gameboy. Οποτε ναι,ο λογος ειναι νοσταλγια συν οτι καποτε ειχα μονο το color ενω μικρος τα ηθελα ολα.

ninty Maniac geo2004z Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    07/10/2008
    Ξεκίνησα πριν από 6-7 χρόνια, όταν έψαχνα να να βρω τα παιγνίδια που είχα κρατημένα από Snes, N64, Gameboy κυρίως και ξενέρωσα όταν μου πει η μάνα μου πως πέταξε αρκετά γιατί έπιαναν χώρο. Μαζί και όλα σχεδόν τα περιοδικά. Αυτό το σοκ λοιπόν με οδήγησε στην αναζήτηση όλων των τίτλων που είχα μικρός μαζί με τα κουτάκια τους φυσικά.

Στη συνέχεια μου άρεσε αυτό το χόμπι καθώς περνούσε η ώρα μου ευχάριστα και έψαχνα το κάτι παραπάνω, γνώρισα και συλλέκτες από όλη την Ευρώπη που είχαμε κοινά ενδιαφέροντα. Τώρα κάνω συντήρηση θα έλεγα καθώς έπιασα όλους τους στόχους μου και η κρίση δεν αφήνει περιθώρια για σπατάλες.

Για να απαντήσω στις ερωτήσεις σου...ναι, πιστεύω ότι είναι κυρίως νοσταλγία. Είναι κάποιοι που θέλουν να τα χουν όλα ή βλέπουν συλλογές άλλων και προσπαθούν να κάνουν κάτι παρόμοιο και έχουν ανεβάσει τις τιμές ψηλά. Ποτέ δεν κοιτάζουμε αξία μελλοντική σε ότι αγαπάμε. Και τέλος, αξίζει τον κόπο αρκεί να έχεις μέτρο και να μη γίνει αρρώστια ή εθισμός, μην ξεχνάμε ότι είναι χόμπι...
    Switch Friend Code: SW-5634-9436-9108

ninty Gamer superkokogr Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    08/04/2010
    Παράθεση Αρχικά καταχωρημένο από geo2004z Εμφάνιση Μηνύματος
    Ξεκίνησα πριν από 6-7 χρόνια, όταν έψαχνα να να βρω τα παιγνίδια που είχα κρατημένα από Snes, N64, Gameboy κυρίως και ξενέρωσα όταν μου πει η μάνα μου πως πέταξε αρκετά γιατί έπιαναν χώρο. Μαζί και όλα σχεδόν τα περιοδικά. Αυτό το σοκ λοιπόν με οδήγησε στην αναζήτηση όλων των τίτλων που είχα μικρός μαζί με τα κουτάκια τους φυσικά.

Στη συνέχεια μου άρεσε αυτό το χόμπι καθώς περνούσε η ώρα μου ευχάριστα και έψαχνα το κάτι παραπάνω, γνώρισα και συλλέκτες από όλη την Ευρώπη που είχαμε κοινά ενδιαφέροντα. Τώρα κάνω συντήρηση θα έλεγα καθώς έπιασα όλους τους στόχους μου και η κρίση δεν αφήνει περιθώρια για σπατάλες.

Για να απαντήσω στις ερωτήσεις σου...ναι, πιστεύω ότι είναι κυρίως νοσταλγία. Είναι κάποιοι που θέλουν να τα χουν όλα ή βλέπουν συλλογές άλλων και προσπαθούν να κάνουν κάτι παρόμοιο και έχουν ανεβάσει τις τιμές ψηλά. Ποτέ δεν κοιτάζουμε αξία μελλοντική σε ότι αγαπάμε. Και τέλος, αξίζει τον κόπο αρκεί να έχεις μέτρο και να μη γίνει αρρώστια ή εθισμός, μην ξεχνάμε ότι είναι χόμπι...

Τα πε σχεδον ολα ο geo ! Το βασικο ειναι η νοσταλγια...οτα πιανω το Master System II και βαζω να παιξω ειτε το Castle of Illusion η το Master of Darkness θυμαμαι οτι εκανα ακριβως το ιδιο οτσν ειμουν 5 και επαιζα με τν αδερφο μου η οταν βαζω πχ Resident Evil 2...ειναι αυτες η ωραιες αναμνησεις που σε κανουν να θες αυτα που ειχες τοτε ! Βεβαια ρολο μεγαλο και εξισου σημαντικο με την νοσταλγια παιζει η αγαπη οχι μονο για τα γραφικα και συγκεκριμενα μια εταιρια...αλλα την αγαπη οου εχεις για ολα τα games και το gaming σαν συνολο...αυτα τς 2 ειναι τα βασικα για μενα που με κανουν να εχω συλλογη retro αλλα και να ασχολουμαι με τα τωρινα games ! Νοσταλγια και αγαπη για το gaming

Administrator RooF Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    22/12/2008
    Αν και δε μπορω να πω πως ειμαι συλλέκτης με όλη την geo2004z έννοια του όρου, ο βασικός λογος που αγοράζω παλιές κονσόλες ειναι γιατι δεν μπορουσα να τις έχω όταν βγήκαν η ακόμα και ορισμένες που τις είχα αλλά τις πέταξαν οι γονείς μου.
    "Μη ρωτάς τι μπορεί να κάνει η Nintendo για σένα, αλλά τι μπορείς να κάνεις εσύ για τη Nintendo"

NFC :
    RooFgr
    3DS FC
    : 1848-1659-1090

ninty Gamer Spyke88 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    05/02/2011
    Εγώ το ξεκίνησα επειδή το είχα απωθημένο από παλιά. Πάντα με άρεσαν και οι άλλες κονσόλες και ήθελα(και ακόμα θέλω) να τις αποκτήσω όλες!
    Μοχλος συμφωνα με την μηχανικη ειναι το ακαμπτο σωμα το οποιο περιστρεφομενο γυρω απο εναν αξονα ασκει κινητηρια δυναμη πανω σε μια ανθισταμενη υλη: στην μηχανικη του συμπαντος, η ανθισταμενη υλη ειναι ο κοσμος. Ενω η κινητηρια δυναμη ειμαστε εμεις

ninty Lover Altair Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    08/11/2008
    Προσωπικά δε μαζεύω παλιές κονσόλες.Όσες πρόλαβα και τις έζησα στην εποχή τους,ακόμα ψάχνω τίτλους για αυτές.Το μόνο που σκέφτομαι είναι μήπως ξαναπάρω Megadrive γιατί αυτό που είχα το δάνεισα σε ένα φίλο και μετά χαθήκαμε και το πέταξε...
    Carpe Diem
    Sic Parvis Magna
    Νothing is true.Everything is permitted.

PSN ID/NNID:NoobShyBot
    XBL GAMERTAG:N00B SHY BOT
    NSW FC: Alucard 8100-8552-3731

ninty Gamer trifonas1982 Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    12/12/2011
    Ασχολούμε μετο μάζεμα κονσόλας περίπου στα 3 χρόνια μπορεί κ λίγο λιγότερο
    Μόνο κ μόνο για ένα λόγο θέμα νοσταλγίας!
    Μαζεύω συγκεκριμένους τίτλους κ ποτέ δεν δεινω ένα σκασμό χρήματα!
    Το θέμα αν θα γίνει κάποια κονσόλα η κάποιος τίτλος συλεκτικος δεν με ενδιαφέρει καθόλου...........
    Η ουσία ειναι να δια σχεδιάζουμε μέρους τίτλους κ όχι να μας πιάνει μανία......!

ninty Lover paokman Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    06/10/2008
    Δεν συλλέγω με την έννοια που αναφέρεις. Απλά έχω στην κατοχή μου παλαιότερες κονσόλες και τα παιχνίδια τους, επειδή έτυχε να τις αγοράσω στην εποχή τους, και διότι έχω την τάση να μην πετώ πράγματα που αγαπώ. Η μόνη εξαίρεση σε αυτόν τον κανόνα είναι το Super NES, το οποίο ήταν το παιδικό μου απωθημένο!

ninty Fan gkalas Avatar
    Ημ. Εγγραφής
    24/09/2008
    Η αγαπη που εχω για τα videogames απλα.Θελω να εχω την καθε κονσολα γιατι μπαινοντας και βλεποντας τη συλλογη,μου φτιαχνει η διαθεση.Ετσι απλα.
    Τελευταία επεξεργασία από gkalas; 06-01-2014 στις 19:49

Δικαιώματα Δημοσίευσης

• Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύετε απαντήσεις
  • Δε μπορείτε να δημοσιεύσετε επισυναπτόμενα αρχεία
  • Δε μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Smilies είναι σε λειτουργία
  • [IMG] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] κώδικας είναι σε λειτουργία
  • HTML Κώδικας είναι εκτός λειτουργίας